PALUBA

Vojna istorija => Minijature hladnog rata => Topic started by: Љуба on November 25, 2016, 04:10:50 pm



Title: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Љуба on November 25, 2016, 04:10:50 pm
Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16


Sovjetska vojna interevencija u Avganistanu koja je započela 27.decembra 1979, a završila 15.februara 1989, u zapadnoj, ali i istočnoj vojnoj literaturi je dosta dobro obrađena, ipak ponekada se primećuje, da su neki detalji ostali nedorečeni, a u to svakako spadaju vazdušni okršaji na nebu Avganistana i Pakistana gde su se suočili sovjetski migovi 21, 23 i 29, te suhoji 17 protiv pakistanskih F-6, miraža III i savremenih lovaca F-16.

Prve godine intervencije Sovjeti su ojačavali i dograđivali postojeće baze u Avganistanu. Prvi lovci koji su stigli u tu centralno azijsku državu bili su MiG-21bis Fishbed. Ovi lovci su obično dejstvovali u paru. Dok bi jedan pružao zaštitu izbacujući IC mamce u slučaju napada portabl PVO sistemima SA-7, dotle je drugi napadao ciljeve na zemlji, obično naoružan sa 4 lansera NRZ UB-32 kalibra 57 mm, dve bombe od 500 kg ili češće češće sa četiri bombe od po 250 kg, odnosno 4 rakete kalibra 240 mm za gađanje ciljeva na zemlji. Kako su se borbe protiv «mudžahedinskih» jedinica rasplamsavale tako se povećavao i broj letelica koje su angažovane u vatrenoj podršci trupama na terenu, samim tim uvećao se broj i avio poletanja za ove zadatke. Sovjeti, već naredne 1980., uvode i jurišnike Su-25 Frogfut (Forgfoot) ili Grač. Inače migovi su otvarali vatru sa visine od 2.000 metara. Važnu ulogu imalo je i avganistansko vazduhoplovstvo koje je takođe, bilo veoma brojno.

[attachment=1]

Borbe sovjetskih jedinica protiv mudžahedina zahvatile su čitavu teritoriju zemlje, a veliki broj ustanika svoje baze formirao je u Pakistanu, uz samo granicu sa Avganistanom. To formiranje baza ustanika u susednom Pakistanu postalo je veoma osetljivo vojno-politčko pitanje. U početku je bilo naređeno sovjetskim i avganistanskim pilotima da lete do same pakistanske granice. Pakistan je u početku izražavao zabrinutost i izbegavao je direktni konflikt sa sovjetskim lovcima i bombarderima zbog loše opremljenosti. Bilo je vanrednih poletanja u presretanu „nepoznatih“ letilica već 1979., kada su uzletali F-6 i miraži III.

Ovo su bili letovi samo u cilju presretanja, ali lovci se ne upuštaju u vazdušne duele. Međutim, zbog bliskog sovjetskog prisustva, SAD je odlučio da Pakistancima proda najsavremenije letilice F-16A Fighting Falcon. Baš ovi avioni su kasnije odigrali značajnu ulogu u okršajima sa sovjetskim lovcima MiG-23.

 [attachment=2]
Šema dejstva „savezničke“ avijacije po bazama mudžahedina u zahvatu granice sa Pakistanom

Potraga za odbeglim mudžahedinskim jedinicama inteziviralo je prvo upade avganistanskih, a kasnije i sovjetskih letelica i napade na kampove baziranja i obuke u susednom Pakistanu. Godina kada je kap prelila čašu bila je 1986. Tada su, 12. aprila poleteli Pakistanski lovci F 16A prema grupi sovjetskih Su-25. Rakete V-V su lansirane, ali nijedan suhoj nije bio oštećen, a kamoli i oboren. Ova akcija Pakistan Air Force – PAF, nije umanjila želju ondašnjih savezničkih aviona u pronalaženju i dejstvu po mudžehedinima, pa se stvorila nova prilika za akciju koja je usledila već 16.aprila iste godine. Sada su u presretanje poleteli miraži IIIE koji su se susreli sa avganistanskim MiG-21. U kratkotrajnom ali žestokom okršaju nekoliko avganistanskih migova je oboreno i oni su pali na avganistansku teritoriju.

