PALUBA
March 28, 2024, 09:31:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Jugoslovenska tanketa T-32 (Škoda Š-I-D)  (Read 102068 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 07, 2009, 05:57:58 pm »

Početkom tridesetih godina XX veka sve evropske vojske su polako izbacivale konjicu kao rod vojske iz sastava svojih armija. Konjica je bila prevaziđena modernim načinom ratovanja još početkom Prvog svetskog rata i njenu ulogu su trebale da preuzmu motorizovane jedinice koje bi bile naoružane lakim tenkovima ili tanketama koje su tih godina bile razvijane i masovno proizvođenje.

Jugoslavija koja je u to vreme imala dve konjičke divizije nije bila izuzetak i rešeno je da se svakoj diviziji sastavljenoj od 2-3 konjičke brigade, artiljerijskog diviziona i biciklističkog bataljona, pridoda i po jedan motorizovani puk radi delimične i postepeno planirane motorizacije. Kao posledica te odluke, nastala je tanketa Škoda Š-I-D (Škoda - I kategorija - Dizel) koja je u jugoslovenskoj vojsci nosila oznaku T-32.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Š-I-D

Razvoj i predistorija

U to vreme postajao je veliki izbor tanketa na svetskom tržištu oružja. Jugoslovenska vojska je što zbog kvaliteta, što zbog političkih odnosa sa Čehoslovačkom kao članicom Male Antante odlučila da se obrati Čehoslovačkoj fabrici Škodovými závody. Testirane su tankete MU-4, P-I (vz. 33 odnosno TK-3) i ali nijedna od dve tankete nije zadovoljila potrebe jugoslovenskih predstavnika a glavne zamerke su bile na slab oklop i naoružanje (samo mitraljez) kao i slab motor vozila. Zahtevano je naoružanje od jednog protivtenkovskog topa od 37mm i jednog mitraljeza.

Škoda je na osnovu uslova koje je raspisala Jugoslavija 1935 godine krenula sa razvojem tanketa koje bi imale pored mitraljeza ugrađen i top. Pokušano je sa ugradnjom topa A3 na nešto izmenjenu šasiju MU-4 ali se vrlo brzo od toga odustalo zbog nedostatka prostora u vozilu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prototip Š-I-d*  *Prototipi u Škodinoj nomenklaturi su označavani malim slovom


Proizvodnja

Pažnja je fokusirana na izgradnju višeg i šireg vozila u kome bi posada imala više mesta za rukovanje protiv-tenkovskom topovskom granatom A-3 kao i na bolji pogled iz vozila sa strane strelca topa na levoj strani vozila. Rezultat je bio prototip vozila Š-I-d* (*Prototipi u Škodinoj nomenklaturi su označavani malim slovom). Nakon fabričkih ispitivanja pred kraj 1935 godine, vozilo je prezentovano predstavnicima jugoslovenske vojske. Ovo vozilo je zadovoljilo uslove ali su od strane Jugoslovena predloženo povecanje oklopa sa 22 na 30mm i neke izmene kod hodnog dela vozila.

Te strukturne promene odrazile su se u sledećoj verziji koja je sada označena Š-I-D, i proizvedena za Jugoslaviju pod nazivom T-32. Tanketa je sada je bila veća a dobila je i jači oklop. Ugrađen je snažniji motor i menjač. Celokupni oblik i ceo koncept ostao je gotovo nepromenjen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tankete T-32 (Š-I-D) prilikom manevara na Torlaku 1940 godine

Naručeno je osam primeraka tanketa i ušle su u proizvodnju sredinom 1936 godine a isporuka je usledila krajem leta 1937 godine gde su nominalno ušle u sastav Konjičke škole u Zemunu. Vozila su služila za obuku i intezivno su ispitivana što je činjeno na manevrima gde su se dobro pokazala. Pojavio se i izvestan broj problema koje su rešavali stručnjaci iz Škode. Bilo je planirano da se da se u 1939 god. naruči veci broj tanketa za opremanje jedne konjicke divizije ali se odustalo a ubrzo je i došlo do okupacije Čehoslovačke.

