PALUBA

Ratna mornarica => Ratni brodovi => Topic started by: Rade on November 15, 2008, 03:11:26 pm



Title: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Rade on November 15, 2008, 03:11:26 pm
[attachment=1]
Program američke mornarice pod  oznakom CVN 21 označava program razvoja nosača aviona budućnosti, ranije poznat pod oznakom CVN(X). Američka mornarica je januara 2007. godine obelodanila ime nove klase nosača – Džerald R. Ford (Gerald R Ford). Prva dva nosača, Džeral Ford (CVN 78) i CVN 79, trebali bi da udju u operative 2015. i 2019. godine, dok će naredni nosači iste klase ulaziti u operative sukcesivno u vremenskom intervalu od po 5 godina.

CVN 78 zauzeće mesto nosača USS Enterprise, koji je u operativi od 1961. godine i do 2015. godine mu ističe radni vek. Procena ukupnih troškova projekta CVN 21 kreće se oko 11,7 milijardi dolara.

Američko Ministarstvo odbrane je jula 2003. godine potpisalo sa brodogradilištem Northrop Grumman Newport News ugovor vrednosti 107,6 miliona dolara; maja 2004. godine u vrednosti od još 1,39 milijardi dolara i dodatnih 559 miliona dolara za pripremu za gradnju i nastavak na programu razvoja pogonske grupe.

Brodograilište kompanije Northrop Grumman dobilo je i ugovor za gradnju drugog nosača aviona, oznake CVN 79, novembra 2006. godine. Početak gradnje drugog nosača očekuje se 2012. godine.

 
[attachment=2]

Taktičko tehničke karakteristike

Posada         2 500 do 2 700 članova
Letačko osoblje   oko 2 480 članova
Komandno osoblje   70 članova
Dimenzije:
Dužina         333 m
Širina         40,8 m
Gaz         oko 7,8 m
Deplasman      oko 100 000 t
Širina letne palube   78m
Oružni sistemi:   protivbrodske rakete
PAR Evolved Sea Sparrow (ESSM)
Close-In Weapon System
Rolling Airframe Missile (RAM)
Vazduhoplovi   F35 JSF, F/A-18E/F, EA-19G, E-2D, MH-60R/S, BPL
Propulzija:      2 nuklearna reaktora
Aero komponenta   75 vazduhoplova
Brzina         preko 30čv


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: живац on December 07, 2008, 09:15:26 pm
Раде,
да ли знаш шта је ово ЕА-19?
По ознаци бих рекао да је неки авион за електронску борбу, попут ЕА-6, можда неки његов наследник, али нисам успео да пронађем ништа на нету.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on December 07, 2008, 09:26:24 pm
Verovatno se radi o EA-18G Growler, verziji F/A-18F za elektronsko ratovanje koja zamenjuje EA-6

[attachment=1]


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Rade on December 07, 2008, 10:17:02 pm
Sad bih ja trebao da se setim gde sam našao podatke o avionima koji se planiraju za ukrcavanje na nosač... :(


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: живац on December 07, 2008, 11:27:21 pm
Не мораш да се присећаш!
Пронашао сам исти текст и заиста пише ЕА-19. Вероватно је грешка. Ценим да су мислили на ЕА-18 као што је поставио  MOTORISTA.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Solaris on September 01, 2016, 05:19:17 pm
PRERANO I PRESKUPO
PLATILI GA 13 MILIJARDI DOLARA Novi američki nosač aviona prepun je grešaka, tvrdi analiza
AUTOR: Ivan Zrinjski  01.09.2016.

Malo tko će osporavati činjenicu da je američka vojska najmoćnija na svijetu, ako ne već po ljudstvu (gdje, jasno prevladava Kina), onda po broju i tehnologiji dostupnog oružja. Budžet Pentagona za ovo godinu iznosi zapanjujućih 597.5 milijardi dolara, što je više nego sljedećih devet zemalja na listi najvećih vojnih budžeta ukupno ima na raspolaganju.

S velikim novcem sve češće dolaze i veliki promašaji, od kojih je najpoznatiji program razvoja multifunkcionalnog borbenog aviona F-35 Lightning u koji je već ulupano preko 400 milijardi dolara iako su u funkciji tek dvije eskadrile, a rezultati s testiranja navodno nisu toliko spektakularni kakvim ih vojska, koja mora opravdati enormni trošak, prikazuje.

No, problemi s novim tehnologijama nisu ograničeni samo na zrak. Krajem ove godine u flotu Američke mornarice trebao je ući novi nosač aviona USS Gerald Ford, prvi iz nove klase koja će po tradiciji dobiti ime prvog broda. Njegov razvoj do sad je koštao 12.9 milijardi dolara, što je za 4 milijarde više (prilagođeno na inflaciju) nego što je koštao USS Nimitz, prvi brod iz klase od 10 nosača aviona koju bi klasa Ford trebala zamijeniti.

USS Gerald Ford otprilike je istih gabarita kao i brodovi prethodne klase (337 metara dužine i 76 visine, što ga čini neznatno većim od Nimitza), ali će imati nešto manju posadu, oko 4660 osoba nasuprot preko 5000 koji se nalaze na sadašnjoj Nimitz klasi. Pogon će osiguravati dva nuklearna reaktora koji će proizvoditi snagu od 300 megavata svaki (tri puta više nego oni na Nimitzu) i osigurati da limit plovidbe bude ograničen tek količinom zaliha (kao što je to inače slučaj s nukleranim pogonom).

Mornarica od novog nosača aviona očekuje znatna poboljšanja i tehnički napredak u odnosu na Nimitz klasu, pa je tako novi brod opremljen modernim AN/SPY-3 AESA radarom i revolucionarnim elektromagnetskim sustavom za lansiranje zrakoplova koji bi u teoriji trebao omogućiti lansiranje 25 % aviona više nego nosači klase Nimitz, uz 25 % manje članova posade. Uostalom, cijeli dizajn broda i novi nuklearni reaktori A1B trebali bi biti znatno poboljšanje u odnosu na dizjan i pogon klase Nimitz.

Iako u teoriji sve ovo zvuči impresivno, USS Gerald Ford već je prekoračio originalno predviđeni datum ulaska u flotu za dvije godine, a budžet je službeno prekoračen za 22 posto, iako neki smatraju da se radi o većem postotku. Konačno, samo tri mjeseca prije nego što će ući u flotu, neovisna analiza programa koju je naručio Pentagon zaključila je da se u projekt krenulo prerano i da mnoge ključne tehnologije nisu do kraja razvijene, što bi moglo oslabiti performanse prvog i drugog broda u klasi (USS John. F. Kennedy)

 - S naknadnom pameću, možemo zaključiti da je bilo pogrešno uključiti u program toliko neprovjerenih tehnologija - rekao je jedan od ljudi koji su provodili nalaizu, Frank Kendall, tajniku mornarice Rayju Mabusu u dopisu koji je prvi objavio Bloomberg.

