PALUBA
March 19, 2024, 05:55:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 517529 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« on: September 24, 2012, 11:14:04 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

GRANIČNE JEDINICE JNA

Kao prvu sliku koju sam postavio je značka graničnih jedinica JNA.
To je moja značka koju sam dobio ujutro 8. 9. 1988 godine u Mariboru u kasarni "Tone Tomšić" V.P. 8164/20-3 od komandira karaule "Ceršak" V.P. 5457 , zastavnika I klase Spasković Radoja i do danas je sačuvao.

Imam priliku otvoriti novu temu na ovome forumu koji još nitko nije otvorio a radi se o Graničnim jedinicama JNA.  
To su pripadnici JNA koji su svoje zadatke obavljaju na Prvoj crti obrane Jugoslavije.
Kao glavni zadatak tih graničnih jedinica JNA je čuvanje državne granice od „vanjskog neprijatelja“.
Kroz neke moje tekstove koje budem pisao vidjet će te što su u stvari radili graničari JNA.
Kako su obavljali svoje zadatke, sa kojim su oružjem raspolagali, kojim uređajima, sredstvima kako su se obavljali zadaci na terenu, kako to izgleda u stvarnosti, uglavnom kakva je prva crta obrane Jugoslavije, da li je moguće ilegalno izići ili ući iz Jugoslavije dok je čuvaju granične jedinice JNA.
Iz moga iskustva svaka karaula JNA nije ista kako po izgledu karaule, po broju graničara, po opremi, zadacima, naoružanju, tehnici,  drugim sredstvima i nekim pojedinostima koje su i mene iznenadile ne samo mene već i druge graničare sa kojim sam imao kontakta.
Oni su se čudili kako je to na mojoj karauli ja se čudio kako je to na njihovoj karauli.
Postavit ću nekoliko slika iz doba JNA kad sam bi graničar.
Na ovu moju temu će se javiti i drugi graničari koji su služili JNA.


* 1p9120442modifiedv36813.jpg (267.12 KB, 598x640 - viewed 1927 times.)
« Last Edit: September 24, 2012, 11:41:21 am by Bozo13 » Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #1 on: September 24, 2012, 11:20:01 am »

Свака част за причу ! Чекам наставак  Cool
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2 on: September 24, 2012, 04:05:51 pm »

Drago mi je da si započeo ovu temu.

Pozdrav

Vlado
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3 on: September 24, 2012, 04:37:52 pm »

Tema, svakako zanimljiva.
Da se pokusamo bolje uzivjeti u tu 1988.g. i daljnje granicarske dogodovstine, koje si godiste Granicaru?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #4 on: September 24, 2012, 08:26:21 pm »

Svaka čast za priču! čekam nastavak  Cool


Pa ja sam se iznenadio da na ovome forumu niste imali pokrenutu temu o graničnim jedinicama JNA. Shocked
Karaule su objekti otvorenoga tipa.
Graničari su 24 sata na dan u na zadacima.
Uvijek se nešto događa.
Za razliku od pripdnika JNA koji su u kasarnama i nema mrdanja vani.
Sjetio sam se filma "Karaula" koji dosta dobro dočarava kakav je život graničara JNA i u njemu svaki graničar JNA može pronaći nešto što se događalo i na njegovoj karauli.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #5 on: September 24, 2012, 08:42:03 pm »

Tema, svakako zanimljiva.
Da se pokusamo bolje uzivjeti u tu 1988.g. i daljnje granicarske dogodovstine, koje si godiste Granicaru?

Pa neću ja sam ovdje pisati svoja događanja.
Pisat će i drugi koji su bili u graničnim jedinicama JNA prije 1988 i poslje 1988.
Ja ću navesti neka moja događanja.

A za ovo pitanje koje sam godište, pa isto kao i Michael Schumacher,he he he he.!!!  pilot
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #6 on: September 24, 2012, 10:14:37 pm »

За годиште (годину рођења) је лако израчунати. У то време се махом одлазило у војску одмах после средње школе. Дакле имао је 19-20, максимално 21 године.

Иначе Граничне јединице ЈНА су наследник КНОЈ-а (Корпус народне одбране). КНОЈ је је укинут 1953.године а његове обавезе, у оном делу који се односи на заштиту границе, преузеле су Граничне јединице ЈНА. У прво време је постојала посебна Команда граничних јединица, али је и она касније укинута па су граничне једнице су предате у надлежност армијама и касније војиштима.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #7 on: September 25, 2012, 06:36:48 am »

Pomorski granicari su svoja iskustva iznijeli u topiku o brodovima koji su vrsili granicnu sluzbu.

A, sto se tice granicnih jedinica na kopnu; evo na Palubi tebe - Vojnika Granicara.  Ceka se  razvoj...
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #8 on: September 25, 2012, 06:47:44 am »

Dobra tema, ajde graničaru napiši kako je bilo, interesantno će biti. Znači, tvoja karaula je bila na granici s Austrijom (ili Madjarskom ?), gde tačno ? I kako se gledala Austrija u smislu vanjskog neprijatelja (nevtralna zemlja) ?  Dali su bile neke aktivnosti Austrijske vojske, koje ste pratili odnosno kako se Austrija ponašala prema njenoj južnoj susjedi u kontekstu granice i socializma ?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #9 on: September 25, 2012, 07:15:04 pm »

Pomorski granicari su svoja iskustva iznijeli u topiku o brodovima koji su vrsili granicnu sluzbu.

A, sto se tice granicnih jedinica na kopnu; evo na Palubi tebe - Vojnika Granicara.  Ceka se  razvoj...

