PALUBA

RV i PVO => Sistemi PVO => Topic started by: Љуба on November 30, 2011, 01:20:21 am

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Љуба on November 30, 2011, 01:20:21 am
Овај текст је урађен током маја месеца ове године, свакако да је дошло до нових података у вези ПАРС  "NASAMS", али то може у каснијим дискусијама да се нагласи.
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Љуба on November 30, 2011, 01:21:58 am
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

Коришђени извори:

The Naval Institute guide to world naval weapons systems, 1997-1998  By Norman Friedman

http://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS
http://www.defenseindustrydaily.com/dutch-order-nasamsslamraam-air-defense-systems-02861/
http://defense-update.com/products/n/nasams_300409.html


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Pera on November 30, 2011, 01:49:47 am
[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: pvanja on December 02, 2011, 08:54:19 am
Treba napomenuti da je ovaj sistm bio a mozda je i sad odgovoran za PVO bele kuce.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: rotring on December 02, 2011, 09:34:24 am
Treba napomenuti da je ovaj sistm bio a mozda je i sad odgovoran za PVO bele kuce.

Onda nije ni cudo sto je devetog jedanaestog bila takva bezanija iz Bele kuce.......


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Рашо on December 02, 2011, 10:25:28 am
Nikad mi se nisu dopadali ovi "suhoputni" sistemi pravljeni oko avionskih vođenih raketa.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Љуба on December 02, 2011, 11:41:28 am
Nikad mi se nisu dopadali ovi "suhoputni" sistemi pravljeni oko avionskih vođenih raketa.
Лепо си се оградио са "нису ти се допали". Ипак су то добри системи, а и није их ни тако мали број.



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: kumbor on December 02, 2011, 12:03:37 pm
Norvežani su ga još davno izabrali kao osnovni PVO sistem za male/srednje visine, za zamenu HAWK-a.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Љуба on December 02, 2011, 02:30:36 pm
Treba napomenuti da je ovaj sistm bio a mozda je i sad odgovoran za PVO bele kuce.
Можда ипак треба прочитати уводни текст:

"Норвежани су у развој пошли од већ провереног ракетног система СЛ-АМРААМ (Surfaced Launched AMRAAM), а који представља први ракетни систем ПВО запада, са активним самонавођењем. Што се тиче американаца они су 11.01.2011:  након више од деценије развоја, и без налога, отказала производњу SLAMRAAM, и поред тога што су потрошили 3 милијарде долара до сада, а због процена, да би стављње у производњу коштатало још 12 милијарди."

Значи да систем, на који мислиш (SLAMRAAM) никад није био оперативан.

[attachment=1]
[attachment=2]

ево мало податак и о њему.

Иначе, расправа на ту тему вођена је овде:
http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?183196-NASAMS-II-to-protect-chilean-sky&p=5087751&viewfull=1#post5087751

"4 NASAMSII batteries was deployed in Washington DC during the inauguration of President George Bush in 2005, so it obviously have its strengths too. "


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: rotring on December 02, 2011, 07:51:55 pm
http://www.youtube.com/watch?v=edcg-rFsLhI



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Ed Norton on December 16, 2011, 01:39:31 pm
Svaka cast na temi cika Ljubo  :klap Vidim da je moj apel imao smisla i ujedno se izvinjavam na zakasnelom zapazanju teme ;D


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: duje on June 27, 2013, 01:10:38 pm
Vir: Defender
http://www.defender.hr/


Norveška preuzela raketni sustav PZO NASAMS
 
Datum objave:
27.06.2013

Američka tvrtka Raytheon je isporučila prvi High Mobility Launcher (HML) za norveški nacionalni raketni PZO sustav NASAMS kako bi Norveška osigurala napredne mogućnosti protuzračne obrane, prenosi kanadski Ottawa Citizen. Kada je vrijeme ključan faktor u zaštiti visoko vrijednih ciljeva i stanovništva, HML značajno smanjuje vrijeme potrebno za transport i spremnost sustava.

"Norveško ratno zrakoplovstvo, prvi je međunarodni kupac NASAMS sustava koji je dobio mobilno rješenje, lako prenosivo, između ostalog, i u C-130", rekao je Sanjay Kapoor, potpredsjednik Integrated Air and Missile Defense u tvrtki Raytheon Integrated Defense Systems. "Ovo je važan korak za Raytheon i našeg partnera Kongsberg zbog toga što je sustav lako prenosiv, te daje sigurnost i zaštitu snagama na terenu u susret rastućim prijetnjama."





Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Jester on March 27, 2014, 11:35:30 am
Članak o ovom sistemu u dva dijela objavljen na stranici "Hrvatski Vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)" 2011 godine ,autor je Vladimir Superina ;

PZO zemaljski sustav NASAMS (I. dio)

Proteklog je desetljeća zemaljski PZO sustav NASAMS i njegove izvedenice osim uporabe u matičnoj zemlji proizvođaču našao svoje kupce u još devet drugih, uglavnom NATO zemalja postavši tako najprodavaniji zemaljski PZO sustav ne samo unutar Saveza već i šire


Sustav NASAMS zajednički je proizvod norveške tvrtke Konsberg i američke Rytheon koji se (ili će ubrzo) operativno rabi u Norveškoj, SAD-u, Grčkoj, Španjolskoj, Turskoj, Nizozemskoj, Švedskoj, Poljskoj, Finskoj i Čileu. Veliki komercijalni uspjeh ovog sustava prigoda je pobliže ga upoznati.

[attachment=1]

Povijest sustava

Osamdesetih godina prošlog stoljeća Norveška se suočila s velikim dvojbama oko protuzrakoplovnog sustava (PZO), posebno zemaljskog. Postojeće četiri vatrene jedinice PZO zemaljskog sustava Nike Hercules, raspoređene za obranu šireg područja glavnog grada Osla, bile su zastarjele te sa stajališta, tada, modernih ugroza neisplative za daljnju operativnu uporabu. Trebalo ih je zamijeniti novijim i djelotvornijim sustavima.
Premda noviji i djelotvorniji, sustav I-HAWK, također u uporabi u oružanim snagama Kraljevine Norveške, počeo je pokazivati nedostatke u novim uvjetima. Postao je nedovoljno djelotvoran protiv ciljeva na malim i iznimno malim visinama i nedovoljne brzine reagiranja na iznenadnu pojavu niskoletećih ciljeva. Premda je imao skromne mogućnosti istodobnog gađanja dvaju ciljeva koji lete na međusobno malim udaljenostima, nije bio sposoban suprotstaviti se masovnom naletu zrakoplova. Osim toga trebalo ga je učiniti mnogo manje osjetljivim na elektroničko ometanje protivnika koje se iznimno razvilo i primjenjivalo u svim sukobima. Kako je dio I-HAWK opreme bio razmjerno nov i uporabljiv još najmanje desetak godina, cijeli je sustav bilo nužno brzo poboljšati ili ga zamijeniti nekim drugim.
Uvidjevši to, Kraljevsko norveško ratno zrakoplovstvo je 1983. izradilo studiju o stanju i budućim PZO zahtjevima. Studija je bila osnova za pokretanje mnogih projekata poboljšanja ukupnog PZO sustava Norveške, ali i njegova boljeg uključivanja u jedinstven sustav PZO NATO zemalja. Jedan od programa bio je i znatno unapređenje mogućnosti šest I-HAWK paljbenih jedinica u triad- konfiguraciji, čega su se zajednički prihvatile norveška tvrtka Konsberg Defence & Aerospace i američka tvrtka Raytheon Company koje su početkom 1984. o tome potpisale sporazum. Studija o modernizaciji predviđala je dvije etape.

Prva je zamjena triju radara sustava I-HAWK (AN/MPQ-50 - motrilačkog radara, AN/MPQ-51 - radara za motrenje malih visina i AN/MPQ-51 - radarskog daljinomjera) jednim modernim, trodimenzionalnim radarom s elektroničkim skeniranjem. Izabran je, tada veoma moderan, radar AN/TPQ-36A tvrtke Raytheon.
Druga je etapa zamjena bitničkog nadzornog središta AN/TSW-8 i vodnog zapovjednog mjesta AN/MSW-11 jednim središtem za upravljanje paljbom tvrtke Konsberg.
Radar za osvjetljavanje cilja AN/MPQ-46, lanseri raketa M-192 i rakete MIM-23B ostale su netaknute, zapravo nisu se ni mogle mijenjati jer je raketa i dalje bila poluaktivno radarski samonavođena te joj je bio nužan radar za osvjetljavanje cilja. Projekt je dobio naziv NOAH - Norwegian Adapted HAWK. Projekt je bio zgotovljen do početka 1987. kada je modernizirana prva bitnica. Do sredine 1989. svih je šest bitnica bilo modernizirano na novu konfiguraciju, a zadržale su se u operativnoj uporabi gotovo do početka novog stoljeća. Ukupno je nabavljeno 25 radara AN/TPQ-36A i napravljeno 25 središta za upravljanje paljbom (FDC - Fire Direction Centre). Uspjeh ove modernizacije bio je osnova za nastavak rada koji će dovesti do stvaranja sustava NASAMS.

[attachment=2]
slika 2 : Središte za upravljanje paljbom postavljeno je na lako terensko vozilo

Naime, novi je sustav ujedinjavao jednake podsustave, FDC i AN/TPQ-36A s novim lanserima i raketama. Ideja je prihvaćena, pogotovo kada je za raketu izabrana AMRAAM. Stoga je početkom 1989. godine sklopljen novi ugovor sa zrakoplovstvom o razvoju sustava NASAMS. Novi je sustav zgotovljen do sredine 1993. kada je i isproban u gađanju ciljeva meta u Kaliforniji na poligonu San Nicolas Island u središtu za ispitivanje oružja za ratovanje u zraku Ratne mornarice SAD-a. Uspjeh je bio potpun, lansirane su četiri rakete od kojih dvije s istog lansera na poprilično udaljene ciljeve i sve su pogodile gađane ciljeve. Proizvodnja sustava NASAMS počela je 1992. godine, a prve su dvije paljbene jedinice dostavljene norveškom Kraljevskom ratnom zrakoplovstvu potkraj 1994. Te godine sklopljen je novi ugovor kojim su se sve bitnice NOAH sustava trebale pretvoriti u NASAMS bitnice zadržavajući FDC-ove i radare AN/TPQ-36A. Radeći na sustavu i prateći dostignuća, posebno u tvrtki partneru, Rayrheonu, već je potkraj 1996. bilo jasno da će ubrzo radar AN/TPQ-36A biti zamijenjen novijim radarom većih mogućnost, AN/TPQ-64 Sentinel, koji se upravo počeo uvoditi u PZO postrojbe KoV-a SAD-a. Nastali su uvjeti za razvoj sustava NASAMS II koji je stvoren na prijelazu tisućljeća uz prve dostave gotovih sustava u jesen 2003.

[attachment=3]
slika 3 : Unutrašnjost središta za upravljanje paljbom

Sustav je našao dvanaest kupaca u deset zemalja; oružane snage SAD rabe ovaj ili sustave s većinom istih podsustava u KoV-u, Ratnom zrakoplovstvu i Marinskom korpusu. Sustavom je čak bio branjen glavni grad SAD-a Washington tijekom druge inauguracije predsjednika George W. Busha za predsjednika SAD-a, u siječnju 2005.
Trenutačno se u tvornicama u Norveškoj i SAD-u proizvode sustavi za Finsku, a u proljeće prošle godine sklopljen je ugovor za prodaju sustava Čileu.
Sustav čini nekoliko podsustava: rakete AMRAAM-120, lanseri raketa, radar AN/TPQ-36A ili AN/TPQ-64 Sentinel kod inačice NASAMS II, FDC-a, agregat za napajanje podsustava, podsustav veza i vučnih/tovarnih vozila.

Raketa AIM-120 AMRAAM

Raketa AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) je raketa zrak-zrak srednjeg dometa, dometa većeg od vizualnih mogućnosti pilota zrakoplova koji ju lansira. U naoružanju je zamijenila stariju raketu AIM-7 Sparrow.
Potkraj sedamdesetih godina prošlog stoljeća oružane snage SAD-a su odlučile zamijeniti tada već zastarjelu raketu srednjeg dometa Sparrow novijom koja će biti ne samo većeg dosega nego i radarski samonavođena tipa lansiraj i zaboravi. Naime, Sparrow je, kao poluaktivno radarski samonavođena raketa, zahtijevao da se gađani cilj neprekidno i stabilno osvjetljava s aviona koji ju je lansirao tijekom cijelog procesa gađanja. Premda je bilo pokušaja da se gađani avion osvjetljava s nekog drugog aviona, to nije prevladalo zbog brojnih tehničkih poteškoća kao i zbog potrebe za iznimnom koordinacijom posada obaju aviona. Za sve to vrijeme nije se mogao gađati drugi cilj, a avion koji je lansirao Sparrow raketu se morao nastaviti približavati gađanom zavionu čime se dovodio u opasnost da i na njega bude lansirana slična raketa, čak da bude uništen prije negoli završi proces gađanja s nekog drugog aviona.

Jednostavnije rješenje bila je konstrukcija nove rakete s radarom ugrađenim u nju, dakle, s potpunom autonomnošću rakete nakon njezina lansiranja. Kod postavljanja taktičko-tehničkih zahtjeva za novom raketom uvjetovano je da bude brža, manja i lakša od prethodnika Sparrow rakete, da ima poboljšane mogućnosti protiv niskoletećih ciljeva, da bude znatno otpornija na elektroničko ometanje protivnika, te da se znatno skrati vrijeme bavljenja pilota procesom gađanja kako bi se moglo istodobno gađati više ciljeva.

[attachment=4]
slika 4 : Radar AN-MPQ-64 Sentinel na položaju

Radovi na novoj raketi počeli su potkraj sedamdesetih godina, a u veljači 1984. lansiran je prvi prototip ove rakete s aviona F-16. No zbog raznih tehničkih, ali i političkih problema koji su se pojavljivali tijekom razvoja i koji su, jedan po jedan, uspješno rješavani, prvo nadzvučno uspješno lansiranje izvedeno je u rujnu 1987. Premda su prve predserijske dostave ove rakete počele 1988., njezina je operativna uporaba počela 1991. Valja uočiti da je ugovor za proizvodnju NASANS PZO sustava potpisan i prije negoli je AMRAAM raketa postala operativna. Do danas se ova raketa rabi sa 16 višenamjenskih aviona Zapadne proizvodnje (AV-8B Harrier II, BAE Sea Harrier, Eurofighter Typhoon, F-4 Phantom II, F-14 Tomcat, F-15 Eagle, F-15E Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet, F/A-18E7F Super Hornet, F-22 Raptor F-5S/T, Panavia Tornado ADV, JA 37 Viggen, JAS 39 Gripen, i HAL Tejas.) u 37 zemalja diljem svijeta, a proizvedeno je više od 12.000 komada ove rakete svih inačica. Tijekom ovog vremena, raketa je nekoliko puta modernizirana, pa danas postoje inačice A, B, C, C-4/5/6/7 i D. Pri svemu tome ona nije fizički povećavana te su sve inačice uporabljive s PZO sustava NASAMS.
Raketa AMRAAM je u zrakoplovnoj inačici imala prvu borbenu uporabu prosinca 1992. kada je njome jedan američki F-16D srušio irački MiG-25 koji je povrijedio južnu zonu zabrane letenja u Iraku. Do danas je ovim raketama srušeno ukupno devet aviona u raznim ratovima među kojima je već spomenuti MiG-25, MiG-23 šest MiG-29 i J-21 Jastreb koje su lansirane s aviona F-16, američkih i nizozemskog te američkog F-15.

[attachment=5]

Raketa AMRAAM ima masu 152 kg, od čega na bojnu glavu, rasprskavajuće-fragmentirajućeg tipa, otpada 22 kg, dužinu 3,66 m, raspon krila 0,53 m, promjer tijela 0,178 m, najveću brzinu leta 1020 metara/sekundi (4 maha) i raspoloživo preopterećenje do 40 gravitacija.
Njezin najveći doseg zavisi od niza čimbenika, primjerice brzine kretanja aviona s kojeg se lansira, brzine i visine cilja na koji se lansira, njegova manevriranja tijekom procesa gađanja, visinske razlike aviona s kojeg se lansira i onoga koji se gađa itd. pa se u raznoj literaturi spominje domet od 40 do čak 60 km kada se lansira s aviona. Svakako, lansirana sa zemlje može ostvariti znatno manji domet pa se spominje 20 do 30 km.
Aerodinamična shema rakete AMRAAM je standarnog tipa. To znači da su upravljajuće površine iza nosećih površina, zapravo noseće površine su približno na polovici dužine rakete, a upravljajuće sasvim na kraju rakete, u repu. U repu rakete je smješten i sustav za pomicanje upravljajućih površina, ali i prijamna antena veze podataka. Bojna je glava na sredini rakete u visini krila, zatim slijedi autopilot i računalo, radarski sklop, izvori napajanja, i u nosu rakete je servosustav pokretanja antene i radarska antena ispod prozračnog prednjeg aerodinamičkog konusa.

Najzanimljiviji je sustav vođenja rakete. Neposredno prije lansiranja rakete, dok je još na lanseru, avionskom ili zemaljskom, raketa prima podatke o cilju (pozicija u prostoru u odnosu na lanser, brzinu i smjer kretanja). Na temellju tih podataka u računalu rakete se proračunava buduća točka susreta rakete i cilja i raketa se usmjerava prema njoj. Ako, tijekom leta rakete, dođe do bitnije promjene parametara kretanja cilja, na raketu se šalju, jednokratno, novi relevantni podaci o cilju, a računalo proračunava novu buduću točku susreta rakete i cilja te se preusmjerava prema njoj. Osvježeni podaci o kretanju gađanog cilja mogu se na raketu slati više puta ili periodično tijekom leta rakete. Radar rakete uključuje se na izabranoj udaljenosti rakete do cilja, obično na daljini 10 do 20 km. Leteći u smjeru buduće točke susreta rakete i cilja, sa ili bez korekcija te točke tijekom leta, u trenutku uključenja radara cilj će biti radarski vidljiv i raketa će se nastaviti voditi prema cilju vlastitim radarom. Radar na raketi moderne je tehnologije, vrlo zaštićen na ometanje s antenom tipa antenske rešetke. Činjenica da radi vrlo kratko vrijeme, tijekom leta rakete, dodatno ga zaštićuje na ometanje. Računalo rakete ima mogućnost proračunavanja putanje rakete s uzdizanjem da bi se izbjegle geografske zapreke njezinu letu (up and over trajectory) te režim rada radara prema zemlji sa zaštitom od ometanja izazvanog zemaljskim smetnjama (all aspect, look down missile seeker). To joj omogućuje, ako se cilj vidi bilo kojim izvorom informacija o njemu, gađati i ciljeve koji lete u maski terena na vrlo malim visinama koji se ne mogu vidjeti s lansera.

Ovakvim izborom sustava vođenja ostvareni su svi postavljeni taktičko-tehnički zahtjevi za novu raketu. Štoviše, omogućeno je istodobno gađanje većeg broja ciljeva, međusobno znatno udaljenih, lansirajući rakete čak i s jednog lansera, jednu za drugom, u vrlo kratkim vremenskim razmacima.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Jester on March 27, 2014, 11:40:20 am
Lanser raketa

Lanser sustava NASAMS sjedinjava šest transportno-lansirnih kontejnera za smještaj raketa. U svakom kontejneru je po jedan avionski lanser tipa LAU-129 na koji se pričvršćuje AMRAAM raketa. Zatvoreni su kontejneri izabrani da bi se rakete na lanserima bolje štitile od vremenskih utjecaja, posebno zimi po niskim temperaturama i uz obilne padaline, česte u Norveškoj, ali i od mogućih oštećenja raketa tijekom premještanja lansera. Naime, lanseri se mogu premještati s jednog na drugi paljbeni položaj s raketama u njima; tada bi, kod otvorenih lansera, lako moglo doći do oštećenja raketa, primjerice granama drveća i slično. Osim toga, u zatvorenim kontejnerima nije moguće vizualnim motrenjem procijeniti koliko stvarno ima raketa spremnih za uporabu promatrana paljbena jedinica. Transportno-lansirni kontejneri su pričvršćeni na jedinstven okvir i pokreću se kao jedinstveno tijelo. Mehanički su pričvršćeni za okvir na koji je pričvršćen i podsustav za elektro- napajanje lansera, hidraulički sustav za podizanje transportno-lansirnih kontejnera na fiksnu elevaciju od 30 stupnjeva i za pokretanje kontejnera u krug. Četiri hidraulične noge omogućuju spuštanje čitave konstrukcije s vozila na tlo i njezino podizanje na vozilo. Za prevoženje lansirnog sustava nužan je kamion nosivosti 5 tona. Rakete se mogu lansirati i kada je lanser na kamionu i kada se spusti na zemlju. Za obranu nepomičnih objekata zaštite uobičajeno je čitavu konstrukciju spustiti na zemlju. Hidrauličnim se nogama čitav lanser nivelira u vodoravan položaj.

[attachment=1]
slika 6 : Lansiranje rakete AMRAAM

Lanser se, i kad je na tlu i kad je na vozilu, može okretati u vodoravnoj ravnini za 360 stupnjeva, ali ako se predviđa lansiranje s vozila, onda mu se naknadno odrađuje zona zabrane lansiranja suprotno od kabine vozila za po 20 stupnjeva, lijevo i desno. U okomitoj ravnini raketa se uvijek lansira pod kutom od 30 stupnjeva.
Lanser poslužuju četiri vojnika koji su zaduženi za njegovo redovito održavanje, vožnju vozila na kojem se lanser prevozi, pripremu lansera za lansiranje s vozila ili sa zemlje te punjenje lansera raketama. U ovoj posljednjoj radnji pomaže im posluga transportnog vozila za prijevoz doknadnih raketa koje na sebi ima i dizalicu za pretovar raketa na avionski lanser u kontejneru. Krila i upravljajuće površine montiraju se na raketu pošto je ona učvršćena na avionski lanser, gredu s koje se raketa i lansira. Kod pražnjenja kontejnera najprije se skidaju ove površine, nakon čega se raketa pretovara ponovno u transportno vozilo.