Pored ovih tanketa Jugoslovenska vojska je kod Škode naručila izgradnju većeg vozila sa većim topom koje bi moglo da vrši funkciju jurišnog topa. Škoda je izradila prototip Tankete T-3D (Škoda Š-I-j) ali ceo posao je propao jer je Jugoslavija rešila da pređe pre predviđenog vremena na kupovinu lakih i srednjih tenkova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Manevri na reci Kupi 1940


* 200907231830306880508.jpg (57.08 KB, 640x339 - viewed 615 times.)

* skoda28321602.jpg (27.61 KB, 640x439 - viewed 746 times.)

* 15011525.jpg (24.43 KB, 640x379 - viewed 702 times.)

* xw8469918.jpg (21.95 KB, 640x440 - viewed 775 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 09:09:48 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: August 07, 2009, 05:58:57 pm »

Tankete Škoda su u Vojsci Kraljevine Jugoslavije označavane kao brza borna kola T-32 i korištene su za isprobavanje sadejstva oklopnih vozila i konjice. U uputu za upotrebu oklopnih jedinica iz 1938 godine predvidjana je i upotreba ovih tanketa. Ova vozila su u borbi predstavljala brz i pokretan cilj, imala su nisku siluetu, a zahvaljujuci maloj težini mogla su savladavati vodene prepreke i priručnim sredstvima. Bilo je planirano je da se ova vozila koriste kao prethodnica za izviđanje po bokovima neprijateljskog rasporeda, za zauzimanje važnih tačaka uz sadejstvo ostalih jedinica.


Opis vozila

Vozilo je imalo dva člana i činili su je vozač i komandir/mitraljezac i rukovalac topom. Vozač je sedeo sa desne strane vozila i gledao je kroz prozor koji je bio hermetički zatvoren radi forsiranja potoka i rečica. Ulaz/izlaz iz vozila za vozača se nalazio odmah pored njegovog mesta. Komandir vozila je sedeo sa leve strane vozila i imao je prozor sličan vozačevom ali je bio manjih dimenzija a za ulaz/izlaz je koristio otvor na tornju vozila. Vozilo je na tornju imalo otvore koji su pružali pogled na sve 4 strane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Otvor tornju vozila kroz koji je ulazio komandir. Primetni su prozori na tornju sa pogledom na sve 4 strane

Oklop je bio formiran od L oblikovanih profila koji su bili povezivani ravnim oklopnim pločama. Vozilo je spreda bilo oklopljeno pločom debljine 22 mm, dok je debljina oklopa na stranama vozila bila debljine 15 mm, Dno vozila (pod) je bio debljine 5 mm a krov debljine 8 mm. Oklop je štitio dobro sa veće daljine od sve municije kalibara manjih od 20 mm.

Pogon vozila je činio četvorocilindrični vodeno-hlađen Škoda dizel motor od 60 Ks. Menjač je bio klasični trosepeni za kretanje unapred i jednostepeni za kretanje unazad i imao je dva stepena redukcije.
Šasija (sreijska vozila) je sa svake strane imala po dva prednja zupčasta pogonska točka, po pet pojedinačna točkova i zadnje točkove. Peti pojedinačni točak je imao sanonavijajuću oprzgu ua supenuiju. Na gornjem delu se nalazilo po četiri potporna valjka za gusenice sa svake strane vozila. Prototip je imao po četri točka i tri valjka sa svake strane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Manevri na reci Kupi 1940 godine

Naouružanje je činio modifikovani 37,2 mm Škoda A3 protivtenkovski top bez kočnica, koji je bio montiran u centar prednjeg panela. Traversa topa je iznosila 10° sa svake strane, elevacija 25° a depresija -10°. Kao sekundarno naoružanje vozilo je raspolagalo lakim mitraljezom 7,92 mm ZB vz.30J. Posada je na raspolaganju imal 42 granate za glavni top a za mitraljez 1000 metaka. Smatralo se da je top A-3 bio jedan od najboljih protivtenkovskih topova tog perioda. Top A-3 kalibra je mogao dejstvovati protiv mitraljeza na daljinama do 1000m a oklop tenkova zašticenih prednjim oklopom od 30mm je probijao na daljinama do 500m. Oklop lakih tenkova kao što su bili nemački PzKpfw I (Oklop 13mm) i PzKpfw II (Oklop 14,5mm) mogao je probiti i sa preko 1000m. Oklop nemačkih tenkova PzKpfw III i IV mogao je da probije sa daljina 300-600m, u zavisnosti od modela.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tanketa T-32 (Š-I-D) prilikom manevara na Torlaku 1940 godine

Kamuflaža vozila je bila u skladu sa kamuflažama ostalih zemalja kasnih tridesetih godina. Sve spoljašne površine su bile ofarbane u trostruku mrežastu kamzflažu u tri boje; Tamno zelena, žuta i smeđa.
Poklopac tornja sa unutrašnje strane je bio obložen jastučastom smeđom kožom. Unutrašnjost vozila je bila ofarbana bojom slonove kosti. Tokom 1940 godine vozila su dobila i identifikacione brojeve. Prototip je bio u fabričko-sivoj boji.


