PALUBA

Vesti => Hrvatska => Topic started by: leut on September 10, 2010, 11:37:06 am



Title: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on September 10, 2010, 11:37:06 am
Počasno zaštitna bojna

[attachment=3]
Počasno zaštitna bojna je pristožerna postrojba Glavnog stožera OS RH, zadužena za izvršavanje protokolarnih (ceremonijalnih) zadaća za potrebe državnog i vojnog vrha (Predsjednik Republike Hrvatske, Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo obrane Republike Hrvatske), te zadaće zaštite i osiguranja vrhovnog zapovjednika OSRH.

Zapovjednika Počasno-zaštitne bojne, na prijedlog načelnika Glavnog stožera, imenuje vrhovni zapovjednik. Trenutačno je na dužnosti zapovjednika bojne brigadir Dragan Basić. Zapovjednik je odgovoran načelniku Glavnog stožera OS RH, ministru obrane te vrhovnom zapovjedniku.

Počasno-zaštitna bojna nastala je iz dijela 1. hrvatskog gardijskog zbora, a Dan Počasno-zaštitne bojne obilježava se 1. rujna.

Postrojba je većim dijelom smještena u Vojarni "Tuškanac" u Zagrebu, a dijelovi postrojbe smješteni su na lokaciji Pantovčak, Zagreb, te u Vojarni „Peneda“ na Velikom Brijunu.

Zapovjedništvo Počasno-zaštitne bojne nalazi se na lokaciji Tuškanac 36, 10 000 Zagreb
 
Ustroj, misija i zadaće

Počasno zaštitna bojna sastoji se od Zapovjedništva, Središta za potporu, Počasne satnije, Zaštitne satnije, Satnije za osiguranje i Mornaričke počasno zaštitne satnije

Misija postrojbe je osiguranje predsjednika Republike Hrvatske u štićenim objektima te počasno ceremonijalne radnje na razini Predsjednika Republike, Vlade, ministra obrane i načelnika Glavnog stožera OS RH po zahtjevima i dobivenim zapovijedima.

Popis zadaća važnih za misiju postrojbe:
- Osiguranje štićenih objekata,
- Osiguranje štićenih osoba,
- Pirotehnička i protudiverzijska zaštita štićenih objekata i osoba,
- Toksikološka i zdravstvena zaštita Predsjednika RH,
- Počasno ceremonijalne radnje za potrebe državnog i vojnog vrha prema zahtjevu protokola PRH i zapovijedima N GS OS RH i
- Osiguranje štićenih osoba u mjestu i pokretu u koordinaciji s ostalim čimbenicima osiguranja (MORH, OS RH, MUP).

U skladu s misijom postrojbe i popisom zadaća važnih za misiju postrojbe Počasno zaštitna bojna koristi osobno naoružanje koje uključuje samokres HS 2000 i kratku strojnicu ERO.

Prilikom iskazivanja počasti (počasni pozdrav) i drugih počasno ceremonijalnih aktivnosti ili vojno akrobatskih ceremonija koriste se poluautomatske puške M 59/66 PAP 7,62mm s bodom na pušci.

Drveni dijelovi puške dodatno su obrađeni i lakirani, a na obje strane usadnika ugrađen je pozlaćeni grb RH.
Pratioci stijega, u posebnim svečanim prigodama, koriste jurišne puške VHS ili strojnice AK-47.

___________________________________________


METODSKO-POKAZNA VJEŽBA U VOJARNI "CROATIA"

Vježbovne radnje i postupci

Riječ je o prikazu načina i metoda provedbe vježbovnih postupaka pojedinaca i postrojbi OSRH u skladu s Pravilnikom o vježbovnim postupcima u OSRH. Svrha prikaza, čiji su sudionici bili pripadnici namjensko-organiziranog voda Počasne satnije PSB-a, jest osposobljavanje tih časnika i dočasnika za njihovu izvedbu, odnosno ujednačavanje metoda i radnji za uvježbavanje njihove provedbe u OSRH


[attachment=1]
U organizaciji Uprave za operativne poslove i obuku GSOSRH, prvog dočasnika OSRH i Počasno-zaštitne bojne 7. rujna je na pisti zagrebačke vojarne "Croatia" održana metodsko-pokazna vježba "Vježbovne radnje i postupci". Riječ je o prikazu načina i metoda provedbe vježbovnih postupaka pojedinaca i postrojbi OSRH u skladu s Pravilnikom o vježbovnim postupcima u OSRH. Svrha prikaza, čiji su sudionici bili pripadnici namjensko-organiziranog voda Počasne satnije PSB-a, jest osposobljavanje tih časnika i dočasnika za njihovu izvedbu, odnosno ujednačavanje metoda i radnji za uvježbavanje njihove provedbe u OSRH. Kolika je važnost vježbe pokazuje i niz nazočnih visokih časnika sviju grana OSRH, na čelu sa zamjenikom načelnika GS-a general-pukovnikom Slavkom Barićem.

U nizu prikaza, najzanimljiviji su bili oni s novim naoružanjem, automatskom puškom VHS, te počasna ceremonija.

Na temelju zaključaka koje će donijeti vježba, Uprava za operativne poslove i obuku će u suradnji s prvim dočasnikom OSRH-a pokrenuti izradu obučnog materijala (u formi SOP-a) koji će, do donošenja novih propisa, uređivati vježbovne i obredne postupke u OSRH, te ih standardizirati. Bit će izrađen i distribuiran obučni materijal u tiskanom i videoformatu.

I. prikaz vježbovnih postupaka
- donošenje zastave postrojbe
- donošenje i podizanje zastave RH
- stavovi bez oružja
- pozdravljanje i prilaženje
- zapovijedanje
- stavovi s oružjem (puška M59 s kompaktnim usadnikom)
- stavovi s oružjem (puška AK47 s prijeklopnim usadnikom i puška VHS)
- vježbovni postupci desetine
- općenito o stroju ili poretku
- vježbovni postupci voda
- prikazivanje kretanja, okreta i zahođenja
- smotra i dizanje zastave
- dodjela pohvala i nagrada
II. prikaz obrednih postupaka
- nastup i smjena počasne straže kod odra
- počasna pratnja lijesa
- počasni pucanj
- slaganje zastave
- polaganje vijenca
III. prikaz počasne ceremonije

[attachment=2]
Autor: Domagoj Vlahović, Snimio: Davor Kirin, Izvor: Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on September 30, 2015, 01:59:26 pm
Broj 482 | 11.09.2015

