PALUBA

RV i PVO => Civilna avijacija Kraljevine Jugoslavije => Topic started by: kosta1961 on August 03, 2015, 07:21:26 pm

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on August 03, 2015, 07:21:26 pm
Prvi koji je pravio jedrilice na ovim prostorima je bio lekar dr. Vladimir Aleksić iz Pančeva. Prvo je pravio modele jedrilica ,1907g, koje su veoma uspele.Da bi saznao više ,pošao je u Pariz 1908g,gde je posmatrao letenje braće Rajt.Veruje se da je tada i upoznao braću ,i da se kasnije sa njima dopisivao.Dok je boravio u Parizu sakupio je informacije koje su bile potrebne za izradu jedrilica,ali i aviona.Mislio je da na svoju jedrilicu ugradi motor.To je potkrepeljno činjenicom da je u tom gradu kupio potreban materijal za gradnju, i prikupio informacije o motorima.
Po povratku u Pančevo počela je gradnja jedrilice po njegovom nacrtu.To je bila dvokrilna jedrilica,u duhu tadašnjeg shvatanja aerodinamike.Pomagao mu je stolar Jordan,ali i prijatelji i kolege,da bi je završili 1909g.Nazvana je Aleksić ,i bila je teška 70kg.Konstrukcija je bila od lakog drveta i španske trske pokrivena platnom,površina gornjeg krila 24m²,a donjeg 12m².Gornje krilo je bilo većeg raspona od doljeg ,dok je trup bio dužine šest metara.Kontrole su bile od čeličnih žica koje su bile povezane sa palicom,i sa krajevima gornjeg krila.Savijanjem tih krajeva se dobijao željeni pravac.Stajni trap su bile skije.Smatrali su da je jedrilica velikih dimenzija,ali to je napravljeno zato da bi kasnije mogla da dobije motor.
[attachment=1]

Oktobra iste godine jedrilica je završena,pa je za probne letove odabrao proplanak istočno od Pančeva,kod manastira Vojlovica.Prvi pokušaj leta je bio 13 oktobra 1909g ,uz prisustvo sugradjana.Dr. Aleksić je seo u svoju leteću spravu,u centar donjeg krila,dok su asistenti zatezali gumene trake. Na njegov znak pustili su jedrilicu koja je poletela petnaestak metara u visinu ,ali zbog nesavršenosti ili neiskustva pilota(možda i zbog vetra),vrlo brzo krenula ka zemlji.Pri tom se i oštetila,dok je letač ostao nepovredjen.

Postoji i vezija da je on još 1 oktobra uspešno leteo sa jedrilicom,ali da je izvršio prepavke zbog motora.To je izmenilo stabilnost letlice i zato je udarila u zemlju.

Vest o letu dr.Aleksića je madjarska štampa prenela u Evropu,pa čak i u Ameriku.A njega ovaj neuspeh nije zaustavio,rešen da na njega stavi motor,nameravao  je 1911g da krene u Ameriku da ga kupi.Razmišljao je da po  povratku  izmeni svoju spravu,tako  da umesto skija stavi točkove.Medjutim bolest ga je omela i u jesen 1911g je umro.  Ipak, Dr.Vladimir Aleksić je naš prvi jedriličar, prvi Srbin, konstruktor i  pilot, koji je poleteo na jedrilici sopstvene konstukcije.

Grupa beogradskih mladića ,oduševljenih vazduhoplovstvom,su u to vreme pravili modele jedrilica manje- više uspešne.Glavni u toj grupi su bili Braća Deroko-Aleksandar i Jovica,Djordje Roš,Srbobran Stanojević,Stahinja -Bane Nušić.Oni su aktivno pratili svetske i evropske časopise o avijaciji ,na neke su bili i pretplaćeni.Svoje modele su isprobavali na padinama Kalemegdana.Kada su u Beograd dolazili avijatičari ,Simon,Čermak,Rusijan-Merčep oni su redovno bili na banjičkom letelištu ,pomagali im i sa nekima postali prijatelji.Kasnije su napravili i jedrilicu -planera,sa kojom su skakali sa padina Košutnjaka-kod Hajdučke česme i kod Prokopa.Dvojca od njih Aleksandar Deroko i Djordje Roš su u Prvom svetskom ratu bili piloti u Srpskoj Avijatici.
[attachment=2]
[attachment=3]

Jedriličarstvo,ili bezmotorno letenje,kako se tada zvalo,je tek posle Prvog Svetskog rata postalo popuarno u svetu.Tada se grade kvalitetne i visokosposobne jedrilice.Najviše se ovaj sport razvija u tadašnjoj Nemačkoj,jer joj je zabranjeno da ima vojno vazduhoplovstvo,pa su intenzivno razvijali jedriličarstvo.A poznato je da dobar jedriličar lako postaje vrstan pilot.
U Jugoslaviji prvi gradi jedrilicu inž. Mikl 1923g u fabrici Ikarus,a sa njom uspešno leteo poručnik Miroslav Navratil kod sela Beška u Sremu.U isto vreme inž. Vladimir Tišma i pilot Hosu grade planer.Isprobali su ga kod Siska sa dobrim uspehom.
[attachment=4]
Planer inž Tišme 1923g

Pri fabrici Ikarus osnovana je 1928g.  Sportsko društvo, Ikarus koje je  prvo u zemlji počelo da se bavi vazdušnim jedrenjem. Ovo društvo je imalo i jedrilicu (tipa Cegling -nem. Zögling) koju je počeo da pravi student tehnike 1929g Dimitrije Landsberg.On je u nemačkoj završio školu jedrenja,pa je doneo planove za ovaj klizač,i počeo je gradnju.Kasnije je rukovodstvo fabrike Ikarus odlučilo da pomogne pa je tako završen klizač nazvan Z 1.Uskoro su napravili još jednu Z 2.Ovu jedrilicu je kupilo udruženje rezevnih avijatičara iz Zagreba,pa je dobijenim novcem kupljen material i napravljena 1931g dvoseda jedrilica tipa Poppenhausen.Nakon uspešnih letova u okolini Zagreba ,ovaj aeroklub naručuje još jedan klizač,nazvan Z III(ZöglingIII).

[attachment=5]



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on August 03, 2015, 07:25:37 pm
U to vreme je u Zagrebu organizovana vazduhoplovna izložba,na kojoj su uspešno izveden autosatart sa jedrilicom Poppenhausen,kao i skokovi sa Zögling,uz pomoć gumenog užeta i ljudske vuče.Ovo se smatra prvim javnim letovima jedrilica na prostorima bivše Jugoslavije.U isto vreme su i u Sloveniji entuzijasti nabavljali ili pravili jedrilice,pa je u Ljubljani bilo dve a u Mariboru jedna.Tokom 1931g pri univerzitetima u većim gradovima osnivaju se sekcije Aeroklubova(akademski aeroklubovi),koji  su organizovali vazdušno jedrenje.U proleće te godine na Beogradskom univerzitetu ,student tehnike Ivko Jozanov ,ostiva Akademsku sekciju Aerokluba.

[attachment=1]
Kokpit dvosede jedrilice za obuku , Poppenhausen,

Središnja uprava aerokluba je 1932g poslala trojicu momaka u inostranstvo da se usavrše u jedrenju,kako bi kasnije otvorila škole jedrenja pri aeroklubovima.Tako je student tehnike Živko Jozanov iz Novog Sada poslat u Rossitten,a Aleksandar Stanojević-rezervi oficir ,pilot  iz Beograda u Rhon ,gde su se u Nemačkoj nalazila dva odelenja  poznate škole jerdenja Rhon- Rossitten.Sa njima je išao i Borivoje Ivković ,takodje u Rhon,ali bez obaveza prema Aeroklubu,o svom trošku.Sama obuka trajala je 40 dana.

Aleksandar -Aca Stanojević je kao pilot lovac nevoljno otišao da izučava pilotažu jedrilica,ali se tokom boravka u Nemačkoj zaljubio u jedriličarstvo.Obuku je završio sa velikom uspehom,završio je i obuku u tada još neispitanim načinom podizanja jedrilice sa zemlje-aerozapregom.Bio je prvi koji je izveo luping sa jedrilicom.Kasnije će postati veliko ime našeg jedriličarstva,a leteo je do god je mogao pa i u 80-tom godinama života.

Po povratku je osnovana prva jugoslovenska škola za vazdušno jedrenje,a teren za školu je odredio Stanojević, kod sela Pinosava-na zapadnim obroncima planine Avala.Škola je svečano otvorena 14 avgusta 1932g uz velike ličnosti avijacije-Tadija Sondermajer i potp.Miodragom Tomićem.Zvanično ime škole je bilo -Niža škola za vazdušno jedrenje u Beogradu.Za upravnika je postavljen Stanojević ,a Jozanov za pomoćnika,dok je Ivković bio jedan od nastavnika.Jedan klizač je gospodjica Srškićeva krstila imenom Orlić a drugi inž.Sondermajer imenom Poletarac.
U školu se upisalo 38 polaznika od  kojih su bile četiri devojke.Počeci su bili teški.jer ni letelište nije bilo uredjeno,pa su prvo sekli vrbe,ravnali jarkove,krčili mesta za start.Nisu imali ni hangar pa je u prvo vreme jedrilice bile na otvorenom.Ivicom aerodroma je išla pruga,telefonske žice i bandere,a po njemu pasle ovce.Ipak kurs za pilota"A" je završilo 30 polaznika i oni su odnah prešli na kurs za pilota "B".U drugu klasu polaznika upisalo se 15 polaznika.Tada si  za pilota "A" morao da imaš najmanje 15 samostalnih letova,od kojih barem jedan da traje 30 sekundi, a za pilota "B" najmanje 25 samostalnih letova,pet letova od najmanje 60 sekundi svaki,i najmanje pet letova sa S manevrima.
[attachment=2]

Medjutim ,pokazalo se da je mesto za školu loše izabrano(previše je udaljeno od grada).To je u ondašnjim uslovima prevoza bilo smetnja bržem razvoju škole, pa je škola preseljena na brdo Zvezdara 1933g.To mesto  je izabrano jer je to bila najviša kota u gradu,bez kuća,postoji zaravan na vrhu i odečeni deo prema istoku.Na tom mestu uvek duvaju umereni vetrovi a i gradila se opservatorija u blizini.U proleće 1933g napravljen je hangar u blizini kule za osmatranje zvezda ,na platou iznad strmine.Treća klasa polaznika je počela sa letenjem 18 juna 1933g.Škola je dobro radila ,imala je preko 3700 startova ,ali 24 septembra 1933g dogodila se katastrofa.Nastavnik letenja Živko Jozanov je imao udes sa jedrilicom,i ubrzo od povreda umro.
[attachment=3]

Uprava Aerokluba je donela odluku da se hangar na Zvezdari nazove po nastradalom nastavniku letenja,što je i učinjeno.Tom prilikom je upriličena manja svečanost,kada je gospodja Milica Sondermajer krstila jedrilicu Poppenhausen imenom Jastreb,a nastavnici su izveli nekoliko letova.Aca Stanojević 9 novembra osniva jedriličarsku grupu pod imenom Deveti,koja će u narednim godinama postići zavidne rezulate i podići ugled jugoslovenskog jedriličarstva.Ovo ime su izabrali jer je za start jedrilice potrebno devet osoba-jedan je pilot,jedan pridržava krilo ,šest zatežu gumenu užad,jedan je kod repa i kada treba oslobadja jedrilicu.U ovoj godini  Aeroklub je nastavio izradu  jedrilica,pa je do kraja godine  imao 13 gotovih i 6 u izradi.
[attachment=4]
Hangar za jedrilice izgradjen na novom letelištu Zvezdara ,pod imenom nastavnika letenja Živka Jozanova

[attachment=5]
Jedrilica  Poppenhausen krštena imenom Jastreb 



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on August 03, 2015, 07:29:58 pm
Dimitrije Landsberg je konstrisao i učestvovao u gradnji školskog klizača bezrepaša,koji je isproban 1933g.Jedrilica je bila ispred svog vremena,ali usled prevelike težine i puno nerešenih problema nije ni uspela da poleti.To je bio visokokrilac sa unatrag zabačenim krilima,trup rešetka sa piramidom,krila prihvaćena zategama od čelične žice,na pola dužine.Upravljanje je rešeno tako da je umesto krilaca imao komandne površine koje su mogle da rade i kao komanda dubine ili kočnice.Na taj način je zamenjeno kormilo pravca i nagiba.Pilot je imao klasične komande ,palicu i pedale,vertikalni stabilizator nije imao.Raspon krila je bio 11m,a startovao se uobičajeno za to vreme ,pomoću gume.

