PALUBA

Vesti => Hrvatska => Topic started by: Plavnik on May 17, 2012, 02:27:48 pm



Title: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Plavnik on May 17, 2012, 02:27:48 pm
Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike, i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011. godinu


Portal defender.hr danas je objavio ovaj malo podruži članak. Za sada nema komentara.


OSRH kritično: Ispravnost borbene tehnike HKoV ispod razine za izvršavanje zadaća

Defender.hr donosi najvažnije izvatke koje sadrži :

GODIŠNJE IZVJEŠĆE O SPREMNOSTI OBRAMBENOG SUSTAVA, PROVOĐENJU KADROVSKE POLITIKE I UKUPNOM STANJU U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU, S IZVJEŠĆEM O STANJU OBRAMBENIH PRIPREMA U REPUBLICI HRVATSKOJ ZA 2011. GODINU

a gdje je i više nego očito kako se OSRH nalaze u teškim problemima pri izvršavanju svojih zadaća.

Nedostatak financijskih sredstava najvidljiviji je u području održavanja i opremanja. Sve češće oslanjanje na vanjsku uslugu održavanja višestruko povećava troškove održavanja uz istovremeno generiranje problema poput:

• nepostojanja strateških partnera za održavanje borbenih materijalno-tehničkih sredstava,
• nedostatka višegodišnjeg financiranja i ugovaranja održavanja tehnike, naročito zrakoplovne,
• dugotrajnih remonta brodova i mornaričkih sredstava,
• otežavanja provedbe postupaka nabave s jedne strane (jedan od razloga je i često revidiranje iskazanih potreba zbog smanjenja odobrenih financijskih sredstava) te
• sporosti u provedbi ugovorenih usluga.

Financijska sredstva za održavanje vojne imovine primarno se namjenjuju za održavanje zrakoplovne tehnike, uključujući protupožarnu eskadrilu koja je na vrhu prioriteta održavanja. U protupožarnoj sezoni dostignuta je razina od 60% stalne operativne raspoloživosti svih letjelica.

Održavanje plovila i mornaričkih tehničkih sredstava, u uvjetima nedovoljnih, a potom i smanjenih financijskih sredstava obavljano je selektivno kako bi se zadržala plovidbenost, dok se pojedini brodski sustavi, oprema i mornarička tehnička sredstva nisu održavali propisanom dinamikom. Obavljen je remont na 12 brodova, a odustalo se od remonta šest brodova.

U održavanju plovidbenosti brodova prioritet su brodovi Obalne straže (100% ispravnosti na kraju 2011. godine). Plovidbenost brodova Flotile HRM-a je 90%. Kao najveći pojedinačni problem u održavanju brodova ostaje neispravnost glavnih motora na raketnoj topovnjači RTOP-11. Na brodu su izvršeni radovi antikorozivne zaštite s izmjenom katodne zaštite na podvodnom dijelu broda. Radarski sustav GEM već treću godinu održava se isključivo korektivno zbog nedostatka financijskih sredstava.

Višegodišnje nedostatno financiranje održavanja borbene tehnike HKoV-a umanjilo je ispravnost koja je pala ispod razine koja osigurava nesmetano izvršavanje zadaća HKoV-a. Najkritičnija je ispravnost tenkova koja je iznosila 24% od ukupno 75 tenkova, oklopništva ukupno 49% od 226 sredstava te raketnih sustava za potporu. Prioritet u održavanju tehnike HKoV-a bio je na opremi namijenjenoj za mirovne operacije, inženjerijskim strojevima i opremi te strojevima za razminiranje.

Kod nebojne tehnike najveći je problem održavanje nebojnih vojnih vozila zbog njihove starosti i istrošenih resursa. Održavanje ovakvog voznog parka nije ekonomično, a njihovo neodržavanje narušava spremnost postrojbi. Sposobnost kretanja i mobilnosti Oružanih snaga na funkcionalnim zadaćama, zadaćama obuke i školovanja te vojnih vježbi umanjena je zbog nedostatka nebojnih vozila i zastarjelosti voznog parka nebojnih vozila.

Opskrba svim klasama vojnog materijala u zemlji i inozemstvu bila je dostatna za funkcioniranje i sudjelovanje u operacijama, no to se postiže uz snižavanje kriterija i agresivne mjere racionalizacije i štednje na vojnom materijalu. Oružane snage raspolažu s 22 vojno-skladišna kompleksa u kojima se ukupno nalazi 181 skladišni objekt za skladištenje svih klasa vojnog materijala. Od toga samo 57 skladišnih objekata (31%) odgovara suvremenim ekološkim i sigurnosnim propisima Europske unije.

Tijekom 2011. godine Vojno-zdravstveno središte provelo je 7175 pregleda pripadnika/ca Oružanih snaga. U ordinacijama primarne zdravstvene zaštite obavljena su 35 233 pregleda. Zbog nedovoljnih proračunskih sredstava namijenjenih za zdravstvene preglede, prioritet je dodijeljen ocjeni zdravstvene sposobnosti za sudjelovanje u međunarodnim operacijama, a potom provedbi zdravstvenih pregleda povratnika/ca iz mirovnih operacija.

U takvim okolnostima, nisu se provodili propisani periodični zdravstveni pregledi, čime se povećao rizik kasnog otkrivanja bolesti odnosno tjelesnih oštećenja. Periodički pregledi djelatnih vojnih osoba nisuobavljani sukladno vremenskim kriterijima i realizirani su samo za 31% osoblja. Zbog nedovoljnih proračunskih sredstava, Oružane snage su morale odustati i od provedbe programa aktivnog adaptivnog odmora povratnika/ca iz mirovnih operacija i članova njihovih obitelji.
Funkcioniranje zdravstvene zaštite otežano je zbog nedostatka potrebnog broja liječnika/ca. Tijekom 2011. godine kao i prethodnih godina nastavljen je trend odlaska liječnika/ca iz službe (6 – 10 godišnje), a zainteresiranost za prijam u sustav je slaba.

Postojeća topnička sredstva ne udovoljavaju zahtjevima i sposobnostima u smislu mobilnosti, dometa i kalibra. Opremanje topničkim sredstvima nije započeto zbog nedostatka financijskih sredstava. Zbog nedostatka sredstava nije provedena planirana nabava inženjerijskih strojeva.

Odgođena je nabava sredstava za individualnu NBK zaštitu zbog nedostatka financijskih sredstava. U 2011. godini nije realiziran niti jedan projekt opremanja i modernizacije HRM-a iako je planirana nabava autonomnog podvodnog vozila i sustava za identifikaciju brodova. Zbog nedostatka financijskih sredstava nije se pristupilo ugovaranju i izgradnji obalnih ophodnih brodova kao preduvjeta za razvoj sposobnosti Obalne straže u zaštiti interesa Republike Hrvatske na moru.

Problem operativne funkcionalnosti radarskog sustava „Enhanced Peregrine“ dovodi u pitanje kvalitetan nadzor površinske situacije na moru. Radarski sustav GEM SC 2050 je na kraju životnog ciklusa te je nužna njegova zamjena novim sustavom.

Višegodišnja nedovoljna ulaganja u specijalne alate i mjernu opremu za održavanje zrakoplova te objekte za njihovo održavanje dovela su HRZ i PZO u situaciju da nije u mogućnosti provoditi propisane stupnjeve održavanja na svim tipovima zrakoplova. Dugogodišnje neopremanje opremom za opsluživanje letenja zrakoplova dovelo je granu u ovisan položaj u dijelu opsluživanja zrakoplova o uslugama civilnih struktura na aerodromima baziranja što nije u skladu sa standardima NATO-a i preuzetim obvezama, a za posljedicu ima i nemogućnost samoodrživosti zrakoplovnih snaga angažiranih u operacijama.

Najkritičnije stanje je s nebojnim motornim vozilima u Oružanim snagama. U operativnoj uporabi u Oružanim snagama nalazi se tek 44% propisanog broja nebojnih motornih vozila. Različite marke i tipovi vozila za posljedicu imaju složeno održavanje, obuku i uporabu. Oružane snage nisu opremljene  odgovarajućim nebojnim vozilima. Vozila civilne izvedbe ima 59,31%, a vozila vojne izvedbe 40,69%. Po starosti i dostignutim resursima uporabe nebojna motorna vozila ne jamče pouzdanost uporabe, a svojim taktičko-tehničkim značajkama ne udovoljavaju razvoju planiranih sposobnosti Oružanih snaga. Prosječna starost ovih vozila iznosi 21 godinu, s prosječno prijeđenih 133 088 kilometara. Za ispunjavanje zadaća Oružane snage je potrebno sukcesivno opremiti s 417 nebojnih vozila različitih tipova do 2018. godine.

U 2011. godini zbog nedostatka sredstava izostala je realizacija izgradnje i modernizacije objekata i infrastrukture u skladu s iskazanim potrebama, prioritetima i planovima. Raspoloživa sredstva bila su usmjerena prioritetno na provedbu zakonom uvjetovanih ispitivanja i najnužnije aktivnosti temeljnog i korektivnog održavanja. Izostanak investicija uzrokuje potrebu sve češćeg i zahtjevnijeg korektivnog održavanja objekata i infrastrukture.

Razina održavanja objekata i infrastrukture nije zadovoljavajuća, što utječe na njihovu ispravnost, vijek trajanja te sigurnost djelatnika/ca koji ih koriste. Preustrojem i smanjenjem Oružanih snaga smanjio se broj vojnih objekata, no nije došlo do njihove modernizacije, objedinjavanja kapaciteta i racionalizacije korištenja. Razmještaj postrojba i zapovjedništava nije se provodio zbog usporene dinamike izgradnje i razvoja zamjenskih smještajnih kapaciteta na perspektivnim lokacijama. Izrada razvojnih i urbanističkih planova te tehničke dokumentacije (projekata) potrebne za planiranje, razvoj, izgradnju i modernizaciju objekata i infrastrukture bila je nepotpuna i nesustavna.

Potpora civilnim institucijama (medicinski letovi, traganje i spašavanje, potpora jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave), koja je dio temeljnih misija i zadaća Oružanih snaga, financira se iz raspoloživih sredstava Financijskog plana Ministarstva obrane. S obzirom na to da je troškove za ovu namjenu teško unaprijed predvidjeti, svako dodatno angažiranje veće od planiranoga odražava se na sredstva namijenjena funkcioniranju Oružanih snaga.

Vidljiv napredak u implementaciji ciljeva snaga ostvaren je u području obuke i vježbi gdje je došlo do značajnog približavanja standardima NATO-a što dokazuje niz u 2011. uspješno provedenih i za 2012. planiranih ocjenjivanja (certifikacije) i potvrđivanja (afirmacije) deklariranih snaga. U pojedinim ciljevima kasni se s nabavom ključne opreme što je jedan od najvažnijih uzroka poremećaju u dinamici, a leži u činjenici što je najveći dio financijskih sredstava namijenjenih za opremanje i modernizaciju iskorišten za servisiranje obveza Projekta borbeno oklopno vozilo. Od ukupnih sredstava namijenjenih za opremanje i modernizaciju u 2011. godini 94% je utrošeno na obveze u ovom projektu.



Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: duje on May 17, 2012, 08:32:54 pm
Dosta kritično napisano. Nadam se ,da je i objektivno. Ako taj izvještaj pokrene, da se nedostaci isprave, bit će dobro. Bojim se, da večinu tih problema može riješiti veće izdvajanje para za HV. A para nema! >:(


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: dzumba on May 17, 2012, 09:44:23 pm
Готов сам сигуран да би се тај текст могао објавити у било којој републици бивше СФРЈ са истим садржајем, само да замене назив војске  и био би тачан 95%. Можда је мало боље у Словенији, али ни то нисам сигуран.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Plavnik on May 18, 2012, 07:59:02 am
Spremnost obrambenog sustava u izravnoj je vezi sa financijama, željeli mi to priznati ili ne. Možemo se busati u prsa sa patriotizmom, motiviranošću, spremnošću na odricanje i tra-la-la ali novac je ključ. Negdje sam već čini mi se napisao da su vojni proračuni Slovenije, Hrvatske i Srbije otprilike približni ako se izraze u Eurima. Slovenija ima čini mi se oko 8 tisuća vojnika, Hrvatska oko 20 tisuća a Srbija oko 36 tisuća. Pa ti sad analiziraj! Danas čitam u novinama izjavu ministra Kotromanovića da je od 75 tenkova ispravno 18. Ima tu i drugih izjava o ispravnosti i stanju u OS RH, meni nije ništa novo ali mnogi kao ne mogu doći k sebi od iznenađenja.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: ORIĆAREB on May 18, 2012, 08:51:50 am
Готов сам сигуран да би се тај текст могао објавити у било којој републици бивше СФРЈ са истим садржајем, само да замене назив војске  и био би тачан 95%. Можда је мало боље у Словенији, али ни то нисам сигуран.

Lagana i temeljita demilitarizacija Baklana na duge staze, uz ustovremenu kolonizaciju u svakom obliku.
Perspektivno, neginu nam toljage.... :-\

Čestitam sastavljačima gornjeg izvještaja na smjelosti i otvorenosti.  :klap :klap


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: dexy on May 18, 2012, 12:21:43 pm
18.05.2012.

Izvor: B92

Vojska HR: Ispravno samo 18 tenkova

Izvor: Jutarnji list

Zagreb -- Godišnji izveštaj o stanju hrvatske vojske u 2011. pokazao da je samo 18 od 75 tenkova ispravno, a da je svega trećina vojnika obavila sistematski pregled.


Izveštaj je prikazan na jučerašnjoj sednici Vlade Hrvatske, a u njemu prvi put nakon 2006. Ministarstvo odbrane nije prikrilo loše stanje tehnike, probleme sa zdravstvenim sastavom u Oružanim snagama, piše Jutarnji list.

Prema izveštaju, stanje tehnike najteže je u najvećem rodu Oružanih snaga - Kopnenoj vojsci. Za taj rod se kaže da je nivo njegove borbene gotovosti pao ispod najnižeg nivoa.