[attachment=2]
slika 7 : Raketa AIM-120 AMRAAM prilikom punjenja lansera sustava NASAMS

Američki pristup lanseru bio je znatno drugačiji. Njima je bilo mnogo važnije stvoriti lanser što manjih dimenzija da se olakša transport zrakoplovima na veće udaljenosti. Stoga su lanser smjestili na svoje standardno visoko prohodno terensko vozilo HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). Na svakom je vozilu šest avionskih lansera LAU-129 za po jednu raketu AMRAAM. No ove rakete nisu zaštićene od vanjskog utjecaja. Ostale odlike lansirnog sustava vrlo su slične lansirnom sustavu NASAMS.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Jester on March 27, 2014, 11:46:41 am
PZO zemaljski sustav NASAMS (II. dio)

Najveća je vrijednost sustava NASAMS u tome što je raketa koju rabi, bez ikakvih radnji ili preinaka, uporabljiva i sa zrakoplova (koji ju inače može nositi). To daje mogućnost zapovjedniku obrane područja donositi odluku s koje će platforme rabiti rakete


Standardni motrilačko-akvizicijski radar i radar za praćenje ciljeva sustava MASAMS II jest radar AN/TPQ-64F2 Sentinel koji vuče podrijetlo od sličnog radara AN/TPQ-36 s kojim dijeli i više od 80 posto strukture. Naravno, Sentinel je poboljšanih mogućnosti i potpuno prilagođen za uporabu, ne samo uz sustav NASAMS nego i uz sustave HAWK XXI i HUMRAAM, a rabi se u SAD-u i kao motrilačko-akvizicijski radar za PZO sustave malog dosega u njihovim PZO brigadama. To je radar 3D tipa s antenom tipa fazirajuće rešetke i radi u X-području, po SAD klasifikaciji (8 do 10 GHz). Sposoban je automatski otkrivati, pratiti, prepoznavati (posjeduje podsustav IFF tipa AN/TPX-56) i klasificirati ciljeve u zračnom prostoru te usmjeravati oružne sustave na cilj izabran za gađanje. Radar je sposoban i za otkrivanje ciljeva vrlo malih dimenzija, sve do topničkih i minobacačkih projektila te raketa VBR-ova. Stoga mu otkrivanje i praćenje svih klasičnih vrsta zračnih ciljeva, uključujući i krstarećih raketa i besposadnih letjelica, nije problem. U dostupnoj literaturi nigdje se ne spominje koliko zračnih ciljeva može istodobno pratiti, no uspoređujući ga s drugim sličnim radarima njegove generacije, pretpostavlja se do 100 ciljeva. Cjelokupna izvedba ovog radara je iznimno moderna pa je vrlo zaštićen od ometanje, prirodnim i umjetnim smetnjama, te od proturadarskog djelovanja samonavođenim proturadarskim raketama. Polje motrenja ovog radara je u horizontalnoj ravnini 360 stupnjeva, a u okomitoj ravnini od -10 do + 55 stupnjeva uz daljinu otkrivanja ciljeva do 40 km. Upravo je u tijeku modernizacija ovih radara usmjerena na povećanje njihovog dometa do 75 km.

[attachment=1]

Jedan od zahtjeva koji je prije konstrukcije bio postavljen pred ovaj radar jest da bude što manjih fizičkih dimenzija, što lakši, a obvezno prenosiv zračnim sredstvima i na veće udaljenosti. Tako je cjelokupan radar smješten na jednoosovinskoj prikolici i vučnom vozilu A M1097A1 HMMWV. Radar se može transportirati zrakom s dva helikoptera tipa UH-60L ili CH-47 te svim transportnim zrakoplovima SAD-a. Radar, u borbenom radu i tijekom premještanja, opslužuju dva poslužitelja. U sustavu NASAMS II radar uobičajeno vuče kamion od 5 tona koji istodobno služi i kao transportno i pretovarno vozilo za doknadne rakete. Posluga radara, u ovom slučaju, je i posluga vozila s doknadnim raketama.

[attachment=2]
slika 9 : Paljbena jedinica NASAMS spremna za pokret

Optoelektronički i IC sustav za praćenje i otkrivanje ciljeva

O optoelektroničkom sustavu NASAMS-a II ima vrlo malo javno dostupnih informacija. Osim toga ovaj sustav se preporuča za uporabu, premda nije nužan. Očito je riječ o IC senzoru za otkrivanje ciljeva u zraku koji može zamijeniti radar u iznimno složenim taktičkim uvjetima ili kada je on iz bilo kojeg razloga izvan uporabe. Dostupni podaci govore u mogućnosti daljinskog upravljanja ovim podsustavom i njegovoj mogućnosti motrenja ukrug ciljeva koji se uobičajeno pojavljuju. Na temelju raspoloživih fotografija da se zaključiti da je u podsustavu i laserski daljinomjer. Pretpostavlja se da se ovaj senzor može koristiti i kao dopuna motrenju prostora koji radar ne može vidjeti što bi u brdovitim predjelima kakva je Norveška imalo veliku vrijednost. Opslužuju ga dva člana posluge.

Središte za upravljanje paljbom

Središte za upravljanje paljbom (izvorno, fire direction center - FDC) zapravo je zapovjedno mjesto NASAMS paljbene jedinice. U njega se slijevaju podaci o situaciji u zraku dobiveni motrilačko-akvizicijskim radarima i/ili optoelektroničkim i IC sustavom kao i podaci iz drugih izvora ako su spojeni. U njemu se podaci procesuiraju, obnavljaju, prate na ekranima za prikaz situacije u zraku i, prema zapovjednikovoj odluci, dodjeljuju na gađanje priključenim LPRS PZO ili gađaju raketama AMRAAM. Svoje podatke FDC može prosljeđivati i nadređenom sličnom središtu. Da bi sve ovo izveo, FDC posjeduje opremu za komuniciranje s lanserima, nadređenim sličnim središtem, dodijeljenim mu drugim sredstvima PZO-a, LPRS ili topove, računalo za upravljanje OE/IC senzorom i radarom AN/TPQ-64 te sustavima za upravljanje lanserima. Najnoviji FDC je znatno manjih dimenzija negoli je bio kod sustava NOAH i NASAMS, u prijelaznoj fazi, kada je bio smješten u standardnom srednjem kontejneru. Danas ima znatno veće borbene mogućnosti nego onda, a smješten je na lakom terenskom vozilu. Opslužuje ga tri čovjeka, od toga je jedan zapovjednik postrojbe.

[attachment=3]
slika 10 : Elektrooptički senzor

Sustav veza

Sustav NASAMS II se koristi unutarnjim vezama, među podsustavima unutar paljbene jedinice i vanjske veze za komuniciranje s vanjskim sudionicima komuniciranja, a to mogu biti nadređeno zapovjedno mjesto, susjedno zapovjedno mjesto jednake razine ili vanjski senzori koji osiguravaju podatke o situaciji u zraku. Unutarnje veze su dvojake, kablovske i/ili žičane. Načelno, radar je s FDC-om povezan kablovima, a lanseri radiovezom. I lanseri mogu biti vezani s FDC-om običnim telefonskim kablom, ali se ova mogućnost rjeđe rabi. Obično se rabi radioveza, a antena na lanseru vidljiva je kao mala kupola iznad lansera. Pridodane, druge PZO paljbene jedinice, također mogu biti na FDC spojene telefonskim kablom ili radio vezom. Kada će se rabiti jedna ili druga veza i s čim koja, odlučuje zapovjednik NASAMS paljbene jedinice na temelju procjene situacije i terena.

Ovakav, modularan i prilagodljiv način spajanja elemenata u sustav te računala koja proračunavaju paralaksu i visinsku razliku pojedinih elemenata, omogućava postavljanje elemenata sustava na međusobne velike udaljenosti i do 25 km.

[attachment=4]
slika 11 : Stavljanje rakete u lanser

Vozila

Raketni sustav NASAMS II u inačici za Norvešku rabi kamione nosivosti 5 tona Scania R113 i laka terenska vozila tipa Mercedes. Lanseri su smješteni jedan po kamionu, a tijekom premještanja sustava svaki kamion lanser vuče i elektroagregat. Na kamionu, prilagođenom za ovu namjenu, je i komplet pričuvnih raketa. Na istom kamionu je i dizalica za pretovar raketa s kamiona u lanser, a tijekom premještanja sustava na novi položaj ovaj kamion vuče i radar.
Središte za upravljanje paljbom i optoelektronički podsustav smješteni su na lakim terenskim vozilima tipa Mercedes. To vozilo tijekom hodnje vuče i laku prikolicu s elektroagregatom za napajanje podsustava koji je na vučnom vozilu i ostalu laku opremu tog podsustava.
Sva je oprema dizajnirana da stane u tipske kontejnere, moguća je i bilo kakva druga kombinacija vozila, zavisno od želje kupca. Dapače, neke zemlje koje su nabavile ovaj raketni sustav za njegovo prevoženje uporabile su druga vozila, obično ona koja sama proizvode ili koja su tipska u njihovim oružanim snagama.

[attachment=5]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Jester on March 27, 2014, 11:49:35 am
Organizacija paljbenih jedinica

Kao što je vidljivo iz dosadašnjih opisa podsustava, sustav je vrlo modularno zamišljen i otvorene arhitekture pa je prilagodljiv raznim preinakama u skladu s prosudbama i potrebama nabavljača ili korisnika. Podrazumijeva se da tako modularno zamišljen može biti dograđivan i poboljšavan u nekoliko koraka.

U zemlji proizvođaču temeljna je paljbena jedinica bitnica i sastoji se od jednog središta za upravljanje paljbom, jednog motrilačko-akvizicijskog radara, jednog optoelektroničkog i IC sustava, tri lansera i jednog vozila za prijevoz pričuvnih raketa i pretovar na lanser.
Naravno da proizvođač ovakvu strukturu bitnice preporuča kupcima. No, tehnički gledano, na jedno je središte za upravljanje paljbom moguće povezati do dvanaest lansera. Umjesto više od četiri lansera zemlje korisnice ovog sustava obično na središte za upravljanje paljbom povezuju timove lakih prijenosnih sustava PZO kojima se ciljevi pokazuju pomoću odgovarajućih elektroničkih planšeta. Timova LPRS PZO može biti do devet (uz tri osnovna lansera), odnosno do osam ako je ovakva paljbena jedinica dio PZO bojne, dakle organizirana u širi sustav PZO-a.

Preporučenu bitnicu (bez LPRS PZO) čini 19 djelatnika od kojih je jedan časnik, šest su dočasnici, a ostalo vojnici. Održavanje sustava i njegova priprema za borbeni rad je na članovima bitnice, ali je sve ostalo održavanje na posebnoj postrojbi ili specijaliziranoj radionici.

Borbene i opće značajke sustava

NASAMS sustav iznimno je zanimljiv , ali i modularan, pa je stoga uporabljiv kako za zaštitu nepokretnih objekata zaštite tako i za zaštitu važnih grupacija oružanih snaga. Primjerice, Norveška ih rabi u zrakoplovstvu za zaštitu zrakoplovnih baza, kao i Turska, Grčka, Španjolska, Nizozemska, Švedska i Finska u kopnenoj vojsci, a Poljska u mornarici za zaštitu luka. Čile će ih rabiti i za zaštitu zrakoplovnih baza i u kopnenoj vojsci. SAD rabi svoje inačice s drugačijim lanserima i u kopnenoj vojsci i u marinskom korpusu i u ratnom zrakoplovstvu.
Razne zemlje ih rabe i s različitim LPRS PZO; primjerice Norveška s RB-70 i PZO topovima, Španjolska s Mistralom, Marinski korpus SAD-a i Nizozemski KoV sa Stingerom, a Švedska sa RB-70 LPRS. Zapravo, izvodivo je ovaj sustav upotrebljavati bilo s kakvim drugim sustavom jer se na središte za upravljanje paljbom spaja elektronička planšeta, a ne PZO sustav.

Sustav je malih dimenzija i zahtijeva malo članova posluge, a može gađati i ciljeve koji lete iza lanserova horizonta, ciljeve najrazličitijih odlika. Posebna kombinacija načina vođenja čini raketu jako otpornom na ometanje i protudjelovanje.
Posebna mu je vrijednost mogućnost izdvajanja lansera (ali i timova LPRS PZO) i do 25 km od središta za upravljanja paljbom čime se znatno povećava zapremnina branjene zone.
Sustav, zbog konfiguracije i posebnosti podsustava može ostvariti golemu gustoću paljbe, svaki lanser može lansirati svih šest raketa na šest različitih ciljeva u 10 sekundi, a ako je paljbena jedinica sa 12 lansera, onda može lansirati ukupno 72 rakete na 72 različita cilja, također u 10 sekundi.

[attachment=1]

Osim toga, na sustavu se neprekidno radi, dorađuje se i prema potrebama kupaca i na temelju prosudbe sadašnjih i budućih ugroza. Primjerice, motrilačko-akvizicijskom radaru AN/TPQ-64 Sentinel nedavno je povećan domet do 75 km, a radi se i na ispitivanju mogućnosti povećanja dometa raketi lansiranoj sa zemlje ugradnjom prvog startnog stupnja i/ili povećanjem potiska novog motora.
Ipak, najveća vrijednost sustava NASAMS je u tome što je raketa koju rabi, bez ikakvih radnji ili preinaka, uporabljiva i s opisanog sustava i sa zrakoplova (koji ju inače može nositi). To daje mogućnost zapovjedniku obrane područja donositi odluku s koje će platforme rabiti rakete.
Osim toga, sve inačice rakete AMRAAM su uporabljive i s jedne i s druge platforme.
Stoga je sustav iznimno vrijedan za zemlje koje već imaju zrakoplove naoružane raketama AMRAAM ili ih planiraju nabaviti.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: MOTORISTA on June 03, 2018, 09:18:48 pm
https://youtu.be/1g1yWndq4S0


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: kumbor on June 04, 2018, 09:31:45 am

Najbolja strana ovog sistema je što se raketa AMRAAM, inače prvenstveno V-V raketa  bez izmena koristi u sistemu NASAMS. Time se znatno smanjuje domet, ali je on dovoljan za najveći broj zadataka odbrane na srednjim visinama i daljinama. Sećam se članka iz IDR sa početka 90ih, gde se prvi put reklamirao ovaj sistem, tada u razvoju. Rakete su modernizovane, domet povećan. Ipak, Rusi su za to vreme napredovali više u razvoju sistema PVO svih vrsta.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: pvanja on June 04, 2018, 03:59:53 pm
Mana ovog sistem je izuzetno skupa raketa.

Cena Aim-120 raketa ide (zavisno od verzije) od 300-400.000 USD od 1.7 mil USD (FY2014).


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Љуба on June 05, 2018, 10:11:06 am
Mana ovog sistem je izuzetno skupa raketa.

Cena Aim-120 raketa ide (zavisno od verzije) od 300-400.000 USD od 1.7 mil USD (FY2014).
Ta cifra od 1.7 mil USD ne odnosi se na cenu rakete
[attachment=1]
To je novac namenjen za njeno poboljšanje i nabavku tih raketa u 2015. fiskalnoj godini.

Љуба


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: pvanja on June 05, 2018, 11:58:14 am
Ja sam nalazio na raznim mestima cenu za Aim-120C/D verzije od oko 1 mil. USD po komadu mada zvisno od paketa i toga kome se prodaje ide i preko.

https://militaryedge.org/armaments/aim-120-amraam/

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/indonesia-aim-120c-7-advanced-medium-range-air-air-missiles-amraams

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/government-netherlands-aim-120-c-7-advanced-medium-range-air-air-missile-amraam

https://www.flightglobal.com/news/articles/australia-seeks-dods-newest-air-to-air-missile-the-424574/


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Љуба on June 05, 2018, 09:13:12 pm
Računica:
[attachment=1]

Ako je paket 326.000.000,00 dolara, te ako je u njemu 750 raketa AIM-120B & AIM-120C-7, izlazi da je cena rakete u paketu 455.944,05 dolara. Normalno da paket sadrži još neku kontrolno-proveravajuću opremu.
To je samo moje razmišljanje, a novinari svakako imaju pravo da objavljuju cifre, onako kako se njima sviđa.

Љуба


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on September 09, 2021, 05:25:34 pm
Završna Fabrička ispitivanja prvih Centara za distribuciju vatre (FDC) za armijske sisteme PVO NASAMS za vojsku Australije

Kongsberg Defense Australia najavila je dostizanje kritične tačke u proizvodnji za LAND 19 Phase 7B program, uspešno prošavši Fabričke prijemne testove prva dva Centra za distribuciju vatre (FDC) za Nacionalne unapređene protivvazduhoplovne raketne sisteme (NASAMS). Kao deo ovog programa, Kongsberg Defense Australia podržava Kongsberg Defense and Aerospace (KONGSBERG) i glavnog izvođača radova, Raytheon Australia, u isporuci novih kopnenih protivvazdušnih odbrambenih snaga kratkog dometa australijskoj vojsci.

NASAMS je savremeni sistem naoružanja proizvođača Raytheon Technologies i KONGSBERG koji je u službi ili se isporučuje u 12 zemalja. Sistem će omogućiti australijskoj vojsci da brzo otkrije, zahvati, prati i uništi avione, bespilotne letelice i pretnje krstarećim projektilima. FDC je sistem komande, kontrole, komunikacije i računarstva protivvazduhoplovne odbrane (C4) koji upravlja operacijama angažovanja putem centralizovane kontrole NASAMS senzora, lansera, projektila i komunikacionih sistema. To će biti najnapredniji i integrisani sistem C4 ikada isporučen Vojsci, koji omogućava integrisane zajedničke aktivnosti GBAD (zemaljska komanda protivvazduhoplovne odbrane) i vatrenih jedinica.

Ostvarivanje ovih ključnih tačaka pokazuje uspešan transfer tehnologije proizvodnje na australijsku industriju, pružajući tehničke veštine i znanje za obavljanje aktivnosti proizvodnje i održavanja u zemlji za NASAMS.

Kongsberg Defense Australia i njeni lokalni dobavljači sada proizvode preostale FDC -ove za program LAND 19 Phase 7B. FDC1 i FDC2 će se koristiti za izvođenje aktivnosti integracije NASAMS-a sa drugim ključnim podsistemima.

Izvor: http://defense-studies.blogspot.com/2021/09/factory-acceptance-test-of-first-fire.html

Slika 1: Prvi od dva Centra za distribuciju vatre FDC

[attachment=1]





Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 12, 2021, 08:18:20 pm
Raytheon-ov novi radar srednjeg dometa Ghost Eye MR

Kompanija Raytheon Misille and Defence, najavila je novi radar srednjeg dometa za nacionalni napredni sistem zemlja - vazduh - National Advanced Surface-to-Air Missile System - NASAMS sa povećanim dometom i visinom otkrivanja. Detalje o preliminarnim performansama novog radara, proizvođač još uvek nije javno objavio.

Novi radar će biti poznat kao Ghost Eye MR, i predstavlja varijantu poznatog radara Ghost Eye. Novi radar je sposoban da detektuje, prati i identifikuje neprijateljske avione, bespilotne senzore i platforme, kao i krstareće rakete. Kako proizvodjač navodi, radi se o robusnom radaru, koji je baziran na najnovijim tehnologijama poput GaN za izradu antenskog sistema kao i najnovjim rešenjima kada su u pitanju radarsko-računarska tehnika i prateći komandno-informacioni sistem.

Nadaju se i izvozu ovog radara. jer će svakako biti potpuno kompatibiilan sa komandno-informacionim sistemima zemalja alijanse ali i drugih zemalja koje se takodje oslanjanju na zapadnu tehnologiju u protivvazduhoplovnoj odbrani. Na sistem NASAMS uz SAD, oslanja se još 12 zemalja, Norveška, Finska, Španija, Holandija, Oman, Litvanija, Indonezija, Australija, Katar i Madjarska i još jedna zemlja koja je trenutno u pregovorima za nabavku ovog sistema.

Norveški Kongsberg kao partner, se trudi da dodatno podrži program svojim resursima i da zajedno sa Raytheon-om, ubrza pripreme za finalna testiranja. koja su predvidjena za 2022-u godinu.

Slika 1: Radar Ghost Eye MR

[attachment=1]

Slika 2: Radar Ghost Eye MR, u kabini radara

[attachment=2]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 28, 2021, 06:43:01 pm
Lepa "zimska" fotografija (verovatno i "dorađena") Norveške vojske pri postavljanju sistema PVO NASAMS u rad!

[attachment=1]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on January 25, 2022, 05:53:35 pm
Novi lansirni kanisteri za australijske NASAMS-e...

Kongsberg postigao fabrički test prihvatanja (FAT) za australsku kopnenu protivvazduhoplovnu odbranu

Kongsberg Defense & Aerospace (KONGSBERG) saopštio je da su prvi Lansirni Kanisteri Mk 2 (Launch canister Mk 2) za Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) uspešno prošli fabričke testove prihvatanja (FAT), formirajući prvu pošiljku kanisterskih lansera u Australiji.
Projekat LAND 19, faza 7B, isporučuje glavni izvođač, Raytheon Australia, uz podršku KONGSBERG-a i Kongsberg Defence Australia, i isporučiće novu protivvazduhoplovnu odbranu kratkog dometa za australsku vojsku.


NASAMS je kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane proizveden od strane KONGSBERG i Raytheon Technologies koji je u upotrebi ili je u fazi isporuke u 12 zemalja. Sistem će omogućiti australijskoj vojsci da brzo otkrije, angažuje i uništi letelice, bespilotne letelice i pretnje krstarećim projektilima.

Mk 2 Canister Launcher predstavlja najnoviji standard za izradu lansera i uključuje novu zajedničku lansirnu šinu koja omogućava upotrebu više tipova projektila.
Održavajući testove u Kongsbergu u Norveškoj, KONGSBERG je izveo prvi FAT test na prvom Mk 2 Canister Launcher-u, pre nego što je završio FAT test na drugom Lanseru. Predstavnici Raytheon Australia bili su prisutni kao svedoci ovog testiranja.

Pre isporuke 2022. godine Raytheon Australijskom centru za zajedničku integraciju u Mawson Lakes-u, Lansirne kanistere Mk 2 će farbati lokalni dobavljač iz Južne Australije, pre nego što budu korišćeni kao deo Centra za upravljanje vatrom tokom FAT (Fabričkog ispitivanja za prihvatanje) u prvom i drugom kvartalu ove godine. Formalna isporuka prva dva lansera u Raytheon Australia zakazana je za jul 2022.

NASAMS Lansirni kanister Mk 2 će omogućiti da se koristi mešavina različitih varijanti raketa AMRAAM, kao i projektil AIM-9X Block 2. Ova mešavina projektila je veoma efikasna protiv naprednih aviona, baš kao što su i na F-35A i Super Hornetu, kao i veoma efikasna protiv vazduhoplovnih pretnji kao što su krstareće rakete“, kaže Džon Fraj, generalni direktor Kongsberg odbrane Australija. „Važno je da je Mk 2 Canister Launcher koji će biti obezbeđen australijskoj vojsci pod NASAMS-om, najsavremenija konfiguracija lansera. Uspešno su završena prva testiranja bojevim gađanjem prošle godine, a ovaj najnoviji lanser takođe pruža opcije za dodatne tipove projektila.