Služba

Vozila su bila raspoređena u Eskadron brzih bornih kola koji se bazirao u Zemunu i uzela su aktivno učešće tokom vojnog puča 27 marta 1941 godine kada su pomagala pučiste i bila raspoređena na glavnim raskrsnicama u Beogradu.

Tokom napada na Jugoslaviju koji je ubrzo usledio eskadron je dobio zadatak odbrane aerodroma i za zatvaranje pravaca iz Srema prema Beogradu. Zbog upada nemačkih jedinica iz Bugarske eskadron je 10. aprila upućen ka Nišu, u sastav tamošnjih jedinica, gde je trebao da dobije zadatak. Zbog nemogućnosti brzog transporta vozila i nedostatka koordinacije u Vrhovnoj Komandi, od toga se odustalo a eskadron je još istog dana dok se nalazio na avalskom drumu uključen u sastav Sremske divizije i upućen na pravac Mladenovac - Topola. U Mladenovcu su vozila dobila gorivo ali ne i protivtenkovsku municiju i raspoređena na raskrsnicu puteva Mladenovac - Topola i Mladenovac - Arandjelovac. Ujuto 11. aprila eskadron je upućen u Topolu gde zauzima položaj za odbranu puta Topola - Mladenovac. Dva vozila se upućuju da izvrše izviđanje puta gde jedno vozilo biva oštećeno pri sletanju sa puta i napušteno a drugo se posle susreta i razmene vatre sa nadolazećom nemačkom kolonom povlači i takođe biva napušteno od posade zbog kvara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Usled rasula i dezorganizacije o nastupanju neprijatelja nije javljeno eskadronu koji se nalazio u gradu tako da se pri ulasku nemačke kolone u Topolu većina posada eskadrona nalazila van vozila gde je pri pokušaju ulaska u vozila najveći deo ljudstva izbačen iz borbe mitraljeskom vatrom a ostatak jedinice bio zarobljen.

Nemci su nekoliko zarobljenih tanketa T-32 uveli u svoje naoružanje pod oznakom PzKpfw(j). Sva zarobljena vozila su prevezena u Plzen u fabriku gde su na njima urađene korekcije i gde su služila u SS kao vozila za testiranje i trening.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tanketa T-32 u zarobljena u Topoli. Primetno je oštećenje prednjeg pogonskog točka


TT Karekteristike

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posada..........................................................................................2
Težina......................................................................................5.8 t

Dužina.....................................................................................3.58m
Širina......................................................................................1.98m
Visina......................................................................................1.76m

Oklop....................................................................................5-22mm

Naoružanje   
-1 x top 37.2cm Škoda A3
-1 x mitraljez ZB vz.30J

pogon
Četvorocilindrični motor Škoda dizel, vodeno hlađen, 3770cc, 60 Ks

Akcioni radijus..........................................................................250 km
Najveća brzina.........................................................................41km/h


* 217119052.jpg (35.51 KB, 640x478 - viewed 657 times.)

* 200907241827002993204.jpg (18.67 KB, 640x385 - viewed 435 times.)

* 37126795.jpg (38.96 KB, 640x445 - viewed 577 times.)

* 20090715181603.jpg (68.3 KB, 604x386 - viewed 528 times.)

* sid193714619309.jpg (22.55 KB, 640x392 - viewed 329 times.)

* 20090724140526.jpg (24.13 KB, 478x255 - viewed 289 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 09:12:01 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: August 07, 2009, 06:00:00 pm »

Zarobljene i napuštene jugoslovenske tankete T-32 u Topoli i njenoj okolini

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 200907251443226588895.jpg (37.75 KB, 640x409 - viewed 358 times.)

* 20090724175417.jpg (28.59 KB, 582x376 - viewed 321 times.)

