PALUBA

Vesti => Srbija => Topic started by: Rade on August 16, 2008, 11:55:27 am



Title: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Rade on August 16, 2008, 11:55:27 am
Iz lista "24 sata":
M. Joksimović |- 15.08.2008. - 00:02

Otvaranjem izložbe „130 godina srpsko–turskog rata“, u petak, 22. avgusta, u galeriji Vojnog muzeja biće proslavljeno 130 godina postojanja ove institucije. Na gala izložbi, koja će trajati mesec dana, biće izložene sablje, noževi, puške, džeferdari, mundiri, ordenje, uniforme, važni dokumenti i umetnička dela koja prikazuju znamenite ličnosti tog perioda.

Osnovan od kneza Milana Obrenovića 1878. godine, Vojni muzej bio je institucija od posebnog državnog značaja, jer je počeo s radom u godini kada je država stekla nezavisnost.
- Događaji u srpsko-turskim ratovima doveli su do osnivanja muzeja, pa se zbog toga izložba zove „130 godina srpsko–turskog rata“ – kaže za „24 sata“ načelnik Vojnog muzeja, pukovnik Miroslav Knežević.
Na izložbi će se naći eksponati iz perioda srpsko-turskih ratova, od ustanka u Bosni do Berlinskog kongresa.
- Hronološki ćemo predstaviti bitne dokumente, oružje, ordenje, umetnička dela iz tog perioda i uniforme. Veliki deo je iz zbirke Vojnog muzeja, ali smo nešto pozajmili iz Arhiva Srbije i Narodnog muzeja. Tu su noževi, sablje, jatagani, džeferdari, puške kremenjače, koji su sami za sebe lepi i predstavljaju umetnička dela – dodaje pukovnik Knežević.
Pored oružja, svoje mesto naći će i značajni dokumenti kao što su proklamacije, čuveni tajni ugovor o savezu Srbije i Crne Gore, konvencije, fotografije i zastave, kao i slike poznatih slikara koje prikazuju ličnosti tog perioda.
- Biće predstavljena kubura kremenjača, koju je knez Milan Obrenović darovao pojedinim ličnostima, njegov mundir, medalje za hrabrost iz 1878. godine, uniforma Đure Horvatovića. U kolekciji postoje originalne uniforme, a neke se izrađuju – nastavlja priču naš sagovornik.
Posetioci će premijerno videti pojedine eksponate.
- Prvi put biće prikazani neki predmeti od izuzetne važnosti, koje je muzej nabavio ove godine. Oni će biti ispred galerije Vojnog muzeja – najavljuje za „24 sata“ pukovnik Knežević.
Izložba se otvara 22. avgusta u 13 sati, a posetioci će moći da je vide narednih mesec dana. Radno vreme muzeja je svakog dana osim ponedeljka, od 10 do 17 sati.


Title: Izložba vojnih vozila
Post by: Brok on September 19, 2008, 04:56:24 pm
Izložba vojnih vozila


19. septembar 2008. 



Beograd - Posetioci Kalemegdana moći će u
naredne dve nedelje da pogledaju modele
automobila koji su se koristili u vojsci proteklog
veka.



Izložba ispred Vojnog muzeja obuhvata eksponate vozila i motocikala koji su se koristili i neke koji se još uvek upotrebljavaju. Pored toga, izložena su i dva automobila koja je svojevremeno koristio predsednik Tito.

Među dvadesetak vojnički zelenih vozila ističe se crni "rols rojs" koji je svojevremeno i lično drug Tito, u pratnji svoje supruge, vozio po Brionima.

Iza njega, kao u pravoj koloni, stoji blindirani "mercedes" kojim su se, osim predsednika SFRJ, vozili mnogobrojni inostrani zvaničnici.

I poput nekada okupljene mase koja čeka da im Tito mahne iz svog vozila, posetioci najčešće zastaju kraj tih automobila, pri tom komentarišu da bi češće voleli da viđaju eksponate iz života bivše Jugoslavije.

Srpska vojska je, inače, počela da upotrebljava automobile mnogo pre nastanka bivše Jugoslavije.

Kralj Petar Karađorđević ih je, pre tačno jednog veka, zakonom uveo kao transportno sredstvo u srpsku vojsku.

Od tada se automobil za tu svrhu pokazao neophodnim, kaže potpukovnik Ivan Mijatović.

“Dobar automobil, to je kao i dobra puška, to je kao i dobar tenk ili dobar avion. Dobar automobil znači dobru i efikasnu vojsku i zato je bitno da imamo dobar, brz i efikasan automobil, bez obzira da li se radi o teretnom ili putničkom automobilu“, objašnjava Mijatović.

Kako je upotreba automobila u vojsci uticala na industriju, objašnjava za B92 kapetan Dalibor Denda.

“Vojska je bila ključni faktor za uvođenje motorizacije u Jugoslaviju, za izgradnju automobilske industrije, pa je i prva fabrika automobila u Rakovici, koja je otvorena krajem 1940. godine, baš je napravljena zbog potreba vojske. Zahvaljujući vojsci, posle Drugog svetskog rata mi imamo nagli razvoj automobilske industrije kod nas“, kaže Denda.

I pored svih pogodnosti, prošle godine, u okviru reforme Vojske, rasformirane su sve auto-jedinice čime je više od osamdeset modela vozila povučeno iz vojne upotrebe.


Izvor: B92


Title: Re: Izložba vojnih vozila
Post by: Barkman on September 28, 2008, 09:12:42 am
Zanimljiva izlozba vojnih vozila u Vojnom muzeju na Kalemegdanu povodom jednog veka automobilizma u Srbiji privukla je veliki broj gradjana medju kojima i znacajan broj posetilaca iz inostranstava. Na platou ispred muzeja su se tako nasal vozila koju su se koristila u jedinicama JNA i VJ ali i prototipovi terenskih vozila koja nikada nisu usla u serijsku proizvodnju.
Najvise paznje su svakako privukli Rolls-Royce dar engleske kraljice tadasnjem predsedniku SFRJ, mercedes pokojnog Broza  kao i vozila iz  drugog svetskog rata kubelwagen, schwimmenagen te motocikli BMW I Moto Guzzi.
Evo i par fotografija:

[attachment=1][attachment=2][attachment=3]


Title: Re: Izložba vojnih vozila
Post by: ACHTUNG on September 28, 2008, 11:34:16 am
Ja zaboravih da okacim... Bio sam kad je bila kisa, pa je amfibie bila pokrivena. Zato:

Kubelwagen:

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]


Title: Re: Izložba vojnih vozila
Post by: ACHTUNG on September 28, 2008, 11:35:53 am
Amfibie (zanimljivi detalji):

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5][attachment=6]


Title: Re: Izložba vojnih vozila
Post by: ACHTUNG on September 28, 2008, 11:36:23 am
Bonus:

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5][attachment=6]


Title: Re: Izložba vojnih vozila
Post by: Brok on September 28, 2008, 12:34:19 pm
Svaka čast majstore :klap

A Boga mi sredili su lepo sve, nije više kao ranije. :super


Title: Re: Izložba vojnih vozila
Post by: Sailor on October 05, 2008, 10:40:20 am
Је су ли сва ова возила власништво српске војске, посебно мислим на ова два теренска њемачка  возила?