Novi pakistanski lovci F-16A priliku za prvu akciju dobili su već 17.maja 1986 kada su presreli avganistanski Su-22 koji je bombardovao mudžahedinske kampove na pakistanskoj strani granice. Sovjeti su priznali gubitak letelice i u bazu Bagram, nedaleko od Kabula prebazirali 120.lovački puk naoružan sa 29 lovaca MiG-23 MLD i pet dvoseda MiG-23 UB naoružanih raketama vazduh-vazduh R-24R i R60M. Oznaka „MLD“ ukazivala je na najnoviju verziju ovoga lovca, koja se je odlikovala aerodinamičkim izmenama i boljim manevarskim mogućnostima, posebno u oblasti leta na velikim napadnim uglovima.

 [attachment=3]

Pojava lovaca MiG-23 verovatno je uticala na zatišje u duelima, iako je sovjetskim pilotima bilo strogo zabranjeno da napadaju Pakistance osim u slučaju samoodbrane. Zatišje u vazdušnim okršajima trajalo je do početka 1987., kada je u Avganistanu sovjetska armija pokrenula niz ofanziva u cilju razbijanja mudžahedinskih jedinica. U tim operacijama angažovan je bio veliki broj bombardera koji su napadali pobunjeničke rute snabdevanja. Kao posledica svega toga, Pakistanci su počeli sve češće da dižu svoje lovce u vazduh. Njihovo patroliranje je intenzivirano uz samu granicu sa Avganistanom, u čijoj provinciji Kost je izvođen najveći broj dejstava sovjetskih i afganistanskih aviona. Usledio je jedan incident, kada je oboren sovjetski An-26 koji je 30. marta dostavljao opkoljenim jedinicama ljudstvo i materijal. E ovo je prelio čašu ali sada na „savezničkoj“ strani. Inače u tom napadu poginulo je 39 ljudi. Kako su Pakistanci nastavili nesmanjeno da operišu u graničnom pojasu, već 29.aprila došlo je do vazdušne borbe. Par pakistanskih F-16A (No. 9 Squadron, „Griffins“) pokušao je da presretne 4 sovjetska MiG-23 (iz sastava 120. lovačkog puka) koji su dejstvovali po snagama mudžahedina. Prilikom vađenja iz zone napada na sovjetski MiG-23 dejstvovao je jedan F-16A i lansirao je raketu je AIM-9 Sidewinder. Njegova raketa je promašila cilj, ali istovremeno je pogodak dobio pakistanski F 16A, koji je pao, u planinskom području duboko unutar teritorije Avganistana.

[attachment=4]

 

[attachment=5]
F-16A (85-726) i F-16B (84-608) iz sastava Squadron No.9, u periodu borbi sa MiG-23MLD

Ovaj događaj ima i priču, koja je vezana za, navodni slučaj kako je jedna mudžahedinska jedinica, pronašla čitavo krilo sa neoštećenim sajdvinderom i vratila ga u Pakistan. Ono što je ostalo u celom slučaju interesantno, bilo je zapravo nejasno čija raketa je pogodila pakistanski F 16. Normalno da ruski i ukrajinski izvori tvrde da je to bio Mig-23, dok Pakistanci pak tvrde da je oboreni avion u nezgodnom momentu izleteo ispred svog vođe pa je lansirani sajdvinder sa MiG-23 izvršio prezahvat i zakucao se u F 16. Svakako da bi smo mogli da polemišemo o ovome. Ali, ostaje pitanje, šta je manje opasno za ugled PAF? Priznati protivniku obaranje ili priznati sopstvenu tragičnu grešku u vazdušnom boju.

 [attachment=6]

Posle ovog okršaja situacija se u nekoliko primirila, jer su sovjeti imali preče brige kako da suzbiju pretnje odmetnutih pilota, koji su svojim lovcima pokušali da ubiju tadašnjeg lidera Avganistana Muhameda Nadžibulaha. Povod je bio incident iz oktobra 1987. kada je pilot Su-22, Avganistanskog RV pokušao da bombarduje predsedničku palatu. Zbog toga u susedni Turkmenistan prebačeni su lovci MiG-29, koji su imali samo jedan zadatak, da čuvaju nebo nad Kabulom i svakog uljeza momentalno obore. Lovci MiG-29 za samo nedelju dana delovanja oborili su čak 4 Su-22.

