PALUBA

Vesti => Hrvatska => Topic started by: leut on September 10, 2010, 11:30:21 am

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on September 10, 2010, 11:30:21 am
Novi kompleks MORH-a i GSOSRH-a po standardima NATO-a

U trenutku izlaska ovog broja Hrvatskog vojnika, preseljenje kompleksa MORH-a i OSRH-a s Krešimirovog trga u vojarnu "Croatia" u Novom Zagrebu u punom je jeku. Zahvaljujući činjenici što potpuno odgovara sigurnosnim i drugim standardima NATO-a, novi kompleks bit će dugoročno rješenje za smještaj Ministarstva i Glavnog stožera OSRH-a. No, "Croatia" donosi i druge prednosti: preseljenje će godišnje uštedjeti 20 milijuna kuna u državnom proračunu (između ostalog, na Krešimirov trg će useliti druga tijela državne uprave koja su dosad plaćala najam), smanjit će se prometni zastoji zbog prijevoza štićenih osoba kroz središte Zagreba, blizina zagrebačke zračne luke smanjit će troškove prijevoza do "Plesa" i natrag, djelatnici MORH-a i GS-a odsad će imati dovoljno parkirnih mjesta blizu posla... Same troškove preseljenja MORH je nastojao maksimalno smanjiti, zato se ono obavlja vlastitim resursima. Bitno je reći i da djelatnici sele i sav inventar, dakle, nema nikakvih troškova za novi namještaj, računala, i drugu logistiku...

Autor: D.Vlahović
Izvor: Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on September 17, 2010, 03:54:32 pm
Petak, 1.7 Rujan 2010.

Obavijest: Sjedište MORH-a na novoj lokaciji

Sjedište Ministarstva obrane od ponedjeljka, 20. rujna 2010. godine, bit će na novoj lokaciji, na adresi Sarajevska cesta 7 u Zagrebu.

Do potpunog preseljenja na novu lokaciju pojedine ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i dalje će privremeno biti na adresama Stančićeva ulica br. 4 i 6 i Zvonimirova ulica br. 12.

Sa promjenom lokacije sjedišta Ministarstva promijenjeni su i kontakt brojevi ustrojstvenih jedinica koje su preseljene na nove lokacije. Postojeći telefonski brojevi važit će još neko vrijeme, a novi brojevi mogu se pronaći na internetskim stranicama Ministarstva, www.morh.hr, u "Adresar i kontakti" (http://www.morh.hr/hr/o-nama/adresar-i-kontakti/adresar-i-kontakti.html).


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on February 04, 2011, 05:51:56 pm
VOJARNA "PUKOVNIK PREDRAG MATANOVIĆ"

Hrvatska vojarna XXI. stoljeća

Vojarna "Pukovnik Predrag Matanović", koja je strateški važna za OSRH, na dobru je putu postati hrvatska vojarna za XXI. stoljeće. Smještena je nedaleko od Petrinje. Prostire se na površini 322 ha i matična je vojarna za dvije mehanizirane bojne, Tigrove i Gromove, Gardijske motorizirane brigade. U vojarni živi i radi više od 1000 pripadnika OSRH-a...

[attachment=1]
Vojarna "Pukovnik Predrag Matanović" u Petrinji u projektu je "Hrvatske vojarne XXI. stoljeća". Osim što bi se u njoj trebali osigurati najviši standarda života i rada, vojarna za XXI. stoljeće mora zadovoljiti i još neke kriterije. Treba biti na odgovarajućoj udaljenosti od grada da bi se u njoj nesmetano mogle provoditi zadaće, te osim smještajnih imati i obučnu infrastrukturu kao što su vježbalište, strelišta i sve drugo potrebno da postrojbe na prostoru vojarne mogu u cijelosti provoditi svoju obuku. Vojarna "Pukovnik Predrag Matanović", koja je strateški važna za OSRH, na dobru je putu postati hrvatska vojarna za XXI. stoljeće.

Smještena je nedaleko od Petrinje. Prostire se na površini 322 ha i matična je vojarna za dvije mehanizirane bojne, Tigrove i Gromove Gardijske motorizirane brigade. U vojarni živi i radi više od 1000 pripadnika OSRH-a, a njih gotovo 400 u njoj je stalno smješteno.

Sve po visokim standardima suvremenih vojski NATO-a

Osim što zadovoljava lokacijske uvjete te raspolaže potrebnim obučnim kapacitetima u vojarni je potkraj 2010. u funkciju stavljen i novoizgrađeni objekt za smještaj pripadnika OSRH-a. Riječ je o dvojnom objektu veličine gotovo 3 150 četvornih metara. Objekt je satnijskog tipa što znači da se u svakom može smjestiti jedna satnija. U sklopu objekta su 44 spavaonice svaka sa svojim sanitarnim čvorom, dvije učionice i osam ureda. Sve je izgrađeno po visokim standardima suvremenih vojski NATO-a. U sklopu objekta je i prostor za čajnu kuhinju, praonicu rublja, a u prizemlju i prostor za pranje obuće. To je prvi od šest takvih objekata koje bi trebalo izgraditi u petrinjskoj vojarni. Namijenjeni su smještaju vojnika i dočasnika, a jedan slični, ali manji objekt izgradio bi se za smještaj časnika. Osim smještajnih objekata projekt "Vojarna za XXI. stoljeće" predviđa izgradnju i drugih, kao što je primjerice višenamjenska dvorana, nastavni objekti, simulatori borbenih vozila, streljana za zračno oružje, obnavljanje hangarske infrastrukture i slično. Sve to učinilo bi pripadnicima OSRH-a boravak u vojarni ugodnijim i kvalietetnijim, a zadovoljni vojnik najbolji je vojnik. O dinamici kojom će se projekt dalje realizirati nezahvalno je prognozirati, no bitno je da se prvi rezultati već vide. "Već se izgradnjom samo ovog jednog smještajnog objekta napravilo mnogo. Učinjen je znatan pomak na podizanju standarda života i rada u vojarni", kazao nam je zapovjednik vojarne, bojnik Romeo Horvat koji je ujedno i zapovjednik bojne Tigrovi.

Podizanje kvalitete uvjeta života i rada

[attachment=2]Novoizgrađeni objekt za smještaj pripadnika OSRH-a. Riječ je o dvojnom objektu veličine gotovo 3 150 četvornih metara

No, u ovoj se vojarni posljednih godina ionako radi na podizanju kvalitete uvjeta života i rada. U sklopu vojarne su tri obučne cjeline i to dva vježbališta i strelište. Malo strelište namijenjeno je za provođenje instinktivnih bojnih gađanja, a veliko, čija je automatizacija upravo u tijeku, za posadna i situacijska gađanja. Vježbališta su opremljena potrebnom infrastrukturom za provođenje taktičke obuke te svih vrsta obuka za međunarodne vojne operacije u kojima pripadnici i Tigrova i Gromova redovito sudjeluju. Tigrovi se zasad pripremaju za sudjelovanje u misiji UNDOF na Golanskoj visoravni, dok se Gromovi pripremaju i obučavaju za jednu od sljedećih rotacija u misiji ISAF u Afganistanu. U sklopu vojarne je i izvrsna cestovna infrastruktura za obuku borbenih oklopnih vozila Patria. "Bitno je", napominje bojnik Horvat, "i to je naša velika prednost da kad idemo na obuku s našom mehanizacijom na vježbališta, ne moramo izlaziti na vanjske ceste nego se transport odvija jedino na prostoru vojarne. Ovdje možemo obučavati i ocjenjivati postrojbe razine voda koji su temelj svega. Kad se vodovi pripreme, mogu se u sklopu satnije poslati gdje god je to potrebno. To je velika prednost." Ističe i da činjenica što cijelu obuku mogu provoditi u vojarni i na njezinim obučnim kompleksima znatno smanjuje troškove te olakšava njezino planiranje i provođenje.

Održavanje okoliša vlastitim snagama

U sklopu vojarne su i sportski tereni za nogomet, rukomet, kvalitetno opremljena teretana. Prije nekoliko godina obnovljena je kuhinja i vojnički i časnički restoran. No, ono što prvo primijetite kad dođete u ovu vojarnu jest besprijekorno uređen i čist okoliš koji postrojbe smještene u vojarni održavaju i uređuju vlastitim snagama i to je jedna u nizu njihovih zadaća. Osim što se pripremaju za sudjelovanje u međunarodnim operacijama, Tigrovi i Gromovi kontinuirano rade na dostizanju propisanih standarda, spremni su i preuzeti, kad dođu, Patrie opremljene borbenim stanicama, u pripravnosti imaju i snage za pomoć civilnom stanovništvu u slučaju poplava, a redovito sudjeluju i u protupožarnim aktivnostima. Zapovjednik Gardijske motorizirane brigade u čijem su sastavu 1. i 2. mehanizirana bojna Tigrovi i Gromovi, brigadni general Mladen Fuzul izrazio je zadovoljstvo onim što je do sada urađeno u vojarni."Novi objekti koji su nam predani na uporabu bitno su podigli na veću razinu uvjete života i rada naših vojnika u vojarni, naročito vojnika koji u vojarni borave tijekom tjedna", kazao je general Fuzul dodavši da i ulaganja u infrastrukturu na vježbalištu i strelištu omogućavaju kvalitetniju provedbu obučnih aktivnosti. Sve to, napominje, omogućit će Tigrovima i Gromovima postavljanje još većih standarda u provedbi svih zadaća.

[attachment=3]Prostor za pranje obuće

[attachment=4]Spavaonica

Autor: Leida Parlov
Snimio: Tomislav Brandt
Izvor: Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: MiGac on February 04, 2011, 06:11:41 pm
Stoljeca i vojske se mijenjaju, ali kazete ostaju iste :)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: buva on February 04, 2011, 06:21:32 pm
Za XXI stoljeće, a za koje drugo bi trebalo bit ?


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on February 04, 2011, 06:42:00 pm
Vojarna "Pukovnik Predrag Matanović" - Petrinja

- 322 ha površine
- 1. Mehanizirana bojna "Tigrovi" i 2. Mehanizirana bojna "Gromovi" Gardijske-motorizirane brigade
- 1000 vojnika, 400 stalno smještenih
- smještajni kapaciteti
- kuhinja, vojnički i časnički restoran (temeljito obnovljeni)
- hangari (planirana obnova)
- 3 obučne cjeline: dva vježbališta i strelište (malo za instinktivna i veliko za posadna i situacijska gađanja, u tijeku automatizacija)
- sportski tereni za nogomet i rukomet, moderno opremljena teretana
- uređen i čist okoliš

Dvojni objekt za smještaj vojnika i dočasnika satnijskog tipa (prvi od šest planiranih)
- 3150 m2
- 44 spavaonice sa vlastitim sanitarnim čvorom
- 2 učionice
- 8 ureda
- čajna kuhinja
- praonica rublja
- praonica obuće

Potrebno izgraditi
- 5 dvojnih smještajnih objekata za vojnike i dočasnike
- manji smještajni objekt za časnike
- višenamjenska sportska dvorana
- nastavni objekti
- simulatori borbenih vozila
- streljana za zračno oružje
- obnova hangarske infrastrukture

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
Pretpostavljam da je na slici 4 soba za dočasnike, a na slici 6 za vojnike.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on January 20, 2012, 06:48:41 pm
Petak, 20. Siječanj 2012.

Ministar Kotromanović posjetio vojarnu "pk Predrag Matanović" u Petrinji

Ministar obrane Ante Kotromanović posjetio je danas, u petak 20. siječnja 2012. vojarnu "Pukovnik Predrag Matanović" u Petrinji gdje je obišao smještajne, skladišne i vježbališne kapacitete u tom dugoročno perspektivnom objektu Oružanih snaga RH.

[attachment=1]
Ministra obrane Kotromanovića dočekali su načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general pukovnik Drago Lovrić, zapovjednik Hrvatske kopnene vojske (HKoV) Dragutin Repinc te zapovjednik Gardijske motorizirane brigade (GMTBR) brigadni general Mladen Fuzul, koji je prezentirao stanje u vojarni kao i perspektive njenog daljnjeg korištenja i plan razvoja.

Osim o aktivnostima u vojarni i njenim značajkama i karakteristikama pojedinih objekata,  general Fuzul je ministra izvjestio o popunjenosti postrojbe te naglasio kako je zapovjedni kadar, od razine desetine pa do razine bojne, u poslijednje vrijeme znatno pomlađen, te je ministru predstavio  zapovjednike bojni "Tigrovi" i "Gromovi" koje su smještene u Petrinji.

Osim navedenih postrojbi, u toj vojarni također se nalaze i dijelovi drugih postrojbi logističke i opskrbne struke. Ministar Kotromanović je izrazio zadovoljstvo što ova perspektivna vojarna na 322 hektara ne ometa razvoj grada i ove sredine, a istodobno je za Oružane snage vrlo iskoristiva, jer na istoj lokaciji obuhvaća smještajne i skladišne komplekse kao i vježbalište, strelište i poligon. Ministar Kotromanović u obraćanju zapovjednicima iz postrojbi bojne "Tigrovi" i bojne "Gromovi" istaknuo je kako osobno zna kako je teško biti zapovjednik, kada se pred tebe stavljaju određene zadaće, a uvjeti u kojima radiš nisu u skladu sa zahtjevima.

Posebno je pohvalio sudjelovanje pripadnika OS RH u međunarodnim misijama i operacijama, što su zahtjevne i odgovorne zadaće. Ministar Kotromanović je istaknuo kako Ministarstvo obrane intenzivno radi na smanjivanju svih nepotrebnih troškova te smanjivanju administrativnog dijela Ministarstva obrane kao i donošenju kvalitetnog ustroja koji će minimalizirati dupliciranje pojedinih poslova između ustrojbenih cjelina Ministarstva obrane i Glavnog stožera OS RH. Tako ušteđena sredstva preusmjerit će na trening, obuku i vježbe pripadnika OS RH. Ministar je istaknuo i kako se radi na kvalitetnijem i boljem upravljanju osobljem i personalnom karijerom vojnika, dočasnika i časnika, kao i izmjenama zakonske regulative iz područja obrane.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: sakota79 on January 20, 2012, 07:12:22 pm
"U sklopu vojarne su i sportski tereni za nogomet, rukomet, kvalitetno opremljena teretana. Prije nekoliko godina obnovljena je kuhinja i vojnički i časnički restoran. No, ono što prvo primijetite kad dođete u ovu vojarnu jest besprijekorno uređen i čist okoliš koji postrojbe smještene u vojarni održavaju i uređuju vlastitim snagama i to je jedna u nizu njihovih zadaća"
 

A kod nas je to jedna i jadina zadaca. :zid


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: dzumba on January 20, 2012, 09:02:09 pm
Кад си код тих задатак уређења круга не мислим да је то задатак за професионалног војника. Не мислим да они не могу понекад, по принципу реадне акције да учествују и у уређењу круга, али ако се жели да он буде беспрекоран (а жели се), онда то постане задатак бар за 20-30% војника. Ако држава плаћа војника да чисти круг, шиша живу ограду и сл, онда неће имати борца или ће он бити слабије обучен. Дакле, чишћење и уређење круга је примарни задатак за неке друге, а не професионалне војнике.