Grupa Deveti je sama pravila jedrilicu Hols der Taufel(leteći djavo-nemačkog konstruktora Lippisch) koji je u proleće 1934g krstio Vojin Djurić(direktor hipotekarne banke ,kasnije i ministar finansija Kraljevine Hugoslavije) imenom Deveti.Te godine se na letelištu Zvezdara organizuje i nekoliko takmičenja jedriličara.Na teritoriji Oblasnog odbora Beograda bilo je šest jedriličarskih škola sa 13 jedrilica,i pored diploma jedriličara "A" i "B" ,te godine izdata je i jedna "C" diploma.I pored uspeha škole ispostavilo se da je ovakav vid školovanja skup ,pa je 1935g odlučeno da se rasformiraju ,a da se dalji rad odvija u  jedriličarskim grupama(aeroklubovi) u svim mestima gde ima interesovanja i uslova.To je uslovilo i brzo narastanje jedriličarskih grupa po Jugoslaviji.
[attachment=1]
Hols der Taufel(leteći djavo-nemačkog konstruktora Lippisch)

U Akademskom aeroklubu u Beogradu je postojala ideja da se na Zlatiboru osnuje škola jedriličarstva.Na osnovu te ideje počinju ispitivanja terena i klime-vetrova.Instruktor jedriličarskog letenja Aleksandar Stanojević je ,kao najiskusniji,obišao terene 1934g i utvrdio da su Čigota,Crni Vrh i okolni tereni veoma podesni za jedrenje.Već u avgustu je došlo tridesetak jedriličara i oformili su kamp iznad Kraljevih voda-Kasnije Partizanskih voda sada Zlatibor.Iako su uslovi u kojem su živeli bili niski ,nije im smetalo da ispitaju okolne visove.Nedugo potom dolaze i iz Akademskog aerokluba u cilju ispitivanja terena ,sa Borisom Cijanom i Dimitrijem Landsbergom.Ustanovili su da je predeo Kriva Breza najpogodnij za planiranje,a sledeće godine 24 juna 1935g škola zvanično počinje sa radom.Tako je počeo sa radom najorganizovaniji jedriličarski centar u tadašnjoj Jugoslaviji ,a verovatno i na Balakanu.
[attachment=2]
Početak rada jedriličarskog centra na Zalatiboru

Tog juna  je počelo letenje sa dvadeset učenika(medju kojima je bilo i devojaka) i nastavnikom letenja Johan Volf -pilot iz Salcburga.Spavali su u vojničkim šatorima,a hranili se na vojničkom kazanu,i imali su jednu jedrilicu.Skromni uslovi su uticali na ukupan rezultat škole,od polaznika niko nije položio za pilota jedrilice.Ukupno je izvršeno 10 startova ,sa 15 minuta leta .Sledeće sezone rezultati su bili impresivni,ukupno je 61 pitomac dobio pilotsku dozvolu,izvršeno je oko 1100 startova sa preko dvanaest sati leta.Upravnik škole je bio Voislav Radosavljević.Te 1936g se dogodio i jedini udes gde je smrtno stradao bugarski pitomac.Sledeće 1937g, škola uspešno radi ,ali je i doneta odluka da se naparavi jedriličarski dom i hangar za smeštaj jedrilica.Lokalne vlasti su obezbedile zemljište ,a komanda JKRV je dala potrebna sredstva ,pa su 1938g zavrešni objekti.Dobila je i novo ime -Jedriličarska škola Akademskog aero-kluba Zlatibor.
[attachment=3]
Jedriličarski dom na Zlatiboru,ali hangar još nije izgradjen

[attachment=4]
U novoizgradjeni hangar je moglo da se smesti do 15 jedrilica ,a pored njega su bile stolarska i  bravarska radionica,a u dom je mogao da primi  80 učenika.

U toku 1934g osnovan je još jedan centar letenja u Kraljevini Jugoslaviji , na Blokama u Sloveniji ,koji je spešno radio sve do 2 S.R.

Nastavilo se i sa konstrukcijom i izgradnjom jedrilica,pa je 1934g inž. Giša Stanisavljević konstruisao" GS-1".To je bio poduprt visokokrilac,krilo sa dve ramenjače i iz tri dela(krajevi se odvajaju od centroplana),trup šestougaonog preseka obložen lepenkom.Razmah krila 16m,dužina 7m.Ova jedrilca je tegljena aviozapregom,a pošto je najbolji u tome bio Aca Stanojević on je vršio ispitivanje.Nažalost pri drugom letu još dok je bila u zaprezi(vukao je avion) otpao je  vertikalni stabilizator sa kormilom pravca.Pilot se tada jedva spasio skokom iz jedrilice sa jedva 50m.

U Sloveniji je inž.Anton Kuhelj 1935g konstruisao jednostavnu ali sposobnu jedrilicu,za osnovnu obuku.Konstruktor se vodio idejom da će ovu jedrilicu praviti po jedriličarskim grupama(aeroklubovima),entuzijasti,nestručni,sa oskudnim alatom,pa je konstrukcia bila veoma uprošćena.Ova jedrilica ,nazvana" Inka" ,je bio poduprt visokokrilac,krilo sa dve ramenjače,trup šestougaonog preseka prednji dao presvučen lepenkom,zadnji platnom.Izgleda da je napravljena samo jedna 1937g,i uspešno letela u jedriličarskoj školi u Blokama,sve do 2S.R.Jedrilicu je polomio nemački pilot 1941g.
[attachment=5]



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on August 03, 2015, 07:33:58 pm
Godine 1938 je napravljena jedrilica za osnovnu obuku  nazvana "Šroka ŠH1" .Ideja kojom su se konstruktori, inž.Ivan Šoštarić i R.Humek ,vodili je da bude što prostija i jednostavnija za gradnju i smeštaj jedrilice u što manji prostor.Zbog toga je jedrilica imala mogućnost da se rep podigne na gore,a krila se lako odvajaju od centrioplana.Trup je imao jednu kutijastu ramenjaču preko koje su postavljeni okviri,a sve je presvučeno lepenkom.Jednu jedrilicu je izradila jedriličarska grupa iz Maribora.Mogla je da startuje i sa aviozapregom,a uspešno je letela sve do 2S.R.

U to vreme su jedrilice za početnike bili jedino klizači.  Konstruktori su njih naviše  radili,ali da im izgradnja bude što jednostavnija , da mogu lako da ih prave u aeroklubovima.Jednu takvu je konstruisao i inž.Boris Cijan ,pod imenom "Skakavac" .Njena originalnost je bila u trupu jer je  bio čamac kutijastog preseka koji na kraju prelazi u rep.Krila i rep su poduprti.Pokazalo se da je ovakav trup previše komplikovan za amatersku gradnju,ispao je teži od predvidjenog ,pa je to imalo uticaja na letne karakteristike.Gradila je grupa "Kondor" iz Zemuna 1938/39g.
[attachment=1]

Po uzoru na klizača" Zögling",inž.Ivo Šoštarić je konstruisao jedrilicu sličnog izgleda pod imenom "Vrabac"  ,ali bez centralne piramide i zatega,već je krilo pouprto upornicama.Konstruktor je imao neprijatelja zbog ove novine,jer se smatralo da će drvene upornice u eksploataciji biti krute i lomiti se.Ali,u praksi se pokazalo da je ovo rešenje mnogo bolje.Tokom ispitivanja jedrilice 1939g u Vršcu,po letnim karakteristikama prevazišla je svog uzora.Iste godine je u fabrici Utva puštena serija od 15 komada,u verziji "A" i "B" Bila je vrlo jednostavne konstrukcije,što je pogodovalo aeroklubovima,a startovala je autovitlom.Jedrica je postala standarna za početnu obuku pred 2S.R. a nakon rata je napravljeno preko 150 primeraka.
[attachment=2]

Konstruktor avioma "MMS-3" ,inž. Milenko Mitrović je 1939g konstruisao visokosposobnu jedrilu "Utva" koja je napravljena u istoimenoj fabrici.Ona je bila ispred svog vremena,i bila je i daleko ispred tadašnjih tehnika letanja.Bila je toliko ispred svog vremena ,da su je posle rata uporedjivali sa nekim vrhunskim jedrilicama u svetu.To je bio slobodnonoseći srednjokrilac(krilo je imalo W oblik),krilo sa jednom ramenjačom presvučen lepenkom,trup ovalan presvučen lepenkom ,rep delimično platnom.Imala je zakrilca,vazdušne kočnice,stajni trap na uvlačenje sa kočnicom,rezervoar za vodu(za povećanje opterećena krila),koju je pilot mogao da ispusti u toku leta.Kabina je bila iz jednog komada plexi-stakla,a pilot je mogao komande da podešava za vreme leta.Pre rata je ispitivana u Vršcu i ocenjena je kao veoma prijatna za letenje.Preživela je rat ,pa su posle rata nastavljena ispitivanja,ali su ubrzo i prekinuta zbog dotrajalosti materijala.Kasnije nije gradjena.
[attachment=3]

Još jedna zanimljiva jedrilica koju je konstruisao 1939g  Stanko Obad ,a koju su pravili po jedrilišarskim grupama.Nazi joj je" Musa Kesedžija" ili "Musa".To je bila malo ozbiljnija jedrilca koja je omogućavala i duže letove.Konstruktor je koristio moderna konstruktorska rešenja,ali je bila i dosta jednostavna za gradnju.To je bilo visokokrilac sa douprtim krilom,imalo je jednu ramenjaču,prednji deo krila presvučen lepenkom ostalo platnom.Trup je bio iz dva dela ,gondola za pilota i greda -nosač repa.Oba dela su presvučena lepenkom,a repne površine platnom.Ova jedrilca je gradjena i posle rata.
[attachment=4]

Inžinjer fabrike Utva IvoŠoštarić je konstrisao jedrilcu"Čavka".Konstukcija je i dalje bila jednostavna za gradnju,ali je primenio neka rešenja koja su se nametnula u korišćenju jedrilica.Namenjena je jedrenju,osnovnim akrobacijama i obuci u aviozaprezi(mogla je da startuje i autovitlom),vrlo je okretna,laka za jedrenje i održavanje.Do 2S.R.je napravljeno deset primeraka u fabrici Utva,za potrebe aeroklubova,a posle rata je napravljeno nekoliko stotina.Prodato je pet primeraka 1955g Grčkoj,ali je i kod njih napravljen jedan broj.  To je pouprti visokokrilac ,imala je jednu ramenjaču,prednji deo krila presvučen lepenkom ostalo pllatnom.Krilo je imalo neobičnu,ali zbog jednostavnosti gradnje ,ramenjaču-dijagonalu.Krila su pouprta čeličnim upornicama sa kardanima na kraju,na taj način je dozvoljeno uvijanje krila i nedolazi do loma upornce.Trup je bio iz dva dela ,gondola za pilota i greda -nosač repa,koja ima oblik kutije.Oba dela su presvučena lepenkom,a repne površine platnom.
[attachment=5]

Nakon Drugog Svetekog rata su obnovljene fabrike koje su proizvodile jedrilice,što je pomoglo da se vazduhoplovno jedriličarstvo znatno razvije.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: dzumba on August 03, 2015, 07:47:14 pm
Како су подизане у ваздух те прве једрилице? За ове касније пише "аерозапрегом" и објашњење "вукао је авион", ако сам добро схватио?

