PALUBA

Vojna istorija => Avioni => Topic started by: kosta1961 on October 20, 2011, 04:50:09 pm

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 20, 2011, 04:50:09 pm
Prvi seriski Spitfire je bio spreman za let 15 maja 1938g.Prebačen je u centar za ispitivanje borbenih osobina,drugi je predate fabric Rolls Royce za ispitivanje motora.U jesen iste godine u sred minheske krize,avioni su počeli da dolazile u RAF.Prvi koji su počastvovani da lete na novim mašinama su 66 I 19 Skvadron ,koji su do tada leteli na lovcima Gloster SS 19B Gauntlet.

Prenaoružavanje i obuka na nove lovcima je bila brza ,za mirnodopsko vreme,i do sredine 1939g ugovor o isporuci 310 aviona vojsci  je bio završen.Istovremeno je stupio na snagu novi ugovor o isporuci još 200 aviona.Na pošetku II S.R. u RAF u je bilo  306 Spitfirea u  esadrilama i još  71 koji su bili u pilotskim školama.
[attachment=1]
Snimak jednog od prvih Spitfire,sa karakteristikama: dve oštrice propelera, ojačano vetrobransko staklo i rezervoar za gorivo, ravan poklopac kabine  i dugačka antena radija. Svi ovi elementi su ili zamenjeni ili poboljšani pre Bitke za Britaniju.

Na početku karijere je bilo problema,na velikim visinama se oružije zaledjivalo,a pri spuštanju bi se staklo pilota zamaglilo,što je dovelo do nekoliko udesa.Bojevo krštenje novi avion je imao  6 septembra 1939g.Piloti 74 skvadrona su bili u patrolnom letu,kada su im iz komande javili da napadnu “neprijateljske bombardere u pratnji lovaca”.U kratkom vazdušnom boju Spitfire su uspeli da obore jedan bombarder i dva lovca,ali su i oni izgubili tri aviona(jedan pilot je poginuo).

[attachment=2]
Snimak aviona posle izmena 1939 i 1940g. Neke izmene se vide, trokraka elisa ,oklopljen vetrobran velika krivina na poklopcu kabine, ali je zadržao veliku antenu.

[attachment=3]
Kabina Mk I
[attachment=4]
Kasniji modeli Mk I

Medjutim ubrzo je otkriveno da su napali Britanske Blemhajme loji su se u pratnji Harikena  vraćali sa zadatka.Istraga je ustanovila da je najveći krivac za ovaj tragičan incident ,operater na radaru koji je izvestio o naletu neprijateljskih aviona.Mada je imalo uticaja i neiskustvo pilota, i slične siulete nemačkih i britanskih aviona.Medjutim ubrzo su se popravili pa su otobra 1939g oborili jednog Ju-88,i He-111 i novembra jednog He-111.
Spitfajeri su bili suviše dragoceni u to vreme, pa nisu bili uključeni u britanski ekspdicioni korpus,koji se nalazio u Francuskoj.Zbog toga su jako malo učestvovali u duelima sa nemačkim lovcima.Jedan od takvih slučajeva dogodio se 13 januara 1940g kada je probni pilot isprobavao prototip sa topovima od 20mm  Hispano.U krilima su bila 2 topa ,umesto mitraljeza,svaki sa 60 granata.Na visini od 6000m primetio je izvidjača Heinkel 111,koji je uspešno izbegavao britanske lovce.Momentalno je doneo odluku da ga napadne.Približio se Henkelu na 270m da bi ga naciljao,ali je samo jedan top proradio.Ubrzo se i taj zaglavio,ali i ovo malo je pogodilo cilj.Kasnije je pričao” video sam da su otpali neki delovi,a onda je ispao točak iz gondole motora“.Posle su ga dokrajčili držurni lovci.
U medjuvremenu su radili na poboljšanju aviona,pre svega zamene elise,umesto fiksne  dvokrake drvene,postavljena je trokraka metalna promenjivog koraka.U početku su to bile sa dva položaja i ručno su menjani položaji,a kasnije automatske elise sa konstantnom brojem obrtaja.Pojavio se i novi motor sa univeralnom osovinom da primi elise i de Havilland i Rotol.

Prva velika opreracija u kojoj su učestvovali Spitfajeri je bilo povlačenje saveznila iz Denkerka,ali je  Bitka za Britaniju bila prva bitka gde su se pokazali dostojni neprijatelskih aviona.
Zadatak Lufftvafea je bio da u toku leta i jeseni 1940g ,potpuno ovladaju britanskim nebom,da bi se vojska nesmetano iskcala na ostrva.Za ovaj plan Nemci su izdvojili 1490 bombardera,831 lovca,232 jurišna aviona i 242 raznih tipova aviona .
Za odbranu su Britanci tada imali 704 aviona.Harikena -373 , Spitfajera – 247 , i 84 noćnih lovaca Blenheim,i Boulton Paul Defiant.Plan je bio da Harikeni napadaju bombardere,a Spitfire lovce.U to vreme su se pojavili avioni sa topovima.Oni su pored dva topa ,u svakom krilu po jedan,zadržali mitraljeze Wikers  ,po dva u svakom krilu.Svi problemi sa topovima ,kojih je u početku bilo,su supešno otklonjeni.Avioni sa topovima u krilima su dobili oznaku –B(top od 20mm i četiri mitraljeza 7,7mm),dok oni sa mitraljezima dobijaju oznaku-A(8 mitraljeza 7,7mm sa 300metaka po oružju) kojih je do avgustu 1940g isporučeno 30 .
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 20, 2011, 04:59:08 pm
[attachment=1]
Najopasniji protivnik Sitfajeru u Bitci za Britaniju,svakako je bio Messesmit Bf 109 E3/E4.Nemački avion je bio bolji u penjanju,brži je bio u pikiranju,ali je bio lošiji u horizontalnim manevrima.Minimalni radijus Bf 109 je bio 270m,a za Spitfire 212m,do 4500m visine Spirfire je bio brži ,ali preko toga Bf 109 je bio brži.Pilotiranje na Spitu je bilo jednostavnije i manje fizički zahtevno.Sve ovo je pokazivalo da su  avioni približnih performansi i da pobedu odnose obučeniji i iskusniji piloti.Zato su nemački piloti sa iskusvom ,koje su stekli Španiji ,Poljskoj,i Francuskoj,imali visok broj vazdušnih pobeda.Ali i motor Merlin sa gravitacionim karburatorom je ponekad u manevrima znao da  zastane,i da dovede do kratkotrajnog zastoja motora.Me 109 je imao direktno ubrizgavanje i nije imao taj problem.Od avgusta do novembra 1940g ,Sitfajeri su oborili 180Bf 109,ali su izgubili 219 aviona.Medjutim sasvim je drugačiji rezulatat kada se bore sa drugim nemačkim avionima,naprimer sa Bf 110 , ili bombarderima.Najbolji primer je uspeh 234 eskadrile 4 setembra,kada su oborili 14 Bf 110 i jednog Do-17, a da nisu izgubili ni jedan avion.
Ukupno su Nemci izgubili 1733 aviona,ali nisu uspeli u svom naumu.Britanci su dobrom organizacijom pravili dovoljno aviona da pokriju sve gubitke,čak i da povećaju broj.Imali su i dobru službu za rano otkrivanje neprijatelja i dobro organizovanu mrežu aerodroma.Naime, napadali su nemačke avione piloti jedne eskarile kada su dolazili na ostrvo,a druge kada su se vraćali.Najveći problem Britanaca je bio u nedovoljnom broju pilota,pa su angažovali sve koje su našli,Poljake,Amerikance,iz svojih kolonija.
U julu 1940g na jedan Spitfajer je postavljen nov motor Merlin 12 od 1140 KS. i oklopljeno sedište pilota.Ovakav avion je dobio oznaku Spitfire II.Sa ovim motorom se povećala brzina penjanja i visina leta za skoro 1000m.Avion se sem ovih izmena po ničemu nije razlikovao od svog predhodnika.Ubrzo je počela seriska proizvodnja,i on je stigao da učestvuje u završnim bitkama u odbrani Britanije.Osobena karakteristika ovog motora je bio otvor na desnoj strani poklopca motora,ispod koje je bio pirotehnički starter motora Hoffman.

[attachment=2]
Spitfire Mk IIB

Spifaer Mk I  sa motorom Merlin II je napravljen u količini od 1566 aviona,Mk II sa motorom Merlin XII , kojije pravljen od avgusta 1940 do februara 1941g ,je napravljen u 920 aparata (Proizvedeno je 750 Mk II A (Mark IIA),i 170 Mk IIB ). Pored ovih u to vreme je postojao i Mk II C ,koji je služio da traži oborene pilote koji su pali u more.Model Mk I je prodat je Portugaliji,Grčkoj,i Turskoj ukupno 59 komada.Poljska i Estonija seu bile zainteresovane za kupovinu ali do toga nije došlo.
Na osnovu Spitfirea Mk I je napravljen specijalni avion izvidjač,koji je bio u stanju da se provuče kroz jaku protivavionsku odbranu  neprijatelja.Glavni adut ovih izvidjača je velika brzina leta.Naime još pre rata su postojale ideje o brzom nenaoružanom ,visokoletećem Foto – izvidjaču.Ideja je bila da oni lete toliko visoko i brzo da su neuhvatljivi za protivničku PVO.Oni su pravljeni od standardnih aviona,stim da su skinuli svo naoružanje i radio stanicu,hermetički su zatvorili  i poravnali sve spojeve,ispolirali oplatu,povećali snagu motra.U početku su izvidjački avioni nosili oznake Mk I PR  A,B,C,D,E,F,G.Kasnije su dobili promenili nazive,na primer tip B je postao PR III,D je postao PR IV,E je postao PR V...dok tip A i B nisu dobili nove nazive.
[attachment=3]
Izgled kabine na izvidjačkim avionima
[attachment=4]
PR I Francuska 1939g.

Jedno odelenje ovih izvidjača je bilo krajem 1939g u Francuskoj,i ulazili su veoma duboko u Nemačku teritiruju.Oni su leteli brzo za to vreme i prilično visoko tako da su do pada Francuske samo dva aviona izgubljena.

U jesen 1940g ispitivan je Spitfajer kojem su dodate razne inovacije Mk III .
[attachment=5]
Prvo ,oklopljeno je sve vitalno,prednje neprobojno staklo je bilo uklopleno u predni deo kabine,ne narušavajuči erodinamiku aviona(bilo je zajedno sa čeonim delom vetrobrana),ojačanje strukture trupa,veći rezervoar,zašiljenu kapu elise.Imao je motor Merlin XX od 1250 ks,i uvlačivi repni točak.Ali ono najvažnije da je prvi put primenjeno tako zvano – univerzalno krilo( tip c),koje je omogućavalo brzu zamenu oružija u krilima.Krila su bila nešto izmenjena i smanjen razmah na 9,3m.Zbog novog motora povećani su hladnjaci za ulje i glikol.Zbog pomeranja težišta,stajni trap je pomeren 5 sm napred.Bile su tri varijante,ili 8 mitraljeza,ili 2 topa i 4 mitraljeza,ili 4 topa.Ovaj model je kasnije bio uzor za razne druge varijante Spitfirea.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 20, 2011, 05:08:58 pm
[attachment=1]

Vazduhoplovstvo je naručilo 1000 ovih aviona.U januaru 1941g fabrika je bila spremna da krene u proizvodnju Mk III ,ali u to vreme  Rolls-Royce je predstavio svoj novi motor Merlin 45 od 1440ks.Na jednom Mk II je postavljen taj motor i pokazalo se da ima slične osobine kao i Mk III.To je komandi RAF a bilo dovoljno, jer su hitno bili potrebni bolji avioni.Da se krenula proizvodnja Mk III, neizbržno bi dišlo do pada proizvodnje dok se fabrike ne uhodaju.Tako da do pokretanja proizvodnje Mk III nije došlo.Pored toga u februaru 1941g pojavio se Spitfire Mk V, koji se od Mk II razlikovao po većen hladnjaku za ulje,koji je imao zaobljeni oblik.
Drugi prototip Mk III , je poslužio da se ispita novi motor Griffon II B,i on je dobio oznaku Mk IV .Na osnovu njega je napravljen izvidjač PR IV,ali sa motorom Merlin 46,koji se razlikuje od svog predhodnika po popumpi za gorivo koja je omogućavala veću snagu na većim visinama. U 1941g se pojavio specijalni avion za aerofoto izvidjanje,dobio je oznaku P.R. IV (Photografic Reconnaissance),i razlikovao se od ostalih po konstrikciji  krila.U napadnoj ivici krila se nalazio dodatni rezervoar koji je bio sastavni deo rezeroara u trupu,i znatno je povećao količinu goriva.Ukupno je mogao na ponese 1037 L goriva,što je oko 2,5 puta više nego kod standardnog Mk I. Tako da je mogao da dostigne do nemačkog grada Štetin,do Tulona u Francuskoj,ili da dosegne sever Norveške.U levom krilu je imao i rezervoar za ulje od 63,7L.Iza pilota se nalaze dve vertikalne kamere F.24 i F. 8 pored toga imao je okrugli poklopac kabine bez oklopnog stakla,posebne dodatke na poklopcu kabine ,tako da pilot ima bilji pogled na dole.Aprila 1941g je pilot narednik V. Morgan pokazao šta avion može.Poleteo je sa aerodroma blizu Okforda i odleteo do Djenove,gde je snimio vojna postrojenja i posle 7 č. sleteo u Britaniju.Ukupno je napravljeno 229  PR IV.
[attachment=2]
[attachment=3]
Pošto nije imao radiostanicu,nije imao jarbol za antenu i samu antenu,kao i otvore za izlaz metka na krilu.
[attachment=4]
A model sa motorom Griffon  je kasnije dobio oznaku Mk XX.(u početku kao Mk IV/XX)
Mk V  je nastao na bazi Mk I/Mk II stim da su upotrebljena neka rešenja sa Mk III i nešto izmenjenim motorom Merlin XX.Ispitivanja su pokazala da se avion ponaša kako je predvidjeno, ali je proizvodnja motora ,zbog složenosti,zaostala.Zato je upotrebljen Merlin 45 (1470ks),razvijenim od Merlina XII ,ali sa jednostepenim kopresorom. Postavljeno je i univerzalno krilo,koje se pojavilo na MK III,a promenom bubnjastog  redenika sa trakastim ,povećala se količina granata za top sa 60 na 120 za svaki.
[attachment=5]

nastavice se..


