PALUBA

Vojna istorija => Minijature hladnog rata => Topic started by: Љуба on November 15, 2016, 01:41:14 pm



Title: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 15, 2016, 01:41:14 pm
Tajna operacija „Miraž“ - kako su se Izraelci dočepali kopije francuskih motora

Godinama je Izrael u vazduhoplovnoj industriji tesno sarađivao sa Francuskom i uglavnom zahvaljujući izraelskom partneru, firma Dassault (Avions Marcel Dassault) je razvila svoj čuveni Miraž III . U munjevitom šestodnevnom ratu 1967. godine izraelski „Mirage III CJ“ su se pokazali izuzetno efikasnim borbenim avionima tog vremena.
 [attachment=1]
 
Zbog tog junskog rata Predsednik De Gol (Charles André Joseph Marie de Gaulle) je tada zabranio firmi Dassault da isporuči Izraelu moderne lovce-bombardere Miraž-5, koji su bili izrađeni specijalno po porudžbini Izraela i već su bili plaćeni. Realizaciju ugovora onemogućila je francuska vlada, zbog uvedenog embarga, koji se u potpunosti odnosi na vojnu opremu i naoružanja za Izrael.

[attachment=2]

Zbog uvedenog embarga i potrebe za avionima i avionskim motorima izraelska vlada donela je odluku o proizvodnji zmaja aviona i motora za postojeće miraže.
Izraelci su imali veliki problem da nadoknade gubitke od preko izgubljenih 60 aviona. Kako su u nastajanju aviona Miraž 5, već bili kooperanti, i posedovali određenu dokumentaciju za zmaj aviona, ostao je problem pogonske grupe.

Tajnoj službi Mosad dat je nalog da pribave dokumentaciju za motor Snecma Atar 09C koji su trebali korstiti izraelski miraži (Raam A i B), a koji je inače trebao biti ugrađen u verziju Miraž 5.

[attachment=3]

Operativci Mosada bacili su se na posao prikupljanja tehničke dokumentacije za serijsku proizvodnju motora, ali i zmaja aviona. Prikupljani su podaci koje firme rade na ovom poslu koji su bitini ljudi uključeni u kompletan proces. Posle svestrane analize doneta je odluka da se zavrbuje švajcarski inženje Alfred Frauen Knechet, tehnički direktor industrije motora „Sultzer Brothers“ u Winterburu, koja je pribavila licencu od francuskog proizvođača (Snecma) i proizvodila upravo ove motore.


[attachment=4]


Prikupljeni podaci govorili su da Knechet voli da troši mnogo novca i da mu je on uvek potreban. Takođe Knechet je imao i neke sporove sa firmom u kojoj je radio, a najbitnija karika u celoj analizi je bilo to što je politički simpatisao Izrael posle pobede u junskom ratu. Svi ti podaci ukazivali su da je u pitanju „kvalitetan“ kandidat za ovaj zadatak, koji će mu nameniti. Sačinjen je detaljni plan operacije a pri njegovoj realizaciji operativci nisu imali nikakve teškoće jer su našli pravi prilaz ličnosti kandidata.

Prvo je sa švajcarskim inženjerom, koristeći sve prikupljene podatke, u kontakt stupio pukovnik Don Sion, vojni izaslanik Izraela u Parizu (inače zet Moše Dajana proslavljenog izraelskog ministra odbrane). Posle njega dalju razradu planova nastavio je pukovnik Kain vojni izaslanik Izraela u Cirihu. Kontakti sa inženjerom održavani su mahom u Parizu u skupim restoranima i ludom noćnom provodu, koje je pukovnik Sion velikodušno plaćao. Tad je inženjeru Knechetu prvi put i spomenuto šta se od njega očekuje. Pošto mu je kao ponuda predstavljena dobra novčana nagrada, ako obavi posao, inženjer je bez oklevanja prihvatio zadatak. Potom je usledilo detaljno izlaganje plana, odnosno, kako to da uradi.

