PALUBA

Vesti => Srbija => Topic started by: Rade on August 31, 2008, 08:30:19 pm



Title: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: Rade on August 31, 2008, 08:30:19 pm
Autor: Tanjug | 28.08.2008. - 19:05

Ministarstvo odbrane Srbije izradilo je Nacrt zakona o civilnoj službi, kojim se uređuje ostvarivanja prava na prigovor savesti osobama koje podležu vojnoj obavezi.

Nacrtom tog pravnog akta, koji je trenutno na javnoj raspravi uređuju se i prava i obaveze onih koji se upućuju na civilnu službu, kao i načini nadzora, finansiranja i izricanja kazni. Ministarstvo odbrane je dužno da regrutu u pozivu za uvođenje u vojnu evidenciju, lekarske preglede i odsluženje vojnog roka dostavi obaveštenje o njegovom pravu na prigovor savesti i postupak za ostvarivanje tog prava.
Pravo na prigovor savesti ne može ostvariti vojni obveznik koji je posedovao ili poseduje dozvolu za nošenje ili držanje oružja, koji je podnosio ili je podneo zahtev za nošenje ili držanje oružja. To pravo ne može da ostvari osoba koja je pravnosnažno osuđivan za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti ili za krivično delo ili prekršaje sa elementima nasilja koje se gone po privatnoj tužbi. Na prigovor savesti nema pravo ni osoba koji se bavio ili se bavi prodajom ili popravkom oružja ili municije, ali ni vojni obveznik koji je više puta prekršajno kažnjavan ili osuđivan za izazivanje ili učestvovanje u neredima i tučama i ako je registrovan kao vlasnik ili kolekcionar vatrenog ili trofejnog oružja.
Na prigovor savesti nema pravo ni osoba koja je ili je bila član lovačkog, streljačkog, streličarskog ili drugog kluba, društva ili udruženja koje u svojim aktivnostima ima upotrebu hladnog ili vatrenog oružja. To pravo ne može da ostvari ni vojni obveznik za koga se utvrdi da je u podnetom zahtevu za civilnu službu dao neistinite podatke, navodi se u Nacrtu tog pravnog akta.

Regrut koji želi da se pozove na prigovor savesti podnosi pisani zahtev za civilnu službu sa potrebnim dokazima najkasnije u roku od osam dana od dana prijema poziva za odsluženje vojnog roka. Za planiranje, organizovanje, koordinaciju, kontrolu i sprovođenje civilne službe u Ministarstvu odbrane obrazuje se Centar za civilnu službu, o čijem formiranju odluku donosi ministar odbrane, navodi se u Nacrtu.
Po Nacrtu tog pravnog akta civilna služba traje devet meseci, u dužinu trajanja vršenja civilne službe uračunavaju se i neradni dani a civilna služba u rezervnom sastavu se planira i izvršava u jedinicama civilne zaštite i drugim snagama odbrane. U civilnu službu regrut se upućuje u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina, a najkasnije do kraja kalendarske godine u kojoj navršava 27 godina. Regrut može biti i pod posebnim uslovima upućen u civilnu službu, najkasnije do kraja kalendarske godine u kojoj navršava 30 godina.
Propise o načinu i postupku vršenja civilne službe donosi Vlada Srbije, na predlog ministara odbrane.

Predviđeno je i da se kaznom od 10.000 do 100.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana kazni za prekršaj osoba u civilnoj službi ako bez opravdanog razloga napusti civilnu službu, obuku i vežbu za vreme njenog trajanja ili ako otkrije službenu i poslovnu tajnu. Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana kazniće se za prekršaj regrut, osoba u civilnoj službi i osoba u rezervnom sastavu ako se u propisanom roku ne prijavi nadležnoj užoj unutrašnjoj jedinici Ministarstva odbrane kod koje se vodi u vojnoj evidenciji. Iste kazne predviđene su i za one koji namerno ili krajnjom nepažnjom načini materijalnu štetu organizaciji ili ustanovi u kojoj vrši civilnu službu i ako se neodgovorno i nasilnički ponaša prema odgovornom licu ili zaposlenima u organizaciji ili ustanovi gde služi.
Novčanom kaznom od 45.000 do 450.000 dinara kazniće se organizacija ili ustanova kada se utvrdi da za vreme trajanja civilne službe nije obezbedila uslove za njeno izvršenje ili nije obezbedila prava koja pripadaju osobi za vreme vršenja civilne službe. Novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara kazniće se organizacija ili ustanova kada se utvrdi da se za vreme trajanja civilne službe prema osobi u civilnoj službi postupalo na nedostojanstven, nehuman ili ponižavajući način.


Title: Novi propisi o služenju vojnog roka
Post by: Dreadnought on October 06, 2008, 11:01:26 am
Novi propis podmlađuje kasarne
-------------------------------
R. DRAGOVIĆ, 05.10.2008 18:29:30

MLADIĆI u Srbiji ubuduće će odlaziti u vojsku dve godine ranije - sa 19, dok će u poslednji voz za vraćanje duga domovini umesto u 35. godini života morati da se ukrcaju do tridesete. Iako će zbog toga vojnici u kasarnama biti nešto mlađi, rok za uvođenje u regrutnu evidenciju biće pomeren sa dosadašnjih 17 na 18 godina.
Ovo su samo neke od novina koje donosi Nacrt novog zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, čija je javna rasprava okončana pre desetak dana. Radna grupa Ministarstva odbrane trenutno razmatra predložena rešenja i primedbe građana i stručne javnosti, posle čega će precizirani nacrt biti upućen na usvajanje u Vladu Srbije.
Promene u rokovima uvođenja u vojnu evidenciju - što je prvi korak ka „zelenoj“ uniformi - gde će ubuduće momci biti „zavedeni“ sa 18 godina, pisci nacrta pravdaju problemima sa ličnim dokumentima. Registrovanje novopečenih regruta do sada je bilo otežano, jer momci od 17 godina nemaju obavezu da poseduju lične isprave.

Smanjena granica

Uz to, novo rešenje mladićima ostavlja više prostora za dugoročne planove, jer u vojsku mogu da odu odmah po izlasku iz školske klupe - već sa 19 godina. Praksa je pokazala da prag od 21 godine često ume da bude kamen oko vrata regrutima koji razmišljaju o stalnom zaposlenju, pa i - ženidbi.
Iako je i novim propisom predviđena granica do 27. godine za odlazak u vojnički stroj, obaveza služenja vojnog roka može u izuzetnim slučajevima biti produžena i još za tri godine. Podsećanja radi, taj „limit“ je do sada bio tri i po decenije života.
Nacrt, između ostalog, ukida i kategoriju ograničene sposobnosti za vojnu službu, koja je dovodila do čestih prekidasluženja vojnog roka. Privremena nesposobnost regruta može trajati najkasnije do 27. godine života, a lekarske komisije je do tada mogu svega dva puta odlagati. Trećeg puta donose odluku - regrut je sposoban ili nije. Menja se i tajming lekarskih pregleda koji će se ubuduće obavljati, umesto u 18. godini, šest meseci pre odlaska u kasarnu.
- Zakonom se predviđa i podela rezervnog sastava na aktivnu i pasivnu rezervu, što do sada nije bilo propisano - objašnjavaju u Ministarstvu odbrane. - Aktivna bi se popunjavala preko javno raspisanog konkursa i uz zaključenje ugovora na dve godine. Podoficiri i vojnici bi ovu vrstu ugovora mogli da obnavljaju do 45. godine, dok bi oficiri na ovoj dužnosti mogli da budu deset godina preko toga. Pasivnu rezervu čine svi građani koji imaju ratni raspored u Vojsci, državnim organima i civilnoj zaštiti.

Sabrani propisi

U MINISTARSTVU odbrane objašnjavaju da će novi zakon da otkloni sve protivrečnosti i manjkavosti dosadašnjih rešenja o vojnoj obavezi. Uz to, njegovo donošenje je uslovljeno donošenjem Zakona o odbrani, koji je usvojen krajem 2007. godine. U njemu će biti sabrani propisi koji su do sada bili rasuti u nekoliko zakona, uredbi i pravilnika.
Ukoliko narodni poslanici usvoje predložena rešenja, vojnici na civilnom služenju vojnog roka neće imati status vojnog lica, što znači da se na njih neće odnositi posebna pravila i dužnosti koji su rezervisani za njihove kolege „sa opasačem“. Civilno služenje vojnog roka je zadržano, a predviđeno je i da se o izvršenju vojne obaveze stara Ministarstvo odbrane.

I ŽENE U EVIDENCIJI
IAKO je Nacrt novog zakona o vojnoj obavezi zadržao staro rešenje prema kojem lepši pol ne podleže regrutnoj obavezi, predviđena je mogućnost da dame, ipak, budu u evidenciji rezervnog sastava. Na spisak „trećeg poziva“ žene će biti upisane prema stručnoj i radnoj osposobljenosti. Zakon predviđa da lepši pol može biti pozivan na vojne vežbe i vežbe civilne zaštite radi obučavanja za dužnosti u uslovima vanrednog ili ratnog stanja.

OBAVEZE
PRVI put su u zakonski tekst ušle i odredbe o materijalnoj i radnoj obavezi koje su do sada bile rasute po uredbama i drugim aktima. Ovim odredbama su definisane dužnosti građana i pravnih lica tokom ratnog i vanrednog stanja. Tiču se obaveza na radnom mestu, ali i ustupanju Vojsci njihovih stvari koje su od značaja za odbranu zemlje. Reč je pre svega o vozilima, građevinskim mašinama, plovnim objektima, uređajima veze, letilicama, magacinskim prostorima... sve do uređaja za štampanje i snimanje, kao i tegleće, jahaće i tovarne stoke.


Title: Из првила службе Војске Србије
Post by: Dreadnought on November 06, 2008, 03:20:36 pm
06/11/2008

Служимо Србији!

 Служимо Србији! Ова реченица, уместо некадашњих „служимо народу” и „служимо отаџбини” ориће се у касарнама или логоровањима на јавно изречене похвале „врло добро” и „одлично”.

Извршавање наређења без поговора

Припадници Војске Србије дужни су да извршавају наређења претпостављених која се тичу службе, осим када би извршење наређења представљало кривично дело.

Наређење се извршава без поговора, потпуно, тачно и на време.

Стој, пуцаћу!

На стражарским местима (ако елаборатом страже није другачије прописано), када стражар примети да се неко лице приближава стражарском месту, заузима заклон, узима оружје у став „на готовс” али га не пуни и гласно (да га лице које прилази може чути) командује „стој”. Ако лице које стражар зауставља не послуша и не стане на команду „стој”, већ се и даље приближава, стражар пуни оружје, односно доводи метак у цев оружја и јачим гласом командује „стој, пуцаћу!”. Ако се лице и даље приближава, стражар трећи пут јачим гласом командује „стој, пуцаћу!”, а ако не стане ни на трећи позив, отвара ватру у њега.

Шишање до главе

Лицима у резервном саставу, док су на дужности у Војсци Србије која траје до седам дана, дозвољава се ношење и дуже, неговане косе и браде. У случају појаве заразне болести надлежни старешина на положају команданта бригаде и вишем, на предлог санитетске службе, може наредити да се војници и војници у резерви шишају до главе.

Приватно обезбеђење уз проверу ВБА

Поједине објекте могу обезбеђивати и правна лица који имају лиценцу надлежног министарства владе у складу са законом о приватном обезбеђењу лица и имовине (агенција за обезбеђење). Проверу лица из агенција за обезбеђење објеката у организационим јединицама Министарства одбране и Војске Србије обавља комисија састављена од представника Војнобезбедносне агенције.

Ако будем заробљен…

Припадници Војске Србије дужни су да учине све да избегну заробљавање, а ако буду заробљени: себе сматрају само одсутним из своје јединице или установе и за своје поступке одговорни су властима Републике Србије; ни под којим условима не чине оно што би могло нанети штету Републици Србији; противнику не дају никакве податке, осим оних који су потребни да им се призна положај ратног заробљеника (име и презиме, чин, датум рођења, лични број или број матрикуле и показују легитимацију, књижицу или други документ на основу којег се утврђује идентитет и припадност Војсци Србије)…

Избор:Политика


Title: Re: Из првила службе Војске Србије
Post by: machak on November 06, 2008, 06:13:53 pm
Quote
Извршавање наређења без поговора
Quote
Стој, пуцаћу!
Quote
Ако будем заробљен…
Ово је пстало потпуно исто као у старом ПС.


Title: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Dreadnought on March 07, 2009, 02:32:23 pm
Сабља се љуби по пропису

07/03/2009
Долазак председника на бину уочи параде најављује се трубом, старешине носе заставу под углом од 45 степени, наводи се у новом Стројевом правилу ВС

Лице које прима сабљу подиже руке савијајући их у лактовима и прихвата ножницу, длановима окренутим нагоре, левом руком између гривне и рукохвата а десном руком око 10 центиметара од врха ножнице. Лице које предаје сабљу склања руке с ножнице, а лице које прима сабљу подиже је према глави, савијајући руке у лактовима, приноси је устима и љуби, а затим заузима став „мирно” са сабљом у ножници.

[attachment=1]
Повратак угледа и традиције војске (Фото Танјуг)

Овако ново Стројево правило Војске Србије регулише примопредају сабље која се старешинама уручује за изузетне резултате у школовању и стручном усавршавању и другим приликама. Оно што је минулих година заживело као пракса, тек сада је и формално регулисано поменутим документом. Иначе, ножница је прецизан и исправан израз за оно што већина грађана назива футролом и само једна од специфичних „војних” речи и израза који се могу наћи и у Стројевом правилу.

– Војска Србије донедавно је користила Стројево правило из 1979. године, дакле из времена док је још Јосип Броз Тито био жив. То правило користила је ЈНА, затим Војска Југославије, па Војска Србије и Црне Горе, као и Војска Србије неко време. Последњих година дошло је до великих организацијских промена у војсци, уведено је ново наоружање, што су, између осталог, разлози због којих је било крајње време за ново Стројево правило – каже генерал-мајор Драган Колунџија, начелник Управе за оперативне послове Генералштаба Војске Србије.

Пажљивијим посматрачима, познаваоцима оружаних снага и онима који нису заборавили детаље из времена када су служили војни рок, запало је за око да председник Србије Борис Тадић у последње време, као што је то било на вежби „Сретење 2009” у Новом Саду, приликом обиласка јединица поздравља руком иако је у цивилу. Наиме, раније је салутирање било нераскидиво везано за војна лица у униформама и с капом (шлемом) на глави. У ствари, реч је о примени новог Стројевог правила.

– Дочек је војна почаст која се указује лицу које долази у званичну посету јединици, приређује се онима којима је давање војних почасти прописано Правилом службе Војске Србије. Лице коме је приређен дочек, а то може бити и председник, обавља смотру јединице, поздравља руком, као и лица у његовој пратњи. Кад обави смотру јединице одлази на средину строја и поздравља га. На неки начин не би било умесно да војска личностима највишег ранга одређује да ли ће строј, или старешину који предаје рапорт, поздравити салутирањем или не. Стројево правило им даје ту могућност, па ако желе могу да је искористе – објашњава генерал Колунџија.

Овај документ регулише и да се почетак војне параде објављује артиљеријском паљбом, испаљивањем три плотуна из шест артиљеријских оруђа, али само приликом одржавања војне параде у Београду. Тренутак када председник Србије ступи на свечану бину објављује се трубним знаком „мирно” (три пута), затим оркестар интонира химну, командант параде предаје рапорт и, после одобрења, парада почиње.

У Стројевом правилу прецизно су регулисани и ставови и радње са државном заставом. Можда у текстуалном делу изгледају као градиво које мора да се „набуба” напамет, али уз фотографије које објашњавају сваки „потез” све је јасније. Како се наводи, заставник (официр) стоји у строју на десном крилу и држи државни заставу у десној, опруженој руци у вертикалном положају тако да се доњи крај копља налази код средине стопала десне ноге. На месту, заставом се поздравља на следећи начин: На команду „По-ЗДРАВ” или „Почасни по-ЗДРАВ” заставник десном руком подиже копље са заставом увис и шаком леве руке хвата копље одмах изнад шаке десне руке, затим хитро спусти десну шаку низ копље и избаци заставу испред себе под углом од 45 степени тако да подлактицу леве руке држи у хоризонталном положају наслоњену на груди, а шаку десне руке иза десног кука.

