PALUBA

RV i PVO => Avioni i helikopteri => Topic started by: Nenad on April 23, 2008, 03:40:58 am

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: MiG-25
Post by: Nenad on April 23, 2008, 03:40:58 am
 Najbrži lovci ikada napravljeni na svetu su Mig–25, konstruisan još u pre 50 godina u Sovjetskom Savezu, i njegov "rođak" Mig–31, napravljen desetak godina kasnije. MiG–25 je otpočeo svoju karijeru kao eksperimentalni projekat pod nazivom Ye–155 kojeg je pokrenuo konstruktivni biro Mikojana i Gurjeviča, uz ustraživačku pomoć "Centralnog aerodinamičkog i hidrodinamičkog instituta" (CASI ili TsAGI). Glavni cilj je bio izgradnja presretača velike brzine kadrog da dostigne 3 Maha, koji bi mogao da odbrani SSSR od pretnji koje bi dolazile od američkih strateških bombardera XB–70 "Valkyrie" i izviđačkog/napadačkog aviona A–12 "Oxcart".

[attachment=1]

 Ovaj ambiciozni projekat je bio jedan od najvećih izazova sa kojima se sovjetska aeronautička industrija ikad suočila, i zahtevala je zamašna istraživanja naročito u oblasti zagrevanja materijala pri velikim brzinama. Jedan od najvećih prepreka koju su projektanti trebali da savladaju bio je odabir strukturnog materijala koji može da preživi visoke temperature koje vladaju pri 3 Maha. Izmereno je da je prilikom ranijih letova aviona tipa MiG–21 temperatura nosa letilice dizala do 110°C. Porast trenja vazduha koje se javlja pri brzini od 3 Maha dovodilo je do skoro trostrukog povećanja temperature nosa (preko 300°C). Aluminijum, koji je predstavljao konvencionalni materijal od koga su se u to vreme pravili skoro svi delovi aviona, počinjao je da se deformiše već na temperaturi od 130°C, i bilo je svima jasno da to nije pravi materijal za MiG–25.

 Zato su inženjeri odlučili da najveći deo primarne konstrukcije bude napravljen od kovanog čelika, a da nos i napadne ivice krila, kao najvreliji delovi, budu napravljeni od specijalnih legura titanijuma, nikla i čelika. Ukupno, oko 80% aviona je bilo napravljeno od čelika, 11% od aluminijuma, i 8% od titanijuma. Proizvodnja MiGa–25 je takođe zahtevala razvoj napredne tehnike zavarivanja koje bi izbegle pojavu pucanja visokootpornih legura. Prilikom sastavljanja rama aviona, preko 75% radova je obavljeno zavarivanjem, a samo manje od četvrtine bilo je izvedeno uklasičnim nitnovanjem.

[attachment=2]

 Konstruktori MiGa–25 su takođe bili suočeni sa značajnim aerodinamičkim izazovima prilikom odabira spoljnje konfiguracije aviona. Najveći problem se krio u iznalaženju rešenja za adekvatnu konfiguraciju koja bi održala odgovarajuće manevarske i stabilizacione karakteristike prilikom zadataka pri velikim brzinama i na velikoj visini. Sukob ovih suprotstavljenih zahteva razrešen je odabirom velikih, ali jako tankih krila postavljenih visoko na trupu, koji idu duž dva velika usisnika iza kojih su se nalazili snažni mlazni motori.



 Velika krila su na prvi pogled izgledala kao relativno lak izazov, ali njihov profil je krio suptilne varijacije u obliku napadnih ivica, dihedrala, i debljine limova radi poboljšanja performansi. Istraživano je i nekoliko opcija krajeva krila, a bilo je priče i o uvođenju malih trouglastih krilaca ili velikog spoljnjeg rezervoara za gorivo sa velikim spojlerom. Na kraju su konstruktori odabrali velika zadebljanja na krajevima krila što je sprečavalo vibracije krila tokom leta. Najveći deo unutrašnjosti krila je bio podređen rezervoarima za gorivo, i oko 70% zapremine Miga–25 iskorišćeno je za nošenje goriva koje će mu omogućiti maksimalni dolet i vreme provedeno u vazduhu.

 Dalji sofistikovani aerodinamički koncepti zahtevali su nov pristup otvorima za usisavanje vazduha. MiG–25 je uspeo da podešavanjem položaja napravi različitu geometriju usisavanja i poveća performanse motora i pri velikim i pri malim brzinama. Usisnici su bili dovoljno razmaknuti da ostave mesta za uzani trup koji će da nosi kokpit i veliki radar. Problemi pregrevanja su još jednom bili dominantan faktor u dizajniranju trupa, jer su avionika, motori i kokpit zahtevali složene tehnike hlađenja i izolacije. Kažu da je pri velikim brzinama kupola kabine bila toliko vrela, da je pilot nije smeo da dodirne bez rukavica, a da je za to vreme u samom kokpitu unutrašnji sistem hlađenja održavao udobnu temperaturu.

[attachment=3]

 Ostali sistemi unutar MiGa–25 uključuju snažni radar "Smerč–A", koji je mogao da otkrije neprijatelja na 100 km, a da prati cilj na 50 km. Avion je pokretan sa dva vrlo moćna turbomlazna motora sa dodatnim sagorevanjem tipa R–15B–300, koji su prethodno bili testirani na krstarećim projektilima. Tipično naoružanje su činile četiri vazduh–vazduh rakete R–40, od čega su dve R–40R sa poluaktivnim radarskim praćenjem, i dve R–40T infracrvene varijante, obešene na podvesnike ispod krila

 Letački testovi MiGa–25 otpočeli su 1964. godine, a ubrzo je prototip visokih preformansi sa oznakom Ye–266 oborio sve rekorde u brzini, visini i brzini penjanja. Do danas je deset od tih rekorda još uvek važeće – postigli su ih Ye–266 i poboljšana verzija Ye–266M. Ovo su samo neki od njih:
   -Brzina u zaokretu prečnika od 500 km: 2.981,5 km/h. Rekord je postavio Mihail Mihajlovič Komarov 5. oktobra 1967.
   -Maksimalna visina: 37.650 m. Rekord postavio Aleksandar Fedotov 31. avgusta 1977.
  -Vreme za penjanje na 30.000 m: 3 min 10 sek. Rekord postavio Aleksandar Fedotov 17. maja 1975.

 Mada teorijski krije još impresivnije performanse, proizvedeni modeli ovog aviona su patili od brojnih problema sa motorima i kontrolama koji su ograničavali njihove prave potencijale. Pilotima je generalno bilo zabranjeno da lete brže od 2,35–2,5 Mahova, a na brzinomerima je 2,8 Mahova bilo označeno crvenom bojom. Maksimalna brzina MiGa–25 koja je ikada zabeležena iznosila je 3,2 Maha, a registrovali su je američki radari tokom Izraelskog rata 1973. godine. Tada su sovjetski piloti preduzimali izviđačke letove iznad neprijateljske teritorije i pretila im je velika opasnost od brzih izraelskih zemlja–vazduh raketa. Da bi se obezbedili od neprijatnih iznenađenja, nakon obavljenih snimanja piloti su davali pun forsaž i bežali u sigurnost egipatskih aerodroma. Mada su piloti i avioni preživljavali takve misije, motori su bivali toliko uništeni da su morali da bivaju zamenjivani. Tip uništenje turbina pri brzinama većim od 2,83 Maha bio je takav da je upravo to određeno kao limitirajući faktor za određivanje maksimalne brzine aviona.

[attachment=4]

 Zbog loših manevarskih sposobnosti, MiG–25 je bio prilično limitiran u misijama na koje je mogao biti poslat. Korišćen je uglavnom kao brzinski presretač ili izviđač, mada su postojali i pokušaji sa bombarderskim i odbrambenim verzijama. Jedan unapređeni model, dizajniran da prevaziđe navedena ograničenja, pojavio se tokom sedamdesetih godina kao supersonični presretač MiG–31. Glavni cilj tog novog aviona je bio da postane presretač velikog operativnog radijusa koji bi mogao da se nosi sa ciljevima na malim visinama, kao što su to recimo krstareće rakete. Novi presretač je bio komplementaran sa višenamenskim lovcem tipa Suhoj Su–27 koji je tada bio u fazi razvoja

[attachment=5]

Porodica MiG–25 i MiG–31 su se pokazali toliko uspešnim u presretačkim i izviđačkim ulogama, da su bili uspešni i kao izvozni artikli. Ukupno je proizvedeno 1.190 ovih aviona i služili su, između ostalog, u Sovjetskom Savezu, Bugarskoj, Alžiru, Indiji, Iraku, Libiji i Siriji. Manji broj aparata i danas operiše ponegde u Aziji. Oko 400 njih je isporučeno vazduhoplovstvu SSSR, amnogi i danas lete u Rusiji i možda Kazahstanu.

MiG–25 i MiG–31 su ostali najbrži lovci na svetu u javnoj upotrebi, ali su im brojni drugi avioni došli blizu ili čak premašili njihove sposobnosti.

Danas više velika brzina ne predstavlja toliko bitan faktor u konstrukciji lovačkih aviona. Mnogi lovci visokih performansi danas, poput F–15 "Eagle", Eurofighter "Typhoon", Su–30, francuski "Rafale", "Tornado" i F–22 "Raptor", razvijaju brzine između 2 i 2,5 Mahova. Takva brzina je više nego adekvatna za tipične borbene scenarije koji se danas više vezuju za njihove manevarske sposobnosti nego na sirovu brzinu

Napisao: Dipl.Ing. Drago I. Dragovic


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 24, 2008, 12:13:22 pm
Bila je svojevremeno priča da je 1982. godine srijski MiG-25 oboren od strane izraelskog PVO sistema Hawk (američke proizvodnje) i to pri brzini leta od 2,5 mahova. To je dugo važilo za najbrži pogođen avion ikad. Međutim u poslednjih nekoliko meseci ova tvrdnja Izraelaca je osporena iz više izvrora. Prvo su Sirjci rekli da 1982. godine nisu imali borbenih gubitaka, što su potvrdili i Rusi koji im održavaju avione više od 40 godina. Pre par meseci je američki general u penziji Karter u NBC-jevoj emisiji imao raspravu sa nekim vojnim analitičarima o mogućnostima američke vojske. Jedan od analitičara je pomenuo ovo obaranje kao primer uspešnosti američke tehnologije, na šta mu je general odgovorio: "Ma da, sigurno se to desilo... Nijedan moderan PVO sistem ne može da obori avion koji leti brzinom od 2 maha, a kamoli nesrećni HAWK. Zar stvarno verujete u istinitost tog događaja?"


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on April 25, 2008, 02:17:17 pm
Irački Mig-25 je oko 02:00 17.01.1991 godine oborio F/A-18C iz svadrona VFA-81.Pretpostavlja se da ga je oborio raketom R-40RD.Avion je pao 29NM jugoistočno od Bagdada.Takođe su Iračke 25-ice,u par navrata,gađale EF-111 koji su na svojim misijama bili praćeni avionima F-15C.Svoje rakete su ispaljivali sa maksimalnih daljina,i primoravali EF-111 da odustanu od izvođenja zadataka.Lovci iz pratnje su ispalili desetak raketa AMRAAM na njih,ali su se oni uspešno udaljavali jednostavnim povećanjem brzine.Iznad Sinaja su Izraelci pokušali da presretnu Egipatske 25-ice avionima F-4D,ali bez uspeha,iako su znali vreme i pravce njihovih naleta.U jednom slučaju je pilot morao da prekorači uvedeno ograničenje i ubrza svoj MiG-25 do brzine od 3 Maha da bi izbegao raketu ispaljenu sa zemlje.Verovatno je da je ovaj slučaj posluzio Izraelcima za priče o obaranju.Inače,za vreme Arapsko-Izraelskih ratova,kompletno odrzavanje i pilotiranje na 25-icama su izvodili Sovjeti,ovo im je bila savršena prilika da ih isprobaju.


Title: Re: MiG-25
Post by: Nenad on April 25, 2008, 03:57:07 pm
Bila je svojevremeno priča da je 1982. godine srijski MiG-25 oboren od strane izraelskog PVO sistema Hawk (američke proizvodnje) i to pri brzini leta od 2,5 mahova. To je dugo važilo za najbrži pogođen avion ikad. Međutim u poslednjih nekoliko meseci ova tvrdnja Izraelaca je osporena iz više izvrora. Prvo su Sirjci rekli da 1982. godine nisu imali borbenih gubitaka, što su potvrdili i Rusi koji im održavaju avione više od 40 godina. Pre par meseci je američki general u penziji Karter u NBC-jevoj emisiji imao raspravu sa nekim vojnim analitičarima o mogućnostima američke vojske. Jedan od analitičara je pomenuo ovo obaranje kao primer uspešnosti američke tehnologije, na šta mu je general odgovorio: "Ma da, sigurno se to desilo... Nijedan moderan PVO sistem ne može da obori avion koji leti brzinom od 2 maha, a kamoli nesrećni HAWK. Zar stvarno verujete u istinitost tog događaja?"
To se zove medijiski rat! Malo je neverovatno oboriti avion pri toj brzini! Jedino ako ne dodje na "penal"! :)


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 25, 2008, 07:51:56 pm
To se zove medijiski rat! Malo je neverovatno oboriti avion pri toj brzini! Jedino ako ne dodje na "penal"! :)

U slučaju da pilot aviona koji leti brzinom od 2,5 mahova primeti da je osvetljen, on može da ispali mamce (mada nisam siguran da može pri toj brzini) ili da izvrši minimalnu korekciju pravca. Obe stvari bi trebale da budu dovoljne da raketa omaši, pošto ne može da izvrši korekciju dovoljno brzo.

Međutim, ako avion leti pravolinijski, velika je šansa da će dobar PVO sistem moći da ga pogodi. Nemoj zaboraviti da PVO sistemi u poslednjih 30-ak godina imaju mogućnost presretanja interkontinentalnih balističkih raketa koje idu brzinom koja je i po 2-3 puta većom od 2,5 mahova.


Title: Re: MiG-25
Post by: Nenad on April 26, 2008, 04:06:08 am
Tu si u pravu... ali ni te rakete nisu svemoguce! Ako jesu, svaka im cast...ali tesko!


Title: Re: MiG-25
Post by: ZastavnikDjemo on May 04, 2008, 10:51:17 pm
Irački Mig-25 je oko 02:00 17.01.1991 godine oborio F/A-18C iz svadrona VFA-81.Pretpostavlja se da ga je oborio raketom R-40RD.Avion je pao 29NM jugoistočno od Bagdada.Takođe su Iračke 25-ice,u par navrata,gađale EF-111 koji su na svojim misijama bili praćeni avionima F-15C.Svoje rakete su ispaljivali sa maksimalnih daljina,i primoravali EF-111 da odustanu od izvođenja zadataka.Lovci iz pratnje su ispalili desetak raketa AMRAAM na njih,ali su se oni uspešno udaljavali jednostavnim povećanjem brzine.Iznad Sinaja su Izraelci pokušali da presretnu Egipatske 25-ice avionima F-4D,ali bez uspeha,iako su znali vreme i pravce njihovih naleta.U jednom slučaju je pilot morao da prekorači uvedeno ograničenje i ubrza svoj MiG-25 do brzine od 3 Maha da bi izbegao raketu ispaljenu sa zemlje.Verovatno je da je ovaj slučaj posluzio Izraelcima za priče o obaranju.Inače,za vreme Arapsko-Izraelskih ratova,kompletno odrzavanje i pilotiranje na 25-icama su izvodili Sovjeti,ovo im je bila savršena prilika da ih isprobaju.

To je, po svoj prilici, tacno! Oboren je F/A-18C, kojim je upravljao Michael S. Splecher (eskadrila VFA-81, stacioniran na USS Saratoga), a oborio ga je porucnik Zuhair Dawood iz 84. eskadrile irackog RV.
Evo i izvora: http://aces.safarikovi.org/victories/victories-iraq-gulf.war.pdf


Title: Re: MiG-25
Post by: Rile on July 09, 2008, 01:28:44 pm
Jednom prilikom sam došao do interesantnog detalja o MiG-u 25, podatak da ima dodatni rezervoar sa alkoholom koji mu služi da poleće na ekstremno niskim spoljnim temperaturama. To je godinama bila zagonetka za Amerikance - kako da bez dodatnog zagrevanja avion poleti u Sibiru, a spoljna temperatura je ispod -30! Naravno, mislili su da se koristi neko specijalno gorivo, dok im Rusi nisu, pre nekoliko godina otkrili jednostavnu istinu - taj avion "koristi isto gorivo kao i piloti, pa je zato najpopularniji kod njih!"  :) :) :)

Treba skinuti kapu pred tako jednostavnim i efikasnim rešenjima...


Title: Re: MiG-25
Post by: machak on July 09, 2008, 03:01:33 pm
Руска техничка решења су иначе углавном једноставна.


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on July 09, 2008, 09:38:01 pm
Ja sam čuo da im je taj alkohol služio za kočnice,i da su na otvor za istakanje piloti i mehaničari "točili" piće... ;D


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on July 12, 2008, 12:39:28 pm
@Nenad

Quote
Proizvodnja MiGa–25 je takode zahtevala razvoj napredne tehnike zavarivanja koje bi izbegle pojavu pucanja visokootpornih legura.


Amerikanci su ustanovili na osnovu analize Belekovog Miga da je konstrukcija rucno varena,tako da ne bi se slozi da je to bilo nešto napredno.Problem tog vremena je bio nepoznavanje proizvodnje titana i njegovo korištenja u konstrukciji.Amerikanci su pod velikim rizikom ipak se opredelili za taj materijal iako u Lokidu nisu znali kako to da izvedu,na kraju su se morali obratiti privatnoj civilnoj kompaniji koja im je pomogla u ovom skupom tehnološkom procesu.Rusi nisu imali ni para ni tehnologije pa su morali bakcati s legurama celika,zbog toga Mig-25 i ima onoliko tešku konstrukciju kada je prazan.

Evo jos nekih zakljucaka analize belenkovog miga:

-The Mig had been manufactured in February 1976 and thus was one of their latest most sophisticated production aircraft.
-Transistor circuitry was not used but instead the Soviets relied on vacuum tubes for most of their electronics. The Soviets reasoned the vacuum tubes were less affected by EMP waves in the case of nuclear attack; were more resistant to temperature extremes and they were easy to replace in remote airfields where transistors may not be readily available if repairs were needed.
-Welding was done by hand.
-Rivet heads were exposed in areas not critical to parasitic aerodynamic drag.
-Pilot forward vision was highly obstructed.
-With huge Tumansky R-15D-300 engines the Mig was considered almost a rocket.
-Pilots were forbidden to exceed Mach 2.5. There was a total of three engine instruments and the airspeed indicator was redlined at 2.8 Mach.
-Without using afterburner; staying at optimum altitude and not maneuvering, the Mig can fly in a straight line for 744 miles.
-The plane was so heavy at 64,200 pounds, that according to early rumors Soviet designers had to eliminate a pilot ejection system. However this was disproved.  Most MiG-25s used the KM-1 ejector seat. The last versions used an early variant of the famous K-36 seat. The speed record for the fastest successful ejection (Mach 2.67) is held by a KM-1 equipped MiG-25.
-Maximum operational altitude: Carrying two missiles, 78,740 feet (for maximum two minutes duration); carrying four missiles, 68,900 feet is maximum.
Maximum altitude of missiles: 88,588 feet.
-Ability to intercept an SR-71: Belenko states the Mig-25 cannot intercept the SR-71 for several reasons: The SR-71 fly too high and too fast; the Mig cannot reach it or catch it. The missiles lack the velocity to overtake the SR-71 and in the event of a head on missile fire (The Golden BB), the Guidance system cannot adjust to the high closure rate of the SR-71.
-The Mig-25 has a jam proof radar but cannot distinguish targets below 1,640 feet due to ground clutter. The radar was so powerful it could burn through jamming signals by approaching bombers.
-Maximum G load: With full fuel tanks 2.2 G's is max; with near empty fuel tanks, 5 G's is dangerous. The Mig-25 cannot turn inside a U.S. F-4 Phantom fighter!
-The plane was made of steel alloy, not high temperature titanium, although strips of titanium was used in areas of high heat concentration.
-In a tight turn the missiles could be ripped from the wings.
-The Mig-25 was was not a fighter or an air superiority aircraft but rather designed by the Soviets to climb at tremendous speeds, fire missiles at one pass of the target and then land.
-Search and tracking radar had a range of 55.9 miles.
-The pilot duties were to take off, turn on the auto pilot and await instructions to fire the missiles from ground controllers. The Mig-25 had a superb auto pilot and digital communications from an onboard computer to ground controllers.
-Credit is given to the Soviets for building a high altitude Interceptor in a short period of time with the materials and engines available to them in 1967 in order to counter the perceived threat of the XB-70.


Quote
Dalji sofistikovani aerodinamicki koncepti zahtevali su nov pristup otvorima za usisavanje vazduha.

Iako rusi u to vrijeme nisu puno obracali pažnju na te stvari,koncept ogromnih pravougaonih usisnika daje i veliku RRP.Za razliku od miga SR-71 ima na uvodniku konus slicno kao kod Mig-21 da bi samnjili RRP (radarsku refleksnu površinu).


Quote
Maksimalna brzina MiGa–25 koja je ikada zabeležena iznosila je 3,2 Maha, a registrovali su je americki radari tokom Izraelskog rata 1973. godine. Tada su sovjetski piloti preduzimali izvidacke letove iznad neprijateljske teritorije i pretila im je velika opasnost od brzih izraelskih zemlja–vazduh raketa.


Ne bi složio s ovim iz više razloga.Kao prvo Sovjeti jesu izvidali Izrael nakon arapskog debalka 1967.god.Naser je trazio pomocu od rusa posjetom Moskvi u januaru 1970.god i ovi su im pružili.Period u kome je to izvodeno je pre 1973. god,tacnij  krenuli su s prvim kontigentom transportnih aviona An-12 i An-22 natovarenih s Mig25RB i drugom pratecom opremom 16.3.1971.,a zadatak je obavljan do aprila 1972.god.Drugo oni nikada nisu nadletali Izrael vec su samo dolazili do njegove granice i bocnim radarom i ostalim sredstvima izvidanja izvršavali misije.Izraelci su bili isfrustrirani s time pa su poceli razvijati poboljšanja na F-4 kojim bi povecali potisak motoru,dok su amerikanci otišli korak dalje u vidu programa F-4X koji bi trebao omoguciti Phantomu brzinu od 3.2M,ali su na kraju odustali jer im se smijeslio rijesenje u vidu F-15.



 
Quote
Korišcen je uglavnom kao brzinski presretac ili izvidac, mada su postojali i pokušaji sa bombarderskim i odbrambenim verzijama.


Korišten je kao bombarder verzija Mig-25RB u Iracko-Iranskom ratu,od strane Iracana navodno uspješno su izvodili bombardovanje s visine 20km.



Quote
Porodica MiG–25 i MiG–31 su se pokazali toliko uspešnim u presretackim i izvidackim ulogama, da su bili uspešni i kao izvozni artikli.


Ova tvrdnja je jako jako diskutabilna za Mig-25,dok Mig-31 nije nigdje izvezen i kao takav nemože se smatrati nešto uspiješnim.Bilo je pokušaja da se uvali Kinezima 1992.god. ali ja na kraju posao propao.


@MOTORISTA

Quote
Takode su Iracke 25-ice,u par navrata,gadale EF-111 koji su na svojim misijama bili praceni avionima F-15C

Meni je poznat slucaj s MirageF-1,a ovo za Mig-25 ne.

Quote
Lovci iz pratnje su ispalili desetak raketa AMRAAM na njih,ali su se oni uspešno udaljavali jednostavnim povecanjem brzine.


Aim-120 nije bio opertivan za vrijeme GW2,vec su koristili AIM-7M.



Quote
Inace,za vreme Arapsko-Izraelskih ratova,kompletno odrzavanje i pilotiranje na 25-icama su izvodili Sovjeti,ovo im je bila savršena prilika da ih isprobaju.

Imate li možda nešto konkretno,za potvrdu ove tvrdnje?



@Bane

Quote
U slucaju da pilot aviona koji leti brzinom od 2,5 mahova primeti da je osvetljen, on može da ispali mamce (mada nisam siguran da može pri toj brzini) ili da izvrši minimalnu korekciju pravca. Obe stvari bi trebale da budu dovoljne da raketa omaši, pošto ne može da izvrši korekciju dovoljno brzo.


Pri brzini od 2.5M avion ide ko metak i nema šanse da tu nešto manevriše,zato je uz dobro tempiranje lako predvidjeti putanju i izvršiti eventualno presretanje,jer avion pri toj brzini nije fleksibilan.

Quote
Nemoj zaboraviti da PVO sistemi u poslednjih 30-ak godina imaju mogucnost presretanja interkontinentalnih balistickih raketa koje idu brzinom koja je i po 2-3 puta vecom od 2,5 mahova.


Ako pricamo o interkontinentalnim balistickim raketam njihova trajektorija zadire cak u kosmicka prostranstva,tako da su tu brzine mnogostruko brže od navedenih.  Predpostavljam da ste pre svega mislili na mogucnosti familije S-300,a ako jeste on moze da gada samo takticke ne strategijske rakete izmedu ostaloga znaci dometa oko 1500km.
Uništavanje interkontinentalnih balistickih raketa razvijali su SSSR i US još od 60-tih godina, riješenja su bila brojna od samih protivraketnih raketa,cesticnog oruzja,lasera,sinskih topova pa sve do unistavanja satelitima...






Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on July 13, 2008, 12:37:37 am
Ovi citirani komentari na engleskom su u većini stvari nelogični, a provlače se već 30 godina.


-The Mig had been manufactured in February 1976 and thus was one of their latest most sophisticated production aircraft.
Apsolutno nevažno! Belenko je prebegao 1976. godine, što znači svega šest godina od ulaska u naoružane snage. Svi koji imalo prate rusku vojnu industriju znaju da oni prave ogromne razmake između upgrade-a svoje tehnike. Da li je avion pravljen 1970. godine ili 1976. godine je nebitno kad su Rusi u pitanju.


-Transistor circuitry was not used but instead the Soviets relied on vacuum tubes for most of their electronics. The Soviets reasoned the vacuum tubes were less affected by EMP waves in the case of nuclear attack; were more resistant to temperature extremes and they were easy to replace in remote airfields where transistors may not be readily available if repairs were needed.
E ovo je tek neviđena nebuloza! Ruska elektronika je svetlosnim godinama zaostajala iza američke naročito u prelasku sa vakumskih cevi na integralna kola. Podatak da su Rusi koristili vakumske cevi ne treba da čudi s obzirom da je avion razvijan sredinom 60-ih godina, i da su ga Rusi razvijali koristeći proverene elektronske sklopove. Proizvodnja IC-a je tek bila u povoju i takva kola su imala veoma kratak vek trajanja i često su se kvarila. Koliko je bilo poverenje u takva kola najbolje pokazuje podatak da su Amerikanci u svojim avionima duplirali, pa i triplirali, sve važne elektronske sisteme.


-Welding was done by hand.
Kao i kod svih ruskih aviona iz tog vremena.


-Ability to intercept an SR-71: Belenko states the Mig-25 cannot intercept the SR-71 for several reasons: The SR-71 fly too high and too fast; the Mig cannot reach it or catch it. The missiles lack the velocity to overtake the SR-71 and in the event of a head on missile fire (The Golden BB), the Guidance system cannot adjust to the high closure rate of the SR-71.
Ovo se svodi na rekla-kazala. Ne postoji nijedan podatak koji ovako nešto može da potvrdi.


