PALUBA
April 20, 2024, 03:56:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Top Bofors brodski 40 mm  (Read 25902 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« on: June 19, 2013, 06:15:05 pm »

Postoje dva tipa ovih topova D70 M.55 i D70 M.70.

U naoružanju HRM postoji pet ovih topova ugrađenih na plovila ,prvog tipa jedan (na Krki) i četiri drugog tipa na patrolcima.
Na prvi pogled slični ,na drugi se vide velike razlike poglavito u elektroopremi ,velike razlike vidljive su ispod gazne površine. Iako stariji model ,on po ničemu nije inferiorniji od nasljednika.Topovi imaju mogućnost ručnog ,lokalno-električnog i daljinskog pokretanja .Ovu posljednju osobinu po mom skromnom znanju posjeduje model M55 iako je ne koristi ,dok su topovi na Mirnama isporučivani bez ove mogućnosti .

Osnovne stvari :cijev,automat..... su identične.Topovi teže 2660 ,noviji model 2800kg.Ima još mnoštvo podataka ali me oni ne zanimaju.
Kao što vidite raspolažem nekim stručnim podacima ,bolje reći ovo je jedino što nisam bacio.
Sa električnog gledišta posebnost je što ovi topovi nemaju kablove u klasičnom smislu riječi već savitljive ,vodonepropusne cijeve u kojima su provučeni pojedinačni vodiči plave boje-sa gledišta i žice i izolacije nešto najkvalitetnije što sam u životu vidio .Problem je u cjevima koje su izložene atmosferskim utjecajima ,savijanju ,starenju ..izmišljena je zamjena ,upotrebljiva ali znatno manje trajna i savitljiva.
Problem je dodatno pogoršavalo beskrajno bojanje koje je ove cijevi dodatno ukrućivalo i povećavalo sklonost pucanju.
Remont ,neredovit uglavnom se svodio na tzv.Mali remont a to znači rad na brodu .To je po meni jednako kvalitetno kao servisiranje automobila na livadi pored ceste ,zna se gdje se servisiraju automobili .Mali remonti su se uglavnom izvodili ljeti pri 36 stupnjeva u hladu a top nije bio u hladu,mali je remont blago rečeno najnužnija krpačina i bojanje obavezno.Veliki remont se poduzimao jedino ukoliko je top bio u stanju raspadanja što je i u ovom slučaju bio razlog.Rad je dokumentiran fotografijama ,iako sam vam mogao pojasniti detalje na slikama pri kraju radova namjerno počinjem sa slikama prije .
To će vam pomoći da shvatite kako se u HRM drži do najvažnijeg dijela ratnog broda -oružja.
Na ovom forumu sam dugo bio pasivan ,a prvi post je bio reakcija na klišejizirane laži aktualnog zapovjednika ove "firme" kad je počeo pričati o održavanju.On to može prodavati mnogima ,ali meni ne .Post je korigiran i moderator je dopisao da ovo nije cirkus .Slika vrijedi više od tisuću riječi ,pa će te prosuditi dali je to cirkus ili nije .
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #1 on: June 19, 2013, 06:44:35 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    

Prvu sliku već sam objavio ,prikazuje livo na desno :kutiju paljbe  ,elektromagnet za okidanje i otvor za izbacivanje čahura.Primjerice da bih razdvojili prvo od drugoga trebao sam rastaviti žičanu vezu.To nije teško jer smo to otvarali i pri malim remontima ,podmazivali ili mjenjali vijke ,jedino je trebalo sa glava vijaka isklesati šest sedam slojeva boje .Daleko veići problem bio je demontaža kutije ,klesanje boje oko matica ,odvijanje -jedno sat vremena ubijanja.

Druga slika prikazuje komandu paljbe ,mikropredikač je u dobrom stanju za razliku od ostalog ,vidi se donji dio pečurke za upravljanje i u pozadini telefonska kutija koja se kači na štit broda .Vide se i zamjenske cijevi zamjenske .