Ceo posao u početku je išao glatko, jer je inženjer na ugovorene sastanke donosio probne fotokopije dokumenata, ali kada se ispostavilo da će to biti ogromna količina papira i da on to sam neće moći uspešno da savlada, predloženo mu je da angažuje nekog saradnika, koji će mu pomoći da fotokopira dokumente, da ih slaže u sanduke (tačno po redu i broju) i pripremi za transport. Knechet je pronašao saradnika u liku svog rođaka Josefa, kog je odmah uključio u celi posao. Posao se razvio punom parom, dokumenti su fotokopirani, pakovani u sanduke, a zatim transportovani u Zapadnu Nemačku. Odatle, tajnim kanalima u slani u Izrael. Presnimljena dokumentacija bila je teška gotovo 2 tone, a transport je, kako je istraga utvrdila obavljen u ukupno 24 tura.

 [attachment=5]

Dana 23. aprila 1969 godine, švajcarska policija, lisice na ruke je stavila inženjeru Alfred Frauen Knechetu i njegom rođaku Josefu. Suđenje za špijunažu, održano je pred Vrhovnim sudom u Lozani, koji je ceo slučaj okarakterisao kao „najteži oblik špijunaže u istoriji Švajcarske“, posle Drugog svetskog rata. Međutim, sud je inženjera osudio dosta blago, samo na 4,5 godine zatvora. Na političkom planu nastupile su implikacije između Švajcarske i Izraela. Vojnom izaslaniku Izraela je naloženo da smesta napusti Bern. Knecher je posle izdržane kazne otišao u Izrael i tamo doživeo razočarenje jer je bio zaboravljen i napušten od svojih poslodavaca, ali nije bio i jedni kome je takva sudbina bila namenjena.
Pola godine posla bilo je potrebno da se snimi sva tehnička dokumentacija za motor Atar 09C. Ceo posao je ipak otkriven, ali tek pošto je uspešno i poslednji sanduk sa dokumentacijom prebačen u Izrael.

Posle eksplozije afere, u javnosti se dosta spekulisalo o njegovim motivima da radi za Izrael. Dosta su novine tog doba pisale, da je švajcarski inženjer to uradio iz ideoloških pobuda, ali su dokazi na suđenju to opovrgli i dokazano je da je Alfred Frauen Knechet, za posao pribavljana dokumentacije imao materijalni motiv, jer dobio 200.000 američkih dolara.

[attachment=6]

Ceo slučaj konačno je dobio epilog kada je Izrael 22. aprila 1975 godine spektakularno objavio da je izraelska vazduhoplovna industrija proizvela novi borbeni avion kojeg su tada nazvali NESHER (ORAO) „S“ i dvosed u verziji „T“ i u koji je tada bio ugrađen modifikovani motor Atar 09C. Izraelci su ga kasnije, zamenili snažnijim motorima J-79 Dženeral Elektrik (General Electric J79), američki, licencno rađeni u Izraelu.

Priča oko izraelskih Miraža bila bi nepotpuna bez još jednog detalja veoma povezanog sa celim slučajem, a dešava se nekoliko godina ranije.
 
[attachment=7]