-Maximum G load: With full fuel tanks 2.2 G's is max; with near empty fuel tanks, 5 G's is dangerous. The Mig-25 cannot turn inside a U.S. F-4 Phantom fighter!
Ovo je tek smešno - porediti 25-icu i F-4... Što nisu poredili 25-icu i B-52? ;D


Quote
Inace,za vreme Arapsko-Izraelskih ratova,kompletno odrzavanje i pilotiranje na 25-icama su izvodili Sovjeti,ovo im je bila savršena prilika da ih isprobaju.
Imate li možda nešto konkretno,za potvrdu ove tvrdnje?
Za pilotiranje ne znam, ali su održavanje sigurno radili Sovjeti s obzirom da je bila u pitanju njihova najnovija tehnologija.


Quote
U slucaju da pilot aviona koji leti brzinom od 2,5 mahova primeti da je osvetljen, on može da ispali mamce (mada nisam siguran da može pri toj brzini) ili da izvrši minimalnu korekciju pravca. Obe stvari bi trebale da budu dovoljne da raketa omaši, pošto ne može da izvrši korekciju dovoljno brzo.
Pri brzini od 2.5M avion ide ko metak i nema šanse da tu nešto manevriše,zato je uz dobro tempiranje lako predvidjeti putanju i izvršiti eventualno presretanje,jer avion pri toj brzini nije fleksibilan.
Sećam se podatka iz knjige o Mig-25 da je moguća korekcija pravca pri 2 maha od 8 stepeni. Ako je raketa u repu, ovo je sasvim dovoljno da ona prođe pored aviona, bez obzira da li ima pasivno ili aktivno navođenje.


Quote
Nemoj zaboraviti da PVO sistemi u poslednjih 30-ak godina imaju mogucnost presretanja interkontinentalnih balistickih raketa koje idu brzinom koja je i po 2-3 puta vecom od 2,5 mahova.
Ako pricamo o interkontinentalnim balistickim raketam njihova trajektorija zadire cak u kosmicka prostranstva,tako da su tu brzine mnogostruko brže od navedenih.  Predpostavljam da ste pre svega mislili na mogucnosti familije S-300,a ako jeste on moze da gada samo takticke ne strategijske rakete izmedu ostaloga znaci dometa oko 1500km.
Ovo sam baš izlanuo :-[ Mislio sam na TBM, a ne na ICBM.

Inače, TBM nemaju domet od 1500 km, već domet mora biti ispod (ako se dobro sećam) 300 km. Ovo ograničenje je uvedeno Regan-Gorbačovim INF dogovorom iz 1987. godine.


Uništavanje interkontinentalnih balistickih raketa razvijali su SSSR i US još od 60-tih godina, riješenja su bila brojna od samih protivraketnih raketa,cesticnog oruzja,lasera,sinskih topova pa sve do unistavanja satelitima...
Čestično oružje, laser... Ovo je moguće samo u filmovima i u Reganovim govorima za paljenje mase :) Jedina dva prava i ikada delimično ili kompletno operativna anti-ICBM sistema su bili ruski A-35 (danas A-135) i nesrećni američki Safeguard (oko kojeg su se lomila koplja zbog ektremnih problema, te je ubrzo napušten).


Title: Re: MiG-25
Post by: Nenad on July 13, 2008, 01:19:02 am
80sboy...nisam ja ovo pisao, nego prepisao! Ima razlike! Nema potrebe pisati "@Nenad" kad tekst nije moj! U prevodu, nije da se ne slazes se samnom, nego sa piscem teksta...Pozdrav


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on July 14, 2008, 12:07:31 pm
@Bane

Quote
Ruska elektronika je svetlosnim godinama zaostajala iza americke narocito u prelasku sa vakumskih cevi na integralna kola.Podatak da su Rusi koristili vakumske cevi ne treba da cudi s obzirom da je avion razvijan sredinom 60-ih godina, i da su ga Rusi razvijali koristeci proverene elektronske sklopove.


Ovde se u potpunosti slažem za svijetlosne godine.F-4E je imao solid state radar,a poleteo je 1967. znaci u vrijeme kada je i razoj miga još bio u toku.Pre njega razvili su AN/ASG-18 pocetkom 60tih.

The AN/ASG-18 was the first US coherent pulse Doppler radar design for long-range,
look-down, or look-up detection and single target attack. It was intended for use as an air
defense interceptor system and was scheduled initially for the North American F-108 Rapier.Following termination of the F-108 program,Hughes continued research, development, and flight testing of the system—including the Hughes GAR-9/AIM-47 air-to-air missile—on a specially modified Convair B-58A Hustler.The AN/ASG-18 employed a high average-power, liquid-cooled, traveling wave tube transmitter chain (consisting of two traveling wave tube amplifiers in tandem to provide the desired gain and analog circuitry for generation and processing of the coherent high pulse repetition
frequency wave form. This system provided Hughes with much of the basic coherent
high pulse repetition wave form experience that later enabled both the AN/AWG-9 and the AN/APG-63 program to be accomplished successfully.The AN/ASG-18 radar consisted of 41 units and weighed 1,380 pounds. The entire package included a solid-state digital computer for navigation, attack, and BIT; integrated controls and displays; missile auxiliaries;an analog attack steering computer; and an infrared search and track set capable of cooperative usage with the radar.


Zašto je americka oprema imala kratak rok trajanja ne znam,najvjerovatnije zato što nije bila dovoljno razvijena ta tehnologija,ali kad je u pitanju odnos tranzistor vs vakumske cijevi.Prednosti tranzistora u odnosu na cijevi je ne troše snagu na zagrijavanje i  mogu da rade odmah po ukljucenju,vijek trajanja EC je nekoliko hiljada casova,a prosijecnog tranzistora 8 godina neprekidnog rada,manjih su dimanzija...Zato su ruski avioni skupi za održavanje zbog kratkog vijeka trajanja svojih komponenti,dok su americki zahtijevni zbog kompleksnosti.Isti mozda nisu toliko pouzdani (mislim na avione iz tog vremena) ali  im performanse nadilaze ruske avione u svakom pogledu,tehnološki naravno posmatrano.


Quote
Kao i kod svih ruskih aviona iz tog vremena.


Pa ne znam bas da su mogli proizvesti 10000 mig-21,5000 mig-23... rucno vareci konstrukciju,mada sve je moguce???


Quote
Ovo se svodi na rekla-kazala. Ne postoji nijedan podatak koji ovako nešto može da potvrdi.


Po meni je ovo vrlo realno bez obzira šta je rekao Belenko.Uzmite u obzir brzinu,plafon leta,radijus jednog i drugo,zatim radar,i rakete Miga i vidjeceš da stvar odgovara onome šta je rekao.



Quote
Ovo je tek smešno - porediti 25-icu i F-4... Što nisu poredili 25-icu i B-52?


Nije smiješno oba su proizvedena s ciljem da budu presretaci,iste su generacije lovaca, priblizno mogu ici iste brzine i plafona leta...


Quote
Secam se podatka iz knjige o Mig-25


Znate li možda koja knjiga?Sve zavisi od uslova u kojima  se izvodi gadanje,medutim cinjenica ostaje da ni jedan avion ne može da manevriše poput rakete -ovde govorim cisto o kinematici leta.

Quote
Cesticno oružje, laser...


Moja je preporuka knjiga od Predraga Pejcica-Ratovi zvezda ima jako puno o tim stvarima,davno sam citao ali cini mi se da su opisani eksperimanti u vezi ovih egzoticnih oružja.



@Nenad

Quote
80sboy...nisam ja ovo pisao, nego prepisao! Ima razlike! Nema potrebe pisati "@Nenad" kad tekst nije moj! U prevodu, nije da se ne slazes se samnom, nego sa piscem teksta...Pozdrav


Pozdrav Nenade znam da nisi ti pisao,ali si preneo tekst isto kao što sam ja preneo americka gledišta na Mig-25.Tekstove koje prenosimo najcešce približno odražavaju naša stajališta,ako nije tako izvinjavam se na mojim komentarima.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on July 14, 2008, 12:55:11 pm
vijek trajanja EC je nekoliko hiljada casova,a prosijecnog tranzistora 8 godina neprekidnog rada,manjih su dimanzija...Zato su ruski avioni skupi za održavanje zbog kratkog vijeka trajanja svojih komponenti,dok su americki zahtijevni zbog kompleksnosti.
Sa ovim se ne bih složio. Vakumska cev je ultra jeftina, a održavanje je neuporedivo lakše u odnosu na IC. Pošto sam lično prisustvovao otklanjanju kvara na S-125 Nevi koja je cevaški sistem, znam da je vreme detektovanja kvara bilo svega par minuta, a vreme otklanjanja se merilo u sekundama. Kod IC sistema, čak i da se brzo otkrije na kojoj je ploči došlo do kvara, otklanjanje problema se svodi na zamenu cele ploče, pa tek onda otklanjanje problema na pokvarenoj ploči. To za sobom povlači držanje celih elektronskih sklopova u rezervi, a sve to debelo košta.


Nije smiješno oba su proizvedena s ciljem da budu presretaci,iste su generacije lovaca, priblizno mogu ici iste brzine i plafona leta...
F-4 je pravljen kao lovac-bombarder, a MiG-25 je zamišljen kao presretač, da bi kasnije dobio karakteristike izviđača, a na kraju i pomoćnog bombardera.


Znate li možda koja knjiga?
Čini mi se Aerofax ili 4+ Publication edicija.


Moja je preporuka knjiga od Predraga Pejcica-Ratovi zvezda ima jako puno o tim stvarima,davno sam citao ali cini mi se da su opisani eksperimanti u vezi ovih egzoticnih oružja.
Znam knjigu koju pominješ. Radi se o pre-Internet knjizi, koja je bazirana na nekim člancima iz naučnih časopisa tog vremena. Pošto je knjiga nastala krajem 80-ih, ruku na srce, do sada bi se pojavio jedan operativni "čestični zrak" ili "laserski zrak". Knjiga je uglavnom bazirana na američkog mega-super-ultra sistemu "Rat zvezda" koji je Regan najavio, a za koji se ispostavilo da je mrtvo slovo na papiru. Sva ta hiper tehnologija je decenijama daleko od upotrebne vrednosti. Agresija na Srbiju, a potom i ratovi u Avganistanu i Iraku, su pokazali da najveća vojna mašinerija na svetu nije nikakvo high-tech čudovište, već samo dobro naoružana vojna grupacija. To je najbolje rekao jedan američki kongresmen koji je rekao da je Amerika išla u iračke operacije 1991. i 2003. godine sa istim vozilima i avionima kojima su nakačeni po koji novi kanister i novo oružje koje i ne funkcioniše.


Title: Re: MiG-25
Post by: Nenad on July 15, 2008, 01:54:50 am
Quote
Pozdrav Nenade znam da nisi ti pisao,ali si preneo tekst isto kao što sam ja preneo americka gledišta na Mig-25.Tekstove koje prenosimo najcešce približno odražavaju naša stajališta,ako nije tako izvinjavam se na mojim komentarima.
Nema potrebe za izvinjavanjem, u redu je! ;)


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on July 15, 2008, 08:46:37 am
Quote
F-4 je pravljen kao lovac-bombarder, a MiG-25 je zamišljen kao presretač, da bi kasnije dobio karakteristike izviđača, a na kraju i pomoćnog bombardera.

The F-4 Phantom was designed as a fleet defense fighter for the U.S. Navy, and first entered service in 1960. By 1963, it had been adopted by the U.S. Air Force for the fighter-bomber role.

Sve je receno.


Ono za cijevi je citat iz knjige Elektronika za VA KoV.,ako si gledao mozda primer odrezavanja F-18 ili F-16 videces da se sve svodi na vadjenje modula,ispitivanje i eventualna zamjena,znaci nema puno mudrovanja.Jeste mozda nesto skuplje ali je efikasno,pouzdan metod i komponente inace imaju dug vijek trajanja.


Title: Re: MiG-25
Post by: Rile on July 29, 2008, 11:14:39 am
Kod rasprave o cevnoj tehnici u avionima te generacije moramo uzeti u obzir jedan detalj – tada su na upotrebu atomskog oružja u budućem sukobu gledali kao na nešto što je sigurno , naročito u SSSR-u. Ako se setimo mogućnosti upotrebe atomske eksplozije u gornjim slojevima stratosfere koja bi izazvala elektromagnetni udar i iz upotrebe izbacio praktično svu opremu koja koristi integralna kola na više časova, postaje logičnije korišćenje cevne opreme koja je daleko otpornija , ona bi se oporavila u daleko kraćem vremenu (čini mi se za nekoliko minuta). Ako se dobro sećam 3-4 visinske ekslozije nad SAD ili SSSR bi napravile potpuni kolaps elektronike na neko vreme. Ova tema je bila aktuelna jedno kraće vreme nakon preleta MiG-a 25 u Japan, samo su je, verovatno namerno, zapadni izvori brzo „zaboravili“.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on July 29, 2008, 12:45:37 pm
Ako se setimo mogućnosti upotrebe atomske eksplozije u gornjim slojevima stratosfere koja bi izazvala elektromagnetni udar i iz upotrebe izbacio praktično svu opremu koja koristi integralna kola na više časova, postaje logičnije korišćenje cevne opreme koja je daleko otpornija , ona bi se oporavila u daleko kraćem vremenu (čini mi se za nekoliko minuta).

Ovo je samo urbana legenda. Istina, tačno je da EMP utiče na rad IC-a, ali samo ako su ona pod naponom. Ne da bi EMP izbacio IC kola, nego bi ih trenutno spržio (mada ovo mnogo zavisi u kojoj su tehnici izvedene IC komponente). Ako je aparat sa IC isključen (tj. nema napajanje) ništa se ne dešava, naravno pod uslovom da nema neku dugački provodnik (neki kabl ili antena) koji je povezan na ploču sa IC elementima.
Takođe, zaštiti pojedinačno kolo ili štampanu ploču je veoma mali problem, i praktično većina vojne opreme je zaštićena najčešće aluminijumskim zaštitama (Faradajevi kavezi) koji istovremeno služe i kao pasivni hladnjaci za IC.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on October 05, 2008, 02:34:12 am
Ne znam odakle ti ta informacija, ali npr naša Neva (skoro isto što i Pečora) i tehnički, a i po načelima upotrebe (Pravilo gađnja koje je rusko samo prevedeno) može da se koristi u sistemu PVO uz centralizovano komandovanje, a takođe i samostalno kada k-dant diviziona sam donosi odluku o uništenju cilja, a na osnovu podataka sopstvenog osmatračkog radara, ili čak samo po podacima nišanskog radara koji se može upotrebiti i kao osmatrački...

Hajde sada nalevo krug i pročitaj šta sam tačno napisao ;D Pominjao sam Pečora radare, a ne milu Nevu sa dve strele ;) Pečora radari su one velike građevine-radari u polju za rano uzbunjivanje čija mreža nikad nije završena. Najpoznatiji je Kabala radar, koji je Putin ponudio Amerima za raketni štit.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on October 06, 2008, 11:14:00 am
Quote
Који су то вијетнамски извори?Био бих захвалан да наведеш неки релевантан.


Vec sam pomenu pogladaj malo nazad.

Quote
MiG-31 je mašina na kojoj su nadomešteni svi nedostaci MiG-a 25, a zadržane neke osobine Foxbat-a, koje su ulivale sasvim opravdan strah medu clanicama zapadnog bloka.


Upravu si da je korak ispred MiG25,ali baš da su nadomešteni svi nedostatci baš i nije.Letne performanse i upravljivost aviona ostala je skoro ista,što i nije nešto s cime se može pohvaliti.Naravno za njegov tip misije to nije
presudno i toliko bitan faktor kao kod drugih lovaca,ali su mogli nešto uraditi na tom planu.Potrošnja goriva-radijus nije puno poboljšano još da nema onoliki rezervoar od 17t,bio bi ozbiljno ogranicen osim ako nije stalno u blizini cisterna.Ovo da je foxbat bio strah na zapadu-bio jeste al iz neznanja.Nakon izvidackih letova Mig-25RB iznad Izraela i onih famoznih >3M letova mnogi su mislili da se radi o stvarno naprednom lovcu,ali nakon japanske epizode prica se promenila i svi su uvedieli da se ne radi o nikakvom cudu.

Quote
kada se pojavio u jedinicama, 1982. najzastrašujuci presretac uveden u upotrebu.

Možda za ruske prilike,ali nije sada bio cudo nevideno, pa je tupavim Amerima trebalo par decenija da na njega odgovore.


Quote
ugradnjom tada ultra-modernog radara "Zaslon S-800" sa faznom antenom. MiG-31 bio je prvi lovacki avion opremljen takvim radarom

U konstrukciji lovackog aviona nije cilj da se prvi ugradi radar sa faziranom resetkom vec da se lovackom avionu omoguci vrsenje svoje namene.Cela problematika je u stvari u tome da ugradjivanje PESA radara u avione koji su se pojavili 80-ih bio izraz tehnoloske nemoci da se problem suptilnije resi (zbog ogromne mase radara) i posedovanja odgovarajuceg airframe-a koji moze da nosi takav uredjaj. Nadam se da je jasno da ni F16 ni F18 a ni F14 ne mogu da nose tonu u nosu a da im letne performanse ostanu u skladu sa namenom tih aviona. MiG25MP moze da nosi takvu stvar posto mu je maksimalna brzina i dalje velika, a nema zahteva za manevrom.
 B1B isto ima PESA radar AN/APQ-164 koji je razvijen u isto vreme kad i SBI16, a do ulaska istog u operativnu upotrebu nosio ga je B52 demonstrator. Samim tim sjedinjene drzave nisu kaskale decenijama za "inventivnim" Rusima vec nisu imali potrebe da pokusaju tako nesto da uguraju u lovacki avion. Kad im se javila potreba za PESA radarom u drugom tipu aviona - bez problema su ga napravili.U meduvremenu su koristili takav tip radara na brodovim AN/SPS-33,sistem balisticke odbrane PAR, MSR, PVO  AN/SPY-1 , Patriot itd.


Quote
kojim može detektovati avion odraza prosecnog lovackog aviona na 200km, pratiti 10 i istovremeno napasti 4 razlicita cilja, raketama dugog dometa R-33


http://www.overscan.co.uk/Avionics.html

Range, headon, versus bomber: 180-200km search, 120-150km track
Range, tailchase, versus bomber: 90km search, 70km track
Range, headon, versus fighter : 120km search, 90km track
Target track TWS mode, track 10 and engage 4.
Average power transmitted is 2.5kW.
MTBF is just 55 hours.


http://warfare.ru/?linkid=1601&catid=255

Radar: NIIP N007 S-800 SBI-16 (RP-31) Zaslon or Zaslon-A
electronically scanned phased-array fire-control radar (NATO `Flash Dance') in nose; search range of 108 n miles (200 km; 124 miles) in clutter-free forward sector; range in rear sector 48 n miles (90 km; 56 miles); capable of tracking 10 targets and attacking four simultaneously….. with a detection range (for a target with 16 m2 (172 sq ft) cross-section) of 200 km (124 miles) and a tracking range of 120km (74 miles).

Da ne idem dalje kao što vidiš nigde se ne spominje otkrivanje lovca na 200km ,vec pre ce biti bombarder 16m2.Ali to i nije toliko bitno koliko mogucnost automatskog zahvata i pracenja cilja,a potom i desjtvo,
što kod zaslona i nije nešto impresivno,narocito ne u odnosu na AWG9,APG63...



Quote
Još bitnija odlika ovog aviona je ono što smo i pominjali na ovom topiku malo ranije, a to je mogucnost razmene podataka izmedu više aviona zašticenim data-linkovima.


"Medusobno linkovanje" aviona nije nista novo.Cak i Iranci imaju stari Link 4, da ne govorimo o USN, koja koristi data-linkove za medjusobnu komunikaciju avion-avion, brod-brod, avion-brod i obratno jos od 1960-tih godina.


Quote
Još jedna od modernih odlika ovog aviona je upotreba titanijuma u elementima strukture aviona.

Koliko % u strukturi airframa ucestvuje titan?Avion je opet težio 40t u MTOW konfiguraciji.

Quote
Koliko je bio bitna karika u sovjetskoj doktrini govori cinjenica da je nakon što je otkriveno da je jedan od inženjera koji su radili na novom radaru americki špijun, isti je osuden na smrt.


Osuden je i Peskov na smrt ,a nije imao veze s Mig-31.Iako je covek možda spasio covjecanstvo od nuklearnog rata,rusi su bili neumoljivi prema njemu.


Quote
Sve u svemu - avion koji je pomerio granice u avijaciji.


Možda,samo niko da ga pazari,iako ga rusi nude vec odavno.



_________No points for second place ...___________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: Duki on October 06, 2008, 11:37:21 am
Jel možete posle ove 3 strane offtopic-a da se vratite na temu(MiG-29)?
Ukoliko vam se proča o avionu MiG31 možete da napravite posebnu temu o njemu ili da je spojimo sa MiG-25 ...


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on October 06, 2008, 12:00:48 pm
Pozdrav 80sBoy!

Quote
Upravu si da je korak ispred MiG25,ali baš da su nadomešteni svi nedostatci baš i nije.Letne performanse i upravljivost aviona ostala je skoro ista,što i nije nešto s cime se može pohvaliti. Naravno za njegov tip misije to nije presudno i toliko bitan faktor kao kod drugih lovaca..

Drugom rečenicom demantuješ svoj komentar u prvoj rečenici. MiG-31 je presretač a ne manevarski lovac, što će reći da velika pokretljivost nikada nije bila imperativ konstruktorima - kao i kod svakog presretača. Ja ne znam za avion koji može leteti 3000km/h, imati poletnu masu 45t i istovremeno raditi manevre na 7-8g. Foxhound je konstruisan kao lovac presretač, namenjen da otkriva i napada sve vrste ciljeva, od izviđačkih aviona, bombardera do krstarećih raketa, na velikim daljinama i da pokriva velika prostranstva SSSR-a. Integrisan top Gš-6-23 i R-60M pod krilima su po mom mišljenju nepotreban višak, ali to ni u kom slučaju ne umanjuje njegov potencijal kad je u pitanju izvorna namena, a to je - otkriti, napasti i uništiti neprijatelja, na daljinama sa kojih protivnik ne može predstavljati opasnost.

Quote
Možda za ruske prilike,ali nije sada bio cudo nevideno, pa je tupavim Amerima trebalo par decenija da na njega odgovore.

Ja nisam spominjao nikakvo "čudo neviđeno". Samo tvrdim da je MiG-31 avion koji je ne samo za SSSR prilike, nego i globalno predstavljao krupan iskorak napred. Kad je prvi puk opremljen sa MiG-31 postao operativan, ja ne znam za drugi avion sličnih preformansi koji mu je mogao parirati, osim F-14A, koji je po mom mišljenju, jedan od najboljih borbenih aviona u svojoj epohi.

Quote
U konstrukciji lovackog aviona nije cilj da se prvi ugradi radar sa faziranom resetkom vec da se lovackom avionu omoguci vrsenje svoje namene.

A što to u konkretnom slučaju ometa MiG-31 u vršenju svoje namene? Molim te da samo ne obrazlažeš to sa današnje tačke gledišta, već iz perspektive vremena i prilika kada se pojavio, tj. pre 25 godina. Ja ne poričem da je MiG-31 danas prevaziđen i zastareo koncept, već svo vreme gledam iz perspektive s početka 80-tih godina.

Quote
"Medusobno linkovanje" aviona nije nista novo.Cak i Iranci imaju stari Link 4, da ne govorimo o USN, koja koristi data-linkove za medjusobnu komunikaciju avion-avion, brod-brod, avion-brod i obratno jos od 1960-tih godina.

Jopet - danas nije ništa novo, sa time sam saglasan. I Rusi su koristili linkove još 70-tih između bombardera (npr. Tu-142) i brodova flote, pa čak i podmornica.

Quote
Koliko % u strukturi airframa ucestvuje titan?Avion je opet težio 40t u MTOW konfiguraciji.

Oko 15%.

Quote
Možda,samo niko da ga pazari,iako ga rusi nude vec odavno.

MiG-31 je avion pravljen za Ruse, odnosno avion pravljen da štiti i pokriva nepregledna prostranstva ondašnjeg SSSR-a, koja nije bilo moguće pokriti nekim drugim sistemom PVO. Ne vidim ni jednu drugi zemlju koja se uklapa u takav profil potreba.




Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on October 06, 2008, 02:09:50 pm
U konstrukciji lovackog aviona nije cilj da se prvi ugradi radar sa faziranom resetkom vec da se lovackom avionu omoguci vrsenje svoje namene.

Mig-31 je avion pravljen za tačno određenu namenu, te je morao da ima tačno određene karakteristike. Sovjeti su smatrali da jedini način da se postignu tražene karakteristike taj da se ugradi radar sa faznom rešetkom (kao što si naveo da su Ameri uradili sa B-1B).

p.s. @80sBoy: Ko je Peskov?

p.p.s Što reče wasp, ovo je stvarno otišlo previše u OT.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on October 07, 2008, 07:30:30 am
Jel moze da spojimo dio teme vezano za mig-31 s temom mig-25,pa da nastavimo tamo,posto ovde postaje gusto?




Title: Re: MiG-25
Post by: machak on October 07, 2008, 06:29:50 pm
Quote
Hajde sada nalevo krug i pročitaj šta sam tačno napisao Grin Pominjao sam Pečora radare, a ne milu Nevu sa dve strele Wink Pečora radari su one velike građevine-radari u polju za rano uzbunjivanje čija mreža nikad nije završena. Najpoznatiji je Kabala radar, koji je Putin ponudio Amerima za raketni štit.
@Bane:
Бане, муњо небеска, признајем, нисам пажљиво прочитао...сагледавао сам и анализирао неколико порука одједном и ето... :D


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on October 09, 2008, 07:01:21 am
Peskov je bio sovjetski oficir (koliko se secam) pukovnik po cinu za vreme kubanske raketne krize.Imao  je poznanstvo s jednim generalom,s kojim se narocito zbližio nakon što mu je nabavio neku vijagru ili neki drugi stimulans,na šta mu je ovaj bio vrlo zahvalan.Kako se razvijao taj njihov odnos i ujedno raslo medusobno poverenje jednom prilikom tokom šetnje u neformalnom razgovoru general mu otkriva kako Hrušcov planira da uputi rakete na Kubu i da je to potpuna ludost.Hrucov je na tom sastanku kome je donešena odluka rekao "hajde da ubacimo amerikancima ježa u gace".Ne znam tacno na koji nacin,ali Peskov u meduvremenu uspostavlja vezu s americkim agentima i pocinje da im odaje informacije koje je dobio putem svog prijatelja generala koji nije ništa slutio kada bi ga ovaj nešto pitao,a pitao je dosta.General je bio visoko pozicioniran tako da je bio vrlo dobro upucen ,a možda su cak i neki planovi te akcije išli preko njega.Peskov ubrzo pocinje da se sastaje s CIA agenticom i njih dvoje pocinju da glume zaljubljeni par,šetaju parkom,sastaju s u hotelima...,ostalo znate.Da stvar bude još gora bio je oženjen tako da je morao te "izlete" pravdati kao važne sastanke.Svojim informacijama on je navodno želio da umiri Washington koji nije imao pojma koje su stvarne namjere sovjeta,da ne bi ishitreno donjeli neku odluku koja ce na kraju koštati sve.Stvari su se poceli stišavati,a Peskov je uskoro poceo dobijati pratnju u vidu KGB-a.Pratili su neko vreme njega i njegovu dragu,sve dok jednom nije se zaustavio auto ispred njega dok je izlazio iz hotela s još jednog u nizu "sastanaka".Prišao mu je jedan gospodin ljubazno zamolio  da sjedne u auto i krene sa njima.Znao je odmah da je prici došao kraj.Slutio je i pretpostvljao da ga prate pre toga,tražio je da ga amerikanci izvuku i daju mu azil dok još nije kasno.
Bilo je njih u CIA koji su se zalagali za njega i tražili da mu se pruži utocište kao nagrada za njegovo angažovanja.
Medutim oni koji su o tome odlucivali jednostavno su rekli "hvala mu,ali on nam više nije potreban,radio  je u neprijateljskoj vojsci-radio je za pogrešne".Time je njegova sudbina bila zapecacena.Peskova su doveli  u mracnu sobu s jednom sijalicom,naredili mu da se skine go,zatim je sledilo ispitivanje.Prvo se pozivao na svog druga generala (znate li vi ciji sam ja prijatelj) i da nesmiju na taj nacin  da se odnose prema njemu,na šta ovi nisu obracali pažnju.Nakon ispitivanja i njegovog priznanja šta je sve odao amerikancima sledila je egzikucija.The End


p.s FF cuce mo se kasnije,Pozdrav!