Treća slika je jako zanimljiva i indikativna za HRM .Gornji dio slike može "proći" ,u prvom planu preklopka osvjetljenja nišanskih sprava i još tri lampice po topu -radi  se o preklopki trafo -akumulator .Donji dio slike  prikazuje razlog zašto je top došao u remont.Tu ne pomaže filozofija HRM :pitura bella figura .Top ,gazište im se prošupljio ,raspada se ,postoji mogućnosr da desni nišandžija propadne.To je top dostojan grupe TNT.

Četvrta slika prikazuje mnoštvo detalja koji se kriju ispod petnajstak slojeva boje .Okrugla stvar je žiroskop ,mi smo ga zvali điro,prekidač za prinudno gašenje topa-ukoliko glavni nišandžija izgubi kontrolu nad topom ..,dalje vidite zamjenski kabel  žiroskopa koji odrađuje po elevaciji prateći cjev i dosta stradava ,dalje preklopka mašinsko -ručno koja u položaju električno pritiska mikroprekidač pravca ,"manicu"za ručno pokretanje po pravcu i okrugli kolut -kopir pravca sa pripadajućom svjetiljkom .Kopir prekriva sivi bubanj unutar kojeg su mikroprekidači koji nisu u funkciji.

Peta slika prikazuje još jedan biser,ta jadna ručica je morski vez pravca .Da "dužite" ovaj top dali biste je malo poprskali WD sprejom ,obrisali hrđu ,stavili malo masti ....NIŠTA -NULA


* P1000770.JPG (442.42 KB, 1024x768 - viewed 258 times.)

* P1000768.JPG (440.96 KB, 1024x768 - viewed 256 times.)

* P1000772.JPG (510.82 KB, 1024x768 - viewed 245 times.)

* P1000773.JPG (516.81 KB, 1024x768 - viewed 234 times.)

* P1000778.JPG (512.38 KB, 1024x768 - viewed 306 times.)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #2 on: June 19, 2013, 07:28:21 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    


Idemo dalje :


Prekrasna prva slika ,vrlo nejasna ,pa ću je pojasniti :Gornja "cijev" je onaj nesretni kanal kojim bi trebale ispadati čahure ,ispod ljevo je elektromagnet opaljenja ,pogledajte u kakvom je stanju kosa poluga koja nestaje u rupi ,nju bi sirotan trebao povući .Zanimljiv je detalj desno to je prenos pedale paljena -mehanički .Obratite detalj na vezu dalje prema iskrivljenoj poluzi ,to je "zglob" koji drži "bolcen"-to je nešto poput vijka bez nareza ,a od ispadanja ga osigurava osigurač koji se provuče u rupicu na kraju ,mi smo to zvali "šplenta".Tom bi "vezom" top trebao pucati u slučaju nedostatka struje .Pucajte bjednici ako možete !
Vide se i neke jadne kabelske veze ,ako vam se povraća -samo naprijed !

Druga slika prikazuje glavnu razvodnu kutiju.Sad je dostupna ,ali pri malom remontu tu su police za municiju i vi joj otežano prilazite.Pravo je usko ,jednino kroz police sa strane -ubijanje .Vijke smo podmazivali uvijek pa se ovo moglo otvoriti .Ispod je čudno"crijevo" to je cijev koja vodi na statički pretvarač 115 V.Tragično izgleda i utikač desno ako ga u ovom smradu i možete locirati .Zahrđao ,a kontakti obojani ,gadljivo .To je utikač koji ide u akumulator .Akumulator stoji sprijeda ove razvodne kutije,kutija je izvađena i pokriva ono crijevo -vidite kose linije,krpan je izolir vrpcom,krasno .Akomulator osvjetljava ukoliko sve otkaže nišanske sprave ,pokazivač-kopir pravca i elevacije i uvodnik metaka.Tip je nikal kadmij i stari su ko topovi i valjaju -barem onda.