* 200907251429566562958.jpg (33.12 KB, 640x407 - viewed 511 times.)

* 200907241819006559419.jpg (20.59 KB, 640x424 - viewed 347 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 09:14:54 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: August 07, 2009, 06:00:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 200907251430576907310.jpg (42.05 KB, 640x448 - viewed 439 times.)

* 200907241818346937307.jpg (28.05 KB, 632x480 - viewed 472 times.)

* 200907251437446915822.jpg (24.16 KB, 640x405 - viewed 362 times.)

* 200907241756166924140.jpg (33.59 KB, 639x480 - viewed 396 times.)

* 200907241757026931809.jpg (30.64 KB, 640x429 - viewed 413 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 09:16:29 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: September 19, 2009, 03:29:10 pm »

Isečci iz filma snimljenog tokom vežbe na Adi Ciganliji 1940 godine ... Jedan od retkih snimaka tankete a gotovo sigurno jedini poznati snimak u boji ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ada3.jpg (47.82 KB, 720x576 - viewed 564 times.)

* ada2.jpg (52.35 KB, 720x576 - viewed 440 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: April 16, 2010, 05:38:16 pm »

Još jedan snimak sa iste vežbe izvedene 26.09.1940. godine nakon početka II Svetskog rata. Zbog rata koji je otpočeo, Jugoslovenska vojska je sprovela delimičnu mobilizaciju, i izvela niz manevara i vežbi.

Vojnici-pontonirci forsiraju reku Savu kod Čukarice (Ada Ciganlija). Na pontonskoj skeli, koju pokreću tri jurišna čamca, se nalazi vozilo T-32 ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* t-32.jpg (141.71 KB, 831x558 - viewed 355 times.)
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #6 on: September 25, 2010, 10:30:18 pm »

Premda dobrim delom ponavljam ono što je napisao Drednought ali nemam vremena sad da idem samo na dopunu lakši mi je ovako.



Tanketa Škoda Š-I-d (Š-I-d)

   
Krajem dvadesetih godina dok je Škoda radila na razvoju i proizvodnji oklopnih automobila firma ČKD  je započela razvoj tanketa.

   
Početkom tridesetih godina jugoslovenska vojska se zainteresovala za nabaku tanketa. Uzor gotovo svih tanketa u svetu je bila britanska tanketa Carden Loyd Mk.VI čiji se prototip pojavio 1927. godine. Ubrzo je ogroman broj zemalja nabavio ove tankete, često otkupljujući i licencu za njegovu serijsku proizvodnju -  i to sa i bez daljih modifikacija.
 
Čehoslovačka je 1930. godine kupila tri ove tankete kao i licencu za njihovu serijsku proizvodnju. Tankete su stigle u Prag u martu 1930. godine ali je ubzo postalo jasno da se pre ulaska u serijsku proizvodnju moraju iz osnova preraditi. Četiri prototipa označena sa Praga P-I je ispitivano tokom 1931. i 1932. godine da bi konačno 17. aprila 1933. godine bio potpisan ugovor o nabavci 70 ovih tanketa koji su dobili zvaničnu vojnu oznaku Tančík vz. 33 a koje su proizvedene u fabrici ČKD.  
 
   
U međuvremenu se, 1931. godine, pojavio i prvi Škodin prototip tankete MU-2. Ova tanketa je za razliku od većine drugih imala kupolo sa jednim mitraljezem Švarcloze vz. 07/24. No, ubrzo se odustalo od ovakve koncepcije pa se već 1932. pojavila klasična tanketa, bez kupole, MU-4 koja je tokom te iste 1932. godine predstavljena Čehoslovačkoj a sledeće 1933. godine jugogolovenskoj armiji. Naime jugoslovenski predstavnik kod Škode je još početkom 1932. godine izrazio želju da u Beogradu bude predstavljena nova, u to vreme, još nedovršena tanketa.

Konačno tek krajem oktobra 1933. godine stigla je u Beograd tanketa MU-4/I. U to vreme u Jugoslaviji su već bili na ispitivanju i poljska tanketa TK-3 kao i druga čehoslovačka tanketa Praga P-I (tj. Tančík vz. 33) firme ČKD.  Poljska tanketa Polaci-Ursus TK-3 je ispitivana u februaru a čehoslovačka Praga u julu 1933. godine. Škodina tanketa se nije najbolje pokazala - pre svega je motor stalno imao problema u radu ali ni druge dve tankete nisu usvojene u jugoslovensko naoružanje.