Што се самог објекта тиче, као и концепта уређења касарне све похвале. Ипак, очекивао сам мало бољи намештај унутра. Не кажем да је лоше (војнички кревет, метални орман - касета), али делује баш аскетски и помало депримирајуће.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on January 22, 2012, 10:01:12 pm
Dzumba, što se tiče uređenja kruga i zadaća profesionalnog vojnika, novi ministar obrane RH Ante Kotromanović je u jednoj od prvih izjava za medije najavio da će profesionalne vojnike rasteretiti nepotrebnih zadaća, kao što su stražarski poslovi koje obavlja oko 600 pripadnika OSRH (a vjerujem da je mislio i na odražavanje kruga vojnih objekata), a pojačati im obuku i bojna gađanja. Ubuduće bi profesionalni vojnici OSRH čuvali tek najvažnija skladišta oružja i MORH, a ostale objekte, domove HV-a itd., zaštitarske tvrtke kao što je to organiziano u NATO zemljama.

Također, u svrhu rasterećenja profesionalnih vojnika, najavio je i konačni ustroj ugovorne pričuve.

Više u temi: Kotromanović: Vojska vojnicima, a straža – zaštitarima (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=17207.0)

 


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: dzumba on January 23, 2012, 09:52:09 am
Да, да, приметио сам ти изјаву и мислим да је опредељење добро. Видећемо резултате, за шта треба бар годину дана (тендери за услугу обезбеђења, навикавање на новине и сл.).


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Solaris on January 26, 2013, 12:14:11 pm
Neperspektivne vojne nekretnine-potencijalni turistički sadržaji

Prijedlog popisa neperspektivnih nekretnina koje će biti predane na upravljanje Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) trebao bi biti gotov tijekom veljače. Zasad je neperspektivnim proglašeno 35 vojnih nekretnina za koje je nesporno da se neće koristiti u vojne svrhe. Na temelju trenutačnih projekcija na popisu bi se moglo naći još 97 neperspektivnih vojnih nekretnina od kojih bi se najveći dio mogao staviti u funkciju turizma...

U Ministarstvu obrane započelo je popisivanje neperspektivnih vojnih nekretnina koje bi se ove godine trebale predati u posjed i na upravljanje Agenciji za upravljanje državnom imovinom u čijoj je nadležnosti upravljanje nekretninama koje su u vlasništvu Republike Hrvatske. Cijeli posao odrađuje Služba za nekretnine koja s nadležnim službama Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske mora usuglasiti sve do najsitnijih detalja jer jednom kad se nekretnina proglasi neperspektivnom odnosno kad joj se u prostorno planskoj dokumentaciji promijeni namjena, teško ju je ili gotovo nemoguće vratiti. Prijedlog popisa neperspektivnih nekretnina koje će se predati na upravljanje Agenciji za upravljanje državnom imovinom trebao bi biti gotov tijekom veljače. Zasad je neperspektivnim proglašeno 35 vojnih nekretnina za koje je nesporno da se neće koristiti u vojne svrhe. Na temelju trenutačnih projekcija na popisu bi se, rekli su nam u Službi za nekretnine, moglo naći još 97 neperspektivnih vojnih nekretnina od kojih bi se najveći dio mogao staviti u funkciju turizma. Od tog broja njih 20, među kojima su primjerice vojna ekonomija "Zdenčina" u Zdenčini, skladište "Vlake" u Zadru, vojarne "Movar" u Rogoznici, "Barbariga" u Puli i dr., uknjiženo je u vlasništvo Republike Hrvatske i moglo bi se privesti namjeni u roku od godine dana. Za tridesetak nekretnina rješavaju se imovinskopravni odnosi koji će, očekuje se, biti riješeni u roku od pet godina, dok se preostalih 40 dugoročno može privesti namjeni nakon rješavanja imovinskopravnih odnosa, odnosno izrade prostorno planske dokumentacije, objasnila nam je Vesna Mileta-Hrvojić, voditeljica Odjela za vojne nekretnine te napomenula da nekretnine koje se trenutačno ne koriste za vojnu namjenu nisu i neperspektivne.

Vojarna "Muzil" u Puli, jedna od neperspektivnih vojarni
[attachment=1]

NAJVEĆI SE BROJ NEKRETNINA NALAZI NA DOBRIM I PERSPEKTIVNIM LOKACIJAMA

Neperspektivne se vojne nekretnine u posjed i na upravljanje Agenciji za upravljanje državnom imovinom predaju u skladu sa Zakonom o upravljanju državnom imovinom. Agencija tada njima nastavlja gospodariti, provodi postupke zakupa, koncesije ili dodjele, a ako se ide na prodaju raspisuje natječaje i vodi kompletnu skrb o nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske.

Ministarstvo obrane, ističu u Službi za nekretnine, samo u iznimnim slučajevima može utjecati na to što će biti s nekom nekretninom i to isključivo ako za to dobije ovlast Vlade Republike Hrvatske. Tako je, primjerice, za prodaju pripremljen dio zemljišta Administrativnog središta Ministarstva obrane u Zagrebu i zadarske vojarne "Ravnice". Sredstva koja se dobiju od prodaje namjenski će se utrošiti za modernizaciju infrastrukture Ministarstva obrane i Oružanih snaga. "Za to je potrebna odluka Vlade i dozvola da se mogu prodati, a MORH je trebao točno definirati u koju će se svrhu upotrijebiti sredstva od prodaje. Prodaja tih dviju nekretnina ušla je u plan MORH-a za 2013. godinu, a sredstva se moraju strogo namjenski koristiti," istaknula je Vesna Mileta-Hrvojić.

[attachment=2]
Najveći broj neperspektivnih vojnih nekretnina koje su dosad predane Fondu za privatizaciju i Agenciji za upravljanje državnom imovinom kao i onih koje će tijekom ove godine biti predane na dobrim je lokacijama. Čak i najudaljeniji objekti imaju dobar pristup prometnicama, a s obzirom na veličinu i površinu zemljišta mogu se koristiti za obavljanje različitih djelatnosti. Turizam je samo jedna od njih. Kad je o nekretninama u gradovima riječ, napominje Mileta-Hrvojić, to su jedina neurbanizirana područja u gradovima i njihovim plasiranjem na tržište pruža se mogućnost da se na tim površinski dosta velikim prostorima mogu napraviti dobra urbanistička rješenja. Valja napomenuti i da su vojne nekretnine u zoni posebne namjene, a kad se proglase neperspektivnima lokalna zajednica mijenja njihovu namjenu.

U Službi ističu kako ima zainteresiranih za vojne nekretnine, a njihovu vrijednost utvrđuje nadležna porezna uprava. Prema podacima Službe za nekretnine koja vodi materijalno knjigovodstvo vojnih nekretnina, knjigovodstvena vrijednost 35 nekretnina za koje smo rekli da su nesporno neperspektivne (primjerice Vojarna "Smokovo polje" na otoku Visu (1,38 ha zemljišta i 143 m? objekata), Vojarna "Kruščica" u Rogoznici (6,41 ha zemljišta i 3929 m? objekata), Vojarna "Višnjik" u Zadru (20,23 ha zemljišta i 12 996 m? objekata), poligon "Marlera" u Puli (106,53 ha zemljišta) i dr. iznosi milijardu i 240 milijuna kuna. No to ni u kojem slučaju nije mjerodavno za njihovu stvarnu vrijednost koju u konačnici utvrđuje tržište.

KOMUNALNA NAKNADA TRENUTAČNO JE NAJVEĆI TROŠAK

Kompleks "Zvekovica"
[attachment=3]
[attachment=4]
Kad se govori o neperspektivnim vojnim nekretninama jedna je od nezaobilaznih tema i koliko one financijski opterećuju Ministarstvo obrane. Trenutačno je, prema riječima Vesne Mileta-Hrvojić, najveći trošak komunalna naknada za koju je MORH samo u prošloj godini za sve vojne nekretnine platio lokalnoj zajednici 26,6 milijuna kuna. Režijski troškovi nisu toliko veliki jer se s obzirom da nema potrošnje plaća samo paušal ili se priključci vode, struje i slično otkazuju. Tu su i troškovi stražarske službe koja se i dalje provodi u nekim nekretninama. Kako su objekti na području cijele Hrvatske teško ih je, pa i nemoguće neprekidno nadzirati. Podložni su devastacijama tako da Pravna služba MORH-a vodi i dosta pravnih sporova povezanih s devastacijom državne imovine. Upravljanje vojnim nekretninama započelo je 1992., a iste je godine započela i njihova predaja lokalnoj zajednici. Politiku upravljanja vojnim nekretninama oduvijek je definirala Vlada Republike Hrvatske, a Ministarstvo obrane postupalo je u skladu s njezinim odlukama. Tijekom proteklih godina primjenjivani su razni modeli. U jednom je razdoblju MORH imao ovlasti da sam prodaje nekretnine. Nekoliko je godina trend bio da se predaju lokalnoj upravi, zatim da prednost pri dodjeli neperspektivnih vojnih nekretnina imaju HVIDRA, braniteljske udruge i druge udruge proizišle iz rata. Uglavnom je bila riječ o dodjeli prostora za rad, a hrvatski ratni vojni invalidi dobivali su na korištenje poslovne prostore. Uglavnom, mijenjali su se pozitivni propisi, a Služba za nekretnine postupala je u skladu s njima.

Strelište "Brestovica" površine 48 880 m?, jedna od neperspektivnih vojnih nekretnina u općini Pazin
[attachment=5]

Voditeljica Odjela za vojne nekretnine ističe i kako se predaja neperspektivnih vojnih nekretnina intenzivirala 2011. godine osnivanjem Agencije za upravljanje državnom imovinom. Tijekom proteklih godina u Službi su stvorili dobru baza podataka, utvrdili vrijednosti nekretnina, a iako se poslovi oko utvrđivanja i predaje neperspektivnih vojnih nekretnina državnim tijelima koja upravljaju nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske čine jednostavnima, to traži itekako dobru pripremu i često je teško predočiti koliko je to opsežan i odgovoran posao.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Solaris on January 26, 2013, 12:15:39 pm
Nakon ustrojavanja Uprave za graditeljstvo u Ministarstvu obrane 1992. godine, od bivše je JNA preuzeto 675 vojnih nekretnina. Od tog su broja dosad predane u vlasništvo i na korištenje ukupno 283 nekretnine i to:

- 50 vojnih nekretnina predano je Hrvatskom fondu za privatizaciju

- 85 vojnih nekretnina predano je Agenciji za upravljanje državnom imovinom

- 93 vojne nekretnine predane su gradovima i lokalnoj upravi i samoupravi

- 55 karaula i 25 vojnih nekretnina predano je MUP-u.


PUKOVNICA ORNELA RATAJEC, VODITELJICA SLUŽBE ZA NEKRETNINE


Koje su to nadležnosti i poslovi koje vaša Služba obavlja kad je riječ o vojnim nekretninama odnosno može li se, s obzirom na bazu podataka koje imate, ako bismo parafrazirali, reći da ste vi svojevrsna gruntovnica i katastar Ministarstva obrane?

Pravilnikom o unutarnjem redu MORH-a (Sistematizacija radnih mjesta) definirani su opis poslova i radnih zadaća Službe za nekretnine. Može se zaista reći da po definiciji jesmo svojevrsna gruntovnica i katastar MORH-a, ali trenutačno je stanje takvo da nije dostignut taj cilj.

Zadaće koje Služba obavlja u vezi s vojnim nekretninama brojne su, a među važnijima svakako treba izdvojiti da ona:

- uspostavlja informacijski sustav ISUN za upravljanje vojnim nekretninama (stanovi, garaže, poslovni prostori) te uspostavlja informacijski sustav Digitalnog katastra i GIS-a za ostale vojne nekretnine (vojarne, vojni poligoni, vježbališta... koje koriste Oružane snage Republike Hrvatske)

- obrađuje zahtjeve za otkup stanova i garaža te utvrđuje osnovanost zahtjeva

- pribavlja, priprema i organizira izradu dokumentacije potrebne za uknjižbu prava vlasništva te je dostavlja nadležnim općinskim državnim odvjetništvima i vodi evidenciju izvornih isprava u vezi sa stjecanjem vlasništva stanova, garaža i poslovnih prostora

- obavlja poslove vezane za rješavanje zahtjeva korisnika stanova, priprema i obrađuje predmete radi prosljeđivanja drugim nadležnim državnim tijelima

- sudjeluje u obradi zahtjeva i provođenju postupaka za pripremu ugovora za iznajmljivanje poslovnih prostora i ostalih poslova po odlukama nadležnog državnog tijela

- obrađuje zahtjeve za anekse ugovora o kupoprodaji stanova i garaža te izrađuje anekse ugovora o kupoprodaji

- inicira i prati ovršne postupke radi ispražnjenja i predaje stanova, garaža i poslovnih prostora

- izrađuje obavijesti o cijeni stanova i garaža i šalje ih kupcima te izrađuje izračun cijene stanova i garaža i drugu potrebnu dokumentaciju za ugovor o kupoprodaji stanova i garaža, priprema ugovore i anekse ugovora o kupoprodaji stanova i garaža te vrši kontrolu provedenih ovjera i ovjerava ih od strane Ministarstva obrane

- ustrojava i vodi arhivu vojnih nekretnina, sudjeluje u aktivnostima procjene vrijednosti perspektivnih vojnih nekretnina te organizira i vrši primopredaju neperspektivnih vojnih nekretnina novim korisnicima.

U završnoj je fazi izrada Naputka o provedbi inventure i popisa nekretnina u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama Republike Hrvatske. Nakon provedene inventure i popisa nekretnina utvrdit će se stvarno stanje nekretnina kojima upravlja MORH, a zbog opsežnog terenskog i uredskog rada te osiguranja informatičke podrške u svrhu ažuriranja digitalnog katastra i GIS-a vojnih lokacija, procjenjuje se da će realizacija trajati dvije godine.

Time će se osigurati ažuriranje digitalnog katastra i GIS-a vojnih lokacija i uspostavit će se gruntovnica vojnih nekretnina MORH-a u naravi jer dosad nisu stečeni preduvjeti za funkcioniranje gruntovnice i katastra, kako ste naveli u svojem pitanju.