Predstavnicima firme Dassult, u septembru 1966. javili su se predstavnici izraelske avijacije sa predlogom i razrađenom studijom pojednostavljenja poslednje verzije Miraž IIIE koja bi specijalno bila namenjene za upotrebu na Bliskom istoku. Razvijena u skladu sa potrebama kupca nova verzija nazvana je Miraž 5J. Izrael je zahtevao nešto pojednostavljeni avion, bez skupe elektronike (bez radara Thomson-CSF Cyrano I) i mogućnosti dejstva po svakom vremenu, ali sa poboljšanim sposobnostima dejstva po ciljevima na zemlji i poboljšanom nosivošću. Posedovao je čak 7 podvesnih tačaka i nosivost od 4.000 kg Ub/S. Već sledeće godine, 19 maja, poleteo je prvi prototip, a na osnovu izraelske narudžbine izrađeno je ukupno 48 primeraka u verzijama 5J i za obuku BJ. Dana 3. jula 1967., u jeku proizvodnje, usledila je odluka De Gola o uvođenju embarga na isporuku oružja Izraelu Pošto je vlada Izraela rezervisala isporuku pod posebnim uslovima, firma Dasault je pojednostavila celi projekat, redizajnirala ga izbacivanjem sofisticirane opreme, te je tako nastala verzija Miraž IIIM-5, koja je u konačnom prekrštena u Miraž 5. Proizvedni avioni su prebačeni na Korziku, gde su stigli i izraelski piloti koji su tražili da se na njih okače dopunski rezervoari za gorivo i da se isprobaju sa punom količinom goriva. Pošto se u međuvremenu dogodilo bekstvo 5 topovnjača kalse Saar 1 iz luke Šerbur, Francuzi su bili poprilično sumnjičavi, pa od tog isprobavanja nije bilo ništa, a preuzimanje aviona je propalo. Situacija je bila dugo neizvesna, i stalno se spekulisalo o opozivu embarga.


Treba istaći i to, da su izraelci avansno isplatili prvu tranšu za 30 aparata, a celi projekat je obuhvatao 50 letilica. Firma Dassault je i pored embarga nastavila sa proizvodnjom, pa je završila seriju od 48 aviona (dva su obusravljena).

[attachment=8]

Mada su odnosi sa starim saveznikom bili dosta poljuljani, ipak je Izrael, dosledan svojoj tvrdoglavosti, napravio još jedan presedan. Naime, u večernjim časovima 28.decembra 1968. Izrael je izveo operaciju „Operation Gift“ – upad na međunarodni aerodrom u Bejrutu (Liban) radi osvete prema arapskim avio kompanijama. U operaciji su, pored ostalih snaga, uključena i 15 helikoptera (jedna „SA 341 Gazelle“, šest transportnih „SA 321 Super Frelon“, pored njih, još osam „UH-1 Bell“). Zbog angažovanja helikoptera francuskog porekla, odmah u januaru je vlada Francuske, pod hitno, obnovila i pojačala embargo na oružje i opremu za Izrael. Biće da je sudbina proizvedenih aviona bila zapečaćena.

Tako je početkom 1970 doneta odluka da se „izraelski miraži“ konzervišu, a pošto budu prebačeni u centralnu Francusku, i stavljeni pod nadzor francuskog ratnog vazduhoplovstva (Armée de l'Air).

Napomena:

Neki izvori navode da je Francuska, tajno isporučila u Izrael 50 aviona tipa „Mirage 5“ i to u delovima, spakovanih u sanduke i prevežene u kontejnerima.
Takođe, da je Armée de l'air, onih 48 originalnih, namenjenih Izraelu, pod oznakom „Mirage 5F“, uvela u svoje naoružanje. Navodno, oni isporučeni Izraelu, dobili su oznaku „IAI Nesher“.

 [attachment=9]

Obzirom na opravdanu zabrinutost kupaca, da kada im se nudi avion, koji ne koristi domaćin, ispoljavaju značajno nepoverenje (što se kasnije manifestovalo sa Mirage IIING, F-20 Tigershark ili, recimo sa F-16/79) Francuzi su ove svoje „petice“ uveli na korišćenju u Armée de l'air, te time uspeli da ih prodaju u većem broju nego slavne „Mirage IIIC“.
 
[attachment=10]

Mada projektovani i napravljeni, kao osiromašeni lovci, za ulogu jurišnika, tih 70-tih godina, što na sopstvenu inicijativu, što na zahtev korisnika, ovi su avioni neprekidno usavršavani. Od njih su nastale brojne varijante i pod varijante, a neki su ostali u naoružanju i posle 2009.godine.
 
Ukupno je proizvedeno 582 aparata tipa „Mirage 5” (od 1.422 svih Mirage III varijanti) uključujući i 51 koji su proizvedeni kao IAI Neshers.

