PALUBA

RV i PVO => Civilna Avijacija => Topic started by: leut on April 07, 2011, 04:08:51 pm

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: leut on April 07, 2011, 04:08:51 pm
TVRTKA ‘EUROPSKI OBALNI ZRAČNI PRIJEVOZ’ USPOSTAVIT ĆE REDOVNE LINIJE ZRAČNIH CESTA, A U DRUGOJ FAZI ĆE IH PRODULJITI I DO TALIJANSKE STRANE JADRANA

USKORO Hidroplanom od Splita do Hvara za 12 minuta i 100 kuna!

Barba Frane, 73-godišnji Višanin, ispred kuće na suncem obasjanoj terasi lagano nakon doručka pijucka jutarnju kavu i pogledava na sat. Devet je i 30. Točno u 10 i 45 mora biti u KBC-u Split kod internista. Dovoljno vremena da još popije kavu, a onda lagano u mjesnu luku na hidroavion koji polijeće u deset. Za 15 minuta je u Splitu, a pola sata je sasvim dovoljno da navrijeme stigne do Firula.

[attachment=1]
Ne, ovo nije nikakva maštarija. Sasvim je to izgledna stvarnost koju bi već u drugoj polovici ove godine mogla „pogoditi“ stanovnike većih jadranskih otoka i njihove goste - potvrdio nam je to Klaus Dieter Martin, čelnik kompanije “Europski obalni zračni prijevoz” (ECA).

Ova tvrtka, zajedno sa središnjim državnim vlastima u Zagrebu, užurbano razrađuje plan “zračnih autocesta” prema naseljenim jadranskim otocima koji bi trebali biti u pogonu u drugom dijelu ove godine, a u najgorem slučaju iduće.

- Već smo u Zagrebu osnovali hrvatsko-njemačku tvrtku s ambicijom da u što kraćem roku zrakoplovima amfibijama uspostave redovne veze između hrvatske obale i većih jadranskih otoka. Da su se ostvarili naši prvobitni planovi, već bismo punom parom vozili prema jadranskim otocima.

Nažalost, pokazalo se da uludo trošimo vrijeme jer nema šanse da tvrtka dobije sve potrebne dozvole i koncesije ako budemo pojedinačno od općina, gradova, županija i države tražili potrebne papire.

Zbog toga smo upravo obavili temeljite razgovore s potpredsjednikom Vlade Domagojem Miloševićem i ministrom Đurom Popijačem. Ocijenjeno je da je projekt ECA od državnog značenja za Hrvatsku i kao takav dobit će svu potrebnu logistiku središnje vlasti u Zagrebu - ekskluzivno za “Slobodnu” kaže Klaus Dieter Martin.

Projekt su poduprli i premijerka Angela Merkel te njemački gospodarstvenici.

- U prvoj fazi, a to će biti, nadamo se, već ove godine, s povezali bismo Split i Dubrovnik s Korčulom i Hvarom, Visom, Lastovom i drugim pripadajućim otocima, a sjevernije Zadar, Rijeku, Pulu s Malim Lošinjem, Rabom i drugim otocima.

Pri tome bi za slijetanje i polijetanje naših hidroaviona koristili 30 morskih luka. To i jest ključni razlog da se ovakav projekt može realizirati samo sa središnjim vlastima u Zagrebu - kaže naš sugovornik, koji ističe da će ovaj projekt gospodarski ojačati turizam na otocima.

Pogotovo kad u drugoj fazi ove otoke povežu s talijanskim gradovima kao što su Brindizi, Bari, Foggia, Ancona, Rimini, Ravena, Bologna, Padova, Trst i Venecija. Recimo, iz Ancone do Malog Lošinja let traje samo 32 minute, a od Pescare do Visa 42. Iz Dubrovnika bi se prema otocima letjelo sa zračne luke i iz Gruža.

Na primjer, iz Gruža do Korčule bi se letjelo 20 minuta, a karta stoji 43 eura. Split – Hvar 12 minuta, a karta 25 eura. Split – Korčula 20 minuta, 43 eura. Rijeka – Mali Lošinj 22 minute, 48 eura.

- U ovom trenutku govorimo o komercijalnim cijenama. Međutim, ako se karta naruči ranije, cijena je osjetno niža. Također, očekuju se i poticaji, odnosno subvencije od države. Baš kao i za brodske linije. Njima bi se cijene mogle prepoloviti, a za građane svesti na u najgorem slučaju na dvaput više negoli su cijene prijevoza trajektom. Tako bi se od Splita do Hvara moglo letjeti za cijenu od oko 100 kuna.

Evo još nekoliko podataka. Od Splita do Visa letjelo bi se 15 minuta, od Dubrovnika do Lastova 25 minuta, od Zadra do tamošnjih otoka letovi bi trajali od deset do 20 minuta. Možete očekivati u predsezoni i posezoni eksploziju vikend-aranžmana za hrvatske otoke. Što se tiče lokalnog stanovništva, planiramo dva leta u tijeku dana: jutarnji i popodnevni.

Certifikati za hrvatske pilote

S obzirom na neiskustvo po pitanju hidroavionskog letenja i certificiranja u Hrvatskoj, ECA je predložila direktoru Agencije za civilno zrakoplovstvo pomoć i suradnju na školovanju, osposobljavanju inspektora u stjecanju certifikata, dozvola letenja na hidroavionima i praktičkog certificiranja na standardima zapadnih zemalja - kaže Klaus Dieter Martin, čelnik kompanije Europski obalni zračni prijevoz. ECA ima u tome dugogodišnje iskustvo u letenju hidroavionima u Kanadi, te razvijenu suradnju s njihovim zrakoplovnim vlastima.

U tom pogledu očekujemo uspostavljanje suradnje kako bi se certificiranje ECA hidroavionskih operacija u Hrvatskoj provela učinkovito i efikasno, uz poštovanje svih sigurnosnih standarda te omogućile operacije hidroavionima, kao i u europskim zemljama, kaže Klaus Dieter Martin.
 
Zrakoplov s 19 sjedala

Između jadranskih otoka i hrvatske obale letjeli bi amfibijski zrakoplovi s 19 sjedala tipa De Havilland Twin Otter DHC-6 koji mogu slijetati na more, ali i tvrde piste.

Martin: Sjedište kompanije preselit ćemo iz Zagreba u Split

Iako je danas sjedište kompanije u Zagrebu, kad počne raditi bit će prebačeno u Split. Za početak će tvrtka zapošljavati oko 125 radnika, uglavnom pilota, mehaničara, upravno i chek-in osoblja... - najavljuje Klaus Dieter Martin, čelnik kompanije Europski obalni zračni prijevoz .

Kalmeta donio pravilnik o aerodromima na vodi

Ministar Božidar Kalmeta donio je prošli tjedan Pravilnik o aerodromima na vodi, kao implementirajući propis za certificiranje hidroavionskog letenja na Jadranu, a na baznim standardima ICAO-a te sličnih propisa u UK.

Sada slijedi njegova implementacija, koja je kompleksna i zahtijeva tijesnu suradnju i s pomorskim vlastima Ministarstva, budući da hidroavion u doticaju s vodom (morem) postaje brodica i podliježe i pomorskim propisima.

Spas dolazi iz zraka

Hidroavioni na Jadranu mogli bi odigrati i ključnu ulogu kod promatranja te spašavanja.

- Mi očekujemo da bi nam država mogla dati dio tih ovlasti. Posebno kod nadzora i spašavanja na moru. Zajedno s obalnom stražom sudjelovali bismo u tim poslovima, kao i javnim službama, što je od iznimne važnosti za stanovnike najudaljenijih otoka koji su danas odsječeni - kaže Martin.

Autor: Marijan Džambo
Izvor: Slobodna Dalmacija (http://www.slobodnadalmacija.hr/)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jadran2 on April 07, 2011, 04:37:12 pm
Ajde, neka bude hidroavijacija!


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: leut on June 04, 2011, 07:48:22 pm
04.06.2011. | 13:51

EUROPEAN COASTAL AIRLINES PRIVODI KRAJU PROJEKT KOJIM ĆE BITNO PROMIJENITI ŽIVOT NA OVOJ STRANI JADARNA

HIDROAVIONI Krajem godine prvi letovi za naše otoke

Bude li sve  prema planu njemačke tvrtke European Coastal Airlinesa i njezina čelnika Klausa Dietera Martina, najdalje do kraja godine iz Splita, Dubrovnika, Šibenika, Zadra, Rijeke i Pule prema većim jadranskim otocima poletjet će prvi hidroavioni, čime će se otoci najtoplijeg mora u Europi uvezati u mrežu zračnih, kopnenih i morskih koridora Starog kontinenta.

- Mi smo spremni već ovog trena u prvoj fazi u pogon staviti najmanje šest zrakoplova amfibija koji bi veće gradove na jadranskoj obali povezali s najmanje devet otočnih destinacija. Prvi promotivni let bit će iz logističke baze u Splitu, po svoj prilici iz lučice Resnik, u Korčulu i Stari Grad na Hvaru.

[attachment=1]
Nažalost, prije toga moramo riješiti brojne administrativne prepreke, na čemu intenzivno radimo s Vladom Republike Hrvatske. Ohrabreni smo činjenicom da je ovaj naš projekt dignut na razinu od državnog značaja i da se u njegovu realizaciju uključilo čak pet različitih Vladinih ministarstava. Upravo smo obavili novu rundu razgovora u Vladi RH, gdje je kao “pojačanje” s nama bio i bavarski ministar gospodarstva, infrastrukture, prometa i tehnologije Martin Zeil - specijalno za Spektar otkrio je Klaus Dieter Martin.

Njemačko-hrvatski kapital

Njemačka strana, koja u prvoj fazi u gradnju vodenih zračnih luka i kupnju zrakoplova te stvaranje pouzdanog obalnog zračnog avioprijevoznika na Jadranu namjerava uložiti najmanje 31 milijun eura, inzistira kod Vlade da kompletne papire - od dozvola do koncesija - riješi na jednome mjestu, u Zagrebu.

- Ako bismo mi morali rješavati te dozvole na lokalnoj razini, ovaj projekt bi u startu bio osuđen na propast. Naprosto, nitko nema vremena godinama se natezati s takvim nečim. Drago nam je da su to razumjeli i u Vladi RH, gdje je dogovoreno da sve poslove objedini Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

Želimo jednim ugovorom riješiti sve koncesije - kaže Martin.

Naglašava da ni on ni njegovi partneri nisu novi u ovom poslu.

- Već imamo jednu kompaniju koja s 35 zrakoplova operira na Maldivima. Radimo i u Kanadi. Imamo ponudu da još jednu kompaniju oformimo na Maldivima i u Indiji. U cjelini, procedura da se dobiju svi papiri za takav biznis prilično je kompleksna.

Međutim, u Kanadi je državna administracija kooperativna, izlazi u susret i traži rješenja da ovakva kompanija što prije profunkcionira jer vide korist za državu. U Hrvatskoj je situacija obratna. U prvi plan se stavljaju problemi, a tek onda razmišlja o općem interesu i koristi. Uz to, ljudi u vlasti se boje, stalno propituju probleme umjesto da ih usput rješavaju - pojašnjava Klaus Dieter Martin.

Što to, zapravo, European Coastal Airlines želi napraviti na Jadranu, a čime život na ovdašnjim, pogotovo dalmatinskim otocima, više neće biti isti kao do sada?

[attachment=2]Klaus Dieter Martin

- U prvoj fazi, a to će se dogoditi, nadamo se, već ove godine, povezali bismo Split i Dubrovnik s Korčulom i Hvarom, Visom, Lastovom i drugim pripadajućim otocima, a sjevernije Šibenik, Zadar, Rijeku i Pulu s Malim Lošinjem, Rabom i drugim dalmatinskim otocima. Pritom bi za slijetanje i polijetanje naših hidroaviona koristili 30 morskih luka. To i jest ključni razlog da se ovakav projekt može realizirati isključivo sa središnjim vlastima u Zagrebu - kaže naš sugovornik.

On tvrdi da se ne radi o čisto komercijalnom potezu ECA koja je u Zagrebu utemeljila tvrtku-kćer s njemačko-hrvatskim kapitalom.

- Želimo uspostaviti morske “autoceste” koje će postati sastavnim dijelom europskih, kako kopnenih, tako i zračnih koridora. Danas turisti iz Njemačke, na primjer, brže stižu do Egipta, Tunisa, Turske i Grčke, nego do jadranskih otoka. Ubuduće će, recimo, gost iz Münchena za samo sat i pol stizati na Vis. Naš je plan da gosta iz zračne luke Resnik zrakoplovima, koji inače mogu polijetati i slijetati na tvrde piste i vodu, odmah prebacimo na Vis.

Do Visa bi letjeli samo 15 minuta. Prvotno su u našoj kombinaciji kao središnja logistička baza bile Divulje. Vojska, nažalost, nije voljna da tu svoju bazu prenamijeni u vojno-civilnu, pa smo se sada okrenuli lučici Resnik. Dakle, taj projekt gospodarski će ojačati turizam na otocima.

Pogotovo kad u drugoj fazi ove otoke povežemo i s talijanskim gradovima kao što su Brindisi, Bari, Foggia, Ancona, Rimini, Ravenna, Bologna, Padova, Trst i Venecija. Recimo, iz Ancone do Malog Lošinja let traje samo 32, a od Pescare do Visa 42 minute. U predsezoni i posezoni tako možete očekivati eksploziju vikend-aranžmana za hrvatske otoke. Što se tiče lokalnog stanovništva, planiramo dva leta u tijeku dana: jutarnji i popodnevni - kaže+ Martin.

Promatranje i spašavanje

Tu se ne zaustavljaju ambicije Klausa Dietera Martina i njegovih poslovnih partnera. Žele da njihovi hidroavioni na Jadranu igraju i ključnu ulogu pri promatranju i spašavanju na moru.

[attachment=3]Ovako će izgledati (zračne) luke za hidroavione

- Vjerujemo da će nam država dati dio tih ovlasti. Zajedno s Obalnom stražom sudjelovali bismo u tim poslovima, kao i javnim službama. Tako bismo olakšali životi stanovnicima najudaljenijih otoka koji su danas odsječeni. Međutim, ovaj infrastrukturni projekt, koji omogućuje dosad neviđenu mobilnost stanovnika i turista, ima širi značaj za razvoj cijele regije - od Hrvatske, preko Slovenije do Italije i Crne Gore te uopće ovog dijela Mediterana.

Donosimo novu kvalitetu u turističkoj ponudi. Riječ je o skupoj i vrlo traženoj ponudi koja dovodi novu, platežno sposobniju klijentelu na Jadran. Ugledna turistička agencija TUI tvrdi da će s tim gostima u Hrvatsku donijeti i novi stil u turizmu, koji je do sada bio nepoznat. Dovest će gosta koji u jednom danu želi uživati u čarima Dubrovnika, ali i Brijuna. Mi to možemo omogućiti - kaže naš sugovornik.

U projektu povezivanja jadranskih otoka sudjelovat će jedna njemačka državna banka i tamošnja kompanija LEHEL, koja će se uključiti u projektiranje i opremanje zračnih luka na vodi. Tvrtka “Aqua projekt” proizvodit će pontone, a nije isključeno da se u tu proizvodnju uključi i Goran Prgin, vlasnik NCP-a.
- Gradnja objekata bit će povjerena jednoj hrvatskoj kompaniji, a održavanje zrakoplova Švicarcima - kaže Klaus Dieter Martin.

Sjedište kompanije iz Zagreba u Split

U projekt su uključeni stručnjaci više kompanija - Lufthanse, Hapag Lloyd Airlinesa te više DHL logističara manjih regionalnih tvrtki.

- S obzirom na neiskustvo u hidroavionskom letenju i certificiranju u Hrvatskoj, ECA je predložila Hrvatskoj pomoć i suradnju u školovanju i osposobljavanju inspektora u stjecanju certifikata, dozvola letenja na hidroavionima i certificiranja prema standardima zapadnih zemalja. Piloti ECA imaju dugogodišnje iskustvo u letenju hidroavionima u Kanadi te razvijenu suradnju s njihovim zrakoplovnim vlastima.

I u Hrvatskoj očekujemo uspostavljanje suradnje kako bi se certificiranje ECA hidroavionskih operacija u Hrvatskoj provelo učinkovito, uz poštovanje svih sigurnosnih standarda, te omogućile operacije hidroavionima kao i u europskim zemljama - kaže Klaus Dieter Martin. Doznajemo da je projekt obalnog zračnog prometa već privukao popriličnu pažnju lokalnog stanovništva u smislu mogućeg zapošljavanja.

- Primili smo puno molbi ljudi koji će, najvjerojatnije, biti zaposlenici te nove kompanije - kaže Martin. Iako je sada sjedište kompanije u Zagrebu, kad ona počne s radom bit će prebačeno u Split. Za početak će tvrtka zapošljavati oko 125 radnika, uglavnom pilota, mehaničara, upravnog i chek-in osoblja.

Zrakoplov kao brod

Kad zapuše jugo ili bura, prizemljujemo zrakoplove. Tu važe ista pravila kao i za brodove. Ne smeta samo jak vjetar, već i valovi. Prednost je jedino što se uvijek s druge strane otoka mogu naći uvale u koje je moguće sletjeti ili iz njih poletjeti.

- Za morsku zračnu luku potreban nam je prostor od 30x30 metara s nekoliko gatova. Inače, staza za polijetanje duga je 800 metara. Za slijetanje je osjetno manja. Morate znati da se radi o zrakoplovima koji, kad slete u more, zapravo imaju sve odlike broda.

Zbog toga su naši piloti istodobno i skiperi - pojašnjava Martin. Između jadranskih otoka i hrvatske obale letjeli bi amfibijski zrakoplovi s 19 sjedala tipa “de havilland twin otter DHC-6” koji mogu sletjeti i na tvrde piste.

Konkurencija trajektima

Iz Dubrovnika bi se prema otocima letjelo iz zračne luke i Gruža. Iz Gruža do Korčule bi se letjelo 20 minuta, a karta stoji 43 eura. Split – Hvar: 12 minuta, karta 25 eura. Split – Korčula: 20 minuta, 43 eura. Rijeka – Mali Lošinj: 22 minute, 48 eura. Iz Šibenika bi se polijetalo iz brodske luke koja je još prije sedam godina testirana za takve letove.