Naime, stanje je najkritičnije s tenkovima. Prema izveštaju, od 75 tenkova, samo ih je 18 ispravno, odnosno 24 posto, a reč je o tenkovima M84.

Situacija nije bolja ni u ostalim rodovima vojske, takođe se dodaje u izveštaju, pa se upozorava da je u pitanje doveden kvalitetan nadzor hrvatskog Jadrana zbog problema operativne funkcionalnosti radarskog sistema “Peregrine”.

Za sve navedene, ali brojne druge probleme, kao uzrok navodi se nedostatak, novca, dodaje Jutarnji list, jer su prioritet bile međunarodne misije u kojima su učestvovali hrvatski vojnici.

Tako su prošle godine, a pitanje je kako je bilo ranijih godina, piše dalje Jutarnji, ukinuti redovni zdravstveni pregledi vojnika, čime se povećao rizik kasnog otkrivanja bolesti, odnosno telesnih oštećenja. Prošle godine periodični pregledi obavljeni su samo nad trećinom osoblja u vojsci.

Koliko je otežano funkcioniranje zdravstvene zaštite u vojsci najbolje govori i podatak da se nastavlja trend odlaska doktora iz Vojske Hrvatske.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: ORIĆAREB on May 18, 2012, 12:40:25 pm
Quote
Situacija nije bolja ni u ostalim rodovima vojske, takođe se dodaje u izveštaju, pa se upozorava da je u pitanje doveden kvalitetan nadzor hrvatskog Jadrana zbog problema operativne funkcionalnosti radarskog sistema “Peregrine”.

Da, svojevremeno s ovim radarom se naveliko šepurilo kako ni tica nemože poletiti nad Jadranom, a da se ne vidi u
operativnom centru HRM.
Kako da ne.... Ja sam se sa sličnim radarima i sličnom problematikom nosio punuh 15 godina i znam kakvih smo sve muka imali.
Radar kao takav nije loš. Iz porodiće je Falkona - Američki.
Ali problem je kad radarsku sliku treba obraditi, sintetizirati, izvršiti Extrakciju objekata. Razlučiti prave objekte od "lažnjaka",
a potom sve to poslati u udaljeni centar komunikacijskim linkom. Ako nije definisan pravi algoritam extrakcije i na ekranu i u
operativnom centru je haos.... ;D

Vjerovatno je tu i sad ovakvo nešto prisutno.. :udri


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: jadran2 on May 18, 2012, 01:47:29 pm
na internetu se o ovom radarima moze procitati sljedece :

US embassy cable - 08ZAGREB659
SCENESETTER FOR THE DEPUTY SECRETARY,S VISIT TO CROATIA
Identifier:    08ZAGREB659
Wikileaks:    View 08ZAGREB659 at Wikileaks.org
Origin:    Embassy Zagreb
Created:    2008-09-18 08:19:00
Classification:    CONFIDENTIAL
Tags:    PREL PGOV KPAO MOPS MARR NATO HR DEFENSE REFORM
Redacted:    This cable was not redacted by Wikileaks.
-
-
-
-
9.  (C)  Coastal Radars.  The Croatian Navy has had ongoing
problems with its Enhanced Peregrine coastal surveillance
radar system.  The Peregrine radar system purchase, from a
private American manufacturer without US government
involvement, began in 1999.  To date the Peregrine radar
system has not achieved full operational capability.  The
Croatian government and military have invested approximately
80 million US dollars and huge political capital trying to
make the system work.  This topic is significant enough to
the Croatian government that President Mesic considered
bringing it up with President Bush during the President,s
visit to Zagreb in April 2008.  In June 2008, a team of US
Navy radar experts visited Croatia to inspect the system and
offer advice, but not to perform hands on maintenance.


Cini mi se da je vec bilo spomenuto da su se radari dobili besplatno, da su bili izvan upotrebe u ---- nekoj od EU zemalja --- a onda se krenulo sa osposobljavanjem sistema i ubacivalo sredstva u tom pravcu.


i detaljnije :

http://cables.mrkva.eu/cable.php?id=170351


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: SHOOTER on May 18, 2012, 04:04:01 pm
Dobri su Ameri, prva liga momci: oni bi da dodju, da pogledaju ("to inspect the system"?!?!), daju koji savet, ALI DA NISTA NE DIRAJU! Ma super je Mr. Jack! Dali neko zna dali je Hrvatska to dozvolila?


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: dzumba on May 18, 2012, 05:57:26 pm
Апсолутно је тачно да је борбена способност војске у непосредној вези са финансијама. А оне су свим балканским државама "танке". Но, и то би се поднело и систем прилагодио "количини" финансијских средстава када би политички "пројектанти" знали шта хоће и колико стварно могу (када сагледају све друге потребе) да одвоје пара, а опет ови из војске умели да се прилагоде реалности (стварно могућим опасностима, ризицима и претњама).


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Kuzma® on May 18, 2012, 06:11:47 pm
Ovako nesto je ako se ne varam nekada spadalo u kategoriju vojne tajne i to one STR.POV. ?
Da li je ovo indirektna potvrda da je ono licitiranje o novom avionu za HRZ samo pusta zelja koja se odlaze na neodredjen period? Uostalom kao sto smo i mi u Srbiji imali obecanje ministra da ce izmedju 2 aeromitinga biti nabavljen nov visenamenski avion i da ce biti prikazan na ovogodisnjem aeromitingu a od toga dobismo nekoliko Lasta i projekat Kobac sto sigurno ne spada u ono sta je ministar obecao.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on May 18, 2012, 06:40:14 pm
GODIŠNJE IZVJEŠĆE O SPREMNOSTI OBRAMBENOG SUSTAVA, PROVOĐENJU KADROVSKE POLITIKE I UKUPNOM STANJU U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE, S IZVJEŠĆEM O STANJU OBRAMBENIH PRIPREMA U REPUBLICI HRVATSKOJ je javni dokument koji obično bude dostupan i na službenim internet stranicama Vlade RH i/ili Ministarstva obrane RH.

Ovaj dokument o kojem mi ovdje raspravljamo se odnosi na prošlu 2011. godinu, i ne prikazjue sadašnje stanje (koje može biti bolje, a može biti i gore) već stanje krajem prošle (2011.) godine. Mislim da još nije dostupan na internetu, ali nisam 100% siguran.

Doduše i mene iznenađuje što se iznose ovakvi očajni postoci i brojke, ali ako je danas, pet mjeseci kasnije situacija iti malo bolja i ako će to nešto pokrenuti, neka ga... Priznati da imaš problem je prvi korak u njegovom rješavanju.

Što se tenkova tiče, obje bojne koje u svom sastavu imaju tenkove, Oklopna bojna (dvije tenkovske satnije) i Tenkovska bojna (tri tenkovske satnije) Gardijske oklopno mehanizirane brigade HKoV su ovaj mjesec na Vojnom poligonu HKoV-a "Eugen Kvaternik" imale posadna bojeva gađanja s tenkovima tipa M-84 te su na poligonskom strelištu za provedbu posadnih i vodnih gađanja djelovali iz tri vrste oružja: tenkovskog topa kalibra 125 mm, protuzrakoplovne strojnice NSV kalibra 12.7 mm, te spregnute strojnice PKT kalibra 7.62 mm.

Oklopna bojna je imala dvodnevno gađanje provedeno na temu "Tenk u obrani", a Tenkovska bojna dvodnevno gađanje na temu "Tenk u napadu". Više u temi Bojeva gađanja Oklopne i Tenkovske bojne GOMBR-e  (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=18499.0).

Za tenkove Oklopne bojne GOMBR-e je vladimir_16 napisao:

Za razliku slika sa gađanja tenkova u Srbiji, na ovim tenkovima nisam mogao uočiti ni jednu neispravnost. Svi su tenkovi, sa vana, u odličnom stanju. Kad se gledaju ovakve slike sa gađanja iz Srbije, vidi se jako slabo održavanje,


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: maxo on May 19, 2012, 04:16:50 am
Kada je zadnji put bilo ovakvo izvješče mislim 2006.g. ali tada je problem puno veći nije bilo niti pričuvnih dijelova za avione.Pa se odmah pokrenuo program nabave motornih vozila ( kupljeno je u tri godine oko 800-900 motornih vozila,Iveco,MAN,Mercedes benz te laka terenska vozila ),kupila su se nova sredstva veze itd.Pa možda se i ovaj puta rodi nešto dobroga, nije svako zlo za zlo.Jer uvijek se mora desiti nešto izvaredno pa da političari profukcioniraju,jer se ne vole povlačiti po novinama kada je u pitanju obrana. ;)


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Plavnik on May 19, 2012, 09:24:10 pm
Dobro je Orićareb uočio, radi se o radarima Falkon, samo malo lošijima. Kada su naručeni ti radari firma koja je proizvodila radare kakve je imala JRM je već propala pa je vidjevši masnu kost to preuzela neka druga firma (ne ravna mi se vijuge da se sjetim kako se zvala). Tko je i kada naručio radare (tri stacionarna i jedan mobilni) je misterij. Krajem devedestih se uredno radi tih radara nekoliko puta u grupama od 3 do 5 ljudi hodočastilo u Ameriku. Radari su koštali 16 miliona dolar. Kako je proizvodnja radara dolazila kraju tako se pokazivalo sve više problema koje je zorno opisao Orićareb. Negdje polovicom 2000. godine pokušalo se odustati od tih radara ali su ugovori bili čvrsti i nisu se mogli raskinuti, pa kada su već plačeni daj što daš. 2003. godine instaliran je prvi radar u jednom kabinetu u MŠC u objektu B1 i tada su počeli na vidjelo izlaziti problemi. U ljeto te godine trebala su početi opsežna ispitivanja radara na Visu ali je to koliko znam prolongirano. U to doba sam otišao iz HV pa me to kao i uostalom sve drugo oko vojske više nije zanimalo. Inače, mislim da od tih radara nije bilo nikakve koristi. Možda je mornarica malo s time igrala ali za druge nije bilo nikakve koristi.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: maxo on May 25, 2012, 09:53:22 am
Dobre strane OSRH u 2011. prema Godišnjem izvješću o spremnosti

Prije nekoliko dana Defender.hr je objavio izvatke iz GODIŠNJEG IZVJEŠĆA O SPREMNOSTI OBRAMBENOG SUSTAVA, PROVOĐENJU KADROVSKE POLITIKE I UKUPNOM STANJU U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU, S IZVJEŠĆEM O STANJU OBRAMBENIH PRIPREMA U REPUBLICI HRVATSKOJ ZA 2011. GODINU", iz kojih je i više nego očito kako se OSRH nalaze u teškim problemima pri izvršavanju svojih zadaća. Jedini i stvarni razlog je katastrofalno financiranje obrambenih potreba, a odgovornost za takvo stanje isključivo leži na hrvatskom državnom vrhu.

S obzirom na činjenicu kako se u OSRH nalazi veliki broj časnih, vrijednih i kvalitetnih vojnika, dočasnika i časnika, odlučili smo objaviti ovaj put sve dobro što su postigli u 2011., a nabrojano je u izvješću o čemu nitko nije potrošio ni riječ.

- Republika Hrvatska započela je intenzivno razvijati Školu vojne policije u Afganistanu pozvavši zemlje u regiji na suradnju i zajednički angažman. Ova hrvatska inicijativa rezultirala je angažiranjem osoblja iz Slovenije, Crne Gore, Makedonije, Albanije, a planirano je i angažiranje mentora iz Bosne i Hercegovine.Nastavljeno je popunjavanje, osposobljavanje postrojbi i zapovjedništava te u manjem obimu i njihovo opremanje. Nastavljena je proizvodnja baznih borbenih oklopnih vozila pješaštva,opremanje domaćom jurišnom puškom te u manjem obimu i drugom opremom u skladu s mogućnostima.

- Pripadnici/ce Oružanih snaga pružali su veliku potporu civilnim institucijama sudjelovanjem u sprječavanju i uklanjanju posljedica elementarnih nepogoda, logističkoj potpori, zračnom prijevozu životno ugroženih osoba, hitnom prevoženju organa za transplantaciju, potragama ispašavanju na kopnu i na moru, ispomoći u izgradnji komunalne infrastrukture i ostalim društveno korisnim zadaćama.

- Sudjelovanjem u brojnim vojnim vježbama unaprjeđivala se interoperabilnost sa saveznicima, podizala razina obučenosti te dostizao i certificirao odgovarajući stupanj spremnosti pojedinaca i postrojbi.Provedbom godišnjih planova pribavljanja, promaknuća i izdvajanja osoblja u 2011. godini održava se planirana brojčana veličina djelatnog vojnog sastava. Popravlja se obrazovna struktura osoblja i omogućuje odgovarajući profesionalni razvoj novog pribavljenog osoblja.

- Usporavanjem procesa opremanja i modernizacije, aktivnosti i projekata u različitim područjima te racionalnim poslovanjem zadržana je razina operativnih sposobnosti i provedba zadaća Oružanih snaga. Tijekom 2011. godine provedene su nužne, manje prilagodbe ustroja ustrojstvenih jedinicaOružanih snaga. Ustroj Hrvatskog vojnog učilišta „Petar Zrinski“, u skladu sa sporazumom Ministarstva obrane i Hrvatskog olimpijskog odbora povećan je za 22 ustrojbena mjesta koja su popunjena vojnicima/kinjama-vrhunskim sportašima/cama. U Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu i protuzračnoj obrani provedena je prilagodba ustroja Protupožarne eskadrile 93. zrakoplovne baze nakon nabave novih zrakoplova dopunom novim posadama bez povećavanja ustrojbene brojčane veličine.
Ustroj Zapovjedništva Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) nadopunjen je Odjelom za probne letove i nadzor osposobljenosti pilota.

- Poseban naglasak stavljen je na obuku postrojbi i pojedinaca za međunarodne operacije i snage deklarirane razine spremnosti u okviru NATO-a, EU-a i UN-a (ISAF, KFOR, NRF, EUBG,UNDOF), obuku stožernog osoblja za rad u stožerima NATO-a i obuku u sklopu suradnje sa susjednim zemljama. Uspješnim sudjelovanjem u brojnim nacionalnim i međunarodnim vojnim vježbama, poboljšavala se obučenost, unaprjeđivala interoperabilnost te je dostignut odgovarajući stupanj spremnosti pojedinaca i postrojbi.

