PALUBA
April 25, 2024, 07:03:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 524642 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1245 on: May 21, 2018, 07:45:58 pm »

Na kuvajt i južni Irak je ispaljeno 700 tona ove municije 1991. a na nas oko 10 tona. Po vama u kuvajtu ne bi trebalo da bude živih više ?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1246 on: May 21, 2018, 07:50:09 pm »

Na kuvajt i južni Irak je ispaljeno 700 tona ove municije 1991. a na nas oko 10 tona. Po vama u kuvajtu ne bi trebalo da bude živih više ?

Искрено, да ли би пристао да причуваш неколико кубика земље, скупљене током деконтаминације, у свом дворишту?
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1247 on: May 21, 2018, 07:54:15 pm »

Оксид уранијума има већу радиоактивност од самог уранијума. То је утврдила и измерила Марија Кири која је умрла од апластичне анемије услед излагања изворима радиоактивног зрачења. Бекерел је такође истраживао радиоактивност уранијумових соли и других једињења.

Након удара у чврсту материју (челик, камен, бетон и слично), кинетичка енергија коју има пројектил се претвара у топлотну у јако кратком интервалу времена и долази до паљења уранијумског пробојца који гори високом температуром и белим пламеном, слично магнезијуму. (Новогодишње прскалице се праве од магнезијума.)

Након изгарања, у ваздуху и земљишту остају честице уранијум оксида. Зависно од тога где се налазе, зависи и растојање које могу да превале, тако да контаминација уранијум оксидом није локализована на место где је пао пројектил. Ако је загађење у земљишту изнад водонепропусног слоја, тада уранијум оксид доспева у воду, а затим и у ланац исхране. Ако су честице уранијум оксида у ваздуху, зависно од временских услова, могу прећи растојања већа од 400 (словима: четири стотине) километара, а затим доспети у жива бића.

Неки јапански политичар је након хаварије реактора у Фукушими, а да би доказао да је ситуација под контролом, попио чашу воде из базена за хлађење реактора. Није дуго поживео, а није успео никога да убеди да је радијација под контролом.

Срећа па је пала она велика киша крајем јуна 1999.



Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1248 on: May 21, 2018, 07:55:55 pm »

Na kuvajt i južni Irak je ispaljeno 700 tona ove municije 1991. a na nas oko 10 tona. Po vama u kuvajtu ne bi trebalo da bude živih više ?

Искрено, да ли би пристао да причуваш неколико кубика земље, скупљене током деконтаминације, у свом дворишту?

За тако нешто се одмах хапси. То је кривично дело.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1249 on: May 21, 2018, 07:56:54 pm »

Na kuvajt i južni Irak je ispaljeno 700 tona ove municije 1991. a na nas oko 10 tona. Po vama u kuvajtu ne bi trebalo da bude živih više ?

тамо су се брбена дејства одигравала у пустињи и подаље од насељених места. о последицама ОУ управо се и сазнало после овог рата. тако да ти поређење апсоштрумфно није на месту.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1250 on: May 21, 2018, 07:58:39 pm »

Чак су измислили и друго име за радијацијску болест, заливски синдром.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1251 on: May 21, 2018, 08:02:20 pm »

Знаш ли ти Директоре да на нишанским справама које имају трицијумске цевчице као осветљиваче постоји знак радио-активности. На питање да ли је то опасно један доктор ми је рекао: "Не, ако га уобичајено (дакле повремено) користиш. Али јесте ако сваки дан са тим спаваш под главом." Тако је и са том радиоакативном муницијом само више стотина пута "радиоактивнијом".. Није то опасно док се не испали. Тада је препорука да се то уклони и не долази са тим у контакт. Посебно је опасна прашина која се ствара током пенетрације зрна у тло, или предмете.

