PALUBA

Vesti => Ratna mornarica => Topic started by: leut on May 14, 2010, 12:58:20 pm



Title: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on May 14, 2010, 12:58:20 pm
MEĐUNARODNA VOJNA VJEŽBA

Hrvatski protuminski ronitelji na NATO-ovoj vježbi BRILLIANT MARINER 2010

Hrvatsko tročlano izaslanstvo imalo je čast sudjelovati u vrhunskoj vježbi s "elitom" na MCD/EOD području. Ravnopravno smo sudjelovali u planiranju i provedbi taktičkih zamisli i procedura, iznijeli bitan teret zadaće određen Danskom timu, te činili gotovo trećinu tima

[attachment=3]
Suradnja s Danskom kraljevskom mornaricom, koja je uspješno započela u svibnju 2009. godine posjetom dvojice djelatnika našeg Voda protuminskih ronitelja, poručnika bojnog broda Damira Poklepovića i narednika Tina Mrčelića, danskoj postrojbi protuminskih ronitelja, nastavljena je i ove godine. Tijekom posjeta dogovoreno je sudjelovanje hrvatskih protuminskih ronitelja u NATO-ovoj vježbi Brilliant Mariner 2010, koja je provedena od 12. do 22. travnja ove godine. Vježba je osmišljena za treniranje i testiranje NATO-ovih snaga za sposobnost odgovora na bilo koju krizu u svijetu. Kako je istaknuo zapovjednik Protuminskog divizijuna kapetan fregate Dževad Kajan, sudjelovanje i obuka naših protuminskih ronitelja (PMR) u potpori je provedbe CS M 2406 I sa sadržajem čišćenja luka i prilaza lukama u vrlo plitkim vodama, a iskustva stečena u vježbi od velike su važnosti i prenesena su svim pripadnicima postrojbe.

[attachment=1]Priprema eksplozivnog sredstva za neutralizaciju mina

Tijekom vježbe, NATO-ove postrojbe, uključujući brodove, podmornice i zrakoplove koji su djelovali u Sjevernom i Baltičkom moru, provodile su brojne složene i izazovne scenarije, u rasponu od pomorskih napada "neprijateljskih" brodova i podmornica, te borbe protiv piratstva do otklanjanja mina, ukomponirano s operacijama minskih protumjera. Vježba je tijekom provedbe bila pod nadzorom NATO Maritime HQ, Northwood, a njome je zapovijedao komodor Norveške mornarice Hans Helseth. Osnovne značajke scenarija bile su razvijanje situacije i neprestane realistične novosti u provedbi, objasnio je zapovjednik Voda PMR, poručnik bojnog broda Damir Poklepović.

Hrvatski tim, sastavljen od iskusnih pripadnika Voda protuminskih ronitelja (VPMR) Protuminskog divizijuna (PMD) Flotile HRM, poručnika bojnog broda Damira Poklepovića, zapovjednika VPMR PMD, stožernog narednika Nikole Belasa, prvog dočasnika PMD, i narednika Željka Stankovića, protuminskog ronitelja, sudjelovao je u vježbi kao integralni dio Danskog tima (DNK MCD/EOD TEAM), čiju je zapovjednu strukturu osiguralo norveško osoblje na čelu s CDR Terjeom Martijnsenom. Skupinu su činili Francuski EOD tim, smješten na brodu Vulcain, namjenskom roniteljskom brodu s barokomorom i kompletnom potporom za provedbu minsko-protuminskih zadaća, opremljenom prijenosnim malim bočnim tegljenim sonarom C-MAX, te aparatima na mješavine CRAB. Norveški EOD tim bio je opremljen autonomnim podvodnim vozilom (APV) REMUS 100 i daljinski navođenim vozilom VIDEO REY odličnih manipulativnih osobina, od 30 kg težine, opremljenim softverom i sposobnošću izravnog gledanja slike u realnom vremenu, s premjeravanjem dimenzija i udaljenosti, ultrazvučnim detektiranjem, te mehaničkom rukom za postavljanje eksplozivnog punjenja. Sve zajedno stane u posebno dizajniranu kutiju dimenzija 1 x 1 m. Tim je opremljen aparatima na mješavine SIVA OKSY i VIPER kanadske proizvodnje i potpuno je "transportabilan".

[attachment=2]Pripadnici hrvatskog PMR-a sudjeluju u vježbi pretraživanja podvodnim vozilom VIDEO RAY

Prva faza vježbe provedena je u mjestu Sjaellades Odde, na sat vožnje od Kopenhagena (fjord u neposrednom okruženju baze DNK tima Kongsoere, koji je i baza danskih frogg men ili combat divers), od 12 do 18. travnja, a druga faza vježbe od 19. do 22. travnja u vodama oko vojne baze i u civilnoj luci Frederikshavn na sjeveru Danske. Uoči vježbe ustrojeno je zapovjedno mjesto, te su uvježbavani elementi koji će biti sastavnica cjelovite vježbe po scenariju u drugoj fazi. U drugoj fazi provodila se vježba s promjenjivim scenarijem, a u nju su bile detaljno uklopljene sve razine planiranja i provedbe, uključujući i Zapovjedništvo u Northwoodu, pa se tako jedan dan vježbe proveo u provjeri protoka informacija na svim razinama. Zanimljivo je napomenuti da su neki elementi vježbe provođeni namjerno neplanirano kako bi se dobilo odgovore i naučene lekcije te nove ulazne elemente za planiranje.

Hrvatsko tročlano izaslanstvo imalo je čast sudjelovati u vrhunskoj vježbi s "elitom" na MCD/EOD području. Ravnopravno smo sudjelovali u planiranju i provedbi taktičkih zamisli i procedura, iznijeli bitan teret zadaće određen Danskom timu, te činili gotovo trećinu tima. Radilo se od 12 do 15 sati na dan (ronjenje, osiguranje ronjenja, EOD/IEDD u luci i na kopnu, postavljanje staza, podizanje i sanacija pronađenih mina u za nas prilično hladnom okruženju). Iskustva su nemjerljiva, a u pogledu promidžbe te ostvarenja stručnih kontakata HV i HRM su sudjelovanjem u ovakvoj vježbi odlično profitirali. To je istaknuo i zapovjednik Flotile HRM, kapetan bojnog broda Marin Stošić, rekavši: "Ovakve i slične vježbe jesu dragocjene za naše brzo napredovanje u dostizanju ciljeva snaga. Još jednom smo se uvjerili da idemo u dobrom smjeru. Kao i uvijek, presudna je kvaliteta ljudskog čimbenika. To nam daje samopouzdanje da možemo izgraditi dostatne sposobnosti protuminskih operacija i za naše nacionalne potrebe i za ravnopravno sudjelovanje u međunarodnom akvatoriju u funkciji mira."

Autor: Tino Mrčelić
Foto: Arhiva protuminskog divizijuna
Izvor: Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: ZastavnikDjemo on May 14, 2010, 07:00:44 pm
Danci, tj. njihov Fromandskorpset, imaju najbolje vojne ronioce u Evropi, tako da je saradnja sa njima veoma dobra stvar!


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on July 01, 2010, 06:57:32 pm
Nakon što su u svibnju bili u gostima kod Danac, hrvatski protuminski ronitelji su ovom prigodom ugostili Francuze...

MEĐUNARODNA SURADNJA

Francuski i hrvatski PROTUMINSKI RONIOCI zajedno u Jadranu

Šestorica protuminskih ronilaca, koji pripadaju skupini "Méditerranée", podijelili su svoja iskustva i vještine s pripadnicima Voda protuminskih ronilaca Hrvatske ratne mornarice

[attachment=1]Francuski protuminski ronioci imaju specifične postupke kako prići podvodnim minama, te su zajedno s hrvatskim kolegama uvježbavali radnje sa svrhom njihova uklanjanja. To podrazumijeva prije svega identifikaciju, potom neutralizaciju te na kraju premještanje MES-a i improviziranih mina

Protuminski ronioci hrvatskih i francuskih oružanih snaga ponovno su udružili snage sa svrhom jačanja suradnje i razmjene iskustava u sklopu protuminske obrane, a povod je bio posjet francuskog broda-baze za protuminske ronioce "Achéron" Splitu, gdje su boravili od 11. do 16. lipnja.

Šestorica protuminskih ronilaca, koji pripadaju skupini "Méditerranée", podijelili su svoja iskustva i vještine s pripadnicima Voda protuminskih ronilaca Hrvatske ratne mornarice te im ustupili svoja sredstva (kitove) za godišnje održavanje aparata za ronjenje DC-55. Budući da francuski protuminski ronioci imaju specifične postupke kako prići podvodnim minama, zajedno su s hrvatskim kolegama uvježbavali radnje sa svrhom njihova uklanjanja. To podrazumijeva prije svega identifikaciju, potom neutralizaciju te na kraju premještanje MES-a i improviziranih mina. Ovo je bio prvi posjet broda "Achéron" Hrvatskoj, a iz matične luke Toulon doplovio je u trotjedni obilazak Jadranskog mora. Brodom, koji ima 23 člana posade, zapovijeda stožerni narednik Michael Dorange, a tijekom boravka u splitskoj luci Lora ugostio je predstavnike HRM-a. Tom prigodom zapovjednik Flotile HRM-a kapetan bojnog broda Marin Stošić upisao se u knjigu dojmova, u kojoj je prvi upisani čuveni Jacques Cousteau, a o dojmovima posjeta i zajedničkog uvježbavanja te o nastavku suradnje s francuskim kolegama razgovarali su kapetan fregate Dževad Kajan, zapovjednik Protuminskog divizijuna, i poručnik bojnog broda Damir Poklepović, zapovjednik Voda protuminskih ronilaca. Ovim je posjetom nastavljena suradnja hrvatskih i francuskih protuminskih ronilaca, koja se odvija sa svrhom ostvarenja zadanog Cilja snaga, a već u srpnju očekuje se ponovni dolazak francuskog broda "Orion", što će biti još jedna prilika za međusobnu razmjenu znanja i vještina.

Autor: Marija Alvir
Foto: Tomislav Brandt
Izvor: Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on December 04, 2010, 02:19:55 am
MEĐUNARODNA SURADNJA

Ocjenjivanje Voda protuminskih ronilaca

Evaluacija Voda protuminskih ronilaca je vrhunac obuke i preduvjet za deklariranje dijela snaga za provedbu minskih protumjera ravnopravno s ostalim NATO članicama u prostoru od interesa Saveza


[attachment=1]Para protuminskih ronitelja podize i dislocira MES

Danski stručni tim (Royal Danish Navy MCM/EOD Team) na čelu sa zapovjednikom postrojbe Larsom Molerom Pedersenom i prvim dočasnikom Märtinom Lausenom od 15. do 19. studenog proveo je evaluaciju Voda protuminskih ronilaca Flotile HRM-a. Evaluacija je kruna bilateralne vojne suradnje započete u svibnju 2009. posjetom Kraljevini Danskoj dvojice pripadnika Voda protuminskih ronilaca te sudjelovanjem trojice pripadnika Voda na vježbi Brilliant Mariner u travnju 2010.

Posjet je dogovoren u ožujku ove godine, a evaluacija je provedena kao slijed suradnje s MCD/EOD timom, koja je u protekle dvije godine dosegnula razinu neposredne suradnje na razini timova.

Za ovu evaluaciju provedena je vježba procesom primanja, razumijevanja i neposredne provedbe zadaće na terenu uz demonstriranje trenutačne sposobnosti u potpori Cilja snaga M 2406 I. U prvoj fazi evaluacijske vježbe prikazan je opći operativni pristup procesu planiranja misija pretraživanja i čišćenja ekonomski i strateški važnih luka i prilaza lukama, a u drugoj fazi provedena je taktička razina sa scenarijem na primjeru luke Lora.

[attachment=2]Priprema za ronjenje

Prema scenariju luka Lora je bila neodređena ekonomski važna civilna luka, koju je trebalo pretražiti, očistiti i osigurati za sigurno i vremenski determinirano uplovljenje NATO-ovih brodova. Zadanim elementima evaluirane su sadašnje sposobnosti zapovjednog dijela protuminskog divizijuna u razumijevanju i planiranju zadaće te sposobnosti Voda protuminskih ronilaca u primjeni postupaka. Prikazani su standardni operativni postupci pretraživanja i čišćenja ulaza u luku, identifikacija, klasifikacija, dislociranje sumnjivog minskog objekta, pretraživanje i čišćenje pristupnog kanala i manevarskog prostora za brodove u luci.

