PALUBA

RV i PVO => Sistemi PVO => Topic started by: Solaris on December 27, 2019, 06:13:19 pm



Title: MIM-104 Patriot
Post by: Solaris on December 27, 2019, 06:13:19 pm
Za početak tame malo stare literature.

[attachment=1]
[attachment=2]
https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Solaris on December 27, 2019, 06:49:50 pm
https://youtu.be/HfLxOvaLZho


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on September 22, 2020, 02:51:38 pm
Sistem PVO "MIM-104 Patriot", režimi rada:

1. Polu-automatski režim rada
- radarska stanica traži, otkriva i prati ciljeve automatski, operator može da uključi ili isključi radar.
- sa upravljačkom palicom selektuje odraz cilja i time ga označi da se za taj cilj pojave parametri leta na ekranu pokazivača.
- pritiskanjem tastera ENG, operator postavlja cilj u TBEQ (redni broj cilja kada će biti gađan)
- sistem će odlučiti koji tip projektila će biti lansiran, sa kog lansera i kada će biti lansiran, operator nema nikakvu mogućnost da utiče na selekciju bilo čega navedenog.

2. Automatski režim rada
- radarska stanica traži, otkriva i prati ciljeve automatski, operator može da uključi ili isključi radar.
- kada se neprijateljski cilj otkrije, sistem postavlja cilj u TBEQ (redni broj cilja kada će biti gađan)
- sistem će odlučiti koji tip projektila će biti lansiran, sa kog lansera i kada će biti lansiran

Vrste paljbe:
Patriot ima 3 vrsta paljbe: jedinačno - gađanje cilja sa 1 raketnim projektilom; plotunsko - gađanje cilja sa 2 raketna projektila i rafalno - gađanje cilja sa više od 2 raketna projektila jednovremeno.

Operatori i komandir (u sredini) u kabini radara:

[attachment=1]

Pokazivač na pultu operatora u kabini radara:

[attachment=2]





Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: MOTORISTA on March 24, 2021, 11:54:59 am
Zauzimanje položaja baterije:

https://youtu.be/jvXfNDE0bAk


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 26, 2021, 09:50:25 pm
Američka vojska predstavila je novi 360- stepeni radar za osmatranje, akviziciju i navođenje raketa, nazvan LTAMDS (Low Tier Air & Missile Defense Sensor), za raketne sisteme PVO Patriot.

O ovom radaru se govori već godinama, a bilo je predviđeno da u jedinice sistema PVO Patriot uđe tokom 2022. godine.
Radar se sastoji od 3 antene, a svaka pokriva 120 stepeni po azimutu, što bi onda pokrilo ceo krug od 360 stepeni.

Radar je prvenstveno namenjen, sudeći po prvim informacijama, rukovodeći se lošim iskustvom sistema Patriot u odbrani Aramco rafinerija u Saudijskoj Arabiji 14.09.2021. godine, kada sistem nije mogao da reaguje na napad krstarećim raketama koje su dolazile sa različitih strana sveta (azimuta).

U tom smislu se kao osnovni zadatak pred ovaj radar postavljaju zadaci pravovremenog otkrivanja, praćenja i navođenja raketa radi obaranja bespilotnih letelica sa letnim karakteristikama krstarećih raketa, krstarećih i krilatih raketa i balističkih raketa lansiranih sa daljina od nekoliko stotina do nekoliko hiljada kilometara.
Dejstvo po avijaciji je kako se čini, sekundarna namena.

Ono što upada u oči jesu velike dimenzije ovog radara i statičnost, što onemogućava primenu u trupnoj PVO ili u kombinovanoj teritorijalno-trupnoj.
Takođe, broj ventilatora otvara pitanje problema hlađenja komponenti i isijavanja u IC spektru.

Ipak, čak i ovakav glomazan i donekle nezgrapan, ovaj radar će značajno poboljšati borbene mogućnosti baterije sistema PVO Patriot, koja će sada dobiti mogućnost otkrivanja i dejstva u krugu od 360 stepeni i to čak i jednovremeno dejstvo u različitim pravcima - azimutima.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 17, 2021, 06:07:11 pm
Ajmo jednu pitalicu....ako bude bilo zainteresovanih...

Šta znači naziv-skrećenica "PATRIOT"?  ;)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Solaris on July 17, 2021, 07:15:07 pm
Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target

poz.

Ps: imamo kviz (https://www.paluba.info/smf/index.php?board=113.0) za ovakve stvari.  ;)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 17, 2021, 08:03:59 pm
Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target

poz.

Ps: imamo kviz (https://www.paluba.info/smf/index.php?board=113.0) za ovakve stvari.  ;)

Znam, ali hteo sam da ostane "trag" na predmetnoj temi, jer nisam siguran koliko članova zna šta znači skraćenica, čak niti da je skraćenica (ljudi misle da znači: Patriota)...

Dakle: Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target ili u slobodnom prevodu: Radar sa faznim rešetkama za praćenje i presretanja na meti....

 :laugh:


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 19, 2021, 01:24:10 pm
Australijanci izvršili prvo bojevo vežbovno gađanje raketnim sistemom PVO "Patriot"

Australijski mediji izlaze sa materijalima koji izveštavaju o događaju „važnom sa vojno-tehničke tačke gledišta“. Kao što je postalo poznato, govorimo o prvim testovima u Australiji o upotrebi raketnih sistema PVO američke proizvodnje "Patriot".

Napominje se da će se lansiranje protivavionskih raketa izvoditi u okviru vojnih vežbi u centralnom Kvinslendu, u oblasti Šovvoter, u trajanju od dve nedelje. Istovremeno, poznato je da se vežbe izvode u zajedničkoj izvedbi - u njima učestvuju australijske i američke trupe.

Istovremeno, australijska vojska ne krije činjenicu da se vežbe uz upotrebu protivavionskih raketnih sistema "Patriot" izvode kao „mera protiv Kine“. Zvanična Kanbera ozbiljno veruje da Kina može da pošalje svoje rakete i vojne avione prema Australiji, i to uprkos činjenici da su australijske vlasti same pre nekoliko nedelja najavile da su spremne da pošalju svoje mornaričke brodove u Tajvanski tesnac kako bi „pružile pomoć Tajvanu u slučaju agresije iz Pekinga“. A sada Australijanci, na svom tlu, moraju da vežbaju svoje akcije u slučaju kineskog vojnog odgovora.

Inače na snimku u prilogu se jasno čula izjava da jedan projektil zemlja-vazduh iz sistema "Patriot" košta oko 1 milion dolara i da su stoga i bojeva vežbovna gađanja ređa i da mnogi iz sastava Australijske vojske sada izvode gađanje po prvi put.


Više na:

https://www.youtube.com/watch?v=ylKXrDvoRLc


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 31, 2021, 09:41:01 pm
Patriot - američki sistem PVO za probrane kupce!

Više na:

https://www.youtube.com/watch?v=GFZWMw_ItLQ


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on August 02, 2021, 06:34:59 pm
Zaboravljena istorija: Rakete Patriot izazvale su američki "građanski" (navodnici, prim. Kubovac) rat u Iraku

Piloti vazduhoplovnih snaga brzo su izgubili strpljenje sa raketašima američke vojske tokom rata u Iraku.

Evo šta treba da znate: Tokom proleća 2003. i invazije američkih i savezničkih snaga na Irak, raketne baterije protivvazduhoplovne odbrane američke vojske tipa Patriot bile su toliko opasno nepouzdane i sklone dejstvu na prijateljske avione da su izazvale kratak, a danas u velikoj meri zaboravljeni, "građanski" (navodnici, prim. Kubovac) rat između raketaša i pilota lovaca.

„Mnogi saveznički piloti verovali su da im Patriot predstavlja veću pretnju nego bilo koja raketa zemlja-vazduh u iračkom ratnom inventaru“, napisao je Benjamin Lambeth u svojoj iscrpnoj iračkoj ratnoj monografiji “Neviđeni rat”.
"Patrioti su nas prestrašili", primetio je jedan pilot F-16. Dok su armijske rakete oborile dva saveznička ratna aviona, ubivši tri člana posade, piloti su učinili sve da izbegnu raketne baterije Patriot, a u jednom slučaju pilot vazdušnih snaga je dejstvovao na posadu Patriota.

Kada su američki i koalicioni oklopni bataljoni uleteli u Irak u martu 2003. godine, 62 lansirne jedinice sistema Patriot su ih pratile iza, održavajući neprekidnu zavesu protivvazdušne odbrane odmah iza prvih linija fronta.

Glavni američki sistem protivvazduhoplovne odbrane na kopnu, Patriot, kombinuje radar, upravljačku stanicu na prikolici i ,za ranije verzije-nekoliko lansirnih jedinica sa četiri rakete, sve postavljene na teške kamione. Sistem PVO može oboriti avione udaljene i do stotinu milja. Neke verzije mogu presresti dolazeće balističke rakete, iako su kritičari doveli u pitanje efikasnost sistema u ovoj ulozi.

Godine 2003. došlo je do ozbiljnih nedostataka u softveru Patriota. Sistem primenjuje složene računarske algoritme za procenu brzine i nadmorske visine mete i, u slučaju aviona, signala njegovog radio transpondera. Ako računar odluči da se to podudara sa profilom neprijateljskog aviona ili projektila, na ekranu operatora prikazuje se cilj kao neprijateljski.

U određenim režimima, Patriot može čak i automatski lansirati raketu na reflektovani radarski signal od cilja za koji odluči da je “loš momak”.
Patriotov računar i ljudsko razmišljanje ne razumeju uvek dobro. 23. marta baterija Patriot oborila je lovac-bombarder Kraljevskih vazdušnih snaga Velike Britanije tipa “Tornado” koji se vraćao u Kuvajt nakon misije nad Irakom. Dva člana posade su poginula.

"Rane spekulacije pripisuju incident ili neuspehu posade “Tornada” da pravilno identifikuju svoje avione savezničkim radarskim i akvizicijskim kontrolorima ili neuspehu operatora baterija Patriot da pravilno protumače Tornadov IFF signal", napisao je Lambeth.

IFF je sistem raspoznavanja “prijatelj ili neprijatelj” - radio signal koji ratni avioni emituju radi identifikacije. Najnoviji avioni imaju više IFF sistema, uključujući šifrovane i nešifrovane verzije.

Prema Lambeth -u, Britanci su na kraju okrivili za “bratoubistvo” Tornadov neispravan uređaj IFF, ali jedan "nezvanični izveštaj" tvrdi da je sistem Patriot pogrešno identifikovao “Tornado” kao iračku raketu.

U svakom slučaju, Patrioti su se brzo pokazali strašnom pretnjom. „Savezničke posade su doživele značajan skok nivoa stresa kad god su delovale unutar dometa raketa sistema Patriot“, izvestio je Lambeth. „Više od nekoliko njih koje je zahvatio radar sistema Patriot bilo je primorano da baci mamce, započne agresivno manevrisanje i panično pozove AWACS kako bi naredili bateriji Patriot da prekine zahvat.“

Piloti američkog vazduhoplovstva brzo su izgubili strpljenje sa armijskim raketašima. Jednog dana nakon obaranja “Tornada”, pilot “F-16” je leteo iznad An Najafa u Iraku, kada ga je radar Patriot zahvatio. Pilot je ispalio anti-radarski projektil HARM koji je uništio Patriotov radar, ali, na sreću, nije naneo štetu armijskoj posadi.

Vazduhoplovstvo je insistiralo da je napad “F-16” bio slučajan i da pilot nije znao da je radar na koji je dejstvovao bio radar sistema Patriot kojim upravljaju njegove američke kolege.

Ali drugi vazduhoplovci nisu bili raspoloženi da tako lako oproste.  „Ti momci su nas redovno zahvatali“, rekao je jedan pilot “F-16”. „Niko nije povređen kada je Patriot pogođen, hvala Bogu, ali iz naše perspektive sada imaju jedan radar manje. To je jedan radar s kojim nas više ne mogu ciljati. "

Ali još uvek je bilo na desetine Patriota u ratnoj zoni. A 2. aprila, Patriot je oborio lovca američke mornarice “F/A-18” iznad južnog Iraka, ubivši pilota. Pilot “F/A-18” je otkrio dolazeću raketu i pokušao je da je izbegne. Njegov ko-pilot je preživeo pogodak. Lambeth je napisao da je mornarica „razumljivo uznemirena“.

Ponovo je ubojiti Patriot očigledno odlučio da je avion Mornarice iračka raketa.

Američki komandanti naredili su pojačane mere bezbednosti. Zabranili su posadama Patriota postavljanje svojih lansera raketa na potpuno automatski način rada. Rekli su pilotima da koriste pouzdaniji nekodirani sistem IFF. Vojska je obećala da će “popraviti” Patriote.

Proučavajući sukob sistema PVO Patriot protiv prijateljskih aviona nakon invazije, Naučni Odbor za odbranu SAD (DSB) izrazio je duboku zabrinutost. Na kraju krajeva, Irak je savezničkoj vazdušnoj kampanji pružio samo simboličan otpor. Irački avioni nikada nisu izvršili kontranapad. Bagdad je lansirao samo nekoliko balističkih projektila.

Budući ratovi "verovatno će biti još stresniji", upozorio je DSB. Ako baterije Patriot ne bi mogle da se izbore sa suštinski jednostranom vazdušnom bitkom bez slučajnog obaranja tri saveznička vazduhoplova, kako bi se projektili nosili sa sofisticiranim i odlučnim neprijateljem?

Autor teksta za The National Interest: David Axe
Preveo i prilagodio za forum Paluba: Kubovac


Izvor: https://nationalinterest.org/blog/reboot/forgotten-history-patriot-missiles-caused-american-civil-war-iraq-190642?fbclid=IwAR0T7yS_MeT4CG4svkSZDUwKdARuMT2z2srjyHziwaFCADO4CPpu8GAZT2w


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 27, 2021, 05:33:42 pm
Modernizacija raketnog sistema PATRIOT na verziju LTAMDS

Američka vojska planira da počne da testira LTAMDS (radar protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane nižeg nivoa) prototipove sa IBCS (centralizovani komandni sistem upravljanja vatrom) i projektilima PAC-3 MSE početkom 2022. godine, sa ciljem da postavi četiri senzora u jednom bataljonu tokom predstojeće kalendarske godine.

Raytheon planira da isporuči prva 3 "Ghost Eye" LTAMDS radara američkoj vojsci do kraja ove godine. Ove jedinice će se koristiti za testiranje i evaluaciju senzora i testiranje integracije sa IBCS i PAC-3 MSE.

Glavne odlike modifikacije, konkretno, su uvođenje galijum nitrid (GaN) tehnologije izrade primopredajnih modula radara, koji prenose električnu energiju mnogo efikasnije, sa mnogo manje izgubljene i rasipane toplote, nego tradicionalna tehnologija galijum arsenid (GaAs) i dodavanje 2 bočna senzora, nazvana "Ghost Eye", koja omogućavaju osmatranje, praćenje i navođenje raketa u krugu od 360 stepeni (za razliku od 105 stepeni kako je sada).
Zbog upotrebe modula nove tehnologije izrade, koji omogućavaju da se mnogo manje energije troši na hlađenje modula i njihovih primopredajnih elemenata, a više na predaju signala, LTAMDS može otkriti i početi pratiti ciljeve na 2,5 puta većim daljinama nego dosadašnji radari sistema Patriot.
Inače, jedan od ovih bočnih antena radara, koristi se kao novi senzor modifikovanog sistema NASAMS, pa se i tamo nalazi pod nadimkom "Ghost Eye".

LTAMDS:

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 16, 2021, 08:58:18 pm
Od oktobra 2019., Raytheonov radar Ghost Eye LTAMDS (senzor protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane nižeg nivoa)
nastavlja da napreduje kroz razvoj, postižući sve ključne ciljeve. Planirano je da prvi radari budu u funkciji u četvrtom kvartalu 2022. To je 6 operativnih radara za samo 3 godine od dodele ugovora" ~ Raytheon.

Radi se dakle o prvih 6 operativnih novih radara LTAMDS za "novi" raketni sistem PVO Patriot, koji će imati mogućnost jednovremenog otkrivanja, zahvata, praćenja ciljeva i navođenja raketa u krugu od 360 stepeni, koji će biti AESA konstrukcije i baziran na novim elementima izrađenim GaN tehnologijom.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 03, 2022, 09:28:43 pm
Novosti oko isporuke novih radara LTAMDS za sistem PVO Patriot

Raytheon će isporučiti 6 radara Ghost Eye LTAMDS (senzor protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane nižeg nivoa) vojsci u fiskalnoj 2022. godini, od kojih će 4 radara biti usmerena ka prvim vatrenim jedinicama sistema PVO Patriot i 2 radara za prateća testiranja. Nove sposobnosti će biti operativno omogućena u fiskalnoj 2023. godini u dve faze, koje uključuju nadzor od 360° i angažovanje u primarnom i sekundarnom sektoru.

Faza 1 se sastoji od nadzorne funkcije osmatranja i otkrivanja u sektoru od 360° i angažovanja sa projektilima PAC-3 MSE u primarnom sektoru (120°) i GEM-T angažovanja u sekundarnom sektoru.

Faza 2 dodaje pun sektor od 360° za angažovanje ciljeva sa projektilima MSE & GEM-T i završava se korisničkim testiranjem u trećem kvartalu fiskalne 2023. godine.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Solaris on January 04, 2022, 05:42:24 pm
Bit će interesantno vidjeti kako će ovo raditi u područjima sa povećanom prašinom u zraku.

Trebati će tu počesto ispuhivati ove ventilatore.  ::)

poz.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 14, 2022, 05:49:44 pm
Tajvan planira da kupi dodatne američke rakete PAC-3 MSE protivvazduhoplovnog sistema Patriot

U oktobru 2021. godine, Army Recognition je izvestio da je Tajvan potpisao ugovor sa SAD sa ciljem da poboljša efikasnost svojih raketa Patriot PAC-3. Prema vojnom bilansu za 2021, Tajvan ima jedan divizion opremljen MIM-104F Patriot PAC-3.

Prema bazi podataka o trgovini oružjem SIPRI, Tajvan je od 2011. do 2015. godine nabavio sedam američkih raketnih sistema PVO Patriot PAC-3, kao i 264 rakete MIM-104F PAC3 za ukupan iznos od 3,2 milijarde dolara.

Patriot MIM-104 je raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa, na svim visinama, za sve vremenske prilike, dizajniran da uništi taktičke balističke rakete, krstareće rakete i avione. Zajednički ga proizvode američke kompanije Raytheon i Lockheed Martin Missiles and Fire Control.
Poboljšanje raketnog segmenta PAC-3 (MSE) je evolucija rakete PAC-3 dokazane u borbi. "Hit-to-kill" PAC-3 MSE pruža poboljšanja performansi koja omogućavaju suprotstavljanje naprednijim pretnjama. Poboljšanja osiguravaju da je raketni segment PAC-3 sistema PVO Patriot sposoban da se bavi novim pretnjama koje se razvijaju. Raketa PAC-3 "hit-to-kill" je najnaprednija i najsposobnija raketa protivvazduhoplovne odbrane na svetu i branilac od svih vrsta pretnji sistemu PVO Patriot kao što su: taktičke balističke rakete (TBM) koje nose oružje za masovno uništenje, evoluirajuće krstareće rakete i avioni.

Dizajn PAC-3 MSE koristi najnoviju tehnologiju za značajno povećanje performansi. PAC-3 MSE uključuje veći, dvostruki impulsni motor na čvrsto gorivo; veća krilca; i unapređene aktuatore i termalne baterije da bi se prilagodile povećanim performansama. Modifikacije povećavaju domet projektila.
PAC-3 MSE je upakovan u jedan kanister koji se slaže kako bi obezbedio logističku fleksibilnost. Dvanaest pojedinačnih projektila PAC-3 MSE se može ubaciti u lanser sistema Patriot ili kombinacija od 6 MSE raketa i 8 PAC-3 projektila (2 x 4 "paketa").

Izvor: https://www.armyrecognition.com/defense_news_january_2022_global_security_army_industry/taiwan_plans_to_purchase_additional_us_patriot_pac-3_mse_air_defense_missiles.html

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 10, 2022, 02:45:35 pm
Još vesti o Tajvanskoj nadogradnji sistema PVO Patriot....

SAD odobrile nadogradnju raketnog sistema Patriot na Tajvanu

Sjedinjene Države odobrile su potencijalnu prodaju 100 miliona dolara vredne opreme i usluga Tajvanu za održavanje i nadogradnju raketnog sistema Patriot, objavio je Pentagon u ponedeljak, prenosi Reuters.

U saopštenju američke Agencije za odbrambenu saradnju (DSCA) stoji kako je ta institucija predala potrebnu dokumentaciju Kongresu nakon odobrenja Državnog sekretarijata za prodaju koju je zatražila tajvanska de facto ambasada u Washingtonu. SAD, kao većina država, nema službene diplomatske odnose s Tajvanom, na koji Kina polaže pravo kao na svoju teritoriju, no Washington je najveći saveznik Tajvana i pravno je vezan za njegovu odbranu.

Nadogradnja Patriota “poboljšala bi sigurnost” i “pomogla u održavanju političke i vojne stabilnosti” Tajvana i napretka u regiji, saopštila je američka DSCA. Tajvan bi sarađivao sa kompanijama Raytheon Technologies i Lockheed Martin. Ministarstvo odbrane ostrvske države objavilo je da je odluka donesena tokom susreta iz 2019. s predstavnicima vlade bivšeg američkog predsednika Donalda Trumpa.

Tajvan ima 350 projektila Patriot, kao deo mobilnog sistema protivvazduhoplovne i antibalističke odbrane. Sporazumi između dveju zemalja regulišu ne samo raketne sisteme već i aspekte kao što su tehnička podrška, održavanje i transport. Tajvan je prvobitno nabavio rakete Patriot Advanced Capability PAC-2, koje su kasnije nadograđene na nivo PAC-3. Prošlog marta, izveštaji su govorili da Tajvan planira dodati 300 projektila PAC-3 MSE sistema u 2025. i 2026. Nove rakete su veće, brže i imaju veći domet. PAC-3 MSE sistem deluje u dometu presretanja od 70 km, a rakete lete brzinom od 4 Macha.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova u utorak je osudilo je nadogradnju sistema naglasivši kako ona ozbiljno ugrožava sigurnost i suverenitet Kine, najavivši mere za održavanje svojih interesa.
Demokratski Tajvan duže od godine upozorava na prelete kineskih ratnih zrakoplova u svojoj blizini, u njegovoj Zoni identifikacije protivvazduhoplovne odbrane (ADIZ). Kina se pak žali na prolazak zapadnih ratnih brodova kroz Tajvanski tesnac.

Na ovo ostrvo su 1949. pobegli kineski nacionalisti pod vodstvom Čang Kaj-šeka nakon poraza od Mao Zedongovih komunista u centralnoj Kini. Od tada Tajvan ima nezavisnu vladu, no Peking ga i dalje smatra delom svog teritorija, protivi se bilo kakvom službenom kontaktu Tajvana i međunarodne zajednice te ne odbacuje mogućnost da će ga vojno osvojiti.

Izvor: https://www.geopolitika.news/vijesti/sad-odobrio-nadogradnju-raketnog-sustava-patriot-na-tajvanu/

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 27, 2022, 12:44:19 pm
Američki protivvazduhoplovni i protivraketni sistemi Patriot u borbama

Protivraketne mogućnosti ranih modifikacija PVO sistema Patriot

1991. godine, tokom operacije Pustinjska oluja, američka vojska je koristila protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot da presretne iračke taktičke rakete R-17E sovjetske proizvodnje i njihove iračke kopije El Huseina, poznate na Zapadu pod opštom oznakom Skad.
Poboljšane protivvazduhoplovne rakete prve generacije MIM-104A sa dometom dejstva od oko 80 km, korišćene kao deo modifikacionih kompleksa PAC-1 (Patriot Advanced Capability), uglavnom su bile namenjene za borbu protiv aerodinamičkih ciljeva i nisu bile pogodne za borbu protiv balističkih raketa kratkog dometa.

Protivvazduhoplovna raketa MIM-104A navođena je radiokomandno sa praćenjem cilja kroz projektil (TVM druge vrste). Ovaj sistem navođenja projektila kombinovao je elemente poluaktivnog radarskog navođenja i radio komandnog upravljanja.
Takav sistem za navođenje sastoji se od zemaljske stanice i rakete opremljene sopstvenom prijemnom antenom i odašiljačem. Kao i kod poluaktivnog radarskog navođenja, cilj je ozračen radarom, a reflektovani signal prima raketa prijemne antene. Za razliku od poluaktivnog navođenja, sama raketa ne izračunava putanju, već prosleđuje primljene informacije zemaljskoj stanici, koja ih obrađuje i šalje radio-upravljačke komande raketi.