Ако си сигуран да је потпуно безопасно ти узми пар комада испаљених зрна, стави под јастук па нам се јави за пар година... ако се јавиш... Као што рекох не верујем да је то радикално опасно и да је изазвало сва  обољења рака која су се појавила од бомбардовања до данас. Али је очигледно да се нешто дешава од тог времена. Хајде  да стручни људи то сагледају и донесу неки закључак. Па ако нема опасности да се тако понашамо, а ако има да се опет у складу са тим понашамо.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1252 on: May 21, 2018, 08:14:43 pm »

Na kuvajt i južni Irak je ispaljeno 700 tona ove municije 1991. a na nas oko 10 tona. Po vama u kuvajtu ne bi trebalo da bude živih više ?

тамо су се брбена дејства одигравала у пустињи и подаље од насељених места. о последицама ОУ управо се и сазнало после овог рата. тако да ти поређење апсоштрумфно није на месту.

Pa i kod nas su ispaljene u "pustinju". Radi se o jednom brdu i neka 4 pašnjaka ako sam dobro upamtio. Ali ovi što pričaju da je porast raka upravo od toga se ne žale na ta mesta gde su dejstvovali nego na čestice koje vetar može da nosi ka naseljenim mestima. Jel postoji vetar u Kuvajtu ?
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #1253 on: May 21, 2018, 08:32:36 pm »

Чак су измислили и друго име за радијацијску болест, заливски синдром.
kao sto su za fasisticki atak na suverenu zemlju srbiju nazvali "milosrdnim andjelom"
tako valjda racunaju i da je uranijum koji su nam velikodusno u raketama delili 74 dana i noci cist dobitak za zemlju i narod ...  
dabogda im se ta dobrota ne sto , ne hiljadu , nego milion puta vratila i dabogda ja to kolko do kraja godine gledao na tv pinku uz ladno pivce i vruce pecenje  Grin ...
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1254 on: May 21, 2018, 08:52:29 pm »

Занимљиво је како су на помен истраживања повезаности инциденце малигних обољења у Србији и употребе уранијумске муниције од стране американаца нагло активирали амерички генерали, амерички амбасадор, разне НАТО промотерске службе, и да сви покушавају да скрену жижу расправе са уранијумске муниције.

Не одговара им да се њихове злочини обелодане и утврде, јер је 400 километара од места удара велико подручје, а дејствовали су не само на Косову, већ и у Црној Гори, али и у Босни и Херцеговини, а то већ значи да се последице осећају на много већем подручју од Србије.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1255 on: May 22, 2018, 02:20:26 pm »

Na kuvajt i južni Irak je ispaljeno 700 tona ove municije 1991. a na nas oko 10 tona. Po vama u kuvajtu ne bi trebalo da bude živih više ?

тамо су се брбена дејства одигравала у пустињи и подаље од насељених места. о последицама ОУ управо се и сазнало после овог рата. тако да ти поређење апсоштрумфно није на месту.

Pa i kod nas su ispaljene u "pustinju". Radi se o jednom brdu i neka 4 pašnjaka ako sam dobro upamtio. Ali ovi što pričaju da je porast raka upravo od toga se ne žale na ta mesta gde su dejstvovali nego na čestice koje vetar može da nosi ka naseljenim mestima. Jel postoji vetar u Kuvajtu ?

не, батице. не знам да ли си икада видео пустињски песак. веома је ситан, није као овај наш речни. са друге стране, код нас је пуцано у земљу и камен. опали метак из пиштоља у пустињски песак, затим у земљу и у камен и све ће ти бити јасно. па онда рокни пробојну главу кроз бетон. е онда све делове узми и проанализирај. видећеш која су оштећења каква. радијације има и у ираку, нико не каже да нема. али ирак је већа земља, са далеко мањом густином насељености, а и немамо директан додир као код нас. зато и не знамо праве информације. и ког још брига за ирачане. са друге стране, знамо за "заливски синдром". дакле брзо по окончању рата сазнали смо да није све то баш тако безбедно. и онда кад су ОНИ то јавно објавили још пре више од 25 година, шта покушаваш да докажеш, и ти и она скотина?