- Na dragovoljno služenje vojnog roka upućeno je ukupno 600 kandidata/kinja u dva uputna roka. Tijekom osam tjedana obuke dragovoljno služenje vojnog roka ukupno je završilo 594 kandidata/kinja (99% upućenih). Proces obuke dragovoljnih ročnika/ca je standardiziran te zadovoljava postavljene zahtjeve.

- Dostignut stupanj obučenosti na kraju 2011. godine u HKoV-u je na potrebnoj razini koja podupire razvoj sposobnosti i provedbu zadaća postrojbi.Provedbom obuke u HRZ-u i PZO-u osiguravala se optimalna razina borbene spremnosti radi provedbe nadzora i zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske. Održavala se spremnost za pružanje pomoći civilnom društvu u slučaju prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa.Provodila se intenzivna letačka obuka vojnih pilota i posada zrakoplova u skladu sa zahtjevima razvoja zacrtanih sposobnosti. Provedena je obuka vojnih pilota na borbenom avionu MiG-21, protupožarnim avionima, transportnim avionima kao i obuka na avionima PC-9M i Zlin-242L za provedbu namjenskih zadaća. Osim toga, provodila se obuka i preobuka zrakoplovnih tehničara, nastavnika letenja, članova posada i drugog osoblja, a provedeno je i selekcijsko letenje kandidata za vojne pilote i obuka sa 17. naraštajem učenika-letača.Obuka u helikopterskim eskadrilama provodila se u potpori namjenskih zadaća (posebnozadaća taktičkog zračnog prijevoza osoblja i materijalno-tehničkih sredstava, zračne medicinskeevakuacije (MEDEVAC), zadaća vezanih za potragu i spašavanje te gašenja požara iz zraka),provedeno je uvježbavanja mladih pilota (15., 16. i 17. naraštaja na helikopteru Bell-206B), a pro-

- Posebna pozornost posvećena je preduputnoj obuci osoblja koje sudjeluje u međunarodnim operacijama i Borbenoj skupini EU-a.Provedena je i obuka osoblja zrakoplovno-tehničke i tehničke struke u HRZ-u i PZO-u zaopsluživanje letenja i održavanje te osoblja na radarskom sustavu.U Hrvatskoj ratnoj mornarici (HRM) zadržana je potrebna razina obučenosti te se provedbom tečajeva pridonosilo razvoju pojedinih sposobnosti. Težište obuke bilo je na implementaciji ciljeva snaga. Provedeni su tečajevi, kondiciranja i specijalistička obuka kojima su djelatnici/osposobljeni za funkcionalne dužnosti u ustrojstvenim jedinicama HRM-a. Osim toga, pripadni-ci/ce HRM-a obučavali su se i u obučnim središtima drugih grana.Flotila HRM-a i Obalna straža provele su ukupno 11 ispitnih aktivnosti po zadaćama „S“(samostalni brod) i „2S“ (skupina brodova). Provedeno je gađanje iz pješačkog naoružanja, stožerne trenaže i druge aktivnosti.Planirana razina obuke u HRM-u je dostignuta uz ograničenja koja nameću mjere štednje.

- Provedeno je dodatno osposobljavanje kroz 49 tečajeva tehničke, intendantske, prometne i zdravstvene službe koje je završilo 722 polaznika/ca. Uspostavljene su temeljne doktrinarne pretpostavke „Sustava naučenih lekcija“ kao alata upravljanja znanjem u Oružanim snagama te odobreni i objavljeni temeljni dokumenti za uspostavu Koncepta sustava naučenih lekcija Oružanih snaga i Uputa za razvoj naučenih lekcija. U 2011. godini nastavljena je obuka za stožerne časnike/ce za naučene lekcije provedenim nacionalnim tečajevima po istom programu kao što je i tečaj NATO-a, uz sudjelovanje predavača iz Savezničkog zapovjedništva za transformaciju ( Allied Command Transformation – ACT), NATO središta za združenu raščlambu i naučene lekcije (Joint Analysis Lessons Learned Centre –JALLC), kao i instruktora/ica iz Oružanih snaga koji su osposobljeni na savezničkom tečaju.Održan je 3. HRV Tečaj za stožerne časnike za naučene lekcije. Razvijena je kvalitetna suradnjas ACT-om i JALLC-om te su za 2012. godinu planirana dva tečaja međunarodne razine u Republici Hrvatskoj za polaznike/ce iz država članica Američko-jadranske povelje (A-5).Uspostavljena je baza podataka sustava identificiranih lekcija u kojoj se nalazi više od 100 opažanja za poboljšanja iz različitih područja rada u međunarodnim operacijama.

- Logističke postrojbe HKoV-a, HRZ-a i PZO-a, HRM-a i Zapovjedništva za potporu (ZzP) na taktičkoj i operativnoj razini su u procesu dostizanja punih operativnih sposobnosti, čime se omogućuje formiranje namjenski organiziranih logističkih postrojbi za potporu operacija u zemlji i inozemstvu (MILU – međunarodna integrirana logistička postrojba, NSE – nacionalni element potpore i sl.).

- U protupožarnoj sezoni dostignuta je razina od 60% stalne operativne raspoloživosti svih letjelica HRZ i PZO. Sustavnim se održavanjem postiže puna operativna raspoloživost radarskog sustava FPS-117.

- Opskrba svim klasama vojnog materijala u zemlji i inozemstvu bila je dostatna za funkcioniranje i sudjelovanje u operacijama.

- U potpori zdravstvenom sustavu, hitnim prevoženjem ozlijeđenih i teško oboljelih, kao i orga-na za transplantaciju prevezeno je 609 pacijenata i 1194 pratitelja. Za ove zadaće provedeno je 1379 letova, s 555 sati naleta, većinom u priobalju i na otocima. U protupožarnoj sezoni 2011. godine zbog većeg broja požara na obali i u priobalju višestruko je povećano angažiranje protupožarnih zrakoplova u odnosu na 2010. godinu. Tijekom 2011. godine protupožarni avioni i helikopteri bili su angažirani na 386 požarišta. Na realizaciji zadaće izvršeno je 12 715 letova u ukupnom trajanju od 1762 sati naleta te je izbačeno 59 827 tona vode. Potrošeno je 1 227 189 litara goriva.

- Pripadnici/ce Oružanih snaga bili su angažirani i u sprječavanju i uklanjanju posljedica elementarnih nepogoda (suše). Od kolovoza do studenog 2011. godine bilo je angažirano 13 auto-cisterni s posadama te je isporučeno 14 623 m³ pitke vode. Troškovi na realizaciji zadaće iznosili su oko 320.000 kuna, a podmireni su iz sredstava namijenjenih za redovito funkcioniranje Oružanih snaga. Oružane snage pružale su potporu civilnim strukturama postavljanjem lansirnih mostova tipa „Baley" na suhim podlogama na rijeci Krapini kod Zaboka i na odvodnom kanalu u selu Košutarice. Sveukupno s ova dva mosta, za potrebe civilnih struktura, Oružane snage su postavile 41 lansirnimost na teritoriju Republike Hrvatske.Nastavljeno je pružanje pomoći Gradu Vukovaru izvođenjem radova na uklanjanju ruševinanastalih kao posljedica ratnih djelovanja i uređenjem komunalne infrastrukture. Na poslovima uklanjanja ruševina se dnevno angažiralo u prosjeku 23 pripadnika/ce, šest inženjerijskih strojeva i četiri kamiona u trajanju 70 radnih dana. Uklonjene su ruševine na 104 lokacije uz odvoz 25 520 m³ građevinskog otpada, provedena sanacija 5698 m³ otpadnog materijala, sanacija deponije i uređenje platoa. Provedeno je i raščišćavanje ruševina na području Općine Bogdanovci gdje je bilo angažirano prosječno 12 pripadnika/ca Oružanih snaga, tri inženjerska stroja i jedan kamion koji su uklonili osam ruševina i deponirali 3496 m³ otpadnog materijala.

- Glavni cilj upravljanja brojčanom veličinom Oružanih snaga u 2011. godini bio je smanjiti broj generala/admirala, časnika, dočasnika i državnih službenika i namještenika, a povećati broj vojnika. Popunom Oružanih snaga nastavljeno je pomlađivanje i unaprjeđivanje obrazovne strukture osoblja u pogledu civilne i vojne izobrazbe.

- U službu je primljeno 98 novih časnika/ca iz kruga kadeta/kinja, stipendista/ica i dragovoljnih ročnika/ca, a u časnike/ce je promaknuto i 19 vojnika/inja i dočasnika/ca sa stečenom fakultetskom naobrazbom.

- U odnosu na 2010. godinu, kada je školovanje završio nedovoljan broj novih pilota, u 2011. godini započelo je školovanje pet kandidata za pilote izvan programa „Kadet“.Na temelju Sporazuma sklopljenog između Ministarstva obrane i Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO), u djelatnu vojnu službu su primljena i 22 vrhunska sportaša/ice (od čega pet žena), u statusu vojnika/inja po ugovoru.

- Sukladno Planu pribavljanja djelatnog vojnog osoblja za 2011. godinu planiran je prijam do 110 časnika/ca i do 400 vojnika/inja. Realizacija Plana pribavljanja za 2011. godinu iznosi 103%.

- U Oružanim snagama je smanjen broj generala/admirala (djelatna vojna služba prestala je za njih 7), časnika/ca i dočasnika/ca te državnih službenika/ca i namještenika/ca, a povećan je broj vojnika/inja. Ukupno je poboljšana obrazovna i dobna struktura osoblja.

- Na temelju ugovora s konzorcijem tvrtki PATRIA iz Finske i ‘’Đuro Đaković’ – Specijalna vozila’’ d.d. Slavonski Brod o isporuci 126 baznih oklopnih vozila konfiguracije pogona 8x8 u drugoj polovici 2009. godine započela je proizvodnja prvih domaćih baznih oklopnih vozila AMV 8x8. Prema Odluci Vlade Republike Hrvatske od 8. srpnja 2010., osigurana su financijska sredstva te je realizacija ovog projekta nastavljena u 2011. godini prema Dodatku br. 3 Ugovora. Do kraja 2011. godine Konzorcij je Ministarstvu obrane isporučio 67 baznih oklopnih vozila. U tijeku je ugradnja i verifikacijsko ispitivanje naoružanja i specijalne opreme za borbeno oklopno vozilo. Do kraja prvog kvartala 2012.godine planirana je isporuka prvih 14 kompletnih borbenih vozila Oružanim snagama namijenjenih za sudjelovanje u borbenoj skupini EU-a. Radi modernizacije Oružanih snaga, u prvom redu za potrebe HKoV-a, od druge polovice 2009. godine pa do kraja 2011. godine nabavljena je određena količina naoružanja i ubojnih sredstava te osobne zaštitne i borbene opreme (samokres HS 2000M, jurišna puška kalibra 5,56x45, borbeno-zaštitni prsluci, pješačko streljivo, sustavi za noćno izviđanje i dr.).U skladu sa Sporazumom o suradnji s tvrtkom ‘’HS Produkt’’ iz Karlovca o razvoju domaće jurišne puške u kalibru 5,56 x 45 mm, do sada su sklopljena dva ugovora o proizvodnji jurišne puške VHS za potrebe Oružanih snaga. Na temelju prvoga je potkraj 2009. i u 2010. godini isporučeno 1000 komada jurišnih pušaka modela VHS-D i VHS-K. Na temelju primjedbi korisnika izvršena je modifikacija jurišnih pušaka VHS-D i K u modele VHS-D1 i K1 početkom 2011.godine. Na temelju drugoga Ugovora o proizvodnji tijekom 2011. godine isporučeno je novih 990 komada pušaka modela VHS-D1 i VHS-K1. Ukupno je u protekle dvije godine isporučeno 1990 komada jurišnih pušaka. U tijeku je provedba modifikacije jurišnih pušaka VHS-D i K isporučenih po prvom ugovoru na novi usvojeni standard jurišne puške VHS-D1 i K1 koju proizvođač obavlja bez naknade. Za potrebe obuke vojnika strijelca u 2010. godini osim već prije osposobljenog Automatskog pješačkog strelišta na vojnom poligonu Gašinci i Automatskog pješačkog strelišta Jamadol – Karlovac izvršeno je opremanje i modernizacija Automatskog pješačkog strelišta u Petrinji, a 2011. godine i pješačkog strelišta na vojnom poligonu Bralovac pokraj Knina.

- Tijekom 2011. godine završeni su višegodišnji projekti izgradnje sedam skladišnih objekata u jednom vojno-skladišnom kompleksu i dva smještajna objekta satnijskog tipa u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“ Petrinja. U smanjenom opsegu nastavljena je izgradnja drugih objekata i manji zahvati na objektima i infrastrukturi, izrada tehničke dokumentacije, izrada izvedbenih projekata opremanje namještajem i drugom opremom.

defender.hr


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on June 03, 2013, 07:35:28 pm
Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike, i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2012. godinu, s izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2012. godinu


Vlada Republike Hrvatske na svojoj 92. sjednici, održanoj 29. svibnja 2013., prihvatila je Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike, i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2012. godinu, s izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2012. godinu.


Izvješće je javno i dostupno je ovdje (http://www.morh.hr/hr/zakoni-i-strategije/dokumenti/godisnje-izvjesce-o-spremnosti-obrambenog-sustava-za-2012.-godinu.html). (www.vlada.hr | www.morh.hr)


Članak sa obris.org: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava - važno ili ne? (http://obris.org/hrvatska/godisnje-izvjesce-o-spremnosti-obrambenog-sustava-vazno-ili-ne/)


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on June 03, 2013, 07:41:26 pm
29.5.2013.