Izvor: https://www.defenseworld.net/news/31246/Kongsberg_Achieves_Factory_Acceptance_Test_for_Australian_Ground_based_Air_Defence#.YfAjO-rXTIV



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on March 31, 2022, 09:23:36 am
Zelenski je tražio sisteme PVO NASAMS i protivbrodske projektile Naval Strike Missile od Norveške

NASAMS protivvazduhoplovni raketni sistem i protivbrodska raketa Naval Strike Missile mogu da formiraju pouzdan zaštitni kišobran iznad Ukrajine

U svom obraćanju norveškim parlamentarcima, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozvao je da se Ukrajini obezbedi preko potrebno oružje za borbu protiv Rusije: protivvazduhoplovni raketni sistemi i protivbrodske rakete.

Činjenica je da Kongsberg, jedna od vodećih svetskih odbrambenih kompanija, ima sedište u Norveškoj. I upravo je ona razvil dva izuzetno zanimljiva modela oružja.

Karakteristike NASAMS-a

Devedesetih je Norveškoj bila potrebna kvalitativna nadogradnja PVO. Ali Norvežani nisu išli lakim putem kupovine gotovog kompleksa, već su sarađivali sa američkom kompanijom Raytheon i ponudili veoma zanimljiv sistem: uzeti efikasnu i proverenu raketu vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM i pretvoriti je u protivvazduhoplovnu. Ovo je raketa prilično dugog dometa sa visokom energijom, koja u „vazdušnoj“ verziji ima domet od 70 do 180 km (u zavisnosti od modifikacije).

Ako se lansira sa zemlje, njen domet se, naravno, smanjuje, jer se raketa lansira sa nultom brzinom i sa nivoa zemlje. Dodavanjem sistema za otkrivanje ciljeva i komandnog mesta, Kongsberg je zajedno sa Raytheon-om stvorio je novi protivvazduhoplovni raketni sistem, nazvan Norveški napredni raketni sistem zemlja-vazduh - NASAMS.

NASAMS mogućnosti

Zbog svojih visokih performansi i konstantne modernizacije, NASAMS je postao prilično popularan u svetu: koristi ga 8 zemalja, uključujući pored Norveške - Australiju, Holandiju, Finsku i Španiju.

Najsavremenija verzija je NASAMS-3, opremljena je raketama AMRAAM-ER sa dometom lansiranja do 40 km i visine više od 20 km. Među mogućnostima rakete je i uništavanje ne samo neprijateljskih aviona i helikoptera, već i manevarskih balističkih ciljeva. Odnosno, balističke rakete Iskander su takođe meta za NASAMS-3.

Radar AN / MPQ-64 Sentinel je namenjen za otkrivanje ciljeva, pružajući pregled na udaljenosti do 75 km (efektivno - do 40 km), i na visini do 40 km. NASAMS takođe može da radi tako što prima podatke od drugih radara i alata za otkrivanje ciljeva. To je rad u "osnovnom režimu".

Raketa AIM-120 ima sopstvenu radarsku glavu za navođenje, koja vam omogućava da uhvatite ciljeve na dometu do 16-18 km. Pre toga, raketa leti ili do unapred određene tačke, ili, ako cilj manevriše - uz komande digitalnog radio kanal korekcije.

Međutim, treba imati na umu da je cena ovog sistema PVO prilično visoka. Prema poslednjim javnim podacima, postoji ugovor za 2020. godinu za dve baterije NASAMS-3 za Litvaniju u vrednosti od 128 miliona dolara. Da razumemo, jednu bateriju čini jedan upravljački centar, jedan radar i 2-3 lansera.
Istovremeno, cenovni aspekt možda sada nije od velikog značaja za Ukrajinu. Činjenica je da rakete i radar za NASAMS proizvodi američki Raytheon, a SAD sada pružaju maksimalnu podršku Ukrajini. Kritičnije može biti vreme potrebno za obuku operatera za ovu tehniku.

TT karakteristike sistema NASAMS 3:

Domet detekcije ciljeva: do 75 km po daljini, do 40 km u visini
Maksimalni domet uništavanja ciljeva:: do 40 km po daljini, do 20 km po visini
Brzina rakete: do 4 Macha
Težina bojeve glave: oko 20 kg
Okvirna cena 1 raketne baterije: 64 miliona dolara

Izvor: https://defence-ua.com/weapon_and_tech/zelenskij_zaklikav_norvegiju_peredati_nasams_ta_naval_strike_missile_scho_tse_za_zbroja-6712.html

NASAMS-3:

https://www.youtube.com/watch?v=vdIVGXZ95Zw













Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on April 03, 2022, 02:00:42 pm
Raytheon Intelligence & Space kombinuje lasersko oružje sa protivvazduhoplovnim sistemom NASAMS, za borbu protiv rojeva dronova

Raytheon Intelligence & Space, deo Raytheon Technologies business, demonstrirali su da aw njihov sistem laserskog oružja visoke energije, ili HELWS, može da upariti sa Nacionalnim naprednim raketnim sistemom zemlja-vazduh (NASAMS), da zaustavi pretnje od bespilotnih letelica.

Tokom vežbe gađanja uživo, HELWS je primio signale od NASAMS centra za distribuciju i upravljanje vatrom i koristio je automatizovano označavanje cilja i čitav spektar elektro-optičkih/infracrvenih senzora za praćenje, identifikaciju i brzo obaranje dronova na taktički relevantnim udaljenostima. HELWS je oborio devet dronova Grupe 1 i Grupe 2 iznad raketnog poligona Vajt Sends.

„Pretnje dronovima su posebno opasne u bilo kom okruženju – od fudbalskih stadiona do bojnih polja – jer ih nije lako uočiti i ukloniti“, rekla je Anabel Flores, predsednica Sistema za elektronsko ratovanje za RI&S. „Pokazujemo svetu da naše odbrambeno lasersko oružje može da se uključi u postojeću protivvazduhoplovnu odbranu kako bi pronašlo i oborilo dronove u tren oka."

Predstavnici više američkih vojnih i civilnih agencija, kao i međunarodnih ministarstava odbrane, okupili su se na raketnom poligonu Vajt Sends da vide kako je HELWS lako interoperabilan sa postojećim komandno-upravljačkim sistemima. NASAMS rešenje za protivvazduhoplovnu odbranu srednjeg dometa, koje su zajedno razvili Raytheon Missiles & Defence i Kongsberg Defense & Aerospace, sastoji se od radara Sentinel, Centra za distribuciju i upravljanje vatrom i grupe efektora (lansera sa raketama, prim. Kubovac). Demonstracija je pokazala mogućnost integracije rešenja protiv bespilotnih letelica sa NASAMS-om, dodajući novi kvalitet njegovoj interoperabilnosti i sposobnostima protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa za istinsku slojevitu odbranu.

Dodavanjem NASAMS-a na listu senzora, efektora i komandnih i upravljačkih sistema sa kojima HELWS već radi, Raytheon Technologies može krajnjim korisnicima pružiti maksimalnu fleksibilnost za angažovanje pretnji bespilotnih letelica, kao deo integrisane protivvazduhoplovne odbrane.

RI&S-ovi sistemi laserskog oružja, izgrađeni u Mekiniju u Teksasu, rade na kopnu, u vazduhu i na moru, obezbeđujući pokrivenost od 360 stepeni koja može zaštititi baze, aerodrome, stadione i drugu vojnu ili civilnu imovinu visoke vrednosti. Otvorena arhitektura, skalabilna snaga i robustan dizajn lako se prilagođavaju zahtevima misije. HELWS se može koristiti kao samostalan sistem ili brzo instaliran na različitim platformama.

Izvor: https://www.edrmagazine.eu/raytheon-intelligence-space-pairs-laser-weapon-with-nasams-air-defense-system-to-destroy-swarm-of-drone-targets

[attachment=1]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on May 20, 2022, 09:51:20 am
Ghost Eye-MR (Ghost Eye radar srednjeg dometa)

Evolucija NASAMS-a do 2020-ih izgleda potpunije sada kada su Raytheon i Kongsberg odlučili da ponude GhostEye-MR radar (Ghost Eye radar srednjeg dometa) kao nadogradnju.

Poboljšanje raketnog sistema PVO NASAMS ogleda se u AESA radarima povećanog dometa, projektilima zemlja-vazduh AMRAAM-ER sa povećanim dometom, C2 sistemom sa unapređenim Centrom za distribuciju vatre (FDC).

Dok GhostEye-MR može da radi kao samostalni radar, on se takođe smatra budućim senzorom za NASAMS. Kao najnoviji senzor u GhostEye® porodici radara, GhostEye-MR koristi prednosti tehnologije i proizvodne procese za senzore nižeg nivoa protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane, navode u Rayhteonu.

GhostEye-MR će obezbediti povećan domet i pokrivenost po visini što će proširiti mogućnosti raketnog sistema PVO NASAMS nad područjem zaštite. Prošireni domet GhostEye MR takođe maksimizira mogućnosti porodice efektora koje koristi NASAMS, uključujući AMRAAM-ER, dalje se kaže u Raytheonu.

Novi radar imaće mogućnosti detekcije i otkrivanja svih tipova vazduhoplovnih objekata, od borbenih aviona i helikoptera, do bespilotnih letelica i krstarećih raketa, izvršavajući svoje zadatke u sektoru od svih 360 stepeni po azimutu. Radar je adaptiran za sve vrsta zadataka, od rada u integrisanom sistemu protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane, do zaštite vazduhoplovnih baza i borbe protiv bespilotnih letelica.

Od početka konstruisanja sistema pre gotovo 30 godina, pa do danas, širom sveta je raspoređeno više od 80 vatrenih jedinica raketnog sistema PVO NASAMS, sa izvedenih više od 200 bojevih vežbovnih gađanja, a koristi ga 12 zemalja u svetu.

http://files.paluba.info/Kubovac/snimci/NASAMS.mp4


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on June 08, 2022, 06:21:57 pm
Prvi lanseri za sistem protivvazduhoplovne odbrane NASAMS stižu u Australiju

Prva pošiljka kanisterskih lansera Mk 2 za budući australijski Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) stigla je u Centar za zajedničku integraciju Raytheon Australia.

Kongsberg Defense Australia (KDAu) objavila je prekretnicu nakon što su komponente stigle u Australiju iz Kongsberg-ovih norveških objekata.

NASAMS lanseri koji će biti isporučeni australijskoj vojsci kao deo programa LAND 19 Faza 7B su najsavremenija konfiguracija lansera sposobna da ispaljuje više komplementarnih tipova projektila, saopštila je kompanija.

Lansere sada farba kompanija Defense Coating Systems sa sedištem u Južnoj Australiji, dok KDA sprovodi finalno fabričko testiranje prihvatanja i podržava aktivnosti NASAMS testiranja na nivou sistema.

NASAMS će predstavljati novu protivvazduhoplovnu odbranu kratkog dometa (SHORAD) za australsku vojsku, koju je isporučio Kongsberg u saradnji sa Raytheon Australia, glavnim izvođačem programa.

NASAMS zajednički proizvode Kongsberg i Raytheon Technologies i u upotrebi je ili je u fazi isporuke za 12 zemalja. Raytheon je odgovoran za isporuku svojih naprednih raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa ( AMRAAM ) za sistem, dok Kongsberg isporučuje sisteme za lansiranje.

Druga komponenta sistema SHORAD biće radari, koje će isporučiti CEA Technologies. Radari postavljeni na vozilo biće isporučeni u varijantama dugog i kratkog dometa, pri čemu će varijanta kratkog dometa biti postavljena na vozilo Thales Hawkeye koje je razvila Australija.

NASAMS će zameniti trenutne SHORAD sisteme, uključujući RBS-70, kao glavno oružje protivvazduhoplovne odbrane vojske. Dok će rešenje Faze 7B moći da funkcioniše nezavisno, biće dizajnirano da funkcioniše kao podskup šireg kapaciteta zajedničke integrisane protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane (JIAMD) i ima ključnu međuzavisnost sa projektom Zajedničkog sistema upravljanja borbom koji će isporučiti projekat AIR 6500.

Izvor (https://defbrief.com/2022/06/07/first-launchers-for-nasams-air-defense-system-arrive-in-australia/)

[attachment=1]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on June 27, 2022, 11:57:59 am
SAD će možda kupiti NASAMS sisteme protivvazduhoplovne odbrane za Ukrajinu

U bliskoj budućnosti Oružane snage Ukrajine mogu dobiti sisteme PVO NASAMS američko-norveške proizvodnje.

Ova publikacija prenosi CNN koji se poziva na sopstvene izvore. Tokom tekuće nedelje, SAD će izvestiti o dodatnim isporukama vojne pomoći Ukrajini. Paket uključuje municiju i kontrabaterijske radare, ali prema CNN-u, Bela kuća bi mogla da najavi kupovinu sistema PVO srednjeg i dugog dometa za Oružane snage Ukrajine.

NASAMS - mobilni PVO sistem za uništavanje manevarskih ciljeva na malim i srednjim visinama. Kompleks je ranih 90-ih godina prošlog veka razvila norveška kompanija Kongsberg Defense uz učešće američkog Raytheon-a. Sistem protivvazduhoplovne odbrane ušao je u službu u Oružanim snagama Norveške 1994. godine.

Domet raketa AIM-120 AMRAAM je 20-40 km, a maksimalna visina je do 20 km. Cena jedne baterije NASAMS-3 u 2020. iznosila je oko 65 miliona dolara. Sadrži 2-3 lansera, komandno mesto i izvestan broj projektila AIM-120. Jedna raketa, u zavisnosti od modifikacije, košta 0,5-1 milion dolara.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]

Izvor (https://gagadget.com/en/140499-us-may-purchase-nasams-air-defense-systems-for-ukraine/#photo7)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on June 29, 2022, 11:48:20 am
Španski sistem PVO raspoređen u Letoniji

Kao odgovor na potrebu za jačanjem odbrambenih sposobnosti baltičkog regiona nakon ruske invazije na Ukrajinu, španska raketna baterija zemlja-vazduh NASAMS (Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh) raspoređena je u Nacionalnoj vazduhoplovnoj bazi u Lielvardeu, izvestila je 26. juna novinska agencija LETA, pozivajući se na Ministarstvo odbrane.

Ministar odbrane Artis Pabriks rekao je da je razmeštanje savremenih sistema PVO u Letoniji, zahvaljujući odlučnosti španske vlade, jasna potvrda da su odbrana i bezbednost Letonije u interesu čitave NATO alijanse, naglasio je on.

Uz bateriju protivvazduhoplovnih raketa, u Letoniju je stiglo i 85 vojnika Oružanih snaga Španije, pridruživši se oko 500 španskih vojnika koji se već nalaze na Baltiku.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Izvor (https://eng.lsm.lv/article/society/defense/spanish-air-defense-system-deployed-in-latvia.a463060/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 02, 2022, 09:29:16 am
Pentagon je potvrdio transfer Ukrajini dva sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS

Šef kancelarije ukrajinskog predsednika Andrij Jermak rekao je da je Pentagon potvrdio transfer još jednog paketa vojne pomoći.

"Čini se da je saga sa sistemima PVO NASAMS došla do kraja. Uoči samita NATO-a u Madridu saopšteno je da će SAD poslati u Ukrajinu protivvazduhoplovne raketne sisteme NASAMS. Postalo je poznato da će naša zemlja dobiti odjednom dva sistema PVO norveške proizvodnje." - rekao je Jermak.

[attachment=1]

Izvor (https://gagadget.com/en/war/142338-the-pentagon-confirmed-the-transfer-to-ukraine-of-two-nasams-air-defense-systems-ammunition-for-m142-himars-and-shell/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 02, 2022, 11:36:28 am
Ukrajina će u sukobu sa Rusijom dobiti novi sistem naoružanja – norveški napredni raketni sistem zemlja-vazduh ili NASAMS.

Dizajniran da obezbedi protivvazduhoplovnu odbranu kratkog do srednjeg dometa od aviona, krstarećih projektila ili dronova, NASAMS može ispaliti rakete kratkog dometa AIM-9X Sidewinder i AIM-120 srednjeg dometa – identične raketama koje se koriste na borbenim avionima.

Sistem naoružanja je isti onaj koji se koristio za odbranu Bele kuće i zgrade Kapitola u SAD.

https://www.youtube.com/watch?v=M3bFc39OCTo



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 03, 2022, 04:34:32 pm
 SAD isporučuju sistem PVO NASAMS Ukrajini kao deo pakete vojne pomoći....


https://www.youtube.com/watch?v=hlics6Ju5OQ



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: kumbor on July 03, 2022, 04:52:27 pm


Вероватно са обученим посадама!


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 17, 2022, 10:42:11 am
Nastavlja se saga o nabavci raketnog sistema PVO Nasams za Ukrajinu. Koliko će baterija dobiti, kog nivoa modernizacije i kada?

Objavljeno je koliko će NASAMS sistema protivvazduhoplovne odbrane Ukrajina dobiti

NASAMS može kvalitativno da ojača Vazduhoplovstvo Ukrajine. Glavno pitanje je samo kada će Ukrajina dobiti ove PVO sisteme.

Protivvazduhoplovna odbrana Ukrajine dobiće dve baterije protivvazduhoplovnog raketnog sistema NASAMS. Ovo je u etru „Radija NV“ saopštio portparol Komande Vazduhoplovstva Vojske Ukrajine (AFU), Jurij Ignat.
„Obećana su nam ne dva komada, već dve baterije. Razumemo da malo zemalja u svetu ima tako visokotehnološko oružje i da se stoji u redu za njim“, rekao je on.

Istovremeno, Ignat je primetio da je nemoguće navesti tačan broj sistema.

„Reč je o dve baterije, koje imaju ne samo lansere, već i određena vozila za punjenje, otkrivanje ciljeva i održavanje kompleksa“, rekao je portparol komande AFU.

NASAMS (Nacionalni/Norveški Napredni Raketni Sistem Zemlja-Vazduh) je distribuirani i umreženi zemaljski sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog do srednjeg dometa koji su razvili Kongsberg Defense & Aerospace (KDA) i Raytheon. Sistem brani od bespilotnih letelica (UAV), helikoptera, krstarećih projektila, borbenih bespilotnih letelica (UCAV) i aviona.

https://www.youtube.com/watch?v=vdIVGXZ95Zw&t=51s

Izvor (https://en.defence-ua.com/weapon_and_tech/it_was_announced_how_many_nasams_air_defense_systems_ukraine_will_receive-3584.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 24, 2022, 03:55:04 pm
NASAMS za Ukrajinu, pogled sa ruske strane....

Norveški sistem PVO „Nasams“ – nova obmana Zapada za Ukrajinu

Prema informacijama komande Ratnog vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine, Kijev će uskoro dobiti dve baterije mobilnih protivavionskih raketnih sistema „Nasams“ norveške proizvodnje. Međutim, to je još jedna obmana NATO-a za Ukrajinu, smatra ratni dopisnik Sputnjika Aleksandar Hrolenko

Kako se navodi, svaka baterija sistema „Nasams“ ima 54 rakete. Sistemi su prebačeni iz Norveške u Poljsku. Razrađuje se tajna ruta kako bi se prebacili u zonu borbene upotrebe (Kijev), jer su tokom transporta sistemi nezaštićeni.

Oružane snage Ukrajine će dobiti „Nasams“ iz norveških zaliha. Kijev će dobiti sistem prve generacije (od tri moguće), model iz 1998. godine. NATO ne želi da isporuči najnoviju borbenu tehniku, jer postoji veliki rizik da je ruska vojska zapleni u Ukrajini, ističe ratni dopisnik.

Iako je ranije ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski više puta tražio od Zapada „moćne“ sisteme koji će pomoći da se „zatvori vazdušni prostor“ za rusku avijaciju, Hrolenko podseća da će ruski „Kindžali“, „Iskanderi“ i krstareće rakete H-101 nadvladati bilo koji sistem PVO NATO standarda.

„Zato isporuka protivavionskih raketnih sistema ‘Nasams’ prve generacije izgleda besmisleno, ali u SAD se plaše da će borbena primena ‘naprednih’ protivavionskih sistema NATO pokazati da realne mogućnosti nisu u skladu sa deklarisanim karakteristikama“, navodi ratni dopisnik.

Mobilni protivavionski raketni sistem „Nasams“ prve generacije napravila je norveška kompanija „Norvegian kangsberg“ u saradnji sa američkom korporacijom „Raytheon company system“ 1994. godine. Predviđen je za uništavanje vazdušnih meta na malim i srednjim visinama – od 30 metara do 16 kilometara, dometa do 25 kilometara.

Instrumentalni domet detekcije mete poput lovca je 60 kilometara. Nakon modernizacije 1999. godine sistem je dobio oznaku „Nasams II“, a domet je povećan na 40 kilometara. Možda je to najbolji protivavionski raketni sistem srednjeg dometa zemalja NATO-a, navodi Hrolenko.

Ruski pandan, protivavionski raketni sistem srednjeg dometa 9K317 „Buk M2“ nadmašuje norveški sistem po svim parametrima. Ima domet do 50 kilometara ( do 20 kilometara u visinu), verovatnoća uništavanja vazdušne mete poput aviona F-15 je 0,95, odnosno dovoljna je jedna raketa, dok su norveškom sistemu potrebne dve.

„Hipersonična brzina ruskih raketa apsolutno je nedostižna za NATO sistem: balistički ‘Iskander’ leti brzinom od oko 10.000 kilometara na čas, aerobalistički ‘Kindžal’ brzinom od preko 14.000 kilometara na čas. Pritom, kružno verovatno odstupanje raketa od cilja je svega metar-dva. Dakle, centri za donošenje odluka u Ukrajini i zemljama NATO-a su apsolutno nezaštićeni, a ‘Nasams’ u Kijevu je nova obmana Zapada“, konstatuje Hrolenko.

Najavljujući pomoć Ukrajini „u iznosu od 820 miliona dolara, uključujući norveški sistem PVO“, Pentagon cinično podstiče marionetski kijevski režim da ratuju „do poslednjeg Ukrajinca“.