Nakon provedbe popisa i inventure omogućit će se racionalnije upravljanje vojnim nekretninama primjenom novih informacijskih tehnologija.

Kakvom biste ocijenili dinamiku utvrđivanja i predaje neperspektivnih vojnih nekretnina državnim tijelima nadležnim za upravljanje imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske tijekom proteklih godina?


Temeljem DPR-a, MORH je prethodnih godina predavao neperspektivne vojne nekretnine gradovima, općinama, županijama. Većina predanih vojnih nekretnina nije privedena svrsi, što za posljedicu ima da MORH nije uprihodio planirana financijska sredstva koja su trebala biti usmjerena na izgradnju, adaptaciju objekata i infrastrukture u svrhu poboljšanja uvjeta života i rada djelatnika Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske. Danas imamo situaciju da se dio predanih vojnih nekretnina želi vratiti MORH-u jer financijska situacija državnih tijela kojima su nekretnine predane nije omogućila realizaciju planiranih projekata na predmetnim vojnim nekretninama. Samim je tim usporena dinamika predaje ostalih neperspektivnih lokacija što je za MORH financijski teret u proračunu zbog plaćanja komunalnih doprinosa. Nekretnine koje će biti vraćene MORH-u bit će predane agenciji AUDIO na daljnje upravljanje.

  Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Solaris on March 05, 2013, 06:29:36 pm
 Predsjednik Vlade RH Zoran Milanović, ministar obrane RH Ante Kotromanović i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general pukovnik Drago Lovrić zajedno sa zapovjednikom Hrvatske kopnene vojske general bojnikom Dragutinom Repincem, zapovjednikom Zapovjedništva za potporu general bojnikom Matom Ostovićem, načelnikom Uprave za logistiku Glavnog stožera OS RH brigadirom Ivicom Olujićem, zapovjednikom Gardijske motorizirane brigade brigadirom Borisom Šerićem u utorak 5. ožujka 2013. godine posjetili su vojarnu “Pukovnik Predrag Matanović” u Petrinji.

Ministar obrane Ante Kotromanović predsjedniku Vlade RH Zoranu Milanoviću predstavio je vojarnu "Pukovnik Predrag Matanović" kao primjer vojarne 21. stoljeća, naglasivši da je vojarna "Pukovnik Predrag Matanović" od strateškog značaja za Hrvatsku kopnenu vojsku i Oružane snage RH te da će se planom razvoja vojarna razvijati kao moderna vojarna za smještaj pripadnika Oružanih snaga u skladu s najnovijim svjetskim vojnim standardima.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general pukovnik Drago Lovrić istaknuo je želju da u skladu s idejom vojarne 21. stoljeća ova vojarna obuhvati mogućnosti organizacije dodatnih sadržaja za sve one koji u njoj borave. Predsjednika Vlade RH je upoznao s onim što je u tom smjeru učinjeno i onime što se tek planira učiniti.

Uz obilazak starih i novosagrađenih smještajnih kapaciteta vojarne, upoznavanja s planom nastavka izgradnje dva nova stambena objekta satnijskog tipa, predsjednik Vlade RH Milanović nazočio je demonstraciji borbenog oklopnog vozila AMV 8x8 "Patria" posade s naoružanjem i opremom, i to borbenog vozila opremljenog oružanom stanicom 12,7 te sanitetskog (BOV-Sn) i logističkog (BOV-Log) vozila, nakon čega je obišao i skladišne objekte za smještaj „Patria“ te radionička postrojenja.

"Ako smo se opredijelili za malu, učinkovitu i profesionalnu vojsku, onda ćemo i imati takvu vojsku.” – poručio je na kraju predsjednik Vlade RH Milanović zadovoljan viđenim.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Solaris on March 05, 2013, 06:31:38 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
   osrh (http://www.osrh.hr/default.asp)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Solaris on March 05, 2013, 06:38:38 pm
Vezano za događaj premijer malo glumio tarzana  ;D

Quote
Obilazeći petrinjsku vojarnu pao je s oklopnjaka BOV "Patrije" s visine od 2,5 metra.

Prethodno se provezao u vozilu, a na povratku, nije čekao  da mu domaćini postave rampu nego je skočio i pritom pao.

Digao se, pri čemu su mu pomagali časnici u pratnji, otresao prašinu  i kazao kako je krivo procijenio visinu.

- Bilo je to nepromišljeno. To je život, čovjek pada i podiže se. Pravio sam se važan, no ne osjećam nikakve posljedice – našalio se premijer.


[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
  24sata (http://www.24sata.hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: brodarski on March 05, 2013, 06:54:54 pm
Održavanje kruga vojarni uređeno je elaboratom. Krug vojarni podijeljen je po postrojbama. Svakodnevno održavanje nije problem i ono se brzo i kvalitetno  uradi. Najveći problem je održavanje i uređivanje zelenih površina. U Dalmaciji to traje i desetak mjeseci. Na tim poslovima angažirano je svakodnevno nekoliko ljudi s motornim kosilicima. Potroši se godišnje lijepa količina mješavine, ulja, pela i radnih sati. Uz to protupožarni  koridor oko ograde. Ne možeš imati zapuštenu vojarnu. Nešto se mora žrtvovati i napraviti. Jedno je od rješenja angažirati i platiti vrtlare koji bi to po potrebi uradili. Veliki broj objekata pokriven je salonitnim pločama koje su zabranjene. Kad se to počne rješavati ciglane i graditeljski vodovi imati će posla idućih 50 godina.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: brodarski on March 05, 2013, 07:27:40 pm
Održavanje kruga vojarni uređeno je elaboratom vojarne. Krug vojarni podijeljen je po postrojbama. Svakodnevno održavanje nije problem i ono se brzo i kvalitetno  uradi. Najveći problem je održavanje i uređivanje zelenih površina. U Dalmaciji to traje i desetak mjeseci. Na tim poslovima angažirano je svakodnevno nekoliko ljudi s motornim kosilicima. Potroši se godišnje lijepa količina mješavine, ulja, pela i radnih sati. Uz to protupožarni  koridor oko ograde. Ne možeš imati zapuštenu vojarnu. Nešto se mora žrtvovati i napraviti. Jedno je od rješenja angažirati i platiti vrtlare koji bi to po potrebi uradili. Veliki broj objekata pokriven je salonitnim pločama koje su zabranjene. Kad se to počne rješavati ciglane i graditeljski vodovi imati će posla idućih 50 godina.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: švercer011 on March 05, 2013, 07:56:12 pm
http://www.youtube.com/watch?v=FLDyzFuAflo


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: jadran2 on March 05, 2013, 08:19:15 pm
Dobro je prosao, mogao je dobro stradati. Medjutim, ugodno sam iznenadjen njegovim rijecima nakon dogadjaja.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: ORIĆAREB on March 05, 2013, 09:19:13 pm
Dobro je prosao, mogao je dobro stradati. Medjutim, ugodno sam iznenadjen njegovim rijecima nakon dogadjaja.

A "mali" je glumio džeka, pa se zaj... :rtfm . Dobro se i izvukao, mogao je završiti i u gips...


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: dzumba on March 05, 2013, 09:29:14 pm
Потценио је висину (2,3м). А има и година које нису баш "момачке",а није ни "специјалац". Ипак, свака част за изјаву после тога.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Jester on March 05, 2013, 09:45:56 pm
Ma šta vam je to je sve bila prezentacija doskočio je Zoki na tvrdo ko prava nindža stručno u čučanj pa okret i onda se uspravio i otresao prašinu sa jakete :P


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: brodarski on March 05, 2013, 09:51:06 pm
Milanović je loše procijenio.  Ariel Šaron puno bolje bi to izveo.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: dzumba on March 05, 2013, 10:08:52 pm
Шарон је био професионални војник, још тенкиста.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: duje on August 22, 2013, 10:54:12 am
Vir: Defender (http://www.defender.hr/)

Vlada odobrila 17 milijuna kuna za izgradnju petrinjske vojarne
 
Datum objave: 22.08.2013

Vlada Republike Hrvatske je na današnjoj sjednici donijela odluku o davanju suglasnosti ministarstvu obrane RH za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2014. godini za potrebe izgradnje smještajnih objekata u vojarni "Pukovnik Predrag Matanović" u Petrinji u iznosu od 17.013.156,89 kuna. Vojarna "Pukovnik Predrag Matanović" od strateškog je značaja za HKoV te OS RH, a planom razvoja vojarna će se razvijati kao moderna vojarna za smještaj pripadnika oružanih snaga.  Kako smo doznali, radi se o sredstvima potrebnim za gradnju dva nova stambena objekta satnijskog tipa.

Podsjetimo, 5. ožujka 2013. predsjednik Vlade RH, Zoran Milanović i ministar obrane RH, Ante Kotromanović zajedno sa načelnikom GS OS RH general pukovnikom Dragom Lovrićem, zapovjednikom HKoV-a, general bojnikom Dragutinom Repincom, zapovjednikom ZzP, general bojnikom Matom Ostovićem, načelnikom Uprave za logistiku GS OS RH, brigadirom Ivicom Olujićem, zapovjednikom Gmtbr-a, brigadirom Borisom Šerićem, posjetili su vojarnu u Petrinji.

[attachment=1]


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: dzumba on August 22, 2013, 05:49:05 pm
Ala ga je neko iz MO ili možda neko od novinara sročio: vojarna (kasarna) je strategijskog značaja, a u njoj se grade dva objekta satnijskog (četnog) tipa. Za laike satnija (četa) je osnovna taktička jedinica. Strategijski novo su korpusi, armije. Izgrdanja ove kasrane je verovatno važna, ali da je baš od strategijskog (dakle presudnog) značaja za OS RH ne bih rekao.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on August 23, 2013, 05:37:28 pm
Sredstva koja je Vlada RH odobrila u iznosu od 17 milijuna kuna su zapravo rezervirana u proračunu za 2014. godinu.
Ovogodišnjim proračunom je već odobreno 25 milijuna kuna, pa tako ukupno predviđena (i odobrena sredstva) za izgradnju smještajnih objekata iznose preko 42 milijuna kuna (oko 5,5 milijuna eura). Natječaj je raspisan 9.5. ove godine.

Osim smještajnih kapaciteta uređuju se i drugi sadržaji. MORH je jučer raspisao i natječaj za izgradnju prališta za BOV u vojarni "Pukovnik Predrag Matanović" vrijednog 1,7 milijuna kuna.

Više informacija na portalu obris.org: Novac iz budućnosti za "vojarnu 21. stoljeća" (http://obris.org/hrvatska/novac-iz-buducnosti-za-vojarnu-21-stoljeca/)

[attachment=1]
Inače, novinari malo brkaju brojke. U vojarni je planirana izgradnja ukupno 6 smještajnih objekata satnijskog tipa. Prvi je izgrađen 2010. Radi se o dvojnim objektima (dvije zgrade sa gornje slike čine jedan objekt) što očito zbunjuje novinare pa jedni pišu kako su već izgrađena dva od šest objekata, a drugi pišu kako se ovim sredstvima grade dva nova objekta pa ostaje nejasno da li će se u ovoj fazi izgraditi jedan ili dva dvojna objekta satnijskog tipa za smještaj dočasnika i vojnika.

O postojećim i planiranim objektima i sadržajima te karakteristikama novoizgrađenog objekta pisali smo ovdje (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,14021.msg121055.html#msg121055).



Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: duje on November 11, 2013, 12:43:54 pm
Vir: "Slobodna Dalmacija (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx)" Split

Objavljeno 11.11.2013. u 11:54

JE LI KASNO?

Visoke cijene pokopat će prodaju vojnih posjeda
  
Iako domaća javnost nikada nije doznala kolika je točno površina zemljišta napuštenih vojarna u Hrvatskoj kojima raspolaže Ministarstvo obrane, odnosno Državni ured za raspolaganje državnom imovinom, posve je jasno da se radi o desecima, pa i stotinama milijuna kvadrata. Riječ je o najčešće infrastrukturno vrlo dobro opremljenom a nerijetko i vrlo atraktivnom zemljištu čija se vrijednost može mjeriti u stotinama milijuna eura.

Samo na širem šibenskom i zadarskom području napuštene vojarne zauzimaju više od 5,5 milijuna kvadrata najčešće lociranih uza samu obalu. Javnost je godinama očekivala da se ti atraktivni potencijali, stave u funkciju razvoja, prije svega, lokalnih zajednica.

Danas, nažalost, najveći dio te općenarodne imovine i dalje stoji devastiran s malim izgledima da se prepusti poduzetnicima koji bi na tim lokacijama gradili pogone ili hotelsko-turistička naselja. Troma državna birokracija godinama je nezainteresirano dopuštala da ta imovina propada, a da pri tome nitko nije odgovarao.

Danas, kada je država pred bankrotom, što zbog prevelikih zaduženja, što zbog propasti gospodarstva, prisiljena te objekte napokon staviti u funkciju razvoja, sve je bliže istina da se taj očajnički pokušaj u vrijeme krize došao u najgore moguće vrijeme.

Naime, dok su do jučer poduzetnici, kako strani, tako i domaći, lobirali na svim razinama želeći doći u posjed te imovine, danas je taj interes splasnuo i vrlo mali su izgledi da će država u konkretnom slučaju naći kupca za upravo oglašenu prodaju 21 nekretnine na dalmatinskom području. Zapravo, tek manji dio objekata i napuštenih vojarna mogao bi pronaći kupca ili koncesionara, pa bi i ovaj natječaj, baš kao i onaj oglašen prije dvije i pol godine, mogao doživjeti fijasko.

Gotovo je posve izvjesno da neće biti kupca, recimo, za 14 hektara napuštenog vojnog skladišta u Ražinama za koje je država na posljednjem natječaju tražila gotovo 17 milijuna eura. Upitno je hoće li biti kupaca i za vrlo atraktivnih 19.300 kvadrata vojnog zemljišta na zadarskom poluotoku. Pogotovo bude li se inzistiralo na cijenama koje je bilo moguće postići prije krize.

Uostalom, evo što država u ovom trenutku prodaje u Dalmaciji i kakve su procjene mogu li i po kojoj cijeni te nekretnine biti iskorištene u gospodarske ili neke druge namjene.

[attachment=1]
MARIJAN DŽAMBO, ILUSTRACIJA: BOŠKO VESTIĆ

Šibenik: Zanatlije razmišljaju o Ražinama

Ne vjerujem da će Vlada uspjeti naći kupca za napušteno vojno skladište u Ražinama. Pogotovo ako bude inzistirala na sličnoj cijeni kao prije tri godine kada je po kvadratu tražila 120 eura - kaže šibenski poduzetnik Vlado Čović.