[attachment=3]Uvodni evaluacijski brifing

Zapovjedna satnija VP-a i Protueksplozijski odjel MUP-a prikazali su pretraživanje i čišćenje kopnenog dijela operativnog područja kao i pronalazak/neutralizaciju improviziranog eksplozivnog sredstva.

Procesom planiranja i provedbe Danski je stručni tim dobio sliku personalnih, funkcionalno-tehničkih i potpornih sposobnosti Voda protuminskih ronilaca protuminskog divizijuna (vPMR PMD). Inače se kod evaluacije EOD timova PzM-a i NATO zemalja rabe check - liste, koje su ovaj put bile prilagođene funkcionalno - tehničkim i potpornim sposobnostima Voda.

Na potporne sposobnosti je stavljen poseban naglasak jer je bjelodan nedostatak transportnih sposobnosti u svim segmentima, stoga je u budućnosti važno razvijati zračno - transportnu mobilnu jedinicu sposobnu djelovati duž cijele obale pa i izvan granica hrvatske. Zajednički je zaključak da se u sljedećem razdoblju očekuje nastavak uspješne suradnje za sada na razini timova, a poslije na razini postrojbe pa da kao aktivni sudionici budemo i nositelji pojedinih segmenata MCM NATO vježbi.

Kapetan bojnog broda Marin STOŠIĆ, zapovjednik Flotile HRM-a

Zadovoljan sam i ponosan našim vodom PMR-a koji je pokazao visok tempo narastanja sposobnosti u sklopu cilja snaga M 2406 I. Naši prijatelji i partneri iz Danske ocijenili su visoko našu obučenost i sposobnost potvrđujući da smo na dobrom putu. Dostignute sposobnosti provjerene razine omogućavaju nam djelovanje u nacionalnim zadaćama područja odgovornosti zapovjednika HRM-a te otvaraju perspektivu za ravnopravnu suradnju u međunarodnom NATO okružju u bliskoj budućnosti.

Cilj snaga M 2406 I:

"Sposobnost mornaričkih minskih protumjera (MCM) za čišćenje luka"

- unapređivati sposobnosti za otkrivanje, klasifikaciju, identifikaciju i brzo uklanjanje mina, eksplozivnih sredstava i improviziranih eksplozivnih sredstava u lukama i vrlo plitkom moru (do dubine 10 m), bez izazivanja kolateralnih šteta, ili alternativno, njihova sigurnog uklanjanja iz područja luka

- sposobnost treba osigurati pretraživanje područja od 2 km2 svaka 24 sata

- Ova sposobnost mora biti kompatibilna s drugim autonomnim sustavima i sustavima bez posade rabljenim u protuminskim operacijama.

Kapetan fregate Dževad KAJAN, zapovjednik Protuminskog divizijuna

Primjena Cilja snaga "Sposobnost mornaričkih minskih protumjera (MCM) za čišćenje luka" u skladu s NATO standardima zahtijeva znatno vrijeme i određene resurse, te podrazumijeva razvijanje sposobnosti za brzo i djelotvorno pretraživanje prilaza lukama i luka. Obuci Voda protuminskih ronilaca posvetili smo punu pozornost te smo osim naše obuke razvili suradnju s Fakultetom elektrotehnike i računarstva i Institutom za istraživanje i razvoj obrambenih sustava (IROS) i obučili šest protuminskih ronilaca za uporabu s autonomnim podvodnim vozilom (APV) koji čini odlučujuću sofisticiranu opremu za dostizanje CS-a.

Evaluacija Voda protuminskih ronilaca je vrhunac obuke i preduvjet je za deklariranje dijela snaga za provedbu minskih protumjera ravnopravno s ostalim NATO članicama u prostoru od interesa Saveza.

Stručnjaci iz Danske su dali visoke ocjene o obučenosti voda i ovim im putem čestitam na postignutim rezultatima i siguran sam da ćemo dostignuto održati i u sljedećem razdoblju dignuti na još veću razinu, kako se to od nas i očekuje.

Autor: Tino Mrčelić   
Izvor: Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: pp5d6 posejdon on November 30, 2011, 10:16:37 pm
HRM pod morem danas.

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: pp5d6 posejdon on November 30, 2011, 10:23:42 pm
ROV i AUV na dispoziciji HRM danas.
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=5]


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on December 03, 2011, 12:00:17 pm
@pp5d6 posejdon da li je sva prikazana oprema (pretpostavljam da se radi o opremi protuminskih ronitelja) usvojena u HRM ili se radi o testiranju i planovima za nabavku iste.

Inače, na gornjim slikama ima i pripadnika Vojno-obavještajne bojne (VoB) - satnije za dubinski nadzor i Bojne za specijalna djelovanja - 3. satnije za specijalna djelovanja koja je, doduše, proizišla iz 352. satnije pomorskih diverzanata HRM.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: pp5d6 posejdon on December 03, 2011, 12:33:17 pm
Svaka je slika potpisana pa i specijalnih postrojbi vezanih za more, pa i o AUV i ROV.
Ja sam osobno napravio test i došao do dragocjenih spoznaja o strukturi ljudi koji otvaraju slike nakon postavljanja, u određenom vremenskom razdoblju, kao i nikova koji su bili na temi.Vrlo zanimljivo osobito posjećenost jedne postavljene.A do govori dosta,puno ,previše 8).


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on November 11, 2013, 05:10:39 pm
11.11.2013.

Međunarodna vojna suradnja protuminskih ronilaca
 
[attachment=1]
U sklopu bilateralne vojne suradnje s Oružanim snagama Savezne Republike Njemačke od 23. listopada do 6. studenoga 2013. godine u Splitu je provedena zajednička obuka - uvježbavanje MCD/EOD procedura u kojoj su sudjelovali ronioci RM SR Njemačke i Hrvatske ratne mornarice.

Suradnja ovih timova na području ronjenja započela je 2012. godine te je do sada realizirana kroz sedam pojedinačnih aktivnosti koje su se u protekle dvije godine odvijale u obje zemlje.

Planirane aktivnosti obuhvaćaju usvajanje procedura pretraživanja, obilježavanja i uništavanja eksplozivnih naprava, posebice u području podvodnih mina.

Tijekom provedbe zajedničkih ronjenja na različitim lokacijama u srednjodalmatinskom akvatoriju koristila se i specijalizirana ronilačka oprema: amagnetni ronilački aparati DIVEX – Stealth i Dragerov LAR VII kroz ukupno stotinu sati ronjenja u dnevnim i noćnim uvjetima.

Na kraju aktivnosti kapetan fregate Neven Katić iz Odjela za obuku ronilaca Središta za obuku Hrvatske ratne mornarice i kapetan korvete Stephan Sult iz postrojbe protuminskih ronilaca RM Njemačke iskazali su zadovoljstvo razvojem uspješne suradnje.

Potvrdili su nastavak suradnje tijekom sljedeće godine korištenjem zajedničkih ronilačkih resursa u izvršenju operativnih zadaća u UN i NATO operacijama.

Sve aktivnosti su u izravnoj potpori dostizanja sposobnosti cilja snaga koju protuminski ronioci HRM-a imaju u okviru NATO mobilnih snaga u razminiranju luka i prilaza lukama od postavljenih minskih prepreka.

[attachment=2]
[attachment=3]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on June 30, 2014, 09:39:20 am
26.6.2014.

Suradnja protuminskih ronitelja HRM-a s roniteljima njemačkih OS

[attachment=1]
Započeta 2012. godine, suradnja protuminskih ronitelja HRM-a s roniteljima njemačkih Oružanih snaga nastavila se još jednim ciklusom uvježbavanja procedura i ronjenja održanom od 11. do 25. lipnja 2014. godine u akvatoriju srednjeg Jadrana.

Združeno uvježbavanje HRM-a s protuminskom postrojbom Ratne mornarice Savezne Republike Njemačke „Minetouchers“ provodi se u potpori implementacije cilja sposobnosti CSp M 6205 N – „Mornaričko minsko ratovanje - Minske protumjere za čišćenje vrlo plitkih voda i luka“ čiji je nositelj HRM, a što operativno provodi vod protuminskih ronitelja Protuminskog divizijuna (vPMR PMD) Flotile HRM-a.

Uvježbavanje je provedeno u cilju razmjene iskustava i dostizanja interoperabilnosti u procedurama protuminskog ronjenja aparatima poluzatvorenog kruga disanja (LAR VII/DIVEX Stealth), te uvježbavanja procedura čišćenja i otklanjanja morskih mina ili minske eksplozivne ugroze (Explosive Ordinance Disposal – EOD/ Improvise Explosive Device Disposal) na kopnu u specifičnom okruženju u lukama, na terminalima ili na različitim postrojenjima i instalacijama.

Aktivnosti zajedničkog uvježbavanja roniteljskih procedura jesu posebna prigoda za razmjenu iskustava i znanja u planiranju i pripremi roniteljskih zadaća. Združeno kondicioniranje uz primjenu svih propisanih mjera sigurnosti i standardnih operativnih postupaka provodilo se tijekom protekla dva tjedna na lokacijama lučice Poljud, otoka Šolta, Čiovo, Fumija i Orud, rijeke Cetine u Omišu te u Kaštelanskom zaljevu.

[attachment=2]
U vojarni „Sv. Nikola“ u Lori EOD stručnjaci iz sastava „Minetouchers“ svakodnevno su s pripadnicima vPMR uvježbavali procedure rješavanja ugroze od improviziranih eksplozivnih sredstava uz uporabu specijalističkih pirotehničkih sredstava kao što su robot/vozilo namijenjeno prilasku, snimanju i eliminaciji kamuflirane eksplozivne naprave, korištenju namjenskog alata za sigurno pomicanje eksplozivne naprave sa distance (Hook and Lines), radiološko snimanje sumnjivih zatvorenih predmeta (portable X RAY) i prilazak EOD operatera ili pirotehničara u zaštitnom odijelu (Bomb suit) u svrhu kontrole i forenzike eksplozijski sumnjivog predmeta. Za uništavanje detektiranog vatrenog sustava eksplozivne naprave korištene su tzv." Water shoot" metode.

Njemački ronitelji prezentirali su najnoviji standardni operativni postupak (SOP) za pretraživanje vrlo plitkih voda namijenjen otvaranju tzv. "desantne prostorije" u amfibijskim operacijama ili kod evakuacije stanovništva kroz potencijalno minski sumnjivo područje (VSWD German Method) koji podrazumijeva usklađeno djelovanje bespilotnih autonomnih ronilica (REMUS) od 3 do 50 m dubine, protuminskih ronitelja i EOD eksperata od 3 m dubine do "surf zone" te dalje od 8 do 20 m u dubinu kopnenog dijela operativnog područja. SOP je zajednički metodički isproban u akvatoriju Kaštelanskog zaljeva.

U istom akvatoriju, prvi put je uvježbavana procedura otklanjanja opasnosti od plutajuće morske mine (Floating mine) na plovnim putovima ili prilazima lukama uz korištenje helikoptera Mi-8. Procedura je izvršena skokom para protuminskih ronitelja iz helikoptera, postavljanjem eksplozivnog punjenja i satnog vatrenog mehanizma na minu, te izvlačenjem protuminskih ronitelja dizalicom LPG -150m. Procedura je ponovljena tehnikom izvlačenja šest protuminskih ronitelja sinkronizirano tzv. "kačenjem na konop u grozd".

Navedena suradnja s protuminskim roniteljima OS SR Njemačke, potom s pripadnicima Royal Danish Navy MCD/EOD Unit te s EOD timovima iz sastava RM SAD-a jesu međunarodne obučne aktivnosti od najvišeg značaja i u potpunosti su u potpori implementacije cilja sposobnosti CSp M 6205 N.

[attachment=3]
Protuminski ronitelji Ratne mornarice Savezne Republike Njemačke izvorno se nazivaju „Minetouchers Company“. Sastavnica su „Naval Force Protection Battalion – SEEBATALLION“ čija je osnovna namjena zaštita snaga Ratne mornarice Savezne Republike Njemačke. U svom sastavu imaju i specijalizirane 'boarding' timove, odjel za nadziranje obučnih aktivnosti te odjel za potporu.

U području njihovog djelovanja jesu: detekcija (pretraživanje), identifikacija i otklanjanje ili po potrebi vađenje u svrhu stručnog ispitivanja, podvodnih oružnih sustava kao što su mine ili formacijske i improvizirane eksplozivne naprave iz vode, mora ili kopna u dodijeljenom operativnom prostoru, operativno djelovanje, održavanje i potporne sposobnosti za rad sa autonomnim bespilotnim ronilicama i senzorima općenito, otklanjanje podvodnih oružnih sustava i eksplozivnih naprava s brodova ili s dijelova infrastrukture u mornaričkim bazama i lukama (npr. mina postavljenih od strane neprijatelja na podvodni dio broda ili na gatovima predviđenim za pristajanje i vez brodova) te zadaće traganja i spašavanja.