Nakon toga je Škodina tanketa vraćena u Plzen gde je ugrađen novi jači motor od 40 KS a izvršene su i neke druge manje modifikacije. Nakon toga je 1934. godine ponovo predstavljena najpre čehoslovačkoj a zatim, od 20. do 31. oktobra u Beogradu, i jugoslovenskoj armiji. Premda se MU-4 ovog puta mnogo bolje pokazao, jugoslovenski vojni vrh se nije ni ovog puta nije odlučio za nabavku premda se duže vremena pregovaralo o nabavci 40 tanketa MU-4. Zbog toga je tanketa MU-4 uskoro ponuđena Rumunima. Interesantno je da je još 1939. godine Afganistan tražio zajam da kupi tanketu MU-4 a Švedska i Mađarska su bili zainteresovani za nju i 1940. godine.
 
U 1935. godine je započet razvoj potpuno nove tankete sa znatno jačim oklopom i naoružane topom 37 mm. Tanketa jedobila naziv Š-I-d (od delový tj topovski). Prototip je bio gotov već sredinom te 1935. godine i isproban na fabričkom poligonu a tokom te iste 1935. godine prototip je predstavljen jugoslovenskoj delegaciji u Čehoslovačkoj koja je imala čitav niz sitnijih primedbi. Pošto su usvojili jugoslovenske primedbe Škodini predstavnici su modifikovanu tanketu ponudili jugoslovenskim vlastima. Konačno 30. juna 1936. godine potpisan je ugovor No. 6856 između Ministarstva Vojske i Mornarice Kraljevine Jugoslavije i firme Škoda u iznosu 5,930.920 Kč kojim je naručeno 8 tanketa Š-I-D koje su trebale da budu isporučene u roku od 11 meseci od potpisivanja ugovora, Tankete su isporučene u dva voza koja su krenula iz Čehoslovačke 14. i 25. avgusta 1937. godine. Premda je isporuka kasnila Škodina nije platila penale jer je u međuvremenu 21. septembra 1936. godine potpisan ugovor kojim je bio izmenjen čl. XIV prvobitnog ugovora kojim je dat rok za isporuku tanketa. Naoružanje se sastojalo od topa 37 mm Škoda A3 i mitraljeza 7,9 mm ZB vz. 30J. U aprilu 1940. godine jedna delegacija SS je posetila Škodu u nameri da nabavi manji broj vozila. Tom prilikom su SS-ovci otkupili prototip tankete Š-I-d, laki traktor MTH (MTH) i oklopni transporter LKVMP (LKVMP). Sva tri vozila su isporučena 1. jula 1940. godine i tu se gubi trag prototipu tankete Š-I-d.
 
   
Jugoslovenski tenkisti su visoko cenili taktičke mogućnosto ovih tanketa ali su imali dosta primedbi na njihovu pouzdanost. Već tokom prve godine eskploatacije vozila su prešla u proseku po 2000 km po vozilu i tom prilikom su se pokazale određene slabosti, pre svega hodnog dela, zbog čega je stalno po nekoliko vozila bilo na višemesečnim opravkama. Da bi se rešili ovi problemi došla je ekipa fabričkih mehaničara koji su posle dužeg rada uspeli da eliminišu najveći broj nedostataka. U Jugoslaviji je od 8 škodinih tanketa formiran Eskadron brzih bornih kola od dva voda, sa po četiri tankete, koji se nalazio u sastavu Konjičke škole u Zemunu.  Inetersantno je da su Nemci nekoliko zarobljenih škodinih tanketa uveli u naoružanje Vermahta pod oznakom PzKpfW 732 (j).

Odmah po prvim probama sa tanketama Š-I-d jugoslovenski vojni krugovi su zatražili od Škodinih stručnjaka da razviju snažniju verziju ovog vozila pored jednog lakog tenka Š-II-j. Tako je nastala tanketa Š-I-j (j - od jugoslovenski tj jugoslávský). Bilo je to vozilo mase 5900 kg, naoružano snažnim topom 47 mm A9 i mitraljezom 7,92 mm Vz30J. U odnosnu na pethodnu tanketu oklop je ojačan spreda sa 22 na 30 mm i sa boka sa 12 na 15 mm. Prototip, bez topa, je bio gotov do maja 1938 (motor je ugrađen u aprilu 1938. godine) a nešto kasnije je ugrađen i top.