- Smatramo da je neprimjeren način na koji se prodaja priprema i provodi, a da o njoj vlasnik nije službenim putem barem izvijestio lokalnu vlast, a time posredno i građane Grada Šibenika - kažu u gradskoj upravi.

Šibenski obrtnici, zanatlije i agronomi udruženi u „Agro dalma zanat zadrugu“ priželjkuju da prvi u Hrvatskoj naprave agro - zanatsko - proizvodni i edukativni kampus centar koji bi u budućnosti postao snažnom razvojnom polugom šibensko - kninskog kraja. Ovaj prostor kao da je stvoren za realizaciju takve ideje.

MARIJAN DŽAMBO

Drvenik veliki: Nudi se kućica koja je služila za navođenje zrakoplova

Vlada je na trogirskom otoku Drveniku velikom odlučila prodati parcelu od 196 kvadrata na kojoj se nalazi zapuštena kamena kućica slična tornju koji prema riječima predsjednice tamošnjeg Mjesnog odbora Snježane Vulas služi za „navođenje“ aviona. Parcela se nalazi na brdovitom području Starina na sjeverozapadnom dijelu otoka nasuprot helidromu. Pročelnik gradskog Upravnog odjela za gospodarenje prostorom i komunalno gospodarstvo Ante Bilić rekao je da je parcela prema prostornoplanskoj dokumentaciji u zelenom pojasu. No, Vulas tvrdi da je riječ o građevinskoj zoni. Pored te parcele Vlada će na istom otoku prodati zemljište od 8 132 kvadrata i to prvi red uz more.Ono se nalazi sjeverno od mjesnog porta na području zvanom Teketa-Pivac.

Na toj parceli nalaze se kaže Bilić dvije kućice, najvjerojatnije koje su još davno izgradili ribari za svoje potrebe.I ta parcela iako na atraktivnoj lokaciji zelena je površina. Obje spomenute parcele koje je Vlada odlučila prodati prema Bilićevu saznanju nisu u vlasništvu MORH-a. No, na tom otoku postoji vojni objekt u zoni Komorovica smješten na površini od 12,5 hektara veli Bilić. Ta zona je u Županijskom prostornom planu uvrštena kao turistička na kojoj je planirana izgradnja turističkih sadržaja i hotela rekao je. Od predsjednice MO Vulas doznajemo kako su nedavno iz MORH-a obišli otok. Umjesto da riješe konačno Komorovicu koja je godinama zapuštena i služi za odlagalište otpada oni prodaju gluposti, ogorčeno će Vulas.

GORDANA DRAGAN

Zadar: Butici i kockarnice za vojarnu Ravnice

Od 21 vojnog objekta u Hrvatskoj koji je Vlada RH odlučila prodati ili iznajmiti, dva su na zadarskom području: nekadašnja vojarna „Poluotok“ (ex „Ravnice“) u atraktivnom dijelu Zadra, uz more uz staru gradsku jezgru, na prostoru od 19.300 četvornih metara, te bivši vojni magazin na otoku Molatu, koji ima 75 kvadrata.

Vlada RH je i prije aktualnog natječaja dva puta pokušala prodati nekadašnju vojarnu „Poluotok“, u čemu nije uspjela. Razlog je najvjerojatnije u činjenici što Grad Zadar još uvijek nije donio urbanistički plan tog prostora, pa potencijalni investitori čekaju da se definiraju sadržaji koji će urbanističkim planom na tom prostoru biti određeni.

Izrada urbanističkog plana za jednu od najatraktivnijih lokacija u središtu Zadra temeljit će se, prema najavama iz zadarske gradske uprave, na rješenju koje je izradio arhitekt Nikola Bašić. Prema Bašićevom rješenju, na mjestu bivše vojarne mogu se graditi objekti dužine 100 i visine preko 30 metara, na sedam nadzemnih i dvije podzemne etaže. U njima Bašić predviđa smještaj luksuznog hotela sa stanovima i pratećim komercijalnim sadržajima, poput ugostiteljskih objekata, butika i kockarnica. Za razliku od velikog kompleksa „Ravnice“, mali vojni objekt na otoku Molatu, magazin veličine 75 kvadrata, već je dobio koncesionara. Iznajmljena je, međutim, tek polovica objekta, jer je za drugi dio skladišta sporno vlasništvo, pa je postupak još uvijek na sudu. Bivše vojno skladište na atraktivnoj lokaciji, u uvali Lučina kod trajektnog pristaništa na Molatu, donedavno je za svoje potrebe koristio Mjesni odbor Molat.

LADA BURČUL

Omiš: Država i ne zna što prodaje

U Omišu je malo tko znao da Ministarstvo obrane posjeduje ikakvu nekretninu, a kamoli tako veliku kao što je 90.000 četvornih metara koji se ‘odazivaju’ na ime ‘Gospodarstvo Gata’. Sukladno tome i njezina možebitna prodaja, odnosno iznajmljivanje na dugogodišnju koncesiju, kod svih upitanih izazvala je tek čuđenje. Ipak, nakon dvodnevne potrage i prekapanja po ladicama gradskog Odjela za gospodarstvo saznali smo kako se navedena čestica u vlasništvu MORH-a ne nalazi u Gatima, kako joj sugerira naziv, nego u obližnjoj Ostrvici, te kako je Grad nije zaboravio, dapače, baš je imao namjeru poslati pismo Vladi RH u kojemu bi od premijera Milanovića i ministra Kotromanovića zatražio da im tu parcelu prepusti. Besplatno. Ili barem dade na korištenje. Također besplatno.

- Navedeno zemljište nalazi se u poslovnoj zoni, te smo jako zainteresirani da se na njemu što prije pokrene nekakva proizvodna djelatnost. Grad, naravno, nema novca da tu parcelu kupi, ali smo spremni pomoći MORH-u u pregovorima s potencijalnim investitorima. Dapače, to nam je i dužnost, jer je riječ o atraktivnoj lokaciji na kojoj bi posao moglo naći najmanje dvadesetak naših sugrađana - kaže omiški gradonačelnik Ivan Kovačić.

Vrijednost nekretnine nitko službeno ne želi procjenjivati, no nije teško pretpostaviti kako je riječ o iznosu koji prelazi pet milijuna kuna.

V. VUKOVIĆ

Imotski: Vojarna kao kokošinjac

Odluka Vlade RH o prodaji, odnosno davanje u koncesiju na 99 godina, 21 vojni objekt na području države, izazvala je u Imotskom zanimanje, jer se na tom popisu našao i veliki prostor nikada ne izgrađene vojarne, a potom nikada neizgrađenog zatvora. Naime, 1997. godine svečano je postavljen kamen temeljac na prostor od oko stotinjak tisuća četvornih metara u Glavini Gornjoj za izgradnju vojarne. Onda se krenulo sa poslom, povjerenom imotskoj „Topani“. Udareni su temelji buduće vojarne, potom u grubo izgrađena i jedna mala zgrada, sve u vrijednosti većoj od sedam milijuna kuna. Nakon toga, do današnjih dana ostale su samo ruševine.

Taj prostor prema procjenama stručnjaka mogao bi se prodati najviše 4-6 eura po kvadratnom metru, što bi iznosilo približno pola milijuna eura.

- Ovako da stoji to je ruglo, a taj teren mogao bi se lijepo iskoristiti. Recimo, neki investitor koji bi imao namjeru uzgajati kokoši, osmisliti proizvodnju jaja, ili recimo da grad to uzme u koncesiju i tamo prenese jednim dijelom svoj komunalni pogon, specijalke za otpad, možda neki proizvodni pogon, jer je to prostor do kojega se može vrlo brzo dovesti i voda i struja, nije na smetnji nikome, a ima vrlo dobru komunikaciju - riječi su prof. Mate Milardovića, predsjednika SDP-a Imotski, čija je obiteljska kuća i najbliža spomenutom objektu.

BRACO ĆOSIĆ

Knin: ‘Nitko nas nije obavijestio o prodaji’

Vojno skladište “Krka” na 11.964 kvadrata, smješteno uz rijeku Krku na ulazu u Knin sa šibenske strane, prostor je predviđen PP-om za društvenu namjenu.

- Nitko nas nije obavijestio o prodaji. U ovom trenutku tamo je smještena jedna humanitarna organizacija, a tu se privremeno locirao i jedan od uzgajivača magaraca. Kad god, zbog obilnih kiša, nadođe Krka, područje poplavi. Teško je pretpostaviti da bi netko ozbiljan uložio u takav prostor - kažu nam u kninskoj gradskoj upravi.

M. DŽAMBO


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Lox on November 11, 2013, 02:04:59 pm
Ako su stotine milijuna kvadrata (malo mi se čini previše) ona naravno da cijena ne može biti kao za druge nekretnine na tržištu. Da prodaju po 5-10e to su već milijarde. Iako mislim da će Kotromanoviću veći problem biti što će te novce htjeti i Linić.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on January 23, 2014, 08:02:12 pm
Iz internet izdanja časopisa Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)

VOJARNA "PUKOVNIK PREDRAG MATANOVIĆ"

Simulator BOV Patriju u procesu obuke

U vojarnii "Pukovnik Predrag Matanović" od nedavno je u proces obuke uključen simulator za pripadnike koji se obučavaju za vožnju borbenim oklopnim vozilom Patria AMW 8x8. Vozači imaju priliku isprobati vožnju u svim mogućim vremenskim uvjetima i na svim terenima, a instruktori provjeriti kako reagiraju u izvanrednim situacijama, u slučajevima kvara ili opasnosti...

[attachment=1]Između teorije i prakse svoje je mjesto našao - simulator. On nije toliko važan zbog same vožnje koliko zbog upoznavanja s mjestom vozača, a najviše zbog upoznavanja s detekcijom kvarova

Vozači koji se obučavaju za vožnju BOV Patria AMW 8x8 sada imaju priliku isprobati vožnju u svim mogućim vremenskim uvjetima i na svim terenima, a da se uopće ne pomaknu s mjesta. Instruktori pritom jasno mogu vidjeti kako budući vozači reagiraju u slučaju požara ili kvara motora, ali bez ikakve stvarne opasnosti. Naime, to im omogućuje simulator za vožnju na kojem se uvježbavaju. Iako izvana simulator djeluje kao velika kutija nalik onima koje je moguće vidjeti u zabavnim parkovima, njegova unutrašnjost u svim aspektima vjerno dočarava unutarnji izgled Patrije.

Inače se obuke za vozače i zapovjednike vozila iz Gardijske motorizirane brigade HKoV-a održavaju kontinuirano cijelu godinu, a mi smo posjetili treću po redu grupu polaznika koja je imala priliku ući u novi simulator. Poručnik Goran Mihalinac, voditelj tečaja za vozače i zapovjednike vozila BOV Patria, ističe da je u sklopu tečaja šest vozača u tri dana u simulatoru prošlo sve uvjete vožnje - cestovnu vožnju, terensku vožnju, vožnju u uvjetima smanjene vidljivosti, magle, kiše, snijega i vožnju noću. Cijeli je pak tečaj trajao od 25. studenoga do 13. prosinca, s time da se prva dva tjedna polaznici obučavaju u Petrinji, a treći tjedan upravljaju vozilima po terenu poligona u Požegi. "Prvih tjedan dana odrađuje se teoretski dio, gdje smo upoznavali opće karakteristike vozila, zatim dijelove vozila, pomoćne sustave, sustave hidraulike, elektronike i upravljanja, što je na kraju uokvireno ispitom", pojašnjava poručnik Mihalinac, pripadnik 2. mehanizirane bojne Gromovi.

Simulator - između teorije i prakse

[attachment=2]"Prvih tjedan dana odrađuje se teoretski dio, gdje smo upoznavali opće karakteristike vozila, zatim dijelove vozila, pomoćne sustave, sustave hidraulike, elektronike i upravljanja, što je na kraju uokvireno ispitom", pojašnjava poručnik Mihalinac

Između teorije i prakse svoje je mjesto našao - simulator. On, kaže poručnik, nije toliko važan zbog same vožnje koliko zbog upoznavanja s mjestom vozača, a najviše zbog upoznavanja s detekcijom kvarova. Naime, instruktor u simulatoru polazniku zadaje sve vrste kvarova, primjerice, kvar kočnog sustava, kvar hidraulike ili požar motora. U njemu se, baš kao i u samom vozilu, nalazi veliki broj prekidača, od kojih svaki ima svoju ulogu i vozač treba pravodobno uključiti točno određene prekidače za svaku situaciju. Vozač također treba pravilno prepoznati o čemu je riječ i poduzeti sve potrebne mjere. Primjerice, kad vozilo prelazi s ceste na makadam, vozač mora uključiti centralnu blokadu diferencijala, a njegov instruktor putem računala spojenog sa simulatorom odmah može vidjeti je li vozač napravio sve što je propisano.

Razvodnik Anto Dunđer, instruktor za vožnju i održavanje vozila, objašnjava nam da je simulator općenito vrlo dobar za kondiciranje vozača. Razvodnik također naglašava da je on uvelike olakšao posao instruktorima koji sada mogu lakše upoznati polaznike s vozilom, mjestom vozača i prekidačima. "Kroz tri, četiri dana obuke u simulatoru polaznicima zadajemo zadatke u obliku svih vrsta kvarova i situacija te putem računala ocjenjujemo njihove reakcije", ističe instruktor, također pripadnik Gromova. Primjerice, za vrijeme simulirane vožnje razvodnik Dunđer pritisne opciju "požar motornog prostora", a vozač u simulaciji na motoru vozila ugleda plamen i mora brzo reagirati. Za prolaz polaznik treba sigurno i pravodobno odraditi najmanje 80 posto zadanih situacija.

[attachment=3]
Razvodnik Dundjer kaže da su mjere sigurnosti u simulatoru iste kao one u pravom vozilu pa ono ne može krenuti dok sve nije učinjeno prema propisima - zatvorena vrata, vezan pojas itd. Slika iz samog vozila prenosi se na računalo kojim upravlja instruktor, a uz njega sve promatra i zapovjednik vozila. S polaznikom instruktor komunicira putem slušalica s mikrofonom. Također instruktor uz pomoć računala i upravljača može promatrati simuliranu vožnju iz svih kuteva i pozicija, a na sam računalni sustav prijavljuje se uz pomoć otiska prsta, što znači da je simulator uvijek u sigurnim rukama.