[attachment=1]

Izvor (https://www.in4s.net/norveski-sistem-pvo-nasams-nova-obmana-zapada-za-ukrajinu/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 31, 2022, 10:10:36 am
SAD već nabavljaju NASAMS sisteme protivvazduhoplovne odbrane za Ukrajinu, kaže Pentagon, ali datum isporuke nije poznat

Sjedinjene Države su u procesu kupovine norveškog PVO sistema NASAMS, koji će potom biti isporučen Ukrajini, rekao je portparol.
„Nemam detaljne informacije o detaljima procesa potpisivanja ugovora, ali sistem se već nabavlja“, rekao je portparol Ministarstva odbrane SAD. On je pojasnio da Sjedinjene Države „napreduju“ po ovom pitanju.

SAD su u julu najavile novi paket vojne pomoći Ukrajini od 820 miliona dolara, uključujući dve baterije norveških raketnih sistema NASAMS.

Izvor (https://english.nv.ua/nation/us-already-procuring-nasams-air-defense-systems-for-ukraine-says-pentagon-50259989.html)

NASAMS - skica kao ilustracija karakteristika sistema PVO. Na skici možemo pročitati da je daljina dejstva do 25 km, a visina do 16 km. Takođe vidimo da je verovatnoća uništenja cilja jednom raketom 0,85, a da je vreme reakcije 10 sekundi. Sistem uspešno dejstvuje na ciljeve koji lete brzinama do 1000 m/s. Vreme prevođenja iz marševskog u borbeni poredak je 15 minuta.

[attachment=1]

NASAMS - skica kao ilustracija karakteristika raketa i radara. Raketa AIM-120 ima težinu od oko 150,7 kg, dok je masa bojeve glave 22 kg. Dužina rakete je 3,66 metara, a prečnik tela 0,178 m. Maksimalna brzina rakete iznosi 4900 km/h, a trpi preopterećenja do 40 G.
Višenamenski radar AN/MPQ-64 ima instrumentalni domet otkrivanja ciljeva do 70 km, a ciljeve veličine lovca otkriva na daljinama do 60 km.
Radi na frekvencijama X-banda, 8-10 GHz. Radar skenira po azimutu u krugu od 360 stepeni, a po mesnom uglu do 60 stepeni.


[attachment=2]

NASAMS - pogled u kabinu komandno-upravljačke stanice raketne baterije:

[attachment=3]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on August 27, 2022, 12:00:44 pm
Ukrajini pored raketnih sistema NASAMS stižu i „Vampiri“

Pentagon je najavio novi paket vojne pomoći Ukrajini, takođe najveći do sada. Njegova vrednost se procenjuje na skoro 3 milijarde dolara. Nova isporuka američke vlade uključuje šest naprednih protivvazdušnih raketnih sistema NASAMS, još nepoznat broj sistema protiv bespilotnih letelica pod nazivom VAMPIR, kao i gomile artiljerijske municije, radara i drugog materijala, piše The Drive.

Očekuje se da će se planirani transferi naoružanja i vojne opreme odvijati tokom nekoliko godina. Amerikanci ističu da je njihov glavni fokus razvoj ukrajinske vojske na duži rok, bez obzira na to kako bi se mogao razvijati aktuelni sukob sa Rusijom, prenosi Jutarnji list.

Ukupna vrednost pomoći je 2,98 milijardi dolara i biće isporučena preko Ukrajinske inicijative za bezbednosnu pomoć (USAI). To je mehanizam američke vojne pomoći Ukrajini koji je uspostavljen pre početka ruske invazije. Treba napomenuti da je to odvojeno od isporuke oružja i drugih materijala koje je odobrio predsednik Džo Bajden preko predsedničke vlasti. Naime, takva povlačenja zaliha podrazumevaju transfere predmeta iz vojnog inventara SAD, dok USAI finansira direktnu kupovinu novog naoružanja i druge opreme, kao i obuku vojnika, održavanje vojne opreme i druge slične usluge za Ukrajinu.

"Ovaj paket će omogućiti Ukrajini da nabavi sisteme protivvazdušne odbrane, artiljerijske sisteme i municiju, protivvazdušne bespilotne sisteme i radare kako bi mogla da nastavi proces vojnog razvoja“, rekao je predsednik SAD Džo Bajden čestitajući Ukrajincima Dan nezavisnosti.

O kakvom se oružju radi?

NASAMS je norveško-američki sistem protivvazdušne odbrane kratkog di srednjeg dometa (prim. Kubovac). To je ujedno i prvi sistem iz kojeg su rakete AIM-120 AMRAAM (vazduh-vazduh) ispaljene sa zemlje.

Ukupno 8 sistema, koliko će Amerikanci isporučiti, trebalo bi da Ukrajincima pruže odličnu zaštitu od letelica, projektila i dronova. Štaviše, sistem NASAMS, koji su zajednički razvili američki odbrambeni izvođač Raytheon i norveška kompanija Kongsberg, jednostavno je moderniji i efikasniji od postojećih ukrajinskih raketnih sistema zemlja-vazduh kratkog i srednjeg dometa koji datiraju iz sovjetske ere.

[attachment=1]

Izvor (https://www.danas.rs/svet/sad-najavile-novi-paket-vojne-pomoci-ukrajini-pored-raketnih-sistema-nasams-stizu-i-vampiri/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Morskoprase on August 27, 2022, 06:37:47 pm
Kako razumem, prednost ovog sisteme jest, da su rakete aktivno radarski navođene, pa je s toga moguće gađanje i preko distribuirane radarske slike iako je baterijski radar izbaćen a i lansirna oruđa mogu biti na večoj odaljenosti od centra upravljanja vatrom. Ukratko, veće su mogućnosti preživljavanja i tim duža operativnost inaće pogođenog  (dela) sistema.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on August 27, 2022, 09:57:02 pm
Kako razumem, prednost ovog sisteme jest, da su rakete aktivno radarski navođene, pa je s toga moguće gađanje i preko distribuirane radarske slike iako je baterijski radar izbaćen a i lansirna oruđa mogu biti na večoj odaljenosti od centra upravljanja vatrom. Ukratko, veće su mogućnosti preživljavanja i tim duža operativnost inaće pogođenog  (dela) sistema.

NASAMS skoro samo formalno ima kombinovani sistem navođenja, odnosno koristi sistem sa aktivnim radarskim samonavođenjem koji ima jednu vrlo kratku INS (inercioni navigacioni sistem) fazu samo do trenutka zahvata aktivne radarske glave koja nastupa odmah ili relativno brzo posle lansiranja. U tom smislu je NASAMS stvarno “fire and forget” sistem i formalno može da ispali svih 36 ili 48 raketa (ovisno o broju lansera u bateriji) koliko sadrže dve ili tri raketne baterije (koliko se pominje da bi bilo isporučeno u prvoj "turi" Ukrajini) praktično odjednom. Radarski park takve jedinice čine radari Sentinel, koji su nastali kao kombinovani radari (čak kao artiljerijski kontrabatirajući). Međutim sam radar ne učestvuje u letu rakete i one su od njega potpuno nezavisne.
Komponente raketne baterije uvezane su savremenim sistemom za brz prenos komandi i informacija BMC4I, koji može primati podatke i od eksternih (dodatnih, spoljnih) radara i prosleđivati ih raketnim baterijama na zahvat i dejstvo. Ovakav sistem omogućava brzinu reakcije od trenutka inicijalnog otkrivanja cilja do lansiranja rakete u trajanju do 10 sekundi.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on August 29, 2022, 12:20:28 pm
Pentagon je potpisao ugovor o kupovini sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS za Ukrajinu za 182 miliona dolara

Okvirni završetak radova na proizvodnji kompleksa zakazan je za avgust 2024. godine.

Pentagon je potpisao ugovor sa proizvođačem oružja Raytheon o kupovini mobilnih sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS za Ukrajinu za 182 miliona dolara. Predviđeni završetak radova na proizvodnji PVO sistema zakazan je za avgust 2024. godine.

Pretpostavlja se da će isplata biti izvršena na račun sredstava opredeljenih za inicijativu za unapređenje bezbednosti Ukrajine. Ovo je saopštilo Ministarstvo odbrane SAD.

Podsetimo, nedavno se saznalo da Pentagon razmatra mogućnost isporuke borbenih aviona Ukrajini. Međutim, konačna odluka još nije doneta.

Američko ministarstvo odbrane je istaklo da je „trenutni prioritet“ da „Ukrajinci mogu da koriste letelice koje sada imaju“.

[attachment=1]

Izvor (https://tvzvezda.ru/news/2022827147-4MZVA.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on September 29, 2022, 02:36:07 pm
SAD saglasne oko prodaje sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS Tajvanu

Sjedinjene Američke Države objavile su 24. avgusta novi talas vojne pomoći Ukrajini u iznosu od skoro 3 milijarde američkih dolara, uključujući 6 kompleta „Naprednih nacionalnih sistema protivvazduhoplovne odbrane“ (NASAMS).

Nakon Nacionalnog naprednog sistema protivvazduhoplovne odbrane (NASAMS), vazduhoplovstvu je odobreno da ponovo pokrene projekat kodnog naziva „Tian Falcon 2“, a radna grupa je otišla u Sjedinjene Države krajem avgusta da odsluša brifing o sistemu i poseti fabriku, kao i da se na licu mesta upozna sa mogućnostima sistema PVO. Radna grupa se u međuvremenu vratila i počela da piše dokument o zahtevima za nabavku naoružanja i opreme i planira nabavku više od 4 kompleta NASAMS sistema PVO.

Ističe se da su tokom „ Monterey Talks “, dijaloga na visokom nivou između Tajvana i Sjedinjenih Država održanog u Anapolisu, Merilend, SAD 20. juna, Sjedinjene Države preuzele inicijativu da objasne Tajvanu kako da se ojača njihov sistem protivvazduhoplovne odbrane na malim i srednjim visinama i da se postigne dogovor oko prodaje treće modifikacije „Nacionalnog naprednog sistema protivvazdušne odbrane-3“ (NASAMS-3) koju su zajednički proizveli i predstavili norveški Kongsberg Defence and Aerospace i američki Raytheon. Sistem PVO obezbeđuje trupe kao terenski PVO sistem.

Trenutno je proizvodna linija puna, a Vazduhoplovstvo hitno treba da poboljša odbrambene kapacitete sistema protivvazduhoplovne odbrane na srednjim i malim visinama u bazama Đašan i Tajtung na istoku, kao i na aerodromima kao što je Tajpej u okviru projekta Falcon 2. U tom smislu je i organizovan put u Sjedinjene Države krajem avgusta radi obavljanja različitih operacija poput poslovnih poseta i ispitivanja na licu mesta rada sistema PVO. Nakon povratka na Tajvan, radna grupa je počela da piše dokument o zahtevima za nabavku oružja i predlaže sveukupni plan nabavke do kraja godine, uključen u budžet za odbranu za 2024. godinu.

U sklopu projekta Falcon 2 je i nabavka sistema PVO za blisku odbranu tipa Phalanx, ali obzirom da je to sistem koji ne zadovoljava "prostorne" zahteve, potrebna je nabavka i sistema PVO većeg dometa, poput NASAMS-3.

Sistem je prvobitno razvijen kao kopnena verzija koja kombinuje radar MPQ-64 Sentinel sa naprednom raketom vazduh-vazduh srednjeg dometa AIM-120 (AMRAAM), sa dometom do 25 kilometara i rasponom visine od 14-15 kilometara. Druga i treća poboljšana verzija NASAMS sistema su sukcesivno dodavale funkciju povezivanja na vojnu mrežu Link 16, i mogu izabrati da koriste rakete AIM-9Xs Block II „Sidewinder“, nemačke rakete PVO kratkog dometa IRIS-T ili AMRAAM Extended Range (ER).

Vazduhoplovstvo planira da kupi više od 4 kompleta sistema, kako bi prvo rasporedili u bazu Huadong radi poboljšanja protivvazduhoplovne odbrane.

Ako američki NASAMS-3 sistem protivvazduhoplovne odbrane bude uspešno raspoređen u budućnosti, kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane nacionalne vojske će imati raketne sisteme Patriot i raketne sisteme Tiangong na srednjim i velikim visinama, kao i sisteme protivvazduhoplovne odbrane Lushejian II, Sky Soldiers i NASAMS na srednjim i malim visinama. Poslednja linija odbrane bi bili CIWS sistemi kalibra 35/2 mm i rakete kratkog dometa Stinger u okviru sistema Avenger i DMS.

[attachment=1]

Izvor (https://www.upmedia.mg/news_info.php?Type=1&SerialNo=154980)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on October 07, 2022, 01:53:04 pm
Kuvajt nabavlja raketne sisteme PVO NASAMS

Stejt department je doneo odluku kojom odobrava moguću inostranu vojnu prodaju Vladi Kuvajta Nacionalnog naprednog raketnog sistema zemlja-vazduh (NASAMS), sistema protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa (MRADS) i prateće opreme po procenjenoj ceni od 3 milijarde dolara. Agencija za bezbednosnu i odbrambenu saradnju danas je dostavila potrebnu potvrdu kojom je obavestila Kongres o ovoj mogućoj prodaji.

U okviru paketa od 3 milijarde dolara, Kuvajt će dobiti sedam radara AN/MPQ-64FI Sentinel zajedno sa raketama AIM-120C-8 - AMRAAM, AMRAAM-ER i AIM-9X Sidewinder Block II, pri čemu je od svakog tipa projektila naručeno 63 komada.

Pored toga, naručeni su i Centri upravljanja vatrom (FDC), kanisterski lansirni sistemi, taktički upravljački sistemi, simulator za kabinetsku upotrebu, sistemi veze, data linkovi sa enkripcijama i sl.

Isporučuju se i rezervni delovi, logistika, klasifikovana i neklasifikovana tehnička dokumentacija, tehnička podrška, softverska integrativna podrška, oprema za ispitivanje komponenti sistema, noseća vozila, agregati napajanja, stručna pomoć u izgradnji i adaptaciji infrastrukture za smeštaj komponenti sistema, skladištenje projektila i dr.

Glavni izvođač radova biće Raytheon Missiles and Defence, a kompanija će poslati šest zaposlenih u Kuvajt na otprilike tri godine da podrže prodaju.

Više na IZVOR (https://www.dsca.mil/press-media/major-arms-sales/kuwait-national-advanced-surface-air-missile-system-nasams-medium)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on October 27, 2022, 08:27:39 am
Kako ruski vojni eksperti komentarišu isporuku sistema PVO NASAMS Ukrajini.....

Vojni ekspert je govorio o tehničkim karakteristikama sistema PVO NASAMS

Vojni ekspert Jurij Knutov je u sredu, 26. oktobra, u intervjuu za Izvestija, naveo tehničke karakteristike protivvazduhoplovnih raketnih sistema NASAMS koji su stavljeni u službu Ukrajine.

Kako je primetio vojni ekspert, NASAMS je norveško-američki kompleks, sa radarskom stanicom američke proizvodnje, zasnovana na američkim raketama vazduh-vazduh. Zbog činjenice da je proizvedeno mnogo projektila, Sjedinjene Države su iskoristile „višak“ kako bi ih upotrebile, uključujući i za sisteme protivvazduhoplovne odbrane.

„Kompleks je mobilan, ima mogućnost dejstva na grupne mete, rakete zavise od modifikacije, visina je oko 20 km, domet je od 20 do 40 km. Glava za navođenje takođe dolazi u dve verzije - infracrvena (termička) ili aktivna (radarska). Raketa je veoma manevarska, ima gasodinamička kormila i može da izdrži prilično velika preopterećenja, što je čini veoma upravljivom prilikom gađanja manevrišućih ciljeva“, rekao je Knutov.

Konstruktori NASAMS-a pozicioniraju sistem protivvazduhoplovne odbrane kao kompleks koji može da pogodi krstareće rakete i bespilotne letelice, kao i da odbije masivan udar krstarećih raketa i bori se protiv roja dronova.

„Iako još nije jasno koliko će to odgovarati stvarnosti, njegove prave borbene karakteristike nisu potvrđene, nigde se nije borio. Isporuka dva kompleksa će pokriti dve male oblasti ili čak gradove. Dva ili tri kompleksa mogu da pokriju Kijev. Ali pouzdanost i efikasnost će biti jasne nakon stvarne upotrebe “, zaključio je Knutov.

Dan ranije, Greg Hejs, šef kompanije Raytheon Technologies, ​​proizvođača opreme, objavio je da su SAD prenele prva dva kompleksa protivvazduhoplovne odbrane NASAMS u Ukrajinu. On je pojasnio da SAD još nisu odobrile slanje PVO sistema Patriot u Ukrajinu, uprkos tome što se pregovori na ovu temu redovno vode.

[attachment=1]


Izvor (https://iz.ru/1416260/2022-10-26/voennyi-ekspert-rasskazal-o-tekhnicheskikh-kharakteristikakh-zrk-nasams)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on October 27, 2022, 09:17:30 pm
Oslo bez protivvazduhoplovne odbrane

Ukrajina je dobila norvešku protivvazduhoplovnu odbranu, a Amerikanci su instalirali norveški NASAMS II da zaštiti Vašington D.C. Ali glavni grad Norveške, Oslo, nije zaštićen od raketnog napada.

Kristijan Tibring-Gjede iz Napredne stranke smatra da je neshvatljivo da norveške vlasti nisu dale prioritet obezbeđivanju Osla od vazduhoplovnih napada.

"Gotovo je apsurdan paradoks da naš glavni saveznik SAD ima sistem protivvazduhoplovne odbrane norveške proizvodnje NASAMS II da zaštiti svoj glavni grad, dok mi kao zemlja proizvođač još nemamo protivvazduhoplovnu odbranu da zaštitimo sopstveni", kaže Tibring-Gjede za novine Dagbladet.

Kongsberg Gruppen (Kongsberg Defence and Aerospace - KDA) je razvio jedan od vodećih svetskih sistema protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa, NASAMS II (Norveški napredni raketni sistem zemlja-vazduh).

Erland i Evenes

Oružni sistem koji je razvila Norveška je mobilni sistem protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa zasnovan na modularnim rešenjima. NASAMS II proizvodi Kongsberg Gruppen u saradnji sa američkom kompanijom Raytheon Technologies Corporation – američkom kompanijom za vazduhoplovstvo i odbranu. Amerikanci proizvode rakete za sistem naoružanja.

Norveška trenutno ima dve takve protivvazduhoplovne baterije. Nalaze se na Erlandu i Evenesu, radi zaštite vojnih objekata.

- Norveški sistem naoružanja - NASAMS - prodat je u 13 zemalja u i van NATO-a. Iako nismo obezbedili naš glavni grad, glavni grad SAD, Vašington D.C., sada je zaštićen norveškim sistemom protivvazduhoplovne odbrane, kaže portparol Stranke napretka za spoljnu i odbrambenu politiku u Stortingu Kristijan Tibring-Gjede za novine Dagbladet.

Ministar odbrane Eirik Kristofersen ranije je izjavio za Dagbladet da je protivvazduhoplovna odbrana na vrhu njegove liste želja za norveške oružane snage.

Nije dimenzionisano

U komentaru na zahtev Tibring-Gjeddea za protivvazduhoplovnu odbranu za Oslo, portparol ministra odbrane, potpukovnik Per Espen Strand, kaže:

"Oružane snage imaju protivvazduhoplovne odbrambene sposobnosti za zaštitu sopstvenih plovila, vazduhoplovnih baza i operativnih područja kopnenih snaga. Nismo dimenzionisani da imamo stalnu protivvazduhoplovnu odbranu oko velikih gradova."

Ovog leta odlučeno je da Ukrajina dobije donaciju dve NASAMS baterije od SAD. Isporučeni su u septembru. Ukrajina će kasnije dobiti još 6 NASAMS baterija. Ove NASAMS baterije su naručene direktno od odbrambene industrije preko Ukrajinske inicijative za pomoć u bezbednosti.

Kritike

Tibring Gjedde je takođe kritičan prema Norveškoj koja sada učestvuje u razvoju nove protivvazduhoplovne odbrane zajedno sa Nemačkom i drugim zemljama NATO-a, što je sporazum koji je zaključen na samitu NATO-a u Briselu pre dve nedelje.

"Iskustvo sa ovako većim multilateralnim saradnjama je isključivo negativno", kaže Tibring-Gjede.

"Helikopterska saradnja za NH90 je dobar primer kako su različite potrebe i industrijski interesi zemalja doveli do toga da je Norveška odustala od projekta posle 20 godina. To znači da će obalska straža i fregate i dalje biti bez pomorskih helikoptera", kaže Tibring-Gjede.

"Proglašenje bankrota"

- Norveškoj nije potrebna takva saradnja. Kongsberg (Kongsberg Defense and Aerospace - KDA) danas proizvodi jedan od vodećih svetskih sistema protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa, NASAMS II. Rezolucija NATO-a bi trebalo da se fokusira na nezavisnu odgovornost zemalja da zaštite sopstvenu teritoriju od nadolazećih napadačkih projektila. Nije dovoljno tvrditi da imamo mobilnu protivvazduhoplovnu odbranu kada se napadi mogu desiti gotovo bez upozorenja.

Tibring-Gjedde smatra da rezoluciju NATO-a trebalo preformulisati i umesto toga obavezati sve države članice da nabave protivvazduhoplovnu odbranu koja može zaštititi prestonice zemalja.

"Ništa ne pomaže ukazati na mobilne baterije na Erlandu i Evenesu, kada nema protivvazduhoplovne odbrane koja štiti našu prestonicu", kaže Tibring-Gjedde za Dagbladet.

Prioriteti

"PVO je značajno smanjena posle Hladnog rata i zato je prioritet zaštita baza u kojima upravljamo našim borbenim avionima, Erland i Evenes. Današnja protivvazduhoplovna odbrana je mobilna i može se postaviti na drugo mesto u zemlji ako za to postoji potreba", kaže ministar odbrane Bjorn Arild Gram.

Gram ističe da je rad na povećanju nacionalne sposobnosti Norveške u zaštiti od preciznog oružja dugog dometa u toku i da se izgrađuju kapaciteti protivvazduhoplovne odbrane.

"Rat u Ukrajini je istakao potrebu i važnost protivvazduhoplovne odbrane", kaže Gram.

Ministar odbrane ističe da krstareće rakete danas predstavljaju najzahtevniju vazduhoplovnu pretnju za Norvešku.