Nešto bolje mogućnosti za presretanje taktičkih raketa (TR) i operativno-taktičkih projektila (OTP) imala je modifikacija PAC-2 sa protivvazduhoplovnom raketom MIM-104S, opremljena poboljšanim sistemom navođenja i novom bojevom glavom sa poboljšanim radio upaljačem
Međutim, ova modifikacija je zapravo bila pretežno protivvazduhoplovna, sa nešto poboljšanim mogućnostima u smislu presretanja balističkih ciljeva u neposrednoj blizini branjenih objekata.
Rano otkrivanje iračkih operativno-taktičkih projektila (OTP) je u većini slučajeva bilo teško, a zbog relativno kratkog dometa gađanja, presretanje se obično vršilo u rasponu visina od 5-11 km na udaljenosti od 7-18 km od položaja baterije. Na takvoj udaljenosti nije bilo moguće više puta dejstvovati na balističku metu velike brzine, u slučaju promašaja. Zbog toga se na jedan OTP obično lansiralo nekoliko protivvazduhoplovnih projektila.

Ali čak i u slučaju uspešnog navođenja, irački „Skad” često nije bio uništen bliskom detonacijom bojeve glave projektila, već je samo menjao putanju leta. U stvarnoj borbenoj situaciji, efikasnost kompleksa se pokazala znatno nižom od rezultata terenskih ispitivanja: verovatnoća pogađanja balističkog cilja sa jednom protivvazduhoplovnom raketom bila je 0,4–0,6. Pored toga, Patriot je često presretao Skad projektile na malim visinama direktno iznad cilja, što nije sprečilo uništavanje i žrtve na zemlji.

Tokom Zalivskog rata, rakete MIM-104S su lansirane na 44 balistička cilja. Prema američkim podacima, efektivnost Patriota je bila oko 80% u Saudijskoj Arabiji i oko 50% u Izraelu. Kasnije su ovi podaci zvanično smanjeni na 70%, odnosno 40%.

Prema rezultatima borbene upotrebe sistema PVO Patriot, oni su ozbiljno poboljšani. Izvršene su značajne promene u softveru i borbenoj opremi raketa.
Pošteno bi bilo reći da su vršnjaci američkih sistema PAC-1 i PAC-2 - prilično masivni sovjetski protivvazduhoplovni raketni sistemi S-300PT i S-300PS dizajnirani isključivo za borbu protiv aviona i krstarećih raketa i nisu imali protivraketne mogućnosti. Za zaštitu od napada taktičkim i operativno-taktičkim balističkim projektilima, krajem osamdesetih godina prošlog veka, konstruisan je sistem PVO S-300V. Ali takvih sistema pre raspada SSSR-a nije bilo mnogo u upotrebi.

Tokom 1990-ih, izgrađeni sistemi protivvazduhoplovne odbrane Patriot PAC-2 prošli su niz uzastopnih poboljšanja hardvera i uvođenja novog softvera. Za njih su usvojene i poboljšane rakete MIM-104D/E – varijante PAC-2 GEM (Guidance Enhanced Missile) i PAC-2 GEM+.
Ali, uprkos ozbiljnom usavršavanju i veoma značajnim finansijskim ulaganjima, modernizovani američki sistemi su u nizu slučajeva pokazali ne baš visoku efikasnost u presretanju balističkih projektila lansiranih na saudijske objekte iz Jemena.

Protivraketne mogućnosti savremenih modifikacija sistema PVO Patriot

U vezi sa identifikovanim nedostacima ranih modifikacija sistema PVO Patriot, Raytheon je sredinom 1990-ih počeo da stvara Patriot PAC-3 sa poboljšanim protivraketnim mogućnostima. Ovaj kompleks uključuje novi hardver. Najznačajnija inovacija je multifunkcionalni radar AN/MPQ-65, koji je zamenio stanicu AN/MPQ-53 koja se koristi kao deo PVO sistema Patriot PAC-2.
Za presretanje balističkih projektila trebalo je da koristi specijalno dizajnirane presretače ERINT (Extended Range Interceptor) sa aktivnim radarskim navođenjem u završnom delu putanje.

Prema planu američke vojske, rakete ERINT treba da unište taktičke i operativno-taktičke balističke rakete koje su promakle drugim sistemima protivraketne odbrane. Ovo je povezano sa relativno malim dometom lansiranja - 25 km i plafonom - 20 km. Odbrambena linija se može povećati na 45 km udaljenjem lansera od radara.
Zbog znatno manje veličine protivraketa ERINT, one su smeštene po četiri jedinice u standardni lansirni kontejner, što omogućava povećanje ukupnog raketnog opterećenja jednog lansera na 16 projektila.
Protivraketni presretač ERINT je napravljen prilično kompaktno. Njegova dužina je 5,1 m, prečnik - 0,254 m, težina - 318 kg. Maksimalna brzina leta projektola je 1.480 m/s. Cilj pogađa kinetičkim udarom bojeva glava težine 73 kg. Verovatnoća udara u OTR bojevu glavu je 0,6-0,8. Da bi se dobila prihvatljiva verovatnoća presretanja, na cilj se ispaljuju najmanje dva presretača. Cena jedne ERINT rakete je oko 3 miliona dolara.
Ako se ne može postići direktan pogodak na neprijateljsku bojevu glavu, protivvazduhoplovna raketa takođe ima malo eksplozivno punjenje koje izbacuje 214 g volframove podmunicije kada prjektil prođe blizu mete.

Sistem PVO Patriot PAC-3 sa protivraketom ERINT pušten je u upotrebu 2001. godine. Ovaj kompleks je više puta korišćen u okviru vežbi, a 2003. godine raspoređen je na Bliskom istoku tokom oružane kampanje protiv Iraka.
Za borbu protiv aerodinamičkih ciljeva kao deo PVO sistema Patriot PAC-3, u prvoj fazi su korišćene protivvazduhoplovne rakete razvijene za sistem PVO Patriot PAC-2.

Prema informacijama dostupnim u javnosti, univerzalna protivvazduhoplovna raketa MIM-104E, koja se pojavila u trupama 2002. godine, teška je 1.696 kg i nosi fragmentacionu bojevu glavu od 84 kg. Dužina rakete - 5,31 m. Prečnik - 410 mm. Raspon krila - 870 mm. Brzina leta - do 5 M. Domet gađanja podzvučnih aerodinamičkih ciljeva - više od 90 km.

Nakon toga, Lockheed Martin, zasnovan na protivraketnom presretaču ERINT, stvorio je poboljšani odbrambeni sistem rakete MIM-104F, takođe dizajniran za presretanje OTP-a. Posle sledećeg dorade hardvera kompleksa i softvera, ova modifikacija sistema PVO dobila je oznaku – „modernizovani raketni segment“ PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement).

Sistem PVO Patriot PAC-3 koristi novu komunikacionu opremu i sistem za razmenu podataka – zajednički sistem za distribuciju taktičkih informacija JTIDS (Joint Tactical Information Distribution System), koji radi u formatu Link-16, kao i druge izmene radarske opreme usmerene na poboljšanju detekcije ciljeva sa malim refletkujućim površinama. Radar je ponovo dobio novi softver koji u „protivraketnom režimu” omogućava „selektivnu” potragu za balističkim ciljevima – odabir balističkih ciljeva u odabranom sektoru, u pravcu iz kojeg se mogu pojaviti. Ovo „oslobađa“ kanale za traženje aerodinamičkih ciljeva u uskom sektoru iznad horizonta. Pored toga, novi softver vam omogućava da se nosite sa balističkim ciljevima na najvećoj mogućoj visini, što je važno u slučaju upotrebe hemijskih bojevih glava. Takođe je postalo moguće razlikovati prave bojeve glave od dipola i (u nekim slučajevima) od mamaca.

U 2017. godini počela je modernizacija multifunkcionalnih radara AN/MPQ-65 do nivoa radara AN/MPQ-65A. Nakon toga, domet detekcije se povećao za oko 25%. Radar AN/MPQ-65 je u stanju da istovremeno prati 100 ciljeva i usmeri 9 protivvazduhoplovnih raketa na njih.

Sastav i razmeštaj komponenti sistema PVO Patriot PAC-3 MSE

Zvanično, kompleks PAC-3 MSE američka vojska je usvojila u oktobru 2015. godine. Operativna spremnost je objavljena u avgustu 2016. godine.
Minimalna strukturna jedinica opremljena sistemom PVO Patriot i sposobna da radi samostalno neko vreme je protivvazduhoplovna baterija. Sa druge strane, baterije su deo na protivvazduhoplovih diviziona. Svaki divizion može imati od četiri do šest baterija.
Patriot PAC-3 MSE baterija uključuje: mobilno komandno mesto AN/MSQ-104, multifunkcionalni radar AN/MPQ-65, do osam samohodnih ili vučenih lansera sa 4 rakete MIM-104D/E ili 16 MIM-104F na svakom, izvore napajanja, sredstva komunikacije sa antensko-jarbolnim uređajima, transportno-pretovarna vozila, pokretne stanice za održavanje, traktore i transportna vozila.

Američka vojska trenutno ima šest protivvazduhoplovnih raketnih brigada opremljenih Patriot PAC-3 MSE. Tri protivvazduhoplovne brigade imaju po 3 raketna sistema (diviziona), a još tri imaju po 2 raketna sistema (diviziona).

Trenutno su svi borbeni divizioni američke vojske opremljeni modifikacijom Patriot PAC-3 MSE, u kojoj se, pored presretača MIM-104F, mogu koristiti i protivvazduhoplovne rakete MIM-104D/E. Pored diviziona PVO Patriot, protivvazduhoplovna brigada može uključivati i jedinice naoružane drugim protivvazduhoplovnim i protivraketnim sistemima.

Izvor: https://topwar.ru/192497-amerikanskie-sistemy-pro-na-teatre-voennyh-dejstvij.html?utm_source=website&utm_medium=social&utm_campaign=group


Slika 1: Patriot - lansiranje rakete

[attachment=1]

Slika 2: Patriot - lanser i raketa

[attachment=2]

Slika 3: Patriot - višenamenski radar AN/MPQ-65

[attachment=3]

Slika 4: Patriot - projektil ERINT

[attachment=4]

Slika 5: Patriot - komponente baterije

[attachment=5]

Slika 6: Patriot - funkcionisanje sistema

[attachment=6]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 08, 2022, 11:21:14 am
Svetla krajnjeg Severa sijaju iza lansirnog oruđa M903 američke vojske iz sastava raketnog sistema PVO Patriot, dodeljenog 5. bataljonu, 52. artiljerijskom puku protivvazduhoplovne odbrane, tokom vežbe ARCTIC EDGE 2022 u vazduhoplovnoj bazi Eielson, Aljaska, 5. marta ove godine....

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 10, 2022, 07:05:48 pm
Raketni sistem PVO "Patriot"... jedna "umjetnička"....  ;)

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 12, 2022, 07:59:14 am
Iz Raytheon-a najavljuju dolazak prvog LTAMDS radara na poligone američke vojske

Američki proizvođač raketa Raytheon najavio je dolazak prvog senzora za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa (LTAMDS), koji je konstruisala kompanija Raytheon Missiles & Defense, na raketni poligoni američke vojske White Sands.

Iz Raytheon-a saopštavaju, kako prenosi Defence Blog, da je to značajna prekretnica za LTAMDS program.

Prema navodima Defence Bloga, kompanija kaže da je radar najnoviji senzor za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu za američku vojsku, koji pruža znatno veći kapacitet i sposobnost protiv širokog spektra naprednih pretnji sa kojima se suočava protivvazduhoplovna odbrana širom sveta.

Ovo je prvi od šest radara planiranih za isporuku vojsci 2022. godine i označava početak serije opsežnih testova za dokazivanje performansi i funkcionalnosti LTAMDS-a u operativnom okruženju.

Prema rečima Toma Lalibertija, predsednika RMD-ove poslovne jedinice za kopneno ratovanje i protivvazduhoplovnu odbranu, novi LTAMDS pruža značajno veće mogućnosti protiv širokog spektra pretnji iz vazdušnog prostora, uključujući pilotirane i bespilotne letelice, krstareće i balističke rakete.

LTAMDS je radar sa aktivnim elektronskim skeniranjem u sektoru od 360 stepeni koji pokreće RMD-proizveden galijum nitrid (GaN, prim. Kubovac), supstanca koja jača signal radara, poboljšava njegovu osetljivost kod prijema i povećava njegovu pouzdanost u radu. LTAMDS je konstruisan da radi kao senzor u Integrisanom sistemu borbene komande za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu američke vojske.

LTAMDS, dizajniran posebno za misiju nižeg nivoa američke vojske, prvi je senzor u porodici radara koje Raytheon naziva GhostEye®. Ovi senzori mogu otkriti inače nevidljive pretnje na većim daljinama, pri većim brzinama i iz bilo kog pravca. Koristeći napredak GaN tehnologije i rad na razvoju LTAMDS, Raytheon je zasebno razvio GhostEye MR, radar srednjeg dometa na bojnom polju.

Izvor: https://defence-blog.com/raytheon-announces-arrival-of-first-ltamds-radar-to-us-army-test-range/

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 24, 2022, 05:08:32 pm
Poljaci kupuju još šest baterija "Patriota"

Poljska namerava da kupi još šest baterija raketnog sistema "Patriot", saopštio je danas ministar odbrane Marijuš Blažčak.

Rojters navodi da Poljska jača svoju vojsku nakon ruskog napada na Ukrajinu.

Varšava je obećala da će povećati potrošnju na odbranu na tri odsto BDP-a i više nego udvostručiti veličinu svoje vojske kako bi odbranila mogući napad.

"Potpisao sam pismo zahteva koje se tiče nabavke šest 'Patriota' sa višesmernim (višenamenskim, prim. Kubovac) radarima, lanserima i nabavkom raketa", naveo je Blažčak na Tviteru.

Poljska već ima dve "Patriot" baterije američke prozvodnje.

Izvor: https://www.b92.net/biz/vesti/svet/poljaci-kupuju-jos-sest-baterija-patriota-2159796

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 26, 2022, 08:13:12 pm
Američki protivvazduhoplovni raketni sistem MiM-104 Patriot u zaštiti poljskog aerodroma Rzeszow, nekih 75 km od zapadne granice Poljske i Ukrajine, preko kojeg se vrši glavna nabavka opreme, municije i druge vojne opreme za potrebe ukrajinske vojske.

Prikazana je jedinica veličina raketne baterije (po američkoj formaciji) je 6 lansera sa radarom za navođenje raketa, komandnom stanicom i pratećom opremom.

Na slikama vidimo, na nekoliko lansera (reklo bi se na 4), kombinovano punjenje sa 6 raketa sistema PAC-3 - MSE, koje su pre svega zadužene za borbu protiv taktičkih balističkih raketa (TBR), krstarećih projektila, a zatim i aviona i koriste tehnologiju uništenja kinetičkom energijom "hit to kill"  i sa 2 rakete sistema PAC-2.
Punjenje na ostalim lanserima (reklo bi se na 2) je sa 4 rakete sistema PAC-2, namenjenih pre svega za dejstvo protiv aviona i sa određenim sposobnostima borbe protiv TBR i krstarećih raketa, blizinskim fragmentarnim dejstvom.

Inače, moguće je lanser puniti samo sa PAC-2 ili samo sa PAC-3 projektilima, a moguće su i drugačije kombinacije PAC-2 i PAC-3 projektila od ovog primera.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]





Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 20, 2022, 05:57:15 pm
Poznato je da je Slovačka, početkom aprila meseca ove godine, isporučila svoj jedini raketni divizion S-300PMU Ukrajini kao pomoć tokom trenutnih sukoba sa Rusijom. Da bi se nadoknadio jaz koji je odmah nastao u PVO teritorije Slovačke, njihovi partneri iz NATO pakta, čiji je Slovačka član, rasporedile su ubrzo potom mešovitu holandsko-nemačku raketnu jedinicu PVO Patriot, u vazduhoplovnu bazu Sliač.

Kombinovana nemačko-holandska jedinica Patriot raspoređena je u Slovačku kako bi ojačala NATO-ovu Integrisanu protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu na istočnom krilu. Osoblje je od 19-21. Aprila ove godine, sprovelo integracionu obuku sa simuliranim angažovanjem dolazne vazduhoplovne pretnje koju „igraju“ borbeni avioni Slovačke MiG-29 i američke mornarice EA-18G.

Prema slikama koje su se pojavile na društvenim mrežama, možemo videti da je jedinica Patriot, raspoređena u Slovačkoj, ojačana projektilima iz sistema PAC-3 MSE sa "hit-to-kill" sposobnostima i boljim antibalističkim svojstvima.

Foto album:

Patriot, komponente komandnog dela raketne baterije - radar za navođenje raketa, komandna stanica i data-link:

[attachment=1]

Patriot, lanser sa raketama PAC-2 i PAC-3 MSE:

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 21, 2022, 08:29:21 pm
Jelcz je predstavio specijalna vozila za potrebe programa Visła

Kompanija Jelcz, koja je deo Poljske grupe za naoružanje, predstavila je fotografije specijalnih vozila za potrebe dva diviziona za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu MIM-104F Patriot PAC-3 + (PDB -8), kupljene u okviru prve faze Program Visła

Kompanija Jelcz, koja je deo Poljske grupe za naoružanje (PGZ), predstavila je 19. jula ove godine fotografije prvih specijalnih vozila za potrebe dva MIM-104F Patriot PAC-3 + (Post-Deployment Build -8) protivvazduhoplovna raketna diviziona (Post-Deployment Build -8), kupljenih u okviru I etape programa Visła (Jelczi Trials for the Visla)

Slika 1: Kompanija Jelcz predstavila je fotografije specijalnih vozila za potrebe dva diviziona za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu MIM-104F Patriot PAC-3 + (PDB -8), nabavljene u okviru 1. faze programa Visła:

[attachment=1]

Na osnovu dva zaključena ugovora o podizvođaču, Jelcz će isporučiti ukupno 81 objedinjeno specijalno vozilo povećane pokretljivosti, koje će se koristiti u dva diviziona (četiri vatrene jedinice- baterije) sistema Visła po narudžbini Ministarstva nacionalne odbrane u 2018. o rešenju IBCS/Patriot (Visla: poljsko-nemački ugovor za nabavku stubova mobilnih antena)

Prvi ugovor od 17. maja 2019. između tadašnjeg Inspektorata za naoružanje (trenutno Agencija za naoružanje) i Programskog tima Visła, u iznosu od 170,9 miliona PLN bruto, odnosi se na isporuke sledećih vozila (transportna i utovarna vozila projekta Visla):

- 33 tegljača Jelcz 882.57 CSS u pogonskom sistemu 8×8, dizajniranih za vuču specijalnih prikolica M860A1 za transport radarskih stanica AN/MPQ-65, raketnih lansera M903, kabine ECS/RIU (Engagment Control Station / Radar Interface Unit - Stanica upravljanja vatrom / Radarska jedinica, prim. Kubovac) i kabine tehničke podrške rada sistema BMC (Battery Maintenance Center- Baterijski centar za održavanje, prim. Kubovac) i ISE (Intermediate Support Element, - komponenta za logistiku i podršku, prim. Kubovac ) sa prikolicama M871A4;

- 28 nosećih šasija Jelcz 882.57 TS u konfiguraciji 8×8 u univerzalnoj konfiguraciji, od kojih će nakon adaptacije i razvoja biti kreirane sledeće 4 verzije specijalnih transportera:

1. TS EPP (Elektro-agregat za napajanje, prev. Kubovac) sa sandučastom platformom i kontejnerskim kukama za transport agregata za napajanje
2. TS LRPT (Veliki transporter delova za popravke, prev. Kubovac) sa tovarnom kutijom i svestranom dizalicom za utovar, istovar i transport kompleta za popravku. Autodizalica će biti integrisana sa šasijom, što će omogućiti pretovar transportnih i startnih kontejnera ili rezervnih delova velikih dimenzija;
3. TS TSK (Specijalni kontejnerski transporter, prev. Kubovac) sa samoutovarnim kontejnerskim sistemom od 20 stopa (cca 6 metara, prim. Kubovac) sa kukom za transport IBCS kontejnera (S280);
4. TS DOW (Command and Control Cabin Transporter - Transporter kabine komandovanja i upravljanja, prev. Kubovac) sa ramom za transport kontejnera za komandne i upravljačke kabine IBCS / Visła, uključujući kabine F-OPS (Future Operations ) i E-OPS (Engagment Operations).

- 12 vozila srednje nosivosti Jelcz 442.32 za prikolice M1061A1 sistema IBCS IFCN Relay (Integrated Fire Control Network Relay - Relejna veza integrisane mreže upravljanja vatrom, prev. Kubovac), 4×4, baziran na standardnim kamionima sandučarima Jelcz 442.32

U skladu sa odredbama dodatnog ugovora o pod-izvođenju iz septembra 2020. zaključenog između Vojskove Zakładi Armenia (Vojna namenska industrija oružja, prev. Kubovac) i Jelcza, vrednog 33 miliona PLN, biće isporučeno još 8 Jelcz P882.57 TS šasija u verziji  :P. Slično specijalnom transporteru LRPT, u verziji sa tovarnom kutijom i svesmernom dizalicom, koristiće se za ugradnju kontejnera za transport i popunu raketnih lansera raketama,  koje je naručila Agencija za naoružanje (Jelcz i VZU) kod VZU.

Slika 2:

[attachment=3]

Tegljači tipa Jelcz C882.57 modifikovani za potrebe programa Visła sa povećanom pokretljivošću, namenjeni za integraciju sa komponentama sistema IBCS/Patriot, pokazuju karakteristike performansi, opreme i parametara pouzdanosti koji su uporedivi i u nekim oblastima prevazilaze vozila koja se koriste u IBCS / Patriot sistemima američke vojske. Specijalizovana oprema i dodatni zahtevi za kamione Jelcz, koje je odredio naručilac, obezbeđuju realizaciju niza dodatnih zadataka postavljenih za projekat Visła.

Pored toga, specijalna vozila Jelcz garantuju pokretljivost kompleksa PVO tokom vožnje na putu i ​​van puta, uključujući savladavanje prepreka na terenu i nagiba ne manjim od 35%. Nakon odgovarajuće pripreme, vozila će moći da savladavaju vodene prepreke dubine do 1.200 mm, a njihov dizajn omogućava rad na različitim visinama, čak i iznad 1.000 m nadmorske visine, tokom cele godine, sa ciljnim standardom rada od najmanje 30 godina.

Slika 3:

[attachment=2]

Fabrika će takođe obezbediti dugoročnu operativnu podršku isporučenim vozilima i ugrađenim elementima opreme. Kompanija Jelcz će pripremiti i logističke pakete koji sadrže: rezervne delove, komplete za popravku, dijagnostiku i servis, kao i pakete za obuku krajnjih korisnika vozila.

Izvor (https://milmag.pl/jelcz-zaprezentowal-pojazdy-specjalne-na-potrzeby-programu-wisla/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 29, 2022, 07:17:51 am
Poljska će dobiti pet diviziona raketnih sistema zemlja-vazduh Patriot sa sistemom borbenog upravljanja IBCS

Northrop Grumman je najavio da priprema IBCS borbeni komandni sistem za sistem PVO Patriot za Poljsku.

IBCS ili Integrisani Sistem Borbenog Komandovanja je sistem borbenog upravljanja sa modularnom i skalabilnom arhitekturom koji je odgovoran za obezbeđivanje efektivne integracije izviđačkih i borbenih sistema (kako sadašnjih tako i budućih).

IBCS će biti isporučen u okviru programa Visla. Projekat podrazumeva kupovinu sistema protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane srednjeg dometa. U prvoj fazi Poljska će dobiti dva diviziona protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot.

U okviru druge faze programa Visla, Poljska će kupiti još tri diviziona Patriot. Tako će Poljska ukupno dobiti 10 baterija PVO raketnih sistema do 2028. godine.

Lanseri raketnog sistema PVO Patriot:

[attachment=1]

[attachment=2]

Izvor (https://gagadget.com/en/151320-poland-will-receive-five-patriot-surface-to-air-missile-systems-with-the-ibcs-combat-control-system/)


IBCS u združenom sistemu sa dodatim radarima ranog otkrivanja G/ATOR i radarima kratkog dometa Sentinel. Relejnom vezom je omogućeno uvezivanje radarskih komponenti sa jedinicom Patriot na daljinama do 150 km:

[attachment=3]

IBCS u punom kapacitetu (do 23 eksterne mreže-veze) sa relejnom vezom prema radarskim senzorima, jedinicama Patriot, jedinicama PVO srednjeg dometa,  i sa omogućenom konekcijom sa satelitima, AWACS-ima i drugim izviđačkim avionima, brodskim sistemima AEGIS i sistemima PRO THAAD preko Link-16 i komandovanje i upravljanje sa eksternim radarima i sistemima PVO kratkog dometa u isturenim područjima

[attachment=4]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on August 24, 2022, 03:59:02 pm
Američka vojska testira najnovije nadogradnje raketnog sistema Patriot

Pripadnici američke vojske i vladini službenici započeli su jednogodišnje testiranje najnovije nadogradnje raketnog sistema Patriot.