Postrojba koja privlači pozornost svojom izvrsnošću

"Sve vaše aktivnosti, bilo da su u službi zaštite i osiguranja, ili su pak protokolarnog karaktera, privlače veliku pozornost javnosti i kao takve ne dopuštaju prosječnost u provedbi. A vi, pripadnici PZB-a, iz godine u godinu navikavate nas na izvrsnost i dokazujete da ste apsolutno dostojni svih epiteta kojima vas obasipaju u medijima. Vi ste jedan od simbola naših Oružanih snaga," istaknuo je general Repinc na obljetnici


[attachment=1]
U zagrebačkoj je vojarni "Tuškanac" 3. rujna svečano obilježena 15. obljetnica ustrojavanja Počasno-zaštitne bojne (PZB). Uz pripadnike postrojbe, proslavi su nazočili i brojni gosti, uključujući izaslanika predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice OSRH Domagoja Juričića, izaslanika i zamjenika načelnika Glavnog stožera OSRH general-pukovnika Dragutina Repinca, ravnatelja Vojne sigurnosno-obavještajne agencije brigadnog generala Ivicu Kindera, pročelnicu Vojnog kabineta predsjednice Republike brigadnu generalicu Gordanu Garašić, umirovljene generale, kao i nekadašnje pripadnike Počasno-zaštitne bojne te postrojbi koje su joj prethodile.

Sljednica slavnih postrojbi

Goste je dočekao zapovjednik PZB-a brigadir Slobodan Kratohvil koji je kratkim obraćanjem otvorio prigodni program u sportskoj dvorani vojarne. Povjesnica, sadašnji ustroj i zadaće postrojbe prikazani su u desetominutnom filmu. Nakon uspostave hrvatske države, odnosno formiranja državnih institucija, 1990. je unutar SZUP-a MUP-a RH formiran VI. Odjel sa zadaćom zaštite i osiguranja štićenih osoba i objekata od posebne važnosti za nacionalnu sigurnost. Početkom 1992. kao sljednik ustrojen je Odjel za zaštitu predsjednika (OZZP), unutar SZUP-a MUP-a RH, postrojba koja je brojila oko 200 ljudi i kojoj je glavni cilj bila zaštita predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika OSRH. Činili su ga djelatnici MUP-a koji su radili u bivšem VI. odjelu (osiguranje objekata i osoba), dio djelatnika došao je iz specijalne postrojbe u Lučkom, a odluka je bila da se u postrojbu uključi i dio već proslavljenih pripadnika 1. gardijske brigade Tigrovi.

Od 1. travnja 1994. osniva se postrojba HV-a pod nazivom 1. hrvatski gardijski zbor, koji preuzima poslove OZZP-a, a kao njezin sastavni dio formira se i 1. hrvatski gardijski zdrug, tj. borbeni dio postrojbe. U sastav Zbora ulazi i postrojba s Pantovčaka koja se bavi protokolarno-ceremonijalnim radnjama, na Brijunima se ustrojava mornarička bojna, a formira se i obučni centar za pripadnike postrojbe na Gakovu i Kukavici. U 1. hrvatskom gardijskom zboru, kao višenamjenskoj postrojbi, sažeto je djelovanje raznih postrojbi za posebne namjene u sastavu Hrvatske vojske, Ministarstva unutarnjih poslova te više bojni s posebnim zadaćama, kao što je osiguranje predsjednika RH te druge sigurnosne zadaće na najvišoj državnoj razini. Jedna je od specifičnih zadaća postrojbi 1. hrvatskog gardijskog zbora obnašanje počasnih i ceremonijalnih radnji u suradnji s Državnim protokolom. 1. hrvatski gardijski zbor sudjelovao je u velikim operacijama za oslobađanje Hrvatske. Zbog složenosti i težine zadaća u tim operacijama imao je, nažalost, znatan broj poginulih i ranjenih pripadnika. Početkom 2000., Odlukom predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika OSRH te Odlukom ministra obrane i Zapovijedi načelnika GS OSRH dolazi do preustrojavanja te se 1. hrvatski gardijski zbor gasi, a 1. rujna 2000. formira se i ustrojava Počasno-zaštitna bojna (PZB) kao pristožerna postrojba OSRH.

[attachment=2]
Sprema, obuka, izgled, ophođenje...

Danas dužnosti postrojbe ostaju uglavnom jednake, s iznimkom osobnog osiguranja koje preuzimaju pripadnici civilne policije. PZB obavlja velik dio zadaća, od spomenutih osiguranja do izvanrednih zadaća vezanih uz rad Ureda predsjednice RH i GS OSRH. Velika se pozornost posvećuje usavršavanju pripadnika postrojbe, i to kroz vojnu i civilnu izobrazbu, kao i tjelesnoj spremnosti. Težište je na obuci iz pješačkog naoružanja s nastavom gađanja, a velika se pozornost pridaje izgledu i ophođenju svih pripadnika postrojbe.

Prema sadašnjem ustroju PZB-a, glavne su cjeline Zapovjednikova skupina i Zapovjedništvo, Počasna satnija, Zaštitna satnija, Satnija za osiguranje i Mornarička počasno-zaštitna satnija. Pripadnici postrojbe mogu se vidjeti na svim protokolarno-ceremonijalnim radnjama, dočeku i ispraćaju predsjednice RH, stranih predsjednika, premijera i ministara obrane, počasnim pozdravima, polaganjima vijenaca... Osim toga, pripadnici PZB-a u povijesnim odorama sudjeluju na svim vojnim hodočašćima te su potpora civilnim udrugama u provedbi svečanosti i proslava. Izrazito je atraktivan nastup pripadnika Počasne satnije prilikom izvedbe vojno-akrobatske ceremonije na raznim vojnim i civilnim svečanostima. Takav smo nastup vidjeli i na svečanosti prigodom 15. obljetnice postrojbe.

"Sve vaše aktivnosti, bilo da su u službi zaštite i osiguranja, ili su pak protokolarnog karaktera, privlače veliku pozornost javnosti i kao takve ne dopuštaju prosječnost u provedbi. A vi, pripadnici PZB-a, iz godine u godinu navikavate nas na izvrsnost i dokazujete da ste apsolutno dostojni svih epiteta kojima vas obasipaju u medijima. Vi ste jedan od simbola naših Oružanih snaga," istaknuo je general Repinc tijekom svečanosti.