Naime, pogonski dio broda još uvijek ima problema s glavnom turbinom (a očekuje se da će snažni rekatori u budućnosti pogoniti ne samo brod, nego i oružja poput lasera i novih topova), oprema za uzlijetanje i slijetanje s broda zakazuje mnogo češće nego što se očekivalo, a novi radar nije adekvatno integriran u brodske sustave.

Mornarica, s druge strane, nastoji opravdati trošak i novi dizajn broda:

 - USS Ford, kao i svaki brod koji je prvi u klasi, ima te će i dalje imati mnoge izazove. No, mogućnosti koje ima su potrebne sada i u budućnosti te će mornarica nastaviti s teškim poslom da Ford bude čim prije spreman za ulazak u flotu, s posebnom pažnjom usmjerenom na nove sustave- rekao je glasnogovornik Američke mornarice, zapovjednik Mike Kafka.

http://www.jutarnji.hr/


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Solaris on April 10, 2017, 05:54:12 pm
Objava: 10.4.2017
USS GERALD FORD

Najveći ratni brod svih vremena započeo s testiranjem na moru!

Nakon dugog čekanja novog nosača zrakoplova od 13 milijardi dolara zbog odugovlačenja jer je Američka mornarica morala ispraviti mnoge tehnološke propuste, novi je nosač zaplovio.

Nakon nekoliko godina odgađanja, milijardi dolara te jako puno znoja, novi najveći nosač zrakoplova Gerald R. Ford isplovio je u subotu s više od tisuću američkih mornara te stotinama visokih dužnosnika i radnika iz Mornaričkih nuklearnih reaktora, Zapovjedništva mornaričkih morskih sustava te brodogradilišta Newsport News, piše Navy Times.

Brod je istisnine 100 000 tona te je prebačen u Hampton Roads pa onda i u more kako bi započeo prvi dio pomorskih testiranja.

Nakon dugog čekanja novog nosača zrakoplova od 13 milijardi dolara zbog odugovlačenja jer je Američka mornarica morala ispraviti mnoge tehnološke propuste, novi je nosač zaplovio. Ovo je prvi brod nove klase nosača aviona te posjeduje veliki broj nadogradnji i promjena za razliku klase Nimitz koja se danas najviše koristi u Američkoj mornarici.

Planiranje i izgradnja broda USS Gerald Ford traje već više od desetljeća; prvi je ugovor potpisan u svibnju 2004. godine. Čelik je po prvi puta izrezan u kolovozu 2005. godine, a svečanost polaganja kobilice održana je u studenome 2009. godine. Izgrađen je na velikom doku u Newport Newsu koji možete prihvatiti dva broda njegove veličine. Prvi je puta pušten u more 2013. godine, a krstila ga je Susan Ford, kćer predsjednika Forda 9. studenoga 2013. godine.

Brod se prema prvim predviđanjima trebao pridružiti floti 2014. godine, ali je gradnja usporena zbog velikog broja izazova, ali i velikih problema kao što su problemi s novo dizajniranim nuklearnim reaktorima te električnim instalacijama. Datum dostave broda odgođen je nekoliko puta, a prošle je godine pronađen problem u glavnim turbinama broda, tako da je datum dostave Američkoj mornarici ponovno odgođen.

Više od 900 mornara stiglo je na brod u kolovozu 2015. godine kako bi započeli s vježbama. Brod je trebao početkom 2016. godine biti na moru. Mornari su ostali na brodu unatoč svim probijanjima rokova.

Sean Stackley, danas glavni tajnik Američke mornarice, nedavno je izjavio kako će se prvo testiranje izvesti u ožujku, ali je odgođeno.

Svečanost puštanja u rad, točke kada brod formalno ulazi u službu, očekuje se kasnije ove godine, iako točan datum još nije objavljen.

Prema zakonu, Američka mornarica mora održavati te posjedovati flotu od 11 nosača zrakoplova, ali se iznimka dogodila 2012. godine kako bi Američka mornarica mogla izrezati već stariji nosač zrakoplova Enterprise - prvi nosač na nuklearni pogon. Ironično, Enterprise je i dalje u Newport Newsu, na suhom doku, bez nuklearnog goriva te čeka svoju konačnu sudbinu.

Povijesno gledajući, dolaskom nosača aviona USS Gerald Ford označava se po prvi puta u 42 godine da je Američka mornarica izgradila nosač zrakoplova nove klase. Prošli se puta to dogodilo 1.ožujka 1975. godine, kada je USS Nimitz zaplovio s istog pristaništa. Nakon mjesec dana dostavljen je Američkoj mornarici, a 3. svibnja je i formalno ušao u upotrebu. Danas je Nimitz najstariji nosač zrakoplova u floti, te će najvjerojatnije ostati u službi sve dok USS John F. Kennedy, koji se danas gradi u Newport Newsu, ne pridruži floti.

Najnoviji dokumenti Američke mornarice govore kako će se Kennedy pridružiti floti 2023. godine. Treći brod iste klase, novi Enterprise je također u ranim fazama gradnje.

http://vojnapovijest.vecernji.hr/


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Solaris on April 10, 2017, 05:57:17 pm
Amazing Aerial Video Showing USS Gerald R. Ford (CVN 78) Underway For Sea Trial

https://youtu.be/hzYPiiQRrtw

USS Gerald R. Ford (CVN 78) departs the shipyard.

https://youtu.be/dc_v1ZBUFn0


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: lovac on April 10, 2017, 07:42:44 pm
Koja je ovo grdosija!

Praktični dokaz da je USA još uvek No.1 na svetskim morima.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on April 10, 2017, 07:47:56 pm
Uzbuna!

Umesto dosadašnjih četiri deck edge lifta za avione na brodovima klase CVN 68 Nimitz, ovaj ima samo tri, jedan port i dva starboard! Liftovi mi ne izgledaju povećanih dimenzija, tako da smanjen broj liftova može loše uticati na brzinu manipulacije avionima carrier winga. Ili sam ja ćorav. Bočni otvori hangara su karakteristično ovalni, pa mislim da sam u pravu. Vidim samo tri lifta.

Ameri su veliki majstori gradnje nosača. Boljih i moćnijih nema. Ipak, sadašnji broj pratećih brodova u službi je granično dovoljan za sve formacijske UGNA, sem ako neće smanjiti broj nosača u službi sa 11 na 10.