Prototip Š-I-j je predstavljen jugoslovenskoj komisiji na čelu sa generalom Josifovićem početkom marta 1939. godine. Tom prilikom je Josifović izjavio da je Jugoslavija zainteresovana da nabavi 108 ovih tanketa koje su od maja 1939. godine označavane sa T-1-D (D- od dizel). U decembra 1939. godine prototip je poslat vozom u Beograd gde je prošao detaljna ispistivanja. Međutim, izgleda, da do potpisivanja ugovora o njihovoj isporuci nikada nije došlo.
« Last Edit: October 28, 2010, 08:22:08 am by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: October 28, 2010, 08:19:47 am »

Originalni nacrti iz Škode.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* t 32 shema.jpg (146.72 KB, 1080x780 - viewed 418 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: October 29, 2010, 10:13:32 am »

I jedna slika sa kutije za maketu ovog vozila.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* T-32.jpg (165.35 KB, 917x577 - viewed 480 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: January 25, 2011, 09:57:35 am »

Još dve fotografije tanketa T-32 koje su se skoro pojavile na internetu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* skoda T-32.jpg (26.85 KB, 484x280 - viewed 408 times.)

* skoda T-32....jpg (33.26 KB, 532x361 - viewed 426 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: January 25, 2011, 10:04:04 am »

Fotografija koja je izazvala najviše uzbuđenja u krugovima istoričara oklopa u poslednje vreme.


Prvi put se vidi tanketa T-32 sa nemačkim oznakama i u nemačkoj feldgrаu kamuflaži i to čak tri komada. O lokaciji snimka je raspravljano na www.politikin-zabavnik.rs. Na tom forumu su fotografije (uključujući i one iz prethodnog posta) i objavljene.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Quote from: Б.Гајић
Rаzgovаrаo sаm juče sа Bojаnom Dimitrijevićem, vojnim istoričаrem koji uprаvo spremа knjigu o tenkovimа i oklopnim vozilimа 2. svetskog rаtа u Jugoslаviji, i on mi je nаkon što je pаžljivo pregledаo ovu fotogrаfiju rekаo dа je moguće dа je snimljenа u Krаgujevcu gde je bilo nemаčko sаbirаlište zа oštećenu i zаplenjenu tehniku u аprilskom rаtu. Arhitekturа ove prve zgrаde imа odlike domаćeg "provincijаlnog " stilа - prozori i ukrаsi ispod njih. Dimitrijević kаže dа je ovа slikа аpsolutno do sаdа bilа nepoznаtа i dа je po prvi put video ove tаnkete sа nemаčkim oznаkаmа, što znаči dа smo nаbаsаli nа rаritet u prаvom smislu te reči (bаr zа nаs što volimo tenkiće). Kolegа Bаukаmpf koji je аrhitektа po profesiji tаkođe smаtrа dа je ovа zgrаdа iz neke vаroši u Srbiji, а pokušаvаmo dа ustаnovimo štа piše nа pročelju lokаlа, to bi nаm moždа olаkšаlo locirаnje.

Dаkle, Krаgujevаc, nаjverovаtnije. Pomislio sаm i nа fаmoznu Topolu, u glаvnoj ulici imа tаkvih zgrаdа, kаo i nešto moderne poput ove susedne, jer sаm smаtrаo dа su Nemci uspeli dа nа licu mestа osposobe 2 od ukupno 4 Škode T32 sа kojimа su se sukobili u ovom grаdiću, i dа su ih odmаh tu i slikаli. U prilog ovoj teoriji mi je ukаzivаo detаlj sа zаdnje strаne ove prve tаnkete gde se vidi dа je ispod nemаčkog "feldgrаu" premаzа izvedenog u poljskim uslovimа ostаo deo originаlne kаmuflаže. Ipаk, zа vikend sаm poslom prolаzio kroz Topolu i nije mi bilo teško dа nа 10 minutа stаnem i "čekirаm" glаvnu ulicu: jednа zgrаdа sličnа ovoj "svedenoj" moderni postoji аli se do nje umesto ove "provincijаlke" nаlаzi neki novoizgrаđeni objekаt, što znаči dа аko je ovo i bilа lokаcijа u Topoli to više ne može nikаko dа se utvrdi...