Ustroj PZB-a

- Zapovjednikova skupina i Zapovjedništvo – uz zamjenika i prvog dočasnika,  spadaju S-ovi koji su "desna ruka" zapovjednika i brinu se o pripremi, organizaciji i potpori u izvršenju zadaća
- Počasna satnija – sudjeluje u protokolarno-ceremonijalnim radnjama, prilikom dočeka i ispraćaja predsjednice RH, stranih predsjednika, premijera i ministara obrane, prilikom počasnih pozdrava, polaganja vijenaca u posebnim prilikama
- Zaštitna satnija – vanjsko osiguranje štićenih objekata (Predsjednički dvori, Vila Prekrižje), prijavnice na ulazima u štićene objekte, osiguranje vojarne na Tuškancu 36
- Satnija za osiguranje – unutarnje osiguranje Predsjedničkih dvora, protudiverzijska zaštita na ulazima u objekte, sanitetsko-toksikološko osiguranje, prijevoz osoba
- Mornarička počasno-zaštitna satnija – poslovi osiguranja i zaštite štićenih osoba za vrijeme boravka u rezidencijama na Brijunima te protokolarno-ceremonijalne radnje.

[attachment=3]
Predsjednica RH u posjetu Počasno-zaštitnoj bojni

Predsjednica RH i vrhovna zapovjednica OSRH Kolinda Grabar-Kitarović posjetila je u prigodi obljetnice pripadnike Počasno-zaštitne bojne u vojarni "Tuškanac". U pratnji Predsjednice bio je i načelnik GS OSRH general zbora Drago Lovrić, a dočekao ih je zapovjednik Počasno-zaštitne bojne brigadir Slobodan Kratohvil.

Nakon pregleda postroja pripadnika Počasno-zaštitne bojne kojim je zapovijedao zapovjednik Počasne satnije natporučnik Zoran Benković, predsjednica Grabar-Kitarović i general Lovrić obišli su objekt Zapovjedništva Počasno-zaštitne bojne. U prostoriji za sastanke pogledali su desetominutni film o povijesti postrojbe te njezinu sadašnjem ustroju i zadaćama. Predstavljene su im sve aktivnosti Počasno-zaštitne bojne: one u službi zaštite i osiguranja, kao i one protokolarnog karaktera.

Domagoj Vlahović, Foto: Ured predsjednice Republike Hrvatske / Domagoj Opačak, Domagoj Vlahović, Branimir Gaćina-Bilin, Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on October 01, 2015, 01:26:18 pm
Predsjednica RH u posjetu Počasno-zaštitnoj bojni

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on March 05, 2016, 04:32:53 pm
Broj 493 | 11.02.2016

VOJNO-AKROBATSKA CEREMONIJA – priča s puno vježbe i truda

Vojno-akrobatska ceremonija, u kojoj pripadnici Počasne satnije u besprijekornim odorama izvode posebne koreografije sa svojim puškama, usklađen je niz pokreta, bacanja, vrtnji, hvatanja, koraka... Iza nekoliko minuta koliko traje ceremonija stoji mnogo ideja, vježbe i truda, cijela priča koju smo željeli čuti posjetivši Pantovčak...


[attachment=1]
Počasna satnija vjerojatno je najeksponiranija, a često i najzanimljivija sastavnica Počasno- zaštitne bojne. "Njezini pripadnici moraju biti ogledalo Oružanih snaga," ističe zapovjednik Satnije natporučnik Zoran Benković, a jasno je i zašto kad se pogleda popis zadaća. Satnija sudjeluje u protokolarno-ceremonijalnim radnjama, prilikom dočeka i ispraćaja Predsjednice RH, stranih predsjednika, premijera i ministara obrane, prilikom počasnih pozdrava te polaganja vijenaca u posebnim prilikama. No, vjerojatno su najatraktivnije zadaće javni nastupi pred stotinama, pa i tisućama hrvatskih ili stranih građana, uglavnom prilikom proslava državnih i vojnih blagdana i obljetnica. Mislimo na vojno-akrobatsku ceremoniju u kojoj pripadnici Satnije u besprijekornim odorama izvode posebne koreografije sa svojim puškama, usklađen niz pokreta, bacanja, vrtnji, hvatanja, koraka... Malo je reći da uvijek izazivaju oduševljenje. Ali, iza nekoliko minuta koliko traje ceremonija stoji mnogo ideja, vježbe i truda, dakle, cijela priča koju smo željeli čuti posjetivši Pantovčak...

[attachment=2]
Ideja za uvođenje tih vještina u Satniju došla je na Susretima počasnih postrojbi Europe u Miskolcu u Mađarskoj 2006. godine na kojima je Počasno-zaštitna bojna bila predstavnica OSRH. Ondje su vidjeli akrobatske ceremonije koje su izvodili strani kolege. Nakon što su ideju prihvatili nadređeni, uskoro su krenuli i sami i uveli to kao prvi i jedini u OSRH. Vježbaju na Pantovčaku, a nastupaju od Vukovara do Dubrovnika i svake je godine broj koreografija sve veći. Sve su ceremonije, odnosno koreografije uredno dokumentirane kroz standardno-operativne postupke (SOP). Kad se uoči nekog nastupa traži određena koreografija, okuplja se ekipa koja s tom koreografijom ima iskustva i potom je intenzivno uvježbava kako bi je obnovila. No, najzanimljivije je kako koreografije nastaju. Posebnih pravila kod osmišljavanja nema, bitno je da izgleda vojnički i atraktivno, a opet da je bude moguće sinkronizirano izvesti. Dakle, zapovjednik Satnije određuje zapovjednika desetine ili voda koji je odgovoran za koreografiju i tim koji će je izvesti, zajedno s pričuvama. Rok za osmišljavanje je petnaest do dvadeset dana. Kad se koreografija pokaže mogućom za izvedbu i dovoljno atraktivnom, slijedi uvježbavanje od oko dva mjeseca. U proces su uključeni svi. Dakle, svatko, od vojnika do odgovornog zapovjednika, može dati ideju za bilo koju pojedinačnu radnju. "Svatko ima pravo dati prijedlog, sve se može isprobati i sve se dobre ideje usvajaju," kaže zapovjednik Satnije. Nema tu puno pokreta koji bi bili svjetski originalni, naravno da su mogućnosti ograničene, no maštovitim kombiniranjem opet se dobiva nešto sasvim novo. Da bi se vojno-akrobatska ceremonija izvela uspješno i sigurno, potrebno je mnogo vježbe i ponavljanja, kod pokreta i radnji u pitanju su nijanse koje se mjere u desetinkama ili milimetrima. No, i za dril je potrebna mjera: "Ljude možete drilati koliko hoćete, ali zapovjednik ili provoditelj moraju primijetiti kad je ljudima dosta, kad dolazi do umora, zasićenosti ili nervoze. Kad puške počnu ispadati, kad koraci postanu teži, ljudima treba dati odmor od akrobacija." Ponekad taj odmor bude i cjelodnevni, no tad se koristi za druge zadaće ili običan trening snage i kondicije.