"Rusija je poslednjih godina razvila nove napredne raketne sisteme gornjeg sloja koje danas ne može zaustaviti nijedan poznati odbrambeni sistem", kaže Gram.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://www.dagbladet.no/nyheter/oslo-uten-luftvern/77512254)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on November 05, 2022, 09:43:06 am
„Već na putu“: Sjedinjene Države najavile isporuku osam NASAMS sistema protivvazduhoplovne odbrane Ukrajini

Međutim, pomoćnik šefa Ministarstva odbrane SAD smatra da će se Ukrajina suočiti sa ozbiljnim poteškoćama u uvođenju protivraketnih sistema na svojoj teritoriji.

Pomoćnik ministra odbrane za kosmičku politiku Džon Plam, govoreći na seminaru u Centru za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu, rekao je da je Bela kuća poslala osam NASAMS protivvazduhoplovnih raketnih sistema u Kijev. Prema njegovim rečima, oni mogu biti isporučeni u bliskoj budućnosti.

„Što se tiče NASAMS-a [za Kijev], mislim da je oko osam sistema na putu. Ne znam tačno gde su u lancu [snabdevanja] trenutno, ali su na putu. I mislim da je ovo važno“, prenosi njegove reči TASS.

Osim toga, pomoćnik šefa Ministarstva odbrane SAD smatra da će se Ukrajina suočiti sa ozbiljnim poteškoćama u uvođenju protivraketnih sistema na svojoj teritoriji.

„Očigledno je da su protivraketni sistemi potrebni za zaštitu. Mislim da je jedan od problema sa kojim se Ukrajina suočava to što neće moći da pruži sveobuhvatnu zaštitu. Ne možete imati štit. A da imate 10 ili 20 ili 30 sistema, gde bi oni otišli? Šta ćete zaštititi? Ovo je problem odluke odbrane. To je prilično teško uraditi u mirnodopskim uslovima, a da ne govorimo o sukobima“, rekao je on.

Ranije se komandant Oružanih snaga Litvanije Valdemaras Rupšis izjasnio protiv slanja u Ukrajinu haubica PzH 2000 i sistema PVO NASAMS, kojima raspolaže Vilnjus. On je na sastanku Državnog saveta za odbranu rekao da bi to moglo da liši Litvaniju „nedavnih dostignuća u vojnoj sferi“.

Takođe je postalo poznato da Ukrajina nema dovoljno sistema PVO da pokrije svaki deo zemlje. Ovo je napisao američki list The Vashington Post, pozivajući se na ukrajinske vojnike i političare. Autor materijala je primetio da su Kijevu potrebni zapadni sistemi protivvazduhoplovne odbrane da bi zatvorili praznine u zoni pokrivanja.


Izvor (https://tvzvezda.ru/news/2022115042-oUVxF.html)

[attachment=1]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on November 23, 2022, 04:05:22 pm
Protivvazduhoplovna raketa američke proizvodnje pogodila je stambenu zgradu u Kijevu

Na mreži su se pojavile fotografije fragmenata protivvazduhoplovne rakete američkog kompleksa NASAMS koja je pogodila stambenu zgradu u Kijevu. I ovo je daleko od prvog takvog „uspeha“ ukrajinske PVO.

Stambene zgrade su već više puta bili meta protivvazduhoplovnih projektila ukrajinskih oružanih snaga (Buk-M1, S-300PT/PS)....

Postoje objektivni razlozi zašto je i naša PVO tokom 1999-te godine u jednom trenutku donela odluku da prestane da dejstvuje na krstareće rakete kada već stignu u reon naseljenih mesta i gradova.

Ostaci rakete AiM-120:

[attachment=1]

Raketa AiM-120:

[attachment=2]

Epilog:

[attachment=3]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on November 25, 2022, 05:22:28 pm
Španska jedinica PVO pokazala spremnost za izvršavanje zadataka u misiji u Letoniji

LIJELVARDE, Letonija – Španska jedinica NASAMS koja je raspoređena u Letoniji da štiti istočni bok NATO-a prošla je potvrdu o spremnosti 3. i 4. novembra 2022. godine.

Zahvaljujući ovom snažnom nastupu tokom vežbe, španska jedinica NASAMS - u saradnji sa njihovim letonskim kolegama - sada je sertifikovana i spremna da brani letonski vazdušni prostor prema komandnim aranžmanima NATO-a

Odred španske vojske od 85 pripadnika Operativne grupe za protivvazduhoplovnu odbranu Letonije (GBAD TF LVA) izveo je takozvanu vežbu Verifikacije spremnosti pokazujući da su čvrsto povezani sa NATO-ovom integrisanom protivvazduhoplovnom i protivraketnom odbranom i sposobni da primenjuju standarde NATO-a kao što su kao vreme odziva i komunikacione veze sa drugim elementima u regionu.

„Rasporedili smo se ovde sredinom juna i od tada smo dali doprinos NATO-ovoj misiji vazdušnog štita na istočnom krilu“, rekao je major Huan Hesus Fodriges Lahore, komandant GBAD TF LVA. „Radili smo sa našim letonskim domaćinima ovde u Lielvardeu i davali smo doprinos vežbama NATO-a, npr. vežba Ramstein Alloy 3 u organizaciji Savezničke vazduhoplovne komande ili aktivnosti obuke sa ojačanom Isturenom Borbenom grupom u Letoniji. Uspostavili smo veze sa drugim NATO GBAD TF-ima u Poljskoj ili Slovačkoj pokazujući našu sposobnost da pomognemo u zaštiti stanovništva i teritorije Alijanse od potencijalnih vazduhoplovnih i raketnih pretnji“, dodao je on.

Provera spremnosti se sastojala od nekoliko vežbi koje su izvedene tokom oba dana. Operativna grupa je morala da identifikuje, prati i angažuje kako simulirane napade pretnji iz vazduha, tako i stvarne tragove koje su predstavljali leteći borbeni avioni Quick Reaction Alert iz mađarskog odreda JAS-39 Gripen koji je predvodio Baltičku vazduhoplovnu policiju NATO-a u Šjauljaju, Litvanija.

GBAD TF LVA je uspešno odbranio našu poziciju i vazduhoplovnu bazu Lielvarde od ovih napada“, rekao je major Lahor. „Zahvaljujući ovom snažnom nastupu tokom vežbe, španska jedinica NASAMS, u saradnji sa svojim letonskim kolegama, prošla je verifikaciju spremnosti, što znači da je sada sertifikovana i spremna da brani letonski vazduhoplovni prostor prema komandnim aranžmanima NATO-a“, dodao je on.

NASAMS - Norveški napredni raketni sistem zemlja-vazduh ili Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh - je distribuirani i umreženi GBAD (Kopneni protivvazduhoplovni sistem, prim. Kubovac) sistem kratkog do srednjeg dometa koji brani od pretnji iz vazduha kao što su bespilotne letelice, helikopteri, krstareće rakete i avioni sa fiksnim krilima sa posadom.

Španski NASAMS integriše MPQ-64 Sentinel PVO X-Band 3D radar i rakete AMRAAM sa norveškim sistemom za upravljanje vatrom, Centrom za distribuciju vatre (FDC). Ovi FDC-ovi mogu formirati mrežu sa geografski raspoređenim senzorima i koristiti fuziju podataka za obradu radarskih tragova i generisanje kompletne vazdušne slike. Rakete AMRAAM se lansiraju iz vučenog lansera sa 6 raketnih kanistera i imaju horizontalni domet do 25 km.

Raketni lanseri sistema NASAMS i rakete porodice AMRAAM:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Radar AN/MPQ-64 Sentinel sistema NASAMS:

[attachment=4]


Izvor (https://ac.nato.int/archive/2022/ESP_NASAMS_LVA_ready)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 01, 2022, 05:39:00 pm
Još jedna ruska analiza sistema PVO NASAMS....

Vojni ekspert je govorio o karakteristikama sistema PVO NASAMS koji su prebačeni u Kijev

Dmitrij Kornev, glavni urednik portala MilitaryRussia, govorio je 1. decembra „Izvestiji“ o tehničkim karakteristikama sistema PVO NASAMS.

Pentagon je dan ranije saopštio da su vlasti SAD potpisale ugovor sa Raytheon-om od 1,2 milijarde dolara za kupovinu NASAMS sistema PVO za Ukrajinu.

NASAMS je najsavremeniji sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog i srednjeg dometa. Može se nazvati sistemom protivvazduhoplovne odbrane poslednje granice. NASAMS koristi rakete AIM-120 AMRAAM – ovo je jedna od najnaprednijih raketa za vazduhoplovnu borbu. Univerzalna je, koristi je i avijacija. Za lansiranje sa zemaljskih lansera, dobila je posebne modifikacije i može da pogađa ciljeve na udaljenosti od 30-50 km i na svim visinama na kojima deluju borbeni avioni“, rekao je stručnjak.

Takođe je napomenuo da se kompleks koristi u sistemu protivvazduhoplovne odbrane Vašingtona.

„Ranije je NASAMS već isporučivan u pojedinačnim primercima Ukrajini, sada, očigledno, žele da dodatno povećaju obim. Ali zbog činjenice da još nisu dovoljno fizički izgrađeni, morali su da se naruče od proizvođača, a to odlaže vreme isporuke“, zaključio je Kornev.

Prve isporuke NASAMS-a ukrajinskoj strani iz Sjedinjenih Država datiraju 1. jula. Raketni sistemi su sistemi srednjeg dometa koji je 1990-ih razvila norveška kompanija Kongsberg Defense & Aerospace u saradnji sa Raytheon-om. Oružje je dva puta unapređeno, poslednji put 2019. Modernizovani primerak je dizajniran za upotrebu novih raketa sa povećanim dometom gađanja AMRAAM-ER, kao i projektila kratkog dometa AIM-9X-2 Sidewinder. Indikator dometa sa novom raketom AMRAAM-ER + u teoriji može da dostigne 80–100 km.

Međutim, 15. jula ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov nije mogao da odgovori na pitanje o efikasnosti raketnih sistema. Tada se političar osvrnuo na nekompetentnost po ovom pitanju. Važno je napomenuti da SAD ne preciziraju koji će kompleks biti prebačen na Ukrajinu. Kako se očekivalo, to će biti NASAMS-2, koji je pušten u upotrebu 2006. godine.

[attachment=1]


Izvor (https://iz.ru/1434217/2022-12-01/voennyi-ekspert-rasskazal-o-kharakteristikakh-peredavaemykh-kievu-sistem-pvo-nasams)





Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 01, 2022, 06:45:08 pm
SAD za Ukrajinu naručio moćne protivvazduhoplovne rakete

Vojska SAD-a jučer je dodelila ugovor vredan 1.2 milijarde dolara kompaniji "Raytheon Technologies" za šest naprednih raketnih sistema zemlja-vazduh za Ukrajinu, objavio je Pentagon.

SAD je odobrio slanje ukupno osam NASAMS-a u Ukrajinu za pomoć u odbrani od ruskih raketnih i bespilotnih napada.

Ukrajina je u novembru primila prvu isporuku dva sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS. Drugi će biti isporučeni u narednim mesecima nakon što budu izgrađeni.

Raytheon Co., Tewksbury, Massachusetts, dobio je ugovor sa fiksnom cenom od 1.216.207.829 dolara za nabavku Nacionalnog naprednog raketnog sistema zemlja-vazduh, prateće opreme, usluga i rezervnih delova za podršku naporima u Ukrajini. Ponude su tražene putem interneta, a jedna je primljena. Radovi će se izvoditi u Tjuksberiju, u državi Masačusets, sa procenjenim datumom završetka 28. novembra 2025.
 
 
[attachment=1]






Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 02, 2022, 07:33:31 pm
Amerika želi da prebaci PVO sisteme sa Bliskog istoka u Ukrajinu i to moćni NASAMS

Izvršni direktor kompanije Raytheon Technologies Greg Hejz saopštio je da SAD pregovaraju sa zemljama Bliskog istoka kako bi poslale neke od svojih NASAMS sistema protivvazduhoplovne odbrane (PVO) u Ukrajinu.

- Cilj je da se stare verzije NASAMS raketnih sistema zemlja-vazduh pošalju u Ukrajinu u narednih tri do šest meseci. SAD bi potom te sisteme zamenile novim verzijama NASAMS na Bliskom istoku u naredna 24 meseca - rekao je Hejz u intervjuu za američki list "Politiko".

Hejz je odbio da navede zemlje Bliskog istoka koje bi poslale sisteme. Prema evidenciji Agencije za odbrambenu i bezbednosnu saradnju, kupci NASAMS-a u tom regionu su Oman i Katar.

Hejz je naglasio da će prebacivanjem sistema sa Bliskog istoka, Ukrajina brže dobiti preko potrebno oružje, nego kada bi čekala da se novo proizvede. Kako je rekao, potrebne su dve godine da bi se napravio jedan NASAMS zbog kompleksne izrade. ( ??, prim. Kubovac)

NASAMS imaju veći domet od drugih PVO sistema koje su zapadne zemlje poslale Ukrajini.

Prva dva su stigla početkom novembra, a SAD su obećale da će poslati više.

Vojska SAD je u sredu potpisala ugovor vredan do 1,2 milijarde dolara za isporuku šest NASAMS sistema Ukrajini do 2025. godine. Ugovor je deo petog paketa Inicijative za bezbednosnu pomoć Ukrajini i uključuje obuku i logističku podršku.

Izvor (https://www.blic.rs/vesti/svet/amerika-zeli-da-prebaci-pvo-sisteme-sa-bliskog-istoka-u-ukrajinu-i-to-mocni-nasams/jj2fy9j)

[attachment=1]



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 14, 2022, 05:15:56 pm
Fragmenti protivvazduhoplovne vođene rakete AIM-120 AMRAAM za protivvazduhoplovne raketne sisteme NASAMS pali su danas na stambene zgrade i parkirane automobile u Kijevu, javljaju ukrajinski telegram nalozi

Obzirom da su danas ruske oružane snage napale mete u Kijevu dronovima kamikazama Šahed-136 zvanim Geranium-2, sasvim je logično pretpostaviti da su projektili lansirani u cilju presretanja i obaranja ovih dronova.

Ova situacija je interesantna samom činjenicom upotrebe zapadnog kompleksa NASAMS i njegovih skupih raketa AIM-120 na bespilotne letelice Geranium-2, koje su ranije pokušavali da izbegnu.

Iako se u ukrajinskim medijama ovakva situacija koja se ponavlja, a u vezi pada fragmenata projektila sistema PVO NASAMS (koji se nikako ne mogu pripisati Rusiji) tumači kao "normalna pojava u ratu", mora se naglasiti da sistemi PVO, po pravilu, ne dejstvuju projektilima zemlja-vazduh iznad (velikih) naseljenih mesta i gradova, jer kolateralna šteta na civilnim objektima i infrastrukturi, kao i naravno potencijalne žrtve među civilnim stanovništvom pre svega, od fragmenata projektila, detonacije bojevih glava projektila pri udaru usled eventualnih tehničkih problema tokom leta, ali i pada pogođenih krstarećih raketa, dronova i aviona i helikoptera može biti jednaka šteti koju pričini neprijatelj svojim dejstvom.

U situaciji sve veće nestašice sovjetskih protivvazduhoplovnih raketa za sovjetske sisteme PVO (Buk, S-300), koji čine osnovu ukrajinskog sistema PVO, Ukrajina će sve više morati da pribegava nesrazmernoj potrošnji skupe zapadne municije.

S druge strane, ovakav razvoj događaja će u bliskoj budućnosti sasvim verovatno primorati Zapad da ubrza dostavljanje svojih savremenih kopnenih PVO sistema za potrebe Ukrajine isporukom PVO MIM-104 Patriot, jer u suprotnom Ukrajina je pred rizikom ozbiljne krize u sistemu protivvazduhoplovne odbrane usred nestašice municije/projektila, koja preti da se Zapad ali, pre svega, Ukrajina ponovo suoče sa punim kapacitetima Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije na bojnom polju.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 31, 2022, 03:07:29 pm
Rheinmetall će nadograditi senzore norveškog raketnog sistema zemlja-vazduh NASAMS

Norveška agencija za odbrambene materijale (NDMA) potpisala je ugovor sa nemačkom odbrambenom kompanijom Rheinmetall za nadogradnju elektro-optičkih senzora sistema PVO NASAMS.

Vrednost ugovora je oko 190 miliona norveških kruna. Senzori koji treba da se nadograde postavljaju se na terensko vozilo i traže neprijateljske pretnje u vazduhu i na zemlji, kako na svetlu tako i u mraku, koristeći TV kameru i toplotni potpis (infracrveni). Senzori takođe mere rastojanje do mete pomoću lasera. Elektro-optičke senzore nosi vozilo na točkovima. Nadograđena oprema će biti zasnovana na istim platformama. Ugovor sa Rheinmetall-om uključuje nadogradnju postojećeg analognog senzorskog sistema na novi digitalni senzorski sistem u NASAMS-u.

„Ova nadogradnja doprinosi daljoj modernizaciji norveške protivvazduhoplovne odbrane. Poboljšavaju se i tehničke karakteristike i funkcije senzora“, kaže Gro Jære, direktor odbrambenog materijala.

„Rad na povećanju naše nacionalne sposobnosti za zaštitu od preciznog oružja dugog dometa je u toku, a trenutna modernizacija NASAMS-a je jedna od nekoliko mera za jačanje vazduhoplovne odbrane Norveške. Rat u Ukrajini je istakao potrebu i važnost protivvazduhoplovne odbrane. Nedavno smo potpisali i ugovor o kupovini ručnih protivvazduhoplovnih sistema odbrane za vojsku, kako bismo ojačali našu sposobnost da se zaštitimo“, rekao je ministar odbrane Bjorn Arild Gram (Sp).

NASAMS (Norveški napredni raketni sistem zemlja-vazduh, poznat i kao Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh) je distribuiran i umrežen kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog do srednjeg dometa koji su razvili Kongsberg Defense & Aerospace (KDA) i Raytheon. NASAMS je bio prva primena površinskog lansiranja AIM-120 AMRAAM (napredna raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa).

NASAMS 2 je nadograđena verzija sistema sposobna da koristi Link 16, koji je u funkciji od 2007. godine.
Od 2022. NASAMS 3 je najnovija nadogradnja; raspoređena 2019. godine, dodaje mogućnost ispaljivanja raketa kratkog dometa AIM-9 Sidewinder i IRIS-T SLS (25 km (16 mi)) i raketa proširenog dometa AMRAAM-ER (50 km (31 mi) i uvodi mobilne lansere koji se mogu transportovati vazdušnim putem.

Razvoj NASAMS-a počeo je 1980-ih kada se Kongsberg Defense & Aerospace (KDA) udružio sa Hughes Missile Systems i Hughes Aircraft Ground Systems Group i pokrenuo program kao zajednički napor za Kraljevsko vazduhoplovstvo Norveške (RNoAF). Do kasnih 1990-ih, RNoAF je formirao integrisani zemaljski sistem protivvazduhoplovne odbrane poznat kao norveško rešenje (NORSOL), povezujući NASAMS stanice za upravljanje vatrom ARCS sa dva druga sistema protivvazduhoplovne odbrane putem žičnih veza i radio putem. RNoAF je zajedno sa KDA sproveo modernizaciju NASAMS-a, početkom 2000-ih, pod nazivom NASAMS 2, a nadograđena verzija je prvi put predata RNoAF-u sredinom 2006. godine. U aprilu 2019, RNoAF je postavio nadograđeni sistem NASAMS 3; maja 2019. godine obavljena su prva testiranja gađanja.

Elektro-optički senzori NASAMS-a, koji su predmet modernizacije:

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://militaryleak.com/2022/12/31/rheinmetall-to-upgrade-norwegian-nasams-surface-to-air-missile-system-sensors/)



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on January 10, 2023, 10:39:14 pm
Ministarka odbrane Anita Anand najavljuje donaciju sistema protivvazduhoplovne odbrane Ukrajini

Ministarka odbrane Anita Anand objavila je danas da Kanada kupuje Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) i pripadajuću municiju od Sjedinjenih Država za donaciju Ukrajini. Ova donacija visokog prioriteta je prva kanadska donacija sistema protivvazduhoplovne odbrane Ukrajini.

NASAMS je kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog do srednjeg dometa koji štiti od napada dronova, projektila i aviona, sa velikom stopom uspeha. Kanadska donacija NASAMS pomoći će Ukrajini da ojača svoje sisteme protivvazduhoplovne odbrane protiv destruktivnih vazduhoplovnih napada na vojne lokacije, kritičnu civilnu infrastrukturu i naseljene centre.

Ova donacija, procenjena na približno 406 miliona dolara, potiče od dodatnih 500 miliona dolara vojne pomoći Ukrajini koju je premijer Trudo najavio 14. novembra 2022. Donacija se zasniva na dugogodišnjoj vojnoj podršci Kanade Ukrajini, uključujući našu misiju obuke – Operaciju UNIFIER, donacije oklopnih vozila, artiljerije, kamera za bespilotne letelice i zimske odeće, kao i stalni napori Kraljevskog kanadskog vazduhoplovstva da transportuje vojnu pomoć za Ukrajinu koju su donirali Kanada, saveznici i partneri.

Kanada ostaje posvećena pružanju Ukrajine vojnoj pomoći koja joj je potrebna da se odbrani od nelegalnih i neopravdanih napada Rusije, uključujući intenziviranje ruskih vazdušnih napada.

„Kanada je solidarna sa Ukrajincima dok se herojski bore protiv ilegalne i neopravdane invazije Rusije. Opredelili smo preko milijardu dolara za vojnu pomoć Ukrajini, a danas idemo napred sa prvom kanadskom donacijom sistema protivvazduhoplovne odbrane Ukrajini. Kanada će nastaviti da sarađuje sa Sjedinjenim Državama, kao i drugim saveznicima i partnerima, kako bi odgovorila na odbrambene prioritete Ukrajine u kratkoročnom i dugoročnom periodu – uključujući opremu visoke sposobnosti kao što je NASAMS." Poštovana Anita Anand, ministarka nacionalne odbrane


Izvor (https://www.canada.ca/en/department-national-defence/news/2023/01/defence-minister-anita-anand-announces-air-defence-system-donation-to-ukraine.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on March 10, 2023, 09:05:03 pm
Norveška daje Ukrajini kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane NASAMS

Norveška će Ukrajini obezbediti dve kompletne vatrene jedinice NASAMS u saradnji sa Sjedinjenim Državama. – Ukrajina ima kritičnu potrebu da se odbrani od raketnih napada, a Norveška će pomoći, kaže norveški ministar odbrane gospodin Bjorn Arild Gram.