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2011, 12:50:17 pm
U martu se već Mk V pojavljuje u eskarilama,gde su piloti ocenili da ima veliku brzinu(597km/h) i dobar je u manevrima,tako da je dostojan protivnik novom Me 109F.U proleće 1941g ,svi avioni koji su bili u eskadrilama ,Mk I, i Mk II,su dobili nove motore Merlin 45,i na taj način postali Mk V.Sa ovim avionom nije mogao da se meri onaj kojeg je u eskadrilama na početku rata bilo najviše,Harrican.Sa pojavom Mk V, Harrican je dobio drugorazrednu ulogu,za noćnu patrolu,ili pozadinske zadatke.Spitfire Mk V je od tada postao osnovni dnevni lovac u RAF u.U 1941g je ovaj avion dobio odbacive rezervoare,priljubljeni ispod trupa od 136L i 205L.Povećavao se i oklop ,i to toliko da je morao da se pomera stajni trap na modelu Mk V C.
[attachment=1]

Ovaj model je napravljen u 6479 primeraka,ali ono što ga je odlikovalo je broj podvarijanti.
[attachment=2]
Izgled vetrobrana kabine na Spitfireu.

Na primer,za dejstva sa malih visina je 1942g konstruisan Spirfire LF V(Low altitude Fighter).On je imao skraćena krila na krajevima(clipped wing),koja su mu omogućavala veću brzinu i bolje manevrisanje na malim visinama,a motor Merlin 45M(svi motori konstruisani za male visine su imali oznaku M) ,posebno razvijen za male visine, je razvijao najveću snagu na 1000m.Krila su skraćena skidanjem špicastih krajeva,i razmah je bio 9,8m,čime se pored povećanja brzine ,smanjio inercijalni moment krila,i povećala upravljivost oko uzdužne ose.
[attachment=3]
Spirfire LF V

Napravljena varijanta HF V za velike visine,sa motorom Merin 46,koji je avionu omogućavao najbolje osobine na visinama od 7000-8000m.
Za pustinjske uslove je konstruisam Mk V TROP.sa velikim filterom “VOKS“na prednjoj  strani trupa ,dajući mu specifičan izgled,i smanjujući brzinu za 8%.
[attachment=4]
[attachment=5]
Pored ovoga je mogao da nosi jednu bombu od 113kg,na krilima,ili jednu od227kg pod trupom.Imao je i mogućnost da nosi odbacive rezervoare ispod trupa od 523L i 796L.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2011, 01:05:01 pm
Spitfire Mk V je ratovao na svim frontovima u II S.R. od Atlantika do Kine.Pored Britanije i njenih dominiona,ove avione su imali SAD,Turska,Italija,Portugalija,Jugoslavija i Egipat.U proleće 1943g poslato je u Sovjetski Savez 143 aviona.Prvo su učestvovali u odbrani naftnih polja u Baku,a kasnije u većim bitkama nad SSSR-om.
[attachment=1]

Ukupno je napravljeno 94 Mk VA,3923 Mk VB i 2447 Mk VC.Kasnije su neki od ovih prepravljani kao avioni za male visine L.F.V ,sa skraćenim krilima i motorom Merin 45M.

Rusi su 1942 godine došli do jednig Spitfire Mk VB i pomno ga ispitali .Evo šta su napisali u izveštaju –“Tehnički opis № 193 i № 214 konstrukcuja i naoružanje lovca Spitfire V B“
1.Trup aviona se može smatrati kao trup savremenih lovačkih aviona,koji sa poklopcem kabine čini usku aerodinamičnu formu,nevelikih gabarita.
2. Nedostatak je odsustvo otvora za ventilaciju kabine,i ispupčenja od zakovica i vijaka na trupu,koje povećavaju otpor vazduha.
3.Konstruktivno ,trup je napravljen jednostavno.Tanka oplata i olakšana rebra daju laganu a jaku konstrukciju,no nije racionalna za izradu i u eksploataciji.U proizvodnji je teško na tako tanku oplatu napraviti da bude glatka,a u ekspoloataciji dolazi do udubljenja i do probijana.
4.Primećuje se i jednostavna izrada centoplana krila i glavnin nosača ,i način spajanja krilaca.
5.Nemogućnost izrade trupa iz delova,nije racionalna za masovnu proizvodnju.
6.Krilo je tipično ,sa jednom glavnom ramenjačom,koja trpi sva opterećenja.Pomoćna ramenjača služi da ukruti krilo spajajući ga sa trupom i kao oslonac za krilca i flapsove.
7.Jaki lim kojim su krila pokrivena sa glavnom ramenjačom čini zatvorenu konstrukciju veoma otpornu na opterećenja.
8.Zahvaljujući što je glavna ramenjača postavljena na 26,8% od prednje ivice krila ,maksimano se iskorištava debljina glavne ramenjače, tako da se u krilo može smestiti točak stajnog trpa.
9.Eliptično krilo je dobro ,jer  u poredjenju sa kvadratnim i trapeznim krilima,smanjuje negativne aerodinamičke sile, a nije previše koplikovano za izradu.Krilo sa duplom krivinom pravi probleme pri izradi kojih nema sa ravnim krilom.Fabrika je pravila prednju ivicu krila iz jednog dela ,prvo iste debljine ,a onda ih savijala i stanjivala po osi.
10.Glavna ramenjača je izradjena od cevi kvadratnog preseka,spajana teleskopski,što omogućava da trpi velika opterećenja,medjutim znatno usložnjava izradu.To je glavni razlog zašto se ovako ne izradjuje glavna ramenjača na drugim avionima.
11. Konstrukcija krila omogućavaju da Spitfire ima lakša krila od drugih savremenih aviona,ali je zato koplikovana izrada i neudobna su za ekspoataciju.Nepostoji spajanje krila po delovima,nemogućnost skidanja oplate krila i nedostatak otvora kako bi se ušlo u krilo,i jako tanka oplata izmedju glavne i pomoćne ramenjače(0,6mm).
12.Učvršćivanje panela krila vijcima za drvena rebra i ramenjaču je jednostavno i lako za proizvodnju.
Naoružanje Spitfirea Mk VB se sastoji od dva topa Hispano od 20mm i četiri mitraljeza Brouving  od 7,69mm,sva oružija su pucala van kriga elise.Izlaz cevi mitraljeza ,koji se nalazi na napadnoj ivici krila,zatvara se sa dva sloja platna, da se umanji otpor vazduha.Prvi metak je to probijao.
Iz ovog opisa se zaključuje da naoružanje Spitfirea Mk VB ,ni po jačini vatre,ni po tehničkim mogućnostima( mesto gde se nalazi,municija,moći probijanja) , ne spada u najbolje lovačke avione.Oklop za pilota i vitalnih delova je slab,tako da ne pruža zaštitu ni od malokalibarskih oružija,a kamoli od velikokalibarskih.Medjutim sistem oružija ima nekoliko tehničkih osobenosti.
1.   Upravljanje vatrom i municijom se obavlja pneumatski.
2.   Prednji uredjaj  za postavljanje mitraljeza se reguliše sa dvojnim eksentrom.
3.   Upotreba kolimatorskog nišana povećava efikasnost mitraljeza.


U junu 1941g se pojavio nemački stratosferski izvidjač  Junkers Ju 86P,koji je leteo na visini od 14000m.PVO nije mogla da ga dostigne i to je stvaralo nervozu u britanskoj komandi.Improvizovani  HF V nije predstavljao ozbilju prenju.Morali su da naprave nov avion koji bi Nemce sprečio da nesmetano lete.Glavni konstruktor Džoj Smit je 16 juna objavio da je Supermarin napravio novi avion na bazi Spitfirea (Mk VB).Glavni deo je novi  visinski motor Merlin 47 sa dvostepenim kopresorom i četvorokrakom elisom Rotol.Razmah krila je povečan na 12,25m,zahvaljujući triuglastim krajevima krila.
[attachment=2]

Kabina je hermetički zatvorena,a avion je dobio oznaku HF VI .
[attachment=3]
HF VI

On nije uspeo da dostigne 14000m ,a ostale performanse su iste kao kod Mk V.Iako avion nije mogao da presretne Junkers (i problema sa hermetičnosti kabine)ipak je napravljena serija od 100 ovih aviona.
[attachment=4]
Kabina Mk VI

Ni sledeći model HF VII (pojavio se aprila 1942g)nije pravljen u velikoj seriji,samo 140 aviona.Imao je novi motor Merlin 60 sa dvostepenim brzinskim kopresorom,kabinu pod pritiskom i zašiljena krila. Imaoje dodatni  rezevoar u krilima,oklopljen poklopac kabine,uvlačiv repni točak.Snažniji motor je tražio i bolje hladjenje ,pa je hladnjak za ulje spojen sa još jednim hladnjakom ispod levog krila.Kasnije je dobio izašiljeno kormilo pravca.
[attachment=5]
Spitfire HF VII


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2011, 01:14:28 pm
Da dodam da je prvi koji je oborio JU-86 nad Sredozemljem bio MkV.Nužda je nalagala da se na terenu ljudstvo dovija kako zna,pa je u jednoj radionici na srednjem istoku na dva Mk VC uradjeno niz prepravki.Izmenjena je konstrukcija,naoružanje,motor,raznoj opremi,tako da su na probi dostigli visinu od preko 15000m.To je bilo dovoljno da već u avgustu 1942g obore jedan JU-86.
Iako je u zimu 1941 - 42 glavni nemački udar bio na istoku,vazdušni rat se nastavio.Pošto su morali da prebace većinu svoje avijacije na istok,Nemci su hteli da kvantitet zamene kvalitetom,pa je glavni igrač postao Focke Wulf 190.U prvim dvobojima pokazalo se da Spitfire gubi bitku,jedio je bio bolji u horizontalnim manevrima,ali ne na svim visinama.Pod hitno su morali da nabave avion koji će moći da parira nemačkom lovcu.Svi su polagali nade u novi Spitfire Mk VIII,koji je u to vreme bio na ispitivanju.
[attachment=1]
MkVIII Australisko R.V. Nova g Gvineja
[attachment=2]

On je imao ojačan trup,dopunske rezervoare za gorivo u prednjim sekcijama krila,motor Merlin 61 sa 1568ks,a težina oklopa je dostigla  100kg.Zaštita je bila oko pilota,oko hladnjaka,zaštićena je radio stanica i naoružanje.Avion je postao veći,pa je kormilo pravca uvećano i dobilo je zašiljen vrh.Ovaj motor je zahtevao bolje hladjenje,pa je zbog toga je pod levim krilom postavljen još jedan hladnjak(kao kod Mk VII),u kupoli zajedno sa hladnjakom za ulje.Ispitivanje se produžilo do matra 1942g,zato što je avion trebalo da bez većih izmena korisi i u Evropi i tropskim uslovima,a seriska proizvodnja je planirana za kraj leta,stim da se završi proizvidnja Mk V.Sva poboljšanja kod Mk VII su uključena i u Mk VIII,i on je pravljen  u svim verzijama , sa skraćenim krilom Mk L.F. , standarnim Mk F,   i produženim Mk H.F.Uveden je u junu 1943g i ukupno je napravljeno 1225 Mk L.F.VII, 267 Mk F.VIII , 160 Mk H.F.VIII.Svi su bili tropska varijanta sa filterom Vokes,koji nije smanjivao brzinu.
[attachment=3]

Svi su ratovali na Mediteranu,Australiji i dalekom istoku,a neki su poslužili za uzradu novih modela(ne jedmom je stavljena kapljasta kabina)
[attachment=4]
Mk VIII Reg.br. JF 299 je prvi na kojem je isprobana kapljasta kabina sredinom 1943g.

[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2011, 01:29:02 pm
Medjutim novi avion je bio neophodan odmah,pa se ponovila istorija modela Mk III.Tako da je u Mk V stavljen novi visinski motor Merlin 61.Nos aviona je postao duži zbog većeg motora,postavljeni su hladnjaci kao kod Mk VIII,i zamenjena je trokraka elisa ,četvorokrakom.Izmene su obavljene na jednom seriskom Mk VC ,i po očekivanju poboljšale su mu se performanse.
[attachment=1]
Mk IX

Tako je nastao Mk IX C.U prvim dvobojima se odmah pokazalo da je ovaj Spitfire bolji od Focke Wulfa.Jula 1942g su se iznad Francuske sukobili sa neprijateljem i ostvarili tri pobede.Na visinama preko 1500m ,bio je bolji u brzini,manevrisanju,penjanju, i bio je bio brži u poniranju.Ovaj model je bio privremen ,ali je izradjen u najvećem broju primeraka 5665 aviona,od toga 4010 L.F.IX ,1255 F.IX,  400 H.F.IX.
[attachment=2]
Motor  Spitfirea Mk IX - 1.dodatni okvir,2.interkuler,3.rez.tečnosti za hladjenje,4.rez.ulja,5.duži nosač motora.

