PALUBA

Vesti => Srbija => Topic started by: Dreadnought on May 24, 2011, 02:03:57 pm



Title: Konferencija Evroatlanske radne grupe za studije konflikta
Post by: Dreadnought on May 24, 2011, 02:03:57 pm
Konferencija Evroatlanske radne grupe za studije konflikta


24.05.2011.

U organizaciji Odeljenja za vojnu istoriju Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane i Katedre vojnih nauka ŠNO Kraljevine Švedske danas je u Domu vojske u Beogradu otvorena XI godišnja konferencija Evroatlanske radne grupe za studije konflikta (CSWG).

[attachment=1]

Tema trodnevne konferencije jeste „Regularno i neregularno ratovanje: iskustva iz prošlosti i savremenih sukoba“ sa akcentom na gerilsko ratovanje, terorizam i protivteroristička dejstva, civilno-vojne odnose kao i iskustva iz savremenih ratnih sukoba, kao što su Irak i Avganistan.

Na otvaranju su govorili državna sekretarka u Ministarstvu odbrane dr Tanja Miščević, direktorka Instituta za strategijska istraživanja dr Jovanka Šaranović, izaslanik odbrane Kraljevine Švedske potpukovnik Bjorn Torstenson i načelnik Katedre vojnih nauka ŠNO Kraljevine Švedske pukovnik Bo Klingernik.

Govoreći o značaju konferencije, sekretarka Miščević je naglasila da je veoma važna razmena mišljenja među stručnjacima o problemima u vezi sa ratovima u prošlosti, u cilju iznalaženje rešenja za bezbednosne izazove u budućnosti.

- Tokom izrade strategijskih i doktrinarnih dokumenata, Ministarstvo odbrane je imalo u vidu iskustva naše zemlje u oružanim sukobima na ovim prostorima u prošlosti – istakla je sekretarka Miščević dodajući da saradnjom sa drugim zemljama želimo da posledice tih dešavanja prevaziđemo. Ona je podsetila da naša zemlja sudeluje u Programu Partnerstvo za mir i da koristi pune kapacitete tog članstva. Ona je ujedno najavila i dokumente u oblasti međunarodne bezbednosti koje će Srbija tokom ove godine potpisati, kao i predstojeću Strategijsku vojnu konferenciju za partnere koja će se održati u junu u Beogradu.

Radna grupa osnovana je 2000. godine pod pokroviteljstvom Programa Partnerstva za mir i značajan je akter u uspostavljanju, održavanju i unapređenju redovne, multilateralne i otvorene razmene informacija, mišljenja i ideja između zvaničnih državnih naučnoistraživačkih i nastavnih institucija na polju vojne istorije i strategije iz zemalja NATO i pristupnica Programa Partnerstvo za mir.

Na konferenciji učestvuje 50 stručnjaka iz SAD, Rusije, Nemačke, Francuske, Poljske, Rumunije, Češke, Austrije, Grčke, Mađarske, Bugarske, Slovenije, Slovačke, Švedske i Srbije.


Izvor: www.mod.gov.rs