Где се налазила та школа једриличара на Златибору? Имали остатак тог дома и хангара?


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on August 04, 2015, 05:52:57 pm
Te prve jedrilice su bili klizači.To znači da su letele sa pogodnog brda,strmog,a let se merio sekundama.Pored strmog brda ,koje obezbedjuje neku visinu,jedrilica je dobijala na brzini pomoću gumenih užadi.Nih su zatezali drugi ,a jedrilica-klizač je sa zadnje strane vezan i u pogodnom trnutku je puštena.Ona se ne bi vinula u nebo ,nego bi polako krenula da se spušta-da klizi.Za start je bilo potrebno osam osoba,po troijca sa svake strane zatežu gumu,jedan drži krilo jedrilice da bi bila uspravna,a jedan je pozadi i oslobadja je.Ako ima pogodnog vetra,klizač može da produži let,ali ipak su se merili sekundama.
[attachment=1]

Kada sleti ,momci je na rukama prenesu na vrh brda,pa ponovo.

[attachment=2]

To je školska jedrilca,i služi da početnici steknu iskustva u upravljanu letelicom.Nekad ,ako ima jakog vetra,jedilice su stajale u mestu ,a početnik je pokušavao da održi jedrilicu na skiji,da stoji uspravno.
Ako bi imali sreće pa da imaju konja koji bi im vukao jedrilicu na brdo,kao što je bilo na jedriličarskoj školi na Zlatiboru.

Kasnije,kada je bilo nešto novca,jedrilice su startovale autovitlom.  Ovde je jedrilicu vukao auto sa sajlom ,preko nekog vitla.To se odvijalo na aerodromima,a za vuču je uglovnom korišćen neki stari automobil.Jedrilicu bi zakačili za sajlu,auto bi je vukao dok ne dostigne potrebnu visinu i onda je pilot otkači.
[attachment=3]

Još kasnije,kada su aeroklubovi postali ozbiljni,jedrilice su vukli avioni-aerozaprega.
[attachment=4]

Posle 2S.R. jedrilice su postale znatno bolje,i u materijalima,načinu izrade,kao i u tehnici letenja.

A za jedriličarsku školu na Zlatiboru pogledaj
http://www.airban.net/strana_bobanovo_leteliste.htm
http://zlatibor.tv/dogadaji-vesti/80-godina-od-osnivanja-jedrilicarske-skole-na-zlatiboru/2155/


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: dzumba on August 04, 2015, 07:40:52 pm
Хвала Коста, сада ми је јасније.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on November 22, 2015, 06:34:22 pm
Startovanje jedrilice je bio timski rad!

[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: MOTORISTA on December 31, 2016, 08:58:00 pm
Георгије Нинчић, Владимир Шамс, Олга Андасура, Милка Блаћанин, Шиме Оштрић и Драгослав Соботка евоцирају своје успомене из једриличарске школе која се налазила на Златибору (период од 1936. до 1940. године).

https://youtu.be/rPyiFObLZKI


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 07, 2018, 05:31:04 pm
Zögling-IKARUS  Z1

Zögling(cegling) -učenik ,pun naziv DFS 108-11,nemačka jedrilica-klizač za osnovnu obuku pilota jedrilica.To je jednokrilna,drvena jedrilica ,sa jednim sedištem,jednostavne konstrukcije.Pilot je sedeo na osnovi -trupu bez ikakave zaštite.Krila su bila relativno mala,sa osloncem na centralnu piramidu preko sajli.Krila su bila oblika pravougaonika,drvene konstrukcije,sa dve ramjenače,prednji deo -napadna ivica pokrivena lepenkom a ostalo pokriveno platnom.Krilca su zauzimala 1/3 dužine krila.Donji deo osnove( na kojoj se nalazi sedište i koja nosi  krila i rep) je služio kao skija pri sletanju.Na kraju se nalazio rep pravougaonog oblika drvene konstrukcije pokriven platnom.Upravljačke površine  su povezane sa pilotom preko čelične sajle.
 
Jedrilicu je konstruisao  Alexander Lippisch ,a prvi let je imala1926g. Proizvedena je u mnogo varijacija od strane različitih proizvođača.Mnogi entuzijasti su je sami pravili  u aeroklubovima širom sveta.Predvidjeno je da startuje pomiću užeta, autovitlom ili gumene praćke.Modifikovana verzija C31 je radjena od 1931g, C33 je pravljena od 1933g,a od 1935g modifikovana verzija C 35.Tokom 1938g se pojavila SG 38 koja je letela  u Jugoslaviji posle rata.

[attachment=1]

Jednu je počeo da pravi  1929g  student tehnike Dimitrije Lansberg.Fabrika Ikarus mu je pomagala,a onda je 1930g u okviru fabrike osnovana sekcija za vazdušno jedrenje,koja je počela da pravi jedrilice. Fabrika je napravila četiri klizača ,za dve godine ,pored  Poppenhausen.

Kako je raslo interesovanje za jedriličarstvo ,krajem tridesetih godina pojavila se potreba za školskim jedrilicama i klizačima.Da bi se osigurala kvalitetnija izrada 1937g  osnovana je Jedriličarska zadruga "Utva s.o.j" koja bi se bavila izradom  jedrilica. Za jedriličarsku grupu "Deveti" je  Utva 1938g napravila jedan klizač Zögling 33.Tokom izrade su izvršene neke izmene na originalnim planovima.Posle ovog napravila je još dva klizača.Iako se fabrika spremala za masovnu proizvodnju  do nje nije došlo.Ipak,na iskustvima sa ovim klizačem i Wrona bis, inž.Šoštarić projektuje klizač Vrabac,kao zamenu za Zögling u klubovima.U Nemačkoj je pred rat nastala varijanta SG38 koju su posle rata koristili i naši aeroklubovi.

U prvo vreme nisu bile registrovane,ali to se promenilo 1931g kada je svaka morala da ima uverenje o plovidenosti i registraciju. Ovu jedrilicu su najviše pravili  u fabrikama ,ali i u aeroklubovima kao samogradnju.Učenici bi je često  pri sletanju ošteti,ili nešto polomi,ali se,zahvaljujući jednostavnoj konstrukciji i lako popravljala.
 
Ovo je prvi način registracije do 1940g.One su bile označene  YU - slovo i broj.Slovo je latinično i predstavljalo je prvo slovo kluba oblasnog odbora.Broj je bio redni broj jedrilice oblasnog odbora.Bilo je i odstupanja od ovog paravila.

Zögling Z31   YU-1 registrovana 1933g pripadala Akademskom Aeroklubu Beograd (AAK BG)
Zögling Z31   YU -A22 pripadala Jedriličarskoj grupi  "KONDOR" Zemun
Zögling Z31   YU -B18 pripadala Jedriličarskoj grupi  "KONDOR" Zemun
Zögling           YU-B2 registrovana 1936g pripadala Jedriličarskoj grupi  "BLOKE"
Zögling           YU-B3 registrovana 1936g pripadala Jedriličarskoj grupi  "BLOKE"
Zögling Z35    YU-I1 do YU-I14 su propadale Oblasnom Odboru Zagreb od toga I1 je kršten "KOBAC",I10 kršten  "SOKOL",I 11kršten "LABUD",I 14 kršten "RODA".Krštene su još kao "JASTREB","LASTA","ŠEVA","ŠIŠMIŠ" (nepoznate oznake)

Zögling Z31     YU-J1 pripadala Jedriličarskoj grupi "PULEX"
Zögling Z1  YU-K1 pripadala Jedriličarskoj grupi "JASTREBAC" Kruševac, kasnije preregostrovana YU-KAD
Zögling        YU-L1 propadala Oblasnom Odboru Ljubljana
Zögling         YU-L2 pripadala Jedriličarskoj grupi Ljubljana
Zögling         YU-L6 pripadala Jedriličarskoj grupi Ljubljana
Zögling         YU-L7 pripadala Jedriličarskoj grupi "STIČNA" kasnije preimenovana YU-STIČNA
Zögling         YU-L9 propadala Oblasnom Odboru Ljubljana
Zögling         YU-L10  pripadala Jedriličarskoj grupi Ljubljana


Zögling         YU-L11 propadala Oblasnom Odboru Ljubljana
Zögling         YU-L13 propadala Oblasnom Odboru Ljubljana
Zögling         YU-L21 propadala Oblasnom Odboru Ljubljana
Zögling         YU-L27 propadala Oblasnom Odboru Ljubljana
Zögling         YU-M2 propadala Jedriličarskoj grupi "CELJE"
Zögling         YU-M3 propadala Jedriličarskoj grupi "MARIBOR"
Zögling         YU-M4 propadala Jedriličarskoj grupi "RADGONA"
Zögling         YU-M5 propadala Jedriličarskoj grupi "MARIBOR"
Zögling         YU-M6 propadala Jedriličarskoj grupi "CELJE"
Zögling         YU-M8 propadala Jedriličarskoj grupi "MARIBOR II"


Zögling         YU-M10 propadala Jedriličarskoj grupi "PTUJ"
Zögling         YU-M11 propadala Jedriličarskoj grupi "SLOVEN GRADEC"
Zögling         YU-M12 propadala Jedriličarskoj grupi "MARIBOR III"
Zögling         YU-M13 propadala Oblasnom Odboru Maribor
Zögling         YU-M17 propadala Jedriličarskoj grupi "RADGONA"
Zögling         YU-M18 propadala Jedriličarskoj grupi "SLOVEN GRADEC"
Zögling         YU-M19 propadala Jedriličarskoj grupi "MARIBOR III"
Zögling         YU-N1 propadala Jedriličarskoj grupi "ORAO"  Novi Sad
Zögling         YU-R1 propadala Oblasnom Odboru Skoplje
Zögling         YU-R4  propadala Jedriličarskoj grupi"RADGONA"registrovana 1939g