[attachment=11]

Autori: Andrej Mlakar i generalštabni pukovnik u penziji Ljubomir Savić



Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: kumbor on November 15, 2016, 02:07:45 pm

Prva varijanta nosila je naziv ""Nesher" - orao, a serijski avioni bili su "Kfir" - lavić. Sličnu akciju, mada neuspešno, pripremila je i sprovela SFRJ.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: MOTORISTA on November 15, 2016, 06:16:07 pm
Sličnu akciju, mada neuspešno, pripremila je i sprovela SFRJ.

Da mazne francuzima avione Mirage 5? Može li malo pojašnjenje?

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Trifko on November 15, 2016, 06:19:07 pm
Iz zednje dvije teme se može izvući zaključak, da Francuzima ništa ne treba plaćati dok to ne bude na tvojoj teritoriji...


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: lovac on November 15, 2016, 09:33:21 pm
Uključimo li u priču i Mistrale (pored već pomenutih miraža i topovnjača) - ispada da su francuzi zaista nepouzdan partner u trgovini naoružanjem i vojnom opremom. Vole da im se plati, ali je isporuka često problematična i zavisi od mnogih faktora.

Inače, Ljubo svaka čast, lepe istorijske storije za koje nikad nismo čuli.  :klap


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 15, 2016, 11:26:55 pm

Prva varijanta nosila je naziv ""Nesher" - orao, a serijski avioni bili su "Kfir" - lavić. ................................................................
Od Nesher-a do Kfir-a bilo je među tipova:

[attachment=1]

Poslednji Nesher zvao se RAAM, a to je prvi Kfir

Љуба


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: gocemk on November 16, 2016, 01:47:34 am
Не само во 70 тите и во 50 тите еврите донират нешто  пари при развојот на мираж-1 за подоцна во 1959 да ги добијат првите парчиња  на мираж3 .

[attachment=1]
[attachment=2]





Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 16, 2016, 12:12:37 pm
Не само во 70 тите и во 50 тите еврите донират нешто  пари при развојот на мираж-1 за подоцна во 1959 да ги добијат првите парчиња  на мираж3 .

MIslio sam da o Miražima (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,16543.msg181304.html#msg181304), sve znam, ali eto uvek ima novih saznanja.

 Ipak sam mišljenja, da se Izrael u to vreme bavio "egzistencijalnim" pitanjima, i da nije imao motiva da se bakće finansiranjem projekata Marsela Dasoa. Ali, bože moj, svašta se dešavalo.....

Љуба


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: gocemk on November 16, 2016, 01:56:50 pm
Види сега Љуба тие не вложија многу пари израелците вложуват дел во развојот со цел кога авионот ке биде готово да можат да го добијат први и по добри цени за разлика од другите  држави каде е нуден  потоа добиват поевтина обука за своите  техничари како да го одржуват мираж 3 , и за израел во 50 тите и оваа беше добар инвестиција бидејки добија летало кое стана оперативно во израелска авиација уште во 1962 година кога арапските вв сеуште летаја на британски ловци од 50 тите .Потоа  таа практика на вложување во ДАСО  тие ја продолжија и со мираж 5 .


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 16, 2016, 03:05:36 pm
Види сега Љуба тие не вложија многу пари израелците вложуват дел во развојот со цел кога авионот ке биде готово да можат да го добијат први и по добри цени за разлика од другите ...............................

Потоа  таа практика на вложување во ДАСО  тие ја продолжија и со мираж 5 .
Во суштина јас него оспорувам вклучување на некоја државата во развојот на нечиј авион, за кои во иднина ке битат заинтересираните корисници. Само во случај на развој на проектот "M.D.550 Mystere-Delta", јас бев малку сомнителен. Заради оваа причина:

"Владина студија за развој новог ловца била је завршена још 1952.године, a фабрика је преузела обавезе развоја 4. фебруара 1953.године."

Околу развојот на Мираж 5, ние се согласуваме.