Takođe, ne može biti tačno da je energetska snaga reaktora od 300MW tri puta veća od one na klasi Nimitz. Nimitz ima 260.000SHP na 4 osovine (191MW continious rating) trajne snage, a energetska / toplotna snaga reaktora mora biti znatno veća od toga, radi dovoljne paroproizvodnosti za turbine i mogućnost njihovog forsiranja minimum za 10% + ogromne potrebe za strujom, sa 100% rezervom za slučaj oštećenja + potrebe aviokatapulta. 300MW mi je ne tri puta veće od Nimitza, nego je malo! Što se tiče trupa i zaštite, tu mislim da nema ništa novo. Veći brodovi bi bili neekonomični i imali bi problem sa dokovanjem, a podvodna zaštita  je pažljivo sprovedena u širini od najmanje 5m na bok, uz korišćenje pancirnih čelika i kevlara.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on April 10, 2017, 08:24:25 pm

Za toliki brod potrebe za strujom 220V, 380V, 60/400/440Hz bi mogle biti minimum 22MW u svakom trenutku(?) Kapaciteti TG moraju imati rezervu najmanje 50%, a verovatnije 100%.  Struju proizvode turbogeneratori. Moraju postojati i havarijski DG, ali oni ne zavise od reaktora. Struju vuku i liftovi. Ne znam kakav im je pogon. Osim osnovnog električnog moraju imati i rezervno snabdevanje (hidraulično)? Sistemi za crpljenje vode iz trupa takođe moraju imati nekoliko MW snage pumpi i kapacitet više hiljada tona vode na sat  Katapulti pri uzletanju aviona daju kratkotrajan, ali značajan rashod pare. Para se ne može skladištiti i čuvati, ona je ili dostupna ili nije. Američki brodograditelji su se žalili da CVN klase Nimitz ne mogu dati projektovanih 33 čvora pri punom opterećenju, jer je postignuta brzina bila ne više od 31,9čv., na mirnom moru i pri borbenom deplasmanu bliskom 100.000t. Ne verujem da su na novoj klasi Ameri pošli na smanjenje projektne brzine. Tome i služi A pogon - da pruži u svakom trenutku onoliko snage koliko je potrebno, u svim uslovima, sem teških havarija ili borbenih oštećenja.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on April 10, 2017, 08:32:30 pm


EMALS sistem elektromagnetskog katapulta nije još u potpunosti razvijen ni zadovoljavajući. Ne mogu znati kakvi su katapulti montirani na ovom brodu.  EMALS bi bili veliko dostignuće, kad bi radili kako treba.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Trifko on April 10, 2017, 08:51:49 pm
Kumbor nisam gledao specifikaciju, al da nisu 2 reaktora od 300MW


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on April 10, 2017, 09:24:26 pm
Kumbor nisam gledao specifikaciju, al da nisu 2 reaktora od 300MW

Sad sam tek proverio. U tekstu koji je postovao Solaris stvarno piše 300MW svaki. Onda je OK.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Solaris on August 01, 2017, 05:40:45 pm
Brod američke mornarice USS Gerald R. Ford prvi je put lansirao i vratio borbeni zrakoplov koristeći elektromagnetski katapult.

Kako piše New Atlas, zrakoplov F/A-18F Super Hornet s pilotom Jamiejem Struckom lansiran je 28. srpnja s ovog broda na nuklearni pogon pomoću EMALS-a (elektromagnetskog lansirnog sustava), a sletio je pomoću sustava AAG.

Nosači zrakoplova zadnjih su 60 godina lansirali zrakoplove koristeći parne katapulte, koji su složeni i zahtijevaju veliku posadu. EMALS je pouzdaniji, jednostavniji za održavanje i ima veći energetski lansirni kapacitet od prijašnjih sustava.

AAG pak zamjenjuje konvencionalni žičani sustav za zaustavljanje zrakoplova, koji se koristi kako bi zrakoplov mogao sletjeti na relativno malu pistu broda. I EMALS i AAG izradila je tvrtka General Atomics.

 www.vecernji.hr

https://youtu.be/ZwgEMTtElSY

https://youtu.be/_fddcXNlxDQ


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: fazan on August 01, 2017, 06:35:08 pm
На другом снимку, око 30. секунде се јасно виде жице приликом заустављања.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on August 01, 2017, 06:39:48 pm
Mislim da se radi samo o savremenijem sistemu zatega i hidrauličkih klipova.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Рашо on August 01, 2017, 06:43:03 pm
Mislim da se radi samo o savremenijem sistemu zatega i hidrauličkih klipova.

Тако је...

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Arresting_Gear


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: fazan on August 01, 2017, 09:24:03 pm
Mislim da se radi samo o savremenijem sistemu zatega i hidrauličkih klipova.

Тако је...

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Arresting_Gear

Поприлично критичан осврт на AAG: https://www.sandiegoreader.com/news/2016/jul/08/ticker-nearly-1-billion-general-atomics-contract


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on August 02, 2017, 06:56:39 am
Razlika između Mk 7 i AAG.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: momo PT61 on May 21, 2018, 02:52:01 am
A cena Geralda skocila na 8.97 $BN-umalo 9 000 000 000 /devet milijardi/zelenih  :krsta  :udri
A i tu nije kraj..................... :pirat



Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on May 21, 2018, 06:42:07 am
A cena Geralda skocila na 8.97 $BN-umalo 9 000 000 000 /devet milijardi/zelenih  :krsta  :udri
A i tu nije kraj..................... :pirat



U videu i drugim vestima pominje se ukupna cena od 13,7Bn$. Za poređenje - cena Nimitza je 1978. obračunata na 1,9Bn$.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on May 21, 2018, 06:45:17 am
A cena Geralda skocila na 8.97 $BN-umalo 9 000 000 000 /devet milijardi/zelenih  :krsta  :udri
A i tu nije kraj..................... :pirat

Da je 9 milijardi oni bi pevali.

Quote

As of 2013, construction costs were estimated at $12.8 billion, 22% over the 2008 budget, plus $4.7 billion in research and development costs. Because of budget difficulties, the Chief of Naval Operations, Admiral Jonathan Greenert, warned there might be a two-year delay beyond 2016 in completing Gerald R. Ford.


Evo ga i izveštaj admirala Grenerta:

[attachment=1]


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Morskoprase on May 21, 2018, 06:56:36 am
Pa pevaju, al  od tuge.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: momo PT61 on May 22, 2018, 03:10:32 am
A negde sam ,ovih dana,procitao da su sklopili ugovor sa nekom privatnom firmom,za $200 miliona za vadjenje sa donjih paluba municiju i rezervno naoruzanje.I odmah postaje jasnije kako se budget naduvava,naduvava,z ne sme da pukne pa ce Kongres ipak platiti i zadnju fakturu pa i ona kolika bila da bi bila :pirat :udri


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on June 03, 2018, 06:34:04 pm
Najskuplji ratni brod na svetu je američki "Džerald Ford", ali još nije operativan i pun je mana
Tanjug   03. jun 2018.

Nosač aviona američke Mornarice "Džerald Ford" je najsavremeniji nosač aviona u američkom arsenalu, a ujedno i najskuplji ratni brod na svetu, košta više od 13 milijardi dolara

https://youtu.be/8hlOP0isK3g

Nosač aviona američke Mornarice "Džerald Ford" je najsavremeniji nosač aviona u američkom arsenalu, a ujedno i najskuplji ratni brod na svetu, košta više od 13 milijardi dolara. "Džerald Ford" se trenutno nalazi u poslednjoj fazi tesitranja, tokom koje će se ispraviti uočeni problemi poput određenih komponenti koje su oštećene tokom testiranja, kao i katapultovi i celične sajle za lansiranje i sletanje aviona. Za njegov dalji razvoj određeno je još 120 miliona dolara, čime je premašena cena koju je odredio američki Kongres za njegov razvoj od 12,9 milijardi dolara. Noviteti na brodu su nove i naprednije dizalice za podizanje bombi na palubu nosača aviona, koje će, kako navodi Si-En-En (CNN), ubrzati proces kačenja bombi na avione. Problemi oko elektromagnetnog katapulta za lansiranje aviona sa palube nastali su 2015. godine.