_________No points for second place ...___________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: Koja on October 10, 2008, 01:28:17 am
Jednom sam video pilote na MiG-25. leteli su u jenoj arapskoj zemlji.
Cinizam sudbine dvojca su poginula u saobracajnoj nesreci.

MiG-25 je konstruisan kao STRATOSFERSKI lovac.
Vrlo slicno ulozi MiG-3 u 1941.
Najbrzi avion na svetu u svom trenutku (lovacki) ali jednostavno bez meta
jer Luftvafe nije izlazila iznad 6000m a ispod je konstrukcija MiG-a bila inferiorna.
Zato su i prestali sa njegovom proizvodnjom.
Slicne sudbine je bio i 25. On nije imao ciljeva.
Retko kad se naso u borbi.
1981-82 je dva puta bio borbi. Dva su oborena od F-15.
On je oborio jednog najverovatnije EF-4 klasicnim presretanjem.
U kasnijim fazama 82 (poslejunskim fazama) sluzio je kao izazivac provokator.
U toj ulozi je izgleda dobro nervirao Izraelce. Isto je radio i nad zzapadnim stranama u kratkotrajnomali zestokom sukobu sa marinskim vazduhoplovstvom SAD.
Pri tim dejstvima nijedan nije oboren. Dejstvovao je vise puta lai izgleda d ani on nije postigao nove pogotke mada ruski nezvanicni izvori (nemate ih ni na jendom sajtu ne trazite ih) nagadjaju da je imao par ceonih pogodaka na krajnjem dometu. Inace rakete R-40 su bile prevara jer su posle prebega u Japan sve glave na njima promenjene i stavljene one iste sa R-24. To je iznenadilo NAVy avione.
U svakom slucaju nije imao luk daun sposobnosti.
Tako je koncepcija stratosferskog lovca propala Rusima po drugi put u 20. veku i to sa istom firmom.
Cinizam sudbine oba tipa MiG-3 i MiG-25 su bili najbrzi lovci svoga vremena (ovaj prvi doduse samo kratko vreme)
To je bio osnovni razlog d ase MiG-25P ukine i da u naoruzanju ostanu verzije izvidjaca i lakih stratosferskih bombardera koncepcija koja je u Iracko iranskom ratu funkcionisala ali bez ozbiljnih rezultata.
Poslednje verzije 25-ce su sluzile kao SEAD avioni sa antiradarskim raketama a brzina i otpornost su mu bili garancija prezivljavanja. Mislim da Rusija jos uvek u ovom trenutku imajedan takav udarni puk od 25 aviona.
Inace koliko mi se cini na bliskom istoku nije koriscena verzija s abocnim radarom ali nisam siguran.
Vrlo je moguce da su na njima leteli sovjetski piloti.
U drugoj polovini 82 nad Libanonom su bili i u 23-kama i oni su smazali amere nad bejrutom i tri Izraelca nad Golanom.
Zbog ocite promene u kvalitetu Mosad je dao sve od sebe i naravno dobili su prebega sa MiG-23ML
i na ispitivanjima su shvatili da je on za klasu iznad MiG-23MF a za dva iznad MiG-23MS sa kojima su se susretali kao i da se R23 i R-24 rakete razlikuju za klasu.
Krajem sedamdesetih kada smo vec biliizvan NATO pakta sa Batajnice je neko vreme delovala grupa
MiG-25R sa ruskim pilotima. To nigde nije objavljeno ali ...


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on October 10, 2008, 06:04:46 am
Quote
On nije imao ciljeva.
Retko kad se naso u borbi.
1981-82 je dva puta bio borbi. Dva su oborena od F-15.
On je oborio jednog najverovatnije EF-4 klasicnim presretanjem.

Potvrđene iračke pobede sa MiG-25PD (izvor ACIG Journal):

21.03.1985. MiG-25PD (Irak) sa R-40 oborio F-4D (Iran)
05.06.1985. MiG-25PD (Irak) sa R-40 oborio F-4E (Iran)
23.02.1986. MiG-25PD (Irak) sa R-40RD + R-40TD oborio EC-130E (Iran)
10.06.1986. MiG-25PD (Irak) sa R-40 oborio RF-4E (Iran)
29.01.1991. MiG-25PD (Irak) sa R-40RD + R-40TD oborio F-18 (USA)
23.12.2002. MiG-25PD (Irak) sa R-60 ili R-40T/R oborio RQ-1A Predator (USA)

Quote
Krajem sedamdesetih kada smo vec biliizvan NATO pakta sa Batajnice je neko vreme delovala grupa
MiG-25R sa ruskim pilotima. To nigde nije objavljeno ali ...
... znači, nije se ni desilo.  ;)


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on October 10, 2008, 05:18:03 pm
Quote
Drugom recenicom demantuješ svoj komentar u prvoj recenici. MiG-31 je presretac a ne manevarski lovac, što ce reci da velika pokretljivost nikada nije bila imperativ konstruktorima - kao i kod svakog presretaca.

Ne demantuješ ti mene vec izjave ruskih mig-31 pilota.To su njihove žalopojke,a narocito onih novopecenih.
Iz njihovih izjava nisam cuo,niti zakljucio išta pozitivno po tom pitanju kod miga.Rusi su se i dalje držali brzine,i žrtvovali ostale performanse u vremenu kada je vec bilo jasno da oružani sistem i elektronika su presudni za obavljanje tako složenih misija.Nije tu ništa sporno oko toga da je on presretac,medutim i F-15A,F-14 su takode gradeni kao presretaci i imali tu ulogu,pa opet nemaju toliko loše karateristike po pitanju manevrabilnosti u odnosu na miga.Niti su šta lošiji od miga uopšteno govoreci,upravo suprotno u nekim aspektima su dominantni.


Quote
Ja ne znam za avion koji može leteti 3000km/h, imati poletnu masu 45t i istovremeno raditi manevre na 7-8g.


Nakon preleta Izraela bile su neke studije oko modifikacije F-4 u F-4X,koji je navodno trebao imati brzinu 3.2M,
uz zadržavanje nekih od postojecih karakteriska.Tako da nije baš nužno da imaš 45t da bi išao 3000km/h,a ovo 8g je ipak malo nepotrebno,jer ni tomket ne radi više od 6,5g,a ipak uspjeva da dobije Mig-29 u dogfightu.


Quote
Foxhound je konstruisan kao lovac presretac, namenjen da otkriva i napada sve vrste ciljeva

Nece biti tako.On je iskljucivno namenjen za borbu protiv B52,krstarecih raketa,kasnije mu je dodata uloga protiv B1,i tu završava popis za njegovu namenu.Su27 je dobio ulogu da izbori vazdusnu dominaciju protiv ostalih vrsta ciljeva.


Quote
Ja nisam spominjao nikakvo "cudo nevideno".Ja nisam spominjao nikakvo "cudo nevideno". Samo tvrdim da je MiG-31 avion koji je ne samo za SSSR prilike, nego i globalno predstavljao krupan iskorak napred


Nisi spomenu cudo nevideno ali si rekao "najzastrašujuci" što je još gore.Nikakav globalan korak nije u pitanju,to sam vec razjasnio.Za tako nešto može se reci da je bio SR-71 koji je bez ikakve sumnje avione ispred svog vremena,zatim F-117 jer tako nešto sem amerikanac još uvijek nije niko napravio ...Sama ideja,koncept i tehnologija na ova dva aviona je nešto što se može reci da je ispred svog vremena,pa cak i za današnje standarde.Kod miga nije ponudeno ništa novo što druga strana  vec nije imala.


Quote
MiG-31 je avion pravljen za Ruse, odnosno avion pravljen da štiti i pokriva nepregledna prostranstva ondašnjeg SSSR-a, koja nije bilo moguce pokriti nekim drugim sistemom PVO. Ne vidim ni jednu drugi zemlju koja se uklapa u takav profil potreba.



Svi su avioni u prvom redu pravljeni za ruse,pa i mig29 je pravljen za ruse pa opet izvezen.Nisu rusi jedni s velikim prostranstvom pa da tako gledajuci  na citavoj zemaljskoj kugli nema nigde mesta za takav avion.Rusi su bili više nego zainteresovani da ga ponude bivšim korisnicima Mig-25 Libija,Sirija,Indija tako što bi vratili stare migove i dali im 31 po vrlo povoljnim uslovima,medutim niko od njih nije niti hteo da razmotri tako nešto.Zatim su pokušali s Kinezima ali su oni takode odustali i odlucili se za Su.Poslednja ponuda je bila za Iran iz 2001.  za 20 MiG-31 i rezervne delove za 5-godina, relativno jevtino ,ta  je takode odbijena,radije su se odlucili da krpe svoje stare tomkete.Nisu ni Iranci, ni Sirici zeleli da kupuju 31,jer obe drzave imaju vise nego dovoljno iskustava s slicnim oružijima.Sirici iz prve ruke, Iranci iz obaranja desetaka irackih MiG-ova i Sukhoia.


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on October 10, 2008, 10:20:52 pm
MiG-25 je nastao prvenstveno kao odgovor na američki bombarder XB-70 Valkyrie koji je trebalo da leti brzinom od 3.1 M,dakle on je bio zamišljen kao klasični presretač.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on October 11, 2008, 03:41:10 pm
Tako da nije baš nužno da imaš 45t da bi išao 3000km/h,a ovo 8g je ipak malo nepotrebno,jer ni tomket ne radi više od 6,5g,a ipak uspjeva da dobije Mig-29 u dogfightu.

Kad su Amerikanci vršili testiranja svojih aparat protiv nemačkih MiG-ova 29 (prva polovina 90-ih), proveli su se kao bosi po trnju na srednjim i malim daljinama. O ovome ima gomila svedočenja, pa čak i poglavlje cele knjige je posvećeno ovoj činjenici. U nekoliko dogfightova samo je jedan MiG-29 "oboren". Da ne pominjem da su to bile među prvim serijama 29-ki, bez ikakvih dodatnih paketa opreme. Kao što je neko već ranije citirao Čak Jegera, da je pilot glavna karika. Nije svejedno kad se pilot sa nekoliko stotina časova naleta suprostavi nekom sa nekoliko desetina časova naleta.


Rusi su bili više nego zainteresovani da ga ponude bivšim korisnicima Mig-25 Libija,Sirija,Indija tako što bi vratili stare migove i dali im 31 po vrlo povoljnim uslovima,medutim niko od njih nije niti hteo da razmotri tako nešto.

Kad ovako nešto kažeš, onda neko može da pomisli da se stvarno radi o propasti, a onda kad sagledaš sve činjenice...
Koje godine je predstavljena izvozna verzija MiG-31E? U Berlinu 1992. godine. Da li je tad bila gotova? Ne, pošto su Rusi bili najavili 1994-'95. godinu za finalizovanje celog projekta. Šta se onda desilo? Kao i sa skoro svim projektima nekadašnjeg SSSR-a a koje je nasledila Rusija - otišli su pod led.

Rusi su tek 2006. godine ponudili ponovo tridesetkec na prodaju i to direktno Indiji, Libiji i Siriji (http://lenta.ru/news/2006/07/24/foxhound/). I ne treba da čudi nećkanje ovih država za nabavku ovog aviona. Rusija se ponovo ponaša kao razmaženo derište i nudi MiG-31E verziju, koja je i dalje više nego obogaljena verzija. Ovo i ne bi bilo toliko strašno da je Rusija ponudila nove avione ili one koji se još uvek nalaze u sastavu vazdušnih snaga, ali ne... Rusi su ponudili konzervirane avione, kojima tek treba da se uradi downgrade! I pored svih ovih činjenica, Sirija je kupila (http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=13640&sectionid=351020602) određeni broj MiG-31 aparata, što je dodatno iznerviralo Izrael (http://formerspook.blogspot.com/2007/06/no-cause-for-alarm.html).

Što se tiče izvoza MiG-31 u Kinu. Ova ponuda je bila inicirana od strane Kine, a ne Rusije! Kina je postavila uslove koju opremu moraju da imaju ti avioni, i onda je Rusija sama prekinula tu prodaju (http://www.migflug.com/1/aircraft/mig-31-data/) jer je smatrala da se traži suviše napredna tehnologija, koju nije bila spremna da izveze.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on October 11, 2008, 04:47:20 pm
U vezi ACIGA.

Isprva sam bio oduševljen ACIGom,njihovim sadržajima i obimom informacija,medutim neke stvari su odnedavno pocele da gube kredibilitet,a narocito Tom Cooper.Njega bi stvarno uzeo s rezervom.Covek pre svega ima iz njemu poznatih razloga alergiju prema rusima i svemu što potice od njih,i to vrlo rado kroz svoje komentare ( a naletio sam na njega barem na 4 foruma) iznosi.Tako i kad je u pitanju pisanje knjiga o Iransko-Irackom sukobu gde iznosi tvrdnje tipa "BAREM je oboreno ovoliko toga,ovo barem se spominje toliko puta u njegovoj knjizi Iranian F14 da je to smijesno kako se neko može toliko s tom reci služiti.Jedna od najgorih knjiga koje sam citao definitivno.Toliko je plitko i subjektivno pisano ko da gledas meksicke sapunice.Zna nabrojati kako je oboreno i na koji nacin 100tine irackih aviona,ali ne zna ni za jedan slucaj kako je oboren neki tomket...???Koliko su ustvari verodostojne njegove tvrdnje odnosno ono što je navedno na ACIG listi oborenih aviona pokazacu na primeru Tu22.

Evo šta piše na ACIGu za oborene Tu22


29 Oct 1980
25 Mar 1984
06 Apr 1984 (2 oborna)
19 Mar 1988 (2 oborena)

Za prvi slucaj veli da je sve jasno imena F14 posade koji su oborili Tu22,mesto,okolnosti,daljina s koje je oboren Tu22,i da tu nema ništa sporno.
Za drugi ne kaže ništa odakle mu podatak da se to uopšte desilo,a siguran sam da bi ga naveo da ima.
Za treci slucaj ovo godine je izjavio da uopšte nema podataka o iranskim F-14 pilotima koji su navodno ucestvovali u toj akciji niti bilo koje detalje o tome slucaju,ali eto video je neke saudijske novine  koje su nešto pretpostavile -pisale  o tome,pa je eto uzeo to "za pouzdan izvor".Sasvim dovoljno za njega da razradi detalje u svojoj glavi kako je to otprilke izgledalo i opiše detaljno o tom slucaju  u svojoj knjizi Iranian F14 tomcat units in combat na str. 80. koju je izdao pre 4 godine,da bi tek sad priznao da ne zna detalje i da li se to uopšte i desilo.
Cetvrti slucaj  mu je takode "problem" kako on navodi pošto na tu navodnu misiju Iracaki izvori navode da nikada nisu poslali Tu22,a da bude još gore to su potvrdili i amerikanci .Medutim avioni su ipak oboreni,i to cak 2.

U citavoj toj prici najbolji dio je kad se javio jedan Iranac koji je bio nekada pripadnik IRIAF,i daje osvrt na njegove tvrdnje o obaranju.On navodi da u prvom slucaju (za koji TC navodi da je sve jasno) radi o obranju ali od strane Rapier PVO sistema,a da tomketi nemaju veze s tim.Takode druga dva slucaju su vezana za obaranje od Hawk PVO sistema barem je on tako cuo,znaci opet tomketi nisu bili u igri...Na ove njegove tvrdnje TC cuti!!!!

Nije ni cudo kad na ovakav nacin piše što je objavio da tomket ima hard evidence 130 kills,uz mogucih 160 u tom ratu.Toliko o ACIGu,Tom Cooperu i njegovim knjigama.


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on October 13, 2008, 08:55:36 am
@80sBoy

Quote
Nije tu ništa sporno oko toga da je on presretac,medutim i F-15A,F-14 su takode gradeni kao presretaci i imali tu ulogu,pa opet nemaju toliko loše karateristike po pitanju manevrabilnosti u odnosu na miga.Niti su šta lošiji od miga uopšteno govoreci,upravo suprotno u nekim aspektima su dominantni.

Prvo - F-15A nije konstruisan kao interceptor već kao Air-superiority fighter. Njegov ekvivalent na istoku je Su-27. Usporedba između F-14A i MiG-31 je adekvatnija, s evidentnom razlikom da je prvi palubni avion, čija je najbitnija uloga da protivničke avione zaustavi na dovoljno velikoj daljini od USN task force-a, dok je drugi klasičan presretač, zamišljen da zakrpi rupe u USSR PVO nad nepristupačnim prostranstvima severnih, južnih i istočnih granica Sovjetskog Saveza. Drugim rečima, F-14A je zamišljen kao avion koji treba da odbrani konkretan objekat (nosač aviona sa pripadajućom pratnjom), dok je MiG-31 avion koji je trebao da pokriva što veći prostor, kako svojim senzorima, tako i raketama v-v velikog dometa. Odtuda su bolje manevarske sposobnosti Tomcat-a sasvim logičan izbor koji su sledili američki konstruktori. Palubna avijacija je specifična sama po sebi, jer na nosaču aviona nema dovoljno mesta za dva ili više tipova lovačkih aviona, od kojih će jedan biti presretač, drugi manevarski lovac, i tsl. S druge strane, MiG-31 je samo jedna karika u lancu sistema PVO, čija je uloga da na vreme otkrije i presretne ciljeve koji nemaju izražene manevarske sposobnosti (bombarderi dugog doleta, krstareće rakete, itd.), na daljinama koje su dovoljne da takvi ciljevi ne ugroze strategijske mete u SSSR-u. Presretačke mogućnosti MiG-31 protiv takvih ciljeva su bolje nego kod F-14, jer je isti u mogućnosti da brže zauzme povoljniju visinu i brzinu presretanja. Protiv F-14A MiG-31 nema šanse na malim i srednjim daljinama. Na velikim (AIM-54 vs R-40) su egal. Međutim, u MiG-31 se nikada nebi sreo sa Tomcat-om, jer to jednostavno nije bila njegova uloga. Neki drugi avioni istočnog bloka predviđeni su za takvu ulogu.

Quote
Isprva sam bio oduševljen ACIGom,njihovim sadržajima i obimom informacija,medutim neke stvari su odnedavno pocele da gube kredibilitet,

Ni jedan izvor na internetu nije 100% kredibilan i treba ga uzeti sa rezervom. I sama tvoja konstatacija da se MiG-25 "retko našao u borbi" nije kredibilna, jer ima previše informacija o njegovom korišćenju u ratovima, bilo kao presretača, bilo kao "provokatora" i izviđača (pri čemu se kao provokator i proslavio demonstrirajući nemoć zemaljske PVO i tadašnje presretačke avijacije nad svojim letnim preformansama).

Quote
Nakon preleta Izraela bile su neke studije oko modifikacije F-4 u F-4X,koji je navodno trebao imati brzinu 3.2M,
uz zadržavanje nekih od postojecih karakteriska.Tako da nije baš nužno da imaš 45t da bi išao 3000km/h

Znaš li da se pri brzini od M3, kod SR-71 trup izduži za 30-ak cm usled temperaturskih dilatacija. F-4 sa svojom aerodinamičkom konfiguracijom i materijalima od kojih je izgrađen nikad nebi izdržao trenje preko M3. To je čista fizika. Prepravka F-4 u letelicu koja će leteti preko M3 je nemoguća. Lakše je napraviti novi avion koji bi to mogao.

Quote
Quote
Foxhound je konstruisan kao lovac presretac, namenjen da otkriva i napada sve vrste ciljeva
Nece biti tako.On je iskljucivno namenjen za borbu protiv B52,krstarecih raketa,kasnije mu je dodata uloga protiv B1,i tu završava popis za njegovu namenu.Su27 je dobio ulogu da izbori vazdusnu dominaciju protiv ostalih vrsta ciljeva.

Kad već citiraš, citiraj do kraja rečenicu, jer ovako si stvar izvadio van kontesta. Moja rečenica glasila je: "...Foxhound je konstruisan kao lovac presretač, namenjen da otkriva i napada sve vrste ciljeva, od izviđačkih aviona, bombardera do krstarećih raketa
...". Možda sam ja bio nedorečen, ali ipak mislim dovoljno smislen. Nije teško zaključiti koji je to tip ciljeva, jer su pobrojani u istoj rečenici.

Quote
Nisi spomenu cudo nevideno ali si rekao "najzastrašujuci" što je još gore.Nikakav globalan korak nije u pitanju,to sam vec razjasnio.Za tako nešto može se reci da je bio SR-71 koji je bez ikakve sumnje avione ispred svog vremena,zatim F-117 jer tako nešto sem amerikanac još uvijek nije niko napravio ...

Jesam rekao "najzastrašujući" i podvlačim to još jednom. 1981. nije postojao presretač (kao serijski avion) boljih preformansi od MiG-31. Danas naravno, presretači predstavljaju zastareo koncept, koji je ustuknuo pod racionalnim pristupom višenamenskog aviona, ali onda - MiG-25 i MiG-31 su bili lovački serijski avioni koji su pomerili neke granice u svojoj kategoriji.

Quote
Svi su avioni u prvom redu pravljeni za ruse,pa i mig29 je pravljen za ruse pa opet izvezen.Nisu rusi jedni s velikim prostranstvom pa da tako gledajuci  na citavoj zemaljskoj kugli nema nigde mesta za takav avion.Rusi su bili više nego zainteresovani da ga ponude bivšim korisnicima Mig-25 Libija,Sirija,Indija tako što bi vratili stare migove i dali im 31 po vrlo povoljnim uslovima,medutim niko od njih nije niti hteo da razmotri tako nešto.

Ovde je Bane sasvim korektno obrazložio, tako da nema potrebe da duljim. Ukratko - onakav MiG-31 kakav su rusi ponudili stranim kupcima (sa nižim standardom opreme), u to vreme (15 godina nakon što je ušao u serijsku proizvodnju), normalno da niko nije hteo da kupi. Uz to, MiG-25/31 je ekstremno skup avion za održavanje. Naši susedi Bugari su 1981. dobili 4 primerka MiG-25R. jedan su izgubili u udesu (pilot iskočio, jer se zbog magle nije mogao spustiti ni na jedan aerodrom, pa je nakon nestanka goriva napustio avion). Iste godine, Bugari su vratili preostala tri MiG-a Sovjetskom Savezu u zamenu za 6 MiG-23MLD. Troškovi goriva i održavanja bili su preveliki za njih. S druge strane, npr. indijski MiG-25R bili su pune 2 decenije neuhvatljivi za pakistanske presretače.






Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on October 13, 2008, 03:09:27 pm
Ovo je nebuloza. Znaš li da se pri brzini od M3, kod SR-71 trup izduži za 30-ak cm usled temperaturskih dilatacija. F-4 sa svojom aerodinamičkom konfiguracijom i materijalima od kojih je izgrađen nikad nebi izdržao trenje preko M3. To je čista fizika. Prepravka F-4 u letelicu koja će leteti preko M3 je nemoguća. Lakše je napraviti novi avion koji bi to mogao.

F-4X nikad nije odmakao dalje od studije (http://www.f-4.nl/f4_29.html). A i studija je zvučala kao da je neko probao čudne pečurke ;D Avionu nakačiti dva tanka sa vodom kapaciteta 9500 litara svaki? I to da bi se dobio pretkompresorsko hlađenje. Sa 19 tona "viška" mogu samo da zamislim koliki bi dolet imao takav avion, a da ne spominjem manevarske sposobnosti ili dodatno naoružanje :)


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on October 13, 2008, 03:57:48 pm
E jeste zapeli za taj F-4X.Nije u tome poenta ako niste zakljucili,pogledajte malo bolje sta sam napisao.
Termicka dilatacija kod Sr-71 nastaje usled trenja s vazduhom i tu nema nista sporno,bez obzira sto ide veliko visinom.F-4X  bi mozda mogao da dostigne blizu 3M ali ne i da odrzava 3M kao Sr-71 i tu je sustinska razlika,nisam bas toliki laik.Fizika ne poznaje vojne saveze ,nazive avione ili cinova i za sve vazi isto OK.
O ovome ostalom FF dao si mi povoda da pisem ,...ih dosta,ali malo cemo oladiti na trenutak jerbo imam jos toga sem ovoga.

Ajd uzdravlje!


_________No points for second place ...___________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on October 22, 2008, 09:22:49 am
Da ne bi zamrla tema evo malo iskustava u letenju na mig25.

This is a composite flight report combining the evaluations of both Lt Col Aldrich and Lt Col Henry who flew the aircraft the same day.

http://www.eaa1000.av.org/fltrpts/mig25/mig25.htm


_________No points for second place ...___________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: Koja on February 16, 2009, 03:03:44 am
MiG-25R je bio barem krace vreme prisutan kod nas sa ruskim posadama. To sto nije objavljeno ne znaci da se NIJE deslilo.
Kada bi se kojim slucajem upoznali mogao bih da te odvedem da vidis coveka koji je sa ruskim pilotima nedeljama sedeo za istim stolom (uzgred moj najblizi rodjak). E moj bajo sta se sve desilo na ovom svetu a pogotovu vezano za vojske sto nikada nije i nikada NECE biti obljavljeneo.

Konusu na motorima nadzvucnih aviona nemaju nikakve veze sa radarskom nevidljivoscu i slicno. To se zove Osvalticev trn i sluzi za optimizaciju strujanja vazduha kroz motor pri pojavama udarnih talasa. Kutijasti usisnici na MiG-31 i drugi slicni uopste nisu kutijasti  u fluiddnom smislu jer imaju na prednjim delovima koso zasecenog usisnika pokretne usmerivace. tako se nesto slozenije ali sa potpuno istovetnim rezultatom ostvaruje funkcija klasicnog Osvalticevog trna koji se susrece u svom kalsicnom obliku na motorima sa sa obostanim spoljnim opstrujavanjem kavi su na SR-71 ili recimo na MiG-21. p[ostoji varijanta polutrna kakva je na Mirage-III. Ima raznih varijacija na temu ali svve to sluzi za optimizaciju strujanja u svetlu pojave udarnih talasa na usisnicima motora.

Inace coveku moze da pripadne muka od kolicine propagande nainternetu vezano za ratnu tehniku i vojnu istoriju. Zapad tu prednjaci (valjda im je Gebels srodniji ili bar razumljiviji) ali kavih sve gluposti ima i kod Rusa da umres od smeha (pa i Staljin je bio dobar u onom smslu zar ne). bas neko od vas sa foruma mi je poslao adresu gde neki rus pise o raketi R-60. Manijakalniji tekst nisam skoro video.


