PALUBA

Kopnena vojska => Ostala tematika iz oblasti KoV => Topic started by: dzumba on June 11, 2011, 04:32:12 pm



Title: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 04:32:12 pm
Заштитни балистички прслук, популарније називан и "панцирним", је данас саставни део борбене опреме сваког модерног војника. Иако је рат сурова работа у којој животи понекад нису важни, ипак, од када војске постоје команданти су покушавали да смисле такву опрему, средства којом би што боље заштитили своје борце. Вероватно су најстарија заштитна средства били штитови и шлемови. Ипак, штит је заузимао и бар делимично "удузимао" једну руку војнику па се временом заштита "проширила" и на само тело. То је учињено "наношењем" ојачања у виду кожних, дрвених, а касније и металних уметака или нашивака на саму одећу, коју су борци носили . Ти додаци су постепено прерастали у оклоп који је у једној фази свог развоја, због тежине, постао бреме за оног која га носи. Осим тога, појава ватреног оружја и зрно које испаљено из њега лако пробија местални оклоп, практично су га избациле из употребе. Међутим, развој технологије омогућио је да савремени војник данас опет добије неки врсту телесне "оклопне" заштите, али сада не од метала, већ готово у целини сазданог од синететичких материјал.

Као и у давна времена настанка штита и шлема, основна идеја је да се  војник заштити од повреда које непријатељ покушава да му нанесе својим оружјем. Основно средство којим се данас напада противник је ватрено оружје које противничком војнику повреде наноси испаљеним пројектилом из ручног (стрељачког) ватреног оружја. Војник може бити поврењен и крхотинама ("гелерима") артиљеријских пројектила, крхотинама (комадима) насталим услед рушења објекта, разлетања земље, камена и др. као последица експлозија, али и удара ваздуха као последица повећања (или смањења) притиска на местима експлозија. Не треба заборавити и повишене температуре настале експлозијама, паљењем и на сличан начин и које стварају врло опасне повреде. Дакле, од свега овога треба заштити војника.

Идеал је да практично одећа - униформа коју војник носи  буде само по себи заштитна (она то јесте и сада, али само за лаке повреде настале кретањем кроз растиње, падом током кретања и сл.), тако направљена и подешена да сама по себи штити борца од највећег броја повреда које га вребају на бојном пољу. За сад таква још није направљена, али ће технолошки развој материјала можда једног дана то и обезбедити.

Текст који ћу поставити је настао још 1992. године (објављен је у стручном часопису Копнене војске "Војни гласник", број 12/1992). Наравно аутор је сагласна да се текст објави на овом форуму. Иначе, то је први текст у нашој војној штампи који обрађује тематику заштитних  балистичких прслука. Чак и сада он може бити актуелан и занимљив, бар као искуствао. 

 [attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 04:34:18 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 04:35:31 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 10:49:07 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 10:51:50 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 10:53:57 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: bmt70 on June 11, 2011, 11:05:35 pm
Mislim da je prvi masovni u JNA bio BOROVO Tip-3 (na slici) ovi ostali u VP ne znam tko je proizvodio, mislim da su Slovenci....


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 11:30:08 pm
Још нисам завршио постављање текста, па ћу после додати и пар слика. Онај други тип прслука који се помиње -  "Point  Blanc" (модел М-16) - производила је релативно позната америчка фирма која и данас постоји: http://www.pointblankarmor.com/ . Могли би да нам плате хонорар што их овде рекламирамо.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: bmt70 on June 11, 2011, 11:35:14 pm
Aj ti zavrsi sa posavljanjem, pa cu ja ispricat pricu o usvajanju novog borbenog prsluka u US Army i Dragon Vest.....kad za to budem imao vremena  :)...odlican post dzumba :klap


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 11, 2011, 11:51:38 pm
Обећао сам себи да ћу остатак текста поставити сутра. Како је сутра малопре дошло (прошла поноћ), да сам себи испуним обећање. У тексту има брисаних места. Ради се о локацијам где су се збили описани случајеви, па да не би кршили тачку 11. то је обрисано.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 12, 2011, 12:04:22 am
Иначе, први званично уведени заштитини прслуци у ЈНА су били британске производње (лево на доњој слици). Добили су их 1978. тада формирани диверзантски одреди и противтерористичко одељење 282.бВП. Свако по 10-20 ком.  Пар година потом "Борово" (Тип 3- је у средини на доњој слици) је почело да производи заштитине прслуке, у почетку по том бритаснком узору,а касније су и сами додавали нека решења која су се показала јако добрим.

Једно од тих решења је било и "антитарума јастуче" које се налазило иза балистичког панела и које је имало сврху да ублажи убој (угибање) изазвано ударом пројектила у прслук и тело. Наиме, иако прслук "хвата" пројектил (не пробије га), због тога што је прслук мек он се угиба у притсика тело на правцу удара. То угибање може да буде и неколико сантиметара па може, иако нема пробоје, нанети чак и смртоносне или врло тешке повреде (ако је угибање у пределу кичме или срца). Е, због тога се додаје то антитарума "јастуче" које ублажује тај убој и знатно ублажава могућу повреду. У савременим прслуцима тога нема јер се то сада решава на други начин.

Заборавио сам рећи да је "антитраума јастуче" било пуњено потпуно, природним материјалем - перјем.

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 12, 2011, 05:44:22 pm
У заштитиним прслуцима фирме "Point Blanc" проблем убоја је решен другачије. Иначе, ови прслуци са ознаком М-16 су били израђени од Кевлара 129 (Хт), док су Борво прслуци били израђени од Кевлара 29. Кевлар 129 је у то време (почетком 90-тих) још био нов производ и ретко ко га је користио. Он има за око 20% боља зауставна (елстична) својства од Кевлара 29. Било је потребно мање слојева кевлара да би остварио исти степен заштите, а тиме се добија и заштитини прслук мање масе. Дакле, "Point Blanc"-ов прслук М-16 је био лакши (тањи) од прслука Борово, а уместо "антитраума јастучета" имао је један уметак од неколико слојева материјала познатог под називом "Spectra". Тај уметак се налазио у средини између слојева кевлара.

[attachment=1]
Изглед прслука Point Blanc са задње стране. Уочава се џеп за постављање додатне заштитне плоче чијим уметањем се добија ново заштите 3 или 4, односно заштита од пробоја пушчаног пројектила.

[attachment=2]
За разлику о до тада коришћених прслука Борово овај прслук је са стране имао еластичне "чичак" траке чиме се омогућавало лакше и боље постављање прслука на тело. Прслук је имао и додатак за препоне који се, када се не користи подвијао.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 17, 2011, 10:56:41 pm
Уз заштитне прслуке фирме Point Blanc купљена је и једна количина додатних керамичних класе (нивоа заштите) 4, али и тада први пут виђених заштитиних плоча класе (нивоа заштите) 3 од лаког синтетичког материјала . Керамичке плоче је ЈНА и пре тога користила. Биле су прилично тешке и када се ставе и са предње и задње стране знатно су повећаве тежину коју носу борац. Међутим, сада  су први пут купљене и коришћене заштитне плоче класе 3 (штите од стандардних зрна испаљених из аутоматских пушака) израђене од врло лаког материјала кога сам већ спомињао као замену за антитарума јастуче у самом заштитином прслуку. Радило се о материјалу "Spectra Shield". То је производ фирем Honeywell који је беле боје и личи на материјал од којих се праве они пластични џакови за паковање грађевинског материјала, кромпира и сл. Тај материјал се у танким листовима спаја (лепи) посебним смолама  па су тако добијене, доста дебеле (око 2цм), чврсте али врло лаке  заштитне плоче. Биле су дупло лакше од класичних керамичких исте класе.

[attachment=1]
Заштитна плоча класе 3 од "Spectra Shield"-а



Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 18, 2011, 04:32:00 pm
Овако изгледа материјал од кога је направљена претходно приказана заштитна плоча и сам заштитни прслук М-16

[attachment=1]
"Spectra Shield"

Наравно плоче су тестиране и са уређајима за мерење брзина, али и онако како корисници то раде. Ово су испитали корисници који обично, посебно када нешто први пут виде, сами тестирају средство у најреалнијим условима. Гађано са 5м из АП М-70 7,62мм јединачном паљбом:

[attachment=2]
Предња страна заштитне плоче од "Spectra Shield" где су ударила зрна;

[attachment=3]
Задња страна плоче где се уочава да нема пробоја ни јако израженог убоја (савијања материјала). Не види се добро, али на етикети произвођача стоје подаци о калси плоче (класи 3), испитивању, стандарду који испуњава, датум производње као и податак да је плоча проверена флуороскопијом (врста рендгенског снимања).


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: trpe grozni on June 18, 2011, 07:02:16 pm
Kod nas su postojale ploce od preovanog balistickog najlona, domace proizvodnje (pretpostavljam da se radi bas o Spectra Shield-u.
Bile su mnogo lakse od onih keramickih, ali skoro duplo deblje od njih.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 18, 2011, 07:19:05 pm
Данас сви имају "домаћу" производњу. Ради се уствари о конфекционирању, шивењу или лепљењу. Произвођача материјала од чега се заштитна опрема прави је свега неколико у свету. То су велике и познате светске фирме ("робне марке") и сви купују од њих. Неке сам навео. Од ових "домаћих" мањина има сопствену лабараторију за испитивање и тестирање чиме гарантују квалитет.