"Polaznicima se sviđa ovaj dio obuke zbog samog upoznavanja vozila, ali ipak je znatna razlika između vožnje simulatora i stvarnog vozila pa je naš prijedlog da se simulator koristi poslije vožnje na stvarnom vozilu", zaključuje instruktor Dunđer. Simulatorom se u ovoj obuci koriste otprilike dva mjeseca pa se još uvijek raspravlja o tome u koji dio obuke ubaciti simulaciju. Instruktori predlažu da se prvi tjedan odradi teoretski dio, drugi tjedan slalom vožnja, terenska i cestovna vožnja vozilima, a onda da na red dođe simulator u kojem se provjerava kako vozači barataju komandama i vozilom. Prema riječima poručnika Mihalinca, instruktori smatraju da vozač ne bi trebao prerano doći u simulator jer ga on "previše opusti". Dakle, tek na kraju, kad vozač već poznaje vozilo, kad je siguran i kad uđe u ritam vožnje, preko simulatora se može vidjeti poznaje li sve prekidače i funkcije u vozilu.

[attachment=4]
NRF i EU Borbena grupa

U ovom obučnom ciklusu sudjelovala su 24 polaznika s instruktorima, ali su neki od njih već otprije upoznati s vozilima i vožnjom te su polazili teoretski dio tečaja kako bi dobili certifikat s tečaja. Zbog toga je u praktičnom dijelu tečaja sudjelovalo ipak nešto manje polaznika.

Bojna Tigrovi još je uvijek u središtu zbivanja jer se priprema za NATO-ove snage za brzi odgovor (NATO Response Forces), a od iduće godine gust raspored počinje i za Gromove koji se spremaju za Borbene grupe Europske unije (EU Battlegroup). Naime, od 1. siječnja 2016. godine oni bi trebali biti u pripravnosti za potrebe misija EU-a.

[attachment=5]


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on January 23, 2014, 08:04:28 pm
Simulator BOV Patriju u procesu obuke


Slalom između čunjeva

Slalom vožnja je prva vožnja polaznika prije odlaska u Požegu, odnosno njihovo prvo upravljanje ovim velikim borbenim vozilom. U tzv. slalomu glavni je zadatak proći kroz vrata široka tri i pol metra. To nije nimalo lako ako se uzme u obzir da je borbeno oklopno vozilo s retrovizorima široko 3 metra i 45 centimetara, što znači da vozač ima tek nekoliko centimetara manevarskog prostora. Nakon prolaska kroz vrata mora manevrirati između čunjeva i piketa koje su jedna od druge udaljene 10 metara, dok je vozilo dugačko 8 metara i jedan centimetar. Sve se to radi kako bi se vidjelo jesu li vozači svjesni vozila i jesu li pravilno podesili svoje mjesto vozača i retrovizore te imaju li savršenu vidljivost. Kada su u pitanju sama vozila, u Petrinji je u vrijeme održavanja tečaja boravilo i pet mehaničara iz ?ure ?akovića jer je u tijeku bio dvogodišnji pregled Patrija.

[attachment=1]
Cyberwar simulator

Ovim se simulatorima, među ostalim, koriste i Finci i Poljaci, a riječ je o simulatoru za amfibijsko vozilo pa se tako ono može kretati po svim terenima. Simulator simulira vožnju po Italiji, u okolici Verone, a na njemu se mogu uvježbavati procedure za sve vrste kvarova, dok računalo istodobno provjerava sve prometne propise i pravila za vrijeme vožnje i instruktoru signalira ako je vozač pogriješio. Idealna temperatura za rad simulatora je između 20 i 25 stupnjeva Celzija, širina mu je 1,5 metar, dužina 2,5 i visina 2,3 metra, a teži 900 kilograma. Simulira sve moguće uvjete - cestovnu vožnju, vožnju po urbanom naselju, off-road vožnju, navoženje na labudicu i tome slično. Prema riječima instruktora Dunđera, najčešće pogreške koje polaznici ponavljaju u simuliranoj vožnji jesu sudar s predmetima, proklizavanje na asfaltu te neprilagođavanje uvjetima koje im instruktor "podmeće" putem računala.

[attachment=2]

Petra KOSTANJŠAK, snimio Tomislav BRANDT, Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: Solaris on November 22, 2014, 05:51:14 pm
22 GODINE POSLIJE
Nepokretna vojna imovina: propada nam carstvo od 28,5 milijardi dolara

Vrijednost nepokretne vojne imovine koju je 1991. i 1992. godine Ministarstvo obrane preuzelo nakon povlačenja JNA iznosila je, prema izvješću koje je Vlada pokojnog Ivice Račana načinila na zahtjev Haaškog tribunala, 28 milijardi i 500 milijuna dolara.

Odgovor na pitanje kako se tim imetkom raspolagalo od tada do danas, pokušala je dati studija “Kome propadaju bivše vojne nekretnine?” autora Krune Kardova, sociologa s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, i vojnog analitičara Igora Tabaka.

Sam naziv studije sugerira kako ovo društvo nije osvijestilo što je njegov interes kad su u pitanju bivše vojarne, karaule, gospodarske zgrade i ostale vojne nekretnine.

U takvoj situaciji, kako naglašavaju autori, središnja je vlast, isprva kroz MORH, a kasnije kroz odluke Vlade i u današnje vrijeme, kroz politiku Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), samostalno upravljala raspodjelom bivše vojne imovine, često zanemarujući interes lokalne samouprave.

A gdje su javne rasprave?
- U niti jednom ovdje analiziranom slučaju procesa prenamjene vojnih nekretnina nisu bile organizirane javne rasprave niti se osmišljavanje budućih namjena i planiranje odvijalo participativnim procesima. Proces prenamjene se odvijao kao zatvoreni proces unutar državnih tijela koje donose odluke o prijenosu upravljanja ili vlasništva - navodi Kruno Kardov, koji se posebno osvrnuo na postupanje države i lokalne samouprave s bivšim vojnim objektima na otoku Visu, a unutar “viškog primjera” ponajviše s bivšom vojarnom Samogor.

Tu je Kardov, donekle suprotno generalnoj ocjeni o upravljanju bivšom vojnom imovinom, utvrdio kako prelazak Samogora pod okrilje grada Visa nije potvrdio opravdanost često korištene teze da je bivše vojne nekretnine dovoljno darovati lokalnoj samoupravi kako bi se one uspješno prenamijenile.

Naime, iako je Samogor još 2002. postao gradsko vlasništvo, do danas nije cjelovito riješeno što se želi napraviti od tog prostora veličine 12 hektara, već se on rascjepkao i u novoj je upotrebi tek u manjim dijelovima. Što, prema mišljenjima koje citira Kardov, nije dobro rješenje.

Studija Kardova i Tabaka utvrdila je, među ostalim, da je MORH preuzeo ukupno 976 nekretnina koje je koristila JNA. Od toga je 358 prenio institucijama zaduženima za upravljanje državnom imovinom kao što su, ranije, Hrvatski fond za privatizaciju, odnosno DUUDI u današnje vrijeme. Osim vojarni i zgrada za vojnu logistiku, iz MORH-a su izdvajani i hoteli i vojna odmarališta.

Uočljivo je da se “razduživanje” MORH-a pojačalo tek nakon smjene vlasti u zemlji 2000. Do tada je MORH predao tek stotinjak nekretnina.

Od 618 nekretnina kojima Ministarstvo obrane trenutno raspolaže, samo 226 objekata proglašeno je neophodnim za vojne potrebe. Ostalo će biti predano DUUDI-ju.

Vedran Marjanović

MORH obavio inventuru

Slučajno ili ne, jučer se, dan nakon prezentacije studije Kardova i Tabaka, priopćenjem o stanju vojne imovine oglasilo Ministarstvo obrane. U priopćenju se podaci o vojnoj imovini koje iznosi studija, upotpunjuje informacijama o vojnim stanovima, garažama i poslovnim prostorima. Pa tako MORH navodi da je od 2722 vojna stana u najmu 2331. Razliku čini 113 stanova koji služe za službene potrebe i 278 praznih stanova.
Od 2920 vojnih garaža, 1659 je u najmu bez naknade hrvatskim ratnim vojnim invalidima. Od 278 poslovnih prostora MORH-a, 135 je u zakupu a ostalo je, ili ustupljeno udrugama i sindikatima bez naknade, ili se ne koristi.

Polemizirajući s tvrdnjama da se presporo rješava imovine koja nije proglašena neophodnom za vojne potrebe, iz MORH-a poručuju da se postupak predaje nekretnina DUUDI-ju finišira tek kada se nekretnine pravno urede. Pri tome napominju i kako se dio vojnih nekretnina koje bi trebalo prebaciti DUUDI-ju bespravno koristi.


http://www.slobodnadalmacija.hr/


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: dzumba on November 22, 2014, 06:42:24 pm
Наведена вредност имовине је врло дискитабилна. И овде у Србији су тврдили да је вредност војне имовине (оне у вишку) десетине милијарди долара (тада марака). То је вредно само онолико колико вреди на тржишту. Нешто од те имовине не вреди ништа јер је нико неће.

 Ипак, нешто и вреди, као на пример ти бивши хотели. Ако ништа друго оно због локација и локацијске инфраструктуре.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on July 15, 2015, 03:28:49 pm
Poprilična sredstva se ulažu u perspektivne nekretnine OS RH, vojarnu Hrvatskog vojnog učilišta, vojarnu u Petrinji, zrakoplovne baze na Plesu i Zemuniku, vojno-skladišne komplekse, poligon na Slunju...


VOJNE NEKRETNINE

Sve aktivnosti usmjerene poboljšanju standarda života i rada pripadnika OSRH

Od ukupno 626 vojnih nekretnina, njih 325 neperspektivnih tijekom 2014. predano je na upravljanje Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom kako bi se stavile u gospodarsku funkciju te zaustavilo njihovo propadanje. U perspektivnim se nekretninama u posljednje dvije godine puno radi na obnovi i izgradnji pa su tako intenzivirani radovi u petrinjskoj vojarni XXI. stoljeća, obnavljaju se objekti na HVU-u, u Doljanima je u tijeku izgradnja deset novih suvremenih skladišta, gradi se infrastruktura za potrebe HRZ-a i PZO-a na Plesu, na poligonu “Eugen Kvaternik” grade se smještajni objekti za osoblje i naoružanje...a sve su aktivnosti usmjerene poboljšanju standarda života i rada pripadnika OSRH...


[attachment=1]
Poslovni prostori u vlasništvu Republike Hrvatske koji obuhvaćaju poslovne zgrade, poslovne prostore, garaže i garažna mjesta koji su do sada bili na upravljanju Ministarstva obrane RH Odlukom Vlade Republike Hrvatske od 12. ožujka 2015. prenose se na upravljanje i raspolaganje Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom. Donesena je također i Odluka o prodaji stanova kojima upravlja MORH, a u vlasništvu su Republike Hrvatske. Nakon niza godina Ministarstvo obrane rasteretit će se poslova vezanih uz upravljanje i raspolaganje nekretninama koje nisu u izravnoj potpori obrambenom sustavu. Važno je i istaknuti da će se sredstva od prodaje vojnih stanova uplaćivati u proračun MORH-a i koristiti za poboljšanje standarda smještaja djelatnih vojnih osoba. Od dosadašnje prodaje vojnih stanova, kazao nam je načelnik Sektora za nekretnine, graditeljstvo i zaštitu okoliša brigadir Ivan Raos, dobiveno je 40 milijuna kn i ta su sredstva na računu Ministarstva obrane. Napominje i kako je važno da se ona ne moraju utrošiti u fiskalnoj godini već su prenosiva što je prednost zbog dugotrajnosti postupka izrade tehničke dokumentacije i nadmetanja. “Novost je,” ističe Raos, “što će prema ovoj Odluci stanove moći otkupiti i zaštićeni najmoprimci što po Odluci iz 2011. godine nije bilo moguće. Do 30. lipnja ove godine može se podnijeti zahtjev za kupnju stana, a ako korisnik stana ne podnese zahtjev, stan će se prenijeti Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom koji će u skladu s modalitetima upravljanja državnom imovinom odlučivati o njegovu statusu.”

Jednako tako 30. je lipnja i rok dokad bi se na upravljanje DUUDI-ju trebali predati poslovni prostori, garaže i garažna mjesta koja su prema riječima brigadira Raosa na svojevrstan način opterećivala proračun MORH-a, a on ih ni na koji način nije mogao koristiti. Riječ je o 247 poslovnih prostora i 2879 garaža i garažnih mjesta. Iza ovih odluka, napominje brigadir Raos, golemi je posao koji je protekle dvije godine odradio Sektor za nekretnine, graditeljstvo i zaštitu okoliša, uz sve druge poslove, a posebno one vezane uz obnovu perspektivnih vojnih objekata.

Od ukupno 626 vojnih nekretnina, njih 325 neperspektivnih tijekom 2014. godine predano je na upravljanje Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom. Navedene bi se nekretnine trebale staviti u gospodarsku funkciju kako bi se zaustavilo njihovo propadanje, a manji dio neperspektivnih vojnih nekretnina predan je drugim državnim tijelima s ciljem racionalizacije i smanjenja troškova državnog proračuna. “Na upravljanju MORH-u i OSRH ostala je 191 perspektivna vojna nekretnina. Dakle, u ovoj ćemo godini još 36 neperspektivnih vojnih nekretnina predati DUUDI-ju i time završiti proces koji dugi niz godina nepotrebno opterećuje MORH. Bilo je mnogo posla jer smo prvi put nakon 20 godina najprije objedinili evidencije vojnih nekretnina prema dostupnoj dokumentaciji, a nakon toga na terenu popisali svaku pojedinačnu nekretninu.Tijekom godina bilo je dosta promjena tako da stanje na terenu i evidencije koje smo imali nisu bile usklađene. Bio je to veliki posao koji smo uspješno priveli kraju. U tijeku je unošenje podataka u informacijski sustav. Sustav će nam omogućiti da u svakom trenutku znamo u kojem je statusu pojedina nekretnina, njezin imovinsko-pravni status i kako se koristi,” kaže brigadir Raos, ali napominje kako posao još nije završen sve dok se ne sredi i imovinsko-pravna dokumentacija.