Ova nadogradnja mobilnog navođenog raketnog sistema protivvazduhoplovne odbrane je najnovija od 2018.

Počevši od početka juna 2022. godine, Direkcija za testiranje vazduhoplovne i raketne odbrane (AMDTD) Komande za operativno testiranje američke vojske radila je zajedno sa vojnicima iz 3. bataljona, 6. artiljerijskog odreda za testiranje protivvazduhoplovne odbrane (ADATD), 30. artiljerijske brigade protivvazduhoplovne odbrane i više vladinih agencija za testiranje modifikacija sistema da bi bili sigurni da je spreman za vojnike.

Pored nadogradnje softvera i hardvera, Patriot sistem takođe dobija interfejs koji je lakši za korisnika i koji omogućava bržu obuku vojnika.

Iako službe nisu precizirale, nadogradnja uključuje interfejs zasnovan na 3D-u koji je Raytheon ugradio kao deo nadogradnje softvera Post Deployment Build-8 za Patriot. Raytheon je 2019. rekao da radi na postavljanju interfejsa Warfighter-Machine u softver, koji zamenjuje pikselizovane oblike i složen sistem direktorijuma sa tipom 3-D vizuelnih prikaza, lako čitljivih statusnih stranica i funkcija pretrage koje bi svakom "gejmeru" bilo poznato.

„Mislim da je to mnogo korisnije za dolazeće vojnike koji su noviji u grani“, rekao je narednik Angel Kuinones, 3-6 Patriot Fire Control Stariji Operator-tehničar, vojnik rođen na Floridi.

„Mnogo je lakše za shvatiti. Bilo bi super lako i uvežbavati sa tim, umesto da ih, kao, obučavamo kako da pamte punu bazu podataka, sada samo treba da znamo ključne reči.

3-6 ADATD je lokalna jedinica u WSMR, zadužena za testiranje opreme protivvazduhoplovne odbrane.

Vojnici 3-6 ADATD (3. bataljona, 6. artiljerijskog odreda) stekli su iskustvo iz prve ruke sa novim sistemom, provodeći ga kroz više simulacija, okruženja i testova sa bojevim vatrenim dejstvom kako bi omogućili komandi za testiranje i evaluaciju vojske SAD na poligonu Aberdeen, Merilend da pruži temeljnu i potpunu procenu na ovu novu nadogradnju opreme.

Prvi put postavljen 1980-ih, Patriot je dizajniran da angažuje i presretne bilo koju vazduhoplovnu pretnju, bilo da se radi o avionima ili taktičkim balističkim projektilima, pod bilo kojim vremenskim uslovima i u prirodnom ili indukovanom okruženju.

[attachment=1]

Izvor (https://defbrief.com/2022/08/24/us-army-testing-newest-upgrades-to-patriot-missile-system/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 16, 2022, 09:16:39 am
Prvih pet LTAMDS radara (senzor za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa, prev. Kubovac)  je trenutno dostupno za testiranje integracije u sistem Patriot PAC-3 MSE umesto dosadašnjeg radara za praćenje ciljeva i navođenje raketa AN-MPQ-65 i u IBCS (integrisani borbeni komandni centar).
 
Planira se da će šesti biti završen u januaru 2023. Ovo je izjavio Bob Kelley, predstavnik kompanije Raytheon...

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=4]




Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on November 21, 2022, 12:49:53 pm
STRAH ZBOG INCIDENTA SA ZALUTALOM RAKETOM Nemačka ponudila Poljskoj PVO sistem Patriot

Nemačka je ponudila Poljskoj raketno odbrambeni sistem Patriot, kako bi obezbdila svoj vazdušni prostor nakon što je protekle nedelje zalutala raketa pala na poljsku teritoriju, rekla je danas nemačka ministarka odbrane Kristin Lambreht.

- Ponudili smo Poljskoj podršku u obezbeđivanju vazdušnog prostora sa našim avionima Jurofajter i sistemima protivvazdušne odbrane Patriot - navela je Lambreht, prenosi Rojters.

Nemačka vlada ranije je saopštila da će susednoj Poljskoj ponuditi dodatnu pomoć u vidu patroliranja Jurofajtera nakon incidenta koji je u svetu izazvao strah da bi rat u Ukrajini mogao da se prelije preko granica te zemlje, navodi britanska agencija.

Više desetina država članica NATO predvođenih Nemačkom u oktobru je pokrenulo inicijativu za zajedničku nabavku sistema protivvazdušne odbrane za nekoliko vidova pretnji, među kojima i Patriota.

Nemačka je u vreme hladnog rata posedovala 36 jedinica Patriot, a trenutno ih ima 12, od kojih su dve raspoređene u Slovačkoj, dodaje Rojters.

[attachment=1]


Izvor (https://www.blic.rs/vesti/svet/strah-zbog-incidenta-sa-zalutalom-raketom-nemacka-ponudila-poljskoj-pvo-sistem/zg4ljp6)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on November 29, 2022, 09:48:44 pm
Pentagon: SAD razmatraju sve vrste sistema protivvazduhoplovne odbrane za isporuku Kijevu, uključujući sisteme protivvazduhoplovne odbrane Patriot

Pentagon proučava ne samo mogućnosti SAD u pogledu snabdevanja Ukrajine sistemima PVO, već i saveznika Vašingtona.

Sjedinjene Američke Države razmatraju sve tipove sistema PVO za isporuku Ukrajini, uključujući i protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot. Ovo su saopštili visoki zvaničnici američkog Ministarstva odbrane.

"PVO je naš najveći prioritet i tražimo svaku priliku koja može da pomogne Ukrajini“, prenele su RIA Novosti saopštenje.

Američki vojni izvori napominju da je Patriot jedan od onih sistema protivvazduhoplovne odbrane o čijoj se nabavci aktivno razgovara. Osim toga, Pentagon proučava ne samo mogućnosti SAD u pogledu snabdevanja kijevskog režima sistema PVO, već i saveznika Vašingtona.

Ranije je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao da zemlje severnoatlantskog bloka planiraju da povećaju pomoć Ukrajini, uključujući i vojnu. On je takođe osudio kolosalnu štetu od napada na gradove Ukrajine i pozvao na pripremu za protok izbeglica u Evropu zbog „namernih ruskih napada“ na kritičnu infrastrukturu.

[attachment=1]


Izvor (https://tvzvezda.ru/news/202211292020-FLptG.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: kumbor on November 29, 2022, 10:34:32 pm


Зар Американци стварно мисле да је довољно испоручити Патриоте без дуготрајне - вишемесечне обуке послуге система? Ако их испоруче, њих ће свакако опслуживати амерички персонал, што пружа небројене могућности за ескалацију сукоба због погибије посада система у случају поготка. Ту су С-300 и варијанте много гипкији, по мом мишљењу.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: milan55 on November 29, 2022, 10:42:59 pm
Pa najvjerojatnije nece slati posluge sistema pripadnika americke vojske nego su sada u modi placenici, tzv. kontraktori, koji imaju znanje i iskustvo a idu za dobrim zaradama. Njihovo stradavanje nece izazvati eskalaciju sukoba , mislim?


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: kumbor on November 29, 2022, 10:57:35 pm


Мммм, да. Мада, послуга ће свакако бити америчка или друга НАТО, али ће они добити "отпуст" из матичне армије или "неплаћено одсуство" или нешто слично. Или ће бити класични најамници, свакако тако да им се забашури "подријетло".


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 12, 2022, 01:29:37 pm
Japan će opremiti PAC-3 naprednijim radarom za borbu protiv hipersoničnog oružja

Počeli su razgovori o opremanju PAC-3 protivraketnih sistema zemlja-vazduh Vazduhoplovnih snaga samoodbrane radarom koji je bolji za suprotstavljanje hipersoničnom oružju, saopštilo je nekoliko vladinih zvaničnika.

Ta mera će biti uključena u program odbrane — trenutno poznat kao Srednjoročni program odbrane — koji će Vlada odobriti najranije u petak.

Hipersonično oružje leti brzinom od 5 maha, ili više od pet puta brže od zvuka, i prati nepravilne putanje, što ih čini teškim za presretanje. Kina je postavila Dongfeng-17, balističku raketu srednjeg dometa koja može da nosi hipersonično klizno vozilo (HGV) koje klizi ka meti nakon što se odvoji od balističke rakete.

Severna Koreja je takođe lansirala oružje koje naziva hipersoničnim projektilom.

Japansku protivraketnu odbranu podržava osam razarača Aegis koji nose rakete presretače i 34 PAC-3, ali se smatra da je presretanje hipersoničnih projektila sa trenutnom opremom teško.

Vlada planira da nadogradi neke od PAC-3 i uvede Senzor za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa LTAMDS, koji američka vojska planira da rasporedi. Opseg detekcije novog radara je nekoliko puta veći od konvencionalnog radara i može da identifikuje rakete koje putuju velikom brzinom i na nepravilnim putanjama, karakteristike za koje se očekuje da poboljšaju stopu presretanja.

Mogućnosti japanskog fiksnog radara za upozorenje i kontrolu će takođe biti poboljšane, a radar sledeće generacije će biti razvijen kako bi se ojačala sposobnost Japana da otkriva i prati HGV.

Vlada će u Strategiji nacionalne bezbednosti Japana, koju će odobriti kabinet zajedno sa odbrambenim planom, precizirati posedovanje „sposobnosti protivudara“ za uništavanje neprijateljskih raketnih baza ili drugih ciljeva u svrhu samoodbrane. Takođe će nastaviti da unapređuje nacionalne sposobnosti presretanja raketa, kako bi se pojačalo odvraćanje.

Raketni lanser zemlja-vazduh PAC-3 raspoređen u oktobru na teritoriji Ministarstva odbrane u Okrugu Šindžuku u Tokiju:

[attachment=1]

LTAMDS, novi Senzor za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa, kojeg Japan namerava da nabavi:

[attachment=2]


Izvor (https://japannews.yomiuri.co.jp/politics/defense-security/20221212-76551/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 14, 2022, 01:17:11 pm
Patriot ipak stiže u Ukrajinu?

Bajdenova administracija dovršava planove za slanje odbrambenog raketnog sistema Patriot u Ukrajinu, što bi moglo biti objavljeno već ove nedelje, kažu dva američka zvaničnika i visoki zvaničnik administracije.

Plan Pentagona još treba da odobri ministar odbrane Lojd Ostin pre nego što ga pošalje predsedniku Džou Bajdenu na potpis. Trojica zvaničnika izjavila su za CNN da se očekuje odobrenje.
Ukrajina je pozvala SAD da pošalju napredni sistem protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa koji je veoma efikasan u presretanju balističkih i krstarećih projektila jer se nalazi pod salvom ruskih raketnih i bespilotnih napada koji su uništili ključnu infrastrukturu širom zemlje. To bi bio najefikasniji odbrambeni sistem dugog dometa poslat zemlji i zvaničnici kažu da će pomoći da se osigura vazdušni prostor za zemlje NATO-a u istočnoj Evropi.

Nije jasno koliko će raketnih lansera biti poslato, ali tipična baterija Patriot uključuje radarski set koji detektuje i prati ciljeve, računare, opremu za proizvodnju energije, stanicu za upravljanje vatrom i do osam lansera, od kojih svaki drži četiri (ili više ovisno o konfiguraciji, prim. Kubovac) spremne za ispaljivanje projektila.
Nakon što planovi budu finalizovani, očekuje se da će Patriot brzo biti isporučen u narednom periodu, a Ukrajinci će biti obučeni da ih koriste u bazi američke vojske u Grafenveru u Nemačkoj, rekli su zvaničnici.
Ukrajina je tražila sistem mesecima, ali logistički izazovi njegove isporuke i funkcionisanja su ogromni. Uprkos tim preprekama, „realnost onoga što se dešava na terenu“ navela je administraciju da donese odluku, rekao je visoki zvaničnik administracije za CNN, napominjući da se nastavljaju intenzivni ruski raketni baraži.

Za razliku od manjih sistema protivvazduhoplovne odbrane, raketnim baterijama Patriot su potrebne mnogo posade sa znatno više poslužilaca, što zahteva desetine osoblja da njima pravilno upravlja. Obuka za raketne baterije Patriot obično traje više meseci, proces koji će Sjedinjene Države sada sprovoditi pod pritiskom skoro svakodnevnih vazdušnih napada iz Rusije.
Sistem se široko smatra jednim od najsposobnijih oružja dugog dometa za odbranu vazdušnog prostora od nadolazećih balističkih i krstarećih projektila, kao i nekih aviona. Zbog svoje sposobnosti velikog dometa i velike visine, potencijalno može da obori ruske rakete i avione daleko od predviđenih ciljeva unutar Ukrajine.

Ranije su SAD slale Patriot baterije saveznicima u NATO-u, poput Poljske, kao način da ojačaju njihovu odbranu, i slale druge sisteme oružja u Ukrajinu.
Poslednjih godina, SAD su poslale rakete Patriot u Saudijsku Arabiju i Irak da bi se suprotstavile pretnjama Irana i njegovih zastupnika i regionu Pacifika da bi odvratile Severnu Koreju.
Ukupno, više od deset američkih saveznika, uključujući Nemačku, Japan i Izrael, takođe je kupilo sistem.
SAD su poslednjih meseci poslale Ukrajini odbrambeni nacionalni napredni raketni sistem srednjeg dometa zemlja-vazduh (NASAMS, prim. Kubovac).
CNN je zatražio komentar od Saveta za nacionalnu bezbednost.
CNN je ranije izvestio da Bajdenova administracija razmatra taj potez.

Prošlog meseca američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je za CNN da su SAD „veoma fokusirane“ na obezbeđivanje sistema protivvazduhoplovne odbrane Ukrajini.
„Sada smo veoma fokusirani na sisteme protivvazduhoplovne odbrane, a ne samo na nas, mnoge druge zemlje“, rekao je Blinken za CNN Kristijani Amanpur.

„I radimo na tome da se postaramo da Ukrajinci dobiju te sisteme što je brže moguće, ali i što je moguće efikasnije, osiguravajući da su obučeni za njih, osiguravajući da imaju sposobnost da ih održavaju, sve se to mora uklopiti. Imamo veoma smišljen proces koji je uspostavio ministar odbrane Lojd Ostin u Ramštajnu u Nemačkoj, koji se redovno sastaje kako bi bili sigurni da Ukrajinci dobijaju ono što im je potrebno, kada im je potrebno."

[attachment=1]


Izvor (https://edition.cnn.com/2022/12/13/politics/us-patriot-missile-defense-system-ukraine/index.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 22, 2022, 08:16:27 pm
MIM-104 Patriot je raketni sistem zemlja-vazduh, primarni te vrste koji koristi vojska Sjedinjenih Država i nekoliko savezničkih država. Proizveden je od strane američkog odbrambenog izvođača Raytheon, a ime je dobio po radarskoj komponenti sistema naoružanja. AN/MPQ-53 kao "srce sistema" je poznat kao „Radar faznog niza za praćenje i presretanje cilja“ što je "backronym" za PATRIOT (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target).

https://www.youtube.com/watch?v=yGfS5QR2om8


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: kumbor on December 22, 2022, 10:07:21 pm


Takođe je važno koja će verzija biti isporučena Ukrajini. Čuo sam da će domet raketa biti ograničen na 80km. Sigurno neće biti PAC-3, već neki divizion iz "viškova".


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 22, 2022, 11:58:42 pm


Takođe je važno koja će verzija biti isporučena Ukrajini. Čuo sam da će domet raketa biti ograničen na 80km. Sigurno neće biti PAC-3, već neki divizion iz "viškova".

Ako je taj podatak tačan, onda je to kao prvo "bruka". Takve rakete dometa do 80 km, odnosno po drugim izvorima do 68,5 km, imaju verzije PAC-1 sa raketama MiM-104A Standard, proizvođenim od 1984. godine pa do negde sredine 90-tih....
Doduše, tu postoji i verzija projektila MiM-104B SOJC dometa do 160 km, ali to je raketa sa pasivnim samonavođenjem na postavljača smetnje (Home on Jam). Preciznost? Veoma upitna....A i mislim da su te rakete povučene....


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 10, 2023, 07:36:41 pm
Američka vojska će obučavati Ukrajince na raketnom sistemu Patriot u Oklahomi: izveštaj

Pentagon planira da od sledeće nedelje dovede ukrajinske trupe u Oklahomu kako bi ih obučavali na raketnim odbrambenim sistemima Patriot, prema brojnim izveštajima.

Obuka, o kojoj je prvi izvestio CNN, održaće se u Fort Silu, izjavila su dva američka zvaničnika.

Fort Sil — jedna od četiri osnovne vojne lokacije za obuku, koja se nalazi na 90 milja jugozapadno od Oklahoma Sitija — već podučava trupe radu i održavanju sistema Patriot, a takođe je i lokacija Armijske artiljerijske škole.

Zvaničnici odbrane tek treba da zvanično obelodane plan obuke, ali se očekuje da će instrukcije Ukrajincima o tome kako da koriste napredni sistem protivvazduhoplovne odbrane potrajati „nekoliko meseci“, rekla je Laura Kuper, zamenica pomoćnika ministra odbrane za Rusiju, Ukrajinu i Evroaziju. novinarima prošle nedelje.

„Počećemo sa obukom na Patriotu kasnije ovog meseca“, rekao je Kuper na brifingu u Pentagonu 6. januara. „Neću moći da vam dam određeni vremenski okvir za završetak obuke. Biće potrebno nekoliko meseci. Dakle, opet, Patriot nije sistem trenutne upotrebne sposobnosti. Ali vrlo brzo ćemo započeti tu obuku.”

I sekretar za štampu Pentagona Brig. General Pat Rajder je 5. januara rekao novinarima da Ministarstvo odbrane istražuje različite opcije o tome gde da održi obuku za Patriot „kako bi uključila potencijalnu obuku ovde u SAD, u inostranstvu ili kombinaciju oba“.

Predsednik Bajden je krajem prošlog meseca odobrio isporuku odbrambenog raketnog sistema Patriot Ukrajini kako bi pomogao u odbrani zemlje u sukobu od napada ruskih raketnih udara.

Nemačka se prošle nedelje takođe obavezala da će poslati bateriju Patriot iz svog inventara u bivšu sovjetsku državu zahvaćenu ratom.

[attachment=1]


Izvor (https://thehill.com/policy/defense/3807057-u-s-military-to-train-ukrainians-on-patriot-missile-system-in-oklahoma-reports/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 11, 2023, 07:56:56 pm
Rakete Patriot uparene sa mornaričkim vertikalnim lanserima koje je postavio Lockheed

Ispaljivanje raketa PAC-3 MSE iz sistema za vertikalno lansiranje Mk 41 otvara nove mogućnosti na moru i na kopnu.

Lockheed Martin je predstavio novi način upotrebe kompanijske visoko sposobne rakete sistema zemlja-vazduh Patriot PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE), ispaljivanjem iz ćelije Mk 41 vertikalnog sistema za lansiranje. Ova kombinacija bi otvorila vrata za potencijalno dodavanje ove rakete u arsenal desetina sadašnjih i budućih ratnih brodova u službi širom sveta, uključujući i američku mornaricu. Pored toga, mogao bi da dozvoli bilo kojoj zemaljskoj varijanti ili derivatu Mk 41, kao što su oni koje razvijaju američka vojska i američka mornarica, da ispaljuju ove presretače, pored raznih drugih projektila.

Model rakete PAC-3 sa poboljšanim raketnim segmentom (MSE) koja se ispaljuje iz ćelije Mk 41 vertikalnog sistema za lansiranje (VLS) trenutno je izložen na godišnjem nacionalnom simpozijumu Udruženja kopnene mornarice, koji je otvoren danas u Severnoj Virdžiniji. Aaron-Matthev IL, slobodnjak koji pokriva događaj za Naval News, podelio je slike prikaza na Twiteru.

PAC-3 MSE, koji je ušao u punu proizvodnju za američku vojsku i druge kupce 2018. godine, najnoviji je presretač u porodici Patriot i može se koristiti protiv aviona, krstarećih projektila i određenih balističkih projektila nižeg nivoa. Za razliku od ranijih tipova Patriot, sve verzije PAC-3 su manje, takozvano oružje hit-to-kill koje uništava svoje mete fizičkim udaranjem na njih, a ne nekom vrstom eksplozivne bojeve glave. MSE varijanta uključuje karakteristike koje daju presretaču dodatne performanse, uključujući povećanu manevarsku sposobnost i poboljšanu preciznost.

Varijante vertikalnog lansirnog sistema Mk 41 VLS, još jednog proizvoda kompanije Lockheed Martin, su u upotrebi u američkoj mornarici i drugim pomorskim snagama širom sveta od 1980-ih. Mk 41 je već sposoban da ispaljuje širok spektar različitih raketa zemlja-vazduh, protivbrodskih i kopnenih raketa, u zavisnosti od njegove tačne konfiguracije. Lockheed Martin takođe nudi verziju Mk 41 sa zavrtnjima koja je dizajnirana da se lako integriše na različite tipove brodova i ispaljuje rakete ukoso.

Vredi napomenuti da je standardni PAC-3 MSE dugačak 19 stopa, ali nije jasno da li će to ostati isto u konfiguraciji vertikalnog lansiranja. Nije jasno da li PAC-3 MSE zahteva neku vrstu dodatnog buster motora za rad sa Mk 41, što bi povećalo njegovu ukupnu dužinu. Ako je dužina nepromenjena, mogla bi da bude kompatibilna i sa "taktičkom" i sa "produženom udarnom" verzijom Mk 41, koje imaju lansirne ćelije koje su dugačke nešto više od 22 stope, odnosno 25,25 stopa.

Bez obzira na to kako će PAC-3 MSE možda morati da bude konfigurisan za vertikalno lansiranje, mogućnost ispaljivanja čak i iz Mk 41 samo sa "produženim udarom" otvara potpuno novo pomorsko tržište za raketu. Sposobnosti presretača protiv dolazećih balističkih pretnji mogle bi biti posebno atraktivne s obzirom na porast razvoja protivbrodskih balističkih projektila, posebno od strane kineske vojske, poslednjih godina. Naravno, već postoje razne rakete zemlja-vazduh, uključujući i one sa mogućnostima protiv balističkih raketa, koje su dostupne za upotrebu zajedno sa verzijama Mk 41.

Izvan pomorske oblasti, kombinacija PAC-3 MSE i Mk 41 otvara druge nove mogućnosti za kopnene primene. I američka vojska i američka mornarica razvijaju kopnene sposobnosti zasnovane na drumskim mobilnim derivatima Mk 41 VLS. Vojni sistem montiran na prikolici, nazvan Typhon, trenutno je namenjen za ispaljivanje varijanti rakete SM-6, koje imaju sposobnost zemlja-vazduh i zemlja-zemlja, i krstareće rakete Tomahawk, verzije za napad na kopno i protiv-brodske verzije koje trenutno postoje. Mornarica je navela da je njen ekspedicioni lanser Mk 70 Mod 1 u kontejnerima, koji je dizajniran da se lako utovari na kamione i brodove s ravnim platformama, takođe namenjen prvenstveno za ispaljivanje ove dve vrste projektila.

Za Armiju, mogućnost da ispaljuje PAC-3 MSE iz lansera Typhon mogla bi proširiti fleksibilnost tog sistema, omogućavajući mu da dopuni ili čak na kraju zameni postojeće namenske lansere Patriot u službi. Trenutni inventar sistema Patriot Armije je relativno mali i za njim je velika potražnja.

Armija je takođe u procesu postavljanja nove integrisane komandne i upravljačke mreže za sistem protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane kompanije Northrop Grumman pod nazivom Integrisani sistem borbene komande (IBCS), koji bi potencijalno mogao da se koristi za povezivanje lansera Typhon napunjenog projektilima PAC-3 MSE na postojeće radare sistema Patriot ili druge senzorske čvorove. Mreža bi takođe mogla da poveže lansere sa odvojenim komandnim i upravljačkim centrima za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu. Prošle godine, Agencija za protivraketnu odbranu i Armija, u saradnji sa Lockheed Martinom, demonstrirali su sposobnost da ispaljuju PAC-3 MSE koristeći arhitekturu upravljanja vatrom sistema odbrane od balističkih raketa Terminal High Altitude Area Defence (THAAD) preko IBCS.