Ово што сам поставио све је набаљано 1990 и 1991.године. То је тада било екстра модерно. Из текста који сам поставио види се да је било и доста ефикасно. Узгред, набављано је преко једне америчке фирме чију су власници пореклом Македонци.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: trpe grozni on June 18, 2011, 07:26:22 pm
Nosio sam Dzumba i Borovov pancirni prsluk i Target-ov i jos neke makedonske.
Inace forma 11 Oktomvri Eurokompozit (http://eurokompozit.com.mk/protective/vests/ballistic%20vests.htm) je otprilike pri raspаdu zajednicke nam drzave, pocela sa proizvodnjom balisticke zastitne opreme, u pocetku se krenulo sa slemovima, a kasnije je pocela i proizvodnja prsluka, ploca, stitova i ostale zastitne opreme. Kako su oni poceli razvoj jos u Jugi, nabavili su masine i ispitnu opremu, ali sada na zalost, slabo nesto rade (sabotira ih sama drzava).


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 18, 2011, 07:44:58 pm
Да , "11. Октомври" је почео производњу шлемова још у време ЈНА (оних "пластичних", по облику као М-69, али слабих балистичких особина). Касније, мислим да су ови Македонци - увозници које ја помињем покушали да са њима раде панцире и шлемове, али не знам како је то на крају испало. Имали су представништво у Македонији које је сигурно радило све негде до 1994-5.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: trpe grozni on June 18, 2011, 07:47:52 pm
Znas kako se zvala ta americka firma ??


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 18, 2011, 10:47:07 pm
Пише на оној заштитној плочи:"Fortend U.S.A."


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 19, 2011, 11:25:50 am
Осим заштитних плоча класе 3 и 4, у употреби су у заштитне плоче класе 3А и 3А+. Израђују се (или су се израђивале јер их не виђам у каталозима) од "Spectra Shield"-а или челика.  Намењене су за појачање стандардних прслука од јаче или панцирне пиштољске (револверске) муниције (заправо зрна испаљених из пиштоља и револвера) и појачања заштитног прслука за заштиту од рафалне паљбе (узастопних погодака на блиском растојању пиштољских зрна).

Иако заштитни прслук класе 3А штити  од пробоја скоро свих зрна испаљених из пиштоља и револвера, ипак не даје поуздану заштиту од револверских метака калиба .44 магнум или пиштољског зрна 7,63 (2) маузер (ТТ) испаљеног из аутомата (јер има већу почетну брзину а тиме и пробојност). Такође, заштита прслука (у проценту 100%) је ограничена на услов да растојање између погодака на прслуку буде веће од 5цм. У већини случајева прслук ће зауставити зрна и када је растојање мање, али то није сигурно. Ако је међусобни размак мали (мањи од 5 цм, или око 2 инча) и ако су зрна ударила у кратком временском периоду (у рафалу), долази до растресања структуре материјала заштитног прслука па је велика вероватноћа пробоја, нарочито ако је било више од два поготка у рафалу. У сврху добијања заштите од таквих пројектила - јачих пиштољских и ревоверских зрна и зрна испаљених у рафалу из аутомата (аутоматских пиштоља) смишљене су поменуте додатне заштитне плоче које се класификују као 3А+.

На доњој слици су две такве плоче (на левој страни слике, једна испод друге). Горња је од челика, доња од "Spectra Shield". На горњој су видљиви трагови гађања у њу.

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 19, 2011, 11:40:46 am
Наравно, све су тестиране у лабараторсијским условима сагласно НИЈ стандарду, али и код корисника. Посебно је била интересантна челична плоча која на први поглед није уливала поверење јер је била прилично танка (око 5мм). У њу је прво гађано јединачно, а потом рафално из аутомата "Шпагин", . Гађано је са даљине од око 10м. На доњој слици је резултат гађања. 

[attachment=1]
Предња старана плоче где се назиру удари пројектила. Плоча је увијена у пластични црну фолију и сви пројектили су се задржали испод ње. Иначе заштитни прлуци и заштитне плоче увек "хватају" пројектил - нема рикошета. У доњем делу уочава се (као тамна мрља) место удара пројектила у саму ивицу плоче.

[attachment=2]
Задња страна заштитне плоче. Јасно се уочавају убоји пројектила. Ни пројектил који је ударио у саму ивицу плоче је није пробио. Убој (деформација плоче) је највећи где је густина удара пројектила већа.

Заборавио сам рећи да је заштитини прслук М-16 фирме  "Point Blanc" имао у комплету једну малу додатну заштитну плочу димензија (приближно) 10Х15цм, а која је се постављала у висини срца и имала је функцију појачања тог дела прслука и нивоу 3А+.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: pvanja on June 25, 2011, 07:00:26 pm
@dzumba

Koja je tezina zastingog prsluka Point Blanc bez i sa dodatnim plocama klase 4 ?

Svojevremno sam ga drzao u rukama sve sa obe zastiten ploce (cini mi se da su bilie ove keramicke - crne oko 4-5 cm debljine) i ucinilo mi se da su poprilicno teski.
Ovako odokativno bi rekao sigurno doboro preko 5-6kg.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: trpe grozni on June 25, 2011, 07:48:49 pm
Ako se ne varam, mislim da su keramicke ploce tanje, oko 1-1.5 cm, ploce od presovanog balistickog najlona su nesto deblje (4-5 cm), ali su zato lakse od keramickih.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: rotring on June 25, 2011, 10:51:19 pm
Moram da pohvalim dzumbin rad na ovoj temi, veoma mi je interesantna i rado je pratim, nadam se da ce se dobar posao nastaviti kao i moje "spijuniranje" ove teme ;)


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 25, 2011, 11:45:02 pm
Сам прслук М-16 био је тежак нешто преко 4 кг (ниво заштите 3А).Зашраво тежина варира због конфекцијске величине од 4,1 до 4,5 кг.  Керамичких плоча је купљено релативно мало, тако да су чешће коришћене оне дебље, а лакше, од "Spectra Shield". Те плоче су биле тешке око 2 кг. Дакле, са обе плоче прслук је био тежак око 8-8,5кг. То и није превише. Иначе, керамичке плоће које смо користили биле су тешке око 3,5кг.

Што се даљег писања тиче могао бих да пишем о новијим материјалима који се користе код израде заштитних прслука, али бих то и писање о савременим прслуцима оставио другима.

bmt70 је наговестио да би нешто написао о моним модуларним заштитним прслуцима. Ако ово чита молим га да се "умеша" и настави".


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Solaris on June 26, 2011, 10:19:52 am
Mali prilog temi,iz Metka br. 15.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

poz.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: rotring on June 26, 2011, 10:34:25 am
Rekao bih da su ocekivanja autora ovog teksta blago receno nerazumna. U poslednjem pasusu navodi i 5.56 koji probija nato slem sa 1000m....!!?


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 26, 2011, 11:09:21 am
Ево једне слике коју до сада нисам постављао. Тројица у првом реду носе заштитне прслуке британске производње по којима је Борово касније правио  свој Тип 3. Фотографија је из октобра 1980.године. На слици су припадници Одељења за противтерористичка дејства 282.бВП.

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Wallberg on June 26, 2011, 12:13:04 pm
Odlicna tema, sa paznjom sam sve procitao.
Molio bih ako neko moze detaljno da opise Targetov zastitni prsluk....porjeklo i karakteristike.
Hvala i pozdrav


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 26, 2011, 01:15:37 pm
Ако мислиш на прслук  "Таргет" који је средином 90-тих једно време користила Војска СРЈ,а још више МУП Србије, то је производ фирме "Таргет" из Београда. Уствари, под њиховим именом се производило, а стварно шило негде у близини Београда. Сличних је карактерирстика као и овај "Point Blac". Ипак, по квалитету израде (не говорим о балистичким карактерирстикама) је далеко од њега. Посебно прве серије. Квалитет спољашњег плашата (део прслика који се види) је испод нивоа за такав производ. Ради се о мало "јачем" платну (као оно за униформе). Унутрашњи плашт (врећа у који се ставља балистички материјал) је обичан најлон који се под механичким притсиком кида (што не би смело, прочитати доњи текст). Сам балистички материјал је купљен негде "испод жита" у време санкција , али одговара стандарду и обезбеђује тражену заштиту. По мом суду најлошији прслук који је коришће у  ВЈ.

Заштитни прслуци генерално имају ограничен век употребе. Обично се даје гаранција за балистички уметак од 3-5 година (да неће бити пробијен од пројектила на начин - услове  који су дефинисани у стандарду). У пракси то се сигурно може продужити до 10 година. После тога је већ помало несигурно, али у 90% случајева имаће и даље потребна заштитна својства. Кевлар, а делимично и остали материјали су осетљиви на директно сунчано зрачење, па и на воду (влагу). Не треба то схватити буквално јер заштитном прслуку неће бити ништа ако се накваси, али није добро да се сам балистички уложак излаже директним сунчаним зрацима и влази. Зато се балистички уложак пакује у плашт (кесу-врећу) који је "пасент" (кројен тачно према димензијама тог балистичког улошка) и који је водо непропусан и отпоран на  УВ зрачења. Код складиштења постоје услови који ограничавају стављање прслука један преко другог (због могуће деформације материјала).

Велики број лаика има представу да заштитни прслуци штите од свих пројектила на бојишту. То је далеко од истине. Они штите од пројектила и погодака дефинисаних стнадардима (и тексту који је постављен на почетку теме дати су основни пројектили и начин испитивања по стандарду). Простије речено штите од ситних фрагмената (шрапнела) каквих је више од 40-50% код експлозије артиљеријских граната. Ако те погоди неко веће парче, још из близине и при великој брзини нема ти спаса. Такође, штити од  пројектила испаљених из пиштоља а са додатним плочама и од зрна испаљених из стандардних АП и аутомата, па и ПМ. Заштитне плоче калсе 4. (кертамичке) заустављају и тзв. панцирне пројектиле испаљене из стандардног стрељачког наоружања.  Дакле, заштитни прслук, опремљен са две заштитне плоче класе 3 заштити ће те од 60% (приближно) свега онога што најчешће може да те погоди на бојишту. Ако носиш савремени шлем (од балистичког материјала) проценат заштите расте до око 70%. Ни шлем није потпуно непробојан (за све врсте пројектила) нити то треба да буде, нити би то имало сврху, јер је кинетичка енергија пројектила испаљеног из АП довољна да при поготку у непробојни шлем сломи врат власнику.