Slika prikazuje kabele odozgo ,zapisah pa ih pamtim ,inače bi prepoznao samo konasicu u sredini -dovod sa prstena.Idemo redom sa liva na desno:Kutija uključenja,pečurka,blizinac,pretvarač ,telefon ,morski vez pravca ,dovod,kopir indikacija ,isključenje motora hidraulike akumulatorski utikač ,preklopka akumulator-trafo.Kabelčić skroz livo koji ide uvis je rasvjeta skale elevacije.

Četvrta slika prikazuje kutiju sklopnika ,u dobrom je stanju .Ispod gazišta je ,a štite je i donji poklopci koji "opasavaju"cjeli top.U prvom planu su sklopnici marke Asea ,ispod termo releji ili štabi mi reli termičke zaštite.Identični se koriste u boforsu 57 mm u najopterećijenijem strujnom krugu :pumpa i motor hidraulike-te sam uvijek rastavljao ,čistio ,satavljao i ispitivao.To sam volio raditi.

Peta zadnja slika prikazuje motor pumpe hidraulike ,u jadnom stanju ,treba odspojiti tri žice -izvolite odvit vijke koji drže poklopac.Zupčasti prenos je na ventilator hlađenja hidrauličnog  ulja.


Imam još gadljivih slika na ponos HRM , neću ih više stavljati već one nakon obnove ,nekom drugom prilikom .Uglavnom ću se držati modela M70 jer mi je on poznatiji ali pisaću i o drugom modelu.
Pročitajte intervju komodora Hrama kad je preuzeo dužnost ,pa njegove izjave usporedite sa ovim slikama .On bi reko :pa nisam ja  onda bio glavni ,jako bitno  kako se zovu ,sve je to isto .


* P1000785.JPG (514.05 KB, 1024x768 - viewed 236 times.)

* P1000796.JPG (427.37 KB, 1024x768 - viewed 342 times.)

* P1000797.JPG (416.35 KB, 1024x768 - viewed 250 times.)

* P1000799.JPG (420.89 KB, 1024x768 - viewed 361 times.)

* P1000803.JPG (424.62 KB, 1024x768 - viewed 290 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: June 19, 2013, 07:46:46 pm »

Zanimljiv tekst, bar što se tiče tehničnih detaila. Imaš možda sliku zatvarača i sisetma punjenja topa?

Inače verujem da vrlo boli kad se vidi stvari, za koje si nekada bio zadužen kako propadaju. Sad

LPB
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: June 19, 2013, 07:50:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    
Idemo dalje :
...................................
Prekrasna prva slika ,vrlo nejasna ,pa ću je pojasniti :Gornja "cijev" je onaj nesretni kanal kojim bi trebale ispadati čahure ,ispod ljevo je

Uf, ufff...., ove me slike baš deprimiraju. Jesu li ovo detalji sa broda u operativi ili.... Huh? Huh? Roll Eyes
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #5 on: June 19, 2013, 07:54:34 pm »

Bofors 40 mm je poznat kao vrlo pouzdan top, bez zastoja... ako ga pravilno održavaš. Fotografije prikazuju krajnju nebrigu i nemar za sredstvo.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #6 on: June 19, 2013, 09:17:23 pm »

Nemam slika zatvarača ,bazirao sam se na ono što sam radio.Postavio sam slike "prije" ,postavit ću drugom prilikom "poslije" .Razlike će blago rečeno biti nevjerojatna ,ovaj grob će biti doveden u odlično stanje .Ja nisam profisionalni artiljerac pa pišem ono što znam ,iako sam već bio zaposlen poslaše me u "Plavce"
Radovi su vršeni 2008 godine  ,poslije AK 230 .Te godine su "mahnitali" kao da počinje rat.Nakon zadnjeg posla -boforsa sa Krke mi za njih više nismo postojali ,osim za koju sitnicu ,intervenciju.
Radiona je 2010 kao pregrađena ,dio za remont brodica ,nije nam dozvoljeno da izvršimo selekciju opreme i presložimo ,uskoro nam je zabranjeno da se tu skidamo i držimo alat .Iako sam radio na drugom kraju firme na nečemu skroz drugčijem nisam se dao išao ranije samo da se skinem i što prije na brod .Jednom su kancelariju gdje smo držali kasu sa dokumentacijom ,stari komp na koji sam prebacivao ove slike provalili -razbili su zid macom-Prginovi momci.Naš poslovođa je nato nervozno reagirao ,a ovi su ga zamislite čak i prijavili .Sutradan nam je poručeno da se gubimo iz radione ,neznam jel sam ovo već pisao .