[attachment=7]

Situacija se ponovo komplikuje 4. avgusta 1988.godine kada su Pakistanci iznenadili jedno odeljenje Su-25. Tom prilikom oboren je vođa grupe pukovnik Aleksandar Ruckoj (Алекса́ндр Влади́мирович Руцко́й). Njemu je to bilo treće obaranje, ali ovoga puta je zarobljen. Ruckoj je kasnije razmenjen, a inače je dobio i čin generala i proglašen herojem Sovjetskog saveza, pa je ušao u i politiku u kojoj je bio do oktobarskih previranja 1993.godine. E, tada su ga uhapsile ruske vlasti, a zbog sve zbog otpora „samovolji“ Borisa Jeljcina (Бори́с Никола́евич Е́льцин).

[attachment=8]
 


Kao poslednji datum okršaja pakistanskih i sovjetskih lovaca zabeležen je 12.septembar 1988.godine, kada su koplja ponovo ukrstili sovjetski MiG-23MLD i pakistanski F-16A. Ovom prilikom lovci F-16 leteći na maloj visini, približili su se formaciji od 12 MiG-23 MLD i na njih ispalili nekoliko AIM-9L. Ipak, niti jedna raketa nije oborila neku od letelica, mada se u literaturi i ne navodi, koliko je pogodaka ostvareno. Četiri sovjetska lovca su pokušali su da uzvrate vatru, ali smanjene mogućnosti radara safir, usled zemaljske konfiguracije, nisu mogli da efikasno prate ciljeve koji su leteli na manjoj visini. Kao uteha, dve nedelje kasnije lovci MiG-23, oborili su par iranskih helikoptera AH-1 Cobra, uhvativši ih unutar teritorije Avganistana.

 [attachment=9]

Datum, 12. septembar 1989. se uzima kao poslednji dan okršaja sovjetskih i pakistanskih lovaca na nebu Avganistana, ali bez gubitaka na obe strane. Sa druge strane, nastavljena su dejstva po avganistanskim Su-22 do kraja 1989., kada je zabeleženo obaranje nekoliko letelica.

N a p o m e n a:

Gubici aviona se u svim ratovima prikrivaju. Sopstveni gubici vazduhoplova se umanjuju, a protivnički se mahom preuveličavaju.
Tako je i sa ovim dugotrajnim ratom. Priznaju se mahom oni gubici koji su evidentni, gde je pilot preminuo, ubijen ili streljan. Tamo gde je avion pao na neprijateljsku teritoriju, pa onda napravljeno sijaset fotografija iz raznih uglova, kako bi se multiplicirali oboreni avioni.

Tema ovog prikaza nije da se bavi činjenicama o rezultatima vazdušnih duela, već da ovaj gotovo „zaboravljeni rat“ osvetli sa jedne druge strane.
Vazdušni dueli u neobjavljenom ratu, i dan danas su predmet spekulacija o rezultatima jednih ili drugih sukobljenih vazduhoplovstava.

AUTORI: Andrej Mlakar i Generalštabni pukovnik u penziji Ljubomir Savić



Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: torpedo011 on November 25, 2016, 04:40:13 pm
Неспособни људи. Имали авион 4. генерације, ништа оборили нису. После тога дођу НАТО лобисти и крену да причају о ''доказаности'' Ф-16 у борби...


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Bozo13 on November 25, 2016, 04:46:36 pm
Hvala Ljuba na toj temi. Zanimljivo čitanje, kao i uvjek!


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: MOTORISTA on November 25, 2016, 05:28:49 pm
Sjajno!

Zanimljiv mi je onaj MiG-23 sa nafarbanim čeljustima ajkule. To se nije baš viđalo na sovjetskim letelicama.


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Љуба on November 25, 2016, 07:46:52 pm
Sjajno!