Od Splita do Visa letjelo bi se 15 minuta, od Dubrovnika do Lastovo 25, a od Zadra do tamošnjih otoka letovi bi trajali od 10 do 20 minuta. - Cijene letova su komercijalne, ali ako se karta naruči ranije, cijena je osjetno niža. Očekujemo da ćemo uz poticaje i subvencije od države, kakve se daju za brodske linije, cijene moći prepoloviti, te za građane svesti, u najgorem slučaju, na dvostruko više nego što su cijene prijevoza trajektom.

Autor: Marijan Džambo
Izvor: Slobodna Dalmacija (http://www.slobodnadalmacija.hr/)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Boro Prodanic on June 04, 2011, 07:51:46 pm
Boga mi, svaka čast! :klap :klap


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: leut on April 16, 2012, 12:04:35 am
PROJEKT KREĆE S MJESTA

Prvi hidroavioni za naše otoke poletjet će već ovoga ljeta

[attachment=1]Simulacija uzletišta u Splitu

Konačno se kreće: deset godina od prve inicijative Hrvatska starta s projektom uspostave hidroavionskih veza na Jadranu, a prema očekivanjima prvi se letovi iz baza u Dubrovniku i Splitu planiraju već do ljeta ove godine!

Dvije južne hrvatske županije ozbiljno su shvatile važnost 34 milijuna eura teškog projekta, prionuvši rješavanju opsežne dokumentacije na ishođenju lokacijskih dozvola i koncesija. Ulog je velik, a dobitak neosporan - kaže dr.sc. Srećko Favro, uvaženi stručnjak, sudski vještak i konzultant za pomorski promet, napominjući kako usprkos tome još niti jedna koncesija nije dobivena. Dok se nekoliko njih ne izda, na ledu su i velika inozemna sredstva. To samo nepotrebno i vrlo nelogično oteže realizaciju projekta, koji bi u punu snagu trebao doći do ljeta sljedeće godine.

Turistički letovi

- S mrežom od 18 hidroavionskih pristaništa na obali i otocima, koje je kao i cjelokupnu investiciju zajamčio nositelj posla, njemačka tvrtka “European Coastal airlines”, Hrvatska dobiva infrastrukturni projekt osiguranja cjelogodišnjeg javnog prometa, te uslugu ljetnih turističkih letova. Za odmrzavanje sredstava čeka se samo još jedna bitna stavka, pojačani angažman u još nekoliko lučkih uprava, posebice onih sa sjevera našeg Jadrana.

Uz njihovo pridruživanje već probuđenim lučkim upravama s juga, projekt bi naglo krenuo, doslovce put neba - kaže dr. Favro. Osim javnog prometa na relacijama hrvatsko kopno - otoci, te Hrvatska - inozemstvo, hidroavioni bi obavljati i hitne medicinske letove, zaštitu i spašavanje, nadzor mora... O važnosti ideje govori i činjenica da se za njega svojedobno osobno zauzela istaknuta njemačka političarka Angela Merkel, te, kako doznajemo, nedavno kod premijera Zorana Milanovića i njemački veleposlanik.

- U Dubrovniku, Korčuli i Lastovu uz veliku asistenciju dožupana Frane Skokandića, već su utvrđene lokacije i pokrenut postupak za ishođenje koncesija. Pomaci idu i u Splitu i Visu, gdje također očekujemo učinkovitu realizaciju. Nadamo se da će se projektu što promptnije pridružiti i ostali gradovi, posebice na sjeveru. Brzina je bitna jer bez još nekoliko koncesija, za postavljanje hidroavionskih pristaništa, takozvanih pontona u lukama, investicijsko ulaganje ostaje zamrznuto. Nema smisla više čekati, investitor je tu, avioni su spremni, osigurana je i suradnja s TUI-om. Priliku kao što je ova nipošto ne smijemo propustiti – kaže Favro.

Veliki preokret

Upozorava s punim pravom, Hrvatska se treba probuditi, moderni život donosi brzinu, putnici nemaju vremena za bacanje. Dugi redovi za ukrcaj u trajektima, a ni višesatne vožnje do otoka, primjerice Lastova do kojeg se brodom vozi i po šest sati, nisu dobrodošli. Hidroavioni bi donijeli preokret, uštedjeli vrijeme, smanjili trošak i osigurali veliku dozu komfora. Upravo zato i investitor, ali i brojni naši stručnjaci gromoglasno navijaju za bržu realizaciju projekta, koji uz već osigurana sredstva ne mora trpjeti desetogodišnju poslovičnu anemiju vodećih ljudi nekih naših lučkih uprava.

- Uspostavom hidroavionske veze unapređuju se i životni uvjeti i gospodarstvo na otocima, a gdje je tek unapređenje turističkog proizvoda na Jadranu, zasnovanog na brzoj i efikasnoj povezanosti između mjesta na otocima i obale. Projekt, nasreću, ima snažnu podršku resornog ministarstva, a podržala ga je i Vlada. Međutim, još uvijek nije od Ministarstva prometa potvrđena operativna mogućnost korištenja hidroaviona, kao što je bilo certificirano 2002. na obavljenim pokusnim letovima. Preciznije rečeno, slijetanje na 300 metara od obale, a bliže po posebnom odobrenju, te daljnjem prometovanju hidroaviona kao brodice – kaže dr. sc. Srećko Favro.

Crnogorci su nam za petama

Kao primjer zemlje koja bilježi ekspanziju odličnih projekata, te brzu reakciju na relacijama gradovi – centrala – realizacija, može se uzeti Crna Gora. Pojačani turizam, veliki projekti, priljev stranog kapitala, nevjerojatni interes bogataša za kupnjom nekretnina plod su odlično osmišljene poslovne strategije koja ne trpi višeljetna mudrovanja i sporost. Najbolji primjer je gradnja marine za mega jahte Porto Monte Negro u Tivtu, koja je odnijela ne krišku, već cijelu tortu u pozamašnom nautičkom poslovanju za goste visoke klase na ovom prostoru.

- Istina je. Bogata klijentela će u posjetu Dubrovniku od sada dolaziti iz Tivta. S obzirom da u Hrvatskoj nema marine za takva mega plovila, ti će se brodovi usidriti ispred Dubrovnika. I nama će tako umjesto žive love ostati mrvice i njihovo smeće. Crnogorci su marinu napravili baš u Tivtu jer im osigurava blizinu atraktivne dubrovačke blizine. A ja sam još prije 15 godina apelirao na gradnju marine za mega jahte u Kuparima, na samo sedam kilometara od Dubrovnika. I dok mi čekamo, drugi igraju kolo – kaže dr.sc. Srećko Favro.

Baza u Divuljama

Leteća eskadrila će biti sastavljena od 6 do 10 hidroaviona proizvedenih u Kanadi, kojima treba osigurati pontonsko pristanište. Ono što se od Lučkih uprava i Županija očekuje su lokacijske dozvole za ponton koji bi se dao u koncesiju. Prema sadašnjem planu pontonska aerodromi su planirani u Puli, Rijeci, Zadru, Dubrovniku, Cavtatu, Rovinju, Šibeniku i Omišu.

Na otocima su to Mali Lošinj, Rab, Hvar, Korčula, Vela Luka, Brioni, Cres, Krk, Ubli, Vis, Komiža, Polače-Pomena, Novalja, Supetar i Bol. Problem je i još uvijek neriješena glavna baza tvrtke ECA kod Divulja (Resnik). Naime, raspoloživo zemljište na obali Državna uprava za zaštitu i spašavanje je ustupila, ali ono još uvijek nije ponuđeno u zakup tvrtki ECA.

Tko je dr. Srećko Favro?

Dr.sc. Srećko Favro osim svojeg stručnog rada predaje na Ekonomskom fakultetu u Splitu i Pomorskom fakultetu u Kotoru, te Sveučilištu u Novom Sadu i Wessex institute of Technology u Southamptonu. S dr.sc.Mirjanom Kovačić izdao je knjigu Nautički turizam i Luke nautičkog turizma. U Bolu ove godine organizira II konferenciju o održivom razvoju otoka. Favro je moderator modula Nautički turizam na REXPO međunarodnom sajmu investicijskih projekata za Jadransku regiju.

Za 26. travnja najavljuje sjednicu Saborskog odbora za turizam na temu nautičkog turizma. Na njoj će biti moderator kao i 2005-e, kada je sjednica istog odbora na ovu temu pokrenula izradu Studije i strategije razvitka nautičkog turizma. Ove je godine angažiran kao konzultant za nautički turizam crnogorske vlade za izradu Prostornog plana upravljanja obalnim pojasom, a nakon toga u pripremi je i Strategija razvitka NT Crne Gore.


Tanja Šimundić Bendić, Slobodna Dalmacija (http://www.slobodnadalmacija.hr/)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on February 27, 2013, 09:08:27 am
"Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/

26.02.2013.

ZRAČNA MORSKA LUKA

Hidroavioni neće skoro u naš porat
  
Iako su iz njemačke tvrtke “European Coastal Airlines“ u nekoliko navrata na sva zvona najavljivali da će na ljeto letovima hidroaviona iz Gradske luke povezati Split i srednjodalmatinske otoke, to se ipak neće dogoditi. Ta zamisao ipak će pričekati novi saziv Županijske skupštine poslije lokalnih izbora u svibnju.

Čelnici njemačke kompanije, podsjetimo, predstavili su projekt hidroavionskog povezivanja dalmatinskih otoka s najvećim gradovima na obali poput Splita, Dubrovnika, Šibenika i Pule. Tvrtka raspolaže jednim svojim zrakoplovom, Grumman G-21A Goose s devet sjedala, a u najam bi, najavljivali su mediji, uzeli De Haviland DHC-6 Twin Otter s 19 sjedala te Grumman G-111 Albatross s 30 sjedala.

Županijski zavod

Lokacija za hidroavionsko pristanište u Gradskoj luci u Splitu tek se predviđa u Izmjenama i dopunama Županijskog prostornog plana, i to na prostoru između lučice na Matejuški i hotela “Ambasador“. Kako nam je objasnio Željko Mišić, pomoćnik županijskog pročelnika za pomorstvo i turizam, bez usvajanja spomenutih izmjena prostornog plana nema ni govora o hidroavionima u luci.

− Prema informacijama od odgovornih u Županijskom zavodu za prostorno uređenje, vjerojatno će prijedlog izmjene plana ići na ponovni javni uvid, što bi značilo da neće biti usvojen u mandatu ove Županijske skupštine. Prije toga ne postoji mogućnost ni za uređenje tog pitanja u Gradskom prostornom planu − objasnio nam je Mišić. Ako njemačka tvrtka bude imala strpljenja, morat će proći trnovit put do trenutka prvog slijetanja hidroaviona ispred Matejuške.

Njemačka kompanija ‘European Coastal Airlines’ morat će pričekati ako namjerava razvijati posao nad Splitom   Goran Sebelić / Cropix Procedura je sljedeća: nakon što bude prihvaćena lokacija u Županijskom prostornom planu, potrebna je razrada plana nižeg reda, a to je Prostorni plan Splita, i to na način da se na temelju tog plana može izdati lokacijska dozvola. Poslije toga potrebno je utvrditi granicu lučkog područja za pristanište, pa potom provesti evidenciju lučkog područja u Katastru i Zemljišniku. Sve je to pretpostavka za raspisivanje natječaja za dodjelu koncesije za hidroavionsko pristanište.

Međutim, ni Nijemci se nisu baš tehnički pripremili za putničke linije nad Jadranom. Grumman G-21 “European Coastal Airlinesa“ trenutačno uopće ne leti, niti se koristi. Prije nekoliko godina ispisan je iz kanadskog registra aviona, a u hrvatski nije upisan.

Taj je zrakoplov proizveden davne 1944. godine, a remontiran je prije devet godina. Grumman Goose ima zvjezdaste, tj. klipne motore, a u aerosvijetu je poznato da svatko tko pokuša koristiti takav avion bez turbina mora računati na vrlo visoke troškove leta. Primjerice, troškovi leta kanadera CL 215 (također klipni motori) iznose 11.000 eura po satu leta. Tu padaju teorije o jeftinim kartama.
Klipni motori

Što se tiče zrakoplova Grumman Albatros, koji ECA namjerava unajmiti, on je 80-ih godina prošlog stoljeća dobio FAA certifikat na svoje klipne-zvjezdaste motore, ali njegova komercijalna upotreba u svijetu nije zaživjela. Svakako, hidroavioni neće skoro nad Gradsku luku i obližnje otoke.

DENIS KRNIĆ

Morska rampa u Divuljama za lakši život

Predstavnici kompanije “European Coastal Airlinesa“ najavili su kako će zrakoplovom De Havilland DHC-6 Twin Otter biti moguće povezati Vis i Koručulu sa Zagrebom. Jedni problem je što ovaj zrakoplov, dakle, njegova amfibijska verzija, ima dolet samo 180 kilometara i to zbog težine plovaka, te trapa, koja prelazi 930 kilograma. Taj trap, ukoliko provede noć u morskoj vodi, postaje neupotrebljiv zbog moguće blokade kočnica (korozija), što je pogibeljno za pokušaj spuštanja na suhu pistu. Drugim riječima, svaki let ujutro mora započeti iz suhe baze. To je vjerovatno ključni razlog zašto njemačka tvrtka traži da im se dio vojne baze u Divuljama s morskom rampom ustupi na korištenje.



Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Gazda on February 27, 2013, 01:15:40 pm
Zrakoplov proizveden 1944???


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jadran2 on February 27, 2013, 02:01:01 pm
...ti su najbolji; provjereni u ratu  ;)
evo, prilazem, ilustracije radi, fotografiju hidroaviona; treba uzeti u obzir da je ovaj iz 1942. pa bas nije za usporedbu  :o
[attachment=1]

Putnik koji donese bacvu aviobenzina od 200 litara, dobije popust od 15%.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on January 18, 2014, 05:57:57 pm
18.siječnja 2014
Baldasar potvrdio: Hidroavioni će poletjeti s Matejuške

Splitski gradonačelnik Ivo Baldasar potvrdio nam je da će European Coastal Airlines dobiti svoju prvu hidroavionsku luku na Matejuški, što je Dalmacija Newsu jutros najavio župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja, kazavši da će već na prvoj idućoj sjednici Županijske skupštine njemačkim investitorima biti izdana koncesija.
- Točno, koncesijsko odobrenje će izdati Županija, a Grad Split će izdati lokacijsku dozvolu tvrtki European Coastal Airlines. Mi smo u gradskoj upravi prvobitno mislili pričekati novi Zakon, koji bi u Saboru trebao biti izglasan do ljetne pauze, ali ako je to kasno za pričekati njemačim investitorima, a Županija će uskoro izdati koncesijsko odobrenje, onda ćemo i mi odmah odobriti lokacijsku dozvolu – kazao nam je Baldasar.

No, napomenuo je da će biti točno određeno gdje će se nalazi hidroavionsko pristanište na Matejuški, i s kakvim sve sadržajima.

- Hidroavionsko pristanište bit će malo istočnije, nego je ECA planirala, ali to njima neće ništa otežati u obavljanju njihovog posla. Naime, Grad Split planira urediti potez od Zapadne obale do Matejuške, a na kraju tog poteza, na samoj glavi mula na Matejuški, uredit će se hidroavionsko pristanište. Treba kazati i to da će ovo pristanište moći imati samo objekt za prodaju karata, a ne ni kafić ni restoran, kako su u European Coastal Airlinesu bili planirali.

No, kad se sve uredi, nakon što oni počnu s letovima, a nakon što se izglasa novi zakon, koji će ovakve luke posebne namjene staviti isključivo u nadležnost gradova, u ovom slučaju Grada Splita, možemo ponovno sjesti i probati dogovoriti eventualno kafić i štekat. No, ponavljam, na tom pristaništu ni tada nećemo odobriti otvaranje restorana – pojasnio je gradonačelnik Baldasar. Te zaključio:

- Ipak, sada je najbitnije da projekt hidroavionskog prijevoza njemačke tvrtke ECA krene, a kako stvari stoje, zaista će krenuti do ljeta, s Matejuške – kaže Ivo Baldasar.

JOŠKO DADIĆ  Dalmacija news (http://www.dalmacijanews.com/)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: brodarski on January 18, 2014, 06:40:52 pm
Bilo bi korektno od Baldasara kad bi objasnio Splićanima kako urediti pomorski promet u luci. Slijetanjem na morsku površinu zrakoplov postaje čamac. Split je grad s najfrekventnijim putničkim prometom u Hrvatskoj. U tu gužvu kad ubaci hidrozrakoplove, zvrkove, leteće metle i škovacere  gužva će biti još bolja i kreativnija. Što god Baldasar mislio zadnju riječ ima Ministarstvo prometa.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jadran2 on January 18, 2014, 06:51:43 pm
Bas mi je puno drago; skoro ce bit 100-godina hidroavionskog saobracaja u Matejuski. Bilo je i vrime.
Sigurno ce se i onaj kondut stavit u prvotnu funkciju.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on January 18, 2014, 06:57:55 pm
Osobno sam skeptičan o hidroavionima na Matejuški. Ako to i bude, trebat će malo više od "konduta", a mjesta baš i nema. Ovaj tjedan sam slušao na radio Split-u, da misle dat u koncesiju prostor za tu svrhu u Resniku. Živi bili pa vidjeli!


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jadran2 on January 18, 2014, 06:59:31 pm
Dosta je vazno da i pista bude ravna  ;)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jadran2 on January 18, 2014, 07:05:46 pm
Bilo bi korektno od Baldasara kad bi objasnio Splićanima kako urediti pomorski promet u luci. Slijetanjem na morsku površinu zrakoplov postaje čamac. Split je grad s najfrekventnijim putničkim prometom u Hrvatskoj. U tu gužvu kad ubaci hidrozrakoplove, zvrkove, leteće metle i škovacere  gužva će biti još bolja i kreativnija. Što god Baldasar mislio zadnju riječ ima Ministarstvo prometa.
En ti iruda - Ministarstvo prometa... 8) to su oni koji hoce ceste dati u koncesiju jer je drzavna kasa prazna, fali desetak milijardi, i zeljeznice u koncesiju.....a najbolje je da je svaki nastup toga ministarstva tako samouvjeren i napuhan, nazalost vez osnova, da nitko s ostrijim predmetom ne smije biti u blizini.
Bit ce veselo uskoro i tim ministarstvom.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: brodarski on January 18, 2014, 07:58:01 pm
U ministarstvima radu stručni i pametni ljudi. Rade dugo u noć za sitnu naknadu za opće dobro. Koliko tona elaborata, referata i stručnih studija se klasificira i arhivira? Nema im broja. Bitno je planirati. O provedivosti planiranog raspravljaće se drugom prilikom.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Lox on January 18, 2014, 10:02:54 pm
Što je najgore i rade. Iz prve ruke govorim. Samo što ih politika baš ne obadaje previše.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on January 23, 2014, 07:15:38 pm
Puno nepoznanica
Baldasar priznao: Ništa od pristaništa za hidroavione na Matejušci; Kreću radovi na Ambasadoru

Od pristaništa za hidroavione na Matejušci najvjerojatnije neće biti ništa - priznao je to gradonačelnik Ivo Baldasar na brifingu za novinare u Banovini.