Ovaj avion je bio drugačiji,i to se pokazalo u seriskoj proizvodnji.Umesto merlin 61 ,postavljen je merlin 63,koji je imao drugačiji karburator,skoro po pravilu skraćene krajeve krila,i veće kormilo pravca.Sredinom 1942g naoružanje tipa A ili B se smatra zastarelim,tako da su prvi Mk IX imali novo krilo C,a onda su za ovaj tip aviona konstruisali novi tip E.Stukturno se ne razlikuje od tipa C ,jedino ima po dva topa u svakom krilu.
[attachment=3]

Novo krilo je imalo dva topa  Hispano sa po 120 granata,i dva mitraljeza Kolt Browning od 12,7mm sa po 250 metaka.Pored ovoga  Mk IXE  je mogao  pod krilima da nosi 2 bombe od 113kg,ili odbacivi rezervoar raznih kapaciteta.
U jesen 1942g svim Spitfire Mk VC, koji su bili u eskadrilama u Britaniji ,je izvršena prepravka,kao i kod MkI, i Mk II.Svi su prtvoreni u Mk IX,i tako je dobijeno 280 novih aviona.Istovremeno su završene pripreme za masonu proizvodnju,pa je iz raznih fabrika 1943g mesečno izlazilo 150 aviona.
[attachment=4]

Dalji razvoj izvidjačkih aviona je bio pre svega u njegovoj brzini.Tako je novembra 1942g fabrika Super Merlin ,počela proizvodnju SpitfirePR X i PR XI ,koji su do leta sledeće godine potisnuli svog predhodnika.I ovaj avion je imao rezervoare u krilima,ali je baziran na modelu Siptifire IX ,sa motorom  Merlin 61.Imao je jedan hladnjak pod krilima,simetrično postavljenim i dopunski rezervoar sa uljem je postavljen u prednjem delu trupa.Od osnovnog tipa se razlikovao još,po tome što je imao uvlačivi repni točak.Kabina nije imala veći poklopac koji je omogućavao bolju vidljivost,zadržana je  radio stanica.
[attachment=5]
PR XI

Isti avion kao Mk XI  ,ali sa kabinom pod prituskom je nazvan Spitfire X.Napravljenoih je svega 16,dok je MkXI 471 avion.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on October 21, 2011, 01:45:09 pm
Још једном прототип К5054
[attachment=1]

и друга серија
[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on October 21, 2011, 02:04:51 pm
Одлична тема. Спитфајер је пао у заборав.
Многи фаворизују П-51. Док је он дошао на ратну позорницу, Спитфајер је већ изнео главни терет ваздушних борби на европском а и на другим ратиштима.

То је мој омиљени авион из периода другог светског рата.
Зато заслужује да му се спомене и конструктор, као и почетак развоја.
[attachment=1]

прототип је на предходним снимцима, а понављам прву и други серију.
[attachment=2]
[attachment=3]

незаобилазни профили
[attachment=4]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: pvanja on October 21, 2011, 03:14:52 pm
Bravo momci za temu i tekstove.

Sigurno najznacajniji avion II SR i medju najznacajnijim ratnim masinama II SR.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2011, 04:05:53 pm
Tokom 1944 i 1945g je ustupleno ukupno 1185 aviona Mk IX SSSR- u,koji su bili u P.O .gradova Moskve i Lenjingrada.Od ovog broja svi su bili LF IX,samo dva aviona su bili HFIX.
[attachment=1]

Bez motora Merlin avion Spitfire ne bi doživeo svetsku slavu.Zahvaljujući njemu ,koji je mogao dalje da se usavršava,dobijeni su novi bolji lovci,ali to je trajalo do 1942g kada više nije mogao da se poboljša.Njegova max.snaga je sa 790ks porasla na 1730ks,ali motor sa karburatorom od 27 L ,pri tadašnjoj  tehnologiji nije moguće dalje razvijati.Ali Mitchellova konstrukcija još nije doživela svoj vrhunac,pa se tragalo za boljim ,jačim motorom.
Krajem 1940g fabrika Rolls-Royce je počela sa ispitivanjem novog dvanaestocilindričnog  V motora,sa vodenim hladjenjem,koji su nazvali Griffon.Pravljen je na bazi Merlina,stim da je imao 36,7L radnu zapreminu,što je postignuto dužim hodom klipa i većim prečnikom klipa.Prve verzije motora su razvijale 1760ks,a poslednje preko 2000ks.Pri tom je bio teži od Merlina za 260kg,dok su gabariti neznatno povećani(dužina za 7 sm,a poprečni presek za 6%)Ispitivanje motora u letu je bilo u novembru 1941g na eksperimentalnon Spitfire Mk IV /20,koji je poslužio kao bazni model za Mk XII –prvi avion nove generacije.Rane verzije Griffona su imale jednostepeni kopresor koji je obezbedjivao maksimalnu snagu na malim visinama.To je snižavalo bojevu efikasnost,jer su se u to vreme vodile vazdušne bitke na visinama od 6000-8000m,gde Mk XII nije mogao da parira nemačkim avionima.
[attachment=2]
Mk XII

Trebalo je da avioni sa motorom Griffon imaju oznaku XX pa na dalje ,ali to nije ispoštovano.
Od decembra 1942g do septembra 1943g je proizvedeno samo 100 aviona Mk XII.Ovaj avion je bio baziran na modelu Mk V C ,gde je konstrukcija ojačana,zbog većeg motora,i povećano je kormilo pravca,i imali su uvačivi zadnji točak.
Njegov glavni zadatak je bio da ne dozvoli lovcu –bombarderu Fw 190f da nadleće južnu Britaniju .Oni su 1943g iznenada ,samostalno ili u manjoj grupi,napadali primorske gradove i luke u Britaniji.Leteli su nisko da ih radari ne bi otkrili i tu je Mk XII bio jako koristan.Kasnije je ovaj model bio prva linija odbrane od letećih bombi V-1.
Onda je u aprilu 1943g osvojena seriska proizvodnja motora Griffon 61sa dvostepenim punjačem.Njegova max. Snaga je bila 2035ks na visini od 7000m. Avion sa ovim motorom  je dobio oznaku Mk XIII.
[attachment=3]
Prototip Mk XIII sa bočnom kamerom

Tokom 1943g pojavio se PR XIII sa motorom Merlin 32 za zadatke na malim visinama,i naoružan sa četiri mitraljeza.
Dalje su razvijali avion ,dobio je novu Rotol elisu sa pet krakova od drveta  i novi spiner,povećali su površinu repa,ojačali stajni trap.Osnov za ovaj avion je bio model Mk VIII,zbog novog motora nos je još produžen,dobio je veće hladnjake ispod krila,i tropski filter,rezervoare u napadnoj ivici krila.Imali su krilo tipa C.Dobio je oznaku Mk XIV,i izvršena su ispitivanja tokom leta 1943g.
[attachment=4]
Spitfire Mk XIV

Rezulatati su prevazišli sva očekivanja,brzina je bila 740km/h.Po brzini i manevarskim sposobnostima nije imao ravne.U simuliranoj borbi sa zarobljenim Fw 190A,i Bf 109G se pokazalo da je u svemu bolji od njih.U oktobru1943g je počela seriska proizvodnja ,a u januaru 1944g je stigao u eskadrile.On je trebalo da raščisti nebo od neprijateljskih aviona,pre svega iznad Normandije,a kasnije dublje u kontinetu.
[attachment=5]

Medjutim prve eskadrile ,koje su bile borbeno spremne,u leto 1944g,su imale drugi zadatak.U junu ju Nemci počeli sa bombardovanjem Londona sa V-1,i tada su angažovane sve raspoložive eskadrile u odbrani grada a naročito Spitfire Mk XIV i Tempest.Velika brzina i moćno oružije su omogućili da ovi avioni uspešno obaraju krilate bombe sa bezbednog rastojanja.To znači da su ih uništavali sa ne manje od 200m ,jer bi od eksplozije bojeve glave rakete i sami bili uništeni.Do 4 septembra ,kada je saveznička vojska uništila posljedju lansirnu rampu,Spitfaeri su uništili 429 bombi.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2011, 06:04:09 pm
U decembru 1944g su iz fabrika izlazili Mk XIV ,ali bitno drugačiji .Kabina je kapljasta ,spušten je hrbat,krilo tipa C je zamenjeno novim tipa E,sa jačim opuđijem,i skraćena su krila.On je bio za lovačko-izvidjačke zadatke,i nosio je jednu bočnu kameru F 24(nosio je oznaku FR Mk XIV)
[attachment=1]
Spitfire Mk XIV
[attachment=2]

Avion je dobio i dva rezervoara u zadnjem delu trupa,ukupno 280L,i novu oznaku Mk XVIII.Medjutim ovi rezervoari su jako uticali na stabilnost aviona ,pa je njihova upotreba svedena samo na daleke prelete,i to bez ikakvih manevara.Ukupno je napravljeno 957 Mk XIV ,i 300 Mk XVIII(od toga 100 FR Mk XVIII).Ovaj avion se smatra poslednjim lovačkim avionom osnovnog modela.Uglavnom su ih koristili na srednjem i dalekom istoku.Kao lovačko –izvidjačka verzija nosio je jednu vertikalnu i dve bočne kamere.
[attachment=3]
Mk XVIII

Model Mk XVII se pojavio na kraju rata,septembra 1945g.On je nastao od Mk XV ,snižen mu je hrbat,dobio je kapljastu kabinu,duže noge stajnog trapa,a motor i elisa su ostali.U krilima su imali četiri topa od 20mm,a pod krilima su mogli da nose četiri rakete od po 27kg.Korišćeni su do novembra 1954g.
U Maju 1944g na scenu je stupio Spitfire Mk XIX koji je u osnovi bio Mk XI ali sa motorom Griffon. Počev od 26 aviona u seriji,dobija hermetizovanu kabinu,i nove krilne rezervoare,tako da je količina goriva povećana 3,5 puta u odnosu na Mk I.Na kraju rata ovaj avion je zamenio izvidjački PR XI.
Pri kraju rata se pojavila verzija izvidjača sa Griffon motorom PR  XIX.To je bio čisto izvidjaki avion ,bez oružija,i prvih 25 nisu imali kabinu pod pritiskom,i motor Griffon 65,ali na sledećih 205,koliko je napravljeno ,je i to ugradjeno,samotorom Griffon 66.Baziran je na modelu Mk XIV i starim PR IV..Ali za razliku mod drugih izvidjačkih aviona uklonjena su dva od ukupno četiri krilna rezervoara.Izvidjao je poslednjih godinu dana nad Evropom i za Nemce je bio praktično neuhvatljiv.Dosezao je visinu od 13100m,i brzinu od 740km/h.Posle rata su neki prodati Švetskoj i Indiji.Učestvovali su u ratovima i posle II S.R.Kao meteorološki avion leteo je do 1957g.
[attachment=4]
PR Mk XIX.



Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2011, 06:15:08 pm
Poslednja verzija Spitfirea ,koja je učestvovala u ratu ,je Mk 21.Konstrukcija ovog aviona se razlikovala od originalne Michellove,tako da je dobio novo ime Viktor.Cela konstrukcija je izmenjena da bi se iskoristila snaga motora i zbog novog oružija,a da se znatno  ne poveća težina.Dobio je novo krilo koje je ličilo na staro ali se konstrukcija dosta razlikovala,drugačija krilca koja su napokon povećala efikasnost komandi,i nove krajeve  krila.
[attachment=1]

Zbog veće elise pomereni su točkovi stajnog trapa napred 20 sm,i nešto razmaknuti,a zbog dvostruko veće brzine pri uzletanju od Mk I ,morao je da bude robusniji,i postoje posebni poklopci za točkove u krilima.Naoružanje se sastoji od četiri topa  Britiš Hispano od 20mm sa 150 granata po topu.Medjutim tokom ispitivanja je otrktriveno da je avion inetran,zaostaje reakcija na kormilo pravca,naročito pri velikim brzinama.Da bi ovo otklonili potrebno je povećani kormilo pravca,ili izmeniti ceo rep aviona.
[attachment=2]
Spitfire Mk 21

To je uradjeno na Mk 22,a sa Mk 21 je mogao da upravlja samo iskusan pilot.Posle popravki,avion je primljen u eskadrile u februaru 1945g,a krajem marta su se pojavili na frontu.Izradjeno je 120 aviona ,i to sa motorom Griffon 64 sa petoktakom elisom,i manji broj sa motorom Griffon 85 sa šestokrakom elisom.Koristili su ih za posebne akcije,trebali su da pronalaze i uništavaju mobilne lansere raketa FAU -2,na tlu Holandije.Koliko je ovaj avion imao moćno oružije ,pokazalo se 26 aprila 1945g ,kada su dva aviona primetila blizu obale nemačku mini podmornicu.Ona je u punoj brzini plovila iznad vode,i dok su se posada snašla moćni topovi Spitirea su je potopili.
Nastavio se razvoj aviona ,pa je sledeći model Mk 22 neposredno pre kapitulacije Nemačke.On se od predhodnika razlikovao po kaplastoj kabini,koja je omogućavala bolji pogled,većim repnim površinama.Napravljeno je 287 primeraka.
[attachment=3]
Na ovom sniku se vidi novo krilo Mk 20 – Mk 22

[attachment=4]
Spitfire Mk 22

Spitfire 23 je bio ekperimentalni ,na njemu su probali laminarno krilo,označeno kao “8”.Medjutim povećane brzine je bilo oko 8 km/h,pa se od njega odustalo.
Posle rata od 1945g do 1948g sišla je poslednja verzija ovog aviona nazvana Mk 24(proizvedeno je 54 aviona),koja je imala rezervoar u zadnjem delu trupa i drugačije naoružanje,po dva topa Hispano.Kasnije su 27 aviona Mk 22 preradili u Mk 24,koji su usuštini bili veoma slični.Korišćeni su do 1955g.Ukupno je napravljeno 80 primeraka  Mk 24.
[attachment=5]
Na slici je ekperiment sa Mk 24 i duplom elisom koja se vrti u kontra smeru.U toku 1945g još su bili u ispitivanju,i nisu postavljene na ovaj model,ali su postavljene na Seafire FR.Mk 47.
Na kraju je konstrukcija došla do kraja svog razvoja,ovaj legendaran avion je prestao da se proizvodi,li je još dugo godina služio u mnogim vazduhoplovstvima.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on October 21, 2011, 06:44:24 pm
Кажу добри познавоци развоја аеродинамике, да је ово било револуционарно дело. Први елегантни моноплан.
Као што је "Хокер-фјури" био лепотан двокрилаца, али на крају каријере, тих аеродинамичних решења, тако је Спитфајер у старту одисао елеганцијом.
Зато са носталгијом представљам прототипа, ипак је то 5.март 1936.године

[attachment=1]

Замолио бих "kosta1961" да нам, уколико већ преводи ове текстове, напише и неколико редака о ова два модела:
"High Speed Spitfire N.17" и "Supermarine S.6"

[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on October 21, 2011, 08:25:00 pm
Odlična tema kosta1961!