Uredba o vojnom graditeljstvu

[attachment=2]“Zadovoljni smo realizacijom svih infrastrukturnih projekata jer su oni usmjereni na poboljšanje standarda života i rada pripadnika Oružanih snaga RH,” ističe brigadir Ivan Raos
Foto: J. Kopi


Osim privođenja kraju aktivnosti vezanih uz neperspektivne vojne nekretnine u vojnom graditeljstvu napravljen je još jedan iskorak. Naime, krajem prošle godine donesena je Uredba o vojnom graditeljstvu u skladu s kojom je Sektor za nekretnine, graditeljstvo i zaštitu okoliša ovlašten za sve objekte i lokacije koje su u nadležnosti Ministarstva obrane i Oružanih snaga izdavati građevinske i uporabne dozvole, naravno sukladno svim propisima u civilnom sektoru. Do sada su se zahtjevi upućivali Ministarstvu graditeljstva. “Na ovaj će se način cijeli postupak znatno ubrzati i povećat će se učinkovitost,” kaže Raos te pojašnjava kako je u svijetu i inače praksa da se vojne lokacije rješavaju unutar sustava obrane. “Preduvjet za to je bio digitalni katastar koji već imamo. Naravno, informacijski sustav je živo tijelo i stalno ga treba dorađivati.” Ova je Uredba važna između ostalog i zbog nastavka radova koji su u tijeku u vojnim objektima kao i na vojnim lokacijama na kojima se planira započeti s radovima na obnovi i izgradnji vojnih objekata tijekom ove godine. U posljednje dvije godine puno se više radi na obnovi i izgradnji novih objekata po vojarnama i vojnim poligonima, a brigadir Raos pojašnjava kako su se graditeljski radovi intenzivirali tijekom 2013., ali i da se u planiranju radova primjenjuje nova praksa, a to je koncentracija na nekoliko ključnih lokacija, odnosno projekata.

Tako su se intenzivirali radovi i nastavilo s daljnjom gradnjom u petrinjskoj vojarni XXI. stoljeća. S tim se projektom, napominje, stalo 2010. i pune je dvije godine bio u stanju mirovanja. Dobra je osnova za nastavak radova bilo to što je napravljen kompletan urbanizam unutarnjeg uređenja vojarne. Kad je o ovom projektu riječ, brigadir Raos napominje da je Ministarstvo obrane prvi put u tvrtki koja je na javnom natječaju izabrana za izvođača radova proveo nadzor (AUDIT). Povjerenstvo iz MORH-a i OSRH došlo je u tvrtku utvrditi imaju li oni doista mogućnosti obaviti posao za koji su odabrani kad je riječ o kvalificiranim radnicima, opremi, mehanizaciji. Tek nakon toga je potpisan ugovor. “To je dobra praksa i mislim da bi pogotovo kod velikih zahvata i projekata u graditeljstvu to trebalo biti pravilo. U Petrinji se radi na izgradnji četiriju stambenih objekata koji su u građevinskom dijelu u potpunosti završeni, a dio vanjske infrastrukture je završen. Novim je objektima osiguran smještaj za 300 pripadnika OSRH koji se u slučaju izvanredne situacije može povećati na 600.

[attachment=3]Do sada su na HVU-u u potpunosti rekonstruirani objekti broj 4 i 5 koji služe za smještaj polaznika svih razina izobrazbe. Također je rekonstruiran i objekt broj 18 koji služi za smještaj predavača Ratne i Zapovjedno-stožerne škole. Planirano je obnoviti objekt broj 7 koji će se koristiti za smještaj kadeta, te objekt broj 36 u kojem će biti Ravnateljstvo HVU-a, zatim nastaviti rekonstrukciju amfiteatara i učionica u objektu broj 58, s ciljem osiguranja kvalitetnog prostora za provedbu svih oblika izobrazbe, te vanjske fasade i zamjenu prozora na svim objektima uz ulice Ilicu i Črnomerec.

U Petrinji je također izrađen projekt i počela je izrada suvremenog prališta za borbena oklopna vozila (BOV) koje zadovoljava sve standarde zaštite okoliša, a koji će biti završen u travnju.

Brigadir Raos napominje i kako se pri obnovi i gradnji novih objekata poštuje direktiva Europske komisije da se sve zgrade u vlasništvu države i javne uprave moraju u energetskom smislu poboljšati, odnosno postići da u idućem razdoblju troše manje energije čime se štede i financijska sredstva. Na tom se području iznimno dobro surađuje s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Dopunjeni su projekti za objekte koji se grade u Petrinji u skladu sa zahtjevima Fonda u poboljšanju energetske učinkovitosti. Na osnovi potpisanog ugovora od Fonda će ostvariti povrat od 10,6 milijuna kn,iznos koji će se reinvestirati u vojarnu u Petrinji.

U ovoj se godini u vojarni u Petrinji planira izgraditi jedan obučni objekt, čija će gradnja započeti krajem svibnja, te će se tijekom kolovoza započeti s izgradnjom zapovjednog objekta. “Namjera je vojarnu u Petrinji u kontinuitetu izgrađivati do pune urbanizacije. Mislim da možemo biti zadovoljni, u končanici će biti najzadovoljniji oni zbog kojih to radimo, a to su naši profesionalni vojnici koji ondje žive i rade,” ističe Raos.

Prilikom obnove objekata na HVU-u također se moralo paziti na specifične zahtjeve jer je cijeli kompleks pod zaštitom spomeničke baštine, a ostvarena je i suradnja s Fondom za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti. Do sada su na HVU-u u potpunosti rekonstruirani objekti broj 4 i 5 koji služe za smještaju polaznika svih razina izobrazbe. Također je rekonstruiran i objekt broj 18 koji služi za smještaj predavača Ratne i Zapovjedno-stožerne škole. Planirano je obnoviti objekt broj 7 koji će se koristiti za smještaj kadeta, te objekt broj 36 u kojem će biti Ravnateljstvo HVU-a, zatim nastaviti rekonstrukciju amfiteatara i učionica u objektu broj 58 s ciljem osiguranja kvalitetnog prostora za provedbu svih oblika izobrazbe, te vanjske fasade i zamjene prozora na svim objektima uz ulice Ilicu i Črnomerac, tako da bi ove godine vanjska vizura HVU-a trebala biti gotova,” ističe naš sugovornik. Također je u planu i izgradnja novog smještajnog objekta što će svakako imati nemjerljiv pozitivan učinak na standard smještaja pripadnika OSRH koji u Zagreb dolaze premještajem zbog potreba službe.

[attachment=4]
Dosta se ulaže i u skladišta UBS-a. Tako je u Doljanima u tijeku izgradnja deset novih suvremenih skladišta koja će zadovoljavati najviše standarde i s najvišim sustavom tehničke zaštite. Radovi teku po planu, a njihov je završetak planiran za 2016. godinu.

Brigadir Raos ističe kako se i sredstva od međunarodne zračne luke Pleso za dio zemljišta koji im je ustupljen, a riječ je o 77 milijuna kn, investiraju u izgradnju infrastrukture za potrebe HRZ-a i PZO-a prema parametrima koje je definiralo Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.

Kad je o vojnim poligonima riječ, težište će ove godine, napominje, biti na poligonu “Eugen Kvaternik” kod Slunja gdje će se graditi objekti za smještaj panzer haubica, te smještajni objekti za osoblje i tehnička radionica.

“Zadovoljni smo realizacijom svih ovih infrastrukturnih projekata jer su oni usmjereni na poboljšanje standarda života i rada pripadnika Oružanih snaga RH, zaključio je brigadir Raos.

[attachment=5]U Petrinji se radi na izgradnji četiriju stambenih objekata koji su u građevinskom dijelu u potpunosti završeni, a dio vanjske infrastrukture je završen. Novim je objektima osiguran smještaj za 300 pripadnika OSRH koji se u izvanrednim situacijama može povećati na 600

[attachment=6]U Petrinji je počela izgradnja i suvremenog prališta za borbena oklopna vozila (BOV) koje zadovoljava sve standarde zaštite okoliša, a bit će završen u travnju

U Doljanima je u tijeku izgradnja deset novih suvremenih skladišta koja će zadovoljavati najviše standarde i s najvišim sustavom tehničke zaštite. Radovi teku po planu, a njihov je završetak planiran za 2016. godinu.

[attachment=7]
[attachment=8]
Leida PARLOV, fotoarhiva MORH-a, Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/) (broj 471, travanj 2015.)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: brodarski on July 15, 2015, 04:30:19 pm
Što će skladištiti u nadzemnim skladištima? Mineralnu vodu i drvenu građu?


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: duje on September 24, 2015, 04:43:09 pm
Vir: Defender.hr (http://www.defender.hr/)

Kada će konačno biti izgrađena vojarna 21.stoljeća?

Datum objave: 24.09.2015

Ne vjerujemo da postoji sličan primjer u svijetu, ali u RH se jedna vojarna gradi već 10 godina i to ona u Petrinji. Najbolje od svega tome se ne nazire kraj.

Vlada RH je na današnjoj sjednici dala suglasnost Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2016. godini za potrebe izvođenja radova na izgradnji nastavne građevine u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“ u Petrinji, u visini do 10.000.000,00 kn.

Ministarstvo obrane je provelo postupak javne nabave radi sklapanja ugovora o javnim radovima na izgradnji nastavne građevine u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“ u Petrinji te je u sklopu istog odabrana ponuda ponuditelja MEŠIĆ COM d.o.o., Zagreb ukupne vrijednosti 14.707.054,03 kn s PDV-om. Izvođenje radova i plaćanja istih predviđeno je u 2015. godini u iznosu do 4.707.054,03 kn i u 2016. godini u iznosu do 10.000.000,00 kn.

U Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. godinu na pozicijama Ministarstva obrane u okviru aktivnosti A545050 Izgradnja objekata i infrastrukture, skupine računa 421 Građevinski objekti osigurano je 55.200.000,00 kn. S navedene aktivnosti za izvođenje radova na izgradnji nastavne građevine u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“ u Petrinji u 2015. godini izdvojit će se sredstva u iznosu do 4.707.054,03 kn.

Dakle, za razliku sredstava u iznosu do 10.000.000,00 kn Ministarstvo obrane traži suglasnost Vlade Republike Hrvatske za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna u 2016. godini. Člankom 44. stavkom 2. Zakona o proračunu propisano je da proračunski korisnik može preuzeti obveze po ugovoru koji zahtijeva plaćanje u sljedećim godinama uz suglasnost Vlade, a na prijedlog ministra financija (Narodne novine, br. 87/08, 136/12 i 15/15).

Sukladno navedenoj odredbi Zakona o proračunu, ministar financija je predložio Vladi Republike Hrvatske da Ministarstvu obrane dade suglasnost za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna u 2016. godini u iznosu do 10.000.000,00 kn za potrebe izvođenja radova na izgradnji nastavne građevine u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“ u Petrinji.

Treba reći kako je za mandata Milanovićeve vlade, sa ovim danas dodjeljenim sredstvima, ukupno dodjeljeno oko 60 milijuna kuna za potrebe izgradnje petrinjske vojarne.

[attachment=1]


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: brodarski on September 24, 2015, 05:31:08 pm
Tko je ikad čuo za Mešić com? Kome se sad pogoduje?


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on October 05, 2015, 04:52:13 pm
5.10.2015.

Posjet predsjednika Vlade RH vojarni u Petrinji

[attachment=1]
Predsjednik Vlade RH, Zoran Milanović,  je danas, u ponedjeljak 5. listopada 2015., posjetio vojarnu „Pukovnik Predrag Matanović“ u Petrinji gdje je u pratnji ministra obrane Ante Kotromanovića, načelnika Glavnog stožera OSRH, generala zbora Drage Lovrića i tima suradnika obišao novoizgrađene smještajne objekte.

Vojarna „Pukovnik Predrag Matanović“, dugoročno je perspektivna vojna nekretnina i u skladu sa strateškim značajem kojeg ima za Oružane snage RH u nju se sustavno i planski ulaže kako bi se, u skladu s najvišim svjetskim vojnim standardima, razvila u modernu hrvatsku vojarnu.  Višegodišnji investicijski projekt uključuje izgradnju smještajnih, zapovjednih, nastavnih, skladištnih i obučnih objekata, izgradnju i rekonstrukciju prometne i komunalne infrastrukture te modernizaciju postojećih objekata i uređenje okoliša, a vrijednost cijelog projekta je 180.000.000,00 kn.

Premijer Milanović  obišao je suvremenu građevinu za pranje borbenih oklopnih motornih vozila te novoizgrađene objekte za smještaj i rad vojnika koji su dovršeni tijekom 2015. godine. Novoizgrađeni objekti su predviđeni za smještaj 300 pripadnika OSRH, a građeni su po visokim energetskim standardima zbog čega je s 10,6 milijuna kuna njihovu gradnju sufinancirao i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Na važnost suradnje s Fondom za zaštitu okoliša te modela reinvestiranja uloženih sredstava podsjetio je i ministar Kotromanović. „Do sada smo uložili ovdje više od 61 milijun kuna u dvije i pol godine. Iduće godine uložit ćemo oko 32 milijuna kuna u nastavak gradnje objekata. Najvažnije je da smo s Fondom za zaštitu okoliša potpisali sporazum za povrat sredstava na ovim objektima. Ulaganje u energetsku učinkovitost nam daje ove godine 10,6 milijuna kuna povrata. Ovu ćemo vojarnu pretvoriti u pravu vojarnu za 21. stoljeće, imat će sve sadržaje, odličan smještaj, vježbalište, obuku“, rekao je ministar Kotromanović pri obilasku vojarne.

Zadovoljan viđenim je bio i premijer Zoran Milanović koji je rekao kako je Hrvatska vojska mala po brojnosti ali velika po svojim kvalitetama i profesionalnosti. Nakon što je obišao vojarnu „Pukovnik Predrag Matanović“, premijer Milanović je rekao: „Volim vidjeti ovo. Ovo je dobro uložen novac. Ovo je način na koji se novac naših građana, poreznih obveznika, ulaže u visoke standarde za našu vojsku.“

Prema postojećim planovima, do 2018. godine će u petrinjskoj vojarni, vojarni 21. stoljeća biti sagrađena još tri bloka smještajnih građevina, nastavne i zapovjedne građevine te ambulante, dok se do 2021. godine planira sanacija postojećih skladišnih, radioničkih i opskrbnih kapaciteta, modernizacija automatskog pješačkog strelišta te izgradnja prostora za sportske i društvene sadržaje.

[attachment=2]
morh.hr (http://www.morh.hr/hr/)


Birao sam slike na kojima se najviše vide građevine, na žalost one medijima nisu u prvom planu.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on October 09, 2015, 02:01:44 pm
Nekoliko slika s Twitter profila Vlade RH (https://twitter.com/vladarh):

Vojarna "Pukovnik Predrag Matanović" u Petrinji.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
Ipak, ima u vojarni i starijih objekta koji čekaju rekonstrukciju ili rušenje.

[attachment=4]


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: duje on January 08, 2016, 07:02:52 pm
Izgleda da su susjedi poligona "Slunj" osjetili da bi se dalo nešto i zaradit. Slično se već godinama radi sa poligonom "Poček" u Sloveniji.

