PALUBA

Vojna istorija => Brodovi => Topic started by: duje on August 31, 2012, 05:51:31 am



Title: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 05:51:31 am

Malo je ljudi svjesno toga da su jedino američke podmorničke snage potpuno uspjele u podmorničkoj ofanzivi, da su američke podmornice uspjele u onom u čemu nisu uspjeli njemački U-Booti, da sasvim prekinu saobračajnice  potrebne za život jednog naroda. Da atomska bomba nije bačena, Japan bi svejedno bio osuđen na poraz jer su gotovo svi brodovi koji su dopremali najvažnije zalihe bili potopljeni. Premda su i avioni i površinski brodovi, mine položene od američkih podmornica, te britanske i nizozemske podmornice odigrale svoju ulogu, priznanje za lavji dio potopljene japanske tonaže pripada američkim podmornicama.

Dobar dio tog uspjeha ima se pripisati nevjerojatnom propustu Japana kroz veći dio rata da poduzme odgovarajuće mjere radi zaštite svoje trgovačke flote. To je bila gruba greška kojoj je bio ravan samo isto tako nevjerojatan propust što se velika i dobro opremljena podmornička snaga nije upotrijebila protiv američkog i savezničkog brodovlja, koje je pružilo isto tako važnu podršku ratu na Pacifiku. Ali veliki dio uspjeha ima se pripisati visokoj kvaliteti američkih podmornica i podmorničara;  uprkos japanskoj doktrini koncentriranja svojih podmornica u zadatku potapanja neprijateljskih brodova, Amerikanci su bili ti koji su postigli mnogo veći broj podmornicama potopljenih neprijateljskih brodova. Američki uspjeh u podvodnom ratovanju je tim značajniji ako uzmemo u obzir da su američka torpeda (poput njemačkih) u prvim mjesecima rata imala zastrašujući procent kvarova. Prošla je gotovo čitava godina dana rata na Pacifiku, prije nego što su Amerikanci napravili podesno, smrtonosno i pouzdano oružje za svoje podmornice.

Čak i više nego kod nosača aviona i razarača, američki je ratnodobni  standardni  projekt podmornice bio primjer procesa proizvodnje mnogo malih eksperimentalnih klasa u mirno vrijeme, uz nihovo iskušavanje, a zatim sjedinjavanje najboljih osobina u standardni projekt podmornice koji će se moći masovno proizvoditi kad se ukase hitna potreba.


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 05:55:28 am
Pri izbijanju rata SAD su imale dosta podmornica građenih za vrijeme ili neposredno poslije prvog svjetskog rata. To su bile klase “O”, “R” i “S” koje su bile od neke koristi, osim za školovanje kadrova; neke su  podmornice iz klase “R” i “S” bile prebačene u britansku mornaricu za istu svrhu. Jedan od glavnih njihovih nedostataka bio je taj što su imale posve nedovoljan akcioni radijus za Pacifik, pa ni malo ne iznenađuje što su Amerikanci bili toliko impresionirani njemačkim podmorskim krstaricama iz prvog svjetskog rata, da su nastojali usvojiti projekt za svoje svrhe. Pošto su Japanci radili isto to, zanimljivo je razmotriti razlike i sličnosti među podmornicama koje su evoluirale i na jednoj i na drugoj strani od iste polazne točke.


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:00:01 am
Premda su ranije međuratne američke podmornice prvobitno dobivale za svoju oznaku određeni broj pred kojim je stajalo slovo “V”, jednostavnije je da o njima govorimo prema njihovim imenima riba koja su dobile kasnije. Baracuda i dvije njezine blizankinje(Bass i Bonita), poput većine njihovih nasljednica, bile su velike podmornice kod kojih se više važnosti polagalo na akcioni radijus i nadvodnu brzinu nego na brzo zaronjavanje i podvodno dejstvovanje, čemu se posvećivala veća pažnja kod većine evropskih podmornica


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:05:59 am

Slijedeća podmornica sagrađena u Americi bila je glomazni Argonaut, opremljena s dva topa od 152mm, a projektirana za minopolagača. Nju su slijedile dvije slične jedinice(Narwhal i Nautilus), koje doduše nisu bile projektirane za polaganje mina, pa su umjesto toga  nosile više torpednih cijevi. Ove su podmornice, poput svih ranijih američkih podmornica imele pogon istog tipa njemačkih dizel  motora koji su upotrebljavale i američke krstarice. Zatim je došla podmornica Dolphin, što baš nije bio uspješan pokušaj da se postignu najbolje kvalitete ovih velikih jedinica na manjoj istisnini.