Mali doprinos
Link za 360° kokpit Spitfireja Mk XVI (http://www.museeairespace.fr/fileadmin/swf/360/360-cockpit-supermarine-spitfire-lf-mk-xvi.html)

LPB



Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on October 21, 2011, 08:52:13 pm
Čestitam!
Lep tekst o najlepšem avionu iz vremena WW2.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on October 22, 2011, 12:11:01 am
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 22, 2011, 05:38:57 pm
O Spitfireu se moze mnogo pisati,o razvoju ,recimo,koji je neverovatan,o verzijama,kojih ima jako puno,o borbama koje je vodio,a ratovao je skoro po celom svetu,kakve je boje nosio...
Ako te zanima-Љуба- nesto o Supermarine S6,procitaj temu o Spitfajerovim pocecima.Ne radi samo o prevodjenju tekstova,moraju se procitati gomile knjiga,casopisa,proveriti podaci,kopati po internetu...


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on October 22, 2011, 06:17:10 pm
Najlepši je svakako.  I među prva tri najbolja.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on October 22, 2011, 06:29:07 pm
O Spitfireu se moze mnogo pisati,o razvoju ,recimo,koji je neverovatan,o verzijama,kojih ima jako puno,o borbama koje je vodio,a ratovao je skoro po celom svetu,kakve je boje nosio...
Ako te zanima-Љуба- nesto o Supermarine S6,procitaj temu o Spitfajerovim pocecima.Ne radi samo o prevodjenju tekstova,moraju se procitati gomile knjiga,casopisa,proveriti podaci,kopati po internetu...
Потпуно те разумем. Има ту много посла.
Ево и ја мало прекопах по диску.
[attachment=1]


Мислио сам да нам ти то приредиш, да ти не бисмо преузимали кормило.
Поздрав
Љуба


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Trifko on October 22, 2011, 06:39:49 pm
Jel me ovo oči varaj il ja vidim TotalCommander?


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on October 22, 2011, 06:42:19 pm
Jel me ovo oči varaj il ja vidim TotalCommander?
Добар ти је вид. Не мо се секираш :super

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on October 22, 2011, 06:44:42 pm
[attachment=1]
[attachment=2]

и то би било то о кабинском простору.
Од мене.
Модела и верзија има још.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on October 23, 2011, 12:42:07 pm
[attachment=1]



Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 26, 2011, 04:51:13 pm
Tekst o Spitfireu nije žavršen,imao je on i još neku varijantu.
Ali bih sada postavio jednu sliku iz nekadašnjeg časopisa Front.Slika je malo mutna ,pa sam je odvojio od teksta.Mislim da će biti zanimljiva maketarima.
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on October 27, 2011, 08:13:48 am
Tekst o Spitfireu nije žavršen,imao je on i još neku varijantu.

Sjajno Kosta, samo napred. Slobodno postavljaj i piši  :super


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on October 27, 2011, 10:35:13 pm
Do-17 i Spitfajer tokom Bitke za Britaniju.

[attachment=1]

I još malo naših mašina.

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on November 01, 2011, 05:51:30 pm
Spitfire na plovcima
Pri napadu Nemaca na Norvešku ,saveznici su osetili nedostatak aerodroma,pa se pojavila ideja da na Spitfire stave plovke.Medjutim ratne operacije su brzo završene,pa se od ideje odustalo.Rat  sa Japanom 1942g obnovio je ovu ideju,pa je na tri Spitfirea Mk VB i jedan Mk IX postavljeni plovci.Medjutim od ove ideje se odustalo, mornarički avioni uzletali su sa nosača aviona.
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on November 09, 2011, 09:49:36 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on November 11, 2011, 04:24:00 pm
Spiteful

Na bazi Spitfirea je napravljen i Spiteful(neki ga zovi Zli),on je trebalo da ima sve najbolje što je bilo u britanskoj vazduhoplovnoj industriji,tako da je  XI 1942 u projektnom birou počeo rad na novom Spitfireu.Plan je bio da se iskoristi sve najbolje sa Spitfirea ,ali sa novim laminarnim krilom.Ali je za njegov nastanak zaslužan i američki P-51 Mustang.Taj avion je imao isti motor kao i Spitfire ali je imao veći dolet i brzinu.To mu je omogućilo krilo manje površine ,laminarnog profila,oko ovog profila je protok vazduha bio bolji i manji je bio aerodinamički otpor na velikim brzinama.Spitfire ,sa svojim krilima veće površine,nije mogao da dosegne te brzine .Tako da je za novi britanski lovac uzeto najboljeod oba aviona. Od Spitfirea uzet trup,oprema,motor i elisa,a krilo je uzeto sa Mustanga.Površina je smanjena sa 22,5m² na 19,6m²,nisu više elipsasta već  trapeznog oblika sa ravnim krajem,napadna ivica je ravna,a profil je isti kao na Mustangu,a da bi mogli da stave stajni trap u tanka krila,postavljen je široko i uvlači se ka trupu.Plan je bio da se isproba i sa motorom Merlin i Griffon.Prvo je napravljen hibrid ,trup od Mk XIV ,motor Griffon 61,i novo krilo.(ministarstvo je označilo  XII 1943g ovaj avion kao 371).Ubrzo je potpisan ugovor o izradi tri prototipa- “Spitfire VIII sa poboljšanim karakteristikama“
1 III 1944g pokazan je model napravljen po specofikaciji  1/43.Proizvodjač je dao ime Spirful( zlo ),a ministarstvo je predložilo naziv Valorous(hrabar).Odlučeno je da se ne koristi motor Merlin,i da se odmah počne serija od 800 aviona.
Naoružanje  se sastoji od četiri topa od 20mm.Zahvaljujući svim ovim karakteristikama u to vreme su i Spiteful i Mustang bili najbolji lovci u svetu.Mustang je i dalje bio najbolji u doletu ,ali je Spiteful  imao jače oružje,mada je za britanske lovce dolet od 900km bio savim dovoljan.Iako je ovaj britanski lovac  konstruisan i ispitivan za vreme rata,on ipak u njemu nije učestvovao.Drugi Spifirei  su bili dorasli protivniku ,i nisu žurili da ga puste serisku proizvodnju.
Završno spajanje aviona  je zakazano za 15 III 1944g,ali je proizvodnja krila kasnila,tako da je montaža završena krajem  IV  1944g.Prototip je poleteo tek 30 VI .A onda se 13 IX 1944g dogodila nesreća,avion se srušio,pilot poginuo.Istraga je ustanovila da kinematika mehanizma koji pokreće krilca neradi kako treba i da se zaglavio.Ova nesreća je pokazala da je neophodno ugraditi i katapultirajuće sedište pilota u buduće avione.Ovaj prototip je imao oznaku NN 660.
Sledeći NN 664 je završen za novu 1945g ,a poleteo je 8 I 1945g .U prvo vreme je imao repne površine kao Mk  XIV,a VI 1945g je dobio nove ,sa povećanom površinom.
[attachment=1]

Prvi seriski RB 515 je izašao 2 IV 1945g i imao je manje repne površine.Prvi probni let je bio V meseca 1945g,a na prvom remontu su mu dodali veće repne površine.Zbog problema sa avionom ,a i kraja rata porudžbina je smanjena na 650 aviona,u narednim mesecima na 260,pa ponovo na 310 ,na kraju je smanjena porudžbina na 58, da bi ipak napravili 22 aviona.U IX mesecu 1945g je RB 515 imao problem sa stajnim trapom i pilot je sleteo na stomak.
Treći prototip NN 667 je imao duplu elisu koja se vrtela u konta smerovima,kao Seafire 47,isproban je marta 1946g ,a u to vreme je završen i sledeći seriski RB 516.Tada je nastavak rada na ovom avionu bio neizvestan,ministarstvo je donelo odluku da budući lovci moraju biti mlazni,tako da ovaj avion eventualno može da se prepravi u jurišnika.
Spitful XVI je napravljen samo jedan ,kao RB 518.Imao je motor Grifon 101,sa dvostepenim punjačem,petokrakom elisom.Medjutim posle druge havarije je postavljen Griffon 121 ,modifikovani 101 od 2350ks, novu elisu Rotol sa šest krakova.Za vreme ispitivanja 1947g razvio je brzinu od 795km/h  na visini od 8700m.Testovi su završeni 29 III 1949g ,kada je prinudno sleteo na stomak,a onda pri pokušaju da ga  podignu  je pao  i nepopravljivo oštetio. Iako je bio brz avion piloti ga nisu voleli,kao njegovog predhodnika.
[attachment=2]

Posle ovoga ministarstvo je odbilo avion .Interesovanje za njega su pokazali Švajcarci,ali nije bio dozvoljen izvoz ovog aviona.
Ukupno je napravljeno 22 aviona,sa tri prototipa, a poslednja tri su rasklopljeni odmah poslati u magacin,a da nisu napravili ni jedan let.



Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on November 11, 2011, 04:56:13 pm
[attachment=1]
[attachment=2]

и наравно Spitful
[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Hrundi on November 11, 2011, 08:41:16 pm
A Seafang?


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on November 15, 2011, 02:20:53 pm
A Seafang?
Стрпи се мало, биће
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on November 16, 2011, 10:42:32 pm
Supermarine S.6

Supermarine S.6 nastao je dvadesetih godina prošlog veka. Poznati je britanski jednomotorni  jednosedi, niskokrilni hidroavion, namenjen pre svega za trke. Supermarine S.6 nastavio liniju Supermarine hidroaviona sa plovcima koji su dizajnirani za Schneider Trophy takmičenja  krajem dvadesetih i početkom tridesetih godina.
[attachment=1]
S.6 na Calshot c. 1929
Nakon uspeha Supermarine S.5 u 1927 Schneider Trophy RJ Mitchell dizajnirao je naslednika, Supermarine S.6. Iskorišćen je predhodni projekat “S.5” uz primenu naprednih tehnologija. Sada se koristi potpuno metalna konstrukcija trupa, koja treba da omogući smeštaj (u ono vreme) veoma snažnog motora od 875 KS (650 kW) Napier Lion VIIB . Kako isti nije postigao očekivane rezultate Mitchel ugrađuje novi od 1.900 KS (1.417 kW ) Rolls-Royce R motor.
Dva aparata ( serijskih brojeva N247 i N248 ) građeni su Woolston i dostavljeni RAF- High Speed Flight , u avgustu 1929.
http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Air_Force
[attachment=2]

 
The British Team for the Schneider Trophy 1931 (from left) S1595 S6B piloted by Flt Lt Boothman,
N248 S6A piloted by Flt Lt Long, and S1596 S6B piloted by Flg Off. Snaith
Oba aparata su podvrgnuta teškim testovima.  S.6 ušao je u uži izbor 1929  za osvajanje Schneider trofeja u Calshot , Engleska. Na aparatu  N247 kojim je leteoje pilot vazduhoplovni oficir H. RD Waghorn  ostvarena je brzina od 328,63 mph (528,88 km / h). Drugi avion N248 je diskvalifikovan kada se dokazalo da je zakačio jedan marker, ali je ipak, postavio Svet ski rekord brzine u zatvorenom krugu na distancama 50 i 100 km tokom probne vožnje.
 
[attachment=3]
Nadogradnja se ogledala u pojačanju motora. Tako je 1931.ugrađen  snažniji od 2.350 KS (1.750 kW) verzija Rolls-Royce R motora i napravljena su dva aviona sa oznakom Supermarine S.6B . Dva prehodna su time označena kao S.6A sada sa novim plovcima. Kasnije su sva četiri S.6 dovedeni do sličnih TT karakteristika.
Ovi avioni su pored takmičenja u V.Britaniji učestvovali na ostalim svetskim smotrama, pa i tamo odnosili pobede.
Avion sa oznakom  S.5 N219 , bio je drugi u Veneciji 1927, dok je S.5 N220 , bio pobednik takođe, u Veneciji 1927.
S.6A N247 , koji je pobedio na Calshot u 1929.
Prema dostupnim podacima S.6B nije imao neke veće rezultate. Od dva S.6A jedan je doživeo udes. Bilo je to na treningu kada je  N247 kojim je upravljao  poručnik GN Brinton, bio potpuno uništen još tokom poletanja. Preosatli aparat serije A, je otpremljen u muzej, krajem 1931.
[attachment=4]
Do 1960. avion S.6A N248 je prikazan  pogrešno  kao S.6B S1596 . Međutim to je ispravljeno, avion je repariran, onako kako je izgledao 1931. Nalazi se kao  atrakcija u muzej u Southamptonu , Engleska .