Vlada prihvatila Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava


Vlada RH je na današnjoj 92.sjednici prihvatila Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava za 2012. Defender.hr donosi naglaske iz izvješća:

Prigodom preuzimanja odgovornosti za resor obrane, početkom 2012. godine, zatečeno je stanje evidentnog zastoja u provedbi potrebnih i sveobuhvatnih obrambenih reformi. Stoga je 2012. godina bila godina konsolidacije te racionalizacije ustroja i upravljačkih procesa. Intenzivirani su procesi izrade strateških i planskih dokumenata, kojima će se konceptualno usmjeriti razvoj obrambene funkcije u idućem razdoblju. Izrađeni su prijedlozi Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske koji će obrambenim institucijama Republike Hrvatske omogućiti relevantnije i kvalitetnije suočavanje s potrebama i izazovima koji proizlaze iz članstva u Organizaciji NATO, predstojećeg članstva u Europskoj uniji te novih strateških okolnosti.

Novi strateški dokumenti koji bi odražavali promjenu strateškog konteksta, tj. geopolitičkog i strategijskog položaja Republike Hrvatske (Strategija nacionalne sigurnosti, Strategija obrane Republike Hrvatske, Vojna strategija Republike Hrvatske, Strateški pregled obrane), unatoč brojnim nastojanjima u proteklih nekoliko godina, nisu doneseni. Jednako tako, nije razvijena ni odgovarajuća nova zakonska regulativa na području obrane. Sustav obrambenog planiranja temelji se na ranijoj regulativi te je potrebno njegovo daljnje usklađivanje s NATO-im obrambenim planiranjem.

Pojedini aspekti upravljačkih procesa definiranih postojećom regulativom, nužnih za provedbu planova, napušteni su, a nisu nadomješteni odgovarajućim novim rješenjima te su se odvijali sporo.

Jedno od ključnih obilježja funkcioniranja i razvoja Oružanih snaga u proteklih nekoliko godina funkcioniranje je u nepovoljnim financijskim uvjetima. Posljedica takvog funkcioniranja sve je veće odstupanje od ciljeva navedenih u razvojnim planovima, u prvom redu u Dugoročnom planu razvoja Oružanih snaga 2006. – 2015. Kako bi se osigurala sredstva za funkcioniranje i obavljanje zadaća, racionalizacijom i smanjivanjem troškova ostvaruju se uštede koje iz godine u godinu uzrokuju nedostatke u području materijalnog zbrinjavanja, logističke potpore te u održavanju objekata i infrastrukture.

Razmatrane su mogućnosti kako bi se radarski sustavi za nadzor površinske situacije na moru („Enhanced Peregrine“ i GEM SC2050XS) doveli u punu operativnu spremnost za rad. Time bi se znatno povećala pouzdanost i kvaliteta nadzora površinske situacije na moru. U Hrvatskoj ratnoj mornarici razvijen je i pušten u probni rad program (SEVID) kojim je automatizirana obrada i objedinjavanje podataka.

Težište u opremanju komunikacijsko-informacijskom opremom bilo je opremanje snaga za međunarodne mirovne operacije i misije. Opremanje se najvećim dijelom odvijalo kroz programe vojne pomoći Vlade Sjedinjenih Američkih Država, a jednim dijelom i kroz obrambeni proračun. Instalacijom sustava NS WAN (NATO Secret Wide Area Network) omogućena je brza i sigurna razmjena informacija i klasificiranih podataka sa Savezom.

Sposobnost razmještanja Oružanih snaga umanjena je zbog neposjedovanja vlastitih kapaciteta za strateški prijevoz, a mobilnost zbog ograničenog broja i kapaciteta nebojnih vozila. Zbog toga se sposobnost razmještaja osigurava sklapanjem ugovora, sporazuma i drugih aranžmana sa saveznicima i drugim subjektima koji raspolažu sredstvima za pravodobni razmještaj snaga kopnenim, morskim i zračnim putem. Transportni kapaciteti Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane omogućuju prijevoz helikopterima taktičkih postrojbi na manjim udaljenostima.

Najveći program opremanja Oružanih snaga, proizvodnja i uvođenje u operativnu uporabu borbenih oklopnih vozila PATRIA u završnoj je fazi. Ukupno je do kraja 2012. godine proizvedeno 116 vozila, od kojih je 37 opremljeno ključnim podsustavima naoružanja i opreme. Nastavkom nabave jurišne puške VHS u 2012. godini dostignut je ukupan broj dostatan za opremanje brigade.

Održavanje tehničkih materijalnih sredstava najsloženija je i najzahtjevnija funkcija logističke potpore u Oružanim snagama. Tehničko-tehnološko stanje velikog broja oružanih sustava i platformi na granici je isplativosti održavanja zbog njihove starosti i istrošenosti. Njihovo održavanje je dodatno otežano zbog nedostatnih i neodgovarajućih kapaciteta za održavanje te nedostatnih i neodgovarajućih civilnih kapaciteta u Republici Hrvatskoj. Za održavanja tehnike u 2012. godini ukupno je utrošeno 153.200.000,00 kuna odnosno 16% manje u odnosu na 2011. godinu, kao posljedica financijskih ograničenja. Razmjerno najveći dio sredstava utrošen je na održavanje zrakoplovne tehnike.

U održavanju tehnike Hrvatske kopnene vojske prioritet je bila zadaća prijema, integracije i implementacije sustava održavanja borbenog oklopnog vozila PATRIA u vlastitim kapacitetima. Postrojbe, korisnici vozila, ovladale su tehnologijom održavanja te samostalno provode korisničko održavanje na vozilima u radionicama u Petrinji i Zagrebu. Prednost u održavanju imalo je osiguranje pričuvnih dijelova i komponenti za remont hidro-elastičnih sustava topničkog oružja i tenkova. Višegodišnji problem nabave specijalnih dijelova riješen je usvajanjem proizvodnje dijelova i ugovaranjem njihove nabave u Zrakoplovno-tehničkom centru d.d. Operativna raspoloživost i dinamika održavanja tenkova, oklopnih vozila i topništva planirana je u okvirima raspoloživih financijskih sredstava, u skladu s potrebama obuke i vježbi. Troškovi održavanja su optimizirani u odnosu na taktičko, tehničko i tehnološko stanje pojedinih sustava.

Prosječna godišnja ispravnost glavnoga borbenog sustava kopnene vojske, tenka M-84 u 2012. godini bila je oko 30%, a borbenih vozila pješaštva BVP M80 oko 68%, što je blagi porast u odnosu na 2011. godinu. Na zrakoplovnu tehniku je u 2012. godini utrošeno 89.500.000,00 kuna, odnosno 58,4% svih troškova održavanja tehničkih materijalnih sredstava Oružanih snaga. Za održavanje zrakoplovne tehnike za zaštitu od požara u 2012. godini utrošeno je 57.500.000,00 kuna (37% ukupnih sredstava utrošenih na održavanje). Zahvaljujući relativno visokom izdvajanju sredstava za održavanje zrakoplovne tehnike, posebno zrakoplova za gašenje požara, osiguran je visok postotak njihove ispravnosti i raspoloživosti u jednoj od najintenzivnijoj protupožarnoj sezona do sada.

Financijska sredstva za održavanje brodova i mornaričkih tehničkih sredstava povećana su za 6% u odnosu na 2011. godinu. Prioritet u održavanju bio je na održavanju plovidbenosti brodova Obalne straže Republike Hrvatske, čija je prosječna godišnja ispravnost bila 73%. Prosječna godišnja ispravnost brodova Flotile Hrvatske ratne mornarice bila je 74%, a prosječna ukupna ispravnost brodova i ostalih plovila u 2012. godini bila je 76%, dostigavši na kraju 2012. godine funkcionalnu ispravnost od 82%. Propisani godišnji remont obavljen je na 24 plovila.

Najznačajniji partneri u bilateralnoj vojnoj suradnji u 2012. godini bile su Sjedinjene Američke Države, SR Njemačka, Republika Poljska, Republika Slovenija, Republika Austrija i Talijanska Republika. Sjedinjene Američke Države glavni su strateški saveznik i partner Republike Hrvatske na planu sigurnosti i obrane s kojim se prioritetno razvija međunarodna obrambena suradnja u gotovo svim funkcionalnim područjima. Tijekom 2012. godine Sjedinjene Američke Države su za humanitarne projekte (vezani za vježbe) izdvojile 345.000 USD, za potporu u opremanju i modernizaciji oko 8.000.000 USD, za uništenje viškova streljiva i naoružanja 1.000.000 USD, za razne oblike izobrazbe 900.000 USD te za razne oblike obuke oko 600.000 USD. Isto tako, potkraj 2012. godine, američko Ministarstvo obrane odobrilo je 4.700.000 USD za povrat troškova hrvatskog sudjelovanja u mirovnoj operaciji ISAF u 2010. godini.

Borbena oklopna vozila

Tijekom 2012. godine aktivnosti su uglavnom bile usmjerene na realizaciju višegodišnjeg ugovora s konzorcijem tvrtki PATRIA iz Finske i „Đuro Đaković – Specijalna vozila“ d.d. Slavonski Brod za nabavu 126 baznih oklopnih vozila modela Patria AMV 8x8 kao i na opremanje baznih vozila s podsustavima naoružanja i specijalne opreme. U 2012. godini isporučeno je 49 baznih vozila tako da je do kraja 2012. godine dostignuta brojka od 116 isporučenih baznih vozila u osam različitih inačica.

Preostalih 10 vozila je u fazi proizvodnje. Da bi vozila mogla biti uvedena u operativnu uporabu potrebna je oprema i integracija naoružanja i vojne opreme u borbenom oklopnom vozilu te je tijekom 2012. započelo opremanje baznih vozila sustavima naoružanja i specijalnom opremom (NSO). Do 30. ožujka 2012. prvih 14 vozila bilo je opremljeno ključnim podsustavima NSO-a i predano Oružanim snagama na privremeno korištenje, za pripremu i sudjelovanje u vojnoj vježbi FTX CORE BG 12 Europske borbene skupine (EUBG) u SR Njemačkoj.

Do kraja 2012. godine ključnim podsustavima NSO-a opremljeno je ukupno 37 vozila. U 2013. godini planira se opremanje, kompletiranje i predaja na uporabu Oružanim snagama dodatna 23 vozila, čime će do kraja 2013. godine u postrojbama Oružanih snaga biti 60 potpuno operativno spremnih vozila. Za završetak sklopljenog ugovora u 2013. godini osigurano je 319.000.000,00 kuna. Do sada je u projekt Borbenog oklopnog vozila utrošeno oko 1.800.000.000,00 kuna. Za potpuno opremanje svih vozila potrebnim naoružanjem i vojnom opremom potrebno je osigurati dodatna sredstva u iznosu od oko 400.000.000,00 kuna, počevši od 2014. godine. Ukupni troškovi opremanja Oružanih snaga sa 126 BOV PATRIA u konačnici će iznositi oko 2.500.000.000,00 kuna ili oko 20.000.000,00 kuna po vozilu.

Ostalo naoružanje i vojna oprema

Dvogodišnjim ugovorom sklopljenim u ožujku 2012. godine s tvrtkom „HS Produkt“ iz Karlovca predviđena je nabava 2000 komada jurišnih pušaka modela VHS-D i VHS-K. Tijekom protekle godine isporučene su 794 puške, čime je broj jurišnih pušaka VHS u Oružanim snagama dosegnuo 2784. Osim pušaka, u 2012. godini ugovorena je i isporučena određena količina naoružanja, ubojnih sredstava, osobne i zaštitne opreme (optički ciljnici, svjetiljke, bacači granata 40 mm, NBK oprema, odjeća i obuća), ali nabavljene količine i dalje ne zadovoljavaju ukupne potrebe Oružanih snaga.

Osim primarnog financiranja opremanja i nabave iz obrambenog proračuna, dio opreme je financiran iz FMF i FMS fondova te donacijama Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Iz ovih izvora financirana je i ostvarena nabava alata i pričuvnih dijelova za vozila HMMWV te opto-elektronička i druga vojna oprema za potrebe Oružanih snaga. S Uredom za obrambenu suradnju Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu (Office for Defense Cooperation, ODC) sklopljen je ugovor o modernizaciji sustava laserske simulacije MILES.

Nebojna motorna vozila

Tijekom 2012. godine nije bilo nabave vojnih nebojnih vozila što je otežavalo provedbu zadaća, dok je u prosincu 2012. godine sklopljen okvirni sporazum o najmu 131 vozila, od kojih je 113 terenskih vozila za prijevoz ljudi i opreme. Ukupno se na uporabi u Oružanim snagama nalazi 2145 nebojnih vozila, od kojih je 781 vozilo (36%) u fazi otpisa. Najizraženija je potreba za obnavljanjem nebojnih vozila-kamiona. Od 790 kamiona 670 ih je proizvođača kojih više nema na tržištu.

Njihova je pouzdanost niska, troškovi održavanja visoki, a ulaganja u remont i popravke nisu racionalni. Nabava nebojnih motornih vozila s protuminskom zaštitom, sposobnostima uporabe u ekstremnim klimatskim uvjetima, u izvedbama lakih taktičkih terenskih vozila i vojnih teretnih vozila (kamiona) s klasičnim ili specijalnim nadgrađima (cisterne, dizalice, specijalne kabine) ostaje pri vrhu prioriteta opremanja.

Naoružanje i vojna oprema Hrvatske ratne mornarice

U 2012. godini je za pomorske postrojbe nabavljen dio ronilačke opreme za protuminske ronioce kao i osobna oprema za spašavanje na brodovima, ali ne i autonomno podvodno vozilo za protuminske ronioce i sustav za identifikaciju brodova. Na temelju Odluke Vlade Republike Hrvatske od 13. rujna 2012. izrađena je dokumentacije za nabavu pet obalnih ophodnih brodova za Obalnu stražu Republike Hrvatske te je postupak za nabavu obalnoga ophodnog broda započeo u travnju 2013.

U cilju postizanja pune funkcionalnosti i uvođenja u punu operativnu uporabu radarskog sustava „Enhanced Peregrine“, prikupljena su tri potencijalna tehnička rješenja za njegovu eventualnu modernizaciju i osposobljavanje. Dosadašnji ukupni troškovi programa, uključujući i troškove integracije radara u mrežu, iznose oko 95.000.000,00 kuna. Od četiri radara, tri funkcioniraju u skladu s planom motrenja, a jedan je neispravan. Dosadašnja sveukupna iskoristivost sustava je oko 70%.

