PALUBA

Vojna istorija => Tvrđave => Topic started by: Dreadnought on September 27, 2018, 02:16:59 pm

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: Dreadnought on September 27, 2018, 02:16:59 pm

Berkasovo (Castrum Berekszo)


Castrum Berekszo identičan je sa nazivom savremenog mesta u Sremu, pored koga se nalaze tragovi utvrđenog grada, u narodu poznatog kao Despotovac.

Svoj narodni naziv Despotovac dobio na osnovu činjenice da se 1496. godine nalazio u posedu poslednjeg srpskog despota Jovana (1496-1502). Ne zna se kada je utvrda podignuta, ali je poznato da su je Osmanlije osvojile 1526. godine.


[attachment=1]

Nismo na žalost u mogućnosti išta određenije da kažemo za Despotovac, kraj Berkasova od koga su očuvani samo zemljani radovi, i to dve nepravilne, približno polukružne zaravni, opkoljene dubokim rovom, a južna i zemljanim bedemom, koji je i sam sa jugozapadne strane bio zaštićen rovom. Pored toga još jedan bedem štiti i severnu zaravan sa istočne strane. Mada se u okolini nalaze otpaci opeka, -debljine 6,5 do 7 cm.-nije sigurno da li su postojali ovde ikada i gradski zidovi, ili su zemljani bedemi bili utvrđeni samo palisadama.

O nastanku Berkasova ne može se pouzdano reći. Zna se da se od 1474. nalazila u posedu despota Vuka Grgurevića a potom i njegovih sinovaca poslednjih Brankovića, Đorđa (monah Maksim) i Jovana.


[attachment=2]

Po nekim izvorima, ono što je preostalo od utvrđenja razgrađivano je i prodavano od strane lokalnih meštana po odobrenju austrijske carevine. Kada je čuveni naučnik i avanturista grof Luiđi Marsilji (Luigi Ferdinando Marsigli) putovao kroz ove krajeve naišao je na ostatke utvrde i na osnovu njih napravio tlocrt.

Utvrđenje je podignuto na oniskoj, delimično veštačkoj uzvišici, koja je sa jedne strane okrenuta dolini, a sa desne se oslanja na talasastu zaravan. Svaki jači napad mogao je da nanese ozbiljne štete gradu. Berkasovo su razorili Turci.

Danas se vide samo zemljani radovi, i to dve nepravilne, približno polukružne zaravni opkoljene dubokim rovom, a južna i zemljanim bedemom (koji je i sam sa jugozapadne strane zaštićen podom). Pored toga još jedan bedem štiti njenu severnu zaravan sa njene istočne strane.

U okolini se nalaze otpaci opeke, debljine 6,5 do 7 cm., ali nije sigurno da su ovde postojali gradski zidovi, ili su zemljani bedemi bili utvrđeni samo palisadama.


[attachment=3]


Do sada nisu završena arheološka istraživanja ovog srednjovekovnog grada.

izvor (http://kpolisa.com/KP1/KP1-VI-2-Medic.pdf)


Title: Re: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: Dreadnought on February 15, 2019, 09:10:18 am

Despot Jovan Stefanović Branković


[attachment=1]


Jovan Branković, srpski despot (1496—1502) je bio rođeni brat despota Đorđa Brankovića, od koga je primio despotsku titulu. Od 1493. godine je delio despotsku titulu sa bratom Đorđem, a 1496. godine, kada se Đorđe zakaluđerio, titula ostaje Jovanu.

Despot Jovan je imao sasvim drugačije poglede na svet nego njegov brat Đorđe. On je shvatio kao zadatak svoga života ne da postom i molitvom steče sebi nebesko carstvo, već da svojom vojskom pobedi Turke i da ih istera iz nekadašnje despotovine, pa da se popne na presto svojih predaka.

Proslavio se u borbama sa Turcima, svojim vojničkim prodorima u Bosni, a naročito kod Zvornika (Zvonika). Pripremao je veoma opsežne planove da uz pomoć Mletačke republike nastavi borbu sa Turcima do potpunog oslobođenja svoga naroda od njih, ali ga je smrt sprečila u tome 10. decembra 1502. godine.


Freska u manastiru Krušedol
[attachment=2]

Despot Jovan je i poslednji srpski despot iz vladarske dinastije Brankovića, koji su se osećali kao legitimni naslednici „svetorodnih Nemanjića“ i prihvatili su se ktitorstva Hilandara i drugih svetinja čuvajući svoj narod i veru.

Bio je oženjen Jelenom iz porodice Jakšića i imali su pet ćerki, ali ne i sinova. Jedna od ćerki bila je Jelena Rareš. Posle njegove smrti Jelena se preudala za Ivaniša Berislavića kome je 1504. ugarski kralj dodelio titulu despota Srbije. Jelena i Ivaniš su imali sina Stevana Berislavića koji je nasledio titulu srpskog despota.

Manastir Mesić je verovatno njegova zadužbina, a Manastir Središte sigurno.

izvor (https://sr.wikipedia.org/sr-el/Јован_Бранковић)


Title: Re: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: Dreadnought on March 06, 2019, 11:25:36 am


Ostaci utvrđenja su danas zarasili u šiblje i rastinje, pristup lokaciji je gotovo nemoguć.

U imenima fotografija se nalaze objašnjenja istih.