[attachment=5]

следи текст о S.6B


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on November 17, 2011, 12:48:41 am
Specifications (S.6B)
[attachment=1]
S.6, N-247, won at Calshot in 1929, uništen u udesu
S.6, N-248, Marine Museum at Southampton
S.6B, S-1595, Museum in south Kensington, London
S.6B, S-1596,  isečen, nije poznato kada.

[attachment=2]
General characteristics
•   Crew: 1
•   Length: 28 ft 10 in (8.79 m)
•   Wingspan: 30 ft 0 in (9.14 m)
•   Height: 12 ft 3 in (3.73 m)
•   Wing area: 145 ft² (13.5 m²)
•   Empty weight: 4,590 lb (2,082 kg)
•   Loaded weight: 6,086 lb (2,760 kg)
•   Max takeoff weight: lb (kg)
•   Powerplant: 1 × Rolls-Royce R, 2,350 hp (1,753 kW)
Performance
•   Maximum speed: 354 kn (407.5 mph, 655.8 km/h) (world speed record)
•   Wing loading: 42 lb/ft² (205 kg/m²)
•   Power/mass: 0.386 hp/lb (0.635 kW/kg)
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Рашо on November 17, 2011, 02:33:24 pm
Jedan Spit opremljen Dajmler-Bencovom mašinom...

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on November 17, 2011, 03:32:24 pm
Odlična slika, Rasho.

Nisam znao da to postoji. Kako od elegantnog aviona napraviti war machine. Verujem da se mu upotrebljivost ugradnjom novog motora nije ništa promenila.

LPB


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kanader41 on November 17, 2011, 07:24:45 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kanader41 on November 17, 2011, 07:26:28 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on November 17, 2011, 09:12:25 pm
Malo ekzotike. Ime modela je u imenu slike.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on November 17, 2011, 09:13:21 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

LPB


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: jadran2 on November 17, 2011, 09:48:12 pm
Jedan Spit opremljen Dajmler-Bencovom mašinom...

[attachment=1]

CJ+ZY    Supermarine    Spitfire MKVb

This aircraft (Spitfire MkVb serial EN850 / NX-X) flown by P/O Bernard Scheidhauer  was captured in Jersey island (between England and France) after a crash landing on November 18, 1942.  Scheidhauer's aircraft (EN830) was shipped to Daimler Benz factory in Echterdingen- Germany.  Several flights were made by Daimler-Benz pilots before conversion was attempted.  A standard DB 605A-1 engine  was mounted to the firewall.  Spinner, propeller and carburetor scoop are added from a Bf-109G.  With german camouflage and yellow-painted nose modified EN830 served officially as a test bed.  Its career ended on August 14, 1944 when a formation of US bombers attacked Echterdingen.

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on November 17, 2011, 10:00:14 pm
Да се придружим:
[attachment=1]

као и два заплењена, али са оригиналним моторима

[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on November 22, 2011, 05:55:17 pm
 Supermarine Seafire ili  Sea Spitfire

Dobre osobine Spitfirea nisu prošle nezapaženo kod britanske mornarice.Tako da je ona tražila da se napravi mornarička verzija,tim pre što nisu imali palubnog lovca za to vreme.Odmah nakon  prvog leta prototipa,mornarica je tražila da se avion prepravi za nosače aviona.Konstruktori su napravili planove za kuku i za sklopiva krila,ona bi se sklapala uz trup,kao kod drugih palubnih aviona.U toku 1940g je mornarica tražila da se napravi 50 komleta takvih krila.Ali je na zahtev Čerčila ova narudžbina otkazana.Smatrao je da su Spitfirei  potrebniji za odbranu Britanije.
U leto 1941g je mornarica naručila jedan avion za predtest,postojala je bojazan da avion neće izdržati sile katapultiranja,zaustavljanja,kao i da stajni trap suviše nežan,za mornarički avion.
Tako da je krajem 1941g jedan Mk VB(BL 676),sa tropskim filterom ,modifikovan,za probu.Njemu su ispod repa ugradili  tako zvanu -A kuku za sajlu sa hidrauličnim kočnicama i brave za katapult,ojačanje trupa i dve nedelje su vršene probe uzletanja i sletanja na maketu palube nosača aviona u  bazi Erbros.Posle toga prešao je na nosač aviona Illustrious  i na njemu izveo 11 uspešnih poletanja(četiri sa katapultom)12 sletanja. Nije bilo većih zamerki,sem da je pri sletanju preglednost slaba,jer je nos dugačak,i stajni trap je nežan za sletanje na nosač. Medjutim test je obavljen u skoro idealnim uslovima.Donet je zaključak da avion može da se koristi i sa eskortnih nosača.
[attachment=1]

Ali  mornarički piloti su imali drugačije mišljenje,naročito je smetao uski stajni trap.Sem toga morali su da sleću na sva tri točka,jer ne bi uhvalili sajlu,a i brzina sletanja je bila velika.Medjutim  i sajla za zaustavljanje nije sigurna ,deslo se da je sajla povukla avion u stranu i  da je udario  u nadgradje. Kuka za zaustavljanje je imala gadan običaj da kada udari u palubu nosača odskoči i udari u trup,noge stajnog tapa su bile isuviče slabe pa je često bilo lomova,vidljivost je bila jako slaba pa su piloti zaneli avion u stranu ,da bi nešto videli pa je dolazlo do udara krila u palubu.Dodali su ojačanja u trupu i nogama stajnog trapa,ali pravi nedostatak aviona je bio što je u vazduhu mogao da ostane samo 90 min.Za mornarički avion je važno da može ustati u vazduhu jako dugo.Iako avion pored ovih nedostataka,za mornarički avion bio suviše nežan,imao mali radijus,i autonomiju ipak  silom prilika je naručena seriska proizvodnja,mornarica nije htela da se odrekne od ovog odličnog aviona.
[attachment=2]

Avijacija je za prepravku ponudila 140 Mk V B, i 3 Mk II B.Prvo su prepravili 48 Spitfire  Mk VB ,tako što su im dodali kuku i dobio je novi naziv Seafire Mk IB.Avion bi trebalo,po tradiciji,da dobije ime Sea Spitfire,ali su skratili na Sefire(morska vatra).Kasnije modeli su dobili i uredjaj za katapult i novu radio opremu. Pošto su ovi avioni radjeni u različito vreme i različitim pogonima,ima ih i sa skraćenim krilima,i sa različitim motorima,i sa tropskim filterima,i svi su imali krilo tipa B.
 Prvi Seafire  nastali su od veterana,na primer Seafire NX 883 je nastao od Spitfire W 3312,koji je predhodno bio u tri eskadrile,i imao dve havarije,pa je posle treće prepravljen u Seafire.A Seafire NX 897 je nastao od Spitfire BL 373 koji je predhodno bio u pet eskadrila.Ukupno je prepravljeno 163 aviona u Seafire Mk IB.
[attachment=3]
Seafire IB na nosaču Illustrious

Sem nekoliko aviona koji su bili na nosačima i koristili ih od 1942 do 1944g ,svi avioni iz ove prve serije su bili u jedinicama za obuku.
Sledeći model je nastao od novog Mk V C ,ali sa ojačanim trupom i prvi primerci se sem krila nisu razlikovali od predhodnika,sa motorom Merlin 45 ili 46 kao  F Mk II C (ukupno je napravljeno 262aviona),a kasnije 1943g su dobili novi motor Merlin 32 od 1645ks posebno podešen za male visine kao L Mk IIC (ukupno je napravljeno 110 aviona) .Sa ovim motorom  i kratkim krajevima krila,su poboljšane osobine aviona na malim nadmorskim visinama gde je na 1500m razvijao 534km/h,ali su preko 7000m bile lošije.Imao je 4 topa od 20mm i mogao je da nosi  do 230 kg bombi.Medjutim dodatna težina je smanjila brzinu za 50km/h.Napravljeno je i 30 foto-izvidjača LR Mk IIC  sa kamerom F 24.Kasnije je trokraka elisa zamenjena četvorokrakom.
[attachment=4]
Seafire Mk II i nosač aviona Indomitable

Ovi prvi avioni nisu mogli da sklapaju krila pa su ih koristili na starim nosačima koji su imali dovoljno veliki lift,a kasnije su jednostavno stajali na palubi.Učestvovali su u iskrcavanju na obalu severne Afrike.Na Mk I i Mk II su ugradjivane startne rakete RATOG.To je trebalo da omogući poletanje teško natovarenih aviona sa nosača bez katapulta i bez vetra.Medjutim od toga se uskoro odustalo,jer su novi motori omogućavali poletanje i sa većom težinom.
[attachment=5]

Sledeći  Mk III sa novim Merlinom 55 ,nisu mogli da savijaju krilo,sa 4 topa od 20 mm i 230kg bombi,nazvan je NC Mk III( Hibrid) .Ovaj motor je omogućavao veću brzinu na svim visinama.Kasnije su svi prepravljni u Mk III sa prelamajućim krilom.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on November 22, 2011, 06:04:57 pm
Naredni model je bio pravi palubni lovac ,Mk III sa motorom Merlin 55M i pojedinačne izduvne cevi,krilo se prelamalo na gore,stim da je i vrh krila prelomljen .Sa njim je rešen problem sa liftovima na nosačima aviona.Imao je 4 topa od 20mm,ili 230kg bombi ,ili 4 rakete od 27kg.Postojale se verzie  F Mk III – lovac , L Mk III-lovac za male visine,i  LR Mk III –lovac izvidjač,sa kamerom F 24 i upravo je ova verzija Seafire bila najuspešnija. Ukupno je napravljeno 1220 ovih aviona od X 1943 do VI 1945g.
[attachment=1]

U proleće 1944g ovaj avion se najviše koristio u  u odbrani Britanije, a masovno kao pomoć u iskrcavanju  na Normandiju.Oni su bili potčinjeni RAF-u,i uzletali su sa zemaljskih aerodroma u severnoj Francuskoj. Juna 1944g se vraćaju pod komandu Mornarice.
Posle su korišćeni u odbrani Malte i u  južnoj Francuskoj,sa nosača Hunter, Formidable,Stalker i Khedive,pa u lovu na bojni brod Tirpic.Poslednja upotreba u Evropi je bila septembra i oktobra 1944g u Egejskom moru.
Odatle su otišli u Tihi Okean,gde su u toku 1945g učestvovali u napadu na Rangun,Sumatru da bi u avgustu bili nad Japanom.Poslednja bitka u kojoj su učestvovali je bila 15 avgusta 1945g ,kada se 8 Seafire Mk III  sukobilo sa 12 Zeroa.Uspeli su sve da obore uz gubitak jednog aviona.
Sifajer Mk III je korišćen do marta 1946g kada ide u rashod.

Mornarica je htela Seafire sa Griffon motorom,pa je sa  avionom Spitfire Mk XII sa ugradjenom kukom za sletanje u bazi Erbros tokom februara 1943g  počelo ispitivanje,da li može da uzleće i sleće na kratku u usku pistu nosača aviona.Posle uspešnog ispitivanja,početkom III 1943g  je preleteo na nosač aviona Indomiteybl  i na njemu izveo desetak uspešnih sletanja i isto toliko uzletanja.
[attachment=2]
Predseriski Seafire XV

Tako je mornarica dobila nivi lovac Seafire XV,koji je imao trup i sklopiva krila od Sifajer III sa dopunskim rezervoarima u krilima kao Spitfire XII,i motorski sistem i rep kao Spitfire Mk XII.Motor je bio Griffon VI, podešen za male visine,snage  1320ks na visini od 1370m.Imao je dva hladnjaka simetrično postavljenih,i naoružanje tipa C.Ukupno je napravljeno 384 Seafire XV.
Ali tek je  III 1944g  prvi prototip napravljen i počelo je njegovo ispitivanje na nosaču Indefatigeybl.Ispitivanja su se otegla,a u medjuvremenu su napravljena još dva prototipa sa nizom poboljšanja. U proleće 1945g je počela seriska proizvodnja,tako da su u V 1945g tek stigli prvi avioni u eskadrile,pa ovaj avion nije učestvovaou ratu.Medjutim i privikavanje na avion nije išlo glatko. Elisa se kod Griffon motora okretala na suprotnu stranu od Merlina,pa su piloti imali problema da se naviknu u koju stranu da pariraju snažnom motoru.Tako je u početku skoro svaki avion imao oštećenje na kraju desnog krila,a desnu gumu su menjali svakih 5-6 sletanja.Zbog toga je pilotima bilo zabranjeno da poleću sa punim gasom,iako je to ograničavalo borbene koplete.Na prvim Seafire,nos je bio dugačak pa su piloti pri sletanju krivudali levo desno,da bi videli palubu,kod novog aviona nos je još duži.A  onda je otkriven kvar na kompresoru motora,na velikom obrtajima se kvario.To je bilo naročito opasno pri uzletanju,tako da je stavljena zabrana korišćenja Seafire XV.Tek sredinom 1946g je popravljen komresor i zabrana je skinuta.
U toku seriske proizvodnje je bilo nekih izmena ali najveća je bila na kuki za sletanje. Od 51 aviona ugradjivana je kuka tipa Žaoka.To je bila pojačana verzija kuke tipa A jer su i novi avioni bili teži.Sem toga kuka je smeštena na samom kraju trupa,pa omogućuje pilotu da bira položaj aviona i tim se povećava šansa da uhvati sajlu.Promenjena je i kuka katapulta.Od 75 aviona je ugradjivan i raketni sistem RATOG, a naposlednjih 30 je posebna pažnja bila na što glatkijoj površini trupa i krila i kabina    zvana - balon.
[attachment=3]