[attachment=4]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on June 30, 2014, 09:42:22 am
Suradnja protuminskih ronitelja HRM-a s roniteljima njemačkih OS

[attachment=2]
[attachment=1]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on June 30, 2014, 09:51:36 am
Suradnja protuminskih ronitelja HRM-a s roniteljima njemačkih OS

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: ML on June 30, 2014, 10:31:35 am
Jel taj izraz ronitelji ispravan, negdje je ronioci negdje je ronitelji.. Koji je zvanični književni izraz?


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on June 30, 2014, 10:40:13 am
Jel taj izraz ronitelji ispravan, negdje je ronioci negdje je ronitelji.. Koji je zvanični književni izraz?

Dobro pitanje, u gornjim člancima ima svega, ali mislim da se u HRM službeno koristi izraz ronitelj dok se u Hrvatskom ronilačkom savezu (http://www.diving-hrs.hr/index.htm) koristi izraz ronilac koji je, mislim, i jezično ispravniji.

Na Hrvatskom jezičnom portalu (http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=main) postoji ronilac (ne i ronitelj), ali zato postoji roniteljica.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: ML on June 30, 2014, 12:56:44 pm
Hvala.
Ja mislim da je izraz vještački generiran.
Roniteljica je normalno.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: brodarski on June 30, 2014, 02:51:36 pm
Hvala.
Ja mislim da je izraz vještački generiran.
Roniteljica je normalno.
Čisti hrvatski književni izraz je šototajer. Ko ne viruje neka pita Krapljane, Zlarinjane i Vrgadine. Jezikoslovci Jurišić iz Vrgade i Kušar sa Raba su najbolji primjer gdje je kolijevka hrvatskog književnog jezika. Na otocima!


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on July 01, 2014, 10:31:09 am
Vod protuminskih ronitelja Protuminskog divizijuna Flotile HRM na vježbi Harpun 2013/2.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Solaris on December 20, 2014, 10:22:44 am
20.12.2014.

AMERIČKI PROGRAM

OBAMA ŠALJE VOJNU POMOĆ HRVATSKOJ
Stižu dva podvodna drona! Rone do dubine od 100 m


Autor: Krešimir Žabec

Nakon motornih vozila i helikoptera, Sjedinjene Američke Države Hrvatskoj vojsci donirat će i dva autonomna plovila Remus 100.

Riječ je o plovilu bez posade teškom nešto manje od 37 kg, promjera 19 cm, s mogućnošću ronjenja do dubine od 100 m.

Lovrićev dogovor

Plovilo je prije svega namijenjeno za pronalazak mina i protuminsku borbu. Kako neslužbeno doznajemo, Hrvatska bi dobila dva plovila kroz američki program pomoći FMF i vojska bi njima mogla biti opremljena već sredinom sljedeće godine.

O nabavi tih plovila načelnik Glavnog stožera general Drago Lovrić razgovarao je s ministrom obrane za sektor mornarice SAD-a Rayem Mabusom za posjeta SAD-u.

Prema procjenama, cijena jedne ronilice je dva milijuna kuna bez PDV-a.

Uređaj je opremljen senzorima za otkrivanje mina, s četiri transpondera, autonomnost je između 8 i 10 sati, a brzina 2,3 metra u sekundi. Ratna bi mornarica ove ronilice koristila u potrazi za eksplozivnim sredstvima u Jadranskom moru. Ministar obrane Ante Kotromanović rekao je da bi se ronilice koristile za pronalazak raznih mina još od Prvog ili Drugog svjetskog rata.

Minolovac iz Njemačke

Osim toga, koristit će se i u potrazi za bombama koje su odbacivane iz aviona tijekom NATO-ovih operacija. U potragu za minama uključit će se i brod minolovac koji će njemačka vojska prodati Hrvatskoj, o čemu su pregovori u završnoj fazi.

[attachment=1]
Jutarnji.hr (http://www.jutarnji.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Solaris on December 20, 2014, 06:36:41 pm
Hm, ovo čudo radi Kongsberg.

REMUS 100 - Autonomous underwater vehicle (http://www.km.kongsberg.com/ks/web/nokbg0240.nsf/AllWeb/20B22B5CFEC19B92C12574AB0046575E?OpenDocument)

REMUS 100 brošura pdf.  (http://www.km.kongsberg.com/ks/web/nokbg0397.nsf/AllWeb/61E9A8C492C51D50C12574AB00441781/$file/Remus-100-Brochure.pdf?OpenElement)

http://youtu.be/VQ6wcbGSMoI

poz.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: duje on January 13, 2015, 07:05:57 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" (http://slobodnadalmacija.hr/) Split

12.1.2015.

SAMO TE GLEDAM...

Američki podvodni dronovi čuvat će naše luke i Jadran

[attachment=1]Američke ronilice pomoći će Hrvatskoj ratnoj mornarici u nadzoru plovnih putova širom Jadrana, ali i prilaza bitnim lukama

Hrvatska ratna mornarica dobit će u drugoj polovini ove godine dvije američke protuminske podvodne ronilice tipa “remus 100” za borbu protiv podvodnog terorizma, za nadzor jadranskog podmorja, te za održavanje sigurnosti plovnih putova i prilaza najvažnijim domaćim lukama.

Riječ je o podvodnom oružju koje donira vlada SAD-a u sklopu savezničkog programa “Foreign Military Financing” (FMF). Ove ronilice namijenjene su kontroli priobalnih voda na način da skeniraju velike podvodne površine u potrazi za minama. Prvi put operativno su se koristile 2003. godine u operaciji “Iračka sloboda”, kad su specijalne jedinice mornarice SAD-a čistile prilazne rute i akvatorije najvećih iračkih luka.

–Ronilice “remus 100” veliki su dobitak i suvremeno tehnološko rješenje u smislu sustavnosti, preciznosti i operabilnosti prikupljenih podataka – kaže za “Slobodnu” Ante Kotromanović, ministar obrane, te nastavlja:

–Koristit će se u protuminskoj zaštiti podmorja i morskog dna, kako za moguće borbene operacije, tako i u svrhu protuterorističke zaštite pomorskih ruta i značajnih luka; detekcija i klasifikacija sidrenih i ležećih mina i drugih nenamjenskih eksplozivnih sredstava. Uz to, iznimne mogućnosti senzorskog prikupljanja i obrade podataka o podmorju i morskom dnu koristit će se i u svrhu traganja i spašavanja, te za nadzor gospodarskih podvodnih instalacija i arheoloških nalazišta.

Njemački minolovci

Ova ronilica može autonomno djelovati čak do 22 sata – objasnio je ministar Kotromanović. Prema obvezama u sklopu NATO-ova saveza, Hrvatska mora održavati sigurnost plovnih ruta i prilaza lukama na svojem dijelu Jadrana. Periodično se moraju obavljati pregledi prilaza lukama zbog niza razloga, a jedan je sprječavanje mogućih terorističkih napada.

Međutim, naša ratna mornarica trenutačno ne može u cijelosti izvršavati navedene zadatke upravo zbog nedostatka ronilica kakve su “remus 100”, kao i nedostatka suvremenih minolovaca kakvi su njemački minolovci klase “kulmbach”, koji će tijekom 2016. i 2017. godine biti isporučeni floti HRM-a. Minolovci i podvodni dronovi ključna su karika hrvatske nacionalne sigurnosti na moru i u podmorju. U svjetlu terorističkih napada u Pariza, valja naglasiti kako bez vojnih ronilica kakve su “remus 100” nije moguće zamisliti suvremeno podvodno ratovanje i borbu protiv podmorskog terorizma.

Također, ovim autonomnim ronilicama moći će se kontrolirati podmorski plinovodi, kao i podvodni dijelovi naftnih platformi u hrvatskom dijelu Jadrana. Točno 60 posto domaće proizvodnje plina i nafte dolazi iz podmorskih bušotina.

Sigurnost pomorskog prometa i brodova, prema riječima ministra Kotromanovića, vrhunski je sigurnosni prioritet Hrvatske na Jadranu.

To što do sada kod nas nije bilo ugrožavanja pomorskog prometa ne smije nas zavaravati i uljuljati u lovorike sigurnosti. Bez antiterorističkih aparata kao što su “remus 100” nema ni govora o zaštiti hrvatskog dijela Jadrana.


Nekoliko sati obuke

Sustav REMUS 100 nalazi se u operativnoj uporabi ratne mornarice SAD-a, ali i značajnih europskih NATO-ovih ratnih mornarica, te je dokazan kroz tisuće sati operativne uporabe u područjima operacija širom svijeta. Ne zahtijeva dugu i složenu obuku za operatere. Zahvaljujući sustavu “Intuitive Vehicle Interface Program” (VIP), operater stječe sposobnost upravljanja nakon samo nekoliko sati obuke.

Senzori, sonari i druge ‘igračke’

Ronilica standardno koristi akustičku navigaciju na temelju duge bazne udaljenosti (LBL – “long baseline acoustic navigation”) i navigaciju računanjem prijeđenog puta uz pomoć doplera (DR – “dead reckoning navigation”), uz mogućnost dodatne konfiguracije sustavima GPS-a, inercijalnog navigacijskog sustava (INS – “inertial navigation system”), senzora kursa (“heading sensor”) i senzora skretanja (“yaw-rate sensor”).

U osnovne senzorske sustave ubraja se doplerski akustički profiler strujanja (ADCP), senzori vodljivosti, temperature i dubine (CTD), akustički modem, dvofrekvencijski sonar s bočnim motrenjem (MSTL), interferometrijski sonar, iridijska komunikacija, Wi-Fi komunikacija, digitalni USBL, videokamera i rasvjeta.


Denis Krnić, snimio Duje Klarić / CROPIX


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on June 06, 2015, 12:21:15 pm
Oprema protuminskih ronitelja. Snimljeno prigodom posjete predsjednice RH i vrhovne zapovjednice OS RH, Kolinge Grabar-Kitarović HRM-u.

[attachment=1]
Predsjednica.hr (http://predsjednica.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on June 11, 2015, 09:29:11 pm
Prikaz autonomog podvodnog vozila REMUS 100, kakva bi 2 komada HRM trebala dobiti tijekom ove godine.

[attachment=1]


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on October 10, 2016, 09:53:53 am
07.10.2016.

Primopredaja autonomnih podvodnih vozila Remus 100

[attachment=1]
U vojarni „Sv. Nikola“ u Splitu, u Protuminskom divizijunu Flotile Hrvatske ratne mornarice, 7. listopada 2016. izvršena je primopredaja autonomnih podvodnih vozila Remus 100 koje su Sjedinjene Američke Države donirale Hrvatskoj ratnoj mornarici.

Ispred tvrtke Hydroid-Kongsberg primopredaji su nazočili g. Graham Lester i Andrew Gelder, dok je Sektor za naoružanje MORH-a predstavljao voditelj NVO pukovnik Jerko Ivanković.

Nakon dvotjedne obuke rukovatelja koju je proveo instruktor tvrtke Hydroid – Kongsberg, proizvođač podvodnih vozila, HRM je u potpunosti osposobljena za uporabu ovih vozila.

Riječ je o podvodnim protuminskim vozilima namijenjenima za pretraživanje morskog dna. S obzirom da su vozila proizvedena 2016. i najnoviji su model ovoga tipa, predstavljaju značajno unaprjeđenje protuminskih sposobnosti HRM-a.

Osim za temeljnu namjenu protuminskog pretraživanja, vozila se mogu primijeniti i u civilne svrhe, primjerice u svrhu traganja za potonulim objektima do dubine do 100 m. Riječju, Republika Hrvatska ovime je dobila znatno unapređenje sposobnosti nadzora Jadranskog podmorja.

[attachment=2]
Tekst: OSRH / M. Siriščević, Foto: Flotila HRM, osrh.hr (http://osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: dzumba on October 10, 2016, 06:14:58 pm
А зашто се користи термин "возило", а не на пример "ронилица"?


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Solaris on October 10, 2016, 09:21:20 pm
Da, interesantno pitanje, ja sam ipak sklon ovom nazivu "podvodno vozilo".
Ronilica bi bilo nešto šta sadržava ljudski faktor u vodi, ovo je ipak mehanička sprava koja je daljinski upravljana.