(Леле, леле, колку си јас бев убаво зборувал Македонски.  :laugh: )

Љуба


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: gocemk on November 16, 2016, 03:45:22 pm
Да Љуба во 1953 год франција бара од 4 фирми да развијат ловец дел од тие фирми се државни дел приватни .Авионот требала  да можи да лета со брзина од над 1.5 мах со цел да можи да се справи со новите советски ловци и бомбандери како ту-16 и миг-19 кој во тој период веке достигнал брзина од 1.4 маха, нормално и дасо влегува во трката за нов ловец, и виде што е сега трикот француската влада не ти го спонзоира развојот на леталот тука ако помини сите тестирања и се покажи дека е добар тогаш францсуката влада набавува одредена количина од таа и таа фирма од тој авион ке ги поднеси трошоци при развојот , во тој случај  државата само носи барање за авион со такви и такви спецификации нормално победува дасо во 1955 послен држава  франција го зема развојот на леталот како и да е испадна добра проект , во однос на другите проекти што се нудат на франција за авион.Од кај знајш Љуба да зборваш македонски имаш војска во македонија служено ?

конкуренцијата на мираж 3 од државната фирма северна авиација
[attachment=1]

[attachment=2]



Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: MOTORISTA on November 17, 2016, 01:14:07 pm
[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: kumbor on November 17, 2016, 01:25:22 pm
Да Љуба во 1953 год франција бара од 4 фирми да развијат ловец дел од тие фирми се државни дел приватни .Авионот требала  да можи да лета со брзина од над 1.5 мах со цел да можи да се справи со новите советски ловци и бомбандери како ту-16 и миг-19 кој во тој период веке достигнал брзина од 1.4 маха, нормално и дасо влегува во трката за нов ловец, и виде што е сега трикот француската влада не ти го спонзоира развојот на леталот тука ако помини сите тестирања и се покажи дека е добар тогаш францсуката влада набавува одредена количина од таа и таа фирма од тој авион ке ги поднеси трошоци при развојот , во тој случај  државата само носи барање за авион со такви и такви спецификации нормално победува дасо во 1955 послен држава  франција го зема развојот на леталот како и да е испадна добра проект , во однос на другите проекти што се нудат на франција за авион.Од кај знајш Љуба да зборваш македонски имаш војска во македонија служено ?

конкуренцијата на мираж 3 од државната фирма северна авиација
[attachment=1]

[attachment=2]



Nord 1500 Grifon bio je eksperimentalni avion sa Snecma Atar i statoreaktivnim - ramjet motorom. Nije bio predviđen za dalji razvoj u pravog lovca.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Trifko on November 17, 2016, 02:26:56 pm
Sličnu akciju, mada neuspešno, pripremila je i sprovela SFRJ.

@ Kumbor može li neki detalj o kojoj se letilici radilo??? (ili je to nešto bilo planirano za NA)


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 17, 2016, 02:44:44 pm
Svakako da volim diskusije  :D , jer one oplemenjuju temu.

Ipak, da bi smo vladali argumentima, da proučimo materiju i da se ne ponavljamo. O Miražu 3 (Mirage III), nastanku i svim njegovim varijantama-podvarijantama imamo temu. Moja malenkost se trudila da bude sveobuhvatna, a učesnici rasprave su takođe, dali svoj doprinos.

[attachment=1]

Što se tiče eksperimentalnih, pa i tajnih projekata, upravo je izašla autoritativna literatura. Još je taze, da bi se skenirala i učinila dostupna širokim narodnim masama.

[attachment=2]

Međutim, moj saradnik i ja intenzivno radimo na izučavanju materijala i već oblikujemo članke, koje se odnose na pojedine projekte, pa i one koji su vezani za nastavak rada na Dassault Mirage III, a ne spadaju u projekat Mirage 2000.

U toku su aktivnosti na razmeni mišljenja (i materijala).

[attachment=3]

Lepo je videti, da nas vežu slična interesovanja.  :super

Љуба


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: MOTORISTA on November 17, 2016, 03:54:35 pm
Ljubo, na fotki rasprave je šta? Meni liči na nekog bastarda između Miraža III i MiG-23.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Рашо on November 17, 2016, 04:18:20 pm
Ljubo, na fotki rasprave je šta? Meni liči na nekog bastarda između Miraža III i MiG-23.