Sve u svemu, kombinovanje mogućnosti PAC-3 MSE sa visoko prilagodljivom i fleksibilnom prirodom Mk 41 VLS prezentuje brojne intrigantne mogućnosti. Biće zanimljivo saznati više o planovima Lockheed Martina za ovo uparivanje.


Prikaz projektila PAC-3 MSE u sastavu vertikalnog lansirnog sistema Mk 41 VLS:

[attachment=1]

[attachment=2]

Višenamenski sistem Typhoon:

[attachment=3]

Vertikalni lanser sistema Typhoon - Mk 70 Mod 1:

[attachment=4]


Izvor (https://www.thedrive.com/the-war-zone/patriot-missiles-paired-with-naval-vertical-launchers-pitched-by-lockheed)





Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 18, 2023, 10:28:42 am
Blumberg: Holandija razmatra varijante predaje sistema PVO Patriot u Ukrajinu

Kako navodi Blumberg, diskusija o mogućem proširenju vojne pomoći Ukrajini iz Holandije dolazi u pozadini zahteva Kijeva da ojača sistem PVO.

Amsterdam razmatra slanje sistema Patriot u Ukrajinu i namerava da se pridruži SAD i Nemačkoj u jačanju ukrajinskog vojnog arsenala sistemima protivvazduhoplovne odbrane za odbijanje ruskih napada. Ovo je preneo Blumberg, pozivajući se na anonimne izvore u holandskoj vladi.

„Holandija stalno traži vojnu podršku za Ukrajinu“, rekla je agenciji Saša Luhof, portparolka holandskog ministarstva odbrane.

Kada će se tačno razgovarati o pitanju proširenja vojnih isporuka Ukrajine, nije precizirano.

Kako navodi Blumberg, diskusiju o mogućnosti isporuke sistema PVO „Patriot“ Ukrajini izazvale su pritužbe Kijeva na nedostatak potrebnog naoružanja da izdrži napade ruske armije.

[attachment=1]


Izvor (https://tvzvezda.ru/news/20231172033-VBisa.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 08, 2023, 12:43:06 pm
Poljska postavlja Patriot na aerodrom u reonu Varšave

Poljska vojska je najavila raspoređivanje baterija PVO Patriot na aerodrom Babice u severozapadnom okrugu glavnog grada Varšave.

Za ovo raspoređivanje se kaže da je vežba obuke za 3. Varšavsku brigadu PVO.
Nakon završene obuke, jedinica će preći u režim borbenog dežurstva.

Jedinicu je na početku raspoređivanja i uvežbavanja, posetio i poljski ministar odbrane.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 08, 2023, 03:24:27 pm
Švedska vojska rasporedila je američki napredni sistem protivvazdušne odbrane "Patriot" oko strateške južne luke Geteborg

To je prvi put da su švedske oružane snage rasporedile "Patriot", koji je sposoban da presreće balističke rakete, kao i krstareće rakete i avione u dometu od 60 do 160 kilometara, preneo je Euraktiv.

"Zapadna obala sa lukom Geteborg je strateški važna, jer sve što se transportuje stiže u nju i stoga je od ključnog značaja da se ovim sistemom zaštitimo od napada", rekla je portparolka Oružanih snaga Švedske Terese Fagerstet za "Aftonbladet".

Ona je kazala da to nije vežba, već rasporedjivanje u okviru operacije pripravnosti. "Operacije za vanredne situacije se izvode kako bi se testiralo koliko brzo i efikasno naše jedinice i borbene snage mogu da odgovore u kriznoj situaciji. Operacija nije podstaknuta bilo kakvom promenom pretnje Švedskoj", navela je Švedska odbrambena agencija na svom sajtu.

Švedske oružane snage smatraju da je rizik od oružanog napada na Švedsku nizak, ali ne mogu da isključe takav scenario. Nakon rata u Ukrajini, Švedska je povecala vojnu potrošnju i između ostalog, kupila i rakete za vazdušnu odbranu "Patriot" od SAD.

Podsetimo da je američka administracija je 2018. godine odobrila zahtev Švedske za nabavku sistema u vrednosti do 3,2 milijarde američkih dolara, izvestila je Švedska televizija (SVT) u decembru prošle godine, kada je Švedska naručila dalju isporuku projektila presretača.

Švedska danas ima ima četiri sistema Patriot, ali je broj raketa poverljiv, preneo je SVT.

[attachment=1]


Izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2023&mm=02&dd=07&nav_category=78&nav_id=2285800)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 09, 2023, 01:07:07 pm
Rumunija je dobila drugi raketni sistem (bateriju) Patriot kaže ministar odbrane

Drugi sistem Patriot, od ukupno četiri ugovorena za prvu fazu programa opremanja, isporučen je Rumuniji prema dogovorenom rasporedu, 2022. godine, rekao je ministar odbrane Angel Tilvar tokom posete 74. Patriot Mihai Bravu Puku.

Isporuka trećeg i četvrtog sistema Patriot počela je tokom 2022. godine, a očekuje se da će njihovo testiranje i prijem biti završeni do kraja aprila, rekao je ministar.

„Opremanje Vazduhoplovnih snaga sistemima Patriot dodaje robusnu, kredibilnu, interoperabilnu i fleksibilnu sposobnost protivvazduhoplovne odbrane namenjene da pomognu u ispunjavanju misija rumunske vojske.
Četiri sistema predstavljaju prvu fazu u postizanju najsavremenijeg kapaciteta protivvazduhoplovne odbrane sa sposobnošću odbrane od taktičkih balističkih projektila i krstarećih projektila, potpuno integrisan u sistem NATO-a“, rekao je ministar Tilvar, citirano u saopštenju Ministarstva odbrane.

On je takođe napomenuo da se 74. Puk „konstantno priprema, kako u Sjedinjenim Državama tako i u zemlji, na specifičnoj konfiguraciji opreme koja je isporučena Rumuniji, dok istovremeno vrši testiranje sistema pre nego što ga zvanično dobije“.

Rumunija plaća oko 3,9 milijardi dolara za sedam novih sistema PVO Patriot u najnovijoj dostupnoj konfiguraciji, zajedno sa nekoliko stotina presretača, preneo je Hotnews.ro. Ugovor je međuvladin, a četiri od sedam sistema su do sada plaćena. Od sedam baterija, četiri će dobiti rumunsko vazduhoplovstvo, a tri kopneno.

Svaka baterija ima jednu jedinicu za lansiranje (četiri lansera montirana/prikačena na svaki kamion, radar za navođenje raketa, jedinicu za upravljanje vatrom, generatore i drugu opremu). Tačnije, Rumunija je kupila sedam raketnih sistema Patriot u konfiguraciji 3+.

14 država članica ili partnera NATO-a, uključujući Rumuniju, potpisalo je u oktobru 2022. godine pismo o namerama za zajedničku nabavku sistema protivvazduhoplovne odbrane u kategorijama Arrow 3 i Patriot.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://www.romania-insider.com/romania-received-second-patriot-missile-system-2022)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 02, 2023, 06:18:42 pm
Kijev će dobiti američke raketne baterije Patriot. Kako će ovo promeniti bojno polje u Ukrajini?

Složeni sistemi će postati meta visokog prioriteta za Rusiju, pošto Zapad povećava ulog u snabdevanju

Ovog meseca (januara, prim. Kubovac), ukrajinska vojska treba da počne obuku za korišćenje raketnog sistema Patriot koji je konstruisan od strane SAD. Lora Kuper, zamenica pomoćnika ministra odbrane za Rusiju, Ukrajinu i Evroaziju, rekla je da će proces trajati „nekoliko meseci“. To znači da bi tehnologija uskoro mogla u potpunosti da učestvuje u borbenim operacijama između Moskve i Kijeva. Ali da li će oprema visoke vrednosti promeniti ravnotežu snaga na bojnom polju?

Diskusije oko isporuke raketnih sistema zemlja-vazduh Patriot Kijevu su se intenzivirale nakon velikih udara ruskih oružanih snaga na energetsku infrastrukturu Ukrajine i kasnijih nestanaka struje. Incident u poljskom gradu Przevodov, kada je projektil ukrajinskog sistema PVO S-300 rezultirao smrću dva farmera, takođe je igrao ulogu u diskusijama. Predsednik vladajuće partije Pravo i pravda Jaroslav Kačinjski predložio je da Nemačka pošalje svoje protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot u Ukrajinu, a ne u Poljsku.

Berlin je tada napomenuo da bi više voleo da sistemi protivraketne odbrane ostanu na teritoriji NATO-a. Ipak, za manje od dva meseca stvari su se promenile. Početkom januara SAD i Nemačka su se dogovorile da pošalju u Ukrajinu bateriju protivvazduhoplovnih raketa Patriot. To je saopšteno u zajedničkoj izjavi američkog predsednika Džoa Bajdena i nemačkog kancelara Olafa Šolca nakon njihovog prvog telefonskog razgovora 2023. godine. Obuka će biti sprovedena i u Vašingtonu i u Berlinu. Prenos baterije predviđen je za prvi kvartal ove godine.

Ovo će biti druga baterija Patriot u Kijevu. Kako je najavljeno krajem decembra 2022, prvu će Ukrajini predati SAD. Uključen je u najnoviji paket vojne pomoći, u ukupnom iznosu od 1,8 milijardi dolara.

Stručnjaci Centra za strateške i međunarodne studije napominju da je do sada Patriot bio najskuplji sistem naoružanja koji su Ukrajini dale SAD. Procenjuju da ukupna cena jednog sistema Patriot može dostići milijardu dolara: 400 miliona dolara za opremu i 690 miliona dolara za rakete.

Ukrajina će postati devetnaesta zemlja na svetu koja koristi ili planira da koristi ovaj komplet. Prve sisteme Patriot postavila je američka vojska još 1980-ih. Prvi put su korišćeni u borbi tokom Zalivskog rata 1991. godine, a zatim i tokom anglo-američke invazije na Irak 2003. Sistem Patriot je od tada pretrpeo značajne promene: njegova poslednja modifikacija uključuje preciznije radare i radare visokih performansi i naprednije rakete presretače zemlja-vazduh – PAC-3 (Patriot Advanced Capability).

Još uvek nije jasno koju verziju sistema Patriot će Ukrajina dobiti. Ali verovatno govorimo o PAC-3.

Kada će sistemi Patriot stići u Ukrajinu?

U uslovima rata, obuka specijalista ukrajinskih oružanih snaga za korišćenje sistema Patriot verovatno neće dugo trajati. Štaviše, Ukrajina ima mnogo stručnosti u korišćenju raketnog sistema zemlja-vazduh S-300 – onog koji strukturno podseća na Patriot.

Procedura za nabavku nove raketne tehnologije je praktično ista u protivazduhoplovnim raketnim trupama Rusije i Ukrajine. Prvo, vojno osoblje se preobučava u posebno opremljenom centru. Zatim naoružanje, vojnu opremu, rezervne delove i oruđe prihvataju raketne baterije (ili divizioni).

Naredna faza se sastoji od prvog bojevog gađanja protivvazduhoplovnim vođenim projektilima (u sadašnjim okolnostima, moguće je da će se to vršiti sa mesta stalnog angažovanja pod nadzorom instruktora SAD). Zatim se protivvazduhoplovni raketni sistem pakuje, priprema za transport i šalje na utovarnu stanicu, kao što je aerodrom ili luka.

Na završnoj tački, divizioni i jedinice koje su dobile novu opremu putuju do mesta razmeštaja i predstojećih borbenih dejstava vazdušnim, morskim, železničkim putem.

S obzirom na vreme potrebno za pripremu, možemo očekivati da sistemi Patriot u Ukrajini budu spremni za borbu u martu.

Šta će se desiti nakon što Patriot bude prebačen u Oružane snage Ukrajine?

Raketni sistem Patriot (posebno PAC-3) je, bez ikakvog preterivanja, najsavremeniji proizvod vojnog industrijskog kompleksa SAD. Verovatno, ako je Bela kuća odlučila da pošalje tako napredno raketno odbrambeno oružje u Ukrajinu, pitanje snabdevanja Kijeva borbenim tenkovima zapadnog tipa kao što je nemački Leopard 2 neće potrajati dugo da se reši.

Uz drugu Patriot bateriju, Berlin će poslati i 40 borbenih vozila pešadije Marder u Ukrajinu, saopštio je portparol nemačke savezne vlade Štefen Hebestrajt. Ovo je još jedan veliki korak ka opremanju ukrajinskih oružanih snaga zapadnim oružjem.

Vredi napomenuti da će ukrajinske oružane snage, nakon što dobiju raketne sisteme Patriot i teška oklopna vozila, biti samo korak od nabavke borbenih aviona F-15 i F-16.

Baterije Patriot su od neprocenjive vrednosti za Kijev. Ovi sistemi imaju, kako kažu vojni stručnjaci, potencijal za nestratešku protivraketnu odbranu. Ova sposobnost će biti posebno korisna za Oružane snage Ukrajine. To je efikasno sredstvo za borbu protiv avijacije sa posadom, krstarećih raketa morskog i vazdušnog baziranja, taktičkih balističkih projektila i operativno-taktičkih balističkih projektila.

Najverovatnije će sistemi biti raspoređeni da štite ukrajinsku prestonicu Kijev i da odbrane ovaj centar odlučivanja od napada raznih tipova krstarećih raketa. Međutim, biće potrebno desetine baterija Patriot da pokriju sve administrativne i političke centre Ukrajine, uključujući regionalne gradove i ključne energetske objekte. I malo je verovatno da će Ukrajina dobiti toliko sistema MIM-104 Patriot u doglednoj budućnosti.

Patriotova "Ahilova peta"

Trenutno je ključna briga o broju protivvazduhoplovnih vođenih raketa koje će biti isporučene uz sistem Patriot, jer je broj raketa korišćenih tokom odbijanja masovnih vazdušnih napada Oružanih snaga Rusije premašio sva očekivanja. Ako Ukrajina ne dobije dovoljno projektila, njene dve baterije Patriot jednostavno će stajati u mirovanju.

Protivraketni odbrambeni sistem Patriot takođe ima svoje slabe tačke, odnosno svoje posebne karakteristike. Na primer, multifunkcionalni radar Patriot AN/MPQ-53 (i noviji AN/MPQ-65, prim. Kubovac) ima prilično niske mogućnosti pretraživanja. Ova karakteristika je urođena ne samo za sistem Patriot, već i za radar za osvetljenje i navođenje rakete i multifunkcionalni radar ruskog sistema protivraketne odbrane S-300/400.

U ruskim sistemima, ovaj nedostatak se nadoknađuje obezbeđivanjem protivvazduhoplovnih raketnih diviziona S-300 i S-400 ili detektorima male visine tipa 5N66M ili detektorima za sve visine (prim. Kubovac) tipa 96L6E. Štaviše, protivvazduhoplovni raketni divizioni dobijaju oznaku cilja bez pretrage sa komandnih mesta sistema opremljenih radarom za detekciju (RLO 64N6 kod S-300) ili radarskim kompleksom (RLK 91N6E, kod S-400).

Kao rezultat toga, ako bude raspoređena u blizini Kijeva, raketna baterija Patriot će morati da ima dodatne mogućnosti pretraživanja i ciljanja. Dobijanje podataka od Boinga E-3 Sentri, opciju koju pominju pojedini stručnjaci, nije naročito korisno jer znači da će određeni broj aviona E-3 morati da se premesti na ukrajinske aerodrome.

Malo je verovatno da će SAD i njeni saveznici pristati na ovo. Ali na neki način, ukrajinska vojska će morati da reši probleme sistema. I to može zaista biti problem.

Kako će se Rusija boriti protiv Patriota?

Hvatanje sistema PVO Patriot je malo verovatan scenario. Sistem nije oružje na liniji fronta. Verovatno će biti postavljen u pozadinu ukrajinske armije, pokrivajući Kijev ili Ukrajinu sa desne obale Dnjepra. Za hvatanje sistema Patriot bila bi potrebna ofanzivna operacija, a čak i tako, uspeh je daleko od zagarantovanog. Ni jedno borbeno vozilo M142 HIMARS još nije palo u ruske ruke. U međuvremenu, detaljno ispitivanje sistema moguće je samo nakon njegovog hvatanja i rastavljanja.

Sistemi protivvazduhoplovne odbrane „Patriot“, isporučeni Ukrajini, postaće meta visokog prioriteta za Oružane snage Rusije, ali zadatak teško da je jednostavan. Patriot je veoma mobilni sistem, potrebno je ne više od 25 minuta za postavljanje/preklapanje (prema drugim izvorima vreme gotovosti za rad baterije Patriot iznosi "do 60 minuta", prim. Kubovac). To znači da sistem ne ostaje dugo u istoj poziciji. Posle nekoliko lansiranja projektila, može da se premesti. A pronaći Patriota neće biti lako.

Posle 24. februara, Oružane snage Ukrajine zadržale su u upotrebi nekoliko diviziona sistema PVO S-300PT. Skraćenica „PT“ znači da je sistem kontejnerskog tipa (usput, težina nekih kontejnera, kao što je F9, prelazi 16 tona). Potrebno je nekoliko sati da se ova modifikacija S-300 preklopi/postavi. Ipak, uprkos maloj pokretljivosti, sistem kontejnerskog tipa se i dalje koristi u ukrajinskoj vojsci. Sigurno je da visoko mobilni protivvazduhoplovni raketni sistem ima mnogo veće šanse za preživljavanje.

Što se tiče protivraketnog odbrambenog sistema Patriot, ruske trupe mogu koristiti protivradarske rakete tipa X-31P, navođene rakete vazduh-zemlja kao što su X-29T, X-38Mxx, X-59MK, itd., slobodno padajuće bombe (tip OFAB-250-270 i FAB-500) da ga ciljaju i unište. Na ovaj ili onaj način, na ruskoj vojsci će biti da reši to pitanje.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://www.rt.com/news/569797-kiev-will-receive-two-patriot/)




Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 07, 2023, 08:20:40 pm
Rekli, pa porekli.....

Poljski ministar odbrane rekao je da su sistemi protivvazduhoplovne odbrane Patriot stigli u Ukrajinu

Odgovarajući na pitanje o transferu borbenih aviona Ukrajini, ministar je rekao da takve odluke treba donositi na širem savezničkom nivou.

Zahvaljujući Poljskoj, Ukrajina je dobila protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot i prve tenkove Leopard-2, rekao je poljski ministar odbrane Mariuš Blaščak u intervjuu španskom listu La Razon.

„Moram da naglasim da su zahvaljujući naporima Poljske, posebno, baterije Patriot ili prvi tenkovi Leopard stigli u Ukrajinu“, naveo je on.

Izvor (https://tvzvezda.ru/news/2023371350-Qu1fY.html)


Poljska je morala da objašnjava reči ministra odbrane o prvim sistemima PVO Patriot u Ukrajini

Prema poljskom Ministarstvu odbrane, njegov šef Mariuš Blaščak je mislio da je zahvaljujući naporima Poljske odlučeno da se sistemi PVO Patriot prebace u Ukrajinu, a ne da su oni već stigli na raspolaganje Kijevu.

„Namera potpredsednika vlade, ministra nacionalne odbrane Mariuša Blaščaka bila je da ukaže da je zahvaljujući naporima Poljske doneta odluka o prenošenju baterije Patriot“, rečeno je Ukrinformu u Ministarstvu odbrane Poljske.

Protivvazduhoplovni i protivraketni odbrambeni sistem Patriot je opremljen vođenim raketama zemlja-vazduh. Koristi se prvenstveno za presretanje i uništavanje balističkih projektila kratkog dometa, kao i aviona i krstarećih raketa.

Tipično, Patriot baterija uključuje radar koji otkriva i prati ciljeve, računare, komandno mesto, opremu za elektro napajanje i do osam lansera, od kojih svaki sadrži četiri ili više (prim. Kubovac) projektila.

Sjedinjene Američke Države, Nemačka i Holandija najavile su planove za isporuku sistema protivvazduhoplovne odbrane Patriot Ukrajini. Francuska i Italija će isporučiti sisteme PVO SAMP/T.

[attachment=1]

Izvor (https://tvzvezda.ru/news/2023371616-JR02M.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Prvačić on March 07, 2023, 10:06:07 pm

Tipično, Patriot baterija uključuje radar koji otkriva i prati ciljeve, računare, komandno mesto, opremu za elektro napajanje i do osam lansera, od kojih svaki sadrži četiri ili više (prim. Kubovac) projektila.

Je li to nekakav radar koji je ujedno i osmatrački i nišanski radar?
Može li istovremeno da osmatra VaP i navodi rakete na ciljeve?
Šta ako ciljevi dolaze iz suprotnih pravaca?


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 07, 2023, 11:28:55 pm

Tipično, Patriot baterija uključuje radar koji otkriva i prati ciljeve, računare, komandno mesto, opremu za elektro napajanje i do osam lansera, od kojih svaki sadrži četiri ili više (prim. Kubovac) projektila.

Je li to nekakav radar koji je ujedno i osmatrački i nišanski radar?
Može li istovremeno da osmatra VaP i navodi rakete na ciljeve?
Šta ako ciljevi dolaze iz suprotnih pravaca?

Baterija Patriot ima sektorski nišanski radar AN/MPQ-53 / 65, koji ima ograničene mogućnosti vršenja osmatranja VaP-a, ali samo u fiksnom sektoru od 90-105 stepeni (ovisno od verzije), i mogućnost praćenja ciljeva do 120 stepeni, iako amerikanci za njega kažu da je "višenamenski" (ima i opciju IFF). Ali sektor rada je fiksan i da bi se pomerio za 90 ili 180 stepeni, recimo, mora se radar fizički okrenuti u taj drugi sektor.

Radar ima mogućnost rada u režimu TWS (praćenje tokom skeniranja), što znači da može pratiti ciljeve i navoditi rakete i istovremeno osmatrati (sve u fiksnom sektoru kako sam iznad naveo).


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Prvačić on March 08, 2023, 12:03:33 am
Hvala na odgovoru


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 31, 2023, 02:00:43 pm
"Патриот" за почетнике: Само 65 украјинских војника завршило обуку за ракетне системе противваздушне одбране

Министарство одбране САД објавило је да је 65 украјинских војника завршило обуку на ракетном системима противваздушне одбране "патриот" у Форт Силу у Оклахоми и да се тренутно враћају у источну Европу и евентуално у Украјину.

Очекује се да ће украјинска војска добити најмање три батерије противваздушне одбране "патриот" до краја 2023. године, од којих ће по једна бити из Немачке, Холандије и Сједињених Држава. Украјински председник Володимир Зеленски недавно је рекао у интервјуу за АП да му је потребно за комплетно затварање неба 20 батерија ПВО система "патриот", али по свему судећи то ће бити немогућа мисија из више разлога.

Батерија са ракетним системом Патриот ПАЦ-2 као најмања ватрена једница способна је за независно деловање и чини је шест до осам лансера, а једна станица може да контролише рад чак 16 лансера. Пуни састав батерије са осам лансера опслужује 92 официра и подoфицира. Батерија има командни вод, вод за одржавање, лансирни вод са четири ласирне секције од којих свака има по два лансера, вод за контролу лансирања и вођење пројектила који је смештен у командној станици ЕЦС коју опслужују 3-4 војника, радарску станицу и комуникацијски систем. Сваки лансер има три члана посаде.

Ове информације указују да Украјини недостају људи за оваку сложену технику и да бројка од 65 људи није довољна за реализацију плана функционисања ракетне батерије.

Иначе у најидеалнијим условима и кад би Амерканци послушали Зеленског за 20 батерија морао би да издвоји и пошаље на обуку скоро 2.000 војника, а с обзиром на то да се ради о две смене, у питању је око 4000 војника.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/c/planeta/svet/1222017/patriot-pocetnike-samo-65-ukrajinskih-vojnika-zavrsilo-obuku-raketne-sisteme-protivvazdusne-odbrane)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 15, 2023, 12:06:44 pm
Posada protivvazduhoplovnog sistema Patriot iz Ukrajine završila obuku pre predviđenog termina

Fort Sil, Oklahoma —Od januara, 65 ukrajinskih vojnika obučava se u Fort Silu, bazi američke vojske u Oklahomi, da upravljaju sistemom protivvazduhoplovne odbrane Patriot. Trupe očekuju da će diplomirati u martu i vratiti se u Ukrajinu da počnu sa razmeštanjem mobilnog sistema protivvazduhoplovne odbrane.