Mala i jeftina podvodna sonda ako se tako mogu izraziti, sto metara dubine je taman za osiguravanje luka i privezišta.

poz.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on October 11, 2016, 05:34:37 pm
А зашто се користи термин "возило", а не на пример "ронилица"?

Može bit ovo što kaže Solaris, a možda je u pitanju samo doslovni prijevod s engleskog: autonomous underwater vehicle (AUV) - autonomno podvodno vozilo.

Ova nabava je dugo najavljivana i uvrštena u Dugoročni plan razvoja OS RH 2015-2024, a isprva je planirana kupnja vlastitim sredstvima da bi na kraju ipak bila realizirana zahvaljujući donaciji SAD-a. U svakom slučaju bitno pojačanje Voda protuminskih ronitelja iz Protuminskog divizijuna Flotile HRM.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: lovac on October 11, 2016, 07:39:06 pm
Može li nešto tehničkih detalja o tom remusu 100?


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on October 11, 2016, 08:00:59 pm
Može li nešto tehničkih detalja o tom remusu 100?

Ovo su najosnovniji podaci, zasad samo na engleskom. Slike su izvučene sa www.km.kongsberg.com:

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

Više možeš vidjeti ovdje (https://www.km.kongsberg.com/ks/web/nokbg0240.nsf/AllWeb/D241A2C835DF40B0C12574AB003EA6AB?OpenDocument#tab-1) i ovdje (https://www.km.kongsberg.com/ks/web/nokbg0240.nsf/AllWeb/B1EB86CE9906F35EC12574AC002B17FE?OpenDocument)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: bristova on March 10, 2017, 10:16:31 pm

А зашто се користи термин "возило", а не на пример "ронилица"?
Da, interesantno pitanje, ja sam ipak sklon ovom nazivu "podvodno vozilo".
Ronilica bi bilo nešto šta sadržava ljudski faktor u vodi, ovo je ipak mehanička sprava koja je daljinski upravljana.
poz.
Može bit ovo što kaže Solaris, a možda je u pitanju samo doslovni prijevod s engleskog: autonomous underwater vehicle (AUV) - autonomno podvodno vozilo
Dzumba je u pravu.
Prema mjerodavnim znastvenim autoritetima  podvodne robotike  U RH, ispravan prijevod značenja termina "Autonomous Underwater Vehicle" je "Autonomna besposadna ronilica".


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Solaris on March 10, 2017, 10:36:08 pm
"Autonomno podvodno vozilo".
Nikakva velika filozofija.

poz.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on April 21, 2017, 03:33:02 pm
Broj 524 | 20.04.2017.

Podvodna vozila Remus 100 povećala mornaričke protuminske sposobnosti

Dva autonomna podvodna vozila Remus 100 koja su prošle jeseni stigla u Hrvatsku u sastavu su Protuminskog divizijuna Flotile HRM-a. Riječ je o podvodnim protuminskim vozilima namijenjenim za pretraživanje morskog dna i optimiziranim za pregled velikih područja plitkog mora. Za rad s njima osposobljeno je šest operatera iz Voda protuminskih ronitelja, što su nam i demonstrirali tijekom nedavnog uvježbavanja...


[attachment=1]
Sredinom listopada prošle godine u Hrvatsku ratnu mornaricu stigla su dva autonomna podvodna vozila Remus 100, i to kao donacija Sjedinjenih Američkih Država u okviru programa pomoći Foreign Military Financing (FMF). Riječ je o podvodnim protuminskim vozilima namijenjenim za pretraživanje morskog dna i optimiziranim za pregled velikih područja plitkog mora, koja zahtijevaju iznimno malu infrastrukturu za potporu i rad. Vozila su proizvedena 2016. i najnoviji su model tog tipa. Opremljena su sofisticiranim senzorima i navigacijom koji im omogućuju obavljanje detaljnih pretraživanja, a ujedno su lagana za uporabu i s visokom točnošću podataka.

Osposobljavanje operatera

Oba dobivena vozila Remus 100 u sastavu su Protuminskog divizijuna Flotile HRM-a. Naši sugovornici, koji će više reći o samom sustavu, njegovoj uporabi i načinu rada, jesu zapovjednik Divizijuna kapetan fregate Damir Poklepović, te pripadnici Voda protuminskih ronitelja, koji sustav imaju u operativnoj uporabi, poručnik fregate Tino Mrčelić, nadnarednici Vatroslav Mlinar i Željko Stanković te narednik Žan Marsel Bušić.

Zapovjednik Poklepović objašnjava da su upravo protuminski ronitelji obučeni u procedurama protuminskog pretraživanja morskog dna i pronalaženja minski sumnjivih objekata za što, uz ostalo, rabe različite vrste sonara i skenera, a odnedavno svoje su sposobnosti pronalaženja i identifikacije dodatno pojačali i povećali uporabom Remusa 100.

[attachment=2]
Odmah nakon dolaska tih vozila u HRM dvotjednu temeljnu obuku prošlo je šest operatera iz sastava Voda protuminskih ronitelja, a proveo ju je instruktor tvrtke Hydroid-Kongsberg koja je i proizvođač vozila. Kako sami operateri ističu, to nije njihov prvi susret s takvim tipom vozila jer su već prije, u suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računarstva i voditeljem katedre podvodne robotike, prošli pilot-obuku na autonomnom podvodnom vozilu Iver2, a to im je predznanje uvelike pomoglo za brže usvajanje procedura rada s Remusom 100. Stoga i ne čudi da je Kongsbergov instruktor bio iznimno zadovoljan brzinom i vrhunskim sposobnostima naših operatera u usvajanju novih znanja i radu s Remusom 100, koji je obuhvatio osposobljavanje u procedurama pripreme misije, pripremi ronilice za zadaću, provedbu misije te naknadnu analizu prikupljenih podataka. Nakon što završe i drugi dio obuke, naši će operateri biti sposobni i samostalno provoditi osnovno održavanje i time dodatno smanjiti troškove. Trenutačno smo, prema našim saznanjima, među svega desetak vojski koje koriste taj tip vozila i imaju sposobnosti rada s njim.

Pretraživanje morskog dna

S obzirom na operativne sposobnosti, vozilo se koristi, kao što mu već u nazivu stoji, do 100 metara dubine i kao takvo idealno je za pretragu plićih vodenih površina, primjerice, prilaza lukama ili u samim lukama, ali je za razliku od uporabe ronitelja u svrhu sigurnosne pretrage podmorja višestruko brži i pokriva znatno šire područje, pa je samim tim i puno ekonomičniji. Primjerice, za područje koje Remus 100 može skenirati i pretražiti u nekoliko sati, roniteljima bi bilo potrebno i nekoliko dana. Autonomija rada vozila odnosno trajanje baterije ovisi o brojnim parametrima, no u optimalnim uvjetima, dubini i brzini, iznosi do osam sati, a za to vrijeme moguće je pregledati do 80 četvornih metara podmorja. Njegov se rad programira i prati na prijenosnom računalu, a nakon spuštanja u vodu pokreće se i odrađuje zadaću skeniranja dna prema unaprijed zadanim koordinatama. Na sebi nosi različite senzore (vidljivosti, temperature, dubine...), sonar s bočnim motrenjem (side scan sonar – SSS), koji snima sliku morskog dna i sprema zapis na tvrdi disk, a ti se podaci nakon završetka misije uspoređuju i analiziraju. Osim toga, može dodatno biti opremljen i videokamerom za snimanje te se digitalizirani zapis jednostavno poslije preuzima s tvrdog diska. Točnost lociranja sumnjivih predmeta iznosi svega nekoliko metara. Na osnovi prikupljenih podataka, tj. detekcije, provodi se zatim identifikacija i klasifikacija nađenih predmeta, a ako se detektira minski sumnjiv ili eksplozivni predmet pristupa se njegovu neutraliziranju. Tad na scenu stupa skupina protuminskih ronitelja obučena za protueksplozijsku zaštitu koja sumnjivi predmet uništava.

[attachment=3]
Poručnik fregate Mrčelić, zapovjednik Voda protuminskih ronitelja, sažima kako su detekcija-identifikacija-klasifikacija i neutralizacija osnovne operacije u radu s Remusom te napominje kako im dodatak kamere na vozilu pomaže u lakšoj identifikaciji objekata s morskog dna. Narednik Bušić naglašava kako rade i na određivanju važnih pomorskih ruta i koridora koji su podložni stalnom nadziranju, posebno na prilazima lukama, pa trenutačno rade na plovnim komunikacijama ispred splitske luke, prilazu kroz Kaštelanski zaljev i ulazu u luku Lora, a nastavit će to i u ostalim važnim jadranskim lukama. Karte pregledanih područja arhiviraju se i ulaze u bazu podataka te se prilikom idućih pretraga uspoređuju. Periodično se, naime, prema preuzetim NATO-ovim obvezama, moraju obavljati pregledi prilaza lukama zbog niza razloga, a jedan je i sprečavanje mogućih terorističkih napada.

Uporaba tih podvodnih vozila značajna je, dakle, i s vojnog, ali i s civilnog aspekta, jer pridonosi sigurnosti plovnih putova u Jadranu i za vojne i za trgovačke brodove koji ga koriste. Usto, sigurno jadransko podmorje iznimno je važno za Hrvatsku kao turističko odredište.

No, najvažnije je da su operativne sposobnosti HRM-a u protuminskom djelovanju dolaskom tih vozila uvelike povećane, a naši sugovornici koji s njima rukuju slikovito su to opisali riječima: "Dosad smo vozili reli Pariz – Dakar, a sad Formulu 1."

[attachment=4]
REMUS je projektiran kao zatvoreni sustav. Preko samo jednog konektora smještenog na trupu vozilo se programira, skidaju se podaci o misiji te vrši punjenje baterija.

Svi REMUS sustavi uključuju grafičko korisničko sučelje (GUI) koje znatno pojednostavnjuje održavanje vozila, planiranje misije, provjeru vozila i analizu podataka. Korisnici jednostavnim klikom na ciljeve na karti mogu editirati parametre misije kao što su visina, brzina, dubina i navigacijski mod.

Tehničke značajke

Duljina vozila    174 cm
Masa na zraku    40 kg
Najveća operativna dubina    100 m
Snaga    30 W; puna snaga pri 1,5 m/s iznosi 45 W
Energija    1 kWh; unutarnje punjive litij-ionske baterije
Izdržljivost    Veća od osam sati pri optimalnoj brzini od 1,5 m/s (2,91 čvor)

[attachment=5]
Čuvar REMUS (REMUS Ranger)

Svako je vozilo opremljeno čuvarom (REMUS Ranger). Vozilo nosi transponder hitnosti (emergency transponder) koji može biti pozvan u bilo koje vrijeme s vanjske jedinice (postavljena na brodu bazi ili na obali). Transponder je neovisan o ostalim sustavima na vozilu te nastavlja rad i nakon bilo koje pogreške na vozilu, osim potapanja. REMUS Ranger mala je vodonepropusna palubna jedinica konstruirana da operateru na čamcu omogući nadzor napredovanja vozila dok se odvija podvodna misija.

Uređaj je iznimno koristan prilikom vađenja vozila jer omogućuje njegovu brzu lokalizaciju na površini. Koristan je također kao sklop za održavanje vozila u radnom stanju dok se nalazi pod vodom. Vozilo je općenito programirano za redovite upite iz vanjskih izvora. Ako ih ne dobije u zadanom vremenu, obično deset minuta, prekinut će misiju i vratiti se na površinu.

Vesna Pintarić, Hrvatski vojnik (https://hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on April 21, 2017, 03:44:23 pm
Podvodna vozila Remus 100 povećala mornaričke protuminske sposobnosti

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
Vesna Pintarić, Hrvatski vojnik (https://hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: ML on April 21, 2017, 04:20:05 pm
https://www.youtube.com/watch?v=O5LVtowsWgQ


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Karlo on April 21, 2017, 07:37:36 pm
Čisto iz znatiželje pitao bih ako netko zna više podataka nego što ovdje piše:

U postu iznad videa,pasus PRETRAŽIVANJE MORSKOG DNA ,piše pored ostalog,da je autonom.rada preko 8 sati,za koje je vreme moguće pregledati oko 80 m2.Meni se ovo čini premalo.Da li je ovdje greška ili je to stvarno samo toliko?

Zadnji pasus piše (REMUS RANGER) da se podaci snimanja UZV ili kamerom pohranjuju na tvrd.disku i posle očitavaju.Međutim,piše i da je vozilo programirano da ako nema vezu sa spoljnjim posle deset minuta izranja.
Mene bi zanimalo kojom vezom se kontroliše pod vodom (možda UZv),jer u tekstu piše da se koristi isti transporder kao na površini i čak se navodi da se njegov signal(vjerovatno radio signal),koristi za lociranje vozila na površini kad izroni?