Vir: "24 sata hr" (http://www.24sata.hr/) Zagreb

08.01.2016

Dosta im je pucanja: Slunj će blokirati gradnju NATO baze

PROPADE ULAGANJE: MORH je najavio da će SAD investirati u vojni poligon, ali lokalna vlast im poručuje: "Platite milijune ako se želite igrati rata kod nas"
  
Znate kako smrdi kad bacite petardu? E možete misliti kako je kad padaju granate. Dosta je bilo toga!

Gradonačelnik Slunja Jure Katić (HDZ) tako je ogorčeno reagirao na najavu iz SAD-a da će oni investirati u vojni poligon “Eugen Kvaternik” u tom gradu. Tijekom  posjeta predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i načelnika Oružanih snaga Drage Lovrića Minnesoti zajedno su najavili nova ulaganja kako bi poligon postao jedan od najmodernijih u Europi.

-Iskoristit ćemo sposobnost i financijska sredstva SAD-a te naša proračunska sredstva da poligon Slunj bude najmoderniji u Europi - rekao je Lovrić nakon spomenutih sastanaka i dodao da planove za razvoj već pripremaju. Na poligonu ne bi vježbali samo vojnici iz zemalja NATO-a nego i iz trećih zemalja.

-Mislim da će to biti izvrsno - rekla je predsjednica.

Međutim, gradonačelnik Katić u tome ne vidi ništa izvrsnoga i kaže da ni Slunj ni pet okolnih općina ne žele čak niti ovaj poligon, a kamoli da se on širi.

-Nikakva baza nije dobrodošla. Bolje jedna turistička destinacija nego deset vojnih baza. Opet nas nitko ništa nije pitao. Tenkovi i teški strojevi uništavaju naše ceste, a poligon više ne plaća niti komunalnu naknadu od koje bismo popravljali oštećenja prometnica - kaže Katić.

Iako je Slunj sve više prepoznat kao turistička destincija zbog prirode, rijeke i Rastoka, Katić kaže da im je već puna kapa toga da ih svakodnevno nadlijeću avioni i da bruje tenkovi te da turisti slušaju eksplozije s vojnih vježbi. Vojni poligon je najveći te vrste u Hrvatskoj i zauzima čak trećinu Slunja.

Nakon što je Vlada prije godinu i pol dana ukinula plaćanje komunalne naknade, Slunj se žalio i Ustavnom sudu, ali oni nisu još nisu ništa odlučili o toj žalbi lokalne samouprave.

-Zahtijevamo i za postojeći poligon ekološku rentu. Na komunalnoj naknadi smo izgubili 4,5 milijuna kuna, što je skoro pola proračuna - kaže Katić.

Osim toga, grad ne može zbog poligona raspolagati niti izvorištem vode, a Ministarstvo obrane ne želi se priključiti niti na kanalizaciju, objašnjava Katić. Iz MORH-a nam nisu odgovorili na upit kako uopće planiraju modernizirati poligon ako gradska vlast to blokira.

Svi se ponašaju kao baje, a ovdje su ništa

Gradonačelnik Katić je ogorčen i na ministra obrane Antu Kotromanovića i na Dragu Lovrića jer ih ignoriraju.

-Svi se oni ponašaju kao veliki baje vani, a ovdje su ništa i tako ćemo se prema njima ponašati - kaže Katić.



Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: mandalina on January 08, 2016, 08:38:39 pm

Ovi barem samo pare traže. Slovenci kod Postojne traže, da se poligon zatvori i da se izradi golf igralište i šta još znam. To u oba primjera podpaljuju opštinski funkcioneri kojima je u slučaju uspjeha obečana financijska zahvala. Onda te parcele budu razkomadane i prodate tajkunima.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: duje on February 16, 2016, 09:43:39 am
Vir: Defender.hr (http://www.defender.hr/)

16.02.2016.

Prenosimo iz magazina DEFENDER: Master plan razvoja vojnog poligona Slunj

U vojni poligon OSRH “Eugen Kvaternik” na Slunju kroz desetogodišnje razdoblje uložit će se ukupno 400 milijuna kuna. Radi se o zajedničkom ulaganju hrvatskih i američkih partnera kroz projekt OSRH, Nacionalne garde Minessote i EUCOM-a prema kojem bi vojni poligon trebao postati, ne samo jedan od najvećih već i najmodernijih poligona u ovom dijelu Europe. Razvoj i ulaganje u vojni poligon Slunj je od strateškog nacionalnog interesa, jer omogućava integrirano uvježbavanje OS RH u konceptu domovinske sigurnosti samostalno ili u suradnji sa saveznicima i partnerima.

Razvoj i ulaganje u vojni poligon Slunj je od strateškog nacionalnog interesa, jer omogućava integrirano uvježbavanje OS RH u konceptu domovinske sigurnosti samostalno ili u suradnji sa saveznicima i partnerima.

Osim toga, namjera je da vojni poligon omogući uvježbavanje svih institucija nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske u provedbi misija i zadaća zaštite i spašavanja te pomoći civilnom stanovništvu u humanitarnim i drugim katastrofama, jer drugih terena za te namjene nema.

Razvojem vojnog poligona Slunj u konačnici će doći do integracije sa vježbalištem Udbina i Cerovac koja su namijenjena za provedbu specijalističkih oblika obuke. Na vježbalištu Udbina provodi se obuka specijalnih postrojbi, a na vježbalištu Cerovac obuka inženjerijskih postrojbi.

Koncept razvoja poligona izrađen je u cijelosti od strane Oružanih snaga Republike Hrvatske, po uzoru na Camp Ripley Nacionalne Garde Minnesote (NGM) te na Združeno multinacionalno obučno središte američke kopnene vojske u Europi. Oružane snage Republike Hrvatske će zajednički s pripadnicima Nacionalne garde Minnesote razraditi detaljni urbanistički plan i program razvoja vojnog poligona „Eugen Kvaternik“ na Slunju.

Treba istaknuti i prednosti koje će od razvoja poligona imati i lokalna zajednica. Primjerice, U pogledu energetske samoodrživosti i energetske neovisnosti vojnog poligona Eugen Kvaternik Slunj, potrebno je naglasiti kako se na prostoru poligona trenutno nalazi jedna mini hidrocentrala, koja je devastirana i van upotrebe već duže vrijeme.

U tom cilju postoji mogućnost energetskog iskorištavanja toka rijeke Mrežnice u zahvatu poligona na način da se već postojeća mini hidrocentrala stavi u pogon te da se dodatno izgrade još 4 male ili 2 veće mini hidrocentrale ukupne snage cca 2,5 MW. Pored navedenog, postoji mogućnost izgradnje i jedne električne centrale na biomasu snage cca 1 MW. Izgradnjom ovih elektrana dobila bi se ukupna instalirana snaga od cca 2,5 MW što bi na godišnjoj razini od 6000 sati rada iznosilo proizvodnju električne energije od cca 18 400 MWh/godišnje.

Na ovaj bi se način osigurala energetska neovisnost vojnog poligona i stabilna opskrba poligona električnom energijom kao i ispunjavanje preuzetih obveza o energetskoj učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije. Od ovih projekata, korist bi mogla imati i lokalna zajednica jer bi se proizvodila veća količina energije nego što su to trenutne i zacrtane potrebe vojnog poligona, čime bi se ostvarili dodatni financijski učinci na lokalno gospodarstvo.

O Master Planu razvoja poligona Slunj i utjecaju na ekonomske i socijalne prilike lokalnog stanovništva pročitajte u tiskanom izdanju magazina DEFENDER…

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on July 21, 2017, 11:39:48 am
21.7.2017.

Svečano otvorena vojarna "126. brigade HV-a" u Sinju

[attachment=1]
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković i potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Damir Krstičević, potpredsjednik Hrvatskog sabora Milijan Brkić, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov, gradonačelnica Grada Sinja Kristina Križanac i drugi visoki vojni i civilni uzvanici nazočili su danas, u petak, 21. srpnja 2017. otvorenju vojarne "126. brigade HV-a" u Sinju.

Ovom prilikom predsjednik Vlade RH Andrej Plenković izrazio je zadovoljstvo što se Hrvatska vojska vratila u Sinj, viteški grad, grad alkara i bogate kulturne baštine. Također, naglasio je kako je potrebno vratiti Hrvatsku vojsku u pojedine gradove iz sigurnosnih, tradicionalnih i gospodarskih razloga. Pohvalio je inicijativu da se Hrvatska vojska vrati u Sinj, Vukovar, Varaždin, Ploče te istaknuo kako će to doprinijeti boljem funkcioniranju Oružanih snaga RH.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Damir Krstičević je istaknuo kako je vojarna „126. brigade HV-a“ dobila ime slavne sinjske 126. brigade, koja je nastala 1991. godine i imala važnu ulogu u Domovinskom ratu. "Izuzetno mi je drago što se Hrvatska vojska ponovno vratila u Sinj,  uz hrvatski narod i stanovnike Cetinske krajine, kao sto smo i obećali. Napuštamo koncept putujuće vojske i vojska 21. stoljeća treba biti smještena u naseljenim mjestima, uz stanovništvo", zaključio je ministar Krstičević.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov također je izrazio poseban ponos što će vojarna u povijesnom gradu Sinju nositi ime 126. brigade HV-a. "Povratak vojske, siguran sam, bit će pozitivan doprinos lokalnoj zajednici. Vjerujem da će doprinijeti sigurnosti i zaštiti stanovništva, poboljšanju kvalitete života, rada i obuke pripadnika Oružanih snaga kao i promicanju vojnog poziva", rekao je general Šundov.

Vojarna "126. brigade HV-a" nosila je ime "Kula", a napuštena je od pripadnika Oružanih snaga RH 2008. godine ukidanjem Središta za obuku pješaštva (prestanak obveze služenja vojnog roka), a 2014. godine je predana Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom.

Vojarna u Sinju ima površinu zemljišta od 99.295 m², na kojem su izrađeni objekti za smještaj postrojbi, skladištenje materijalnih sredstava, učionice, prostor za pripremu odnosno podjelu hrane, praonice, kotlovnica, radionica ukupne površine 9.101m².

Od ožujka 2017. godine započele su aktivnosti vraćanja u funkciju smještajnih i drugih objekata (popravak krovišta, sanitarnih čvorova, elektroinstalacija).

Radovi na cjelokupnom uređenju vojarne provedeni su u dvije faze.

Oružane snage RH su vlastitim snagama provele veći dio radova kako bi se ukupni troškovi smanjili. Uređenjem i daljnjim razvojem ove vojarne uz pripadajuće vježbalište značajno će se povećati kapaciteti za smještaj drugih ustrojbenih cjelina Oružanih snaga RH, ali i stvoriti preduvjeti za provedbu obuke ročnika i pričuvnog sastava.

Povratak Oružanih snaga RH u Sinj pridonijet će i ekonomskom razvoju ovog grada kojem se na taj način priznaje i važna povijesna uloga i značaj vojnog poziva.

U vojarni u Sinju razmjestit će se Inženjerijska bojna Gardijske mehanizirane brigade (GMBR) Hrvatske kopnene vojske Oružanih snaga RH, koja je bila razmještena u Kninu i koja broji oko 250 pripadnika i opremljena je s dvadesetak inženjerijskih strojeva i pripadajućim brojem teretnih i ostalih motornih vozila.

Inženjerijska bojna ima zadaću pružanja inženjerijske potpore postrojbama Oružanih snaga te kroz sustav obuke razvija i održava sposobnosti vezano za infrastrukturne radove, razminiranje minsko sumnjivih prostora, savladavanje manjih vodenih ili suhih prepreka i drugo. Također, ova postrojba razvija i održava sposobnosti pružanja pomoći lokalnoj upravi i samoupravi, primjerice uređenje prometnica, uklanjanje ruševnih objekata i slično, te angažiranje tijekom pružanja pomoći stanovništvu i civilnim institucijama u slučaju elementarnih i drugih katastrofa.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Foto: MORH/ J. Kopi, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on April 17, 2018, 07:33:51 pm
Godišnje izvješće o obrani za 2017. godinu

Vojne lokacije i građevine

Tijekom 2017. godine utvrđen je novi operativni raspored Oružanih snaga, u sklopu čega su donesene odluke o vraćanju postrojbi Oružanih snaga u Sinj, Varaždin i Ploče te prvi put raspoređivanju postrojbe ranga inženjerijske satnije u Vukovar. Vojne lokacije u navedenim gradovima su u prethodnom razdoblju predane novim korisnicima, osim lokacije u gradu heroju – Vukovaru u kojem nakon Domovinskog rata, Oružane snage nisu bile stacionirane.

Uz ove četiri najznačajnije vojne lokacije na kojima je bilo težište rada, radilo se planski i racionalno i na ostalim vojnim lokacijama u cilju podizanja standarda života i rada pripadnika Oružanih snaga. Kako bi se ostvario navedeni cilj, provedene su rekonstrukcije, pojačano je održavanje i izgradnja novih vojnih građevina.

Osim zahvata na infrastrukturi vodila se briga o geoprostornoj potpori pripadnika Oružanih snaga proaktivnim sudjelovanjem u međunarodnim programima.

Radovima na vojnim lokacijama uzrokovalo se stvaranje otpada, no brigom dobrog gospodara i mjerama zaštite okoliša i prirode, a u skladu s propisima osigurano je učinkovito ekološko zbrinjavanje otpada te očuvanje prirode.

Vojne građevine

1. Vojarna „204. brigade HV“ – Vukovar

Nakon donošenja odluke o operativnom rasporedu Oružanih snaga u Vukovar, prvi put od uspostave samostalne Republike Hrvatske, pristupilo se realizaciji te je vojarna sa svim sadržajima izgrađena, opremljena i stavljena u funkciju 10. studenoga 2017. Vojarna je kapacitirana za potpuni smještaj inženjerijske satnije. Postrojba Oružanih snaga u Vukovaru ima posebnu sigurnosnu važnost i otvara mogućnost pravodobnog angažmana Oružanih snaga u pomoći civilnom stanovništvu i institucijama. Za izgradnju i opremanje u 2017. godini utrošeno je 17,34 milijuna kuna.

[attachment=1]
2. Vojarna „Pukovnik Predrag Matanović“ – Petrinja

U cilju podizanja standarda smještaja, obuke, života i rada pripadnika Oružanih snaga nastavljena je izgradnja vojarne sa svim sadržajima, koja će biti standard izgradnje ostalih vojarni. Tako je tijekom 2017. godine izgrađena, opremljena i namještena zapovjedna zgrada sa svim sredstvima za temeljnu funkciju zapovjedne zgrade. Zgrada u potpunosti osigurava smještaj zapovjedništava dviju gardijskih bojni. Za izgradnju i opremanje u 2017. godini utrošeno je 23 milijuna kuna.