U saradnji sa Sjedinjenim Državama, Norveška će Ukrajini obezbediti dve vatrene jedinice NASAMS. Oni će doći pored dve vatrene jedinice koje su prošle jeseni obezbedile Sjedinjene Države. NASAMS se pokazao kao efikasan sistem protivvazduhoplovne odbrane. Dodavanje još dve vatrene jedinice značajno će poboljšati sposobnost Ukrajine da zaštiti svoje gradove i kritičnu infrastrukturu od ruskih raketnih napada. Norveška će takođe obučavati ukrajinsko osoblje za održavanje i rad sistema.

- Norveška je ranije doprinela sa opremom i obukom američkim donacijama NASAMS-a Ukrajini. Ove donacije su visoko cenjene i doprinele su porazu raketnih napada. Nastavak ruskih napada na ukrajinsku infrastrukturu ukazuje na potrebu daljeg poboljšanja ukrajinske protivvazduhoplovne odbrane. Ukrajina je više puta tražila od međunarodnih partnera da obezbede više i bolje sisteme protivvazduhoplovne odbrane, kaže Gram.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/nettsak-miw/id2966031/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on April 09, 2023, 03:00:36 pm
Kako raketni sistem PVO NASAMS štiti ukrajinsko nebo

Od novembra 2022., raketni sistem PVO NASAMS štiti ukrajinsko nebo.

Kako funkcioniše ovaj kompleks i koliko je vazduhoplovnih ciljeva već oboreno od strane protivavionaca koji su imali sreću da rade na NASAMS-u, može se pogledati u video prilogu ispod.

Prema tvrdnjama ukrajinskih izvora, u proteklih 5 meseci, ovim sistemom je oboreno više od 100 neprijateljskih projektila i dronova. Na radarskoj stanici za otkrivanje ciljeva ove raketne jedinice, vidimo ucrtana 33 "simbola" navodno uništenih dronova i projektila ruske vojske.

https://www.youtube.com/watch?v=EdiLeTTVCNM&t=1s


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on April 19, 2023, 09:02:30 am
Španski sistem protivvazduhoplovne odbrane NASAMS je aktiviran u Letoniji

Ramštajn, NEMAČKA – Španski sistem protivvazduhoplovne odbrane NASAMS raspoređen u vazduhoplovnu bazu Lielvarde, Letonija, povezan je sa NATO-ovim integrisanim sistemom protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane preko Letonskog centra za kontrolu i izveštavanje koji podržava vazdušni nadzor i kontrolu vazdušnog prostora NATO-a u regionu.

Preko 100 španskih vojnika raspoređeno je u vazdušnu bazu Lielvarde u Letoniji u okviru napora NATO-a da poboljša protivvazduhoplovnu odbranu u baltičkom regionu. Vojnici rade zajedno sa svojim letonskim kolegama na poboljšanju interoperabilnosti između NATO armija i povećanju efikasnosti standardizovanih procedura.

Španski kontingent u vazduhoplovnoj bazi Lielvarde opremljen je sistemom PVO NASAMS, koji PVO Letonije pruža mogućnosti protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa. Ovaj dodatak dopunjuje sisteme protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa koji su već na snazi, a kojima upravljaju letonske snage. Sistem NASAMS će značajno poboljšati sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane baltičkog regiona, pružajući dodatni sloj zaštite od potencijalnih pretnji.

Raspoređivanje sistema NASAMS, zajedno sa španskim vojnicima, pomoći će poboljšanju protivvazduhoplovne odbrane cele zemlje. Sistem je sposoban da otkrije i angažuje širok spektar pretnji, uključujući avione, projektile i bespilotne letelice, što ga čini vrednim dodatkom sposobnostima PVO Letonije.

Sa sistemom NASAMS, Letonija će biti bolje opremljena da odgovori na sve bezbednosne izazove koji se mogu pojaviti u regionu. Sposobnost sistema da funkcioniše zajedno sa drugim sistemima protivvazduhoplovne odbrane i integriše se u širu mrežu protivvazduhoplovne odbrane NATO-a takođe će pomoći da se poboljša ukupna efikasnost sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane alijanse u regionu.

"Ovaj zajednički napor između članica NATO-a ne samo da jača našu kolektivnu odbranu, već i naglašava duboko partnerstvo i veze lojalnosti koje postoje između naših nacija. Zajedno smo posvećeni podržavanju naših zajedničkih vrednosti bezbednosti, stabilnosti i slobode", rekao je Major Antonio Izkuierdo Aroca, komandant jedinice NASAMS.

Španski vojnici će koordinisati procedure sa letonskim snagama protivvazduhoplovne odbrane, što će poboljšati ukupnu efikasnost NATO-ovih sposobnosti za PVO u regionu. Pored toga, biće sproveden niz vežbi u cilju poboljšanja koordinacije i saradnje među državama NATO-a. Ove vežbe ne samo da će pomoći da se identifikuju oblasti za poboljšanje, već će takođe pomoći da se osigura da sve snage NATO-a budu u stanju da besprekorno rade zajedno u slučaju krize. Zajednička obuka i vežbe će takođe pomoći da se ojačaju veze između članica NATO-a i poboljša ukupna spremnost Alijanse.

Raspoređivanje španskih vojnika u Letoniji pokazuje posvećenost NATO-a kolektivnoj odbrani i zaštiti svojih pripadnika. Takođe naglašava važnost jakih saveza i potrebu za kontinuiranom saradnjom i koordinacijom među zemljama NATO-a. Ovo je samo jedan od primera stalnih napora Alijanse da ostvari ove ciljeve i obezbedi bezbednost svojih članica.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://ac.nato.int/archive/2023/spanish-air-defence-system-comes-online-in-latvia)





Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on April 25, 2023, 08:55:11 am
Mađarskoj stižu sistemi PVO NASAMS

Mađarska će uskoro dobiti 6+1 vatrenu jedinicu sistema PVO NASAMS, koje će biti priključene 205. raketnom puku protivvazduhoplovne odbrane u Đeru.

Isporuka ove opreme u Mađarsku u avgustu ove godine u velikoj će meri unaprediti sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane te zemlje.
Navodi se da je sistem PVO NASAMS sa američkim raketama AMRAAM najefikasniji raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog do srednjeg dometa.

Na fotografijama koje su se pojavile, pored lansera raketa (nepoznat broj koji se isporučuje), možemo videti i baterijski osmatračko-akvizicijski radar AN/MPQ-64 Sentinel. Pored toga u sastavu baterije se nalazi i opto-elektronski senzor i centar za upravljanje vatrom FDC.

Vrednost Ugovora iznosi, kako se navodi u izjavi Mađarskog ministra odbrane Kristóf Szalay-Bobrovniczky, 410 miliona Eur.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Više podataka OVDE (https://xpatloop.com/channels/2023/04/high-tech-norwegian-air-defence-nasams-to-replace-hungary%E2%80%99s-40-year-old-soviet-missile-system.html)





Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on May 12, 2023, 02:27:18 pm
Kraljevska australijska artiljerija primila NASAMS

Lanser raketa "game changer"

Nakon što su godinama čekali na najnoviji armijski sistem protivvazduhoplovne odbrane, pripadnici 16. puka Kraljevske australijske artiljerije, su prvi put pogledali Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh NASAMS tokom probnih i sertifikacionih aktivnosti prošlog meseca u blizini Džervis Beja.

Branioci vazdušnog prostora su pozvani da se upoznaju sa opremom tokom aktivnosti, koja je dizajnirana da testira komponente sistema pre nego što puk primi početnu isporuku ovog meseca.

Kvalifikaciona obuka će početi uskoro.

NASAMS koristi više desetina armija sveta, uključujući SAD i Ukrajinu.

Vojska će koristiti poboljšanu verziju norveškog dizajna, koja uključuje australsku radarsku tehnologiju, lanser baziran na Hawkei-u i infracrveni/optički senzor.

Kombinacija raketa AMRAAM i Sidewinder može da se učita na lanser visoke pokretljivosti Hawkei; ili MK II lanser kanisterskog tipa, raspoređen pomoću teškog kamiona HX77 koji omogućava fleksibilnost misije sa do šest raketa koje se nose po lansirnoj platformi.

Svaka jedinica će upravljati sa tri lansera kanisterskog tipa ili lansera visoke pokretljivosti, a 110. baterija će biti prva opremljena sa NASAMS-om.

Očekuje se da će puk postaviti dve baterije kada dostigne punu operativnu sposobnost do 2026. godine.

Komandant 110. baterije major Bret Votson rekao je da 16. puk ulazi u novo poglavlje.

„Uvođenje NASAMS-a u službu predstavlja korak promene u sposobnostima kopnene protivvazdušne odbrane za ADF (Australijske odbrambene snage), pružajući mogućnost da oseti i deluje na mnogo većim dometima sa najsavremenijom opremom“, rekao je major Votson.

16. puk će se premestiti iz Vudsajd kasarne u nove namenske objekte u RAAF Edinburg kada se izgradnja završi.

NASAMS je sposoban da radi nezavisno, ali će takođe biti integrisan sa zajedničkom protivvazduhoplovnom odbranom u okviru budućeg projekta AIR 6500, koji će sinhronizovati sposobnosti za pružanje slojevite protivvazduhoplovne odbrane.

Australijski koncept razvoja i uvođenja unapređenog sistema NASAMS II:

[attachment=1]

Kanisterizovani lanser Mk II:

[attachment=2]

Mobilni Hawkei lanser sa mogućnošku korišćenja više tipova projektila:

[attachment=3]

Obuka Australijskih poslužilaca sistema je već u toku:

[attachment=4]


Izvor (https://defense-studies.blogspot.com/2023/05/royal-australian-artillery-received.html)





Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on May 25, 2023, 06:47:55 pm
Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) za Ukrajinu

VAŠINGTON, 24. maja 2023. – Stejt department je doneo odluku kojom odobrava moguću inostranu vojnu prodaju Vladi Ukrajine Nacionalnog naprednog raketnog sistema zemlja-vazduh (NASAMS) i prateće opreme za procenjenu cenu od 285 miliona dolara. Agencija za bezbednosnu saradnju u oblasti odbrane dostavila je potrebnu sertifikaciju obaveštavajući Kongres.

Vlada Ukrajine je zatražila kupovinu Nacionalnog naprednog raketnog sistema zemlja-vazduh (NASAMS), koji uključuje: jedan (1) AN/MPQ-64F1 Sentinel radar. Uključeni su i Centar za Distribuciju Vatre (FDC); kanisterizovani lanseri, zaštićene komunikacije, GPS prijemnici, učitavači kodova i setovi kablova; setovi alata; oprema za testiranje; oprema za podršku; glavni pokretači; generatori; tehnička dokumentacija; rezervni delovi; tehnička podrška vlade SAD i izvođača; i drugi povezani elementi logistike i programske podrške. Ukupna procenjena cena je 285 miliona dolara.

Ova predložena prodaja će podržati spoljnopolitičke ciljeve i ciljeve nacionalne bezbednosti Sjedinjenih Država kroz poboljšanje bezbednosti partnerske zemlje što čini snagu političke stabilnosti i ekonomskog napretka u Evropi.

Ukrajina ima hitnu potrebu da poveća svoje sposobnosti za odbranu od ruskih raketnih udara i aviona. Sticanje i efektivno korišćenje ove sposobnosti će poboljšati sposobnost Ukrajine da brani svoj narod i zaštiti kritičnu nacionalnu infrastrukturu.

Predložena prodaja ove opreme i podrške neće promeniti osnovni vojni balans u regionu.

Glavni izvođač radova će biti Raytheon Missiles and Defense, Tucson, AZ. Ne postoje poznati ugovori o ofsetu koji su predloženi u vezi sa ovom potencijalnom prodajom.

Implementacija ove predložene prodaje neće zahtevati slanje dodatnih predstavnika Vlade SAD ili Ugovarača u Ukrajinu.

Ovo obaveštenje o potencijalnoj prodaji je obavezno po zakonu. Opis i vrednost u dolarima su za najveću procenjenu količinu i vrednost u dolarima na osnovu početnih zahteva. Stvarna vrednost u dolarima će biti niža u zavisnosti od konačnih zahteva, budžetskih ovlašćenja i potpisanih ugovora o prodaji, ako i kada budu zaključeni.


Izvor (https://www.dsca.mil/press-media/major-arms-sales/ukraine-national-advanced-surface-air-missile-system-nasams)



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on June 22, 2023, 09:35:38 am
Raketni sistem NASAMS III, sa raketom AMRAAM-ER

Katar je prva zemlja koja je, 2019. godine, zvanično kupila raketu zemlja-vazduh AMRAAM-ER koja je dizajnirana da radi sa Raytheonovim Nacionalnim naprednim raketnim sistemom zemlja-vazduh, poznatijim kao NASAMS.

AMRAAM-ER koristi bojevu glavu i opremu za navođenje rakete vazduh-vazduh AIM-120C7 i motorne i upravljačke komponente rakete RIM-162 Evolved Sea Sparrow (ESSM). RIM-162 je glavna raketa srednjeg dometa za razarače, krstarice, nosače aviona i amfibijske jurišne brodove američke mornarice. Takođe je široko raspoređena na površinskim borcima u službi članica NATO-a i drugih saveznika SAD.

Primarna raketa koju koristi NASAMS je raketa vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM — raketa koja je dizajnirana da se lansira na visini uz dodatak i prednost brzine aviona sa koga se lansira. Smatra se da trenutni NASAMS opremljen sa AIM-120 ima domet od oko 20 milja (cca 32 km) i maksimalan plafon leta od oko 50.000 stopa (cca 15 km). Korišćenje motorne i upravljačke sekcije ESSM-a – sistema koji je dizajniran od nule da se ispaljuje sa površine zemlje – navodno je povećao opseg angažovanja NASAMS-a za oko 50 procenata po daljini i njegov plafon leta za 70 procenata. Imajte na umu da su ove brojke verovatno konzervativne ako nisu namerno umanjene. Pored toga, raketa bi trebalo da ima bolje upravljanje energijom i veću sposobnost da obara niskoleteće, brzo leteće i manevarske ciljeve.

Sa najnovijom Patriot-ovom sposobnošću da obara balističke rakete kratkog dometa tokom njihove krajnje faze leta i tradicionalnim vazduhoplovnim pretnjama na dužim dometima, ova poboljšana verzija NASAMS-a će lepo upotpuniti Patriot, delujući kao drugi sloj odbrane u visokorizičnim situacijama.

Nadogradnja na AMRAAM-ER za 10 zemalja koje već koriste NASAMS je veoma logična jer ova raketa može bolje iskoristiti napredne i dalekosežne senzorske mreže koje su deo NASAMS-a ili mu dostavljaju podatke o ciljevima. Pored toga, postojeći lanseri mogu lako da prihvate raketu, kao i druge, kao što je AIM-9X Sidewinder.

Donekle ograničen domet standardnog AIM-120 koji se lansira sa zemlje nije bio veliki plus za ovaj sistem. Prilagođavanje projektila vazduh-vazduh za svrhe zemlja-vazduh nikada nije idealno. Sa dostupnim AMRAAM-ER, NASAMS ide dublje u klasu protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa. Imajući ovo na umu, prodaja potpuno novim korisnicima je takođe sada daleko verovatnija nego što je to bilo nedavno. Za zemlje koje koriste AIM-120 i ESSM, što je slučaj sa mnogim saveznicima SAD-a, verovatno će doći do minimalnog povećanja kada su u pitanju sekundarni troškovi uvođenja i održavanja nove rakete poput AMRAAM-ER.

NASAMS lansira AMRAAM-ER:

[attachment=1]

Raytheon testira AMRAAM-ER sa NASAMS-a:

https://www.youtube.com/watch?v=aj26G5uZ6Do


Izvor (https://www.thedrive.com/the-war-zone/28944/qatar-to-get-amraam-er-equipped-surface-to-air-missile-system-u-s-capital-may-be-next)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on June 26, 2023, 08:17:28 am
Kongsberg i Raytheon unapređuju radare AN/TPQ-64 Sentinel za NASAMS sistem protivvazduhoplovne odbrane

Norveška agencija za odbrambene materijale potpisala je ugovor sa Kongsberg Defense & Aerospace za nadogradnju radara AN/TPQ-64 Sentinel. Radari se koriste u NASAMS sistemima protivvazduhoplovne odbrane.

Prvu radarsku stanicu će unaprediti Raytheon Missile and Defence. Kongsberg Defense & Aerospace će biti odgovorni za preostale nadogradnje radara. Ugovor je vredan 33,72 miliona dolara.

AN/TPQ-64 Sentinel je opremljen aktivnom faznom antenom. Razvio ga je Hughes Aircraft, koji je kasnije postao deo Raytheon-a. Radarska stanica može da otkrije helikoptere, avione, dronove i krstareće rakete na udaljenosti do 40 km.

Cilj nadogradnje AN/TPQ-64 Sentinel je održavanje efektivnog dometa radara. Pored toga, nadogradnja će poboljšati mogućnosti integracije sa drugim sistemima naoružanja. Radovi na ugovoru će se nastaviti do kraja 2025. godine.

[attachment=1]


Izvor (https://gagadget.com/en/weapons/266774-kongsberg-and-raytheon-upgrade-antpq-64-sentinel-radars-for-nasams-air-defence-system/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on June 28, 2023, 04:26:08 pm
Litvanija kupuje NASAMS protivvazduhoplovni odbrambeni sistem za Ukrajinu

VILJNUS, 28. juna (Rojters) – Litvanija kupuje dva lansirna oruđa sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS za Ukrajinu za 9,8 miliona evra (10,7 miliona dolara) i isporučiće ih u roku od tri meseca, saopštilo je u sredu njeno ministarstvo odbrane.

Litvanija je reagovala na hitan ukrajinski zahtev da pomogne u jačanju protivvazduhoplovne odbrane suočene sa ruskim napadima na vojne i civilne ciljeve, navodi se u saopštenju litvanskog ministarstva.

„Ovo je važan i blagovremen doprinos zaštiti ukrajinskog neba i spasavanju života Ukrajinaca. Zajedno do pobede!“, napisao je na Tviteru ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Norveška će isporučiti opremu za održavanje lansera kao deo ugovora.

„Kupujemo modernizovane raketne lansere sistema PVO NASAMS, koji su potpuno spremni da ih ukrajinska vojska integriše u njihove jedinice za upravljanje vatrom, tako da dopunjuje i proširuje već korišćeni NASAMS koji su donirali Norveška i SAD“, rekao je ministar odbrane Litvanije Arvidas Anusauskas.

Litvanija i norveški proizvođač Kongsberg Gruppen (KOG.OL) potpisali su u utorak ugovor za sisteme protivvazduhoplovne odbrane.

[attachment=1]


Izvor (https://www.reuters.com/world/europe/lithuania-buys-nasams-air-defence-ukraine-2023-06-28/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: PakleniVuk on June 28, 2023, 04:59:27 pm
Dva lansirana oruđa? Za 10 miliona ? Bolje da im doniraju neku medicinsku opremu u toj vrednosti pošto ovo što su planirali nema realnu upotrebnu vrednost.

P.s.kads smo već kod teme NASAMS da okačim i to da je raketa koja je pala u Kijevu u maju mesecu zapravo Nasamsova [attachment=1] I da sam joj "detektovao " tačno mesto pada [attachment=2]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on June 28, 2023, 05:08:50 pm
Teško Pakleni da je to AMRAAM. To najviše liči na projektil sistema Rapier, ali nije jasno da li su Britanci to isporučili Ukrajini, mada ga povlače iz upotrebe u korist, Sky Sabre CAMM/ER sistema.

Krajnje levo - Rapier, u sredini projektil koji je pao, a krajnje desno prvi "osumnjičeni" Patriot MSE.

[attachment=1]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: PakleniVuk on June 28, 2023, 05:28:31 pm
Jedino logično je da je AiM-120 amraam... Samo se čini zbog zasenčenosti (mada kada se dobro pogleda ni ne liči senka na Rapier) . Raketa je očigledno "pojurila" nešto pod visokim uglom (možda čak i pod devedeset stepeni) ali je izgubila zahvat i što je interesantno,operater je nije "samolikvidirao" što je logično,nego je "oborila nos" i pala pravo odozgo na površinu vode gde se aktivirala . Da "ubačimo" ovu sliku pored pa da procenimo ? [attachment=1]

Udaljenost od obale je oko 5 do 6 metara,visina na kojoj je fotografija zaustavljena je od prilike isto 5 do 6 metara od površine vode , pa "prezumujem" da je dužina rakete oko 2 metra (možda sam nešto i pogrešno sada zapisao ,ne znam gde sam izgubio papir na kom sam probao da joj odredimo matematički dužinu ... ::) ) .


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 13, 2023, 04:22:21 pm
Norveška će Ukrajini preneti elemente sistema PVO NASAMS

Kao deo novog paketa pomoći za odbranu, norveška vlada će Ukrajini preneti elemente sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS.

Vest je objavljena na sajtu norveške vlade.

Paket pomoći uključuje dva dodatna komandna mesta, dva lansera i rezervne delove. Nova oprema će omogućiti ukrajinskim snagama protivvazdušne odbrane da pruže veći otpor masovnim raketnim napadima i fleksibilnost u formiranju odbrane.

„Protivvazduhoplovna odbrana je prioritetna potreba ukrajinske strane. Ukrajini je potrebna zaštita od ruskih avionskih i raketnih napada. Dobri operativni rezultati sistema znače da su protivvazduhoplovna odbrana uopšte i NASAMS, posebno, veoma poželjni sa ukrajinske strane“, rekao je ministar odbrane Bjorn Arild Gram.

Uslovi prenosa gore pomenute opreme nisu objavljeni.

Dodatni lanseri biće uključeni u sisteme koji su već raspoređeni na teritoriji Ukrajine. Trebalo bi da povećaju maksimalan broj raketa spremnih za lansiranje za sistem PVO, što može biti neophodno u slučaju masovnih raketnih napada.

Alternativno, jedan novi protivvazduhoplovni vatreni vod se može stvoriti odvojeno, uključujući jedno od prebačenih komandnih mesta, norveške lansere i dva lansera koja je prethodno prenela Litvanija.

Nedostajuća radarska stanica može se lako zameniti integracijom jednog od radara koje su zapadni saveznici već preneli zbog otvorene arhitekture NASAMS-a.

Ova odluka, zajedno sa dva norveška voda PVO prebačena u martu ove godine u saradnji sa SAD, potencijalno čini treću bateriju NASAMS u službi Oružanih snaga Ukrajine.

NASAMS

NASAMS je norveško-američki protivvazduhoplovni raketni sistem srednjeg dometa, koji proizvodi konzorcijum američke korporacije Raytheon Technologies i norveške grupe Kongsberg.