Стројево правило квалитетно је фотографски опремљено како би свакоме ко мора да га познаје било јасно какве радње треба да обави приликом поздрављања, са и без оружја и у многим другим ситуацијама. И лекторски је, наравно, обрађено, али се у њему налази специфична војничка терминологија. Занимљиво је да у њему Војска Србије као званичан назив за беретку користи реч бере, ту је израз „захођење” који подразумева окретање строја у покрету за 180 степени…


Извор: Политика



Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Rade on March 07, 2009, 02:41:43 pm
Krajnje je vreme da u naše dnevne novine uvedu stručnog lektora za članke u kojima se pominje VS...


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Brok on March 08, 2009, 01:40:18 pm
Ovo je po meni malo čudno, da civil pozdarvlja vojničkim pozdravom. Obuci uniformu pa pozdavljaj, kao što je to radio do skora vrhovni komadant ruskih oružanih snaga.

Jel`se u tom novom strojevom pravilu pominje i pozdravljanje bez kape (šlema), i jel`zaživelo to?


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Rade on March 08, 2009, 01:48:22 pm
Kod nas je primenjen SAD model, kada predsednik pozdravlja u civilu...
Takodje je uvedeno da se pozdravlja vojničkim pozdravom kada lice nema kapu na glavi, a za vreme obuke ne motra da se nosi kapa, ukoliko tematika ne zahteva da kapa bude na glavi.
Inače, reč "bere" u upotrebi je u Vojsci još od njenog uvodjenja, nigde se nije ni koristio termin "beretka"; "zahodjenje" je strojeva radnja koja je propisana još u Strojevom pravilu OS iz 1979. godine ( na strani 71), tako da ništa nije "lektorskije" obradjeno nego što je bilo... :)


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Brok on March 08, 2009, 02:19:57 pm
Ne razumem te uopšte, kako samo "lektptskije" obrađeno, ja vala nikada nisam pozdravljao (u JNA i VJ) bez kape, niti mi je ikada pozdravio civil rukom osim iz zezanja??

Imam još jedno pitanje (naravno ako se sme :)), jel se pozdravlja rukom i u zatvorenim prostorijama ili je ostalo po starom, mislim bez kape, verovatno se pozdravlja.
Evo primera, napravim problem i dođem na raport (ne znam sada u koliko se zvanično ide na raport zato što je radno vreme pomereno, ranije je bilo u 13:15 h) u svečanom odelu, kucam, ulazim u kancelariju, skidam kapu (bere) i pozdravljam u stavu mirno ili i u stavom mirno i rukom. I onda počinje ribanje. :D

Mada više iskustva imam sa "optužnim raportima". ;)

I kad kažem kapa onda mislim i na bere i na šapku i na šlem i druge vrste kapa.


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Rade on March 08, 2009, 03:17:23 pm
Kao što sam rekao, pozdravlja se i bez kape. U svim slučajevima kad ne nosiš kapu.
Ovo što sam naveo lektorsku obradu, odnosi se na članak iz Politike, gde novinar iznosi neka otkrića iz novog strojevog pravila, a koja su bila sadržana i u starom.... :)


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Nenad on March 08, 2009, 05:03:19 pm
Od kad su uveli da se pozdravlja i bez bere svi masu rukama ko ludi! Po meni bolje je po starom, ali ja se nista ne pitam, tako da... ;)


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Rade on March 08, 2009, 05:23:05 pm
Normalno je da je tako bilo bolje... ali šta se može, ne pitamo se ni ti ni ja... veži konja gde gazda kaže. :)

PS Najgore mi je kad vidim redara u pidžami kako pozdravlja rukom dežurnog koji je došao da obidje povečerje....


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: dizastr on March 08, 2009, 05:45:23 pm
Ja sam vec naviko na ovo! Jeste smesno kad nekog pozdravis u pidzami, al sto se mora nije tesko! ;)


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Brok on March 08, 2009, 09:17:42 pm
Quote from: Palubarac

PS Najgore mi je kad vidim redara u pidžami kako pozdravlja rukom dežurnog koji je došao da obidje povečerje....

Bravo, taman sam upravo to hteo da te pitam šta se radi u tom slučaju. Mada se mogu naći još gorih primera od vojnika u pidžami koji pozdravlja.

@dizastr

Lako je tebi na se navikneš jel nisi baš ni dugo u uniformi :), zamisli kako je nekom ZIK-u pred penzijom koji mora da se prilagođava na novo strojevo pravilo. Mada doživljavali smo već promene. Npr. obraćanje predpostavljenom sa druže na gospodine itd...itd... Ja u prvo vreme nisam mogao da zovem svoje predpostavljene gospodine baš nikako (u prelaznom periodu od nekoliko meseci bilo je dozvoljeno obraćanje i sa druže i sa gospodine), jedva sam se kasnije privikao na to pravilo. :)


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Rade on March 08, 2009, 09:19:39 pm
Pa dobro, neposredno pred uvodjenjegospode u vojsku, starešine su se medjusobno oslovljavale sa gospodine čisto šale radi... ali su kasnije morali da počnu tako da se obraćaju i iz obaveze... :)


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Brok on March 08, 2009, 09:40:59 pm
Ima tu još šale (možda si baš na to i mislio), pre smo se zvali drugovi ali smo bili gospoda (i to baš u pravom smislu reči), sada smo gospoda ali ne znamo zapravo šta smo. ;)


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Rade on March 08, 2009, 09:57:50 pm
Nisam na to mislio, nego su se stvarno iz zahebancije ljudi medjusobno oslovljavali sa gospodine...


Title: Uređivanje civilnog služenja vojske
Post by: Dreadnought on March 25, 2009, 04:02:39 pm
25. mart 2009.
Beograd -- Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru Predlog zakona o civilnoj službi, kojim se uređuje ostvarivanje prava na prigovor savesti. Vladinim predlogom, koji je izradilo Ministarstvo odbrane, uređuju se prava i obaveze onih koji se upućuju na civilnu službu, kao i načini nadzora, finansiranja i izricanja kazni.

Ministarstvo odbrane je dužno da regrutu, u pozivu za uvođenje u vojnu evidenciju, lekarske preglede i odsluženje vojnog roka, dostavi obaveštenje o njegovom pravu na prigovor savesti i postupak za ostvarivanje tog prava. Pravo na prigovor savesti ne može ostvariti vojni obveznik koji je posedovao ili poseduje dozvolu za nošenje ili držanje oružja, koji je podnosio ili je podneo zahtev za nošenje ili držanje oružja, navodi se u predlogu tog pravnog akta.

To pravo ne može da ostvari osoba koja je pravnosnažno osuđivana za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, ili za krivično delo ili prekršaje s elementima nasilja koji se gone po privatnoj tužbi. Na prigovor savesti nema pravo ni osoba koja se bavila ili se bavi prodajom ili popravkom oružja ili municije, protiv koje je pokrenut ili se vodi krivični postupak za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti.

To pravo ne može da ostvari ni vojni obveznik koji je više puta prekršajno kažnjavan ili osuđivan za izazivanje ili učestvovanje u neredima i tučama i ako je registrovan kao vlasnik ili kolekcionar vatrenog ili trofejnog oružja. Na prigovor savesti nema pravo ni osoba koja jeste ili je bila član lovačkog, streljačkog, streličarskog ili drugog kluba, društva ili udruženja koje u svojim aktivnostima ima upotrebu hladnog ili vatrenog oružja.

To pravo ne može ostvariti ni vojni obveznik za koga se utvrdi da je u podnetom zahtevu za civilnu službu dao neistinite podatke.

Regrut koji želi da se pozove na prigovor savesti podnosi pisani zahtev za civilnu službu sa potrebnim dokazima najkasnije u roku od osam dana od dana prijema poziva za odsluženje vojnog roka. Za planiranje, organizovanje, koordinaciju, kontrolu i sprovođenje civilne službe u Ministarstvu odbrane obrazuje se Centar za civilnu službu, o čijem formiranju odluku donosi ministar odbrane.

Centar za civilnu službu obavlja poslove koji se odnose na pripremu i izradu predloga podzakonskih propisa i drugih akata kojima se bliže uređuje civilna služba. Centar se stara i o organizovanju i vršenju civilne službe, o postupku vođenja evidencije osoba u civilnoj službi i rezervnom sastavu, kao i o kontroli i nadzoru planiranja, organizovanja i sprovođenja civilne službe.

Prema predlogu tog pravnog akta, civilna služba traje devet meseci, a civilna služba u rezervnom sastavu se planira i izvršava u jedinicama civilne zaštite i drugim snagama odbrane. U civilnu službu regrut se upućuje u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina, a najkasnije do kraja kalendarske godine u kojoj navršava 27 godina.

Izuzetno, regrut može biti pod posebnim uslovima upućen u civilnu službu najkasnije do kraja kalendarske godine u kojoj navršava 30 godina.

Izvor: Tanjug


Title: Re: Uređivanje civilnog služenja vojske
Post by: Dreadnought on March 29, 2009, 02:03:42 pm
Vojska Srbije uvodi stroži red u civilno služenje

Vojnici u civilu dirinče po firmama

28.03.2009.
Vojnike na civilnom služenju vojnog roka direktori nekih ustanova tretiraju kao kurire, potrčke. Šalju ih da obavljaju njihove privatne poslove. Angažuju ih, prema našim saznanjima, i na takvim poslovima kao što je pomoć u izgradnji vikendice. Ponekad, kako kaže pukovnik Goran Petković, zamenik načelnika Uprave za obaveze odbrane, nastoje da njihovim prijemom angažuju „besplatnu radnu snagu“. Pokrivaju upražnjena radna mesta, iako je predviđeno da se na njima nalaze osobe u stalnom radnom odnosu, te tom zloupotrebom ostvaruju materijalnu dobit.

Ima firmi koje pokušavaju da na svakih devet meseci angažuju novog vojnika pravnika kojem isplaćuju zagarantovanu vojničku platu 1.400 dinara.
 
- Ako bismo to dopustili, to bi bio robovski odnos - kaže pukovnik Petković.

Kada sazna za ovakvo postupanje, na osnovu žalbi vojnika Uprava za izvršenje obaveza odbrane ima samo jedan mehanizam - raskid ugovora. Ali ukoliko bude usvojen novi zakon o civilnom služenju vojnog roka, koji je pred skupštinskom procedurom, Ministarstvo odbrane će imati pravo da ih goni na sudu s jasno predviđenim zakonskim sankcijama, novčanim kaznama i kaznama zatvora.

On objašnjava da je reč o društvenokorisnom radu bez ostvarivanja materijalne dobiti, što je regulisano i dosadašnjim podzakonskim aktima. Nacrtom zakona o civilnom služenju vojnog roka, međutim, obezbeđeno je po prvi put sankcionisanje zloupotreba.

- Sada ako u nenajavljenim inspekcijama i ustanovimo povrede postupanja, preostaje nam samo raskid ugovora. Ukoliko zakon bude usvojen, zloupotrebe će biti zakonski sankcionisane. Ako direktor hoće da koristi vojnike kao privatne kurire ili u delatnostima koje nemaju nikakve veze sa delatnostima te ustanove, moraće da plati novčanu kaznu na sudu iz svog džepa ili da odleži u zatvoru - napominje Petković.

On podseća da i sada podzakonski akti nedopuštaju angažovanje vojnika na poslovima koji su nespojivi sa suštinom pojma prigovara savesti kao što su poslovi obezbeđenja. Ali i toga ima.

- Bilo je navoda da se direktori škola hvale kako je bezbednost povećana otkako su u njihovim ustanovama vojnici na civilnom služenju vojnog roka. A zakon nalaže da oni koji služe civilnu službu ne mogu da budu vozači, rukovaoci građevinskih mašina, angažovani na poslovima obezbeđenja niti na mestima na kojima mogu da ugroze svoj život - navodi Petković.

Zato i ističe značaj nacrta zakona o civilnoj službi koji, između ostalog, sankcioniše postupanje prema vojnicima na nedostojanstven, nehuman ili ponižavajući način. Ipak, ističe da propisivanje novčanih i zatvorskih kazni nije usmereno isključivo ka organizacijama, već i ka osobama koje služe civilnu službu. Napominje da ima i zloupotreba ostvarenih spregom pojedinaca i ustanova, kao i da se u dogovoru sa direktorima omogućava pojedincima da samo fiktivno odužuju dug državi i svoju zakonsku obavezu, koja ostaje na snazi sve do pune profesionalizacije vojske.

- Koristeći razne veze neretko se vojnici na civilnom služenju vojnog roka uredno vode kao da su prisutni, a da ih zapravo tamo nema - konstatuje pukovnik Petković.

Naglašava da pojedinačni slučajevi zloupotreba ne smeju da potisnu u stranu humano angažovanje vojnika na služenju vojnog roka u civilnoj službi, između ostalog prilikom poplava u Banatu 2005. godine i poplava u Srbiji 2006. godine, kao i na otklanjanju posledica snežnog nevremena početkom ove godine u Beogradu.


Oko 9.000 regruta čeka poziv za civilnu službu

U Srbiji nijedna osoba ne služi vojsku u jedinicama bez oružja. Na civilnom služenju vojske je oko 14.000 vojnika. Oko 9.000 regruta je na čekanju izvršenja vojne obaveze civilnim služenjem.


I lovci hoće da služe vojsku bez oružja!

Česte su i žalbe prigovarača savesti. Pukovnik Petković kaže da se, iako je definisano da regrut ne može da ostvari pravo na prigovor savesti, što predviđa i nacrt zakona, javljaju sa žalbama koje su u suprotnosti s tim odredbama.

Ima lovaca, i to aktivnih, koji se žale što ne mogu da budu upućeni na civilno služenje vojnog roka. Ali ako si lovac, kako možeš da se pozoveš na prigovor savesti - pita se Petković.
Pukovnik navodi i da se dugo jedan regrut sudio sa Ministarstvom odbrane jer mu je odbijen zahtev za služenje pod prigovorom savesti, iako je prethodno bio osuđen zbog čuvanja opasnih životinja. Napominje da niko ko je bio osuđen nema na to pravo.

- Drugi regrut je na košarkaškoj utakmici izudarao sudiju i potom pravosnažno osuđen. Njegovi roditelji su dolazili i zahtevali obrazloženje zbog čega je odbijen. Odgovor je jednostavan. Ako si tukao sudiju i ako si za nasilje, ne možeš se pozivati na prigovor savesti - kaže Petković.

Izvor: Blic online


Title: Re: Uređivanje civilnog služenja vojske
Post by: Rade on March 29, 2009, 02:13:05 pm
U "civilnom služenju" vojnog roka ima dosta nebuloza. Jedna od njih je i zdravstveno osiguranje "vojnika na civilnom služenju vojnog roka". Oni se za vreme "služenja" nalaze na vojnom zdravstvenom osiguranju umesto na osiguranju firme u kojoj su angažovani. Tako je stvorena mogućnost da se tzv. vojnik, prilikom eventualne povrede (pad menjača Jugo Floride na rame u jednom Domu zdravlja), leči o vojnom osiguranju iako od njega Vojska nema ama baš nikakve koristi. Takodje, tu su oporavci u banjama, odštete, pa čak i penzije. A sve se može izbeći jednom jedinom rečenicom u tom Zakonu: "Za vreme "služenja" zdravstveno osiguranje tzv. vojnika snosi firma koja ga angažuje".


Title: Re: Uređivanje civilnog služenja vojske
Post by: Bane on March 29, 2009, 02:39:20 pm
Rade, zar je moguće da je stvarno bilo takvih slučajeva?


Title: Re: Uređivanje civilnog služenja vojske
Post by: Zaslon on March 29, 2009, 02:55:03 pm
Istina, istina Bane!