Pored ovog označavanja jedrilicama su davana imena
Zögling         YU-DUŠAN SILNI  propadala Oblasnom Odboru Skoplje
Zögling         YU-KORAB propadala Oblasnom Odboru Skoplje
Zögling         YU-OHRID propadala Oblasnom Odboru Skoplje
Zögling         YU-SKOPLJE  propadala Oblasnom Odboru Skoplje
Zögling         YU-R1 propadala Oblasnom Odboru Skoplje
Zögling         YU-TETOVO propadala Oblasnom Odboru Skoplje


Od 1940g kada jedrilice dobijaju nov način označavanje po uzoru na motorne letelice.Pored oznake državnosti dobio je slovo K za klizače i V za visoko sposobne jedrilice i dva slova po abecednom redu.
Zögling  Z1   YU-KAD propadala Oblasnom Odboru Kruševac  ranije YU-K1.Napravili je članovi Jedriličarske grupe" Jastreb" u fabrici "Obilićevo".
Zögling  Z1   YU-KBE propadala Jedriličarskom Centru Zlatibor
Zögling  Z1   YU-KCL propadala Oblasnom Odboru Kraljevo

Podaci o registraciji su iz knjige Civilno vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije Čedomir Krunić

[attachment=2]






Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 10, 2018, 04:00:44 pm
UTVA M/J1

Septembra 1937g je raspisan konkurs za visokosposobnu jedrilicu koju bi koristili aerokubovi.
Jedrilica inž.Milenka Mitrović je osvojila prvu nagradu.To je bila visokosposobna jedrilica drvene konstrukcije na kojoj su primenjene savremena konstrukcionih rešenja,ugradnja zakrilaca,vazdušnih kočnica i ugradnja točka.Na njoj je prvi put ugradjen(u Jugoslaviji) vodeni balast  u cilju poboljšanja letnih karakteristika.Navodno je na jedrilici primenjen aeroprofil isti kao na avionu IK3.
Fabrika Utva je dobila zadatak izrade M/J1,koji je ona završila 10 maja 1939g.Dobila je registraciju YU-UTVA.

To je bio slobodnonoseći srednjokrilac,krilo sa jednom ramenjačom.Krilo drvene konstrukcije delimično pokriven lepenkom delimično platnom.Trup drvene konstrukcije ,ovalnog preseka presvučen lepenkom.Repne površine drvene konstrukcije delimično presvučene platnom a delimično lepenkom.Krilo je ,gledano odnapred,imalo W oblik.
 To je bila jedna od najinteresantnijih i najnovijih u svetu, u to vreme ,i bila je daleko naprednija od svih jedrilica u Jugoslaviji.

Imala je zakrilca,vazdušne kočnice,stajni trap-točak sa kočnicom.Osim toga točak se uvlačio,a sližio je za podešavanje ugla sletanja prema težini.On je omogućavao sletanje bez obzira u kom stanju izvlačenja je bio.Ispod spoja ramenjače sa trupom,bio je rezervoar od 40L.On je služio kao opterećenje krila,za letove u vrlo povoljnim atmosferskim prilikama.Pilot je mogao ,po potrebi,da izbaci vodu u letu.Imao je mogućnost podešavanja nožnih komandi u letu.Poklopac kabine je bio iz cela (od pleksistakla).Imao je objedinjenu komandu zakrilca i kočnice na točku.

Piloti su je ocenili kao veoma prijatnu za letenje,ali su našli manu u nedovoljnoj vidljivosti iz kabine i veliku brzinu sletanja.

[attachment=1]

Da bi se proverile njene karakteristike,JG Deveti je odlučila da sa njom ide na takmičenje u Poljsku.Jedrilica nije rasklapana,već je etapno šlepovana avionom  SIM X ,a jedrilicom je pilotirao  Aca Stanojević.Zanimljivo je da JG Deveti nije imala vremena da ispita jedrilicu,već je to radjeno na takmičenju.Ipak ,zahvaljujući letačkom iskustvu uspeli su da osvoje neku od nagrada.
Nakon okupacije jedrilica je skrivana u fabrici Utva.Posle rata jedrilica je osposobljena za let.Planirana je njena izrada u fabrici,jer je to bila najmodernija jedrilica u zemlji.Medjutim do toga ne dolazi.Letela je na aeromitinzima dok je konstrukcija dopuštala.U muzeju vazduhoplovstva u Surčinu se čuvaju ostaci jedrilice YU-UTVA.

Zanimljivo je da su je 1947/48g uporedjivali sa tada najmodernijom švajcarskom jedrilicom W.L.M. 1,koja je imala isti profil krila(NACA 23012) ,vrlo slične tehnička rešenja i oblikom vrlo podseća na UTVU.
Navodno od nje je nastala 1947g  jedrilica Orao 1

[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 13, 2018, 05:31:54 pm
INKA

Da bi aeroklubovi došli do jedrilica,konstuktori su radili na jednostavnijim konstukcijama  koji su mogli da se rade i u samogradnji.Takva je bila i INKA,koju je konstruisao inž. Anton Kuhelj 1935g.Odatle joj je i ime IN(g) K(uhelj) A(nton).Izgleda da je napravljena 1937/38g

To je drvena jedrilica ,pokrivena platnom,namenjena za obuku pilota u jedrenju.Ipak mogla je da koristi i termike,jer se ta tehnika jedrenja razvijala.To je bio poduprti visokokrilac,drvene konstrukcije.Krilo sa dve ramenjače presvučeno platnom.Trup šestougaonog preseka,prednji deo presvučen lepenkom zadnji platnom.

Inka I je napravljena u aeroklubu na Blokama,a druga Inka II je napravljena u Celju.
Ovu drugu su odlučili da naprave sami u aeroklubu Celje  jer  nije imao dovoljno novca. Osnovno drvo za izradu je smrekovo drvo su nabavili kod nas ,dok su lepenku i metalne delove kupovali u Avia Richter,a obradu metalnih delova u obližnjoj šabrici.
Poletela je 1 januara 1941g i to pomoću autozapregom.Tokom rata je uništena u neuspelom pokušaju nemačkog pilota da poleti .

[attachment=1]

[attachment=2]

INKA I je imala registraciju YU-L8 i pripadala je jedriličarskoj grupi "Stična"
INKA II je imala registraciju YU-J2 i pripadala je Oblasnom odboru Ljubljana
Postoje podaci o još jednoj INKA II sa registracijom YU-RELJA KRILATICA koja je pripadalaOblasnom odboru Skoplje

[attachment=3]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 17, 2018, 04:06:42 pm
UTVA Vrabac

Nakon veoma dobrih iskustava sa nemačkim  Cegling (Zögling), jugoslovenski  inženjer Ivo Šoštarić je 1939 g. konstruisao klizač Vrabac. Za razliku od Ceglinga, Vrabac nije imao zatege i centralnu piramidu već su mu krila bila poduprta upornicama. Ova originalna Šoštarićeva zamisao u praksi se pokazala kao bolje rešenje od centralne piramide.Klizač je izradjen od drveta i platna.To je poduprti visokokrilac,krilo drvene konstrukcije ,sa dve ramenjače ,presvučeno platnom.Trup je rešetkast od drveta ,kao i repne površine presvučene platnom.Pilot je sedeo na otvorenom sedištu.Predvidjena je za pokretanje sa autovitlom.

Prototip Vrabac A i Vrabac B su završeni 1939g.Razlikovali su se po profilu krila.Ispitivanja u letu prvog tipa A je izvršena septembra 1939g.Startovao je pomoću gumene zatege.Pilotirao je Aca Stanojević.Drugi model B je ispitan iste godine u Vršcu,ali sa startom pomoću autovitla.Ispitivanja su pokazala da je model A sporiji,ali pokretljiviji,što je dobro za početnu obuku.
Pored toga, pokazao se da ima daleko ima  bolje letne osobine, ne samo od nemačkog uzora već i od poljske Vrone (Wrona - Vrana).I pored dobrih letnih osobina, konstuktor je trpeo kritike zbog upornica,mislili su da će pri sletanju biti puno lomova. U praksi se pokazalo da nije tako.Jednostavna konstrukcija je omogućila da je aeroklubovi sami pravile Vrapca.


[attachment=1]

 Nakon ispitivanja je počela je serijska proizvodnja 15 primeraka(negde stoji  u dve verzije - A i B).  To je postala prva serijski građena jedrilica u Jugoslaviji. Posle Drugog svetskog rata nastavljena je njena masovna proizvodnja i napravljeno ih je preko 150 komada. Zahvaljujući jednostavnoj konstrukciji ovaj klizač rađen je u lokalnim aeroklupskim radionicama , da bi na njima vršena obuka pilota jedriličara.Jedan se čuva u muzeju u Surčinu.

VRABAC   YU-K2  pripadao je jedriličarskoj grupi "Jastrebac" iz Kruševca ,kasnije preregistrovan YU-KAE.
VRABAC   YU-N4  pripadao je jedriličarskoj grupi "Orao" iz Niša
VRABAC   YU-KOSOVO  pripadao je  Oblasnom Odboru Skoplje
VRABAC   YU-KOZJAK  pripadao je  Oblasnom Odboru Skoplje
VRABAC   YU-ŠAR-PLANINA  pripadao je  Oblasnom Odboru Skoplje
VRABAC   YU-KBA  propadao je  Jedriličarskom Centru Zlatibor
VRABAC   YU-KBB , YU-KBC, YU-KBD propadao  je  Jedriličarskom Centru Zlatibor
VRABAC   YU-KCM  pripadao je  Oblasnom Odboru Kraljevo
VRABAC   YU-KDO  pripadao je jedriličarskoj grupi "Kraguj " iz Kranja


[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: obrad on April 18, 2018, 07:24:37 pm
Pratim ovu temu sa pažnjom i zanimanjem.
Pored navedenih Vrabaca je bilo još:
FRUŠKA GORA
ŽDRAL
RODA
LASTA
SOKO
GALEB
GOLUB, svi iz Novog Sada i još 6 iz samogradnje (zlatiborski, kranjski, Šoštaričev...)

Ipak YU-KBA, KBB i prateći su bili tipa zogling-33. Na prvi pogled su slični, ali je najuočljivija razlika u rasporedu štapova u rešetki trupa.

Da li je JG Orao iz Niša ili iz Kragujevca ili iz Novog Sada? Ili su to tri JG?


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 19, 2018, 06:01:00 pm
Dobro je da neko prati i ovu temu.Već sam mislio da nikog ne zanima.

U pravu si ,pogrešio sam,JG ORAO je iz Novog Sada.