Remont ovih topova vršen je sa kadrovskim minimumom ,sad tu postoji otprilike trećina tog minimuma.Rad je praktično nemoguć jer nema ljudstva ,oprema je nabijena kao u smetlištu..

A HRM ,pa oni su dobili nove uniforme ,browinge...je...e se njih za tih par ljudi .Kako ovaj top izgleda sad neznam ,valjda ga isprskaju bojom pri pokazivanju narodu.Šibenik koji im je darovao flotu zaobilaze već ,petnajstak godina ,a baš bi ga volio vidjeti da se dobro nasmijem.Zato se naviknite na moju ironiju i sarkazam jer ga te kreature koji nerade ništa(čast izuzecima) a dobijaju masnu plaću zaslužuju.A ima ih "ko drva",to je najveći problem .

Evo malo tehničkih podataka :

dužina cijevi   2800mm
dužina ožljebljenog dijela 2423,8mm
broj žljebova 16
Širina žljebova 5,6

Težine
automat 560 kg(m55)  580(m70)
težina cjevi  131kg
težina zadnjaka sa pripadajućim mehanizmom  67kg
mase koja se trza  235 kg

Pokretanje
po elevaciji -10 do +90 stupnjeva

mašinsko pokretanje
brzina po elevaciji 45 stupnjeva /sek
brzina po elevaciji 85 stupnjeva/sek

Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #7 on: June 19, 2013, 09:35:46 pm »

Da nemislite da samo ja mogu biti ironičan ,sjetim se jednog mog kolege .Kad bi se oni "ukazali" nakon ko zna koliko vremena on bi im rekao:pa šta vi nas više zaj.....sa ovim .Izvolite ljepo top dovesti u osnovni položaj i zavarite ga ,i onaj na krmi i onaj na pramcu .Ako treba pucatu u stranu imate kormilo ,a možete i pomoću motora.Nije to njih vrjeđalo ,je....njima za sve .Pritom najviše mislim na Mirne ,to su groblja od brodova u svemu.

Drugi put stavljam slike ,vidjećete razliku .
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #8 on: June 20, 2013, 07:00:04 am »

Vrlo dobra tema, ali prvo jer bi netko mogao staviti nešto o istoriji ovog topa, kakv model je ovaj top, tehničke karakteristike su ovdje nekdje sramno i stavljene. Tek onda ovi tehnički detajli.

Ovaj mornarički top mi se čini kao da bi netko stavio onu kopnenu verziju bez točkova na brod. Zašto juga nije uzela neku verziju ovog topa sa kupolom, koja bi štitila top od otjecaja mora i soli.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #9 on: June 20, 2013, 03:26:38 pm »

Na malim brodovima kupola bi bila "k'o piletu si*e". Top je samo trebalo pravilno održavati, što i nije bilo teško na brodovima gde se to htelo raditi.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #10 on: June 20, 2013, 04:44:20 pm »

Točno tako - raditi ,top posada treba održavati ,a servis redovito odrađivati .Servis je sveden na ništa ,a posadi na čast ove slike .Niti je njih briga ,niti imaju radnih navika i odgovornosti ,niti je njihove pretpostavljene briga  ,niti pretpostavljene pretpostavljenima .....,ukratko svima živima od dna do vrha živo se je... za sve .To je moto ove firme - tzv.HRM.Ljudima sa trunom odgovornosti i profesionalizma ovaj jad bi bio poticaj da sami učine nešto ,sami naglašavam ,barem nešto ,malko .Slike su pokazle njihov "trud".