Poz.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: ML on April 21, 2017, 08:02:06 pm
http://geo-matching.com/products/id1962-remus-100.html?gclid=Cj0KEQjw2-bHBRDEh6qk5b6yqKIBEiQAFUz29kW6tQ0IUK9jzAecdYlSqIDSv4yY7JVZALmJqac9_BQaAkBO8P8HAQ
http://geo-matching.com/upload/262-1962-4425.pdf
http://www.naval-technology.com/projects/remus-100-automatic-underwater-vehicle/
[attachment=1]
Nija to ništa novo, gore su i sistemi veza i navigacije.
Vozilo zavisno od režima navigacije izranja radi provjere pozicije
Autonomija rada je 12 sati sa 4,5 čv, znači 54 NM, pa sad to je skoro 100km, ako mu je zahvat 20m, to je 2 km2.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Karlo on April 21, 2017, 08:40:07 pm
Hvala @ML!

Mislim da mogu zaključiti da je tekst u prvim postovima pogrešan i jer je površina daleko veća od 80 m2,a po pitanju veza također,jer se navodi da do IZRANJANJA dolazi ako ne dobija podatke (zadato vreme) a što bi izranjao ako je već izronio..

Poz.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: ML on April 22, 2017, 07:08:30 am
U Iraku je prvi put upotrebljeno 6 ovih vozila, još u fazi istraživanja. Iz Knjige Naval Mines in the 21st Century, Can NATO Navies Meet the Challenge.

[attachment=1]

Evo i podataka o širini zahvata, najveća širina je 12 udaljenost ronilice od dna, a ta udaljenost može biti do 50m. Tako da je sama širina zahvata poprilična.

[attachment=2]


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Solaris on April 24, 2017, 05:57:34 pm
https://youtu.be/Bu2cpP8bZ34

Quote
Dva autonomna podvodna vozila Remus 100 koja su prošle jeseni stigla u Hrvatsku u sastavu su Protuminskog divizijuna Flotile HRM-a. Riječ je o podvodnim protuminskim vozilima namijenjenim za pretraživanje morskog dna i optimiziranim za pregled velikih područja plitkog mora.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on April 29, 2017, 09:10:35 pm
Pripadnici Voda protuminskih ronitelja Protuminskog divizijuna Flotile HRM sa autonomnim podvodnim vozilom REMUS 100 sudjelovali su na „Demonstraciji združenih vojno-sigurnosnih sposobnosti Oružanih snaga Republike Hrvatske - ASDA 17“, koja se u sklopu svečanog otvorenja „Jadranske vojne i zrakoplovne izložbe ASDA 2017“, u srijedu 26. travnja 2017. odvila u lučici Poljud u Splitu.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Foto: OS RH/ M. Siriščević, MORH/J. Kopi, osrh.hr (http://osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: bristova on December 09, 2017, 05:43:52 pm
6.12.2017.

Tečaj za održavanje autonomnog podvodnog vozila (AVPD) REMUS 100

U vojarni „Admiral flote Sveto Letica Barba“, od 27. studenog do 1. prosinca 2017. za pripadnike voda protuminskih ronitelja (vPMR) Flotile HRM-a proveden je Tečaj za održavanje autonomnog podvodnog vozila (AVPD) REMUS 100. Tečaj je proveden pod stručnim vodstvom tehničara Hydroid A Konsberg Co. gospodina Andrewa Geldera koji je po završetku tečaja polaznicima uručio certifikate o osposobljenosti, a u nazočnosti zapovjednika Flotile HRM kapetana bojnog broda Damira Dojkića.

Ovom obukom vPMR je dobio sposobnost održavanja ili popravka sofisticiranog podvodnog vozila, što je posebno značajno u izdvojenim terenskim misijama i operacijama. Protekle, 2016. godine, osam operatera uspješno je završilo obuku za planiranje i provedbu misije te rukovanje AVP-om.

Obuka za održavanje AVP-om podrazumijeva podizanje razine osposobljenosti u svrhu kvalitetnijeg održavanja i uštede financijskih sredstava.

[attachment=1]
[attachment=2]
Tekst. D. Poklepović, Fotografije: Flotila HRM, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on March 16, 2018, 01:30:39 pm
16.03.2018.

Pripadnici Flotile HRM-a uvježbavali pirotehničke protueksplozijske procedure

[attachment=1]
Na poligonu za rušenje „Cerovac“ u Karlovcu pripadnici voda protuminskih ronitelja (vPMR) Protuminskog divizijuna (PMD) Flotile HRM-a od 11. do 16. ožujka 2018. g. provodili su redovito uvježbavanje pirotehničkih protueksplozijskih procedura (EOD Explosive Ordinance Disposal).

Uz pripadnike vPMR, u navedenim aktivnostima sudjelovao je i jedan pripadnik Zapovjedništva specijalnih snaga (ZSS) te suradnik iz sastava Inženjerijske Pukovnije HKoV-a. Sukladno planiranom, obučne aktivnosti iz područja EOD nastavit će se krajem travnja provedbom podvodnog uvježbavanja.

S obzirom na specifičnosti i značaj ovih aktivnosti, kondicioniranje vještina, znanja i sposobnosti iz područja EOD provodi se redovito, sukladno godišnjem naputku za obuku HRM-a. Uvježbavanja se načelno provode četiri puta godišnje, metodički slijedno, na kopnu i na moru.

Ove aktivnosti u potpori su implementacije nacionalnog cilja sposobnosti CSp M 6205 N (MCM in VSW and Porth Clearance) u sklopu kojega se pored sposobnosti detekcije, klasifikacije i identifikacije zahtijevaju i sposobnosti neutralizacije morskih mina, formacijskih i improviziranih eksplozivnih sredstava.

Inače, obuka pripadnika vPMR vrši se kroz specijalističke protueksplozijske tečajeve MUP-a RH, kroz specijalističke tečajeve Inženjerijske Pukovnije HKoV-a te kroz EOD tečajeve u inozemstvu.

Sposobnosti detekcije, značajno podignute mogućnostima autonomnog podvodnog vozila APV REMUS 100, kao i kvalitativni iskorak u dostizanju protueksplozijskih sposobnosti rezultirali su vidljivim napretkom u procesu implementacije navedenog cilja sposobnosti. Taj proces nastavlja se u tekućoj godini ocjenjivanjem vPMR-a na nacionalnoj razini čime bi se zaokružio prvi ciklus trajnog procesa implementacije.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]
[attachment=8]
[attachment=9]
[attachment=10]
Tekst: D. Poklepović, M. Siriščević, Fotografije: D. Poklepović, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)



Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on April 04, 2018, 08:41:55 pm
29.3.2018.

Obuka iz korištenja dubinskog magnetometra u Inženjerijskoj pukovniji

[attachment=1]
Dana 29.03.2018. u vojarni "Skakavac" u organizaciji Pionirske bojne Inženjerijske pukovnije održana je obuka iz korištenja dubinskog magnetometra Foerster Ferex DLG 4.032.

Obuku su, pored pripadnika InžP, uspješno savladala i 4 protuminska ronitelja iz sastava Hrvatske ratne mornarice.

Prvi dio obuke obuhvaćao je taktičko-tehničke značajke sredstva i načela rada uređaja, dok je drugi dio obuke proveden kroz praktični rad sa sredstvom, gdje su polaznici imali zadaću izraditi i snimiti simulirano zagađeno područje veličine 10x5 m te potom očitane podatke analizirati na pripadajućem software-u.

Dubinski magnetometar koristi se u pionirskim postrojbama za detekciju i točno lociranje zaostalih NUS-a, MES-a i UbS-a koji se nalaze ispod površine zemlje, a ima i mogućnost detekcije u vodi. Podaci prikupljeni tijekom snimanja područja prebacuju se na računalo i koristeći specijalizirani analitički software moguće je sa visokom preciznošću utvrditi točnu lokaciju, dubinu na kojoj se nalazi kao i zapreminu potencijalnog NUS-s, MES-a ili UbS-a. Isto tako, u slučaju žurnosti moguće je pregledati područje koristeći skalu za trenutno očitanje pozicije potencijalnih ugroza.

[attachment=2]
[attachment=3]
Tekst i foto: nnr Krešimir Marjanović, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on July 13, 2018, 06:48:33 pm
Broj 556 | 13.07.2018

Nova generacija protuminskih ronitelja u HRM-u

Nakon zahtjevne 16-tjedne selekcijske obuke u Središtu za obuku Hrvatske ratne mornarice, Vod protuminskih ronitelja dobio je devet novih pripadnika


[attachment=1]
Nakon provedene obuke u Središtu za obuku pri Odjelu za obuku ronitelja Hrvatske ratne mornarice, Vod protuminskih ronitelja dobio je devet novih pripadnika.

Selekcijska obuka trajala je 16 tjedana, a kruna je bila metodsko-pokazna vježba provedena 10. srpnja u akvatoriju oko splitske vojarne "Admiral flote Sveto Letica Barba". Vježba je imala funkciju završnog ispita i provjere stečenih znanja i vještina nove generacije protuminskih ronitelja HRM-a.

"Ovakav se tečaj provodi prvi put. Riječ je o iznimno složenoj obuci u kojoj se uz tjelesnu spremnost provjerava i psihička s obzirom na to da protuminski ronitelji rade s minama i oružjem, što podrazumijeva velik stres. Tečaj je u potpori implementacije cilja koji imaju naši protuminski ronitelji, a to je čišćenje minsko-eksplozivnih sredstava u lukama, prilazima lukama i uskim kanalima. Oni će u budućnosti sudjelovati i u operacijama s NATO-ovima snagama. Osim toga, protuminski ronitelji mogu pružati pomoć i civilnim institucijama – za čišćenje mora od mina zaostalih iz Prvog i Drugog svjetskog rata te za pomoć u traganju i spašavanju," kaže zapovjednik Središta za obuku HRM-a kapetan bojnog broda Ivan Vuković.

[attachment=2]
Polaznici su prolazili obuku podijeljenu u tri faze (modula), a u svakoj se radilo po načelu "puzi-hodaj-trči", što znači da su se radnje izvodile od jednostavnijih prema složenijima.

"Tu nema mjesta pogreškama jer one u pravilu rezultiraju fatalnim posljedicama. Pristup ovakvom načinu obuke mora biti na visokoj razini," objašnjava voditelj Odsjeka za obuku ronitelja poručnik bojnog broda Sergej Kozmi te dodaje kako je nositelj svih oblika provedbe praktične obuke protuminskih ronitelja stožerni narednik Nikola Restović, koji je ujedno i najstariji dočasnik u Odjelu za obuku ronitelja.

Kandidati su prvo morali proći liječnički pregled za ronitelje, na kojem ih u pravilu određen broj otpadne, a nakon toga slijedi faza početnog ronjenja na dah, zatim ronjenje uz pomoć autonomnog ronilačkog aparata na zrak (ARAZ). U prvom dijelu prvog modula roni se do dubine od 25 metara, a u drugom dijelu tog modula do dubine od 50 metara. Tijekom obuke kandidati su prošli i tri tjedna obuke u terenskim uvjetima na Mljetu, Lošinju i poligonu "Cerovac", gdje se uvježbavao cijeli tim kako bi se utvrdilo ponašanje svih polaznika od transporta, opremanja, smještaja do svakodnevnih zadaća te kako pojedini kandidati funkcioniraju unutar tima.

[attachment=3]
"Prvi modul obuke uključio je i svakodnevnu tjelovježbu i sve vrste roniteljskih aktivnosti kao što su dnevna i noćna ronjenja, dubinska ronjenja, orijentacijska ronjenja, dužinska ronjenja, ronjenja 'u plavo', naravno, uz sve taktike i procedure komunikacije i načina pretraživanja te dizanja tereta s morskog dna. Obuka s ARAZ-om obuhvaća 40 urona uz teorijska predavanja liječnika te instruktora ronjenja Odjela za obuku ronitelja. U drugom modulu obuke intenzivira se rad s roniteljskim aparatima poluzatvorenog kruga disanja, tzv. ARAM-om," kaže Kozmi.