Skoro svi podaci o registraciji jedrilica su iz knjige "Civilno vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije Čedomir Krunić "

Inače o jedriličarstvu pre 2 S.R. ima malo podataka u literaturi.Uglavnom se spominje uzgred.
Zar Zogling 33 nema centralnu piramidu,i upravo se po tome i razlikuju.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 19, 2018, 06:16:50 pm
Poppenhausen

Jedrilicu je konstruisao Alexander Schleicher 1928g . Imala dva sedišta u tandemu,sa udvojenim komandama.Služila je za lakšu obuku pilota.Ona je bila vrlo slična predhodnim jedilicama za obuku,sem što je bila veća i mogla je da ponese dva pilota.Tvrdi se da je ona uvećana verzija jedrilice Schleicher Hols der Teufel.Imala je drveno krilo presvučeno platnom ,zaobljeno na krajevima.Krilo je bilo  podurpto sa kosim upornicama na 40% dužine .Obloga oko sedišta,koja je predstavljala kabinu,je bila lagana .Na osnovi su bila  sedišta za dva pilota.Na tu osnovu  su se oslanjala krila i nastavljala se na repnu gredu.Rep je bio sa pravougaonim repnim površinama.Sletao je na gredu koja je imala amortizere od gume.

Prvi let je imala 1928g.Navodno,konstruktor je drugo sedište namenio za putnika,ali kasnije je to promenio i postavio komande i na drugom sedištu.Takva je bila  korisna za obuku pilota.

[attachment=1]

Sekcija za vazdušno jedrenje pri fabrici Ikarus je nabavila novac od prodaje jedrilice Zoling,koji je upotrebila za izradu jedrilice Pappenhausen .Završena je u proleće 1931g.Ova fabrika je napravila još jednu iste godine.Letele su u Školi bezmotornog letenja na Zvezdari.

[attachment=2]

Poppenhausen  YU-A7  propadala Jedriličarskoj grupi" Zvezdara" Beograd registrovana 1935g
Poppenhausen  YU-A9  propadala Jedriličarskoj grupi" Zvezdara" Beograd registrovana 1935g
Postoji slika gde je ova jedrilica krštena "JASTREB"

[attachment=3]

[attachment=4]



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 21, 2018, 04:35:22 pm
KOMAR

Jedrilicu su konstruisali  poljski inž. Antoni Kocjan i  Apolinary Sobierajski 1933g.Zamišljena je kao jedrilica visokih performansi za trening i obuku pilota u naprednom letenju.Piloti su je odmah zavoleli (nazvali su je Komarthermik).Ali,uskoro se dogodilo nekoliko  nesreća pri velikoj brzini , pa  je sa njom,navodno, bilo zabranjeno letenje u blizini oblaka,i pokretanje  aviovučom.Zbog svega toga pretrpela je neke izmene.
Ova jedrilica je bila najpopularnija u Poljskoj pre rata,i računa se da je napravljeno preko 80 primeraka.Po licenci se proizvodila u Estoniji,Jugoslaviji,Palestini,Finskoj,Francuskoj i Bugarskoj.Finci su sa njim izveli let od 60km ,sve nad vodom,a 1937g je oboren svetski rekord u dužini trajanja leta.Posle rata se proivodila kao IS-B Komar.

Prvu jedrilicu Komar su naprvili članovi grupe Deveti jer se pokazalo da  su za naprednu obuku pilota i učestvovanje na takmičenima potrebne visoko sposobne jedrilice.Završena je 1936g,a sledeća 1937g sa kojima su uspešno učestvovali na takmičenjima.Aca Stanojević postavlja nekoliko rekorda u Jugoslaviji i postaje prvi nosilac zlatne C jedriličarske značke.Kako je interesovanje za jedrililičarstvo raslo pojavila se potreba za fabričkom izradom jedrilica.Zato je juna 1937g osnovana Jedriličarska zadruga "Utva s.o.j".Ubrzo zadruga počinje sa seriskom proizvodnjom jedrilice Komar za jedriličarske grupe u Jugoslaviji,ali sa nekim izmenama.Sada kao Komar bis.Komanda vazduhoplovstva naručuje 10 Komar bis marta 1940g(za ukupnu sumu od 472.230din).(Do početka rata nisu isporučene sve jedrilice Komandi).Sa ovom jedrilicom(YU-SLOVEN) Jedriličarska Grupa Deveti učestvuje u prvoj medjunarodnoj izložbi  u Beogradu 1938g.
U toku izrade jedrilica je postala zastarela,jer su se pojavile nove sa visokim sposobostima.Ipak ,aeroklubovi u Jugoslaviji su je koristili sve do 1941g.Nekoliko je bilo u vazduhoplovstvu NDH,a svega par preživelih i u posleratnim godinama.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

KOMAR   YU-BEOGRAD izgradjena 1935g  za JG Deveti ,da bi učestvovala iste godine,kao jedini učesnik iz Jugoslavije ,na takmičenju u Švajcarskoj
KOMAR   YU-SLOVEN je napravljena 1936g za JG Deveti.Sa njom i YU -BEOGRAD učestvuju na takmičenju u Češkoj.Tada je Aca Stanojević osvojio prvo mesto u disciplini najduži let.Isti pilot je nešto kasnije osvojio i prvo zlatno C u Jugoslaviji.
KOMAR BIS  YU-BABUNA pripadao je  Oblasnom Odboru Skoplje
KOMAR BIS  YU-ČEGAR  pripadao je  Oblasnom Odboru Niš
KOMAR   YU-ДОБРО ПОЉЕ(deo na čirilici) pripadao je  Oblasnom Odboru Skoplje
KOMAR BIS  YU-JELENAK  pripadao je  Komandi VV Vršac registrovana 1938g
KOMAR BIS  YU-KOMARAC  pripadao je  Komandi VV Vršac registrovana 1938g
KOMAR BIS  YU-MEJAŠ  pripadao je jedriličarskoj grupi "Maribor I " 
KOMAR BIS  YU-VILIN KONJIC  pripadao je  Komandi VV Vršac registrovana 1938g
KOMAR   YU-VAB , YU-VAE ,YU- VAF ,YU-VBK  pripadali su Jedriličarskom centru Vršac

[attachment=4]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 23, 2018, 11:32:04 am
SKAKAVAC

Klizač su konstruisali inž.Boris Cijan i inž.Dimitrije Landzberg 1938g.To je bila prva jedrilica-klizač inž.Cijana.Klizač je bio poduprti visokokrilac,krilo sa dve ramenjače pokriveno platnom.Trup je bio oblika čamca čiji kraj prelazi u vertikalac.Krila i čamac se spajaju preko rešetkaste konstrukcije,karakteristične za klizače.Predvidjena je za samogradnju.

Jedriličarska grupa Kondor iz Zemuna napravila jedan primerak 1939g.Iako je predvidjen za gradnju u aeroklubovima ,zbog kutijastog trupa koji je imao za to vreme neobičan oblik(prelazio je u rep), potrebno ga je graditi u dobro snabdevenim radionicama i sa stručnom radnom snagom.Ali u jedriličarskoj grupi  Kondor su je gradili u skromnim radionicama i to amateri pa je jedrilica  ispala teža nego što je trebalo.To je znatno uticalo na njene letne osobine,pa je na kraju obustavljena primena.

[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: robertino on April 23, 2018, 09:55:01 pm
Hvala na slikama za Poppenhausen, tražim je ali guglo izbacuje samo mjesto

Inače super tema  :super

P.S. trebao bi staviti nacrt uz jedrilice


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 25, 2018, 12:27:45 pm
SALAMANDRA

Salamandra ili W.W.S.1 Salamandra(Wojskowe Warsztaty Szybowcowe) je jednoseda jedrilica za trening i  obuku pilota.Koristila se i kao prelazna jedrilica.Konstruisao je   Wacław Czerwiński  1936g.Ona je bila u potpunosti od drveta,kabina je bila obložena šperom,i otvorena.Trup se sastojao od dve drvene grede koje su se završavale repom.Krila i repne površine su bile pokrivene platnom.Konstrukcija je dosta jednostavna,pa su je pravili u aeroklubovima.Nakon rata je ponovo radjena,ali ovaj put sa nekim poboljšanjima.Pre rata je sa njima izvedeno nekoliko rekordnih letova. Ovo je bila veoma popularna jedrilica i smatra se da je napravljeno oko 150 primeraka.Korišćena je u aero klubovima do 1962g.

[attachment=1]

Krajem tridesetih godina pojavila se potreba za školskim jedrilicama i klizačima.Nakon analize od strane JG Deveti odlučeno je da jedrilica Salamandra ispunjava sve zahteve.Kako je za potrebe jedriličarskih grupa osnovana Jedriličarska zadruga "Utva s.o.j".njoj je dodeljen zadatak da ih napravi.Tako je ona kupila  planove za izradu jedrilice 1938g i napravila deset primeraka.Neke od tih jedrilica su intenzivno letele u školi za naprednu obuku pilota jedrilica na Zlatiboru. Korišćene su do 1941g.

[attachment=2]

SALAMANDRA  YU-M15  pripadao je  Oblasnom Odboru Maribor
SALAMANDRA  YU-R3  pripadao je  Oblasnom Odboru Skolje
SALAMANDRA  YU-KRAGUJ   pripadao je  Oblasnom Odboru Beograd
SALAMANDRA  YU-KRALJEVIĆ MARKO  pripadao je  Oblasnom Odboru Skolje
SALAMANDRA  YU-ORLIĆ   pripadao je jedriličarskoj grupi "Orao" iz Novog Sada
SALAMANDRA  YU-VAN,YU-VAO,YU-VAP,YU-VAR propadao  je  Jedriličarskom Centru Zlatibor
SALAMANDRA   GALEB  S12   pripadao je  Oblasnom Odboru Zagreb
SALAMANDRA   GOLUB    pripadao je  Oblasnom Odboru Zagreb


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 25, 2018, 12:38:59 pm
Za neke imam planove,ili nešto kao crteže u tri projekcije.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: robertino on April 25, 2018, 07:39:09 pm
Za neke imam planove,ili nešto kao crteže u tri projekcije.
...

super takve projekcije su super, za maketara i 3d dizajnere


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 28, 2018, 12:09:04 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on April 28, 2018, 12:14:16 pm
MEWA

Jedrilicu je konstruisao 1936g poljski inž. Antoni Kocjan( zajedno sa Szczepan Grzeszczyk).To je bila jedrilica za napredno letenje sa kojom je moguće izvoditi akrobacije.Naime,brz razvoj visokosposobnih jedrilica ,zahtevao je i mnogo bolju obuku pilota.Zato se grade dvosede ,kako bi prelaz sa školskih na visikosposobne postao lakši.Ona je bila prva dvoseda akrobatska jedrilica u Poljskoj.U Polskoj je napravljeno 5 primeraka ,ali puno više po licenci u drugim zemljama.Razlog ovako malog broja napravljenih je u predugačkom vremenu za dobijanje svih potrebnih dozvola.Seriska se veoma malo razlikovala od prototipa,po nešto dužoj poklopcu kabine  i poboljšanoj aerodinamici.Imala je drvenu konstrukciju i zatvorenu kabinu,sa letnim karateristikama u vrhu svoje klase u svetu.Gledana od napred ima konfiguraciju spljoštenog slova M.Ramenjača je oblika kutije ,a krilo je pokriveno šperom.Opterećena mesta imaju dva sloja špera.Trup je drvene konstrukcije pokriven šperom,kabina je pokrivena.Rep je drvene konstrukcije delimično pokriven platnom.Na prvom prototipu su bila dva drvena točka na mestu skije.