* skoda T-32,.jpg (70 KB, 800x599 - viewed 551 times.)
« Last Edit: January 25, 2011, 10:21:36 am by dreadnought » Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #11 on: January 25, 2011, 04:00:01 pm »

Fotografija jeste nova premda nije ništa novo da su Nemci zaplenjene Škode uveli u svoje naoružanje ali ih sigurno nisu koristila na prostorima bivše Kraljevine Jugoslavije. Dobile su i nemačke oznake. Predate su SS jedinicima (bar po nemačkim podacima). U svakom slučaju na našim prostorima 100% nisu upotrebljavane.
Krajnji desno tenk je najverovatnije Pz IB premda bi mogla da bude i neka od prvih verzija Pz II ali malo verovatno. Obratite pažnju da leva Škoda još nije dobila oznake. Mesto bi moglo da bude Mladenovac jer su Škode upotrebljene u borbama oko Mladenovca a ne oko Topole (ali to je već druga priča). Nesrećni Denda je sve pobrkao.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #12 on: January 25, 2011, 04:09:01 pm »

Još nešto. Nemci u Kragujevcu oružje nisu prikupljali na ulicama nego u posebnim slagalištima od kojih se najveće nalazilo na Aerodromu a bilo ih je i u kasnijoj kasarni Milan Blagojević kao i kod šupa u kojima su kasnije držali taoce pred streljanje oktobra 1941. godine.
Zaorbljeni kao i oštećeni nemački tenkovi remontovani su u Mladenovcu u tamožnjem Zavodu. Pošto tamo nije postojalo slagalište to je još jedan razlog zašto je ova fotografija mogla biti snimljena u Mladenovcu.
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #13 on: January 28, 2011, 09:16:32 am »

Dragi Dread-e i drustvo,
 
video sam ovu fotku nemackih SID-ova, ali imam utisak da me je moj prijatelj Bane Gajic sa formua Beograd koga vise nema, nije razumeo sasvim.
Proucavao sam fotografije tanketa SID u Aprilskom ratu 1941. Iz svih dosadasnjih moze se utvrditi izgled pet njih u trenutku zarobljavanja od Nemaca.
Otprilike: jedna napustena sa leve strane druma, druga sa desne, jedna napustena u polju, jos jedna, koja je i najvise slikana koja je udarila u drvo i ima tesko ostecenu desnu stranu hodnog dela, i konacno, jedna koja je fotografisana napustena u gradu. 
Posle nemackog zaplenjivanja ovih tanketa,one su stokirane zajedno sa tenkovima Reno FT-17 i M-28. Na fotografijama koje je nasao Dinko Predoevic, kolega iz Matulja kod Opatije, na slagalistu se vide dve ili tri tankete SID, ali se ne moze utvrditi koje su, zbog njihovog polozaja na slikama.
Kako se ove tankete vise ne pojavljuju u nikakvim pisanim dokumentima ili prelgedima oklopne tehnike, nemacke provinijencije u Jugoslaviji, niti na fotografijama, to je gotovo siguran znak da su one odvezene iz okupirane Srbije/Jugolsavije.
Sudeci po drvetu i ambijentu, deluje mi da je fotografija slikana u jesen. Iako zgrada lici na neke iz nase provincije, cinjenica da su oko njih dva Panzera (a kojih takodje nije bilo u jesen 1941 u Srbiji/Jugoslaviji) uverava me da nije fotografisana ovde vec negdevan ovog podrucja gde su ove tankete dodeljene. Prema kombiniaciji sa tenkovima Panzer I moze biti neka jedinica za obuku,  po izgledu zgrada moze biti Grcka, itd... ali je to sada sve pretpostavka.
Pozdrav

Bojan
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: January 28, 2011, 09:43:19 am »