Ovogodišnji izveštaj Pentagona ukazuje na to da nosač aviona ima značajne probleme i sa radarom, zbog čega je osetljiviji na napade i ograničen tokom rutinskih operacija, prenosi hrvatski "Ekspres". Od sitnijih problema, izveštaj ukazuje na manjak kabinskog prostora za posadu. "Džeralda Forda" očekuje još jedno testiranje na moru sredinom jula, koje će se obaviti u cilju utvrđivanja spremnosti nosača aviona nakon redovnog servisa. Pre nego što bude postavljen na svoj prvi borbeni zadatak, nosač aviona će morati da prođe i kroz test koji će pokazati kako se nosi sa eksplozijama u neposrednoj blizini trupa broda. Najnoviji nosač aviona može da se pohvali i time da je prvi novi dizajn ovakvog broda u poslednjih 40 godina. "Džerald Ford" dugačak je 335 metara, a težak više od 100.000 tona. Prema zvaničnim podacima američke Mornarice, nosača viona naoružan je sa četiri raketna sistema odbrane, dva radarski navođena topa kalibra 20 milimetara, kao i sa četiri mitraljeza kalibra 12,7 milimetara. Na brodu ima mesta za više od 2.600 članova posade i 75 aviona. Njegova prva borbena dejstva očekuju se 2020. godine.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Рашо on June 03, 2018, 09:14:36 pm
Najskuplji ratni brod na svetu je američki "Džerald Ford", ali još nije operativan i pun je mana

Ех, новинари... Са њим ће бити све сасвим у реду док уђе у оперативну употребу. Мало ли су их Американци направили. Колико искуство имају, мислим да би могли и жмурећи саставити носач авиона...

Али цијена... па то није нормално... катастрофа...


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: torpedo011 on June 04, 2018, 02:51:57 pm
Quote
Njegova prva borbena dejstva očekuju se 2020. godine.

Откуд новинар Танјуга зна да ће 2020 бити неки рат. :troll:


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on December 12, 2018, 03:47:21 pm
Malo fotki.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on December 12, 2018, 05:20:13 pm


Naravno da je osnovni cilj UGNA ne dopustiti da bilo šta priđe NA na domet sigurnog pogotka, ali gledajući podvodni deo broda, ni spoljne osovine nemaju "gaće" (skegs), pa mi se čini da se lako mogu oštetiti. Inače, bez obzira na probleme uobičajene za prvi brod nove klase Amerikanci su najveći majstori nosača, pa ni Ford ne može biti loš, nikako.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: lovac on December 17, 2018, 06:25:04 pm
Koja je svrha ovih ''navlaka'' na propelerima?


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Solaris on December 17, 2018, 06:29:26 pm
Vjerovatno maskirovka. Da se sakrije zvučna slika.

poz.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on December 17, 2018, 06:51:54 pm


Dok se ne javi neko od pomoraca-inženjera da potvrdi ili dopuni, ja sam uveren da su navlake na propelerima samo za potrebe dokovanja. Štite rubove listova propelera od manjih oštećenja u doku. Ako je brod u vožnji, naročito brz brod kao što je NA, onda propeleri moraju biti glatki, praktično otpolirani radi što manjeg otpora vode i što veće efikasnosti. Za maskiranje šuma propelera koristi se u USN već tridesetak godina uređaj Prairie Masker koji podvodi mlaz vazdušnih mehurića ili nešto slično na plohe propelera i u njihovu struju, čime smanjuje / izobličava kavitaciju, vibracije i hidrodinamički šum i radi svašta još nešto što ja ne razumem!!!

Sličan uređaj, nepoznatog naziva i karaktelekretenistika imali su i imaju Sovjeti / Rusi.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Solaris on December 17, 2018, 09:15:22 pm
Ok, krivo shvaćeno.
Mislio sam da te navlake sakrivaju propeler od pogleda, kamera.
Na osnovi izgleda se može konstruirati zvučna slika.

poz.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: momo PT61 on December 18, 2018, 09:22:51 pm
Zar samo par vijaka  na mrgu od  broda  od 100 000 tona!Iako kad usporedite siluetu radnika sa  veličinom elisa vidi se o kojoj veličini se zpravo radi :pirat
I na kraju da priznam  da nisan niki  stručnjak o vijaka kako nebiste se smijali ako sam lupija koju zelenu :rtfm :marinero :udri


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on December 18, 2018, 10:06:55 pm
Zar samo par vijaka  na mrgu od  broda  od 100 000 tona!Iako kad usporedite siluetu radnika sa  veličinom elisa vidi se o kojoj veličini se zpravo radi :pirat
I na kraju da priznam  da nisan niki  stručnjak o vijaka kako nebiste se smijali ako sam lupija koju zelenu :rtfm :marinero :udri

Brod ima četiri osovine!


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: lovac on December 19, 2018, 08:05:39 pm
Nema zakretne listove elisa - znači, klasika!


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on December 19, 2018, 08:29:33 pm
Sve četiri stoj! Nalivo sasvim, prva i druga krmom polagano, treća i četvrta napred polagano! ;D


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on December 19, 2018, 09:13:08 pm
Nema zakretne listove elisa - znači, klasika!

Zakretne... misliš prekretne!?. Constant pitch vs variable pitch!?


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on December 20, 2018, 06:36:00 am
Valjda su propeleri zakretni, a motori prekretni.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on August 01, 2019, 05:39:05 am
Imaju najskuplji vojni brod ikada, a ne mogu da ga naoružaju
I.Z.K.  31.07.2019.

Samo dva od 11 liftova, potrebnih da podignu municiju na palubu američkog ratnog broda, 13 milijardi dolara vrednog novog nosača aviona, instalirana su do sada, izjavio je veteran mornarice koji služi u ključnom odboru Doma predstavnika američkog Kongresa.

- Ne vidim kraj trenutno na vidiku - rekla je Ilejn Lurija, predstavnica iz Virdžinije, govoreći o nabavci svih liftova neophodnih za brod "USS Džerald. R. Ford", najskuplji ratni brod ikada. Brod je trebalo još u maju 2017. godine da bude isporučen vojsci sa sve naprednim dizačima oružja, koji se pomeraju magnetima, a ne kablovima. To je još jedan neuspeh za kompaniju" Huntington Ingalls Industries Inc", ali i za američku mornaricu, koja je u decembru saopštila da planira da dovrši instalaciju i testiranje svih 11 liftova ovog meseca, piše "Bloomberg". Umesto toga, faze provera i testiranja je produžena do okrobra i plovilo neće imati instalirane sve liftove, što znači da će biti mnogo manje funkcionalan.