S obzirom na osetljivost oko napredne obuke, Pentagon je zabranio fotografije vojnika koji su učestvovali i odbio je da dozvoli Glasu Amerike da ih imenuje. Ali novinar Glasa Amerike Ostap Jariš otputovao je u Fort Sil i iz prve ruke posmatrao grupu.

Brza terenska obuka

Američki instruktor posmatra kako ukrajinski vojnici postavljaju veliki radar na terenu.

„Naša vojska raspoređuje Patriot bateriju za 40 do 45 minuta“, rekao je on. „Ukrajincima to uspe za 25. Oni rade sjajan posao. Veoma su optimistični, s obzirom na situaciju kod kuće“.

Među Ukrajinkama i Ukrajinkama koji su putovali u Oklahomu, najmlađi ima 19, najstariji 67 godina. Poslednjih 10 nedelja, koristeći ubrzani program koji je razvio Pentagon, a koji im omogućava da se uvežbavaju najmanje 10 sati dnevno, šest dana u nedelji , radili su na savladavanju sistema PVO Patriot.

Utorak je bio jedan od poslednjih treninga na terenu. Za nekoliko dana ekipa će biti spremna za diplomiranje.

Jaki vetrovi, poput tog utorka, tipični su za ravnice južne Oklahome. Oni ne ometaju obuku: grupa ukrajinskih vojnika glatko raspoređuje bateriju Patriot na sredini terena i dovodi je u borbenu gotovost. Pored nekoliko lansera, baterija uključuje radar, uređaj za električno napajanje i komandno-upravljačku stanicu — svi su na točkovima.

„Smatram te komponente kao delove tela“, rekao je jedan instruktor u Fort Silu koji je učestvovao u obuci, ali je zamolio da ostane bez imena.

„Komandno-upravljačka stanica je kao mozak sistema“, rekao je on. „Radar, volim to da zovem očima. To je ono što vidi sve. Elektrana je ono što daje telu sve hranljive materije, jer izbacuje svu snagu. A onda su lanseri ono što ja zovem rukama i nogama, jer je to ono što čini sve stvarne borbe. Tako sam to objasnio mnogim učenicima iz moje jedinice.”

Program obuke je osmišljen tako da Ukrajinci mogu da savladaju svaku od komponenti posebno, a zatim da nauče kako da ih održavaju zajedno. Neke vežbe se odvijaju na otvorenom, dok se druge odvijaju u učionicama ili na simulatorima.

Ukrajinska obuka se razlikuje od uobičajenog kursa Pentagona jer je bila skrojena posebno za rat u Ukrajini. Umesto klasičnih scenarija vazdušnih borbi, ovaj kurs se zasniva na borbenom iskustvu u borbi protiv ruske invazije.

Borbeno iskustvo

„Oni su najbolji od najboljih u onome što rade u oblasti protivvazduhoplovne odbrane Ukrajine“, rekao je brigadni general Šejn Morgan, koji je komandant Borbenog centra izvrsnosti i Fort Sila. „Naša procena je da su ukrajinski vojnici impresivni i apsolutno brzo uče zbog njihovog velikog znanja i iskustva u borbenoj zoni. Bilo im je lakše, iako nije nikada lako, da shvate koncepte rada i održavanja Patriot sistema.”

Za obuku na američkom Patriotu, Ukrajina je sama odabrala vojno osoblje koje je imalo značajno iskustvo u presretanju vazdušnih napada. To je omogućilo Pentagonu da smanji dužinu kursa sa svojih uobičajenih 6 meseci na 10 nedelja.

Američki instruktori kažu da je jedan od izazova obuke bila jezička barijera, jer nisu svi ukrajinski vojnici dobro govorili engleski. Međutim, Pentagon je brzo pronašao rešenje: doveli su tumače i prevodioce u Fort Sil.

Na kraju se ispostavilo da je to bilo od koristi za obe strane.

„Od njih smo naučili onoliko koliko smo i mi njih naučili“, rekao je jedan od viših lidera Fort Sil, koji je odbio da navede svoje ime.

„Ukrajinci su imali pravo borbeno iskustvo. Mnoge ukrajinske oružane snage su angažovale i uništile ruske pretnje“, rekao je on. „Srećom, rekao bih da većina naših vojnika to nije morala da uradi. To nam je dalo neka razmišljanja o taktikama, tehnikama i procedurama o kojima možda nismo razmišljali."

Nove mogućnosti

Patriot je jedan od najnaprednijih sistema protivvazduhoplovne odbrane na svetu. Može da otkrije pretnju u radijusu od 150 km i presreće krstareće i balističke rakete, kao i avione i druge ciljeve na visini od 20 km.

Patrioti su takođe veoma mobilni, mogu da presreću nekoliko ciljeva istovremeno i otporni su na elektronsko ometanje.

Lanseri dolaze u različitim konfiguracijama, sa četiri rakete PAC-2 ili sa 16 raketa PAC-3. U Fort Silu Ukrajinci su trenirali na obe.

Zvaničnici američke odbrane kažu da će Patriot biti dodatak drugim sistemima protivvazduhoplovne odbrane kratkog i srednjeg dometa koje su SAD i saveznici obezbedili Ukrajini. To bi zajedno trebalo da stvori višeslojni sistem zaštite ukrajinskog neba i pomogne u odbrani od raznih napada od balističkih projektila do kamikaza dronova.

Patriot neće moći da brani ceo grad kao Kijev“, rekao je jedan od viših lidera Fort Sil. „Oblast koju Patriot može da brani varira u zavisnosti od pretnje. Ako je krstareća raketa, možda će moći da brani malo veće područje, ali sa naprednijim balističkim projektilima može biti malo manja.

Posada je spremna

Uprkos zgusnutom rasporedu, američki instruktori kažu da su ukrajinske posade potpuno spremne.

„Veoma sam ponosan na obuku koju smo ovde obavili“, rekao je instruktor u Fort Silu. „Imam puno poverenje u sisteme Patriot i u ukrajinske vojnike koji njima upravljaju.

SAD će preneti jednu bateriju Patriot Ukrajini. Još jedna će doći iz Nemačke i Holandije. Ove zemlje su takođe organizovale obuku za druge ukrajinske timove protivvazduhoplovne odbrane.

Kada diplomiraju u Fort Silu, ukrajinski vojnici će u Evropi dobiti završnu fazu obuke o borbenoj koordinaciji sa svojim kolegama. Pentagon je saopštio da očekuje da će sistemi Patriot raditi u Ukrajini u narednim nedeljama.

[attachment=1]


Izvor (https://www.voanews.com/a/ukrainian-patriot-air-defense-crew-finishes-training-ahead-of-schedule/7018968.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 18, 2023, 07:56:06 pm
Nemačka vlada objavila je informaciju o isporuci sistema PVO Patriot sa municijom Ukrajini

Pored sistema PVO Patriot, Berlin je u Kijev prebacio 18 glavnih borbenih tenkova Leopard 2A6, kao i 40 borbenih vozila pešadije Marder.

Raketni sistem PVO Patriot sa projektilima koju je Nemačka poslala kijevskom režimu stigao je u Ukrajinu, saopštila je Nemačka vlada.

„Savezna vlada podržava ukrajinsku vojsku u bliskoj saradnji sa svojim partnerima i saveznicima“, navodi se u saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu nemačke vlade.

Takođe, na sajtu Nemačke vlade, može se videti spisak naoružanja i vojne opreme isporučene Ukrajini do sada, sa posebnom naznačenim NOVIM isporukama koje su se desile u poslednjih 7 dana. Na prvom mestu spiska, naveden je protivvazduhoplovni raketni sistem Patriot sa projektilima.

[attachment=1]


Izvor (https://tvzvezda.ru/news/20234182046-94Slk.html)
Izvor 2 (https://www.bundesregierung.de/breg-en/news/military-support-ukraine-2054992)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 20, 2023, 04:33:07 pm
Sve 3 obećane baterije Patriot stigle u Ukrajinu?

Zamenik ministra odbrane Aleksandar Pavljuk rekao je da su PVO sistemi Patriot stigli u Ukrajinu iz svih zemalja koje su ih obećale: Nemačke, SAD i Holandije.

[attachment=1]

Pratićemo dalje oko ovoga....


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 26, 2023, 03:22:22 pm
Sistem PVO „Patriot” je na borbenom dežurstvu u Ukrajini

Vazduhoplovstvo je pokazalo „nemački” Patriot PAC 3, koji je već na borbenom dežurstvu i spreman da obara ciljeve na daljinama do 150 km.

Patriot PAC 3 je već na borbenom dežurstvu i stigao je sa projektilima da uništi i balističke rakete i avione

Komanda Vazduhoplovnih snaga Ukrajine prvi put je prikazala video snimak sa najmoćnijim sredstvom PVO i jedinim sistemom PVO u upotrebi koji može da uništava balističke ciljeve – Patriot PAC 3.

Uprkos činjenici da je snimak snimljen uz maksimalnu tajnost u pogledu lokacije protivvazduhoplovnog raketnog sistema, ipak su uhvaćeni neki izuzetno zanimljivi momenti.

Konkretno, može se sa sigurnošću reći da se radi o bateriji nabavljenoj iz Nemačke, koju je prilično lako identifikovati po šasiji MAN i karakterističnoj tipičnoj kamuflaži.

Nije tajnovita ni jedinica koja je dobila Patriot PAC 3, na snimku Komande Vazduhoplovstva komandant diviziona nosi ševron 138. raketne brigade PVO.

Takođe, više nego retki kadrovi snimljeni su na sredini komandnog mesta protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa. A ovi snimci konačno otklanjaju pitanje o verziji ovog sistema PVO, jer su ovakvi savremeni monitori ugrađeni samo u PAC 3, koji zahvaljujući kinetičkim presretačima može uništiti balističke mete.

Generalno, sam kompleks se odlikuje potpunom digitalizacijom, a operateri će radije biti korisnici softvera i neće morati da gledaju u indikatorsku elektronsku cev, što je uobičajeno u svim sovjetskim sistemima PVO. Sami borci napominju da je kompleks savladan prilično brzo, mnogo kraćim kursom.

Takođe, na pitanje koji cilj prvo žele da unište, protivvazduhoplovci su odgovorili – Su-35. A na snimku je prikazan Patriot sa protivvazduhoplovnim projektilima za borbu protiv vazduhoplovnih aerodinamičkih ciljeva. Ovo mu omogućava da pogađa visoke aerodinamične objekte na daljinama od 150 km. Istovremeno, mogućnosti korišćenja raketnih presretača MSE omogućava borbu protiv balističkih ciljeva na daljinama do 60 km.

Istovremeno, vredi napomenuti da sam kompleks Patriot nije samo lansirna platforma, komandno mesto i radar. Generalno, kompleks, tačnije po NATO terminologiji, vatrena jedinica, sastoji se od nekoliko lansera, najčešće 8, jednog radara, komandno-upravljačkog uređaja, uređaja za punjenje i transport, kao i uređaja za komunikaciju.

U slučaju Patriota, jedna vatrena jedinica čini jednu bateriju, što je njegova organizaciona struktura, koja pored samog sistema PVO uključuje posade LPRS ili Avenger i jedinice za operativno održavanje. Osoblje Patriot baterije je 90-100 ljudi.

https://www.youtube.com/watch?v=ffuPEs_y6Qo


Izvor (https://defence-ua.com/photo/povitrjani_sili_pokazali_nimetskij_patriot_pac_3_jakij_vzhe_na_bojovomu_cherguvanni_j_gotovij_zbivati_tsili_na_dalnosti_150_km-250.html)



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 07, 2023, 05:30:11 pm
Povodom tvrdnji Ukrajinaca da su oborili, koristeći sistem PVO Patriot, ruski hipersonični projektil Kinžal iznad Kijevske oblasti, postaviću ovde jedan video o ispitivanju rakete ERINT (Extended Range Interceptor - Presretač Povećanog Dometa), projektila-kinetičkog presretača i prethodnika današnjem projektilu koji koristi Patriot PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement - Unapređenje Raketnog Segmenta).

Testiranje je izvedeno 14.10. 2000. godine. Sistem PAC-3 je tada testiran protiv manevrišuće taktičke leteće mete Storm II (Maneuvering Tactical Target Vehicle - Manevrišuća Taktička Leteća Meta). Storm II koristi manevarski RV (Re-entry Vehicle) balističkog projektila srednjeg dometa Pershing II uparen sa motorom 2. stepena od interkontintentalnog projektila Minuteman II. PATRIOT-ov radar, osnovni sistem PAC-3 i novi MSE su evoluirali od tih testova.

https://www.youtube.com/watch?v=KMrugIQlzOk&t=1s


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: milan55 on May 07, 2023, 06:24:39 pm
Sve je ovo OK samo mi je cudno u vijesti prvo tvrde da su Patriotom oborili Kindzala a ond netom kako ce se ispitati ostaci rakete da se tocno utvrdi o kom se projektilu radi. I ako sam dobro vidio na ostacima se vidi da je materijal fiberglas,kevlar ili slicno sto mi nekako ne ide uz projektil koji ide preko Mach 10. Mozda sam previdio nesto?


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 07, 2023, 07:08:00 pm
Sve je ovo OK samo mi je cudno u vijesti prvo tvrde da su Patriotom oborili Kindzala a ond netom kako ce se ispitati ostaci rakete da se tocno utvrdi o kom se projektilu radi. I ako sam dobro vidio na ostacima se vidi da je materijal fiberglas,kevlar ili slicno sto mi nekako ne ide uz projektil koji ide preko Mach 10. Mozda sam previdio nesto?

I izvori u Ukrajinskoj vojsci su demantovali to.
Sa druge strane, energija sudara dva tela kod cca 15 maha je jednostavn neshvatljivo velika, tolika da ja ne znam ni napisati niti uporediti s nečim ovozemaljskim.
Tu ne bi bilo nikakvih rupa ni krhotina već bi se sve trenutno pretvorilo u plazmu.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 10, 2023, 05:09:07 pm
Pogled sa zapadne strane....

Mediji: SAD je napravio grešku – Patriot neće spasiti Ukrajinu

Iako je tehnološki prvorazredan sistem, američke rakete se ne mogu koristiti s punim učinkom ako se odvoje od doktrine protuzračne odbrane, piše ‘National Interest’.

Rakete Patriot konačno su stigle u Ukrajinu, ali nade u njihov učinak, možda, nisu opravdane.

Operatori ukrajinske protuzračne odbrane izazvali su pohvale tokom obuke za njihovo korištenje, ali prijetnja s kojom se Ukrajina suočava postavlja izazove pred kojima će biti ovaj američki raketni sistem, piše National Interest (NI).

Ukrajina se suočava s prijetnjama ruskog raketnog i bespilotnog arsenala.

Ruski bespilotni zračni sistemi kreću se od izviđačkih bespilotnih letjelica potrošačke klase do sofisticiranijih bespilotnih letjelica kamikaza iranske proizvodnje.

Patriot može presresti nekoliko klasa dronova, ali onda to postaje i taktičko i ekonomsko pitanje – dronovi mogu iskoristiti manevarsku sposobnost i modele koji se uklapaju u teren kako bi ostali neotkriveni od radara Patriota.

Štaviše, upitno je koristiti presretače od tri miliona dolara za uništavanje bespilotnih letjelica koje koštaju mnogo manje.

Postepeno ukidanje zastarjelih presretača

To je naročito slučaj kada se očekuje da ukrajinska zaliha presretača iz sovjetske ere uskoro nestane, a američke isporuke novih zaliha raketa Stinger budu upitne.

Ovo bi ostavilo Patriot kao jedinu odbranu koju Ukrajina ima od ruske zračne nadmoći.

Ni SAD ne može tako jednostavno “baciti“ više presretača Patriot na Ukrajinu.

Kao prvo, oni su dragocjena roba.

Washington je ove godine kupio samo 252 PAC-3 MSE presretača za cijelu američku vojsku, a mnogi od njih će se koristiti za postepeno ukidanje zastarjelih presretača.

Patriot, koji radi sam, u najboljem slučaju je slaba opcija.

Iako je tehnološki prvorazredan sistem, ne može se koristiti s punim učinkom ako se odvoji od doktrine protuzračne odbrane.

Sistemi Patriot ograničeni su na preciznu odbranu glavnih sredstava i dizajnirani su za djelovanje u tandemu s protuzračnom odbranom koja napada mete na većim i nižim visinama.

Izolacija od zračnog napada obeshrabruje pregovore

Bez ovih dodataka Patriot će imati previše prijetnji, a rezultat će biti ili porozna pokrivenost, koja ne štiti branjene ciljeve, ili pokrivenost, koja brzo nestane kada Patriotu nestane presretača.

Sistemi Patriot su sami po sebi ranjivi.

Upravljanje radarskim sistemom Patriota otkriva njegovu lokaciju, što ga čini otvorenom metom za ruske napade.

To znači da Patriot nije sve na jednom mjestu za odbranu ukrajinskih vojnih ciljeva ili njenog naroda.

Sistemi Patriot, ili njihov nedostatak, neće okončati rat u Ukrajini.

Zračni rat općenito je sredstvo oblikovanja operacija za manevarske snage, a na ovom frontu ukrajinske i ruske snage ostaju u zastoju.

Izolacija Ukrajine od zračnog napada, također, obeshrabruje pregovore, stvarajući lažni dojam da se zračna prijetnja može umanjiti neograničeno dugo.

Što se duže odgađa pregovarački proces, to će više Ukrajinaca biti ubijeno i dugoročno će biti naneseno više štete ukrajinskoj infrastrukturi.

S obzirom na ove taktičke i operativne nedostatke, postoji dvojbena strateška vrijednost za SAD u slanju novih sistema u Ukrajinu.

Put do mira je popločan diplomatskom finoćom

Washington je pogriješio dajući Ukrajini Patriot sisteme, koji će vjerovatno donijeti malo koristi.

Međutim, postoji prilika da Washington, ipak, odigra potrebnu ulogu u okončanju rata.

Taktička sredstva ne mogu postići ove strateške ciljeve; sistemi naoružanja neće se pokazati odlučujućim, ali bi diplomatska moć mogla.

Washington još može postići mnogo radeći manje.

Put do mira u Ukrajini, možda, nije popločan oružjem, već diplomatskom finoćom, zaključuje se u tekstu.

[attachment=1]


Izvor (https://balkans.aljazeera.net/news/world/2023/5/10/mediji-sad-je-napravio-gresku-patriot-nece-spasiti-ukrajinu)



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: PakleniVuk on May 10, 2023, 06:30:15 pm
Sve je ovo OK samo mi je cudno u vijesti prvo tvrde da su Patriotom oborili Kindzala a ond netom kako ce se ispitati ostaci rakete da se tocno utvrdi o kom se projektilu radi. I ako sam dobro vidio na ostacima se vidi da je materijal fiberglas,kevlar ili slicno sto mi nekako ne ide uz projektil koji ide preko Mach 10. Mozda sam previdio nesto?

I izvori u Ukrajinskoj vojsci su demantovali to.
Sa druge strane, energija sudara dva tela kod cca 15 maha je jednostavn neshvatljivo velika, tolika da ja ne znam ni napisati niti uporediti s nečim ovozemaljskim.
Tu ne bi bilo nikakvih rupa ni krhotina već bi se sve trenutno pretvorilo u plazmu.

 Nije samo poenta u kinetickom sudaru dva tela i šta bi ostalo od njih . Tu je i vreme koje je potrebno da bi se cilj (Kinžal) otkrio i brzina reakcije. Na temi o Kinžalu smo zajednički izračunali da on leti 3,3 km u sekundi (od prilike) ,odnosno da 1000km preleti za cirka 5 minuta . Da bi bio pogođen mora biti uočen na vreme (hajde da kažemo čak i da AWACS uoči Mig-31 na toj daljini,treba da prati raketu,a ne avion). I pretpostavimo da i to može u približno realnom vremenu, vreme reakcije na daljini od 160km koliko je domet rakete je od trenutka kada ona krene do susreta oko 40 sekundi (48,48 sekundi ,ako je brzina rakete PAC-2 ili PAC-3 ista kao i brzina Kinžala-to je pretpostavka,a realno je i manja zbog zemljine teže). Ali šta je sa brzinom obrade podataka računara koji treba da kontroliše raketu i usmeri je direktno u susret i sudar dva kinetička tela ?  Od radara putuje zrak ka Kinžalu,onda se vraća nazad odraz ,odraz mora da bude "propušten" kroz algoritam da bi računar izračunao tačnu poziciju Kinžala ,onda sa sistema za navođenje putuje ponovo "zrak"(informacija) do rakete koja prima,procesuira vrši korekciju i usmerava se na cilj. To je prebrzo da bi to radili ljudi ,a čak i mašina ako radi samostalno ako je kašnjenje samo 1 sekundu onda Kinžal više nije tu ,on je 3,3 km bliže . Pa čak i da to neki računar uspeva da "predvidi"( jer to spada u gatanje ,a ne u predviđanje) teško da bi ga pogodio .

Na Internetu spominju da ga "nije pogodio kinetički projektil iz PAC-3 sistema,nego PAC-2 koji je eksplodirao u blizini mete".

Opet pitanje bi glasilo ,jeste li to vi ispucali sve rakete prema Kinžalu iz sistema i to jednovremeno da bi oborili jednu raketu (to pitanje nastaje oko "gatanja" gde je tačna pozicija Kinžala zbog kašnjenja signala i obrade podataka ,jer jedino napamet da saspu veći broj raketa u "predviđenom pravcu na kom očekuju da će Kinžal biti" ) ?  Jer ako i tako urade ,nakon tog pokušaja ostaje baterija Patriot sistema ,bez i jedne rakete ,na zelenoj podlozi i nema šta da brani taj prostor dok ne postave nove rakete na lansere.

Da ne spominjemo i to da se Kinžal ,da bi dostigao brzinu veću od 5 mahovih brzina kreće zapravo u bezvazdušnom prostoru bliskog svemira ,a samo u završnoj fazi"padne" u vazdušni prostor ispod 30km visine . ;)

Evo i da uporedimo https://www.paluba.info/smf/index.php?action=dlattach;topic=37313.0;attach=1192590;image

[attachment=1]



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 14, 2023, 11:12:42 am
Nemački modifikovani lanser M903 Patriot uspešno lansira Lockheed Martin PAC-3 MSE Presretač

Nemački modifikovani lanser M903 uspešno je lansirao presretač Lockheed Martin Patriot PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) u testu leta 11. maja. Nemački taktički test / Operativni test 3 sprovelo je nemačko vazduhoplovstvo protiv virtuelnog cilja taktičke balističke rakete za dokazivanje kompatibilnosti između PAC-3 MSE i nemačke modifikovane lansirne stanice Patriot M903.

MBDA Nemačka se udružio sa Lockheed Martinom kako bi izvršio neophodne modifikacije lansera kako bi omogućio integraciju rakete PAC-3 MSE. Test je bio kritičan poslednji korak pre nego što je Lockheed Martin isporučio prvu pošiljku PAC-3 MSE u Nemačku. „Isporuka PAC-3 MSE Nemačkoj će poboljšati nemačke sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane i povećati smrtonosnost protiv pretnji koje se razvijaju“, rekao je Denis Gege, potpredsednik kompanije Lockheed Martin za centralnu i istočnu Evropu. „Nedavni test leta dokazuje da je PAC-3 MSE spreman za raspoređivanje u Nemačkoj.

Raketa Patriot je kontinuirano unapređivana od kada je prvi put raspoređena 1982. godine, a varijacije uključuju Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2), Guidance Enhanced Missile-Tactical (GEM-T), PAC-3 Inicijativu za smanjenje troškova (CRI) i rakete PAC-3 za poboljšanje segmenta projektila (MSE).

Unapređena raketa PAC-2, koja je prvobitno korišćena tokom Zalivskog rata, bila je jednostepeni presretač na čvrsto gorivo američke vojske dizajniran da uništi taktičke balističke rakete, krstareće rakete ili avione sa konvencionalnom visokoeksplozivnom fragmentacijonom bojevom glavom.

Patriot GEM-T varijanta PAC-2 omogućila je presretaču da efikasnije detektuje mete sa niskim radarskim potpisom i ima bolju detonaciju u blizini balističkih projektila.

Varijanta PAC-3 CRI povećala je efikasnost presretača upotrebom tehnologije hit-to-kill u odnosu na konvencionalnu fragmentacionu eksploziju.

PAC-3 MSE je obezbedio dalja poboljšanja performansi sa većom brzinom i manevrisanjem sa većim dvostrukim impulsnim čvrstim raketnim motorom i većim repnim krilcima.

Jedna od ključnih karakteristika PAC-3 MSE je njegov poboljšani domet i pokrivenost nadmorske visine. Može da angažuje pretnje na većim dometima i većim visinama u poređenju sa svojim prethodnikom, što ga čini veoma sposobnim da presreće balističke rakete, krstareće rakete i avione. Ovaj prošireni domet omogućava sistemu da brani veće površine i zaštiti kritična sredstva od pretnji iz vazduha.