Stacionarni zemaljski radarski sustav, koji se sastoji od devet radara tipa GEM SC2050XS, već se četvrtu godinu održava isključivo korektivno, zbog zastarjelosti njegove tehnologije i nemogućnosti nabave pričuvnih dijelova. Nastavljeno je testiranje sustava programske podrške automatizirane obrade podataka pristiglih iz svih izvora, „SEVID“, razvijenoga u Hrvatskoj ratnoj mornarici za potrebe nadzora površinske situacije na moru.

Naoružanje i vojna oprema Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane

U 2012. godini aktivnost opremanja ove grane Oružanih snaga bila je usmjerena na rješavanje pitanja borbenih aviona, nabavu letačke i padobranske opreme, na pripremu za nabavu zrakoplova Air Tractor AT-802 Fire Boss dvosjed te na modernizaciju radarskog sustava FPS-117. Nakon višegodišnjih aktivnosti i inicijativa koje nisu rezultirale konkretnim odlukama, u kolovozu 2012. godine osnovano je Povjerenstvo za prijedlog izbora višenamjenskih borbenih aviona za Oružane snage. Imenovano Povjerenstvo je na temelju višekriterijske analize do tada prikupljenih stručnih, tehničkih i financijskih informacija, sredinom listopada 2012. godine dostavilo ministru obrane izvješće. Vojno-tehnički savjet Ministarstva obrane je u studenome 2012. donio zaključak prema kojem borbeno zrakoplovstvo treba ostati sastavnim dijelom Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva. Zadržavanjem u uporabi aviona MiG-21 Republika Hrvatska će zadržati sposobnost samostalnog nadzora vlastitoga zračnog prostora.

Tijekom 2012. godine transportni avioni An-32B izveli su tek nekoliko letova za transport osoblja i tereta. Jedan je avion izvan operativne uporabe od kraja 2010. godine zbog isteka resursa, a drugi zbog neispravnosti. Zbog odluke o njihovoj neperspektivnosti nisu planirana sredstva za održavanje u letnom stanju. Kroz sklopljene ugovore nakon provedenog postupka javne nabave, kao i kroz program GPOI (Global Peace Operations Initiative), financirana od Vlade Sjedinjenih Američkih Država, nabavljena je razna letačka oprema (kacige, NVG s priborom i alatom, prsluci za preživljavanje, navigacijska oprema, padobranska oprema i dr.)U listopadu 2012. sklopljen je ugovor Ministarstva obrane i Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) o ulaganju u opremu, a s ciljem modernizacije sekundarnih radara radarskog sustava FPS-117. Radarski sustav vlasništvo je Republike Hrvatske, na uporabi u Ministarstvu obrane, a Hrvatska kontrola zračne plovidbe koristi podatke s tri od ukupno pet radara. Prema sklopljenom ugovoru, Hrvatska kontrola zračne plovidbe sudjeluje u financiranju 60% zajedničkog dijela modernizacije opreme. Provedba ugovorenih radova predviđena je u 2013. godini. Na temelju izrađene taktičke studije Opremanje sredstvima za opsluživanje letenja nužno je, u idućem razdoblju, provesti potrebne nabave i opremanje postrojbi za održavanje i opsluživanje zrakoplova.

Strateške zalihe ubojnih sredstava i zbrinjavanje viškova

Strateške zalihe ubojnih sredstava skladište se u 20 vojno–skladišnih kompleksa, od kojih je devet perspektivnih i 11 neperspektivnih. Tijekom 2012. godine napravljen je program izgradnje novih skladišnih objekata na dvije perspektivne lokacije. Količina ubojnih sredstava u Oružanim snagama nije se značajnije mijenjala i pretežne je starosti između 20 i 50 godina, s velikim brojem malih serija laboracije baruta i eksploziva različitih proizvođača, najčešće nepoznatoga tehničkog stanja i pouzdanosti, osim u dijelu vođenih raketa.Oružane snage su čuvale, skladištile i održavale ukupno 35 859 tona ubojitih
sredstava (17 557 tona perspektivnih i 18 302 tona viškova i neperspektivnih).

Nekretnine, infrastruktura i zaštita okoliša

Stanje objekata i infrastrukture koji su perspektivni, odnosno u funkciji, varira ovisno o njihovoj starosti, prosjek koje je oko 40 godina te ulaganjima u održavanje, sanaciju i modernizaciju, što uključuje pripremu, projektiranje, opremanje, izvođenje i nadzor radova. Sve navedene aktivnosti su u 2012. godini provođene u manjem opsegu od planiranog, zbog višekratnog smanjivanja planiranih proračunskih sredstava. Ukupna ulaganja u sanaciju, izgradnju, modernizaciju i opremanje objekata i infrastrukture iznosila su 21.000.000,00 kuna, što je za oko 3.000.000,00 kuna više nego što je za iste namjene utrošeno u 2011. godini. Objekti i infrastruktura kojima je to bilo obuhvaćeno su vojni poligon “Eugen Kvaternik”, lokacije “Potkop”, Trbounje i “Debela Glava”, Slunj, dovršena izgradnja i izvršeno preuzimanje stambenog objekta s 23 službena stana u Slunju, izvedeni radovi na sanaciji objekta na Hrvatskom vojnom učilištu “Petar Zrinski“ te sanacija termoenergetskog sustava na vojnim lokacijama u Splitu.

Predaja neperspektivnih vojnih nekretnina i napuštenih vojnih objekata

Kontinuirano se radi na predaji neperspektivnih vojnih nekretnina Agenciji za upravljanje državnom imovinom, kao i već dodijeljenih neperspektivnih vojnih nekretnina jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, kako bi se smanjili troškovi Ministarstva obrane, prije svega po osnovi komunalnih i drugih naknada. 2012. godine 28 neperspektivnih vojnih nekretnina s imovinsko pravnom i tehničkom dokumentacijom predano je Agenciji za upravljanje državnom imovinom i jedinicama lokalne i područne (regionalne samouprave). Time je godišnji trošak plaćanja komunalnih i drugih naknada smanjen za oko 2.000.000,00 kuna. Na 28 vojnih lokacija postoje vanjski korisnici dijela vojne infrastrukture s kojima nisu u potpunosti definirani odnosi i obveze plaćanja troškova korištenja energije ili prostora.

VoGIS – Vojni geoinformacijski sustav

Oružanim snagama je potrebna sposobnost uporabe geoprostornih podataka s područja Republike Hrvatske u realnom vremenu, sa zadanom točnošću i dostupnošću, zbog čega je još 2004. godine započet Projekt VoGIS. Do sada je u ovaj projekt utrošeno 66.700.000,00 kuna, čime je plaćen i dio proizvoda i usluga koje do sada nisu isporučene. Sva daljnja ulaganja u Projekt su zaustavljena, dok dobavljač ne ispuni zaostale ugovorene i plaćene obveze.


Defender.hr (http://defender.hr/)


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Solaris on October 22, 2013, 05:07:44 pm
Loše stanje u Oružanim snagama
Zbog nedostatka novca stanje u vojsci je loše
Nitko ne želi biti liječnik u vojsci. Za većinu vozila koja postoje u Oružanim snagama proizvođači više ne postoje.

Piše: Vanja Moskaljov/VLM

Stanje u obrambenom sustavu je loše a za to je najviše kriv nedostatak novca, složili su se članovi Odbora za obranu koji su raspravljali Izvješće o stanju u Oružanim snagama za 2012. Stanje tehnike, smatra predsjednik odbora Tomislav Ivić (HDZ), dugoročno je neodrživo, što se vidi iz toga da od 790 nebojnih vozila koje imaju Oružane snage, za čak 670 njih proizvođači više ne postoje.

Zamjenica ministra obrane Višnja Tafra naglasila je da se nitko nije javio na natječaj za liječnika, a da se čak 250 osoba s VSS-om javilo na radna mjesta običnih vojnika. S druge strane, čak 11.000 osoba se prijavilo da bi služilo dragovoljni vojni rok, no zbog ograničenja ih je primljeno svega 674.

- Unatoč smanjenju sredstava u godini konsolidacije održana je razina koja omogućava ispunjavanje zadaća a temeljne misije nisu bile ugrožene - rekla je V. Tafra koja je izvijestila da MORH sljedeće godine čeka novo smanjenje proračuna, što je doznala "na sastanku kod ministra Linića koji nas je upoznao s teškim stanjem proračuna".

Navela je i podatke o prosječnoj godišnjoj spremnosti tehnike pa je tako rekla da je ona iznosila 60 posto kod oklopnih vozila, 30 posto kod tenkova a 31,6 posto kod borbenih aviona MiG-21. Kod novijih helikoptera Mi-171š ispravnost je tijekom 2012. bila na 64 posto, a kod starijih Mi-8 49 posto. Brodovi Obalne straže imali su ispravnost od 43 posto a oni flotile Hrvatske ratne mornarice visokih 74. U Oružanim snagama prosječna dob je 38 godina, a 90 posto časnika i 98 dočasnika ima potrebnu stručnu spremu.

Umirovljeni general Tomo Medved kritizirao je što se za poboljšanje uvjeta života vojnika u 2012. potrošio 21 milijun kuna, dok je za nabavu informatičke opreme potrošeno 69 milijuna. Na pitanje SDP-ove Dunje Špoljar ima li Hrvatska generalicu ili ne, V. Tafra je odgovorila da je Hrvatskoj ukazana čast da jedna pripadnica Oružanih snaga preuzme visoku dužnost u rangu generala u misiji ISAF, zbog čega će dobiti privremeni čin brigadne generalice.

- Sada nijedna pripadnica nema uvjete za promaknuće u generalski čin, ali za pretpostaviti je da će sudjelovanje u ovoj misiji i obnašanje te dužnosti omogućiti da bude promaknuta u generalicu - rekla je V. Tafra potvrdivši time pisanje Večernjeg lista. Kako smo tada izvijestili, prva hrvatska generalica bit će brigadirka Gordana Garašić, za koju je prijedlog dodjeljivanja privremenog generalskog čina već poslan u Ured predsjednika i samo se čeka njegov potpis.

  VL (http://www.vecernji.hr/)


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: dzumba on October 22, 2013, 07:25:25 pm
Niko se nijejavio na konkurs za lekara? Ili nema dovoljno lekara u Hrvatskoj (u šta čisto sumnjam), ili plate i drugi uslovi rada nisu na visoni onoga što mnogi lekari očekuju, ili nezaposleni lekari mnogo izvoljevaju.

A što se stanja ispravnosti tehnike tiče, to je u proseku ostalih vojski na Balkanu, čak možda i iznad proseka. Prema tome i nije tako loše. Iduće godine će biti lošije, posebno u KoV, što zbog proračuna, što zbog davanja para za kapitalna sredstva mornarice i održavanje vazduhoplovstva.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Solaris on October 22, 2013, 09:43:07 pm
Niko se nijejavio na konkurs za lekara? Ili nema dovoljno lekara u Hrvatskoj (u šta čisto sumnjam), ili plate i drugi uslovi rada nisu na visoni onoga što mnogi lekari očekuju, ili nezaposleni lekari mnogo izvoljevaju.

Teško je ovo komentirati, nekidan sam čitao da 1/3 nezaposlenih u RH u biti ne traži posao.
Sad gdje je prava istina teško je znati.

Quote
što se vidi iz toga da od 790 nebojnih vozila koje imaju Oružane snage, za čak 670 njih proizvođači više ne postoje

I ovdje je jedan veliki problem.
Velika količina ne unificirane opreme koja se u biti duži a samo pravi troškove.

Trebalo bi pogledati malo po svjetu koliko to ima država sa 4 mil. stanovnika a u sastavu OS imaju mlaznu avijaciju i MBT.

poz.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Jester on October 23, 2013, 08:19:30 am
Prava je istina uvijek negdje u sredini ,oni koji tamo rade čuvaju radna mista i ne treba im nitko a kad odu u penziju tamo će doć netko njihov,jer odbiti državni posao treba biti budala to govori i broj ročnika koji se prijavljuju tamo ,šta se tiče nebojnih vozila ako je to toliko zastarjelo treba staviti na papir tko je za to odgovoran koliko sredstava se troši za njih tko od toga ima direktnu korist itd. , a to šta nas je 4 miljuna je dvosjekli mač jer lakše je sa dobro opremljenom i profesionalnom vojskom obraniti pa i nahraniti 4 miljuna ljudi nego 20 i više a isto tako ako nisi spreman onda te ili pregaze ko traktor kravlju balegu ili bude "anšlus" , a tko bi drugi pisao ove hvalospjeve nego oni iz redova HDZ-a samo njihov dični gazda koji sada u bajbuku urezuje crtice na zid je pokrao miljunske iznose a ukupni broj novca koji je pokraden u zadnjih 20 godina iznosi oko 23,2 milijarde dolara ,al to nije sve ima tu još vrhnja za pobrati ,pa sad vi razmislite kakvo smo gospodarstvo a time i opremljenu vojsku mogli imati :)


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Lox on October 23, 2013, 09:53:03 am
Što se liječnika tiće stvar je dosta konplicirana u Hrvatskoj. Problem je u odrađivanju staža za koji se nema novaca. Bilo bi možda dobro riješenje da liječnici odrađuju staž u vojsci, tih tri godine. Vojska bi tako dobila barem stažiste, a oni obavili tu formalnost bez koje ne mogu naći posao. A i inače liječnici sad imaju mogućnost raditi u EU za puno veću lovu. Naravno moraju i biti dobri, ne prima oni bilo kog.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: duje on October 23, 2013, 10:18:30 am
Što se liječnika tiće stvar je dosta konplicirana u Hrvatskoj. Problem je u odrađivanju staža za koji se nema novaca. Bilo bi možda dobro riješenje da liječnici odrađuju staž u vojsci, tih tri godine. Vojska bi tako dobila barem stažiste, a oni obavili tu formalnost bez koje ne mogu naći posao. A i inače liječnici sad imaju mogućnost raditi u EU za puno veću lovu. Naravno moraju i biti dobri, ne prima oni bilo kog.