- U suštini, brod ne može da bude raspoređen. On ne može da nosi municiju - rekla je Lurija. Pre njenim rečima, američka mornarica i kompanija "Huntington Ingalls" pokušavaju da reše i nove probleme sa vratima i osovinama liftova koji nisu urađeni po zahtevanim specifikacijama. Državni sekretar za mornaricu Ričard Spenser, koji trenutno obavlja dužnost zamenika ministra odbrane, rekao je u januaru da je rekao predsedniku Donaldu Trampu da ga otpusti ako služba ne uspe da popravi liftove za oružje do jula. Umesto toga, Tramp je 22. jula pohvalio brod i nazvao ga fenomenalnim. Liftovi za oružje dizajnirani su tako da posada nosača može da prenosi čak 12 tona težine, brzinom od oko 50 metara po minutu, što je porast od oko pet tona brznimo od 35 metara u minuti kolike su mogućnosti bile nosača klase "Nimitz".

Liftovi nisu jedini problem u vezi sa ovim brodom. On je već imao problema sa dva osnovna sistema - elektromagnetnim sistemom za pokretanje letelica i mehanizmom za zaustavljanje kako bi ih uhvatio kada slete. Predsedavajući Odbora za oružane snage Senata Džejms Inhof rekao je da će ispitivati viceadmirala Majkla Gildeja, Trampovog kandidata za šefa mornaričkih operacija, o napretku broda tokom saslušanja. Inhof je rekao da se brine da je mornarica loše snabdevena u ključnim oblastima.

- USS Džerald R. Ford je najbolji primer toga - dostavljen je skoro dve godine kasnije, milijarde su premašile budžet, a devet od 11 liftova za oružje i dalje ne rade, dok troškovi rastu - rekao je on.

Izvor: www.blic.rs


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Bozo13 on August 01, 2019, 07:32:04 pm
vojnički Murphy-jev zakon:

Never forget that your weapon was made by the lowest bidder.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on August 06, 2019, 06:27:34 am
Jedna s krme.

[attachment=1]


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on January 26, 2020, 06:14:57 pm
https://youtu.be/CmR_XKZsLPs


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on May 18, 2020, 12:39:54 pm


Quote
USS Gerald R. Ford is the lead ship of her class of United States Navy aircraft carriers. The ship is named after the 38th President of the United States, Gerald Ford, whose World War II naval service included combat duty aboard the light aircraft carrier Monterey in the Pacific Theater.



https://youtu.be/8Ozg0FsMFt8


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on May 20, 2020, 08:27:56 am


Quote
USS Gerald R. Ford (CVN-78) hosts Training Air Wing's 1 and 2 for carrier qualifications. Ford is underway in the Atlantic Ocean conducting carrier qualifications.



https://youtu.be/UDDD5gzplno


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on June 28, 2020, 12:14:52 pm



https://youtu.be/vDheQPhI0Fo


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on August 07, 2020, 06:15:02 am
„Džon Kenedi“ skup i za Ameriku
Novosti online četvrtak, 06. 08. 2020.

ZA izgradnju novog nosača aviona „Džon Kenedi“ biće malo i 11,4 milijardi dolara, piše „Blumberg“.

Pentagon će najverovatnije morati da ubeđuje Vladu da izdvoji dodatna sredstva za projekat. Američka Ratna mornarica je obećala da više neće dozvoliti prekoračenje budžeta, nakon što je za nosač aviona „Džerald Ford“ bilo izdvojeno rekordnih 13,3 milijardi dolara. Izvesno je i da će cena i drugog broda — „Džon Kenedi“ — biti velika, piše „Blumberg“. U međuvremenu se povećala i cena za projektovanje i izgradnju za 3,58 milijardi dolara, za koju je zadužena kompanija „Huntington Ingalls Industries“. Što je za 7 procenata više u odnosu na ugovor koji je potpisan 2015. godine. Troškovi na ukupnu izgradnju broda mogu prestići cifru koju je ustanovio Kongres — 11,4 milijarde dolara. Problem je delimično i u niskoj produktivnosti proizvođača.

Povećanje rashoda se objašnjava povećanjem borbenih mogućnosti broda i pokušajem da se izbegnu problemi na koje su naišli tokom ispitivanja broda „Džerald Ford“. Dodatna sredstva su potrebna kako bi se ispunio zadatak Kongresa, da se do 2025. godine na brodu „Džon Kenedi“ mogu smestiti lovci F-35, rekao je predstavnik američke Ratne mornarice Deni Ernandez. „Džon Kenedi“ će biti završen najverovatnije 2024. godine. Međutim, upozoravaju da „ako troškovi ostanu na ovom nivou, budžet će biti potrošen pre finalne izrade nosača aviona“. Ministarstvo odbrane će, možda, pokušati da ubedi vlast da povećaju budžet za postavljanje reaktora, spasilačkih i radarskih sistema na brodu.

Ranije je cena „Džeralda Forda“ naglo porasla zbog tehničkih problema sa borbenim sistemima. Troškovi su se od 2008. godine povećali za 2,8 milijardi dolara, zbog čega je Kongres bio veoma nezadovoljan. Ratna vojna mornarica Amerike mora da zadrži podršku vlade i društva ako želi da dobije novac i da dostigne cilj od 355 brodova u floti, trenutno imaju 330 brodova, zaključuje „Blumberg“.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on August 07, 2020, 06:58:52 am

330 brodova na spisku USN. Gde je onaj plan o "600 ship navy" iz 1990.? Nosači su veoma skup igračke, ali 13,3 Bn$ a da to još uvek nije kraj... mnogo je, mnogo.


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on May 14, 2021, 06:46:20 am


Mediji: Amerika priprema novi nosač aviona za rat protiv Rusije i Kine


Američki časopis „Nešenal interest“ objavio je članak u kojem je objašnjeno kako SAD pripremaju novi nosač aviona klase „Džerald Ford“ za rat protiv Rusije i Kine.

Konstruktori broda ulažu velike napore kako bi savremeni nosači aviona bili u stanju da odbiju napad protivnika koji poseduje oružje nove generacije, navedeno je u članku.

Autor članka Kris Ozborn navodi kako SAD pripremaju novi nosač aviona za rat protiv Rusije i Kine.

Tokom završnih testova koji su se odvijali tokom 18 meseci, posada „Džeralda Fora“ imala je zadatak da odbije napad dronova, manjih brodova, kao i da odbije raketne udare i druge vrste pretnji koje bi mogle da dođu od velikih sila, kaže Ozborn.

Takve obuke omogućavaju značajno poboljšanje naoružanja nosača aviona, ističe autor.

„Nosači aviona budućnosti ne bi trebalo samo da obezbede podršku za vojne operacije iz vazduha, u kojima SAD dominiraju na moru i na nebu. Neophodno je usavršiti ih na taj način da sami nosači aviona mogu da se štite od protivničkih napada sa visokotehnološkim sistemima naoružanja“, istakao je on.

Zaključak autora je da savremeni pristup ratne mornarice SAD prema modernizaciji nosača aviona klase „Džerald Ford“ pokazuje da američke snage planiraju da modernizuju takve brodove za direktne borbene operacije na moru.