Title: Re: MiG-25
Post by: djurica on February 27, 2009, 09:28:14 pm
Mig 21, mig 25, mig 23 ,f4, sr71 tr1, u2 kao i mnogi drugi avioni su vojne "ikone" u koje su se klele vojne sile.Ali nije samo oruzje smrtonosno vec i propaganda.Ameri su za to doktori, osetili smo na svojoj kozi. Da nisu taki dali bi njihovi piloti leteli kojekuda po svetu u ime slobode i svetske bezbednosti i riikovali svoje zivote u akcijama koje se " nikada nisu desile". Naravno odnos pobeda i poraza po njima je bar 10:1 u njihovu korist. Naravno nije to tema ali ima mnogo uticaja na shvatanje ruske tehnike. Podatci koj su nama vecini dostupni su izvori sa zapada, naravno malo obradjeni. Mig25 je bio strahota za nato sve dok onaj gruzijac nije prebegao u Japan. Za amere je to bio dupli udarac. Prvo nesto tako prosto da im zivot zagorcava a drugo tako jeftino(u odnosu na njihove avione). Da i Sovjeti su provaljeni. Naravno ameri su krenuli da omalovazavaju ruse i tehniku a svoju da dizu u nebesa da bi se opravdali pred kongresom za pare koje su potrosili za razvoj svoje.Mig25 je u svoje vreme bio masina za strahopostovanje i ponos.Ameri nikad nisu shvatali rusku tehniku i pristrup tehnickom problemu.Kao dokaz ruske nadmoci u nekim segmentima je i sama Amerika i njihovi mediji (discovery). Naime jedna emisija o ruskom raketnom motoru RD-33 ,pa o termickom stitu na prvim svemirskim letilicama, mig21, ak47 ...Ko je gledao imao je ste da vidi. Nesto da leti 3 maha nije sala ,ali F4 to da uradi je sala, aerodinamika je nesto ozbiljno a samim tim i egzagtno. Poredjenje mig25 i f4 je lose .Dva razlicita tipa aviona ako nista a ono na kilo,opet fizika.Par su F4 i mig21.Podatci o oborenim mig25 su uglavnom zasnovani na gubitcima arapskih zemalja i to zbog zastarelosti taktike.U novije vreme prasretac je nepotreban.Elektronske cevi uopste nisu los izbor za ono vreme a i danas, mnogi izlazni stepeni elektronskih uredjaja su lanpe (kenwood TS930, mnogi radari ...) I da zakljucim
to je jedan dobar avion i gazda posla za koji je namenjen koji Ameri nisu mogli da shvate a kada su shvatili bilo je kasno (Rusi nikada nisu pokazali ono sto je odgovor ili zadatak za zapad) Izvinjavam se sto sam malo skrenuo sa teme ali samo tako moze da se vidi odnos ruske i americke tehnike uopste.    


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on February 28, 2009, 07:08:57 am
Belenko je bio Rus, a ne Gruzijac, Klimov RD-33 nije raketni, već turbomlazni motor sa KDS, namenjen originalno za MiG-29, i koliko god je spoznaja jednostavnosti MiG-25 bila šokantna spoznaja za Amerikance, pomenuti događaj je bio neuporedivo šokantniji za Ruse, koji su zbog toga odustali od izgradnje 2 nosača aviona, i odvojena sredstva preusmerili u zamenu sistema za idetifikaciju u svim borbenim aviona VVS SSSR-a, što ih je koštalo 2 milijarde tadašnjih rubalja ...

Dobrodošao na palubu.


Title: Re: MiG-25
Post by: djurica on February 28, 2009, 01:21:46 pm
Pardon RD 33 je ok. Rec je o cukundedi od RD 170 iz 60-tih godina namenjen za raketu nosac N1.Moja greska. Hteo sam da istaknem da mig 25 je za svoje vreme i tadasnju taktiku dio odlican. Ima on mane ali su mnogostruko uvecani propagandom Amerikanaca.Nisam rusofil ali se divim njihovim tako jednostavnim resenjima. 25-ica je uspesno radila na strasno niskim temparaturama sto je povuklo mnogo vecu potrosnju goriva, a to je mana svih ruskih aviona ali i uslov za normalan rad, naravno tu je i "tajno " gorino alkohol sto je bas ruski.Ameri su bas komplikovani ali i upecatljivi.A za 2 milijarde rubalja , dali Rusi ,a Amerikanci i u ostalom ceo NATO za svoje sisteme? To je trka koja i danas traje ali u potaji.   


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on February 28, 2009, 06:45:34 pm
Quote
... 25-ica je uspesno radila na strasno niskim temparaturama sto je povuklo mnogo vecu potrosnju goriva ...

Ovo nema veze jedno s drugim. Svaki avion radi na, za naše pojmove, extremno niskim temperaturama, jer sa porastom visine, vazduh se širi i hladi, i to za u proseku 2-3 stepena Celzijusa na svakih 300m. Na visinama na kojima krstare putnički avioni, temperature su i do -50 stepeni, da ne govorimo o 2x većim visinama do kojih mogu dosegnuti prosečni borbeni avioni. Potrošnja goriva mlaznog motora nema veze s ambijentalnom temperaturom, ali za avione koji razvijaju velike brzine, visoka temperatura na napadnim ivicama, nastala usled trenja između vazduha i trupa aviona, predstavlja najozbiljniji problem. Usled toplotnih dilatacija, na brzinama preko 3M, trup SR-71 se izduži za 16cm. FAscinirajuće je kako su uspeli da uklope mehaničke sklopove sa tako uskim tolerancijama naleganja, tako da funkcionišu u tolikom rasponu dilatacija. To se zove vrhunsko inženjerstvo.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on March 03, 2009, 10:19:56 am
Quote
FAscinirajuće je kako su uspeli da uklope mehaničke sklopove sa tako uskim tolerancijama naleganja, tako da funkcionišu u tolikom rasponu dilatacija. To se zove vrhunsko inženjerstvo.

Kako su oni uopste izmerili ukupnu duzinu dilatacije usled termickog naprezanja jer avion je dosta kompleksan da bi isli od jednog do drugog sklopa,elementa i putem proracuna dobili tu cifru od 16cm.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on March 03, 2009, 11:39:14 am
i koliko god je spoznaja jednostavnosti MiG-25 bila šokantna spoznaja za Amerikance, pomenuti događaj je bio neuporedivo šokantniji za Ruse, koji su zbog toga odustali od izgradnje 2 nosača aviona, i odvojena sredstva preusmerili u zamenu sistema za idetifikaciju u svim borbenim aviona VVS SSSR-a, što ih je koštalo 2 milijarde tadašnjih rubalja ...


Stvar je vec bila provaljena ranije za vreme Vijetnamskog rata:


According to now declassified U.S. sources, Combat Tree was an IFF interrogator that could interrogate MiG IFF transponders.  It was first
installed on a small number (8?) of F-4Ds in late'71 or so, which were operated by the 432nd TRW (The serial numbers are given in Anthony
Thornborough's "The Phantom Story").  I've checked his list against the Red Baron reports, which identify whether and which a/c in a flight are Combat Tree equipped and which contacts were due to Combat Tree, and cross-checked those incidents with listings of those kills which include the a/c serial numbers. They match).

Because of the small numbers available, typically only the flight lead (01) and (when available) the element lead (03) would be in 'Tree'-equipped birds.  02 and 04 were often in F-4Es, to provide some gun capability without forcing the F-4Ds to carry gun pods.  Because of the loss of several of these a/c, some more (about 20?) were modified in mid '72 (available July, I think). Later, when the Rivet Haste slatted F-4Es showed up in theater to re-equip the 555th, they were apparently all equipped with it.

Combat Tree had several positive effects.  First, it allowed U.S. fighters to acquire MiGs at much greater ranges than they could from a primary return (i.e. a skin paint). Second, it allowed them to make contact looking down in many cases. This meant that free-roving MiGCAPs were much more effective than they had been; previously, the NVn would just vector there MiGs around U.S. MiGCAPs by keeping them low until they'd gotten out of our a/c's radar arcs. It also meant that we were allowed to take more BVR shots with the AIM-7 than we'd previously been able to. An example the initial engagement of Oyster flight on 10 May 1972.  Lodge in 01 and Ritchie in 03 were both flying Tree-equipped a/c, and Lodge's and Markle's kills were both fired BVR because of a Combat Tree ident.

It wasn't perfect.  There were limits as to how close a Tree contact could be to other a/c, before a BVR shot was allowed.  In at least one case, an a/c ID'ed as a MiG by Tree was visually ID'ed by TISEO gear as an F-4, fortunately before a shot was taken. In addition, the NVN was montitoring our radio coms.  When our pilots started to report contacts on MiGs at previously unheard of ranges, they started to get suspicious, and curtailed their use of transponders, only turning them on at turn points or the like instead of using them continuously as they had previously.

For the best, most accessible discussion of Combat Tree, QRC-248 (a similar interrogator installed on board the EC-121s from 1967; Michel, quoting from a declassified document, says theat QRC-248 would tyypically allow an EC-121 Connie which might have trouble detecting a MiG at 100nm at medium altitude, to detect them at 175nm at low altitude) and the rest of the Vietnam air campaign, you should find a copy of "Clashes," by Marshall Michel (sp?). This is based on declassified U.S. documents now available from the Historical Research Center in the archives at Maxwell AFB, checked by Michel's own experience.  The HRC has a website listing some of what's available, although it tends to be a bit out of date, and last time I checked, none of it was on-line; yopu have to order the stuff by mail, or go there. I have a friend who works there, and he's made copies for me.

1.) How it (APX-80) functions?

Each aircraft carries an IFF-transponder. Basically (very basically), IFF-transponders can either be set "on" all the time, and continuously send signals which identify them on the radars, or be set "passive", and send responses to interrogation signals which ask them for their identity.

APX-80 could do both. I.e. it could read the signals of active SRO-2 IFF-transponders, or trigger them to respond. The result is always the same: once the IFF-transponder answers (regardless if on "on" or "off") it reveals the position of the aircraft by which it is carried.

2.) When it entered service, what air forces uses them?

The widespread use of the APX-80 started, however, only with the arrival of F-4E Mod.556 in SEA, that was from autumn 1972.

It is almost 100% certain that the E-2C used at least a similar (but certainly highly advanced) system in 1982, as well as that the F-15As have had it too. To which degree was it used during the fighting in Lebanon is unknown, but it is obvious that for some reasons the Israeli Eagle drivers always knew very well what are they engaging - and that already in 1979.

Certain is also, that such IFF-interrogators can track even aircraft which are yet to start; i.e. it can track any fighter which activates its SRO-2 while still on the ground, regardless if this is set on active or passive.

But, it is also sure that in 1982 the IDF/AF has operated UAVs over several Syrian air bases.


4.) the effects of the Combat Tree can at best be described as follows:

imagine flying a bomb-laden F-4 deep over the enemy-held territory; from the previous recce, you roughly know the positions of SAM- and radar-stations, as well as that there are several airfields operating MiGs nearby.

But, your GCI coverage cannot provide you with proper radar picture of the situation in the air in real time, especially not when it comes to low-flying enemy interceptors.

If you engage your radar, the likelyhood is that you will detect something ahead of you, but not very far, and there is no guarantee for this, especially not at ranges possible with the Combat Tree. And, it is even more likely that the enemy completely unknown to you will detect your radar emission - even if flying aside or behind you - with the help of his RWR and ESM systems.

It might actually be better for you not to engage your radar at all...but then you could stumble right into a well set-up trap.

Still with me?

OK. Now, imagine you having the capability to detect ALL enemy interceptors which operate in the direction where your radar antenna is pointed, without you activating the radar, but only pressing "the button"?

Woooaaaa - all the MiGs in front of you can suddenly be seen on your radar display.

You don't have a radar contact with them, but you can read who they are and see what they are doing (direction, speed, flight level etc.).

With the Combat Tree in your Phantom you don't need to activate your radar. You just point the radar antenna into direction you want to scan, and activate the APX-80. It will immediately show you (it uses the radar display) all the "MiGs" with active IFF-transponders out to 50-60kms in the air and on the ground in front of you. I.e. it will show you also those MiGs which your radar couldn't detect except they are flying at ranges closer than 15-20kms. All of this regardless of the level at which the MiGs operate (the system detects even those SRO-2s on the planes which are on the ground, but are eventually testing them, or rolling to take off etc.).

And then, by pushing "a button", you can also trigger IFF-transponders of enemy fighters which are not set on active.

With other words: you know what is going on ahead of you, where are potentional enemies, and what are they doing, but they don't.

5.) The Soviets couldn't catch onto this, as they were only informed about what the Vietnamese knew and wanted them to know. Sometimes mid through 1972 the Vietnamese got a clue that the Americans are tracking their planes with the help of something. So, they started to left their IFF-transponders on passive.

Now, the problem was also, that due to poor training of USAF crews, crapy communications equipment, poor weapons and tactics, the APX-80 couldn't make that much difference in air battles any way. So, it is highly likely that the Vietnamese - and therefore the Soviets - haven't realized the full importance of the system (the Soviets certainly haven't until well into the IPGW).

Then the Parol was introduced which changed the IFF-code each day. From what I know this far, apparently, this haven't helped either.

6.) There was actually no "range" of the Combat Tree, but usually it had no problems detecting MiGs out to 60km or so.

7.) The reporting about the position of enemy aircraft was actually more precise than done by the radar, because the radar has to be properly calibrated in order to deliver exact data.


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 03, 2009, 01:51:21 pm
Quote
Kako su oni uopste izmerili ukupnu duzinu dilatacije usled termickog naprezanja jer avion je dosta kompleksan da bi isli od jednog do drugog sklopa,elementa i putem proracuna dobili tu cifru od 16cm.

Zašto bi to bilo problematično izmeriti tako nešto? Nekada se to radilo "peške", proračunom, danas je dovoljno znati ambijantalne uslove koji vladaju na tim brzinama i CAD-alati odrade ostalo. Ja sam koristeći Visual Nastran računao mehaničku dilataciju kinematičkog lanca od nekih 10-ak elemenata. Ako može sa 10, može i sa 10.000 - samo sa mnogo moćnijim mračunarom. Mehanička sila i uticaj toplote ili nešto treće - sve je to fizika kakvu znamo bar 200 godina unazad.

Šta misliš, koliko je sličnih proračuna i simulacija izvršeno tokom rada na Space Shuttle programu, gde su pomenuti uticaji kudikamo izraženiji?


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on March 04, 2009, 09:55:21 am
FF da li su oni tad imali CAD/CAM/CAE,SOLID, PRO ENGENIR, CATIA. ...-nisu.O tome i pricam ,jer neverovatno je ako su to radili peske,zbog obimnosti posla,a samim time je i veca mogucnost greske.Drugi problem je sama izrada -posto je sve radjeno rucno, svaki serijski primerak  se ne ponasa u letu isto o cemu svedoce oni koji su vozili tu pticu.

SS je gradjen ako se nevaram 80-tih ,a tada su vec uveliko na zapadu koristeni racunari u industrijske i naucno istrazivacke svrhe.Doduse nisu bili nesto mocni ali su bili dovoljni da barem olaksaju zivot u koristenju metematickog aparata .


____________________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: dexy on March 04, 2009, 03:13:21 pm
Samo da dodam da su racunari u vazduhoplovnoj i auto industriji poceli da se koriste jos pocetkom sezdesetih na zapadu (prvi CAD program, Sketchpad-1963, a prvi CAM program, PRONTO-1957.), a Space Shuttle je razvijan od 1972. dok je prvi put poleteo 1977. ne znam u kojoj meri je koriscena CAD/CAM tehnologija za njegov dizajn i izradu, ali siguran sam da jeste.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 10, 2009, 04:30:26 pm
Pardon RD 33 je ok. Rec je o cukundedi od RD 170 iz 60-tih godina namenjen za raketu nosac N1.Moja greska.

Ponovo greška. U N-1 nosač su ugrađivani Kuznjecovi NK-15/33 motori. RD-170 je proizvod Energomaša.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 10, 2009, 04:35:10 pm
FF da li su oni tad imali CAD/CAM/CAE,SOLID, PRO ENGENIR, CATIA. ...-nisu.

Kao što reče Dexy, korišćene su primitivne verzije programa za projektovanje. Inače, proračuni se rade još od 30-ih godina, kad je avio industrija doživela veliki bum. Britanci su tačno znali kako se ponaša Harikenov motor na određenim temperaturama, tj. kako se kreću zazori na pokretnim delovima.


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 10, 2009, 08:00:31 pm
Proračun FEM metodom je bio isti 30-tih godina kao i danas - to je fizika. Problem je što broj konačnih elemenata strukture koja se analizira uslovljava broj diferencijalnih jednačina koje čine sistem jednačina koji je potrebno rešiti. Rešavanje sistema dif. jednačina sa 2 nepoznate je, ako se dobro sećam, ispitni zadatak iz Mate 2 ma maš. fakultetu. A sistem od npr. 2000 ili 20.000 nepoznatih - to rešavaju samo super-računari.

Inače, na maš. fakultetu je prof. Kalajdžić sa katedre za proizvodno mašinstvo, mislim u sklopu svog magistarskog rada, još tamo 70 i neke, napisao u Fortranu softver za analizu deformacija metodom konačnih elemenata za noseće strukture alatnih mašina. Video i pro'bo - čak ima i (za današnje standarde prilično primitivan) grafički prikaz rezaultata. Dakle, ako je jedan asistent na mašincu sedamdes't i neke znao kako, sigurno su i ovi iz Skunk-Worksa znali to isto - samo 100-tinak puta složenije.


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 24, 2009, 12:00:53 am
Миг-25 је био и (може се рећи) остао врхунац ваздухопловне технологије.
Пре свега да нешто напоменемо:

1 - СССР је на њему демонстрирао да је у стању да начини такве челичне легуре, да овлада таквом технологијом заваривања и
површинске обраде, какве нико други на свету није (ни данас) у стању да примени. Где је овде поента? Па челик је више пута
јефтинији (и за обраде) од титана и његових легура. Али то и није основна предност, јер челик је материјал са далеко предвидљивијим
својствима од титанијумских легура. Укратко, СССР (Руси) је његовом применом избегао вишеструко скупљи и незгоднији титан, па је тако Миг-25 постао реалност, док рецимо СР-71 никада није могао да буде произведен као класичан борбени авион. А ако неко мисли да Руси нису могли да користе титан, треба да зна да су они одувек имали титана "као блата" да са његовом употребом имају далеко, далеко највише искуства, али да титан нису хтели из горњих разлога. Уосталом оних (беше) 90-ак СР-71, је коштало далеко више од целе продукције Миг-25...

2 - Не знам одакле је онај текст о томе како Миг-25 не може да обори СР-71, али то је једноставно велика лаж, као и то да је СР-71 прелетао СССР "уздуж и попреко". Пре свега, за СР-71. Нико и никада није снимио тај авион да лети преко 3м, изузев када је обарао светски рекорд у брзини. Тај рекорд је и иначе био и остао споран јер нису испоштована нека од правила за ту категорију (мислим гориво и пропулзиони рад мотора).
Даље, Миг-25 има (у нормалној конфигурацији) већи плафон лета него СР-71. Значи СР-71 се једино може подичити већом крстарећом брзином (укупном брзином бега), али то није довољно, јер ракете које је Миг-25 носио (и носи) уопште нису биле нимало наивне (за такву намену). Али то је негде као и оно о летовима СР-71 над СССР-ом. Само да подсетим, СА-5 ПВО ракете су имале и домет и брзину и прецизност да пресретну вештачке сателите (одавно много пута потврђено), тако да бих ту стао. Изгледа да је СР-71, сад кад је заборављен, попримио и стелт карактеристике. Чак и то се може наћи на интернету (плазма стелт ваљда).

3 - О могућности да неки други авион обори Миг-25, навео бих следеће: Миг-25 има знатно већи плафон лета од рецимо ф-14. Има висински далеко већу брзину пењања, док му је дозвољено време на форсажу практично немерљиво дуже од било ког другог борбеног авиона. Ако се томе дода и изузетно јак радар, није тешко закључити да је (уз стриктно поштовање неких правила) практично необорив. Укратко прави, расни и најбољи постојећи пресретач: Кадар стићи, гађати и утећи, кад то њему највише одговара. Примера бих имао више, рецимо Сирија-Израел, или Ирак-Иран. Где је (наравно) и доказано да је 2+2=4. Ето рецимо свакодневно надлетање и гађање Техерана од стране Ирака, града који је у дубини територије (не малој). Иако је у питању била експорт верзија Мига-25, Ф-14 ту није имао шта да тражи, јер су Миг-25 и "пратња" били не премостива препрека.

4 - Више пута је речено како је на Миг-25 примењено ручно заваривање. Ако би неко био у стању да ми објасни који надзвучни борбени авион има примењено машинско-заваривање и којег типа?

...

Шта још рећи о авиону, који сем Миг-31, нема достојну конкуренцију ни дан данас. Шанса да га обори Су-27, или Ф-15 постоји само у случају да неко са Миг-25 направи врло велику грешку. Са друге стране прескуп, често неупотребљив и неефикасан као масовно ПВО средство.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on March 24, 2009, 12:27:42 am
Asunsion,
Jedno pitanje:
Odakle ti je informacija da SA-5 može da gađa satelite?
Domet mu jeste bio do 400km, i do 40km visine, ali gađati na tu visinu (skoro 200km) uopšte nije lako.


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 24, 2009, 01:18:08 am
vathra, СА-5 је и развијена као оружје те намене, тек потом је "прешалтована" на авионе, мада је у јавности пласирана обрнута прича. Информације су ми пореклом из ЈНА и (требало би ???) да је релативно лако наћи који типови ракета су ишли у ту намену (искључиво у СССР-у). Мислим да је податке о гађањима сателита од стране СССР са СА-5 веома лако наћи по литератури. Али како са интернетом имам веома лоша искуства, за њега не гарантујем.
Имао бих и ја питање. Можда сам заборавио, али мислим да СА-5 нема максимални домет већи од 250км откуд 400? А што се тиче сателита, СА-5 (као и све друге ракете) могу гађати само нисколетеће орбиталне сателите до ~40км вис. Стационарне, на 200 км висине, могу гађати само неке екстра ракете (какве нико па ни Руси не прави). Укратко, Руси су СА-5, (дал беше) одмах по његовој појави тестирали и то над 15-ак сателита-мета и нису имали ни један једини промашај. Извори су наравно били западног порекла, јер се кретање сателита лако да пратити - Било је то давно, пре 1970. Иначе СА-5 је претеча С300 и једна од оних Рујки које иду преко топлотне баријере (~5мах). Уосталом познати су по томе.

Кад смо код Миг-25, треба рећи да је баш због потребе да лови високе, брзе и далеке циљеве добио и ракете које по димензијама и могућностима превазилазе (и дан данас) све остале. Само његов "стас" је могао да се избори са тим монструмима. Они које то занима, врло брзо примете и да исте ракете редовно иду у паровима радарско-"ИЦ". Значи да су тактички у СССР-у били спремни на "свашта".
Наравно ни ове ракете никада нису виделе небо ван СССР-а. Укратко, не знам техничко лице које није фасцинирано свиме оним што је Миг-25 донео давне (дал) 1964, а што ни данас нико ван СССР-а није надмашио (па чак ни покушао).

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 24, 2009, 02:00:30 am
Asunsion, nisam siguran da su ti podaci najtačniji...

1. Tačno je da Mig-25 ima čelika, ali mu je glavni materijal metalna nemagnetna legura nikla i hroma. Pored ove legure, korišćen je i titanijum, aluminijum i čelik. Baš zato što se čelik dosta loše ponaša na ektremno visokim temperaturama sa malom koncentracijom vazduha, a pod visokim opterećenjem, je korišćena legura nikla i hroma. SR-71 nikad nije ni planiran da bude borbeni avion. Ovo je kao kad bi nekom palo napamet da od U-2 napravi lovca za prevlast u vazduhu. Jednostavno ne ide.

2. Da Mig-25 ne može da obori SR-71 je tvrdio pilot "dvadesetpetice" Belenko. Lično mislim da je ovo rekla-kazala, jer se slična situacija nikad nije desila, pa sve ostaje u teoriji nagađanja. Međutim, neke stvari koje je Belenko izneo kao razloge stoje - u to vreme nijedna raketa vazduh-vazduh nije mogla da juri avion na 2+ mahova. Jedina nada u pogodak bi bilo čeono lansiranje u pravcu cilja koji ne menja svoj pravac leta (što je slučaj kod nadzvučnoh leta SR-71). Nijedan zvaničan izvor nije potvrdio letove SR-71 iznad SSSR-a, ali takođe ima i nekoliko knjiga koji pominju određene misije iznad Kazakstana i Kamčatke, ali ne i u dubinu teritorije.
PVO sistem Angara (S-200) koji pominješ nije imao šanse da pogodi satelit, jer je tek u verziji S-200D teoretski plafon povećan na nešto ispod 35 km. Zbog skromnog radara u raketi i male manevarbilnosti, Angara bi samo u teoriji mogla da pogodi SR-71.
SR-71 nije imao "stealth" karakteristike već je imao površine tako koncipirane da daju što manji odraz. To nije ništa novo, pošto su Amerikanci još tokom 50-ih počeli ispitivanja oko samnjenja radarskog odraza.

3. Irak je izgubio potvrđenih 17 Mig-25 u vazdušnim duelima sa Iranskim vazduhoplovstom, a od toga 14 od strane F-14 (link #1 (http://www.acig.org/artman/publish/article_210.shtml), link #2 (http://www.acig.org/artman/publish/article_211.shtml)). Irački piloti su se toliko plašili F-14 da im je naređeno da obustavljaju akcije ukoliko primete F-14. Ako se ima u vidu da je Iran konstantno kuburio sa rezervnim delovima i naoružanjem za F-14, ovo je rezultat vredan divljenja.

4. Na Mig-25 je korišćeno ručno, ako i mašinsko varenje. Zamisli da neko ceo avion ručno vari, naročito nikl-hrom leguru.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 24, 2009, 02:29:16 am
vathra, СА-5 је и развијена као оружје те намене, тек потом је "прешалтована" на авионе, мада је у јавности пласирана обрнута прича. Информације су ми пореклом из ЈНА и (требало би ???) да је релативно лако наћи који типови ракета су ишли у ту намену (искључиво у СССР-у). Мислим да је податке о гађањима сателита од стране СССР са СА-5 веома лако наћи по литератури. Али како са интернетом имам веома лоша искуства, за њега не гарантујем.

Bez ljutnje, ali ove podatke nigde nećeš pronaći jer nisu tačni. Da li znaš koliko mora biti snažna raketa da dođe do orbite?
Na kraju, zašto bi iko koristio PVO sistem da bi rušio satelite? ???

Имао бих и ја питање. Можда сам заборавио, али мислим да СА-5 нема максимални домет већи од 250км откуд 400?

Dubna je imala teoretski domet od 400 km.

А што се тиче сателита, СА-5 (као и све друге ракете) могу гађати само нисколетеће орбиталне сателите до~40км вис. Стационарне, на 200 км висине, могу гађати само неке екстра ракете (какве нико па ни Руси не прави).

Koji se sateliti nalaze na 40 km visine? Koliko je meni poznato, najniža tačka asinhrone orbite je oko 120 km.
Stacionarni sateliti se ne nalaze na 200 km visine, već na nešto manje od 36000 km.

Укратко, Руси су СА-5, (дал беше) одмах по његовој појави тестирали и то над 15-ак сателита-мета и нису имали ни један једини
промашај. Извори су наравно били западног порекла, јер се кретање сателита лако да пратити - Било је то давно, пре 1970.