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:09:22 am

Slijedeće jedinice iz klase Cachalot još su više reducirale svoje dimenzije, ali  su bile uspješnije. Njihov trup je bio zavarivan, a to je  tehnika  građenja u kojoj su bili Amerikanci dobrano ispred drugih.Time su podmornice dobivale jaći trup a manu težinu.
Podmornice ove klase bile su prilično malene, ali  su ipak pokazale da podmornice od 1.500t mogu uspješno operirati na Pacifiku.


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:16:19 am

Njihove nasljednice iz klase Porpoise, tri tipa:(P-1: SS-172, SS-173 )(P-3: SS-174, SS-175)(P-5: SS-176, SS-177, SS-178, SS-179, SS-180, SS-181), bile su nešto veće, a primjenile su jednu od najvažnijih komponenti buduče standardne ratnodobne podmorrnice. To je bi dobar, pouzdan, lagan i snažan dizel motor domaće proizvodnje. Kao rezultat jednog mornaričkog natječaja za projekt, čak su četiri tvrtke gradile uspješne mašine te vrste.

P-1
P-3


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:19:34 am
Klasa Porpoise:

P-5


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:20:34 am
 Klasa Porpoise:

P-5


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:24:36 am
Podmornice klase Salmon i Sargo imale su nešto veću nadvodnu brzinu i jaču torpednu opremu, ali ponešto kmpliciran pogonski uređaj za nadvodnu vožnju, jer su upotrebljavale i dizel motore sa zupčastim prijenosom i dizel-električni pogon, osim četiri podmornice koje sui male samo dizel-električni pogon. Za razliku od slijedečih klasa Tambor i Gar podmornice sui male direktni pogon, ali to je bilo odstupanje od glavne linije američkog podmorničkog razvoja.

Salmon klasa:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:25:51 am

Salmon klasa:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:27:38 am
Klasa Sargo:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:29:59 am

Sargo klasa:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:54:35 am

Klasa Tambor:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:55:21 am

Klasa Tambor:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:57:21 am

Klasa Gar:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 06:58:05 am

Klasa Gar:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on August 31, 2012, 08:08:30 pm

Klasa Mackerel: SS-204 i SS-205

TT podaci:

-Deplasman: 800/1165t
-Dužina: 72,82m
-Širina: 6,585m
-Gaz- 4,0m
-Pogon: dizel-električni  1.700/1.500KS
-Brzina: 14,5/9čv
-Akcioni radijus: 7.400NM/10čv
-Dubina ronjenja: 76m
-Posada: 4+34
-Naoružanje: 6x533m (12 trpeda), top 1x76mm


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:20:01 am
Klasa Gato (77kom od toga 20kom izgubljeno u WW II) kojoj je pripadala i podmornica Ray, bila je projektirana i prve  jedinice naručene prije nego što su SAD stupile u rat. Taj projekt bio je usvojen kao  standardni, pa je najzad bilo naručeno preko dvjesto takvih podmornica. One sui male zavareni trup, izvrsne dizel motore i snažno torpedno naoružanje, usavršeno u prethodnim klasama, uz to i akcioni radijus i veliku nadvodnu brzinu, što  su sve bitni preduvjeti za uspješno ratovanje na Pacifiku. I kod njih se posvećivala veća pažnja stanovanja i udobnosti  posade nego kod podmornica bilo koje druge zemlje. Kao što je poznato, sve podmornice (dok se nisu pojavile nuklearne) imale su stješnjene  i  neudobne prostorije. Pa ipak se veći  komfor američkih posada isplatio, jer su time bila omogućena dulja patroliranja.
Ove velike podmornice nisu tako brzo zaronjavale, ili tako dobro manevrirale pod vodom kao njemačke ili  britanske, no one su imale i manju potrebu za takvom taktikom.
Japanske protupodmorničke snage nisu bile tako brojne i tehnički  dotjerane kao one u Njemaca i Talijana. Artiljerijsko naoružanje je znatno variralo. Glavno oružje je variralo između kalibra 76, 102 i 127mm, premda je ovaj potonji bio najuobičajeni tip. Često je jedan top od 20mm, ili više takvih, bio nadopunjen topom od 40mm. Radar je postepeno postao jedan od najvažnijih dijelova podmorničke opreme, pa je i velik broj “ulova” bio postignut mudroom upotrebom te naprave.  Kasnije su jedinice te klase, počev od podmornice Balao, dobile deblji trup da bi mogle dublje roniti, a jedna nova klasa podmornica grupe Tench promijenila je osnovni projekt savim malo, jer nije bilo potrebno da se mijenja tip koji se pokazao tako idealnim za predviđenu svrhu.  Poslije rata bile su prihvaćene nove ideje o projektiranju podmornica, pa su mnoge jedinice ovih klasa bile preinačene prema novoj formuli “Guppy” (Greater underwater propulsion power – što veća podvodna brzina), s hidrodinamičnim trupom za podvodnu brzinu, i jaćim električnim motorima, i s većom snagom baterija. Međutim, podmornice klase Gato i Tench već su bile vrlo dobro izvršile svoj osnovni zadatak – doprinos porazu Japana.