Quote
U Vojnomedicinskoj akademiji leče se razne kategorije vojnih osiguranika, i to:

    * aktivna vojna lica i članovi njihovih porodica
    * penzionisana vojna lica i članovi njihovih porodica
    * vojnici po ugovoru
    * vojnici na odsluženju redovnog i civilnog vojnog roka
    * studenti vojnih akademija
    * i lica koja imaju stečeno pravo lečenja u vojnozdravstvenim ustanovama.

http://www.vma.mod.gov.rs/sr-lat/institucionalno_lecenje/vojni_osiguraonici/


Title: Vlada Srbije usvaja strategije nacionalne bezbednosti i odbrane
Post by: Dreadnought on April 01, 2009, 05:30:37 pm
01/04/2009
Beograd – Vlada Srbije usvojiće na sutrašnjoj sednici Strategiju nacionalne bezbednosti i Strategiju odbrane, najavio je danas ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Na predavanju studentima Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Šutanovac je kazao da je u toku i izrada odgovarajućih doktrinarnih dokumenata, bitnih za funkcionisanje sistema odbrane.

Ministar je podsetio da su već usvojeni zakoni o odbrani i o vojsci, Strategijski pregled odbrane i 31 podzakonski akt, a da je veći broj propisa iz te oblasti u fazi nacrta i predloga.

Govoreći o reformi sistema bezbednosti, Šutanovac je kazao da posledice ekonomske krize mogu uticati da se uspori proces profesionalizacije Vojske Srbije ali je i izrazio zadovoljstvo zbog toga što se na konkurs za prijem 2.418 profesionalnih vojnika javilo oko 6.000 kandidata.

Ministar je ponovio da se od ideje pune profesionalizacije neće odustati, uprkos finansijskim poteškoćama koje vojska ima.

Šutanovac je najavio da će više pažnje biti posvećeno i učešću pripadnika vojske u mirovnim misijama i ocenio da bi to moglo da poveća ugled Srbije u inostranstvu i pomogne napore koji se ulažu u procesu evropskih integracija i vizne liberalizacije.

Kao moguće destinacije srpskih mirovnjaka, Šutanovac je pomenuo Čad i, možda, Liban i ocenio da su to pogodne misije za učešće pripadnika Vojske Srbije jer se radi o misijama EU sa mandatom UN.

Na tribini na Fakultetu političkih nauka učestvovao je i novinar lista Politika Miroslav Lazanski, koji je pohvalio napore ministra Šutanovca da se poveća broj pripadnika vojske i da se iz Crne Gore i BiH vratio deo perspektivnog naoružanja za potrebe Vojske Srbije.

On je, međutim, ocenio da bi ministar morao da izvrši snažniji pritisak na Vladu Srbije da odobri više finansijskih sredstava za nabavku nove opreme i naoružanja i rešavanje stambenih problema pripadnika vojske.

Izvor: Beta


Title: Влада усвојила Стратегију националне безбедности и Стратегију одбране
Post by: DEMON on April 03, 2009, 07:24:45 am
  03.04.2009.

  Влада Србије усвојила је на данашњој седници Стратегију националне безбедности и Стратегију одбране, стратешке документе које је Србија добила први пут у својој историји, рекао је министар одбране Драган Шутановац на конференцији за новинаре после седнице Владе.

  Стратегија националне безбедности Републике Србије је највиши и најзначајинији стратегијски документ у области националне безбедности који, између осталог, дефинише основе безбедносног организовања на највишем државном нивоу.

  Стратегија националне безбедности представља опште програмско становиште државе у области безбедности, чијом реализацијом се штите национални интереси од ризика и претњи.

  Стратегија одбране је највиши стратешки документ у области одбране у коме се дефинишу ставови о безбедности у окружењу, одбрамбеним интересима, мисијама Војске Србије, структури, функционисању и развоју систему одбране. Њоме се разрађује Стратегија националне безбедности, у делу који се односи на област одбране.

  Министар Шутановац је на конференцији за новинаре подсетио да је Влада Србије недавно усвојила Стратегијски преглед одбране, полазни документ средњерочног планирања који је намењен за ефикасно управља ресурсима одбране. Он је истакао да су закони о војној, радној и материјалној обавези и о цивилној служби недавно упућени у парламент и додао да је завршена јавна расправа о нацрту закона о употреби војске и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Србије и тај закон је у Влади Србије.

  Шутановац је рекао да се завршавају и нацрти закона о војним службама безбедности - о Војнобезбедносној агенцији и Војнообавештајној агенцији, као и закон о производњи и промету наоружања и војне опреме.

  Због мера штедње у Министарству одбране план опремања биће редигован, нагласио је Шутановац, али тиме се неће довести у питање безбедност на југу Србије. Број професионалних припадника Војске Србије у Копненој зони безбедности неће се смањивати, као ни плате. У складу са могућностима наставиће се процес професионализације Војске, рекао је министар одбране.

  На конференцији за новинаре Шутановац је изјавио да Влада Србије на данашњој седници није разматрала нове мере штедње којима би се буџетски дефицит смањио за 100 милијарди динара, тако да план који је већ представљен и даље је на снази. Влада је разматрала Извештај министра за државну управу и локалну самоуправу Милана Марковића о рационализацији државне управе и смањењу броја чиновника у локалним самоуправама и у вези с тим Шутановац је рекао да постоје градови у Србији који имају вишак чиновника, наводећи пример Лесковца.

  На крају конференције за новинаре министар Шутановац је нагласио опредељење Владе да ће се уштеде спроводити свуда где је то могуће. 

  Извор: Сајт Војске Србије


Title: Re: Vlada Srbije usvaja strategije nacionalne bezbednosti i odbrane
Post by: Rocker on April 06, 2009, 10:40:57 pm
Ispreskakao je Lazanski njega samo tako povodom mnogih pitanja, samo što su se gospoda novinari pokupili i otišli čim je ministar izdeklamovao statističke podatke sa power point prezentacije. A imao je bogami i par nezgodnih pitanja od samih studenata, na koja nije tako lako mogao da odgovori, pa je malkice pop1zdeo i izvređao par kolega. A mnogi stavovi su mu u najmanju ruku zabrinjavajući (oko mirovnih misija pogotovo). Za pohvalu je što mu se svideo let na 29-ki, pa za vazduhoplovstvo ipak planira MiG-ove (nije precizirao koje, pošto mu očigledno nisu jasne razlike između 29-ke i 35-ice).


Title: Јавна расправа о Нацрту закона о Војнобезбедносној и Војнообавештајној агенцији
Post by: Dreadnought on June 22, 2009, 01:32:46 pm
22.06.2009.
На предлог Министарства одбране, Одбор за правни систем и државне органе Владе одредио је Програм јавне расправе о Нацрту закона о Војнобезбедносној и Војнообавештајној агенцији, који ће трајати наредних месец дана.


Нацрт закона можете погледати на следећој локацији:

НАЦРТ ЗАКОНА О ВОЈНОБЕЗБЕДНОСНОЈ АГЕНЦИЈИ И ВОЈНООБАВЕШТАЈНОЈ АГЕНЦИЈИ (http://www.mod.gov.rs/cir/aktuelno/nacrt_zakona/Nacrt_zakona_VBA_VOA.pdf)

Све примедбе и предлоге на нацрт закона можете доставити на e-mail: javna.rasprava@mod.gov.rs.


Title: Ukidaju se oznake vojna i službena tajna
Post by: Dreadnought on August 05, 2009, 09:01:56 am
05/08/2009
Beograd - Srbija je poslednja zemlja u Evropi, u kojoj materija pravnog režima tajnih podataka nije regulisana u jednom zakonu, na celovit i precizan način, kaže za Danas Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde Srbije. On dodaje da je trenutno u Srbiji klasifikacija poverljivih dokumenata regulisana sa više od 400, i to uglavnom podzakonskim akata.
 
- To je često otvaralo mogućnost i zloupotreba - ističe Homen. Inače, najpreciznije definicije tajnih podataka u važećim propisima mogu se naći u Krivičnom zakoniku.

- Više neće biti oznake vojna i službena tajna. Nestaće tog relikta prošlosti. Moderna zakonodavstva drugih zemalja propisuju da se podela tajnih podataka ne vrši u odnosu na državne organe u kojima se nastali već u odnosu na sadržinu i postupak za određivanje tajnosti i čuvanja podataka - naglašava Homen. On napominje i da je strogo određeno ko sve može da ima pristup tajnim podacima. Tako će, recimo, predsednik Republike moći da traži podatke iz svoje nadležnosti, premijer iz svoje, a ministri iz svoje oblasti, odnosno niko neće imati ključ za sve tajne u Srbiji.

Predlogom Zakona, objašnjava Homen, sprovodi se demokratski princip da nikom ne mogu biti dostupni svi tajni podaci, i to kako predstavnicima državnih organa, tako i predstavnicima „kontrolnih“ tela. Kako ističe, ovim zakonom se reguliše i pitanje rada tajnih službi, ali i nadležnosti nezavisnih institucija koje imaju pravo da vrše kontrolu, kao što je Državna revizorska institucija, poverenik za informacije od javnog značaja ili ombudsman.

Homen dodaje da se Predlogom zakona određuje da tajni podatak može imati četiri stepena tajnosti - „državna tajna“, „strogo poverljivo“, „poverljivo“ i „interno“.

Naš sagovornik navodi da su Predlogom zakona takođe predviđeni jasni kriterijumi koji podaci mogu da budu tajni, ko može da im pristupi, koji je njihov stepen poverljivosti i ko ih čuva.

Prema Predlogu, bliže kriterijume za određivanje stepena tajnosti „državna tajna“ i „strogo poverljivo“ određuje Vlada, uz prethodno pribavljeno mišljenje Saveta za nacionalnu bezbednost, a stepene „poverljivo“ i „interno“ određuje Vlada na predlog nadležnog ministra, odnosno rukovodioca organa javne vlasti.

Predlog zakon predviđa da će državni organ morati da obrazloži postojanje opravdanog interesa kada želi neku informaciju da izuzme iz slobodnog pristupa, garantovanog Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, kao što je interes bezbednosti, pravo na zaštitu privatnosti i drugo, objasnio je Homen.

On dodaje i da je neophodno odrediti organ koji bi na nacionalnom nivou bio nadležan za sprovođenje i kontrolu primene ovog zakona, kao i da bi najcelishodnije rešenje bilo da to bude Kancelarija Saveta za nacionalnu bezbednost.

Kada je reč o uslovima za dobijanje dozvole za pristup tajnim podacima Predlog zakona to jasno određuje. Njime je propisano da pristup tajnim podacima bez odobrenja i korišćenja podataka i dokumenata bilo kog stepena tajnosti, na osnovu funkcije i u cilju obavljanja poslova iz njihove nadležnosti, imaju predsednik Narodne skupštine, predsednik Republike i predsednik Vlade.

Takođe, određeno je i da pravo na odobrenje za pristup i korišćenje tajnih podataka za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti, bez bezbednosne provere, imaju narodni poslanici, zaštitnik građana, predsednik Vrhovnog kasacionog suda, republički javni tužilac, predsednik i sudije Ustavnog suda, potpredsednik Vlade, generalni sekretar predsednika Republike, generalni sekretar Vlade, ministri, funkcioner koji rukovodi organom uprave u sastavu ministarstva, funkcioner koji rukovodi posebnom organizacijom, načelnik Generalštaba Vojske Srbije, sudije, javni tužioci i zamenici javnih tužilaca, republički javni pravobranilac, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti, sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i direktor Kancelarije saveta.

Zakonom su propisana i posebna ograničenja prava pristupa podacima označenim stepenom tajnosti „državna tajna“ i „strogo poverljivo“. Predviđeno je da se, izuzetno, zaštitniku građana, povereniku za informacije i direktoru Kancelarije saveta pristup toj vrsti podataka može ograničiti. I to zbog istražnih radnji ili akcija koje su u toku, metodama pribavljanja bezbednosnih ili obaveštajnih podataka, kao i podacima o službenim licima sa prikrivenim identitetom i zaštićenim svedocima.
Pristup podacima

Za pristup podacima s oznakom državna tajna i strogo poverljivo proveru obavlja BIA, a za proveru za pristup informacija „poverljivo „ i „interno“ nadležan je MUP. Proveru osoba u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije vrši Vojnobezbednosna agencija. Nadležni organ je dužan da od dana prijema popunjenog upitnika izvrši bezbednosnu proveru u roku od 30 dana za osnovnu, 60 dana za potpunu i 90 dana za posebnu bezbednosnu proveru. Organi nadležni za provere, izveštaje o tome dostavljaju Kancelariji Saveta.


Stranci i srpski podaci

Kada je reč i izdavanju dozvole za pristup domaćim tajnim podacima stranom državljaninu, Kancelarija Saveta izdaje toj osobi dozvolu za pristup samo podacima koji su određeni u međunarodnom sporazumu, koji je sa stranom državom, odnosno međunarodnom organizacijom zaključila Srbija.


Bezbednosna provera

Kada je reč o bezbednosnim proverama kao uslovu da podnosilac zahteva dobije odobrenje za pristup tajnim podacima, ona zavisi od vrste informacija. U Predlogu zakona se navodi da se za pristup podacima označenih stepenom tajnosti „interno“ i „poverljivo“ vrši osnovna bezbednosna provera, za podatke označene stepenom tajnosti „strogo poverljivo“ - potpuna bezbednosna provera, a za podatke označene stepenom tajnosti „državna tajna“ posebna bezbednosna provera.


Kada nešto prestaje da bude tajna

U Predlogu zakona članom 19 precizno su određeni zakonski rokovi nakon čijeg isteka podaci prestaju da budu tajni.

* za stepen tajnosti „državna tajna“ rok je 30 godina

* za stepen tajnosti „strogo poverljivo“ rok je 15 godina

* za stepen tajnosti „poverljivo“ - pet godina

* za stepen tajnosti „interno“ - dve godine.

Ivana Pejčić
Izvor: Danas Online


Title: Šapke šetaju gradom
Post by: Brok on November 11, 2010, 03:47:27 pm
Šapke šetaju gradom

09.11.2010.

Promenom pravila, oficiri VS biće obavezni da na posao dolaze uniformisani. Generalštab zatražio od brigada da se izjasne o novom predlogu


Ministarstvo odbrane promeniće Pravilo službe i uvesti obavezu oficira i podoficira da gotovo neprekidno nose službene uniforme. Ukoliko predsednik Boris Tadić potpiše nova rešenja, pripadnici VS biće obavezni da svakodnevno na posao u komande i kasarne dolaze uniformisani.

Da će novi propis uskoro stupiti na snagu potvrdio je nedavno i ministar odbrane Dragan Šutanovac, koji je najavio da će od nove godine uniforma biti obavezna tokom radnog vremena ali i posle toga.

- U javnosti se često čuju glasovi da vojska ne postoji - rekao je nedavno Šutanovac kadetima Vojne akademije. - Uvođenjem obaveze da oficiri i podoficiri moraju da dolaze na posao uniformisani, pokazaćemo da ona postoji i da su njeni pripadnici svuda oko nas.

Generalštab je nedavno uputio pismo brigadama u kom se traži da se oficiri izjasne o predlogu novog pravila. Obaveza nošenja uniforme i van radnog vremena, međutim, naišla je uglavnom na negodovanje pripadnika oružanih snaga, koji već godinama na posao dolaze u civilnoj odeći.

Argumenti su im da je službena uniforma nepraktična, ali i zahtevna.

- Službena vojna uniforma podrazumeva dostojanstvo, a kako će izgledati uniformisani oficir, sa šapkom, u gužvi gradskog prevoza, na kiši, snegu ili na pijaci - pitaju se u Vojsci Srbije. - Ova odeća veoma je hladna i nepraktična u zimskim danima, jer su vrat i lice izloženi vetru i hladnoći.

Oficiri navode i to da će novo pravilo olakšati ionako tanak vojnički novčanik, jer oficiri i podoficiri sami kupuju službene uniforme. Iako su cene povlašćene, pa komplet (bluza i pantalone) košta oko 1.000 dinara, nova obaveza podrazumeva i veći broj kompleta u ormaru.