Koliko ja znam staž moraju odrađivati pod mentorstvom.....


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Lox on October 23, 2013, 10:34:17 am
Pa dobro nije da u OSRH nema niti jednog liječnika, već da ih nedostaje.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: duje on April 24, 2014, 01:30:32 pm
Vir: Defender.hr (http://www.defender.hr/)

Vlada RH prihvatila Godišnje izvješće o obrani za 2013. godinu
 
Datum objave: 24.04.2014

Ministarstvo obrane u skladu s člankom 14. stavkom 1. točkom 5. Zakona o obrani (Narodne novine, br. 73/2013) izrađuje Godišnje izvješće o obrani, koje Vlada Republike Hrvatske podnosi Hrvatskome saboru (članak 8. stavak 1. točka 2. Zakona o obrani). Člankom 4. stavkom 2. Zakona o obrani definirano je kako Godišnje izvješće o obrani predstavlja prikaz aktivnosti Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu Oružane snage) u prethodnoj godini, stanja i razvoja obrambenih sposobnosti, provedbe obrambenih priprema te strukture obrambenih resursa i ostvarenja ključnih razvojnih projekata i prioriteta.

Izvješće daje uvid zastupnicama i zastupnicima u Hrvatskom saboru i široj javnosti u aktivnosti i djelovanje Ministarstva obrane i Oružanih snaga u prethodnoj godini; posebno na sposobnosti koje su se razvijale, raspolaganje povjerenim sredstvima, a u širem kontekstu, govori o načinu na koji obrambeni resor ispunjava svoju društvenu ulogu. Ovo Izvješće nije, dakle, samo bilježenje provedenih aktivnosti ili zbir brojčanih, statističkih podataka, već analitički argumentirano i otvoreno progovara i o poteškoćama i izazovima u provedbi zadaća te ključnim smjerovima razvoja u idućem razdoblju.

[attachment=1]Foto: MORH



Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on January 07, 2015, 10:18:56 am
01.01.2015.

Rekapitulacija dostignuća Oružanih snaga RH u 2014. godini


Oružane snage su tijekom 2014. godine unatoč gospodarskoj krizi ostvarile zapažene rezultate u obuci i provedbi zadaća u zemlji i misijama i operacijama potpore miru širom svijeta, ali i u vidu pomoći civilnim strukturama i građanima.

Misije i operacije potpore miru:

■ 342 pripadnika Oružanih snaga sudjelovalo je tijekom 2014. godine u:

 ● pet misija UN-a (MINURSO, UNFICYP, UNIFIL, UNMIL, UNMOGIP),

 ● dvije NATO vođene operacije (ISAF i KFOR),

 ● jednoj operaciji Europske unije (EU NAVFOR ATALANTA Somalija),

■ trenutno se u operacijama i misijama potpore miru nalazi 140 pripadnika OSRH, od čega u:

 ● RSM - 92 pripadnika,

 ● KFOR - 25 pripadnika,

 ● MINURSO - 3 pripadnika,

 ● UNIFIL - 1 pripadnik,

 ● UNMOGIP - 5 pripadnika,

 ● EU NAVFOR ATALANTA Somalija - 14 pripadnika,

■ 24. hrvatski kontingent u operaciji ISAF od 1. siječnja 2015. godine postaje 1. hrvatski kontingent u misiji Resolute Support (RSM) sa zadaćom pružanja savjetničke usluge 209. korpusu Afganistanske nacionalne armije (ANA) i afganistanskoj policiji, te zaštite savjetničkih timova.

Pružanje potpore civilnim strukturama i građanima u borbi protiv poplava:

■ tijekom veljače i ožujka u Zagrebačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji 1 577 pripadnika OSRH zajedno s 59 teretnih m/v, 23 osobna m/v, 16 autobusa, 7 sanitetskih m/v, 3 kombija 8+1, 2 amfibijska prevoženjaka, 1 kombi furgona, 1 labudicom, 1 cisternom za vodu, 1 hladnjačom, 1 helikopterom Mi-8 MTV1 i 8 agregata angažirano na zadaćama obilaska, nadzora i popravka postojećih nasipa, punjenja vreća s pijeskom, izgradnje zečjih nasipa, pripremi i podjeli obroka, dostavi pitke vode, prijevozu hrane i ljudstva te drugim oblicima potpore stanovništvu; pritom je preveženo 37000 litara pitke vode te pripremljeno 3800 obroka;

■ tijekom svibnja i lipnja u Požeško-slavonskoj, Brodsko-posavskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji 1207 pripadnika OSRH zajedno s 96 motornih vozila, 2 transportna helikoptera Mi-8 MTV1, 11 sanitetskih m/v, 12 čamaca, 6 inženjerijskih strojeva, 6 poljskih kuhinja, 3 amfibijska prevoženjaka i 4 cisterne za dostavu goriva angažirano na zadaćama obilaska, nadzora i popravka postojećih nasipa, punjenja vreća s pijeskom, izgradnje zečjih nasipa, pripremi i podjeli obroka, dostavi pitke vode, prijevozu hrane i ljudstva te drugim oblicima potpore stanovništvu; pritom je dostavljeno 101445 litara pitke vode, pripremljeno 65618 obroka, napunjeno i ugrađeno 230518 vreća s pijeskom, evakuirano 3255 stanovnika i 4405 komada stoke, provedena dekontaminacija 41982 osoba i 23970 tehničkih sredstava te napravljena jama u koju je ukopano 122383 lešina te 24479 kilograma mesa; dva transportna helikoptera za potrebe traganja i spašavanja provela 76 letova u trajanju od 41 sat i 45 minuta;

■ tijekom svibnja u susjednoj BiH na području Maglaja, Zavidovića, Doboja i Orašja angažirano 15 pripadnika OSRH s 2 transportna helikoptera Mi-8 MTV1 pri čemu je ostvareno 197 letova u trajanju od 79 sati, prevezeno 295 osoba i 102 tone tereta;

■ tijekom rujna u Karlovačkoj, Sisačko-moslavačkoj, Požeško-slavonskoj i Osječko-baranjskoj županiji 1571 pripadnik OSRH zajedno s 81 motornim vozilom, 23 čamca, 1 sanitetskim m/v, 1 amfibijskim prevoženjakom, 3 pokretne radionice i 5 m/v veze angažirano na zadaćama obilaska, nadzora i popravka postojećih nasipa, punjenja vreća s pijeskom, izgradnje zečjih nasipa, prijevozu ljudstva te drugim oblicima potpore stanovništvu; pritom je evakuirano 20 stanovnika, napunjeno i ugrađeno oko 201400 vreća s pijeskom te izgrađeno oko 5246 metara nasipa;

Pružanje potpore civilnim strukturama i građanima u borbi protiv požara:

■ ostvareno 490 letova u trajanju od 61 sat i 25 minuta, pri čemu je prevezeno 29 osoba i 75 tona tereta;

Aktivnosti traganja i spašavanja na kopnu:

■ ostvareno 99 letova u trajanju od 38 sati i 35 minuta naleta, pri čemu je prevezeno 8 unesrećenih osoba i 194 pripadnika HGSS-a;

Aktivnosti traganja i spašavanja na moru:

■ ostvareno 15 letova u trajanju od 26 sati i 50 minuta naleta u traganju i spašavanju na moru;

Hitna medicinska prevoženja:

■ ostvareno 1494 letova u trajanju od 631 sata i 30 minuta, tijekom kojih je prevezeno 557 pacijenata i 1095 pratitelja;

Priznanja od strane civilnih struktura:

■ početkom 2014. godine Eskadrila transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a zbog svojeg doprinosa u pomaganju civilnom stanovništvu dobila je nagradu „Ponos Hrvatske“;

■ za doprinos u spašavanju ljudi i imovine tijekom poplava u Slavoniji Oružane snage RH dobile su „Zlatni grb“ grada Županje i posebnu izvanrednu nagradu Vukovarsko-srijemske županije;

Obučne aktivnosti:

■ pripadnici OSRH sudjelovali u 39 vojnih vježbi, od čega 12 nacionalnog, a 27 međunarodnog karaktera,

■ u vježbama nacionalnog karaktera sudjelovalo 4400 pripadnika OSRH,

■ u vježbama međunarodnog karaktera sudjelovalo 1140 pripadnika OSRH,

■ u vježbama utrošeno oko 190 tona ubojnih sredstava,

Opremanje i modernizacija:

■ potpisani ugovori s domaćim proizvođačima naoružanja i vojne opreme vrijedni 65 milijuna kuna,

■ potpisan ugovor o izgradnji obalnih ophodnih brodova vrijedan 385 milijuna kuna koje će izgraditi hrvatska brodogradilišta,

■ potpisan je ugovor o nabavci samohodnih njemačkih haubica PzH2000 vrijedan više od 90 milijuna kuna,

■ u operativnu uporabu HRZ i PZO uveo novi Air Tractor dvosjed,

■ pri kraju je remont borbenih aviona MiG-21 i helikoptera Mi-8 HRZ-a i PZO-a,

■ provedena revizija pet tenkova M-84,

■ od Sjedinjenih Američkih Država dobili smo 212 vozila MRAP čija bi nabavna vrijednost bila preko 100 milijuna dolara,

■ značajna financijska sredstva uložena su u obnovu objekata na HVU, kompleksu MORH-a i Glavnog stožera, vojarnama Croatia, Velika Buna, Tuškanac te u izgradnju objekata u Petrinji.

Preustroj:

■ u 2014. godini započela je nova reorganizacija strukture Oružanih snaga,

■ ustrojene nove pristožerne postrojbe poput Središnjice KIS, Središnjice za obavještajno djelovanje, a Bojna za specijalna djelovanja transformirana je u Zapovjedništvo specijalnih snaga,

■ Pukovnija vojne policije i Središnjica za upravljanje osobljem postale pristožerne postrojbe,

■ nakon dugo vremena pokrenut proces ustrojavanja pričuve koja će na kraju petogodišnjeg procesa imati dvadeset tisuća ljudi.

Ljudski resursi:

■ zaustavljen trend starenja naših Oružanih snaga potpisivanjem prvih profesionalnih ugovora s 940 mladih vojnika,

■ u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu pokrenuti nove studijske programe Vojno vođenje i upravljanje i Vojno inženjerstvo na koje se upisalo 94 kadeta,

■ u Oružane snage uvedena kategoriju vojnih specijalista čime je osiguran kontinuitet stručne potpore za specifične poslove i zadaće potrebne Oružanim snagama.

Konceptualno-pravni okvir:

■ Vlada Republike Hrvatske usvojila prijedlog Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga od 2015. do 2024. godine, a očekuje se usvajanje dokumenta u Saboru,

■ tijekom 2014. godine izrađeni su doktrinarni priručnici zdravstvene, prometne, tehničke i intendantske službe, sigurnosno obavještajnog sektora, područja upravljanja ljudskim resursima, izrađeni novi pravilnici o odorama, vozilima i još niz drugih podzakonskih akata koji omogućavaju kvalitetno funkcioniranje sustava.

Okvirni plan za 2015. godinu:

■ dostizanje brojčane veličine odobrene Odlukom predsjednika RH za ovu fazu,

■ usuglašavanje procesa prijema, izdvajanja i promicanja pripadnika Oružanih snaga kako bi proces razvoja Oružanih snaga bio u funkciji izgradnje potrebnih sposobnosti i spremnosti za izvršenje zadaća,

■ prijem novih 550 vojnika u sustav,

■ nastavak transformacije Hrvatskog vojnog učilišta u nacionalno inkorporiranu instituciju za visoko obrazovanje i znanost,

■ nastavak obnove objekata i nabavke obrazovne opreme kako bismo imali najkvalitetnije uvjete za život i rad polaznika škola na HVU,

■ nastavak ustrojavanja i početak obuke razvrstane pričuve,

■ izrada novog Pravilnika o standardima profesionalnog razvoja za časnike i dočasnike,

■ uređivanje pitanja materijalnih prava djelatnika,

■ izrada granskih i ostalih podupirućih doktrina na temelju združene doktrine,

■ izrada nove vojne strategije,

■ nastavak preseljenja ustrojstvenih jedinica Oružanih snaga RH u cilju realizacije operativnog razmještaja i napuštanja neperspektivnih vojnih objekata.

■ nastavak izgradnje i rekonstrukcije smještajnih i skladišnih objekata koji su započeti tijekom ove godine,

■ prijem prvih šest haubica PzH2000 iz Njemačke,

■ realizacija donacije lakih borbenih helikoptera OH-58D Kiowa Warrior iz Sjedinjenih Američkih Država,

■ početak gradnje obalnih ophodnih brodova,

■ modernizaciju radarskog sustava „Enhanced Peregrine“,

■ nabavka autonomnih podvodnih vozila Remus i ronilačke opreme,

■ nastavak izgradnje sposobnosti za provedbu primarne misije Oružanih snaga, očuvanje suvereniteta, neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske i obrana saveznika,

■ priprema i provedba 46 vježbi, od čega 40 međunarodnih, u skladu s NATO zahtjevom da se integrira što više nacionalnih vježbi s NATO vježbama,

■ nastavak sudjelovanja u misijama i operacijama potpore miru, sudjelovanja u NATO snagama za odgovor te pripremanje snaga za sudjelovanje u borbenoj skupini Europske unije,

■ nastavak održavanja i izgradnje sposobnosti kako bi se Oružane snage bile spremne u najkraćem roku angažirati i pomoći civilnom društvu u požarima, poplavama, prijevozu unesrećenih i bolesnih i ostalim ugrozama koje se mogu dogoditi.


osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Adler on January 07, 2015, 10:31:24 am
A blek houkovi?!


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on January 07, 2015, 10:40:21 am
A blek houkovi?!

Možda su u planu za 2016. i kasnije?



Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on May 04, 2016, 07:13:26 pm
Godišnje izvješće o obrani za 2015. godinu


Na današnjoj sjednici Vlade Republike Hrvatske usvojeno je Godišnje izvješće o obrani za 2015. godinu. Ovdje ću nastojat u nekoliko poruka prezentirat dijelove tog izvješća, ono što se općenito odnosi na cijele OSRH, dok ću pojedine dijelove predstaviti u odgovarajućim temama. Izvješće ima ukupno 145 stranica i javno je dostupno na internet stranicama Vlade RH.


Međunarodna obrambena suradnja i sigurnost

Multilateralna obrambena suradnja

Planirana je provedba 967 aktivnosti međunarodne obrambene suradnje u različitim područjima i oblicima provedbe, od čega je realizirano 858 aktivnosti, što je 88% planiranoga

Bilateralna obrambena suradnja

U 2015. godini planirane su 383 aktivnosti bilateralne obrambene suradnje, od čega je provedena 201 aktivnost. Umjesto dijela planskih aktivnosti, provedeno je 67 neplanskih aktivnosti više razine prioriteta.

Najvažniji partneri u bilateralnoj suradnji 2015. godine bile su Sjedinjene Američke Države, Savezna Republika Njemačka, Republika Poljska, Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske, Republika Austrija, Francuska Republika te države u okruženju Mađarska, Republika Slovenija, Talijanska Republika, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Republika Kosovo i Republika Makedonija.


Upravljanje ljudskim resursima

Postojeća struktura osoblja

Ukupno brojno stanje djelatnog sastava na dan 31. prosinca 2015. bilo je 17 361 osoba. Popuna ustrojstvenih jedinica Ministarstva obrane i Oružanih snaga po ustroju iznosi 87,77% (Ministarstvo obrane 90,76%, Oružane snage 86,27%). Prosječna dob djelatnih vojnih osoba je 38,39 godina (Ministarstvo obrane 48,26 godina, a Oružane snage 38,18 godina), a državnih službenika i namještenika 50,00 godina (Ministarstvo obrane 48,51 godinu, Oružane snage 50,89 godina). Ukupna prosječna dob svih djelatnika obrambenog resora je 40,01 godinu (žene 43,23 godine, a muškarci 39,4 godine). Brojno stanje djelatnog sastava na dan 31. prosinca 2015. vidljivo je u Tablici 1. ovoga Izvješća.

[attachment=1]
Tijekom 2015. godine broj djelatnih vojnih osoba je smanjen za 470 osoba.

[attachment=2]
Prijam osoblja

U skladu s Planom prijma djelatnih vojnih osoba, primljeno je 550 vojnika/mornara i 80 časnika, od čega 22 doktora medicine. Prijam doktora medicine, kao deficitarne struke u Oružanim snagama, provođen je po posebno pripremljenom modelu osposobljavanja iz 2014. godine koji je zajedno s pojačanom promidžbom i uvođenjem posebnih poticaja rezultirao prijmom liječnika.

Na dočasničke dužnosti, u djelatnu vojnu službu na neodređeno vrijeme, primljeno je 176 ugovornih vojnika/mornara.

Na temelju Plana prijma u državnu službu u Ministarstvo obrane putem javnog natječaja primljeno je 18 državnih službenika sa završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem, integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem odnosno specijalističkim stručnim studijem od toga 10 državnih službenika bez radnog iskustva – vježbenika i osam državnih službenika s radnim iskustvom. Primljeno je 16 osoba na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, na razdoblje od jedne godine.

Stipendiranje studenata kroz program kadet i stipendiranje studenata viših godina na određenim studijima dodatni su modeli ciljanog prijma osoblja za potrebe Oružanih snaga te je u 2015. godini školovanje završilo 38 kadeta prema prethodnom modelu školovanja kadeta (pet žena i 33 muškarca), kao i jedna vojna stipendistica.

U akademskoj godini 2015./2016. upisan je drugi naraštaj kadeta na nove studijske programe Vojnog inženjerstva i Vojnog vođenja i upravljanja.

Profesionalni razvoj

U ovom trenutku se, uzevši u obzir i kadete na drugoj godini navedenih studija, kao i one upisane na više godine studija prema prethodnom sustavu, školuje 214 kadeta (52 žene i 162 muškarca + devet kadeta-stranca), dok je u 2015. godini školovanje završilo 38 kadeta (pet žena i 33 muškarca).

Stipendiranje studenata viših godina određenih studija dodatni je model ciljanog prijma osoblja za potrebe Oružanih snaga. Tijekom 2015. godine školovale su se tri vojne stipendistice, dok je jedna vojna stipendistica završila školovanje.

Na dodiplomskim, diplomskim i poslijediplomskim studijima školovalo se ukupno 48 djelatnika (četiri žene i 44 muškaraca) koji su na školovanje upućeni ranijih godina, a školovanje je završilo 19 djelatnika (pet žena i 14 muškaraca).

Ponovno je pokrenuto osposobljavanje djelatnih vojnih osoba iz Oružanih snaga za pilote helikoptera (šest polaznika) te je vojnim pilotima omogućen diplomski studij aeronautike, uz potporu Ministarstva obrane.

Slijedno-rastuće časničke izobrazbe u 2015. godini završio je 761 polaznik.

Različite oblike slijedno-rastuće izobrazbe u inozemstvu završilo je 23 osobe (dvije žene i 21 muškarac), a funkcionalne izobrazbe 49 osoba (četiri žene i 45 muškaraca). Od tofga, 21 osoba je završila izobrazbu u SAD-u.

Stručna usavršavanja i funkcionalne tečajeve završio je 861 djelatnik (55 žena i 806 muškaraca).

U Središtu za strane jezike „Katarina Zrinska“ tečaj stranih jezika završilo je 434 polaznika, od toga 82 žene.

Dragovoljno osposobljavanje

Dragovoljno vojno osposobljavanje provedeno je u dva ciklusa s planskom veličinom od 1000 kandidata, od čega 100 kandidatkinja. Dragovoljnom vojnom osposobljavanju pristupio je ukupno 991 kandidat, od kojih je 61 kandidat prekinuo dragovoljno vojno osposobljavanje (četiri ročnice i 57 ročnika), a 910 ročnika uspješno su završila osposobljavanje (73 ročnice i 837 ročnika).

Provedena je smotra dijelova dviju pješačkih pukovnija, ukupno 1700 pričuvnika. Provedena je obuka za 360 pripadnika ključnog osoblja i osoba kritičnih VSSp-ova pričuvnog dijela Oružanih snaga. Ministarstvo obrane je u 2015. godini sklopilo ugovor o službi u ugovornoj pričuvi s 22 vrhunska sportaša.

Ravnopravnost spolova

U Ministarstvu obrane i Oružanim snagama u 2015. godini bilo je zaposleno 15,62% osoba ženskog spola. U kategoriji državnih službenika i namještenika udio žena iznosio je 45,88%, dok je u kategoriji državnih dužnosnika udio žena iznosio 42%. Ukupan postotak žena u Oružanim snagama (djelatne vojne osobe i državni službenici i namještenici) iznosio je 12,65%, od čega je djelatnih vojnih osoba 10,17%. Vojnikinja je bilo 6,39%, dočasnica 10,62% te časnica 15,69%. Udio žena visokih časnika u činu generala iznosi 3,45%.

Postotak žena na voditeljskim dužnostima u Ministarstvu obrane iznosio je 38%, dok je postotak žena na zapovjednim dužnostima u Oružanim snagama iznosio 7%. Sveukupno na voditeljskim i zapovjednim dužnostima u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama bilo je 9% žena.

Tranzicija i izdvajanje osoblja

[attachment=3]



Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on May 15, 2016, 10:02:07 pm
Upravljanje materijalnim resursima I

Opremanje i modernizacija provođeni su s ciljem dostizanja sposobnosti za provedbu misija i zadaća Oružanih snaga i NATO ciljeva sposobnosti, u skladu s raspoloživim financijskim sredstvima. Uz nastavljanje trenda nedovoljnog ulaganja u opremanje i modernizaciju, provedba programa za sve grane Oružanih snaga bila je usmjerena prema redefiniranim prioritetima. Pritom je zadržana intencija uključivanja proizvođača vojne opreme iz Republike Hrvatske i poticanja rasta hrvatskoga gospodarstva, uz uvažavanje uvjeta jednakog tržišnog natjecanja.

Naoružanje i vojna oprema Hrvatske kopnene vojske

U cilju povećanja sposobnosti za provedbu zadaća Hrvatska kopnena vojska je 2015. godine opremljena značajnim količinama naoružanja i vojne opreme.

Borbena oklopna vozila PATRIA CRO 8x8

Tijekom 2015. godine nastavljeno je opremanje 126 baznih oklopnih vozila podsustavima naoružanja i specijalne opreme kroz jednogodišnje ili višegodišnje ugovore s domaćim i stranim tvrtkama. Godine 2015. predano je na stalnu uporabu u Oružane snage 48 potpuno opremljenih borbenih oklopnih vozila PATRIA CRO 8x8, različitih inačica. Pokrenuta je primopredaja devet komada vozila kompletiranih podsustavima naoružanja i specijalne opreme, nabavljena je oprema za kompletiranje novih 45 vozila koja se planiraju uvesti u operativnu uporabu tijekom 2016. godine. Više u temi BOV Patria AMV 8x8 u Oružanim snagama RH (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,25392.msg432392.html#msg432392).

Haubice – PzH2000

U 2015. godini realizirana je nabava 12 operativnih samohodnih haubica kalibra 155 mm, jedne haubice za obuku vozača i dodatne tri haubice za pričuvne dijelove te simulator za obuku. Provedena je višemjesečna specijalizirana obuka posada za upravljanje haubicama te obuka mehaničara za održavanje podvozja i kupole haubica u školskim ustanovama OS SR Njemačke. Republika Hrvatska postala je punopravni član Projekta „PzH2000“ unutar programa kopnenih borbenih vozila NATO-ove agencije za potporu i nabavu te je potpisan ugovor između NATO-ove agencije i proizvođača „Krauss-Maffei Wegmann“ o servisu, modifikaciji i prilagodbi haubica PzH2000. U okviru ugovora realizirat će se i razvoj te implementacija novog sustava za upravljanje paljbom. Potpisan je ugovor s OS SAD-a o nabavi četiri kompleta HF/UHF radiouređaja. Osigurano je i devet vozila HMMWV za prednje motritelje, pet kamiona MAN nosivosti pet tona, pet kontejnera za elemente sustava za upravljanje paljbom (dva taktička operativna centra i tri središta za upravljanje paljbom). Više u temi Panzerhaubitze 2000 u Oružanim snagama RH (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,25155.msg432391.html#msg432391).

Nebojna motorna vozila – kamioni

Ministarstvo obrane sklopilo je sa Saveznim ministarstvom obrane Savezne Republike Njemačke, Dopunu broj 1 Sporazuma sklopljenoga 2013. godine o kupnji rabljenih nebojnih motornih vozila i kontejnera raspoloživih iz njemačkih Oružanih snaga. Sporazum omogućuje kupovinu do 580 različitih tipova vozila i opreme (vozila Wolf off-road, MAN kamioni i cisterne za gorivo).

Nastavno na nabavu 27 kamiona vojnog programa MAN 4x4 nosivosti 5 tona te 36 kontejnera-kabina (tip FM I i FM II) iz 2014. godine, u 2015. godini nabavljeno je 20 kamiona (MAN 4x4, 5 tona – 10 komada, MAN 6x6, 7 tona – 5 komada i MAN 8x8, 10 tona – 5 komada).

Osim primarnog financiranja opremanja i nabave iz obrambenog proračuna, opremanje Oružanih snaga realizirat će se i donacijama Vlade SAD-a putem programa ekonomske i vojne pomoći. Tako je u 2015. godini potpisan Amandman 1 LOA HR-B-IAA u vezi donacije šest vozila MRAP Maxx Pro Recovery (logistička vozila za izvlačenje oštećene tehnike).

Ostalo naoružanje i oprema

Na temelju ugovora s tvrtkom HS Produkt iz Karlovca tijekom 2015. godine nabavljeno je 3968 jurišnih pušaka, 200 bacača granata i 200 optičkih ciljnika.

Ugovorena je i isporučena određena količina drugih vrsta oružja, osobne i zaštitne opreme (lake puškostrojnice, automatske puške, spremnici streljiva i članci redenika, optički i laserski ciljnici, NBK oprema, kacige i borbeni prsluci) te je nabavljen veći broj zaštitne opreme za pirotehničare te specijalnih uređaja i opreme namijenjenih za opremanje EOD Voda inženjerijske pukovnije Hrvatske kopnene vojske u ukupnoj vrijednosti od 5.485.000,00 kuna.

U 2015. godini pokrenuta je nabava uređaja za pročišćavanje vode iz materijalnih viškova Oružanih snaga SAD-a.

Naoružanje i vojna oprema Hrvatske ratne mornarice

Opremanje Hrvatske ratne mornarice bilo je usmjereno na početak gradnje obalnih ophodnih brodova, osposobljavanje i modernizaciju radarskog sustava Enhanced Peregrine.

Obalni ophodni brodovi

Na temelju Ugovora s Brodogradilištem specijalnih objekata (BSO) d.o.o. Split, potpisanoga u 2014. godini, započelo se s gradnjom pet obalnih ophodnih brodova (prototip + četiri broda u seriji) za potrebe Obalne straže Republike Hrvatske u nadzoru i zaštiti prava i interesa Republike Hrvatske na moru te povećanja sposobnosti zaštite unutarnjih morskih voda, kao i provedbe ratnih zadaća borbene i logističke potpore. Planirani završetak gradnje brodova je do kraja 2018. godine u ugovorenom iznosu od 396.094.250,00 kuna.

Ugradnja navigacijskih radara (X i S područje) na raketne topovnjače RTOP-41 i RTOP-42

Na temelju ugovora s tvrtkom „Pomorski centar za elektroniku“ d.o.o., Split započela je ugradnja navigacijskih radara na raketne topovnjače RTOP-41 „Vukovar“ i RTOP-42 „Dubrovnik“. Završetak ugradnje i primopredaja očekuju se do kolovoza 2016. godine.

Ostala oprema

Nastavljene su aktivnosti opremanja postrojbi Hrvatske ratne mornarice s roniteljskim sredstvima i opremom te opremanja protuminskih ronitelja (PMD) brodicom na napuhavanje i temeljnom osobnom opremom.