[attachment=3]
Pripadnici Satnije također prate i rad stranih kolega, bilo tijekom inozemnih nastupa, bilo putem interneta. Međutim, natporučnik Benković i prvi dočasnik Satnije stožerni narednik Krunoslav Posavec skromno kažu da ne bi bilo pošteno uspoređivati ih s poznatim stranim kolegama. Naime, većini postrojbi koje izvode vojno-akrobatske ceremonije, pa i američkoj i češkoj koje su našim sugovornicima najimpresivnije, one su i striktna i jedina zadaća! Imaju dril-timove koji dnevno vježbaju po pet-šest sati, dok ostatak radnog vremena troše na individualnu tjelesnu pripremu. "Mi radimo sve postojeće počasne ceremonije i radnje u OSRH i za vojno-akrobatski program ne možemo izdvojiti ni toliko vremena ni toliki broj ljudi," kažu nam u Satniji. No, naši su vojnici po nečemu posebni, a to je puška. Služe se glasovitom poluautomatskom puškom PAP M59/66, papovkom. Duga više od metra i mase veće od četiri kilograma, puno je zahtjevnija od vjernih, ali plastičnih replika pušaka mase oko kilograma kakve koristi većina stranih vojnika koji se bave sličnim aktivnostima. Papovke imaju još i metalne bodove koji je dodatno povećavaju i otežavaju cijelu priču. Trenutak nepažnje ili dekoncentracije može dovesti i do ozljede, što je još jedan razlog da uobičajeni tim za akrobacije mora imati i osam pričuva za 12 ljudi koji odjednom izvode akrobacije. Inače, Satnija zadužuje dvije skupine pušaka, one s kojima vježbaju i one s kojima nastupaju. Razmišljali su i o vehaesici, čak su je i isprobali, no njezina je bullpup konstrukcija neprikladna za akrobacije.

[attachment=4]
Kao i za ostale ceremonijalne radnje, i za akrobacije vrijede jednaka pravila vezana uz fizički izgled vojnika. Visoki su 185 cm, s odstupanjem od najviše 2 cm. Ne smiju imati nikakva posebna tjelesna obilježja, a vitka se figura podrazumijeva. Iza toga stoji brižljiva fizička, ali i specifična vojnička priprema. Nije previše poznato da na školovanjima, ali i na vojničkim provjerama i natjecanjima na razini OSRH, pripadnici Satnije postižu jako dobre rezultate. I samo je stajanje u počasnom postroju naporno. "To je, zapravo, ponekad najteže," kaže natporučnik Benković: "Evo, tijekom nedavnog samita Brdo-Brijuni u Zagrebu na svečanom su ulazu naši pripadnici stajali u stavu pozor tri sata. No, kad je najteže, naši pripadnici zadaću odrade najbolje, besprijekorno." Ne zaboravimo, cijela Počasno-zaštitna bojna ima korijene u elitnoj ratnoj postrojbi, a i mnogi su današnji pripadnici nekad bili dio operativnih postrojbi poput gardijskih brigada. "Dok nas ne upoznaju, mnogi nisu svjesni kakve sve vojničke sposobnosti imamo. Kad bi trebalo, brzo bismo mogli na teren," zaključuje zapovjednik.

[attachment=5]
Počasna satnija proistekla je iz Počasnog odreda HV-a ustrojenog 1991. godine. Tijekom vremena mijenjala je imena i zadaće te kontinuirano smanjivala broj pripadnika. Do prije pet-šest godina izvršavala je samo počasno-ceremonijalne radnje, ali poslije su pridodane druge dužnosti. Prisjetili smo se i izvanrednih zadaća, poput prošlogodišnjeg zagrebačkog mimohoda. Za planiranje i uvježbavanje svih postroja bili su zaduženi i uvelike zaslužni pripadnici Počasne satnije.

Sjećate li se srpnja 2013. i pariškog mimohoda na kojem su impresionirani Francuzi, vidjevši postroj OSRH, Hrvate zbog visine prozvali avatarima? Taj su postroj činili upravo pripadnici Počasne satnije. "Druge su postroje činile neke druge postrojbe, a ne počasno-ceremonijalne, tako da smo mi bili u prosjeku desetak centimetara viši," sjeća se natporučnik Benković.

https://www.youtube.com/watch?v=hDbPreQ0W7o
Domagoj Vlahović; foto:Tomislav Brandt, Hrvatski vojnik (https://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on May 09, 2016, 06:38:40 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
Foto: MORH/ T. Brandt, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Solaris on May 28, 2017, 03:21:33 pm
27.5.2017.
Velika smjena straže Počasno zaštitne bojne u Zagrebu

U okviru programa obilježavanja Dana Oružanih snaga Republike Hrvatske, Dana Hrvatske kopnene vojske te 26. obljetnice formiranja Oružanih snaga Republike Hrvatske, danas, u subotu 27. svibnja 2017., na ulicama i trgovima središta Zagreba održan je prigodni program.

[attachment=1]
Središnje događanje bila je ceremonija Velike smjene straže koju su pripadnici Počasno zaštitne bojne OSRH izveli na Trgu Sv. Marka pred velikim brojem okupljenih građana, gostiju te u nazočnosti izaslanice predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice OSRH Natalija Hmelina, predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade i ministra obrane RH Damira Krstičevića, načelnika Glavnog stožera OSRH generala zbora Mirka Šundova te drugih visokih vojnih i civilnih uzvanika.