То се неко играо са цртежом МиГ-23ПД.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 17, 2016, 04:22:13 pm
Ljubo, na fotki rasprave je šta? Meni liči na nekog bastarda između Miraža III i MiG-23.

То се неко играо са цртежом МиГ-23ПД.
I ja sam postavio pitanje, i eto dobio odgovor
[attachment=1]

Љуба


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: MOTORISTA on November 17, 2016, 04:24:48 pm
Hvala Rašo, hvala Ljubo. :)


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: kumbor on November 17, 2016, 04:26:16 pm
Ljubo, na fotki rasprave je šta? Meni liči na nekog bastarda između Miraža III i MiG-23.

Ili sam ja vizionar. Vrlo sličan avion sam crtao kad sam bio mali, pre jedno 40 godina, a i pravio od LEGO kockica. Ista koncepcija. ;D


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: gocemk on November 17, 2016, 11:35:55 pm
Ljubo, na fotki rasprave je šta? Meni liči na nekog bastarda između Miraža III i MiG-23.

То се неко играо са цртежом МиГ-23ПД.
I ja sam postavio pitanje, i eto dobio odgovor


Љуба

И кинезите работа na нешто слично со делта крилја како мираж 3 на база на египетски миг-23 во 1980г

 Chengdu J-9 w некаде се срејкава и како catic j-9

[attachment=1]

[attachment=2]



Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 18, 2016, 12:42:07 am
Iz vremena nastanka Mirage III, da spomenemo još dva paralelna projekta

[attachment=1]


Љуба



Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Milan (longtrip) on November 18, 2016, 12:45:31 am
Ako nekoga zanima da podrobnije prouči ovu špiunsku aferu , u arhivi diplomatskih dokumenata Švajcarske (http://db.dodis.ch/people/43353) postoji niz originalnih dokumenata iz dokaznog postupka i suđenja optuženih Alfred Frauenknecht i Josef Frauenknecht .

p.s. izmenio sam link ka arhivi


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: gocemk on November 18, 2016, 01:15:24 am
Iz vremena nastanka Mirage III, da spomenemo još dva paralelna projekta

[attachment=1]


Љуба




За последниот проект Љуба или sud 9000 бил спонзориран и од британската влада бидејки тие сакале да направат суб соничен авион кој во случај да треба да достигни брзини над 1.5 маха да користи ракетни мотори во основа требало да биди поефтино авион за одржување сепак имал тежина полн од само 5 тона празен 3 и нешто тона , и користел два  многу слаби мотори од само 150кг на потисок кој го туркале до брзина од 850 км на час додека кога ке вклучел трите додадни ракетни  мотори се добивало сила од 4500 кгс и плус овие 300кг некаде рамно на 4800 кг на потисок што го туркало леталото да постигни брзина од 1.7 маха .Потоа е правен да имаа тесно тело и тенки крилја  како  американскиот х- 1, имал проблем тоа што имал слаб маневер неможел да изведува големи свртувања .
Како и да е можел да биди лесно за одржување суперсоничен ловец на авион
[attachment=1]


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: kumbor on November 18, 2016, 06:32:45 am

Turbomeca gabizo је имао потисак око 1.000кп, не 150.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: MOTORISTA on November 18, 2016, 06:48:54 am
https://youtu.be/j3_4-EKJFkY

https://youtu.be/C_wUdAOQNmA

https://youtu.be/vh2EVnUvq2E



Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: MOTORISTA on November 18, 2016, 07:12:43 am
I ovaj filmić o prvom Nešeru predatom Izraelskom RV.

https://youtu.be/LOKwZiUh4JY


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: relja on November 18, 2016, 07:23:12 am
Miraži III proizvedeni za Izrael imaju oznaku Mirage III CJ.
Da li se zna šta znači ovo "J"? Ne verujem da je "Juif", da nije možda "Jour" ("de nuit"-noćni", "de jour" - "dnevni"), ili je slovo dodeljeno kao sledeće u nizu označavanja razvijenih podverzija?


