rusija AK-630 M  
 

Šestocevni top 30mm, AK-630M, jeste brodski univerzalni automatski top sistema "Gattling" namenjen za dejstvo po ciljevima u vazdušnom prostoru, na moru i kopnu, daljine efikasnog dejstva do 4000m. Top je u potpunosti automatizovan, daljinski upravljan. Brzina gadjanja iznosi 4000-5000 granata u minuti. Performanse ga čine efikasnim u dejstvu po malim, niskoletećim ciljevima, kao što su protivbrodske rakete. Dotur municije na top je neprekidan, pomoću redenika iz spremišta municije, smeštenog ispod topa, kapaciteta 500 granata po cevi.
Top se sastoji od horizontalno postavljenog automata AO-18, sistema za hladjenje cevi i zadnjaka, barbete, uredjaja za pokretanje po pravcu i elevaciji, uredjaja za neprekidni dotur municije, kupole topa sa uredjajima za ventilaciju kupole i sagorevanje barutnih gasova, servopojačala pokretanja topa i sklopova strujnog kola paljbe. U komplet topa spadaju i centralna nisanska sprava (CNS), pult za upravljanje i nadzor rada topa, uredjaji za napajanje električnom energijom, punilica i potreban alat i pribor za redovno odrzavanje i opsluzivanje topa.

Kao osnovni radni fluid za funkcionisanje automata topa koriste se barutni gasovi, a kao pomoćni - komprimovani vazduh.
Upravljanje topom i otvaranje vatre vrši se daljinski, iz artiljerijske centrale ili sa centralne nisanske sprave, koja se nalazi na platformi iza komandnog mosta topovnjače, i koju opslužuje jedan član posade. Pokretanje topa po pravcu i elavaciji je elektrohidrauličko.
Sistem za upravljanje vatrom čine osmatrački i nišanski radar u kombinaciji sa uredjajem za upravljanje vatrom 9LV-209 (na RToP-401), odnosno, 9LV-202 na ostala 4 broda.
Jedini brod naoružan ovim topom u Mornarici SCG je RToP-401. Sve raketne topovnjace klase R. Koncar imale su na krmi top 57mm Bofors, medjutim, pocetkom 1990. pristupilo se njihovoj modernizaciji, koja je uključivala izmedju ostalog i zamenu krmenog topa 57mm sa AK-630. Modernizacija je izvrsena na svega 2 broda (401 i 402), pri cemu je završetak radova 402 docekala na navozu brodogradilista “Velimir Skorpik” u Sibeniku, gde je i ostavljena nakon povlacenja JNA.

Krajem devedesetih, izvršena je modifikacija sistema za upravljenje vatrom topa AK-630M na RToP-401 u organizaciji Mornaricko-Tehnickog Opitnog centra (MTOC) u Tivtu. Cilj modernizacije bio je da su ogromna gustina paljbe iskoristi u najvećoj mogućoj meri, prvenstveno protiv protivbrodskih raketa. Sistem nosi oznaku "Pauk" i odnosi se pre svega na softversku modifikaciji, odnoso novi algoritam za proračun elemenata gadjanja, primenjen na novu hardversku platformu, tj. aratiljerijski racunar. Suština je u tome, da se poveća verovatnoća uništenja protivbrodske rakete u kombinaciji velike brzine paljbe i blizinskih upaljača na granatama, tako što cev topa pri paljbi rotira po izvodnicama jako uskog konusa, i time pokriva znatno veću površinu (kao kada pauk baca mrezu), nego da se gadja direktno u cilj. U kombinaciji sa velikom gustinom vatre, koju ovaj top poseduje, verovatnoća obaranja rekete na daljinama od 1500-3000 metara se pokazala veća nego pri klasičnom nisanjenju.

 

 

AK-630M
 
 
 
 
 
Tekstovi objavljeni na sajtu paluba.info lično su vlasništvo vlasnika sajta