Glavna taktička jedinica NASAMS-a je baterija. Sastav baterije može varirati, ali obično uključuje tri jedinice za vatreno dejstvo, od kojih svaka uključuje 2-3 lansera raketa, jednu radarsku stanicu AN/MPQ-64F1 Sentinel, jedno upravljačko vozilo i jedno vozilo sa elektrooptičkim sistemom MSP500 .

Svaki mobilni lanser je opremljen sa šest kontejnera sa protivvazduhoplovnim raketama. Domet konfiguracije protivvazduhoplovnog sistema NASAMS II koji koristi rakete AIM-120S AMRAAM je do 25 km, a domet po visini je do 14-15 km. Najnovija verzija sistema NASAMS III je sposobna da gađa ciljeve na udaljenosti do 40 km.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://mil.in.ua/en/news/norway-will-transfer-elements-of-the-nasams-air-defense-system-to-ukraine/)



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on July 18, 2023, 12:48:56 pm
Tajvan kaže da želi da kupi NASAMS sistem protivvazduhoplovne odbrane od SAD

TAJPEJ, 18. jula (Rojters) – Tajvan želi da kupi Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh, ili NASAMS, od Sjedinjenih Država kako bi unapredio svoje sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane pošto je video koliko dobro rade u Ukrajini, rekao je ministar odbrane ostrva u utorak.

Kina, koja tvrdi da je Tajvan njena teritorija, pojačala je vojni i politički pritisak u poslednje tri godine kako bi pokušala da primora ostrvo kojim se demokratski upravlja da prihvati vladavinu Pekinga.

SAD su obezbedile NASAMS za upotrebu u Ukrajini, a američki zvaničnici kažu da su imali stopostotnu stopu uspeha u presretanju ruskih projektila.

Sistem, koji su razvili i izgradili Raytheon Technologies (RTX.N) i norveška Kongsberg Gruppen (KOG.OL) je kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog do srednjeg dometa koji štiti od napada bespilotnih letelica, raketa i aviona, a koji su Kanada i Litvanija takođe kupile, ili kupuju za Ukrajinu.

Upitan na marginama zasedanja parlamenta o tome da Tajvan kupuje NASAMS, ministar odbrane Čiu Kuo-čeng je rekao da „sigurno“ postoji predlog da se oni nabave.

„Ovaj posao se mora obaviti u skladu sa situacijom sa neprijateljem“, rekao je on. „Videli smo iz rusko-ukrajinskog rata da ovo oružje definitivno ima dobre performanse.

Međutim, Tajvan nije dobio nikakvo zvanično obaveštenje od SAD da će prodati NASAMS Tajpeju, rekao je Čiu.

„Ali potrebno je da se ovaj posao završi što je pre moguće.

SAD, glavni tajvanski strani izvor oružja, formalno obaveštavaju ostrvo o oružju koje je Vašington spreman da proda.

SAD su po zakonu obavezne da Tajvanu obezbede sredstva za odbranu, uprkos nedostatku formalnih diplomatskih odnosa. Kina rutinski osuđuje takvu prodaju oružja.

Tajvanska vojska posvećuje veliku pažnju ratu u Ukrajini da bi imala lekcije o odbrani od mnogo većeg protivnika, na primer upotrebom dronova.

[attachment=1]


Izvor (https://www.reuters.com/world/asia-pacific/taiwan-says-looking-buy-nasams-air-defence-system-us-2023-07-18/)


Pored toga, Čiu je demantovao izveštaje da će tajvanski povučeni raketni sistemi PVO Hawk biti preprodati američkoj vojsci kako bi pomogla Ukrajini. Rekao je da će projektili biti uništeni.

„Nemamo apsolutno nikakve planove da prodajemo ili prenosimo neupotrebljeno oružje bilo kojoj jedinici ili zemlji. Na kraju krajeva, ovi vojni materijali su veoma osetljivi i mi ne bismo doneli takvu odluku“, rekao je Čiu.

U izveštaju lokalnih medija citira se neimenovani izvor u petak (14. jula), koji je rekao da će SAD otkupiti povučene raketne sisteme koje su prethodno prodale Tajvanu i dostaviti ih Ukrajini kao deo vojnog paketa pomoći.


Izvor (https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4947405)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on November 01, 2023, 03:28:32 pm
Mađarskoj isporučen raketni sistem vredan milijardu dolara

Oružanim snagama Mađarske isporučen je savremeni raketni sistem PVO srednjeg dometa NASAMS, norveško-američke proizvodnje.

Sa tom isporukom, Budimpešta nastavlja proces modernizacije i zamene postojeće vojne tehnike sovjetskog i ruskog porekla.

Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, ugovor za nabavku tog PVO sistema i pratećih raketa vredan je milijardu dolara i potpisan je u novembru 2020. godine.
Reč je o sistemu koji su zajedno razvili norveški "Kongsberg" i Američki "Rejtion" za potrebe norveškog ratnog vazduhoplovstva.

Mađarska će tim sistemom zameniti arsenal postojećih PVO sistema sovjetskog porekla Kub (SA-6). Korisnik NASAMS-a biće 205. raketni puk PVO u Đeru.

"Nabavili smo novi raketni sistem PVO koji je poslednja reč tehnologije... To je jedna od novih dragocenosti za oružane snage koje se transformišu i potpuno prenaoružavaju", rekao je mađarski ministar odbrane Kristof Šalaj-Bobrovnički i dodao da su ruska invazija na Ukrajinu i izraelsko-palestinski sukob primeri ključnog značaja raketnih sistema PVO.

Vašington je Mađarskoj u maju 2020. odobrio kupovina 62 rakete za potrebe PVO sistema NASAMS za koje se očekuje da će pružati zaštitu od krstarećih raketa, bespilotnih letelica, helikoptera i aviona.

Reč je o američkoj aktivno samonavođenoj raketi "ispali i zaboravi" kakvu koriste borbeni avioni, uključujući mađarski Gripen, ali u novoj verziji posebno razvijenoj za NASAMS.

Taj sistem koristi više država sveta, uključujuči SAD, Australiju, Čile, Španiju, Litvaniju i Oman. NASAMS je dobila i Ukrajina i to je prvi korisnik koji upotrebljava sistem u ratnim uslovima.

Prema navodima proizvođača, taj sistem PVO je namenjen za zaštitu vazduhoplovnih baza, luka, gradova i drugih lokacija od vojnog značaja.

Pored raketa srednjeg dometa, može da koristi i rakete kratkog dometa.

https://www.youtube.com/watch?v=-X0FcHTIi6g


Izvor (https://www.alo.rs/vesti/svet/824122/orban-nabavio-mocno-oruzje-madarskoj-isporucen-raketni-sistem-vredan-milijardu-dolara/vest)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on November 02, 2023, 05:24:55 pm
Šta se zna o misterioznom dogovoru za razvoj NASAMS-a „protiv budućih pretnji“?

NASAMS (Norveški napredni raketni sistem zemlja-vazduh) radi u Ukrajini skoro godinu dana i ovo iskustvo bi moglo značajno uticati na dalje unapređenje sistema

Ministarstvo odbrane Norveške je zajedno sa američkom kompanijom RTX (Raytheon Technologies) i norveškom kompanijom Kongsberg potpisalo novi sporazum o saradnji na unapređenju sposobnosti protivvazduhoplovnog raketnog sistema NASAMS.
Takva izjava objavljena je na sajtu norveške vlade 31. oktobra. Međutim, nisu date nikakve konkretne informacije o tome šta će poboljšani raketni sistem PVO NASAMS  podrazumevati. Ne zna se da li će to biti samo modernizacija ili se predviđa neko kritično redizajniranje raketnog sistema.

Izjava je ograničena na opšte fraze, kao što je da sporazum „postavlja osnovu za dalje unapređenje NASAMS-ovih već robusnih i borbeno dokazanih sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane“ i da će „ovaj novi aranžman saradnje povećati sposobnosti NASAMS-a kako bi se osiguralo da ide u korak sa kompleksnim pretnjama koje se stalno razvijaju“.

Istovremeno, Tom Laliberti, predsednik RTX-ovog odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme, primetio je da „sadašnji trenutak označava ključnu prekretnicu u cementiranju NASAMS-ovog nasleđa kao vodećeg svetskog sistema protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa“.

Podsećanja radi, standardna NASAMS jedinica ima modularni dizajn koji se sastoji od komandnog mesta FDC, aktivnog 3D radara Raytheon AN/MPQ-64F1 Sentinel, pasivnog elektro-optičkog i infracrvenog senzora i većeg broja lansera sa raketnim kanisterima u kojima se nalaze rakete AMRAAM. Obično je veći broj vatrenih jedinica NASAMS umrežen u jedinstveno dizajniranu komunikacionu mrežu koja funkcioniše u "realnom vremenu" kako bi se osiguralo minimalno kašnjenje na velikim udaljenostima za maksimalne performanse sistema koristeći jedinstvene mogućnosti rakete AMRAAM.

NASAMS je efikasan u odbrani od bespilotnih letelica, helikoptera, krstarećih projektila, borbenih bespilotnih letelica i aviona sa fiksnim krilima.

https://www.youtube.com/watch?v=K7joAVFToQs


Izvor (https://en.defence-ua.com/news/what_is_known_about_mysterious_deal_to_develop_nasams_against_future_threats-8432.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on November 07, 2023, 06:34:43 pm
Oružane snage Ukrajine su dobile dodatne NASAMS sisteme protivvazduhoplovne odbrane: o kolikom broju može biti reči?

U Ukrajini, po svemu sudeći, ima višestruko više NASAMS-a, i tu ne govorimo o tek proizvedenim sistemima PVO, već o onima koji su već na borbenom dežurstvu.

Vazduhoplovstvo Oružanih snaga Ukrajine dobilo je nove protivvazduhoplovne raketne sisteme NASAMS, koji su već stavljeni na borbeno dežurstvo.

Ovo je zvanično saopštio predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, koji je napomenuo da se tako značajno povećanje dogodilo i pre zimskog perioda, koji je važan za zaštitu kritične infrastrukture.

Pri tome, sam broj NASAMS-a se ne objavljuje, iako je očigledno reč o pokazatelju o najmanje dva PVO sistema, na šta ukazuje upotreba "množine". Napominjemo da generalno, isključivo na osnovu zvaničnih informacija, Ukrajina već imala na raspolaganju najmanje dva sistema PVO NASAMS.

Među informacijama o naručenim novim kompleksima bilo je još šest jedinica, čija je kupovina obavljena u okviru paketa pomoći od 3 milijarde dolara u avgustu prošle godine. Kanada je naručila još jedan NASAMS za Ukrajinu u januaru 2023. Litvanija je takođe najavila nekoliko dodatnih lansera, ali ne i ceo sklop sistema PVO u avgustu 2023.

To jest, generalno, Ukrajina je mogla da dobije još bar sedam punopravnih kompleksa NASAMS. Istovremeno, predsednik Vrhovne rade Ruslan Stefančuk, koji je posetio preduzeće Kongsberg, najavio je isporuku novih sistema PVO ovog tipa još u maju ove godine.

Dakle, uzimajući u obzir da između prebacivanja i odluke o borbenom dežurstvu uvek postoji određeni vremenski redosled, koji uključuje obuku, najverovatnije je reč o ovim raketnim sistemima koje je Stefančuk najavio.

S obzirom na hronologiju narudžbi, ovo je deo serije od šest NASAMS-a. Poznati rok izvršenja ugovora iz SAD za Ukrajinu, koji je okvirno zaključen u avgustu-septembru prošle godine je leto 2024, sa postepenim prenosom kako proizvodnja odmiče.

Odnosno, uzimajući u obzir približne tehnološke cikluse proizvodnje NASAMS-a, tek od jeseni 2023. godine trebalo je da bude proizvedeno otprilike polovina narudžbine. Ali tempo proizvodnje mogao se ubrzati zbog dodatnih lansera iz Litvanije, što je uštedelo vreme za njihovu proizvodnju. I tako, najverovatnije, govorimo o 2-4 puna sistema NASAMS, i višestrukom povećanju broja ovih sistema PVO, koji sada štite ukrajinsko nebo.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/news/zsu_otrimali_dodatkovi_zrk_nasams_pro_jaku_kilkist_mozhe_jti_mova-13410.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on November 15, 2023, 03:10:56 pm
Norveška je rekla koliko sistema NASAMS Ukrajina može da dobije i koliko će vremena trebati da ih zamene

Koliko će rakete koštati skuplje od lansera i koliko se čeka na isporuku

Norveška planira da potroši oko 1,15 milijardi dolara na sveobuhvatnu nadogradnju protivvazduhoplovne odbrane, uključujući kupovinu 8 NASAMS lansera protivvazduhoplovnih raketa, 4 komandne stanice i zalihe protivvazduhoplovnih raketa AIM-9X Sidewinder, AIM-120C AMRAAM i AMRAAM-ER.

Istovremeno, najveći deo troškova u ovom programu, ili 0,86 milijardi dolara, leži upravo na nabavci protivvazduhoplovnih raketa. Ali ovaj program prvo mora da odobri parlament zemlje, piše u poruci norveške vlade.

Istovremeno, detaljno je navedeno da bi lanseri za NASAMS trebalo da budu isporučeni 2026. godine, a isporuke protivvazduhoplovnih raketa trebalo bi da počnu 2028. godine.

Norveška je planirala tako veliku kupovinu raketa jer mora da reši dva problema odjednom - 1) iscrpljivanje raspoloživih zaliha AIM-120B i 2) zamenu za rakete IRIS-T, koje su se ranije koristile na F-16 norveškog ratnog vazduhoplovstva, a tada je trebalo da se koriste na obećavajućim sistemima PVO kratkog dometa za norvešku vojsku, ali su u stvari prebačeni u Ukrajinu radi jačanja njihove PVO.

Istovremeno, interesantno je i to da norveška vlada u svojoj poruci piše da je neophodna tako velika kupovina sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS i raketa za njih, uključujući i za „zamenu materijala prebačenih u Ukrajinu do leta “ ( verovatno, ovde se radi o opremi PVO – prim. aut.).

Drugim rečima, ako dobro razumemo ovu poruku norveške vlade, proizilazi da bi ova zemlja Ukrajini mogla da preda približno 8 lansera i do 4 komandne stanice sistema PVO NASAMS.

Ali još ne možemo da proverimo koliki bi mogao biti transfer PVO opreme iz Norveške u Ukrajinu, oslanjajući se na otvorene izvore. Jer The Military Balance 2023 kaže da je početkom ove godine norveško vazduhoplovstvo imalo u upotrebi dva diviziona sistema PVO NASAMS III (ali bez detaljnog navođenja broja), a u slučaju kopnenih snaga jednostavno samo indikacija da se sistemi PVO ovog tipa koriste za obezbeđenje PVO kopnene vojske.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://defence-ua.com/news/norvegija_rozpovila_skilki_nasams_mogla_otrimati_ukrajina_i_skilki_chasu_znadobitsja_na_zaminu-13499.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: kumbor on November 15, 2023, 05:59:04 pm


Један НАСАМС лансер има обично 6 лансирних контејнера.


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on December 13, 2023, 10:28:53 pm
Norveška je najavila prenos dodatnih komponenti za sisteme PVO NASAMS, radi brže isporuke u Ukrajinu

Paket od 30,5 miliona dolara samo za NASAMS uključivao je delove iz inventara i porudžbine proizvođača

Vlada Norveške zvanično je najavila davanje sledeće ciljane tranše pomoći od 355 miliona norveških kruna (oko 30,55 miliona dolara) za transfer dodatnih sredstava protivvazduhoplovnom raketnom kompleksu NASAMS.

Napominje se da se deo proizvoda prenosi sa zaliha u cilju što brže isporuke u Ukrajinu, a drugi deo se naručuje od proizvođača i biće obezbeđen nakon određenog perioda. Pritom se ne saopštava šta se tačno prenosi, ali se ukazuje da se radi o dodatnoj nabavci najavljene porudžbine za ove PVO sisteme za potrebe Oružanih snaga u vrednosti od 1,15 milijardi dolara, koji se postepeno isporučuju, sa rokom za predaju kompleksa do 2026. godine.

Podsetimo, Norveška je u novembru ove godine objavila porudžbinu za Ukrajinu za osam NASAMS lansera, četiri komandna punkta i zalihe protivvazduhoplovnih raketa, za šta će biti potrošeno 0,86 milijardi dolara od 1,15 milijardi ukupne cene.

Odnosno, komplet za četiri PVO sistema, ali bez radara AN/MPQ-64 Sentinel, koji se proizvodi u SAD i isporučuje se posebno, koštaće Norvešku 290 miliona dolara.

Istovremeno, kompletnost PVO sistema u sastavu dva lansera uz jedan radar i komandni punkt ne otkriva sve mogućnosti NASAMS-a i ograničava maksimalan broj uništenih ciljeva na 12, jer svaki lanser ima samo 6 projektila. A kod povećanja broja lansera, što je sasvim moguće učiniti kako iz rezervnog sastava norveških oružanih snaga tako i po narudžbi od njihovog proizvođača Kongsberg, moguće je povećati sposobnosti kompleksa.

Štaviše, čak ni „standardizovani” komplet od tri lansera u sastavu jednog sistema PVO ponekad nije dovoljan i zato su zemlje poput Litvanije snabdevale Ukrajinu dodatnim lanserima.

Imajte na umu da bi za Ukrajinu NASAMS trebalo da postane drugi najveći sistem PVO srednjeg dometa u rangu sa nemačkim IRIS-T. Ako saberemo sve izjave u vezi sa narudžbom ovih kompleksa za Ukrajinu, onda je reč o osam najavljenih NASAMS-a iz SAD (delimično prebačeno, rok isporuke do 2025), jednom iz Kanade i četiri iz Norveške (rok isporuke do 2026) .

Odnosno, ukupno 13 najavljenih sistema PVO NASAMS, od kojih, prema zvaničnim informacijama, Vazduhoplovstvo Oružanih snaga Ukrajine može imati četiri.

Podsetićemo da domet uništavanja aerodinamičkih ciljeva sistemom NASAMS zavisi od raketa kojima je opremljen. Kompleks može lansirati AIM-9X Sidewinder, AIM-120C AMRAAM i AMRAAM-ER, koji su sposobni za gađanje ciljeva na udaljenostima od približno 10, 20 i 40 km, respektivno.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://defence-ua.com/news/norvegija_ogolosila_pro_peredachu_dodatkovih_komponentiv_zrk_nasams-13801.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on January 12, 2024, 05:13:34 pm
Dva kanadska kopnena sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS nisu još isporučena Ukrajini

U januaru 2023. Otava se obavezala da će Kijevu isporučiti dva NASAMS protivvazduhoplovna sistema srednjeg dometa. U martu 2023. Vašingtonu je prosleđena uplata namenjena Ukrajini. Međutim, godinu dana kasnije, oba sistema ostaju neisporučena Ukrajini.

Troškovi ove „kanadske donacije“ Ukrajini iznosili su 406 miliona dolara, a finansirali su kanadski poreski obveznici. Ipak, prema insajderima iz Kanade, nijedan proizvodni ugovor za ove specifične NASAMS sisteme, namenjene Ukrajini, ne postoji sa jednom od kompanija proizvođača.

Vreme isporuke sistema Ukrajini ostaje neizvesno. Otava priznaje da je u stalnom dijalogu sa svojim kolegama iz Vašingtona. Kako je otkrio Radio Kanada, tekuća diskusija je prvenstveno fokusirana na utvrđivanje rasporeda i za proizvodnju i za isporuku sistema.

Na kraju krajeva, Ukrajina je izrazila značajnu potrebu za NASAMS sistemima. Ovi napredni sistemi imaju sposobnost da presretnu ne samo krstareće rakete, već i sve rasprostranjenije bespilotne letelice kamikaze. Potonji su se pokazali kao efikasan alat i usvojeni su u naoružanje ruske armije. U međuvremenu, Vašington uzvraća da imaju uspostavljen ugovor sa Raytheonom za proizvodnju NASAMS sistema.

Nedavne razmene na društvenoj platformi X (ranije poznatoj kao Tviter) otkrivaju komunikacijsku nit između ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i kanadskog premijera Džastina Trudoa. Zelenski je izrazio zahvalnost Trudou za njegovu pomoć u obezbeđivanju protivvazduhoplovnih sistema NASAMS za Ukrajinu.

U skladu sa svojom rešenošću, Trudo je uverio Zelenskog u nepokolebljivu podršku Kanade Ukrajini u njenom sukobu sa Rusijom. Međutim, specifičnosti njihovog razgovora ostaju nejasne. Bez obzira na to da li su razgovarali o potencijalnoj novoj pošiljci NASAMS-a za Ukrajinu ili o dve opskurne i prekinute isporuke NASAMS-a bile njihova tema za razgovor, ostaje misterija.

Saradnja u proizvodnji između Raytheon, američke kompanije, i Kongsberg, norveške kompanije i sudbina ovog sistema u vezi sa kanadskom donacijom ostaje nejasna. Prema rečima predstavnika Kongsberga Ivara Simensena, kompanija trenutno nema ugovor sa Sjedinjenim Državama u vezi sa tim. U razmeni e-pošte prošle nedelje, Siemensen je naveo da organ za nabavku nastavlja da obrađuje donaciju iz Kanade. On, međutim, nije precizirao rokove za rešavanje ovih pitanja.

Od novembra 2022. Ministarstvo odbrane SAD-a je sklopilo značajno partnerstvo od 1,2 milijarde dolara sa Raytheon-om. Ovaj ugovor se odnosi na proizvodnju NASAMS sistema konstruisanih za Ukrajinu. Prema javnim informacijama, ovaj projekat bi trebalo da bude završen do novembra 2025. godine.

Zanimljivo, kada su ispitani o tome da li je ovaj sistem iz ugovora namenjen Kanadi ili o vremenskom roku isporuke, predstavnik Pentagona odustao je od direktnog odgovora. Umesto toga, ova osoba je preporučila da se obrati kanadskim zvaničnicima za tačne odgovore.

Štaviše, misterija okružuje planove odbrambenog resora Kanade za isporuku sistema. Nema dostupnih detalja ili objava od strane agencija. Slično tome, pokušaji prikupljanja informacija od Raytheon-a bili su bezuspešni, jer kompanija nije dala odgovor na upite.

Zaplet se pojačava sa odobrenjem američkog Stejt departmenta za prodaju strane vojne opreme ukrajinskoj vladi na procenjenih na 285 miliona dolara. Ovu akciju, koja se dogodila krajem maja, Kongres je odobrio.