Riječ je o modelu DC55 francuske tvrtke Aqua Lung, koji je, prema riječima nastavnika ronjenja poručnika fregate Tina Mrčelića, iznimno robustan i pouzdan aparat mehaničke izvedbe za protuminska ronjenja koji radi na načelu konstantnih volumena, a njegove su kvalitete potvrđene dugogodišnjom praksom korištenja u HRM-u i mnogim drugim svjetskim ratnim mornaricama kao što su francuska, španjolska, indijska, portugalska, slovenska… U procesu obuke za ARAM DC55 kandidati su trebali usvojiti tehnike održavanja i pripreme aparata te ronjenja raznim mješavinama ovisno o željenoj najvećoj dubini.

Drugi podmodul odnosi se na svladavanje vještine ronjenja uz mješavinu Nitrox 32 % i kisika. To podrazumijeva drukčiju pripremu aparata uz dodavanje tzv. injektora kako bi se dosegnula dubina od 45 metara. Kao kruna obuke dolazi treći podmodul, odnosno ronjenje uz dvije različite mješavine plinova, i tretira se kao tehničko ronjenje. Tako pripremljen aparat ima operativnu dubinu od 55 metara, ronjenje je kompleksno te zahtijeva iznimnu koncentraciju i kondiciju. Samom ronjenju prethodi priprema u obliku pismenog ispita.

"Kandidati su za svaki podmodul s ARAM aparatom obavili predviđen broj sati ronjenja odnosno 30 do 40 urona, dok treći, najzahtjevniji podmodul, ima još šest urona, što u konačnici čini ukupno do 90 urona tijekom cijele obuke. Za usporedbu, vojni ronitelji tijekom roniteljske godine u prosjeku imaju oko 100 urona," objasnio nam je Mrčelić.

[attachment=4]
Osim obuke ronjenja, kandidati su usvojili vještine rukovanja posebnim alatima i uređajima iz domene taktike protuminskog pretraživanja i neutralizacije. Tako je proveden niz ronjenja sa specijalnim ručnim ronilačkim sonarom DLS 2 koji služi za lakše lociranje objekata pod vodom, odnosno morem. Svladali su i rad s opremom za podizanje tereta s morskog dna s naglaskom na samu taktiku i procedure daljinskih podizanja mina i opasnih objekata sustavom Mark V/Orca, koji je HRM-u 2013. donirao tim američke mornarice.

"Kad se završi ovakav tečaj steknu se konkretna znanja i nove vještine koje mogu služiti ne samo u vojničkom životu: od medicine, ronjenja, upravljanja gumenim brodicama… Imali smo priliku učiti od najboljih instruktora u HRM-u, koji su nam u četiri mjeseca, koliko je trajala obuka, prenijeli zavidnu razinu znanja u području vojnog ronjenja te taktike protuminskog ratovanja. Najteži dio obuke bio je sam početak i susret s nečim novim i nepoznatim. Od nas se također zahtijevalo brzo usvajanje što više znanja i vještina: od samog ronjenja do pomorske navigacije, protuminskog ratovanja, eksploziva, medicine. Na tečaju smo odlično usvojili sve potrebno i spremni smo to iskoristiti u budućem radu," komentirao je polaznik obuke poručnik korvete Alen Suša. Dodao je kako je među budućim članovima Voda stvoreno zajedništvo i zdrav natjecateljski duh koji ih je sve poticao da budu što bolji.

[attachment=5]
načelnik Odjela za obuku ronitelja kapetan korvete Boris Kartelo:

"Uz Tečaj za protuminske ronitelje, trenutačno se u Odjelu za obuku ronjenja provodi i temeljni tečaj ronjenja, koji traje pet tjedana. Polazi ga sedam kandidata, od kojih su dva pripadnika HRM-a, a pet je pripadnika gardijske postrojbe izvidnika. To im je ulaz u svijet ronjenja i početak njihove buduće karijere izvidnika ronitelja. Cilj je da se u idućem razdoblju dobar dio izvidnika obuči za zadaće ronjenja. Tečaj je iznimno naporan, ima 30 praktičnih i dva noćna ronjenja. Polaznici se uvježbavaju i u pomorskim vještinama, upravljanju čamcem, radu na ronilačkim kompresorima…"

[attachment=6]
Martina Butorac, snimio Tomislav Brandt, Hrvatski vojnik (https://hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on December 29, 2019, 02:57:22 pm
20.12.2019.

Zajedničko uvježbavanje Flote HRM-a i EOD tima SAD-a

[attachment=1]
U sklopu bilateralne suradnje sa Oružanim snagama SAD-a u vojarni „Admiral flote Sveto Letica-Barba“ od 9. do 20. prosinca 2019. provedeno je zajedničko uvježbavanje tima EODMU 8 (Explosive Ordinance Disposal Mobile Unit 8) i Voda protuminskih ronitelja (vPMR) Flote HRM.

Zajedničko uvježbavanje datira od 2015. godine te se zasniva na kontinuiranom razvoju protuminskih sposobnosti u potpori implementacije Cilja sposobnosti (CSp M 6204). Pripadnici vPMR uvježbavaju procedure identifikacije i neutralizacije minsko-eksplozivnih sredstava (MES) uz mentorstvo tima EODMU 8, koji je stacioniran u Roti u Kraljevini Španjolskoj.

U narednom razdoblju, a u cilju daljnjeg narastanja sposobnosti, u planu je nastavak suradnje kroz formiranje obučnog središta za humanitarno razminiranje (Humanitarian Demining Training Center - HDTC) koji bi služio za obuku protuminskih ronitelja i EOD tehničara HRM-a te ostalih protueksplozijskih postrojbi na razini Hrvatske vojske i šire.

[attachment=2]
Tekst i fotografije: D. Poklepović, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on February 13, 2021, 05:38:04 pm
12.02.2021.

Tim protuminskih ronitelja HRM-a u aktivnostima SNMCMG-2

Uvjeren sam da ćete u najboljem svjetlu prezentirati Hrvatsku ratnu mornaricu i Oružane snage u cijelosti, rekao je kontraadmiral Raffanelli


[attachment=1]
Četiri pripadnika voda protuminskih ronitelja Flote Hrvatske ratne mornarice upućeni su u subotu, 6. veljače 2021. godine u talijansku luku La Spezia, gdje su ukrcani na brod lovac mina Ratne mornarice Talijanske Republike u cilju sudjelovanja u aktivnostima Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 2, SNMCMG-2). Voditelj tima je nadnarednik Žan Marsel Bušić.

Uoči odlaska, članove tima primio je zapovjednik Hrvatske ratne mornarice kontraadmiral Ivo Raffanelli. „Iako je riječ o prvom angažmanu ovakve vrste, dobro upućen u vaše sposobnosti i obučenost, uvjeren sam da ćete u najboljem svjetlu prezentirati Hrvatsku ratnu mornaricu i Oružane snage u cijelosti“, rekao je kontraadmiral Raffanelli zaželjevši im puno uspjeha.

Priprema i ocjenjivanje pripadnika voda za ovu zahtjevnu zadaću provedena je sukladno MAREVAL programu ocjenjivanja (ACO FORCE STANDARDS VOLUME VIII- MARITIME EVALUATION). Riječ je o još jednoj aktivnosti kojom Hrvatska ratna mornarica potvrđuje deklarirane sposobnosti iz područja protuminskog ratovanja, razmjestive sposobnosti te sposobnosti pomorskog minskog ratovanja.

Navedeno podrazumijeva aktivnosti razmještaja u područje operacije, autonomnost u svrhu provođenja misija protuminskih mjera usredotočenih na luke i pristaništa, a koje obuhvaćaju detekciju, klasifikaciju, identifikaciju i uklanjanje (neutralizaciju) prethodno detektiranih morskih mina. Tim će na talijanskom lovcu mina boraviti tri mjeseca.

Foto: HRM, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on March 05, 2021, 03:29:51 pm
05.03.2021.

Obučne aktivnosti protuminskih ronitelja Flote HRM-a sa US NAVY

U vojarni “Admiral Sveto Letica Barba” u Splitu te na vojnom poligonu Cerovac u Karlovcu, od 15. veljače do 5. ožujka 2021. godine, pripadnici US NAVY EODMU 12 (Explosive Ordnance Disposal Mobile Unit 12) proveli su drugu razinu obuke Voda protuminskih ronitelja (v PMR) Flote Hrvatske ratne mornarice iz područja neutralizacije minsko-eksplozivnih sredstava.


[attachment=1]
Obučne aktivnosti provedene su u okviru aktivnosti bilateralne vojne suradnje sa Oružanim snagama SAD-a, a u sklopu humanitarnog programa pod nazivom Humanitarian Mine Action (HMA) u koordinaciji s vojnim izaslanstvom SAD-a u RH te uz potporu Ministarstva obrane SAD-a.

Sukladno programu, druga razina osposobljavanja uključuje certificiranje EOD tehničara za otklanjanje ili uništavanje pronađenih formacijskih eksplozivnih naprava. Ovom prigodom certificirano je pet protuminskih ronitelja.

Prvi dio obuke proveli su u razdoblju od 1. do 12. veljače instruktori “Golden West” organizacije, ovlaštene za EOD certificiranje po IMAS-u (International Mine Action Standards), a treća razina tečaja planira se provesti u zadnjem tromjesečju ove godine. Ista podrazumijeva osposobljavanje za rad sa specijalističkim alatima, otklanjanje ili uništavanje improviziranih eksplozivnih naprava te za neutralizaciju ili uništavanje formacijskih i improviziranih eksplozivnih naprava u vodi ili moru.

Posljednja razina predstavlja najvišu fazu osposobljavanja i ekvivalent je izobrazbi na Naval School EOD u SAD-u koju je do sada završilo pet pripadnika Voda protuminskih ronitelja.

U sklopu ovog programa jest i sporazum o realizaciji projekta rekonstrukcije postojećih objekata u vojarni “Admiral Sveto Letica Barba”, a koji bi se prenamijenili u EOD središte za obuku protuminskih ronitelja, drugih pripadnika OSRH te ostalih zainteresiranih korisnika. Isto predstavlja značajan iskorak u dostizanju nacionalnih sposobnosti za humanitarno razminiranje, neutralizaciju mina i eksplozivnih naprava zaostalih iz proteklih sukoba i ratova u Jadranskom moru te strateški značajnim nacionalnim lukama.

morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on April 16, 2021, 10:20:57 pm
16.04.2021.

Početak radova na obnovi i izgradnji kapaciteta za obuku protuminskih ronitelja HRM-a

U vojarni „Admiral flote Sveto Letica-Barba“ u Splitu je u četvrtak, 15. travnja 2021. svečano obilježen početak radova na rekonstrukciji i izgradnji kapaciteta za obuku protuminskih ronitelja Hrvatske ratne mornarice koji se realiziraju donacijom Vlade Sjedinjenih Američkih Država.


[attachment=1]
Svečanom obilježavanju početka radova nazočili su načelnik stožera-zamjenik zapovjednika HRM-a komodor Damir Dojkić sa zapovjednicima postrojbi HRM-a, vojni izaslanik SAD-a u Republici Hrvatskoj brigadir Matthew Denny te zapovjednik Namjenskih Snaga 68 – Mornaričkih ekspedicijskih borbenih snaga SAD-a za Europu i Afriku (Task Force 68 NECFEURAF) kapetan bojnog broda Cameron Chen sa suradnicima.

Načelnik stožera-zamjenik zapovjednika HRM-a komodor Damir Dojkić zahvalio se na potpori koju SAD pruža Hrvatskoj ratnoj mornarici u području modernizacije i opremanja, obuke, izobrazbe i školovanja. Istaknuo je kako je ova donacija još jedan od pokazatelja izvrsnih bilateralnih odnosa i suradnje naših dviju država.

“U proteklom razdoblju težište naše suradnje bilo je u provedbi operacija presretanja (Maritime Interdiction Operations, MIO) i protuminskim djelovanjima. Upravo zahvaljujući potpori RM SAD-a, HRM je značajno unaprijedila ove sposobnosti što je posljednjih nekoliko godina, između ostalog, rezultiralo sudjelovanjem MIO timova u operaciji „Sea Guardian“ u Mediteranu”, rekao je komodor Dojkić.

Pritom je istaknuo i angažman tima protuminskih ronitelja HRM-a koji se u sklopu Stalne skupine NATO protuminskih snaga SNMCMG2 (Standing NATO Mine Countermeasure Group 2) zajedno sa snagama RM Italije upravo nalaze u Sredozemlju. Između raznih vidova suradnje posebno je istaknuo onu u području izobrazbe i obuke časnika i dočasnika HRM-a, čime se sustavno i izravno doprinosi podizanju sposobnosti na svim razinama.