Treći prototip Mk XV ( MS 473)je poslužio za sledeći model Mk XVII(ili Mk 17 ,posle rata se odustalo od rimskih brojeva),koji je imao ojačani stajni trap,nešto razmaknitije točkove,dodatni rezervoar od 150L  iza pilota u trupu,i kapljastu kabinu. Pravio se kao F Mk 17 – lovac i FR Mk 17 – naoružani izvidjač,naoružanje je i dalje bilo tipa C.Na ovom avionu su uveli i t.z. borbene dopunske rezervoare,koji su glatko stajali ispod krila,omogućavajući sve vrste akrobacija.Mk 17 je stigao u eskadrile IX 1945g,i upočetku je služio na kopnu,najviše kao okupacione snage u Nemačkoj,a tek 1947 je stigao na nosače aviona.
[attachment=4]
Prvi Mk XVII

[attachment=5]
Mk XVII u bojama koje su postale standard 1948g.Vide se uvećani radijatori pod krilima,tropski filter za vazduh,i kuka za zaustavljanje- žaoka


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on November 22, 2011, 06:14:16 pm
Od Spitfirea 21 je nastao Seafire 45,razlikovali su se po ojačanom stajnom trapu,drugačijom radiskom opremom,i sa opremom za sletanje i uzletanje sa palube nosača.Nije mogao da sklapa krila.U toku X 1944g je počelo ispitivanje prototipa.Pokušano je sletanje na nosač Pretoria kestl,medjutim ispostavilo se da je sa njim jako teško sleteti .Ne samo da je teži za 500kg nego je pod punim gasom nemoguće drzati ravno,zbog moćnog motora i elise koja je pravila veliki moment.Na kraju je proizvodjač povukao Seafire 45 kao nepodesan za borbu.
[attachment=1]
Seafajer 45

Poslednji Seafire su bili Mk 46 i Mk 47,nastali iz Spitfire 22. Mk 46 je imao motor Griffon 85 sa direktnim ubrizgavanjem goriva i duplom elisom koja se vrtela u suprotnim smerovima,tako da je ponišavala veliki moment .Imao je kapljastu kabinu,i ispitivanja su počela VI 1946g.Dupla elisa se pokazala dobra za uzletanja,ali i uprostila je pilotiranje.Napravljeno je svega 24 aviona,i to modela F 46 i FR 46,a neki su imali i Griffon 87 sa karburatorom.Poslednjih nekoliko je imalo uvećani rep kao kod Spitfire 24.Svi Mk 46 su korišćeni za obuku pilota.
[attachment=2]
Mk 46

Svi ovi avioni su ustvari bili predhodnici Seafire  47,koji je mogao da sklapa krila.Na prvih 14 aviona su ručno sklapana,kao i na svim Seafire,a kasnije je to radila hidraulika.Prelamala se samo na jednom mestu,iza dela sa oružijem,uvodnik za vazduh je pomeren napred.Raniji modeli su imali Griffon 87,a kasnije su svi dobili Griffon 88 od 2350ks.Razmak točkova je još malo povećan,što je doprinelo da avion napalubi bude stabilniji.Za razliku od ranijih aviona koji su smatrani isključivo lovcima,ovi su imali više namena,lovci-bombarderi,jurišni avion,i izvodjač.Zato su imali četiri topa Hispano,682kg bombi ili 8 raketa,ili dve dubinske bombe.Veliki izbor dopunskih rezervara je omogućio let od 1500km.Mogao je da razvije brzinu od 727km/h,penjanje na 6000m za pet minuta,i plafon od 13000m.Napokon je mornarica dobila avion koji je tražila od početka rata.
[attachment=3]

Proizvodnja je počela 1947g a završila se 1949g,većina aviona je bila kao FR 47,dok je uvodjenje u eskadrile počelo 1948g,a tek naredne je počelo njihova upotreba.Ovaj model se smatra za najudobniji pri sletanju i uzletanju sa nosača aviona,mada je imao tendenciju pri kočenju da se nabije na nos.Kada se u martu 1949g pojavio na nosaču aviona poslednji od 2408 Seafire,reg broja VR972,na brodovima su se već pojavili mlazni avioni.Jedino je u ratu u Koreji 1950g mogao da pokaže sve svoje kvalitete.Ali su ga tamo koristili kao jurišni avion,naoružan bombama ili raketama.Samo je jedan oboren i to greškom,strelac B 29 ge je smatrao Koreancem.Brzo su se trošili pa je do IX 1950 ostao samo jedan potpuno ispravan.Ubrzo su svi povučeni u Britaniju gde su služili kao trenažni avion do 1954g.
[attachment=4]
Mk 47 u ratu u Koreji korišćen je kao kurišni avion,ili izvidjač.

Pored Spiteful pojavila se i njegova mormarička verzija Seafang.Mornarica je 1945g tražila da se od 150 Spitfefula,koje je otkazala avijacija napravi Seafang,i dva aviona za ispitivanje. Prvi  je napravljen od standarnog Spitefula,sa ojačanim stajnim trapom i kukom za sletanje,i katapult kuke.
Prvi seriski Seafang F 31sa motorom Griffon 61 je predstavljen  I 1946g u Farnoroughu  i ukupno je napravljeno osam aviona. On nije mogao da sklapa krila.
[attachment=5]
Seafang F 31

 


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on November 22, 2011, 06:21:45 pm
Onda je napravljen pravi palubni lovac Seafang F32,koji je mogao da sklapa krila i to pomoću hidraulike,imao je motor Griffon 89,i dvostruku elisu,i povećane rezervoare.Napravljeno je 10 ovih aviona.Fabrika jeprobala da proda ove odlične avione pa su avgusta 1946g ispred Holandije leteli Sifang za predstavnike Holanske,Američke i Francuske vojske.
[attachment=1]
Seafang F32

Medjutim mornarica gubi interes za ovaj avion ,pa je od 18 napravljenih samo 11 letelo,ostali su u rasklopljenom stanju poslati u rezervu i nikad nisu leteli.
Interesantno je da je za račun novog mlaznog lovca Atacker ,koji ima ista krila kao Spiteful,isprobavao ponašanje krila na velikim brzinama.Tako je u pikirajućem letu razvio 0,75 od brzine zvuka.Pri većoj brzini nastao je jako drmusanje aviona.Drugo iprobavani su busteri za krilca ,koji bi poboljšali upravljanje na velikim brzinama.U to vreme svi su pokazivali interes za mlaznu avijaciju pa je mornarica otkazala rad  Seafangu ,i htela je da koristi Seafire dok ne stignu ti novi avioni.

Još jedan projekat je zbog mlazne avijacije otkazan,Seafire tip 391,koji se pojavio na crtaćim tablama  20 V 1944g.Da bi boboljšali aerodinamiku krila,hladnjaci ,koji su prepoznatljiv detalj na Spitfireu, su postavljeni u korenu krila.Drugo stajni trap je trebalo da se uvlači u trup,a očekivana brzina je bila 800km/h.Ali on je ostao samo na papiru.
[attachment=2]


[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on November 22, 2011, 10:33:01 pm
Obratite pažnju kako Merlin prede.... :D

http://www.youtube.com/watch?v=A95tD9iZKkc


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on November 23, 2011, 05:16:26 pm
Nešto o primerku iz muzeja Jugoslovenskog Vazduhoplovstva. Tekst je napisao Šime Oštrić.


[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]





Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on November 23, 2011, 08:26:58 pm
Obratite pažnju kako Merlin prede.... :D

Quote

I ovako, preko zvučnika deluje gromoglasno. Kako li je bilo pilotima u kabini, neposredno iza motora i izduvnika?



Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on November 23, 2011, 08:28:51 pm
Obratite pažnju kako Merlin prede.... :D

http://www.youtube.com/watch?v=A95tD9iZKkc

I ovako, preko zvučnika deluje gromoglasno!
Kako li je bilo pilotima u kabini, peosredno iza motora i izduvnika?


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on December 10, 2011, 10:00:12 am
Jedan brisanjaca sa Spitfajerom.  :D

http://www.youtube.com/watch?v=T8_5Qc1mK54

I još malo muzike by RR Merlin orchestra...

http://www.youtube.com/watch?v=P2nlGN6aS8g


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on December 11, 2011, 06:22:03 pm
Tek sam sada video da nisam stavio napomenu da je tekst Spitfire ratna masina ,nastavak teksta Schneiderov trofej-Spitfireovi preci.

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on December 11, 2011, 06:28:04 pm
Jedan brisanjaca sa Spitfajerom.  :D

http://www.youtube.com/watch?v=T8_5Qc1mK54

I još malo muzike by RR Merlin orchestra...

http://www.youtube.com/watch?v=P2nlGN6aS8g
Umalo da otkine glavu ovom tipu što priča. To je vreme kad je RR bio RR, a ne BMW.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: momo PT61 on March 20, 2012, 12:37:04 pm
[attachment=1][attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on March 20, 2012, 10:47:43 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on March 20, 2012, 10:49:14 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on March 20, 2012, 10:50:28 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on March 21, 2012, 12:42:15 am
I jedna moja.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on April 24, 2012, 09:38:49 am
Uživajte. :D

http://www.youtube.com/watch?v=c6c3v9iihgw


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: ssekir75 on April 24, 2012, 09:53:08 pm
ijao miline... :pilot


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on April 26, 2012, 09:26:24 pm
Baš su lepi!


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: duje on May 14, 2012, 04:30:21 pm
Supermarine Spitfire IA

Iz sastava 603. eskadrile  "City of Edinbrgh" Kamuflaža po "uzorku br.1" Ministarstva za zrakoplovnu proizvodnju iz 1940. godine za primjenu nad kopnom" u zonama umjerene klime" S tamnozelenim i svijetlosmeđim gornjim površinama i neuobičajenim bijelo obojenim donjim površinama.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: duje on May 14, 2012, 04:33:00 pm
Sptfire VC-lovac bombarder, iz sastava 253. eskadrile na ratištu Srednjeg istoka


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: duje on May 14, 2012, 04:36:26 pm
Supermarine LF  VB, obojen po "standardnom uzorku br.1" Ministarstva za zrakoplovnu proizvodnju prema "shemi za Srednji istok"


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: duje on May 14, 2012, 04:40:08 pm
Supermarine Seafire III - mornarički lovac, u bojama za upotrebu nad morem u zonama umjerene klime, znakovi pripadnosti su onakvi kave je koristila britanska Pacifička flota


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: duje on May 14, 2012, 04:44:44 pm
Supermarine Spitfire XIVE - lovac i lovac-bombarder, jednosjed, iz sastava 130. eskadrile (kodna slova AP) Kamuflaža i oznake su standardne za razdoblje savezničkog iskrcavanja u Normandiji u junu 1944.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Lemi_O2 on July 19, 2012, 08:07:26 pm
Malo poznata je priča o israelskoj kupovini Spitova u Češkoslovačkoj.1948, u vrijeme nastajanja države izraelci nisu legalno mogli kupiti prijeko potrebne avione od zapadnih saveznika te su se okrenuli Česima koji su, naravno pod ruskim patronatom maksimalno iskoristili situaciju prodavši im katastrofalne Avie S199 te i spomenute Spitfire LF.9E (nakon rata promjenjen je sustav označavanja).
Dakle, kupivši 50 komada, uslijedio je problem kako ih prebaciti do Izraela.Sva oprema koja nije bila prijeko potrebna za let izvađena je iz aviona, ubačeni su dodatni interni trupni rezervoari,  te podtrupni dodatni tank od 90gal (400l).Time su dobili dolet od 2250km.Dostatno za let od čeških Kunovica, do Titograda!
Prva skupina od 6 komada je izvršila prelet 24 rujna 1948, vođa formacije je bio C-54 (prvi kupljeni ilegalno).Kroz narednu zimu bilo je još takovih preleta, čak i bez korištenja Titograda za dopunu gorivom kada su avione opteretili van granica konstrukcije i stabiliteta.
Spitovi su pripadali 101 eskadrili, poznatoj kao Prva lovačka eskadrila.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kilezr on July 19, 2012, 08:20:31 pm

 Lemi imamo na Forumu priču o prebacivanju tih aviona za Izrael.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Lemi_O2 on July 19, 2012, 08:26:31 pm
Nisam vidio, može se ondak obrisati.Ispričavam se.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kilezr on July 19, 2012, 08:56:02 pm

 Nema potrebe. Samo ti kažem zbog toga da pročitaš, lepo obrađeno. Mislim da se operacija zvala " Ajvi Bel" ili nekako tako!' Zaboravio sam ili nešto pomešao. Oprosti ako sam naveo pogrešan naziv.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Lemi_O2 on July 19, 2012, 09:08:32 pm
Našao sam u "sukobima", operacija Velvet (Baršun), odličan tekst.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 20, 2012, 12:02:55 pm
...maksimalno iskoristili situaciju prodavši im katastrofalne Avie S199

Može koja reč više oko te tvrdnje? Pošto ne poznajem taj tip aviona.

LPB


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Lemi_O2 on July 20, 2012, 12:13:05 pm
...maksimalno iskoristili situaciju prodavši im katastrofalne Avie S199

Može koja reč više oko te tvrdnje? Pošto ne poznajem taj tip aviona.

LPB
Sinoć sam postavio topic o S199. Navedeni podaci su iz knjige Billa Gunstona.Usput pitanjce, više nemam opciju za editiranje posta, a trebao bih promijeniti vrijednost površine krila, omašio sam decimalni zarez.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 20, 2012, 01:21:34 pm
Članovi imaju vremenski ograničeo vreme, koliko mogu popravljati postove.
Javi preko PP podatke, da popravim.