Већ сам написао о убоју пројектила. Најосетљивији део тела је предо око срца и кичма. Најмање може да се угуба кичма (око 4 см максимално), док ребра могу и нешто преко десет сантиметара. Дакле, ако војник доживи погодак у кичму (прслук без заштитне плоче), ако је угибање веће од 4,4цм, доживеће врло озбиљну повреду и прслук му није помогао. Разговаро сам са људима који су доживели погодак у заштитни прслук. Човека који је носио заштитни прслук са заштитном плочом, погодио је мало већи комад (шрапнел од око 3-4цм, масе око 15грама) минобацачке гранате. Од ударца је пао на земљу и изгубио дах. По његовој причи осећао се као да га је ударио "брзи воз". Осим маснице на телу није имао физиких повреда. Психички осећај је нешто друго. Већина је после примљеног поготка избачена из борбе због шока или су им способности битно смањене.

Код коришћења заштитног прслука је најважније да се корисник понаша и примењује тактичке радње и поступке као да нема заштитни прслук. Ипак, само сазнање да ће ти прслук у највећој мери помоћи даје осећај сигурности и тако битно утиче на морал.




Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: tihi on June 26, 2011, 02:42:33 pm

   Dzumba vidim da dobro poznajes materiju, pa mozes li mi nesto reci o borbenim prslucima i plocama koje koristi VS sada? Ako sam dobro obavesten proizvodi ih mile dragic, sami prsluci se jako lako habaju i cepaju,pretpostavljam da ni nemaju zastitno svojstvo, dok ne znam na koji su standard ploce.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Wallberg on June 26, 2011, 06:57:24 pm
@Dzumba

hvala na odgovoru, to je ako se nevaram ovaj
(http://img580.imageshack.us/img580/9229/targetq.jpg)

inace pitao sam, zato sto se pojavio u vecem broju i u VRS i SVK, a naravno i VJ i neobicno mi je bilo zbog maskirne sare koja je koriscena


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Brok on June 26, 2011, 10:02:26 pm
Jedno kraće vreme smo imali domaće Borovo.
Ne znam koliko su bolji ili slabiji od ovih sa zadnje slike koje smo kasnije nosili, ali su sigurno daleko udobniji za nošenje.
Sa Borovo sam tako izgrebao vrat da sam imao gotovo upalu.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 26, 2011, 10:49:24 pm
Wallberg@, да то је тај. Фирма "Таргет" више не постоји. Као што се види прслук је по облику био копија "Point Blanc"-овог М-16.

Тихи, нема неподеривог прслука. Све што се користи има свој век трајања. Што се више користи то је време краће. Ако мислиш на заштитне прслуке (борбени или тактички прслук је нешто друго) спољни омотач који се обично назива плашт (може и кошуљица) и јесте "намењена" за хабање, односно да заштити сам заштитни слој који је спакован унутра, а он опет у једном посебном омотачу од водо-непропусне тканине. Тај плашт се мења. Једна среија заштитиних прслука М-16 је "ремонтована", односно замењени су им плаштеви, као и оштећени (најчшеће нагњечени) листови кевлара. Ако мислиш на борбене (тактичке) прслуке, који се навлаче преко заштитиних или директно на униформу и то је део који се током употребе хаба, као и унифирма.

Иначе нисам у току и нисам загледао садашње борбене  (тактичке) и заштитне прслуке. Док сам био у војсци највише су коришћени заштитини, али и борбени прслуци фирме "Миле Драгић" (тачан назив је "Производња Миле Драгић"). Након познатог случаја "Панцир" ВС од ове фирме није набављала скоро ништа. Зато ме не чуди да се та опреме (стара је најмање 6 година) исхабала. Од кога се та опрема сада набавља немам појма.

Заштитне плоче се мање хабају јер се смештају у џепове на плашту и заштићене су од директног спољног утицаја, али се и оне током ношења гњече, повлаче и временом оштете. Ипак, та оштећења су ређа и зато плоче доста дуго трају. Употребни век им је сигурно 10 година.

Плоче и прслуци које је испоручивао "Миле Драгић" су били апсолутно по америчком и војном и цивилном стандарду.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 27, 2011, 09:09:38 pm
Снага заштитног прслука је у јачини и елестичности нити кевлара или других материјала који се користи. Данас се врло често (чак можда и чешће) користи и материјал под комерицјалним називом "Dyneema". За њега кажу да има за око 40% боља балистичка својства од класичног кевлара. Зато су заштитини прслуци од овог материјала лакши јер је потребан мањи број слојева балистичког материјала.

Балистички заштитни материјали за заштитине прслуке се ткају као класично платно - од нити (конца). Начин ткања (преплетај нити) обезбеђује додатну отпорност прслука. Наиме, приликом погодка пројектила у прслук (балистички слој), он не само да  тешко кида нит (јер је еластично), већ и "вуче" нит из ткања што озазива трење и отпор. Дакле, комбинација отпорности саме нити на кидање, отпор коју пружа нит приликом извлачења  из ткања, као и густина, у виду већег броја слојева платна наслаганог једно на друго, заустављају зрно. Зато и нема рикошета јер се платно "гужва" и недозвољава пројектилу да склизне. Из тог разлога скоројени листови платна се никад не порубљују на крајевима већ се платно оставља да благо "реса". Да би се ипак обезбедила компактност више слојева платна (да се не би померали) оно се само делимично штепа на крајевима ("хефта") или благо проштепа по средини. Зато, ако видите да се балистички слој на крајевима расипа значи да је добро постављено. Наравно, неће ваљати ако се скроз распе јер онда неће бити платна - претвориће се у гомили конца.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 27, 2011, 09:29:27 pm
Када је писан текст постављен на почетку ове теме "Dyneema" практично није ни постојала. Појавила се средином 90-тих година. У почетку је гаранција за заштитне прслуке израђене од ње давана на 5 година из простог разлога јер се није знало њено понашање на старење. Сада се гаранције за поузданост заштитних прслука израђених од тих материјала дају на 10 година . Стечено искуство показује да је доста отпорна на спољашне утицаје, посебно на влагу  (воду) и УВ зрачење (директну сунчеву светлост), па и на трење. Ипак осетљивија је на високе температуре од кевлара. И кевлар  и "Dyneema" губе балистичка својства код високих темепратура. Међутим у на уобичајеном опсегу температура које владају на ратишту (-50, +50) то нема битног утицаја јер су прслуци прављени да издрже ту темепратурно промену..

Кевлари имају бољу способност отпорности на повишене температуре. Због тога се неке врсте кевлара користе за посебна платна од којих се израђују одећа - униформе за посаде борбених возила. И када је изложен врло високим температурама не гори отовореним пламеном већ се "топи". Она зелена униформа за посаде борбених возила ЈНА је била израђена од једне врсте кевлара.

Кевлари се тешко боје. Ако се боје то је могуће само у производњи нити. Касније, израђено платно практично је немогуће обојити, а посебно не методом "штампе" која се врло често користи код израде маскирног платна. Балистички кевлар је најчешће је жуте боје.

Прслуци "Производње Миле Драгић" су углавном били израђени од "Dyneema".



Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: pvanja on June 28, 2011, 02:46:17 pm
Sve sto sam video od Mileta Dragica je bilo stvarno dobrog kvaliteta. Opasaci, futrole, neke torbe koje je radio za moju sadasnju firmu itd.

Stvarno steta sto VS neposluje sa njima (koliko vidim od te tuzbe na kraju (po obicaju) nije bilo nista/ili nece biti nista).

Od koga sad VS nabavlja slemove?

Video sam na ovim slikama sa gadjanja artiljeriske brigade stare slemove sa novim vezama !?!
[attachment=1]
[attachment=2]
Evo za uporediti stari slem sa novim i starim vezama
[attachment=3]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 28, 2011, 04:56:25 pm
Ово што си написао углавном спада у тему "Шлем" (не знам да ли га имамо, ако немамо требало би га отворити). Ипак, кратко да пар ствари прокоментаришем.

Стари шлемови су готово сигурно били на ремонту па су им уградили нове унутрашње везе. Што је и уреду. То што се ремонтују значи да нема довољно ових савремених.

Када је у питању афера "Панцир" рекао бих да чињенице постоје а да ли ће их суд уважити или неће је више политичко, односно политикантско питање. Када је у питању поменута фирма не знам зашто је њен власник и био тужен. За оно што јесте било је бесмислено. Трговац-продавац хоће да прода што скупље. И то је свима разумљиво и дозвољено понашање. На купцу (МО) је да покуша да купи што јефитиније. У поменутој афери се продавац ("МД") понашао нормално, док је понашање купца (МО) спорно.