Projekt u gradskoj luci, prema njegovim riječima, još uvijek je prepun nepoznanica i problema koje njemački investitori iz tvrtke "European Coastal Airlines" nisu predvidjeli, poput male dubine ili činjenice da će sidrenje biti otežano zbog direktnih udara južine na mul Matejuške.

- Ni Grad, ni Županija nemaju definirane odgovore kako hidroavione smjestiti na Matejušku, a da ujedno sve strane budu zadovoljne i luka u konačnici sigurna za promet i putnike. Na tom se području, naime, isprepliće nekoliko zakona i konzultiramo se s Ministarstvom i Lučkom upravom na koji način sve to ispoštovati. Pomalo sam skeptičan oko svega, pa ako se projekt nastavi ovim tempom teško će avioni u luku - mišljenja je Baldasar.

Na pitanje zašto se pontonsko pristanište mora smjestiti baš na Matejušku, omiljeno okupljalište građana, gradonačelnik je ustvrdio kako je tako ucrtano u novom Prostornom planu Splitsko-dalmatinske županije.

- Investitori su tražili područje bliže hotelu "Ambasador", no morali smo ih odbiti jer taj dio rive, od Matejuške do zapadne obale, planiramo uređivati već ovoga ljeta. Riječ je o projektu vrijednom 12 milijuna kuna, kojeg smo prijavili na natječaj za sredstva iz EU-fondova i nadamo se da ćemo time financirati cijelu investiciju. Radove će, vjerujem, izvoditi tvrtka "Pomgrad", budući su se dokazali u istom poslu na zapadnoj obali.

- Hidroavionima bi u tom slučaju ostao prostor ispred mula, do sadašnjeg istezališta za brodove. Nema govora da će se pristanište raditi na dijelu koje je danas namjenjeno građanima. Također, ukoliko se pristanište i bude gradilo, sasvim sigur neće biti nikakvih kafića ili štekata. Po zakonu im možemo omogučiti montažni objekt za prodaju karata površine do 12 metara četovrnih - otkrio je Baldasar.

Baldasar se osvrnuo i na izjave čelnika njemačke kompanije "ECA" koji su se potužili medijima kako ih gradska uprava ignorira, iako su, kako tvrde, pripremili i poslali svu moguću dokumentaciju.

- Ne znam što su oni poslali, no počeli su pretjerivati sa svojim reakcijama! Na jedan vrlo agresivan način vrše pritisak na grad - kazao je na kraju splitski poteštat.

Nema kafića do mulića

Spekulacije kako će se pristanište za hidroavione radti na dijelu Matejuške predviđenom za građane u Banovini su danas brzo demantirali.

- Za pristanište smo razmatrali samo lokaciju ispred mula, do sadašnjeg istezališta za brodove. Nema govora da će se pristanište raditi na dijelu koje je danas namijenjen građanima. Također, ako se pristanište i bude gradilo, sigurno neće biti nikakvih kafića ili štekata. Po zakonu im možemo omogućiti montažni objekt za prodaju karata površine do 12 metara četvornih - pojasnio je Baldasar.

Kreću radovi na Ambasadoru

Gradonačelnik Baldasar najavio je do kraja godine i radove na izgradnji novog hotela 'Ambasador'.

- Prema mojim indicijama 'Ambasador' će uskoro dobiti novog vlasnika, pa bi i gradnja hotela na toj reprezentativnoj lokaciji uskoro mogla početi - kazao je Baldasar.

Nenad Kurtović, direktor tvrtke 'Retoi' koja je vlasnik derutne nekretnine na zapadnoj obali, potvrdio nam je kako očekuje da pravomoćna dozvola za početak gradnje bude izdana koncem ljeta.

- Ne znam otkud Baldasru da 'Ambasador' mjenja vlasnika. Istina je da imamo nekoliko kvalitetnih ponuda za partnerstvom u projektu i odluku o tome ćemo uskoro donijeti. U svakom slučaju, stara zgrada hotela će se ukloniti, radimo skroz novi objekt koji će se u dogovoru s konzervatorima još bolje uklopiti u preuređenu zapadnu obalu. Prvi radovi na hotelu mogli bi krenuti na jesen - kazao nam je Kurtović.

Leo Kovačić  SD (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: brodarski on January 23, 2014, 07:35:27 pm
Splićani će na Brač hidroplanom. Koja blagodat za tetu iz Dalmacijavina koja stoji u punionici za strojem 8 sati.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jadran2 on January 23, 2014, 08:31:35 pm
Slazem se bit ce blagodat, pogotovo za narod oslobodjen rada.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: leut on January 23, 2014, 08:45:00 pm
23.1.2014.

Kako bi izgledala Matejuška s hidroavionima

European Coastal Airlines ustupio je Splitskom portalu svoje projekte pristaništa kod Matejuške, koji negira tvrdnje da bi hidroavioni pristajali uz veliki mul splitske ribarske lučice i popularnog okupljališta.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Splitski portal - split.com.hr (http://www.split.com.hr)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: leut on January 23, 2014, 08:47:06 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Splitski portal - split.com.hr (http://www.split.com.hr)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: brodarski on January 23, 2014, 09:30:48 pm
U cilom elaboratu nije objašnjena najbitnija točka. Hoće li Bračani moći unositi kišobrane i damižane u reoplan?


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on January 23, 2014, 09:32:14 pm
Šta se mene tiče Gradska Luka je pretjesna za Hidroavione ,najidealnija pozicija bi bila Divulje no Vojska im to neće dati ni u snu ,pošto otpadaju Divulje ili Sjeverna Luka ili negdje istočnije tipa Stobreč koji je također općina Split pa da malo živne taj dio.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: brodarski on January 23, 2014, 09:38:09 pm
Jeli nekom palo na pamet da se ovo napravi na Peruči? Imamo Vrliku, Cetinu, Dinaru, Knin, Sinj pa i Split. Ljudi dođu u Vrliku, naidu se i napiju pa obilaze Dalmaciju siti i zadovoljni. A mogu se i okupati u Trilju i viditi Mali Berlin. Šta bi radili pametnog u Splitu?


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on January 23, 2014, 09:42:17 pm
Ja bi radije na Buško Blato ,pošto je Kamensko sad EU ,šverc bi procvita priko noći ,nešto slično ka od Kube do Miami-a  :pilot   :pirat


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jadran2 on January 23, 2014, 09:58:22 pm
Jeli nekom palo na pamet da se ovo napravi na Peruči? Imamo Vrliku, Cetinu, Dinaru, Knin, Sinj pa i Split. Ljudi dođu u Vrliku, naidu se i napiju pa obilaze Dalmaciju siti i zadovoljni. A mogu se i okupati u Trilju i viditi Mali Berlin. Šta bi radili pametnog u Splitu?
Prorok si!
http://www.dalmacijanews.com/Biznis/View/tabid/73/ID/35222/Na-Perucko-jezero-slijecu-i-privatni-avioni-FOTO.aspx
[attachment=1]


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: brodarski on January 23, 2014, 10:05:31 pm
Znan ja u fundaču i fažol. Samo za tvrdu valutu.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: leut on January 23, 2014, 10:30:54 pm
Ako ćemo u istom tonu, prije 7-8 godina su Grci sletjeli na Cetinu u Trilju, 500 m niže triljskog mosta, proletjevši ispod visećeg mosta kojeg su u zadnji tren uočili i jedva izbjegli (već u sumrak je slabo vidljiv).

Više na ova dva linka:
- Prisilno slijetanje u Cetinu (http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20050729/crnakronika01.asp)
- Grčke pilote spasilo umijeće i iskustvo (http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20050730/crnakronika01.asp)

U Cetinskoj krajini, kao i cijeloj Dalmatinskoj Zagori (neovisno u kojim je granicama promatrali) se zaista ima što vidjeti.


No vratimo se mi temi, a to je hidroavionski promet na Jadranu, mada je ideja s Peručom zanimljiva ;).


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on March 08, 2014, 10:22:57 am
08.03.2014.

EKSKLUZIVNO IZ BERLINA
Hidroavionima od svibnja iz Resnika prema otocima


Hidroavioni od svibnja definitivno počinju letjeti iz Resnika kod Splita prema Zadru, Hvaru i Korčuli i to je ono što sada sigurno možemo potvrditi jer smo za takve operacije spremni i čekamo samo finalne dokumente, a neka otvorena pitanja ćemo riješiti do tada.

Naša kompanija registrirana je u Hrvatskoj i planiramo otvoriti oko 400 radnih mjesta u Splitu koja će biti izravno vezana za naše poslovne planove - kazao nam je u Berlinu na Svjetskoj burzi turizma Jan Albers, direktor marketinga i prodaje “European Coastal Airlinesa” (ECA), kompanije koja već dugo najavljuje kako će od proljeća uvesti letove hidroavionima iz Splita prema srednjodalmatinskim otocima.

Takve najave nalaze se i u službenoj prezentaciji hrvatskog turizma u Berlinu, pa smo čelnika ECA zamolili za najnovije informacije.

- Želim zahvaliti svima iz Hrvatske turističke zajednice na lijepoj promociji koju smo imali u Berlinu i vjerujem da je sada 99 posto sigurno da ćemo ovog ljeta letjeti iz Resnika. U stalnom smo kontaktu s lokalnim upravama i ostalim institucijama kako bi sve bilo pripremljeno navrijeme, a upravo idućih dana očekujemo i konačnu potvrdu vezanu uz polijetanje iz Resnika.

Radi se o postojećoj operativnoj obali na zapadnom dijelu Kaštela, u blizini splitske zračne luke, za što očekujemo koncesiju, ali i o lokacijama u Korčuli i Jelsi na Hvaru prema kojima ćemo letjeti. U tijeku su završni pregovori sa zračnom lukom u Zadru iz koje bismo letjeli prema Anconi i Hvaru.

Kada očekujete početak letova?

- To ovisi o tome koliko ćemo čekati dokumente koji su nam neophodni, vjerujemo da ćemo polovicom ili krajem svibnja normalno početi s letovima. Na našim će stranicama već u travnju biti objavljeni letovi i ponuda.

Ali, zrakoplovni promet je izuzetno zahtjevan, osjetljiv i reguliran propisima Europske zrakoplovne agencije i mi smo morali napraviti cijeli niz koraka, pribaviti puno dokumenata i dozvola kako bismo dobili koncesiju od lokalnih vlasti. Mi smo u kontaktu sa županijama, gradovima i lučkim kapetanijama u svim mjestima prema kojima letimo i iz kojih polijećemo.

Jeste li definitivno odustali od polijetanja sa splitske Matejuške koju ste dugo najavljivali kao mjesto za vaše avionske operacije?

- Vrlo mi je važno to konačno pojasniti jer naši pregovori s lokalnim vlastima u Splitu traju već tri godine. Oni su nam sugerirali da bi hidroavioni trebali polijetati iz splitske luke. Tada je na sastanku u listopadu rečeno da je to Matejuška i vaši mediji su to objavili, a mi ni na čemu ni tada ni sada nismo inzistirali.

Jako je važno da lokacija za polijetanje bude u blizini splitske luke, ali nismo mi kazali gdje bi to bilo, nego vaše lokalne vlasti. Sada su promijenili mišljenje i mi to poštujemo. Naša je poslovna misija i želja povezati što bolje jadransku obalu i otoke tako da su u kratkom vremenu dostupni svima.

Hoćete li letjeti samo sezonski?

- Planiramo letjeti cijele godine, a razgovaramo i o destinacijama kao što su Lastovo, ali i Pula i Rijeka.

Spomenuli ste zapošljavanje 400 ljudi. Gdje bi oni i na kojim poslovima radili?

- Veliki dio od tih 400 radnih mjesta koja planiramo bio bi na otocima, ali u Splitu. Ukupna investicija koju planiramo u sljedeće tri godine iznosi oko 40 milijuna eura i to je nevjerojatno ulaganje u Hrvatsku. Avijacija je vrlo komplicirana, a najvažnija je sigurnost putnika i to stvara veliki broj radnih mjesta u svim pratećim službama. Naš glavni zadatak je imati “hrvatski kokpit”, odnosno pilote i osoblje iz Hrvatske. Zelimo da Split bude naš centar aviooperacija jer on ima sve preduvjete za to.

S koliko hidroaviona planirate letjeti iz Resnika?

- Ovisno o tome koliko linija budemo održavali, ali za sada imamo dva aviona sa ukupno 19 mjesta.

Kakve ce biti cijene letova izmedju Resnika i Hvara na primjer?

- Mi smo već objavili neke kalkulacije cijena i rekli smo da će one biti od 39 eura. Ali, imat ćemo veliku promociju letova i za njih posebno niske cijene, počevši od 19.90 kuna.

Koliko sada imate zaposlenih u tvrtki?

- Imamo šestero zaposlenih.


‘Treba ozakoniti posao’

- Apsolutno je to zanimljiv projekt i upoznat sam s njim još dok sam radio u Ministarstvu gospodarstva. Međutim, investitor treba staviti svoje poslovanje u zakonske okvire, a njihovi zahtjevi su veliki.

To je pitanje postavljanja pontona, ugostiteljskog dijela i nekih pratećih sadržaja. Time se primarno bavi Ministarstvo graditeljstva, ali sva su se ministarstva angažirala oko toga. Zaista se radi o odličnom projektu koji pruža velike mogućnosti i bili bismo ludi kada to ne bismo prihvatili - kazao nam je Darko Lorencin, ministar turizma.
Lučka uprava traži koncesionara

U Lučkoj upravi Split potvrdili su nam da je u tijeku natječaj za izbor koncesionara za hidroavionske operacije na području Resnika, gdje se nalazi neiskorišteno pristanište koje je, prema stručnim krugovima, idealno za prihvat hidroaviona. Spomenutom lučkom infrastrukturom upravlja ta državna ustanova.

- U tijeku je natječaj, a onaj tko bude udovoljio svim traženim uvjetima, dobit će koncesiju. Možemo potvrditi da je njemačka tvrtka ECA preuzela natječajnu dokumentaciju-rekli su nam iz Lučke uprave.

Autori : Ružica Mikačić/Denis Krnić
Izvor : SD


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on March 16, 2014, 09:39:46 am
ZADNJA RIJEČ
Divulje su najbolje za hidroavione

Što se tiče hidroaviona u Splitu, gradonačelnik Ivo Baldasar donio je konaču odluku: ni Matejuška, niti Gradska luka, kao niti akavatorij ispred luke nisu prikladni za hidroavionski promet koji već za svibanj najavljuju iz njemačke tvrtke „European coastal airlines“ (ECA).

- Apsolutno podržavam ideju, ali zbog velikog prometa u luci i ispred nje, jednostavno bi hidroavioni u toj gužvi bili prevelik rizik za sve. Smatram da je lučka infrastruktura ispred zračne luke „Split“ u Kaštelima optimalna loakcija za bazu hidroaviona, njihovo istezalište i ostale operacije sa zrakoplovima. I struka misli da je Resnik najpogodnije mjesto za hidroavione. Dakle, što se nas tiče, priča o hidroavionima u Splitu definitivno je završila - kaže nam gradonačelnik Baldasar.

Gužva u luci

Udruga opće avijacije službeno se očitovala Gradu Splitu na upit o mogućnostima i rizicima hiodroavionskog prometa u Gradskoj luci. Stav udruge, koju vodi profesionalni pilot i dugogodišnji instruktor letenja Miljenko Bucalović, također nije protiv hidroavionaskog povezivanja Splita s otocima, ali ne iz akvatorija Gradske luke ili akvatorija neposredno ispred luke.

- S obzirom na 15 do 17 tisuća uplovljavanja godišnje, više od 270 kruzera godišnje, sidrište, plovne putove velike dnevne frekvencije (npr. Split - Supetar), postojeće sportske aktivnosti (jedriličarstvo, udičarenje), te zaštitu urbane mediteranske cjeline, Gradska luka nije pogodna za koncesioniranje pristana-pontona za hidroavione te izvanaerodromsko slijetanje, dok ni prostora za registraciju aerodroma na vodi, a primjerene udaljenosti, jednostavno nema.

Stoga se taj prostor za operacije hidroavionima može koristiti samo iznimno u sportske i promotivne svrhe, kada gustoća ostalog pomorskog prometa to dopušta - stoji, između ostalog, u očitovanju Udruge opće avijacije gradonačelniku Baldasaru.

Nijemci nemaju svjedodžbu
Također, prostor lučice Spinut te bliskog akvatorija, kako stoji u očitovanju Udruge gradonačelniku, predstavlja hidrološki pogodan prostor za operacije hidroavionima. Međutim, smatraju piloti iz Udruge, rezervacija prostora za aerodrom na vodi nije moguća zbog neposredne blizine Ratne luke Lora, brodogradilišta, te plovnog puta prema Sjevernoj luci.

U Udruzi opće avijacije, kako su naveli splitskom gradonačelniku, smatraju da je Kaštelanski zaljev „pogodan prostor za registraciju aerodroma na vodi”.

- Kako se postojeći aerodrom (Zračna luka „Split“, op.a.) nalazi u neposrednoj blizini obalnog ruba, smatramo da je lokacija vrlo pogodna za registraciju aerodroma na vodi pri čemu se može efikasno koristiti postojeća infrastruktura velikog aerodroma (kadrovska, tehnička), te lučice Divulje. Sličan pozitivan primjer u svijetu predstavlja aerodrom „Male“ na Maldivima - stoji u očitovanju Udruge opće avijacije splitskom gradonačelniku koji je zatražio njihovo mišljenje.