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković tom prigodom je čestitao potpredsjedniku Vlade i ministru obrane Damiru Krstičeviću kao i načelniku GS OSRH generalu zbora Mirku Šundovu na ponovnom revitaliziranju Velike smjene straže. „Ovo sigurno pridonosi tradiciji hrvatske vojske među našim narodom, ali također je riječ i o vrijednoj turističkoj atrakciji koja će sigurno, tijekom šest mjeseci koliko se bude izvodila, u Zagreb privući velik broj turista“, rekao je Andrej Plenković.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević je istaknuo svoje zadovoljstvo zbog obnavljanja ceremonije koja je, kako je rekao, istovremeno turistička atrakcija, ali i promocija vojnog poziva naših oružanih snaga. „Zadovoljstvo mi je što smo vratili ceremoniju Velike smjene straže koju su izveli naši pripadnici Počasno zaštitne bojne, ovdje na Markovom trgu, gdje je održana i prvi put prije 26 godina. Ponosan sam na naše pripadnike koji danas i na ovaj način nastavljaju tradiciju pobjedničke hrvatske vojske“ zaključio je ministar Krstičević.

Svoje čestitke pripadnicima Počasno zaštitne bojne uputio je na kraju smjene straže i načelnik Glavnog stožera OSRH, general zbora Mirko Šundov. „Iskreno čestitam pripadnicima Počasno zaštitne bojne koji su ovu ceremoniju izveli besprijekorno vojnički i profesionalno“, rekao je general zbora Mirko Šundov.

Zapovjednik Počasno zaštitne bojne brigadir Elvis Burčul istaknuo je, kako je danas osobito ponosan što se na ovaj način, ponovnim uvođenjem ove povijesne ceremonije vraćamo tradiciji. Istaknuo je zadovoljstvo pripadnicima Počasno zaštitne bojne koji izvode ovu ceremoniju te naglasio kako je riječ o najelitnijim i posebno izabranim pripadnicima OS RH, sa posebno određenim karakteristikama koji su morali proći zahtjevne treninge i psihofizičke pripreme kako bi bili dio ove posebne postrojbe, koja obavlja ovako specifične zadaće.

Pucanj topa s kule Lotrščak označio je početak ceremonije Velike smjene straže. Ona je prvi puta  izvedena 30. svibnja 1991. i redovno se izvodila do 1. listopada  2000. Nakon sedamnaestogodišnje stanke, ta tradicija se od danas vraća na Trg sv. Marka gdje će se točno u podne izvoditi svake subote, blagdanima i praznicima, u periodu od 27. svibnja do 1. listopada.
Uz glazbenu pratnju, smjene straže kreću iz prostora Banskih dvora i Kuševićeve ulice, a zatim nastavljaju Ćirilo-Metodskom ulicom.

U atraktivnoj ceremoniji koja traje petnaestak minuta sudjeluju tri časnika u crno-bijelim povijesnim odorama te 26 vojnika i dočasnika u crveno-crnim povijesnim odorama. Počasna postrojba odjevena je u svečane povijesne odore koje su zamišljene kao originalna kreacija po uzoru na svečanu magnatsku nošnju hrvatskih velikaša i virilista Hrvatskog sabora iz doba Banske Hrvatske, te odore hrvatskog nacionalnog i kulturnog pokreta iz 19. stoljeća. Crvena boja odore za vojnike i dočasnike predstavlja tradicionalnu hrvatsku boju koju su hrvatske postrojbe nosile još u vrijeme pružanja otpora turskim osvajačima. Ceremonija Velike smjene straže prikazuje dnevnu smjenu stražarske posade koja se događala u vrijeme neposredno prije II. svjetskog rata, u doba Banovine Hrvatske.

Odluku o ustrojavanju Počasne straže, kako je prozvana u vremenu stvaranja, donio je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman. Zamišljena je kao počasna  postrojba koja bi izvršavala protokolarne radnje za potrebe državnog vrha mlade, novonastale hrvatske države. Prvo predstavljanje počasne postrojbe koju su prozvali Počasnom predsjedničkom gardom bilo je 28. svibnja 1991. u okviru postrojavanja postrojbi Zbora narodne garde na stadionu NK „Zagreb” u Kranjčevićevoj ulici, a 30. svibnja 1991. izvedena je prva ceremonija Velika smjena straže na Markovom trgu zagrebačkog Gornjeg grada.

Postrojba koja sada izvodi ovu ceremoniju je Počasno zaštitna bojna, pristožerna postrojba Glavnog stožera OS RH zadužena za izvršavanje protokolarnih i ceremonijalnih zadaća za potrebe državnog i vojnog vrha - Predsjednice Republike Hrvatske, Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva obrane Republike Hrvatske, te zadaća zaštite i osiguranja vrhovne zapovjednice Oružanih snaga RH. Počasno-zaštitna bojna nastala je iz dijela 1. hrvatskog gardijskog zbora, a smještena je u vojarni "Tuškanac" u Zagrebu.

Uz Veliku smjenu straže, u svečanom programu obilježavanja Dana oružanih snaga Republike Hrvatske, Dana Hrvatske kopnene vojske te 26. obljetnice formiranja Oružanih snaga Republike Hrvatske sudjelovao je i Orkestar OSRH koji je danas na zagrebačkom Zrinjevcu, a zatim i na Trgu Petra Preradovića izveo niz glazbenih točaka iz svog repertoara a iz opusa  J.P Sousae, D. Šostakovića i K. Baranovića. Na Trgu bana Jelačića hodni sastav Orkestra Oružanih snaga RH u koreografskom nastupu izveo je „Završno kolo“ iz opere „Ero s onoga svijeta“ Jakova Gotovca, te skladbe „Zagreb, Zagreb“, „Moja domovina“ i „Mi smo garda hrvatska“.

Orkestar Oružanih snaga RH je reprezentativni orkestar Republike Hrvatske osnovan 1991. godine, a u aktualnom sastavu djeluje od 2008. godine. Sastoji se od Simfonijskog puhačkog orkestra OSRH, u čijem je sklopu i Jazz orkestar OSRH, sa sjedištem u Zagrebu te Orkestra Hrvatske ratne mornarice i Klape "Sv. Juraj" HRM-a sa sjedištem u Splitu.

Također, pred velikim brojem gledatelja, na Trgu bana Jelačića održana je vojno akrobatska vježba kojom su pripadnici Počasno zaštitne bojne prikazali niz ceremonijalnih radnji koje su kombinacija počasnih i vježbovnih postupaka. U  dinamičnom i atraktivnom predstavljanju prikazane su vojničke radnje i postupci, demonstrirana je psihofizička spremnost, vojnički izgled i držanje, te ujednačenost u postupcima pripadnika oružanih snaga RH.