Sovjeti oborili 15 svojih satelita da bi testirali PVO sistem? Toliko Sovjeti nisu imali lansiranja 60-ih godina koji su nosili satelite.


Иначе СА-5 је претеча С300 и једна од оних Рујки које иду преко топлотне баријере (~5мах). Уосталом познати су по томе.

To što raketa koja treba da presretne cilj ide 8 mahova nije nikakva pohvala, pošto su joj pri toj brzini manevarske sposobnosti izuzetno male, da ne kažem nikakve. Ako hvališ brzinu, i Sovjeti i Amerikanci su tih godina imali projektile koji su dostizali brzine veće od 22 maha.


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 24, 2009, 06:57:30 am
@Asunsion - take it easy. Većina stvari koje si izneo ne piju vodu. Bane, hvala na ušteđenom trudu.


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on March 24, 2009, 08:49:50 am
Bane, preteče me sa pitanjem za satelite.
A Belenkovi navodi su prilično pesimistični, treba ih uzeti sa rezervom.
Na koje projektile si mislio koji imaju brzinu od 22 maha? Nešto visinski?


Title: Re: MiG-25
Post by: dexy on March 24, 2009, 12:27:00 pm
Ja sam negde citao da u okolini Moskve imaju hipersonicni aerotunel sposoban da simulira velike brzine do preko 20 Maha.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 24, 2009, 12:46:30 pm
A Belenkovi navodi su prilično pesimistični, treba ih uzeti sa rezervom.

Ja bih lično voleo da su svi njegovi navodi pesimistični i netačni, ali ostaje činjenica da Sovjetska doktrina upotrebe Mig-25 posle tog događaja nije otala ista. Međutim, koliko je meni poznato, Amerikanci tad nisu ni leteli na "dvadesetpetici" već su je rasklopili, analizirali i vratili SSSR-u. Sve karakteristike iz leta su u teoretskom domenu i uglavnom su bazirani na izjavama Belenka, kao i uputstva za korišćenje aviona koje je Belenko poneo.


Na koje projektile si mislio koji imaju brzinu od 22 maha? Nešto visinski?

Radi se o interkontinentalnim balističkim raketama. Sovjetski R-36 je dostizao 7900 m/s, a američki LGM-30 7000 m/s.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 24, 2009, 12:50:38 pm
Tek sad vidim da ovih slika nije bilo. Belenkov Mig-25 na aerodromu Hakodate:

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 24, 2009, 01:06:23 pm
Бане, хајде мало књига и праксе, пусти интернет. Млађи људи просто не могу да схвате да је интернет једна велика реклама. А рекламама није циљ да кажу истину, већ да се "купи" продавано.

1 - Легура никла и хрома, али челична легура.
2 - Belenko ће рећи и да је сунце црно. А ти ако му верујеш, ок.
3 - На оно да ракета није могла да погоди летелицу на 2м немам коментар. (онда нико није могао погодити Миг-25, али пусте приче...)
4 - Скроман "радар у ракети" СА-5, Ко је то измерио, неки Беленко? СА-5 није извожен (поготову "сателитски"). Либија је доказала његову ефикасност, јер су амери у нападу на триполи изгубили (беше) 7 авиона од њега на неких 60-100км у одласку. Извор су опет књиге, не интернет.
5 - СА-5 је обарала сателите. Имаш мислим код Ончевског те податке, затим у Батајничком часопису, затим у рекламном материјалу за исту... Не разумем како то нећеш нигде наћи?
6 - СА-5 итекако (неки чак "кажу" и куб) итекако може оборити ср-71. Једино је питање дал је неко луд да шаље такав лак циљ на тај систем. Неки би рекли и да је имало таквих покушаја. Тим резоном гледајући, нико није ни требао развијати ПВО ракете.
7 - Ово за неких 15 Миг-25 од ф-14 си лоше прочитао. Миг-25 је оборио у прва 2 месеца око 20 ф-14, па је тај авион приземљен. Оне линкове не треба ни коментарисати. Па Ирак није имао толико Миг-25 онда, а од неких 80 ф-14, 30-32 комада су Иранци одмах изгубили. Данас их имају ~20. Кинези су им променили моторе, итд... Са друге стране, чиме је онда ф14 могао оборити Миг-25? Да није са фениксом? Феникс би била ракета која би могла да покупи оно што ти кажеш "не преко 2м". То је ракета намењена за Ту-95, Ту-22,
њени маневри су прича за себе. Укратко ћорак. Да су Иранци било како успели Ираку да оборе толико 25-ица. Не би Ирак две године и више (до уплива кинеза) КОНСТАНТНО бомбардовао Техеран. Распитај се негде о томе па тек онда прочитај оне линкове.
8 - Ирачани јесу по нарави плашљиви и то је тачно. Али није тачно да Иранци нису имали делова за ф14. Пре свега ти авиони су били
тада скроз нови.
9 - Лепи мој храна се вари, материјали се заварују, а војни авиони се свуда производе начином који се може окарактерисати као "ручни".
10 - Нису теби познате чињенице у вези висина-путања сателита то је видно. Војни сателити се спуштају и на мање висине од 40км,
јер разлике у фоткама су итекако битне. Имаш гомилу литературе на ту тему. Ево нпр. Јаков Ловрич је имао доста добру. Када то
прочиташ, биће ти много шта јасније, па и интернет.
11 - СССР је само са протоном достигао број од 2200 лансирања негде до 1980. Ту не улазе тестови са ИК ракетама, којих је било...
Књиге, књиге...
12 - Брзине од 22 маха? Добро, СССР је нпр са СА5 копнено престигао 5м. Феникс који хвале амери има макс 2,4м. Куб ти је 2,6. Патриот 2,6. Немој причати приче са интернета, књиге, школа, пракса.

ФФ, јес ти причао о ф-14 који лови Миг-29?
Да то не пије ни воду, ни вино...

Колеге, видно је да нисте техничка лица, зато пажљивије тумачите те приче са интернета, то вам је препорука од мене - техничког лица.

Толико од мене. Мислим да сам био довољно јасан. Ако нисам нема везе, некада ћу можда бити.

ПС: Бане, (тако сам и мислио) 7000 м/с није 7м. Да би имао махов број треба ти "ваздух", не космички "вакум". Ако СА-5 иде скоро 6м, то значи нешто много више од тога да сателит упадом из космоса иде нпр 7м. У космосу
летелице иду и много брже, али то није 7м.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 24, 2009, 01:50:52 pm
Ako želiš ozbiljno da razmenjuješ mišljenja onda OK, ali se sve tvoje priče svode na rekla-kazala. Pominješ neke knjige, ali ne navodiš koje su u pitanju.

Nekoliko tvojih izjava stvarno bode oči:

- Čelik se sastoji od gvožđa i ugljenika, sa još nekim primesama ali ne i nikla i hroma.
- S obzirom da Angaru nazivaš SA-5, pretpostavljam da ti je izvor neki zapadni medij. Molim te napiši gde si nalazio podatke o "satelitskom SA-5" koji samo Rusi poseduju.
- I Strela-2M može da obori SR-71 u teoriji.
- Ovo za satelite ne znam kako da komentarišem. Nije problem da satelit deorbitirati u nižu orbitu, ali kako ga posle vratiti u njegovu orbitu? Satelite nema pogonske motore, već samo korekcione. Da li si svestan koja je energija potrebna za takav poduhvat? S druge strane, trebalo bi da pogledaš značenje skraćenica LEO, MEO i HEO. Da li uopšte znaš šta je Karman linija? Kako orbitalni objekat može da se spusti u stratosferu i mezosferu, a posle da se vrati u termosferu?
- Što se tiče lansiranja rakete nosača Proton, pogledaj spisak njenih lansiranja (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Proton_launches), pa reci koliko ih je bilo do 1966. godine kad je uvedena Angara. Ti si tvrdio da su Sovjeti napravili Angaru kao "anti-satelitsko" oružje, pa su ga pretvorili u raketni PVO sistem, a to znači da su Sovjeti testirajući ga u tom periodu oborili sve svoje satelite iz orbite?
- Pošto pominješ praksu, pretpostavljam da si radio na Angari, Kubu, Patriotu, inače nemaš pokrića za svoje tvrdnje.
- Kad pogledaš balističku putanju, da li znaš u kojim se tačkama gleda brzina? Brzina ICBM je preko 7000 m/s u početnoj fazi sa busterima, jer je potrebno dostiću određenu visinu u trajektoriji. Kako doći do podorbitalnog leta bez tolike brzine?


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 24, 2009, 03:36:49 pm
Важи Бане.
За књиге о сателитима то је Ловричева мислим: "Извиђање и осматрање из космоса...". Није нека, али апсолутно ради посао. Ончевски има бар 2-3 и доста публикација, па ако мислиш да треба, ваљда ћеш их наћи. Народна библиотека је ту "тата". Ако прочиташ такве наслове, а сличних има стварно много, нећемо имати потребе да се дописујемо.

Могао бих ја у детаље да анализирам ове текстове, али мислим да нема смисла. Не зато што сам нека паметница, или што некога сматрам глупим, већ зато што се ја рецимо не уплићем у посао правника. У прва два-три поста сам довољно рекао о теми,
па нема разлога да се даље прича о томе, без познавања неких чињеница.

Друго видео сам да је ФФ модератор, па се извињавам, јер модератори су на форумима увек у праву.

Другарски поздрав и са Богом!


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on March 24, 2009, 04:01:04 pm
Asunsion,

U postu si izneo dosta podataka za koje su ljudi prvi put čuli, zato je neophodno da se tačno navede izvor. Ne smeta mi ni stara knjiga, niti internet, niti sovjetski niti američki časopisi, ali je potrebno potkrepiti precizno, knjiga, strana itd.
Naravno, može i lično iskustvo ako si se bavio time :)


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 24, 2009, 04:04:44 pm
Autor Lovričev ne postoji u Narodnoj biblioteci Srbije, niti postoji knjiga koju si naveo.
Što se tiče Angela Ončevskog znam za njegove knjige, imam ih dve, ali ni u jednoj nema tvrdnje da je Angara obarala satelite. Šta više, Ončevski je svoju poslednju knjigu izdao ako se ne varam početkom 90-ih godina, a od tada se količina dostupnih informacija povećala nekoliko hiljada puta.
Koje činjenice pominješ da ne shvatam? Da se stacionarna orbita nalazi u termosferi? Da čelik sadrži nikl i hrom?
I kakve veze ima što je FF moderator? Momak je na mestu i više nego dobro barata sa znanjem iz raznih oblasti.


Title: Re: MiG-25
Post by: dexy on March 24, 2009, 04:46:29 pm
Libija nije nista oborila sa SA-5, rusi to objasnjavaju nepoznavanjem upotrebe sistema i neiskustvom posada.
SA-5 nikada nije obarala satelite, imas pogresnu informaciju, proveri izvor, mozda nije pouzdan, desava se.
Inace raketa sa ovog sistema je modifikovana 90-ih u zajednickom americko-ruskom projektu kako bi se ispitali scramjet motori i let hipersonicnom brzinom.
Sateliti ispod 40km?!? Malo je to nisko za satelite, zar ne mislis tako? Razmisli kojom brzinom treba da se krece objekt da bi zadrzao orbitu na toj visini i koliko bi ostao u njoj obzirom na rapidan gubitak energije usled otpora.


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 24, 2009, 08:49:25 pm
Ево отишао сам до моје библиотеке и извукао ово:
Антон Жабкар: "Ратне морнарице у војним интервенцијама..." ИМГ Бг 1990. Страна 115, Триполи 1986 Либија 1 ф111 + 3, СССР: 1 ф111 + 2 + бар још 5. У томе и јесте ствар што су ових бар 5 завршили у мору јер их је СА5 погодила. Не знам шта сада и који то Руси причају, јер их има и којима више приличи назив амерички-руси. Али они су Либију некада (врло оправдано) критиковали због много ствари у вези примене и СА5 и СА6, па је резултат био тако лош. Немам времена да тражим још боље изворе, а моје ћу изволети да не наводим.

Јаков Ловрић "Могућности и ограничења извиђања и осматрања из ваздушног..." ВИНЦ 1989. Како не постоји? Бане стационарни јесу на преко 37000км, то је ок. Наравно да знам класу висинске разлике између орбиталних и стационарних. Погледах сад мало ову књижицу, подбацио сам са 40км, ипак је преко 100км-160км за орбиталне (шпијунске) да се нешто да видети. Декси ту си у праву.

За СА-5, заиста немам идеју (тренутно) одакле то да докажем. Није можда Ончевски, али свеједно, зар је могуће да то треба доказивати? Значи тврдим вам да СА5 систем то може сигурно. Ако неко зна где се то може наћи одлично. Ако не кад негде налетим на то јавићу, сигурни будите да такву ствар нисам измислио. Па СА5 је због тога ушла у оне преговоре о ограничењу оружја.

Ево још једном прелистах све, па налетех на Ф-15 и асат ракете које су извеле пресретање сателита на 300км висине, лансиране са 12км. Па се питам дал треба више причати о томе јер асат је енергетска чачкалица у односу на СА5.

Укратко све то није толико битно (а није ми ни струка), али да је Миг-25 био и остао легенда, па размислите и сами. Плафон му је за готово 10км већи од нормалног авиона! Дал схватате колика је то разлика између 2000 и 3000 км/х? Значи неки други авион практично је непокретан, док мигуша пролети са 1000 км/х поред њега... Сви остали авиони су, "остали". И да СР-71 је био замишљен у старту као пресретач, али јасно вам је (ваљда) да о томе није могло бити ни говора. Вероватно је прављен јер су уложена средства у развој била толика, да би некоме летела глава да од свега тога није испао (непотребни крај У-2) бар висински "бочни" извиђач.

Још да додам нешто. Није било америчко-руског пројекта 1990, већ је Јељцин "продао" америма преко 1000 тајних технологија СССР-а те године. Мислим да треба да је јасно да амери русима о ракетама и космосу немају шта да причају. Као што нема много тога што би могли да им причају о авионима. Један од доказа је и Миг-25. Мислим да је и више него јасно, да сво подцењивање те летелице има само једну подлогу: завист.

Немам нажалост толико времена.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 24, 2009, 09:23:02 pm
Quote
Ирак две године и више (до уплива кинеза) КОНСТАНТНО бомбардовао Техеран

Tačno - Irak je svojih 8 MiG-25RB koristio za bombardovanje iranskih naftnih izvora i Teherana. Tokom rata izgubili su 3 MiG-25RB. Jedan je oborila iranska PVO (Hawk). Iz drugog je pilot iskočio tokom borbenog leta zbog havarije na motoru (lom lopatica turbine). Treći je izgubljen takođe usled tehničkog kvara u neborbenom letu (probni let nakon remonta), u decemnru 1987. Podaci su iz knjige "MiG-25 Foxbat & MiG-31 Foxhound - Russia's Defensive Front Line", aut. Yefim Gordon - strana 53.

Quote
од неких 80 ф-14, 30-32 комада су Иранци одмах изгубили. Данас их
имају ~20. Кинези су им променили моторе, итд...

Kinezi promenili irancima motore na F-14? Ajmeee ...

Quote
10 - Нису теби познате чињенице у вези висина-путања сателита
то је видно. Војни сателити се спуштају и на мање висине од 40км,
јер разлике у фоткама су итекако битне.

Da bi objekat lansiran sa Zemljine površine postao njen veštački satelit, mora razviti prvu kosmičku brzinu - oko 7900 m/s na fonu zemlje. U nižim slojevima atmosfere gustina vazduha je dovoljno velika da pri toj brzini stvara otpor koji je nepremostiva prepreka za orbitriranje satelita. Zato se kao merodavna minimalna visina na kojoj se može zanemariti uticaj trenja uzima 200km - na toj visini počinje oblast tzv. niskih orbita. NEMA satelita na visinama ispod 200km.

Quote
ФФ, јес ти причао о ф14 који лови Миг29?

Ne ja ...

Quote
Колеге, видно је да нисте техничка лица, зато пажљивије тумачите те
приче са интернета, то вам је препорука од мене - техничког лица.

Ma nemam ti ja o toj teiniki pojma, sada kad si ti tu da nas prosvetliš, našoj sreći nema kraja ...  :komp



Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on March 24, 2009, 10:19:13 pm
NEMA satelita na visinama ispod 200km.
Ima ih, samo što se tad voze u jednom pravcu... D)

Lep sajt za praćenje satelita.
http://www.n2yo.com/satellites/?c=30
Satelit Cosmos 2445 ima sledeće parametre orbite:
Perigee: 195.3 km
Apogee: 284.2 km
Period: 89.2 min
A on je najnižoj orbiti od ovde prikazanih.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 24, 2009, 11:21:17 pm
Јаков Ловрић "Могућности и ограничења извиђања и осматрања из ваздушног..."
ВИНЦ 1989. Како не постоји?

Ovo je isto sa Ловричева: ~"Извиђање и осматрање из космоса..."?


За СА-5, заиста немам идеју (тренутно) одакле то да докажем. Није можда
Ончевски, али свеједно, зар је могуће да то треба доказивати? Значи тврдим
вам да СА5 систем то може сигурно. Ако неко зна где се то може наћи одлично.
Ако не кад негде налетим на то јавићу, сигурни будите да такву ствар нисам
измислио. Па СА5 је због тога ушла у оне преговоре о ограничењу оружја.

S-200 sistem nikad nije bio predmet nikakvih pregovora o ograničenja u naoružanju. Predmet su bile određene rakete za sistem S-200 sa nuklearnim bojevim glavama.


Ево још једном прелистах све, па налетех на Ф15 и асат ракете које су извеле
пресретање сателита на 300км висине, лансиране са 12км. Па се питам дал
треба више причати о томе јер асат је енергетска чачкалица у односу на СА5.

Kakva čačkalica? Znaš li kakve motore i kakvo gorivo ima ASM-135? Znaš li pod kojim se ekstremnim uslovima lansira ASM-135?
Ako sudiš po veličini, onda bi Dvinina/Volkova raketa trebala da stigne do Meseca?
V-860x/5V21x rakete sa S-200 nikad, ali nikad ne mogu da postignu ni brzinu ni plafon potreban da se dostigne do satelita. Ako je plafon rakete 40 km u poslednjoj verziji, kojom magijom ona može da dohvati satelit na 160-250 km?


Укратко све то није толико битно (а није ми ни струка), али да је Миг-25 био
и остао легенда, па размислите и сами. Плафон му је за готово 10км већи од
нормалног авиона! Дал схватате колика је то разлика између 2000 и 3000 км/х?
Значи неки други авион практично је непокретан, док мигуша пролети са 1000 км/х
поред њега...

Mig-25 nije lovac, već presretač. Ne razumem kako neko ne vidi razliku između ova dva koncepta. Ako misliš da su brzina i plafon sve što jednom borbenom avionu treba, onda pokušaj da objasniš zašto nijedan sovjetski avion 4+ i 4++ generacije nema bar slične karakteristike?


И да СР-71 је био замишљен у старту као пресретач, али јасно вам је (ваљда) да
о томе није могло бити ни говора.

Ni po jednoj verziji istorije, SR-71 nije bio išta drugo do aviona za nadgledanje. Koji ti je izvor ove informacije?


Још да додам нешто. Није било америчко-руског пројекта 1990, већ је Јељцин
"продао" америма преко 1000 тајних технологија СССР-а те године.

I za ovo imaš dokaze? Ko je bio Boris Jelcin 1990. godine? Do maja te godine je bio običan poslanik u Vrhovnom Sovjetu, da bi u maju postao predsednik Ruskog Vrhovnog Sovjeta. On niti je imao neke tajne kod sebe, niti je bio u prilici da ih ikom proda.


Мислим да треба да је јасно да амери русима о ракетама и космосу немају шта да причају.

Verovatno nikad nisi čuo za Sergeja Koroljeva, Vladimir Čelomeja ili Valentin Gluška? Kako su ti ljudi napuštali sovjetski svemirski program, tako je Fon Braun sa Amerikancima sve više bio u prednosti. Smrt Sergeja Koroljeva 1966. godine je zauvek unazadila sovjetski svemirski program i omogućio da Amerikanci prvi slete na Mesec, Vojadžer misije, šatl, misije na Mars...


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 25, 2009, 01:08:39 am
ФФ, јес ти причао о ф14 који лови Миг29?
Ne ja ...
ФФ, пардон.

Без увреде за "техничка лица", нисмо ми неки нарочити фрајери.

Има сателита испод 200км, чак (мрзи ме по ону књигу) мислим и око 100км могу. АЛИ, животни век им се скраћује. Па на шта би
личиле фотке са 200км? Друга ствар сателити "скачу" на ниже орбите само ако је рат почео, или се кува. Неки имају и моторе.

Бане СА-5 је ишао у квоту за АБМ преговоре баш због тога - 100%. Са друге стране руси су то испоштовали 100% (њихова реч)...

Ајој, па ти ако мислиш да је и обична СА5 као Двина и Нева, џаба приче. А камоли рујка што оста и у русији сакривена. Кад смо већ
код сателита, стационарни са "ИЦ" могу (и могли су) запазити старт чуда попут СА5 и сигурно је да су дотичне ракете одатле стартовале. Ту престаје свака сличност, као и познавање "какве" су те ракете.

Овакву увреду за Миг-25 нисам још чуо: ~"Нема наследника..." Па шта је Миг-31? Зашто би развијали неки Миг-"125", кад ни Миг-31 није изгурао своје. Ф22 исл, (упркос вероватно високом плафону лета) НИЈЕ решење за Миг ни 25 ни 31 ... ... ...
Друга ствар Миг-31 је на чудо, чудо, па је посебна прича по много чему. Али да ће изаћи из наоружања, неће никада сигурно.

Извор да је СР-71 првобитно замишљен као пресретач је опште познат.

Ма није пијандура 1990. "продао" америма технологије, било је то мислим 1993. И ово је "опште познато", а за извор ме не питај...

Пре свега рујке су прве избациле сателит, па човека, па први роботи на месецу, венери, марсу. Па прва свемирска станица, годину дана држали човека у космосу (док није скроз одлепио)... Људи на месецу је била баснословно скупа САД реклама и ништа више. То је коштало САД као 2.св рат, или Вјетнам. Онај спејс-шатл слично. Све је то пријатељу чисто продавање магле. Али да баталимо то.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: dexy on March 25, 2009, 01:37:15 am
Jasno, sve sto su rusi napravili i uradili je superiorno i savrseno, dok je plod americkih inzinjera bajka, izmisljotina i reklama. Veoma strucno glediste jednog tehnicara.
Nisi naveo izvor SA-5 u ulozi ASAT, koju nikada nije imao, to si pobrkao sa necim drugim. Mislim da znam i sa cime. SA-5 nosi oznaku S-200 u SSSR, dok je prva ruska ASAT raketa nosila oznaku UR-200. bilo mi je cudno da si ti jedini cuo za ovako nesto, pa sam malo pretrazio net i zakljucio gde je zabuna mogla nastati.
Polemika oko svrsishodnosti MiG-25 ne postoji, on vise nema sta da trazi na modernom ratistu gde se trazi visokomanevribilan avion sa dobrim radarom i BVR naoruzanjem, kao i mogucnoscu da napadne ciljeve na zemlji/vodi. MiG-31 je u ruskom vazduhoplovstvu ostao iz razloga sto nisu imali drugo resenje da pokriju velika prostranstva nepokrivena PVO sistemima, i zbog toga je modernizovan do ulaska u upotrebu nove generacije aviona kada ce biti penzionisan.


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 25, 2009, 05:54:13 am
Декси, пре свега хвала што ми скину "чин".
Ако си ме лоше разумео да појасним:
- Пројекат Аполо је (да не причам о наши-руси) и по американцима био чиста пропаганда и демонстрација сурове силе пара. Нигде ти нећеш наићи на ставове типа: "Научна сазнања од Апола", или "Технолошка остварења са Апола", исл. И они сами кажу:~"То је било изнуђено јер је у питање дошао САД углед као научне силе", исл... Па и летимичан поглед на Аполо носаче СВЕ говори о том пројекту.
- СР71, мислим да смо довољно олајали као пројекат.
- Шатл је чист промашај, екстремно скуп и није им донео никакву предност, а о безбедности да не говоримо. Иако је технолошки ок.
- Немам живаца да се бакћем са Б1, стелтовима, и осталим што би рекао наш народ "јурењем пред руду". Погледај како је то све ишло код руса. На крају крајева, јуче је било 10 година од када су ми бомбардовали државу. Невидим никакав разлог да их уздижем где то нису заслужили, а оно 78 дана мрцварења и њихове немоћи да не описујем. Плус, ни дан данас нису навели (нити нас пустили да наведемо) колико смо стварно имали успеха у том рату. Два авиона, нема тирана ни тузла, па кад су гађали наше у босни за 1. пре подне Лазањски је само над Сарајевом снимио 5 обарања-озбиљних погодака...

Кажеш да нисам навео податке за СА5 и сателите - стрпљења. Нисам уопште мислио на руски АСАТ, јер рујке за то користе сателите убице на носачима ИКР. Амерички АСАТ је опет био "пред руду", јер то чудо је имало бојеву главу мислим од 3-5 кг... Не Декси, ја сам мислио баш на СА5 - није забуна.

Све ово горе у суштини и није разлог да се јавим, али ово јесте:

"Polemika oko svrsishodnosti MiG-25 ne postoji, on vise nema sta da trazi na modernom ratistu gde se trazi visokomanevribilan avion sa dobrim radarom i BVR naoruzanjem, kao i mogucnoscu da napadne ciljeve na zemlji/vodi. MiG-31 je u ruskom vazduhoplovstvu ostao iz razloga sto nisu imali drugo resenje da pokriju velika prostranstva nepokrivena PVO sistemima, i zbog toga je modernizovan do ulaska u upotrebu nove generacije aviona kada ce biti penzionisan."

Пошто си видим добро разумео о чему смо до сад писали, морам да ти одговорим поново. Даклем ја не знам шта се тражи на модерном ратишту и шта се тражи на заосталом ратишту, али Миг-25 је авион који (ако то ниси схватио) ни једна постојећа ракета западног порекла, пре свега не може да стигне. Друго и да га стигне, пре тога се мора попети на висину од бар 10км (плафони летелица). Значи са те стране је ваљда јасно колико има сати. Успут нисам приметио да си тако резоновао кад је причано о томе како Миг-25 не може оборити Ср-71, иако се ради о два авиона бар сличних особина, док су остали очигледно 2 копља испод. Значи Миг25 не Ср71, али неки "крш" да Миг25 - интересантно...
Следеће питање високе маневрабилности се не поставља за авионе који су нападни и имају улогу мача, а притом су толико брзжи од конкуренције. Миг-25 има лош радар? Миг-25 има лоше БВР наоружање? Можда верзија из 1965, његов "клон" Миг31 шта има...
И шта се и данас може накачити на Миг-25? Универзални авиони су "тренд", јер правог рата није било дуго. Али та
предност нема тај значај за једну русију, или САД.

Иза тога да су руси "морали" да имају Миг-25, многи крију чињеницу да руси једини МОГУ да имају Миг-25. Па о предности челичних легура, упс високолегираних челика, над титанијумским, неки професори на нашим факултетима, баш као пример узимају Миг-25, ако нисте знали.
Да врло кратко појаснимо нешто. Челике какве имају руси, нема нико, нити ће икад имати (на страну технолошке приче+), јер то је предност њихове државе. Наравно да кинези нису заинтересовани да купе Миг25, јер како ће га копирати (са титаном није то то)? Значи како многи воле да праве слику о Миг-25, као о застарелој канти коју је неко "морао" да користи, а са друге стране величају поготову ћорке (попут Ф-14) ја се питам дал онда неко такав има право да говори о пристрасности?