Dodatni problem čini i to što se vojne uniforme prodaju samo u Beogradu i Nišu. Doskora su radile još dve prodavnice, u Kragujevcu i Novom Sadu, ali su nedavno zatvorene. Nije zanemarljivo ni to što podoficiri i oficiri sami brinu o njihovom hemijskom čišćenju. A, i to košta.


Šinjel na smotri

Osnovna zimske službene uniforme, prema vojničkim pravilima, čine pantalone i bluza, sašiveni od nešto debljeg štofa, nego u letnjoj varijanti. Pored košulje i kravate, komplet upotpunjava kišni i „gabarden“ mantil i obavezna šapka. Šinjel, koji je nekada bio nezaobilazan odevni predmet, potisnut je iz upotrebe, i vojska ga koristi gotovo samo prilikom postrojavanja.


Bez privilegija

Pravilo da oficiri i podoficiri na posao dolaze u uniformama postojalo je u JNA i primenjivalo se do devedesetih godina. Pripadnici oružanih snaga, međutim, tada su imali privilegiju, da na posao dolaze organizovano - vojnim autobusima. Danas je to ukinuto, pa se u komande i kasarne dolazi najčešće gradskim prevozom.


Autor: R. Dragović
Izvor: http://www.novosti.rs/


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Boro Prodanic on November 11, 2010, 03:56:38 pm
I treba da na posao i sa posla idu u službenim uniformama, i ponosno da ih nose. :super

Samo ne treba da idu na pijacu u uniformama.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Pera on November 11, 2010, 04:21:57 pm
Konačno   :klap :klap :klap


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Rade on November 11, 2010, 04:49:49 pm
- Službena vojna uniforma podrazumeva dostojanstvo, a kako će izgledati uniformisani oficir, sa šapkom, u gužvi gradskog prevoza, na kiši, snegu ili na pijaci - pitaju se u Vojsci Srbije. - Ova odeća veoma je hladna i nepraktična u zimskim danima, jer su vrat i lice izloženi vetru i hladnoći.

Ovo nema veze sa mozgom.... šta će u službenoj uniformi na pijaci?! Da je hladno u službenoj uniformi takodje se ne bih složio. Zar inače pojedinci nose potkape kada je hladno i idu na posao?  :zid


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: dexy on November 11, 2010, 05:03:32 pm
Koliko se sećam, u Jedinstvu je nekada bilo i šinjela, i šalova, i rukavica, možda danas toga nema?


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Rade on November 11, 2010, 05:05:12 pm
Ma ima svega... a postoji i putujuća prodavnica - idu ljudi po jedinicama.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: dexy on November 11, 2010, 05:20:00 pm
Onda se jedino postavlja pitanje da li je skupo, doduše svaki izdatak je danas prevelik.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kuzma® on November 11, 2010, 05:27:00 pm
@Rade
 
I rukavica ima?  (http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/konfus/k040.gif)  Onih koznih?


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: kumbor on November 11, 2010, 05:31:14 pm
Po priči članova porodice, prema pravilu službe Vojske Kraljevine Jugoslavije uniformisani oficir idući ulicom nije smeo da nosi nikakav teret u rukama tipa paketa, zavežljaja, vreća, kofera i sl. Dopuštalo se npr. cveće kada ga je trebalo pokloniti dami, a za oficire niže majora portfelji-aktovke. Od majora i više sa oficirom je uvek išao posilni koji mu je nosio sve potrebne stvari, uključujući aktovku, a niže majora posilni je angažoan po potrebi. Oficiri su na službu dolazili i sa službe odlazili u uniformi. Oficir nije smeo da puši ulicom. Ne znam kako je bilo sa rukavicama - i kakve su išle uz koju uniformu.

Uniforme su oficiri kupovali i bile su skupe.

Oficir je prilikom ženidbe morao voditi računa da buduća supruga bude sa potrebnim mirazom, ne niže određenog imovnog stanja i obrazovanja koji su "dostojni" čina oficira, tj. postojao je imovinski i obrazovni cenzus za izabranice. Postojali su i pravilnici o uslovima stanovanja.



Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: dzumba on November 11, 2010, 05:34:40 pm
Ма, главни је проблем у главама људи. Једноставно су научили да се облаче и понашају комотно.

Сигуран сам да већина трупних старешина и нема службену униформу јер је практично, осим понекад на смотрама, и не носе. Многима је некомплетна. Ако је и имају не одговара им величина и сл. Тачно, то је неки трошак, који би, ако желиш да уредно изгледаш морао да подразумева бар два комплета зимске један комплет летње униформе (блуза, панталоне, шапка), шест пари кошуља дугих рукава, исто толико летњих, бар три пара ципела, и 15 пари чарапа. И то сваке године. Мантил, кишни мантил и шињел не би морали да се купују сваке године. Не знам тачно колико то сада кошта, али бар 200-250 евра (све побројано и то по привилегованим ценама), а то је више од пола плате водника.

Лично мислим да старешине не треба да купују службену униформу већ да им то обезбеђује држава.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kuzma® on November 11, 2010, 05:37:09 pm
Bolje bi bilo ako vec zele da to uvedu ljude opreme sa jos jednim kompletom radne uniforme koja bi sluzila za dolazak i odlazak sa posla i za neke manje zahtevne sluzbene zadatke.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: ML on November 11, 2010, 05:49:18 pm
 :klap, problem je u komoditetu ljudi, uniforme treba da nose s ponosom i dostojanstveno, normalno da uz uniformu ne ide pijaca i plastične vrečice, već jedino propisna torba. Nije nikakav problem prevoza ni bilo kakvog odlaska i dolaska na posao ako se oficir  ponaša kao istinski gospodin.
Veči je problem bio da je sama uniforma izgubila ono poštovanje koje je ranije postojalo kod naroda. To poštovanje treba da joj povrate sami oni koji če je ubuduće nositi.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Brok on November 11, 2010, 05:52:48 pm
Nešto najružnije što se moglo videti ranije je da oficir ili podoficir u svečanoj uniformi vozi bicikl, recimo sa ili do posla.
A bilo je i takvih slučajeva.
Nemam naravno ništa protiv vožnje bicikla, baš naprotiv, ali nekako to nije za oko i nikako ne ide.
Pre ide, za oko, da zajaše konja nego bicikl.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kuzma® on November 11, 2010, 05:58:09 pm
A ako vec lepo izgleda da zajase konja onda treba da ima i sablju i nedeljom da povede svoj vod (cetu) u crkvu.

Moj bivsi komandir je vise puta govorio:Prava vojska je bila onda kada je kapetan nedeljom na celu svoje cete odlazio u crkvu. Tada je narednik bio svetinja, potporucnik Bog a kapetan misaona imenica. Vise cinove od kapetana vojnik je vidjao retko ili mozda nikad. Tada je obican vojnik kapetana i video samo tada kada ga povede u crkvu.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: kumbor on November 11, 2010, 06:09:10 pm
... A i znala se razlika između "lampasa" i "egalizira" na pantalonama. Nevažan, ali interesantan detalj.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Bozo13 on November 11, 2010, 06:09:49 pm
Ako se mene pita, koliko se sečam, u doba JNA i službene uniforme, kada si podofirira ili oficira video u toj uniformi, izgledao je kao Gospodin. A sada, kad vojska ide na posao mahom u maskirnim uniformama, taj "čar" Gospostva je nestao.
Sada dali je to do uniforme ili je takvo vreme, neznam, ali stojim pri mišlenju, da ako se več na ulici ide u uniformama, neka to bude službena a ne radna.

Sečam se, kada je odbrambeni ministar u Sloveniji bio Karel Erjavec, na TV je bio odlomak, gde oficirima i podoficirima objašnjava, kako večem stomaku nije mesto u vojsci. Ispalo malo komično, ali kad se razlisli..

Po mome se tako "najjeftinije" diže ugled vojske.
To mišlenje nije vezano na pojedinu državu.

LPB

Edit: ML me pretekao dok sam tipkao.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Pera on November 11, 2010, 06:27:40 pm
:klap, problem je u komoditetu ljudi, uniforme treba da nose s ponosom i dostojanstveno, normalno da uz uniformu ne ide pijaca i plastične vrečice, već jedino propisna torba. Nije nikakav problem prevoza ni bilo kakvog odlaska i dolaska na posao ako se oficir  ponaša kao istinski gospodin.
Veči je problem bio da je sama uniforma izgubila ono poštovanje koje je ranije postojalo kod naroda. To poštovanje treba da joj povrate sami oni koji če je ubuduće nositi.
:klap :klap :klap slušaj, slušaj staru gardu.  ;D ;D ;D

Pa ono, namigneš nekoj damici uz strog pogled i osmeh. Ili jesi, ili nisi lav.  ;)
De nestade taj šmek?  :zid


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kljun on November 11, 2010, 06:44:43 pm
Mislim da je ideja na mestu, oficir bi trebalo da u svecanoj ili kako vec kazete sluzbenoj uniformi odlazi na posao, mislim da nema potrebe da ide na pijacu tako i slicno. Drzava bi trebala da obezbedi te uniforme za njih a ne da ih placaju.
 Ne volim da vidim vojnika ni oficira na ulici u radnoj uniformi osim ako nije sluzbeno izasao u grad pa je u radnoj. 
 I konacno bi dizajnirao uniformu po ugledu na staru Srpsku uniformu sa Ruskom kragnom koja u modernoj varijanti izgleda mnogo elegantnije i mocnije nego ovi bezvezni sakoi sa reverima.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Rade on November 11, 2010, 06:52:07 pm
Ма, главни је проблем у главама људи. Једноставно су научили да се облаче и понашају комотно.

Сигуран сам да већина трупних старешина и нема службену униформу јер је практично, осим понекад на смотрама, и не носе. Многима је некомплетна. Ако је и имају не одговара им величина и сл. Тачно, то је неки трошак, који би, ако желиш да уредно изгледаш морао да подразумева бар два комплета зимске један комплет летње униформе (блуза, панталоне, шапка), шест пари кошуља дугих рукава, исто толико летњих, бар три пара ципела, и 15 пари чарапа. И то сваке године. Мантил, кишни мантил и шињел не би морали да се купују сваке године. Не знам тачно колико то сада кошта, али бар 200-250 евра (све побројано и то по привилегованим ценама), а то је више од пола плате водника.

Лично мислим да старешине не треба да купују службену униформу већ да им то обезбеђује држава.

Ovde se ipak radi o dolasku/odlasku sa posla, tak oda tolike količine uniforme nisu baš potrebne, Za rad postoji ratno-radna uniforma koja je i propisana za rad u jedinicama. U komandama jeste službena uniforma za rad, ali je tu i manja mogućnost prljanja i uništavanja uniforme.

PS Sve ovo nabrojano je ipak dosta ispod 250 eura.

@Kuzma
Ima i rukavica ;)


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: kilezr on November 11, 2010, 06:54:38 pm
 Znam da je besparica. Ipak sam mišljenja da bi trebao moderniji dizajn uniforme. Onda bi ih valjda sa više volje nosili po gradu. Prilikom stupanja u AVS se dobija komplet uniforme još uvek ? Posle toga sam svoj majstor! Neki put sam se zeznuo i ušao da nešto uradim u mašini u Službenoj uniformi pa sam belu košulju obavezno posle toga ostavljao za krpu . Ali druga vremena su bila. Znam neke kolege koji su čarape bacali a ne prali.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Brok on November 11, 2010, 06:59:22 pm
Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kuzma® on November 11, 2010, 07:00:03 pm
@Kuzma
Ima i rukavica ;)

A u moje vreme ni za lek, uspeo da kupim jedan par prve godine sluzbe i KRAJ - nema vise a kad ce biti ne zna se. A jesu bili dobre majku mu.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Rade on November 11, 2010, 07:01:03 pm
Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.

To sve zavisi od firme...


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Pera on November 11, 2010, 07:01:47 pm
Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.
Druže Brok, i drug inženjer mora da pokaže da je lav u firmi.  ;)


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kuzma® on November 11, 2010, 07:07:52 pm
Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.

To sve zavisi od firme...

Boga mi, nesto ne bih rekao da bilo koja firma moze da propise u kakvoj ce odeci zaposleni dolaziti na posao. Sa druge strane sve vise firmi propisuje pravilnik o oblacenju na radnom mestu. E sad, to sto sluzbenik banke nema racuna da se na poslu presvlaci to je njegov problem pa zato na posao i dolazi obucen onako kako ce raditi.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: dexy on November 11, 2010, 07:13:20 pm
U Raiffeisenu čak i ljudi u call centru moraju da dolaze na posao obučeni po pravilniku koji je dat, tzv. dress code. Kada im je bio neki menadžer iz Austrije čudom se čudio da i njih teraju na to jer ljudi u call centru ipak nemaju vizuelni kontakt sa klijentima. Ali takva su pravila i ko hoće da radi kod njih mora da ih poštuje.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Boro Prodanic on November 11, 2010, 07:29:26 pm
Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.

Vidiš Brok, kad sam otišao u penziju, od otpremnine sam kupio pet (5) odela, 10-ak košulja i isto toliko kravata, misleći da ću kad dobijem posao morati tako da se oblačim.

Kad ono...

Sad imam 8 odela, od kojih po jedno obučem u 2 ili 3 navrata godišnje... A sve ostalo vreme na poslu - sportski.

Jednom prilikom držim nastavu za inženjere i obukao odelo. Svi mislili da sam se nešto naljutio?! Jedva sam im dokazao da se nastavnik lepo oblači između ostalog i zbog poštovanja prema slušaocima...


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Brok on November 11, 2010, 07:43:59 pm
Jednom prilikom držim nastavu za inženjere i obukao odelo. Svi mislili da sam se nešto naljutio?! Jedva sam im dokazao da se nastavnik lepo oblači između ostalog i zbog poštovanja prema slušaocima...
Ovo se ne zna da li je pre smešno ili tužno. ;D :-\


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Boro Prodanic on November 11, 2010, 08:10:55 pm
Jednom prilikom držim nastavu za inženjere i obukao odelo. Svi mislili da sam se nešto naljutio?! Jedva sam im dokazao da se nastavnik lepo oblači između ostalog i zbog poštovanja prema slušaocima...
Ovo se ne zna da li je pre smešno ili tužno. ;D :-\

Na žalost, živa istina. I sad kad nam dolaze Francuzi, odela oblačimo samo generalni direktor i ja. Ne razumem ove mlađe kolege, ne shvataju da ipak po malo i odelo čini čoveka.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: dzumba on November 11, 2010, 09:22:38 pm
Раде, рекао бих да ни ти не носиш службену униформу. Око цене си у прави јер нисам у току, али око тога колико их мораш имати да изгледаш уредан, односно будеш чист и испеглан ниси. Не можеш обезбедити уредност са једним комплетом службеног одела. Мора то некад на хемијско чишћење, запрља се, кошуљу мењаш сваки други дана и тд. Носио сам то сваки дан на посао, на послу, са посла па знам. Куповао сам бар две униформе годишње.

Иначе, правило о одевању и правило службе су тачно прописивала како војно лице у униформи мора изгледати. Ни онда није могао да носи кофере, пакете, торбе, кесе и сл, осим акт - ташне и мање спортске торбе. Није могао да шета кућне љубимце, иде на пијацу и вуче зембиље и тд. Сећам се да су старешине буниле око кеса наводећи да им управо униформу код куповине у војној продавници спакују у кесу. Беше снимљен један документарни филм о понашању старешина. Сниман је скривеном камером. Било је ту комичних сцена. Приказиван је старешинама и имало је неког ефекта. Био је један и за војнике, снимљен на исти начин.

Генерално, подржаван обавезу да се носи службена униформа приликом одласка и доласка на посао, али сам ипак да држава сноси трошкове целокупне униформе. Постоје критеријуми припадања и трајања униформе па се тога и придржавати. И по важећим законима одлазак и повратак са посла има статус рада. Свака повреда у том периоду третира се као повреда на раду. И због тога ношење униформе у том периоду има смисла - и тада је војник (старешина) на неки начин на послу у репрезентује професију.