Питања набавке шлемова али и балистичке опреме могу се овако формулисти: да ли се набављају? ако се набављају од кога и по којој цени? да ли набављен роба одговара стнадардима квалитета? Да ли ова питања спадају под слободу приступа информацијама од јавног значаја немем појма, нисам пробао. Кога занима може да проба.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: bmt70 on June 30, 2011, 09:34:20 am
Evo Dzumba postavljam nekoliko kratkih filmova o zastitnim prslucima, americki INTERCEPTOR u opremi Americke Vojske..
http://www.youtube.com/watch?v=GV0poh26b_s

Nekoliko kratkih filmova o kontroverznom prsluku "Dragon Skin" i njegovim performansama ....
http://www.youtube.com/watch?v=aYaSRIbPWkM
http://www.youtube.com/watch?v=u_HRQNd84ZA
http://www.youtube.com/watch?v=I6z7DTn-M7k
http://www.youtube.com/watch?v=pmQDnbobdr8
http://www.youtube.com/watch?v=k4tAYheqLOQ


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: bmt70 on June 30, 2011, 09:35:40 am
Ovo bi trebala biti buducnost, zamjena za kevlar i keramicke ploce....
http://www.youtube.com/watch?v=kot_maQXj54
http://www.youtube.com/watch?v=_KsW7oY-9NU
http://www.youtube.com/watch?v=tOYOJedDNEc


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: tihi on June 30, 2011, 04:03:37 pm
  Bicu precizniji. U pitanju je borbeni prslok,na kome se nalaze okviri,i sva ostala oprema,a ispod njega se "navlace" 2 ploce,grudna i ledjna koje su poseban deo opreme koj se nosi ispod prsluka.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on June 30, 2011, 08:59:39 pm
Тихи, не знам тачно на шта мислиш, али мислим да сам ти одговорио. Нема ништа вечито. Ако је нешто старо пар година,а носи се све време онда мора да се похаба. Е, сад, ако је у питању не коришћена опрема онда је у питању лоша израда.

Да није то о чему причаш нешто што личи на ово на сликама испод?

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: MOTORISTA on July 02, 2011, 10:15:39 am
Ploče za prsluke.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on July 02, 2011, 09:25:48 pm
Нашао сам на сајму "Партнер 2011" борбени прслук који се у војној полицији ВЈ доста користио крајем 90-тих година. Тихи, да није то овај прслук:

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: tihi on July 03, 2011, 08:19:49 am

  To je taj dzumba sa time sto je u maskirnoj semi kao i uniforma M -93. I na slici se primeti da je prsluk npravljen od "najlonskih" materijala, ti dzepovi za okvire i dugmici otpadaju jako brzo (slabi savovi) sto recimo na uniformi nije slucaj a opet,svaki okvir je 760 grama,mozda je to problem. Pitao sam te za ploce koje se nose ispod tog modela prsluka.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: tihi on July 03, 2011, 09:07:04 am
   Nasao sam jednu sliku gde se vidi samo gornji deo prsluka koj sam nosio. Nisam se bas mnogo slikao na bazi ,pa nemam bolju sliku. Jasno se vidi ispod prsluka ploca koju nosim na grudima.

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on July 03, 2011, 12:08:23 pm
Па, носе се стандардне плоче класе 3 или 4. Ништа посебно. Искрено не сећам се како то баш изгледа, а на сајму "Партнер 2011" нисам стигао да загледам баш све. Онај смб прслук сам нашао на штанду фирем Catena Net са Новог Београда. Оригиналне, које је војна полиција добила негде 1996-1997. шио је "Миле Драгић", као и те у маскирној шари, израђиване после 1999. И тада су се жалили да се релативно брзо хабају. проблем је и закривљеност оквира јер при сваком враћању у џеп мораш да оптерећујеш рубове и оштећујеш ивице, што је код "правих" окивра мање изражено. На крају, прслук је потрошна роба , као униформа. Колико држава има паре да то занавља је друго питање.

Иначе, усликао сам доста плоча и прслука на сајму па ћу их поистепено постављати.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: bmt70 on July 11, 2011, 12:27:30 am
Americka vojska dansa u upotrebi ima zastitni prsluk modularnog dizajna tipa "Interceptor" .Oznaka modularni znaci da se uz sve zastitne ploce na njega mogu prikaciti i ostale komponente kao sto su ranci za municiju i ostalo.Iz iskustva u Iraku i Afganistanu, iako kompanija koja proizvodi taj prsluk ga hvali na sve strane, on se nije proslavio.Americka vojska je postavila uvjet za zastitnim prslukom koji ce drasticno smanjiti prodor metka 7.62x39mm , dok je "Interceptor" jedan od "Velike Maee" istih takvih prsluka ponudjeni na trzistu ...... ali korupcija i potplacivanje prilikom nabave vjerovatno cine svoje....


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: bmt70 on July 11, 2011, 12:35:11 am
Radikalni dizajn u pristupu zastitnim prslucima, bez usvajanja nekih novih tehnologija je zastitini prsluk tipa "Dragon Skin", koji ne treba dodatne zastitne balisticke ploce, vec ima takav kevalr dizaj da uz slicnu masu kao i interceptor i na normalnim klimatskim uvjetima pokazuje drasticno bolju balisticku zastitu. Ali na normalnim klimatskim uvjetima, prilikom ispitivanja u Iraku i Afganistanu Americka vojska je bila nezadovoljna jer je veliki dio okruglih ugradjenih kevlar ploca se jednostavno raspadao na velikim temperaturama......ali to je prica visokih duznosnika americke vojske.Za sada se zna sigurno, da veliki broj americkih vojnika i privatnih zastitara kupuje "Dragon Skin" za Afganistan i nitko za sada od njih nema nikakve primjedbe na njegovu balisticku zastitu, cak je i udobniji za nosenje i laganiji od Interceptor Body Armoura, i bilo je nekoliko slucajeva kada je "Dragon Skin" i pruzio balisticku zastitu nositelju, koji je prosao bez ikakve ozlijede ....


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: pvanja on July 11, 2011, 08:59:00 am

  To je taj dzumba sa time sto je u maskirnoj semi kao i uniforma M -93. I na slici se primeti da je prsluk npravljen od "najlonskih" materijala, ti dzepovi za okvire i dugmici otpadaju jako brzo (slabi savovi) sto recimo na uniformi nije slucaj a opet,svaki okvir je 760 grama,mozda je to problem. Pitao sam te za ploce koje se nose ispod tog modela prsluka.

Tihi, Dumba,

Da li ovaj prsluk ima neku balisticku zastim bez ploce ?



Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on July 11, 2011, 07:37:48 pm
Pvanja, оно на слици је борбени прслук. Нема заштитна већ искључиво функционална својства (за лкаше ношење опреме).


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on August 06, 2011, 08:14:58 pm
Гладајући заштитне прслуке изложене на "Претнер 2011" приметио сам да су већина узорци, односну испод спољног омотча нису прави балистички улошци (од балистичких материјала - кевлара, дајнiме спектре и сл) већ имитација. Ипак, неке фирме су изложиле оригинале, праве балистичке прслуке.

Ево једног ("Производња Миле Драгић") чији изгледа спољног омотача са футролама одговара оном за кога  Тихи каже да га је носио:

[attachment=1]

На овом ("Уно Мартин") се јасно види балистички уложак (отворили су на моје тражење како бих се уверио да је прави):

[attachment=2]

Код првог заштитног прлука "Производња Миле Драгић") као балистички материјал се користи "дајнима" (dayneema) који је нешто новије производње (овај материјал је касније произведен). Код заштититних прслука фирме Уно Мартин користе се арамиди (врста материјала скоро идентична кевлару али се због заштићеног именак "кевлар" користи комерцијални назив "арамид"). Ова фирма купује конац на тржишту  и сама тка балистичкие материјале различите намене (не користе се само за балистичке прслуке  већ и за друге намене).

[attachment=3]
Узорак арамидног платна чијим слагањем се добија балистички заштитини слој у заштитином прслуку




Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on March 06, 2012, 10:19:56 pm
Као што сам већ негде написао, први балистички заштитини прслуци за потребе ЈНА су набављени 1978. године. Набављени су преко Института безбедности увозом из Велике Британије. На основу ових британских прслука "Борово" је средином 80-тих освојило производњу сопствених балистичких прслука. Кевлар се увозио, али је састав заштитног улошка (број слојева "кевлара") био резултат испитивања обављених у "Борову". Осим тога, међу првим прслуцима у то време овај из "Борова" је имао "анти-траума" уложак. Занимљиво, основу (садржај) тог анти-траума улошка чинило је перје (гушчије или кокошје, не знам). Прслуке су првенствено куповали републички МУП-ови, али и ЈНА. Колико је ЈНА купила "Борово" прслука не знам тачно, али ево података о набавка које је реализовала ЈНА за период 1986-1990. године. Ради се о заштитним прслуцима "тип - 3":

1986.                  122 ком
1987.                  232 ком
1988.                1443 ком
1989.                није набављано
1990.                 400  ком
Укупно:             2197 ком

Скоро сва количина је испоручене јединицама војне полиције. 1989. године је 200 ком из јединица војне полиције уступљено оклопно-механизованим јединицама 3. Војне области, првенствно за јединице које су се налазиле на простору Косова и Метохије. Коришћени су првенствено за чланове посада борбених возила који су, док су се возила кретала, морали да стаје (седе) на отворима тенкова и ВПБ.

Наведени подаци су преузети из Годишњег извештаја о набавкама (реализованим), па предпостављам да су врло тачни.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on March 11, 2012, 05:27:43 pm
Осим заштитних прслука намењених заштити војника, 1991, године набављено је и 300 заштитних прслука за ношење испод одеће. Они су додељивани високим војним руковдиоцима, припадницима обезбеђења и службе безбедности и војне војне полиције који су задатке обављали у цивилном оделу.

Такође, 1991. године је купљено и 750 заштитних плоча класе 3. (штити од погодака стандардних зрна испаљених из пушака). Ове плоче су биле направљене од синтетиучких материјала (Spectra). До тада нису коришћене овакве, већ скоро искључиво керамичке плоче. Ове плоче од "Spectr"-е су биле скоро упола лакше. Мислим да их у то време није користила ни америчка војска. Набављено је и 114 керамичких плоча класе 4. и 19 металних плоча класе 3а+. Ове металне плоче служиле су за појачање ефекат заштите стандардних прслука, пре свега у случају рафалног (узастопни поготци) поготка пројектила испаљених из аутомата.