Njemačka tvrtka „European Coastal Airliens“ već za početak svibnja najavljuje prve hidroavionske letove, a istodobno uopće nema status zračnog operatera koji odobrava Agencija za civilno zrakoplovstvo. Kako su nam potvrdili u Agenciji, iz spomente tvrtke još nisu podnijeli zahtjev za izdavanje svjedodžbe zračnog prijevoznika (AOC) bez koje, naglašavaju u Agenciji, nije moguće obavljati komercijalni zračni prijevoz. Od trenutka podnošenja potpunog zahtjeva, rok za izdavanje AOC-a je 90 dana.

Denis Krnić

Imaju ‘gusku’ iz 1944.

Iz ECA-e su najavili kako će za početak prometovanja koristiti i hidroavion tipa grumman G-21 goose. Međutim, taj zrakoplov sada ne uopće ne leti. Prije nekoliko godina ispisan je iz kanadskog registra aviona, a u hrvatski nije upisan.

Proizveden je 1944. godine, remontiran prije 10 godina, a prema propisima Europske agencije za zračni promet, tako stari zrakoplovi se ne mogu koristiti za redovne putničke linije. Dodajmo da se goose (guska) sada nalazi uskladišten negdje u Borovu.

‘Uložili smo puno novca i zaista želimo zaposliti 400 ljudi’


Jan T. Albers, direktor prodaje i marketinga “European Coastal Airlinesa” na naš upit da komentira informacije iz Agencije za civilno zrakoplovstvo nam je kazao:

- U stalnom smo kontaktu s Agencijom za civilno zrakoplovstvo. Tražimo specijaliziranu AOC dozvolu operatera hidroavionima koja zahtijeva najprije dobivanje koncesije lokacije i to najmanje dvije lokacije da se može letjeti od točke A do točke B. Nije naša krivnja što čekamo već tri godine samo na koncesiju!

Ne tražimo novac ni od koga, ne tražimo subvencije, samo koncesije koje su nam odavno već potvrđene. Uloženo je jako puno novca s naše strane u ovaj projekt i stoga je i više nego važno da se on napokon realizira, jer mi zaista želimo otvoriti 400 radnih mjesta za naše građane.

R. MIKAČIĆ


   SD (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Morskoprase on March 16, 2014, 11:53:49 am
Nekako mi nije jasno; svi spominju hidroavione ali niko ne spomene ekranoplane-koji su ćak "brodovi" pa bi verovatno registracija po papirima bila lakša. A da mi je vidit pogled inspektora brodogradne kad bi video ovakvo čudo-kao što kaže Mastercard-neprocenljivo.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on May 04, 2014, 03:39:19 pm
Jučer je na Resnik sletio jedan od hidroaviona koji bi trebali prevoziti putnike već idućeg ljeta ;

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]





Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on May 04, 2014, 03:41:48 pm
Ovako bi trebalo izgledati pristanište u Divuljama ;

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
izvor : European Coastal Airlines (https://www.facebook.com/pages/European-Coastal-Airlines/555219897878173?fref=ts)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on May 07, 2014, 05:46:44 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

U Resnik sletio hidroavion, Nijemci dobili desetogodišnju koncesiju

Hidroavioni njemačke tvrtke “European Coastala Airlines” doista bi ovog ljeta mogli konačno povezati dalmatinske otoke s obalom, ali ne iz Splita, kako su se Nijemci prvobitno nadali, nego s obalnog pristaništa u Kaštel Štafiliću. Prije tri dana na pistu zračne luke u Resniku sletio je amfibijski zrakoplov DHC-6 twin otter 300 kojim njemačka tvrtka planira prevoziti putnike.

Kako nam je potvrđeno u Lučkoj upravi-Split, tvrtka “European Coastal Airlines” dobila je desetogodišnju koncesiju na lučku infrastrukturu u Resniku, u neposrednoj blizini zračne luke. Koncesija obuhvaća kopnenu površinu od 1600 metara četvornih te 442 metra četvorna morske površine za izgradnju pristaništa za hidroavion. Koncesija je vrijedna 3,5 milijuna kuna.

Nakon što su dobili odbijenicu splitske gradske vlasti, Nijemci su revidirali želje o hidroavionskom pristaništu na splitskoj Matejušci, pa je i pristan na Resniku postao posve prihvatljiv.

Treba ponoviti da je cijelo vrijeme i zrakoplovna struka upozoravala kako je sa sigurnosnog aspekta Resnik puno bolji za hidroavionske operacije nego Gradska luka u Splitu sa svojim gustim brodskim prometom.

Da bi hidroavion DHC-6 twinn otter konačno uzletio iz Kaštelanskog bazena, potrebna je svjedodžba zračnog prijevoznika (AOC). Rečeni dokument Nijemci još nemaju, ali su, kako nam je potvrđeno u Agenciji za civilno zrakoplovstvo, iz njemačke tvrtke nedavno podnijeli zahtjev za ishođenje svjedodžbe.

Pojašnjenja radi, bez AOC-a nije moguće obavljati komercijalni zračni prijevoz. Od trenutka podnošenja potpunog zahtjeva, rok za izdavanje AOC-a je 90 dana.
 
D. KRNIĆ
Foto: Ilustracija
.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on July 26, 2014, 11:54:08 am
 23.07.2014.

ČEKA SE SVJEDODŽBA
Koncesija osigurana: hidroavioni bi ovog ljeta konačno mogli povezati dalmatinske otoke s obalom


Hidroavioni njemačke tvrtke "European Coastala Airlines" doista bi ovog ljeta mogao konačno povezati dalmatinske otoke s obalom, ali ne iz Splita, kako su se Nijemci prvobitno nadali, nego s obalnog pristaništa u Kaštel Štafiliću.

Prije tri dana na pistu zračne luke u Resniku sletio je amfibijski zrakoplov DHC-6 twin otter 300 s kojim njemačka tvrtka planira prevoziti putnike.

Kako nam je potvrđeno u Lučkoj upravi-Split, "European Coastal Airlines" dobila je desetogodišnju koncesiju na lučku infrastukturu u Resniku, u neposrednoj blizini zračne luke.

Koncesija obuhvaća kopnenu površinu od 1600 metara četvornih površine, te 442 metra četvornih morske površine za izgradnju pristaništa za hidroavion. Koncesija je vrijedna 3,5 milijuna kuna.

Nakon što su nakon su dobili odbijenicu splitske gradske vlasti Nijemci revidirali želje o hidroavionskom pristaništu na splitskoj Matejušci, pa je i pristan na Resniku postao posve prihvatljiv.

Treba ponoviti da je cijelo vrijeme i zrakoplovna struka upozoravala kako je sa sigurnosnog aspekta Resnik daleko bolji za hidroavionske operacije, negoli gradska luka u Splitu sa svojim gustim brodskim prometom.

Da bi hidroavion DHC-6 twinn otter konačno uzletio iz Kaštelanskog bazena, potrebna je svjedodžba zračnog prijevoznika (AOC). Rečeni dokument Nijemci još nemaju, ali su, kako nam je potvrđeno u Agenciji za civilno zrakoplovstvo, iz njemačke tvrtke nedavno podnijeli zahtjev za ishođenje svjedodžbe.

Pojašnjenja radi, bez AOC-a nije moguće obavljati komercijalni zračni prijevoz. Od trenutka podnošenja potpunog zahtjeva, rok za izdavanje AOC-a je 90 dana.

Zrakoplov DHC-6 twin otter dometa je 180 kilometara. Mali domet je zbog težine plovaka, te trapa, koja prelazi 930 kilograma.

Taj trap, ukoliko provede noć u morskoj vodi, postaje neupotrebljiv zbog moguće blokade kočnica (korozija), što je pogibeljno za pokušaj spuštanja na suhu pistu. Drugim riječima, svaki let ujutro mora započeti iz suhe baze.

Autor : Denis Krnić
Izvor : SD (http://www.slobodnadalmacija.hr/Split-%C5%BEupanija/tabid/76/articleType/ArticleView/articleId/251979/Default.aspx)

24.07.2014.

PET GODINA BITKE
Prvi hidraovioni poletjet će polovicom kolovoza: od Resnika do Jelse za 250 kuna


Prvi hidroavion naše tvrtke European Coastal Airlines iz glavne baze u Resniku poletjet će prema jadranskim otocima polovicom kolovoza, potvrdio nam je to u srijedu Dieter Martin Klaus, čelnik kompanije Europski obalni zračni prijevoz (ECA).

- Prvi letovi bit će prema Jelsi, Rabu i Puli. To su destinacije za koje smo do sada uspjeli dobiti koncesije za postavljanje pontona gdje bi pristajali naši zrakoplovi. Očekujemo da ćemo uskoro takvu koncesiju dobiti i za pristajanje naših letjelica na Lastovu - kaže Martin Dieter Klaus koji ne krije zadovoljstvo što je ipak uspio savladati brojne prepreke koje stoje na putu ulagačima u Hrvatskoj.

- Punih pet godina vodili smo žestoku bitku, prije svega s lokalnim vlastima da nam dozvole uspostavljanje zračnih luka za naše hidrozrakoplove kojima bismo povezali većinu naseljenih hrvatskih otoka s obalom.

Ohrabruje nas da je ipak krenulo i vjerujemo da ćemo uskoro sve značajnije destinacije na kopnu vezati s otocima i tako dati novi impuls razvoju turizma i olakšati život na vašim otocima - kaže poduzetni Nijemac.

Let od Resnika do Jelse trajat će samo desetak minuta, a konačna cijena karte još nije precizno utvrđena. Pretpostavlja se da će se kretati od 250 do 300 kuna.

Kompanija je već kupila prvi zrakoplov koji će prometovati između kopna i otoka.

- Zrakoplov se nalazi u Švicarskoj i uskoro stiže u našu bazu u Resniku. U međuvremenu će se napraviti probni letovi, dobiti sve dozvole i certifikati i, ako sve bude u redu, polovicom kolovoza s putnicima se može poletjeti za Jelsu, Rab i Pulu. Naručili smo još jedan zrakoplov, već smo zaposlili 28 djelatnika, kompletirali prve posade, a do polovice osmog mjeseca u radni odnos primit ćemo još 15 ljudi.

Trenutačno u Resniku poravnavamo teren za privremeno postavljanje dvaju kontejnera kioska gdje bi bila biljetarnica i privremene kancelarije. Najesen ćemo prema idejnom projektu početi uređenje našega glavnog zračnog pristaništa gdje će inače biti i logistički centar za sve jadranske luke za hidrozrakoplove - pojašnjava Dieter Martin Klaus.

On ističe da ima namjeru u drugoj fazi sve hrvatske otoke hidrozrakoplovima povezati s talijanskim gradovima kao što su Brindizi, Bari, Foggia, Ancona, Rimini, Ravenna, Bologna, Padova, Trst i Venecija. Tako će turisti iz Ancone do Malog Lošinja letjeti samo 32 minute, a od Pescare do Visa 42 minute.

Autor : Marijan Džambo
Izvor : SD (http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/252000/Default.aspx)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on August 14, 2014, 08:16:57 am
 13.08.2014.

SVE JE SPREMNO!
Hidroavioni s 19 sjedala kao katamaran u zraku


[attachment=1]

Sve je spremno. Iz Resnika u Divuljama gdje se upravo šminkaju završni radovi hidroavionskih pristaništa, gdje je izgrađeno šest pontona. Uz njih će pristajati hidroavioni tvrtke “European Coastal Airlines“ – Europski obalni avioprijevoznik, koja je dobila desetogodišnju koncesiju na lučku infrastrukturu u neposrednoj blizini Zračne luke u Resniku. Za desetak dana prema Jelsi na otoku Hvaru kreće prvi hidroavion koji će te dvije destinacije povezati za svega 13 minuta. I to za 199 kuna za redovni i 99 kuna za promotivnu vožnju u jednom smjeru.

Najmodernija navigacija

Reporeteri “Slobodne” jučer su ekskluzivno zavirili u kabinu hidroaviona DHC-6 Twin Otter koji će prema svojim destinacijama voziti 19 putnika i podsjeća na omanji katamaran. Nema komfora, sjedišta su presvučene umjetnom kožom, jer nisu predviđene dulje relacije. Unutrašnjost je dizajnirana još dalekih 60-tih godina prošlog stoljeća.

Kako nam je kazao pilot Marko Legović, ovaj hidroavion najbrže je sredstvo koje će povezivati kopno i otoke, ima najmoderniju navigaciju, težak je 5,7 tona, visok 6,5 metara i dug 19 metara. Slijeće i na more i zemlju, može uzletjeti i sletiti u svim uvjetima, dakle kada trajetki ne voze.

– Samo u ovoj godini planirana je instalacija više pristaništa tako da će, osim Resnika, hidroavioni operirati u Rabu i Puli, a priprema se dokumentacija za pristaništa u Anconi. Plan nam je imati luke i u Korčuli, Zadru, Dubrovniku, Lastovu i Zagrebu.

Pristanište u Jelsi, također je gotovo ovih dana, a u realizaciju svih faza ovog velikog projekta krećemo punim pogonom jer smatramo da je ovo potrebno hrvatskom turizmu. Da nije tako, ne bi ni gubili vrijeme, odnosno 14 godina koliko se radilo na ovoj priči – kaže nam Marija Vuletić, iz marketinga ECA.

Dodaje kako je već sada, dakle prije prvog leta, u tvrtki zaposleno oko 50 ljudi, a plan je zaposliti ih još 150. U tvrtki se nadaju kako će putnici njihove usluge koristiti u sezoni, ali i ostatku godine jer će stalno biti dostupni putnicima.

[attachment=2]

Morsko-zračna magistrala

- Važnost tzv „morsko-zračne magistrale“ ne bi bila samo turistička, već će se primijeniti i na područjima poboljšanja medicinske skrbi, opskrbe otoka i plovila, protupožarne prevencije, zaštiti mora od zagađenja, te u podršci ribarskoj i pomorskoj inspekciji - zaključila je Vuletić.

Uz pontone čekaonica

Uz svako pontonsko pristanište investitor će postaviti i jednostavne urede za prodaju karata, čekaonice sa mogućnošću prodaje pića, i sanitarne čvorove, kako bi putnicima čekanje na njihov let učinio ugodnijim.

[attachment=3]
[attachment=4]
Autor : Jakov Žarko
Fotografije : Jakov Prkić
Izvor : SD (http://www.slobodnadalmacija.hr/Dalmacija/Splitzupanija/tabid/76/articleType/ArticleView/articleId/253871/Default.aspx)



Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on August 28, 2014, 08:26:20 pm
Jučer je ostvaren prvi let ;

 27.08.2014.

LINIJA RESNIK-JELSA
Jelšani i njihovi gosti pljeskom dočekali prvi komercijalni let hidroaviona


[attachment=1]

Stare slike Jelse svjedoče da je ovo mjesto na središnjem dijelu otoka Hvara desetljećima unatrag bilo vezano s hidroavionima, pa su zato brojni Jelšani i njihovi gosti u srijedu oko 9.15 sati u mjesnoj luci s pljeskom dočekali prvi komercijalni let hidroaviona 'DHC-6 Twin Otter' tvrtke »European Coastal Airlines'.

Let zrakoplova iz Zračne luke u Resniku do Jelse trajao je svega 13 minuta, a s njim je uz službeno osoblje i novinare stiglo tek dvoje putnika Natija Dolić i Christoph Glaser iz Züricha (Švicarska) koje su dočekali općinski načelnik Nikša Peronja i poznati hrvatski vinar mr. Andro Tomić, naravno s originalnim darom botijom 'Velikog Plavca malog'.

[attachment=2]

- Jučer smo čuli za mogućnost leta iz Resnika za Jelsu i odmah se odlučili za izlet po Otoku sunca, s tim da je ovo naše prvo putovanje hidroavionom uopće. Uistinu nosimo lijepe dojmove, nismo očekivali ovako ugodan doček, dobili smo i lijepi dar, a znamo da je 'Plavac mali' zapravo veliki hrvatski brand. Dakle, sve ovo je za nas velika čast, puno hvala gospodinu Tomiću i cijeloj Jelsi - rekla je Natia koja se zajedno s Christophom već bila odlučila za zadnji let (18.31 sati) prema Splitu.

[attachment=3]

Mještani smatraju da je hidroavion ustvari korak naprijed u turizmu, te da je to prijevozno sredstvo zasigurno stvar budućnosti u smislu kvalitetnijeg povezivanja otoka i kopna. Direktor marketinga Jan Albers je priopćio da će zrakoplov za sada na liniji Resnik - Jelsa (i obrnuto) letjeti četiri puta. Polazak sa splitskog aerodroma je u 9, 11.26, 14.52 i 17.18 sati, a povratak iz Jelse u 10.13, 12.39, 16.05 i 18.31 sati. Inače, zrakoplov prevozi 19 putnika, cijena promotivne vožnje je 99 kuna, a ona se nakon pet prodanih karata penje na 299 kuna u jednom pravcu. Povratna karta je za 549 kuna.

[attachment=4]

- Vrlo smo zadovoljni našim prvim letom koji je protekao bez ikakvih poteškoća. Sve je odrađeno onako kako treba i vjerujemo da će tako biti i ubuduće. Znamo i to da će poneki let tijekom zime možda biti otkazan zbog jake bure ili općenito loših meteoroloških prilika, ali ćemo se truditi da toga bude što manje. Mi ćemo svakako redovito letjeti iz dalmatinske metropole za Jelsu i obrnuto, što će bez sumnje biti veliki dobitak za ovo čuveno turističko odredište - iznio je svoje dojmove kapetan aviona Mark Poppleton.

[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]

Autor članka i fotografija : Mirko Crnčević
Izvor : SD (http://www.slobodnadalmacija.hr/Split-%C5%BEupanija/tabid/76/articleType/ArticleView/articleId/255193/Default.aspx)

http://youtu.be/GIpVw-97mKo


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on September 01, 2014, 06:32:21 pm
Naš legendarni Eddy je postavio videa leta od Divulja do Jelse i natrag  :pilot ;

http://youtu.be/7fK9n2LMTpY

http://youtu.be/yDr6iYVjDJE


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on September 06, 2014, 05:21:50 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx) Split

Dankinja pilotira hidroavionom do Hvara: Tko leti sa mnom, u sigurnim je rukama!