То што када нареди командант постројавање у службеним униформама, а пола младих старешина дође и неисправним униформа, је срамота за сваког од њих, али још више за институцију. По мени указује на недисциплини, недоследност и јавашлук. Не поштујемо сами себе а тражимо да нас други поштује. Ношење уредне службене униформе и изван радног места је одраз самопоштовања, па и храбрости.




Title: Vojska Srbije dobila Kodeks časti
Post by: Dreadnought on November 24, 2010, 04:00:49 pm
Vojska Srbije dobila Kodeks časti


24.11.2010.

Vojska Srbije dobila je u novembru Kodeks časti kojim se uredjuju opšta moralna načela vojne profesije, njene osnovne vrednosti i norme ponašanja pripadnika oružanih snaga.

"Kodeks časti čuva, neguje i razvija najvrednije srpske vojne tradicije", navodi se u tom dokumentu, koji je na osnovu Zakona o vojsci doneo načelnik Generalštaba general-potpukovnik Miloje Miletić.
 
U Kodeksu časti, objavljenom na internet stranici Ministarstva odbrane navodi se da se pripadnik Vojske Srbije rukovodi sledećim opštim moralnim načelima - služenje otadžbini Srbiji, savesno i stručno vršenje dužnosti i čovečno postupanje.
 
Navodi se i da su za pripadnika Vojske Srbije osnovne vrednosti vernost otadžbini, posvećenost profesiji, odanost, hrabrost, disciplinovanost, solidarnost, čovečnost, dostojanstvo, požrtvovanost i poštovanje.
 
Ističe se i da pripadnik Vojske Srbije usvaja Kodeks časti i "obavezan je da se pridržava njegovih odredaba", kao i da "nepoznavanje Kodeksa časti ne oslobađa pripadnika Vojske Srbije moralne odgovornosti za njegovo kršenje".
 
Povreda Kodeksa časti povlači moralnu odgovornost i smatra se nedostojnim postupkom koji drugim pripadnicima Vojske Srbije predstavlja negativan primer u ponašanju.
 
Ukoliko je pripadnik Vojske Srbije povredio istovremeno odredbe drugih zakona i Kodeksa časti, sankcioniše se u skladu sa zakonskim i podzakonskim propisima koji definišu tu oblast.
 
Predviđeno je i da pripadnik Vojske Srbije izvesti pretpostavljenog u slučaju da se od njega traži ponašanje suprotno Kodeksu časti, a u slučaju da pretpostavljeni to zahteva, izveštava višeg.

Izvor: Tanjug


Title: Re: Vojska Srbije dobila Kodeks časti
Post by: Kuzma® on November 29, 2010, 06:53:30 pm
A evo u pdf formatu ako nekoga interesuje

[attachment=1]


Title: Re: Vojska Srbije dobila Kodeks časti
Post by: Nešo on November 29, 2010, 07:04:52 pm
Evo jedno pitanje, direktno kao i uvek sa moje strane. Kad to srpski vojnik nije imao kodeks časti ili bolje rečeno čije je to mišljenje bilo pre ? Kažem to zato, jer ko čita između redova, shvatiće da ovde postoji čista ironija oko naslova "Vojska Srbije dobila Kodeks časti ". Ispade da su naši momci, srpski vojnici, do sada sve bili lopov do lopova.


Title: Re: Vojska Srbije dobila Kodeks časti
Post by: Rade on November 29, 2010, 07:20:36 pm
Novinari k'o novinari. Bitno je da naslov bude bombastičan.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kuzma® on December 16, 2010, 06:41:25 pm
Jedan, po meni, veoma zanimljiv komentar na fejsbuku na strani Vojska Srbije. Rekao bih da je covek mnogo toga rekao onako iskreno.

Quote
Немам обичај да дискутујем у виртуелном свету али овој теми нисам могао да одолим. Идеја о доласку на посао у службеној униформи је лоша и неће имати никаквог утицаја на подизање угледа војске пошто је то ваљда намера.

По обичају, најгласнији у одобравању оваквих идеја су они на које се такве одлуке не односе, oбични грађани који наравно немају ништа против униформе, ликови сакривени иза аватара на форумима и они који немају никаквог искуства у вези ношења, одржавања, путовања, прописа о униформи или било чега у вези ње осим спознаје да лепо изгледа.

Ја волим своју униформу. Мислим да је солидног изгледа (осим шапке) и кроја и да лепо изгледам у њој (сваки човек кад обуче униформу изгледа лепши него што јесте, још кад се окитим ордењем, значкицама, амблемима), али је чињеница да су јој потребне извесне модификације и да уопште није згодна за ношење ван радног места, поготово не на релацији кућа-посао. Не зове се забадава службена. Лично, највише ми смета изглед шапке и уопште комфорност њеног ношења.

Никад ми није била јасна толика фасцинираност људи униформом која иде дотле да ако они не могу да је носе из разних разлога, онда нека је носе сви око њих. Они који желе да долазе у њој то могу да раде и сада пошто то није забрањено. Kолико видимо по медијима неки се и жене у њој, надам се слободном вољом, а не ради ЕПП-а. А ускоро ће ваљда и да се удају у њој(рецимо нека поручница или капетаница).

Пошто сам пар година путовао до радног места, 2 x 60km=120км дневно, са 2-3 преседања у оба смера, усталом као и многи други, желим да вам сликовито објасним зашто сам против доласка на посао у униформи. Све даље описано стварно се десило колегама или мени током ретких путовања у униформи и преточено је у једну целину.

Кренули сте на посао. Стојите на цичи зими и чекате аутобус док вам ветар реже већ дебело поцрвенеле уши (шапка вам не може заштити уши). Око вас људи умотани у шалове, капе, рукавице, капуљаче...Ветар дува, киша пљушти, а ви поносно стојите у униформи и молите Бога да не дуне јачи ветар јер ће те морати да јурите шапку по овом кијамету уз смех присутних. Наравно, заборавили сте да навучете ону не промочиву навлаку за шапку,(да не спомињем како се зове у жаргону) и полако почињете да осећате влагу на својој ћели. Покушавате да се сакријете под надстрешницу оближње биртије али...старија госпођа је кренула у град да прода своје домаће производе и заузела је сваки милиметар тог склоништа својим кантицама и торбама. За невољу, то је познаница ваше таште па је за очекивати да ће вас замолити да јој помогнете да убаци ствари у аутобус (ако се то деси рећи ће те јој да у униформи не смете да носите више од једне скромне торбе или једне кесе...да ли то рећи...? Али чему онда служи народна војска ако не може да помогне госпођи са торбама? Како ће онда у некој већој невољи да помогне? Од тешког питања пажњу вам одвлачи шапка која почиње опасно да поиграва под налетима ветра и ви већ размишљате да ли да спустите онај црни, смешни каишић (за који претпостављам да велики број људи и не зна чему служи, а још и не ради) под браду и тако предупредите бесплатну забаву окупљеном народу. Таман сте помислили да то урадите кад ево га! Спас! Стиже аутобус! Али...претходна два аутобуса су изостала због ко зна чега и овај је крцат. Међутим, Ви не смете да закасните и морате да донесте одлуку: "Да ли имам времена да чекам други, и достојанствено уђем у њега? Можда закасним? Нема везе, боље истрпети критику шефа, а сачувати углед. Или да се погурам са народом и улетим у овај? Народ је то. Поштује униформу, неће се гурати самном. Одлука је пала! Трк на предња врата, пошто је већина кренула на задња. Упркос проклизавању службених ципела, међу првима сте стигли до улазних врата. Светина је нервозна и још поспана, баш као и ви и уопште вас не зарезује, већ се беспомучно лакта у борби за улазак у аутобус па макар стајала на једној нози јер и они сви негде иду на посао. Пошто сте пристојан, васпитан човек пропуштате старијег господина да уђе пре вас. Јавља се глас из позадине: “Ајде бре, генерале улази шта чекаш?” Свима је јасно да човек зна да нисте генерал, али што се мало не би нашалио са вама алудирајући на то како сте упарађени. Пошто сте ипак успели да уђете у аутобус почиње гурање да би ушли они који још нису, а и ради заузимања најзгоднијег положаја за стајање. Када сте се некако наместили за стајање на једној нози, тек онда примећујете да је аутобус пун дима, а унутрашњост базди на нафту помешану са испарењима покисле гардероба која се суши на путницима. Нема везе, важно да сте некако кренули. Сви су се наместили, све је утихнуло. Куњате у стојећем ставу. У једном тренутку негде из позадине почиње громогласно хркање. Погледате мало боље кад оно ваш колега Пера. Разбија са од хркања. Прво лагано, па све гласније и гласније док не налети на чвор. Помислите удавиће се али јок. Утише се па поново. Неки од малобројних будних путника почињу да му цокћу, а остали се смешкају. Све би то било некако у реду да није у униформи. Пера је заставник пред пензију и он је увек у униформи. Навика. Улази на почетној станици и увек преспава цели пут. За дивно чудо на једној од успутних станица излази госпођа која баш седи до вас. Одлично! Не сећета се када сте задњи пут седели при одласку на посао. Али, господину који стоји поред вас из очију читате да сматра да управо он треба да седне на то место пошто је старији, иако брат брату не више од 10-так година. Како да му објасните да путујете већ пар година овим аутобусом и да се не сећате када сте последњи пут сели и да би био ред да се и ви мало одморите? Познајете готово све путнике из виђења, а пар њих и лично, међутим овог господина видите први пут. Па зар му је тешко да то једно јутро стоји? Да, тешко му је. Зна он, као и ви да нећете бити тако безобразни да у униформи не пустите старијег да седне. Тако и би. Док вам се он захваљује, киптите у себи, а на лицу сте направили лажно љубазну гримасу. Најзад стижете. Излазите из аутобуса. Време се на срећу смирило. На свежини јутарњег ваздуха осећате како сами себи воњате на смрад аутобуса (ко незна-специфичан мирис зноја, прљавштине, испарења мокре гардеробе, белог лука и дима цигарета у којем превлађује мирисни тон дизела тј. нафте). Лагано пешачите ка радном месту. Из мисли вас прену ваш к-дант који вас без оног дубро јутро пита зашто имате масну флеку на униформи. Наравно да је имате кад сте се гурали по прљавом аутобусу. Док му ви објашњавате порекло флеке стижете до канцеларије. Ушавши у њу тек сад примећујете да су вам и ципеле прљаве јер су вас изгазили у аутобусу. Чистите ципеле, облачите други комплет униформе (ако је имате) јер желите да будете уредни током састанка који данас имате у једној цивилној институцији (да је састанак у оквиру војне организације некако би се и прошверцовали). Завршили сте своје данашње обавезе и полако се припремате за одлазак кући. Звони вам мобилни. Ваша супруга вам јавља да у повратку купите неки лек и џамбо пакет пелена за дете пошто су тако јефтиније и да не заборавите да у 16.30 имате састанак савета родитеља (старије дете вам је основац). Објашњавате јој да ћете лек купити, али да не иде да пелене носите у униформи и да ако све то обавите нећете стићи на састанак. Пошто не може да схвати зашто не иду униформа и пакет пелена саопштава вам да ви онда имате пара за разбацивање и да глумите лудило. Ништа онда, купићете лек и правац са пута на састанак. Измрцварени од пута хитате ка школи на састанак током којег треба да се размотре пристигле понуде за рекреативну наставу. Током састанка улазите у вербални сукоб са једним од наставника и два родитеља који упорно покушавају да наметну своје ставове и услове око рекреативне наставе. Наравно пре свега мислим на новац. Тражите да се детаљно анализирају све ставке плаћања и саопштавате да не желите да вас ико вуче за нос и пљачка на овако безобзиран начин. Иако већина људи дели ваше мишљење ћуте јер не желе да се сукобљавају са онима од којих може да зависи успех њихове деце. Напад на вас предводи једна оштроконђа којој је иначе занимање ``један од 5 чланове неке НВО`` која у недостатку аргумената галами да сте намерно дошли у униформи да овде демонстрирали силу, да се она вас не плаши, да је ово цивилна институција, а не касарна...итд, итд. Састанак се некако завршава. Најзад стижете кући. Док скидета вашу униформу жена вас пита да ли морате у униформи да долазите и додатно заузимате простор и када ћете да однесете и оне остале делове униформе који вам заузимају скучени простор подстанарских ормана у подстанарском стану. Саопштавате јој да ни на послу немате места пошто један ормар дели вас тројица, а канцеларију шесторица. Након овог задајете јој завршни ударац саопштењем да ћете ових дана донети на прање и хемијско чишћење униформу која вам се данас испрљала.

Мислим да сам овим текстом успео да вам дочарам бар део ситуација у каквим се можете наћи када сте у униформи, а у доласку и одласку на посао. Потпуно је излишно говорити да данашње време није исто као пре неколико деценија када је релација била кућа-војни превоз-касарна-војни превоз-кућа (евентуално кафана). Многи од нас пре него што оду на посао воде децу у обданиште, школу, сврате у продавницу да нешто купе, након посла треба да оду до банке, на тренинг, часове језика или било чега другог, да покупе децу из обданишта, школе....Све то је много нелагодније радити у униформи, а ићи кући да се пресвучете некад просто немате времена. Једноставно немате слободу покрета...уштогљени сте, водите рачуна о сваком покрету, да не паднете, да се не оклизнете...да вам неко случајне не сруши шапку у гужви па морате да је јурите по превозу, неможете да једете с`ногу, не можете да спавате опуштено у превозу и бар ту да покушате да се одморите (маса људи путује 50-100км на посао у једном правцу. Ко не зна нека се распита), не можете да вучете торбе са стварима...итд...итд.
Да се разумемо ја се не стидим ношења униформе али једноставно треба је носити тамо где треба да се носи. На послу, приликом извршења службених задатака, свечаности... Најважније од свега је да ако носиш униформу онда то треба да буде достојанствено, а на путу до посла и са посла, у градском превозу, међуградском превозу, на улици, у данашње време има превише ситуација које нарушавају или могу нарушити достојанствено ношења исте што сам и описао у претходном делу текста.

О оним лепим тренуцима кад вас жене разгорачених очију гледају у униформи, падају на ваш изглед у њој и желе да буду у вашем друштву док мудрујете о свему и свачему бираним речима, неком другом приликом.

И да не заборавим, људи у трупи немају могућност да замене похабане и избледеле делове ратне униформе за такође коришћене али пристојнијег изгледа, да не причам о евентуалној комплетној замени на рецимо 2-3 године, а неко хоће да глумимо манекене по улицама о свом трошку. Да не спомињем и да у тој несрећној војној продавници лети продају зимску гардеробу и обућу а зими летњу, тако да би то постала још једна адреса где би чекали у редовима.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: lovac on December 16, 2010, 08:52:17 pm
Interesantan i iskren tekst ....

Ja sam ceo svoj radni vek proživeo u malom mestu - i uvek sam dolazio na posao u uniformi. Nekako, bilo mi je udobnije, prihvatljivije, jednostavnije - i, na kraju krajeva, da se zna ko sam i kome pripadam.
Uniforma nije nikada bila skupa i svake godine sam je redovno obnavljao - u granicama koliko je to bilo određeno pravilnikom.
Nosio sam mornaričku uniformu i mislim, da je ona najsloženija, ima najviše varijanti (to znači najviše izdataka prilikom kupovine) - ali sam se uvek trudio da pre prelaska sa zimske na letnju šemu obnovim komplet sa svim neophodnim delovima.

Tvrdnja pojedinaca da je to neprihvatljivo jer je skupo - jeste obična laž. Ovo tvrdim odgovorno, jer znam da je veliki broj vojnih lica iz mog okruženja snabdevao čitavu rodbinu artiklima iz vojnih prodavnica (po subvencioniranim cenama), a isti ti ljudi su godinama dolazili na posao u pohabanim uniformama, neuredni, prljavi, masni, neugledni .....
Propisana količina odevnih artikala je obilato zadovoljavala sve potrebe vojnih lica i mogla se kupiti za sitne pare!

Shvatam da u većim gradovima, gde ne postoji organizovani vojni prevoz i gde se oficiri i svi ostali pripadnici vojske moraju voziti u pretrpanom gradskom prevozu, uniforma nije najsretnije rešenje.