Title: Изложба поводом 130. годишњице војне штампе
Post by: Dreadnought on January 21, 2009, 05:39:42 pm
21.01.2009.

У Војном музеју на Калемегдану данас је свечано отворена изложба поводом обележавања јубилеја – 130. годишњице војне штампе у Србији. Изложбу је отворио државни секретар Министарства одбране др Зоран Јефтић. Поводом 24. јануара, Дана Новинског центра «Одбрана», јавности су представљена штампана гласила која су у протеклих 130 година обележила организовано и институционално информисање у војсци.

Државни секретар Зоран Јефтић осврнуо се на богату историју војне писане речи која је кроз историју пратила развој државе и оружаних снага. Он је подсетио на периоде у којима су постојали многобројни листови са различитом тематиком из војне области. Државни секретар је магазин «Одбрана» окарактерисао као штампани медиј са потпуно новим визуелним идентитетом и садржајем, новим приступом праћењу активности Војске и Министарства, али и техничких и геоплолитичких тема.

Директор НЦ «Одбрана» потпуковник Славољуб Марковић, уједно и главни и одговорни уредних истоименог магазина, захвалио је аутору изложбе, потпуковнику мр Ивану Мијатовићу, директору Војног музеја пуковнику Мирославу Кнежевићу и директору Центра за војнонаучну документацију информације и библиотекарство капетану бојног брода Станку Шушљику на помоћи и сарадњи у припреми изложбе. Потпуковник Марковић одао је признање и војнику на цивилној служби у НЦ „Одбрана“ Огњену Топаловићу, који је дизајнирао логотип изложбе и врло ефектно спојио перо и мач - симболе новинарског и војног позива.

– Перо је алатка сваког новинара која данас може бити, као што и јесте, и рачунар и писаћа машина, и диктафон и фото-апарат и телевизијска камера. И реч је симбол новинарског позива, а она зна често да буде бриткија од мача који је огледало јунаштва, одважности, поноса, снаге воље и ума, витешког духа и ратничке вештине. Отуда и назив изложбе „Перо са снагом мача“ – рекао је потпуковник Марковић.

[attachment=1]
Потпуковник Славољуб Марковић

Веома богата изложбена поставка третира историју војне штампе и пре 24. јануара 1879. године када је указом тадашњег министра војног Јована Мишковића, основан лист «Ратник» – први институционални штампани медиј оружаних снага.

Први приватни војни лист «Војин», затим «Ратник», који представљају војну штампу Кнежевине-Краљевине Србије, у комбинацији са фотографијама њихових покретача и уредника те предмета који су им припадали, изложби даје посебан имиџ. Двојица врхунских команданата, војсковођа и ратника, војводе Степа Степановић и Живојин Мишић, били су и људи од пера и уредници «Ратника». Њихови портрети (уље на платну, радови Михаила Миловановића) и лични предмети (сабља Живојина Мишића и ''Храстов'' венац, сребрни дар војводи Степи поводом ослобођења Сарајева 1918. године) такође красе изложбени простор.

Одељак посвећен ратним фотографима и фото-репортерима, са примерцима камера, представља омаж овој професији, без које новине не би «прогледале». Посебно место у овом делу припада фотоапарату марке «Кодак» који је припадао Драгомиру Глишићу, чувеном ратном фотографу из Првог светског рата.

Део који је посвећен послератној штампи обележава колекција листова «Фронт» и «Народна армија» те мноштво примерака листова родова, видова и већих армијских састава. Новију историју војне писане речи обележава лист «Војска» који је у периоду од 1992. до 2005. био централно информативно гласило система одбране, када је то место уступио магазину «Одбрана».

Отварању изложве присуствовали су многобројни гости из система одбране, културног и јавног живота те представници медија.

Иувор:Сајт Министарства одбране


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Dreadnought on February 02, 2011, 03:07:29 pm
Vojni muzej traži kustose - volontere


02.02.2011.

Vojni muzej raspisao je konkurs za prijem osam kustosa na jednogodišnji volonterski rad radi stručnog osposobljavanja i usavršavanja. Međutim, kandidati koji žele da se prijave na konkurs pored potrebnih kvalifikacija moraju da budu i zdravstveno sposobni za rad u Vojsci Srbije.

Na konkurs Vojnog muzeja mogu da se javi diplomirani istoričari ili istoričari umetnosti koji su državljani Republike Srbije. Takođe neophodan uslov je poznavanje engleskog jezika i rada na računaru, a osim toga, kandidati moraju i da budu zdravstveno sposobni za rad u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije.

Uslov za prijem je i da se protiv kandidata ne vodi krivični postupak zbog krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti i da nisu osuđivani za takva dela kaznom zatvora u trajanju dužem od šest meseci.

Volonteri za svoj rad neće primati platu, ali imaju pravo na isplatu džeparca, koji se utvrđuje ugovorom o volontiranju. Taj mesečni iznos ne može biti veći od 30 odsto od neto iznosa minimalne mesečne zarade za puno radno vreme u Srbiji.

Ovaj konkurs, koji je objavljen i u magazinu Odbrana, otvoren je do 16. februara.


Izvor: Fonet


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 07, 2011, 12:24:19 pm
U vojnom muzeju je juce otvorena izlozba o Aprilskom rat 1941 godine a dosta do sada ne vidjenih eksponata ( naoruzanja, delova uniformi, licnih predmeta i sl)  i fotografija koje se odnose na  taj period  pre 70 godina
Nazalost obisao sam izlozbu a nisam poneo fotoaparat
Prilazem prospekt sa izlozbe


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 22, 2011, 11:32:31 pm
Evo nekoliko slika sa izlozbe:
1.Deo uniforme generalstabnog potpukovnika Andrije Pavlovic
2.Uniforma vazduhoplovnog kapetana II klase
3.Licni predmeti nasih pilota poginulih u odbrani zemlje


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 22, 2011, 11:36:23 pm
4.Uniforma pesadijskog pukovnika
5.vojnicka uniforma
6.zastava 14 pesadijskog puka Kralj petar


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 22, 2011, 11:44:00 pm
7.Mornaricka uniforma
8.maketa razaraca Zagreb
9. Spasic i Masera, potopljen Zagreb


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 23, 2011, 12:00:27 am
10.Nemacko oruzje
11 delovi uniforme i uniforme Nemaca, Talija, Ustasa, Madjara


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 23, 2011, 12:04:40 am
12.Bluza i sapka divizijskog generala Tesanovica
13.Licni predmeti generala Milutina Milenkovica komandanta Kosovske divizije
14.licni predmeti nekih od zarobljenih oficira


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 23, 2011, 12:07:28 am
15 sablja kapetana Sakside komandanta ratne mornarice kraljevine Jugoslavije
16.zastava sa podmornice nebojsa


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: duje on April 23, 2011, 08:35:34 am
Odlične fotografije sa izložbe. Potrebno se je prisjetit na ona vrmena. Samo tako možemo nešto i naučit!