[attachment=1]

U Poljskoj su postignuta dva rekorda-prelet od 302 km i dužina leta od 11 h.Do rata 1939g u Poljskoj je napravljeno samo pet primeraka.Pored Jugoslavije licencno je radjena u Litvaniji.

[attachment=2]

Jedriličari u Jugoslaviji,a najviše,JG Deveti je pratila razvoj konstrukcija jedrilica u svetu pa i u  Poljskoj.Odlučeno je da Jedriličarska zadruga "Utva s.o.j" kupi planove i da napravi jednu Mewa,kako bi obuka na takvim jedrilicama bila što lakša i kvalitetnija.Kako je ova jedrilica tehnološki naprednija od do tada radjene u zadruzi,a i zbog nedostatka prostora odlučeno je da Utva postane fabrika letelica.Marta 1939g dolazi do osnivanja fabrike Utva A.D. sa sedištem u Zemunu.

Jedrilica je završena tokom 1938g sa fabričkim brojem Br 10.Nešto kasnije je regostrovana kao YU-BELI ORAO.Letela je na aerodromu Vršac,gde je i bila škola za jedriličare.Odmah je pokazala svoje kvalitet i postizani su rekordni rezultati.Sa njom su jedriličari išli na takmičenje 1939g u Poljsku.Iako je bila najbolja u zemlji druga nije napravljena. Korišćena je do 1941g.

[attachment=3]
MEWA  YU-BELI ORAO  pripadala je pilotskoj školi u Vršcu


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 02, 2018, 06:11:13 pm
ČAVKA

Kako je jedriličarskto u Jugoslaviji postalo masovno ,pojavio se problem obuke i trenaže jedriličara.Posebno su nedostajale jedrilice pokretane autovitlom.Kada je Jedriličarska zadruga Utva počela sa izradom klizača i školskih jedrilica po stranim planovima, glavni inženjer u Utvi ,Ivan Šoštarić je počeo projektovanje svojih klizača.Ideja je bila da na bazi stranih modela izvrši poboljšanja  u letnim karakteristikama i izradi.Tako je 1939g.počela izrada Čavke.On je za uzor uzeo jedrilicu Salamander koja je radjena u toj fabrici. Nakon probnih letova ustanovljeno je da se radi o uspešnoj konstrukciji. Ukupno je napravljeno 10 primeraka.To je bila drvena letelica ,krila  pokrivena platnom,a rep spojen sa gondolom i krilima preko trupa oblika kutije.Oko sedišta pilota je bila drvena oplata sa otvorenom kabinom.Tokom 1939g su izvršeni probni letovi,kada je ustanovljeno da ima veoma dobre letne karakteristike.Fabrika je davala planove i tako omogućila da aeroklubovi sami prave Čavku.Bilo je predvidjeno da počne masovna izrada u fabrici Utva A.D.(marta 1939g pretvorena u Akcionarsko Društvo) i zamena zastarelih i dotrajalih modela u aeroklubovima u zemlji ,ali je to prekinuo rat.

[attachment=1]

Nakon aprilskog rata ,Hrvatska je preuzela nekoliko primeraka.Po oslobodjenju  je proizvodnja nastavljena i napravljeno je preko 200 primeraka.

Iako je bila vrlo jednostavna za proizvodnju, odlikovala se izuzetno dobrim letnim karakteristikama i jednostavnom tehnikom upravljanja, a njome je bilo moguće izvoditi osnovne akrobacije. Posebno je zanimljivo originalno Šoštarićevo rešenje vezivanja upornice za krilo pomoću kardana, što se pokazalo kao daleko bolje rešenje od krute veze koja je do tada korišćena na drugim tipovima jedrilica.

[attachment=2]

Da bi pokrenuli jedriličarsvo Grci su kupili pet ovih jedrilica i poklonili ih aeroklubovima 1955g.Negde stoji da su bile na aerodromu kod grada Tripoli na centralnom Peloponezu.Korišćene su do 1960g.Grci su otkupili planove i pravili su sami jedrilicu.

[attachment=3]

Početkom sedamdesetih godina VSJ je sve preostale Čavke povukao iz upotrebe.

[attachment=4]

ČAVKA  YU-VBA   pripadao je jedriličarskoj grupi "Vršac"
ČAVKA   YU-PBILIĆ   pripadao je  Oblasnom Odboru Skoplje
ČAVKA  YU-VBE   pripadao je pilotskoj školi  Pančevo



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 04, 2018, 05:35:10 pm
HOL'S der TEUFEL

Jedrilicu je konstrisao je Aleksander  Lippisch u saradnji sa  Hans Jacobs i Alexander Schleicher-om 1923g.verovatno dok su još bili studenti.Tek kasnije 1927g jedrilicu je proizvodio  Alexander Schleicher u svojoj fabrici i on je tako nazvao.Navodno nazvana je prema psovki koju su izgovarali švedski radnici koji su radili u fabrici.Kod nas je bila pod nazivom-Leteći djavo. Ova jedrilica je po konstrukciji slična Zoling ,i Grunau 9.
Hans Jacobs je izdao knjigu sa detaljnim planovima za samogradnju jedrilice,pa je bila veoma popularna u aeroklubovima.Ovi planovi su se razlikovali od originala u nekim detaljima .

[attachment=1]

Imala je jedno krilo drvene konstrukcije, poduprto upornicom na polovini dužine .Ono je napred obloženo šperom a ostalo platnom.Ispod krila je bila kabina za jednog pilota delimično zatvorena.Od nje se nastavljao  rešetkasti trup koji se završavao repom.Rep je bio drvene konstrukcije presvučen platnom.Za sletanje je imao skiju sa gumenim amortizerima.
Kako su postojali planovi za izradu ,mnogi aeroklubovi su je pravili.Iako je bila relativno jednostavna ipak je to bila dobra jedrilica čak i za napredno jedrenje.

[attachment=2]

Hol`s der Teufel   K1-YU pripadala Jedriličarskom Centru " Zlatibor "  registrovana 1935g

Hol`s der Teufel   K1B -YU pripadala Jedriličarskoj grupi " Deveti " Beograd registrovana 1935g.Grupa Deveti je sa njom učestvovala na prvom jedriličarskom takmičenju u Jugoslaviji.Bilo je to 1934g na Zvezdarskoj padini u Beogradu.

Hol`s der Teufel   YU-L5  pripadala Jedriličarskoj grupi " Ljubljana"

Jedrilicu K1-YU je napravio aeroklub Zlatibor 1935g i to u fabrici Djoka Popovića u Užicu.Pre toga su čalanovi kluba uspeli da skupe 46000 dinara od trgovaca i gazda.Zahvaljujući odličnim stolarima fabrike jedrilica je napravljena odlično.Nakon registracije  isprobana je na brdu Davorje kod Užica,sa pilotom Grbić Mihajlo-Kalčo.Letu je prisistvovalo veći broj gradjana,ali on je trajao kratko,ni ceo minut,a jedrilica je prevalila oko 400m.Nakon toga je prebačena na Zlatibor u blizinu Jedriličarske škole ,gde su uslovi za let bili daleko  bolji.Tu je jedrilica ostajala u vazduhu duže od 15 minuta.
Pomenuta fabrika je pravila i druge jedrilice za Aeroklub Zlatibor ,AAK iz Beograda i Pančeva.

[attachment=3]

[attachment=4]

Аvgusta 1936g u jedriličarskoj školi na Zlatiboru na jednoj od ovih jedrilica je poginuo bugarski student tehnike Nikola Džabarski.On je uspešno položio ispite za A i B dilpome,ali pri polaganju za C diplomu izgubio je kontrolu nad jedrilicom i sruđio se.Zbog ovog dogadjaja Komandant vazduhoplovstva naredjuje da se jedrilice ovog tipa više ne grade.

slike sa Facebook Užice koga vise nema


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 08, 2018, 03:11:07 pm
Za ove jedrilice nisam našao ni slike ni planove.

JEDRILICA VISOKE SPOSOBNOSTI SG-1

Jedrilicu je  konstuisao inž.Gliša Stanisavljević  1934g.To je bio visokokrilac ,pouprt sa strane,krilo iz tri dela.Centroplan i dva krila koja se skidaju.Krilo je bilo drvene konstrukcije presvučeno platnom,sa dve ramenječe.Trup drvene konstukcije,šestougaonog preseka presvučen lepenjkom.Sa njom je prvi put u Jugoslaviji vršena aerozaprega.Nažalost na drugom letu ,i to dok je bila u vazduhu , otpao je  verikalni stabilizator.Tada je upravjao Aca Stanojević jedriličarski as,koji je uspeo da iskoči iz nje i spasi se padobranom i to sa jedva 50m visine.Druga nije napravljena.

ŠOŠTARIĆ-HUMEK  Š.H.1 ŠROKA

U septembru 1937g je Raspisan je konkurs-nagradni natečaj za konstrukciju vazduhoplovnih jedrilica.Obuhvatao je konstrukcije planera,školskih i visokosposobnih jedrilica.Bio je otvoren do februara 1938g.U njemu su bili osnovni tehnički zahtevi,a za najbolje su predvidjene novčane nagrade.U klasi školskih pobedili su inž. Ivo Šoštarić i Vojko Humek sa njihovom Š.H.1.Delili su nagradu sa inž.Borisom Cijanom sa njegovom Galebom.Ideja konstruktora je bila da je jedrilica što jednostavnija za gradnju i da sklopljena zauzima što manji prostor.

Komisija je dala predlog da se napravi Š.H.1 i radovi su započeli u Ljubljani.Kada je Šoštarić prešao u Utvu ,radovi su nastavljeni u fabrici.Jedrilica je završena1938g i izvršeni su probni letovi koje je izvodio Aca Stanojević,ali se od dalje izrade odustalo.Predpostavlja se da je fabrika imala svoje nove modele na kojima je radio Šoštarič.Po drugim podacima  je napravljena u Mariboru i da je letela do rata.

To je bio visokokrilac sa upornicama na čijim krajevima su kardani.Krilo ima dve ramenjače presvučen platnom.Ova konstrukcija,sa dve ramenjače,dozvoljava gradnju bez posebnih kalupa,što je naročito pogodno za gradnju u klubovima.Trup četvrtastog preseka obložen lepenkom.Osnova je kutijasta ramenjača preko koje dolaze lagani okviri .I ovaj način gradnje ne zahteva posebne kalupe.Repne površine konstrukcije od drveta presučene platnom,a horizontalne sa upornicama.Kod nje je interesantan način sklapanja repa,oslobadjanjem donjeg dela repa i podizanjem na gore.Bila je predvidjena i za aviozapregu.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 08, 2018, 03:19:53 pm
Grüne Post

U cilju popularizacije jedriličarstva ,nedelne novine Grüne Post su 1932g tražile od inž. Alexander ` da konstruiše jedrilicu čije planove  bi  oni objavili .Ideja je bila da to bude jednostavnije izrade tako da je moguće napraviti u kućnoj radinosti.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

On je to i uradio,mada je jedrilica dosta podsećala na njegovu ranije izradjenu Prüfling.Ona je bila od drveta,krilo sa dve ramenjače prednji deo pokriven šperom ostalo platnom.Krilo je poduprto sa svake strane sa dva podupirača.