PAC-3 MSE koristi projektil presretač "hit-to-kill" koji uništava dolazeće pretnje direktnim sudarom sa njima. Ova metoda presretanja kinetičke energije obezbeđuje veliku verovatnoću uništenja mete i minimizira rizik od kolateralne štete. Presretač je opremljen naprednim tragačem koji koristi radarske i infracrvene senzore za praćenje i gađanje više ciljeva istovremeno.

Još jedan značajan aspekt PAC-3 MSE je njegova poboljšana sposobnost razlikovanja stvarnih pretnji i mamaca ili protivmera. Napredne radarske i senzorske tehnologije sistema omogućavaju mu da napravi razliku između stvarnih ciljeva i objekata dizajniranih da zbune ili izbegnu presretanje. Ova sposobnost značajno povećava efikasnost sistema u složenim i izazovnim operativnim okruženjima.

PAC-3 MSE je takođe veoma mobilan i može se brzo rasporediti na različite lokacije kako bi pružio zaštitu tamo gde je najpotrebniji. Integrisan je sa robusnim sistemom komandovanja i upravljanja koji omogućava besprekornu koordinaciju sa drugim sredstvima protivvazduhoplovne odbrane i pruža sveobuhvatnu vazdušnu sliku operaterima.

Vlade SAD i Nemačke su 2019. postigle sporazum o nabavci PAC-3 MSE. Nemačka je već koristila presretač PAC-3 Inicijative za smanjenje troškova (CRI) u svom arsenalu protivvazduhoplovne odbrane: raketa PAC-3 MSE je primarni presretač za nemački sistem protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane nove generacije, "Taktisches Luftverteidigungssistem" (TLVS).

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_may_2023_global_security_army_industry/german-modified_m903_patriot_launcher_successfully_launches_lockheed_martin_pac-3_mse_interceptor.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Prvačić on May 14, 2023, 05:02:02 pm
https://www.youtube.com/watch?v=CIgmwm_D61Q

Gledajući ovo stiče se utisak da se batterija Patriota može eliminisati istovremenim napadom iz suprotnih pravaca.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 14, 2023, 05:37:39 pm
@Prvačić

Baterija Patriot radi u fiksnom sektoru od oko 105 stepeni. Slično je i kod S-300PT/PS/PM, ali kod sovjetskih i ruskih sistema, moguće je antenu nišanca okrenuti bilo gde u krugu od 360 stepeni i to se radi u sekundama. Kod Patriota, nišanac se "fizički" mora okrenuti, zajedno sa agregatom za napajanje i teškim kablovima. Potrebno je barem 15-30 minuta, jer se, pored toga moraju ponovo odraditi i radnje kalibracije (uzajamne orijentacije) sredstava baterije.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 16, 2023, 10:15:55 pm
Baterija Patriot ipak pogođena prošlu noć u okolini Kijeva?

Zvaničnik američke odbrane rekao je za CNN da je američka baterija protivvazduhoplovne odbrane MIM-104 „Patriot“, koja je bila raspoređena u ukrajinskoj prestonici Kijevu, oštećena, ali izgleda da nije uništena ruskim raketnim udarom tokom poslednjeg noćnog raketnog baraža velikih razmera.

Sistem Patriot je verovatno oštećen, ali nije uništen ruskom raketnom baražom u ponedeljak uveče, rekao je američki zvaničnik reporterki CNN-a Natashi Bertrand.
U izjavi se kaže da "SAD još uvek procenjuju štetu kako bi utvrdile da li sistem treba u potpunosti da se povuče ili da ga poprave Ukrajinci."

Sa druge strane, Vazduhoplovstvo Ukrajine saopštilo je da „neće komentarisati“ oštećenje/uništenje baterije protivvazduhoplovne odbrane MIM-104 „Patriot“ sinoć u Kijevu.


Izvor (https://edition.cnn.com/2023/05/16/politics/patriot-missile-damage-ukraine/index.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 17, 2023, 02:07:18 pm
Taktiku bitke predložili su sami Amerikanci: Kako je ruski „Kinžal“ uspeo da nadmudri Patriota?

U noći 16. maja, nebo nad Kijevom presekli su bljeskovi raketa. Bio je u funkciji sistem PVO Patriot, koji su SAD ove godine sa velikom pompom predale Ukrajini, a koji je, kako to Amerikanci reklamiraju, praktično svemoćan i nepobediv. Ali tu je problem. Vrlo brzo bljeskovi na nebu iznad Kijeva pretvorili su se u eksplozije na zemlji.

A rusko Ministarstvo odbrane je ujutru saopštilo da je Patriot pogođen raketom Kinžal.

Na pitanja – kako se to dogodilo – odgovara rezervni pukovnik, vojni posmatrač „KP” Viktor Baranec.

Koji su bili ciljevi našeg udara kod Kijeva?

– Glavni cilj je bio sam protivvazduhoplovni raketni sistem SAD Patriot, kao i neki vojno-industrijski objekti i komandna mesta, skladišta municije i goriva.

Kako je funkcionisao ukrajinski sistem PVO?

– Glavno je da „Patriot” nije mogao da obori naš „Kinžal”, koji je na kraju uništio američku bateriju. Što se tiče drugih naših sredstava za napad, ukrajinski sistem PVO je uspeo da obori samo oko 10% naših raketa „Kalibr“ i dronova „Geran“. 90% njih je stiglo do cilja.

- Koliko je Patriot instalacija bilo oko Kijeva? Koliko je pogođeno?

– Za sada postoje informacije da je nebo nad Kijevom pokrivala 1 baterija Patriota sa 16 projektila. Ostale baterije u borbeni poredak prevode sami Amerikanci. Očekuje se da će biti najmanje 4 takve baterije.

Koliko nam je „Bodeža” trebalo da uništimo bateriju „Patriot”?

- Trebao je jedan "Bodež". Pomoćna vozila i jedinice uključene u američku bateriju dokrajčene su Kalibrima.

- Kako smo uspeli da nadmudrimo američku tehnologiju?

– Ovu taktiku su nam „predložili” sami Amerikanci. Ispred nas su bili naši dronovi Geranium. Primetili su ih američki radari i tako odali svoje pozicije. Sledeće su bile protivradarske rakete koje su uništile neprijateljske radare. A posle toga su Kalibar i Bodež preleteli preko već "slepog" Patriota i drugih objekata.

- PVO Kijeva potpuno onemogućena?

- Ne. Samo jedna Patriot baterija je potpuno onesposobljena. Još tri su na putu.

Da li je ova igra vredna? Šta je skuplje - "Patriot" ili naš "Bodež"?

- O ceni "Bodeža" - postoje informacije da može koštati od 30 do 70 miliona rubalja, u zavisnosti od modifikacije. Ali jedna raketa Patriot procenjuje se na oko 4 miliona dolara - 4-8 puta skuplje od naše hipersonične municije. A Ukrajinci (ili Amerikanci?) su na ciljeve ispalili od 16 do 30 projektila. Pa, sama uništena baterija Patriot košta od 0,5 do 1 milijarde dolara - to takođe zavisi od njene modifikacije.

- Ministarstvo odbrane Rusije je istog dana izvestilo da su naši PVO sistemi oborili i 7 britanskih krstarećih raketa Storm Shadow. Da li smo pronašli protivotrov za njih, baš kao što smo se prilagodili da oborimo američke Hajmarse?

– Da, naši specijalisti za PVO nisu odmah uspeli da pronađu protivotrov za britanski Storm Shadow, koja poslednjih dana pogađa Lugansk. Kao što je slučaj sa američkim Himarsima. Sada, ovih dana, s neba skidamo na desetine Hajmarsa. Ista stvar se desila i sa Storm Shadow. Ovih 7 projektila smo pogodili uz pomoć Buk-M3, Tor, Pancir-S i sistema za elektronsko ratovanje koji je „terao“ strane projektile da odu daleko od cilja.

Inače, Storm Shadow je veoma skupa municija. Cena 1 rakete - 1,3 miliona dolara.


Izvor (https://www.kp.ru/daily/27503/4763725/)






Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 20, 2023, 01:26:05 pm
Patriot, par reči o upotrebi sistema

Poslednjih dana, pored uobičajene diskusije oko toga "ko je jači Patriot ili Kinžal", vodila se i rasprava o samoj upotrebi sistema Patriot oko Kijeva.

U tom smislu su se postavljala pitanja razmeštanja raketne baterija na područje aerodroma južno od grada, dok su neki analitičari (i to sa zapada) sasvim razumno postavljali pitanje obučenosti ukrajinskih posada, usled rada u automatskom režimu. Na to drugi imaju odgovor kako "Patriot i inače radi u automatskom režimu". Pokušaću, ukratko, da dam neka svoja zapažanja o svemu tome.

Ovde je svakako prisutan problem razmeštanja raketne baterije Patriot u širem području aerodroma koji se nalazi južno od grada i nedaleko od grada, ali i južno od granice sa Rusijom i Belorusijom. Dakle, u ovom slučaju, da bi se moglo uspešno dejstvovati na ciljeve koji će pre svega dolaziti sa severa, istoka i juga, poželjno je postaviti raketne baterije severno i severo-istočno od grada da dejstvuju na pravcima prema Rusiji i Belorusiji i južno i jugoistočno od grada da deluju prema Donbasu i južnije prema Krimu.

Ovako rakete preleću grad i čak i presreću projektile nad gradom.

To dovodi u opasnost civile i civilne objekte infrastrukture. Pravilo je da se raketni sistemi PVO postavljaju tako da dejstvuju "od grada", a ne "prema gradu". U ovom slučaju, čak je moguće i da raketni sistem PVO i pogodi metu - krstareću ili balističku raketu ili avion i da se sve to opet "zajedno" sruči nazad na grad i uzrokuje ljudske žrtve i materijalnu štetu.

Ukrajinci to rade od rane faze rata. Dejstvuju sistemima S-300 i Buk "preko grada" i videli smo u više navrata dejstvo projektila koji otkažu ili izgube zahvat, kako pogode u stambene zgrade. Kod ovih događaja su često pokušavali da okrive Ruse da su gađali grad sa S-300 (sa Bukom do sada nisu to tvrdili, ili je meni promaklo). Ipak, sada nemaju opravdanja.
Videli smo već i AiM-120 sa NASAMS-a i rakete sistema IRIS-T SLM kako padaju po zgradama, parkinzima i parkiranim vozilima velikih gradova Ukrajine. To indirektno dokazuje nepravilno postavljanje jedinica PVO oko gradskog središta.

U nedavnoj akciji ukrajinskih posada Patriot, snimljen je jedan broj raketa koje su padale po obodima grada i u reon zoološkog vrta. Povodom ovog događaja od 16. maja, sada u Ukrajini vlada i delimična cenzura, čak se optužuju mladići koji su snimali dejstvo Patriota i u realnom vremenu to prenosili "uživo" na internetu, da su "krivi" za otkrivanje položaja raketne baterije Patriot, a ne objavljuju se više ni slike "rasutih" projektila Patriot po Kijevu i okolini, koji sigurno ima (nekoliko je i prikazano), jer da nije tako, prikazali bi ostatke uništenih krstarećih i balistilčkih raketa i bespilotnih letelica.

I da se osvrnem i na pitanje režima rada Patriota.

Podsećam da Patriot ima dva radna režima - poluautomatski i automatski.

Pisao sam o tome i ranije ali da se podsetimo:

1. Poluautomatski režim rada

– radarska stanica traži, otkriva i prati ciljeve automatski, operator može da uključi ili isključi radar
– operator upravljačkom palicom selektuje odraz cilja i time ga označi da se za taj cilj pojave parametri leta na ekranu prikazivača
– pritiskanjem tastera ENG (engage – prati), operator postavlja cilj u TBEQ (“to be engaged queue”, određuje se redosled gađanja ciljeva)
– sistem će izabrati koji tip projektila će biti lansiran, sa kog lansera i kada će biti lansiran, operator nema nikakvu mogućnost da utiče na selekciju bilo čega navedenog

2. Automatski režim rada

– radarska stanica traži, otkriva i prati ciljeve automatski, operator može da uključi ili isključi radar.
– kada se neprijateljski cilj otkrije, sistem postavlja cilj u TBEQ (određuje se redosled gađanja ciljeva)
– sistem će izabrati koji tip projektila će biti lansiran, sa kog lansera i kada će biti lansiran

Vrste paljbe:
Jedinačno - gađanje cilja sa 1 raketnim projektilom; plotunsko - gađanje cilja sa 2 raketna projektila i rafalno - gađanje cilja sa više od 2 raketna projektila jednovremeno.

Imao sam prilike da, ranije, pronađem neke podatke koji upravo mogu govoriti u prilog tome da se automatski režim upotrebljava kod napada zasićenjem ili kod nužne samoodbrane. To što pojedini analitičari tvrde da se koristi kod manje obučenih ili iskusnih posada može imati objašnjenje. Naime, kod poluautomatskog režima rada, operator može, na osnovu parametara ciljeva koje je sam označio neke od njih, barem u prvom trenutku, ignorisati i ne stavljati na gađanje, a na osnovu svog iskustva.

U tom smislu, u poluautomatskom režimu, operator ima mogućnost da ne stavlja na gađanje ciljeve nižeg prioriteta poput bespilotnih letelica male brzine, da ne stavlja na gađanje veći broj ciljeva u uslovima elektronskog ometanja i sl., a svakako će voditi računa o tome da ne "ostane bez raketa" u bateriji, dok napad još traje. U tom smislu se može rad u automatskom režimu delimično smatrati i režimom za slabije iskusne posade.

Kod automatskog režima rada, a prema istim tim podacima o ciljevima koje ovaj put odrađuje automatika i računar, sistem automatski određuje ciljeve od prioriteta. Na osnovu algoritama i intervala lansiranja određuje redosled lansiranja, a broj lansiranih raketa na jedan cilj na osnovu tipa cilja i predikcije verovatnoće uništenja cilja po integrisanom sistemskom algoritmu. Patriot je višekanalan po cilju, izvori govore o 6 pa do 9 ciljeva po jednoj bateriji "jednovremeno" (uvek to kod svakog sistema stavljam pod navodnike, jer ipak postoje intervali između lansiranja, ma koliko vremenski kratki) i to sa mogućnošću dejstva sa više raketa po jednom cilju - "rafalnom paljbom".

Neko "pravilo" za dejstvo po balističkim i krstarećim raketama je 2 rakete po cilju. Ali ukoliko računar po svom algoritmu odredi predikciju uništenja nižom od određene vrednosti u sistemu (na osnovu tipa cilja, parametara leta, prisustva ometanja i sl.), lansiraće i više projektila na jedan cilj. U tom smislu mislim da su te 32 ispaljene rakete nisu gađale više od možda 10-tak ili 12 ciljeva, +/- neki cilj.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Prvačić on May 21, 2023, 09:01:58 pm
Zna li se koji čin u američkoj vojsci ima komandir baterije Patriota?


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 26, 2023, 08:37:41 pm
Nemačko ministarstvo odbrane saopštilo: Šalju sistem Patriot u Litvaniju pred samit NATO

Nemačka će premestiti svoj protivraketni odbrambeni sistem Patriot, koji je trenutno stacioniran u Slovačkoj, u Litvaniju, kako bi zaštito samit NATO-a zakazan za jul u Viljnusu, saopštilo je danas nemačko Ministarstvo odbrane.

U saopštenju se dodaje da će iz Poljske biti prebačeni "elementi za podršku", bez preciziranja o kakvim je elementima reč, prenosi Rojters.

Kako se navodi, sistemi Patriot neće biti vraćeni u Slovačku. Nemačka u Slovačkoj ima dva protivraketna odbrambena sistem Patriot, a u Poljskoj tri.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1242577/nemacko-ministarstvo-odbrane-saopstilo-salju-sistem-patriot-litvaniju-pred-samit-nato)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 28, 2023, 09:42:21 pm
Novi PVO sistem PATRIOT: Evo šta su sve amerikanci promenili u postojećem sistemu

Američka vojska traži zamenu za svog ratnog konja, sistem protivvazdušne odbrane Patriot.

Njegov budući presretač će imati 360 stepeni pogled na borbeni prostor i može da eliminiše pretnje sa većih udaljenosti i bilo kog vektora.

U pravcu ovog cilja, američka vojska je nedavno testirala dva nova senzora za protivvazdušnu odbranu proizvođača Rajteon Misils end Defens (Raytheon Missiles and Defense) na poligonu Vajt Sends Misil u Novom Meksiku.

Novi senzor vazdušne i raketne odbrane nižeg nivoa (LTAMDS) biće ključna tehnologija koju će snage finalizirati u budućem presretaču protivvazdušne odbrane. Zameniće radar za praćenje faznog niza za presretanje mete (Patriot).

Rajteon je dizajnirao sistem pod pretpostavkom da “nema slepi ugao”.
Program Future Interceptor će ciljati vazdušne, raketne i hipersonične pretnje unutar „nižeg nivoa bojnog prostora odbrane od balističkih projektila“. Željene mogućnosti budućeg presretača uključuju povećanu brzinu i manevarsku sposobnost.
Za razliku od sposobnosti nedavnog sistema da prati samo ograničeni borbeni prostor, LTAMDS daje pokrivenost od 360 stepeni i poboljšanu sposobnost senzora i vidljivost raketnim bataljonima Patriot.

Sveobuhvatna pokrivenost bi omogućila integrisane mreže protivvazdušne odbrane raspršene na širem području, povećavajući njihov operativni otisak i, u isto vreme, čineći ih otpornijim na neprijateljsku vatru.

Pored svoje unakrsne funkcionalnosti, interoperabilnosti i modularnosti, LTAMDS može da se brani od najnaprednijih pretnji, uključujući taktičke balističke rakete, avione i krstareće rakete. Oni mogu da otkriju mete za manevrisanje velike brzine sa velike udaljenosti i pruže podatke mreži.

Još jedno odstupanje koje LTAMDS pravi od postojeće tehnologije je korišćenje tehnologije galijum nitrida (GaN) u svom poluprovodničkom materijalu. Ovo daje sistemu veću jačinu signala i osetljivost za njegove predajnike. A najznačajnija prednost tehnologije je to što je neće trebati baždariti tokom svog životnog veka. Ostale prednosti uključuju to što troši manje električne energije kao toplote.

Rajteonu su bile potrebne godine da usavršava svoju GaN tehnologiju da bi svom radarskom sistemu dao mogućnost otkrivanja pretnji od 360 stepeni u konfiguraciji koja uključuje jedan veliki niz napred i dva manja niza pozadi. Manji nizovi su upola manji od niza sistema Patriot, ali su dvostruko sposobniji zbog napretka GaN tehnologije.

Pored toga što može stalno da pokriva 360 stepeni, radar može da vidi dalje od trenutno postavljenog Patriot radara. Radar ispunjava zahteve za mobilnost i transport vojske i može se prevoziti sa avionom C-17.

Zamena radara Patriot je dugo bila u pripremi. Radar je prvi put korišćen 1980-ih. Vojska je pokušala da ga zameni Lokid Martin srednje proširenim sistemom protivvazdušne odbrane kroz međunarodnu saradnju sa Nemačkom i Italijom, ali je projekat odložen.

Krajem 2008. godine, Rajteon i Lokid su izabrani da nastave razvoj tehnologije u okviru tog programa. Ali onda je vojska odlučila da sprovede „sense-off“ takmičenje za testiranje dizajna koji bi mogli da budu uključeni u njen integrisani sistem vazdušne i raketne odbrane koji je u razvoju.

Osim radarskog sistema Rajteon, Integrisani sistem borbenog komandovanja (IBCS) koji je razvio Nortrop Gruman trebalo bi da budu raspoređene od strane jedinica američke vojske za borbe na frontu. Američko ministarstvo odbrane (DoD) odobrilo je proizvodnju u punoj meri u aprilu 2023.

IBCS je postigao početnu operativnu sposobnost sa američkom vojskom u maju 2023. Planovi za budući lanser tek treba da se materijalizuju, ali vojska sprovodi analize i procenjuje šta će biti potrebno za taj sistem.

IBCS će integrisati više senzora i sistema naoružanja u jednu mrežu, omogućavajući brže donošenje odluka i efikasnije angažovanje ciljeva u borbenim operacijama sa više domena.

Može da obezbedi vojsci poboljšanu svest o situaciji, poboljšanu operativnu efikasnost i povećanu smrtonosnost, istovremeno omogućavajući interoperabilnost i integraciju na visokom nivou među koalicionim partnerima.

Poljska vlada je takođe izabrala IBCS da modernizuje svoju protivvazdušnu odbranu. Naručila je šest operativnih centara za angažovanje IBCS-a za svoj program protivvazdušne i protivraketne odbrane srednjeg dometa u Visli u maju 2019.

Patriot u akciji

Patriot je bio u vestima jer je ojačao ukrajinsku protivvazdušnu odbranu u dugotrajnom ratu protiv Rusije, čineći je 18. zemljom koja koristi ovaj sistem. Uspela je da oduzme strah od legendarne „hipersonične“ rakete Kinžal iz srca ukrajinskih trupa.

Mnogo virtuelnog mastila je prosuto dok su vojni stručnjaci probijali rupe u sistemu ili tvrdili da je neprobojan. Sposoban je za samostalni sistem, ali ono što povećava njegovu sposobnost je kada je integrisan sa mrežom PVO zajedno sa sistemima protivvazdušne odbrane nižeg nivoa, može da obezbedi kredibilan štit od nadolazećih ciljeva.

Ali u primeni od 1980-ih, sistemu je potrebna zamena. Dugo je služio svojoj svrsi jer je bio ključni element američkog projekta moći i posvećenosti zemlje svojim saveznicima.
Starija verzija raketa Patriot učestvovala je u operaciji Pustinjska oluja 1991. godine i navodno je bila veoma efikasna protiv iračkih projektila Skad.
Mnoge promene su napravljene u sistemu stvarajući Patriot Advanced Capability PAC-1 i PAC-2. Oba sistema su koristila tehnologiju pucanja blizu nadolazeće rakete i ubijanja kroz fragmentaciju eksplozije.

Najnoviji projektili PAC-3 koriste mehanizam hit-to-kil koji nastoji da pogodi bojevu glavu u raketi. Rakete su takođe bile raspoređene u operaciji Iračka sloboda 2003. i Jemenskom raketnom ratu.

Patriot baterija ima šest glavnih komponenti: elektranu (dva generatora od 150 kilovati (kW) postavljena na vozilo), radarski kompleti, stanica za upravljanje vatrom, lansirne stanice, grupe antenskih jarbola i rakete presretači (PAC-2 i PAC- 3). Radarski set omogućava otkrivanje i praćenje ciljeva i upravljanje vatrom. (prim. Kubovac)

Radar sa faznom rešetkom pomaže u vođenju presretača do njihovih ciljeva i otporan je na ometanje. Stanica za kontrolu angažovanja izračunava putanje za presretače i kontroliše sekvencu lansiranja. Komunicira sa lansirnim stanicama i drugim PATRIOT baterijama. To je jedina stanica sa posadom u PVO jedinici Patriot.
Stanice za lansiranje transportuju i štite rakete presretače i obezbeđuju platformu za fizičko lansiranje projektila. Svaka lansirna stanica može da primi četiri rakete PAC-2 ili 16 raketa PAC-3. Antenna Mast Group (antenska jarbolska grupa, prim. Kubovac) je vodeća komunikacijska okosnica jedinice Patriot.

[attachment=1]

Novi radar u razvoju za sistem PVO Patriot - LTAMDS:

[attachment=2]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1243096/patriot-sad-vesti-vojska-sad-amerika-americko-naoruzanje)
 


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 29, 2023, 05:55:25 pm
Ukrajinski zvaničnici spekulišu da je raketni napad na ciljeve u Kijevu izveden balističkim ili aerobalističkim projektilima (Iskander ili Kinžal).

Evo snimka pada i slika ostataka repnih delova presretača MiM-104F PAC-3 CRI.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Pad%20MiM-104F.mp4

[attachment=1]

[attachment=2]



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: dzumba on May 29, 2023, 09:35:57 pm
Иначе, снимак где је овај део ПВО ракете (из система "Патриот") коју су испалили Украјинци, поставио је и градоначелник Кијева, Кличко уз потпис да је то део оборене руске балистичке ракете.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on May 31, 2023, 07:03:19 pm
Nastavak "padavina" projektila sistema Patriot na Kijev

Još jedan "udar" projektila MiM-104F iz sistema PVO Patriot PAC-3 MSE na delove Kijeva. Ovaj put, projektil je pao u reku ispod Gavanskog mosta koji vodi ka ostrvu Ribalski u Kijevu, gde se nalazi sedište Glavne obaveštajne uprave Ukrajine.