Укратко (ако уопште треба) Миг-25 је и данас апсолутно "незгодна" летелица, а камоли 1965. Па довољно је само га оспособити да носи
савременије ракете и јадан онај на кога он крене. Да су могли, не би САД "жмурео" на те чињенице, већ би избацио нешто слично и то
одавно и то СИГУРНО. Имали су новца за толике пројекте, у најмању руку сумљиве, а да немају за тако нешто? Али познаваоци знају да
ту "не лежи зец". Није разлог што не треба, већ што не може.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 25, 2009, 06:55:56 am
Quote
Два авиона, нема тирана ни тузла,
па кад су гађали наше у босни за 1. пре подне Лазањски је само над
Сарајевом снимио 5 обарања-озбиљних погодака...

Pametnom dovoljno da se ovde zaustavi.

25-ica je bila revolucionarna letelica koja je pomerila neke barijere. To je bilo sredinom 60-tih godina prošlog veka. Ko to ne razume ... njegov je problem.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on March 25, 2009, 08:37:12 am
@Asunsion

Svak cast za entiuzijazm,al daj malo lakse sa tim podatcima i silnim tezama.Procitao sam  sta si do sad napisao i mogu odgvorno tvrditi da 90% toga ne pije vodu.Yefimije Gordon ,(a i kod nas ima dosta Yefimija ) nije nista bolji od CNN.To sta on pise,a ti kao da si pisao njegovom rukom, su price i bajke za malu decu.Batali tu pricu,i pocni neke stvari proveravati pre nego sto ih izneses.


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 25, 2009, 10:06:22 am
Ja sam citirao Gordona jer mi je bio pri ruci tada. Istina je da ni on nije pouzdan izvor, jer u istom delu knjige tvrdi da tokom Irak-Iran rata, iračani nisu izgubili ni jedan MiG-25P, što takođe nije istina. Sporne su samo brojke koje pojedini autori iznose, ali u kampanjama na bliskom i srednjem istoku, bilo je itekako gubitaka MiG-25 u lokalnim ratovima, što od strane PVO, što od strane lovačke avijacije.
Činjenica je da se MiG-25 u lokalnim sukobima nije proslavio kao izvanredan presretač, iako zbirno gledano, se nije pokazao ni kao loš presretač, jer su i pored loše taktičke pripreme i velikog broja promašaja raketa lansiranih sa MiG-25, u dosta navrata USAF, USN i IADF morali prekinuti akcije kada su ih angažovali MiG-25. Ali, pomalo je iluzorno, da se ovaj avion nije proslavio kao presretač, već kao izviđač, na koji dobar deo vremena njegovi protivnici nisu imali adekvatan odgovor - što naravno nije slučaj i danas, mada je recimo zanimljiva demonstracija indijskih MiG-25 (Sq.106 Trisonics - kako adekvatno ime za 3M capable letelicu) koji su sve do skorašnjeg povlačenja iz upotrebe, punih deceniju ipo predstavljali nerešivu enigmu za Pakistansko RV.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on March 25, 2009, 10:33:09 am
Znam da si ga ti naveo,to nije sprono.Hteo sam da kazem za Asunsion da ima takav stil pisanja kao da citam Gordona.E sad, za taj Mig-25P ,mozes li doslovno citirati sta je on naveo.Da li je on mislio u fazon da nije ni jedan oboren od strane IRIAF ili nije ni jedan oboren uopste.Rusi su inace unapredili iracki Mig-25P 1982. na PDS,i tek tad je krenula akcija,do tada Iracani ga nisu ni koristili.Ko ce znati sta je Gordon hteo da nam kaze?


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 25, 2009, 12:22:25 pm
ФФ:   "Два авиона, нема тирана ни тузла, па кад су гађали наше у босни за 1. пре подне Лазањски је само над Сарајевом снимио 5 обарања-озбиљних погодака...
Pametnom dovoljno da se ovde zaustavi.
25-ica je bila revolucionarna letelica koja je pomerila neke barijere. To je bilo sredinom 60-tih godina prošlog veka. Ko to ne razume ... njegov je problem. "

Што се тиче Тузле, то је 100% тачно, без ал. Што се тиче Тиране не знам, мислим да. Не знам ФФ шта улази у "паметно", али ваљда није спорна Р. Српска? А што се тиче баријера које је померио Миг-25, дал је неко то достигао?

Што се пак тиче ефеката Миг-25 у ратовима. Тачно је да је углавном коришћен као извиђач (логик), тачно је да је експорт веома огољен, али је и тачно да сваки цига свога коња хвали. Најгрлатији циган је сигурно САД, па паметан немора дуго да извлачи закључке. Нпр. Ирак је 1991 оборио бар 125 летелица коалиције (и то БАШ оборио), САД је прво причала нихт тачно, енглези "јес-тачно", итд. Пред напад на нас објавили су да је САД изгубио 80 ком (припрема јавног мњења), енглези додаше још (беше 20-30). Па им сад треба веровати? Што се тиче 1999, шта рећи, шта год се каже (макар имао било какве доказе) човек само испада будала причајући о томе, као и они који су те резултате постигли. Док наши политичари и они који лупају глупости испадају паметни.

Једног дана ће сигурно спасти вео са тога, па бих волео ове који се праве паметним/информисаним/итд да видим тада, али нема везе.

Што се тиче теза 80сБоу, ево да изнесем још једну, бар док не нађем извор, у питању је помињана СА-5. Овако од ока, СА-5 "чуди" својом снагом, њена брзина је малтене истоветна са првом космичком а настала је 60 тих када се тражио одговор на сателите.

Да ли постоји техничко лице које мисли да је то случај?

Па у некој теорији, довољно је само смањити бојеву главу на СА-5, па да то чудо одлети у космос, јер није тако? А сад зашто би неко бацао толику снагу на авиончиће, када је то малтене не потребно - штетно?

Реците ви да није, као и на све што смо причали о Миг25, али што рече ФФ, то је проблем онога ко тако мисли.

Ја бих са овим завршио "мој део" о Миг.25, и ако то није крај никако.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 25, 2009, 02:12:38 pm
Овако од ока, СА5 "чуди" својом
снагом, њена брзина је малтене истоветна са првом космичком а
настала је 60 тих када се тражио одговор на сателите.

Brzina maltene istovetna sa prvom kosmičkom brzinom?  :o ::) Imaš li predstave koliko iznosi prva kosmička brzina?
Ovo pokazuje tvoje iskreno nepoznavanje teorije i navodjenje stvari kao što je "satelit na 40 km" ili "stacionarna orbita na 200 km".


Title: Re: MiG-25
Post by: dexy on March 25, 2009, 02:53:43 pm
Slazem se sa Banetom. Potpuno nepoznavanje materije, ili bar nedovoljno za ozbiljnu diskusiju.


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on March 25, 2009, 03:51:07 pm
Декси и Бане, ето у нечему се слажемо.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 25, 2009, 08:36:03 pm
@80sBoy

[attachment=1]



Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on March 26, 2009, 08:03:09 am
Preporucio bi svima da procitaju naredni tekst o Mig-25 i R40 ciji je autor IrAF oficir Ahmad Rushdi.Jako je tesko naci bilo gde i bilo kakve izjave iracana o upotrebi njihove avijacije,tako da je ovo ekskluziva.



Iraq received the Mig-25P in 1980. Due to deteriorating political situation between Iraq and the Soviet Union, the aircrafts remained under the soviet guarantee system and no Iraqi pilot flew in a Mig-25. With these aircrafts came 100 missiles of the R-40R type, there were no R-40T supplied. In 1982, the relations between Iraq and the soviets warmed a little bit, the soviets decided to activate the Mig-25 in Iraq again and deliver them to the Iraqis in a proper way. The Iraqis objected that these aircraft were compromised now, since they were the same type that the soviet pilot Belenko flew to Japan in 1976 in. The Soviets agreed to modify the Mig-25P into Mig-25PDS. The new designation was written in clear Cyrillic letters on all soviet documents supplied with the new aircraft. It was not a matter of bad Arabic translation, these documents were checked by the soviets and they were usually very serious people. I have seen manuals written in Russian, English and Arabic languages, they were all printed in the Soviet Union and they all matched perfectly. The modification occurred in Iraq, inside Tammuz AB (better known in the west as Al-Taqqadum). AN-22 aircraft brought the new radar and the fire weapon systems associated including the TP infrared system. Lots of work was needed to modify the aircrafts which were around 22. The new radar was from the Smerch type, but with new suffix. The Soviets informed the Iraqis officially that this radar had to use R-40RD and that by now the R-40R was worthless with the new radar/FCS. By 1983 Iraqi pilots began training with the new Mig-25PDS, the first engagement ever occurred between Iraqi Mig-25PDS and Iranian aircraft occurred in 1984. An F-5E was shot over northern Iran with an R-40RD from a range of 20km, the Iranian pilot was killed. The old Mig-25P radars were stored in Iraq, by the year 2000 they were still there in storage.
The TP system worked as part of the FCS, it could guide both R-40TD and R-60MK missiles. However this system depended on un- cooled PbS detector which is the worst for Infrared detectors. There is a good possibility that the soviet and eastern European aircrafts had better detectors. Weather has nothing to do with its performance, since we are talking at an altitude of 10+ km. There are no sand storms there.

The Iranian fighters were no match for the Mig-25PD/PDS which prevailed in every clash with Iranian F-4Es and F-5Es, as well knocking down the Iranian ELINT aircraft C-130 (The Iranians called it the Khofash-bat in both Arabic and Farsi) killing all its valuable and indispensable crew and depriving the Iranians of an important intelligence asset. Iraqi Mig-25s roamed the length and breadth of Iran unchallenged. R-40R, R-40RD and R-40TD missiles were used in these air to air battles.
Only one Mig-25PD was hit by an Iranian F-5 during a patrol over the Iranian City of Tabriz; the incident occurred in September 1986.The encounter between the Mig-25PD and the Iranians occurred early in the day, and I do remember it was a Friday. The after action report of the Iraqi pilot mentioned that his RWR (type SPO-15) indicated that there was a lock-on by an AWG-9 (radar associated with F-14 aircraft) and then it indicated an AIM-54 Phoenix launch. The Iraqi pilot decided to make two reverses and then dive inside a valley. He was flying in the mountainous area located in Northeast Iran. The lights in his RWR went off and he decided to report that to the Iraqi GCI, before doing so he felt bullets striking the back of his aircraft. He immediately broke off and returned to Iraq.
Next day I went with a group of specialized Iraqi officers to inspect the Iraqi Mig-25PDS in Saddam's AB. We managed to have a fairly good look on the aircraft from all angles there was no indication whatsoever that the aircraft was hit by any missile. Then a ladder was brought and after taking off my boots I walked on the back of the Mig; counting holes and retrieving 2 or 3 bullets. Further analysis showed that it was 20mm ones from the guns of an F-5.
The radar of the Iranian F-5E was not working and this what made the Iraqi unaware of the Iranian aircraft presence. It is now quite clear that the Iranian missile missed the Mig-25PDS and that for unknown reason the Iranian F-14 pilot didn’t press his attack, or that he may have thought that he has shot down the Iraqi Mig. Why didn’t the Iranian F-5E use its AIM-9, this is another unanswered question. The Iranian pilot managed to sneak to about 2000 meters from the Iraqi Mig-25 undetected due to the fact that his radar was not working; there was no warning for the Iraqi pilot. Due to lack of aerial profieciency; the Iranian pilot decided to open fire from his gun prematurely; out of range. The majority of his bullets missed their target and fell short.  The Iraqi pilot 1st Lieutenant Mohammad Salem managed to bring the aircraft back to its temporary base at Saddam AB (better known in the west as Qayarrah West). However the landing of the aircraft was too heavy and it was declared an R/O later.

By 1986 the Soviet Union informed Iraq officially that it was going to close the production line of that type of aircraft. The Iraqi air force had to import large quantity of engines for both the MIG-25 PD/PDS and MIG-25RB.
 

Evo sta kaze za R-40


A very ineresting missile indeed. The warhead is a 36kg framentation warhead. it is the fuse that makes the warhead very effective. the fuse is composed of two sections, optical and microwave, they work in an extremely complex way to insure the optimum point of detonation of the warhead. The Iraqi experience of the R-40 showed that in more than 95% of the cases the pilot of the enemy aircraft did not survive including the explosion of te warhead this included both crews of several F-4E Phantoms in addittion to the whole crew of an Iranian EC-130, they were more than 25 people onboard the aircraft. F-5E, F-15C and F-18 were also victims of this missile No Iraqi Mig-25PDS was ever shot down in an air to air dual wit the Iranians.
The warhead was situated behind the rocket engine and behind it, at the very end of the missile is the electromegnatic transmitter/reciever of the fuse. To put the warhead at the end of the missile ensured that the warhead would mostly detonate towards the aircraft cockpit. The rocket motor was a single grain one, the missile had no booster-susainer configuration. During more than 12+ engagemens with the IRIAF all missiles fired, usualy single shots all worked perfectly. The sole case where two missiles an R-40RD and R-40TD were fired in sequence against the Iranian EC-130.
The standard Iraqi configuration to arm the Mig-25PDS was with 2*R-40RD and 2*R-40TD. Arming it with R-60MK on the outer pylons in operations conducted at low level over the north of Iran in 1985-1988. All operations conducted in the other sectors of the front were conducted with 4*R-40.Usually one R-40RD was fired,and it always scored a kill. Only in the case of the Iranian EC-130 was the R-40RD followed by a R-40TDboth missiles scored a hit.



FF pitao sam te sa razlogom za oborene Mig-25,jer po Ahmedovim recima takodje u vazdusnim duelima Iranci nisu oborili niti jedan Mig-25PDS.Cak i Tom Cooper najveci zagovornik iranske vazdusne premoci to precutno priznaje,sto samo daje na tezini Ahmedovim tvrdnjama.



Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on March 26, 2009, 09:06:04 am
Interesantan tekst.
Navodi se samo jedan sukob između Mig-25 F-14 (možda su u to vreme bili prizemljeni), a i tad je izgleda pilot izbegao Phoenix raketu.


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on March 26, 2009, 12:07:56 pm
Zanimlljivo - ako je zaista tačan podatak da Irak nije izgubio ni jedan P/PDS u ratu protiv Irana - svaka čast iračanima.


Title: Re: MiG-25
Post by: djurica on March 28, 2009, 01:45:55 am
OK.Kao sto se moze videti ovo je sukob Rusa i Amera (sa saveznicima). Mora se shvatiti pristup tehnici sa strane obe strane, skupe i komplikovane americke i jeftinije i komplikovane ruske.Svi se slazu da mig 25 leti 3m i sr 71 leti 3m . To nemoze bez izuzetne tehnologije i znanja. Zasto bilo ko podcenjuje Ruse? Trebalo bi malo citati i ruske sajtove (pisane ruskim pismom) a ne samo zapadne (pisane alfabetom). Ameri su prisilili Ruse da ne dodju na Kubu a nisu rekli sta su dali za uzvrat. Za Amere je Belenko Sovjet (ne RUS) a za Ruse on je rodjen na severu Kavkaza (Беленко, Виктор Иванович (1947, Нальчик) — советский лётчик-перебежчик)

Svako prica svoju istinu.Na forumu ima neko sto je u Auerici u nekoj njihovoj latackoj akademiji (sky...??).Ako moze covek da se raspita direktno kod amera sta oni misle o ruskim avionima i dali bi smeli da se upuste u borbu 1na1 (npr mig 29 ili su 27 vs neki F) Moze li neko da nadje podatke o simulacijama borbi Rusi vs Ameri odprilike pocetkom devedesitih godina negde u Juznoafrickoj Republici.
Oni sateliti na 40 km ? Nema pojma , moze samo da izgori u atmosferi. Probano je da satelit spuste na 120 km perigee 680 apogee (brojke su priblizne mogu da nadjem tacan podatak) ali je satelit kratko bio u orbiti.
Celik vs titanijum ; titanijum ima prednost sauo u tezini sve je ostalo na sttani celika gledano sa tehnicke strane (fizicke i hemijske osobine ; wiki).
Da jos ovo , podatci o gubitcima u Vijetnamu? Moze li im ko uci u trag? I jedni i drugi se gadjaju brojkama, kome verovati?
Licno mislim Rusi imaju orginalne ideje i dthnicka resenja i u mnogim su napredniji od Amera (i aljkavost) a Ameri su raznovrsniji i komplikovani (i hvalisavci).


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on March 28, 2009, 02:07:43 am
Zasto bilo ko podcenjuje Ruse? Trebalo bi malo citati i ruske sajtove (pisane ruskim pismom) a ne samo zapadne (pisane alfabetom).

Niko ovde ne potcenjuje Ruse/Sovjete niti njihovu tehnologiju, već se što objektivnije posmatra kakvu je službu imao koji aparat po dostupnim podacima. Forum i služi za razmenu mišljenja, ali ta razmena mora biti potkrepeljena konkretnim izvorima informacija, a ne rekla-kazala.
Što se tiče ruskih sajtova, pa i foruma, i oni se prate dosta redovno od nekoliko članova foruma.


Ameri su prisilili Ruse da ne dodju na Kubu a nisu rekli sta su dali za uzvrat.

Veoma je dobro poznato šta su Amerikanci uradili zauzvrat. Zna se čak i ko je predložio "kris-kros".


Ako moze covek da se raspita direktno kod amera sta oni misle o ruskim avionima i dali bi smeli da se upuste u borbu 1na1 (npr mig 29 ili su 27 vs neki F) Moze li neko da nadje podatke o simulacijama borbi Rusi vs Ameri odprilike pocetkom devedesitih godina negde u Juznoafrickoj Republici.

MiG-29 je apsolutno superioran u odnosu na bilo koji zapadni avion iste generacije na malim daljinama. Ovo je bezbroj puta potvrđeno. Za JAR podatke ne znam, ali su na DACT vežbama nemački piloti na 29-kama redovno dobijali američke parnjake. Međutim na srednjim i velikim daljinama MiG-29 nije bio na visini zadatka ni približno. Ovo je više nego dobro dokumentovano, a imaš i knjigu u Virtuelnoj biblioteci na forumu.
Dosadašnji borbeni angažmani MiG-29 su katastrofalni i nimalo pohvalni.


Title: Re: MiG-25
Post by: SKYLARK on March 28, 2009, 03:02:28 am
@djurca
Mogu i hocu, i inace se raspitujem gde god mogu ali je ovde tesko uloviti pilota lovca, sve sami AWACSi i transporteri.
Jednom sam pricao sa caletom jednog druga koji je leteo na F15C i ucestvovao u operaciji Desert Storm i nekoliko puta na red flag vezbama. Napominjem da je razgovor bio vise prijateljski jer u tom slucaju ne mora da laze pred ostalim studentima o apsolutnoj superiornosti tehnike SAD-a. Taj covek se sretao sa avionom MiG 29A Nemackog vazduhoplovstva na red flagu i borio se protiv njih. Po njegovom iskustvu MiG je sjajan avion koji je postizao dobar ucinak na vezbi (logicno da nije iznosio brojke), a svi znamo da samo poredeci tehniku Mig 29A i F15C nisu u istom rangu. On kao profesionalan pilot lovac veoma ceni rusku tehniku i kaze da je veoma zilav protivnik i da ustvari veci deo zavisi od pilota


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on April 02, 2009, 09:05:18 am
@djurica

Jes` da si frišak na forumu,al moracu malo vise da pretresem tvoj komentar.

Quote
Mora se shvatiti pristup tehnici sa strane obe strane, skupe i komplikovane americke i jeftinije i komplikovane ruske.

Kod rusa uglavnom nije nista bilo komlikovano-oni su skoro uvek isli na pojednostavljanje gde je god to bilo moguce,pa cak i na ustrb kvaliteta nekada,ljudski faktor nije bio bitan,islo se na "sirov inzenjering".Razlozi su vrlo ocigledni nadam se svima.


Quote
Svi se slazu da mig 25 leti 3m i sr 71 leti 3m

Ko se to slaže-evo ja se ne slazem?! Da si pročitao 2-3 knjige o Mig-25 i Sr-71 ne bi davao ovakve izjave.

Prvo- pogledaj dole sta kaze VTUP od Mig-25 i nađi mi gde to pise da je Mig-25 predviđen da ide 3M.To sto su rusi u preletima navukli 3M,a po nekim izjavam cak i vise, je posledica bezanije, i ne spada u radne karakteriske te letelice,jer ona nije predvidjena za tako nesto.Direktna posledica takvih "jurcanja" je promena motora koji je potpuno potrosen u takvim nekontrolisanim uslovima eksplotacije.Kako su prosli ostali sistemi,agregati i sama konstrukcija aviona mozemo samo da nagadjamo.Znaci on moze u nekim kratkim intervalim da izbije na tu brzinu,ali u tom slucaju pilot ulazi u zonu sumraka sa neizvesnim zavrsetkom.Pilot u neku ruku eksploatise ugradjeni stepen (ne)sigurnosti.
S druge strane SR-71 ili A-12 su cista suprotnost Mig-25 jer oni su projektovani i predvidjeni da idu USTALJNO na 3M i > 10-15 minuta pa cak i duze ako to zahteva situacija.Koliko tacno moze da potegne jos uvek je classified,a isto vazi i za plafon leta.U tim podrucijima brzina, titan i keramika vladaju,dok je celik nemocan,jer brzo gubi na cvrstoci s porastom temperature.

[attachment=1]

Quote
Zasto bilo ko podcenjuje Ruse?

Ovde se ne radi o tome ko je rus,amerikanca,kinez, vec ko ima bolju tehnologiju,resenja,avione.


Quote
Ako moze covek da se raspita direktno kod amera sta oni misle o ruskim avionima i dali bi smeli da se upuste u borbu 1na1 (npr mig 29 ili su 27 vs neki F)

Ameri uglavnom ne navode nista pozitivno za ruske avione sem da su dobri za dogfight.Moram reci na osnovu svega onoga sto sam do sad procitao da delim njihovo misljenje.


Quote
Moze li neko da nadje podatke o simulacijama borbi Rusi vs Ameri odprilike pocetkom devedesitih godina negde u Juznoafrickoj Republici.

Tako nesto nikad se nije dogodilo tipa US vs RF.Doduse jeste bilo u JAR vazdusnih DACT ali izmedju njihovih aviona i ruskih,amerikanaca tu nije bilo.Uzgred imam jedan duzi tekst za JAR,ako si zainteresovna za detalje.


Quote
Da jos ovo , podatci o gubitcima u Vijetnamu? Moze li im ko uci u trag? I jedni i drugi se gadjaju brojkama, kome verovati?

Koje ste do sad pročitali knjige o Vijetnamu?


Quote
Licno mislim Rusi imaju orginalne ideje i dthnicka resenja i u mnogim su napredniji od Amera


Kao npr. koje ideje-resenja....?


@Bane


Quote
MiG-29 je apsolutno superioran u odnosu na bilo koji zapadni avion iste generacije na malim daljinama.


Ajd` pojasni ovo,ako nije problem?


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 02, 2009, 10:37:55 am
Quote
MiG-29 je apsolutno superioran u odnosu na bilo koji zapadni avion iste generacije na malim daljinama.

Ajd` pojasni ovo,ako nije problem?

Džon Lejk "Kako leteti i boriti se sa Mikojanovim MiG-29 Fulcrumom" (https://www.paluba.info/smf/avijacija-i-pvo/jane%27s-how-to-fly-and-fight-in-mikoyan-mig-29-fulcrum/), strana 80, poglavlje "The User's Viewpoints", utisci koje je izneo komandir Johan Kek.

Deo citata:

Quote
But when all that is said and done, the MiG-29 is a superb fighter for close-in combat, even compared with aircraft like the F-15, F-16 and F/A-18. This is due to the aircraft's superb aerodynamics and helmet mounted sight. Inside ten nautical miles I'm hard to defeat, and with the IRST, helmet sight and 'Archer' I can't be beaten. Period. Even against the latest Block 50 F-16s the MiG-29 is virtually invulnerable in the closein scenario. On one occasion I remember the F-16s did score some kills eventually, but only after taking 18 'Archers'. We didn't operate kill removal (forcing 'killed' aircraft to leave the fight) since they'd have got no training value, we killed them too quickly. (Just as we might seldom have got close-in if they used their AMRAAMs BVR!) They couldn't believe it at the debrief, they got up and left the room!


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on April 02, 2009, 10:55:02 am
Quote
... and with the IRST, helmet sight and 'Archer' I can't be beaten. Period.

Ovo je kljucno,za dominaciju,sve ostalo nije toliko nadmocno u odnosu na teen fajtere u dogfight areni.Naravno sad kad su i zapadni lovci dobili sve te sisteme,i to jos bolje i savrsenije ,mig je izgubio i tu jedinu prednost koju je nekad imao.


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on April 02, 2009, 11:06:18 am
U ovim poređenjima, odnosno u dosadašnjim događajima, smo gledali MiG-29 u eksportnoj varijanti, i američke lovce u punoj opremi.

Da li je MiG-29 mogao da koristi IC varijante R-27 rakete, R-27T?
Do pojave AMRAAM rakete ovo bi mu dalo prednost i na srednjim daljinama, a sa novijim verzijama ove rakete, kao i sa R-77, trebalo bi da bude ravnopravniji protivnik.


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 02, 2009, 11:27:50 am
Ovo je kljucno,za dominaciju,sve ostalo nije toliko nadmocno u odnosu na teen fajtere u dogfight areni.Naravno sad kad su i zapadni lovci dobili sve te sisteme,i to jos bolje i savrsenije ,mig je izgubio i tu jedinu prednost koju je nekad imao.

Da bi aparat bio superioran u odnosu na protivnika, nešto mora da ga izdvoji, tako su te stvari izdvojile "dvadesetdevetku" od teen fajtera. Aposlutno se slažem da je "dvadesetdevetka" izgubila svoju prednost koju je ranije imala.


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on April 02, 2009, 04:31:20 pm
80сБоу, читам ове твоје коментаре о Миг25 и Миг29.

Имам следећа питања:
- Имаш ли ВТУП од Ср71, да поредимо?
- Шта си по занимању, кад имаш овакве закључке?
- Јеси ли некада чуо да постоје маневарске особине авиона и да су мерљиве?
- Дал си икад гледао авионе у маневрима?
...
Ајде да ЧУЈЕМ у животу да Миг29 нема предност у блиској ваздушној борби?
Можда у борби керова (дог-фајт) и нема, тешко уједе другог, други њега за гуму...

Ценим жељу за знањем, али никада не бих причао правнику о његовом послу, на тај начин што сам читао часописе сумљивих квалитета.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on April 03, 2009, 06:57:54 am
@Asunsion

Quote
читам ове твоје коментаре о Миг25 и Миг-29.


Ајд` да неко чита и моје коментаре,баш ми је драго.


Quote
Имам следећа питања:
-Имаш ли ВТУП од Ср-71,да поредимо?


Мислиш ово
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

Биће да имам,само не знам што би то имали упоређиватити,не причамо о обичним књигама неких квази аутора већ о ВТУП који је меродаван за сва питања за било који авион.Пошто слутим да се иза  твог питања крије дилема око брзина,ево да разјаснимо и то.

Ако већ имаш исти овај мануел СР-71 што имам и ја,погледај на страни 586 шта пише за ограничење брзине.

3.2М -дизајнирани мах број
3.17М-максимална крстарећа брзина препоручена за нормалне операције
3.3М-може се користити по одобрењу команде или кад температура ЦИТ не пређе 420 степени целз.