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Boro Prodanic on April 23, 2011, 08:47:49 am
Svaka čast Trećičlan! Ima li još fotografija?


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: jadran2 on April 23, 2011, 09:02:08 am
Vrlo dobar pregled sa izlozbe; neki predmeti predstavljeni prvi put.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: treciclan on April 23, 2011, 09:31:53 pm
Hvala svima
Vojni muzej se potrudio da obezbedi neke predmete koji su u privatnim kolekcijama ili kod clanova porodice
Kad je izlozba otvorena bila je izlozena i maketa monitora Drava.Kad sam slikao vise je nije bilo
Za sada jos dva panoa sa slikama zlocina koji su radili okupatori odmah po ulasku u Jugoslaviju.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Dreadnought on May 19, 2011, 02:03:35 pm
Vojni muzej - najuspešniji u 2010.godini


18.05.2011.

Na svečanoj sednici Skupštine Muzejskog društva Srbije, održanoj u Muzeju Istorije Jugoslavije, Vojnom muzeju u Beogradu dodeljena je nagrada „Mihailo Valtrović“ za najuspešniju muzejsku ustanovu u protekloj godini.

[attachment=1]

U obrazloženju Komisije za dodelu nagrada rečeno je da je Vojni muzej od januara do decembra prošle godine postigao vrhunske rezultate, koji po stručnom i naučnom značaju, predstavljaju izuzetan doprinos razvoju kulture Srbije.

Primajući nagradu, načelnik Vojnog muzeja pukovnik Miroslav Knežević istakao je da Vojni muzej, tokom 133 godine postojanja i vrednog rada na prikupljanju, zaštiti, izlaganju i publikovanju muzejskih predmeta iz vojničke i nacionalne tradicije, čini višestruke napore da javnosti približi prošlost naroda kome pripada.

- Vojni muzej danas poseduje više od 33. 000 muzejskih predmeta, svrstanih u 13 zbirki, fotoarhivu sa preko 100. 000 negativa i fotografija, specijalnu biblioteku sa više od 15. 000 knjiga i oko šest hiljada časopisa. Pored redovnih napora na prikupljanju i zaštiti muzejskih predmeta, tokom 2010. godine, priređeno je nekoliko izložbenih postavki, poput „Pešadijskog automatskog oružja Drugog svetskog rata“, „Povelja i diploma iz zbirke Vojnog muzeja“, „160 godina Vojne akademije“, „Garde u Srbiji“ i više gostujućih izložbi u gradovima Srbije.

Pored nagrade za najbolju muzejsku ustanovu u protekloj godini, Skupština Muzejskog društva Srbije je na svečanoj sednici dodelila i dve pojedinačne nagrade - za životno delo i najvredniji rad u 2010. godini.


Izvor: www.mod.gov.rs


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Dreadnought on August 22, 2012, 09:02:57 am
Čestitka ministra odbrane povodom Dana Vojnog muzeja


22.08.2012

Povodom 22. avgusta – Dana Vojnog muzeja, svim pripadnicima ove ustanove upućujem srdačne čestitke.

Nastavljajući tradiciju dužu od jednog veka, među ustanovama kulture zauzeli ste prestižno mesto i na verodostojan način prezentovali muzejsku delatnost, kao pravi baštinik nacionalnog duha i tradicije. U nasleđe budućim generacijama ostavljate za primer bogatu riznicu svojih zbirki muzejskih predmeta, naoružanja i vojne opreme, ne samo srpskog naroda već i naroda sa naših prostora.

Zahvaljujući vašem profesionalnom radu i istrajnosti na istraživanju i prikupljanju muzejske građe, tematske izložbe koje organizujete i realizujete u zemlji i inostranstvu garant su uspostavljanja uspešne saradnje i ostvarenja misije za zauzimanje mesta na karti evropskog i svetskog blaga iz oblasti muzeologije.

Čestitam vam praznik, uz želju da i u narednom periodu postižete uspehe u realizaciji planiranih projekata iz oblasti kulture i tradicije kako u Ministarstvu odbrane, tako i u našoj zemlji.

Izvor: Ministarstvo odbrane Republike Srbije (http://www.mod.gov.rs)


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Dreadnought on August 22, 2012, 12:32:41 pm
Najava


22.08.2012

Obeležavanje Dana Vojnog muzeja

Povodom obeležavanja Dana Vojnog muzeja, 22. avgusta 2012. godine u 13.00 časova u galeriji Vojnog muzeja na Kalemegdanu biće otvorena izložba bakroreza pod nazivom "Martin Engelbreht i njegovo vreme".


Izvor: Ministarstvo odbrane Republike Srbije (http://www.mod.gov.rs)


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Dreadnought on August 22, 2012, 05:00:35 pm
Obeležen Dan Vojnog muzeja


22.08.2012.

Povodom Dana Vojnog muzeja - 22. avgusta, danas je u galeriji tog muzeja na Kalemegdanu otvorena izložba bakroreza "Martin Engelbreht i njegovo vreme". Otvarajući postavku, državni sekretar Ministarstva odbrane Zoran Đorđević čestitao je praznik zaposlenima, uz želju da se muzejska delatnost unapređuje i ubuduće.

[attachment=2]

- Kulturne vrednosti pripadaju svima nama, što zasigurno potvrđuje i ova izložba, koja treba da motiviše slične postavke u Beogradu i šire – istakao je Đorđević, dodajući da je Vojni muzej retrospektivne izložbe prezentovao javnosti i povodom Dana državnosti i Dana Vojske Srbije. Prema njegovim rečima, Vojni muzej poseduje bogatu umetničku zbirku koja se odnosi na određene istorijske događaje i ličnosti, prikaze naoružanja i vojne opreme, kojima se menja i bogati slika o našoj prošlosti.

Načelnik Vojnog muzeja, potpukovnik Dragan Milković podsetio je na bogatu istoriju te ustanove, dodajući da je od prethodnog jubileja Muzej ugostio više od 35 hiljada posetilaca i oko 50 zvaničnih delegacija.

[attachment=1]

Državni sekretar Đorđević uručio je na današnjoj svečanosti i vojnu spomen-medalju za izuzetan doprinos sistemu odbrane Republike Srbije potomku Radomira Putnika Zoranu Ivkoviću, koji je tokom godina poklonio Vojnom muzeju bogatu zaostavštinu slavnog vojskovođe.

Kolekcija bakroreza Martina Engelbrehta, stvarana je od 1742. do 1748. godine pod imenom ''Pozornica različitih, do sada u Nemačkoj nepoznatih, vojnika tuđinskih naroda''. Reč je o do sada neizlaganim prikazima pripadnika, predmeta i oružja neregularnih trupa u graničarskoj službi Austrije.

[attachment=3]

Vojni muzej u Beogradu, smešten na bastionu Prvog jugoistočnog fronta Beogradske tvrđave, osnovan je Ukazom kneza Milana Obrenovića 22. avgusta 1878. godine na predlog ministra vojnog pukovnika Save Grujića.