TT podaci za Klasu Gato:
-Deplasman: 1.525/2.424t
-Dužina: 95,05m
-Širina: 8,31m
-Gaz: 5,2m
-Pogon: dizel-električni  5.400/2.740KS
-Brzina: 21/9čv
-Akcioni radijus: 11.000NM/10čv
-Dubina ronjenja: 90m
-Posada: 6+54
-Naoružanje: 10x533mm (24 torpeda), top 1x76mm, 1x40mm Bofors, 1x20mm Oerlikon


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:22:28 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:26:22 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:31:14 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:33:15 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:34:51 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:36:19 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:37:56 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:39:25 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:42:49 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:44:39 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:46:02 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:47:34 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:49:22 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:50:43 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 01, 2012, 05:52:36 am
Klasa Gato:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 02, 2012, 05:13:46 am
Izgrađeno je 29kom-Wikipedija (neki podaci kažu 30km, a pojavljuju se 33 imena podmornica te klase??       uboat.net), stornirana je izgradnja 51kom tih podmornica.


TT podaci za klasu Tench:


-Deplasman: 1.570/2.416t
-Dužina: 95m
-Širina: 8,3m
-Gaz: 5,2m
-Pogon: dizel-električni 5.400/2.740KS
-Brzina: 20,25/8,75čv
-Akcioni radijus: 11.000NM/10čv
-Dubina ronjenja: 120m
-Posada: 10+71
-Naoružanje: 10x533mm (28 torpeda), top 1x127mm, 1x40mm Bofors, 1x20mm Oerlikon


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 02, 2012, 05:16:18 am
Tench klasa:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 02, 2012, 05:27:07 am
Klasa Tench:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 02, 2012, 05:28:43 am
Klasa Tench:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 02, 2012, 05:31:15 am
Tench klasa:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 02, 2012, 05:36:02 am
Klasa Tench:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on September 02, 2012, 05:37:59 am
Klasa Tench:


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: U-Serb on September 08, 2012, 02:51:06 pm
Jako je nezahvalno praviti paralelu izmedju americkih i nemackih podmornica.

Slozio bih se da su americke podmornice, delimicno uspele u onome sto nemacke nisu,
ali Japan je vec od proleca 1944. na kolenima, tako da bi i bez americkih podmornica ostao bez
snabdevanja. Mora se priznati da su podmornice potopile polovinu od upupne tonaze japanske
trgovacke mornarice, ali sam siguran da bi Saveznici imali isti rezultat i bez ijedne podmornice.

Americka premoc u nosacima je bila ogromna i avioni su pustosili po svim morima.

Da ne ulazim u to koliko je bila strasna surovost "civilizovanih" americkih podmornicara
prema prezivelim brodolomnicima...

Ono sto, licno meni, daleko vise upada u oci su uspesi americkih podmornica
protiv kapitalnih brodova japanske mornarice.

Tu je prilican spisak velikih, malih, eskortnih nosaca, bojni brodova, teskih i lakih krstarica, razaraca....
Japance je posebno tesko pogodilo potapanje nosaca.

Americke podmornice su Japancima zadale neke od najbolniji udaraca posle Midveja. Konkretno, tokom bitke za Marijanska ostrva
 i neposredno nakon iskrcavanja na Filipine...