даље, није само ОУ у питању. ту су и рафинерије и остала хемисјка индустрија, уље из трафостаница које кад се запали ослобађа канцерогени дим, графинта влакна из оних графитних бомби и сл. и још нешто јако важно, претрпљени стрес. кад се све скупи... ужас.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1256 on: May 22, 2018, 07:16:10 pm »

Ja nisam ni pričao o IRaku nego o Kuvajtu. 90% borbi se odvijalo u Kuvajtu i pograničnim delovima Iraka. To ti je cirka nekih 30.000 kvadratnih kilometara. To je dosta manje od Srbije. Mene jeste briga kada vidim da me neko laže i bombarduje preko medija očigledno lažnom kampanjom o osiromašenom uranijumu. Pokušavam da ti dokažem da si ti trenutno žrtva spinovanja javnosti sa pričom o osiromašenom uranijumu jer dok se oko tebe dešavaju mnogo važnije stvari neko ti je skrenuo pažnju da se baviš za njega nebitnim pitanjem.

Porast malignih oboljenja je zato što starimo kao nacija a ne od bilo kakvih posledica bombardovanja. Zato je Danska na prvom mestu, Francuska druga na toj listi a iza njih sve zapadno evropske i druge bogatije zemlje. Mi smo tek na 25. mestu daleko ispod ovih prvih 6 vodećih.

Za ove druge uzroke garantujem da će se pokazati 100 puta gori od OU ali sočnije je pokrenuti kampanju preko OU jer to pali kod naroda.

Inače danas je izašao spisak predloženih članova te komisije, sve političari koji veze nemaju sa ovom temom. Tako da kao što sam ranije rekao ova komisija neće doneti nikakav zaključak nego će vas zamajavati dve godine da se bavite ovim a ne šta se događa oko vas u ovom trenutku.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1257 on: May 22, 2018, 07:21:56 pm »

Po nekim istrazivanjima, najvecu opasnost od DU trovanja imaju oni koji se u toku, ili neposredno nakon unistenja oklopnog vozila nadju u blizini ili ulaze u vozilo. Veliki broj oklopnih vozila Iraka je unisteno upravo DU municijom, i americki vojnici su masovno ulazili u iracke tenkove, slikali se oko njih, trazili suvenire isl, i samim tim udahnuli veliku kolicinu DU cestica. Posebno je opasan period od 24 dana nakon unistenja oklopnog vozila. Ja nikada nisam tvrdio da je DU bezopasan. Ali tvrdim da je na zdravlje u Srbiji imao minimalan efekat, buduci da se koristio samo nekoliko puta i to na izolovanoj lokaciji, koja je pri tom obradjena od strane AHBO jedinica, iskljucivo na jugu. Moj licni stav je da bi Srbija trebala da istraje na tome da trazi ratnu odstetu, i to ne od NATO, vec od clanica ucesnica shodho prema tome koliko je koja doprinela unistenju i ubijanju po Srbiji. NATO ima precizne podatke ko je kada i koliko bombardovao po Srbiji. Grcka na primer, clanica NATO nije ucestvovala u tom zlocinu, ali ALbanija koja tada nije bila deo NATO jeste. Pa cak i drzave u okruzenju, koje nisu bile clanice NATO su dale svoj vazdusni prostor, nose deo odgovornosti.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #1258 on: May 22, 2018, 08:14:59 pm »

Čitajući postove kolege @Director, shvatio sam da mi uopšte nismo bombardovani, sve to vladajuća garnitura izmišlja da pokrije svoje brljotine. Još mi treba neko vreme da shvatim što sam se ja akao tih 78 dana po Crnoj Gori i kako to da sam video i doživeo svašta, mora da me je neko i tada spinovao samo ja to nisam znao...

Ljudi, ne nasedajte na propagandu, spinovani smo!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1259 on: May 22, 2018, 08:44:31 pm »

I ja Boro isto tako nesto razmisljam. Cak polako pocinjem da verujem da ce Pecku pivaru kupiti Evian kako bi na trziste lansirao novu izvorsku vodu obogacenu osiromasenim uranijumom. Mozda bude i pivo sa ukusom uranijuma.
Logged
Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.