Nisam još uspeo preraditi sve postove, odkako se vratio iz dopusta ;)

LPB


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kanader41 on August 12, 2012, 10:36:19 am
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on September 24, 2012, 05:57:25 pm
Da Spitfire može da se koristi za svakakve namene je dokaz ova fotografija.
Na njoj se vidi kako u dodatni rezervoar sipaju PIVO.
Navodno ovaj avion iz 332 norveškog vinga prevozi specijalni tovar vojnicima koji su se iskrcali na Normandiju 1944g.
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on September 24, 2012, 07:24:49 pm
Da Spitfire može da se koristi za svakakve namene je dokaz ova fotografija.
Na njoj se vidi kako u dodatni rezervoar sipaju PIVO.
Navodno ovaj avion iz 332 norveškog vinga prevozi specijalni tovar vojnicima koji su se iskrcali na Normandiju 1944g.
[attachment=1]

A na dodatnom rezervoaru lepo piše "joy juice" - sok veselja - ili radosti.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on February 10, 2013, 11:26:25 am
http://www.youtube.com/watch?v=3ZljRxXsBpc

http://www.youtube.com/watch?v=eBCnsjuCExk

http://www.youtube.com/watch?v=EgvfklVzYZo

http://www.youtube.com/watch?v=vihSJOBN1zE

http://www.youtube.com/watch?v=U0yWzgDsHNI


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: wermez on February 10, 2013, 11:38:10 am
U predzadnjem broju "Politikinog Zabavnika" bio je članak o eskadrili jugoslovenskih pilota u RAF-u.
"Spitfajeri sa Takovskim krstom".


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on March 25, 2013, 11:18:02 am
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on March 25, 2013, 06:48:01 pm
U predzadnjem broju "Politikinog Zabavnika" bio je članak o eskadrili jugoslovenskih pilota u RAF-u.
"Spitfajeri sa Takovskim krstom".

U Zabavniku se često mogu naći zanimljive teme.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on March 26, 2013, 10:31:43 am
[attachment=1]

Mileta Protić i Ratko Jovanović su preleteli (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=13569.0) na Bliski Istok 1941, dok je Arkadije Popov prebegao iz ZNDH, ali ne znam koje godine.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on March 29, 2013, 12:04:49 pm
Verzije Spitfajera.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

Verzije krila Spitfajera.

[attachment=5]

Skenovi su iz monografije Spitfajer, Bojana Dimitrijevića i Aleksandra Koloa.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on March 30, 2013, 10:36:14 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kukador on October 14, 2013, 02:08:25 pm
dobio sam par fotki od tog legendarnog aviona i postam
tekst je na taljanskom iz revije Aiorne iz 1996 g
ako zatreba, mogu prevodit....

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on October 14, 2013, 04:18:30 pm

Prvi bi trebalo da je MK-IX, a drugi MK-XIV?


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kukador on October 15, 2013, 07:15:07 am
Na slici 2 piše, da je Mk XII, za avion na slici 1 i 3 ne piše ništa.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 17, 2014, 08:14:15 pm
Porodično stablo Spitfirea.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on October 21, 2014, 05:24:09 pm
Jedna slika uz starog Fronta.

[attachment=1]

Tekst na slici je mutan(takav je odštampan) ,pa ga dajem posebno.

[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 13, 2015, 08:44:59 am
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 13, 2015, 02:18:31 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on July 13, 2015, 02:33:04 pm

BOŽO, DRUŽE, dokle ćeš nas mučiti prikazivanjem iz svih uglova najlepšeg lovca svih vremena i naroda! Stvarno nije u redu!  ;D. Odoh da ručam, a to će mi suze poći.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 13, 2015, 02:36:46 pm
Slučajno naleteo na ove slike. :)


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on July 13, 2015, 07:57:19 pm
Prelepe slike prelepog aviona!


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Љуба on July 14, 2015, 01:54:06 pm
Slučajno naleteo na ove slike. :)
a ja odoh tamo namerno da uživam u "ne zaštićenim" slikama.

https://plus.google.com/111482883622532440407/posts/9RH4PNgx6vd

Љуба


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 14, 2015, 02:05:16 pm
Čovek bi rekao da hodamo u iste "kafiče" :)


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kukador on July 15, 2015, 01:02:53 pm
evo jedne u CB tehnici

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on July 15, 2015, 01:07:57 pm


Neka od kasnih verzija, sa Griffon motorom i modifikovanim vertikalcem.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: draggan on July 16, 2015, 01:53:13 am
Na fotografijama koje su postavili Bozo13 i kukador je verzija Spitfajera Mk.XVIe (sa krilom tip-e,standardna je varijanta LF sa "potkresanim" krilom (Bozin je na fotkama u varijanti F,"nepotkresano" krilo),motorom Pakard-Merlin 266/Merlin 66,četverokrakom elisom.Ovakav tip kormila pravca se javlja od verzija Mk.VII,VIII,IXe,XVI,PR Mk.X,XI.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 17, 2015, 09:11:06 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on July 19, 2015, 07:51:44 pm
https://www.youtube.com/watch?v=Y5rGyP6SSYM


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 22, 2015, 12:07:31 am
Sea-fire

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on July 22, 2015, 01:34:42 pm
...


[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on July 24, 2015, 07:08:12 am
...


[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on July 26, 2015, 10:00:23 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on July 27, 2015, 09:39:37 am
https://www.youtube.com/watch?v=4iOoiEbtf2w


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on August 21, 2015, 11:43:40 am
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on August 21, 2015, 11:44:36 am
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on October 17, 2015, 08:45:27 am
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on October 29, 2015, 07:35:09 pm
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on December 22, 2015, 11:41:27 am
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on December 22, 2015, 08:38:44 pm
Ima li podataka o tome koliko spitfajera još uvek leti?


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Рашо on December 22, 2015, 08:51:33 pm
Ima li podataka o tome koliko spitfajera još uvek leti?

Од укупно 237 сачуваних примјерака широм свијета, у летном стању је 54.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: dzumba on December 22, 2015, 09:28:06 pm
Ovaj je u Muzeju vazduhoplovstva na Surčinu:

[attachment=1]
[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on June 13, 2016, 10:19:55 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Duki on June 16, 2016, 02:54:02 pm
Ovaj je u Muzeju vazduhoplovstva na Surčinu:

[attachment=1]
[attachment=2]
Ako se dobro sećam, kustos mi je jednom prilikom rekao da je ''grba'' ispod kljuna aviona filter za pustinjski vazduh, zbog te grbe je avion imao nešto manju brzinu, valjda zbog narušavanja aerodinamike. Takođe mi je rečeno da je u istom takvom Spitfajeru poginuo Franjo Kluz.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Kuzma® on June 16, 2016, 05:08:45 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on June 16, 2016, 05:34:19 pm

Ti "malteški" spitfajeri bili su Vb ili Vc. Jedna od tih verzija bi trebalo da ima "clipped" - usečena krila. Filter na "bradi" je svakako za pustinjske uslove, što je naravno povećalo otpor. Međutim, ništa to naročito ne menja u vezi tog možda "najdivnijeg" lovca WWII.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on June 16, 2016, 08:10:30 pm
Ovaj je u Muzeju vazduhoplovstva na Surčinu:

[attachment=1]
[attachment=2]
Ako se dobro sećam, kustos mi je jednom prilikom rekao da je ''grba'' ispod kljuna aviona filter za pustinjski vazduh, zbog te grbe je avion imao nešto manju brzinu, valjda zbog narušavanja aerodinamike. Takođe mi je rečeno da je u istom takvom Spitfajeru poginuo Franjo Kluz.

To je Vouks ( Vokes) pustinjski filter.
[attachment=1]

Postojao je još i Abukir ( Aboukir) filter.
[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on June 21, 2016, 09:32:27 am
https://www.youtube.com/watch?v=8tk-FtH8Zig

https://www.youtube.com/watch?v=aHrdCJLLVXU

https://www.youtube.com/watch?v=_yN9ss2P5rU

https://www.youtube.com/watch?v=1x_qABe30yU


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on April 27, 2017, 08:13:26 am
Harmonizacija naoružanja na Spitu Mk IX na daljini od 200 jardi.

[attachment=1]



Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on May 03, 2017, 06:23:01 pm
Ova harmonizacija mi je baš nejasna - može li neko stručno objašnjenje, kud koje oružje puca?  ???


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on May 03, 2017, 07:01:06 pm

Ova harmonizacija mu dođe "upucavanje". Na slici ja  baš i ne vidim princip  postupka, ali mogu reći da se oružje verovatno upucava tako da se sva zrna na određenom rastojanju stiču u jednoj tački, tj. putanje im se seku. Verovatno se top 20mm kao dalekometniji upucava na veću udaljenost, npr. 500 jardi, a browninzi npr. na 300 jardi. U cilju toga se ležište oružja u krilima može precizno centrirati nekakvim ključem.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: lovac on May 03, 2017, 09:13:57 pm
Putanje prjektila Browinga se seku u jednoj tački, i to je jasno.
Ali gde puca hispano?  :pilot


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: ssekir75 on May 03, 2017, 10:33:29 pm
мислим да се овде у ствари ради о неспоразуму, тј мало чудно обележеној слици. слика у ствари приказује упуцавање оружја, а ове линије приказују где се налази које оружје на авиону, не где су њихове путање зрна. наравно да се све секу у једној линији, уздужној оси авиона, само је питање на којој даљини.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on May 03, 2017, 10:58:09 pm
мислим да се овде у ствари ради о неспоразуму, тј мало чудно обележеној слици. слика у ствари приказује упуцавање оружја, а ове линије приказују где се налази које оружје на авиону, не где су њихове путање зрна. наравно да се све секу у једној линији, уздужној оси авиона, само је питање на којој даљини.

Ја сам такође тако схватио, тј. да линије на слици указују на позицију оружја, не путању зрна.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: ML on May 04, 2017, 09:38:28 am
Radi se o harmonizaciji (topova 20mm i mitraljeza)
Poligon za upucavanje se sastoji od »hangara« koji služi za centriranje aviona i postavljanje u horizontalnu liniju kao prilikom leta što je vidljivo na slici dole. Na krilu je majstor koji periskopom upucava mitraljez
Na 50yds se nalaze tačke za upucavanje, manje za mitraljeze, veće za topove, srednja velika je za nišan u kabini a pored njega za liniju kamere.
Linije topova i mitraljeza se skupljaju u tački udaljenoj 250yds.
Na slici su samo pokazatelji gdje se koja tačka nalazi.
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: ssekir75 on May 05, 2017, 06:16:28 pm
upravo tako.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: ROMAN on September 07, 2017, 03:40:19 pm
Spitfire muzej aviatike Krakow

[attachment=2]

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on November 07, 2017, 06:30:38 pm
Nešto za modelare

[attachment=1]

Spitfire kao izvidjač u SSSR-u

[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on December 01, 2017, 07:51:15 pm

Quote
Spitfire Mk.II of 72 Squadron over the English coast, April 1941


[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on December 01, 2017, 10:59:52 pm

Quote
Spitfire Mk.V from 222 Squadron, May 1943



[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on December 03, 2017, 03:27:23 pm


Quote
Eric Lock in the cockpit of his Spitfire. Just below the cockpit are 26 Swastika emblems denoting aerial victories. Lock has already recorded his final kill – on 14 July 1941. Shortly after this photo was taken, Lock disappeared.


[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on December 04, 2017, 03:13:39 pm

Quote
A squadron of Spitfires flying over the Adriatic Sea (ca. 1944)



[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on June 06, 2018, 11:09:04 am
https://youtu.be/r-YYIgWnlbg


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on October 11, 2018, 12:58:49 pm

Quote
Spitfire in flight


[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on October 11, 2018, 01:02:49 pm

Quote
Spitfire Mark IX of No. 244 Wing RAF at Lentini West, Sicily. (145 Squadron between July 13 and September 1943)



[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on October 11, 2018, 01:03:12 pm

Quote
Spitfire in flight


[attachment=1]

 "in flight" je izgleda jedna od ranijih verzija, prema udvojenim izduvnicima.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on November 25, 2018, 01:02:34 pm

Snimak iz 1980. godine.


https://youtu.be/IDlT04X1HUI


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on November 25, 2018, 01:04:53 pm

Dokumentarac iz 1980. godine.



https://youtu.be/oq4DpOMr4MM


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on November 26, 2018, 11:07:07 am

Quote
600 (City of London) Squadron, Royal Auxiliary Air Force with Spitfire Mk. 21's at Biggin Hill in the summer of 1947.


[attachment=1]





Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on November 26, 2018, 02:31:15 pm

Quote
Supermarine Spitfire Mk. V (Serial No. X4492)


[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Topola on January 09, 2019, 03:50:49 pm
Na Visu:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Bozo13 on January 09, 2019, 06:04:23 pm
Prekrasno! :klap


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: relja on January 09, 2019, 06:50:49 pm
Na Visu:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Kolorizacija ili iz onog famoznog filma u boji koji (niko? :) ) nije video?


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Topola on January 10, 2019, 01:25:16 pm
Nije "bojenje", originalan kolor iz britanskog IWM.

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: relja on January 10, 2019, 01:59:02 pm
Pre svega, hvala za ove fantastične i ekskluzivne snimke.

Malo sam prelistao sajt IWM-a, nisam našao ove kadrove.
Kako mi "zainteresovani" možemo da vidimo i ostatak? Ili čekamo na "nešto" :) ?


Inače, pilot na slici mi liči na Hinka Šoića.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Topola on January 10, 2019, 03:24:26 pm
Kažu da jeste on...