Vidimo i značajnu kinetički silu oslobođenu nakon udara projektila. Samo nekoliko metara dalje, vidimo parking sa civilnim automobilima.

I dalje se vide negativne strane odluke Ukrajinaca da "pod svaku cenu" dejstvuju na ruske ciljeve iz vazdušnog prostora, pa čak i pod cenu presretanja nad samim gradom Kijevom.

Ovaj put, videli smo projektil MiM-104E PAC-3 MSE koji je najnoviji projektil sistema Patriot PAC-3. Veoma su male, ali ipak uočljive fizičke ralike između projektila MiM-104F PAC-3 CRI (koje smo uglavnom do sada viđali palih po Kijevu i neposrednoj okolini) i MSE.
Vizuelna razlika je položaj krila rakete, koja su kod verzije MSE bliža težištu mase rakete, a kod CRI smeštena u donjem delu blizu elerona.

Takođe, razlika je u mogućnostima raketa. PAC-3 CRI presreće aerodinamičke ciljeve na daljinama do 68 km i balističke ciljeve na daljinama od 30-35 km, dok PAC-3 MSE presreće aerodinamičke ciljeve na daljinama od "više od 90 km", a balističke ciljeve na daljinama do 60 km.

U varijanti PAC-3, najčešće se koriste lanseri M-903 koji mogu nositi verzije raketa PAC-2 GEM, PAC-3 CRI i PAC-3 MSE. Rakete su iste dužine, oko 5,3 metara dužine, ali su zadnje dve teške oko 312 kg, dok je PAC-2 GEM, verzija sa bojevom glavom, gotovo 3 puta teža i usled toga i većeg prečnika.

U svaki od 4 lansirnih kontejnera PAC-3 tipa M-903, staje po 1 projektil PAC-2 GEM, odnosno po 3 projektila PAC-3 CRI i po 4 projektila PAC-3 MSE, a moguće su kombinacije nošenja sva 3 projektila.

Prilozi: video snimak pada rakete PAC-3 MSE i skica razlika 3 tipa rakete koje su u sastavu PAC-3 Patriot.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Udar%20pored%20mosta.mp4

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 07, 2023, 07:29:43 pm
SAD i saveznici nemaju mnogo sistema Patriot na zalihama, ali protivvazduhoplovna odbrana jeste glavni prioritet za Kijev - Kirby

VAŠINGTON (Sputnjik) – Sjedinjene Države i njihovi saveznici nemaju mnogo sistema protivvazduhoplovne odbrane Patriot u svom inventaru, ali protivvazduhoplovna odbrana ostaje glavni prioritet za Ukrajinu, izjavio je u ponedeljak portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirby.

„Mogu da vas uverim da je protivvazduhoplovna odbrana i dalje na vrhu liste vrsta sposobnosti koje ćemo nastaviti da bismo bili sigurni da ih Ukrajina ima“, rekao je Kirby na pitanje da li Sjedinjene Države razmatraju slanje više sistema Patriot u Ukrajinu. „Nema ih mnogo, ni u našem inventaru ni u inventaru nacija koje su ih kupile, ali opet, ne želim da prejudiciram gde smo. Znamo da je protivvazduhoplovna odbrana prioritet.“

Ranije su mediji preneli da ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski veruje da je jedini sistem koji može da presretne neke od naprednih ruskih raketa sistem PVO Patriot američke proizvodnje i da je Ukrajini potrebno 50 takvih "sistema".

U decembru 2022. Sjedinjene Države su objavile paket bezbednosne pomoći Ukrajini vredan 1,85 milijardi dolara, uključujući sistem protivvazduhoplovne odbrane Patriot. Nemačka i Holandija su sledile njihov primer, takođe obećavši Patriote Ukrajini.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://sputnikglobe.com/20230603/zelensky-wants-ukraine-to-have-50-us-made-patriot-defense-systems---reports-1110875847.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: kumbor on June 08, 2023, 06:36:12 am


Ukrajini je potrebno 50 baterija... i tata bi sine! :krsta


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 08, 2023, 05:52:53 pm
Ukrajina želi da dobije španske sisteme protivvazduhoplovne odbrane Patriot

Holandija i Ukrajina vrše pritisak na Španiju da se pridruži „Patriot koaliciji“ i prebaci sisteme PVO Patriot na Oružane snage Ukrajine.

El Pais je o tome izvestio.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski preneo je zahtev Pedru Sančezu tokom sastanka na samitu Evropske političke zajednice u Kišinjevu, glavnom gradu Moldavije.

Ovo pitanje je takođe postalo predmet konsultacija sa Markom Ruteom, premijerom Holandije, i Redžepom Tajipom Erdoganom, predsednikom Turske, gde je španska vojska rasporedila raketni divizion Patriot u okviru misije NATO-a.

Španija nije jedina zemlja iz koje Ukrajina želi da uključi sisteme protivvazduhoplovne odbrane. Zahtevi za avione i sisteme protivvazduhoplovne odbrane podeljeni su i Švedskoj, Poljskoj i Rumuniji. Potraga se proteže i van Evrope, među zemljama kao što su Ujedinjeni Arapski Emirati.

Španija ne može da preda avione jer nema borbene avione koji su potrebni Ukrajini, ali španska vojska ima tri diviziona Patriot, kupljena kao polovna od Nemačke 2004. i 2014. godine.

Španski sistemi protivvazdušne odbrane Patriot

Španska vojska trenutno ima tri diviziona Patriot PAC-2, sa po šest lansera M901 (ukupno 18), koji su u službi Patriot Grupe marinaca (Valensija), 73. protivvazduhoplovnog artiljerijskog puka.

Problem Španije je što je jedan od tri diviziona raspoređen u turskoj bazi Indžirlik od 2015. godine, dok su druga dva u službi marinaca (Valensija) u 73. protivvazduhoplovnom artiljerijskom puku i smatraju se strateškim za nacionalnu odbranu.

Prema pisanju publikacije, Španija bi bila spremna da se odrekne diviziona koji se nalazi u Turskoj, ali je Erdogan jasno stavio do znanja: zainteresovan je da ovi sistemi PVO nastave da rade u njegovoj zemlji i posle 31. decembra ove godine, kada ističu sadašnje obaveze.

Prisustvo Patriota u Turskoj već dugo nije u skladu sa vojnom potrebom, pošto je rizik od raketnog udara nestao sa završetkom građanskog rata u Siriji. Međutim, ovaj Patriot ima politički značaj kao deo NATO demonstracije solidarnosti sa Turskom. Španija ostaje jedina zemlja koja podržava ovu savezničku misiju.

Pored toga, oba španska diviziona Patriot su već stigla do kraja radnog veka i moraju biti povučena iz upotrebe osim ako se ne nadograde.

Ministarstvo odbrane ima program vredan 1,4 milijarde evra za remont i nadogradnju oba diviziona sa verzije PAC-2 na PAC-3. Ovaj poslednji treba da im obezbedi mogućnost presretanja balističkih projektila. Španija trenutno čeka odobrenje vlade Sjedinjenih Država za ove operacije.

Samohodni lanseri španskog PVO sistema Patriot, 2010. godine:

[attachment=1]

[attachment=2]

Španija produžava mandat sistemima Patriot u Adani, Turska:

[attachment=3]


Izvor (https://mil.in.ua/en/news/ukraine-wants-to-get-spanish-patriot-air-defense-systems/)



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 10, 2023, 10:40:46 am
Novi unapređeni projektili za Patriot stižu u Ukrajinu

Novi paket vojne pomoći Sjedinjenih Država u iznosu od 2 milijarde dolara biće prvenstveno usmeren na jačanje ukrajinskih protivvazduhoplovnih i protivraketnih sposobnosti i uvođenje novog naoružanja kako bi se to osiguralo

Novi paket pomoći uvodi nove artikle koji još nisu isporučeni Ukrajini. To su rakete presretači GEM-T i MSE za sisteme PVO Patriot. Dok je GEM-T dizajniran protiv aviona, PAC-3 Poboljšani Raketni Segment (MSE) je poboljšana verzija raketa koje trenutno koristi Ukrajina.

Za referencu, ukrajinska protivvazduhoplovna odbrana je do sada rasporedila rakete PAC-3 Inicijativa za smanjenje troškova CRI koja je došla iz zaliha američke vojske. S druge strane, raketa PAC-3 MSE je u potpunosti zamenila stariju verziju i sada je jedina raketa iz porodice PAC-3 koja se proizvodi. Poboljšana raketa ima motor sa dva impulsa, povećanu manevarsku sposobnost i domet povećan na 60 km za balističke ciljeve.

Što se tiče GEM-T, ovo je tip rakete prethodne generacije PAC-2, ali modernizovan. Može da gađa balističke mete, krstareće rakete i neprijateljske avione, ali ne primenjuje princip hit-to-kill kao PAC-3. Tako će se najverovatnije koristiti protiv ruskih aviona i krstarećih raketa (u tom slučaju će maksimalni domet biti 160 km), ostavljajući balističke rakete za PAC-3 MSE i CRI presretače.

Istovremeno, ukupan paket vredan 2 milijarde dolara ukazuje da bi u njemu bilo i drugog oružja, iako jedna MSE raketa košta otprilike 3-4 miliona dolara.

[attachment=1]


Izvor (https://en.defence-ua.com/news/hawk_and_new_advanced_gem_t_mse_missiles_for_patriot_usas_next_aid_package_for_ukraine_to_be_all_about_air_defense-6961.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 12, 2023, 03:09:10 pm
Američka industrija povećava proizvodnju Patriot-a

Raytheon, proizvođač raketnog sistema Patriot, planira da poveća proizvodnju svojih savremenih sistema protivvazduhoplovne odbrane za kojima je velika potražnja u Ukrajini i Evropi.

Kompanija je spremna da poveća proizvodnju Patriota na 12 sistema godišnje, rekao je predsednik/izvršni direktor Greg Haies za The Wall Street Journal.

U međuvremenu, prema Hejsovim rečima, Raytheon Technologies planira da Ukrajini isporuči još 5 sistema do kraja sledeće godine.

„Bili smo veoma iznenađeni njegovom efikasnošću“, rekao je Hejz o Patriotu.

Patriot, što je skraćenica za "radar sa faznom antenskom rešetkom za presretanje cilja", je odbrambeni sistem zemlja-vazduh za čitav spektar borbenih operacija, koji je izgradila kompanija Raytheon Technologies Corp. i smatra se jednim od najnaprednijih sistema protivvazduhoplovne odbrane u arsenalu SAD.

Raytheon je izgradio više od 240 sistema Patriot i trenutno ih koristi 18 zemalja, uključujući Sjedinjene Države. Sistem je bio veoma tražen na Bliskom istoku zbog pretnje koju Iran predstavlja regionu.

Podsećanja radi, najnoviji paket vojne pomoći iz Sjedinjenih Država Ukrajini sadržao je dodatnu municiju za sisteme PVO Patriot.

[attachment=1]


Izvor (https://defence-blog.com/u-s-industry-cranks-up-patriot-production/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: dzumba on June 12, 2023, 06:37:39 pm
Која се возила користе као подвожје ових лансера?


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 12, 2023, 07:21:28 pm
Која се возила користе као подвожје ових лансера?

Kamion-tegljač M-983.

Evo više podataka:

M-983 kamion-tegljač (http://www.military-today.com/trucks/m983.htm)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: kumbor on June 12, 2023, 07:32:04 pm

Čuveni Oshkosh. Odličan tegljač, ali ipak samo tegljač lansera na prikolici / poluprikolici. Šljeper. Pošto je to američki tegljač, on je sigurno bolji od ruskog rešenja za novije verzije lansirnog vozila S-300/400, gde je lanser na MAZ-543(?) i ima bolju prohodnost na terenu.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Morskoprase on June 12, 2023, 07:40:23 pm
Na slici gore je MAN, koji se manje-više koriste u europskim vojskama. Stariji sistemi, koji su bili tegljeni, mogli su koristiti razlićite tegljače. Konkretno Holanđani su koristili i svoje DAFove. Novije članice NATO, koje su nabavile Patriote, mislim da će koristiti amerićke komplete sa pomenutim tegljaćima M-903.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 12, 2023, 07:54:29 pm

Čuveni Oshkosh. Odličan tegljač, ali ipak samo tegljač lansera na prikolici / poluprikolici. Šljeper. Pošto je to američki tegljač, on je sigurno bolji od ruskog rešenja za novije verzije lansirnog vozila S-300/400, gde je lanser na MAZ-543(?) i ima bolju prohodnost na terenu.

S-300PMU-1/2 - MAZ-7910 / KrAZ-260B
S-400 - MAZ-7910 / BAZ-64022

Ovo su tegljači-nosači samo za lansere.

Radari (nišanski i osmatračko-akvizicijski) imaju opet svoje tegljače tipa MZKT-7930 za OAR 91N6 Stervjatnik i OAR 96L6 Lira kod S-400 Trijumf i MAZ-79104 / 9988 za OAR 64N6 Stervjatnik kod S-300PMU-1/2.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 12, 2023, 07:58:58 pm
Na slici gore je MAN, koji se manje-više koriste u europskim vojskama. Stariji sistemi, koji su bili tegljeni, mogli su koristiti razlićite tegljače. Konkretno Holanđani su koristili i svoje DAFove. Novije članice NATO, koje su nabavile Patriote, mislim da će koristiti amerićke komplete sa pomenutim tegljaćima M-903.

Da, tako je. A i Poljaci imaju nameru neke svoje tegljače za lansere i za radare da upotrebe. Za lansere tegljače Jelcz 882.57 CSS 8x8, u okviru njihovog projekta za PVO "Visla"....


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on June 29, 2023, 03:15:34 pm
Poljska će kupiti nove američke protivraketne sisteme Patriot-LTAMDS u vrednosti od 15 milijardi dolara

Poljska će kupiti unapređene raketne odbrambene sisteme Patriot u vrednosti do 15 milijardi dolara u sporazumu koji je u sredu najavio Pentagon.

Agencija za odbrambenu i bezbednosnu saradnju saopštila je da će prodaja uključivati Integrisani sistem borbenog komandovanja IBCS sa do 48 lansera M-903 Patriot PAC-3 i pratećih kompleta mrežnih data linkova, do 644 rakete Patriot PAC-3 MSE, zajedno sa 12 novih radara LTAMDS (senzor vazduhoplovne i raketne odbrane nižeg nivoa) u kompletu sa 12 snažnih taktičkih sistema za napajanje i upravljačkim komponentama za sisteme. Takođe, isporučiće se i oprema za vezu, rezervni alat i pribor, ispitna oprema, oprema za logistiku i pozadinsku podršku, generatori, GPS prijemnici, terenska podrška podrške i uvežbavanja i dr.

Agencija je saopštila da je Stejt department, koji ima ovlašćenja nad američkim izvoznim poslovima, odobrio prodaju, koja će Varšavi obezbediti neke od najnaprednijih američkih sistema protivvazduhoplovne odbrane.

„Predložena prodaja će poboljšati sposobnost Poljske protivraketne odbrane i doprineti vojnim ciljevima Poljske da ažuriraju kapacitete, uz dalje unapređenje interoperabilnosti sa Sjedinjenim Državama i drugim saveznicima“, navodi agencija u saopštenju.

Patrioti su dizajnirani za upotrebu protiv dolazećih raketa velike brzine i aviona.

Zemlje članice NATO-a u istočnoj Evropi, kao što je Poljska, bore se da pojačaju svoje odbrambene sposobnosti otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru prošle godine.

Poljska kupuje:

[attachment=4]

Lanser M-903:

[attachment=1]

Senzor vazduhoplovne i raketne odbrane nižeg nivoa - LTAMDS:

[attachment=2]

Raketni presretač PAC-3 MSE:

[attachment=3]


Izvor (https://www.thedefensepost.com/2023/06/29/poland-us-patriot-systems/)



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 04, 2023, 05:53:03 pm
Raketni sistemi PVO Patriot, iz sastava Nemačke vojske, sa Operativnom grupom za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu raspoređenu u blizini Zamošća, Poljska, kao podrška pojačanim Aktivnostima Budnosti (Vigilance Activities):

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 06, 2023, 09:15:05 am
Zašto su im potrebni sistemi „Patriot“: Poljski ministar odbrane dao objašnjenje

Američki i nemački sistemi PVO „Patriot“ u Poljskoj osiguravaju bezbednost isporuka zapadnog naoružanja Kijevu, izjavio je ministar odbrane Poljske Mateuš Blaščak.

-Ako govorimo o sistemima "Patriot", cenimo prisustvo tih baterija na poljskoj teritoriji. Ako je reč o podršci Ukrajini, Poljska igra važnu ulogu. Preko Poljske prolaze sve isporuke tehnike za Ukrajinu. Imamo američke i nemačke "Patriote" – sistem koji osigurava bezbednost isporuka u Ukrajinu, rekao je Blaščak nakon sastanka sa nemačkim ministrom odbrane Borisom Pistorijusom.

Kako je istakao, zamolio je Pistorijusa da ostavi nemačke sisteme „Patriot“ u Poljskoj najmanje do kraja ove godine.

Podsećamo, nakon što je u novembru prošle godine na teritoriju Poljske pala raketa usled koje su poginule dve osobe, Nemačka je isporučila Varšavi svoje sisteme „Patriot“ zajedno sa posadom. U Poljskoj su ukupno raspoređena tri nemačka sistema „Patriot“ koje opslužuje oko 320 vojnika Bundesvera. U aprilu su nemački mediji saopštili da će sistemi PVO ostati u Poljskoj do juna ove godine.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1255461/poljska-pvo-sistem-patriot)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on July 06, 2023, 06:17:37 pm
Zaštita NATO komande i jedinica u Litvaniji sa tri raketne baterije Patriot. Ovde smo!" General-potpukovnik Ingo Gerharc posetio je nemačke protivvazduhoplovne trupe u Vilnjusu...

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on August 10, 2023, 01:31:25 pm
Nemački Patrioti ostaju u Poljskoj do kraja godine

Ministarstvo odbrane Nemačke saopštilo je da je Nemačka ponudila Poljskoj da produži angažovanje tri baterije Patriot, do kraja godine. Tri baterije su stacionirane u Zamošću, blizu ukrajinske granice.

Nemačka vlada ponudila je Poljskoj baterije Patriot krajem novembra 2022, ubrzo nakon raketnog udara u blizini ukrajinske granice u kojem su poginula dva Poljaka.
Prema MO, produženje nakon tekuće godine nije planirano. 2024. godine, sistemi Patriot će dati važan doprinos odvraćanju i odbrambenim sposobnostima Alijanse kao deo snaga za reagovanje NATO-a (NRF), saopštilo je ministarstvo.

Tri nemačke baterije Patriota ostaće u blizini Zamošća, blizu ukrajinske granice, do kraja godine, jer je Ministarstvo odbrane Poljske prihvatilo nemačku ponudu.
Do kraja godine Poljska će biti spremna da integriše sopstvene sisteme Patriot u svoj sistem protivvazduhoplovne odbrane.

Inače, Nemačka vojska raspolaže sa ukupno 12 baterija raketnog sistema PVO Patriot u raznim modifikacijama.

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on August 10, 2023, 03:36:48 pm
U SAD je otkriven broj Patriot baterija i sada je jasno zašto su „zlata vredne”

Nakon što je Pentagon objavio broj Patriota, teško je očekivati da će njihov broj u Ukrajini eksponencijalno rasti

Ukrajina je više puta govorila o potrebi nabavke dodatnih baterija Patriot, koje su jedno od retkih sredstava za presretanje balističkih raketa, kao i „hipersoničnih“ H-47 „Kinžal“, kao i brzih H-22 i „Oniks“.

Ali činjenica je da je stvarni broj baterija koje partneri mogu preneti Oružanim snagama Ukrajine prilično ograničen. Čak i ako govorimo o SAD. Kako je rekao šef komande za svemirsku i protivraketnu odbranu američke vojske Danijel Karbler, generalno, američke oružane snage imaju na raspolaganju samo 15 diviziona Patriot.

I, kako prenosi Breaking Defence, sada se ulažu značajni napori da se formira 16. divizion. Za ovo su već izdvojena sredstva, ali još nije završeno i raspoređeno.
Treba napomenuti da u SAD struktura Patriot predviđa divizion, koji se, kako piše publikacija, sastoji od četiri baterije. A baterija Patriot sadrži samo jednu vatrenu jedinicu, odnosno jedan protivvazduhoplovni raketni kompleks.

Dakle, ukupan broj Patriota (baterija - vatrenih jedinica) u SAD je 60 baterija. Ovo se odnosi na celu teritoriju Sjedinjenih Država i sve strane baze. A ovu količinu je više nego teško nazvati dovoljnom. I s obzirom na to, moguće je odmah proceniti perspektivu brzog višestrukog povećanja protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot u verziji PAC 3 u Oružanim snagama Ukrajine.

Kako navode u Oružanim snagama SAD, toliki broj Patriota dovodi do toga da dežurni kompleksi i jedinice traju mnogo duže od planiranog perioda i rastegnuti su u proseku 1,5 puta od plana.
I generalno, da bi dostigao adekvatan nivo prema potrebama, Pentagon trenutno planira da poveća broj Patriota za pet diviziona, odnosno za 20 baterija. Ova mogućnost je već odobrena, ali još nije dobila puna sredstva.

Takođe treba napomenuti da standardna verzija Patriot PAC 3 ima osobinu. I ta osobina sama po sebi objašnjava zašto se u SAD ovi kompleksi mere u divizionima. Činjenica je da baterija sadrži jedan radar AN/MPQ-53 ili AN/MPQ-65A, koji ima ugao gledanja od 120 stepeni i samo njima može da navodi protivvazduhoplovne rakete.

A u slučaju kada je potrebno obezbediti sveobuhvatnu zaštitu (svih 360 stepeni) objekta dugo vremena, potrebne su 4 baterije.

Sistemi protivvazduhoplovne odbrane moraju biti podvrgnuti popravci i održavanju u skladu sa propisima. I sve ovo utiče na stvarnu potrebu za kompleksima.
Ali rešenje za ovaj nedostatak zapravo već postoji. Najnaprednija opcija je integracija novog radara za Patriot pod nazivom LTAMDS, koji već ima pregled od 360 stepeni.

Paralelna i jeftinija opcija je sistem Remote Interceptor Guidance-360, koji predviđa mogućnost upravljanja raketom ne samo radarom, već i preko posebne antene (data linka). U isto vreme, svaki radar integrisan u celokupni sistem može biti odgovoran za otkrivanje ciljeva, čak i mnogo jeftiniji i jednostavniji AN/MPQ-64 Sentinel.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://defence-ua.com/army_and_war/u_ssha_rozkrili_kilkist_batarej_patriot_j_teper_jasno_chomu_voni_na_vagu_zolota-12480.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on August 12, 2023, 01:15:22 pm
NATO tvrdoglavo odbija da usvoji stvarno borbeno iskustvo upotrebe Patriota u Oružanim snagama Ukrajine

Ovo je druga epizoda kada zemlje Alijanse jednostavno ignorišu pretnje i rizikuju da izgube vredan sistem PVO u prvim minutima

Činjenica da su zemlje NATO-a još uvek u dimenziji izuzetno udaljenoj od stvarnih bezbednosnih izazova pokazuje niz faktora. Na to posebno ukazuje upotreba zaista skupog oružja bez uzimanja u obzir stvarnog iskustva njegove praktične upotrebe protiv stvarnog neprijatelja od strane Oružanih snaga Ukrajine.

A ovo najbolje pokazuje kako se protivvazduhoplovni raketni sistem „Patriot“ raspoređuje u Alijansi. A Poljska agencija za naoružanje objavila je fotografije sa vežbi vazduhoplovnih snaga zemlje koje se održavaju u 32. taktičkoj vazduhoplovnoj bazi kod grada Laska, koju pokriva Patriot, sa integrisanim sistemom upravljanja IBCS.

A na ovim fotografijama je moguće videti skup lansera na minimalnoj udaljenosti od glavnog elementa samog radarskog kompleksa AN/MPQ-53, pored koje se, čini se, nalazi i komandno mesto, kao i šatori za osoblje. A od svih fortifikacijskih ograda – bodljikava žica na udaljenosti od metar od lansera.

Čini se da se ništa nije čulo ni o izdvajanju elemenata kompleksa, ni o uređenju zaklona. Iako su, naravno, takve mere nešto skuplje nego što je smeštanje komponenti sistema Patriot "jednih uz druge".