Заштитни прслуци имају ограничен век употребе. Он је у вези задржавања заштитних својстава материјала од којих су сачињени, као и од хабања и начина чувања. Периодично је у ВЈ обављано испитивање (методом случајног узорка) свих прслука (серија) којима је истицао рок употребе и већини је тај рок продужаван. Тако су се неки од тих прслука задржали доста дуго. После истека употребног рока коришћени су у процесу обуке ( да се не хабају нови прслуци). Неке од заштитиних плоча су, верујем и данас у употреби.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Hummer on September 12, 2012, 08:12:38 pm
Jedno pitanje
Da li su u JNA kada su dobili pancire nosili preko njih  borbene rance i opasace sa svim sto se kaci na opasac jer verujem da nisu imali borbene prsluke , koliko znam danas nose borbene prsluk preko pancira ako se ne varam  :)
reply pls  :)


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on September 12, 2012, 09:13:49 pm
Опасач се носио испод. Међутим, он тада углавном није имао сврху, односно на њега се практично ништа није могло "окачити" (понешто је и могло, ако се стави баш на кук). Такође, када би се ставио преко заштитног прслука лако би се заротирао, "бежао је" и више сметао него користио. Наравано, када је требало носити борбени ранац носио се преко заштитног прслука, на леђима. Тачно, борбених прслука није било.

Ови заштитни прслуци нису били ергономски решени да одговарају војнику "прве борбене линије", већ полицијским снагама и јединицама за противтерористичка дејства у време мира.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on January 23, 2013, 08:24:22 pm
Ево линка на текст о испитивању заштитиних "балистичких" прслука аутора Ђуре Јованића, објављен у Војнотехничком гласнику број 2 из 2006. године. Текст је на страни 214. текст је користан не само за оне који би можда да испитују прслуке, већ пре свега за кориснике да би разумели како се то ради и под којим условима прслук даје пуну заштиту.


http://www.vtg.mod.gov.rs/arhiva/2006/vojnotehnicki-glasnik-2-2006-1.pdf


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: kilezr on January 23, 2013, 09:30:01 pm

 A evo početka kataloga "MD Production"  Skeniraću posle ostatak gde su prsluci, ovo je za početak. Nemam večeras više vremena.

  [attachment=1]
  [attachment=2]
  [attachment=3]
  [attachment=4]
  [attachment=5]
 
 Normalno, ako nekog interesuje.
 


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: pvanja on April 23, 2013, 09:25:42 am
Jedan dobar filmic sa testiranja balistickog prsluka (9mm para, .45, .357 i .44 magnum, 38 specijal i lovacka puska 12).

Posle testiranja otvara se prsluk i vide se slojevi prsluka i koliko ih je osteceno.

http://www.youtube.com/watch?v=p13q4LY0_rQ


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: oficir neaktivne rezerve on April 23, 2013, 09:56:29 am
Borbeni prsluk MD sa Tihijeve slike je izrađen od nekakve vrste balističkog platna koje čini mi se ima nivo zaštite od sitnijih gelera i ništa više od toga.

Za potpunu balsitičku zaštitu ispod tog borbenog prsluka nosile su se ili balistički prsluk u kombinaciji sa umetnutim keramičkim pločama ili bez njih ili samo keramičke ploče koje su se umetale u posebne remene (uprtače) i tako nosile ispod prsluka.

Najčešće je nošen komplet borbeni prsluk a ispod balistički bez umetnutih keramičkih ploča.

Postojale su i tzv. pancirne majice (posebne potkošulje za nošenje u kombinaciji sa balističkim prslukom) njihova uloga je da smanje traume tkiva usled eventualnog pogotka. (ni one se nisu mnogo upotrebljavale, tj. bile u masovnoj upotrebi).

Ispod se nosio opasač M-93 a gas maska se kačila da visi niz levu butinu. 

Borbeni prsluk ima višestruku ulogu:

- zaštita od sitnih gelera male brzine-energije
- zamenjuje RAP
- nošenje (pribora za jelo, sredstava za vezivanje, noževa, baterijske lampe, radio stanice itd)

Dakle zamenjuje RAP i borbeni ranac zajedno.

Samo podsećam da su specijalne jedinice VJ i pored toga ipak dužile i borbeni ranac MD ali onaj novi kompatibilan sa transportnim rancem MD.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on April 23, 2013, 08:29:43 pm
Те "панцирне" мајице су се звале "подпанцирне". И нису сужиле да "da smanje traume tkiva usled eventualnog pogotka", већ да омогуће боље дисање коже. Наиме, ради се о томе да су оне по облику ткања "мрежасте", рупичасте" па су спречавле да прслук "прилепи" кошуљу, мајицу и сл. за тело и тако отежа размену топлоте. Биле си израђиване од материјала као спортски десови (уз тело синтетика, без обзира колико то нелогично изгледало,а  са спљне стране памук) јер се тако обезбеђује брже "извлаћење" зноја и исправање. Мана им је што су скупље.

На претходном снимку се лепо види начин израде балистичког уметка: он се не прошива нити опшива (из разлога који сам већ описао у неком од ранијих постова) већ само слаже. Дозвољено је само мало и то по потреби мало "прихефтаити (прошити) пар сантиметара на ћоковима. Затим се балистички уложек уметне у водонепропсну врећу (црну или тамне боје) која служи да га обједини уложак, да га формира и држи "усправно", заштити од влаге аили и од УВ зрачења (сунца). Онда све то иде у плашт или "кошуљу" од неког јачег платна који чини спољни, видљиви омотач, обично у маскирном дезену, када су у питању војни заштитини прслуци.

На снимку се види да ови "испитивачи" гледају на прслуку, односно желатинској плочи која је испод, пробој и убој. Након испаљеног пројектила ("сингл") из борбене сачмарице јасно се уочава приличан убој, односно отисак  - угибљење на желатину, који по мојој процени износи 2-3 цм. Такав убој у пределу грудне кости, односно срца, можда неће убити, али сигурно избацује војника (полицајца) из строја. Он ће претрпете шок, биће оборен и требаће му барем пола сата да се физички опорави, а пар дана и психички и то само ако је јак.

Иначе, овако како је приказано се не обавља стандаљрдизовано испитивање прслука на пробој и убој. Постоји строги стандард који то тачно дефинише. Ово је урађено, онако популарно, да убеди кориснике да је добро да га носе, као што и јесте.

Још једном да подвучем за оне који нису читали целу тему и носу носили заштитне прслуке, а можда некада хоће: Најбоље ће вам користити, ако га већ имате, тако што ћете га увек носити и још више ако се понашате (тактички) као да га немате. "Претрчавање у кратким скоковима" нема алтернативу ;D.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: oficir neaktivne rezerve on April 24, 2013, 09:22:11 am
Evo kako izgleda "podpancirna" potkošulja-majica koja se koristila u specijalnim jedinicama VJ a koju je Džumba detaljno opisao.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: pvanja on August 30, 2013, 10:35:58 am

Nova resenja za zastitu objekata i vozilza iz SAAB-a

http://www.liveleak.com/view?i=cfa_1377691947


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: oficir neaktivne rezerve on August 30, 2013, 02:09:24 pm
Nije deo teme,

Juče na Diskaveriju sam gledao epizodu sa onom dvojicom koji otkupljuju napuštena skladišta na aukcijama.
U jednom su pronašli balističku masku za lice i kada su je odneli kod lokalnog puškara ovaj je utvrdio da maska štiti od revolvera kalibra 44 Magnum.

Nisu istu probali ali su probali na lutki drugu za kalibar 357 Magnum i zrno ne probija.Prikazano sve sa usporenim snimkom.

Nije sporno da postoji način da se takva maska napravi.

Ali pitanje je da li bi vratni pršljenovi mogli da izdrže kinetičku energiju tih kalibara.

Stručniji od mene ovde su već pomenuli da se ni šlemovi ne prave kao neprobojni niti da to ima potrebe.

Izgleda da je sve TV šou.

Maska je imala sličan izgled kao sa slike samo je bila iz kućne radinosti.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Prvačić on August 23, 2016, 12:24:35 pm
Od kada je ovaj zaštitni prsluk bio u upotrebi?
Je li ova šara korištena samo na njemu ili još negdje? Meni liči na šaru sa šatorskog krima (MOL M68) samo sa dodatim crnim šarama.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: pvanja on August 23, 2016, 04:33:30 pm
To su prvi Borovo zastitni prsluci.
Imas na pocetku teme vise o njima.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,15300.msg151916.html#msg151916


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on August 23, 2016, 08:24:03 pm
Od kada je ovaj zaštitni prsluk bio u upotrebi?
Je li ova šara korištena samo na njemu ili još negdje? Meni liči na šaru sa šatorskog krima (MOL M68) samo sa dodatim crnim šarama.


На овој слици је доле десно (чучи са први с лева) Алексовски Томислав звани Аца. Изнад њега је, први с лева стоји, највероватније Арсенић, мада нисам сигуран.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Prvačić on August 24, 2016, 07:04:06 am
Interesuje me je li ova šara još gdje korištena, osim na ovom prslku?
Je li to samo na MOL dodata crna boja?


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on August 24, 2016, 07:15:11 pm
Та шара је била слична шари на шаторском крилу, али не и иста. Она је била слична, али такође не и иста, шари која је била на оригиналним британским прслуцима на бази којих је и направљен овај "Борово". Ко ју је и како креирао немам појма. Вероватно људи у "Борову", можда и по захтеву МУП-а јер су ти прслуци највише рађени за полицију, барем у почетку.