[attachment=4]

Prednji deo trupa je od špera ,moga se skidati za ulazak pilota.Rep je bio drveni pokriven platnom,a sletao je na skiju.Prvi let je imala 1933g. Mnogi klubovi u Evropi su je pravili.

Grüne Post   YU-L4  pripadao je jedriličarskoj grupi "Ljubljana " 

[attachment=5]

[attachment=6]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: VP1159 on May 08, 2018, 05:52:57 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 10, 2018, 04:03:52 pm
MUSA  S.O.-2

Jedrilicu je konstruisao ing.Stanko Obad 1938g.Ona je bila drvene konsrukcije,krila pokrivena platnom,a trup šperom.To je bila školska jedrilica.Proizvodila se posle rata,kao Musa Kesedzija S.O.-3.

[attachment=1]
Izgradio je Akademki aeroklub  na Tehničkom fakultetu u Beogradu 1939g.Krilo je bilo drvene konstrukcije ,sa jednom ramenjačom,ojačano  upornicama.Prednji deo krila je presvučen lepenkom ostalo platnom.Trup je bio iz dva dela,prednji -gondola je drvene konstrukcije presvučena lepenkom .Drugi deo greda-nosač repa je radjena kao kutija ,drvene konstrukcije.Rep je bio drvene konstrukcije presvučen platnom.Bila je namenjena za obuku u jedrenju i vuči aerozaprezi.Bila je veoma pokretnjiva. Na njoj je primenjena koncepcija malih razmaha.Radjena je i posle 2S.R.   
Ispitivanje jedrilice je bilo u jedriličarskoj školi na Zlatiboru.Nekoliko je napravljeno u Aeroklubu Zagreb 1939g
[attachment=2]

[attachment=3]


Na jedriličarskom takmičenju Brežicama-Cerklju  1947g se veoma dobro pokazala.

[attachment=4]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: VP1159 on May 10, 2018, 04:58:47 pm
Musa (Beogradski) je gotovo sigurno  bio svetlo plave boje ...


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: VP1159 on May 10, 2018, 05:08:27 pm
[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 13, 2018, 04:48:52 pm
Ovo sa bojom Muse je sigurno tačno.Kada gledate stare slike,iako su crno-bele,primećuje se da su drugih boja.Verovatno nije postojao standard pa su klubovi bojili jedrilice kako su hteli.Čini se da ni registracije nisu bile na svakoj jedrilici,iako su bile obavezne.Sve to zahteva ozbiljno istraživanje.
Ali jedriličarstvo nije cenjeno ,iako ja smatram da je ono vrhunac vazduhoplovstva.Nije lako pronaći termale,proceniti na osnovu terena kako duvaju vetrovi,koje oblake izbegavati.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 13, 2018, 05:06:28 pm
GRUNAU BABY

Jedrilica koja je napravljena  u 6000 primeraka, pre svega u  Nemačkoj,a ali i u brojnim aeroklubovima u raznim državama.Konstruktor je bio Edmund Schneider .Prvi let je imala 1931g ,a tokom četiri godine je napravljena u verziji II i IIa.Jedrilica je standarne konstrukcije ,veoma čvrste ,koja je podnosila greške  početnika.Upravo je to i doprinelo njenoj popularnosti,dobre aerodinamičke karakteristike ,a laka i jeftina za izradu.Kasnije je dobila razna  pobošanja da bi što bolje koristila termičke i vazdušne struje.Model  IIb je ,na zahtev nemačke vojske, imao ugradjene vazdušne kočnice, i još neke dodatke u kabini.Kao veoma dobra i jaka jedrilica pravljena je u mnogim aeroklubovima ,ponekad i pod drugim imenom.Na primer ,u americi je kopirana kao Bowlus Baby Albatross.Za vreme rata se proizvodila u Nemačkoj(navodno čak  4000 primeraka),za opuku pilota i za obuku pilota desantnih jedrilica.Jedrilice gradjene u tu svrhu imju  svetlo na početku trupa. Izgradnja se nastavila i posle rata.

[attachment=1]

Jedrilica je radjena i u Kraljevini Jugoslaviji i to svi modeli.Sve jedrilice su radjene u aeroklubovima.Dve su gradjene u Aeroklubu u Zagrebu 1939g

[attachment=2]
[attachment=3]

Najpoznatija varijanta je II b,koja se izgleda naviše i gradila.Bilo ih je i u jerliličarskoj školi na Zlatiboru.Sa jednom takvom  je 23 avgusta 1940g Georgije Ninčić postavio rekord leteći neprekidno 2 h i 45 min
Jedna se čuva u Muzeju Vazduhoplovstva u Surčinu DFS/66 Grunau Baby fabrički broj 151 registracije YU-2113

[attachment=4]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 13, 2018, 05:09:19 pm
[attachment=1]

[attachment=2]
Deo originalnih planova za gradnju jedrilice


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 14, 2018, 05:12:24 pm
GRUNAU 9

Ovo je još jedna nemačka jedrilica-klizač za primarnu obuku pilota.Konstruisao je Edmund Schneider 1928g.Pravljena je u puno primeraka i više varijanti.Imala je osnovu u obliku slova A ,a na donjem ,ojačanom delu je sedeo pilot sa komandama.Na kasnijim varijantama pilot je dobio naslon,a neki i okvir oko pilota,kao zaštita od vetra.Trup je bio od drvenih greda oblika rešetke koji se završavao repnim površinama.Krila su bila drvene konstrukcije sa dve ramenjače,četvrtastog oblika,prednji deo presvučen šperom,ostalo platnom.Krilo se oslanjalo preko zatega na centralnu piramidu.Prvi let je imala 1928g.Kasnije su ga proizvodili u drugim fabrikama pa su mu menjali i naziv.

[attachment=1]

U Nemačkoj je dobio nadimak "Razbijač lobanje", jer je imao deo konstrukcije ispred pilota u koju su oni pri sletanju udarali glavom.

[attachment=2]
U Kraljevini Jugoslaviji su izgleda ovaj klizač pravili najviše u Sloveniji.

GRUNAU 9   YU-L16   pripadao je jedriličarskoj grupi "Ljubljana"
GRUNAU 9   YU-L18   pripadao je Oblasnom Odboru Ljubljana
GRUNAU 9   YU-ŠTAJERC   pripadao je jedriličarskoj grupi "Maribor"

[attachment=3]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 15, 2018, 05:39:09 pm
OLIMPIA -DFS50

Jedrilica je napravljena 1939g.u fabrici Deutsche Forschungsanstalt für Segelflug (DFS) pod nazivom DFS Meise. Konstruktor inż. Hans Jacobs .Medjutim kako je naredne godine planirana Olimpijada u Nemačkoj,gde je trebalo da bude i takmičenje u jedriličarstvu,jerilica je nešto izmenjena po novim medjunarodnim propisima.Kako bi svi takmičari imali iste šanse jedrilice su za ovu priliku standardizovane.Tako je dobila naziv DFS-OLIMPIA.Od 1940-1945g napravljeno je preko 1000 ovih jedrilica,a posle rata još toliko u drugim državama i pod drugim imenom.

[attachment=1]

Njena ralativno jednostavna konstrukcija je bila od drveta ,krila presvučena platnom a trup lepenkom,je bila dovolnjno jednostavna da bi je aeroklubovi samo pravili.To je uostalom i bio cilj konstruktora-jednostavna za gradnju,jeftina,sa odličnim letnim karakteristikama.Pilot je imao zatvorenu kabinu,sa plekiglasom.Imala je rezervoar sa 40L vode i mogla je da nosi boce sa vazduhom za visinske letove(barem je bilo u prvim primercima).Iako zbog rata Olimpijada nije održana,u Nemačkoj je napravljen veliki broj ovih jedrilica.Posle rata je Engleska firma preuzela nacrte i pravila ,uz manje izmene originalnog plana,ovu jedrilicu.Kasnije su je pravili i u drugim zemljama.Navodno je radjena licencno u Francuskoj,Španiji i Jugoslaviji.

Barem jedna je bila u Kraljevini Jugoslaviji sa registracijom  YU-KCU u vlasništvu Bore Ivkovića iz Beograda.Gospodin Bora je jedrilicu pravio nešto sam ili od kupljenih delova.Na aeromitingu u Novom Sadu 1940g je dobila registraciju.Pripadala je jedriličarskoj grupi ORAO iz Novog Sada.Postoje podaci da je preživela rat i letela do 1947g kada je polomljena u udesu.

[attachment=2]

[attachment=3]

Navodno su posle rata napravljene još tri DFS 108-70 Olympia Meise ,sa registracijama  YU-4104, YU-4105, YU-4106.Ova poslednja je sačuvana u muzeju vazduhoplovstva u Surčinu.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: VP1159 on May 15, 2018, 06:03:27 pm
Hajde za početak da ne brkamo i potpuno razdvojimo ta dva tipa, DFS Olympia-Meise i DFS Weihe, jer iako su iz istog konstruktorskog "legla" potpuno su dva različita tipa.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 16, 2018, 05:18:33 pm
U pravu si greška!
Trebalo bi izbrisati DFS Weihe


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: obrad on May 16, 2018, 11:03:53 pm
Zna li neko zašto je olimpija imala reg. YU-KCU, tj. iz niza za klizače (sa početnim slovom K) a ne iz niza YU-Vxx?
Ima li slika olimpije sa KCU?


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: MOTORISTA on May 17, 2018, 05:45:18 am
U pravu si greška!
Trebalo bi izbrisati DFS Weihe

Sređeno.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 20, 2018, 03:55:36 pm
Hvala Motorista

WRONA

Ovu Poljsku jedrilicu(klizača Wr-1,WS Wrona) je konstruisao inž. Anton Kocjan 1932g.kada je poleteo i prototip.Ubrzo je postalo jasno da je model veoma uspešan,pa je počela i seriska prizvodnja.Ova jednostavna jedrilica je bila veoma popularna,prvo u Poljskoj a kasnije i u Evropi.Navodno planovi su koštali 50 zlota i još 20 licenca.Zbog jednostavne konstrukcije  pravljene su  u klubovima.Mnoge od ovih su imale i točak za sletanje.To je bila drvena ,jednostavne konstrukcije,sa otvorenim sedištem.Kasnije 1933g je dobila kabinu,da bi što više ličila na avion.Od 1934g radjena je i Wrona bis ,koja ima ojačanu konstrukciju i nešto je veća krila.Napravljeno je oko 400 primeraka.Radjena je u nekoliko zemalja medju kojima je i Jugoslavija.Izveden je i rekordni let od 4h sa njom 1935g.Po okupaciji Poljske Nemci su ih koristil jedno vreme a onda su ih predali Slovačkoj.Posle rata nije radjena.