Zanimljiv mi je onaj MiG-23 sa nafarbanim čeljustima ajkule. To se nije baš viđalo na sovjetskim letelicama.
[attachment=1]


[attachment=2]
Љуба


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Boro Prodanic on November 25, 2016, 08:13:24 pm
Ljubo, mnogo hvala Andreju i tebi na trudu. Iz ovih minijatura saznao sam mnoge stvari o kojima nisam ništa znao do sada.


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: jadran2 on November 25, 2016, 08:39:41 pm
Hvala Ljubo.
Foto prilog o MIG-23 u Afganistanu.
http://fishki.net/1779627-istrebiteli-mig-23-v-afganistane.html
(opisi ispod fotografija kasne za jednu fotografiju)


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: MOTORISTA on November 25, 2016, 08:43:52 pm
Hvala Ljubo! Hvala jadrane!


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Љуба on November 25, 2016, 08:55:42 pm
Hvala Ljubo.
Foto prilog o MIG-23 u Afganistanu.
http://fishki.net/1779627-istrebiteli-mig-23-v-afganistane.html
(opisi ispod fotografija kasne za jednu fotografiju)
Hvala "Jadrane", imam ja tu knjižicu, a ove sličice su odatle vađene (mahom)

[attachment=1]

Љуба


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Љуба on November 25, 2016, 09:12:25 pm
Na početku teksta smo istakli: “Sovjetska vojna interevencija u Avganistanu ………………… ………………..u zapadnoj, ali i istočnoj vojnoj literaturi je dosta dobro obrađena”, a mi smo se fokusirali na ovaj segment vazdušnih konflikta sa Pakistanom.

Jedan od članaka koji smo koristili je onaj koji je spomenuo “Jadran”, a za poznavaoce “ruskog jezika”, predlažem i ovu internet stranicu:

http://sfw.so/1148840752-zharkoe-nebo-afganistana.html
[attachment=1]

[attachment=2]


Љуба


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: lovac on November 25, 2016, 10:46:56 pm
Dobar tekst, o nepoznatim događajima.

Do sada nisam ni pretpostavljao da je MIG-23 dorastao F-16 u vazdušnim borbama.


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Рашо on November 25, 2016, 10:54:13 pm
Do sada nisam ni pretpostavljao da je MIG-23 dorastao F-16 u vazdušnim borbama.

Уууу... како није! Последње верзије МиГ-23, рађене за совјетске ВВС, су биле страховите машине.


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Rocker on November 25, 2016, 11:51:58 pm
Uz dužno poštovanje dva'js trojkama, ali me živo zanima zašto za te zadatke nisu bili angažovani Su-27 ili makar MiG-29, kad su već bili na raspolaganju? A i da je neka 25-ica par puta osvetlila Falcone, đavola bi se šepurili i uopšte pomišljali da se motaju blizu sovjetskih letelica. Čitav taj rat je prepun apsurda.


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: pvanja on November 26, 2016, 12:40:59 am
Mig-29 i Su-27 su tek usli u naoruzanje i rusi nisu hteli da rizikuju.


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Љуба on November 26, 2016, 12:41:16 pm
Mig-29 i Su-27 su tek usli u naoruzanje i rusi nisu hteli da rizikuju.
Ako su avioni MiG-29 stigli u Kabul, znači da su bilo vrlo blizu Pakistanaca.
Pakistan je ipak, prevashodno štitio svoj vazdušni prostor, a 29-ke su imale primarni zadatak PVO prestonice ili ti suverena. Tako da teško da si imali prilike da se međusobno sususretnu.

U to vreme MiG-23MLD i MiG-29A imali su gotovo istovetno naoružanje, a posebno se to odnosi na radarsku opremu sistema "Safir" (Сапфир-23МЛ), koja je kod MiG-29 krštena kao РЛС "Янтарь" ( a u stvari je prilagođeni "Сапфир-23МЛ-2"), čime se on nije posebno borbeno isticao u odnosu na MiG-23MLD.