Ranjivost američkih nosača raketa na ruske rakete

S druge strane, vojni eksperti su više puta primetili ranjivost američkih nosača raketa na najnovije ruske rakete.

S tim u vezi, doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov je ranije podsetio da Moskva poseduje obalske sisteme „Kalibar“ i „Oniks“, čiji je domet gađanja oko 300 kilometara. Pored toga, Rusija ima hiperzvučne rakete „Cirkon“ koje u stanju da pogode metu na rastojanju do 1000 kilometara.

Kako bi izveo napad na važne objekte u dubini Rusije, američki nosač aviona bi trebalo da se približi ruskoj obali na rastojanju 450-500 kilometara. U tom slučaju brod će se naći u zoni dometa ruskih raketa i biće uništen, smatraju eksperti.

Još jedan efikasan način za uništavanje nosača aviona protivnika je raketa Iks-32 kojom će biti opremljen modernizovani bombarder Tu-22M3M. Verovatnoća da će savremena sredstva PVO grupa nosača aviona presresti najnovije rusko oružje je mala, zaključuju stručnjaci.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202105131125349843-kako-amerika-priprema-novi-nosac-aviona-za-rat-protiv-rusije-i-kine/)


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on June 20, 2021, 07:26:06 pm
Testiranje nosača na podvodnu eksploziju.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on June 20, 2021, 07:29:00 pm
[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on June 20, 2021, 07:30:03 pm
I video snimak iz više uglova:

https://youtu.be/HoIy_let3Lw


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on June 21, 2021, 01:23:21 pm
Amerikanci su zaboravili da saopšte jedan "mali detalj"
IZVOR: SPUTNJIK PONEDELJAK, 21.06.2021.

Američka ratna mornarica, koja je detonirala skoro 20 tona eksploziva u blizini nosača aviona "Džerald R. Ford" jedan detalj o tom brodu nije objavila.

Kako navodi Sputnjik, brojne karakteristike i mane američkog ratnog broda, vrednog oko 13 milijardi dolara, već su poznate, ali jedna "sitnica" nije objavljena, osim one da taj brod ima u pogonu i dva nuklearna reaktora - brod je bio neispravan. "Džerald R. Ford" otprilike je istih gabarita kao i nosači aviona prethodne klase "Nimic" (333 metra dužine, 76 metara visine i istisnine od 100.000 tona), ali ima manji broj posade i vojnog osoblja zaduženog za borbene avione – 4.660 osoba nasuprot maksimalno 5.600, koliko se može nalaziti na nosaču klase "Nimic". Pogon ima dva nuklearna reaktora koji proizvode snagu od 300 megavata svaki (tri puta više nego oni na "Nimicu") i omogućuju da limit plovidbe bude ograničen količinom zaliha, objavio je ranije list "Popular mekaniks". Brzina ovog ratnog broda veća je od 30 čvorova (56 kilometara na čas), ali njegova maksimalna brzina je strogo čuvana tajna. Brod ima kapacitet za primanje do 75 aviona i helikoptera koji će svoje misije obavljati s njegove palube. Među njima će biti 44 borbena aviona, najčešće F/A-18 E/F "super hornets", ali i novi borbeni aviona pete generacije F-35C i drugi, preneo je "Jutarnji list".

Početkom godine "Blumberg" je objavio da su sistemi za sletanje i poletanje na američkom nosaču aviona "Džerald R. Ford" i dalje nestabilni i nekoliko puta su zakazali za više od tri godine od kada je brod isporučen.

"Mala ili nepoznata pouzdanost novih sistema koji su ključni za letačke operacije, uključujući i elektromagnetni sistem za lansiranje vredan 3,5 milijardi dolara kao i druga oprema mogu negativno da utiču na stabilnost nosača aviona", rekao je šef test programa Robert Behler. Pre dve godine brod se pokvario tokom morskih ispitivanja. Američki pomorski institut tada je naveo da je kvar pronađen u radu parnih turbina broda, nakon čega je vraćen u brodogradilište. Takođe je saopšteno da brod ima problema sa liftovima za naoružanje, što je tada zabrinulo pomorske zvaničnike. I raniji problemi u vezi sa tim brodom privukli su pažnju bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, koji je rekao da su sistemi na aktuelnim nosačima aviona veoma pouzdani, dok za elektromagnetne "morate da budete Ajnštajn da bi radili kako treba".

Inače, američki časopis „Nešenal interest“ nedavno je objavio da pripremaju novi nosač aviona klase "Džerald Ford" za rat protiv Rusije i Kine. Konstruktori broda ulažu velike napore kako bi savremeni nosači aviona bili u stanju da odbiju napad protivnika koji poseduje oružje nove generacije, navedeno je u članku. Nakon testiranja, nosač aviona vraća se u bazu kako bi se nastavila njegova dalja modernizacija i obavile popravke. Ovakav test poslednji put je izveden pre 34 godine na američkom nosaču aviona "Teodor Ruzvelt", navode američki mediji.

Najnoviji američki nosač aviona "Džerald R. Ford" počeo je da se gradi 2009. godine i predat je američkoj floti 2017. godine. Pentagon planira da napravi od deset do 12 brodova klase "Ford".

Izvor: www.b92.net


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: lovac on June 21, 2021, 08:40:24 pm
Nije mi jasno koja svrha ove prezentacije?

Jedino, da se pobije ogromna količina ribe ...  :zid :zid :zid
Biće pravili su veliku feštu, pa im je trebalo sveže ribe na trpezi, pa su smislili način kako da je ulove?  :angel:


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on June 25, 2021, 07:38:08 am


Quote
US Navy aircraft carrier USS Gerald R. Ford successfully completed Full Ship Shock Trials

According to information published by the U.S. Navy on June 18, 2021, the latest generation of U.S. Navy aircraft carrier USS Gerald R. Ford (CVN 78) successfully completed the first scheduled explosive event as part of Full Ship Shock Trials (FSST).



https://youtu.be/ruDa5JPwBuM


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on July 17, 2021, 09:58:13 am


Nova „šok proba“: Američka mornarica izazvala zemljotres kod Floride


Američka mornarica ponovo je izazvala zemljotres kod obale Floride u okviru još jednog ispitivanja izdržljivosti 13 milijardi dolara vrednog nosača aviona „Džerald R. Ford“.

Američki Centar za geološka ispitivanja registrovao je potres od 3,9 stepeni.

Zemljotres iste jačine zabeležen je i prošlog meseca prilikom prvog testiranja kada je aktivirano nekoliko hiljada tona eksploziva.

U pitanju je druga „šok proba“ od planirane tri. Američka mornarica je na društvenim mrežama objavila snimak prve eksplozije, ali o drugoj nije iznela više detalja.


https://twitter.com/i/status/1406601477435576321


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20210717/nova-sok-proba-americka-mornarica-izazvala-zemljotres-kod-floride-1127487085.html)


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: kumbor on July 17, 2021, 02:30:19 pm
Nije mi jasno koja svrha ove prezentacije?