Ipak - smatram da je vojska jedno od najznačajnijih institucija jedne države i da vojni simboli i obeležja jesu obeležja države. Zato ih treba isticati na svakom koraku. Isto kao državnu zastavu, grb, himnu ....

Ko se opredeli za vojni poziv, treba da zna da mu je jedan od najvažnijih zadataka da svakodnevno prezentuje i propagira državu u čijoj je službi. A to se najlakše i najočiglednije čini svakodnevnim nošenjem uniforme!


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: dzumba on December 16, 2010, 10:10:47 pm
Да. Текст је врло духовито и вероватно реалистично написан. Писао га је човек вичан писању, можда неки војни новинар. Иако је доста тога тачно ипак се не бих сложио са њим. Није да се кријем иза "аватара" (узгред не видех име и презиме аутору или га Кузма није поставио грешком) али бих "задржао" своје право да се не сложим и да критикујем активне припаднике војске због немарног односа према униформи као једном од визуелних идентитета професије. Немају све професије то право и могућност. Не видим разлога да се та "предност" и не искористи. Узгред, ко мене или мени сличнима нешто и пита о томе већ се сам јављам. Тачно, ја је нећу носити и моје јавно залагање мене неће погодити. И моја реч и не треба да се слуша, али може да се чује. А и не мора.

Да, и ја сам носио униформу са посла и на посао, али и ишао у цивилној одећи. Да, комотније је у цивилној одећи - утапаш се у масу па и понашаш тако - као грађанин и део "цивилног друштва". Да, у униформи мораш да водиш рачуна о много чему: од ношења кеса, "џамбо" паковања пелена, преко тога да ли можеш да се почешеш на незгодном месту, чачкаш нос и све до тога да ли је униформа испеглана, кравата лепо везана, шапка " правилно" стоји на глави а ципела изгланцана. Свега тога што помиње аутор било је и раније, само у мало другачијим околностима. Ето на пример, више су се користиле оне платнене пелене које се перу, па није било проблема са "џамбо" паковањима,  али су официри кући више носили полутке и јаја набављена преко синдиката. Тада сам чуо за виц: каква је разлика између официра ЈНА и официра краљевске војске? Па ови су са посла вукли сабље по улици, ови други синдикална јаја.  Дакле, било је и тада критика, и указивања на "понашање наше старешинско", али се униформа носила и то са поносом и ипак са пажњом.

Када су почела она дешавања под "Тачком 11" одједном је униформа постала мање пожељна и тамо и овамо.  Повод за доношење прописа о могућности ношења цивилне одеће приликом доласка и одласка са посла није било ширење "цивилног друштва" и веће комоције старешина, већ потреба да се људи мање излажу непријатностима. Да не бих био погрешно схваћен ово око непријатности односи се на територију Србије и делимично Црне Горе. Разлози су одавно прошли и не видим разлога да се јавно ношење службене униформе не врати. Наравно, потребно је то прилагодити данашњим околностима, "џамбо" паковањима, већим овлашћењима жена (супруга) у породичном руковођењу, већим раздаљинама и наравно, модификованој службеној униформи (што је требало одавно учинити, али ето никад нема пара). Искрено, сумњам да ће се то прописати као обавезно, тим пре јер нема  свести о таквој потреби, па ни жеље за тим код већине. Имам једног из те већине у фамилији.

И да не буде овако како ја предлажем активни официри и подофицири морају променити однос према униформи, пре свега службеној. Било би добро да мало пажљивије погледају своје фотографије где су они у службеним униформама и да се запитају како изгледају. И да у њима изгледају боље него ја, Ловац, Боро и остали.

На крају и да напоменем и ово. У оним кризним временима дешавало ми се да немам новца да купим пристојну цивилну одећу, али сам увек имао пара за службену униформу. Тачно тако како каже Ловац, није то био неки велики трошак.  Добро је идентификовао главне галамџије.

Већина оних који пишу на овом форуму знају моје име и презиме. Ипак, потписаћу се зарад оних који не знају или мисле да се кријем иза "аватара".

Драгољуб Јевђовић


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Kuzma® on December 16, 2010, 10:16:10 pm
Ima i ime i prezime pisac ovog teksta, nije problem da ponovo odem na ``lice mesta`` i zabelezim i to.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: dzumba on December 16, 2010, 10:21:17 pm
Мени не треба.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: Boro Prodanic on December 16, 2010, 10:48:27 pm
Slažem se u potpunosti sa Lovcem i Džumbom. Moje je ime već u nicku, pa neće biti potrebe da se potpisujem. ;D

Nosio sam mornaričku uniformu 26 godina i 5 godina kao pitomac. Ponosno sam je nosio, i danas sam ponosan na to. I nikad nisam nosio drugačiju osim čistu, urednu ispeglanu i propisnu uniformu, bez obzira na finansijske prilike u kojima sam živeo.

U nekim zlim vremenima, tadašnji kbb Rakić hteo je da me zatvori jer sam nosio uniformu iako mi je u više navrata rekao da dolazim u civilnoj odeći, spasao me kf Pervanski Ferenc, očito čovek koji je više shvatao moje pobude.

Onaj ko nije spreman da izdrži da mu zimski vetar dodatno brije izbrijanu bradu i ledi ušne školjke, neka odabere neko zanimanje u kome može da se toplo obuče, ima dosta takvih. Čak i onih kod kojih može i da ne izlazi iz kuće. I neka ne mudruje onima koji hoće i mogu.

P.S. Za dodatno objašnjenje, pogledati moj moto.

Boro


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: kilezr on December 16, 2010, 11:48:16 pm

                                                                    :klap :klap :klap
 
  Uvek i u svakom trenutku se treba ponositi uniformom. Ako nije tako , gospoda oficiri i podoficiri ( namerno malim slovima) su zalutali u profesiju.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: pvanja on December 17, 2010, 08:56:12 am
Ja licno podrzava Lovca, Dzumbu i Boru.

A kao kompromisno resenje predlazem da se odredi JEDAN dan u nedelji kada je obavezno doci na posao u uniformi - za pocetak.

Da se ljudi potsete i vide da to ne boli :)


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: madmitch on December 17, 2010, 09:18:16 am
Nije to stvar samo uniforme vojnih lica. Svi koji nose uniformu, od poštara do generala trebaju nosit uniformu onako, kako treba - čistu, urednu i po pravilima. Pada mi mrak na oči, kad vidim revolveraše sa opasačima ko u špageti vestrnima, uprljani... Najčešče su to policajci.


Title: Re: Šapke šetaju gradom
Post by: MORNAR on December 17, 2010, 11:27:48 am
Prije nekih desetak godina bio sam na jednoj svadbi u Francuskoj. Između ostalih gostiju impresionirao me jedan major, koji je na svatbu došao u uniformi. Na svatbu je bio pozvan sa strane dečka koji se ženio, jer mu je u vojski bio starešina i puno mu ljudski pomogao, kad je ta imao nekih ličnih problema. Jer je bio na toj svadbi "službeno", bio je u slavnostnoj uniformi. Divota za oči... pod jednom rukom žena sa malim šeširičem, na drugoj ruci kapa,sablja itd. Zamalo, da ga nisam pozdravio u stavu mirno. ;D


Title: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: švercer011 on May 24, 2012, 04:54:08 pm
Војска без госпођица


24.05.2012


Новим Правилом службе омогућено и брже ангажовање ВС у случају елементарних непогода и масовних несрећа


[attachment=1]


Војска Србије убудуће ће моћи брже да се ангажује на задацима пружања помоћи становништву у случају елементарних непогода, техничко-технолошких несрећа, пожара, експлозија и других несрећа већих размера. Новим Правилом службе ВС, које је недавно ступило на снагу, команданти бригада добили су ова овлашћења док се раније чекало наређење из Београда, односно војног и државног врха.

– Досадашња искуства, као што су земљотрес у рејону Краљева, поплаве у Трговишту и Крушевцу, као и обимне снежне падавине широм Србије, указала су на потребу да се реагује у најкраћем могућем року и ангажује Војска Србије ради спасавања цивилног становништва и имовине. До сада је ту одлуку доносио председник Србије, а сада Правило службе ВС пружа могућност да одлуку могу донети начелник Генералштаба ВС, команданти оперативног нивоа и команданти бригада. То значи да, на пример, командант Четврте бригаде Копнене војске у Врању може одлучити и наредити да се припадници јединице којом командује скоро тренутно ангажују ради спасавања становништва, уз обавезу да о томе извести претпостављеног – објашњава пуковник Стојан Батинић, заступник начелника Управе за оперативне послове Генералштаба ВС.

Нови „пе-ес” по обиму је најмањи до сада, регулише основне ствари у војничкој свакодневици, док су детаљи уређени, или ће бити уређени, посебним актима.

У складу са савременим тенденцијама у области родне равноправности и забрани дискриминације, из међусобног ословљавања припадника ВС избрисан је појам „госпођица”, па је све жене у униформи обавезно ословити са „госпођо”. Сада су и надређени у обавези да се потчињенима обраћају са „господине” или „госпођо” уз навођење чина. На пример: „господине поручниче” или „господине водниче”, док су се до сада потчињенима обраћали само по чину („поручниче”, „водниче”). Чинови су за сада остали у мушком роду, па је жени у чину капетана исправно обратити се са „госпођо капетане”.

У поглављу „Уредност” наводи се да војним лицима није дозвољено ношење пирсинга и тетоважа на лицу „и тетовирање на другим видљивим деловима тела”. „Жене када су у униформи морају имати уредну фризуру, тако да их не омета у обављању функционалних активности. Косу носе уредно скупљену тако да омогућава несметано ношење капе, односно шлема. Дозвољена је дискретна шминка. Није дозвољено видљиво ношење украса, осим прстена, минђуша дужине до један центиметар и неупадљиве шнале за косу”, прецизира се у Правилу службе ВС.

Овај правилник обухвата и верску службу у војсци. Сарадња са традиционалним црквама и верским заједницама већ увелико постоји, ускоро би требало да буде расписан конкурс за пријем свештеника у војну службу. Јасно је наглашено да вршење верске службе у војсци не може бити мисионарство, већ да је искључиво у функцији изградње оперативних способности ВС, односно задовољења духовних потреба њених припадника.

– Војни свештеници ће имати и одређене специфичности статуса, међу којима издвајам то да ће вршити функцију саветника команданта и неће имати право командовања – истиче пуковник Батинић.

Свештеничку одору носиће само током верске службе, у осталим ситуацијама униформу ВС. Имаће одговарајући чин, али неће моћи да командују, неће носити оружје, а на располагању ће као помоћнике имати подофицире који неће имати право вршења верских обреда.


Izvor:Politika



Title: RE: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: Rocker on May 24, 2012, 05:45:50 pm
Jel' ova titula "gospodina" važi i za vojničke činove? ;D Mada i bez toga urnebesno deluje potencijalna situacija u kojoj se general-pukovnik vodniku (koji pri tom može sin da mu bude) obraća sa "gospodine vodniče".  :krsta

Pitam se samo gde li se dede vojska pored tolike gospode, i muške i ženske.


Title: RE: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: kilezr on May 24, 2012, 06:49:28 pm

 Pa, preživesmo i prelazak sa podoficira na mlađe oficire( odnosno, starije kolege)


Title: RE: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: ssekir75 on May 24, 2012, 09:45:38 pm
sve se nesto radi da se kaze da se radi, a ono najbitnije se zapostavlja - opremanje te "savremene" vojske  :dosada


Title: Vlada Republike Srbije usvojila Plan odbrane Republike Srbije
Post by: Kuzma® on December 27, 2013, 09:21:26 pm

27.12.2013

С А О П Ш Т Е Њ Е


Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници План одбране Републике Србије. План одбране Србије је најзначајнији документ о поступању у ванредним и ратним околностима у нашој земљи. На тематској седници Владе Србије, одржаној у Генералштабу Војске Србије, План одбране Републике Србије члановима Владе представили су министар одбране Небојша Родић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић са сарадницима

[attachment=1]

Извор: Сајт МО РС (http://www.mod.gov.rs/)


Title: Re: Vlada Republike Srbije usvojila Plan odbrane Republike Srbije
Post by: dzumba on December 27, 2013, 11:21:05 pm
Po Zakonu o odbranu Plan odbrane je morao biti donet u roku od godinu dana od dana donošenja Zakona.  A zakon je donet 2007. godine uz izmene 2009. godine. Dakle, kasni se samo 6 godina.


Title: Re: Vlada Republike Srbije usvojila Plan odbrane Republike Srbije
Post by: kumbor on December 28, 2013, 01:19:15 am
"Немо да си таки Џумбооо."
Мало ли је кашњења у овој нашој земљици Србијици. Је ли неко напа` на нас,... није..., јел` најзад донет План... јес`. Е уживајмо у благодатима Плана, па макар нас примили у ЕУ једнога лијепога дана, до поднева, како приличи и доликује.


Title: Javna rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije
Post by: dzumba on February 05, 2014, 06:28:05 pm
Ministarstvo odbrane je pokrenulo postupak javne rasprave u vezi nacrta Zakona o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije. Javna rasprava će trajati od 1. do 28 februara 2014. godine. Nacrti zakona sa objašnjenjima koji se članovi menjaju i obrazloženjem zbog čega se menjaju, postavljeni su na sajtu ministarstva odbrane:

 http://mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=5289

Kako na ovom forumu ima dosta onih koji se ili bave ili zanimaju za ovu problematiku imaju priliku da se konstruktivnim primedbama ili predlozima uključe u ovu raspravu. Svoje predloge mogu podnositi i pojedinci.

Moja lična sugestija svakome koji želi da u tome učestvuje da predlog uradi na taj način što će tačno napisati kako misli da treba da piše taj član ili neki stav ili deo nekog člana ili stava koji treba promeniti. Na primer: predlažem da se u članu 52. stav 1. izmeni u celini tako da glasi "...."; ili "da se u članu 86, stav 3, alineja 5 (to su one "crtice" u zakonima), na kraju rečenice doda tekst..... Mogu će su i sugestije tipa: da se i članu ... unesu izmene tako da omoguće da se... ili da bude jasno... i td. Dakle, bitno je biti jasan i precizan. Primedbe tipa: "to ništa ne valja" i sl. su upravo to - nisu konstruktive pa ih i ne treba upućivati.



Title: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: MOTORISTA on February 12, 2014, 01:46:45 pm
Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Beta   12.02.2014.

Beograd - Ukoliko budu usvojene izmene i dopune Zakona o Vojsci Srbije, srpske vazduhoplovne snage će se, nakon dve decenije, ponovo zvati Ratno vazduhoplovstvo, a oficirima pripadnicima Rečne flotile biće vraćeni mornarički činovi.

[attachment=1]

Prema aktuelnoj organizaciji, Vojska Srbije ima kao zasebne vidove Kopnenu vojsku i Vazduhoplovstvo i protivazduhoplovnu odbranu, dok izmene zakona predvidjaju da se ponovo uvede naziv Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana. Nakon Drugog svetskog rata avijacijske jedinice dobile su naziv Vazduhoplovstvo Jugoslovenske armije, da bi reorganizacijom 1946. godine uveden naziv Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo (JRV). Od 1959. godine vazduhoplovne snage dobile su ime Ratno vazduhoplovstvo i protiv-vazdušna odbrana (JRV i PVO), što je naziv koji se najduže održao. Nakon reorganizacije državne zajednice Srbije i Crne Gore izbacuje se prefiks "Ratno", pa se taj vid od 2004. godine zvao Vazduhoplovnesnage i PVO. Nakon što je Crna Gora istupila iz državne zajednice, ime vazduhoplovnog vida je promenjeno još jednom u Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana, kako se i sada zove.