[attachment=1]SNIMIO ZVONIMIR BARIŠIN/CROPIX

Već od druge godine svojega života sa svojim ocem doživjela je čari i ljepote letenja. Danas, gotovo dvadeset i pet godina nakon toga, živi svoj san. Ostvario joj se dječji san da jednoga dana i ona sama upravlja avionom.
Dankinja Maria Amalie Wiuff, kojoj je 27 godina, odnedavno svoje radne dane provodi u kokpitu upravljajući hidroavionom od Divulja do Jelse na otoku Hvaru, a najveći uspjeh u poslu je da putnici sigurno i sretno stignu na svoje odredište.

U ovom slučaju, od Divulja do Jelse za svega 13 minuta, i to hidroavionom tvrtke “European Coastal Airlines”, koja je dobila koncesiju u Hrvatskoj. Na naš upit je li do sada naišla na predrasude kako je posao pilota namijenjen samo muškarcima, spremno nam je odgovorila.

- Prije svega ne mislim da je ovo muški posao. Znam da mnogi ljudi zamišljaju pilota kao muškarca, ali to nema nikakve veze, s tim da ovaj posao žene ne mogu raditi jednako dobro kao muškarci. Žene ne lete bolje ili lošije od muškaraca samo zato što su žene. Imam mnogo prijateljica koje upravljaju zrakoplovom, tako da više nije neobično vidjeti ženu u kokpitu - kaže nam Maria otkrivajući razlog zbog čega se ipak odlučila raditi ovaj posao.

Djetinjstvo puno letenja

- Razlog zbog kojeg sam počela letjeti jest moj otac koji je također bio pilot. Kad sam imala dvije godine, otac me je vodio na letenje. Više je volio vikend-putovanja zrakoplovom nego automobilom, tako da je moje djetinjstvo bilo puno letenja.

A na pitanje kako je prihvaćaju muški kolege kaže kako bi to trebalo pitati njih.

- Nisam ih pitala kako prihvaćaju mene ili ostale kolegice. Naravno, često se dogodi da sam jedina žena u ekipi, posebno kad smo na treningu ili na vježbama. Na to više ne obraćam pozornost, a čini mi se da i kolege više ne obraćaju pozornost. Ovo je poput bilo kojeg drugog posla koji rade žene i muškarci. Na kraju krajeva, svi radimo isti posao - kaže nam Maria, koja je prije pet godina završila školu letenja.

Posao iz snova

- Bila sam sretna kad sam dobila posao iz snova u hidrozrakoplovnoj kompaniji iz Maldiva, što je bio moj prvi posao. Za njih sam letjela dvije i pol godine i onda sam čula za hidroavione u Hrvatskoj i pomislila sam kako bi to za mene bio veliki uspjeh. Tko ne želi kombinirati jedrenje i letenje i na kraju doći od točke A do točke B puno brže?! Stvarno sam jako sretna što radim za ovu kompaniju u Hrvatskoj. Ovo je jako lijepa zemlja koliko se može vidjeti s tla, ali kad poletite - od ljepote zaista zastaje dah, veli Maria.

Navodi kako joj se putnici obraćaju na hrvatskom jeziku jer pretpostavljaju da je iz Hrvatske. Voljela bi, kaže, znati bolje hrvatski, i daje sve od sebe kako bi naučila neke lakše izraze i tako bolje razumjela putnike.
I za kraj, upitali smo je postoji li kod nje određena doza straha prilikom upravljanja zrakoplovom. Hrabro nam je odgovorila:

- Ne, apsolutno ne. Nikad se nisam bojala. Vjerujem sebi i profesionalizmu svojih kolega sto posto. Jako smo dobro osposobljeni za ovaj posao, tako da nikad ne radimo nešto za što nismo sigurni da je potpuno ispravno. Ne kažem da moje srce nikad nije zakucalo malo brže. S vremena na vrijeme zna se dogoditi da letimo u malo težim uvjetima, ali zbog svoje osposobljenosti za ovaj posao znamo se nositi s tim. To je ono što ja volim u ovom poslu - svaki vam je dan drukčiji - zaključila je Maria.
 
Jakov Žarko



Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on September 11, 2014, 06:20:41 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx) Split

PISTA U LUCI

Hidroavioni polijeću s mula ispred Kapetanije

Hoće li hidroavioni ipak uskoro ploviti Gradskom lukom? Sudeći prema novoj rundi razgovora s njemačkim poduzetnicima i lučkim vlastima, odgovor je potvrdan. Očevici su, naime, ostali iznenađeni kada je u luku uplovio hidroavion njemačke kompanije “European Coastal Airlines” (ECA) koji od sredine kolovoza povezuje Resnik s Jelsom na Hvaru.

Privez i odvez

Zrakoplov je sletio na morsku površinu blizu lukobrana i ulaza u luku, doplovio do Gata svetog Nikole pokraj zgrade Lučke kapetanije, te se nakon kratkog boravka uredno odvezao, zaplovio i ispred luke se ponovo vinuo u nebo.

- Radilo se o demonstracijskom letu za koji je ishođeno odobrenje Lučke kapetanije i Lučke uprave. Dakle, tim se operacijama željelo provjeriti kakve su mogućnosti sigurnog hidroavionskog prometa u tom dijelu luke - kaže Davor Vidan, splitski lučki kapetan.

Gat svetog Nikole, kao i cijeli istočni dio Gradske luke, pod nadležnosti su Lučke uprave, a posljedično i Vlade. Kao što je poznato, gradonačelnik Ivo Baldasar svojedobno je odbio ideju privezivanja hidrozrakoplova na Matejuški nakon što se o tome negativno očitovala zrakoplovna struka.

- Ako se njemačka tvrtka dogovorila s Lučkom upravom i Kapetanijom o hidroavionskom prometu, Grad će to pozdraviti. Istočni dio luke nije pod našom ingerencijom, pa se u to ne možemo miješati. Ako njemačka tvrtka za privez letjelice dobije ponton na “glavi” Gata svetog Nikole, ali bez pratećih ugostiteljskih objekata, mi smo voljni u sklopu Turističke palače pružiti prostore za prodaju karata - kazao nam je gradonačelnik.

Tvrtka ECA dobila je desetogodišnju koncesiju, vrijednu 3,5 milijuna kuna, na lučku infrastukturu u Resniku, u neposrednoj blizini splitsko-kaštelanske zračne luke.

Nijemci će za prometovanje između Resnika, gdje im je baza, Splita, te srednjodalmatinskih otoka koristiti amfibijski zrakoplov DHC-6 twin otter 300 s 19 sjedala. Time je gotovo zaboravljena prošlogodišnja priča o hidroavionima u Splitu dobila - neočekivani nastavak.

Hajdaš Dončić: Lakše će biti kada se završe vanjski gatovi

Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić izjavio je u srijedu poslijepodne i da se lučki kapetan u Splitu na današnjim razgovorima složio s uspostavom aerodroma na vodi u splitskoj gradskoj luci.

"Pokušat ćemo pronaći prostor za ponton, a to će biti lakše kada se završe vanjski gatovi u splitskoj zračnoj luci", rekao je.

Denis Krnić, (H)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on September 12, 2014, 05:23:04 pm
Probna pristajanja Splitska luka te Vis ;

http://youtu.be/imR8ZFdoq68

http://youtu.be/JoFcuTyayHU


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on December 17, 2014, 05:31:47 pm
17.12.2014.

NAKON 100 GODINA
U Mandalinu sletio hidroavion, preko ljeta veza i s Italijom


[attachment=1]

Hidroavion tvrtke European Coastal Airlinesa sletio je u srijedu uz ponton D-Marin Mandalina koja je u vlasništvu turske Dogus grupe, a taj prvi promotivni let koji je iz Resnika do Šibenika trajao desetak minuta, označit će, ostvare li se planovi zrakoplovne tvrtke, ali i želje grada Šibenika i Dogus grupe, početak novog razdoblja za šibenski turizam.

[attachment=2]

Istaknuo je to u prigodi potpisivanja petogodišnjeg ugovora o hidroavionskim uslugama između turske tvrtke i spomenutog avioprijevoznika šibenski gradonačelnik Željko Burić.

- Šibenik je odavno zaslužio vlastitu avionsku liniju, a ovo je šansa da se to i ostvari. Ne trebamo se bojati ničeg novog, posebno kada se radi o ovakvim projektima kojima Šibenik otvaramo svijetu sa svim kulturnim, povijesnim i prirodnim ljepotama koje grad ima. Dostupnost jedne destinacije, zalog je njezina bržeg razvoja.

[attachment=3]

Budući da je Šibenik već otvorio novu turističku stranicu, njegovo hidroavionsko povezivanje sa cijelom hrvatskom obalom, ali i susjednom Italijom dovelo bi do konačnog pozicioniranja grada na turističkoj karti Hrvatske-rekao je Burić te izrazio nadu da će sve institucije koje odlučuju o zaživljavanju ovog projekta imati dovoljno razumijevanja da se projekt dovede do kraja.

Potpisivanje ugovora u upravnoj zgradi D-Marine u Mandalini, naime, tek je preduvjet za ishodovanje brojnih dozvola za hidrostazu koja bi Šibenik uvrstila među gradove sa hidroavionskom prometnom ponudom. Procedura je iznimno složena, no, prema riječima Klausa Dietera Martina, predsjednika uprave European Coastal Airlinesa, tvrtka je spremna ispuniti sve zadane uvjete i ishoditi sve dozvole kako bi Šibenčani i njihovi gosti uskoro mogli koristiti, u svijetu odavno prihvaćene komercijalne hidroavionske letove.

[attachment=4]

- Šibenik je još prije 80-ak godina imao hidroavionske veze i sada smo u prilici vratiti mu taj povijesni sadržaj te ga uvrstiti među vodeće destinacije takvog oblika putovanja-kazao je, uz ostalo, Martin.

Inače, iz Resnika su hidroavionom u Mandalinu doletjeli šibenski gradonačelnik Željko Burić, dogradonačelnik Danijel Mileta, predstojnica gradonačelnikova ureda Ana Gojanović Rakić i pročelnik ureda šibensko-kninskog župana Novica Ljubičić. "Hidroavionski" izlet potom su iskoristili i predstavnici šibenskih medija.

[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]
autor članka : Marina Jurković
autor fotografija : Nikša Stipaničev
Izvor : SD (http://www.slobodnadalmacija.hr/%C5%A0ibenik/tabid/74/articleType/ArticleView/articleId/268227/Default.aspx)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on May 26, 2015, 05:21:14 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

Krila iznad Marjana

Hidroavionima će se ipak letjeti iz Splita prema otocima i Italiji

Njemačka kompanija European Coastal Airlines ozbiljno namjerava uspostaviti aviolinije po cijeloj Dalmaciji
Prvi hidroavioni iz bazena gradske luke (ispred bivše zgrade “Dalmacijavina”) mogli bi poletjeti već početkom srpnja ove godine! Split će tako ubrzo biti povezan s Jelsom, Lastovom, Velom Lukom, Pulom, Malim Lošinjom, Rijekom i Zadrom u prvoj fazi, a uskoro i sa susjednom Italijom, odnosno Anconom.

Ovu vijest potvrdila nam je Marija Vuletić iz tvrtke “European Coastal Airlines“ (ECA) koja će se javiti na natječaj za koncesiju na pomorskom dobru za prihvat i otpremu hidroaviona te pružanja usluga putnicima, a koji je raspisala Lučka uprava Split.

Ovim je okončana duga pregovaračka procedura oko lokacije samog pristaništa, koja je bila kočnica pokretanja ovog posla u srcu grada.

ECA je, podsjetimo, osposobila pristanište u Resniku, koje je polazišna lokacija za sve putnike koji stižu u Zračnu luku Split, a koji dalje nastavljaju svoje putovanje prema otocima. Svakako, u ovoj tvrtki su zadovoljni što je pronađeno adekvatno rješenje za uspostavu ove vrste vodeno-zračnog prometa.

Flota za južni Jadran

- Naši sadašnji, kao i budući putnici, te poslovni subjekti na otocima i drugim gradovima željno iščekuju uključenje Splita u našu mrežu. Posebno bismo zahvalili ministru Siniši Hajdaš Dončiću, koji je uveliko pomogao realizaciji našeg projekta u Splitu, te Milanu Blaževskom, ravnatelju Lučke uprave Split, kao i lučkom kapetanu Vidanu iz Lučke kapetanije – navodi Vuletić.

Inače, kako nam je kazala, u projekt splitskog pristanište ova njemačka kompanija uložit će 3,5 milijuna kuna, a u floti će ovo ljeto imati četiri Twin Ottera, od kojih će dva servisirati južni dio Jadrana.

Splitsko pristanište imat će ured za check-in, odnosno prodaju karata, čekaonicu te toalet. Spomenimo još kako će cijena leta hidroavionom do Hvara u ljetnoj sezoni iznositi 349 kuna u jednom smjeru, povratna karta košta 649 kuna, dok je, primjerice, povratna karta do Pule 899 kuna.

To su, napominje naša sugovornica, osnovne cijene karata, međutim, uz raniji buking može se ostvariti popust i do 20 posto. Bebama do dvije godine starosti let je besplatan, a djeca od 2 do 12 godina imaju popust od 50 posto na cijenu karte.

U koncesiju vrijednu 18,2 milijuna kuna na rok od deset godina daje se 240 kvadrata kopnene i 285 metara četvornih morske površine, s tim da godišnja koncesijska naknada iznosi 285 kuna po metru četvornom za prostor ukupne površine od 525 kvadrata, što ispada oko 150 tisuća kuna.

Tom iznosu koncesionar će Lučkoj upravi pridodati još 1,5 posto od ukupnoga godišnjeg prihoda od svih djelatnosti na tom području.

NIKOLINA LULIĆ

Trajanje letova

Split – Jelsa 12 minuta

Split - Lastovo 22 minute

Split - Pula 1 sat i 2 minute

Split - Mali Lošinj 50 minuta

Split - Rijeka 1 sat i 10 minuta

Split - Zadar 30 minuta

Split – Ancona 60 minuta


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: lEO - ZD on May 26, 2015, 08:36:58 pm
Evo ga na probnom letu Zadar - Sali


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on August 11, 2015, 06:01:10 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx

krila iznad dalmacije

Nakon više od 70 godina Split dobio hidroavionsku liniju

Nakon dugogodišnjih iščekivanja, višemjesečnih najava, neizbježnih birokratskih peripetija, pa i nekoliko odgoda, hidroavion njemačke tvrtke European Coastal Airlines u ponedjeljak je ujutro oko devet sati sletio u splitsku gradsku luku i privezao se na ponton pokraj zgrade terminala.

Prvi gosti komercijalnim su letom doletjeli s Hvara, točnije iz Jelse, a do Splita im je trebalo punih 13 minuta.

Svečano otvaranje hidroavionskog pristaništa u splitskoj gradskoj zakazano je za srijedu ujutro. Prema najavama svečanosti će nazočiti premijer Zoran Milanović, ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić, ali i splitski gradonačelnik Ivo Baldasar.
CIJELU REPORTAŽU PROČITAJTE U SUTRAŠNJOJ SLOBODNOJ DALMACIJI
 
Tihana Marović
FOTO: Mario TODORIĆ/CROPIX


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on August 11, 2015, 09:31:30 am
Bozesacuvaj, pa ovo je ispred dalmacija vina, usrid porta, bit ce ih svugdi.  ::)

poz.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on August 11, 2015, 01:56:07 pm
Bozesacuvaj, pa ovo je ispred dalmacija vina, usrid porta, bit ce ih svugdi.  ::)

poz.

Juće i jutros sam gledao sljetanje ispred Grdaske luke (smjer istok - zapad). Bilo je dosta brodica, tako da će, barem dok je sezona,pilot  morat jako pazit pri sljetanju i poljetanju. (poznavajući naše ljude  - "ma ko će meni govorit di ću plovit...")


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on August 11, 2015, 02:15:24 pm
Duje kako je usao u porat, na svoj pogon ili ga je vukla neka brodica?

poz.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on December 19, 2015, 12:50:00 pm
Split - Pula  :pilot

https://youtu.be/hw2QWUoSMrU


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on February 06, 2016, 06:10:28 am
Duje kako je usao u porat, na svoj pogon ili ga je vukla neka brodica?

poz.

Tek sada vidim pitanje. Avion na svoj pogon ulazi i izlazi iz luke.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on February 06, 2016, 06:12:47 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
05.02.2016.

Niti sat vremena leta

Split hidroavionskom linijom povezan i s Pescarom

Kompanija European Coastal Airlines (ECA) danas je svojoj mreži gradova koje povezuje hidroavionima uvrstila i drugu luku u Italiji, nakon Ancone započeli su i letovi do Pescare.

Za manje od sat vremena stiže se iz splitske trajekte luke na aerodrom u Pescari, i to u tjednom rasporedu od po tri leta u ovom dijelu godine (utorkom, četvrtkom i subotom), dok se za ljetne mjesece planiraju svakodnevni letovi.

Ovom prigodom danas je u Pescari priređen doček prvog leta “European Coastal Airlinesa", a Klaus Dieter Martin direktor ove tvrtke, složio se s Camillom D'Alessandrom, savjetnikom za transport Regije Abruzzo, kako će turisti, ali i poduzetnici s obe strane Jadrana imati koristi od od razvoja ovog projekta.

Promotivne cijene povratnih karata su u prodaji po cijeni od 999 kuna.

Ivan Kaštelan


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Jester on June 23, 2016, 08:59:55 am
Zasada su uspostavljena sljedeća pristaništa/veze

- Split - Gradska Luka /pomoćni vez Uvala Poljud
- Divulje/Resnik
- Korčula - Vela Luka
- Korčula - Korčula
- Korčula - Lumbarda
- Lastovo - Ubli
- Vis - Vis
- Hvar - Hvar
- Hvar - Jelsa
- Rab
- Zadar
- Dubrovnik
- Rijeka
- Pula
- Mali Lošinj
- Zagreb
- Ancona
- Pescara

Par fotografija iz Gradske Luke Split ;

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]
[attachment=8]
[attachment=9]






Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on July 26, 2016, 05:38:59 am
Vir: "Vijesti hr"
http://www.vijesti.rtl.hr/
25.07.2016.