Vojno  akrobatska vježba za 2017. godinu sastoji se od 8 međusobno povezanih cjelina, a prvi put je vježba provedena 2006. godine na međunarodnoj smotri počasnih postrojbi u Miškolcu u Mađarskoj. Vježbu izvode pripadnici Počasne satnije koji su izuzetno psihofizički pripremljeni, imaju visok stupanj koordinacije pokreta, brzinu, snagu i osjećaj za ritam. Visoki su od 183 do 187 cm i uzornog su vojničkog izgleda i držanja. Zapovjednik vojno akrobatske skupine izdaje zapovjedi glasom i dogovorenim signalima sabljom. Postupci se provode na dva načina, ujednačeno ili periodičnim slijedom. Osim vizualnog, vojno akrobatska vježba pruža i akustični doživljaj koji se postiže ujednačenim udarcima rukom po naoružanju ili naoružanjem u podlogu.

https://www.morh.hr/


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Solaris on May 28, 2017, 03:21:57 pm
https://youtu.be/166vm70uW-4


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on July 19, 2017, 05:28:24 pm
[attachment=1]Foto: MORH/ T. Brandt, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: ML on July 19, 2017, 07:33:54 pm
Bogami zbilja tradicija, čak od 1991g. Specifični pomalo baletni pokreti odskaču od svega poznatog na ovim prostorima.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Solaris on July 19, 2017, 09:58:57 pm
Netko ima dužu tradiciju netko kraću, povijest na ovim prostorima nije bila izbirljiva.
Premda, slažem se, malo previše kičavo i razmetljivo ali šta je tu je.

poz.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: jadran2 on July 19, 2017, 10:10:31 pm
Gledao sam iz blizine smjenu straze na Markovom trgu prije desetak godina - onoga tko im je (bar je tako bilo tada) izabrao model i ponajvise kvalitetu cizama, trebalo bi nagraditi da ih nosi cijeli zivot. Nesto tako nereprezentativno nigdje nisam vidio.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: dzumba on July 20, 2017, 08:40:11 pm
А јесу ли они меци што их носе заденуте за опасач правили или школски?


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on September 26, 2017, 01:42:43 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
Foto: MORH/ J. Kopi, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: jadran21 on February 25, 2018, 08:10:19 pm
Središnja svečanost obilježavanja 24. obljetnice Počasno-zaštitne bojne i Dana vojne kapelanije "Sv. Valentin" održana je u petak, 23. veljače 2018. godine, u zagrebačkoj vojarni "1. hrvatskog gardijskog zbora" u Zagrebu.

http://www.youtube.com/watch?v=3AEiCpZOOwo


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on September 28, 2018, 07:35:33 pm
20.9.2018.

Računalno potpomognuta vježba CAX „OTOK 18“

[attachment=1]
U Simulacijskom središtu Zapovjedništva za obuku i doktrinu "Fran Krsto Frankopan" (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,22727.0.html) u Zagrebu od 3. do 7. rujna 2018. provedena je konstruktivna simulacijska računalno potpomognuta vježba CAX „OTOK 18“. Vježbu je provela Počasno – zaštitna bojna, gdje je primarna obučna skupina stožer PZB-a, a satnije kao sekundarne obučne skupine sa zadaćom provedbe sigurnosti i zaštite štićene osobe od terorističkog napada.

Osnovni obučni cilj je provjera organizacije i rada stožera bojne u provedbi operacija za krizne situacije i situacije sukoba te provedba misije i PZVM (popis zadaća važnih za ostvarenje misije) postrojbe.

Tijekom simulacijske vježbe, direktor vježbe bio je brigadir Elvis Burčul, a zapovjednik obučne skupine bio je bojnik Marko Čičak.

Zapovjednik Simulacijskog središta brigadir Pavao Tokić pružio je potporu u održavanju procesa vojnog donošenja odluke s obučnom skupinom, izradi i provedbi scenarija vježbe, tehničkoj potpori, potpori s instruktorima - kontrolorima sa zadaćom nadzora i edukacije obučne skupine te operaterima na simulacijskom sustavu JCATS.

CAX „OTOK 18“ ujedno je za PZB uvod i priprema za provedbu vježbe na zemljištu „OTOK 18“ koju će pripadnici provesti u razdoblju od 24. do 28. rujna 2018. godine.

[attachment=2]
Tekst i foto: PZB, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on October 08, 2018, 08:30:41 am
4.10.2018.

Počasno-zaštitna bojna provela vježbu na zemljištu „OTOK 18“

[attachment=1]
Kad govorimo o Počasno-zaštitnoj bojni često smo skloni spominjati uglavnom zadaće vezane uz prvi dio njezinog naziva, koje tu postrojbu čine svojevrsnim ogledalom Hrvatske vojske. To je u neku ruku logično, jer njihove vještine, upadljivost i savršen vojnički izgled atraktivni su i u svakoj prilici kad su javno prikazani privlače veliku pozornost javnosti i medija. S druge strane, skloni smo zanemarivati ostale zadaće koje podrazumijevaju iznimnu odgovornu i zahtjevnu zaštitu Predsjednice Republike i drugih VIP osoba iz Hrvatske i inozemstva. Sve te zadaće traže vrhunski psihofizički pripremljene vojnikinje i vojnike, ali i djelovanje po procedurama koje moraju biti uhodane do razine automatizma. Dodatnu odgovornost svim pripadnicima bojne daje činjenica da im je postrojba sljednica 1. hrvatskog gardijskog zbora koji je u svojem sastavu imao elitnu ratnu postrojbu, 1. hrvatski gardijski zdrug.

[attachment=2]
Vježba na zemljištu „OTOK 18“ održana je neprekidno 24 sata sa 27. na 28. rujna kako bi se kroz matrice sposobnosti provjerile sve zadaće satnija koje su proizašle iz misije PZB-a. No, ona je značajna ponajviše zato jer je prva vježba na zemljištu od osnivanja PZB-e, dakle od 1. rujna 2000.

„Da, ovo je prva vježba u našoj povijesti u kojoj sudjeluju sve sastavnice, oko 60% svih pripadnika“, objašnjava zapovjednik PZB-a brigadir Elvis Burčul, naglašavajući da „OTOK 18“ ne narušava normalno izvršavanje svih „tekućih“ zadaća postrojbe.