Имаш такође доле испод тог текста дијаграм (слика 5.3) који такође то лепо илуструје.


Шта нам говори Миг-25РБ мануел:

Осим онога што сам већ показао табелом,даље шта можемо видети је  на страни 13 где је лепо наведено

-Основни режим употребе авиона је 2.3-2.5М на висинама од 19-22км.

Завршена прича.



Quote
Шта си по занимању, кад имаш овакве закључке?


Бравар. Уз то имам још завршен курс прве помоћи (знаш оно уста на уста).


Quote
Јеси ли некада чуо да постоје маневарске особине авиона...

Јесам.

Quote
...,и да су мерљиве


И то сам негде чуо .


Quote
Дал си икад гледао авионе у маневрима


Да,ваљда је то оно на аеромитингу што раде.



____________________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on April 03, 2009, 01:27:50 pm
Важи 80сБоу.

Одличан ВТУП, е сад да видимо реалност. Ср71 је (иначе) поставио св. рекорд у брзини за летелице са млазним моторима. Како он има режим пропулзорског рада и како (тад) није користио керозин за лет, многи су склони да му то негирају - небитно. Летео је брзином од 3550 км/х, па ме интересује који је то махов број (~)? Када је одрадио тај лет, није био више за ништа, него за музеј (и адаптацију). Са друге стране, Руси који су их са Миг25 растеривали око Камчатке, не наводе нигде ни приближно брзину преко 3 маха (несећам се тачно, али МАХ око 2.8, испод 3 сигурно). Руси су наравно пробали да са Миг25 постигну брзину преко 3550, али није им успело (мислим да је максимална била ~3400 - није битно). Па да видиш још интересантнију ситницу, Миг25 је и данас висински рекордер са преко 37км, а ср71 то није ни покушао да достигне. Значи сада када је Ср71 пензионисан, а Миг25 још у употреби, ми можемо причати и да је Ср71 летео 4 маха 10 сати, да је тад имао плазма стелт особине, да је слетао на месец, да му је плафон 100км, исл. Врло провидно.

Следеће, Миг25 је регуларан борбени авион, како би ти категорисао Ср71? Дал ико нормалан може и покушати такве летелице да пореди. Или ближе, што Амери не покушају да направе борбени авион класе 3 маха? Или овако, како би изгледао Руски авион (да су луди) који би они направили са наменом да иде преко 3 маха? Или овако, који је лимит брзине Ср71 када носи две крмаче од по 500кг, или четри ракете ВВ, шта каже ВТУП од Ср71? Може и овако, који је лимит брзине Ф14, 15 са истим БОРБЕНИМ теретом? Зато када схватиш да је Миг25 прави борбени авион, који је по перформансама ДАЛЕКО изнад било чега сличног на западу, моћи ћеш и да причаш о Ср71 прескупој (беспотребној) играчки, коју је размажено дете одбацило.

Како то иде код САД, ево и једне приче. Пројекат Аполо је коштао САД онда (дал) преко 400 Милијарди $. Направљено 11 (фараонских) ракета носача. Задњу ракету су искористили да десетак њих, скачу по просторији величине собе у космосу и да то снима камера. Врло велика мудрост и научни напредак. Да је СФРЈ имала те паре онда, мислим да би стигли и на Марс...

Да поменемо да Миг25 где год је летео, нико га није успео оборити, јер једноставно ракете класе СА5, имају (и дан данас) само Руси, који имају једини и авион класе Миг25.

Што причаш за титан-челик само једну занимљивост. Ти вероватно мислиш да Руси узму пуно потковица и откују оплату Миг25. Треба да знаш да метода титанизације, која је коришћена на Миг25, има рецимо особину да 0000 челику да отпорност на 800 Ц, где се чак НИ БОЈА не промени. Немају Руси апсолутно потребе да користе титанијумске плоче, ако би им требало знали би они то итекако.

Има још неких ситница о Ср71. Неки га везују за Крагујевац и Краљево, мада не знам зашто то?

Оно о Миг29 није ни за коментар.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on April 03, 2009, 01:48:19 pm
Mali OT, kako se beše zove ono kad pucaš po protivniku iz svog oružja bez nišanjenja da ovaj ne može da podigne glavu, "suppressive fire" ili tako nešto?


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 03, 2009, 02:54:26 pm
Mali OT, kako se beše zove ono kad pucaš po protivniku iz svog oružja bez nišanjenja da ovaj ne može da podigne glavu, "suppressive fire" ili tako nešto?

Jako, mnogo jako ;D :klap


Title: Re: MiG-25
Post by: FF on April 04, 2009, 07:45:41 am
Quote
Летео је брзином од 3550 км/х, па ме интересује који је то махов број (~)?

Pa ti si valjda tehnički obrazovan (za razliku od nas), znaš valjda ono M=v/c, i da naravno trebaš znati visinu leta, da bi na njoj u zavisnosti od pritiska vazduha odredio brzinu zvuka. Za detaljniju analizu, prelistaj mehaniku fluida sa maš. fakulteta, vidi pod "Pito cev + Rajlijeva j.na - odnos ukupnog i statičkog pritiska u funkciji Mahovog broja", znaš ti to sigurno, šta mi tehnički neobrazovani da ti objašnjavamo.


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on April 04, 2009, 10:03:05 pm
ФФ, ако сам те назвао не-техничким лицем, повлачим реч уз извињење. Мада (мислим да треба рећи) када будеш видео шта се ради, можда ћеш се и стидети да се назовеш стручњаком-научником. Има титула које су ДАЛЕКО, ДАЛЕКО боље и вредније.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on April 04, 2009, 10:50:19 pm
Quote
i da naravno trebaš znati visinu leta, da bi na njoj u zavisnosti od pritiska vazduha odredio brzinu zvuka.
Је ли ово неко трик питање?


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 04, 2009, 11:25:40 pm
Мада (мислим да треба рећи) када будеш видео шта се ради, можда ћеш се и стидети да се назовеш стручњаком-научником. Има титула које су ДАЛЕКО, ДАЛЕКО боље и вредније.

Hoćeš da kažeš da FF nije u pravu, tj. da je negde pogrešio?


Title: Re: MiG-25
Post by: Рашо on April 05, 2009, 08:48:39 am
Поздрав свима!
Ја јесам, у неку руку, русофил што се тиче војне технике и технологије, али ковање у звијезде баш СВЕГА руског па и авиона МИГ-25, а омаловажавање свега америчког је ипак, мало превише. Да се разумијемо, МИГ-25 је одличан, диван авион који је помјерио границе у авијацији, како у технологији тако и у перформансама, али ипак... он је "одсвирао" своје. Све је то стајало за оно вријеме и услове ратовања када је направљен. Пресретачи су отишли у историју. Овдје се стално потенцирају његови свијетски рекорди, супериорне перформансе... а то више нема апсолутно никаквог значаја у модерном ратовању нити од његових рекорда има било какве практичне користи. Висински рекорд 37км?! Па шта! Брзински рекорд 3+М?! Врло важно! Шта ће му то све кад нико никад није ратовао на тим висинама ни при тим брзинама. А електронску опрему и не треба превише коментарисати. И још нешто, зар ЗАИСТА има још људи који доводе у питање значај програма APOLLO??!!!


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on April 05, 2009, 12:00:25 pm
Рашо, нисам ја омаловажавао Миг25, а уздизао Ср71. Ја сам гледао да назначим оно што јесте (и данас). А ко је како и шта омаловажавао то се види из текстова. Где пише да су пресретачи одсвирали своје? А за Аполо, мислим да је бесмислено и наводити више истину о "значају" тог пројекта. Сами Американци су на много места рекли о томе све (и то значајни Американци). Па може се погледати и шта су они за сваки лет радили. На крају нико није негирао пропагандни значај тог пројекта.

Мислим да је све речено, даље су детаљи.

Поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: Рашо on April 05, 2009, 12:46:06 pm
Samo mi reci, objasni (a i ostalima na forumu) šta to MIG-25 ima da presreće u današnjim uslovima ratovanja? Koji su njegovi ciljevi kao klasičnom presretaču?


Title: Re: MiG-25
Post by: Asunsion on April 05, 2009, 12:56:41 pm
Ево баш да будем искрен: немам појма шта треба да пресреће Миг25.

У здравље и поздрав!


Title: Re: MiG-25
Post by: Рашо on April 05, 2009, 12:58:47 pm
Pa vidim da nemaš pojma.


Title: Re: MiG-25
Post by: Rocker on April 07, 2009, 01:10:29 am
Komotno bi mogao da presreće MIRV-ove i da ih obara podvešenim topom, samo što se ljute raketaši što im krade posao.  :udri

 ;D


Sjajan avion za ono vreme, a bogami i za današnje. Znate da nude exkurzije "do granice svemira" za oko 10 000$ u dvosed varijanti? Čim skupim prvih 10 somića, odo' u Rusiju da se provozam na 35Km visine!  :super


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on April 07, 2009, 07:59:09 am
Ево баш да будем искрен: немам појма шта треба да пресреће Миг25.

Kao što sam već u jednom ranijem postu u ovoj temi rekao, MiG-25 je napravljen kao odgovor na američki supersonični bombarder XB-70 Valkyrie


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 07, 2009, 12:33:43 pm
Znate da nude exkurzije "do granice svemira" za oko 10 000$ u dvosed varijanti? Čim skupim prvih 10 somića, odo' u Rusiju da se provozam na 35Km visine!  :super

Koliko je meni poznato, sve ekskurzije u MiG-25 su obustavljene već neko vreme. Vojska je tražila ogromne novce od Rosturizma za letove jer je održavanje i gorivo bilo preskupo. Rosturizam sad nudi (http://bestrussiantour.com/dayly.htm) letove sa MiG-29 i MiG-31. I moja želja je da jednom sednem u ove aparate. Nažalost, ne dozvoljavaju bojeva gađanja na letovima ;D


Title: Re: MiG-25
Post by: Rocker on April 08, 2009, 11:45:38 pm
Pa valjda jedan let do te visine ne košta više od 10 'iljadarki, uključujući tu gorivo, održavanje, plate pilota i tehničkog osoblja i svega ostalog? Nema veze i da je skuplje, merak nema cenu. :D Ali da ne offujemo više, izvinjavam se i na ovome do sada.

Evo nečeg vezanog za temu: Šta je unapređeno na 33-ci u odnosu na 25-icu i koliko je taj avion danas upotrebljiv sa aspekta elektronike i borbenih sistema (s obzirom da je "limarija" ostala ista).


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on April 09, 2009, 07:10:27 am
Ево баш да будем искрен: немам појма шта треба да пресреће Миг25.

... MiG-25 je napravljen kao odgovor na američki supersonični bombarder XB-70 Valkyrie


Da li je bas bilo tako?


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on April 09, 2009, 07:25:00 am
Jedna zanimljivost...
Kako su u početku zvali ovaj avion na zapadu?


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on April 09, 2009, 07:26:55 am
Hmmm, ja mislim da jeste. Razvoj projekta XB-70 je započeo u januaru 1954 pod oznakom MX-2145, dok je razvoj aviona MiG-25 započeo krajem 50-ih. Jeste da nije neki izvor, ali ovo sam našao na brzaka.

http://en.wikipedia.org/wiki/XB-70A_Valkyrie

http://en.wikipedia.org/wiki/MiG-25_Foxbat


Title: Re: MiG-25
Post by: Рашо on April 09, 2009, 09:23:42 am
Ja pak mislim da su Rusi, dok su stvarali MIG-25, na umu imali Konverov B-58 Hastler. Hastler je, kao XB-58 ušao u fazu proizvodnje avgusta 1952., a poletio 11. novembra 1956. Bio je najnapredniji, najbrži i najbolji bombarder svoga vremena.                                 


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on April 09, 2009, 10:35:22 am
Rasho dokazo si moju poentu ,a to je da nema nekih  verodostojnih cinjenica koje ukazuju kome bi trebao parirati Mig-25.Cak i kod rusa razlicito se tumace neke stvari oko Mig-25.Jedino sto je sigurno je to da je on nastao kao naslednik Tu-128,i preuzeo je neka njegova resenja.


Title: Re: MiG-25
Post by: Rocker on April 09, 2009, 10:23:30 pm
@vathra
Kako, baš me zanima?


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on April 10, 2009, 12:22:27 am
MiG-25 u zapadnim izvorima je u početku pogrešno nazvan MiG-23. (prvo su uočili MiG-25, iako je napravljen posle 23-ojke)
Imao sam neki prastari novinski članak o preletu MiG-25 iznad Velike Britanije. Sve vreme pominju MiG-23, a slika 25-ce, dok mi ćale nije objasnio o čemu se radi...


Title: Re: MiG-25
Post by: Bane on April 10, 2009, 12:31:36 am
Da li si siguran da se radilo o MiG-25 iznad Velike Britanije?


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on April 11, 2009, 10:16:21 am
MiG-25 u zapadnim izvorima je u početku pogrešno nazvan MiG-23. (prvo su uočili MiG-25, iako je napravljen posle 23-ojke)
Imao sam neki prastari novinski članak o preletu MiG-25 iznad Velike Britanije. Sve vreme pominju MiG-23, a slika 25-ce, dok mi ćale nije objasnio o čemu se radi...

Teško da su preletali preko V.Britanije, malo mi se čini nestvarnim. Za oznaku si u pravu, imam svesku "Ratno vazduhoplovstvo i vazdušnodesantne snage SSSR-a", izdanje II odeljenja komande VPO od 1 februara 1969 gde je slika dve 25-ice u letu, a objašnjeno je da su u piranju 23-ojke.


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on April 11, 2009, 10:22:52 am
Da li si siguran da se radilo o MiG-25 iznad Velike Britanije?
Pa i nisam, davno sam čitao.
Moguće da se radilo samo o povredi vazdušnog prostora, ili da su leteli blizu, ili da su ih presretali lovci iz VB.
Ali sam siguran za oznaku, i da se u tekstu spominje i VB.


Title: Re: MiG-25
Post by: Рашо on April 11, 2009, 11:09:07 am
Na Zapadu su često pravili greške u označavanju sovjetskih aviona. Npr. Tu-22M3 su dugo označavali kao Tu-26, onda Mig-27... bilo je toga.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on April 15, 2009, 07:07:33 am
Zabune na zapadu oko raspoznavanja sovjetskih aviona bio je čest slučaj,jer su komunjare u to vreme toliko zatvorile zemlju da se malo šta znalo o razlikama nekih tipova aviona.
Konkretno za Mig-25,prvi put je predstavljen prilikom preleta na vazdusnoj paradi Domodedovo 9.6.1967.god.Prelet je izvršila trojka u V formaciji,a kao što znamo tek 1973. god. će ući u operativnu službu.

Za prelete iznad VB nikad čuo nisam,niti verujem da se to ikada dogodilo,iz nekoliko razloga:

-Kao prvo englezi su u to vreme imali stratosferski lovac Lightening koji je imao strasno velik plafon i brzinu leta.
-Odakle bi Mig-25 poleteo da izvrši tu misiju?S obzirom na njegov ograničen  dolet,i ne mogućnost dopune gorivom u vazduhu,takav let je nemoguć.
-Iznad VB let bi se morao izvoditi na maksimalnim brzinama (ako čak i izostavimo nedostatka iz prehodne tacke) u slucaju nekog kvara sanse da se pilot izvuce i sleti na prijateljsku teritoriju su ravne 0.
-Akt preleta tumacio bi se kao akt agresije,a s obzorom i na veliko prisustvo amerikanaca u VB,tako nešto sovjeti sebi ne bi mogli priuštiti.
-Zašto uošte izviđati VB?Sovjetima je daleko važnije šta se dešava u neposrednoj blizini granica VU,zbog čega su npr. stacinirali u istočno Njemačku bazu Werneuchen Mig-25RB/K/F/S koji su bili opremljeni za foto i RT izviđačke misije.



Malo o rekordima:

Let koji je izveo Fedotov 1973. god. i postavio apsolutni rekord u visini leta od blizu 37km izveden je precizno definisanom trajektorijom dinamičkim iskakanjem na tu visinu (pogledati Let na graničnim režimima-M.G.Kontik,V.V Filipov).
Očekivano motori to nisu mogli izdržati tako da su izgoreli.Avion na uticaj komandi let pri takvim letovima reaguje s velikim zakasnjnjem i tendencijom da predje na svaljivanje,tako da je taj let morao da izvede vrhunski pilot.Let nije bio izveden na serijskom primerku vec na specijalno prilagodjenom Migu za postizanje rekorda.


Zvanicni rekord u operativnoj visini leta drzi SR-71 i on iznosi 80000ft.


____________________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: Zukov on April 15, 2009, 08:04:39 am
Rekorde ste cesto pominjali , pa :
 - rekord za avione na mlazni pogon u visini horizontalnog leta drzi SR - 71 Black Bird sa 25.950 m
 - rekord za avione na mlazni pogon u brzini horizontalnog leta drzi SR - 71 Black Bird sa 3.608 km/h


Title: Re: MiG-25
Post by: vathra on April 15, 2009, 09:02:19 am
Da se samo vratim na Veliku Britaniju...
Kako sam naveo, prelet sam pogrešno definisao, verovatno se radilo o tome da je prišao blizu.
Rusi i dan danas šalju svoje avione severnim morem do granice VB. Pre neku godinu je Tu-160 došao blizu, i otkriven je tek kad se okrenuo nazad.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on April 15, 2009, 10:07:57 am
Tu-160  ima combat radius: 10,500 km (5,670 nmi, 6,500 mi) znaci moze da izvede takve vrste letova bez problema,a sa dopunom goriva u vazduhu ima skoro neogranicen dolet.
S druge strane za Mig najkraca marsuta je linija EG-WG-Hol. i ako uspe da dodje do vazdusnog prostora VB ima toliko goriva samo da se okrene i vrati.Ako je to izvedivo i ima smisla onda se mozda i dogodilo.




_____________________________
(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: Dylan Dog on July 29, 2009, 03:11:40 am
Mnogi su i na ovom forumu , i uopste na svetu poredili MiG - 25 , i SR - 71 Black Bird . I to je sa razlogom , logicno , opravdano , nije slucajno ... Ali jedna stvar razdvaja ova dva aviona svetlosnim godinama , a to je SR - 71 je napravljen u 32 primerka , a MiG - 25 u 1.190 primeraka . Oba aviona su bila sjajna , legendarna , i danas drze FAI rekorde . Dacu jos koju zanimljivost :
- najveca brzina pri kojoj se pilot MiG - 25 uspesno katapultirao je Mach 2.67
- jedan pilot je tokom dog - fight treninga na maloj visini postigao sa MiG - 25 opterecenje od 11,5 g , ali to je izazvalo trajnu deformaciju strukture aviona
- tokom " Pustinjske oluje " '91. jedan iracki MiG - 25 je oborio jedan americki F - 18C
- '73. su amerikanci bili svedoci da je MiG - 25 leteo brzinom 3,2 maha iznad Izraela ; podatak o 3,2 M se pojavljuje u knjizi " Crne ptice " u tekstu o MiG -25 . Mada Viktor Belenko , pilot koji je sa MiG -25 prebegao u Japan tvrdi da bi ta brzina izazvala totalno unistenje motora . Dodatna zackoljica u celoj prici je i sto " MACH " nije konstantana brzina ; na nivou mora 1 M = 1.230 km/h , a na visini 10 km 1 M = 1.060 km/h . To je priblizno . Naravno mah se menja i u razlicitim temperaturama vazduha . Sve u svemu verujem da je neki MiG - 25 nekada postigao 3,2 M .
- specijalno modifikovani MiG - 25 je '77. postigao apsolutni rekord visine za avione na mlazni pogon 37.650 m
- MiG - 25 ima sposobnost superkrstarenja
- Libija i Sirija su trenutno najveci korisnici aviona MiG - 25
http://en.allexperts.com/e/m/mi/mikoyan-gurevich_mig-25.htm


Title: Re: MiG-25
Post by: janezek67 on July 29, 2009, 08:32:15 am
Libija nema više MIG25 u svom naoružanju. Upirno je, koliko je ovih avijona još u letnom stanju kod Sirije.


Title: Re: MiG-25
Post by: Dylan Dog on July 29, 2009, 09:49:22 am
Quote
Libija nema više MIG25 u svom naoružanju. Upirno je, koliko je ovih avijona još u letnom stanju kod Sirije.
Jan. 3, 2010
The Libyan air force is believed to consist of over 500 combat aircraft, with some reports suggesting the number is as high as 700. These aircraft include MiG-23s, MiG-25s, Su-24, Fencer 'D's, Su-27s and Mirage F.1EDs. At least one squadron of Tu-22 bombers are known to be located at Okba Ben Nafi AB.
http://www.tacopshq.com/MBX/Globalthunder/Restricted/NorthernFleet/Documents/ORBATS/Libya-egypt-AD.html
[attachment=1]

Ovo je slika libijskog MiG-25 datuma 1.XI 2007. I ima na netu jos gomila slika slicnog datuma . Ako si cuo za penzionisanje libijskih MiG-25 od tada mogao bi sa nama podeliti tu informaciju . Za Siriju isto sto i ti kazu eksperti ...


Title: Re: MiG-25
Post by: janezek67 on July 29, 2009, 11:42:27 am
Baš sam tražio sada tu vest, a je ne nađem. Mislim da sam to nekdje pročitao u Flight international. Ali ne mogu sada suvereno da potvrdim tu vest kao u slučaju Indije. Nešto o tome piše i ovdje:

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=134232


U Libiji malo avijona još leti. Najviše MIG23, Su 17 te naravno školski avijoni. Ostalo je više ili manje na zemlji. Priča se o obnovi miraža F1 te kupovini oko 18 Rafaela.



Title: Re: MiG-25
Post by: Dylan Dog on August 03, 2009, 04:18:02 am
Quote
Malo o rekordima:
Let koji je izveo Fedotov 1973. god. i postavio apsolutni rekord u visini leta od blizu 37km izveden je precizno definisanom trajektorijom dinamičkim iskakanjem na tu visinu (pogledati Let na graničnim režimima-M.G.Kontik,V.V Filipov).
Očekivano motori to nisu mogli izdržati tako da su izgoreli.Avion na uticaj komandi let pri takvim letovima reaguje s velikim zakasnjnjem i tendencijom da predje na svaljivanje,tako da je taj let morao da izvede vrhunski pilot.Let nije bio izveden na serijskom primerku vec na specijalno prilagodjenom Migu za postizanje rekorda.
Zvanicni rekord u operativnoj visini leta drzi SR-71 i on iznosi 80000ft.
Oba pomenuta aviona drze oba pomenuta FAI rekorda  (https://www.paluba.info/smf/ostala-tematika-iz-oblasti-rv-i-pvo/fai-rekordi-vojnih-aviona/) . Razlika je u tome :
- SR - 71 Blackbird drzi rekord u visini stacioniranog , horizontalnog leta 25.929 m
- MiG - 25 ( E - 266 M ) drzi rekord u apsolutnoj visini leta , sa penjanjem , iskakanjem  37.650 m


Title: Re: MiG-25
Post by: zixo on January 10, 2010, 07:28:33 pm
Libija ne koristi vise MiG-25.


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on October 23, 2010, 05:17:04 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: MiG-25
Post by: Solaris on October 24, 2010, 09:48:20 am
iz stare knjige ,u biti članak se odnosi na raketu
ali ja san izvadi detalj vezan za avion

poz.


Title: Re: MiG-25
Post by: Solaris on November 01, 2010, 10:31:54 pm
jedan članak iz H.V.

poz.


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on November 05, 2010, 08:47:48 am
iz stare knjige ,u biti članak se odnosi na raketu
ali ja san izvadi detalj vezan za avion

poz.


Predpostavlja da je u pitanju jako stara knjiga kada se tesko dolazilo do kakvih takvih pouzdanih informacija,otud i ovoliko nebuloza u pisanju.Dadatni zacin u svemu tome je moralo se pisati u ideolosko-marksistickom tonu glorifikacije velikog brata i nadmoci nad tupavim zapadom.


____________________

(http://i33.tinypic.com/ilw3r9.gif)


Title: Re: MiG-25
Post by: Рашо on November 05, 2010, 03:17:57 pm
iz stare knjige ,u biti članak se odnosi na raketu
ali ja san izvadi detalj vezan za avion

poz.


Predpostavlja da je u pitanju jako stara knjiga kada se tesko dolazilo do kakvih takvih pouzdanih informacija,otud i ovoliko nebuloza u pisanju.Dadatni zacin u svemu tome je moralo se pisati u ideolosko-marksistickom tonu glorifikacije velikog brata i nadmoci nad tupavim zapadom.

Pomenutu knjigu je napisao Bil Ganston, jedan od najvećih poznavaoca vazduhoplovstva i vazduhoplovne istorije, a izdao je londonski "Salamander" 1979. godine, bez uticaja marksista-lenjinista. U Jugoslaviji je objavljena pod naslovom "Vođene rakete" od strane zagrebačke "Alfe" početkom 80-ih godina. Što se tiče nebuloza, autor se služio svim tada dostupnim informacijama, otuda i eventualne greške u tekstu.


Title: Re: MiG-25
Post by: Solaris on December 21, 2010, 06:33:21 pm
jedna zanimljiva ,u potpisu stoji mig 25 (valjda nije opet greška ,da ne bude ponovo   :udri )
navodno iz Iraka

poz.


Title: Re: MiG-25
Post by: djoxi on May 08, 2011, 01:10:54 am
Ruski MIG-25RBT u vazduhoplovnoj bazi Baltimor
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]



Title: Re: MiG-25
Post by: dogfight on August 03, 2011, 10:11:51 am
-  Vratiču se MIG-25-ici i početnom ispitivanju moćnog radara ZASLON na na TU-104  i novoj galeriji :

  


Title: Re: MiG-25
Post by: dogfight on August 03, 2011, 10:24:52 am
 - Novi kolaž fotografija MIG-25 :

  


Title: Re: MiG-25
Post by: Milan (longtrip) on March 11, 2014, 11:52:52 pm
Занимљивости из живота змаја-авиона МиГ-25


МиГ-25 је први пут полетео пре 50 година и дуго је диктирао моду у ловачкој авијацији. Представљамо вам најинтересантније чињенице о ловцу-пресретачу који је приморавао амерички Конгрес на ванредна заседања, али који се никада није сукобио са својим главним супарницима.

[attachment=1]

Битка са валкирама

Требало је да МиГ-25 (Foxbat по класификацији НАТО-а) буде одговор на хипотетичку опасност од стране америчког надзвучног бомбардера B-58 и његових модернизованих наследника, који су били у стању да пробијају одбрану ПВО и да наносе нуклеарне ударе. Ловци-пресретачи које је СССР имао нису могли ефикасно да им парирају по својим брзинским и висинским карактеристикама.
Штавише, нису могли ништа да учине у небеским висинама ни са надзвучним извиђачким авионом Lockheed SR-71, који има брзину крстарења М=2,8. А стратешки бомбардер XB-70 Valkyrie није давао никакве шансе авионима МиГ-21 и Су-15 који су се тада налазили у наоружању. Пројектантима авиона МиГ-25 пошло је за руком да „залете“ авион до брзине 3000 km/h и да га подигну до 23.000 метара, што га је по карактеристикама учинило упоредивим са „Валкиром“. Истина, до супротстављања ових двају авиона није ни дошло, пошто није почела серијска производња XB-70.