Šef hidroaviona: „Razmišljamo o napuštanju Hrvatske i Dubrovnika, jer nas koči birokracija“

Tvrtka European Coastal Airlines ima birokratskih problema s koncesijama za postavljanje uzletno-sletne infrastrukture na more

Tvrtka European Coastal Airlines osnovana je prije čak 16 godina, no bilo im je potrebno punih 14 godina da krenu sa zračnim operacijama. Razlog nimalo simpatičan - birokrati su godinama kočili postavljanje uzletno-sletne infrastrukture na more jer dosad u modernoj Hrvatskoj nitko nije letio hidroavionima pa legislativa nije bila spremna za takav poslovni projekt. Tako su se ECA-ini kadrovi desetljeće i pol borili kako bi administraciji dokazali da su pontonska uzletišta za hidroavione nešto sasvim normalno i sigurno, viđeno u cijelom svijetu, osim u Hrvatskoj. Iako su 2014. godine uspjeli poletjeti i povezali Split i hvarsku Jelsu, šef ECA Dieter Klaus Martin nije zadovoljan tempom kojim se razvijaju, piše Jutarnji.

-Mi danas radimo na 25 posto onoga što je bilo napisano u poslovnom planu. Umjesto da letimo s 15 zrakoplova, imamo ih četiri, a zapošljavamo 150 ljudi, iako smo planirali zapošljavati tri stotine osoba. Novac imamo, ne tražimo ničiju potporu, a jedini razlog što ne uspijevamo su lokalni moćnici, odnosno predstavnici lokalne samouprave koji nam ne dozvoljavaju rad u svojim sredinama. Treba nam i po četiri godine da dobijemo koncesiju za neku novu liniju. A sve što želimo je samo da nam dopuste postavljanje naše pontonske uzletno-sletne staze na more. To već godinama pokušavamo, ali bez uspjeha, u Zadru, Dubrovniku i na još niz turističkih destinacija po Jadranu. S druge strane, za usporedbu, mjesto u luci Ancona, koja je jedna od najprometnijih, odnosno najprometnija talijanska pomorska luka, dobili smo za manje od tri mjeseca - objašnjava Martin.
 
Kaže kako ne može razumjeti ponašanje pojedinih birokrata, pogotovo jer ECA-ine zrakoplove priželjkuju Albanija, Španjolska, Grčka i još niz pomorskih zemalja, dok u Hrvatskoj nisu dobrodošli.

Volio bi kada bi mu lokalne vlasti Zadra, Visa, Dubrovnika i svih drugih gradova na obali otvorile svoja vrata jer bi, smatra, to bilo od koristi za sve. Nedavno mu je, priča nam, stigla grupa investitora iz Dubaija. Silno ih je zanimalo koje će nove linije ECA otvoriti. Htjeli bi graditi četiri luksuzna hotela na obali, no uvjet im je da hoteli budu na lokacijama koje su zrakoplovno povezane jer njihovim “gostima ne pada na pamet satima ploviti do otoka na kojem je hotel”. To je samo jedan od načina na koji bi ECA, kaže Martin, pomogla oporavku hrvatskog gospodarstva i ojačala domaći turizam. Također, u planu je i povezivanje Dubrovnika s destinacijama u Albaniji, ali i Italijom.

U Dubrovniku, u prostornom planu Županije slijetanje hidroaviona bilo je predviđeno na području Batahovine, ali Nijemci tvrde da se tamo često ne može sletjeti zbog puhanja vjetra i ugrožavanja sigurnosti. Župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić kaže kako su im, iz tih razloga, pronašli novu lokaciju nedaleko od marine u Gružu, koja se trenutno gradi. Međutim, tamo je opet nastao novi problem.

-Njima osim prostora za polijetanje treba prostor gdje bi prodavali karte, vršili check in i slično. Na mjestu koje smo pronašli, postoji jedna nekretnina, ali nisu riješeni imovinsko pravni odnosi. Velika je gužva u Luci Gruž i nije lako pronaći mjesto i udovoljiti njihovim željama. Mi bismo jako voljeli kada bi oni ostali i povezivali Dubrovnik s raznim odredištima. Nadam se da će riješiti, ili mjesto za prodaju karata na našoj ponuđenoj lokaciji, ili možda pronaći kakav dogovor s vlasnicima marine – kaže Dobroslavić za Dubrovački dnevnik i dodaje:

-Pomogli smo im s koncesijama na Lastovu, Vela Luci, Lumbardi i Korčuli, ali prostor Gruža je specifičan i s velikim prometom, tako da nema previše solucija. Nadam se da će se na kraju pronaći neko dobro rješenje na obostranu korist, jer ponavljam, nama je itekako stalo da oni povezuju Dubrovnik s otocima i susjednim zemljama – zaključuje Dobroslavić.

Ostaje za vidjeti hoće li se pronaći rješenje u Gružu. ECA ima slične probleme i u drugim hrvatskim gradovima. Stoga se postavlja pitanje hoće li Hrvatska izgubiti hidroavionski promet?

-Teško je to reći, ne znam što će biti. Ali da, aktivno razmišljamo što ćemo i kako dalje učiniti. Ponavljam, ne želim odustati jer je ovo projekt u koji sam unio dobar dio svog života i u interesu mi je da ostanemo u Hrvatskoj. Borit ćemo se i nadam se da ćemo u tome uspjeti - zaključuje izvršni direktor European Coastal Airlinesa.

Maro Marušić


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on August 13, 2016, 11:26:44 am
Vir: "Index hr" Zagreb
http://www.index.hr/
13.08.2016.

FOTO Index otkriva opasne propuste: Zaustavite hidroavione prije nego netko pogine

 
HIDROAVIONI privatne tvrtke European Coastal Airlines koji povezuju gradove i otoke na našoj obali toliko se loše održavaju da je pitanje dana kad će se koji od njih srušiti. Kako doznaje Index, postupci na održavanju koji bi trebali biti rutinski provode se traljavo i tek toliko da se zadovolji forma, neki od vitalnih dijelova hidroaviona do te su mjere zapušteni da od korozije i utjecaja mora slabe i pucaju. Posljedično, kvarova je sve više, a sa zamjenskim dijelovima se improvizira, što je potpuno nezakonito i izuzetno opasno.

 Velikim dijelom iz tog razloga ECA u posljednje vrijeme bilježi sve više kašnjenja ili potpunih otkazivanja letova, piloti otkazuju ugovore ili križaju tjedne do isteka, no pitanje je dana kad će tehnički problemi 'iznenaditi' posadu tijekom leta i završiti tragedijom. Rezime je to informacija koje su za Index ispričali bivši i sadašnji djelatnici kompanije ECA.

"Sve je to točno. Ukoliko ih inspekcija ili Agencija za civilno zrakoplovstvo u tome ne spriječi, nesreća je samo pitanje dana. I javnost to jednostavno mora znati", dramatična je izjava jednog od bivših pilota.

A prema tvrdnji vlasnika te kompanije, Klausa Dietera Martina, ECA svakodnevno preveze oko četiri stotine putnika...

Za potrebe ovog teksta, razgovarali smo s više od dvadesetoro sugovornika, identitet svih je poznat redakciji, a riječ je o pilotima, bivšim pilotima, što s iskustvom rada u ECA, što iz drugih kompanija. Također, riječ je i o vodećim domaćim stručnjacima po pitanju civilnog i vojnog zrakoplovstva, djelatnicima Ministarstva prometa, lučkim kapetanima, profesorima na fakultetu te bivšim djelatnicima ove kompanije. Svi oni željeli su ostati anonimni, i to isključivo u strahu od sudskih tužbi koje su, poznavajući praksu vlasnika ECA, Klausa Dietera Martina, vrlo izvjesne.

Organizirani samo kod prikrivanja dokaza

Svi naši sugovornici slažu se oko toga da situaciju po pitanju održavanja kakva očito već dulje vrijeme vlada u ECA-i nisu vidjeli nikada i ni u jednoj kompaniji.

"Savršeno su organizirani samo kad je u pitanju prikivanje dokaza", bez zadrške kaže jedan od naših sugovornika s iskustvom rada u toj kompaniji. "U životu nisam vidio tako loše održavanje, a nije baš da sam bez iskustva... Događaju se nevjerojatne stvari, no nitko se ne usudi ni pisnuti." Vlasnik kompanije, kaže, svaki konstruktivan prijedlog, a kamoli kritiku ili prijavu, doživljava kao napad na sebe i ne želi ni čuti. "Kad su mu ljudi prijavljivali da mehaničari piju alkohol tijekom smjene i da je to problem, on je od njih tražio dokaze", kaže i dodaje kako mu nitko od kolega koji rade u kompanijama diljem svijeta nije vjerovao kad ih je zgroženo zvao da im prepriča kako se to radi u Hrvatskoj.

A kako se radi?

"Hidroavioni su specifični tip aviona, uz to su ovi koje koristi ECA prilično zastarjeli. Teško je pronaći tehničare koji su stručni i na tržištu zaista ima malo kvalitetnog kadra. No, pitanje je kako su ovi koji rade za ECA uopće dobili licence jer je dijelu njih znanje engleskog jako skromno, što je u njihovom poslu užas, jer je sva dokumentacija, počevši od tzv. Minimum Equipment Lista pisana na engleskom. Da ne govorimo da im je otežana i komunikacija s pilotima", kaže jedan od naših sugovornika.

No, tehničari su samo vrh ledenog brijega, odnosno najniža razina na kojoj se u ECA očito poigrava sa sigurnošću i putnika i posade. One više bitno su opasnije...

Apsurdna i opasna praksa

Sve popravke, izmjene i intervencije potpisom verificira glavni inženjer u kompaniji i to je instanca koja je u smislu održavanja ključna. Sve kompanije funkcioniraju na taj način i glavni inženjer, pojednostavljeno i slikovito rečeno, ima ulogu internog, korporativnog inspektora. Njegov potpis bi trebao jamčiti sigurnost. Međutim, kad je o ECA riječ, bivši piloti svjedoče o prilično apsurdnoj i izuzetno opasnoj praksi.

"Glavni inženjer potpisuje i pečatira maltene sve što od njega zatraži vlasnik kompanije. Genijalan je podatak da je istoga dana u gotovo isto vrijeme potpisao i verificirao dva popravka hidroaviona, jednog na otoku, drugog u skroz drugom gradu. Moguće jedino ako se teleportirao", prepričava naš izvor i dodaje kako se to u kompaniji jednostavno 'zna'. Ukratko, piloti koji su ostali raditi za ECA vrlo često ni sami ne znaju u kojem je stanju hidroavion u koji sjedaju.

"Dok sam radio za ECA, imali smo situacije da navečer predam listu kvarova, a da ujutro avion bude spreman za polazak, s uredno ovjerenom dokumentacijom. A ja znam da sve te kvarove ni teoretski nisu mogli otkloniti preko noći", kaže i dodaje kako su apsurdni nadzori hidroaviona po noći, na otvorenom i u rekordnom roku. Iz tog je razloga, kaže, od toga da lete s njim odgovorio svoje prijatelje koji su se zatekli u Hrvatskoj.

"Naravno da se bojite za svoj život. Strahujete i za putnike koji sjede iza vas. Uz sve to, još mi samo trebaju prijatelji...", kaže.

"Sjedaš u avion i nemaš pojma što se s njim događalo pet, šest, sedam....sati ranije. Znači, od mene se očekivalo da vjerujem dokumentaciji po kojoj je sve u redu, a jako dobro znam kako se ona ispunjava i verificira", prepričava drugi naš sugovornik.

Stupovi održavanja - Hrvat i Slovenac

Inače, glavni inženjer je jedan od malobrojnih Hrvata koji radi višoj poziciji u sektoru održavanja ECA. Bivši je djelatnik Ministarstva obrane, odnosno Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i prilično poznat u tim krugovima. Osim njega, u ECA sigurnosnu politiku kroji i direktor održavanja, slovenske nacionalnosti, i on bi trebao, da rekonstruiramo odnose, nadzirati glavnog inženjera. I o njima ovisi cjelokupni sustav interne inspekcije. "U normalnim kompanijama takav tip inspekcije zna trajati i po više dana, na tome radi i po desetak ljudi. U ECA sve srede u jednome danu, i to dvojica ili trojica djelatnika. To je jednostavno nemoguće", kaže naš sugovornik koji se, baš poput svojeg bivšeg kolege sjeća situacija da u kojima su hidroavioni misteriozno i preko noći bivali proglašeni sigurni za let.

"A opseg posla, po toj listi prijavljenih kvarova, jednostavno, ni fizički ni ikako nije moguće riješiti tijekom noći. Bitno je samo ovjeriti odobrenje i poslati pilote van", kaže.

Pilote ne zadržava ni plaća od par tisuća eura

Pilote nisu uspjele zadržati ni plaće koje su prilično visoke, čak i po inozemnim kriterijima, a po kojima su plaćeni i po par  tisuća eura mjesečno. Prema informacijama iz redova ECA samo u posljednjih godinu dana pod različitim izlikama raskid ugovora tražilo je desetak zaposlenih, u znatnom dijelu pilota.

"Došao sam kod vas raditi u najboljoj namjeri. Hrvatska je stvarno prekrasna zemlja. Međutim, ne baš i toliko prekrasna da bih pristao poginuti ovdje", komentirao je jedan od pilota koji je u posljednjih godinu dana raskinuo ugovor s kompanijom ECA i pronašao novi angažman daleko od Jadrana.

"Znate, u svakoj kompaniji nešto ne štima. No, ovo je jedina u kojoj ne štima – ništa. I u kojoj se toliko malo računa vodi o sigurnosti", kaže.

Već im se srušio jedan avion

A nesreća, od koje svi strahuju, čak i ne bi bila prva u kratkoj poslovnoj povijesti jedinog hrvatskog avioprijevoznika koji nudi prijevoz hidroavionima. Podsjetimo, lani u lipnju, u Resniku kod Splita srušio se zrakoplov s oznakom 9A-DLA u vlasništvu upravo te tvrtke. Prema preliminarnom izvješću Agencije za istraživanje nesreća iz 2015., lakoj amfibijskoj letjelici je za vrijeme leta otkazao motor. Posljedice, stravične: poginula su dvojica pilota, dok se treći, nakon dugotrajne kome, izborio za život, međutim, još uvijek mu je vid u potpunosti oštećen.

No, uprava kompanije ECA iz te tragedije očito nije izvukla pouku, kakvu su, recimo, izvukle američke vlasti nakon stravičnog pada hidroaviona u Miamiju 2005. godine kad je poginulo svih 20 putnika te bitno postrožila propise koji se tiču održavanja. Naprotiv, situacija je sve gora i gora, upozoravaju nas izvori.

Index je u posjedu fotografija na kojima se jasno vidi u kakvo su stanje (ne)održavanjem hidroaviona dovedeni neki od njihovih vitalnih dijelova. Na prve tri fotografije vidi se do koje mjere je korozija nagrizla sajle uz pomoć kojih se upravlja osnovnim komandama na hidroavionu te krilcima na repu. Fotografije su skandaloznije tim više što nije riječ o incidentu ili kvaru kakav se može dogoditi na bilo kojem zrakoplovu ili hidroavionu – oštećenja vidljiva na fotografijama posljedica su dugotrajnog nemara i nepropisnog održavanja, pritom i izuzetno opasna jer se radi o komandama koje moraju biti u besprijekornom stanju i jednako tako funkcionirati.

Zvuči nevjerojatno informacija iz samog ECA, a po kojem je točno taj i točno takav (u tom stanju) hidroavion svega nekoliko dana prije nego je nastala ova fotografija prošao internu inspekciju unutar kompanije.

Nevjerojatan nemar

Nevolja je tim veća što je Transportation Safety Board of Canada, vladino tijelo u zemlji iz koje su porijeklom i 'naši' hidroavioni izdala jasnu preporuku o tome kakvi upravo ti kablovi moraju biti – otporni na koroziju. Naime, u rujnu 1994. godine u Kanadi se dogodila teška nesreća ovog tipa aviona - upravo zbog korodiranog upravljačkog kabla. Poginule su tri osobe, a jedna je teško ozlijeđena. Avion se popeo na visinu od 100 stopa od razine tla, tada dolazi do pucanja upravljačkog kabla, pilot gubi kontrolu i udaraju u površinu vode.

Međutim, dijelovi na korozijom nagrizenom hidroavionu promijenjeni su tek po intervenciji švicarske tvrtke, a koja nadzire servis (onaj interni) tih hidroaviona koje koristi ECA.


Nadalje, fotografija na kojoj se vidi korodirani nosač krila hidroaviona jednako je zastrašujuća, baš kao i ona na kojoj se vidi kotač aviona i tzv. splash guard. Ujedno, ta fotografija sjajno ilustrira alanfordovske improvizacije kakvima djelatnici ECA svjedoče vrlo često. Izvori Indexa, a s njima se slažu i vodeći domaći stručnjaci za zračni promet, tvrde kako je ugradnja tog dijela upravo skandalozan primjer korištenja necertificiranih dijelova kakvi su potpuno zabranjeni.

Međutim, originalni ili propisani dijelovi višestruko su skuplji, a ovakvim rješenjima mehaničari i nadležni inženjeri tvrtke ECA svojem vlasniku štede novac.

Euro po euro...

Tvrtka European Coastal Airlines zaista se ne može pohvaliti zavidnim poslovnim rezultatima, ma koliko god njezin vlasnik Klaus Dieter Martin pokušavao u javnosti ostaviti dojam kako sve čvrsto drži pod kontrolom. Porijeklom Nijemac, po struci pilot, često je punio novinske stupce intervjuima u kojima se prezentira kao žrtva hrvatske birokracije koja punih 13 godina nije imala razumijevanja za njegovu priču s hidroavionima. 13 godina on je, po vlastitom svjedočenju, pokušavao progurati svoj projekt i postati lider na području europskog komercijalnog hidroavionskog prijevoza, s ishodištem u Hrvatskoj. Doselio je u Hrvatsku i djecu i bacio se na posao. Međutim, nakon 13 godina utrošenih navodno na borbu s birokracijom, Martin je tek u posljednje dvije godine započeo s poslom; otvara niz pristaništa i hidroavionima povezuje Pulu, Split,  Rijeku s Novaljom, Korčulom, Hvarom.... Neopisivo je ljut što mu dosad nije pošlo za rukom projekt hidroaviona progurati i u Zadru i Dubrovniku, ali odgovor zašto je tome tako, barem kad je u pitanju Zadar, prilično je jednostavan.