Izvor: Ministarstvo odbrane Republike Srbije (http://www.mod.gov.rs)


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: wermez on March 27, 2013, 10:51:32 pm
Upravo sam sada video temu na mycity forumu. Cenjeni clan Cvetkovic je postavio sledeci tekst uz fotografije:

http://www.mycity-military.com/Opste-vojne-teme/Da-li-i-Vojni-Muzaj-ima-svog-Grandica.html#p1382299
Quote
Veceras, setajuci se Kalemegdanom naleteo sam na sekac zeleznickih pragova, deo postavke Vojnog Muzeja, natovaren na kamion holandskih registarskih oznaka. Prodaja "starog gvozdja"?

http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=27716_104954763_2013-03-27%2019.51.59.jpg

http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=27716_85275746_2013-03-27%2019.52.16.jpg
Izvinjavam se sto 'kradem' post i slike, ali ovo je stvarno čupava vest.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Vladimir Ivanović on March 28, 2013, 06:55:59 am
Možda je ovakva bila i sudbina Sd.Kfz. 251/22 o kojem smo napravili prilog na TV-u i na Palubi. Prodaje se pod staro gvožđe, a neki muzej ga plaća masno.

Pozdrav

Vlado


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: jadran2 on March 28, 2013, 07:25:03 am
Kakva je to velika stvar - dvadeset godina kibicirati i - realizirati zelju.
A, s polugusjenicarom - sigurno se radi na preinaci ideje kako prebaciti u novim okolnostima.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Vladimir Ivanović on March 28, 2013, 09:03:48 am
Poslao mail u više novinskih agencija.

Vidjećemo reakcije.

Pozdrav

Vlado


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on March 28, 2013, 10:05:36 am
Lepo bogami, lepo...


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on March 29, 2013, 10:48:27 am
Evo ih i fotke.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: wermez on March 29, 2013, 11:15:45 am
Zna li neko šta je na prikolicama?


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: brodarski on March 29, 2013, 11:18:13 am
Naprava za kidanje željezničkih pragova.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Dreadnought on March 29, 2013, 11:25:06 am
Inače, naš član fishbed (https://www.paluba.info/smf/index.php?action=profile;u=1062) (aka Cvetkovic sa MCM) koji je snimio ovaj događaj, nam je poslao linkove ka ovim fotografijama postavljenim na photobucket uz dozvolu da ih pustimo na Palubu. Veliko Hvala fishbed  :)


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Bozo13 on March 29, 2013, 07:53:25 pm
Zna li neko šta je na prikolicama?

Ovo bi trebalo biti to.

[attachment=1]
[attachment=2]


LPB


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Milan (longtrip) on March 29, 2013, 10:26:51 pm
Bio sam u petak(22.03.13) u poseti Vojnom muzeju i baš se motao oko "kidalice",ali nisam napravio nijednu fotku  :zid.Kako mi s činii,drugu priliku neću imati  :udri.Stajala je preko puta onog RRM čamca.Izgleda da su je preko vikenda izvukli sa tvrđave!


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: kumbor on March 29, 2013, 10:35:29 pm
Znajući Ivana Mijatovića, on mi ne liči na čoveka koji bi prodao eksponat. Pre svega, Vojni Muzej o nečem takvom ne može odlučivati sam. To sve ide preko MO. Duboko se nadam  da će se "kidalica" vratiti sa te izložbe u Holandiji.

Ako je kidalica možda deo aranžmana da se prikupe sredstva za transport i pripremu Div. podmornice kao eksponata, to se onda može nekako i objasniti. Mada čuh da MO ustvari i nije zainteresovano za podmornicu i da je u tome problem.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on March 30, 2013, 09:01:22 am
Juče se pojavila vest u Blicu da kidalica ide u Utreht na neku vojnu izložbu i da će tamo ostati do 08.09 ove godine. Na žalost ove vesti nema na net izdanju Blica, tako da ne mogu da je prenesem ovde.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Solaris on March 30, 2013, 09:27:37 am
Tamo se događa nekakva velika proslava.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2299032/Rare-200-tonne-railway-gun-make-historic-journey-Utrecht-mark-300th-anniversary-treaty-ended-Spanish-War.html

poz.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Solaris on March 30, 2013, 04:25:37 pm
Vjerovatno je to ova izložba u pitanju.

http://www.visit-utrecht.com/en/event/tracks-front-trains-wartime

poz.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kuzma® on October 30, 2014, 07:50:40 am
Vojni muzej u Nišu
10:02, 29.10.2014.

Autor: A. S. Izvor: Južne vesti | NIŠ (http://www.juznevesti.com/Kultura/Vojni-muzej-u-Nisu.sr.html)


[attachment=1]
foto: gradjanin.rs

Nakon sastanka predstavnika Ministarstva odbrane, Grada Niša, Vojnog i Vazduhoplovnog muzeja postignut je dogovor da se nekadašnja kasarna “Filip Kljajić” pretvori u Vojni muzej.

Ovu informaciju potvrdio je gradonačelnik Niša Zoran Perišić koji kaže da je prvi korak izuzimanje ovog objekta iz takozvanog master plana.

Biće potrebna i saradnja Ministarstva kulture da se postojeći prostor tako redefiniše. Predsednik Skupštine Grada dao je predlog da se na tom velikom prostoru izvrši spajanje Vojnog muzeja sa našim Narodnim muzejem. Tako bi se dobila mogućnost i za neke restauratorske radionice - rekao je Perišić.
Perišić kaže da je velika podrška Ministarstva vojske “da Niš dobije ono što zaslužuje” u okviru projekta proslave stogodišnjice Prvog svetskog rata.

Planirano je, kako je rekao gradonačelnik, da se Vojni muzej u Nišu otvori 2018. godine.

Podsetimo, kasarne "Filip Kljajić" i "Bubanjski heroji" vojska već nekoliko godina ne koristi, a plac "Bubanjskih heroja" pre dve i po godine prodat je američkom investitoru "Clean Earth capital".


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: wermez on October 30, 2014, 09:49:19 am
Prelepa građevina, sudeći po slici. Da li to znači da će muzej u Beogradu biti preseljen u Niš, ili ćemo imati 2 muzeja?


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: kumbor on October 30, 2014, 10:40:47 am
Beogradski i niški muzej su dve različite ustanove. Što ne bi postojale dve muzejske zbirke vojne istorije?


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: JASON on October 30, 2014, 11:09:43 am
Према причању запослених у сурчинском Музеју ваздухопловства, из те установе однешене су војним камионима вредне збирке авијатичарских униформи, наоружања и макета, важних за историју српског ваздухопловства. Да ли је у питању цепање Музеја и отимачина једног њеног дела или је у питању нешто сасвим друго - остаје да се види.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: vathra on October 30, 2014, 11:55:28 am
Стварно, шта ће све да убаце у ”Филип Кљајић”?
Ради се о великом објекту, старе градње.
Као музеј би био неколико пута већи од музеја на Калемегдану.
Треба то нечим квалитетно и попунити.

Добра ствар је што испред има доста простора за возила, а има и део са надстрешницом.

Какви су им планови са осталим зградама у касарни?
Менза и купатило нису неки архитектонски бисери.