Ja sam našao link posle izvesnog kopanja, a pošto ovde ima par kolega koji već dugo po raznim forumima na ružan i omalovažavajući način govore o mom radu i rezultatima traganja po arhivama, člancima koje imenom i prezimenom objavljujem, intervjuima koje dajem, pa čak i ovde na Palubi, iz normalnim ljudima teško razumljivih razloga, onda prepuštam njihovoj snalažljivosti i sposobnostima da upoznaju forum sa tim materijalom.

Ja ću tebi i zainteresovanim članovima i posetiocima Palube poslati materijal na PM.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: relja on January 10, 2019, 04:22:45 pm
Javno ti - mnogo hvala :)


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: vathra on January 10, 2019, 05:26:46 pm
Filmski zapis je svakako zanimljiv, ali je podatak da je 352sq leteo protiv četnika na Zelengori dosad nepoznat u istoriografiji, pa bi bilo lepo da se postavi izvor za tu tvrdnju.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on January 10, 2019, 09:13:41 pm
Inače, pilot na slici mi liči na Hinka Šoića.

Jeste Hinko je na fotografiji. Evo je još jedna njegova fotografija, na žalost mala.

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on June 03, 2019, 08:07:29 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on October 12, 2019, 09:07:00 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on January 25, 2020, 02:30:49 pm
Izmenjena je konstrukcija,naoružanje,motor,raznoj opremi,tako da su na probi dostigli visinu od preko 15000m.To je bilo dovoljno da već u avgustu 1942g obore jedan JU-86.

https://youtu.be/8WDkj0ZYuiA


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on May 03, 2020, 03:15:39 pm
Ko ima para može da se pokaže

[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Perun on July 03, 2020, 05:23:26 pm
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Perun on July 03, 2020, 05:25:30 pm
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on July 11, 2020, 04:47:24 pm


Quote
Two aircraft from the RAF’s Battle of Britain Memorial Flight performed a flypast over Ditchling before returning to RAF Coningsby in Lincolnshire.



https://youtu.be/rK7tvfQk88A


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on August 19, 2020, 12:01:07 pm


Quote
The incredibly story of the BF-109 that allowed a Spitfire to go back home after being shot.
NOTE : The footage in this video is the best closest representation to what happened. Its not the actual footage



https://youtu.be/vlG7X79WYkA


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kumbor on August 19, 2020, 12:34:38 pm

Na gornjem klipu je neki od novijih, a svakako Grifonovski Spitfire. Verovatno MkXIV.


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on August 29, 2020, 03:20:52 pm
Američki Spitfire u patrolu kod Talijanskog ostrva Panelleira juna 1943g

[attachment=1]




Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on November 02, 2020, 10:08:21 am
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on May 28, 2021, 12:08:02 pm
петак, 28.05.2021.

Спитфајер из Другог светског рата поново у Атини

АТИНА – Авион са ознаком МЈ755, Спитфајер се, након што је реновиран, вратио из Велике Британије на атински аеродром у четвртак поподне и биће коришћен приликом обележавања разних годишњица у Грчкој. Два борбена авиона Ф-16 су дочекала Спитфајер када је ушао у грчки ваздушни простор пошто је три године провео у Великој Британији на реновирању, пренела је агенција АНА.

„Повратак Спитфајера је веома важан дан”, рекли су из ИКАРУС фондације која је платила реновирање авиона. Обука грчких пилота који ће летети авионом почеће у Великој Британији у јуну. Авион са ознаком МЈ755 се користио у ратним сукобима током Другог светског рата, а у Грчку га је довезао британски војни пилот Џорџ Дан 1947. године. У априлу исте године, авион се прикључио 335. Краљевској грчкој јуришној ескадрили, а од 1949. године, преноси Танјуг, је коришћен као авион за обуку. Након тога, 1953. године је трајно приземљен и пребачен је у ратни музеј у Атини. Пре три године је послат у Велику Британију на реновирање.

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on July 26, 2021, 03:01:30 pm
Spitfire kao izvidjač

Početkom 1 S.R. avioni su bili nenaoružani i glavni zadatak je bio izvidjanje,snimanje neprijateljskih položaja.Nisu nosili oružije da bi bili što lakši i brži.Kasnije ,muka ih je naterala da se naoružaju.Krajem 30 tih se istorija vraća i ponovo dolazi ideja o nenaoružanim brzim avionima izvidjačima.

Jedan od prvih je bio A.S.Jakovljev koji je 1939g predložio brzi dvomotrni monoplan.Medjutim vojska je bila sumnjičava i odbila plan.Uzeli su seriski avion sa mitraljezom u zadnjoj kabini.Japanci su imali sličnu ideju pa su na brzom Mitsubishi  Ki 46 montirali kameru ,ali i  mitraljez.De Havilland je svog brzog Mosquito pretvorio u uzvidjača.

Nešto pre početka rata britanski vaz.oficir Maurice Longbottom je predložio da se zadatke strateškog foto izvidjanja povere brzom jednosedom lovcu.To je tada bilo apsolutno novo.Sve do tada te zadatke je obavljao preuredjen bombader .Nemci su ,naprimer,opremili sa kabinom pod pritiskom svoj Junkers Ju 86 za takve zadatke.

U prvim mesecima rata se ispostavilo da nijedan Britanski izvidjač(tada Blenheim) ne može da prodre duboko u neprijateljsku teritoriju ,dobro branjenu  sa PVO .Tada je ideja Longbottom-a isprobana.Izbor je pao na najboljeg tadašnjeg lovca Supermarine Spitfire.Tada, u najvećoj tajnosti su dva Mk I prepravljena za tu ulogu.

PR Type A (PR MK I) Skinuli su svo naoružanje i municiju,radio stanicu,nema jarbol za nju,sve spojeve zatvorili i ceo avion ispolirali.Tako je dobijeno još 16-24km/h brzine(u zavisnosti od visine).Poklopac kabine ima sa strane dve izbočine,radi boljeg pogleda.U delu gde su mitraljezi stavljene su dve kamere F.24 od 5in ,usmerene ka dole.Pojavio se 1939g.
Kasnije su ova dva PR Mk I prepravljena na PR Mk III

[attachment=1]
Izgled kabine kod prvih modela.Uočava se ispupčenje na poklopcu kabine i nedostatak jarbola antene.

Prvobitno su označavani slovima po verzijama od A do F .Medjutim to je unosilo zabunu jer su avionima tako označavana i  krila.Od jeseni 1941g svi avioni se označavaju sa PR i rimskim brojevima.Prvih šest ( I-VI ) je dodeljeno postojećim modelima,iako su prva dva( A i B ) već u to vreme izbačeni iz upotrebe.Tako da su Mk VI i PR Mk VI  dva potpuno različita aviona.

Postoji priča da je prvu akciju izveo upravo Longbottom,ali se izgubio i umesto nemačka snimio belgiska utvrdjena na granici.U svakom slučaju pokazali su svoju vrednost.


PR Type B (PR MK II)  Iako su prva dva pokazala da ideja valja,pokazali su i nedostatke.Avion je imao mali radijus ,a kamera nije bila dovoljno detaljna.Zato je dobio rezervoar iza pilota od 29 galona i nove F.24 od  8in kamere.Prvi put je upotrebljen u februaru 1940g.

PR Type C (PR MK III) ovo je prva verzija radjena u većem broju.Svih 40 je napravljeno prepravkom postojećih aviona. Prednja ivica krila je postala rezervoar za dodatnih 30 galona goriva.Dve kamere F.24 od  8in su stavljene u blistere(ispupčenja) ispod desnog krila.Takodje je mogao da nosi jednu F 24 kameru u trupu koja snima na dole.Korišćeni su od marta 1940g

[attachment=2]
Na donjoj slici se vide blisteri pod krilima.Ispod desnog krila su kamere ,a levog rezervoar

PR Type D (PR MK IV) je mogao da nosi različite kamere  ,svaka je imala svoju oznaku - po jednu W : F.8 od 20 in, X : F.24 od 14 in  , Y : F.52 od 36 in , ili dve S : F.24 od 14 in.Pored toga dobio je nove rezervoare u krilima( krilo verzija D) ,sve ukupno 114 galona(520 litara po krilu). Dolet je sada 2000km,i stigao je do Štetina na Baltiku.Ova verzija je napravljena u većem broju od drugih-229.Bio je prozvan “bowser” zbog količine goriva koje je nosio.Pojavio se u jesen 1941g.Jedan deo je predat SSSR-u.

[attachment=3]

PR Type E (PR MK V)  napravljen je samo jedan ove varijante,ali je značajan jer je nosio kameru koja snima 90° u odnosu na let.Tako je moguće slikati i sa manje visine.Sve ostale kamere snimaju sa velike ili srednje visine.


PR Type F je prvi PR VI ovo je bila privremena verzija koja je trebala da se koristi do pojave Mk IV .On s e pojavio u martu 1940g i trebalo je da leti do Berlina. Da bi tamo stigao dobio je dva rezervoara od 30 galona ispod krila ,kao i još jedan u trupu.Nosio je dve F.24 od  8in ili dve F.8 sa žižnom daljinom od  20in. Kasnije je dobio F.24 od  14in koja snima u kosom položaju.Imao je uveličani rezervoar ulja i veće balone sa kiseonikom.Svi raniji modeli  B i C su prepravljeni u F.

PR VII (negde se vodi i kao Type G) Avion sa kosom kamerom mora da se spusti da bi snimao i tako se izlaže neprijateljskim lovcima.Preostalo je da se naparavi  naoružani izvidjač.Prvi  PR VII je imao standardnih osam mitraljeza Mk IA u kombinaciji sa dodatnim rezervoarima.Nosio je jednu koso postavljenu kameru F.24  od 14in koja je mogla da bude postavljena levo ili desno,kao i dve vetikalno postavljene F.24 od 5 inch  i  14 inch.Napravljeno ih je 45 prepravkom standardnih Mk V.


[attachment=4]

PR IX  ovi su nastali od modela Mk IX ,ali u malom broju.Skinuto je naoružanje i postavljene dve kamere koje snimaju na dole.

FR Mk IX  za snimanje sa malih i srednjih visina se koristio ovaj model.On je zadržao naoružanje -topove Mk IX za odbranu. FR (Fighter Reconnaissance) je imao jednu koso postavljenu kameru F 24.Ovo su bili najače naoružani izvidjači i napravljeno ih je mali broj.

[attachment=5]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on July 26, 2021, 03:06:05 pm
PR X  Napravljeno je samo 16 primeraka i pojavio se u proleće 1944 a povučen septembra 1945g.Nastao je od trupa Mk VII i krila PR Mk XI gde je umesto naoružanja bio rezervoar od  66 galona.Deo je predat SSSR-u

[attachment=1]
Spitfire PR X  Uočavaju se otvori za kamere na dnu  trupa

PR XI  Avion je nastao od trupa Mk IX sa dodatim rezervoarima u trupu i PR rezervoarima u krilima.Imao je i radio stanicu.Od svih PR varijanti ovaj je napravljen je u navećem broju - 470 primeraka.Let prototipa je bio novembra 1942,a u eskadrile je stigao u leto 1943g.Radjen je do 1944g.On je imao univerzalnu instalaciju kamera što je omogućilo da koristi razne kamere.Obično je nosio dve  F.52 , dve  F.8s (20in), jednu  F.52 (20in) i dve F.24 (14in) kombinovano sa  jednom  F.24 (14in or 8in) u kosom položaju.Za srednje i nisko taktično izvidjanje ima kameru  F 24 od 5 inch koja se nalazila iza točkova u krilima.Deo je predat SSSR-u

[attachment=2]
Spitfire PR Mk XI  Primećuje se da ima jarbol za antenu

PR XIII  Ovo je avion za nisko izvidjanje i nastao je od starih modela Mk I , Mk V  i Mk VII. Za odbranu je nosio četiri mitraljeza,što je ograničilo njegov dolet.Pojavio se 1943g i bio avion koji je nisko izvidjao obalu Normandije za Dan D ,sa dve vertikalne kamere F 24 i jednu za koso snimanje F 24.

[attachment=3]

 PR XIX  Ovo je bio jedini PR avion sa Griffon motorima.I on je nastao kombinacijom , trup Mk XIV ,krila od PR Mk XI ,i kabina od PR Mk X pod pritiskom  .On nije imao kamere u krilima već rezervoare(254galona) ,i odbacive rezervoare ispod trupa od 90 do 170 galona. Mogao je da razvije brzinu do 700km/h i da dosegne visinu od 13000m i praktično bio neuhvatljiv za nemačke lovce.Nosio je tri kamere u trupu-dve vertikalne i jednu kosu.Pojavio se u maju 1944g  i leteo do aprila 1954g u RAF-u.Opstala su tri do 1957g koji su leteli za istraživanje meteorologije

[attachment=4]


Mornarica je imala svoje izvidjače
Seafire  LR.Mk.IIC  nosio je kameru F 24 nastao je od   PR Type C
Seafire  LR.Mk.III   nastao od   PR Type C



Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on July 30, 2021, 02:53:37 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on July 30, 2021, 02:57:33 pm
[attachment=1]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on July 31, 2021, 12:50:51 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: MOTORISTA on August 07, 2021, 10:17:52 am
https://youtu.be/WnPVD8FhDxE


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: Dreadnought on October 15, 2021, 11:00:56 am


Quote
Messerspit - The Frankenstein Fighter

What happens when you mate a captured Spitfire with a Messerschmitt 109? You get a "Messerspit", a WW2 Frankenstein fighter.




https://youtu.be/5s2YabkzSrg


Title: Re: Spitfajer - ratna mašina
Post by: kosta1961 on February 23, 2022, 05:41:04 pm
Porodično stablo Spifire
celo je mnogo veliko pa ga dajem u delovima.Pokušajte da ga sastavite.
Podeljeno je po modelima,proizvodjačima i broja napravljenih.
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info