[attachment=2]
3. Vojno-skladišni kompleks „Hrvatski Ždral“ – Doljani

U cilju povećanja sigurnosti, zaštite ljudi, okoliša i prirode te povećanja skladišnih kapaciteta tijekom 2017. godine završena je izgradnja deset skladišnih građevina. Skladišne građevine su projektirane i izgrađene u skladu s nacionalnim i NATO standardima namijenjene za sigurno i pouzdano čuvanje ubojnih borbenih sredstava tako da zadovolje propisane norme u graditeljstvu i zaštiti okoliša. Kako se radilo o višegodišnjem projektu u 2017. godini utrošeno je 0,7 milijuna kuna.

Osim skladišnih kapaciteta, dovršena je i izgradnja kompleksa za osnovnu delaboraciju ubojnih sredstava odnosno građevina je ponajprije namijenjena za siguran rad i manipulaciju ubojnim sredstvima. Za izgradnju u 2017. godini utrošeno je 3,45 milijuna kuna.

[attachment=3]
4. Kompleks Krešimirov trg br. 1 – Zagreb

U sjedištu Ministarstva obrane nastavljena je rekonstrukcija postojeće građevine, u cilju poboljšanja energetske učinkovitosti tako da su rekonstruirani ravni krovovi građevine. Rekonstrukcijom krova postiglo se smanjenje izdataka za energente te se time smanjila i emisija štetnih plinova u okoliš. Za rekonstrukciju u 2017. godini utrošeno je 2 milijuna kuna.

[attachment=4]
5. Vojarna „Pukovnik Marko Živković” – Pleso

Za potrebe uspostave i izgradnje razmjestivoga komunikacijskog modula NATO CIS Grupe izgrađena je, opremljena i namještena građevina. Izgradnjom navedene građevine omogućuje se uključivanje pripadnika Oružanih snaga u razmjenu informacija i znanja s ostalim članicama NATO saveza što je ujedno i hrvatski doprinos izgradnji sustava kolektivne obrane Saveza. Izgradnja navedene građevine financirana je iz NATO investicijskog fonda.

[attachment=5]
6. Vojarna „Croatia“ – Zagreb

Kako bi se podigao standard i usluge prehrane pripadnika Oružanih snaga započela je rekonstrukcija kuhinje. Tijekom 2017. godine završena je rekonstrukcija blagovaonice s pratećim sanitarnim sadržajima, a nastavljeni su radovi na rekonstrukciji dijela za pripremu hrane i termičku obradu. Rekonstrukcijom postojeće građevine omogućena je višenamjenska funkcija restorana, kao i uvođenje novih tehnologija u pripremi i podjeli hrane. Za izgradnju i opremanje u 2017. godini utrošeno je 12,5 milijuna kuna.

[attachment=6]
7. Vojarna „ Pukovnik Mirko Vukušić“ – Zemunik Donji

Tijekom 2017. godine u vojarni je završena rekonstrukcija kuhinje s obzirom na to da je vojarna jedna od najznačajnijih zračnih baza Oružanih snaga te je za pripadnike Oružanih snaga i međunarodnih snaga bilo potrebno osigurati odgovarajući stupanj smještaja i prehrane. Ovim zahvatom rekonstruirana je i dograđena postojeća kuhinja, a tijekom rekonstrukcije pozornost je bila na energetskoj učinkovitosti i zaštiti okoliša. Za rekonstrukciju i završetak radova u 2017. godini utrošeno je 1,35 milijuna kuna.

[attachment=7]
8. Hrvatsko vojno učilište „Dr. Franjo Tuđman“ – Zagreb

Tijekom 2017. godine započeta je izgradnja smještajne građevine čiji završetak je planiran u 2018. godini. Navedena građevina osigurat će odgovarajući standard smještaja pripadnika Oružanih snaga te stranih polaznika časničkih škola. Za izgradnju u 2017. godini utrošeno je 13,9 milijuna kuna. Osim smještajne građevine, izvršeni su radovi na izgradnji suvremenog podatkovnog središta koje će osigurati najveće standarde u zaštiti podataka i opreme. Za izgradnju u 2017. godini utrošeno je 16,3 milijuna kuna.

[attachment=8]
9. Vojni poligon „Eugen Kvaternik“ – Slunj

Kako bi se poboljšao standard vojnika, dočasnika i časnika tijekom vježbi izgrađena je i namještena montažna građevina kontejnerskog tipa s uredima, spavaonicama, sanitarijama i pratećim sadržajima. Za završetak izgradnje u 2017. godini utrošeno je 1,5 milijuna kuna.

Na tom vojnom poligonu su realizirana ulaganja u izgradnji smještajnoga kontejnerskog kompleksa i u novi kompleks uništavališta minsko-eksplozivnih sredstava koji zadovoljava sigurnosne i ekološke standarde. Izvršene su i pripremne radnje za projekt izgradnje novih skladišnih građevina.

[attachment=9]
10. Vojarna „126. brigade HV“ – Sinj

Na temelju novoga operativnog rasporeda odnosno povratka Oružanih snaga u Sinj radi smanjenja troškova prijevoza i napuštanja koncepta putujuće vojske izvršena je adaptacija i sanacija postojećih zgrada i infrastrukture. Većinu građevinskih i hortikulturnih radova obavili su pripadnici Oružanih snaga. Obnovljene zgrade opremljene su potrebnim sredstvima i namještajem te su predane na uporabu pripadnicima Oružanih snaga u srpnju 2017.

[attachment=10]
Osim navedenih investicija, ulagalo se i u druge postojeće građevine u vojarnama „Vargarola“ u Puli, “General Andrija Matijaš Pauk“ u Kninu, „Knez Trpimir“ u Divuljama, „Admiral flote Sveto Letica-Barba“ u Splitu, na vojnom poligonu Gašinci i radarskoj postaji Rota.

Tijekom planiranja razvoja vojnih lokacija i obavljanja stručnih poslova pri izgradnji, rekonstrukciji, adaptaciji i sanaciji vojnih građevina i infrastrukture, Ministarstvo obrane posebnu pažnju posvećuje aktivnostima u području zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, promicanjem ciljeva i načela zaštite okoliša i energetskog razvoja.

morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on April 18, 2018, 07:39:01 am
MORH je oglasio dva poziva na nadmetanje za radove izgradnje vojnih građevina i objekata:

Izvođenje radova na rekonstrukciji građevina i prateće infrastrukture u vojarni "Ivan V. Drašković" u Varaždinu (građevine br. 16, 22, 106 i 116 te vanjske instalacije), procijenjene vrijednosti 9.600.000,00 kn + PDV.

Izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji građevine br. 11 na ZB Pleso, procijenjene vrijednosti 17.200.000,00 kn + PDV.


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on November 24, 2018, 11:37:05 am
19.11.2018.

Obilazak radova u vojarni u Varaždinu

[attachment=1]
Državni tajnik u Ministarstvu obrane RH Zdravko Jakop, potpredsjednik Odbora za obranu Hrvatskog sabora Anđelko Stričak i zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general-bojnik Siniša Jurković posjetili su u ponedjeljak, 19. studenog 2018. vojarnu u Varaždinu i obišli radove u objektima u koje je planiran smještaj 2. mehanizirane bojne Pume Gardijske oklopno-mehanizirane brigade.

Ovom prigodom državni tajnik Jakop izrazio je zadovoljstvo što su u zadanom roku ostvareni svi planovi te što je tijekom renovacije kvaliteta života i rada u vojarni podignuta na višu razinu. "U središtu je našeg djelovanja čovjek i cilj nam je stvoriti uvjete rada u kojima čovjek može dati maksimum od sebe," zaključio je Jakop.

Zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general-bojnik Siniša Jurković također je izrazio zadovoljstvo ostvarenim napretkom u vojarni. "Iznimno mi je drago što smo došli do završen faze radova te što će se Pume nakon deset godina vratiti u Varaždin," rekao je general Jurković, te naglasio kako će prisutnost Puma u Varaždinu i njihova blizina lokalnom stanovništvu omogućiti da vojska brže i efikasnije pomaže narodu u nevolji.

Potpredsjednik Odbora za obranu Hrvatskog sabora Anđelko Stričak smatra da će prisutnost Puma imati pozitivni gospodarski i demografski utjecaj na Grad Varaždin. Također, istaknuo je kako ga najviše raduje što će vojarna, koja je deset godina bila izvan uporabe, opet imati svoju svrhu.

[attachment=2]
U novouređene objekte varaždinske vojarne uselit će 600 pripadnika 2. mehanizirane bojne Pume, predvođeni svojim zapovjednikom, bojnikom Zlatkom Iživkićem.

Pripadnici 2. mehanizirane bojne Pume će 14. prosinca krenuti na šestodnevnu hodnju od Našica do Varaždina dugu 186 kilometara, pod nazivom "Pumin skok 18" u spomen na 21. obljetnicu najveće vojne vježbe u kojoj je sudjelovala 7. gardijska brigada Pume, čiji su sljednici. Hodnja je podijeljena u šest etapa, a svaka etapa nosi naziv po nekoj operaciji u kojoj je sudjelovala 7. gardijska brigada Pume.

U Varaždin će pripadnici 2. mehanizirane bojne Pume ući 19. prosinca 2018., a povodom njihovog povratka bit će organiziran i božićni koncert u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin.

Povratak Hrvatske vojske u Varaždin planiran je tijekom prosinca 2018. godine u vojarnu koja će biti nazvana po 7. gardijskoj brigadi Pume.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]
[attachment=8]
Foto: MORH / M. Čobanović, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on November 26, 2018, 04:06:03 pm
Smještajna građevina na Hrvatskom vojnom učilištu

U tijeku je izgradnja smještajne građevine na Hrvatskom vojnom učilištu. Gradnja je počela krajem 2016. godine, a završetak se očekuje krajem ove godine. Gradi se na parceli površine 2586 kvadrata, a bruto površina cijelog objekta iznosi 5548 četvornih metara. Neboder je nazvan "Nikola Zrinski", a imat će 15 etaža. Na krov će se postaviti fotonaponski (solarni) paneli pomoću kojih će zgradu opskrbljivati električnom energijom. Na posljednjem katu uredit će se sauna, teretana i spa, iz kojeg će se izlaziti na otkrivenu terasu za sunčanje. Kat ispod uredit će se restoran i kuhinja, dok će se u prizemlju smjestiti recepcija, uz koju će stajati svojevrstan dnevni boravak za druženje. Na svakoj etaži će biti sedam smještajnih jedinica, osim na 13. katu, gdje će biti prostraniji apartmani. Svaka smještajna jedinica biti će poput prave male garsonijere – imati će mini kuhinju, balkon i kupaonicu.

Hotel će imati ukupno 89 smještajnih jedinica, a namijenjen je polaznicima raznih škola u sklopu Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman”, a u njemu će po potrebi biti smješteni i djelatnici Ministarstva obrane te Oružanih snaga i vojnici drugih zemalja na školovanju u Zagrebu. Projekt je vrijedan 47,3 milijuna kuna, a proizašao je iz arhitektonskog ureda Proarh.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Foto: PROARH

Dvije slike nebodera u izgradnji, snimljene ovog proljeća.

[attachment=6]
[attachment=7]
Darko Tomas / CROPIX, Jutarnji.hr (https://www.jutarnji.hr/)


Title: Re: Vojarne, baze, poligoni i vojne nekretnine OS RH
Post by: leut on July 24, 2019, 08:30:34 pm
MORH ove godine ulaže dosta u izgradnju, rekonstrukciju i sanaciju vojarni, baza i poligona, u svrhu poboljšanja uvjeta života i rada pripadnika OSRH. Samo u poslijednja 3-4 mjeseca pokrenuti su slijedeći postupci:

- Adaptacija i sanacija dijela građevine na ZB Pula (3.600.000,00 HRK)
- Adaptacija i sanacija građevine na ZB Zemunik (1.600.000,00 HRK)
- Adaptacija i sanacija građevine na ZB Pula (3.200.000,00 HRK)
- Adaptacija i sanacija građevine vojarne u Bjelovaru (2.000.000,00 HRK)
- Aasfalterski radovi, vojarna Udbina (560.000,00 HRK)
- Sanacija atletske staze vojarne u Splitu (1.440.000,00 HRK)
- Sanacija građevine vojarne u Pločama (2.000.000,00 HRK)
- Rekonstrukcija građevine vojarne u Varaždinu (2.400.000,00 HRK)
- Izgradnja nadstrešnica u vojarni Drgomalj (2.000.000,00 HRK)
- Opremanje vojnih objekata namještajem i opremom u Zemuniku, Udbini, Puli... (1.600.000,00 HRK)
- Sanacija građevine u vojarni, Zemunik Donji (1.300.000,00 HRK)
- Sanacija amfiteatra u vojarni pk Mirko Vukušić, Zemunik Donji (600.000,00 HRK)
- Sanacija građevine vojarne u Splitu (3.200.000,00 HRK)
- Izgradnja spojnice dvije građevine na VV Gašinci (1.600.000,00 HRK)
- Rekonstrukcija građevine na HVU u Zagrebu (30.000.000,00 HRK)
- Rekonstrukcija i dogradnja građevine na ZB Pleso (17.200.000,00 HRK)
- Dodatni i vantroškovnički radovi na izgradnji smještajne građevine na HVU (7.009.022,33 HRK)
- Rekonstrukcija građevine u vojarni u Kninu (11.200.000,00 HRK)
- Sanacija krovova, vojarna Admiral flote Sveto Letica-Barba, Split (800.000,00 HRK)
- Izgradnja građevine u vojarni u Dugom Selu (6.000.000,00 HRK)
- Izgradnja skladišnih građevina za UbS na VSK Debela Glava (57.500.000,00 HRK)
- Sanacija atletske staze i sportskih terena na HVU (1.200.000,00 HRK)
- Rekonstrukcija atletske staze vojarne u Petrinji (4.000.000,00 HRK)
- Sanacija građevine br. 36 vojarne u Splitu (2.400.000,00 HRK)
- Izgradnja kapele u vojarni u Vinkovcima (3.600.000,00 HRK)
- Izgradnja padobranskog tornja u vojarni na Udbini (800.000,00 HRK)
- Rekonstrukcija i izgradnja interne prometnice na ZB Pula (800.000,00 HRK)

Sve procijenjene vrijednosti su bez PDV-a (25%).

Obris.org: Rekonstrukcija 80 godina starog objekta u Kninu
 (https://obris.org/hrvatska/rekonstrukcija-80-godina-starog-objekta-u-kninu/)

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info