Topu je skinuta podnica i odnešena u bravarsku radionu na krpež.Neko se možda pita zašto krpež ,nije nauka po staroj napraviti novu.Remont je raspolagao ,a i sad raspolaže sa vrhunskom ekipom i meštrima kojima sam i ja bio na ispommoći ponekad .
U čemu je problem :Vampir koji je preuzeo Škorpika bi vjerojatno ispostavio ogroman račun ,toga se oni boju .Onda nebi imali novaca da idu kolektivno u gostione na ručak ,kad su u Šibeniku .Šta da jedu jadnici onda ,neda im se kuhati samima .Ja bi im podjelio SDO ,u Hrvatskoj vojsci se drukčije zove ,nebitno .Jedan SDO i štrucu kruha po glavi ,po mogućnosti tri dana star ,pa nek jedu i time štede .Ja sam to jeo jer sam bio vojnik,šta su oni izvolite prosuditi sami .
Sjećam se u Somboru je četvrtak bio dan za SDO ,a konzerve smo jeli naravno nezagrijane ,oš to il siva kruva biraj !To je bila vojska .
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: June 20, 2013, 05:10:05 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    
Idemo dalje :
...................................
Prekrasna prva slika ,vrlo nejasna ,pa ću je pojasniti :Gornja "cijev" je onaj nesretni kanal kojim bi trebale ispadati čahure ,ispod ljevo je

Uf, ufff...., ove me slike baš deprimiraju. Jesu li ovo detalji sa broda u operativi ili.... Huh? Huh? Roll Eyes

Nema odgovora, ali zaključujem, operativa... Huh?

E to je lošeee....nisam se nadao nečem takvom. Hm... Roll Eyes
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #12 on: June 20, 2013, 05:33:38 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  

Ko bi reko ,ko reko da se groblje može....

Prva slika -bolje je ,jelda je?

Druga slika-Poništavač djelovanja blizinskog upaljača ,ovo sam ja čistio od dvadeset slojeva boje ,bojao temeljnom ,žuta je temeljna za aluminij.Sklop dovodi na metak istosmjerni napon -do 30-tak volti(ne sjećam se točno) ,jedn pol-masa-nosi lampicu,koja nije original ,ko ni nosač .Original nosač proždrla hrđa.Drugi pol pored utikača prati kosinu metka ,a kontaktnu površinu sam zaštitio trakom koju koriste pituri pa je slabo uočljiva.

Treća slika-dio razvodne kutije :livo kabel statičkog pretvarača 115 V .a desno kabeli utikač rasvjete .Usporedite utikač rasvjete sada i prije .

Četvrta slika :ko bi reko ,ko bi reko jel to onaj grob ? JE!! Stavljena je pečurka ,dvije crne bradavice su poklopci potenciometara elevacije i pravca .Ukolio top lagano bježi ,sa, ovim ga umiriŠš.To bi po meni nakon remonta trebalo zapečatiti ,jel sam primjetio da su neki "rukovaoci" čačkali po tome.


* P1000986.JPG (426.37 KB, 1024x768 - viewed 321 times.)

* P1010009.JPG (430.72 KB, 1024x768 - viewed 252 times.)

* P1010010.JPG (498.75 KB, 1024x768 - viewed 235 times.)

* P1010028.JPG (417.19 KB, 1024x768 - viewed 337 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #13 on: June 20, 2013, 05:40:24 pm »

Vrlo dobra tema, ali prvo jer bi netko mogao staviti nešto o istoriji ovog topa, kakv model je ovaj top, tehničke karakteristike su ovdje nekdje sramno i stavljene. Tek onda ovi tehnički detajli.

Ovaj mornarički top mi se čini kao da bi netko stavio onu kopnenu verziju bez točkova na brod. Zašto juga nije uzela neku verziju ovog topa sa kupolom, koja bi štitila top od otjecaja mora i soli.