Sledeće, piloti 120.lovačkog puka  su bilo veterani na svojim avionima.
[attachment=1]

Љуба


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: kosmonaut on November 26, 2016, 03:08:23 pm
Kao sto nisu dali da Gloster Meteor sudjeluje u ww2 da ne bi pao na njemacki teritorij, tako mozda iz slicnih razloga nisu dali Su-27 i Mig-29 u borbu blizu granice?


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Љуба on November 26, 2016, 07:01:03 pm
Kao sto nisu dali da Gloster Meteor sudjeluje u ww2 da ne bi pao na njemacki teritorij, tako mozda iz slicnih razloga nisu dali Su-27 i Mig-29 u borbu blizu granice?
Zanimljivo razmišljanje
 (http://www.cheesebuerger.de/images/more/bigs/c024.gif)

Priznajem nije mi palo na pamet.
Nisu ga onda dobro sačuvali, već 8.junа 1989.godine je pao u Francuskoj.

[attachment=1]

a istraživanje pada je obavila mešovita komisija.

Љуба


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: kosmonaut on November 26, 2016, 07:52:03 pm
1989. Su se vec povukli iz Afganistana a i druge drzave su ga vec imale u naoruzanju.
Udes na aeromitingu sigurno nije prilika za spijunazu suprotne strane?!


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: Boro Prodanic on November 26, 2016, 08:03:38 pm
I ja mislim da je aeromiting loše mesto za špijunažu, čim je komisija mešovita, ubeđen sam da Rusi nisu dopustili da se previše zagledaju detalji koji nisu bitni za istraivanje udesa.


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: MOTORISTA on December 11, 2016, 05:16:08 pm
Par pakistanskih F-16A (No. 9 Squadron, „Griffins“) pokušao je da presretne 4 sovjetska MiG-23 (iz sastava 120. lovačkog puka) koji su dejstvovali po snagama mudžahedina. Prilikom vađenja iz zone napada na sovjetski MiG-23 dejstvovao je jedan F-16A i lansirao je raketu je AIM-9 Sidewinder. Njegova raketa je promašila cilj, ali istovremeno je pogodak dobio pakistanski F 16A, koji je pao, u planinskom području duboko unutar teritorije Avganistana.

Ovaj događaj ima i priču, koja je vezana za, navodni slučaj kako je jedna mudžahedinska jedinica, pronašla čitavo krilo sa neoštećenim sajdvinderom i vratila ga u Pakistan. Ono što je ostalo u celom slučaju interesantno, bilo je zapravo nejasno čija raketa je pogodila pakistanski F 16. Normalno da ruski i ukrajinski izvori tvrde da je to bio Mig-23, dok Pakistanci pak tvrde da je oboreni avion u nezgodnom momentu izleteo ispred svog vođe pa je lansirani sajdvinder sa MiG-23 izvršio prezahvat i zakucao se u F 16. Svakako da bi smo mogli da polemišemo o ovome. Ali, ostaje pitanje, šta je manje opasno za ugled PAF? Priznati protivniku obaranje ili priznati sopstvenu tragičnu grešku u vazdušnom boju.

Sa : www.defence.pk

Quote
Encounter between Soviet MiG-23s and Pakistani F-16s during the Afghanistan War, 1987


 On April 29,1987, L/C Pochitalkin led a flight of four MiG-23s to mine a mountain path under Mujahedeen control in the Djavara region, to the south of Host. These routes were used to supply weapons and ammunition to the dykhi(ghosts - Russian translation of Farsi 'dyshman' meaning bandit) who blockaded the town. The strikes delivered 1,100lb (500 kg) bombs onto the highland passes, effectively blocking the way for the arms caravans. The MiG-23s were usually armed with up to four KMGU (Ronteyner Malogabaritnyh Gruzov - small weapon container) each carrying 24 anti-personal mines.

 At the place where the Griffons would have to 'work' (meaning 'to execute an order' in the Russian Air Force), Mujahedeen had many and varied air defence weapons including Chinese-built 12.7mm DShK machine guns, and 20mm Oerlicon guns with a range of 6600 ft. And from 1986, Dykhi used General Dynamics' Stinger shoulder-mounted surface-to-air missile (SAM), with a range of 11,550 ft to defend their main bases. These would have to be destroyed and the flight group leader decided upon the following mission: fly to the target at 26,400 ft, and just before reaching it, dive to 1,320 ft and toss the bombs while climbing, then enter a 90-degree left rolling climb to 23,100 ft. Such tactics would avoid entering Mujahedeen air defence space.

