PALUBA
April 19, 2024, 10:27:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Izlozba naoruzanja "Partner 2013"  (Read 48866 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #45 on: June 27, 2013, 01:45:32 pm »

Cemu ovo sluzi?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zadnja rampa na Lazaru 2.
Znaci pored dvoje vrata postoji i hidraulicna rampa.
Obratite paznju na izgled unutrasnje stran vrata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Copy of 2013-06-26 14.26.25-1.JPG (122.52 KB, 1024x768 - viewed 137 times.)

* Image00076-1.JPG (215.53 KB, 1355x900 - viewed 157 times.)

* Image00045-1.JPG (187.54 KB, 1355x900 - viewed 121 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #46 on: June 27, 2013, 02:09:26 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Razmišljam o ovo delu, koji je uokviren. Da li je to otvor za samouništenje, kada posada ostane bez municije pa da u njega ubaci kocku-dve šećera iz SDO. Da li se za čuvanje ovog otvora određuje poseban član posade, da ne bi slučajno, ne daj bože, neki neprijaetlj ubaco koju kocku šećera.

Veliki je napredak napravljen, kada je zamenjen onaj volan od "Lade", nadam se da će i u buduće, biti novih modifikacija, koji će, možda, zainteresovati i sopstenu vojsku za ovakvim vozilom.

Mada izbegavam da budem ciničan, ali ovakvi detalji ukazuju, da se vojni stručnjaci (bar ne iz strukture OMJ) slabo mešaju u ovaj projekat. Možda razlog leži u činjenici, da je ovo namenjeno pešadiji, a oni manje pažnje poklanjaju ovakvim detaljima.

Љуба


* lazo.jpg (305.76 KB, 1355x900 - viewed 143 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #47 on: June 27, 2013, 02:12:51 pm »

Baš štrči... o zaštićenosti da i ne govorimo.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #48 on: June 27, 2013, 02:18:25 pm »

Cemu ovo sluzi?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Da ubiju vreme dok su na cekanju. Grin Grin
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #49 on: June 27, 2013, 03:20:11 pm »

Kupola na Lazaru-2 mi licin na onu sa BVP M-80 sa topom od 30mm Vidra samo malo izmenjenu.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #50 on: June 27, 2013, 03:29:34 pm »

Kupola na Lazaru-2 mi licin na onu sa BVP M-80 sa topom od 30mm Vidra samo malo izmenjenu.
I jeste, postavljen dodatni mitraljez... Nije mi jasno zasto su postavili lansirne sine za maljutku, zar je predvidjena dalja upotreba tog praistorijskog oruzija ?

Meni takodje nije jasno zbog cega je rezervoar(na obije strane vozila je po jedan) ovako nezasticen Huh?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #51 on: June 27, 2013, 06:39:32 pm »

Cemu ovo sluzi?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Da ubiju vreme dok su na cekanju. Grin Grin
Za Call of Duty. Grin

Džumba, hvala na reportaži. Kao i uvek metodično, logično i zanimljivo, a i fotografije su ti odlične osim mesto vozača Lazara 2.
Ne znam zašto toliko kritikujete Lazara 2 kada je rečeno da je to nedovršen projekat. Slažem se da treba ukazati na anomalije ali suditi o celom vozilu sada dok nije završeno mislim da je još rano.

Zanimljivo je da vozač na Lazaru 2 sada ima kameru ili se varam?
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #52 on: June 27, 2013, 06:59:26 pm »

Zanimljivo je da vozač na Lazaru 2 sada ima kameru ili se varam?
Vozac ima monitor na kome moze gledati na sve 4 kamere.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #53 on: June 27, 2013, 06:59:52 pm »

Мало сам се умирио па ћу након овог поста прекинути приказ.

Као буде ишао на сајам нека оде и до штанда Војногеографскиг института. Није атрактивно али занимљиво за познаваоце:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Нова топографска карта у размери 1:25000. Постоји и у дигиталном (векторском) формату. За сада се ово издаље не може купити у папирном облику (могу стара издања).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ваздухопловна карта

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Аерофото снимак Војне академије

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Снимак Косовске Митровице

Наставак сутра.