TOC bojne bio je smješten na zagrebačkom Tuškancu, u prostorijama Vojarne „1. hrvatski gardijski zbor“, no osim u vojarni, vježba je istovremeno bila distribuirana na još dvije lokacije: u štićenom objektu Ureda Predsjednice RH na Pantovčaku te u vojarni „Peneda“ na Brijunima. Različite lokacije, broj sudionika, postavljeni ciljevi i mnoštvo incidenata kojima su kroz 24 sata bili „bombardirani“ pripadnici postrojbe tražili su temeljitu organizaciju i pripremu vježbe.

Koliko je PZB želio da „OTOK 18“ bude zahtjevan govori i što su u provedbi obuke i same vježbe angažirali i pripadnike Zapovjedništva specijalnih snaga u ulozi OPFOR-a. „Izašli su nam u susret i velika su nam potpora, logično je da se dvije takve postrojbe nadopunjuju“, rekao je brigadir Burčul.

„OTOK 18“ je ispunio svoju svrhu i ciljeve, a zadovoljstvo je veće jer je vježba te razine organizirana prvi put. No, zapovjednik postrojbe je najavio da će vježba svake naredne godine postati sve izazovnija. „Želimo se uvježbavati, ali i pokazati kakva smo postrojba, dostojna nasljednica 1. hrvatskog gardijskog zbora i Zdruga“, zaključio je brigadir Burčul.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]
[attachment=8]
Tekst i foto: PZB / Z. Hemetek, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on October 07, 2019, 08:43:56 pm
01.10.2019.

Natjecanje za najspremnijeg pripadnika Počasno-zaštitne bojne

[attachment=1]
Uz veliki broj domaćih i međunarodnih aktivnosti tijekom ove godine, provedbu redovnih zadaća osiguranja i zaštite Predsjednice RH u štićenim objektima, protokolarno ceremonijalne radnje za potrebe državnog i vojnog vrha te organizaciju domaćih i međunarodnih natjecanja, u Počasno-zaštitnoj bojni, u četvrtak 26. rujna 2019. provedeno je „Natjecanje za najspremnijeg pripadnika Počasno-zaštitne bojne u 2019.“.

Natjecanje je održano u vojarni „Peneda“- Brijuni, a samo planiranje, pripremu i provedbu natjecanja proveo je dočasnički lanac potpore PZB na čelu s prvim dočasnikom bojne, stožernim narednikom Darkom Šimekom.

Na natjecanju je sudjelovalo 19 pripadnika iz svih ustrojbenih cjelina PZB, a natjecatelji su stazu, zadatke i prepreke na stazi svladavali pod punom borbenom opremom s opterećenjem, čija je ukupna težina iznosila oko 19 kilograma.

Na natjecateljskoj stazi dužine 3950 metara i svladavanjem 11 radnih točaka koje su od natjecatelja zahtijevale znanja iz temeljnih vojnih vještina, vještina prelaska pješačkih prepreka i zaprjeka te 4 kontrolne točke, pripadnici bojne pokazali su kako uvelike nadilaze prosječnost u vojnim znanjima i vještinama i svojim su nastupom pokazali izvrsnu fizičku i psihičku spremnost te sposobnosti koje priliče pripadnicima specijalnih postrojbi.

Na izuzetno fizički zahtjevnoj stazi natjecatelji su prikazali vještine svladavanja okomite prepreke visine 5 metara mornarskim ljestvama, prelazak prepreke preko užeta u dužini od 15 metara, orijentacije na zemljištu, prelazak minsko sumnjivog područja, svladavanje žičane zaprjeke visokim i niskim puzanjem s dodatnim opterećenjem od 10 kg u dužini od 25 metara, prelazak vodoravnih zaprjeka prebacivanjem i podvlačenjem, bacanje bombe u cilj, pružanje prve pomoći unesrećenom, poznavanje rukovanja osobnim oružjem, prelazak kontaminiranog područja upotrebom zaštitne maske svladavanjem dvije prepreke te svladavanje okomite prepreke – zida visine 2 metra.

Natjecanje je privuklo veliki interes pripadnika bojne od kojih veliki broj nije mogao nastupiti na natjecanju zbog provedbe redovitih zadaća postrojbe.

Iako se u opisima poslova pripadnici Počasno-zaštitne bojne uvelike razlikuju od pripadnika drugih vojnih postrojbi, do izražaja su došli izniman borbeni, natjecateljski i sportski duh te iznadprosječna vojna znanja i vještine.

Pobjednik natjecanja u kategoriji do 39 godina je pripadnik Zaštitne satnije, pozornik Kristijan Rajković, a u kategoriji 40+ godina pripadnik Posadne satnije, nadnarednik Ivan Slukan.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
Tekst i foto: sžn Darko Šimek, prvi dočasnik PZB, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on October 28, 2019, 10:34:11 pm
26.10.2019.

Provedena vojna vježba “BRDO 19”

U štićenom objektu Ureda Predsjednice Republike Hrvatske u Zagrebu Počasno-zaštitna bojna provela je vojnu vježbu “BRDO 19”


[attachment=1]
U skladu s vježbovnim scenarijem u štićenom objektu Ureda Predsjednice Republike Hrvatske u Zagrebu u subotu, 26. listopada 2019. Počasno-zaštitna bojna provela je vojnu vježbu “BRDO 19”.

Vježba je provedena u realnim uvjetima, prostoru i vremenu te situacijama u kojima Počasno-zaštitna bojna djeluje i nastavak je slijeda vojnih vježbi “OTOK 18” i “VELEBIT 18” kojima se provjerava spremnost Počasno-zaštitne bojne za provedbu misije i zadaća.

Provedena vježba glavni je obučni događaj Počasno-zaštitne bojne u 2019. godini, čiji je cilj uvježbavanje zapovjedne strukture Počasno-zaštitne bojne u procedurama tijekom procesa donošenja odluke zapovjednika s posebnim naglaskom na koordinaciju između ustrojstvenih jedinica OS RH i MUP-a, a u svrhu zaštite i osiguranja.

Također, drugi cilj vježbe je uvježbavanje taktika i procedura u zadaćama zaštite i osiguranja, uključujući širok spektar djelovanja na taktičkoj razini i djelovanje u sinergiji s pripadnicima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, Zapovjedništva specijalnih snaga, Obavještajne pukovnije i Ministarstva unutarnjih poslova RH.

U skladu sa scenarijem vježbe uspješno su provedene sve planirane obučne aktivnosti, a tijekom vježbe provedeno je samoocjenjivanje ustrojbenih cjelina Počasno-zaštitne bojne sukladno propisanim standardima iz djelokruga zaštite i osiguranja.