[attachment=1]

Krajem tridesetih godina se pojavila potreba za zamenom dotrajalih klizača,koje su uglavnom pravili sami klubovi u Jugoslaviji.JG Deveti je odlučila da nabavi jednu Wrona jer se pokazala dobra za početnu obuku.Tražena je samo jedna jer su se očekivale domaće konstrukcije klizača.Nju  je napravila Utva.Izradom ove jedrilice konstruktori su hteli da se upoznaju sa krilima poduprtim upornicama,bez centralne piramide i zatega.Pravili su je drugi klubovi po Jugoslaviji.
Jednu je poklonila grupa učenika nazvana Krilce  iz Treće muške gimnazije školi jedriličarstva na Zlatiboru.Jedrilica je korišćena sve do pojave domaćeg modela Vrabac.

[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 22, 2018, 05:08:39 pm
Rhönbussard 33

Schleicher Rhönbussard ili  DFS Rhönbussard je jedrilica za vežbu pilota.Konstruisao je Hans Jacobs u Nemačkoj 1930g.Ideja je bila da napravi jedrilicu koja može da se koristi na svim aerodromima ili po brežuljcima,ali da su joj letne karakteristike kao kod vrhunskih jedrilica.Jacobs odlazi u fabriku Alexander Schleicher GmbH & Co gde 1932g počinje proizvodnja.Ona je drvene konstrukcije ,krilo pokriveno platnom a trup lepenkom.Jedrilica je postala popularna jer je bila odličnih performansi a nije bila jako skupa.Sa njom je ostvareno nekoliko rekodrnih letova.Neki piloti su sa njom pravili osnovne akrobacije. Po sposobnostima je bila negde  između Grunau Bebe i naprednijih visokosposobnih jedrilica.

[attachment=1]

U Jugoslaiji je bila barem jedna registrovana 1939g kao YU-OLUJ,i pripadala je Akademskom Aeroklubu Beograd.Letela je u pilotskoj školi na Zlatoboru.

[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 22, 2018, 05:28:29 pm
Hütter Hü 17

Ovu jedrilicu su konstrisali Nemci braća Ulrich i Wolfgang Hütter dok su još bili studenti.Plan im je bio da naprave malu jedrilicu veoma pokretnu za jedrenje po Alpima.Prvi let je imala 1934g.Jedrilica je drvene konstrukcije,krilo sa jednom ramenjačom , pokriveno  platnom .Trup je drvene konstrukcije pokriven lepenkom.Naziv Hu 17 je bila karateristika jedrilice(17:1).Aeroprofil je bio Göttingen 535 nešto izmenjen(isti kao na  Grunau Baby) .Planovi za samogradnju su bili svima dostupni pa su ih radili aeroklubovi u Evropi.Kasnije su se priključili Schempp-Hirth u Nemačkoj  kada je dobila vetrobransko staklo i  točak.Pravljena je pod nazivom Göppingen Gö 5.(kasnije verzije Minimoa, Govier,  Hü 28 i Hü 30)

[attachment=1]

Fabrika je napravila nekoliko stotina jedrilica. Posle rata je pravljena kao H 17B sa zatvorenom kabinom,vazdušnim kočnicama , nešto dužim trupom,i većim krilima.

[attachment=2]

Jedna je napravljena u OOKraljevo,u JG Kraljevo.1936g.Ovo je druga jedrilica napravljena od JG Kraljevo,prva je bila Leteći Djavo.Pravljene su u stolarskoj fabrici Djoka Popovića u Užicu.Ova jedrilica je polomljena 1938g za vreme probnog leta, zbog pogrešne montaže krila.Kažu da je imala  na repu natpis Zlatibor.

[attachment=3]
Huter napravljen u Kraljevu


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 25, 2018, 04:28:29 pm
[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: VP1159 on May 27, 2018, 12:00:08 pm
[attachment=1]

[attachment=2]

Uz ove dve slike ide ova vest iz VREMENA,
[attachment=1]

i slika Rhonbusarda dok je još bio ceo,
[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on May 28, 2018, 05:15:57 pm
Odlično! Sad imamo i sliku jedrilice.

[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: djordjekec on July 02, 2018, 02:50:16 pm
Kosta,zamolio bih za link do onog udesa na Banjici,ako moze...


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: MOTORISTA on July 21, 2018, 07:59:42 pm
Roda.

[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: VP1159 on July 21, 2018, 11:05:40 pm
Salamandra, sa krštenim imenom Roda.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on August 03, 2018, 04:30:30 pm

"Vreme", broj za 29. i 30.06.1938., izveštaj sa krštenja "Fruškogorskog Zmaja".


[attachment=1]


[attachment=2]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on August 08, 2018, 10:29:21 am

Jedan avanturistički događaj Ace Stanojevića.

Dnevni list "Vreme", broj za 09.05.1937. godine.


[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: MOTORISTA on January 07, 2019, 11:03:44 am
[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: olujnik on June 01, 2019, 09:33:36 am
pre par dana sam nasao dve vrlo zanimljive fotografije koje pokazuju jedrilicarsku skolu u blokama, a zanimljivo je da su skolska zgrada i hangar bar koliko mogu da prosudim identični sa onim koji su bili na Zlatiboru. Zna li ko kakve su bile dimenzije ovih zgrada voleo bih da napravim dioramu Zlatiborska jedriličarska škola.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on November 28, 2019, 04:31:39 pm
Slika jedrilice Poppenhausen sa registracijom YU-JASTREB

[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: švercer011 on June 10, 2020, 04:53:42 pm

Jedriličarska grupa aero kluba "Deveti" leti | Razglednice starog srpskog filma

Jedriličarstvo kao sport imalo je širok krug poklonika u Kraljevini Jugoslaviji. Već 1932. osnovan je „Akademski Aero-klub“, a sledeće godine oformljena je „Jedriličarska grupa Deveti“. Filmski materijal u četiri kraće storije beleži pripreme za letenje, letove jedrilica članova te grupe, krštenje aviona „Timok“ kome je kumovao načelnik vazduhoplovstva general Dušan Simović. Raritet je da su dve storije snimljene u koloru.



https://youtu.be/phIFywKYE2E


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on June 10, 2020, 05:09:39 pm


"Najveće je uživanje vazduhom jedriti  - "Deveti" "  :)



Evo kako je izgledao grb - amblem jedriličarske grupe "Deveti".



[attachment=1]



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: švercer011 on June 10, 2020, 05:13:08 pm


"Najveće je uživanje vazduhom jedriti  - "Deveti" "  :)



Evo kako je izgledao grb - amblem jedriličarske grupe "Deveti".



[attachment=1]


Zaboravio si da mi se zahvalis! :'(


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on June 10, 2020, 05:15:32 pm


Ti znaš da za tebe postoji posebno mesto  :D, takve banalnosti nam nisu nepohodne  :D ;D


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: dzumba on June 10, 2020, 05:34:30 pm

Jedriličarska grupa aero kluba "Deveti" leti | Razglednice starog srpskog filma

Jedriličarstvo kao sport imalo je širok krug poklonika u Kraljevini Jugoslaviji. Već 1932. osnovan je „Akademski Aero-klub“, a sledeće godine oformljena je „Jedriličarska grupa Deveti“. Filmski materijal u četiri kraće storije beleži pripreme za letenje, letove jedrilica članova te grupe, krštenje aviona „Timok“ kome je kumovao načelnik vazduhoplovstva general Dušan Simović. Raritet je da su dve storije snimljene u koloru.


https://youtu.be/phIFywKYE2E

На овом снимку су приказа једриличара на аеродрому Бежанија (Земун), потом на аеродрому Вршац (што и пише у коментару на Јутјубу). На последњем делу снимка је приказ свечаности на неком аеродрому. Ја бих рекао да се ради о Нишу (судим према планинама у позадини јер ми се чини да се на 18:43 у позадини види Трем на Сувој Планини)



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on June 10, 2020, 05:53:03 pm


Jedriličarska grupa aero kluba "Deveti" leti | Razglednice starog srpskog filma

Jedriličarstvo kao sport imalo je širok krug poklonika u Kraljevini Jugoslaviji. Već 1932. osnovan je „Akademski Aero-klub“, a sledeće godine oformljena je „Jedriličarska grupa Deveti“. Filmski materijal u četiri kraće storije beleži pripreme za letenje, letove jedrilica članova te grupe, krštenje aviona „Timok“ kome je kumovao načelnik vazduhoplovstva general Dušan Simović. Raritet je da su dve storije snimljene u koloru.


https://youtu.be/phIFywKYE2E


Na 16:20 krštenje Timoka, deluje kao da su se Simović i ovaj drugi posekli na flašu prilikom krštenja?  :laugh:


https://youtu.be/phIFywKYE2E?t=979


[attachment=1]


[attachment=2]


[attachment=3]


[attachment=4]



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: dzumba on June 10, 2020, 06:11:20 pm
Симовић се очигледно посекао. За овог другог (не знам ко је то, али изгледа нека важна фаца из тог времена) се то не види добро.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on December 23, 2020, 05:33:12 pm



Prvu jedrilicu Komar su naprvili članovi grupe Deveti jer se pokazalo da  su za naprednu obuku pilota i učestvovanje na takmičenima potrebne visoko sposobne jedrilice. Završena je 1936g, a sledeća 1937g sa kojima su uspešno učestvovali na takmičenjima. Aca Stanojević postavlja nekoliko rekorda u Jugoslaviji i postaje prvi nosilac zlatne C jedriličarske značke. Kako je interesovanje za jedrililičarstvo raslo pojavila se potreba za fabričkom izradom jedrilica. Zato je juna 1937g osnovana Jedriličarska zadruga "Utva s.o.j". Ubrzo zadruga počinje sa seriskom proizvodnjom jedrilice Komar za jedriličarske grupe u Jugoslaviji, ali sa nekim izmenama. Sada kao Komar bis. Komanda vazduhoplovstva naručuje 10 Komar bis marta 1940g (za ukupnu sumu od 472.230din). (Do početka rata nisu isporučene sve jedrilice Komandi). Sa ovom jedrilicom (YU-SLOVEN) Jedriličarska Grupa Deveti učestvuje u prvoj medjunarodnoj izložbi  u Beogradu 1938g.

...

KOMAR   YU-SLOVEN je napravljena 1936g za JG Deveti. Sa njom i YU -BEOGRAD učestvuju na takmičenju u Češkoj.




Dnevni list "Vreme", broj za 29.05.1938.


[attachment=1]



Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on December 30, 2020, 03:49:04 pm



"Vreme", 03.05.1938. godine, prilog o 1. oficirskom jeriličarskom kursu u organizaciji jedriličarske grupe "Deveti".



[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on February 15, 2021, 02:05:25 pm



Članak u dnevnim novinama "Politika", broj za 02.06.1939. godine donosi reportažu o uspehu naših jedriličara na takmičenju u Poljskoj.



[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: Dreadnought on September 28, 2021, 05:13:59 pm




Zaba, sagrađena u Daruvaru, 1940. godine.




[attachment=1]


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: GM2011 on November 19, 2021, 04:52:40 am
O kojoj se ovde jedrilici radi? Ja mislim da znam, slika je iz AK Urije, Prijedor, cca 1965.


Title: Re: Istorija jedriličarstva u Jugoslaviji i neke jedrilice do 2 Svetskog Rata.
Post by: kosta1961 on February 22, 2022, 05:29:03 pm
Verovatno se radi o jedrilici YU-2115 Grunau Baby Scheider

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info