Prilaz sa južne strane

[attachment=1]

[attachment=2]


Prilaz sa istočne strane

[attachment=3]


Title: Re: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: Dreadnought on March 06, 2019, 11:30:31 am


Ostaci zemljanih radova, rovova i bedema.


[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]




Title: Re: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: dzumba on March 06, 2019, 10:00:36 pm
Нису извођена археолошка истраживања?


Title: Re: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: Dreadnought on March 07, 2019, 07:46:56 am


Ako sam dobro informisan i po svim meni dostupinim materijalima i internet pretrazi, do sada nisu vršena nikakva istraživanja.

Čitav sremski kraj je pun arheoloških nalazišta, najveći deo arheoloških radova u ovom delu Srbije trenutno se vrši u okolini Sremske Mitrovice, ali je i samo mesto Berkasovo puno arheoloških nalazišta, dovoljno je pomenuti čuvene rimske šlemove tipa Berkasovo po kojima se u svetskoj arheologiji naziva ovaj tip šlemova.


[attachment=1]


Title: Re: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: Dreadnought on March 09, 2019, 02:26:30 pm
Quote
Castrum Berekszo jest bez sumnje identičan s Berkasovom, gdje je despot Vuk Branković gospodovao. Kraj sela Berkasova, nalaze se i danas veliki opkopi grada, što ga svijet nazivlje Despotovcem.

Marsigli je našao isto tako malo ostataka, kad je narisao tlocrt toga gradišta. Poslije smrti Vukove dobiše grad Georgije i Ivan, sinovi Stjepana despota, za 12.000 for. od kralja Matije.



Izvor: "Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji", Prof. Gjuro Szabo, izvanredno izdanje Matice Hrvatske, 1920. Zagreb


Title: Re: Berkasovo (Castrum Berekszo)
Post by: Dreadnought on June 08, 2021, 09:05:54 am


Quote
ТВРЂАВА КОЈА ЈЕ СИМБОЛ ТРАЈАЊА СРПСКЕ ДЕСПОТОВИНЕ - БЕРКАСОВО

Подручје данашњег Срема представљало је међу између цивилизација као и простора на коме су се укрштали интереси великих сила и моћних држава. Током средњег века тврђаве су представљале једно од најспецифичнијих обележја државне, црквене и великашке моћи.

Беркасово или Деспотовац је тврђава која се налази код истоименог села у Срему у Војводини. Ова тврђава се спомиње у средњовековним угарским, али и неким другим латинским изворима. Време и историјске околности његовог настанка нису познате.

Али је познато да се од 1474. године налази у поседу Вука Гргуровића Бранковића познатијег као Змај огњени Вук о коме можете да погледате видео на нашем каналу уколико нисте.

Тврђава је свој сродни назив Деспотовац добила на основу чињенице да се 1496. године налазила  у поседу Српског Деспота Јована који је у Беркасово пренео престоницу из Купинова.

Јован Бранковић био је Српски Деспот од 1496. до 1502. године, био је рођени брат Деспота Ђорђа Бранковића у монаштву названог Максим. Они су са мајком Ангелином на позив Угарског краља Матије Корвина дошли у Срем после пада Деспотовине, и прво се настањују у Купинику.

Деспот Јован се прославио у борбама против Османлија, својим војничким походима по Босни а нарочито код Зворника. Припремао је опсежне планове у борби против Османлија, али га је смрт спречила у томе 1502. године. Деспот Јован је последњи Српски деспот из владарске династије Бранковић, који су били легитимни наследници светородних Немањића и прихватили су се ктиторства Хиландара и осталих Српских светиња чувајући народ и православну веру.

Деспот Јован је био ожењен Јеленом из породице Јакшић и имали су пет кћери. После Јованове смрти Јелена се преудала за Ивана Бериславића коме је Угарски краљ 1504. године доделио титулу Српског Деспота. Јелена и Иван имали су сина Стевана Бериславића који је након Иванове смрти наследио титулу Српског Деспота.

Овде бих такође скренула пажњу на подвале званичне историје који Јелениног другог мужа називају Иваниш под утицајем Мађара који су склони променама имена Српских великаша, а у чијим списима данас не може да се нађе јасно порекло Угарског краља Матије Корвина, сина Србињанин Јанка који је по оцу и мајци Србин.

Али вратимо се на тврђаву Беркасово коју је задесила судбина читавог Срема. Ову тврђаву су Османилије освојиле 1526. године, а за време царице Марије Терезије град је сасвим разорен и то са намером. Од његове грађе су подигнути други објекти римокатоличка црква у Беркасову и Кукујевцима и двор унијатског владике у Шиду.

О овом утврђењу тлоцрт је оставио гроф Марсиљи, који је видео остатке некадашње тврђаве. По његовом цртежу из 1726. године утврђење је подигнуто на ониској  делимично вештачкој узвишици која је са једне стране окренута долини, а са друге се ослања на таласасту зараван.

Данас су видљиви само земљани ровови, и то две неправилне, приближно полукружне заравни опкољене дубоким ровом и земљаним бедемом. Поред тога, још један бедем штити северну зараван са њене источне стране.

На тврђави Беркасово никада нису урађена темељна и детаљна истраживања, што је поражавајуће обзиром о каквом је историјском наслеђу реч.



https://youtu.be/ktdINvGe2A0


Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info