Inzistirao na srcu Zadra

"Investitor je, koliko znam, htio isključivo i samo poziciju u Jazinama", kaže nam izvor blizak zadarskim gradskim vlastima, prilično upućen u problematiku hidroaviona u svojem gradu. "Nudili smo mu alternative, Gaženicu, na koju Zadar seli svoje prometne resurse i koja izrasta u prometno čvorište izvan grada kakvo ima, recimo, Nica. Nudili smo mu drugu uvalu. Ne. On je baš htio u srce grada i nije htio ni čuti da to nije u skladu ni s urbanističkim, niti ikakvim drugim planovima, a osim toga, sa sigurnosnog aspekta nije prihvatljivo. Ponudili smo mu alternative, on je inzistirao na svom. I to nismo mogli dozvoliti", kaže.

Vrijednost ukupne investicije je, prema tvrdnjama vlasnika, oko 25 milijuna eura; on sam uložio je, kaže, 2.5 milijuna eura i to vlastite ušteđevine od pilotske plaće te nasljedstvo od bake... Ostala sredstva uložili su njegovi poslovni partneri, no on je s 10 posto novčanog uloga i dalje većinski vlasnik tvrtke ECA. Ortak s kojim je prvotno ušao u posao, ispričao je Martin medijima, poginuo je u prometnoj nesreći i otad projekt vuče sam. Mrvicu zbunjuju različite verzije kojima tumači svoj inicijalni interes za Hrvatsku, a koje je dosad podijelio s medijima.

Prema jednom, kao pilot talijanske kompanije nadlijetao je hrvatsku obalu i ostao zadivljen brojnim otocima; po drugom, prijatelj mu je imao jedrilicu na vezu u Malom Lošinju pa je ostao zgranut koliko mu vremena s kopna treba do te lokacije pa su se zajedno upustili u biznis s hidroavionima; po trećoj, pak, je proučavao kartu Hrvatske i shvatio koliko je razvedena naša obala i tu prepoznao poslovni potencijal.

Skromno i zapušteno sjedište tvrtke

Sjedište tvrtke koja je u Hrvatskoj investirala 25 milijuna eura nalazi se u Resniku, blizu splitske zračne luke i objekata u vlasništvu Ministarstva obrane, od kojih ECA iznajmljuje prostor za svoju bazu. No, samo sjedište djeluje nevjerojatno skromno, pa i zapušteno za tvrtku koja ističe kako je u Hrvatsku uložila ne baš mali novac. Tri montažna kontejnera s logotipom tvrtke i zidani objekt s dvorištem u kojem je nabacano smeće zaista ne djeluju nimalo reprezentativno.

Od početka rada ECA gomila gubitke. Lani su imali prihode od 16,9 milijuna kuna, a rashode od 57,8 milijuna pa su godinu završili s minusom od 40 milijuna kuna. Godinu ranije zabilježili su gubitak od 20 milijuna kuna. Iako bi se ovako loši poslovni rezultati mogli tumačiti početkom rada, kada su potrebna velika ulaganja, naši izvori kažu da je upitna održivost cijelog poslovnog modela – turistička sezona je kratka, cijene karata relativno niske, a troškovi sata leta njihovog aviona kreću se od oko 1800 do 2200 eura. U međuvremenu, a što im piloti isto tako zamjeraju, ECA je počela 'svaštariti' pa uz putničke letove na svojim internetskim stranicama nudi i panoramske letove po cijeni od 699 eura.

"Strašno je neozbiljno, a osoblju ECA i neugodno, kad petnaestak ljudi na plus 35 čeka da se pilot vrati s panoramskog leta da bi njih mogao prevesti na odredište, i to sa sat vremena kašnjenja", žali se jedan od njih.

Inače, Facebook stranica kompanije zatrpana je ljutitim komentarima nesuđenih putnika koji ne mogu vjerovati da su im letovi otkazivani malo prije polaska, da su satima čekali alternativne prijevoze, itd. Inače, iz ECA su se u tim prilikama nekoliko puta opravdavali lošim vremenom i burom, iako vlasnik kompanije kao jednu od elementarnih prednosti hidroaviona pred ostalim prijevoznim sredstvima ističe kako njih bura ne smeta...

ECA za prijevoz putnika koristi četiri aviona tipa DHC-6 Twin Otter, kanadskog proizvođača "de Havilland Canada". Radi se o prilično staroj floti u kojoj je najnoviji avion proizveden krajem sedamdesetih.

Najmlađi avion u floti proizveden 1977.

Prema dostupnim informacijama, najmlađi koji leti za ECA pod oznakom 9A-TOA proizveden je 1977. Promijenio je više vlasnika, a do dolaska u Hrvatsku, 2014. godine bio je registriran u Australiji. U travnju 2004. ovaj avion imao je lakšu nesreću - tvrdo slijetanje u Venecueli, u kojoj je oštećen donji dio trupa, ali je nakon popravka vraćen u upotrebu.

Drugi njihov avion, s registracijom 9A-TOB, proizveden je 1969. Od tada je promijenio niz vlasnika, a prije nego je započeo s radom u Hrvatskoj, bio je kratko registriran u Švicarskoj. U flotu ECA ulazi lani u rujnu. I ovaj avion imao je nezgodu. Početkom 1995. pri polijetanju s aerodroma u Papui Novoj Gvineji pilot je izgubio kontrolu te je izletio s piste. Oštećenja nastala nakon nesreće popravljena su 2006.

Avion u floti ECA s registracijskom oznakom 9A-TOC proizveden je 1967., i od tada je većinom letio po sjevernoameričkom kontinentu. U Hrvatsku je došao lani i za razliku od prethodna dva aviona, ovaj nije imao nikakvih nezgoda.

Posljednji avion koji nosi registracijsku oznaku 9A-TOE proizveden je, kao i prethodni, 1967. godine, a prije nego što je došao u flotu ECA, bio je kratko registriran u Dubaiju. Prije toga je letio uglavnom u flotama sjevernoameričkih kompanija, a 1971. imao je nezgodu, nakon koje je popravljen te je nastavio letjeti.

Avioni koje koristi ECA nisu u vlasništvu te kompanije. Vlasnik tri aviona je švicarska RUAG, koja se bavi širokim spektrom poslova vezanim uz avijaciju, dok je jedan avion u vlasništvu MG Adriatic Leasinga iz Irske. Jedini  koji je u hrvatskom Registru civilnih zrakoplova upisan kao vlasništvo ECA je laki amfibijski avion koji nosi registracijsku oznaku 9A-DLA, upravo onaj s početka teksta u kojem su poginula dvojica pilota, a treći ostao teško ozlijeđen. Na svojoj internetskoj stranici ECA navodi da u svojoj floti ima i avion Grumman Goose, no on u trenutku pisanja teksta nije u upotrebi, te nema hrvatsku registraciju.

Godište hidroaviona ne mora biti problem, tumače znalci, ako se on pravilno održava. Mrvicu začudan je odabir onih koji su imali nesreće i iskusniji piloti kažu kako takve letjelice, s padom upisanim u knjižicu zrakoplova, nikako ne bi bio njihov izbor iz snova.

Posljednji agencijski nadzor u svibnju

Državno tijelo koje se bavi zračnim prometom, Agencija za civilno zrakoplovstvo, uglavnom se više vremena bavi papirologijom, dozvolama, licencama i sl, nego tehničkim i/ili fizičkim nadzorom zrakoplova. Također, vodi se očitim principom povjerenja po kojem subjekti u civilnom zrakoplovstvu imaju obvezu sami izvještavati o svim događajima koji mogu imati utjecaja na sigurnost. "Dodatno je", stoji u odgovoru na naša pitanja, "propisan i sustav dobrovoljnog izvješćivanja. Agencija po svim prijavama postupa u skladu sa svojim ovlastima te poduzima mjere iz svoje nadležnosti kako bi utvrdila činjenično stanje i osigurala adekvatnu razinu sigurnosti i poštivanje propisa." U prijevodu, aviokompanija je dužna Agenciji sama prijaviti manjkavost, kvar ili problem koji bi mogao utjecati na sigurnost. Za neke ima obavezu, za neke bi morala imati dobru volju.

Nadalje, na pitanje o nadzorima i inspekcijama, iz Agencije tumače kako: "Agencija ima obvezu inspekcijskog nadzora, to joj je jedna od primarnih zadaća. Inspekcije obuhvaćaju i provjeru uzorkovanjem tehničke dokumentacije zrakoplova i samih zrakoplova. U propisima je naveden minimum - da se svi aspekti organizacije za održavanje i provjeru kontinuirane plovidbenosti zrakoplova moraju obuhvatiti najmanje jedanput u periodu od dvije godine, a pojedini aspekti propisa uključuju i pregled zrakoplova."

Posljednji takav nadzor u tvrtki ECA, kažu iz Agencije, proveden je u svibnju ove godine, međutim... Na konkretno pitanje jesu li prilikom predmetnog nadzora u kompaniji uočene nepravilnosti, uslijedio je odgovor: "Jasnoće radi i izbjegavanja senzacionalizma, u gotovo svakoj inspekciji (95%) se obzirom na obim zahtjeva i kompleksnost materije utvrde neki nedostaci. Svi nedostaci se u skladu s propisima klasificiraju obzirom na ozbiljnost. Za nedostatke koji ne utječu izravno na sigurnost  organizacija je dužna Agenciji predložiti korektivne mjere na prihvaćanje. U slučaju nedostataka koji utječu na sigurnost, Agencija je ovlaštena privremeno ili trajno oduzeti odobrenja, izreći zabrane i sl."

A na naše cjepidlačenje i pitanje je li tom zgodom obavljen nadzor nad svim hidroavionima, ili samo nekima, iz Agencije nam je stigao odgovor: "Inspekcije Agencije se rade uzorkovanjem, što podrazumijeva da se ne gleda svaki zrakoplov na svakoj inspekciji. Vodi se računa da se tijekom vremena obuhvati što više, ili u slučaju manjih operatora svi zrakoplovi u floti”.

Index je stupio u kontakt s ECA-om kako bi tvrtki postavili pitanja o spornim praksama.

Koliko pilota je raskinulo ugovor s ECA u proteklih godinu dana?

"Četiri pilota raskinula su ugovor prošle godine. ECA ima 31 zaposlenog pilota. Dobar dio tih pilota radi na ugovor, za rad tijekom sezone”.

Koliko je inženjera raskinulo ugovor s ECA proteklih godinu dana?

"Tri inženjera dala su otkaz prošle godine. ECA ima oko 150 zaposlenika”.

Koliko puta u posljednje dvije godine su hidroavioni (Twin Otter) servisirani u Švicarskoj?

"ECA servisira avione svaki dan, a Twin Otteri odlaze na veliki servis najmanje jednom godišnje”.

Koji su razlozi kašnjenja i otkazivanja letova tijekom ove sezone?

"ECA je ove godine imala mnogo problema s otvaranjem novih postaja. U planu je bilo otvaranje novih postaja (4-5 ukupno) u razdoblju od veljače do svibnja, otprilike svaka četiri tjedna jedna nova postaja. Zbog problema s lokalnom birokracijom, došlo je do velikog kašnjenja te je otvaranje novih postaja pomaknuto na sredinu lipnja do srpnja, tako da je ECA morala otvoriti sve planirane postaje u roku od 4 do 6 tjedana, usred sezone. To nam je prouzročilo velike probleme. Otvaranje potpuno certificiranog aerodroma na vodi nije lak zadatak, zbog mnogih birokratskih problema i zakonskih zahtjeva koje je potrebno ispuniti.
     
 Otvaranje samo jednog aerodroma, s ispunjavanjem svih zahtjeva i ishođenjem dozvola ogroman je izazov. Vrlo je teško ishoditi dozvole za gradnju u obalnom pojasu i na vodi. Svatko tko je to radio, zna o kakvom poslu se radi. Zbog toga, molimo za razumijevanje, jer bez obzira koliko se ECA trudila, pojavili su se birokratski problemi, a na to ne možemo utjecati. Kao što smo već spomenuli, imali smo kašnjenja u otvaranju novih postaja, zbog lokalne birokracije, što je uzrokovalo poremećaje u rasporedu letova. Također, poremećaj u sustavu nastao je i zbog dugotrajnog procesa ishođenja radnih dozvola.

 Osim toga, u lipnju je na obali bilo vrlo loše vrijeme, što svi mogu potvrditi. Po jakoj buri hidroavioni ne lete, a jednako tako i trajekti ostaju u lukama. Sigurnost nam je najveći prioritet, te zbog toga molimo za razumijevanje, jer nije moguće sletjeti na nemirno more.

Čini se da je općeprihvaćeno da trajekti otkazuju putovanja zbog lošeg vremena, ali kada ECA otkaže iz istog razloga, to se doživljava kao neprihvatljivo. Nikada nisam vidjela da putnici viču na osoblje Jadrolinije kada dođe do otkazivanja, no kada ECA otkaže - to se ne oprašta”.

Jeste li u proteklih godinu dana od pilota ili kopilota zaprimili prijave vezane uz loše održavanje aviona, ugradnju nepropisnih dijelova, i bilo kakve druge tehničke nepravilnosti koje imaju utjecaj na sigurnost?

"ECA ima ugovor sa švicarskom kompanijom koja radi glavne servise aviona. Švicarska kompanija ugradila je određene dijelove koji, iako odobreni za ugradnju, zahtijevaju drugačije održavanja za rad u slanoj vodi, jer se radi o drugoj vrsti materijala. ECA je naručila avione s materijalima koji su jači i otporniji na utjecaj slane vode. Švicarska kompanija ugradila je odobrene dijelove. To se dogodilo dok su avioni bili u švicarskom vlasništvu. Taj previd je uočen i ispravljen. Sve provjere su napravljene i problem je otkriven prije leta”.

Je li netko od pilota ECA radio bez radne dozvole?

"Svi piloti počinju raditi s radnom dozvolom. Strani piloti zaposleni ove godine bili su kod kuće prva dva mjeseca, prije nego što su počeli letjeti. Dugi proces dobivanja radnih dozvola također je jedan od uzroka otkazivanja i kašnjenja letova”.

Kakvi su bili rezultati inspekcije koja je u ECA-i provedena u svibnju ove godine, i koji točno zrakoplovi su provjereni?

"U svibnju 2016. u ECA-i nije provedena inspekcija. ECA je imala standardnu provjeru odjela za obuku. To je normalna planirana provjera koju vlasti redovno provode, u svakoj zrakoplovnoj kompaniji.

Dobili smo dvije preporuke za poboljšanje dokumentacije, koja je u tom trenutku bila odobrena od strane vlasti za upotrebu u ECA. ECA je izvršila korekcije dokumentacije kako bi bila jasnija”.

Koliko izvješća o sigurnosti je ECA u posljednjih šest mjeseci poslala Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo?

"ECA je obvezna slati izvješća u sklopu sustava izvješćivanja koji su u avijaciji uspostavljeni diljem svijeta. To nadziru zrakoplovne vlasti. Svaki događaj koji je propisan regulativom je i prijavljen. To uključuje udare ptica, snažne turbulencije, kao i neplanirana održavanja. ECA je Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo poslala četiri izvješća”.

Jesu li avioni Twin Otter u vlasništvu ECA?

"ECA ima leasing ugovor za avione. To je učestali način financiranja aviona. Croatia Airlines također je nabavila avione putem leasinga”, zaključuju iz ECA-e.



Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on August 13, 2016, 03:13:35 pm
Vir: "Index hr" Zagreb
http://www.index.hr/
13.08.2016.

NAKON ISTRAGE INDEXA Hidroavionima zabranjeni letovi

HIDROAVIONI European Coastal Airlinesa obustavili su sve letove za idućih par dana nakon što je Index prvo kontaktirao Hrvatsku agenciju za civilno zrakoplovstvo, a nakon toga i samu kompaniju i tražio odgovore na pitanja vezana za sigurnost letenja te objavio tekst u kojem se upozorava na opasnu praksu kojom se ugrožavaju ljudski životi.

Prema neslužbenim informacijama, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo naredila je prizemljenje flote te će avioni biti upućeni u Švicarsku radi provjere ispravnosti.

Iz same kompanije dobili smo informacije da je atmosfera tamo prilično dramatična, a vlasnik, iako je prema našim informacijama mjesecima određivao sve postupke, već je pronašao krivca, te sve svalio na šefa održavanja, čime priznaje ozbiljne sigurnosne probleme. Optužio je šefa održavanja čak i za probleme osoblja s alkoholom.

No, prema svim do sada raspoloživim informacijama, upravo je vlasnik kompanije taj koji nije reagirao na prijave djelatnika. Naprotiv, sve se događalo na njegovu inicijativu.

Putnicima koji imaju rezervirane karte ECA šalje obavijesti da su letovi otkazani, a avioni bi, kako doznajemo, trebali biti prizemljeni najmanje četiri dana.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on August 13, 2016, 05:11:13 pm
Ha, a gdje je istina, vjerovatno negdje u sredini.  :-\

------------------------

NEPRAVILNOSTI U POSLOVANJU
 13.08.2016.
Obustavljen let hidroaviona iznad Hrvatske!

Tvrtka European Coastal Airlines uputila je javnosti priopćenje koje prenosimo u cijelosti:

Dragi Putnici, Prijatelji i Simpatizeri,

Zbog nedavnih zbivanja unutar naše aviokompanije, želimo Vas obavijestiti o stvarnom stanju stvari.

European Coastal Airlines je pauzirao letne operacije na nekoliko dana. Navedeno se dogodilo zato što je CCAA (Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo) tražila ispunjenje dodatnih administrativnih zadataka.

ECA intezivno radi na prikupljanju tražene dokumentacije te očekuje da će nastaviti s letnim operacijama sredinom sljedećeg tjedna.

Kao u svim profesionalnim tvrtkama, ponekad se poslodavac i radnik ne nađu iz nekoliko najčešćih razloga. Isto se dogodilo i nama s nekim zaposlenicima. Ovi radnici su maknuti sa svojih dužnosti zbog nedovoljne razine kvalitete u svojoj izvedbi, manirima na poslu i / ili nedostatku timskog duha.

CCAA, razne medijske kuće i druge institucije dobile su lažne informacije od ovih bivših zaposlenika koji su ovo napravili kao osvetu tvrtci.

