PALUBA

Ratna mornarica => Organizaciona shema mornarice => Topic started by: brodarski on April 30, 2014, 02:17:28 pm



Title: Uredba o osnutku mornarice
Post by: brodarski on April 30, 2014, 02:17:28 pm
Službeni vojni list od 1919. godine izlazi kao glasilo Ministarstva vojnog i mornarice. Sukladno promjeni naziva ministarstva trebala je predhoditi uredba ili zapovijed o osnutku mornarice. Takve zapovijedi nema i postavlja se pitanje temeljem čega se naziva Ministarstvo Vojno i Mornarice? Na tu uredbu čekati će se još par godina do objave ustroja Odelenja za mornaricu. Odelenje za mornaricu nije isto što i ratna mornarica kao vid oružanih snaga. Nešto je tu pošlo krivo od samog početka. Po ovom ustroju ( kako ga ja shvaćam ) mornarica je postojala kao rod u oružanim snagama.
Tek 1922. godine donešen je Zakon o Mornaričkom odelenju Ministarstva vojnog i Mornarice.


Title: Re: Uredba o osnutku mornarice
Post by: vladimir bošković on May 21, 2014, 03:24:23 am
Taj prvi, premda simboličan korak  priznanja mornarice u sastavu oružanih snaga Kraljevstva SHS, bila je izmjena naziva za funkciju minstra vojske. U prvoj vladi Kraljevstva SHS, postavljenoj ukazom  od 20.12.1918., dotadašnji ministar vojni u vladama Kraljevine Srbije postao je ministar vojni i mornarice. Narodno vijeće je željelo posebno ministarstvo za ratnu mornaricu, ali to je vrijeme faktičkog nepostojanja flote i brojnih političkih razloga koji su se ispoljavali u  sudaru kontinentalne i pomorske orijentacije nove države. Novonastala država je bila u traganju za novom vojnom doktrinom a za mornaricu, pored neizvjesnosti u pogledu brodova koji će joj pripasti, operativne osnove na kojoj će dejstvovati i pomorskih granica koje će braniti, bio je upitan i položaj u ujedinjenoj državi. Kraljevina Srbija, kao izrazito kontinentalna država za koju je izlaz na more bio daleki san, našla se odjednom u državi čije su pomorske granice duže od trećine ukupnih. Od toga, koliko će srbijanski politički i vojni krugovi biti u stanju da razumiju i prihvate pomorsku dimenziju proširene Kraljevine Srbije, zavisila je sudbina ratne mornarice. Kopnena vojska bila je po svom starješinskom sastavu pretežno srbijanska, a mornarica pretežno hrvatsko-slovenačka. Ako se imaju u vidu i političke komponente, od kojih je Jadransko pitanje kao hrvatsko pitanje ratnu mornaricu najneposrednije doticalo, onda je razumljivo da je stav srbijanskih vojnih i političkih krugova  prema mornarici bio rezervisan, pa se njeno ustanovljenje, mjesto i uloga pronalazilo u neplaniranoj petoljetki 1918-23, mada je i taj, praktično tek uspostavljen okvir organizacije promjenjen šest godina kasnije.


Title: Re: Uredba o osnutku mornarice
Post by: ML on April 14, 2017, 08:30:29 am
Već odavno stoji pogrešan naziv topika, sad mi je opet pao u oči.
Nikako ne može stajati Kraljevska Jugoslovenska Ratna mornarica, već Ratna mornarica Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije.


Title: Re: Uredba o osnutku mornarice
Post by: MOTORISTA on April 14, 2017, 09:50:27 am
Najbolje bi bilo da se koristi zvanični naziv: Kraljevska Mornarica.


Title: Re: Uredba o osnutku mornarice
Post by: vladimir bošković on May 03, 2017, 06:55:21 am
Naša/Ratna/Kraljevska Mornarica Kraljevstva/Kraljevine SHS i Jugoslavije.
Bojim se da bi kompletiranje zvaničnih naziva i pridjeva bilo rogobatnije od sadašnjeg naslova topika