Procedura za odobravanje stranih vojnih prodaja često može biti dugotrajan poduhvat, koji traje mesecima ili čak godinama, zbog pažljivog pregleda od strane američkog Kongresa. Tokom ovog perioda procene, bilo koji od odbora zakonodavnog tela ima ovlašćenje da zaustavi prodaju.

Zanimljivo, uprkos tome što ima zakonodavna ovlašćenja da ometa prodaju vatrenog oružja, Kongres tek treba da uspešno iskoristi ovo pravo. Ovo je primetila Istraživačka služba Kongresa, ističući kako ova dinamika moći može povremeno da promeni vremensku liniju i strukturu određenih prodaja, pa čak i da odvrati Predsednika da zvanično predloži druge.

Administracija predsednika Džoa Bajdena poseduje kapacitet da u potpunosti zaobiđe Kongres, koristeći hitnu prodaju oružja. Ovaj manevar se već dogodio dva puta u poslednja dva meseca kako bi se olakšala prodaja oružja i municije, vredne nekoliko miliona dolara, Izraelu.

U sličnim okolnostima, državni sekretar Entoni Blinken je uveo protokol za hitne slučajeve za obezbeđivanje municije Ukrajini u aprilu 2022, ali se uzdržao od ponavljanja ove akcije do danas.

O sistemu NASAMS

NASAMS, akronim za Norveški (Nacionalni) napredni raketni sistem zemlja-vazduh, je distribuirani i umreženi sistem protivvazduhoplovne odbrane srednjeg do dugog dometa. Razvili su ga Kongsberg Defense & Aerospace i Raytheon, a koristi ga nekoliko zemalja širom sveta, uključujući Sjedinjene Države.

Sistem je veoma prilagodljiv, dizajniran da funkcioniše u svim vremenskim uslovima i može se primeniti da identifikuje, angažuje i uništi sve vazduhoplovne pretnje, poboljšavajući odbrambene sposobnosti bilo koje zemlje. Koristi AIM-120 AMRAAM [Napredna raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa] kao svoje primarno oružje.

NASAMS karakteriše velika vatrena moć, preciznost i operativna fleksibilnost. Opremljen je naprednim radarskim sistemima i sistemima za upravljanje vatrom, koji se mogu integrisati sa drugim senzorima i mrežama za poboljšanu svest o situaciji i odbranu.

Što se tiče naoružanja, NASAMS prvenstveno koristi raketu AIM-120 AMRAAM, ali je sposoban da ispaljuje i druge tipove projektila. Ovo uključuje AIM-9X Sidewinder, ESSM [Evolved Sea Sparrow Missile] i druge. Lanser sistema može da drži do šest raketnih kanistera, omogućavajući visoku stopu lansiranja.

Štaviše, NASAMS-ova komandna i upravljačka jedinica je veoma mobilna i može se postaviti na različitim lokacijama. Ovo omogućava brzo raspoređivanje i ponovno raspoređivanje, čineći ga veoma fleksibilnim i brzim sistemom u suočavanju sa promenljivim scenarijima pretnji.

Sa poslednjim verzijama rakete AMRAM-ER, raketni sistem NASAMS-III može angažovati ciljeve na daljinama od 40-50 km.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]


Izvor (https://bulgarianmilitary.com/2024/01/10/two-canadian-ground-based-air-defense-systems-nasams-are-missing/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on January 14, 2024, 07:42:18 pm
Raytheonov novi GhostEye MR radar dokazuje operativnu spremnost

Raytheon, u saradnji sa kancelarijom za planiranje i eksperimentisanje strateškog razvoja (SDPE) Laboratorije za istraživanje ratnog vazduhoplovstva SAD i Kongsberg Defense & Aerospace, nedavno je izveo proširenu vežbu na raketnom poligonu White Sands, pokazujući operativne performanse i spremnost GhostEye MR naprednog senzor srednjeg dometa za Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS).

GhostEye MR, proizvod Raytheon-ovih internih ulaganja u istraživanje i razvoj, poboljšava NASAMS-ove borbeno dokazane sposobnosti protiv spektra pretnji, uključujući neprijateljske avione, sisteme bespilotnih letelica i krstarećih raketa. Nedavna vežba je demonstrirala uspešnu integraciju GhostEye MR-a sa NASAMS-ovom konzolom protivvazduhoplovne odbrane i Centrom za komandovanje i upravljanje borbom (BC3), ključnim elementima u arhitekturi protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane američkog vazduhoplovstva.

Džim Simonds, menadžer programa za protivvazduhoplovnu odbranu američke vazduhoplovne baze u Laboratoriji za istraživanje vazduhoplovnih snaga SAD, izjavio je: „Ovaj eksperiment je pokazao da je GhostEye MR održiva opcija senzora za integrisanu protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu. On je istakao sposobnost radara da se brzo rasporedi, otkrije i prati stvarne mete precizno na većim daljjinama, obezbeđujući povećan otpor i vreme za donošenje odluka.

Konfigurisano kao rešenje protivvazduhoplovne odbrane vazduhoplovnih baza za vazduhoplovne snage SAD, sve tri komponente sistema, uključujući GhostEye MR, efikasno su komunicirale tokom scenarija pretnje "uživo". Radar je isporučio sveobuhvatnu vazdušnu sliku za Centar komandovanja i upravljanja, pomažući u proceni pretnje i određivanju odgovora. GhostEye MR je podržao simulirane angažmane i, u saradnji sa NASAMS-om, uspešno je "uništio" mete.

Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme u Raytheon-u, izrazio je poverenje u GhostEye MR, navodeći: „Uspeh tima pokazuje da GhostEye MR može da zadovolji potrebe američkog vazduhoplovstva. Laliberti je naglasio rastuću složenost vazduhoplovnih pretnji sa kojima se suočavaju vazduhoplovne baze širom sveta i ocenio da je ova vežba značajan korak ka uspostavljanju integrisanih sposobnosti za protivvazduhoplovnu odbranu vazduhoplovnih baza.

Raytheon-ov GhostEye MR, član GhostEye porodice radarskih senzora, obezbeđuje povećan domet i pokrivenost visine, proširujući mogućnosti NASAMS-a u zaštićenom području. Značajno je da radar deli zajedničke osobine sa Senzorom za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu donjeg nivoa (LTAMDS), koji je trenutno u razvoju za američku vojsku i sistem PVO Patriot.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://defence-blog.com/raytheons-new-ghosteye-mr-radar-proves-operational-readiness/)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on January 22, 2024, 06:01:59 pm
Za zamenu sistema PVO Spada 2000 isporučenog Ukrajini, Španija modernizuje svoj NASAMS i kupuje dodatnu bateriju

Ukupno je planirano više od 400 miliona evra za program „modernizacije NASAMS“

Španija, u okviru jačanja svojih PVO sposobnosti i zamene protivvazduhoplovnog raketnog sistema Spada 2000 isporučenog Ukrajini, pokreće „program modernizacije svojih NASAMS sistema – nedavno je španski Generalni direktorat za naoružanje ( DGAM) započeo proces zaključivanja ugovora „Nabavka i usluge za program NASAMS“, a danas je tender već u postupku, prenosi Infodefens.

Trenutno, španska vojska ima u službi četiri baterije sistema PVO NASAMS (po dva lansera, radar i centar za upravljanje vatrom kao glavni elementi), jednu u 74. protivvazdušnom artiljerijskom puku, još tri u 73. Štaviše, prošle godine je jedna baterija poslata u Letoniju u okviru misije NATO-a, kasnije je još jedna otišla u Estoniju, u decembru se jedan od sistema „vratio kući“, ali već ove godine trebalo bi da ide u neku od baltičkih zemalja, opet – na period od četiri do šest meseci.

Vraćajući se na pitanje modernizacije protivvazduhoplovne odbrane Španije, budžet programa je preko 412 miliona evra (preko 449 miliona dolara) i pokriva nabavku jedne dodatne baterije NASAMS sistema protivvazduhoplovne odbrane za eskadrilu za podršku vazdušnom razmeštaju [Escuadron de Apoio al Despliegue Aereo ( EADA)], kao i modernizacija sva četiri NASAMS sistema u službi, napominje Infodefense.

Španija je kupila svoja četiri kompleksa pre 21 godinu, 2003. godine, i kao što je ranije navedeno u zvaničnoj publikaciji ministarstva odbrane zemlje, „Španija je jedina zemlja u zajednici NASAMS koja još nije modernizovala svoje baterije“, i to tokom godina rada, "počeli su da se dešavaju problemi sa nekim komponentama i poteškoće sa njihovom nabavkom."

Zbog toga je u okviru programa modernizacije sistema NASAMS planirana modernizacija kako bi se „prevazišlo starenje nekih elemenata sistema“ i povećala produktivnost protivvazduhoplovnih raketnih sistema u službi na španskom nivou. Poznato je da je planirana modernizacija do nivoa 2+, dok ugovor ne predviđa nabavku novih raketa.

Od zanimljivih nijansi, španska publikacija podseća da je u septembru prošle godine odobren maksimalni iznos potrošnje u iznosu od 673,5 miliona evra za godine 2023-2027 za program unapređenja protivvazduhoplovnih sposobnosti, koji je, sudeći po sve, uključuje projekat modernizacije sistema PVO Patriot (još treba da ga odobri vlada), a već je potpisan ugovor za novu seriju raketa Mistral-3 u MBDA Španija.

https://www.youtube.com/watch?v=-NCL9LlHnX4


Izvor (https://defence-ua.com/weapon_and_tech/na_zaminu_postavlenim_ukrajini_zrk_spada_2000_odna_z_krajin_modernizuje_svoji_nasams_i_dokupovuje_batareju-14198.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on February 03, 2024, 12:50:39 pm
Norveška naručuje dodatne NASAMS za sebe: rokovi isporuke ponovo ukazuju na veliki problem

Norveška je ojačala ukrajinski sistem protivvazduhoplovne odbrane NASAMS i sada zatvara jaz u sopstvenoj protivvazduhoplovnoj odbrani

Norveški Kongsberg dobio je od Ministarstva odbrane zemlje nalog za protivvazduhoplovne raketne sisteme NASAMS, tačnije – za lansirne i komandne jedinice, jer radar AN/MPQ-64 Sentinel ovog sistema PVO proizvodi u SAD kompanija Raytheon, kao i rakete.

Prema saopštenju Kongsberga, proizvodnja novih kompleksa trebalo bi da nadoknadi jaz u odbrambenim sposobnostima zemlje, koji je nastao slanjem NASAMS u Ukrajinu. Podsetimo, još u novembru 2023. godine norveška vlada je saopštila da planira da naruči osam lansera i četiri komandno-upravljačke jedinice NASAMS.

Kongsbergova najavljena vrednost ugovora za lansirne i komandne jedinice je 1,4 milijarde norveških kruna - oko 133 miliona dolara. Dakle, komandno mesto NASAMS-a sa samo dva lansera za svaki košta 33,25 miliona dolara za norveške oružane snage.

Istovremeno, ukupan trošak, kako je saopštila norveška vlada, trebalo bi da iznosi 1,15 milijardi dolara, od čega će bruto deo otići na nabavku projektila – 860 miliona dolara. Ostalo je još 157 miliona dolara za AN/MPQ-64 Sentinel, od kojih će četiri verovatno biti naručena, s obzirom na broj komandnih mesta i dodatne troškove koji prate svaki odbrambeni ugovor.

Imajte na umu da je procenjena cena AN/MPQ-64 Sentinel, na osnovu dozvole Američke agencije za odbrambenu saradnju (DSCA) za Egipat iz 2016. godine, iznosila do 8,75 miliona dolara po radaru. Ali ovo je prilično star indikator cena, verovatnije granična cena, a ne vrednost utvrđena u čvrstom ugovoru.

Istovremeno, najvažniji problem savremene proizvodnje naoružanja, koji savršeno pokazuje ugovor sa Kongsbergom, jesu rokovi. Kako je saopštila kompanija, isporuka narudžbine bi trebalo da se desi 2026-2027. Odnosno, za izradu osam lansera i četiri NASAMS komandne jedinice potrebno je 3-4 godine.

I u ovoj situaciji nije mnogo bitno da li je postavljanje ovakvih termina rezultat toga što je Kongsberg zauzet drugim nalozima, vezujući proizvodnju lansirnih i komandnih jedinice za pogone kompanije Raytheon, koja proizvodi ne samo radare, već i AIM-9X i AIM-120 rakete, koje se koriste u NASAMS-u, jer ostaje činjenica da propusti u opremanju sopstvene PVO, i to samo za zatvaranje jaza, zahtevaju čekanje od nekoliko godina. A sve počiva jednostavno na tehnološkim ciklusima proizvodnje i malim proizvodnim kapacitetima.

Lansirna jedinica sistema NASAMS, lansiranje rakete AiM-120:

[attachment=1]

Osmatračko-akvizicijski radar AN/MPQ-64 Sentinel:

[attachment=2]

NASAMS - struktura sistema u Norveškoj:

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/weapon_and_tech/norvegija_zamovljaje_dlja_sebe_dodatkovi_nasams_stroki_vikonannja_znovu_vkazujut_na_golovnu_problemu-14311.html)





Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on February 26, 2024, 12:42:23 pm
Uništenje lansera raketnog sistema PVO tipa NASAMS

Na društvenim mrežama i telegram kanalima pojavio se snimak, verovatno prvi potpuno jasan i nedvosmislen, a koji prikazuje uništavanje lansera raketnog sistema PVO američko-norveške proizvodnje tipa NASAMS u regionu u Zaporožja.

Lanser je pogođen, kako se navodi, na daljini od 50 km od linije fronta. Vidljive sekundarne eksplozije nakon pogotka potvrđuju da se radi o stvarnom lanseru, koji je pored toga bio napunjen sa izvesnim brojem projektila zemlja-vazduh.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/NASAMS%20pogo%c4%91en.mp4



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on February 27, 2024, 06:28:55 pm
RTX Raytheon završava prvi test leta za novu varijantu AMRAAM-ER

Uspešan test pokazuje povećane mogućnosti nadograđenog AMRAAM-ER

ANDOYA, Norveška, 27. februar 2024. /PRNewswire/ -- Raytheon, kompanija RTX-a i Kongsberg Defense & Aerospace, uz podršku norveškog Ministarstva odbrane (MoD) i Oružanih snaga, uspešno su završili let test modernizovane varijante rakete proširenog dometa AMRAAM® iz Nacionalnog naprednog raketnog sistema zemlja-vazduh (NASAMS). Uspešan test leta pokazuje povećane mogućnosti unapređenog AMRAAM-ER.

Ova najnovija AMRAAM-ER varijanta je prva konfiguracija ove vrste koja uključuje deo za navođenje AIM-120 C-8. Takođe uključuje i robusniji raketni motor od 10 inča iz Nammo-a i 10-inčni upravljački sistem aktuatora, kompanije Kongsberg Defense & Aerospace, brendiran kao norveški propulzioni komplet, za koji je norveško Ministarstvo odbrane bilo partner u saradnji.

„Integrisanje ove nove tehnologije u AMRAAM-ER obezbeđuje napredne mogućnosti municije za površinsko lansiranje u godinama koje dolaze“, rekao je Pol Feraro, predsednik Air & Space Defense Systems u Raytheon-u. „Agilne nadogradnje softvera će nastaviti da unapređuju AMRAAM kako bi bili ispred pretnji koje se razvijaju.“

Testiranje je uključivalo probno lansiranje, tokom kojeg je raketa letela unapred programiranom putanjom leta da bi se verifikovalo bezbedan izlazak iz NASAMS lansera i performanse rakete.

AMRAAM-ER je dizajniran da se integriše sa NASAMS lanserom za povećanu zaštitu u sistemu protivvazduhoplovne odbrane, presretanje ciljeva sa povećanim dometom i visinom u odnosu na AMRAAM bez "proširenog dometa".

NASAMS, visoko prilagodljivo rešenje za protivvazduhoplovnu odbranu srednjeg dometa, zajednički su razvili i proizveli Raytheon i Kongsberg Defense & Aerospace. Oslanjajući se na višedecenijsko iskustvo, industrijsku saradnju i značajna ulaganja sve tri strane, ovaj novi kooperativni aranžman će povećati sposobnosti NASAMS-a kako bi osigurao da ide u korak sa kompleksnim pretnjama koje se stalno razvijaju.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://www.rtx.com/news/news-center/2024/02/27/rtxs-raytheon-completes-first-flight-test-for-new-amraam-er-variant?utm_source=twitter&utm_medium=organic&utm_campaign=Air+Power,Land+Warfare+%26+Air+Defense&utm_content=_&utm_id=1271975779912752725654138&linkId=339540883)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on March 09, 2024, 11:56:19 am
Uništavanje radara AN/MPQ-64 Sentinel iz sistema PVO NASAMS udarom kamikaza drona tipa Lancet, Hersonska oblast

Pored uništenog stacionarnog radara mogu se videti i dva lansera sistema PVO NASAMS, čija je dalja sudbina ostala iza kulisa.
Aktivno gađanje ukrajinskih radarskih stanica duž cele linije fronta ne jenjava.

Izvori sa telegram naloga.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Sentinel%20hit.mp4

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on March 11, 2024, 06:10:02 pm
Na društvenim mrežama pojavio se snimak pogađanja još jedne baterije sistema PVO NASAMS, Ukrajinske vojske.

Raširile su se informacije da je operator BPL ruske vojske mudro izabrao da ne obruši Lancet na lansirne instalacije nego na "komandno vozilo". Ipak, dozvoliću sebi taj luksuz da na osnovu snimaka procenim da se radi o pogađanju vozila sa elektro-optičkim senzorom i u tom smislu, pored video priloga ću priložiti i dve fotografije da približim svima zašto tako mislim.

Na snimku se, što je zanimljivo, ne vidi osmatračko-akvizicijski radar Sentinel, što može navesti na zaključak da se možda radi o istoj bateriji u istom rejonu, čiji radar je pogođen pre 2 dana, a koja je izvršila posedanje novog položaja samo sa EOS, mada bi time mogućnosti sistema bile umanjene, pre svega u fazi otkrivanja i akvizicije ciljeva. Ipak, baterija NASAMS može delovati, ukoliko je radar ometan ili možda onesposobljen, samo sa EOS-om.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/NASAMS%20hit%202.mp4

Izgled vozila sa elektro-optičkim sistemom i printscreen pogođenog vozila sa snimka:

[attachment=1]

[attachment=2]



Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Kubovac on March 16, 2024, 09:18:55 pm
Velika Norveška investicija za ubrzanje proizvodnje i instaliranje NASAMS sistema protivvazduhoplovne odbrane

Prema saopštenju Kongsberg Defense & Aerospace, norveška vlada je otkrila svoje planove da ubrza nabavku NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile Sistem) sistema protivvazduhoplovne odbrane tako što će unapred naručiti kritične komponente. Ova inicijativa dolazi sa predloženom alokacijom od približno 91,2 miliona evra Kongsberg Defense & Aerospace-u, naglašavajući posvećenost Norveške unapređenju svoje infrastrukture protivvazduhoplovne odbrane u kontekstu trenutne globalne bezbednosne situacije.

Premijer Jonas Gar Store istakao je hitnost nabavke, navodeći tekući sukob u Ukrajini kao oštar podsetnik na ključnu ulogu sistema protivvazduhoplovne odbrane u ratu. „Moramo poboljšati sposobnosti norveške protivvazduhoplovne odbrane kako bismo efikasnije zaštitili i civilne i vojne ciljeve od vazdušnih napada. Sadašnja bezbednosna klima zahteva ubrzanu nabavku naprednih sistema protivvazduhoplovne odbrane“, naveo je on u vladinom saopštenju za štampu.

NASAMS (Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh) zajednički su razvili Kongsberg Defense & Aerospace (KDA) i Raytheon. Dizajniran je za odbranu od raznih vazdušnih pretnji, uključujući letelice sa fiksnim i rotacionim krilima, bespilotne letelice (BPL) i krstareće rakete, čime štiti imovinu visoke vrednosti i naseljene centre. Poreklom iz Norveške, NASAMS je prvi put počeo sa radom 1994. godine i od tada ga je usvojilo nekoliko zemalja širom sveta.
NASAMS ima efikasan radarski domet od 120 km (koristeći novi radar AN/MPQ-64F1 Sentinel, prim. Kubovac) i domet projektila od 30 km.

Kongsberg, u saradnji sa američkim odbrambenim izvođačem Raytheon, obezbeđuje NASAMS sistem, koji je trenutno operativan u 13 zemalja. Geir Haøi, generalni direktor Kongsberg-a, pozdravio je vladinu inicijativu, otkrivajući da je kompanija već uložila skoro tri milijarde norveških kruna u proširenje svojih proizvodnih kapaciteta u oblasti protivvazduhoplovne odbrane i raketnih sistema.

Ministar odbrane Bjorn Arild Gram istakao je izazove u odbrambenoj industriji u vezi sa produženim rokovima isporuke za tako složene sisteme. „Videli smo povećanje vremena isporuke. Da bismo to rešili, cilj nam je da naručimo kritične delove sada kako bismo ubrzali buduće nabavke NASAMS-a. Očekuje se da će ova inicijativa smanjiti vreme proizvodnje“, rekao je Gram.

Očekuje se da će strateška odluka da se delovi naruče unapred značajno smanjiti vreme čekanja za nove lansere nakon potpisivanja novih ugovora. Eirik Lie, izvršni direktor Kongsberg Defense & Aerospace, primetio je potencijalni uticaj vladine inicijative, rekavši: „Ova vladina inicijativa će nam omogućiti da ubrzamo isporuke NASAMS-a kada se završe novi ugovori. Nudi nam šansu da obezbedimo kritične komponente sa dugotrajnim rokom isporuke ranije nego što je to pre bilo moguće."

Predlog za ovu novu investiciju u norveške oružane snage podnet je norveškom parlamentu na političko razmatranje, označavajući kritičan korak u naporima Norveške da ojača svoje nacionalne odbrambene kapacitete kao odgovor na globalni bezbednosni pejzaž koji se razvija.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://armyrecognition.com/defense_news_march_2024_global_security_army_industry/norway_massive_investment_to_accelerate_production_and_installation_of_nasams_air_defence_system.html)


Title: Re: PA raketni sistem "NASAMS"
Post by: Zaslon on March 23, 2024, 07:02:40 pm
Pre dan-dva uništen još jedan lanser NASAMS sistema u Zaporožju (tj. snimka je na TG toliko star a sam događaj ko zna kad se zbio).

http://files.paluba.info/zaslon/video/ukrajina/nasams.mp4

http://files.paluba.info/zaslon/video/ukrajina/nasams2.mp4

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info