[attachment=1]
Лево је британски прслук, у средини "Борово"


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Prvačić on August 25, 2016, 07:44:57 am
Mali OFF i nadam se da neću prekršiti t.11

Gledajući ove maskirne šare na zaštitnim prslucima, sjetih se da sam viđao u prvoj polovini rata maskirne uniforme sa šarama po uzoru na britanski DPM, ali nije čista kopija. Nedostaje ona žuta boja koao kod britanaca. Bile su dvije varijante.
http://vonstuckcamouflage.free.fr/srpska.php

Čak su bile dvije nijanse te šare.

Pošto su JNA i SUP od sredine osamdesetih eksperimentisale sa raznim maskirnim šarama, pa me zanima da se i ove "britanske" nisu ispitivale kao i ova na Borovo zaštitnom prsluku.

Ako se eksperimentisalo sa ovim šarama, moguže je da su kasnije početkom t.11 od preostalih količina platna sašivene uniforme.
Evo još jedne ratne:



Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on August 25, 2016, 08:40:28 pm
То што ти приказујеш су "ратни експерименти" где је радио и штампао шаре ко је како хтео или могао. ЈНА сигурно није тако радила. Приступ је увек био, како се каже системски. Маскирна униформа, односно дезен за њу је развијан у другој половини 80-тих. Било је више варијанти, али се на израду пробних униформи ишло са једном или две одабране шаре (након експеримената у разним условима) при чему ни једна није била налик овој на "Борово" прслуцима.

Када је "Борово" почео да производи ове прслуке ЈНА није имала усвојену маскирну шару за униформу па је то вероватно дизајн из самог Борова, односно њихов подизвођач за платно им је понудио ово а они прихватили. И ником није сметало. Уосталом за заштитни прслук мање је битно да ли се уклапа по шарама платна него је далеко важније како штити од удара пројектила.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Prvačić on August 26, 2016, 07:22:31 am
Kad sam već otišao u OFF, mene interesuje kako su se te šare pojavile i to baš na početku rata.

Ti objasni za JNA, ali tu je bio i SSUP i RSUP-ovi, možda su i proizvođači tu vidjeli svoju šansu, pa izvoz...
Naravno ovo su samo pretpostavke.

Ako neko zna gdje na netu ima nešto detaljnije o razvoju maskirnih uniformi u SFRJ, posebno za JNA, moše da mi pošalje link na pp.
Izvinjavam se za OFF :super


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on August 26, 2016, 07:28:25 pm
Писали смо о томе и овде, баш о маскирним униформама. Потражи по форуму (имаш претраживач за форум).


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Bozo13 on August 27, 2016, 08:07:35 am
MIslim da je baš Dzumba postavljao zanimljive slike testiranh maskirnih paterna. Neke su izgledale vrlo moderno za ono vreme a i za sada. Ako pronađem postavljam link na tu temu.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Prvačić on August 29, 2016, 07:20:15 am
Može samo link na tu temu ili naziv teme?


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Ukrainian Army Volunteer on January 28, 2017, 10:47:22 pm
Mali OFF i nadam se da neću prekršiti t.11

Gledajući ove maskirne šare na zaštitnim prslucima, sjetih se da sam viđao u prvoj polovini rata maskirne uniforme sa šarama po uzoru na britanski DPM, ali nije čista kopija. Nedostaje ona žuta boja koao kod britanaca. Bile su dvije varijante.
http://vonstuckcamouflage.free.fr/srpska.php

Čak su bile dvije nijanse te šare.

Pošto su JNA i SUP od sredine osamdesetih eksperimentisale sa raznim maskirnim šarama, pa me zanima da se i ove "britanske" nisu ispitivale kao i ova na Borovo zaštitnom prsluku.

Ako se eksperimentisalo sa ovim šarama, moguže je da su kasnije početkom t.11 od preostalih količina platna sašivene uniforme.
Evo još jedne ratne:


Hi Everybody!
I`ll post in English, so everybody can easily translate the text with Google.
I`ve found this theme searching for origins of Serbian body-armor "Borovo" & Serbian- used US- made vests "Point Blank" M16, used in Serbia in 1990-s.
FYI, those vests also served in our war with russia; they proved to be of very good quality.  :super
Since I`ve supplied over 50 of those vests to Ukrainian solders in 2014-15, I`m very interested in history of those Body Armor Vests.   :help
Some pictures of their use by Ukrainian solders are attached.
Thanks in advance for any assistance!


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Ukrainian Army Volunteer on January 28, 2017, 11:50:27 pm
Some more pictures


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on January 30, 2017, 07:27:01 pm
Ukrainian Army Volunteer@ Мислим да историјат ових прслука имаш у овој теми. Прслуци Борово су били сасвим доброг квалитета што и ти потврђујеш. Ипак, они нису били опремљени балистичким плочама и нису штитили од погодака пројектила испаљених из пушака, већ само од мањих шрапнела и пиштољских пројектила укључујући и ТТ 7,62мм.

Прслуци који су били копија Поинт Бланк су такође били солидни (уграђени кевлаи и "спектра" су били квалитетни) али су технички били нешто лошије урађени. За ове прслуке на сликама рекао бих са ду оригинали (ови који су копија "Поинт Блак"). За ове "Борово" не могу да тврдим док не видим балистичке улошке. Ако имају и перјани (од перја) уложак онда су оригинали.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: ract_m on January 30, 2017, 08:12:15 pm
KROKO M120 Prsluk.

Dolazi sa mekom balistickom zastitom.

Prednja dio,leđa se takoder pored ove meke mogu staviti i SAPI ploče.

Jos ima dodatke za ramena isto meka balistika. "Jajobran" i meka balistika za vrat.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Cak sam jedno vrijeme imao prototip verziju ovog prsluka u 3CD šari. Pod nazivom KROKO V3

[attachment=4]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: kosmonaut on January 31, 2017, 08:34:57 am
Prsluk Borovo je imao prostor koji se otvarao ziperom za umetanje ploca a koje nikada nisu isporucivane.
Borovo je pred rat razvio moderan prsluk sa plocama koji je imao i mudobran i kragnu kao i dodatne pregrade za okvire i dr opremu. Manji broj je isporucen SUP SRH i JNA. Kasnije 1991.  za potrebe vojnih i paravojnih se nabavlja Point blank koji je za ono vrijeme bio odlican. Isti se nikada nije kopirao nego se radilo o remontu tj. presvlacenju u novu navlaku VJ.
Institut za bezbijednost je nastavio raditi Borovo moderni prsluk tip SM.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Ukrainian Army Volunteer on January 31, 2017, 02:49:19 pm
Ukrainian Army Volunteer@ Мислим да историјат ових прслука имаш у овој теми. Прслуци Борово су били сасвим доброг квалитета што и ти потврђујеш. Ипак, они нису били опремљени балистичким плочама и нису штитили од погодака пројектила испаљених из пушака, већ само од мањих шрапнела и пиштољских пројектила укључујући и ТТ 7,62мм.

Прслуци који су били копија Поинт Бланк су такође били солидни (уграђени кевлаи и "спектра" су били квалитетни) али су технички били нешто лошије урађени. За ове прслуке на сликама рекао бих са ду оригинали (ови који су копија "Поинт Блак"). За ове "Борово" не могу да тврдим док не видим балистичке улошке. Ако имају и перјани (од перја) уложак онда су оригинали.
Thanks for the answer! I will translate and read the history, thanks for advice!
Yes our Borovo vests had feather in them! I'll attach few pictures of ballistics inserts of Borovo. Most of the body is covered by 30 layers of Kevlar; shoulders- by 10 layers.
As you can see, the vest has a superior coverage.
Borovo has pockets for ballistic inserts, too- size 35x35 cm. Big enough for normal armor inserts.
Regarding original Point Blank vests used in your Army- they have ballistic protection consisting of 10 layers of Kevlar + 15 layers of Spectra + 10 more layers of Kevlar; thickness of this sandwich is 10 mm!!! The thickest I ever seen! Lower picture is Point Blank vest stopping 4 of 5,45 bullets; Kevlar deflected one of the bullets; saving Solder's life.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on January 31, 2017, 08:37:54 pm
Kosmonaut@

Quote
Isti se nikada nije kopirao nego se radilo o remontu tj. presvlacenju u novu navlaku VJ.

Видим да доста знаш али ово ти није тачно. Знам из прве руке ;).  Ремонт је рађен касније, по захтеву ВЈ. Исто знам из прве руке :D.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on January 31, 2017, 08:44:25 pm
Ukrainian Army Volunteer@ Хвала и теби за информације. Врло су интересантне. Ако говориш о копији Поинт Бланк прслука он и јесте у балистичком смислу нешто бољи од оригинала, али је технички био лошије сашивен. Балистички уложак је после дуже употребе спадао (гужвао се). Касније је то код ремонта и новијих серија исправљано.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: kosmonaut on January 31, 2017, 11:19:34 pm
Kosmonaut@

Quote
Isti se nikada nije kopirao nego se radilo o remontu tj. presvlacenju u novu navlaku VJ.

Видим да доста знаш али ово ти није тачно. Знам из прве руке ;).  Ремонт је рађен касније, по захтеву ВЈ. Исто знам из прве руке :D.
Sta nije tocno? Imas prsluke sa sarom M-93 i iznutra etiketa Point blank. Tko je kopirao prsluke, MD, institut, Kluz?