Сад сам видео на ГЕ слику из ове године, у Бубањским херојима су порушили већину оних старих зрада. Видим да је сачувано пар зграда које су биле новије градње и у добром стању. Зна ли се какви су планови са њима?


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kuzma® on October 30, 2014, 01:58:54 pm
Стварно, шта ће све да убаце у ”Филип Кљајић”?
Ради се о великом објекту, старе градње.
Као музеј би био неколико пута већи од музеја на Калемегдану.
Треба то нечим квалитетно и попунити.

Добра ствар је што испред има доста простора за возила, а има и део са надстрешницом.



Mozda je neko procitao ovo http://www.mycity-military.com/Blog/Zasto-ne-bi-smo-imali-i-muzej-vojnih-vozila_4.html


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on October 30, 2014, 08:55:57 pm
Kasrana Bubanjski heroji je prodata američkom investitoru "Clean Earth capital". I on ju je u duhu svog naziva "očistio". Ne znam da li je u potpunosti isplatio objekat ali je taj deo namenio za komercijalnu gradwu. Dakle, Vojni muzej se ne može širiti na tu stranu. Drugo, ova zgrada navodno namenjena za Vojni muzej ( tzv. inžinjerijska kasarna) uopšte nije veća od postojeće Vojnog muzeja na Kalemegdanu. Kada bi se sve ono sa spoljnih rovova Kalemegdana prenelo tu, dvorišni prostor bi bio zatrpan oruđima.

Verovatno se želelo tu preneti deo zbirke vojnog dela Muzeja vazduhoplovstva kako bi i Niš, kao mesto gde su počeci vojne avijacije u Srbiji, imao šta da pokaže. Osim toga, baš ta zgrada je jedna od prvih modernih vojnih kasarni (još u vreme izgradnje, mislim početkom 20.veka je imala parno grejanje), u njoj je u vreme Kraljevine Jugoslavije bila najveća inžinjeriska jedinica (1. pionirski puk) pa ima smisla da se tu prenese do zbirke koji se odnosi na inžinjeriju, ali deo koji se odnosi na Prvi svetski rat (Niš je ratna prestonica Srbije od 1914-1915).

Ideja nije loša. Da li će je realizovati pitanje je volje i pre svega para.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: vathra on October 30, 2014, 10:22:28 pm
Drugo, ova zgrada navodno namenjena za Vojni muzej ( tzv. inžinjerijska kasarna) uopšte nije veća od postojeće Vojnog muzeja na Kalemegdanu. Kada bi se sve ono sa spoljnih rovova Kalemegdana prenelo tu, dvorišni prostor bi bio zatrpan oruđima.

Verovatno se želelo tu preneti deo zbirke vojnog dela Muzeja vazduhoplovstva kako bi i Niš, kao mesto gde su počeci vojne avijacije u Srbiji, imao šta da pokaže. Osim toga, baš ta zgrada je jedna od prvih modernih vojnih kasarni (još u vreme izgradnje, mislim početkom 20.veka je imala parno grejanje), u njoj je u vreme Kraljevine Jugoslavije bila najveća inžinjeriska jedinica (1. pionirski puk) pa ima smisla da se tu prenese do zbirke koji se odnosi na inžinjeriju, ali deo koji se odnosi na Prvi svetski rat (Niš je ratna prestonica Srbije od 1914-1915).
Џумба,
колико ме служи памћење и мерење у ГуглЕрту ниси добро проценио димензије.
Сама зграда касарне је неколико пута већа по квадратури од зграде војног музеја.

Што се тиче спољашњег простора у касарни Филип Кљајић, и он је драматично већи.
Треба имати на уму да се само на западној ивици касарне налазе надстрешнице и да је тај простор отприлике величине оног на Калемегдану. Осим тога, ту је и писта, а рушењем зграда трпезарије и купатила (за које стварно не знам чему би могле да служе) би се спојила оба простора у целину. Ту је и шумарак око зграда, где такође могу да се поставе експонати.
Мислим да та касарна има 2-3 пута више простора и споља и изнутра од војног музеја у Београду. Зато у њу могу да ставе стварно пуно експоната, бојим се више него што може да се обезбеди.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: motorista 57 klasa on October 31, 2014, 09:06:50 am
Mislim da bi od sredstava kojih još ima po Srbiji, mogla da se napravi odlična zbirka. Pitanje je kasnijeg održavanja
odnosno plaćanja za održavanje i postojanje muzeja, jer sam skoro siguran da se ovakva ustanova nemože izdržavati
na osnovu svojih prihoda od prodaje karata, suvenira i slično. Sigurno da bi ovo trebalo da podrži i ovako siromašna
(materjialno i nažalost duhovno) država.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Bozo13 on October 31, 2014, 11:45:04 am
Što se tiče rastavnih eksponata, ima jih dovoljno za odličnu zbirku. Jedan od uvaženih članova dok je bio na poziciji, aktivirao se pa je pokupljao eksponate koji su bili prepušteni propadanju, i smestio jih na jedno mesto. Tako da ima dobra i zanimljiva zbirka eksponata.

Što se tiče financiranja, može se ogledati Muzej u Pivki, koji ima malo zaleđe potencialnih posetitelja (nije pored velikog grada) ali ipak uspeva da se održi i širi svoju zbirku. I pored osnovne delatnosti muzeja ima i dosta porednih aktivnosti da privuče goste (trenutna Martinova ponuda (http://www.parkvojaskezgodovine.si/Dokument.aspx?par=1-441))


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on October 31, 2014, 08:31:47 pm
Vatrha@ Да управу си што се спољног простора тиче. Када би се срушили помоћни објекти било би прилично места. Када је сама зграда у питању баш и нисам сигуран да је много већа. Ако се мери по дужини вододелнице крова дужа је за око 20%. Када је у питању функционалност самог простора онда сигурно није јер је овај у постојећем Војном музеју већ преуређен, а оно је само обична касарна. Морало би се прилично мењати у унутрашњости простора да би било више, а и ако би било више. Такође, постојећи Војни музеј има депое, што у приземљу и подруму самог музеја, што у капонирима тврђаве, док тога у Нишу нема нити може бити. Како сам живео у том крају знам да се подруми после сваке кише пуне водом. На Калемегдану то није случја (или је мање могуће јер су "на брду"). Но у сваком случају то може бити одличан одељак Војниг музеја са неком тематском збирком.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: tihi on October 31, 2014, 10:18:49 pm

 Popuna? Pa mojim ocima gledam kako trunu eksponati u Kacarevu....Dusa da pukne. Ima se sa cime popuniti nije problem...ali treba se uloziti para.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Solaris on November 01, 2014, 07:21:25 pm
Posto sam ovdje boravio neko vrijeme napisati cu nesto, ne nuzno relevantno.

Sama zgrada da bi se pretvorila u muzej trazila bi zbilja velike preinake, recimo po pricama prvi kat su nekada bile konjusnice.
Ogromni visoki prostori, nema grijanja a instalacije dosta dotrajale.