Nevjerojatno mi je to što od ondašnjih negdje 22 milijuna stanovnika Jugoslavije da ja vojnik graničar jedini ovdje na forumu branim boje graničnih jedinica JNA.!!! 
Ostali pripadnici graničnih jedinica JNA kao da su u zemlju propali.!
A što se tiče "Čeka se razvoj",  polako da naoštrim olovku.!
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #10 on: September 25, 2012, 07:31:30 pm »

Malo je na forumu kopnenih granicara; sve morski, a oni iznose svoje.
Nemoj puno spremati tehniku - publika ceka.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #11 on: September 25, 2012, 07:55:08 pm »

Dobra tema, ajde graničaru napiši kako je bilo, interesantno će biti. Znači, tvoja karaula je bila na granici s Austrijom (ili Madjarskom ?), gde tačno ? I kako se gledala Austrija u smislu vanjskog neprijatelja (nevtralna zemlja) ?  Dali su bile neke aktivnosti Austrijske vojske, koje ste pratili odnosno kako se Austrija ponašala prema njenoj južnoj susjedi u kontekstu granice i socializma ?

Uh koliko pitanja.!!!
Svaka karaula ima svojih zanimljiovosti tako i moja karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - Slovenija.
Uglavnom ona se nalazi oko 20 kilometara sjevero-istočno od Maribora na granici sa Austrijom.

Jugoslaviji je bio svatko neprijatelj čim je Jugoslavija raspoređivala svoju vojsku uz državnu granicu sa tom zemljom.
Moje je mišljenje da ako Jugoslavija ima susjeda prijatelja zašto onda stavlja svoju vojsku na granicu sa tom zemljom.!?
Moje odjeljenje je imalo jedan zadatak u slučaju rata što da napravimo ako neprijatelj krene sa austrijskog teritorija prema Jugoslaviji, a o tome ću drugom prilikom.

Dok sam ja bio na karauli "Ceršak" nikada nisam vidio austrijskog vojnika na njihovoj granici sa Jugoslavijom bilo da je došao sa nekom namjerom ili bez neke namjere.

"Kako se Austrija ponašala prema njenoj južnoj susjedi u kontekstu granice i socializma?"
Kako na ovo zadnje pitanje odgovoriti ni sam ne znam.
Mi kao granične jedinice JNA nismo imali nekih kontakata sa austrijskim narodom, vojskom, policijom tako da ti to ne bi mogao odgovoriti.
Uglavnom austrijanci se nisu brinuli za svoju granicu, zašto da troše tolike novce na osiguranje državne granice kad to radi Jugoslavija 24 sata na dan.
Nitko od austrijanaca nije prelazio državnu granicu da bi ušao u Jugoslaviju i ostao živjeti u Jugoslaviji u komunizmu.
Obratnih situacija je bilo.!

Postavio bi vam sliku moje karaule ali još mi ne ide ta vaša jednostavna varijanta postavljanja slika.
Kad naučim kako se to radi vidjet će te je kako je izgledala kad sam ja došao na nju a kako izgleda danas.

Ali za početak evo ovdje je možete popgledati da vidite gdje se nalazi a i njeno okruženje.
Ispred karaule će te vidjeti nazire se jadan krug uglavnom tu su se vozila okretala i to je moja karaula "Ceršak".
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #12 on: September 25, 2012, 08:23:52 pm »


Jugoslaviji je bio svatko neprijatelj čim je Jugoslavija raspoređivala svoju vojsku uz državnu granicu sa tom zemljom.
Moje je mišljenje da ako Jugoslavija ima susjeda prijatelja zašto onda stavlja svoju vojsku na granicu sa tom zemljom.!?


Jako zanimljiva konstatacija. Ostale zemlje Evrope i sveta nemaju granicu i granicne jedinice ili ih bar u to vreme nisu imali? Opravdano pretpostavljajuci da zivis u Hrvatskoj pitam da li Hrvatska ima neku formaciju  (vojnu ili policijsku) koja kontrolise granicu?
Zivis u kuci i imas ogradu, kapiju, psa cuvara u tom dvoristu... dakle sve komsije su ti neprijatelji. Da su ti prijatelji ograda ti ne bi trebala i ne bi pas cuvar budno motrio ko dolazi.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #13 on: September 25, 2012, 08:34:59 pm »


Jako zanimljiva konstatacija. Ostale zemlje Evrope i sveta nemaju granicu i granicne jedinice ili ih bar u to vreme nisu imali? Opravdano pretpostavljajuci da zivis u Hrvatskoj pitam da li Hrvatska ima neku formaciju  (vojnu ili policijsku) koja kontrolise granicu?
Zivis u kuci i imas ogradu, kapiju, psa cuvara u tom dvoristu... dakle sve komsije su ti neprijatelji. Da su ti prijatelji ograda ti ne bi trebala i ne bi pas cuvar budno motrio ko dolazi.

I mene zanima što misliš zašto Austrija nije imala vojsku na svojoj granici sa Jugoslavojom.!?
Zašto je Jugoslavija imala vojsku na granici sa Austrijom.!?
Hrvatska vojska ne nadzire hrvatske granice.
Hrvatska policiju možeš sresti na graničnim prijelazima i možda 200 - 300 metara lijevo ili desno od graničnih prijelaza ostalo se ne nadzire 24 sata na dan može prijeći ko želi i kad želi.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #14 on: September 25, 2012, 09:00:45 pm »

Bio sam ja graničar na Jugoslovensko-Albanskoj granici.Ajd kolega napiši,pa da se priključim ja sam bio 93/94,nije JNA,bio je onaj stilizovani znak koji je ličio na JA.Pravila su bila važeća još iz JNA.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.