“U slijedećoj fazi, sukladno planiranim programima, ova sposobnost stavila bi se u funkciju obuke ronitelja drugih institucija RH te partnerskih zemalja, težišno država članica projekta ADRION, čime ćemo značajno doprinijeti regionalnoj stabilnosti i miroljubivom korištenju mora”, istaknuo je komodor Dojkić.

Brigadir Denny je također izrazio zadovoljstvo bilateralnom vojnom suradnjom naših dviju država: “Rekonstrukcija i izgradnja kapaciteta u vojarni u Splitu dio je velikog projekta pod nazivom Humanitarian Mine Action (HMA) kojeg financira Vlada SAD-a. Vrijednost ovih radova iznosi 500 tisuća dolara, dok je ukupna vrijednost projekta, uključujući izgradnju, obuku i opremu oko 1,5 milijuna dolara“, istaknuo je brigadir Denny.

„Ovaj projekt predstavlja simbol američko-hrvatske suradnje te ističe značaj kojeg SAD pridaje činjenici da je Hrvatska strateški partner. Čast nam je podržati projekte u Hrvatskoj kao dio naših zajedničkih vrijednosti, prosperiteta i sigurnosti. Zajedno smo izgradili snažne bilateralne odnose koji se temelje na povjerenju i optimizmu. Ovaj će projekt biti će od osobitog značaja za provedbu obučnih događaja, omogućujući nacionalne, bilateralne i multinacionalne aktivnosti u vojarni „Admiral flote Sveto Letica-Barba“, kazao je Denny.

Naime, radovi u sklopu HMA projekta predstavljaju nastavak bilateralne vojne suradnje SAD-a i Hrvatske te ukupnih napora u izgradnji i jačanju protuminskih sposobnosti HRM-a. Riječ je o renoviranju triju objekata te izgradnji poligona i infrastrukture za provedbu protuminske obuke. U području obuke i potpore razvoja ove sposobnosti, nositelj suradnje je Task Force 68 NECFEURAF.

Također, tom prigodom razgovaralo se i o vidovima buduće bilateralne suradnje.

Na kraju, gradilište je blagoslovio dekan i vojni kapelan HRM-a don Branimir Projić.

[attachment=2]
[attachment=3]
Foto: HRM/M. Siriščević, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Bome, lipa plažica. Nije ni čudo što su neki političari i poduzetnici bacili oko na Loru.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on May 24, 2021, 11:23:03 am
20.05.2021.

Tim protuminskih ronitelja HRM-a sudjelovao u aktivnostima SNMCMG-2

Reakcije na vaše sudjelovanje i angažman u provedbi zadaća potvrđuju da ste dostojno prezentirali HRM i HV, rekao je Raffanelli


[attachment=1]
Tim protuminskih ronitelja Flote Hrvatske ratne mornarice sudjelovao je od 7. veljače 2021. do 10. svibnja 2021. u aktivnostima Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 2, SNMCMG-2) u području Sredozemnog mora. U ovoj aktivnosti tim HRM-a bio je u sastavu posade broda lovca mina “TERMOLI” Ratne mornarice Talijanske Republike.

Članove tima po povratku u Republiku Hrvatsku primio je zapovjednik Hrvatske ratne mornarice, kontraadmiral Ivo Raffanelli.

„Uistinu možemo biti zadovoljni na vašem doprinosu još jednoj zahtjevnoj zadaći Hrvatske ratne mornarice i na tome vam zahvaljujem. Reakcije na vaše sudjelovanje, angažman i postignute rezultate u provedbi zadaća potvrđuju da ste dostojno prezentirali HRM i Oružane snage RH. Siguran sam da je ovo bilo značajno iskustvo za vas, a sve ono što ste pritom naučili prenijet ćete vašim kolegama koji se pripremaju za daljnje sudjelovanje u istoj misiji“, istaknuo je Raffanelli.

Voditelj tima HRM-a nadnarednik Žan Marsel Bušić izrazio je zadovoljstvo radom svih članova tima i sjajnom suradnjom sa talijanskim kolegama.

„Predanost zadaći nama je svojstvena, a znanja i sposobnosti su podrazumijevajući. To su preduvjeti uspješne provedbe zadaća, posebno u specifičnim uvjetima kakvi su na brodu. Sve navedeno, razumije se, rezultiralo je odlično odrađenom zadaćom i sjajnom suradnjom sa talijanskim kolegama. Vježbovne aktivnosti odvijale su se duž cijelog Sredozemnog mora tako da smo u plovidbi prešli 3600 nautičkih milja. Riječ je o iznimnom i dragocjenom iskustvu za svakog od nas, ali i za HRM u cijelosti“, rekao je.

U suradnji s protuminskim roniteljima talijanske Ratne mornarice tim je provodio roniteljske zadaće pretraživanja zadanih područja s prethodno postavljenim minolikim objektima, klasificiranje te identificiranje istih u dnevnim i noćnim uvjetima. Brod je sudjelovao u vojnim vježbama koje su se provodile u teritorijalnim morima Italije, Grčke i Španjolske: ITAMINEX 21, ARIADNE 21 te SPANISH MINEX 21.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Foto: M. Siriščević, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on June 02, 2021, 10:34:46 am
02.06.2021.

Započeo novi ciklus EOD obuke za protuminske ronitelje HRM-a

U okviru bilateralne vojne suradnje Hrvatske ratne mornarice sa Ratnom mornaricom SAD-a, u Splitu je započeo novi ciklus obuke pripadnika Voda protuminskih ronitelja


[attachment=1]
U okviru programa bilateralne vojne suradnje Hrvatske ratne mornarice sa Ratnom mornaricom Sjedinjenih Američkih Država, u ponedjeljak, 31. svibnja 2021. u vojarni “Admiral Sveto Letica Barba” u Splitu započeo je novi ciklus obuke pripadnika Voda protuminskih ronitelja (v PMR) Flote HRM-a iz područja neutralizacije minsko-eksplozivnih sredstava koja se provodi u suradnji sa US NAVY EODMU 12 (Explosive Ordinance Mobile Unit 12).

Podsjećamo, riječ je o obučnim aktivnostima koje se sukladno IMAS-u (International Mine Action Standards) realiziraju u sklopu humanitarnog programa pod nazivom Humanitarian Mine Action (HMA), u koordinaciji sa vojnim izaslanstvom SAD-a u RH te uz potporu Ministarstva obrane SAD-a.

Program ovog ciklusa trajat će do 25. lipnja 2021., a osim u Splitu, dio obučnih aktivnosti odvijati će se u Karlovcu, na vojnom poligonu “33. inž. brigade HV” Cerovac.

Program osposobljavanja uključuje certificiranje EOD tehničara za otklanjanje ili uništavanje pronađenih formacijskih eksplozivnih naprava.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Foto: Flota HRM, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: pp5d6 posejdon on June 02, 2021, 04:12:39 pm
Doći će bar jedan rasni minolovac , uz postojeći hibrid.
151 je uništen  raketama i vodom vatrogasaca .Topnički projektil koji ga je pogodio nije eksplodirao.
[attachment=1]




Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on September 02, 2021, 10:22:43 am
31.08.2021.

Tim protuminskih ronitelja HRM-a u aktivnostima SNMCMG-2

Tim protuminskih ronitelja Flote Hrvatske ratne mornarice od rujna će biti u sastavu Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 2, SNMCMG-2), raspoređene u području Sredozemnog mora. HRM time potvrđuje deklarirane sposobnosti iz protuminskog ratovanja.


[attachment=1]
Na području operacije tim Flote HRM-a provodit će protuminske mjere u lukama i pristaništima: detekciju, klasifikaciju, identifikaciju i uklanjanje (neutralizaciju) detektiranih morskih mina.

Članove tima pred odlazak na zadaću, u ponedjeljak, 30. kolovoza 2021., primio je zapovjednik HRM-a kontraadmiral Ivo Raffanelli.

„Uvježbani ste, motivirani i dobro upućeni u zadaću i sve što bi ona mogla donijeti. Vaša znanja i sposobnosti pružaju osjećaj sigurnosti. No, nemojte se opuštati, nego uvijek vodite računa o sebi i drugima“, istaknuo je zapovjednik HRM-a.

U aktivnostima SNMCMG2 prvi tim HRM-a sudjelovao je od veljače do polovine svibnja ove godine.

Ronitelji drugog tima u talijanskoj luci La Spezia ukrcat će se na lovac mina Ratne mornarice Talijanske Republike u čijem će sastavu biti četiri mjeseca. Voditelj tima je stožerni narednik Goran Lišnjić.

Foto: HRM, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: Solaris on September 22, 2021, 05:41:56 pm
Jedna tužna vijest koja nema direktne veze sa temom.


Quote
Tijelo mladića koji je nestao u jezeru Peruća pronađeno je blizu mjesta na kojem je išao preplivati jezero, potvrdila je policija, a prenosi RTL.

Po tijelo je otišao čamac koji će ga dovesti na kopno gdje će biti očevid i prepoznavanje. Rodbina mladića već je došla, i u suzama čekaju prepoznavanje, navodi RTL.

Podsjetimo, policija je četiri dana tragala za 24-godišnjim Dominikom Branimirom Bilobrkom.

Spasioci su jučer, trećeg dana potrage, usmjerili svoje snage i resurse na Perućko jezero i to na područje gdje su pronađeni automobil i Dominikova odjeća.

Kako je danas ranije izvijestila Slobodna Dalmacija, protuminski vod ronilaca HRM-a pomoću sustava REMUS 100 detektirao je neobičnu sjenu na dijelu peručkog jezera na kojem se pretpostavlja da je nesretni mladić ušao u jezero.

U današnjoj akciji sudjelovalo je tridesetak ljudi, ronioci plus logistika. Osim članova HGSS-a u potrazi su angažirani specijalna postrojba BAT i vod HRM-a, rekao je za Slobodnu Dalmaciju Voditelj današnje akcije Jurica Četipović iz HGSS

izvor (https://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-kronika/tuzan-kraj-potrage-u-jezeru-peruca-pronasli-tijelo-mladica-za-kojim-se-tragalo-danima-15104326)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on September 23, 2021, 08:52:52 am
Da, potraga je nažalost završila tragično. Ovo je drugi put ove godine da je HRM sa sustavom Remus 100 sudjelovala u potrazi za nestalim osobama u vodama. Prije par mjeseci je zahvaljujući ovom sustavu pronađeno tijelo ronioca pokraj Hvara, a jučer nažalost i tijelo mladića u jezeru Peruča.

Zapovjednik HRM, ka Raffanelli je u nedavnom razgovoru za Hrvatski vojnik istaknuo prednosti ovog sustava upravo u akcijama traganja i spašavanja, iako mu to nije primarna uloga, a najavio je i dodatno opremanje HRM autonomnim podvodnim vozilima u idućem razdoblju, sukladno planovima daljnjeg razvoja sposobnosti.


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on January 29, 2022, 03:46:50 pm
Broj 648  |  20.01.2022

S eksplozivnim sredstvima nema improvizacije

Posao pripadnika Voda protuminskih ronitelja HRM-a zahtjevan je i opasan, može biti i stresan, ali naši sugovornici kažu da je temelj uspješnog izvršavanja zadaća rigorozan odabir kandidata, rigorozni tečajevi, konstantan nadzor rada u postrojbi te provjera psihofizičke spremnosti


[attachment=1]Oprema velikim dijelom dolazi iz američkih donacija: najistaknutije su dvije autonomne podvodne ronilice REMUS 100, tu su i tegljeni side-scan sonar, magnetometar, detektori metala, prijenosni rendgen i različita oprema za neutralizaciju eksplozivnih sredstava

Sredinom travnja ove godine na internetskim stranicama Ministarstva obrane RH objavljena je vijest koja i nije privukla veliku pažnju, no zapravo je iznimno značajna. U vojarni ”Admiral flote Sveto Letica-Barba“ u Splitu svečano je obilježen početak radova na rekonstrukciji i izgradnji kapaciteta za obuku protuminskih ronilaca Hrvatske ratne mornarice koji se realiziraju donacijom Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Ukratko, pripadnici Voda protuminskih ronitelja (VPMR) dobit će obnovljen, proširen, moderno opremljen dom u kojem će imati izvrsne uvjete za rad, obuku, učenje i uvježbavanje. Naravno, onaj dio koji obavljaju ”na suhom“, jer njihovo su prirodno radno okružje ipak dubine Jadrana, a ponekad i drugih dijelova Mediterana.