Zahvalni smo na tome što je CCAA bila na inspekciji i što će ih nastaviti raditi redovito. Iznimno to cijenimo, obzirom da je naš najviši prioritet sigurnost naših putnika.

Iz tog razloga smo sada, na nekoliko dana prekinuli naše letove. Sretni smo što možemo dokazati našu sposobnost da radimo sigurno i pouzdano te da u što kraćem roku eliminiramo sumnje u pogledu kvalitete našeg rada.

Naš fokus sada je briga o našim putnicima koji su rezervirali letove s nama u narednim danima. Naši djelatnici su u procesu kontaktiranja svakog putnika kako bi im izvršili povrat novca te savjetovali o mogućnostima alternativnog prijevoza kako bi svi stigli na svoja odredišta. Mi ćemo naravno i pomoći pri organizaciji alternativnog prijevoza.

Ispričavamo se zbog izazvanih neugodnosti s naše strane. Uvjeravamo Vas da ćemo učiniti sve što možemo za Vas i pomoći gdje god možemo.

European Coastal Airlines će ponovno u utorak dati nove informacije.

Zahvaljujemo vam na podršci.

S poštovanjem,
Klaus Dieter Martin

http://www.slobodnadalmacija.hr/


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: jeremijaljesina on August 14, 2016, 01:25:14 am
Za sigurnost neznam, ali potvrđujem da se radi o izrazito neprofesionalnoj kompaniji. Nedavno sam letio za Vela Luku iz Splita, avion nas je čekao u splitskoj luci ali na kraju smo kasnili gotovo tri sata. Bez ikakvog suvislog obrazloženja i razloga. Nije bilo niti vjetra niti gužve na moru niti ikakvog vidljivog razloga. Osoblje je bilo ljubazno ali je nemoćno slijegao ramenima i nisu nam mogli dati nikakav razlog osim "oprostite".


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: duje on August 17, 2016, 05:48:59 am
Vir: "Index hr" Zagreb
http://www.index.hr/
16.08.2016.

NAKON ISTRAGE INDEXA ECA izgubila dozvolu za obavljanje komercijalnog zračnog prijevoza

EUROPEAN Coastal Airlines, čiji su hidroavioni prizemljeni nakon istrage Indexa i reakcije Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, više nije na popisu kompanija koje imaju dozvolu za obavljanje komercijalnog zračnog prijevoza, tzv. Air Operator Certificate.

 Osim European Coastal Airlinesa, letove je morala otkazati i danska kompanija Nordic Seaplanes, čiji hidroavion također leti pod licencom hrvatske kompanije.

 Podsjetimo, Index je prvi i jedini objavio fotografije koje pokazuju loše održavanje hidroaviona, kao i svjedočenja zaposlenika koji upozoravaju na opasnu praksu kompanije.

 To je rezultiralo prizemljenjem cijele flote, u subotu 13. kolovoza.

 Operateri zrakoplova koji imaju sjedište u Hrvatskoj moraju dobiti Svjedodžba zračnog prijevoznika (AOC) koju izdaje Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo. Za dobivanje tog dokumenta zrakoplovna kompanija mora dokazati da je sposobna za sigurno izvođenje letačkih operacija.

 Nakon što pojedina kompanija dobije tu Svjedodžbu podložna je nadzoru Agencije koja bi stalno trebala utvrđivati sukladnost s propisima u području sustavima upravljanja, operativne kontrole, letačkim operacijama i drugim područjima rada.

Hajdaš Dončić: Čudan mi je taj poslovni model

SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić koji je obnašao dužnost ministra prometa u vrijeme kad je ECA (a nakon više od desetljeća navodne borbe s birokracijom) počela bilježiti poslovnu ekspanziju u smislu uspostave sve većeg broja linija, za Index je komentirao kako je u cijeloj ovoj priči uloga ministarstva prometa mogla biti isključivo konzultantske prirode.

"Agencija za civilno zrakoplovstvo je neovisna i ona je ta koja je nadležna za sve zrakoplovne kompanije i njihovo poslovanje i oni su, u ovom slučaju, jedina adresa na kojoj se trebaju tražiti odgovori na pitanja vezana uz poslovanje ove kompanije, odnosno sigurnosni aspekt njihova rada. Uloga ministarstva je savjetodavna u smislu da se investitor tu mogao požaliti na probleme s birokracijom, no ti problemi su opet bili u nadležnosti Lučkih uprava, a ne na razini samog ministarstva", rekao je Hajdaš Dončić za Index i dodao kako do njega, kao resornog ministara, ni u jednom trenu nisu doprle infomacije koje bi dale naslutiti da ECA ima problema s održavanjem zrakoplova ili ikakvih sličnih.

Na pitanje je li ikad letio u ECA-inim hidroavionima, u potpuno privatnom aranžmanu, Hajdaš Dončić odgovara: "Jesam, letio sam prije dva mjeseca s prijateljem na Jelsu, nitko nije imao pojma da sam bivši ministar. I nisam primijetio da imaju ikakvih problema, osim što smo nas dvojica bili jedini putnici pa mi je, s tog aspekta, cijeli taj poslovni model malo čudan", kaže bivši ministar.

Inače, iz European Coastal Airlines još uvijek nisu odgovorili na naša pitanja koja se odnose na trenutno stanje u kompaniji.

Vlasnik ECA pismom pozvao djelatnike na zajedničko fotografiranje

 Inače, kako doznajemo, Klaus Dieter Martin, osnivač European Coastal Airlinesa, uputio je pismo zaposlenicima u kojem ih poziva na zajedničko fotografiranje u sjedištu kompanije, kojim bi trebali pokazati jedinstvo. Fotografiranje bi se trebalo održati 17. kolovoza.

 Martin u pismu navodi da su posljednjih dana izloženi negativnim medijskim napisima, koje su, kako kaže, pokrenuli bivši djelatnici.

 U pismu se navodi i da ECA sada mora Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo podastrijeti svu dokumentaciju o održavanju aviona, a kako je dio servisa obavljan u Švicarskoj, to nije bilo moguće odmah ispuniti.

 "Samo oni koji vole svoj posao i ECA trebali bi nas podržati u ovim teškim danima. Pokazat ćemo Hrvatskoj da smo mi ECA", zaključuje se u pismu.

 "Ako ih Agencija ne spriječi, nesreća je pitanje dana. Javnost to mora znati"

 Index je u subotu objavio fotografije koje pokazuju loše održavanje zrakoplova i ugradnju neoriginalnih dijelova, kao i svjedočenja bivših zaposlenika kompanije.

 Kako smo doznali, postupci održavanja koji se inače održavaju rutinski, provođeni su traljavo, što je u uvjetima u kojima rade ovi avioni - na morskoj vodi - izuzetno opasno.

 "Ukoliko ih inspekcija ili Agencija za civilno zrakoplovstvo u tome ne spriječi, nesreća je samo pitanje dana. I javnost to jednostavno mora znati", dramatična je izjava jednog od bivših pilota.

 Index je za potrebe ovog istraživanja kontaktirao s više od dvadesetero sugovornika, a radilo se o bivšim pilotima s iskustvom rada u ECA, ali i drugih kompanija, s vodećim domaćim stručnjacima za civilno i vojno zrakoplovstvo, djelatnicima Ministarstva prometa, profesorima na fakultetu itd.

 Svi su se složili da situacija po pitanju održavanja, kakva je očito dulje vrijeme bila prisutna u ovoj kompaniji - nije viđena.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on September 11, 2016, 04:06:04 pm
Izgleda da su ovi nastavili letjeti, sad je preko mene preletjeo onaj hdroavionac.
Nije ga bilo skoro mjesec dana ali evo opet u istom terminu leti.

poz.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on October 03, 2016, 05:23:18 pm
PRIZEMLJENI
 03.10.2016.
ECA obustavila letove hidroaviona po Jadranu, otkazuju se ugovori za 130 radnih mjesta

European Coastal Airlines (ECA) je privremeno obustavio sve operacije kako bi spriječio samovolju administrativnih izvora, sve dok se ne osiguraju kvalitetni uvjeti za rad. ECA je stoga otkazala sve domaće i međunarodne letove do daljnjeg, stoji u priopćenju koje je tvrtka poslala javnosti.

Od kolovoza 2014. godine tvrtka European Coastal Airlines bilježila je ubrzan rast, te je u samo 22 mjeseca otvorila i povezala čak 15 destinacija. Više od 40.000 putnika je sigurno i jednostavno prevezeno na željene destinacije s prvim Europskim hidroavionskim operatorom. No opseg poslovanja ECA-e ide šire od toga. Tvrtka posluje na najvećem broju zračnih luka od svih operatera u jugo-istočnoj Europi, kombinirajući znanje upravljanja zračnim lukama, te zračnim operacijama kako bi osigurali svojim putnicima jedinstveno iskustvo.

Nažalost od dana 12. kolovoza 2016 godine ovaj revolucionarni infrastrukturni projekt je kontinuirano poremećen, a dijelom i potpuno zaustavljen bez opravdanih razloga. European Coastal Airlines, u želji da objasni svoju situaciju po tom pitanju, se obraća Vladi Republike Hrvatske tražeći podršku i nadzor da bi izbjegli daljnju samovolju administrativnih tijela, a sve u cilju nastavka onoga što radimo najbolje, a to je povezivanje Hrvatske i šire.

Stoga dioničari European Coastal Airlinesa, ne pronalaze drugu alternativu nego da za sada obustave sve letačke operacije. Naravno zbog toga visoku cijenu plaća skoro svaki administrativni posao unutar poduzeća, međutim ne postoji drugi način da se zaštite dosadašnja ulaganja.

Sve do dana 12. kolovoza ove godine tvrtka je otvorila 146 redovitih radnih mjesta. Sada je u situaciji da do 30. studenog mora otkazati čak 130 radnih mjesta, što čini 90% osoblja koje je ECA primorana otpustiti zbog neispravnih postupaka administrativnih tijela. ECA neće više ulagati sredstva u projekt Hrvatskih hidroaviona, sve dok trenutna administrativna situacija ne bude razriješena, te dok ne budu osigurani jasni i pouzdani uvjeti za rad na tržištu. S velikom žalošću moramo informirati javnost o ovim događanjima, ali ipak smatramo potrebnim razjasniti situaciju u kojoj se nalazimo.

http://www.slobodnadalmacija.hr/


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: leut on December 13, 2016, 09:20:50 pm
12.12.2016.

Zdravko Delić za povratak dobrog imidža hidroaviona na Jadranu

Delić će biti najbliži suradnik generalnog direktora Klausa Dietera Martina, koji ostaje na poziciji. ECA najavljuje dodatne avione i letove.


[attachment=1]Klaus Dieter Martin i Zdravko Delić. Ante Čizmić/CROPIX

European Coastal Airlines (ECA) u novu letačku sezonu ulazi s kadrovskim pojačanjem, imenovanjem  Zdravka Delića na mjesto accountable manager ECA, objavila je kompanija danas. Delić dolazi s mjesta člana upravnog odbora tvrtke Delta Air (http://www.delta-air.hr/) čiji je suvlasnik, a javnosti je poznat i kao bivši predsjednik Uprave Zrakoplovno tehničkog centra u Velikoj Gorici.

U ECA za Poslovni.hr pojašnjavaju  kako će Delić biti najbliži suradnik generalnog direktora Klausa Dietera Martina, te će biti odgovoran za dnevno poslovanje letačkih i zemaljskih operacija, drugim riječima može se nazvati operativno-tehničkim direktorom. Kako je poznato, portal Index.hr koji je ljetos pisao o nepravilnostima u radu tvrtke, nedavno je objavio da će Delić zamijeniti Martina na hrvatskom tržištu.

Tvrtka koja je zbog nepravilnosti u poslovanju imala prekid letova na Jadranu usred turističke sezone najavila je velik povratak u 2017. U objavi se hvale novim kadrovskim pojačanjem. "Gospodin Zdravko Delić, stručnjak za zrakoplovstvo poznat i daleko izvan granica Hrvatske, pridružio se timu European Coastal Airlinesa u sklopu priprema za još snažniji nastup na tržištu tijekom turističke sezone 2017. godine. Gospodin Zdravko Delić donosi u našu tvrtku pravo blago iskustva u zrakoplovstvu.

Sigurni smo da će s ovim pojačanjem našeg već uspješnog tima letovi u proljetnoj sezoni 2017. godine biti još bolje pripremljeni, a korisnici biti još zadovoljniji nezaboravnim iskustvom panoramskih letova na optimalnoj visini za razgledavanje ljepota Jadrana. Gospodin Delić će dodatno optimizirati naše letačke operacije u Hrvatskoj i biti svojevrsna kontaktna točka za naše poslovne partnere, Hrvatsku zrakoplovnu agenciju i ostale suradnike", ističu u ECA.

Tvrtka u ovom trenutku povezuje 15 lokacija i 11 luka, a u poslovanje su investirali 22 milijuna eura.

"Sve destinacije bit će ponovno operativne u 2017. godini, a ECA će dodatno proširiti broj povezivanjem destinacija kao što su Mali Lošinj - Trst i Mali Lošinj - Ancona. ECA-ini hidroavioni su uvijek bili sigurni za letenje. Zrakoplove je tvrtki ECA isporučila švicarska tvrtka za održavanja RUAG. Švicarska tvrtka imala je kontinuirani nadzor nad održavanjem zrakoplova. ECA će nastaviti s korištenjem istih zrakoplova, ali i povećati svoju flotu dodatnim zrakoplovima.

ECA namjerava dodati tri nova zrakoplova u 2017. godini i tada će imati flotu od ukupno sedam operativnih zrakoplova", otkrio nam je danas Klaus-Dieter Martin.

Marija Crnjak, Poslovni.hr (http://www.poslovni.hr/)


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on February 19, 2017, 12:55:33 pm
 Zeleno svjetlo
19.02.2017.
Hidroavioni opet lete obalom!
Zbog opasnih propusta prvo im je povučena pa vraćena licenca, a sada od države traže 5,5 milijuna kuna


Piše Ivan Kaštelan

Tvrtka "European Coastal Airlines" po svemu sudeći spremna je ponovno započeti s redovitim hidroavionskim linijama kojima spajaju kopno i otoke. Menadžer u ECA-i Zdravko Delić potvrdio nam je kako su njihovi hidroavioni spremni za plovidbu i uzlijetanje.

- Učinili smo sve pripremne radnje da bi tvrtka nastavila s operacijama u ovoj godini, iz tog razloga su raspisani i natječaji za nove radnike. Odluka o nastavku rada je odluka dioničara društva, koja će biti donesena najkasnije do kraja ovog mjeseca. Tada bi trebali znati i datume od kojih bi počeli s redovnim radom - kazao nam je Delić.

Uz natječaje za radnike na pristaništima u Splitu, Malom Lošinju, Jelsi, Veloj Luci i Rijeci, do 23. veljače kada istječe rok za prijavu, traže i radnike u ugostiteljskim objektima u pristaništima, kao i one koji će istovremeno obavljati i prodaju zrakoplovnih karata. Za dio poslova napominje se kako se obavljaju na otvorenom, u svim vremenskim uvjetima uz upotrebu zaštitne opreme, te kako zbog poslova povezanih s postupcima u izvanrednim situacijama kandidati moraju biti u dobroj fizičkoj kondiciji. Iz ECA-e su kandidate obavijestili kako će odabranima stjecanje potrebnih znanja i licencija omogućiti kroz niz teoretskih i praktičnih obuka u sjedištu tvrtke i u pristaništima.

Usprkos dva sudska postupka koja su protiv njih podignuta iz "European Coastal Airlines", iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo potvrdili su nam da ništa ne priječi hidroavione u novom polijetanju.

- Europski obalni avioprijevoznik d.o.o. posjeduje valjanu Svjedodžbu zračnog prijevoznika za komercijalni zračni prijevoz, kao i Odobrenje za vođenje kontinuirane plovidbenosti. Odobrenje im je izdano još 2014. godine, a nakon što je bilo privremeno oduzeto sredinom kolovoza prošle godine, vraćeno je krajem istog mjeseca - potvrdio nam je Eduard Šoštarić, glasnogovornik Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.

Prošlog ljeta CCAA je nakon obavljenog inspekcijskog nadzora privremeno oduzela ECA-i dozvole i licencije, čime im je prizemljila sva četiri hidroaviona. Na jesen su uslijedile dvije tužbe, prva podignuta na Upravnom sudu, kojom osporavaju rješenje o prizemljenju koje im je izdala Agencija, te druga podignuta na Trgovačkom sudu, a kojom ECA traži naknadu štete od 5,5 milijuna kuna nastale u kolovozu i rujnu 2016. godine.

http://www.slobodnadalmacija.hr/


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: Solaris on August 28, 2017, 10:18:28 am
Na ovo sam skroz zaboravio, sad kad ovo citam sjetio sam se da ih nema na nebu.  :P

Gdje je nestao gospodin Klaus? Australci i Arapi kupit će ECA i vozit će nas po Dalmaciji (http://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/biznis/clanak/id/503921/gdje-je-nestao-gospodin-klaus-australci-i-arapi-kupit-ce-eca-i-vozit-ce-nas-po-dalmaciji)

poz.


Title: Re: Projekt uspostavljanja hidroavionskih veza na Jadranu
Post by: 9aplus on December 15, 2021, 10:08:39 am
Vidim da ne pratite više temu, a moglo bi uskoro opet postati "zanimljivo"...

https://corporate.aci-marinas.com/wp-content/uploads/2021/05/Skraceni-poslovni-plan-aviokompanije-za-prijevoz.pdf

https://zamaaero.com/20/04/2021/novosti-iz-regije/aci-ce-otvoriti-hidroavionske-linije-prema-otocima/

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/biznis/aci-ne-odustaje-od-hidroaviona-gotov-projekt-od-12-milijuna-eura-predvida-30-aerodroma-na-vodi-cvek-brz-zracni-prijevoz-presudan-je-za-dolazak-turistickih-elita-1092273

Jedini problem je što se opet povezuje operator zrakoplova sa operatorom aerodroma na vodi,
kao jedna pravna osoba.
To je došlo glave ECA koncept.
Da su ex ECA aerodromi bili stvarno javna infrastruktura
već bi se našao neki operator sa zrakoplovima, barem sezonski.

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info