Суперпресретач

Конструкција змаја-авиона МиГ-25 није раније виђена у светској ловачкој авијацији. Авион је опремљен равним бочним усисницима ваздуха са хоризонталним клином, има два вертикална стабилизатора на репу и танко трапезно крило мале виткости. Два мотора су распоређена поред репног дела трупа авиона. Оваква геометрија је омогућила залет машине до рекордних тадашњих брзина и постизање прихватљиве маневарске способности за ову класу летелица.
Авионска радио-електронска апаратура први пут је омогућила да се пресретач упути на циљ у полуаутоматском режиму, што је с обзиром на очекиване брзине приближавања било просто неопходно: обични људски рефлекси једноставно нису стизали да одреагују.

[attachment=2]

Топлотна баријера

Пошто при брзинама које премашују 2,5Ма долази до великог загревања конструкције авиона до температуре 300-400 степени Целзијусових, било је немогуће користити традиционалне материјале за израду корпуса авиона МиГ-25. Једна од варијанти био је титанијум, на коме су се Американци и зауставили. Ипак, руски пројектанти су се одлучили за челик, који је на крају чинио 80% од укупне масе конструкције. Остало одлази на легуре титанијума и алуминијумске легуре које су отпорне на топлоту.
У конструкцији змаја било је 5 km заварених спојева и 1,4 милиона заварених тачака и закивака. О квалитету радова говори и чињеница да су за годину дана заваривачких радова при укупној дужини шавова од 450 km била примећена само два минимална цурења горива. Неочекивани додатни ефекат новог материјала односио се на невероватну погодност авиона за поправке – заваривање се могло вршити директно на самој стајанци.

Главобоља америчких конгресмена

Развијање пресретача и његова тестирања одвијала су се у строго поверљивим условима. Свету је први пут представљен 9. јула 1967. на аеро-паради у Домодедову поводом Дана Ратног ваздухопловства. Четири пресретача у бришућем лету пролетела су изнад трибина. Спикер је саопштио да ова нова машина може да развије брзину од 3000 km/h.
То је била велика новост за Запад, и то веома непријатна. У вези са тиме је чак одржано ванредно заседање у Конгресу САД, што је допринело да се убрзају радови на прављењу ловаца-пресретача нове класе F-14 и F-15. Оба имају исту схему као и МиГ-25 са два вертикална стабилизатора, али помало заостају и по брзини и по висини лета

Издаја као стимуланс

У септембру 1976. поручник Виктор Беленко је авионом МиГ-25П са далекоисточног војног аеродрома пребегао у Јапан и слетео на острво Хокаидо, где је затражио политички азил. Авион је био растављен на делове и проучен од стране америчких стручњака. А месец и по дана после тога је на захтев совјетског Министарства иностраних послова био у деловима враћен.
Издаја совјетског официра нанела је озбиљну штету СССР-у. Истовремено постоји и позитивна страна: издаја је допринела побољшању борбене готовости пресретача. Пошто су потенцијални противник сазнао тајне у вези са радом електронике, онда је на произведеним авионима замењена читава електронска опрема. Ловац је добио савршенија средства за уочавање и праћење циљева и био је назван МиГ-25ПД.

Изнад свих

На авиону МиГ-25 постављено је 29 светских рекорда. Међу њима је и један оригинални рекорд који до дана данашњег није оборен, а односи се на висину лета авионом са реактивним моторима. Пробни пилот Федотов се 21. августа 1977. подигао на 37.650 метара изнад земље!


Title: Re: MiG-25
Post by: Adler on March 12, 2014, 11:55:04 am
Tekst je korektan, ali su na fotografiji avioni MiG-29,  i na tom grafikonu MiG-35 je prikazan kao triplan.  ::)


Title: Re: MiG-25
Post by: 80sBoy on March 13, 2014, 09:47:54 am
Tekst je korektan...

Da vidimo koliko je to korektan?



Quote
Топлотна баријера

Пошто при брзинама које премашују 2,5Ма долази до великог загревања конструкције авиона до температуре 300-400 степени Целзијусових, било је немогуће користити традиционалне материјале за израду корпуса авиона МиГ-25. Једна од варијанти био је титанијум, на коме су се Американци и зауставили. Ипак, руски пројектанти су се одлучили за челик, који је на крају чинио 80% од укупне масе конструкције.

Kako to da su amerikanci se zaustavili na Ti, kada je Sr-71 85% od Ti,ostalo su kompoziti i ostali materijali.Rusi nisu mogli da rese  problem zavarivanja Ti,a o izradi strukture da i ne govorim.


Title: Re: MiG-25
Post by: Adler on March 13, 2014, 01:00:38 pm
Pa nisam ni rekao da je sve tačno. S obzirom kakvi su sve članci danas o vojnoj tehnici ovaj jeste korektno napisan. Koga zanima materija ionako neće učiti iz novinskih napisa nego iz ozbiljnije građe.


Title: Re: MiG-25
Post by: Adler on April 18, 2014, 09:18:45 pm
MiG-25RB

[attachment=1]

Iako se mislilo da je Sirija povukla iz naoružanja svoje MiG-25 neki ipak učestvuju u b/d većim delom za izviđanje. Predpostavlja se da Sirija ima oko 25 aparata.


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on May 03, 2014, 09:22:59 pm
Украјински Миг-25. [attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: kumbor on May 03, 2014, 09:32:38 pm
Pa nisam ni rekao da je sve tačno. S obzirom kakvi su sve članci danas o vojnoj tehnici ovaj jeste korektno napisan. Koga zanima materija ionako neće učiti iz novinskih napisa nego iz ozbiljnije građe.

Prilikom detaljne analize aviona koji je preleteo Viktor Belenko, Amerikanci su bili iznenađeni kad su umesto velike količine titana na MiG-25 videli upravo čelične sklopove.


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on August 28, 2017, 11:53:44 am
Љвов, Август 1992. године. ТТ збор.

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: Perun on August 30, 2017, 07:58:29 pm
ima nesto u ovom avionu osim sto izgleda mocno


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on October 26, 2017, 07:07:44 pm
933 ЛАП Дњепропетровск 90-тих.

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on October 30, 2017, 10:14:54 pm
Иста јединица, исти период, исти тип авиона, борбено дежурство...

[attachment=1]

Наоружање:

2 х Р-40
4 х Р-60


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on November 09, 2017, 02:52:33 pm
1995 година.

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on April 05, 2018, 11:39:23 am
Пут у стратосферу...

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on April 16, 2018, 01:20:38 pm
Уметничка визија обарања шпијунског балона изнад Закавказја 1984. године. МиГ-25ПДС.

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on April 21, 2018, 09:38:50 am
МиГ-25ПД на аеродрому Кричев у Могиљевској области, Белоруска ССР. 28 ловачки авиопук.

[attachment=1]

Кабина

[attachment=2]


Title: Re: MiG-25
Post by: kumbor on April 21, 2018, 10:21:26 am
1995 година.

[attachment=1]

Libijski? Irački?


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on April 21, 2018, 10:29:28 am
Украјински. 933 ЛАП Дњепропетровск.


Title: Re: MiG-25
Post by: Perun on April 21, 2018, 01:07:18 pm
Dal je mogaradarom otkriti izvidjacki balon


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on April 21, 2018, 01:38:36 pm
Авиони типа МиГ-25 су коришћени за ПВО и били су навођени радарима са земље. ОЗН има задатак да доведе авион у реон циља где пилот помоћу свог радара врши захват и лансирање пројектила. Модели радара у авионима МиГ-25ПДС су могли да открију циљ површине од 10-15 метара квадратних на раздаљинама преко 100 км.


Title: Re: MiG-25
Post by: Perun on April 21, 2018, 01:43:03 pm
Velik je balon ali nije od cvrstog materijala. Dal ga je moga otkriti


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on April 21, 2018, 01:52:41 pm
Могао је. МиГ-25 га је начео подеравши га, а МиГ-23 га је дотукао на мањим висинима.


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on April 21, 2018, 03:59:20 pm
МиГ-25Р и његов пилот на стајанци

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: Dreadnought on October 20, 2018, 01:52:42 pm

Preporucio bi svima da procitaju naredni tekst o Mig-25 i R40 ciji je autor IrAF oficir Ahmad Rushdi.Jako je tesko naci bilo gde i bilo kakve izjave iracana o upotrebi njihove avijacije,tako da je ovo ekskluziva.
...
Only one Mig-25PD was hit by an Iranian F-5 during a patrol over the Iranian City of Tabriz; the incident occurred in September 1986.
...
FF pitao sam te sa razlogom za oborene Mig-25,jer po Ahmedovim recima takodje u vazdusnim duelima Iranci nisu oborili niti jedan Mig-25PDS.Cak i Tom Cooper najveci zagovornik iranske vazdusne premoci to precutno priznaje,sto samo daje na tezini Ahmedovim tvrdnjama.



Ranije je bilo priče oko obaranja iračkih MiG-25 od strane iranaca. Našao sam ovaj video na tu temu, sa engleskim titlom.



https://youtu.be/xN3vMAvkJOg


Title: Re: MiG-25
Post by: simeon5541 on March 29, 2019, 10:57:39 pm
Pozdrav. Imam pitanje, ili mozda nekoliko za svakoga ko zna nesto o ovom avionu. Gledao sam razne fotografije, video klipove, inserte iz igrica, simulacija, i citav kokpit ovog aviona izgleda neobicno, prva stvar je nedostatak HUD-a, na koj nacin je ovaj avion zakljucavao mete? Ja priznajem da generalno nisam upoznat kako to uopste funkcionise sem onoga sto sam video u Top Ganu i Battlefield igricama, ja verujem da postoji alternativni nacin zakljucavanja vazdusnih meta, ali nemam predstavu kako to funkcionise, posebno u MiG-25. Hvala.


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on March 30, 2019, 07:26:09 am
Zemaljska stanica dovede lovac u blizinu cilja i on izvede zahvat svojim radarom. Kada i raketa uhvati cilj pilot dobija pišteći signal i lansira raketu pritiskom na dugme. Isto tako i kada gađa raketama koje imaju IC vođenje.


Title: Re: MiG-25
Post by: Perun on March 30, 2019, 08:49:01 am
Zasto bilo ko podcenjuje Ruse? Trebalo bi malo citati i ruske sajtove (pisane ruskim pismom) a ne samo zapadne (pisane alfabetom).

Niko ovde ne potcenjuje Ruse/Sovjete niti njihovu tehnologiju, već se što objektivnije posmatra kakvu je službu imao koji aparat po dostupnim podacima. Forum i služi za razmenu mišljenja, ali ta razmena mora biti potkrepeljena konkretnim izvorima informacija, a ne rekla-kazala.
Što se tiče ruskih sajtova, pa i foruma, i oni se prate dosta redovno od nekoliko članova foruma.


Ameri su prisilili Ruse da ne dodju na Kubu a nisu rekli sta su dali za uzvrat.

Veoma je dobro poznato šta su Amerikanci uradili zauzvrat. Zna se čak i ko je predložio "kris-kros".


Ako moze covek da se raspita direktno kod amera sta oni misle o ruskim avionima i dali bi smeli da se upuste u borbu 1na1 (npr mig 29 ili su 27 vs neki F) Moze li neko da nadje podatke o simulacijama borbi Rusi vs Ameri odprilike pocetkom devedesitih godina negde u Juznoafrickoj Republici.

MiG-29 je apsolutno superioran u odnosu na bilo koji zapadni avion iste generacije na malim daljinama. Ovo je bezbroj puta potvrđeno. Za JAR podatke ne znam, ali su na DACT vežbama nemački piloti na 29-kama redovno dobijali američke parnjake. Međutim na srednjim i velikim daljinama MiG-29 nije bio na visini zadatka ni približno. Ovo je više nego dobro dokumentovano, a imaš i knjigu u Virtuelnoj biblioteci na forumu.
Dosadašnji borbeni angažmani MiG-29 su katastrofalni i nimalo pohvalni.


Moze li poveznica za ovu biblioteku. Nisam ju moga naci


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on March 30, 2019, 10:08:09 am
Pozdrav. Imam pitanje, ili mozda nekoliko za svakoga ko zna nesto o ovom avionu. Gledao sam razne fotografije, video klipove, inserte iz igrica, simulacija, i citav kokpit ovog aviona izgleda neobicno, prva stvar je nedostatak HUD-a, na koj nacin je ovaj avion zakljucavao mete? Ja priznajem da generalno nisam upoznat kako to uopste funkcionise sem onoga sto sam video u Top Ganu i Battlefield igricama, ja verujem da postoji alternativni nacin zakljucavanja vazdusnih meta, ali nemam predstavu kako to funkcionise, posebno u MiG-25. Hvala.

Што се тиче радарског нишањења (Моториста је описао како се то ради са ИЦ ракетама) имаш у једном горњем посту фотографију кабине на којој се види кружни радарски екран обавијен гумом на средини инструмент табле.


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on March 26, 2020, 05:26:03 pm
https://youtu.be/vVDZSt1dSUo


Title: Re: MiG-25
Post by: Perun on May 30, 2020, 02:56:12 pm
[attachment=1]
MiG-25 UTI prilikom ispitivanja izbacivog sjedala K-36


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on December 09, 2020, 07:05:30 pm
https://youtu.be/qIKUaj_YRRA


Title: Re: MiG-25
Post by: Dreadnought on March 14, 2021, 02:28:56 pm


Šest decenija čuvenog MiG-25


Pre 60 godina Državni komitet vlade SSSR-a za avijacionu tehniku izdao je naređenje o stvaranju čuvenog aviona MiG-25 u verziji izviđača i presretača. Ta platforma smatra se jednom od najsmelijih i najuspešnijih eksperimenata ruske konstruktorske škole.

Portal „RT“ podseća da rekord visine leta koji je postavio MiG-25 podigavši se 37,65 kilometara iznad zemljine površine ─ i dalje nije oboren.

Prema mišljenju stručnjaka, pojava MiG-25 omogućila je nastanak jedinstvene avijacione konstruktorske škole u Rusiji. Presretač MiG-25P ušao je u sastav naoružanja ratnog sovjetskog vazduhoplovstva u aprilu 1972. godine, a izviđačka verzija letelice MiG-25R – u decembru iste godine.

Eksperti ističu da se koncept aviona MiG-25 pokazao kao veoma uspešna tehnološka platforma za pravljenje borbenih letelica za izvršavanje najrazličitijih zadataka. Vazduhoplovne snage Sovjetskog Saveza i stranih država su tokom Hladnog rata imale više od 20 modifikacija, uključujući avione za probijanje protivvazdušne odbrane (MiG-25BM).


38 svetskih rekorda

Sovjetsko rukovodstvo polagalo je velike nade u projekat MiG-25. U dokumentima Ruske vazduhoplovne korporacije „MiG“ navedeno je da je nova borbena platforma sovjetskog vazduhoplovstva po letačkim performansama trebalo značajno da nadmaši druge letelice. Pre svega, MiG-25 je pravljen da osigura bezbedan i dug hipersonični let.

„U procesu stvaranja E-155, jednog od prototipova MiG-25, rešeno je mnoštvo problema povezanih sa dugim letovima pri brzini tri puta većoj od brzine zvuke“, navedeno je na sajtu „MiG“.

Prema navodima „RT-a“, MiG-25 je dobio najviši nivo automatizacije procesa upravljanja u svetu u to vreme. Prvi put u domaćoj praksi su u borbenu letelicu ugrađeni digitalni sistemi.

„MiG-25 je postao prvi sovjetski serijski avion sa maksimalnom brzinom leta od 3.000 kilometara na čas. Zahvaljujući jedinstvenim performansama koje se tiču brzine i visine, ekspertimentalni avioni MiG-25 su u periodu od 1965. do 1978. godine postavili 38 svetskih rekorda u brzini, visini i brzini uzletanja, uključujući tri apsolutna“, saopšteno je na sajtu korporacije.


Leteća laboratija

Najpoznatijim dostignućem smatra se let probnog pilota Aleksandra Fedotova u letećoj laboratiji napravljenoj na bazi MiG-25. On je 21. avgusta 1977. godine podigao letelicu na 37.652 metara. Taj rekord i dalje nije oboren.

S tim u vezi, osnivač portala „Militari Raša“ Dmitrij Kornjev je u izjavi za televiziju „RT“ objasnio da je Fedotov postigao dinamički plafon u avijaciji ubrzavajući letelicu faktički u vertikalnoj ravni. Prema njegovim rečima, pilot je preuzeo veliki rizik, ali je uspeo da izdrži prateća fizička preopterećenja i pokaže fenomenalne letačke performanse svojstvene avionu MiG-25.

„Naravno praktični plafon leta (stabilan let u horizontalnom položaju) kod MiG-25 je mnogo skromniji. Avion retko uzleće iznad 20 kilometara. Jednostavno nije bilo potrebe da leti iznad te visine. Takođe, letovi na takvim visinama uvek su praćeni rizikom po zdravlje pilota. Preopterećenju je izložena i sama letelica. Međutim, za Sovjetski Savez je bilo važno da zna i pokaže maksimalne sposobnosti tog jedinstvenog aviona“, naglasio je Kornjev.

Prema mišljenju eksperta, misija Fedotova značajno je doprinela rastu prestiža MiG-25 i ruske borbene avijacije u celini. Osim toga, on smatra da je uspon na 37,650 metara imao veliki praktični značaj, jer je koncept sovjetskog aviona tokom leta uspešno položio najteži test izdržljivosti i efikasnosti.


MiG-31 nadmašio svog prethodnika

„RT“ piše da je na realizaciju programa MiG-25 negativno uticala izdaja sovjetskog pilota Viktora Belenka koji je u septembru 1976. godine prebacio modifikaciju presretača iz Primorja u Japan. Američki i japanski stručnjaci dobili su priliku da prouče avion.

Međutim, analitičari smatraju da je malo verovatno da je strana vojska dobila iscrpne informacije o mogućnostima MiG-25.

„Naravno, Belenko je naneo štetu sovjetskoj avijaciji u određenoj meri, neke tajne su procurele u inostranstvo. Ipak, to nije bio razlog da se projekat ovog jedinstvenog aviona sahrani. Kako bi gubici bili nadoknađeni, ubrzani su radovi na MiG-31“, objasnio je ruski pilot, general-major Vladimir Popov.

Prema mišljenju eksperta, ruski MiG-31 je nadmašio svog prethodnika po broju borbenih i letačkih karakteristika. Popov je MiG-31 nazvao dostojnim naslednikom MiG-25P.

„Postojeći pokazatelji praktičnog plafona MiG-31 dozvoljavaju da se izvede zaključak da je taj avion, kao i MiG-25 u sovjetsko doba, u stanju da presreće složene mete kao što su izviđački avioni“, konstatovao je on.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202103141124825601-nenadmasivi-kralj-brzine-sest-decenija-cuvenog-mig-25-foto/)


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on June 03, 2021, 09:50:37 pm
Бугарски МиГ-25РБ у лету.

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on June 06, 2021, 01:35:49 pm
https://youtu.be/vSn9_6Vnft8

3.830 на сат. Теоретски може 4.000.


Title: Re: MiG-25
Post by: Solaris on June 06, 2021, 01:53:37 pm
Da, i onda sleti bez oba motora.

poz.


Title: Re: MiG-25
Post by: torpedo011 on June 06, 2021, 08:28:49 pm
Није тачно. Ако си читао шта пише, видео би да се оштећења мотора нигде не помињу. Други проблеми настају.


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on November 23, 2021, 12:24:50 pm
https://youtu.be/W1L1sU0uI0o


Title: Re: MiG-25
Post by: MOTORISTA on January 19, 2022, 08:17:08 am
Jedna zimska sa dežurstva.  ;D

[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: Perun on January 19, 2022, 03:11:02 pm
[attachment=1]


Title: Re: MiG-25
Post by: Kubovac on June 24, 2022, 02:15:08 pm
Alžirski lovci i izviđači MiG-25, prosečne starosti oko 40-44 godine, 05/07 ove godine, idu u zasluženu penziju:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: MiG-25
Post by: Kubovac on July 03, 2022, 01:43:35 pm
Alžirski lovci MiG-25 tokom priprema za svoj verovatno oproštajni letni nastup pred penzionisanje nakon vojne parade povodom dana nezavisnosti 05.07....

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: MiG-25
Post by: Kubovac on October 07, 2023, 10:11:03 am
Reinkarnacija MiG-25?

Jedno od najneprijatnijih iznenađenja za Oružane snage Ukrajine (OSU) bila je pojava objedinjenih modula za planiranje i korekciju (UMPK) u ruskom vazduhoplovstvu, koji pretvaraju konvencionalne bombe koje slobodno padaju u preciznu municiju. Precizne, nenametljive, savršeno zaštićene od smetnji, visokoeksplozivne bombe FAB-500, a sada i FAB-1500, zadaju razorne udarce ciljevima u operativnoj pozadini neprijatelja.

Kao što smo već ranije govorili, da bi se postigao maksimalni domet upotrebe vazdušnih bombi sa UMPK, potrebno je povećanje brzine i visine leta nosača (međutim, ovde postoje i određena ograničenja). Istovremeno, za korišćenje vazdušnih bombi sa UMPK-om nije potrebna složena avionika, čak ni prisustvo radara nije neophodno - ali sada cena avionike može premašiti polovinu cene celog aviona.

Tako se, paradoksalno, jednim od najoptimalnijih nosača vazdušnih bombi sa UMPK može smatrati penzionisani izviđački bombarder MiG-25RB ili druge modifikacije ovog aviona.

Ukupno je proizvedeno 1.190 jedinica MiG-25 različitih modifikacija, a moguće je da se jedan broj ovih borbenih letelica nalazi u skladištima u Oružanim snagama Rusije u stanju koje omogućava njihovo vraćanje u upotrebu. MiG-25 ima robusno telo od nerđajućeg čelika, a delovi koji nedostaju mogu se pronaći kanibalizacijom drugih letelica.

Nije potrebna velika modernizacija, štaviše, deo opreme se može demontirati, potrebna su samo moderna navigaciona pomagala, kao i oprema koja se koristi za unos koordinata cilja i bacanje bombi sa UMPC. Na spoljnim privezicama, na primer, 2–4 FAB-500 sa UMPK, 2 kontejnera sa opremom za elektronsko ratovanje (EW) i povećano snabdevanje mamcima.

Sa navedenim opterećenjem, borbeni radijus MiG-25 biće oko 500 kilometara, možda i više, uzimajući u obzir demontažu dela avionike. Ovo će omogućiti da se avion postavi na udaljenosti koja prelazi domet značajnog dela preciznog naoružanja velikog dometa.

Taktika korišćenja takvih mašina treba da bude jednostavna, ujednačena i efikasna.

Avion je spreman za poletanje; po dobijanju koordinata ciljeva poleće, penje se na visinu od oko 17–20 kilometara i leti brzinom od oko 1,8–2,35 M po optimalnoj putanji. Maksimalna brzina i visina biće određene sposobnošću vazdušne bombe i UMPC-a da izdrže toplotna i mehanička opterećenja tokom ubrzanja i oslobađanja; možda će biti potrebno ojačati dizajn UMPK-a i neku vrstu toplotno zaštitnog poklopca za letelicu - na istom MiG-25RB korišćene su specijalne vazdušne bombe otporne na toplotu FAB-500T.

Nakon dostizanja zadate tačke, avion baca vazdušne bombe, okreće se i spušta, koristeći, ako je potrebno, opremu za elektronsko ratovanje i ispaljene zamke. Po povratku na aerodrom vrši se održavanje, punjenje gorivom i prenaoružavanje, zatim se ciklus ponavlja.

Dnevno, 2–3 leta, 2–4 FAB-500 sa UMPC. Ukupno 20–40 takvih aviona moći će da koristi od 80 do 480 avio-bombi sa UMPK dnevno, dok će stvaranje i rad takvih mašina koštati mnogo manje od sofisticiranih multifunkcionalnih Su-30SM, Su-35, Su-24i Su-34, MiG-35 ili MiG-31BM, a o Su-57 da i ne govorimo.

Ideološki, vazdušne bombe sa UMPK su bliže nenavođenoj municiji nego sofisticiranoj i izuzetno skupoj novoj precizno vođenoj municiji dizajniranoj za uništavanje posebno važnih ciljeva. Pošto bi avionske bombe sa UMPC trebalo da postanu masovno proizvedeno oružje, za njih su potrebni odgovarajući nosači. Nema smisla uništavati resurse najnovijih borbenih vozila neophodnih za borbu protiv neprijateljskih aviona i probijanje sistema protivvazdušne odbrane.

Ne treba insistirati na MiG-25, ako se ovi avioni ne mogu reinkarnirati, onda se mogu koristiti i MiG-31 iz skladišta, ali bez skupe modernizacije/zamene avionike – u ovom obliku ovi avioni neće biti toliko drugačiji od MiG-25.

Glavni zahtev za obećavajuće jednostavne i jeftine nosače vazdušnih bombi sa UMPK je minimum modifikacija avionike, visoka pouzdanost, dovoljna visina i brzina bacanja avionskih bombi sa UMPK.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://topwar.ru/227325-reinkarnacija-mig-25-pikirujuschij-bombardirovschik-xxi-veka-dlja-primenenija-aviabomb-s-unificirovannymi-moduljami-planirovanija-i-korrekcii-umpk.html)


Title: Re: MiG-25
Post by: Kubovac on October 07, 2023, 10:22:08 am
Sedam ruskih aviona MiG-25 biće preuzeto za rezervne delove za Oružane snage Ukrajine?

Ministarstvo ekonomije Ukrajine objavilo je 6. oktobra 2023. saopštenje u kojem je saopšteno da je Kabinet ministara odobrio Ukaz predsednika Ukrajine o sprovođenju odluke Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu. Prema ovoj odluci, više od 800 jedinica pokretne imovine zemlje agresora i njenih stanovnika treba da bude zaplenjeno.

U dokumentu se precizira da je predloženo da se oduzme 500 različitih vrsta teretnih vagona, 300 teretnih i putničkih automobila, automobilskih cisterni, cisterne za naftu, neutvrđene količine građevinske opreme i neutvrđenog broja avio-motora, određene vrste što takođe nije obelodanjeno.

Pominje se i da će 7 aviona MiG-25 iz Ruske federacije u neoperativnom stanju biti zaplenjeno i korišćeno za rezervne delove za ukrajinske borbene avione.

Ministarstvo privrede navodi dalje detalje da će sva pokretna imovina neprijatelja doprineti odbrambenim sposobnostima Ukrajine. Pre sprovođenja takve odluke, vladini zvaničnici su obavili rad na verifikaciji imovine Ruske federacije i pravno opravdanju konfiskacije, obezbeđujući da zemlja agresor ne može da ospori ovu odluku pred međunarodnim sudovima.

Istovremeno, ostaje nejasno poreklo aviona MiG-25, koji su ranije pripadali Rusiji, kao i specifične komponente koje se mogu ukloniti sa njih i instalirati na avione ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva.

Može se samo nagađati da se zaista radi o istih sedam aviona MiG-25 koji su, prema nekim izveštajima, bili na održavanju u jednom od odbrambenih objekata Ukrajine 1990-ih. Međutim, ovi avioni su ostali tamo jer ih nije platilo Ministarstvo odbrane Rusije. Od 2019. godine ove letelice su i dalje bile u prostorijama tog objekta.

Važno je naglasiti da je ovo samo spekulacija, koja ne mora nužno da odražava stvarnu situaciju. Ipak, postavlja se pitanje koji tipovi borbenih aviona bi potencijalno mogli imati koristi od komponenti preuzetih iz MiG-25. I Ukrajina i Rusija su se povukle i uklonile ove tipove aviona iz svojih arsenala krajem 1990-ih.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://en.defence-ua.com/industries/seven_russian_mig_25_aircraft_will_be_taken_for_spare_parts_for_the_armed_forces_of_ukraine-8171.html)

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info