Ukoliko se usvoje predvidjene izmene, pripadnici Rečne flotile VS će ponovo imati mornaričke činove. U ovom trenutku oni nose činove koji su isti kao i u ostatku vojske. Tako bi oficiri pripadnici Rečne flotile ponovo mogli da imaju činove potporučnika, poručnika korvete, poručnika fregate, kapetana korvete, kapetana fregate, kapetana bojnog broda, komodora, kontra admirala, vice admirala i admirala. Vojni komentator Miroslav Lazanski kazao je agenciji Beta da je on oduvek bio zagovornik vraćanja naziva Ratno vazduhoplovstvo i da mu je veoma drago zbog toga što će i pripadnici Rečne flotile dobiti svoje činove a da više neće morati da budu oficiri "slatkovodnih i jedinica sa Kanala Dunav-Tisa-Dunav". Lazanski je dodao da su ti činovi korišćeni u Rečnim jedinicama i u vreme JNA i da njihovo vraćanje neće predstavljati nikakav trošak.

Govoreći o tome da li bi za vazduhoplovstvo bilo bolje da se kupi nova tehnika, makar i u malom broju, nego da se menja naziv u Ratno vazduhoplovstvo, Lazanski je rekao da je osavremenjivanje tog roda nužnost ali da je pitanje da li država ima para za to.
-Ako nemate hleba onda imate igara. Treba da se vrati naziv Ratno vazduhoplovstvo i da se kupe novi avioni i helikopteri ali to je pitanje za političare - rekao je Lazanski.
Ministarstvo odbrane objavilo je početkom februara poziv za javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani i Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o Vojsci Srbije.

Izvor: Blic (http://www.blic.rs)


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: MOTORISTA on February 12, 2014, 01:51:06 pm
A bitno da su stavili čin Komodora. :krsta

Lep da se vrati čin pbb, a ne da se glupiraju sa tim Anglosaksonskim nazivima.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: duje on February 12, 2014, 02:03:21 pm
Treba se usaglasiti sa budućim savjeznicima....


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Boro Prodanic on February 12, 2014, 02:13:01 pm
Bolje je da vrate tradiciju.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: jadran2 on February 12, 2014, 03:04:44 pm
Bojim se da je (nekome  :)) tradicija nepozeljna. Na pitanje tradicije gledam kao na lanac sa spojenim karikama. Tradicija spaja karike u lanac. Nema tradicije, nema lanca, nema funkcije brojnih karika. Sto je i cilj; od nule u privredi, isto i u znanosti, i u vojsci itd.
[attachment=1]


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: MOTORISTA on February 12, 2014, 03:33:09 pm
Bojim se da je (nekome  :)) tradicija nepozeljna. Na pitanje tradicije gledam kao na lanac sa spojenim karikama. Tradicija spaja karike u lanac. Nema tradicije, nema lanca, nema funkcije brojnih karika. Sto je i cilj; od nule u privredi, isto i u znanosti, i u vojsci itd.
[attachment=1]

Amin!


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: pvanja on February 12, 2014, 03:48:06 pm
Posto nema para kao sto kaze Lazanski onda ima samo igara.

Bice tu jos izmena jer kad nema para ostaje samo da se igra ili presipa iz supljeg u prazno.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Rade on February 12, 2014, 03:51:53 pm
U pitanju su korenite izmene.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Рашо on February 12, 2014, 05:51:19 pm
Beograd - Ukoliko budu usvojene izmene i dopune Zakona o Vojsci Srbije, srpske vazduhoplovne snage će se, nakon dve decenije, ponovo zvati Ratno vazduhoplovstvo...

Чујеш, богати, "након двије деценије"... е новинари, новинари...


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: wermez on February 12, 2014, 05:57:56 pm
Koji će biti najviši čin u rečnoj flotili?


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: micha on February 12, 2014, 06:11:43 pm



   Pa verovatno Admiral flotile...




Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: kumbor on February 12, 2014, 06:16:25 pm

Mogao bi biti npr. KF. Ali za sada je rano nagađati.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: dzumba on February 12, 2014, 07:44:41 pm
Ја ћу поновити (а Раде ће ме критиковати ;)) да је предлог за увођење морнаричких чинова у јединице РРФ неозбиљан. То мени више личи на "жал за младост" неких бивших морнаричких старешина који су сада у позицији да то прогурају.

Та флотила броји пар комада пловила мало већих од чамца. Стручњаци ће знати њихов прави назив. Зна се шта су по чину у бившој ЈНА били команданти тих бродова. Сигурно нису капетани корвета, фрегата, а тешко и поручници бојног брода. Да би та јединица имала "ранг" бригаде прикалемљене су јој и понтонирске јединице које у свакој озбиљној војсци припадају, а и јесу у роду инжењерије. Ако је већ тако сасвим је нормално да командант те јединице буде и старешина рода инжењерије. Наравно, може то бити и старешина речних јединица. По формацији командант је пуковник, и то само захваљујући понтонирској компоненти, не оној речних јединица. Једино ако неко не преведи и понтонирце у "морнаре" или "бродаре". Чак и тада нема места за адмирале, комодоре и сл. Где  ће да буде распоређен неки способан и добар официр речних јединица када прегура дужност командата ове јединице. Са кововским чином могуће је и за оперативца, начелника штаба бригаде КоВ, на руковдеће дужности и Команди за обуку и сл. Узмимо да га поставе за начелника Генералштаба. Шта би он био по чину? Адмирал флоте? Па ја мислим да би се томе смејао свако озбиљан. То јесте за смејање, ако тако буде.

Колико Србији уопште треба официра речних јединица? Објективно не више од 30-40. И због тога се уводе посебни морнарички чинови? А мора нема! ???

Морнарички чинови су били у ВКЈ и ЈНА због тога што су те државе имале ратну морнарицу чији је део била и РРФ. Србија нема море, па нема ни морнарицу. РРФ је део КоВ-а. По мени је бесмислено се позивати на традицију које више нема нити је може бити.

Дакле, предлог је неозбиљан и усудићу се рећи неодговоран јер Србију може, у неким околностима изложити подсмеху, па и руглу.

 


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Adler on February 12, 2014, 08:49:45 pm
Srbija je izložena ruglu i podsmehu zbog celokupne vojske, koja je daleko od toga da se može nazvati ozbiljnom a još i manje silom.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Рашо on February 12, 2014, 09:00:19 pm
Srbija je izložena ruglu i podsmehu zbog celokupne vojske, koja je daleko od toga da se može nazvati ozbiljnom a još i manje silom.

Ако није тајна, ко се то руга и подсмјева? Неко релевантан? Нека од "сила" из региона? Или је то лични став?


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Adler on February 12, 2014, 09:10:38 pm
Moj lični stav da zaslužujemo podsmeh.

Dzumba kuka oko Rečne flotile, kao da su oba vida oružanih snaga nešto bolja. U ViPVO 99% borbenih pravila je potpuno neprimenjivo. Pravilo LA govori o dejstvima lap-om a ne možemo da sastavimo ni upotrebljivo lao (4 aparata) iako Pravilo (nepostojeće) VTSl propisuje da u eskadrili mora biti najmanje 80% ispravnih VMTS tj. vazduhoplova.

Najbolje da proglasimo ratno stanje pa da se tad izvlačimo na odredbe o korišćenju VTMS kojima je istekao vek upotrebe ili resurs.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: MOTORISTA on February 12, 2014, 09:56:40 pm
Pa koji će nam onda đavo vojska?


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: micha on February 13, 2014, 12:39:41 am



   Nije trebalo ukidati mornaričke činove kao što je urađeno pre nekoliko godina. Jednostavno, vremenom bi starešine ovog vida odlazile u penziju a novi se ne bi školovali ili bi im se dodeljivali KoV činovi tako da u dogledno vreme u ovakvoj vojsci više ne bi bilo lica koje imaju mornaričke činove. Zašto je bilo potrebno na prečac ukidati nečiji čin koji je ujedno i zvanje, ako ga je neko svojevremeno časno stekao i zaslužio vršeći svoju dužnost? Jedino možda zbog sujete onih koji su u tom trenutku odlučivali, a nikako nisu voleli mornaricu (niti vazduhoplovstvo koliko mi se čini). U okviru opšte pešadizacije postali su jedino važni njihova puška, šatorsko krilo i ašovčić dok su tuđe doktorske diplome neophodne za osnovno funkcionisanje  postale manje važne i manje bitne.

   Što se tiče podsmeha, mislim da je još rano za tako nešto. Oni koji bi se smejali znaju da i ovakva vojska još uvek može da bude ozbiljan protivnik. Ne znam da li njima ovakve stvari idu na ruku ali trenutno je tako svuda u okruženju, pa i šire. Što se tiče naše geo-strategije mislim da uskoro nećamo imati potrebe za Ratnom Mornaricom,  a na rekama su prethodnih decenija uglavnom gospodarili pontonirci dok su Mornari uglavnom obezbeđivali granicu, pa bi možda bilo svrsishodnije flotilu integrisati sa inžinjerijom pod okriljem KoV-a u novi rod vojske koji bi obezbeđivao unutrašnje plovne puteve i sadejstvovao sa jedinicama KoV-a u vidu prevoženja, prelaska i vatrene podrške. Postojanje flotile kao samostalnog vida, nezavisno od KoV-a, u sadašnjem suženom GS prostoru zaista može izazivati podsmeh ( slično Mađarskoj u II sv. ratu kojom je vladala marionetska vlada na čelu sa admiralom Hortijem iako nema more). Stručnjaci su uvek potrebni i ne treba ih tako brzo odbacivati već im dati nove zadatke koji odgovaraju njihovoj branši. Neka zadrže svoje lepe uniforme i činove na kojima ostali mogu samo da im zavide ali neka nađu sebe u vršenju nečeg od opšte koristi a ne da postoje sami za sebe kao panonski mornar koji je ostao bez mora a uskoro će i bez lađe...


   Što se tiče vazduhoplovstva, ono je u nešto povoljnijoj poziciji u odnosu na mornaricu zato što država ima potrebu za odbranom vazdušnog prostora kako od neprijatelja tako i od terorizma koji u zadnje vreme više koriste vazduh za svoje aktivnosti. Da su 11. septembra Al-kaiđani udarili brodom ili kamionom u kule zemljakinje vazduhoplovstvo bi sada bilo pod upravom za telekomunikacije. Kako kod nas tako i u okruženju. I ovaj vid još uvek gordo postoji sam za sebe uprkos promenjenim odnosima u svetu i okolini.

   Da ne bi ispalo da ovako govorim kao višedecenijski pripadnik KoV-a upitaću svoje kolege koliko mornara ili pilota helikoptera poznaju. Koliko KoV-ovaca, tenkista i pešadinaca zna koliko tenkova staje na desantni brod ili skelu, koliko vojnika staje u Mi-8, kako se ulazi na desantni brod vozilom a kako peške, kako se traži vazdušna podrška i za koliko ona može stići itd. Našim saborcima mornarima i vazduhoplovcima koje izuzetno cenim ne mogu da postavljam pitanja pošto ih ne poznajem a i kada sam svojevremeno bio angažovan u združenim vežbama nisam mogao ni da im priđem. Svestan sam da jedan pilot vredi kao 1000 pešaka ali i on je živ čovek i ko zna, možda bismo se super slagali da smo se ikada družili.

   Ukidanje vidova i vraćanje mornarice i vazduhoplovstva u kopnenu vojsku je neminovnost ako se želi savremena, modularna vojska koja treba da odgovori na svoje misije adekvatno i na vreme. Uostalom setimo se kako je sve počelo pre sto godina kada je Kraljevina Srbija bila nešto manje površine ali na istom GS prostoru. Mnogi rodovi vojske su nastali iz inžinjerije. Ako ne grešim to su mornarica, avijacija, tehnička služba, veza ili telekomunikacije. Moj matori, inače pontonjerijski potpukovnik u penziji kaže da su to sve kopilad inžinjerije koji su se kasnije razvila i prevazišla svog roditelja. E sada je možda vreme da se zabludeli sinovi vrate kući kod svoje mame pošto ih tate više neće...







Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: BSD on February 13, 2014, 01:04:00 am
-Ako nemate hleba onda imate igara. Treba da se vrati naziv Ratno vazduhoplovstvo i da se kupe novi avioni i helikopteri ali to je pitanje za političare - rekao je Lazanski.

Slazem se sa ovim ili u prevodu trla baba lan da joj prodje dan:

U spotu se pustaju baloni, a cak su prikazane video igre, sa avionima i helikopterima. Manda Nostradamus danasnjice. Da me ne pitaju posle kakve veze ima sa temom  :)!

http://www.youtube.com/watch?v=XKk5KGp6Foo


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Adler on February 13, 2014, 08:59:06 am
Ovde se nekoliko stvari uporno brka. Rečna flotila nije nikakav vid vojske već taktička jedinica KoV. I dok smo imali more tadašnja RRF je bila operativno potčinjena komandi armije KoV u čijoj zoni odgovornosti je dejstvovala.

A drugo, mornari čine poseban rod rečnih jedinica umesto bivšeg roda pomorstvo, a ovi "mornarički" činovi nisu vezani za Ratnu mornaricu kao vid OS već za jedan rod nekad pomorstvo danas rečne jedinice. Ako me sećanje ne vara, dok je postojala mornaričkotehnička služba i oni su kao i svi ostali rodovi i službe u RM imali činove kao ostatak vojske.

Nisam mornar, ali mi je poznato kako izgleda kada ti ukinu rod/službu i utope te u sivilo nečeg sličnog a opet različitog.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Boro Prodanic on February 13, 2014, 09:18:00 am
I dok smo imali more tadašnja RRF je bila operativno potčinjena komandi armije KoV u čijoj zoni odgovornosti je dejstvovala.

Ne uvek. 2002. - 2006. bila je potčinjena SRM GŠ VSCG.

Ako me sećanje ne vara, dok je postojala mornaričkotehnička služba i oni su kao i svi ostali rodovi i službe u RM imali činove kao ostatak vojske.


Bio sam pripadnik MTSl, nosio sam oznake na uniformi kao i pomorci, samo umesto zvezdice MT znak. Nazivi činova su bili isti kao u KoV i RV - kapetan, major...


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Adler on February 13, 2014, 09:42:31 am
Zar Sektor za RM nije upravni stručni organ u sastavu GŠ (kao Sektor za RViPVO, VTU i sl.) a ne operativna komanda?

Pa na nazive činova sam i mislio. Dakle ti si bio npr. mornaričkotehnički pukovnik a ne mornaričkotehnički kapetan bojnog broda, jel tako?


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Boro Prodanic on February 13, 2014, 11:13:37 am
Zar Sektor za RM nije upravni stručni organ u sastavu GŠ (kao Sektor za RViPVO, VTU i sl.) a ne operativna komanda?

Pa na nazive činova sam i mislio. Dakle ti si bio npr. mornaričkotehnički pukovnik a ne mornaričkotehnički kapetan bojnog broda, jel tako?

Jeste, ali SRM je bio i pretpostavljena komanda za RRF, MOC, 30 i 32. GDO.

Da, nosio sam oznake kao pomorci (zvezdica zamenjena MT znakom) a zvao sam se kapetan, major...


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: dzumba on February 13, 2014, 07:19:45 pm
Svojevremeno, kada je Srbija postala samostalna država neko je čak predložio (ipak kao ideju) da Srbija preuzeme (zadrži samo ne znam kako) flotu od Crne Gore, odosno da je izdržava, plaća ... Imam utisak da je predlagač te ideje predložio i ove izmene u Zakonu.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Rade on February 13, 2014, 07:47:54 pm
Bilo je planova da se LDI, PR i par barkasa, valjda, prebaci na Dunav. Odustalo se zbog složenosti poduhvata. Za to da Srbija preuzme flotu... verujem da je bio predlog crnogorskog kadra iz Bgd.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: kumbor on February 13, 2014, 08:28:18 pm
PS12 i PR41 su iz Beograda na Jadran i doplovili. Da je bilo potrebe, a mislim da nije, neko pametan bi već smislio kako da se prebaziraju - pali i vozi.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Rade on February 13, 2014, 08:34:56 pm
Ko god je išao po sistemu "pali i vozi" nije se lepo proveo. Prebaziranje brodova u oankvom stanju, ne jednog ili dva broda već sastava u kome se nalaze i brodovi koji ne trpe teško more - bez pripreme - je ravno ludosti. Srećom, tako "pametnih" nije bilo.



Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: kumbor on February 13, 2014, 08:44:44 pm
Ko god je išao po sistemu "pali i vozi" nije se lepo proveo. Prebaziranje brodova u oankvom stanju, ne jednog ili dva broda već sastava u kome se nalaze i brodovi koji ne trpe teško more - bez pripreme - je ravno ludosti. Srećom, tako "pametnih" nije bilo.



Pa naravno. Pre svega nije bilo potrebe, a nije bilo ni "pametnih".


Title: Re: Vlada Republike Srbije usvojila Plan odbrane Republike Srbije
Post by: Milan (longtrip) on March 05, 2014, 05:46:52 am

Posle više od dve decenije, Srbija dobila novi plan odbrane zemlje u slučaju rata.
Svako važno preduzeće dobilo je ulogu u pružanju pomoći jedinicama


ZADATAK da proizvode ili pružaju usluge i u slučaju ratnog ili vanrednog stanja ima 1.200 privrednih društava u Srbiji. U slučaju da oružje progovori, njihov zadatak će biti snabdevanje određene vojne jedinice, policije ili drugog subjekta odbrane.

Ovo rešenje među najvažnijim je stavkama u Planu odbrane Srbije, koji je u primeni od ove godine. Ovaj dokument temelj je odbrane zemlje, kojim su podeljena zaduženja svim faktorima značajnim za bezbednost. Novi plan, posle više do dve decenije zamenio je prethodni, koji je odgovorao tadašnjoj državi i vojsci, a na njegovom pisanju vojni stručnjaci radili su više od tri godine.

- Ovog puta opredelili smo se za decentralizovani model snabdevanja jedinica i ostalih subjekata odbrane - objašnjavaju u Ministarstvu odbrane.

- Nekada je sve to dirigovalo Ministarstvo odbrane, dok će ubuduće svako preduzeće imati sopstveni plan snabdevanja ili pružanja pomoći određenom subjektu odbrane.

Prosto, određeni proizvođač hrane planom odbrane dobio je zadatak da vojsci, policiji, opštini ili drugoj formaciji dostavi određenu količinu namirnica u definisanom broju ratnih dana. Da bi preduzeće moglo da ispuni obavezu dužno je da se dobro pripremi, obezbedi proizvodnju koju je prijavilo Ministarstvu odbrane i stvara zalihe. Zadatke o postupanju u slučaju paljenja sirena dobili su i državni organi, koji će biti odgovorni za reagovanje preduzeća za koja su nadležni.
Ovaj dokument pod krov je stavio vojnu, radnu i materijalnu obevezu građana Srbije, ali i državnih organa i preduzeća. U vojnim spiskovima zabeležena su imena čak 1,7 miliona građana koji kao rezervni sastav u slučaju rata mogu da obuku uniformu.

U evidenciji Ministarstva odbrane nalazi se i više od 50.000 pokretnih stvari u posedu građana, koje u slučaju rata mogu da budu mobilisane. Ratni raspored, pored vojnih obveznika, imaju i automobili, kamioni, građevinske mašine, avioni...

Quote
KAMIONI U STROJU

ZA popunu jedinica Vojske Srbije, od građana mogu biti oduzeti automobili, kamioni, građevinske mašine, čamci, barže i brodovi, letililice, pumpe za gorivo, štamparije, ali i konji i goveda sa zapregama i kolima. Podatke o broju i tipu tih sredstava Ministarstvo odbrane dobija od MUP-a, Direktorata za civilni avio-saobračaj, lučkih kapetanija...

Polovina od popisanih sredstava raspoređeno je u ratne jedinice i pozadinu, dok je ostatak - u rezervi.

Prema važećem zakonu, pod ratnu komandu mogu da dođu i specijalna vozila, uređaji veze, pumpe za vodu, kao i oprema za snimanje... Obavezu da imovinu stave na raspolaganje imaju i vlasnici luka i pristaništa, aerodroma, hangara, skladišta, radionica, stanica za punjenje boca kiseonikom i plinom... Za neodazivanje vojnim organima zakon za građane predviđa novčanu kaznu do 40.000 dinara, dok preduzeća mogu da budu oglobljena i do 450.000 dinara.

http://www.novosti.rs


Title: Re: Ново стројево правило Војске Србије
Post by: Adler on March 05, 2014, 04:33:49 pm
Objavljene izmene i dopune Strojevog pravila VS. U suštini ništa bitno, ali ako ima neko ko to stalno primenjuje, pa da zna da pogleda.


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: Adler on March 19, 2014, 01:23:13 am
Извештај о округлим столовима у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о одбрани и Нацрту закона о изменама и допунама Закона о Војсци Србије

[attachment=1]

mod.gov.rs (http://mod.gov.rs)


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: dzumba on March 19, 2014, 09:02:13 pm
Прочитао сам "Извештај" са округлих столова. Има свега и свачега. Лепих жеља и пустих снова. Као и у самим изменама и допунама оба закона. Ваљда ће они у Министарству знати шта раде. А можда и неће 8).


Title: Re: Javna rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije
Post by: Adler on December 11, 2014, 05:43:17 pm
Усвојени предлози измена закона о одбрани и војсци

Београд, 11. децембар 2014. године – Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Предлог закона о изменама и допунама Закона о одбрани, којима се регулишу и прецизирају надлежности у циљу бољег функционисања система одбране земље.

Влада је усвојила и Предлог закона о изменама и допунама Закона о војсци, с циљем да се обезбеди ефикаснији систем командовања и функционисања Војске Србије.

Такође, предложено је да се назив вида Ваздухопловство и противваздухопловна одбрана измени у Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана, како би се наставила традиција и континуитет овог вида Војске Србије.

Изменама закона је предложено да се забрана чланства у политичким странкама односи на све професионалне припаднике Војске Србије, односно како на професионална војна лица, тако и на цивилна лица на служби у Војсци Србије.

Влада Србије (http://www.srbija.gov.rs/vesti/vest.php?id=226624)


Title: Re: Javna rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije
Post by: dzumba on December 11, 2014, 09:00:58 pm
Quote
Изменама закона је предложено да се забрана чланства у политичким странкама односи на све професионалне припаднике Војске Србије, односно како на професионална војна лица, тако и на цивилна лица на служби у Војсци Србије.

A na one civile u Ministarstvu odbrane :laugh:?


Title: Re: Javna rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije
Post by: Adler on December 11, 2014, 09:02:30 pm
Jel one što drže ministrovu sliku k'o da im je sin prvenac, pa kad se promeni ministar promeni se i fotografija?  :D


Title: Re: Javna rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije
Post by: Adler on December 15, 2014, 07:16:38 pm
Objavljeni konačni predlozi zakona koji su ušli u skupštinsku proceduru.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani (http://www.parlament.rs/upload/archive/files/cir/pdf/predlozi_zakona/4570-14.pdf)

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Vojsci Srbije (http://www.parlament.rs/upload/archive/files/cir/pdf/predlozi_zakona/4569-14.pdf)

Zanimljivo, još nema ništa od novog zakona o vojnom zdravstvenom osiguranju i vojnom školstvu.


Title: Re: Javna rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije
Post by: dzumba on December 16, 2014, 08:36:59 pm
Quote
Jel one što drže ministrovu sliku k'o da im je sin prvenac, pa kad se promeni ministar promeni se i fotografija?  Cheesy

Шта, још има таквих? :D Ја мислио да се МО професионализовало. Дошли у њега све сами стручњаци 8).


Title: Re: Javna rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Zakona o Vojsci Srbije
Post by: Adler on January 29, 2015, 03:25:37 pm
Усвојене измене Закона о Војсци Србије и Закона о одбрани (http://www.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=7767)

Посланици Скупштине Србије усвојили су вечерас измене и допуне Закона о одбрани и Закона о Војсци Србије.

Изменама Закона о одбрани враћа се војно правобранилаштво и дефинише јасан статус војно-доходовних установа, уводе се и дефинишу послови инспектората у оквиру Министарства одбране.

Закон о одбрани има за циљ да отклони уочене недостатке и реши правне проблеме у обезбеђивању функционисања система одбране.

У делатностима логистичке подршке Војске Србије предвиђена је могућност да одређене војне установе стекну статус правног лица, које би радиле за потребе система одбране и војске, а у делу слободних капацитета пословале на тржишту, чиме ће значајно растеретити трошкове буџета.

Ефикасније се штите имовински интереси државе када је реч о рационалнијем коришћењу и располагању војном имовином коју користе Министарство одбране и Војска Србије.

Изменама Закона предвиђена је и заштита имовинских интереса тако што се предлаже формирање Војног правобранилаштва у саставу Министарства одбране за послове које је до сада обављала Дирекција за имовинско правне послове на основу решења јавног правобраниоца.

Данас усвојеним новим законским решењима прецизније се уређује организација и састав војске и начин припремања и доношења акта о организацији на стратегијском, оперативном и тактичком нивоу командовања као што је утврђено у Стратегији одбране Србије.

Враћа се назив Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана и прецизније уређују специфичности војне службе које обухватају летачку, падобранску и ронилачку службу.

Изменама Закона о Војсци Србије уређује се положај и надлежност ВС, дефинише организација, састав и начела служби у војсци, специфична војна служба и служба под отежаним условима, командовање и руковођење војском, као и чинови, симболи и обележја, војни празници, називи јединица и установа, верска служба, одговорност за штету Војске, демократска и цивилна контрола, јавност рада.

Измене закона прецизније уређују надлежности Генералштаба у командовању и руковођењу ВС, обухватају и распоређивање официра до чина капетана, подофицира и професионалних војника.

Уређује се и вођење посебне евиденције о припадницима војске, њен садржај, начин заштите података о војним лицима, а све у складу са природом војне службе.


Title: Представљен Нацрт Закона о производњи и промету наоружања и војне опреме
Post by: Adler on March 06, 2015, 03:14:03 pm
У јавној расправи о Нацрту Закона о производњи и промету наоружања и војне опреме, која је одржана данас у Привредној комори Србије, представљене су кључне новине предложених законских решења.

Представници више министарстава, привредних субјеката који се баве производњом наоружања и војне опреме, синдикалних организација, стручне јавности и друге заинтересоване стране имали су прилику да изнесу критички осврт на предложена решења и дају допринос у уређењу ове области.

Дискусију је обележио конструктивни дијалог ради унапређења регулативе у сектору одбрамбене индустрије и помоћи да се превазиђу актуелни проблеми који оптерећују пословање произвођача наоружања и војне опреме.

Расправа је била прилика да се још једном пошаље јасан сигнал свим заинтересованим странама да доставе своје примедбе, предлоге и сугестије за стварање модерног и одрживог нормативно-правног оквира.

Нови закон има за циљ контролу и унапређење области производње и промета наоружања и војне опреме ради остваривања и заштите одбрамбених, безбедносних, економских и спољнополитичких интереса Републике Србије, њеног међународног кредибилитета и интегритета, истакнуто је у расправи.

Главни разлози за доношење новог закона су успостављање интегралног правног оквира који обезбеђује стабилан контролни механизам у области производње и промета наоружања и војне опреме, потпуније дефинисање појмова и њихову једнозначност у свим прописима из предметне области, усклађивање са регулативом УН, ЕУ и другим међународним споразумима и конвенцијама и стварање флексибилнијег оквира за учешће страног капитала у структури власништва.

Кључне новине у Нацрту закона: даје се могућност страном правном лицу да буде већински власник привредног друштва регистрованог за производњу наоружања и војне опреме, Република Србија, у случају приватизације произвођача наоружања и војне опреме од стратешког интереса за систем националне безбедности, задржава контролни пакет акција, дефинисан је правни оквир за очување капацитета – технологија, специјалне опреме и алата за производњу наоружања и војне опреме, важење дозволе за производњу НВО је ограничено роком до 5 година, успостављање контроле над коришћењем интелектуалне својине кроз механизам ројалити права и јачање улоге војне контроле квалитета.

Предложеним законским решењима ствара се амбијент за јачање технолошке и индустријске базе Републике Србије у области одбрамбених технологија и иницира потреба за освајањем савремених и софистицираних технологија.

На конкретном примеру сарадње Министарства одбране и Привредне коморе Србије, још једном је потврђена добра и успешна координација на реализацији активности од заједничког интереса. Ово представља подстрек за учешће у новим сличним подухватима, тим пре, што на нивоу Коморе активну улогу има Групација произвођача наоружања и војне опреме која делује у оквиру Удружења за металску, електро индустрију, руднике метала и металургију, чијим ангажовањем се очекује у наредном период проширење сарадње са земљама бивше Југославије у области производње наоружања и војне опреме јер, производи српске одбрамбене индустрије представљају респектабилан извозни потенцијал.

Нацрт Закона о производњи и промету наоружања и војне опреме припремило је Министарство одбране, у складу са својим надлежностима.

У току рада на припреми и изради Нацрта закона активну улогу је имало Заједничко тело за праћење и унапређење прописа из области производње, промета, увоза и извоза контролисане робе, конституисано почетком 2013. године од представника Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Министарства спољних послова, Министарства унутрашњих послова, Министарства правде, Министарства одбране, Министарства финансија и Безбедносно-информативне агенције. Низ корисних сугестија и предлога дали су и представници руководства и синдикалних организација из привредних друштава одбрамбене индустрије Србије.

Јавна расправа о Нацрту закона се одржава у периоду од 2. до 23. марта 2015. године према Програму јавне расправе који је усвојио Одбор за привреду и финансије Владе Републике Србије.

Програм јавне расправе (http://www.mod.gov.rs/multimedia/file/staticki_sadrzaj/javna%20rasprava/Program%20javne%20rasprave_Nacrt%20Zakona%20o%20PiP%20NVO.pdf)

Нацрт закона (http://www.mod.gov.rs/multimedia/file/staticki_sadrzaj/javna%20rasprava/Nacrt%20Zakon_PiP_NVO_25_02_2015.pdf)

Образложење нацрта закона (http://www.mod.gov.rs/multimedia/file/staticki_sadrzaj/javna%20rasprava/OBRAZLOZENJE_Nacrt_Zakon_PiP_NVO_25_02_2015.pdf)


Title: Re: Uskoro ponovo Ratno vazduhoplovstvo i mornarički činovi
Post by: torpedo011 on July 27, 2016, 01:34:12 pm
Koji će biti najviši čin u rečnoj flotili?

Адмирал.


Title: Re: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: Рашо on July 27, 2016, 01:43:34 pm
Koji će biti najviši čin u rečnoj flotili?

Адмирал.

Иихааај?! Можда адмирал флоте?! Јединица ког ранга је Ријечна флотила па да има адмирала за команданта?


Title: Re: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: Rade on July 27, 2016, 03:18:26 pm
Rečna flotila bi trebala da je ranga brigade, tako da će najviši čin biti kontra-admiral.


Title: Re: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: torpedo011 on July 27, 2016, 05:34:31 pm
То нам је највиши морнарички чин. Знам да не може командант да има тај исти јер РРФ није те величине, а у теорији... И кад кажем адмирал не мислим на адмирала у ЈНА и ВЈ. Садашњи адмирал има 4 розете.

Мислим да је садашњи командант РРФ по чину КББ.


Title: Re: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS
Post by: dzumba on July 27, 2016, 07:25:18 pm
Као што сам раније написао овакво решење је погрешно, "натегнуто" и такорећи неозбиљно. Знам да ће Раде да опет реагује :D, али је то чак и гледано здраворазумски тако. Ако ћемо поштено више од пола бројног стања чине инжињерци - понтонирци (два батаљона). Без њих би речна флотила била батаљонског ранга. Ако пак остану "поморски" чинови онда би и тим инжињерцима требало да признају право на "поморске" чинове. Уосталом, зашто инжињерац не би могао бити командат Речни флотиле. Шта више, требао би, пре него "морнар" јер их има више и објективно у условима очекиваних сукоба далеко су важнији.  Оправдање да они (инжињерци) не знају ништа око бродова и пловљења је једнако тврдњи да "морани" не знају све око понтонирских јединица па опет управљају са њима. Дакле, ако смо створили род "речне јединице", одна су у том роду и понтонирци. Или ипак нису?