Jedino, da se pobije ogromna količina ribe ...  :zid :zid :zid
Biće pravili su veliku feštu, pa im je trebalo sveže ribe na trpezi, pa su smislili način kako da je ulove?  :angel:

Svakako je neophodno proveriti otpornost podvodne zaštite trupa NA. Naravno da se to radi sa bezbedne udaljenosti, jer je stvarna otpornost sigurno proverena na probnom odseku tokom projektovanja. Nosač mora biti sposoban da izdrži najmanje 5-6 pogodaka torpeda ili mina sa 500kg torpexa svaka, što odgovara otprilike 750kg TNT. Ameri ne bi bili Ameri da ne prave od toga predstavu za javnost - najbolji smo najbolji, a drugi neka puše!


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on August 10, 2021, 05:19:00 pm


Quote
Aircraft carrier USS Gerald R. Ford completes shock trials

The US Navy performed the final shock trial of its newest aircarft carrier USS Gerald R. Ford with an underwater blast off the coast of Florida.



https://youtu.be/U4me3WdTkeM


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on September 19, 2021, 08:47:19 am
https://youtu.be/l4nfjPLkRXo


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: Dreadnought on December 05, 2021, 07:37:32 am


Šta se dešava s ponosom Ratne mornarice SAD: Američki „plutajući aerodrom“ prate pehovi


Aktivno uključenje u oružane snage SAD nosača aviona klase „Džerald Ford“ ponovo bi moglo da bude odloženo na neodređeno vreme. Plutajući aerodrom je formalno deo flote, ali još uvek nije u stanju da izvršava borbene operacije.

Da bi se ovaj projekat priveo kraju nema dovoljno delova pa će morati da se skinu s nekih drugih brodova. Šta se dešava sa ponosom američke ratne mornarice?


Pehovi i nedostatak delova za „plutajući aerodrom“

Pandemija kovida je značajno uticala na američku industriju brodogradnje: nivo proizvodnje je opao, a lanci snabdevanja su poljuljani. Vašington priznaje da konstruktori broda nisu na vreme obezbedili komponente za nosač aviona „Džerald Ford“ koji je vodeći u seriji ratnih brodova, piše komentator RIA Novosti Andrej Koc.

Prema planovima, trebalo bi da bude uveliko gotov za bojevo dežurstvo sledeće godine, ali zbog oskudice u vremenu moraju se preduzeti ekstremne mere.

„Zbog nedostatka delova neophodnih za dovršavanje „Džeralda Forda“ morali smo da ih pozajmimo od drugog projekta nosača aviona „Džona Kenedija“. Radi se o kontrolorima motora, izvorima napajanja, malim pumpama, krajnjim prekidačima i nizu drugih delova“, izjavio je portparol Ratne mornarice SAD Klej Dos.

On je naglasio da je „tehnički kanibalizam“ doduše iznuđena, ali prilično rasprostranjena mera u vojnoj industriji. Prema njegovim rečima, kada se izgradnja novih brodova savlada u potpunosti, tada će se srediti i proizvodnja rezervnih delova u potrebnim količinama. Vojno-pomorske snage tvrde da bez obzira na „donaciju“ od nosača aviona CVN-79, „Ford“ će do 2024. godine biti isporučen floti.

Međutim, mogu se pojaviti i druge komplikacije. Supernosač aviona je izuzetno „zahtevno dete“ za američku industriju.


Problemima nema kraja

„Džerald Ford“ je razvijen sredinom 1990-ih kako bi zamenio prvi nosač aviona na nuklearni pogon - američki „Enterprajz“, koji je u vojnoj službi od 1960-ih. Novi „plutajući aerodrom“ počeo je da se gradi 2005. godine, a porinut je u jesen 2013. godine. Ovo je najveći ratni brod na svetu sa deplasmanom većim od 100 hiljada tona.

Njegova dužina je 337 metara, širina 78, a visina 76. Kao pogon ima dva nuklearna reaktora koji proizvode snagu do 700 megavata. Brzina ovog ratnog broda veća je od 30 čvorova (56 kilometara na čas). Autonomija plovidbe je neograničena, samo je potrebno jednom u tri meseca da se obezbede prehrambeni proizvodi za potrebe vojske.

U avionskom sektoru ratnog broda nalazi se stotinak borbenih aviona. Među njima su lovci F/A-18E/F „Super Hornets“, stelt avioni F-35C, avioni za elektronsko protivdejstvo EA-18G „Grouler“, izviđački avioni E-2D „Hokaj“ i transporentni S-2 „Grejhaund“.

Takođe, nosač aviona još može ukrcati helikoptere tipa MH-60R/S i bespilotne letelice. Broj posade i vojnog osoblja predviđen je za više od 4,5 hiljada ljudi, iako su se projektanti trudili da sve maksimalno automatizuju. Brod je trebalo da bude pušten u rad 2016.godine.

Početkom godine „Blumberg“ objavio da se brod pokvario tokom testiranja na moru i pre nego što je porinut, otkriveni su kvarovi koji se mogu otkloniti samo modernizovanjem. Veliko razočaranje su elektromagnetni aerofinišeri koji bi trebalo da prime 1.600 aviona, a u praksi se pokazalo da mogu samo dvadeset pet, dok je elektromagnetni katapult umesto četiri hiljade poletanja obezbedio samo četiri stotine.


Laka meta za hipersonične rakete

Komisija Pentagona nije bila zadovoljna ni liftovima za avione. Otkriveni su kvarovi koji bi mogli negativno da utiču na sve sisteme broda. Problem još uvek nije rešen– od 11 uređaja samo dva normalno funkcionišu. Radarske stanice izgrađene specijalno za nove nosače aviona nisu prošle preliminarne testove.

Ipak, 8. aprila 2017.godine „Džerald Ford” je porinut, a 31. maja je isporučen mornarici. Međutim, tokom plovidbe brzo su se pokvarili ležajevi osovina propelera. U roku od mesec dana brod je popravljen, a zatim, 2018. godine, tokom testiranja na moru pojavili su se kvarovi u pogonskom mehanizmu. Nakon toga, ratni brod je vraćen u bazu. Kako navode američke vojno-pomorske snage, postoje poteškoće u pretvaranju energije generisane nuklearnim reaktorima u rotaciji propelera.

Godinu dana kasnije, ponovo je završio u brodogradilištu zbog kvarova u pogonskom mehanizmu. Naravno, novi brodovi se često susreću sa „dečjim bolestima“, ali izgleda da „Forda“ prati nesreća. Osim toga, zbog brojnih kvarova, njegov trošak je porastao sa 10,5 na 13 milijardi dolara – ova suma je izuzetno ozbiljna čak i za američki odbrambeni budžet. U Vašingtonu su počeli da sumnjaju: da li su veliki i skupi brodovi zaista potrebni?

Pored toga, smatra se da su oni laka meta za najnovije hipersonične rakete.

Ruska flota će 2022. godine dobiti perspektivni kompleks „Cirkon“.