Vježbu su uz zapovjednika Počasno-zaštitne bojne brigadira Elvisa Burčula pratili načelnik Operativne uprave Glavnog stožera OS RH brigadni general Senad Fejzić i brigadir Ivan Hodak, stožerni časnik u Operativnoj upravi.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]
[attachment=8]
[attachment=9]
[attachment=10]
Foto: MORH / M. Čobanović, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Agario on January 28, 2020, 06:02:33 pm
https://youtu.be/166vm70uW-4

Kakva sprdačina i blamaža !
Garda Srbije svijet izmislila za ove klaune !


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Solaris on January 28, 2020, 06:21:57 pm
Ovi su tu više kao turistička atrakcija.
Ne treba ih gledati kao gardu.

poz.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: kilezr on January 28, 2020, 07:46:07 pm

   8) :zid
 Ma ,jesu to nama Pap-ovke???

 Malo mi to liči na " Leteći Cirkus Monti Pajtona" .
 Možda jutarnje vežbe s oružjem ?


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: dzumba on January 29, 2020, 11:03:48 am
Колико се сећам, у време док је Борис Тадић био председник Србије, пре 10-12 година, по 100-тинак нових ПАП-овки је дато (поклоњено) државама бивше СФРЈ управо за ове намене.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Agario on January 29, 2020, 12:57:31 pm
Ovi su tu više kao turistička atrakcija.
Ne treba ih gledati kao gardu.

poz.
.........................
Kakava turistička atrakcija kakvi bakrači !?
Ova počasna satnija (četa) za smjenu straže pripada počasno zaštitnoj bojni (brigadi) HV-a koja je u prethodnim postovima prikazana kao jedna od elitnih postrojbi (jedinica), klasični ekvivalent Gardijskoj brigadi JNA a sada VS.
Zadnje stvar što im je potrebna je da se neko ismijava ovoj njihovoj  "koreografiji" nego da se sa poštovanjem gleda kroz njih na kompletnu vojsku.
Ako neće iz nekih svojih razloga raditi egzercir kao vojske regiona ili Rusije mogu inspiraciju naći u američkim marincima kako oni to rade pa onda da budu barem kako treba "turistička atrakcija".
Ovako im samo fale još one džinovske klompe kao kod Grka pa da im pariraju !




Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Agario on January 29, 2020, 02:50:31 pm
Ovi su tu više kao turistička atrakcija.
Ne treba ih gledati kao gardu.

poz.
.........................
Kakava turistička atrakcija kakvi bakrači !?
Ova počasna satnija (četa) za smjenu straže pripada počasno zaštitnoj bojni (brigadi) HV-a koja je u prethodnim postovima prikazana kao jedna od elitnih postrojbi (jedinica), klasični ekvivalent Gardijskoj brigadi JNA a sada VS.
Zadnje stvar što im je potrebna je da se neko ismijava ovoj njihovoj  "koreografiji" nego da se sa poštovanjem gleda kroz njih na kompletnu vojsku.
Ako neće iz nekih svojih razloga raditi egzercir kao vojske regiona ili Rusije mogu inspiraciju naći u američkim marincima kako oni to rade pa onda da budu barem kako treba "turistička atrakcija".
Ovako im samo fale još one džinovske klompe kao kod Grka pa da im pariraju !




Ispravka netačnog navoda, bojna-bataljon* a ne brigada !


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: leut on January 29, 2020, 02:53:42 pm
Misliš na nešto ovakvo:

https://www.youtube.com/watch?v=tJZdBH4BpSA

https://www.youtube.com/watch?v=hDbPreQ0W7o

https://www.youtube.com/watch?v=KecxWYXrsC4

https://www.youtube.com/watch?v=5nHvonotbu4






Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Agario on January 29, 2020, 03:23:44 pm
Misliš na nešto ovakvo:

https://www.youtube.com/watch?v=tJZdBH4BpSA

https://www.youtube.com/watch?v=hDbPreQ0W7o

https://www.youtube.com/watch?v=KecxWYXrsC4

https://www.youtube.com/watch?v=5nHvonotbu4









.............................
Ne znam, ako ti misliš da to to onda su definitivno "turistička atrakcija" !
Posebno na trećem snimku ispred zgrade Vlade RH gdje su "stilski" obučeni do jaja :-))
Crvene beretke, košulje boje bjela kava/kafa i to kratkih rukava, smb hlače i kao šlag na tortu smb svečane rukavice :-))
US Marine corps nula bodova za ove na Markovom trgu :-))

https://www.youtube.com/watch?v=CueyX_LtHeo


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Solaris on January 29, 2020, 05:39:06 pm
Kakava turistička atrakcija kakvi bakrači !?
Ova počasna satnija (četa) za smjenu straže pripada počasno zaštitnoj bojni (brigadi) HV-a koja je u prethodnim postovima prikazana kao jedna od elitnih postrojbi (jedinica), klasični ekvivalent Gardijskoj brigadi JNA a sada VS.
Zadnje stvar što im je potrebna je da se neko ismijava ovoj njihovoj  "koreografiji" nego da se sa poštovanjem gleda kroz njih na kompletnu vojsku.

Kao šta sam već napisao, cilj je turistička atrakcija.
Sve ostalo je stvar ukusa, viđao sam i gorih stvari po netu.

Quote
Ovako im samo fale još one džinovske klompe kao kod Grka pa da im pariraju !

I po tome su poznati a turisti se slikaju sa njima, ništa strašno.

Quote
Crvene beretke, košulje boje bjela kava/kafa i to kratkih rukava, smb hlače i kao šlag na tortu smb svečane rukavice :-))

Ljetna uniforma. Nemam mišljenje, u modu se ne razumijem.

poz.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Solaris on November 16, 2021, 05:51:51 pm
Izgleda da su prešli na VHS.

[attachment=1]
Izvor (https://www.morh.hr/svecano-obiljezena-27-obljetnica-pocasno-zastitne-bojne/)

poz.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: pp5d6 posejdon on November 16, 2021, 07:15:30 pm
Od kad je Milanović predsjednik, od tada nose VHS2.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: Solaris on November 16, 2021, 07:56:48 pm
Da li su je počeli koristiti i za one pokazne-akrobatske vježbe?
Nisam našao slika po netu.

poz.


Title: Re: Počasno zaštitna bojna GS OS RH
Post by: pp5d6 posejdon on November 16, 2021, 09:44:50 pm
Ne, koriste PAPovke i dalje.