 Early on the morning of April 29, four MiG-23s got airborne from Bagram. Meteorological conditions were difficult with multiple cloud layers, known as puff pie, starting at 9,900 ft up to 33,000 ft. The monotonous highland terrain also complicated orientation, but L/C Pochitalkin was an experienced pilot - he regularily led four to eight Griffons during combat missions. Just before the target area, he managed to find his bearings by the little town of Tani, to the south of Host. The three MiGs followed him closely. The war had provided pilots with the opportunity to gain considerable experience of formation flying, so they are really tight.

 Just before the taget, the MiGs descended, then during the steep climb released their bombs and, keeping close formation, climbed left into a combat turn leaving the battle course at 90 to 100 degrees. Having reached 21,450 ft, the flight leader looked back, and between the clouds saw a flying torch-like flame. Thinking it could be a plane from his group, L/C Pochitalkin turned his MiG around and called to his wingman. All three pilots responded immediately that they were 'OK'. The flight leader reported to base that he had seen a burning aircraft, and Major Osipenko, the regiment's intelligence officer, flying in the trailing aircraft, confirmed this. Then L/C Pochitalkin banked left vectoring onto the torch. Suddenly, all the MiG pilots saw an F-16 Fighting Falcon appear from heavy clouds at 13,200 ft, it made a steep bank round its burning co-partner, engaged the afterburner, and disappeared into the clouds, heading for Pakistani territory. On the way home, the airwaves were alive with the questions about the incident to the flight leader.

 After landing at Bagram, L/C Pocjitalkin told that his group had been attacked by a pair of Pakistan Air Force F-16s and one F-16 was shot down. Later this report was confirmed by Had, Afghanistan intelligence, an offshoot of the Soviet KGB (and a very effective servvice). It reported that the F-16 pilot ejected safely, landing in a rebel controlled region - he was transferred to Pakistan that night. Later, wreckage from the Falcon was also transferred.

 Throughout the analysis of the incident, one major question remained unanswered - how was the F-16 shot down, when the Griffons were not armed with missles? Three possiblities were considered by the committee.

 The first, and the most likely, was that the F-16 met the rain of bomb mines on its rising trajectory and blew up. The Falcons probably took off from Kamra Air Base, near Miranshah. Kamra is situated so close to the Afghan border that the F-16 could launch their Sidewinders immediately after getting airborne. PAF pilots intended to intercept Soviet fighters at high altitudes, assuming that they would be dive bombing, but on that day the Griffons'worked' on the climb, and steeply descended before the attack. At that moment, the F-16 could have slipped forward and become caught up in the 'cloud' of bombs.

 The second version suggested that during pursuit, the F-16 came upon the climbing MiGs, and trying to avoid them, the Pakistan pilot jerked the plane into a sharp bank and exceeded the maximum g-load.

 The final theory was that the Falcon could have been shot down by his wingman. Intercepting th MiGs from the aft hemisphere, the F-16s tracked them on their radar up to the point where they released their bombs. But when the close formation Griffons carried out drastic flak evasion manoeuvers, the F-16s had to carry out the turn and the wingman may have hurriedly fired his Sidewinders accidently hitting his leader.
 ----------------------------------------------------------------------

 Verkhov, Sergey. "PAF F-16 Loss." AirForces Monthly, May 1993.

Source: http://defence.pk/threads/soviet-mig-23s-and-pakistani-f-16s-encounter-in-afghanistan.98535/#ixzz4SXxuM4b0


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: MOTORISTA on January 17, 2017, 06:39:48 pm
[attachment=1]


Title: Re: Sovjetsko-pakistanski vazdušni okršaji MiG-23 protiv F-16
Post by: MOTORISTA on December 21, 2017, 08:02:46 pm
[attachment=1]

[attachment=2]