Automat brodskog topa M-70 je identičan automatu kopnenog vučenog topa L-70. Koriste istu municiju i balistika im je ista. A zajedničko im je i, recimo, 70-80% ostalih sklopova.


Nema odgovora, ali zaključujem, operativa... Huh?

Naravno da je operativa, na Mirnama su.


Da su mi topovi bili makar upola ovakvi, završio bih na dužem "službenom putu" u Nišu. Angry
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #14 on: June 20, 2013, 06:17:23 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  


Prva:top se "mrko" okrenuo u dio radione di je sada sve nabiveno ,smetlište .Ljepo se vidi vanjska kablaža,burence-điro ,prekidač prinudnog gašenja topa ,ručica birača :mašinsko-ručno sa pripadajućim mikroprekidačem ,kabel rasvjete nišanske sprave je u nešto "utikan"-nije u ništa tu se samo nabije da ne visi i oštećuje izolaciju .

Dva:Utikač statičkog pretvarača - tu iznad kabla  dođe akumulatorska kutija .Ova j položaj mi se ne sviđa jer te budale vole da gaze po kutiji i mogu da slome utikač,onda ćao...Pretvarač je dostupan izvana,a unutar je sva elektronika u crnim kutijama .

Tri: drvo pečurke smo naravno sami bojali ,uzeli bi boje :obojaj,kad se osuši lagano prebrusi,obojaj -šest sedam ruka -ko klavir se sjalo .Baš me zanima koliko ruka sad nanose .Stolicu su obukli kolege iz jedrerske radione,ko nova je.Ono glavno-kutija za paljenje,livo osvjetljenje,desno dva,bolje reći četiri tastera.Prvi par pali pumpu,drugi motor hodraulike.ovaj top se pali na sjedeći način:prvo se upali pumpa,onda nastupa glavno:desna na tasteru motora ,a liva na pečurci .Ovaj top ima ružnu osobinu kad mu se upali motor hidraulike onda se ritne ko divlji konj ,zato ga pečurkom kontriraš i smiriš .U brodskim uvjetima tada desnica prelazi na pečurku a livom se držiš za štit.Hidraulika ove gotovo tri tone pokreće ko tri kila, moraš pri živahnijoj vožnji imati oslonca ,a ode ga nema.Nisam ga prvi vozio ,ipak jesam malo kasnije ,štrašno bez štita.Vozio sam ga ko djedica auto da me ne zbaci.Nikad nisam vidio mehaničare da voze ovaj top ,kao to je za električare,pravi razlog ,nisu ponijeli pelene za odrasle,onda bi možda pokušali.Uvik se sjetim kad me moj meštar natjerao da vozim ovo prvi puti ili da minjam neonke u mašini pod naponom ,nema tu ljutnje.To je bio meštar ,kolega ,stručnjak,,

Četiri:ova slika je lagani mućak ,naime to je pilot magnet iliti pilot ventil al ne sa ovog topa nego starijeg M55,izvana su isti .Nemam slike od ovog ,Ja bih obično skidao ,na mirni mislim da imaju utikač ,ode imaju stražnji poklopčoć i žice .Sivi dio je elektromagnet sa srednjim izvodom,neobojano je hidraulika.
To su uvik skidaki i rastavljali električari ,tako je valjda pao dogovor .Čim bi ga skinuli ,stavili bi gimeno brtvilo sa poklopcem koli smo radili sami -nesmije prljavština u hidrauliku .Iz ovog izbija "iglica" široka jedno dva milimetra ,jako mali pomak ima ,ali ona upravljaovim monstumom.

Pet: ova sprava je pričvršćena na cijev livog izravnjača,unutra je selsin,davač je u brodu ,neznam koja kazaljka odradi ,vozač topa vožnjom poravna drugu -ko SUVOA.Time prima obavjest o položaju cilja po pravcu ,a po elevaciji ga traži sam.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.