Mozda bi se dalo samo jedan dio iskoristiti za muzej a u ostale djelove useliti neke druge kulturne institucije.

Sta se tice podruma, zgrada ih ima, prvi kat je podignut od nivoa zemlje metar ili vise a ispod su nekakvi prostori.

Pista je ogromna i na nju bi se dalo smjestiti dosta toga i bez rusenja onih objekata, mozda bi se dao tamo urediti neki ugostiteljski objekt ali ona nadstresnica koju je vathra spomenuo je krs i od nje nikakve koristi.

poz.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on November 02, 2014, 05:04:12 pm
Quote
recimo po pricama prvi kat su nekada bile konjusnice.

To na primer nije tačno. Čak i konji koje su imali svi oficiri držani su izvan kasarne, koliko se sećam očeve priče u Niškoj tvrđavi (koja je u to vreme bila vojni objekat).


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: HrcAk47 on November 02, 2014, 05:10:58 pm
Izvinite, Tihi... ako gledate eksponate u Kačarevu, da li biste ih i mogli slikati? :D

Na temu, eto, ako bi ta orudja i oružja smestili tamo, eto celog muzeja.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Solaris on November 02, 2014, 05:42:28 pm
Ovo za konje je pricao neko od oficira, spavaona gdje sam ja bio primala je kompletan vod i sa nama su spavali borci sta su radili po kancelarijama cete i bilo je jos mjesta. Zbilja veliki prostor.
To je sa ljeve strane kad se stoji na pisti, dok sa desne strane su bili normalni prostori, tamo sam spavao jedan tjedan dok sam bio na strazi.
Evo listam po netu i vidim da je jedno vrijeme bila bolnica.

poz.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on November 02, 2014, 05:52:12 pm
Evo par slika iz te kasrane 30-tih godina prošlog veka a koje sam nasledio od oca. Već sam ih posatvio negde, ali nema veze:

[attachment=1]
Moj otac, u to vreme podnarednik, je treće s leva, sa skupljenim rukama napred

[attachment=2]

Ovde je moj otac sa grupom vojnika kao narednik (1938. godine)

Slika je bilo više, ali je otac originale dao komandi kasarne "Filip Kljajić" za spomen sobu, a kopije koje dobio negde su zaturene.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Solaris on November 02, 2014, 06:01:12 pm
Bravo, hvala dzumba, evo na prvoj fotki se vide neki prostori ispod prvog kata.
Nikad nisam bio dolje ali mislim da je bilo nesto, valjda podrumi.

Evo sam otisao na GE da nadjem slicicu, vide se ljepo ovi otvori.

[attachment=1]
I mali ot. slicica kupaone i kantine, znao sam da je tu negdje, ja sam u sjecanju imao neku trafiku ali nije.

[attachment=2]
[attachment=3]
Netko postavio slicice na GE, hvala.

poz.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: brodarski on November 02, 2014, 06:36:08 pm
Prelijepa zgrada. Vjerujem da će joj se pronaći primjerena namjena. Muzej, knjižnica, studentski prostor. Mnogi gradovi bi rado vidjeli u svojoj sredini takvu građevinu.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on November 02, 2014, 07:17:11 pm
Da, to je vrlo lepa zgrada i mislim da je pod nekom zaštitom. Na njoj dominiraju prozori kojih zaista ima dosta. Kako je moj otac govorio postojalo je uverenje da ima 365 prozora (što naravno nije tačno).

Na spoljnoj fasadi su u gipsani reljefi sa grbovima inžinjerije i ne znam čega još:

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: tihi on November 05, 2014, 10:43:24 pm
Izvinite, Tihi... ako gledate eksponate u Kačarevu, da li biste ih i mogli slikati? :D

Na temu, eto, ako bi ta orudja i oružja smestili tamo, eto celog muzeja.

  Na zalost (ili srecu) ne...Tj, nije to tako daleko od mene nekih 10-ak km, ali nekom promenom necega ( ne pitaj me sta i kako) ne idem vise u tu kasarnu u Kacarevu. Ali do pre godinu dana sam isao makar jednom nedeljno. Uglavnom sve trune neofarbano pod vedrim nebom , dusa me zabolela kada sam video SU 100 kako se raspada...


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kuzma® on December 16, 2015, 03:57:35 pm
04.12.2015

Отворена изложба "Српски јунаци и хероји" од 1941-1999.године


У Галерији Војног музеја на Калемегдану данас је, као једна у низу манифестација којима се обележава Дан ветерана, отворена изложба фотографија „Српски јунаци и хероји од 1914. до 1999. године”.

[attachment=1]

Отварајући изложбу, министар одбране Братислав Гашић рекао је да су запослени у Војном музеју почели пројекат који се планира годинама – израда поставке у којој ће се наћи слика сваког страдалог српског војника у периоду од 1914–1999, истакавши да је Војни музеј право место да се у њему чува сећање на све оне који су живот дали за нашу земљу.

– Једна од мојих важнијих мисија је да као што у свакој касарни у Србији имамо спомен-собу у знак сећања на наше пријатеље, другове, рођаке, браћу и сестре, тако да и у нашем Музеју имамо један зид са сликама свих погинулих српских војника у протеклих сто година, рекао је министар подсећајући да су нам војници који су живот положили на браник отаџбине у аманет оставили не само земљу већ и децу и њихову будућност.

[attachment=2]

Министар Гашић изразио је наду да ће данашња изложба бити почетак поставке која ће већ следеће године за Дан ветерана бити завршена и у којој ће се наћи сваки погинули српски војник, подсећајући да је, нажалост, таквих у претходних 100 година било много.

Начелник Војног музеја пуковник Драган Раденковић нагласио је да изложба обухвата око 90 фотографија које посматрача треба да упознају са јунацима и херојима ослободилачких и одбрамбених ратова. Он је појаснио да је поставка хронолошки конципирана у четири тематске целине – Први светски рат, Други светски рат, ратни сукоби деведесетих година на територији бивше СФРЈ и НАТО агресија 1999, приказујући неке од најзначајнијих тренутака српске историје 20. века

[attachment=3]

Осим значајних документарних фотографија, посетиоци имају прилику да виде оргиналне комаде оружја, заставе и одликовањља које су српске јединице и појединци добијали у претходних 100 година.

Ауторски тим изложбе су војни службеници кустоси Војног музеја Наташа Томић и Вук Обрадовић и фотограф војна службеница Душка Стефановић из Медија центра „Одбрана“.

Отварању изложбе присуствовали су  и  начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић са сарадницима, в.д. помоћника министра за људске ресурсе Милош Јанковић, државни секретари Зоран Ђорђевић и Ненад Нерић, као и многобројни ветерани.


Izvor:sajt MO RS


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kuzma® on July 28, 2016, 06:25:22 pm
Posto je jos pre 3 godine pisano a u medjuvremenu niko nije objavio sta se na kraju desilo sa plugom za kidanje zeleznickih pragova evo ja sam danas neplanirano malo obisao tu postavku Vojnog muzeja i konstatovao da se plug nalazi na svom mestu preko puta broda ``Partizanka``


[attachment=1]


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kuzma® on March 23, 2017, 08:56:34 am
22.03.2017
Обележавање Дана сећања у Војном музеју

У оквиру обележавања Дана сећања на страдале у НАТО агресији, сутра 23. марта 2017. године, са почетком у 13 часова, биће постављена лансирна рампа и ракете испред Војног музеја на Калемегдану.
 