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: gocemk on November 18, 2016, 09:51:53 am

Turbomeca gabizo је имао потисак око 1.000кп, не 150.
od ovdeka gi zedov informacite inaku po ruski e  1000 kgs.
http://www.aviastar.org/air/france/so_trident.php


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: MOTORISTA on November 18, 2016, 11:50:10 am
Miraži III proizvedeni za Izrael imaju oznaku Mirage III CJ.
Da li se zna šta znači ovo "J"? Ne verujem da je "Juif", da nije možda "Jour" ("de nuit"-noćni", "de jour" - "dnevni"), ili je slovo dodeljeno kao sledeće u nizu označavanja razvijenih podverzija?

Biće da jeste. Slovo I je bilo slobodno, a Miraži su označavani ovako:


Mirage IIIBJ : Mirage IIIB for Israeli Air Force. Five built.
Mirage IIIBL : Mirage IIIBE for Lebanon Air Force.
Mirage IIIBS : Mirage IIIB for the Swiss Air Force; four built.
Mirage IIIBZ : Mirage IIIB for the South African Air Force; three built.

Mirage IIICJ : Mirage IIIC for the Israeli Air Force, fitted with simpler electronics and with provision for the booster rocket removed. 72 delivered between 1961 and 1964.
Mirage IIICS : Mirage IIIC supplied to Swiss Air Force in 1962 for evaluation and test purposes. One built.
Mirage IIICZ : Mirage IIIC for the South African Air Force. 16 supplied between December 1962 and March 1964.

Mirage IIID : Two-seat training aircraft for the RAAF. Built under licence in Australia; 16 built.
Mirage IIIDA : Two-seat trainer for the Argentine Air Force. Two supplied 1973 and a further two in 1982.
Mirage IIIDBR : Two-seat trainer for the Brazilian Air Force, designated F-103D. Four newly built aircraft delivered from 1972. Two ex-French Air Force Mirage IIIBEs delivered 1984 to make up for losses in accidents.
Mirage IIIDBR-2 : Refurbished and updated aircraft for the Brazilian Air Force, with more modern avionics and canard foreplanes. Two ex-French aircraft sold to Brazil in 1988, with remaining two DBRs upgraded to same standard.
Mirage IIIDE : Two-seat trainer for Spanish Air Force. Six built with local designation CE.11.
Mirage IIIDP : Two-seat trainer for the Pakistan Air Force. Five built.
Mirage IIIDS : Two-seat trainer for the Swiss Air Force. Two delivered 1983.
Mirage IIIDV : Two-seat trainer for the Venezuelan Air Force; three built.
Mirage IIIDZ : Two-seat trainer for the South African Air Force; three delivered 1969.
Mirage IIID2Z : Two-seat trainer for the South African Air Force, fitted with an Atar 9K-50 turbojet engine; giving 49.2 kN (11,100 lbf) thrust dry and 70.6 kN (15,900 lbf) with reheat. Eleven built.

Mirage IIIEA : Mirage IIIE for the Argentine Air Force. 17 built.
Mirage IIIEBR : Mirage IIIE for the Brazilian Air Force; 16 built, locally designated F-103E.
Mirage IIIEBR-2 : Refurbished and updated aircraft for the Brazilian Air Force, with canard foreplanes. Four ex-French aircraft sold to Brazil in 1988, with surviving Mirage IIIEBRs upgraded to same standard.
Mirage IIIEE : Mirage IIIE for the Spanish Air Force, locally designated C.11. 24 delivered from 1970.
Mirage IIIEL : Mirage IIIE for the Lebanese Air Force, omitting doppler radar, including HF antenna. 10 delivered from 1967 and 1969.
Mirage IIIEP : Mirage IIIE for the Pakistan Air Force. 18 delivered 1967–1969.
Mirage IIIEV : Mirage IIIE for the Venezuelan Air Force, omitting doppler radar. Seven built. Survivors upgraded to Mirage 50EV standard.
Mirage IIIEZ : Mirage IIIE for the South African Air Force; 17 delivered 1965–1972.