Radi sudjelovanja broda ŠB-72 „Andrija Mohorovičić” u humanitarnoj operaciji pomoći i spašavanja imigranata na području Mediterana provedeno je opremanje broda opremom za spašavanje iz mora.

Naoružanje i vojna oprema Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane

Aktivnosti su bile usmjerene na završetak kapitalnog remonta i nadogradnje 12 borbenih aviona MiG-21, izradu „Studije razvoja sposobnosti zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske višenamjenskim borbenim avionom“, ispitivanje potencijalnih opcija opremanja helikopterima zapadne proizvodnje te nabavu letačke i padobranske opreme.

Borbeni avion MiG-21

Na temelju zaključka Vojnotehničkog savjeta Ministarstva obrane u studenome 2012. godine o zadržavanju aviona MiG-21 u uporabi, u prvoj polovici 2013. godine proveden je postupak nabave, a 9. srpnja 2013. sklopljen ugovor s ukrajinskom tvrtkom „Ukrspecexport“, kojim je ugovorena nabava, remont i nadogradnja pet aviona MiG-21 te remont i nadogradnja postojećih sedam aviona MiG-21.
Nakon provedenog remonta i modernizacije izvršen je prijam svih 12 aviona te se Projekt nalazi u fazi dvogodišnjeg jamstvenog roka.

„Studija razvoja sposobnosti zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske višenamjenskim borbenim avionom“

U skladu s Dugoročnim planom razvoja potrebno je utvrditi mogućnost zadržavanja sposobnosti borbenog zrakoplovstva, uključujući i multinacionalni pristup njezinu održavanju. Ministar obrane donio je 8. kolovoza 2015. odluku o izradi „Studije razvoja sposobnosti zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske višenamjenskim borbenim avionom“, na temelju koje je ustrojeno stručno Povjerenstvo te je Studija izrađena.

Ispitivanje potencijalnih inačica opremanja helikopterima zapadne proizvodnje

Ispitivanje potencijalnih opcija opremanja helikopterima zapadne proizvodnje provodilo se kroz dva zasebna procesa.

Prvi proces je vezan za doniranje 16 komada izvidničko-jurišnih helikoptera OH-58D Kiowa Warrior od Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država.

Drugi proces vezan je za razmatranje mogućih opcija zamjene postojeća 24 ruska transportna helikoptera tipa Mi-8/171 transportnim/višenamjenskim helikopterima zapadne proizvodnje.



Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on May 15, 2016, 10:06:00 pm
Upravljanje materijalnim resursima I

Upravljanje materijalnim resursima II

Strateške zalihe i zbrinjavanje viškova ubojitih sredstava (UbS)

Pričuve ubojitih sredstava, klasičnih, raketnih i minsko-eksplozivnih sredstava, skladište se u 13 vojno-skladišnih kompleksa (VSK), od čega je šest perspektivnih i sedam neperspektivnih.

Jedan vojno-skladišni kompleks (ZAHUM Grobnik) služi za privremeno skladištenje ubojitih sredstava koje koristi Agencija Alan d.o.o., Zagreb za potrebe prikupljanja ubojitih sredstava namijenjenog prodaji.

Oružane snage čuvaju, skladište i održavaju ukupno 23 724 tona ubojitih sredstava od kojih su 4800 tona perspektivna, dok su 18 924 tone viškovi i neperspektivna ubojita sredstva. Kroz postupke i procese nadzora i ispitivanja, sredstva se održavaju u ispravnom stanju.

Proveden je postupak revitalizacije protubrodskoga raketnog sustava RBS 15B, kojim su opremljene raketne topovnjače, čime su stvoreni uvjeti za zadržavanje raketnog sustava u operativnoj uporabi Hrvatske ratne mornarice.

Također je izvršen remont, s ciljem produljenja vijeka uporabe, zrakoplovnih raketa R-60 MK čime je osigurano nesmetano provođenje zadaća nadzora zračnog prostora Republike Hrvatske.
Zbrinuto je 2050 tona neperspektivnih i starih ubojitih sredstava tehnikama industrijske demilitarizacije, uništavanjem detonacijama i spaljivanjem te prodajom inozemnim kupcima i donacijama drugim državama.

Za potrebe zbrinjavanja neperspektivnih ubojitih sredstava Vlada Sjedinjenih Američkih Država donirala je financijska sredstva putem nevladine organizacije ITF Enhancing Human Security u iznosu od jednog milijuna američkih dolara. Do sada je realizirano oko 70% donacije na poboljšanje tehničke sigurnosti skladišta u kojima se čuvaju ubojita sredstva, a kompletna realizacija donacije očekuje se u 2016. godini.

Opskrbna materijalna sredstva

Nabavljeno je 8565 kompleta prikrivne odore u tri inačice (zelena boja, modra boja i pustinjska boja u digitalnom tisku), 2500 kompleta odora vodonepropusnih i paropropusnih u dvije inačice (zelena i modra boja u digitalnom tisku), 14 471 par vojničkih čizama, 720 pari čizama za pripadnike Hrvatske ratne mornarice, 2350 borbenih modularnih prsluka, 3700 vreća za spavanje, 5670 komada vojničkih naprtnjača te 2000 komada transportnih torbi. Za potrebe opremanja časnika i dočasnika u sve tri grane Oružanih snaga nabavljeno je 3267 kompleta službenih i svečanih odora, dok je za potrebe opremanja dragovoljnih ročnika nabavljeno 1600 kompleta borbenih odora (model N) te 4500 hlača (model N) za potrebe opremanja pričuve.

U suradnji s Tekstilno-tehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu razvijena je i u Oružanim snagama testirana crna kratka jakna u dvije inačice. Nastavljeno je opremanje taborskom opremom, pri čemu valja naglasiti nabavu četiri šatora (model Alaska) opremljena sustavima za grijanje i hlađenje, sustavom rasvjete i podnicama.

Komunikacijsko-informacijski sustavi (KIS)

Nabavljena su računala i ostale računalne opreme u cilju zanavljanja postojeće zastarjele opreme te mrežna oprema za modernizaciju komunikacijsko-informacijske infrastrukture.

Za potrebe projekata „Borbeno oklopno vozilo Patria“ i „Panzerhaubitze 2000“ nabavljena je radio komunikacijska oprema te se kontinuirano osigurava oprema za potrebe stacionarnog i razmjestivog komunikacijsko-informacijskog sustava. Nastavljena je nadogradnja i unaprjeđenje informacijskih sustava koji podupiru postojeće poslovne procese.

Nabavljene su potrebne licence programskih alata i sistemskog softvera za redovito funkcioniranje i odvijanje poslovnih procesa. Unaprijeđen je sustav uredskog poslovanja implementacijom modula kolanja elektroničkih dokumenata (EL-DOK) unutar Ministarstva obrane i Oružanih snaga, čime su ubrzani poslovni procesi unutar sustava i postignuta je ušteda u sustavu uredskog poslovanja.

Izrađena je projektna dokumentacija za konsolidaciju mrežnih domena, imeničkih servisa, upravljanja identitetima i pravima pristupa. Izrađeno je projektno rješenje za građevinsko uređenje redundantnog podatkovnog središta. Redundantno podatkovno središte omogućit će neprekidnost rada informacijskih sustava Ministarstva obrane i Oružanih snaga u slučajevima havarije. Osigurana je provedba tečajeva i dodatno osposobljavanje za potrebe djelatnika komunikacijsko-informacijskog sustava Ministarstva obrane i Oružanih snaga putem ugovornih dobavljača te na CISCO i Microsoft akademiji u okviru Hrvatskoga vojnog učilišta „Dr. Franjo Tuđman“.

Postignuta je viša razina sigurnosti komunikacijsko-informacijskog sustava te dodatnim opremanjem i normativnim uređenjem i obrana informatičkog prostora.

Vojne lokacije i građevine

Uredbom o vojnom graditeljstvu omogućeno je efikasnije obavljanje poslova projektiranja, građenja, uklanjanja, izdavanja dozvola za građenje i uporabu vojnih građevina posebnog karaktera i posebnih vojnih građevina.

Ministarstvu obrane dana je mogućnost vođenja registra i katastra vojnih lokacija i građevina, a inženjerijskim postrojbama Oružanih snaga ovlast izvođenja radova na pojedinim vojnim građevinama.
Nekretnine kojima upravlja Ministarstvo obrane

Na temelju Odluke ministra obrane o popisu imovine i obveza na dan 31. prosinca 2015., proveden je popis stanova, garaža i poslovnih prostora kojima upravlja Ministarstvo obrane, kao i vojnih nekretnina na način da je izvršen fizički pregled svih nekretnina.

Slijedom toga, Ministarstvo obrane na dan 31. prosinca 2015. upravljalo je s ukupno 2512 nekretnina (Vojne nekretnine 227, Stanovi 2253, Garaže 26, Poslovni prostori 6).

Vojne građevine

Na vojnim lokacijama provode se rekonstrukcije i adaptacije postojećih građevina te izgradnja novih, a u cilju okrupnjavanja i centralizacije smještajnih, upravnih, obučnih i logističkih kapaciteta za redovito funkcioniranje Ministarstva obrane i Oružanih snaga. U cilju realizacije navedenog, značajnija ulaganja vršena su na sljedećim lokacijama:

> Nastavljena su ulaganja u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“ u Petrinji tako da su završene dvije smještajne građevina kapaciteta 300 osoba, izgrađeno pralište za BOV i završena je I. faza, a započeta II. faza rekonstrukcije infrastrukture nužna za nove građevine. U cilju zadovoljavanja nužnih sadržaja u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“, sklopljen je ugovor za izgradnju nove građevine u kojoj će se provoditi obuka Hrvatske kopnene vojske
> Pokretanjem novih studijskih programa na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“ u Zagrebu pojavila se potreba za većim smještajnim i učioničkim kapacitetima. Nastavljeno je rekonstruiranje i adaptacija postojećih građevina naročito vodeći računa o poboljšanju energetske učinkovitosti, u skladu sa zahtjevima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, tako da su obnovljene tri građevine za potrebe smještaja kadeta, polaznika vojnih škola i ureda. Djelomično su obnovljene još četiri građevine za potrebe smještaja polaznika studijskih programa, učioničkih kapaciteta i ureda
> U cilju poboljšanja i povećanja skladišnih kapaciteta ubojitih sredstava nastavljeni su radovi na izgradnji 10 skladišnih građevina u Vojno skladišnom kompleksu „Hrvatski Ždral“ u Doljanima
> U sjedištu Ministarstva obrane koje uključuje i Glavni stožer Oružanih snaga nastavljena je rekonstrukcija vanjske ovojnice i strojarskih instalacija u cilju podizanja kvalitete energetske učinkovitosti i ušteda na troškovima energenata
> U Zrakoplovnoj bazi „Pleso“ nastavljeni su radovi na izgradnji novog položaja dežurnog borbenog dvojca koji financira „Zračna luka Zagreb“ d.o.o., kao zamjenu za izdvojeno zemljište na kojemu se gradi novi terminal međunarodne zračne luke
> Na temelju nominacije Zrakoplovne baze „Zemunik“ za prihvat vojnih zrakoplova Hrvatskog ratnog zrakoplovstva te zrakoplova zračnih snaga partnerskih država započeta je rekonstrukcija građevina.

Osim navedenoga, ulagalo se i u druge manje zahtjevne građevine u vojarnama „Vargarola“ u Puli, „Andrija Matijaš Pauk“ u Kninu, „Knez Trpimir“ u Divuljama i hotel „Zagreb“ u Splitu.


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: dzumba on May 16, 2016, 08:34:41 pm
Quote
Oružane snage čuvaju, skladište i održavaju ukupno 23 724 tona ubojitih sredstava od kojih su 4800 tona perspektivna, dok su 18 924 tone viškovi i neperspektivna ubojita sredstva. Kroz postupke i procese nadzora i ispitivanja, sredstva se održavaju u ispravnom stanju.

Испада да су 2/3 убојних средстава вишак или су неперспективна. Одкуда толико?


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: leut on May 21, 2016, 10:11:12 am
Upravljanje financijskim resursima

Izvorni Financijski plan Ministarstva obrane za 2015. godinu donesen je u prosincu 2014. godine te je iznosio 4.272.934.500 kuna. Izvorni Plan mijenjan je u skladu s Izmjenama i dopunama Državnog proračuna Republike Hrvatske i dobivenim suglasnostima Ministarstva financija te je u konačnici iznosio 4.394.345.700 kuna. U usporedbi s 2014. godinom, udio obrambenog proračuna u BDP-u povećan je za 0,01% (s 1,30% na 1,31% BDP-a).

[attachment=1]
Izvršenje Financijskog plana Ministarstva obrane za 2015. godinu prema modificiranom računovodstvenom načelu, prema kojem se rashodi priznaju na temelju nastanka poslovnog događaja iznosi 4.298.929.759 kuna.

[attachment=2]
Prema NATO metodologiji prikaza strukture izvršenja financijskog plana, troškovi za
vojno osoblje iznose 57,16%, za civilno osoblje 5,86%, operativni troškovi i održavanje su
22,70%, troškovi opremanja i izgradnje 14,24%, a troškovi istraživanja i razvoja 0,03% ukupnog
Financijskog plana u 2014. godini.

[attachment=3]
Troškovi vojnog i civilnog osoblja prema NATO metodologiji razlikuju se od rashoda za
zaposlene po ekonomskoj klasifikaciji u financijskom planu, jer osim plaća, doprinosa na plaću i
ostalih rashoda za zaposlene, obuhvaćaju i naknade zaposlenima, troškove za hranu, troškove za
odjeću i obuću.

[attachment=4]


Title: Re: Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i stanju u OSRH
Post by: Kubovac on January 09, 2023, 05:45:27 pm
Kratki rezime najvažnijih događaja u MORH-u i OSRH u 2022.godini koju su obilježili veliki modernizacijski projekti, nove misije i međunarodne vježbe...

https://www.youtube.com/watch?v=J5M1RCoWpdc