Opet bih tu potencirao tehnolosku prednost Amera u odnosu na Japance. Konkretno mislim na sistem nisanjenja, tj.
Mark III Torpedo Data Computers (TDC) i naravno, veliku upotrebu radara.

Definitivno zanimljiva tema kojoj treba posvetiti vise paznje.


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on October 16, 2012, 05:05:53 pm
-Argonaut 1944
-Snaper 1937


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on October 16, 2012, 05:09:08 pm
-Balao klasa
-Sargo klasa


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: duje on October 18, 2012, 05:33:38 pm
-Podmornica USS Flier SS25


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: Dreadnought on June 03, 2019, 04:52:37 pm


USS Gato


https://youtu.be/7VVo24zH4r0


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: Dreadnought on August 24, 2019, 08:49:19 am


Quote
U.S.S. Barb, the submarine that sank a train.



https://youtu.be/PKklyvxw8QU


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: Dreadnought on November 13, 2019, 10:04:21 am

Pronađena je podmornica USS Grayback (SS-208) (https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Grayback_(SS-208)) (Tambor-class)

...

 
80 mornara krenulo u misiju i više se nikada nisu vratili!
Sad je konačno otkriveno šta im se dogodilo



Istraživač Tim Tejlor pronašao je podmornicu, za kojom se tragalo 75 godina, a ujedno sa njom i poslednje počivalište 80 američkih mornara.

Tejlor, vođa projekta posvećenog pronalaženju 52 nestale američke podmornice tokom Drugog svetskog rata, kaže da je njegov tim pronašao “USS Grejbek” kod obale Okinave.


[attachment=2]


Podmornica, koja je potopila više od deset japanskih brodova i spasila grupu oborenih američkih pilota, napustila je Perl Harbor 28. januara 1944, radi svoje 10 misije. Nikada se nije vratila.

Japanski podaci koji su nakon rata prevedeni pokazali su da je podmornicu pogodila avionska bomba teška 227 kilograma. Takođe su navedene koordinate, ali je tek prošle godine japanski istraživač Jutaka Ivasaki, koji sarađuje sa Tejlorovim timom, otkrio da je jedna brojka pogrešno prevedena.


[attachment=1]


Ubrzo je otkriveno da je “Grejbek” pogođen 160 kilometara dalje od lokacije na kojoj se vodio. Tejlorov tim je pretražio područje uz pomoć autonomnih podvodnih dronova.

Kad im se pokvario glavni podvodni uređaj pretposlednjeg dana ekspedicije tim se pripremio da ode, ali su ih potom podaci sa njega odveli do podmornice.

"Bilo je neverovatno. Svi su bili uzbuđeni. A onda shvatite da je tu sahranjeno 80 ljudi i to je otrežnjavajuće iskustvo", rekao je Tejlor.

Džon Bin iz Vontoa u Njujorku dobio je ime po svom ujaku koji je poginuo na “Grejbeku”. Bio je zapanjen kad je čuo da je podmornica konačno pronađena.

"Voleo bih da su mi roditelji još živi da vide ovo, jer bi sigurno bili veoma srećni", rekao je Bin.


izvor (https://www.kurir.rs/planeta/3357053/pronadjena-podmornica-koja-je-nestala-pre-75-godina-80-mornara-krenulo-u-misiju-i-vise-se-nikada-nisu-vratili-sad-je-konacno-otkriveno-sta-im-se-dogodilo-video)


https://youtu.be/z1qRy8nAz1c

 


Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: Dreadnought on July 29, 2020, 08:45:14 am


Quote
Today, she’s permanently berthed in Cleveland, Ohio, where she serves as a museum ship. She belongs to the Gato class—one of the most famous U.S. submarine classes of World War II, comprising 77 ships.



https://youtu.be/MFaijupeg5I



Title: Re: Američke podmornice u II. svjetskom ratu
Post by: Dreadnought on July 29, 2020, 10:34:38 am


Quote
Today finds the USS Batfish at rest in a memorial park in Muskogee, Oklahoma, where she serves as a museum ship.

The Balao-class submarines became a real nightmare for the Japanese Navy during World War II. Hunting both in packs and alone, they were not known to shy away from any target, whether it be an enemy oil tanker, large warship, or submarine.

But what was the story of submarine USS Batfish?



https://youtu.be/86W66hi1TfU