Čestitam kolega "džumba".
Nemam pitanja jer sam nezainteresovan za oružja, ali znam koliko treba napora za
obraditi ovako nešto.  Odlično...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #54 on: June 27, 2013, 07:35:05 pm »

Уф, ала сте навалили са питањима. Ону таблу са подацима о "Лазару -2" нисам сликао, а нисам је ни тражио и не знам да ли је уопште има. Заборавио сам да је тражим. Верујем да ће је неко већ сликати ако постоји. Отићићу и сутра, па ако не заборавим... Wink.

Разговарао сам са два човека из конструкционог тима. Били су више него предусретљиви и реални. Ово возило је нешто између функционалног модела и прототипа. Дакле, ради се о не завршеном средству. То је сопствени развој СДПР-а а не средство развијено по захтевима ВС. Настојали су да отклоне, концепцијски, оно што су биле главне мане и примедбе код "Лазара -1". Иначе, онај уводник резервоара горива су ми баш оно показали, указујући да то неће тако бити, као ни неке ствари које се сада виде. Возило ће бити конципирано да буде модуларно по питању наоружања ( са и без сада постављене куполе). Људи су ми објашњавали и техничким проблемима и ограничењима, о проблема напајања уређаја и сл. Док будем постављао неке слике нешто ћу и пренети.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Људи из конструкционох тима "Лазара 2".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ево мало боље слике места возача. Објаснили су ми шта возач прати и шта је на којој страни али нисам упамтио детаље. У сваком случају лева страна је за контролу мотора. Ту је дисплеј (види се делимично) на коме се приказују параметри рада мотора. Овај други који се јасно види служи за приказ слике камера и служи за маневрисање возачу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На месту командира су такође два дисплеја. Овај што се види, такође од камера и други (виде се "леђа") који је дисплеј неког рачунара (нисам запамтио, може бити од система за управљање ватром топа). ти су и команде плоче два радио уређаја.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
А ово су две лепе даме због којих нисам снимио оно што сам требао. Надам се да се њихово мужеви неће љутити  Cool

Јуче сам показао место нишаџије топа. Један је послужилац и топ је аутоматизован. Он не гледа кроз неку оптичку справу или визир нити "приридно" види свет око себе. Он испред себе има  дисплеј на коме се приказује слика две камере (дневне и термовизијске), као и подаци ласерског даљиномера.  Све то је спојено са балистичким рачунарем. Топ покреће "џојстиком" (види се на оној слици од јуче као пилотски управљач). Митраљез на куполи топа је спрегнут са топом. Принцип нишањења и рада детаљно су ми објаснили на дисплеју митраљеза 12,7мм који је у близини изложен и слично ради.

Нешто нисам сигуран да има хидрауличну платформу. Нисам обраћао пажњу како се отварају врата,а ли ми се све чини механички.


* Image00236.jpg (419.09 KB, 1355x900 - viewed 137 times.)

* Image00235.jpg (481.31 KB, 1355x900 - viewed 472 times.)

* Image00233.jpg (464.45 KB, 1355x900 - viewed 467 times.)

* Image00227.jpg (223.28 KB, 598x900 - viewed 158 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #55 on: June 27, 2013, 07:40:22 pm »

Ako ne naprave module komandnog vozila, sanitetskog vozila, vozila veze i slično - kao da ništa nisu uradili.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #56 on: June 27, 2013, 07:56:36 pm »

Заборавио сам рећи да су гуме са регулацијом притиска да имају уграђен сигурносни точак од тврде гуме. Иначе, и два члана посаде код врата имају наглавне слушалице за везу (претпостављам са командиром). Овом возили тек предстоје права испитивања, дораде и прераде. У сваком случају одаје знатно бољи утисак него претходник.

Да покушам да одговорим на нека од питања.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ово је аутоматски пуњач на "НОРИ". Надам се да то одговара питању. Остале пуњаче нисам сликао.