Лансирна рампа и ракете припадају борбеном комплету ракетног система С-125 (НЕВА – САМ3), којом је оборен авион „Ф-117“ у току НАТО агресије 1999. године на Савезну Републику Југославију.
 
Молимо вас да акредитације пошаљете на мејл адресу: vojnimuzej@mod.gov.rs најкасније  сутра до 9 часова.
 
Особа за контакт у Војном музеју је потпуковник Драган Нушић, контакт телефон: 064/8329-385.

Izvor: mod.gov.rs


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: relja on March 23, 2017, 10:02:38 am
Lanser je već postavljen.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on March 23, 2017, 08:32:40 pm
Šta su to sklonili od artiljerije da bi stavili lanser? Onaj švedski top od 105?


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on April 17, 2017, 09:29:35 pm
Војни музеј је добио нови експонат. Налази се у рову, са леве стране капије код Сахат куле на Калемегдану.

ПВО систем "Нева" (уствари само лансер) којим је брањено небо Србије 1999.године.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: robertino on February 12, 2018, 11:44:41 am
onaj osječaj kad ti iz muzeja odmah odgovore

"osim izloženih posjedujemo i Paton, Šerman, Dzekson i oklopno vozilo M15 američke proizvodnje, SU100, T84, T72, PT 76, Pragu i BRDM."

 :super :super  :klap ;D


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on February 16, 2018, 07:59:10 am
Бесплатно у Војни музеј
Аутор: П.О.четвртак, 15.02.2018.

Министар одбране Александар Вулин, са сарадницима је обишао Војни музеј у Београду, чија су врата, поводом Дана државности, током празника отворена за све оне који су заинтересовани да бесплатно обиђу изложбену поставку у овој војној установи културе на Калемегдану. Током обиласка у четвртак министар Вулин је истакао да је и на празник Војска Србије свим својим капацитетима и свим својим садржајима уз своје грађане.

- Тако ће и за време празника Војни музеј своју изложбу поклонити грађанима Србије, сасвим бесплатно и ја позивам све наше грађане и све наше пријатеље да дођу и да виде чиме то располаже Војни музеј. Учите нашу децу, учите своју децу вредностима које су овај народ учиниле великим, а нема бољег места за то од Војног музеја и од Војске Србије – нагласио је министар Вулин. Заступник начелникa Војног музеја потпуковник Драган Нушић информисао је министра о раду Војног музеја, као и о поставци која је привукла пажњу суграђана и бројних посетилаца наше предстонице. Војни музеј у Београду биће отворен и у петак 16. фебруара, од 10 до 18 часова, за бесплатан обилазак изложбене поставке у оквиру обележавања Дана државности.

Izvor: www.politika.rs


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kuzma® on January 12, 2019, 11:27:08 am
Quote
VOJNI muzej na Kalemegdanu ove godine bi trebalo da iz nadležnosti Ministarstva odbrane pređe u nadležnost Grada Beograda. Izmeštanje vojnog objekta pod kapu civilnih organa vlasti preduslov je za to da Beogradska tvrđava obnovi zahtev za upis na listu Svetske kulturne baštine Unesko.

Istovremeno sa ovim, razmatra se i prelazak Muzeja vazduhoplovstva u Surčinu pod kapu Grada Beograda. Ovim potezom bila bi omogućena obnova i stabilno finansiranje ove ustanove, koja se pre više decenija našla na "ničijoj zemlji nadležnosti" - između Ministarstva odbrane i nekoliko civilnih preduzeća i ustanova.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:770832-Kalemegdan-se-sprema-za-Unesko


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on January 12, 2019, 11:48:47 am
Sada kada krene rasprodaja. ::)


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on January 13, 2019, 05:52:34 pm
А могли би и да изместе Војни музеј на другу локацију. На пример у део касарне у Топчидеру или оне на Дедињу. Наравно, може и овако како је предложено мада мислим да на Калемегдану нема места за ширење музеја и прављење збирке тешког наоружања које би привукло посетиоце.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: MOTORISTA on January 03, 2022, 02:11:03 pm
Vojni muzej iznajmljuje predmete – tenk 50.000 dinara, sablja 30.000…
VESTI Autor: FoNet 03. jan. 2022

Ministarstvo odbrane dozvolilo je Vojnom muzeju u Beogradu da iznajmljuje predmete radi snimanja i fotografisanja, a cena za borbeno vozilo, poput tenka, oklopnog transportera ili topa je 50.000 dinara po danu, objavljeno je u poslednjem broju Službenog vojnog lista.

Neborbeno vozilo, poput kamiona ili džipa, iznajmljivaće se za 8.000 dinara po danu, uniforme i zastave za 10.000, mitraljez za 6.000, šlem 5.000, puška 3.500, a pištolj za 2.500 dinara. Pirotehničko opaljenje iz mitraljeza zakupac će morati da plati 11.000 dinara, a iz puške 8.000 dinara.

Iznajmljivanje sablje iz Vojnog muzeja koštaće 30.000 dinara po danu, koliko i mača ili kubure, orden je 10.000, oklop 50.000, a najjeftiniji je bajonet – samo 1.000 dinara. Korišćenje umetničke slike ili skulpture iz Vojnog muzeja je 30.000 dinara za dan.

Izvor: www.n1info.com


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Rade on January 03, 2022, 07:43:04 pm
To je bilo i ranije, samo je sada skoro cena promenjenja, ima u nekom od poslednjih Službenih listova ceo cenovnik.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kubovac on April 22, 2022, 12:30:26 am
Изложба „Ађутанти српских владара” отворена у Војном музеју

Поводом Дана Војске Србије у Галерији Војног музеја на Београдској тврђави данас је отворена изложба “Ађутанти српских владара” која приказује историјат једне специфичне службе српских официра. Изложбу је отворио државни секретар Бранко Живановић који је том приликом рекао да Војни музеј, од свог оснивања, има задатак да чува успомену на време стварања модерне српске државе и војске.

- Наша историја пуна је сведочанстава о изузетном значају војске за очување суверенитета и територијалног интегритета државе. Таква улога војске одредила је и да официри пружају драгоцену помоћ владарима у пословима јачања одбрамбених капацитета Србије, наоружања и обуке војске и њених дипломатских мисија. Помоћ државном врху у реализовању бројних захтевних и поверљивих војних и државних задатака пружали су официри ађутанти - рекао је секретар Живановић.

Аутор изложбе је виши кустос Војног музеја др Бојана Илић, а посетиоци ће имати прилику да се кроз уметничка дела, униформе, оружје, официрске дипломе, одликовања, архивска документа и публикације упознају са разноврсним задацима повераваним ађутантима српских кнежева и краљева од 1835. до 1918. године. Изложба приказује и значајне догађаје у којима су учествовали ађутанти мењајући политичке токове Србије.
 