Mirage IIIO: Single-seat all-weather fighter-bomber aircraft for the Royal Australian Air Force. Single prototype powered by 53.68 kN (12,070 lbf) dry thrust and 71.17 kN (16,000 lbf) Rolls-Royce Avon Mk.67 turbojet engine, but order placed for aircraft based on Mirage IIIE, powered by Atar engine in March 1961. 100 aircraft built, of which 98 were built under licence in Australia. The first 49 were Mirage IIIO(F) interceptors which were followed by 51 Mirage IIIO(A) fighter bombers, with survivors brought up to a common standard later.

Mirage IIIRD : Single-seat all-weather reconnaissance aircraft for the French Air Force, equipped with improved avionics, including undernose doppler radar as in the Mirage IIIE. Provision to carry infrared linescan, Doppler navigation radar or side looking airborne radar (SLAR) in interchangeable pod. 20 built.
Mirage IIIRJ : Single-seat all-weather econniassance aircraft of the Israeli Air Force. Two Mirage IIICZs converted into reconnaissance aircraft.
Mirage IIIRP : Export version of the Mirage IIIR for the Pakistan Air Force; 13 built.
Mirage IIIRS : Export version of the Mirage IIIR for the Swiss Air Force; 18 built.
Mirage IIIRZ : Export version of the Mirage IIIR for the South African Air Force; four built.
Mirage IIIR2Z : Export version of the Mirage IIIR for the South African Air Force, fitted with an Atar 9K-50 turbojet engine; four built.
 
Mirage IIIS: Single-seat all-weather interceptor fighter aircraft for the Swiss Air Force, based on the IIIC, but fitted with a Hughes TARAN 18 radar and fire-control system and armed with AIM-4 Falcon and Sidewinder air-to-air missiles. Built under licence in Switzerland; 36 built.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 18, 2016, 12:02:25 pm
Miraži III proizvedeni za Izrael imaju oznaku Mirage III CJ.
Da li se zna šta znači ovo "J"? Ne verujem da je "Juif", da nije možda "Jour" ("de nuit"-noćni", "de jour" - "dnevni"), ili je slovo dodeljeno kao sledeće u nizu označavanja razvijenih podverzija?
Još jedno objašnjenje, da ne prevodim, ali je razumljivo

[attachment=1]

Љуба


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: relja on November 18, 2016, 06:16:58 pm
Hvala Motorista, Ljubo.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: gocemk on November 20, 2016, 12:19:39 am
Уште еден дериват на мираж-3 или суперсоничниот бомбандер мираж-4 .

[attachment=1]


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: Љуба on November 30, 2016, 02:11:30 am
Уште еден дериват на мираж-3 или суперсоничниот бомбандер мираж-4 .

Ne znam šta podrazumevaš pod pojmom derivat.
Ali Mirage IV je nastao kao zaseban projekat, a to što je iskorišćena slična aerodinamička šema, ne znači da je nastao od Mirage III.[attachment=1][attachment=1]

Љуба


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: victoria on August 09, 2023, 03:05:11 pm
Na Motoristinom prvom videu poručnik sa 25godina već ima 1150sati naleta na Miražu !!! Naši piloti stignu do penzije sa manje naleta.


Title: Re: Tajna operacija „Miraž“
Post by: milan55 on August 09, 2023, 04:23:14 pm
Negdje sam davno procitao kuriozitet da genijalni inzinjer zrakoplovstva , konstruktor i industrijalac Marcel Dassault, original name Marcel Bloch, se samo jednom vozio u zrakoplovu i to kada su ga Amerikanci iznemoglog i polu mrtvog oslobodili iz nacistickog koncentracionog logora i prevezli sa DC-3(vjerojatno C-47) natrag u Francusku. Inace se nije vozio zrakoplovom. Zasto nisam nasao ali mozda je imao strah od letenja???