Kako im se ”kuća“ obnavlja, pripadnici Voda primili su našu ekipu u objektu u kojem borave privremeno. Razgovaramo s ”proširenim sastavom“ postrojbe, jer s nama je i zapovjednik Divizijuna za minska i protuminska djelovanja (DMPD) u sastavu Flote HRM-a kapetan fregate Ivo Musulin. Nakon preustroja provedenog 2019. godine, Vod protuminskih ronitelja podređen je Divizijunu kao sastavnica Odreda za protuminsko djelovanje (OPMD). ”Temeljna je zadaća Voda pronalaženje, klasifikacija, identifikacija i uništenje minsko-eksplozivnih sredstava (engl: Explosive Ordnance Disposal, EOD) pod morem. Stoga je Vod dio naše postrojbe koji je najviše na terenu. Oni moraju biti vrhunski ronioci, često i pirotehničari, ali prije svega kompletni profesionalci, u čemu im pomažu obuka, vježbe, školovanje i tehnologija,” objašnjava kapetan fregate Musulin. Rekli bismo da, u Jadranu i drugim morima i dandanas ima zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava iz ratova koji su se odvijali na ovom prostoru tijekom XX. stoljeća, takav profil mornara (i njihovih kolega iz MUP-a) mora zadržavati ”ratnu“ razinu djelovanja i u mirnodopskom razdoblju. Ne treba zaboraviti niti da djeluju u akcijama traganja i spašavanja na moru.

Razina stresa

Prema opisu zapovjednika OPMD-a kapetana korvete Mirka Bralića, Vod je operativno osposobljen za zadaće ronjenja do 50 m dubine s autonomnim ronilačkim aparatima na zrak te aparatima poluzatvorenog kruga disanja DC 55. Naši sugovornici kažu da provode rigoroznu selekciju kandidata, rigorozne tečajeve, konstantan nadzor rada u postrojbi te provjeravaju psihofizičku spremnost. Zamjenik zapovjednika Voda poručnik fregate Alen Suša kaže da mu je kao mlađem časniku od iznimnog značaja činjenica da u postrojbi ima ronioce s golemim iskustvom i njihovi savjeti dragocjeni su prije svake odluke. ”Naš posao može biti dosta stresan, tragaš za nestalim osobama ili radiš s eksplozivima, no bitno je da ste organizirani, da slijedite procedure, da samom sebi ne dopuštate doći u teške situacije. Tako smanjujete razinu stresa,” navodi poručnik fregate Suša. Kad govori o najiskusnijim, časnik misli i na nadnarednika Žana Marsela Bušića, zapovjednika desetine koji je protuminski ronilac već 16 godina. ”Posao mi je jednako zanimljiv kao i u počecima, no najbitnije je da u izvršavanju zadaća uvijek zadržite visoku razinu sigurnosti. Koncentracija vam nikad ne smije pasti, a s EOD-ima nema improvizacije,” kategoričan je nadnarednik Bušić.  

Što se tiče tehnologije, ona velikim dijelom dolazi iz američkih donacija:  najistaknutije su dvije autonomne podvodne ronilice REMUS 100, za koje u postrojbi kažu da su se u raznim akcijama traganja pokazale ključnim sredstvom za pretraživanje i klasifikaciju. Tu su i tegljeni side-scan sonar, magnetometar, detektori metala, prijenosni rendgen i različita oprema za neutralizaciju eksplozivnih sredstava. ”Moderna oprema pomaže nam da svoj posao obavimo lakše, brže i učinkovitije. Recimo, REMUS 100 izvanredan je za pretraživanje, radi to umjesto čovjeka. Rendgen vam pomaže da dubinski snimite stanje nekog EOD-a,” opisuje narednik Jure Skokandić.

Velike ambicije

[attachment=2]Temeljna je zadaća Voda pronalaženje, klasifikacija, identifikacija i uništavanje minsko-eksplozivnih sredstava pod morem

Pomoć iz SAD-a značajna je i za obuku. Primjerice, svake godine jedan pripadnik Voda školuje se na Međunarodnoj EOD školi Američke ratne mornarice. Isto tako, američki timovi obučavaju hrvatske protuminske ronioce za EOD, a u sklopu američke civilne organizacije Golden West ocjenjuje ih sukladno međunarodnom standardu IMAS (International Mine Action Standards). Narednik Skokandić kaže da se prvi dio školovanja provodi u Teksasu gdje se dva mjeseca uči stručni engleski jezik, a drugi je na Floridi i on je detaljno koncentriran na EOD-e. Ipak, ne treba smetnuti s uma da se velika većina obuke ipak provodi u Hrvatskoj, tj. u Središtu za obuku Hrvatske ratne mornarice, odnosno u Inženjerijskoj pukovniji Hrvatske kopnene vojske, a ostvarena je i suradnja s MUP-om. ”Imamo školovane ljude, znaju mnogo i svakako mogu podučavati mlađe,” kaže poručnik fregate Suša.  Štoviše, obučne ambicije pripadnika HRM-a velike su, plan je da u Splitu bude regionalni obučni centar za EOD čiji će glavni nositelji, predavači i instruktori biti upravo pripadnici naše mornarice. Taj centar uvelike će pridonijeti razvoju vojnih i civilnih protuminskih specijalnosti u Hrvatskoj, ali i susjednim savezničkim te partnerskim zemljama. Inače, u zadnjih desetak godina, protuminski ronioci HRM-a surađivali su i s kolegama iz Njemačke, Danske, Francuske, Italije, Švedske, Albanije, Ujedinjenog Kraljevstva…

[attachment=3]Vod je dosad sudjelovao u raznim potporama civilnim institucijama među kojima se ističe sudjelovanje u traganju za nestalim osobama na području Nacionalnog parka Krka (jezero Visovac), u Koločepskom kanalu, oko otoka Hvara, kod Kostrene u Kvarneru, u jezeru Peruća…

Zapovjednik OMPD-a  kapetan korvete Bralić ističe da je Vod dosad sudjelovao u raznim potporama civilnim institucijama među kojim se ističu sudjelovanja u traganjima za nestalim osobama na području Nacionalnog parka Krka (jezero Visovac), u Koločepskom kanalu, oko otoka Hvara, kod Kostrene u Kvarneru, u jezeru Peruća… Sudjelovali su i u akciji lociranja palog helikoptera Kiowa Warrior u siječnju 2020. u Šibenskom kanalu kad su poginula dvojica pilota HRZ-a. O tim zadaćama pripadnici Voda govore s vidljivom tugom na licu. To je sigurno najteži dio njihova posla, no oni ga i u tim okolnostima uspješno izvršavaju. Zahvaljujući svojim sposobnostima, stručnim i tehnološkim, uvelike su pridonijeli dostizanju nekoliko Ciljeva sposobnosti za NATO. A svoj doprinos Savezu daju i sudjelovanjem u Stalnoj NATO-ovoj skupini protuminskih snaga 2 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 2- SNMCMG2). Zahvaljujući dugogodišnjoj bilateralnoj suradnji s talijanskom Ratnom mornaricom četvorica pripadnika Voda dva puta godišnje ukrcavaju se na njihove lovce mina i s kolegama s druge strane Jadrana u tromjesečnim rotacijama sudjeluju na svim aktivnostima i vježbama Skupine. ”Kad se uzme u obzir pomorska orijentacija Republike Hrvatske te udio turizma u našem BDP-u, mislim da značaj struke protuminskih ronilaca raste iz dana u dan, u neutralizaciji EOD-a, i u pomoći civilnim institucijama, posebno u traganju i spašavanju unesrećenih,” zaključuje kapetan fregate Musulin.

[attachment=4]
”Svjesni smo svih potencijalnih opasnosti“

Desetnik Vlaho Vlatković operater je sustava REMUS od 2016. godine, dakle, praktički otkad je ronilica operativna u HRM-u: ”Mislim da je moj posao pogodan za svakog tko u životu želi iskusiti pravi izazov. Radi se svakodnevno, ali svakodnevan je i proces učenja te usavršavanja. Osnovne operacije s REMUS-om nisu teške, ali u zahtjevnijim uvjetima i situacijama potrebno je veće iskustvo. Bitno je reći da u našem poslu pojedinac ne dolazi do izražaja, sve je timski rad.“Skupnik Ante Matić u Vodu je četvrtu godinu i kaže da svaka situacija donosi neka nova iskustva: ”Stalno radimo drukčije zadaće na različitim destinacijama, što znači da stalno dolaze i novi izazovi. Ronjenje i EOD kombinacija su koja traži vrlo pažljivu pripremu, razradu svih procesa. Ništa nije na brzinu, na horuk, pa smo uvijek spremni i svjesni svih potencijalnih opasnosti. Moram reći da sam ranije kao pirotehničar radio u Inženjerijskoj pukovniji i tad sam stekao neka vrlo važna iskustva. U HRM-u sam se našao: povezao sam struku i ljubav prema moru i ronjenju.”

 
Domagoj VLAHOVIĆ, Foto Mladen ČOBANOVIĆ, Arhiva VPMR-a, Hrvatski vojnik (https://hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on April 29, 2022, 11:07:01 pm
04.04.2022.

Treći tim protuminskih ronitelja HRM-a u aktivnostima SNMCMG-2

Tim protuminskih ronitelja Flote Hrvatske ratne mornarice sudjeluje u aktivnostima Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2


[attachment=1]
Tim protuminskih ronitelja Flote Hrvatske ratne mornarice (HRM) upućen je u subotu, 2. travnja 2022., u talijansku luku La Spezia, gdje su ukrcani na brod lovac mina Ratne mornarice Talijanske Republike u okviru sudjelovanja u aktivnostima Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 2, SNMCMG-2). Voditelj tima je stožerni narednik Željko Stanković.

Članove tima pred odlazak u misiju primio je zapovjednik HRM-a kontraadmiral Ivo Raffanelli koji je rekao: “Dobro upućen u vaše sposobnosti i obučenost, uvjeren sam da ćete u najboljem svjetlu prezentirati HRM, a tako i Oružane snage u cijelosti. Iako je riječ o trećem angažmanu ovakve vrste, budite pažljivi, usmjereni na zadaću, ali prije svega na svoju sigurnost”.

Riječ je o jednoj u nizu aktivnosti kojom HRM potvrđuje deklarirane sposobnosti iz područja protuminskog ratovanja, razmjestive sposobnosti te sposobnosti pomorskog minskog ratovanja. Navedeno podrazumijeva aktivnosti razmještaja u područje operacije te autonomnost u svrhu provođenja misija protuminskih mjera u lukama i pristaništima.

Za razliku od dosadašnjih angažmana koji su se temeljili na bilateralnoj vojnoj suradnji sa RM Italije, tim je od ove godine u sastavu deklariranih nacionalnih NATO snaga za NRF (NATO Response Force). Tim će na talijanskom lovcu mina boraviti dva mjeseca.

Foto: HRM, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Protuminski ronioci HRM
Post by: leut on July 08, 2022, 02:00:46 pm
17.06.2022.

Pripadnici HRM-a sudjelovali u aktivnostima Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2 (SNMCMG 2)

Četiri pripadnika voda protuminskih ronitelja (vPMR) Flote Hrvatske ratne mornarice vratili su se iz Italije nakon dvomjesečnog angažmana u aktivnostima Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2 (SNMCMG 2).


[attachment=1]
U sastavu posade broda talijanske Ratne mornarice ITA NUMANA pri SNMCMG2 pripadnici trećeg hrvatskog kontingenta (3. HRVCON) sudjelovali su od 2. travnja do 3. lipnja u zadaćama pretraživanja, identifikacije te klasifikacije minolikih objekata u Sredozemnom, Balearskom, Tirenskom i Jonskom moru te talijanskim nacionalnim vodama.

Pripadnike 3. HRVCON-a primio je zapovjednik HRM-a kontraadmiral Ivo Raffanelli. Čestitajući im na uspješno provedenoj zadaći, kontraadmiral Raffanelli je istaknuo izvrsnost koju su pripadnici HRM-a potvrdili i u ovoj aktivnosti. „Pokazali ste znanje, visoku razinu uvježbanosti i osposobljenosti te sposobnost brzog snalaženja u novim okolnostima. Znanje koje ste usvojili i iskustvo koje ste stekli, zasigurno će doprinijeti razvoju naših snaga i narastanju protuminskih sposobnosti“, rekao je kontraadmiral Raffanelli.

„Provedba zadaća te suradnja s pripadnicima talijanske mornarice bila je na najvišoj razini. Posebno treba istaknuti sjajnu atmosferu na brodu i prijateljstvo koje smo stekli s talijanskim kolegama“, kazao je zapovjednik tima stožerni narednik Željko Stanković.

morh.hr (https://www.morh.hr/)