-У оквиру шест тематских целина ове изложбене поставке, које су одређене периодима владавине српских кнежева, односно краљева, посетиоци ће моћи да сазнају шта је све утицало на избор ађутанта, које су биле особености њихове службе, као и да се упознају са биографијама одабраних ађутаната. Изложени су делови униформе, ознаке и оружје којима се приказују карактеристике визуелног идентитета владаревих ађутаната током 19. и почетком 20. века - рекла је директорка Војног музеја потпуковник Невенка Дармановић.

У фонду Војног музеја налазе се лични предмети истакнутих српских официра, попут генерала Павла Јуришића Штурма, војводе Живојина Мишића, војводе Степе Степановића, генерала Милојка Лешјанина, генерала Лазара Петровића, и многих других. Посетиоци ће имати прилику да виде и  кинџал (врста ножа) који је пуковник Лазар Петровић, почасни ађутант краља Александра Обреновића, добио од султана Абдул Хамида док је боравио у Цариграду као војни изасланик крајем 19. века.
 
Отварању изложбе присуствовали су бригадни генерал Синиша Кресовић, начелник Војног кабинета председника Републике Србије, помоћник министра одбране за људске ресурсе Катарина Томашевић, секретар Министарства одбране Милица Ћатић, бригадни генерал Никола Дејановић, командант Гарде Војске Србије и начелник Управе за традицију, стандард и ветеране пуковник Драган Милковић.

Ађутанти су били симболи владарског достојанства и носиоци дворског церемонијала. Прича о ађутантима српских владара је и прича о српском Двору, владарским политикама и репрезентацијама српских владара у јавности.
 
Изложба ће бити отворена за посетиоце у Галерији Војног музеја, а сви заинтересовани  моћи ће, уз бесплатан улаз, до 22. маја да посете ову поставку.

Izvor: https://www.mod.gov.rs/cir/18694/izlozba-adjutanti-srpskih-vladara-otvorena-u-vojnom-muzeju-18694


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kuzma® on May 01, 2022, 01:53:49 pm
http://www.youtube.com/watch?v=hTrJ4fdUSEk


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: dzumba on May 03, 2022, 06:53:43 pm
Пре неки дан, када је био Дан војске Србије искористио сам прилику и обишао Музеј, након 15 година. Поставка је парктично иста из минималне измене. И даље постоји део који приказује експонате и војну историју бивших република СФРЈ (до Другог светског рата). Додати су прикази (панели, фотографије, шеме, и оригинални предмети) о Југословенској војсци у отаџбини (четници Драже Михајловића) које приказују само њено дејство против окупатора на територији Србије, као и предмети и опреме која сведоче о ратним дејствима током 90-тих и 1999. године (али, обе допуне чине мали део поставке). Било је дозвољене фотографисање (али без употребе блица) па сам мобилним телефоном начинио стотинак фотографија музејске поставке. Кад пребацим слике поставићу неке и овде.


Title: Re: Vojni muzej - aktivnosti
Post by: Kubovac on May 13, 2022, 02:29:06 pm
Манифестација „Музеји за 10“ у Војном музеју и Галерији Дома Војске Србије

Војни музеј и Галерија Дома Војске Србије у Београду отвориће врата за грађане и посетиоце престонице да бесплатно обиђу изложбе организоване у тим установама у оквиру осме по реду манифестације „Музеји до 10“, која се одржава од 14. до 20. маја 2022. у част обележавања Међународног дана музеја, Европске ноћи музеја и Националне недеље музеја.

Овогодишња Европска ноћ музеја одржава се у суботу, 14. маја, а посетиоци Војног музеја имаће прилику да уживају у сталној музејској поставци и посете изложбу „Ађутанти српских владара“ која открива историјат једне специфичне службе српских официра, као и изложбом на речном монитору „Сава“.

Позивамо грађане да посете сталну поставку и Галерију Војног музеја која ће бити бесплатна за посетиоце, у суботу 14. маја у периоду од 12 до 22 сата, а 15, 17, 18, 19 и 20. маја од 10 до 17  часова.

Богат програм за заинтересоване грађане спремио је и Медија центар „Одбрана“, те ће посетиоци бити у прилици да у Великој галерији Дома Војске Србије посете изложбу познатог сликара и вајара Милоша Шобајића и упознају се са изабраним делима уметника насталим у различитим фазама његовог стваралаштва, а која се данас чувају у приватним и државним колекцијама.

Ово је прва изложба која је организована у Београду после уметникове смрти у сарадњи са Удружењем Милош Шобајић, а посебан сегмент поставке чини документарни материјал који се састоји од приватних фотографија, плаката који најављују изложбе, личних предмета попут палете, штафелаја, радног одела и ципела, до личних предмета.

Изложба ће бити отворена и после манифестације “Музеји до 10”, односно до 2. јула.

Заинтересовани грађани ће, такође, од 18. маја у 13 сати имати прилику да обиђу зграду Дома Војске Србије и упознају се са историјом архитектуре палате Ратничког дома. Зграда Дома Војске Србије, некадашња палата Ратничког дома, представља својеврсни споменик културе изграђен у периоду од 1929. до 1932. године, према пројекту архитеката Јована Јовановића и Живка Пиперског.

Посетиоци ће, такође, моћи да посете велелепну терасу – некадашњи симбол Београда, као и свечане салоне у којима се чувају најрепрезентативнија дела из Уметничке збирке Галерије Дома Војске Србије.

Заинтересовани за туру обиласка зграде Дома Војске требало би да се пријаве позивом на број 011/ 3234–712 до 17. маја у периоду од 7.30 до 15.30 часова.

Посебан детаљ у богатој понуди Медија центра “Одбрана” у оквиру манифестације “Музеји до 10” биће оригинална поставка “Ракијаарт” у малој галерији Дома Војске Србије, у којој ће бити изложена дела 12 сликара.

Жељко Ђуровић, Славко Крунић, Борис Драгојевић, Василије Доловачки, Зоран Круљ, Драган Мартиновић, Горан Митровић, Зоран Ивановић, Момчило Мацановић, Слободан Вуковић, Милутин Обрадовић, Јовица Панић Јоле – чији је рад данас међу најзначајнијим на нашој ликовној сцени, сваки на аутентичан начин, нашли су нови смисао и ислуженој ракијској буради удахнули нови живот, претварајући их у уметничка дела.

Грађани ће бити у прилици 14. маја да обиђу поставку “Ракијаарт” као и изложбу дела сликара Милоша Шобајића у периоду од 11 до 22 часа.

Манифестација „Музеји за 10” је национална и највећа музејска иницијатива на територији Србије, и јединствена у европском културном простору. Тема овогодишње манифестације „Музеји за 10“ је „МОЋ МУЗЕЈА“ и фокусира се на то да музеји имају моћ да трансформишу свет око нас, јер су места нових открића која подучавају о прошлости и инспиришу нове идеје.

Izvor: https://www.mod.gov.rs/cir/18786/manifestacija-muzeji-za-10-u-vojnom-muzeju-i-galeriji-doma-vojske-srbije-18786