Dragi Dread-e i drustvo,
 
video sam ovu fotku nemackih SID-ova, ali imam utisak da me je moj prijatelj Bane Gajic sa formua Beograd koga vise nema, nije razumeo sasvim.
Proucavao sam fotografije tanketa SID u Aprilskom ratu 1941. Iz svih dosadasnjih moze se utvrditi izgled pet njih u trenutku zarobljavanja od Nemaca.
Otprilike: jedna napustena sa leve strane druma, druga sa desne, jedna napustena u polju, jos jedna, koja je i najvise slikana koja je udarila u drvo i ima tesko ostecenu desnu stranu hodnog dela, i konacno, jedna koja je fotografisana napustena u gradu.  
Posle nemackog zaplenjivanja ovih tanketa,one su stokirane zajedno sa tenkovima Reno FT-17 i M-28. Na fotografijama koje je nasao Dinko Predoevic, kolega iz Matulja kod Opatije, na slagalistu se vide dve ili tri tankete SID, ali se ne moze utvrditi koje su, zbog njihovog polozaja na slikama.
Kako se ove tankete vise ne pojavljuju u nikakvim pisanim dokumentima ili prelgedima oklopne tehnike, nemacke provinijencije u Jugoslaviji, niti na fotografijama, to je gotovo siguran znak da su one odvezene iz okupirane Srbije/Jugolsavije.
Sudeci po drvetu i ambijentu, deluje mi da je fotografija slikana u jesen. Iako zgrada lici na neke iz nase provincije, cinjenica da su oko njih dva Panzera (a kojih takodje nije bilo u jesen 1941 u Srbiji/Jugoslaviji) uverava me da nije fotografisana ovde vec negdevan ovog podrucja gde su ove tankete dodeljene. Prema kombiniaciji sa tenkovima Panzer I moze biti neka jedinica za obuku,  po izgledu zgrada moze biti Grcka, itd... ali je to sada sve pretpostavka.
Pozdrav

Bojan


Hvala na pojašnjenjima Bojane.

Evo šta sam ja hteo da pitam, a mislim da bi bilo interesantno za sve zainteresovane na ovu temu.

Na jednoj od fotografija koje su se pre par godina pojavile na E-bay aukcijama se vidi jedna od tanketa snimljena u urbanoj sredini sa dva nemačka soldata kako poziraju ispred nje.

Očigledno je da je u pitanju ista tanketa (192) koju smo odavno videli i prepoznali na njoj oštećenje leve strane hodnog dela. Isto oštećenje se vidi na obe fotografije, tako da je vrlo izvesno da je u pitanju ista tanketa. A i bojenje kamuflaže je odgovarajuće tj. isto.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ono što je zanimljivo, jeste tvrdnja ljudi sa foruma "Beograd koga više nema" da je fotografija snimljena u beogradu, a ne u Topoli (ili Mladenovcu) i to po ostalim stvarima koje se vide na fotografiji, kao što kontaktna mreža za tranvaj koja se vidi. I po još nekim detaljima, da ne zamaram sada ljude, inače vrlo stručni ljudi sa tog foruma su locirali ovu fotografiju negde u Beogradu. Od lokacija, pominju mali trg na mestu današnje mostarske petlje (po nekadašnjoj kafani Mostar, koja se nalazila na toj lokaciji) kao i još nekoliko lokacija ...


Evo kako izgleda lokacija kod Mostara

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Kako kažu ljudi na tom foruma, da ako je ovo tačno, to bi promenilo na izvestan način i istoriju, jer bi to bio dokaz da je Beograd ipak simbolično pružao otpor (pa makar sa malom tanketom), a ne da se predao grupici od 10-tak ss vojnika. To bi i značilo da Beograd ipak nije bio "Slobodan grad" tj. nebranjen. Pominju se tamo i podaci (navodno) iz Škode da nisu sva vozila poslata na relaciju Topola-Mladenovac, već da su neka ostala u BG.

Istina je, da je ovo tačno, imalo bi šta da se malo izmeni u zvaničnoj istoriji.


Meni, lično, ova priča ne pije vodu ali je isto tako intrigantna stvar pa sam hteo da vidim kakva su mišljenja Deligrada i Bojana po ovom pitanju, jer su najpozvaniji da kažu nešto o ovome.  Smiley


Naravno, svako ko ima neki podatak ili mišljenje je više nego dobrodošao  Wink


* sid193714619309.jpg (57.67 KB, 640x392 - viewed 393 times.)

* skodat32gde.jpg (41.41 KB, 640x409 - viewed 313 times.)

* mostar252352m1250xkasin.jpg (283.72 KB, 1250x539 - viewed 415 times.)
« Last Edit: January 28, 2011, 11:13:22 am by dreadnought » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.