Domet rakete će nadmašiti radijus američkih nosača aviona, a brzina od devet maha činiće je neranjivom za brodske sisteme PVO. Američki analitičari su priznali: „Cirkon“ će napraviti rupe u bilo kom brodu američke mornarice.

Ruski vojni ekspert, general-major u rezervi Vladimir Bogatirjev upozorava da ovo oružje može pogoditi bilo koji cilj sa bilo kog mesta u svetskom okeanu.

„Istovremeno, praktično je nemoguće odbiti napad, s obzirom na hipersoničnu brzinu rakete i mogućnost manevrisanja prilikom približavanja cilju. Pojava „Cirkona“ učinila je da svaki sistem odbrane od raketa bude beskoristan, a naši takozvani „partneri“ to znaju i plaše se“.

Inače, prema medijskim navodima, počela je serijska proizvodnja protivbrodskih „Cirkona“ za brodove i podmornice.


izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/20211205/sta-se-desava-s-ponosom-ratne-mornarice-sad-americki-plutajuci-aerodrom-prate-pehovi-1132194516.html)


Title: Re: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21
Post by: MOTORISTA on January 26, 2022, 11:22:37 am
Fijasko američke mornarice – ne može da odbrani ni sam sebe
IZVOR: B92, JUTARNJI LIST SREDA, 26.01.2022.

Najskuplji ratni brod američke mornarice, nosač aviona Gerald R. Ford, još nije pokazao da se može efikasno" odbraniti od projektila.

To stoji u novom izveštaju Pentagona za testiranje. Nosač aviona je vredan 13 milijardi dolara.

'Šareni' učinci presretača projektila, radara i sistema za distribuciju podataka na testiranom brodu ograničili su sposobnost uništavanja modela nadolazećeg oružja, iako su senzorski sistemi "na zadovoljavajući način detektovalii, pratili i pogađali ciljeve", prema izveštaju koji je Bloomberg News, kako se navodi, dobio pre njegove objave, prenosi The Telegraph. Prema izveštaju na pet stranica, nosač koji je izgradila kompanija Huntington Ingalls Industries Inc. još uvek je opterećen "niskom ili nepoznatom pouzdanošću" svojih sistema za lansiranje i povratak aviona. A nedavni šok-testovi za procenu ranjivosti ključnih sistema "utvrdili su više nedostataka u dizajnu, koji prethodno nisu otkriveni", navela je Pentagonova kancelarija za testiranje. U izveštaju se navodi da je mornarica već identifikovala nekoliko mogućnosti za poboljšanje nove klase nosača aviona po pitanju "podvodnih pretnji".

'Opada rizik'

Nedostaci koji uporno 'iskaču' potkopavaju nade mornarice da će uspeti Gerald R. Ford da se prikaže kao prvi u novoj klasi nosača na nuklearni pogon koji mogu povećati američku moć na globalnom nivou i koji su borbeno sposobniji, pouzdaniji i ekonomski pristupačniji od klase Nimitz, koju bi trebalo da zamene. Najnovija procena znači i nova pitanja za službenike Pentagona i zastupnike o tome u kojoj će meri mornarica pokazati poboljšanja pre nego što Ford bude raspoređen sredinom sptembra na svoju prvu patrolu sa avionima i pratećim plovilima. U izveštaju, koje sadrži i "kontrolisane neklasifikovane" informacije i koji su prosleđeni mornarici, utvrđeno je kako je u ovom trenutku moguća "samo ograničena procena" učinka borbenog sistema. Navodi se da Nikolas Guertin, novi šef kancelarije za testiranje, planira da pošalje Kongresu privremen izveštaj o Fordovim sposobnostima samoobrane do 30. septembra.

Zapovedništvo mornaričkih sistema na moru u saopštenju je pozdravilo što je dobilo priliku da pregleda izveštaj i da svoje komentare na nacrt procene. "Uopšteno", navodi se, nedavna testiranja nosača nakon isporuke "ukazuju da opada rizik uticaja pouzdanosti sistema na ispunjavanje misije". Nalaženje odgovora na pitanja koja izazivaju zabrinutost u vezi da Fordovim obrambenim sistemima - s njegovim dvopojasnim radarom, usaglašavanjem podataka i drugim naprednim sposobnostima - postaje još hitnije budući da Kina povećava svoje flote patrolnih brodova, fregata, krstarica i konvencionalnih podmornica s naprednim protivbrodskim krstarećim projektilima.

Kvarovi topničkog sistema

Tri dosadašnja mornarička testiranja Fordovog sistema samoobrane na specijaliziranom brodu dizajniranom za procenu tih performansi, "nisu prikladni za procenu sposobnosti borbenog sistema protiv nadzvučnih protivbrodskih krstarećih projektila i podzvučnih manevarskih projektila, a nisu planirani budući testovi protiv pretnji, koji bi mogli da pružie dodatne podatke”, navodi kancelarija za testiranje. Deo brodskog topničkog sistema, navela je kancelarija za testiranje, imao je brojne kvarove vezane uzza pouzdanost, koji su u nekoliko slučajeva sprečili sistem da izvrši misiju. Nakon niza dodatnih evaluacija i uvežbavanja Fordovih vazdušnih snaga, plan je da nosač krene u više operacija s većim brojem saveznika do kraja leta, rekao je novinarima kontraadmiral Džejms Dovnej, izvršni oficir programa mornarice za nosače aviona.

Dovnej kaže kako je mornarica sigurna u borbene sisteme broda, testovi na moru su provedeni i procenjeni i dodeljen je sertifikat što se tiče područja borbenih sistema. Kancelarija za testiranje, naveo je da Ford, verojatno neće postići svoj cilj u odnosu na broj naleta koje može izvesti u od 24 sata, zaključivši da je "temeljen na nerealnim pretpostavkama".

Ne radi ni elektromagnetski katapult

Takođe je rečeno da je tokom 8.157 poletanja i povrataka aviona tokom prošle godine, novi elektromagnetski sistem katapulta na nosaču, koji je izradio General Atomics, pokazao pouzdanost na 272 lansiranja, odnosno znatno ispod potrebnih 4.166. Takođe, njegov sistem za zaustavljanje aviona nakon sletanja, pokazao je stopu pouzdanosti na 41 sletanju, što je "znatno ispod zahteva od 16.500", navela je kancelarija za testiranje. Zapovedništvo mornaričkih sistema na moru izjavilo je da je tokom Fordovog nedavnog boravka na moru, nosač aviona dovršio sva potrebna testiranja, obavio posao pre plana, poboljšao pouzdanost sistema za nove tehnologije, a služio je kao platforma za sprovođenje kvalifikovanja pilota na nosaču aviona na Istočnoj obali za više od 400 novokvalifikovanih i prekvalifikovanih pilota.

Više od 8.100 operacija lansiranja i sletanja, saopštilo je zapovedništvo, ističu sve veće sposobnosti Forda i pružaju sve veće poverenje u to da će potpuno obučena posada Forda i zračne snage na njemu postići potrebnu stopu proizvodnje letova.

Izvor: www.b92.net