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Ukrainian Army Volunteer on February 01, 2017, 01:04:32 am
Ukrainian Army Volunteer@ Хвала и теби за информације. Врло су интересантне. Ако говориш о копији Поинт Бланк прслука он и јесте у балистичком смислу нешто бољи од оригинала, али је технички био лошије сашивен. Балистички уложак је после дуже употребе спадао (гужвао се). Касније је то код ремонта и новијих серија исправљано.
Mr Dzumba- no, none of those vests were copies- all have Point-Blank stickers INSIDE vests. (Sorry I have no pictures) All made in 1992- 1994 by Point Blank, but brought to Ukraine from Serbia. I know for sure- my body armor has ballistic inserts (kevlar) from one of those Point Blanks!
By copies you probably mean those two wests on photos? Made in Serbia, by Mile Dragich  :super


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Ukrainian Army Volunteer on February 01, 2017, 02:00:18 am
Kosmonaut@

Quote
Isti se nikada nije kopirao nego se radilo o remontu tj. presvlacenju u novu navlaku VJ.

Видим да доста знаш али ово ти није тачно. Знам из прве руке ;).  Ремонт је рађен касније, по захтеву ВЈ. Исто знам из прве руке :D.
Sta nije tocno? Imas prsluke sa sarom M-93 i iznutra etiketa Point blank. Tko je kopirao prsluke, MD, institut, Kluz?
Got good pictures of one of serbian Point Blanks. Those are original vests made in USA, model "m93".
Please check out those pictures!


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on February 01, 2017, 08:47:47 pm
Kosmonaut@

Quote
Isti se nikada nije kopirao nego se radilo o remontu tj. presvlacenju u novu navlaku VJ.

Видим да доста знаш али ово ти није тачно. Знам из прве руке ;).  Ремонт је рађен касније, по захтеву ВЈ. Исто знам из прве руке :D.
Sta nije tocno? Imas prsluke sa sarom M-93 i iznutra etiketa Point blank. Tko je kopirao prsluke, MD, institut, Kluz?
Прслуке, као копију "Поинт Бланка" је прва урадила фирма "Таргет", пре Милета Драгића и осталих. Они су касније делом ремонтовани. Имају балистички уложак пакован у црни најлон (не ременотовани).


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on February 01, 2017, 09:04:36 pm
Прслуци који имају уложак са етикетом Поинт Бланк су оригинали. Етикете никад нису копиране већ су произвођачи стављали свије етикете.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Ukrainian Army Volunteer on February 01, 2017, 11:38:18 pm
Прслуци који имају уложак са етикетом Поинт Бланк су оригинали. Етикете никад нису копиране већ су произвођачи стављали свије етикете.
Mr Dzumba, maybe this will be interesting for you. Point Blank west of different type, which came to me in 2015 with few "Borovo" and other serbian Point Blanks. It has also been produced in 1992, like most of others. This west also provides superb protection due to 10mm of Kevlar.
Please see attached pictures.
Looks like in 1992-1994s a decent quantity of American body armor wests was shipped to Serbia


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: kosmonaut on February 02, 2017, 08:37:07 am
Da li Target (maglovito se sjecam) danas postoji i ako ne koliko dugo su se bavili proizvodnjom zastitnih prsluka?


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on February 02, 2017, 08:30:35 pm
Ukrainian Army Volunteer @

Quote
Looks like in 1992-1994s a decent quantity of American body armor wests was shipped to Serbia

Да, током 1991. и почетком 1992. у тадашњу Југославију је увежено око 2000 заштитиних прслука Поинт Бланк. Можда и нешто више. Углавном онаквих какве си поставио. Такође, купљена је једна мања количина заштитних прслука који се носе испод одеће, као и заштитних плоча. Негде сам већ поставио тај податак.  Касније је део тих прслука репариран (ремонтован) а део расходован.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on February 02, 2017, 08:34:20 pm
Da li Target (maglovito se sjecam) danas postoji i ako ne koliko dugo su se bavili proizvodnjom zastitnih prsluka?

Не "Таргет" не постоји више. Власник је умро 2003-4. Мислим да су направили само једну или две серије од пар стотина прслука негде 1993-4 или можда и 1995.  Заборавио сам. Могуће је да су радили нешто и за друге наручиоце (осим војске).


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: gocemk on May 22, 2017, 10:56:40 am
Првите панцири што се изработуват во Македонија се м93 или м94   и се како на сликата со број 1 имаја до 2002 година направено над 10 000 такви панцири

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on May 22, 2017, 07:59:59 pm
Власник фирме из САД, преко које је ЈНА увозила "панцире" ("Поинт Бланк") 1990-2 је био пореклом Македонац. Знам да му је брат имао фирму у Скопљу и да су после једно време увозили у Македонију па чак и организовали (или су покушали) неку производњу. Не могу се сада сетити презимена.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: gocemk on May 22, 2017, 11:01:37 pm
Полициски панцир од македонско производство

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: gocemk on May 22, 2017, 11:04:08 pm
Полициски син

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: gocemk on May 22, 2017, 11:11:33 pm
Армиски панцир обложен со шема  м94 или м96

[attachment=1]


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Brok on October 05, 2017, 08:14:28 pm
Zanimljiv video prilog o probojnosti balističkog prsluka "Mile Dragić - M-98A" iz 1999-te godine.

https://www.youtube.com/watch?v=ODto03_3dyU


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on October 05, 2017, 09:39:07 pm
Прслуку је сигурно истекао рок употребе јер је он 10 година. Ипак, то није битно умањило балистичка својства, тако да је тест ипак релевентан. Треба напоменути да се прслук сматра неупотребљивим после само једног поготка јер се ткање кевларних нити у платну "раздеси", а оно игра битну улогу у заустављању пројектила.

За оне који не знају ако заштитни прслук буде пробијен пројектил који тада погађа тело је деформисан и прави врло тешку рану, гору него да је човек погођен директно. Додуше, то погођеном мало значи јер би га у сваком случају или убило или тешко ранило.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: tihi on October 06, 2017, 05:42:08 pm
Dobar video sa negde ocekivanim stepenom zstite (tj deklarisanim). Steta sto nije pokusao da gadja na prsluk sa plocom i sa kalibrima koji se najcesce koriste danas...Deklarisano na 100m stiti od standardnih puscanih zrna 7.62x39 i 5.56x45.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: MOTORISTA on January 29, 2021, 07:30:03 pm
https://youtu.be/CI8_HUnZ9JY


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Kubovac on April 13, 2023, 03:49:03 pm
Rostec je započeo proizvodnju pancira u Tuli

U fabrici Oktava u Tuli pokrenuli su proizvodnju pancira Amajlija (Obereg, ruski) koji pružaju zaštitu od fragmentacionih granata i metaka. Ovo je u četvrtak, 13. aprila, saopštila pres-služba državne korporacije Rostec, koja uključuje preduzeće iz Tule.

„Vojni taktički pancir je jedan od glavnih elemenata opreme vojnika, pa je razvoj rađen u bliskoj saradnji sa direktnim učesnicima SVO. Rezultat je visokokvalitetna i praktična oprema koja pouzdano štiti od fragmentisanih granata i metaka“, rekao je Aleksandar Nazarov, zamenik generalnog direktora Rosteca.

Prema njegovim rečima, fabrika je spremna da proizvede do 2.000 pancira po kvartalu. Pored toga, planirano je povećanje proizvodnje na 7,5 hiljada po kvartalu.

Pres služba je navela da su elementi pancira napravljeni od aramidne tkanine. "Amajlija" teži 9,1 kg, ploče štite vitalne organe, dok ne ograničavaju kretanje i omogućavaju vam da održite pokretljivost.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://iz.ru/1497814/2023-04-13/rostekh-nachal-proizvodstvo-bronezhiletov-v-tule)


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on April 13, 2023, 08:18:13 pm
Било би врло занимљиво видети анализу и једне и друге стране у погледу коришћења и ефикасности заштитних ("панцирних") прслука током овог рата. Посебно са становишта најчешћих смртоносних повреда војника (од којих пројектила или разлога се најчешће гине), дистрибуције погодака на телу, утицаја тежине (9,1 кг није мала тежина), стварног нивоа заштите коришћених "панцира"и односа оних који су погођени (у "панцир") и нису рањени, оних који су погођени а рањени су и оних који нису преживели погодак а имали су "панцир".


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Boro Prodanic on April 13, 2023, 08:25:28 pm
Verujem da takve analize prave svi. Problem su ulazni podaci - na primer, ko sada u Bahmutu razmišlja o evidentiranju poginulih i ranjenih u smislu da li su nosili pancirni prsluk ili nisu?


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: dzumba on April 13, 2023, 09:02:53 pm
Доктори, тј војни санитет. Они увек у опису рана пишу где су ране, од чега настале и понекад како су настале. Дакле, они раде анализу дистрибуције погодака. Касније се , на основу података из којих су јединица рањеници може идентификовати која је заштитна опреме коришћена. Русија, а и Украјина имају гомили којекаквих залудних "научника" па они могу, ако се хоће, обрадити овако нешто. Наравно, нико не очекује да се прикупе подаци од свих рањених и погинулих, али је довољан узорак са више делова фронта да се закључи о целини.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Boro Prodanic on April 13, 2023, 09:18:55 pm
Mislim da većina poginulih pa i dobar broj ranjenih u ovom ratu o kojem govorimo i ne stigne nikada do doktora, na žalost. Veliki brojevi poginulih su između ostalog i zbog toga što ranjenici ne stignu do doktora. Kada umru, ostave ih tu gde jesu.

Videli smo u nekoj drugoj temi kako tenk zatrpava rov sa poginulima - neki su imali sigurno pancire ali ostadoše izvan statističke populacije. Znam da je strašno ovo što sam napisao ali stvarno tako mislim.


Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: micha on April 14, 2023, 12:22:00 am



   Upotreba antibalističke zaštite je do skora bila rezervisana isključivo za specijalne snage, policiju i sl. zbog visoke cene. U trenutnom sukobu u Ukrajini vidimo da obe strane koriste pancire do najnižih jedinica, što pozdravljam i mislim da je veoma korisno. Koliko sam uspeo da se informišem, najveći broj rana u ovom sukobu potiče od dejstva artiljerijskih projektila i to usled detonacija i visokog pritiska koji se tom prilikom stvara. Prostrelne rane nastale od pešadijskog naoružanja su nekoliko puta ređe, a razlog su, pre svega, masovna upotreba artiljerije na obe strane ali i upotreba zaštitnih sredstava za ljudstvo. Imate snimak gde Rusi zauzimaju ukrajinski rov i gde ruski vojnik ispaljuje desetak hitaca iz puške u neprijateljskog vojnika sa nekoliko metara udaljenosti ali se on i dalje kreće i uzvraća vatru! Tipičan primer korisnog dejstva zaštite.



Title: Re: Zaštitni balistički prsluci
Post by: Kubovac on October 05, 2023, 04:23:35 pm
Pancir "Obereg" (Amajlija) tokom testiranja u zoni specijalne operacije

Pre nekoliko meseci, ruska odbrambena industrija je prvi put pokazala novi pancir pod nazivom „Obereg“. Perspektivno sredstvo zaštite, stvoreno uzimajući u obzir želje učesnika Specijalne operacije, već je ušlo u proizvodnju i isporučuje se trupama. Pored toga, razvijena je i predstavljena modernizovana verzija prsluka sa poboljšanom kombinacijom svih glavnih karakteristika.

Nedavna premijera

Proizvođač i proizvođač pancira Obereg je fabrika Oktava (Tula), deo kompanije RT-Kapital, deo Državne korporacije Rostec. Osnovna delatnost ovog preduzeća je elektronika. Međutim, nakon početka Specijalne operacije, odlučila je da razvije novi pravac za sebe. Rešenje ovog problema olakšano je prisustvom kompetentnog i iskusnog dizajnerskog odeljenja, kao i sopstvenom šivaćom radionicom. Osim toga, kao konsultanti su dovedeni stvarni učesnici Specijalne operacije.

Sredinom aprila 2023. pres služba Rosteca je prvi put govorila o projektu Obereg. U to vreme, fabrika Oktava je završila razvoj i savladala proizvodnju novih pancira. Na strelištu su obavljena neophodna ispitivanja, tokom kojih je bilo moguće u potpunosti potvrditi karakteristike dizajna.

Oktava i Rostec su početkom jula najavili da će novi pancir uskoro postati eksponat na izložbi „Dan naprednih tehnologija 2023” Nacionalne garde Rusije. Posetioci manifestacije imali su priliku da prouče kako pancir Obereg, tako i druga moderna dostignuća naše industrije.

Još u aprilu je objavljeno da je novi domaći pancir ušao u masovnu proizvodnju. Pored toga, serija takvih proizvoda otišla je u zonu specijalne operacije na potpunije ispitivanje u realnim borbenim uslovima. Rezultati takve provere nisu precizirani, ali nakon njih „Obereg“ je ušao u proizvodnju.

Kompanija koja se bavi razvojem izveštava da njen proizvodni kapacitet sada omogućava da proizvede do 2 hiljade pancira po kvartalu. U budućnosti se proizvodnja može proširiti na 7,5 hiljada proizvoda po kvartalu. Fabrika Oktava spremna je da isporuči serijske „Amajlije” svim domaćim kupcima.

Potencijal za razvoj

Kao i drugi moderni panciri, proizvod Amajlija je izgrađen na modularnom principu. Ovo olakšava prilagođavanje specifičnim zahtevima kupaca i/ili nadogradnju. Tako je razvojna kompanija već predstavila nekoliko modifikacija prsluka sa različitim konfiguracijama i različitim zaštitnim karakteristikama.

„Amajlija“ prve verzije, predstavljena na proleće, može biti opremljena različitim modulima ploča i pokazuje nivo zaštite od Br1 (metak pištolja patrone 9x18 mm) do Br5 (metak sa ojačanim jezgrom od kartridž za pušku 7,62x54 mm R).

Na vojno-tehničkom forumu Armija-2023 sredinom avgusta, fabrika Oktava je predstavila ažuriranu verziju pancira sa poboljšanom ergonomijom. Zbog upotrebe drugih zaštitnih elemenata, težina proizvoda u maksimalnoj konfiguraciji smanjena je na 9,2-9,4 kg. Istovremeno, površina i nivo zaštite ostali su na istom nivou.

Modernizovani Obereg je prvi put prikazan pre manje od dva meseca, ali je već ušao u proizvodnju. Početkom oktobra Rostec je najavio skoru isporuku takvih proizvoda primaocu. Nove pancire prve će dobiti dobrovoljačke formacije Belgorodske oblasti koje čuvaju državnu granicu. Biće im poslate pancire maksimalnih performansi sa klasom zaštite Br5.

Takođe, početkom oktobra, Rostec je pokrenuo video projekat „Naš kraš“. Njegovo prvo izdanje je posebno posvećeno oklopu Amajlija. Kao eksperiment, ploče proizvoda su ispaljene iz različitih oružja, sve do snajperske puške kalibra .338 LM. Pod maksimalnim opterećenjem, zaštitni elementi su se deformisali, ali se nije moglo postići prodiranje.

U klasičnom izgledu

Pancirke serije "Obereg" izgrađene su na osnovu poznatih, savladanih i proverenih ideja i rešenja. Projekat fabrike Oktava ne predviđa radikalne inovacije, već optimalno koristi raspoloživa rešenja i obezbeđuje maksimalne ergonomske i zaštitne karakteristike.

Osnova proizvoda Amajlija je prsluk sa pregradama za oklopne ploče različitih oblika i veličina. Prsluk je izrađen od najlonske tkanine 1000D Cordura sa poliuretanskim premazom i vodoodbojnom impregnacijom. Prsluk obuhvata grudni i zadnji deo sa džepovima za tanjire, koji su povezani podesivim naramenicama. Postoje i bočni delovi pričvršćeni čičak trakom.

Osnovni prsluk se može dopuniti zaštitom za ramena, kragnom i štitnikom za prepone. Izrađene su od iste tkanine, dobijaju kevlar ili drugo punjenje i pričvršćene su za glavnu strukturu prsluka. Pored toga, prsluk ima standardne kaiševe za pričvršćivanje kesa i druge opreme.

U džepove grudnog i leđnog dela se postavljaju zaštitne ploče sa nivoom Br4 ili Br5, koje je samostalno razvio Octave. Izrađuju se u obliku paketa slojeva polietilena visoke molekularne težine, metala ili keramike, aramidne tkanine i poliuretana. Bočni delovi koriste slične pakete, ali sa nivoom zaštite od Br1 ili Br3, u zavisnosti od želje kupca.

Prva verzija „Amajlije“ predstavljena na proleće koristila je zaštitu od metala i kevlara, a kada je bila potpuno opremljena bila je teška 11,7 kg i zaštićena 50 kvadratnih dm. Istovremeno, dizajn prsluka i ploča poboljšao je raspodelu opterećenja na telo korisnika i optimizovao ukupnu ergonomiju. Na Army 2023 su pokazali pancir sa ažuriranom zaštitom na keramičkoj bazi. Sa istim nivoom zaštite od metka, takav proizvod teži samo 9,2-9,4 kg. Ukupna zaštitna površina (protiv-fragmentacija i metka) premašila je 60 kvadratnih dm.

Prsluci „Obereg” i zaštitne ploče za njih uspešno su prošli fabrička ispitivanja. Pored toga, obavljena su državna ispitivanja i dobijen je odgovarajući sertifikat. U isto vreme, pancir se nosio sa testovima sa primetnom marginom - u video projektu Rostec čak je izdržao metak koji nije bio uključen u standardni program testiranja.

Inicijativa i odbrana

Neprobojni prsluci serije „Obereg“ iz fabrike „Oktava“ u Tuli jedan su od najzanimljivijih novih proizvoda svoje klase koji su se nedavno pojavili. Pre svega, zanimljiva je njihova istorija. Tako je preduzeće poznato po svojoj elektronici savladalo novi pravac i brzo dalo uspešne rezultate. Istovremeno, visoke stope proizvodnje su već postignute, a planiraju da ih značajno povećaju.

Brzi razvoj novog pancira u celini i svih njegovih glavnih elemenata olakšala je upotreba dobro poznatih i široko rasprostranjenih ideja. Kompanija iz Tule proučavala je iskustva drugih, prilagodila ga svojim proizvodnim mogućnostima, i kao rezultat toga, pojavilo se novo sredstvo zaštite oklopa sa visokim performansama. Pored toga, potrebno je napomenuti iskustvo i veštine zaposlenih u Octavi koji su uspeli da savladaju novi pravac.

Uprkos nedostatku iskustva, kompanija se nosila sa zadatkom. Kako se navodi, prva verzija „Oberega“ je već prošla niz testova, dobila je potrebnu dokumentaciju i čak je bila u probnom radu u zoni specijalnih operacija. Sada se očekuje proizvodnja novih serija, koje će takođe ići u trupe i koristiti ih ljudstvu.

Sve u svemu, projekat "Amajlija" je zanimljiv i daje razloge za optimizam. Ruska odbrambena industrija proizvodi širok spektar različitih pancira i druge zaštitne opreme. Pre nekoliko meseci, još jedan učesnik je ušao u industriju sa svojim najnovijim razvojem. Sada fabrika Oktava svojim proizvodom pomaže u snabdevanju vojske potrebnim proizvodima, a takođe pokazuje da vojne proizvode mogu proizvoditi ne samo specijalizovana preduzeća.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://topwar.ru/227406-bronezhilet-obereg-na-ispytanijah-i-v-zone-provedenija-specoperacii.html)