Јуче приказане "НОРЕ" (ја сам их назвао 1 и 2 ако им то није службени назив) се разликују по оклопљеном телу. Она у смб боји је оклопљена и тело пружа бољу заштиту. Она друга практично није оклопљена, већ је постављен слабији челични лим. Та друга је из серије за неког наручиоца. Возило носач на коме се налазе је КАМАЗ, али ојачан.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ово је слабије оклопљена "НОРА". Испред су уређаји из система управљања ватром. Први уређај је нека врста замене за артиљеријску бусолу на осматрачници (има даљиномер, ГПС и др.). Други уређај је за одређивање основног правца (као неки електронски ГПС одређени пикет, зато и има онај црвени шиљак на врху). Трећи, мало нижи уређај је за мерење брзине пројектила. Код гађања, да би се обезбедила боља прецизност мери се брзина првог пројектила (уз услов да су сви меци из исте серије).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ово је демонстрациони плазма монитор са подацима које даје систем за управљање ватром. Ко зна моћи ће да прочита шта му треба.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Опет оне лепе даме. Ето зашто нисам усликао аутоматске и остале пуњаче... Cool


* Image00249.jpg (204.79 KB, 598x900 - viewed 455 times.)

* Image00248.jpg (531.4 KB, 1355x900 - viewed 502 times.)

* Image00242.jpg (434.54 KB, 1355x900 - viewed 464 times.)

* Image00221.jpg (323.99 KB, 1420x900 - viewed 119 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #57 on: June 27, 2013, 08:24:02 pm »

Заборавио сам Леуту одговорити око наступа хрватских произвођача. Ја их нисам видео. од оних са простора бивше СФРЈ, колико сам приметио била је један словеначка фирма, али преко фирме коју има овде у Србији. Поставићи касније приказ са њиховог штанда.

Ја бих да наставим даље са приказом. Такође, поставићу, као и јуче само оно што ми се чини као ново или важно, али могу касније и остало јер сам доста сликао.

Мало о противоклопним средствима:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ручни бацач ракета М-91 120мм. Наводно прошло ТОЦ.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
десно  ракета за М-91 са кумулативном главом. Лево ракета са термобартчним пуњењем за "Осу". Обе ракете су прошле ТОЦ. Ракета 120мм наводно (тако ми рекоше) пробија 800мм хомогеног челика.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Побољшане ракете за Маљутку. Лево је тандем кумулативном бојевом главом, десно са фугасном бојевом главом. Испоручено страном купцу. Ови додаци на главама у виду стабилизатора служе да обезбеде балистичко кретање идентично класичној ракети, како се програм управљања ракетом не би мењао.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Нишани на ракетном бацачу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Аутоматизовани противтенковски систем. Не знам у којој је фази развоја.


* Image00261.jpg (467.41 KB, 1355x900 - viewed 544 times.)

* Image00258.jpg (265.76 KB, 598x900 - viewed 438 times.)

* Image00262.jpg (449.19 KB, 1355x900 - viewed 438 times.)

* Image00260.jpg (404.89 KB, 1355x900 - viewed 102 times.)

* Image00286.jpg (502.12 KB, 1355x900 - viewed 457 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #58 on: June 27, 2013, 08:37:44 pm »

По мени нешто занимљиво. Инерацијални навигациони системи.

Приказани су системи мање, средње и повећане тачности (на дољој слици су систем средње и повећане тачности).  Систем повећане тачности има грешку од 1 метар.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Користе се код артиљеријских система, беспилотних летилица и сл. На раније приказаним сликама самоходне НОРЕ на цеви оруђа се види један сличан систем (стране производње). Ови системи су производ, односно решење ВТИ (на бази купљених компоненти) намењени за систем ВБР ("Морава"), али се могу поставити и дорадити за било који систем. Систем показује азимут, елевацију и нагиб (бочни), као и геопозционирање у простору (визуелизација на крати):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Овде је визуелизација позиције изведена на аерофото снимку - јасно се види хала и место овог уређаја у хали.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ово малцеко чудо служи за стаблизицаију беспилотне летилице "Врабац". Кажу ми да се никада није сломио код пада Врапца.


* Image00269.jpg (534.14 KB, 1355x900 - viewed 420 times.)

* Image00273.jpg (388.11 KB, 1355x900 - viewed 518 times.)

* Image00274.jpg (392.28 KB, 1355x900 - viewed 419 times.)

* Image00275.jpg (474.23 KB, 1355x900 - viewed 398 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #59 on: June 27, 2013, 08:41:25 pm »

Hvala Džumba.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.