Ali u slučaju pravog napada postoji šansa da čak i jedna „promašena” raketa, ili čak njeno obaranje u neposrednoj blizini položaja, dovede do uništenja čitavog kompleksa.

Možda je takva određena sigurnost dozvoljena u slučaju kada je objekat hiljadama kilometara udaljen od potencijalne pretnje. Ali činjenica je da od 32. taktičke vazduhoplovne baze do granice Ruske Federacije - 340 km, a od Belorusije - 290 km. Udaljenost je dovoljna za korišćenje raketnog sistema Iskander, koji se nalaze i u Kalinjingradu i u Belorusiji.

Naravno, moguće je napominjati da je malo verovatno da će Kremlj napasti neku NATO zemlju. Ali onda je logično pitanje zašto uopšte raspoređivati sisteme Patriot?

A prvo "zvono za uzbunu" u vezi sa zanemarivanjem pravog borbenog iskustva u zemljama NATO-a oglasilo se kada je fotografisan položaj sistema Patriot, koji je bio specijalno raspoređen da zaštiti samit NATO-a u Viljnusu.

Tada se na fotografijama snimljenim sa prozora aviona jasno videlo da je i ovaj sistem PVO skoncentrisan na izuzetno malom prostoru. Ali situacija je u to vreme bila još gora, jer je međunarodni aerodrom u Viljnusu, gde je bio stacioniran Patriot, udaljen 32 km od granice sa Belorusijom. Odnosno, u zoni artiljerijske vatre.

Prve dve slike, sistem Patriot u Poljskoj:

[attachment=1]

[attachment=2]

Sistem Patriot u Viljnusu, Litvanija:

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/army_and_war/u_nato_vperto_ne_hochut_perejmati_realnij_bojovij_dosvid_zastosuvannja_patriot_u_zsu-12507.html)



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on September 06, 2023, 05:27:38 pm
Poljska postaje prvi međunarodni kupac za napredni LTAMDS radar

Poljska je ušla u istoriju tako što je postala prvi međunarodni kupac koji je dodao napredni radar za protivvazdušnu i protivraketnu odbranu od 360 stepeni (LTAMDS) svojim protivvazdušnim i protivraketnim odbrambenim kapacitetima. Ovo saopštenje dolazi nakon što je poljski ministar nacionalne odbrane Mariusz Błaszczak odobrio pismo o prihvatanju sa američkom vojskom za jačanje sistema protivvazdušne odbrane zemlje.

Ovaj značajan potez podržava tekući poljski program VISŁA Faza 2, koji predstavlja proširenje njenih protivvazdušnih i protivraketnih odbrambenih kapaciteta. Program se zasniva na uspehu prve faze, u kojoj su isporučene i testirane četiri vatrene jedinice Patriot. Raytheon, kompanija RTX, odigrala je ključnu ulogu u prvoj fazi, isporučivši poslednje dve vatrene jedinice Poljskoj ranije ove godine. Ovi sistemi su sada u fazi sistemske integracije i provere (SICO), koja treba da se završi u oktobru.

Uspeh VISŁA faze 1 može se pripisati, u velikoj meri, saradnji između Raytheon-a i poljske industrije. Devet poljskih dobavljača je doprinelo različitim elementima i komponentama Patriot sistema i sada su integrisani u Raytheonov globalni lanac snabdevanja. Ova saradnja će nastaviti da se širi kao deo offset programa za Fazu 2, nudeći mogućnosti za dalju podršku u primeni LTAMDS-a.

LTAMDS predstavlja sledeću generaciju radara za protivvazdušnu i protivraketnu odbranu za američku vojsku. Ovaj radar sa aktivnim elektronskim skeniranjem od 360 stepeni, i sa tehnologijom galijum nitrida koju proizvodi Raytheon, pruža znatno poboljšane performanse protiv širokog spektra pretnji. Ove pretnje uključuju avione sa posadom i bespilotne letelice, krstareće rakete, balističke rakete i hipersonične mete. Razvoj LTAMDS-a za američku vojsku ubrzano napreduje, sa svih 6 radara pod ugovorom koji su završili proizvodnju. Oni su trenutno podvrgnuti simultanom testiranju na različitim vladinim i Raytheon poligonima, označavajući značajan korak ka poboljšanim globalnim odbrambenim sposobnostima.

https://www.youtube.com/watch?v=y3e7OsTszCw


Izvor (https://alert5.com/2023/09/06/poland-becomes-first-international-customer-for-advanced-ltamds-radar/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on September 12, 2023, 09:01:11 am
Rumunija: 4 od 7 sistema Patriot isporučeno je u zemlju, saopšteno je pre par dana

Isporuke se nastavljaju sukcesivno isporuke i poslednje ugovorene 7. baterije. Sistemi najnovije modifikacije će obezbediti pokrivenost za celu zemlju. Za sada je to najgušća mreža PVO na NATO krilu.

Podsetimo se da je još 2017. godine Rumunija ugovorila prodaju 7 raketnih baterija Patriot Rumuniji za 3,9 milijardi dolara.

Tada je navedeno da će Rumunija koristiti raketni sistem Patriot da ojača odbranu svoje države i odvrati regionalne pretnje. Predložena prodaja povećava odbrambene sposobnosti rumunske vojske da se zaštiti od agresije i zaštiti NATO saveznike koji često uvežbavaju i deluju unutar granica Rumunije. Rumunija ne bi trebalo da ima poteškoća da apsorbuje ovaj sistem u svoje oružane snage.

U Ugovoru iz 2017. godine navodi se kupovina sedam (7) modernizovanih vatrenih jedinica Patriot Configuration-3+ koje se sastoje od: sedam (7) radarskih kompleta AN/MPQ-65, sedam (7) stanica za upravljanje vatrom AN/MSQ-132, trinaest (13) grupa antenskih jarbola, dvadeset osam (28) M903 lansirnih stanica, pedeset šest (56) raketa Patriot MIM-104E Unapređene rakete-TBM (GEM-T), sto šezdeset osam (168) Patriot Raketa Advanced Capabilty-3 (PAC-3 sa poboljšanim raketnim segmentom MSE) i sedam (7) električnih agregata za napajanje (EPP) III.

Uz ovaj zahtev su takođe uključeni komunikaciona oprema, alati i oprema za testiranje, prateća oprema, glavni pokretači (vozila), generatori, publikacije i tehnička dokumentacija, oprema za obuku, rezervni delovi i delovi za popravku, obuka osoblja, TAFT tim, izvođačke, tehničke, inženjerske i usluge logističke podrške Vlade SAD, sistemska integracija i provera (SICO), podrška terenske kancelarije i drugi povezani elementi logistike i programske podrške. Ukupna procenjena cena programa je 3,9 milijardi dolara.

Glavne ugovorne strane isporučioca su Raytheon Corporation u Andoveru, Masačusets, i Lockheed-Martin u Dalasu, Teksas.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on September 12, 2023, 01:12:51 pm
Kratak lični komentar na prethodnu objavu o rumunskoj nabavci sistema Patriot

Ovde vidimo da je cena po 1 raketnoj bateriji (vatrenoj jedinici), nešto snižena i iznosi oko 550 miliona dolara, kada se to poredi sa nabavkama u nekim drugim državama, recimo Poljskoj nedavno.
Ali da nas to ne zavara. "Sniženje" je zato što je naručen minimalan broj lansera po bateriji - samo 4 od mogućih 12 i minimalan broj raketa - svega 224, što je svega 32 rakete po 1 vatrenoj jedinici- bateriji, što je manje od 1 borbenog kompleta u ovakvoj konfiguraciji.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on September 21, 2023, 04:13:45 pm
Kuvajt je dobio dozvolu da izvrši remont i ponovnu sertifikaciju raketa Patriot PAC-3 i podršku u vrednosti od oko 150 miliona dolara

Američka agencija za odbrambenu i bezbednosnu saradnju je 20. septembra objavila da je Stejt department doneo odluku kojom se odobrava moguća strana vojna prodaja Vladi Kuvajta usluge remonta i ponovne sertifikacije raketa Patriot Advanced Capability-3 i podrške, za procenjenu cenu od 150 miliona dolara.

Vlada Kuvajta je zatražila zamenu komponenti ograničenog veka trajanja i sertifikacijsko ispitivanje kako bi se podržao operativni vek od trideset (30) godina za rakete Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3).
 
U ovu potencijalnu prodaju uključeno je: testiranje i popravka projektila PAC-3; ispitivanje pouzdanosti zaliha i opreme na terenu; popravka i vraćanje klasifikovanih i neklasifikovanih raketnih komponenti PAC-3 i komponenti opreme za kopnenu podršku (GSE); dopuna klasifikovanih i neklasifikovanih rezervnih delova za rakete, rezervnih delova GSE i rezervnih delova tragača; alati za poboljšanje vremena za popravku i ponovnu sertifikaciju; usluge vazdušnog transporta za obradu projektila; tehnička i logistička podrška vlade SAD i izvođača; uređaji za obuku; organizaciona oprema; oprema za podršku; oprema za testiranje; tehnički podaci i publikacije; oprema za obuku i obuku osoblja; i drugi povezani elementi logistike i programske podrške.

Procenjeni ukupni troškovi su 150 miliona dolara.

Glavni izvođač radova će biti Lockheed Martin Corporation, Camden, Arkanzas. Implementacija ove predložene prodaje neće zahtevati slanje dodatnih predstavnika Vlade SAD ili izvođača u Kuvajt.

Familija raketa PAC-3 štiti od dolazećih pretnji koristeći direktan kontakt "hit to kill" koji isporučuje eksponencijalno više kinetičke energije na metu nego što se može postići mehanizmima fragmentacione eksplozije. Nadovezujući se na Inicijativu za smanjenje troškova PAC-3 (CRI), dokazanu u borbi, PAC-3 MSE Missile Segment Enhancement proširuje smrtonosni borbeni prostor pomoću dvopulsnog čvrstog raketnog motora, pružajući povećane performanse po visini i daljini.

Lanser raketa sistema PVO Patriot u vazduhoplovnoj bazi Ali Al Salem, Kuvajt, 20. novembar 2020:

[attachment=1]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_september_2023_global_security_army_industry/kuwait_cleared_to_buy_repair_and_recertification_of_patriot_pac-3_missiles_and_support_worth_around_$150_mn.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Brok on October 03, 2023, 06:13:15 pm
Još jedna stručna analiza sistema Patriot od našeg proslavljenog Kubovca kada su u pitanju moderni PVO i raketni sistemi, kao i još mnogo toga...

Karakteristike raketnog sistema PVO Patriot, koliko može pomoći Ukrajini, i kakav je u poređenju sa S-300 (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=18568.0)


Protivvazduhoplovna odbrana (PVO) Ukrajine trebalo bi da dobije američki raketni sistem PVO velikog dometa tipa Patriot. U zapadnim medijima se spekulise da bi se to moglo dogoditi u roku od 6 meseci do godinu dana, možda čak i ranije, a često se ističe kako će to biti veliko pojačanje za ukrajinsku vojsku koje može doneti određenu prevagu u ratu u vazduhu.

Ipak, od trenutka potvrde od strane državnog vrha SAD i predsednika Džozefa Bajdena da će sistemi stvarno biti isporučeni Ukrajini, počele su da se pojavljuju nešto blaže verzije priče o tome koliko će mogućnosti ovog sistema zaista pomoći Ukrajini.

Tako se, između ostalog, mogu pronaći članci koji govore o tome kako „Patriot nije srebrni metak“, kako treba više meseci da se posada obuči za stručno rukovanje ovim sistemima, ali i da bi trebalo da se koristi u kombinaciji sa drugim sistemima PVO.

Pitanje koje se postavlja je i koja verzija Patriota uopšte dolazi u Ukrajinu? Na to pitanje još uvek nemamo odgovor, imajući u vidu dosadašnja iskustva sa isporukama naoružanja američke proizvodnje, svakako se čini da je najviše što bi Ukrajina mogla dobiti jeste verzija Patriot PAC-2, dok pojedini izvori čak pominju i varijantu Patriot PAC-1, jer ih na stanju ima najviše i mogu se brzo isporučiti.


Kratka istorija razvoja i operativne upotrebe

Patriot PAC-1 raspolaže raketama MiM-104A Standard dometa do 68,5 км (po drugim izvorima do 80 км), a poseduje i raketu MiM-104B dometa do 160 км, ali to je raketa sa pasivnim navođenjem na postavljača smetnje (Хоме on Jam Онлy) i nije izvesno da li se i dalje uopšte i koristi. Prva varijanta sistema je u službi od 1984. godine.

Patriot PAC-2 raspolaže raketom MiM-104C dometa do 160 км, koja se proizvodi od 1990. godine i koja je najviše korišćena tokom Prvog Zalivskog rata 1991. godine. Tokom ovog rata, sistemi Patriot su u Izraelu i Saudijskoj Arabiji lansirali veći broj projektila MiM-104C u nameri da se obore ispaljene balističke rakete tipa Skad (Elbrus) od strane režima Sadama Huseina u Iraku.

Ono što je već tada ustanovljeno jeste da je rano otkrivanje iračkih operativno-taktičkih raketa u većini slučajeva bilo teško, a zbog relativno kratkog dometa gađanja, presretanje se obično vršilo u rasponu visina od 5-11 км na udaljenosti od 7-18 км od položaja baterije. Na takvoj udaljenosti u slučaju promašaja nije bilo moguće više puta dejstvovati na balističku metu velike brzine. Zbog toga se na jednu raketu zemlja-zemlja obično lansiralo nekoliko protivvazduhoplovnih raketa.

Ali čak i u slučaju uspešnog navođenja, irački Skad često nije bio uništen bliskom detonacijom bojeve glave rakete zemlja-vazduh, već je samo menjao putanju leta. U stvarnoj borbenoj situaciji, efikasnost kompleksa se pokazala znatno nižom od rezultata terenskih ispitivanja: verovatnoća pogađanja balističkog cilja sa jednom protivvazduhoplovnom raketom bila je 0,4–0,6. Pored toga, Patriot je često presretao Skad projektile na malim visinama direktno iznad cilja, što nije sprečilo uništavanje i žrtve na zemlji.

Tokom Zalivskog rata, rakete MIM-104C su lansirane na 44 balistička cilja. Prema američkim podacima, efektivnost Patriota je bila oko 80% u Saudijskoj Arabiji i oko 50% u Izraelu. Kasnije su ovi podaci zvanično smanjeni na 70%, odnosno 40%.

Tokom 1995. godine, za sistem Patriot PAC-2 razvijen je projektil MiM-104D GEM sa poboljšanim sistemom navođenja. Dalji razvoj sistema Patriot, pretežno se odnosio na poboljšanje antibalističkih svojstava, usled iskustava u Prvom Zalivskom ratu, ali i kasnije, prilikom sporadičnih lansiranja balističkih raketa Huta iz Jemena na Saudijsku Arabiju, gde u nekoliko slučajeva čak ni savremenija verzija PAC-2+ nije odradila posao kako se očekivalo.

U tom smislu razvijeni su protivraketni presretači sa kinetičkim udarom („hit to кill“), mada imaju pomoćnu opciju blizinskog dejstva. Glavna ideja je bila da se direktnim udarom u glavu balističke rakete uništi njegova bojeva glava.

Prva takva raketa bila je ERINT (Extended Range Interceptor) koja je namenjena za uništavanje taktičkih i operativno-taktičkih balističkih raketa koje nisu oborene drugim sistemima protivraketne odbrane. Ovo je povezano sa relativno malim dometom lansiranja – 25 км i plafonom – 20 км. Odbrambena linija se može povećati na 45 км udaljenjem lansera od radara. Zbog znatno manje veličine raketa ERINT, u standardni lansirni kontejner smeštene su po četiri rakete, što omogućava povećanje ukupnog borbenog kompleta jednog lansera na 16 raketa.

Ako se ne može postići direktan pogodak na neprijateljsku bojevu glavu, protivvazduhoplovna raketa takođe ima malo eksplozivno punjenje koje izbacuje 214 g volframove podmunicije kada raketa prolazi blizu mete.

Rakete iz projekta ERINT za verziju PAC-2+, postale su rakete MiM-104F kojima je dejstvovano u Saudijskoj Arabiji, ali sa veoma promenjivim rezultatima. Pri tom, radilo se o napadu tehnički relativno jednostavnih balističkih projektila sa linearnom putanjom leta i bez mamaca u terminalnoj fazi. Sledeća modifikacija ove rakete, pre svega na softveru, dobila je oznaku “modernizovani raketni segment” – MSE, a ceo sistem Patriot PAC-3 MSE. Za ovaj sistem, razvijena je nova raketa za aerodinamičke ciljeve sa oznakom MiM-104E, sa dometom više od 90 км za aerodinamičke ciljeve.

Kada bismo Patriot poredili sa onim što poseduje Ukrajina, navešćemo da ukrajinska PVO raspolaže sa raketnim sistemima PVO S-300PT-1 i S-300PS iz sovjetskog vremena, kao i  S-300V1, ali kako je pre rata bilo u pitanju samo dve-tri baterije S-300V1, kao i upitan broj ispravnih raketa za ovaj sistem (samo Gladiator, a ne i protivraketnih presretača Giant), može se reći da varijanta V1 ne igra značajniju ulogu u ovom sukobu.

Prvo treba istaći da su sistemi S-300PT-1 i S-300PS pandani sistemu PAC-1, pa u određenoj meri i PAC-2, bez obzira na niži proklamovani domet po daljini. Kod dejstava na aerodinamičke ciljeve su gotovo jednaki, uz veći domet PAC-2, ali i napredniji način vođenja “kroz projektil“ kod S-300PT-1 i PS u odnosu na Patriot.


Sistemi vođenja raketa

Sistem i način navođenja raketa kod Patriota je vođenje kroz raketu, ali nešto drugačije, jednostavnije, u odnosu na ono kod sistema S-300PS i PM. Takav sistem vođenja kroz raketu se na zapadu označava i naziva “Track via missile”. U ovom slučaju radi se o vođenju kroz raketu kada raketa primljene reflektovane signale od cilja prosleđuje radaru za navođenje raketa na zemlji, koji formira paket upravljačkih komandi i šalje ga raketi u letu.

Razlika u odnosu na S-300PS i PM je u tome što kod sistema Patriot, raketa nema mogućnost da sama formira komande upravljanja ako dođe do ometanja radara za navođenje sa zemlje u toku leta rakete ka cilju (da pređe na poluaktivno radarsko samonavođenje), jer raketa nema takav tip računara, već sistem mora preći u režim navođenje na postavljača smetnje (Home On Jam). S obzirom da je kod Patriota ovaj deo rada automatizovan, sam sistem mora prepoznati smetnju i preći na sistem “Home On Jam”. Operator na radaru za navođenje raketa ne može uticati na ovo.

Kod sistema S-300PT-1, S-300PS i sistema iz porodice S-300PM, vođenje kroz raketu je slično kao i kod sistema Patriot, ali složenije utoliko što se u zadnjim fazama navođenja rakete i računar rakete uključuje u rad i sekvencijalnim poluaktivnim radarskim samonavođenjem dodatno koriguje let rakete prema cilju.


Mobilnost i antibalističke mogućnosti

Mobilnost (samohodnost) verzije S-300PS je takođe značajna prednost kada je u pitanju žilavost i preživljavanje baterije u savremenom ratnom okruženju, što vidimo i danas u Ukrajini. Pored toga, treba naglasiti da sistemi S-300PS i sve naknadne modifikacije imaju režim automatskog otkrivanja protivradarskih raketa (po parametrima leta i brzini) i mogućnost efikasnog dejstva na iste. Takođe, korišćenjem niskovisinskog radara 76Н6 Krokodil, baterije S-300PT-1 i PS mogu efikasnije dejstvovati na krstareće rakete i niskoleteće ciljeve. Za Patriot se, sa druge strane, tvrdi da ima bolje anti-balističke karakteristike.

Osvrnimo se i na ispitivanja koja su vršena u Rusiji, podstaknuta dešavanjima u Zalivu 1991. godine.

S-300PS i PMU Volhov-M6 teoretski može pogoditi raketu tipa Skad (Elbrus), onoliko dobro koliko je Patriot PAC-2 mogao tokom prvog Zalivskog rata (bilo koja meta sa brzinom od 1200 м/с). Međutim, varijante S-300PM i PMU1 Volhov-M6M su konstruisane od nule kako bi se upravo obarali ovakvi ciljevi (bilo koja meta sa brzinom od 2800м/с). Podsetimo i da bi varijantu S-300PMU-1 bi Ukrajini mogla isporučiti Grčka .

Testiranje novih mogućnosti za S-300P (PT i PS) i S-300PM nastavljeno je i nakon što su S-300PM i PMU-1 ušao u službu. Najznačajnije testiranje se dogodilo nakon operacije „Pustinjska Oluja“.

Inženjeri preduzeća Almaz i Fakel su ispitali performanse američkog raketnog sistema Patriot tokom presretanja raketa „Skad“ i otkrili da Patriot nije bio ni približno efikasan koliko je bilo potrebno za odbranu velikog naseljenog područja. Tačnost nije bila problem, rakete sistema Patriot su dosledno pronalazile svoje ciljeve, problem je bio u njihovom uništavanju.

Kada su bojeve glave raketa Patriot detonirale, često su jednostavno izbacile Skad sa putanje leta bez uništavanja njegove bojeve glave. Kada se brani izolovani objekat, ovo bi bilo dovoljno. Međutim, presretanja koja su pokušale izraelske baterije Patriot bile su od posebnog interesa za ruske inženjere. Često su dolazne bojeve glave ipak padale u naseljena područja. Da bi bio zaista efikasan u anti-balističkom kapacitetu, protivvazduhoplovni sistem bi morao da uništi bojevu glavu dok je raketa u letu.

Testiranje različitih varijanti S-300P (PT/PS/PM) u Sari Šaganu i Kapustin Jaru pokazalo je da je sistem imao sposobnost da presreće taktičke balističke rakete na različitim dometima, u zavisnosti od korišćenog raketnog sistema i brzine dolazećeg cilja. Inženjeri Fakel MKB-a su, međutim, razvili još efikasnije rešenje nakon „Pustinjske oluje“: specijalnu bojevu glavu dizajniranu da izazove detonaciju dolazne bojeve glave u letu.

Prvo probno ispaljivanje modifikovane bojeve glave dogodilo se avgusta 1995. na Kapustin Jaru. Bojeva glava rakete je uspešno izazvala detonaciju bojeve glave cilja 8K14 Skad (Elbrus) u atmosferi. Raketa je koristila usmerenu bojevu glavu, koja je otprilike analogna sistemu oblikovanog punjenja utoliko što je sposobna da usmeri najveći deo eksplozivne sile bojeve glave prema meti.

Takve bojeve glave su modifikovane za rakete 48Н6 ( i sve naredne modifikacije) i raketne sisteme svih narednih generacija od S-300PM/PMU-1, preko S-300PM-2/PMU-2 Favorit, pa do S-400 Trijumf, uz naravno i dodatne modifikacije tokom niza godina rada i istraživanja, a svakako treba pomenuti i razvoj projektila sa aktivnom glavom za samonavođenje iz porodice 9M96 koju pored S-400 Trijumf, mogu koristiti i sistemi S-300PMU-2, a osnovni su projektili novog sistema PVO S-350 Vitjaz.

Sistemi Patriot dakle mogu pomoći PVO Ukrajine i u to ne treba sumnjati. Ipak, osnovna pitanja su koliko će sistema stići, koje će biti verzije i ko će njima upravljati.

Takođe, imajući sve to u vidu, pitanje je i koliko se može očekivati da će sistemi Patriot uspeti da podignu nivo PVO u odnosu na postojeće sovjetske sisteme S-300PT-1 i S-300PS, osim možda kada je reč o antibalističkom segmentu i to ako se isporuče novije rakete MiM-104F, ili čak rakete MSE koje su već deo najnovije modifikacije PAC-3 MSE. Ali kod aerodinamičkih ciljeva, krstarećih raketa i bespilotnih letelica ne treba očekivati mnogo.

Takođe, činjenica da su sistemi manje pokretni od S-300PS, a da ostavljaju vidne tragove na terenu, mogu biti otkriveni bespilotnim letelicama i onesposobljeni, a takođe sigurno mogu biti i na meti ruskih protivradarskih projektila. U tom smislu, očekujem oprezniju upotrebu ovih sistema koji će najverovatnije biti razmešteni u pozadini fronta.


Sastav raketne baterije, režimi rada i ostale karakteristike

Raketna baterija Patriot PAC-2 ili PAC-3 ima sledeći načelni sastav:

– višenamenski radar za praćenje ciljeve i navođenja raketa АN/МPQ-53 ili АN/МPQ-65
– stanica za upravljanje vatrom
– stanica za napajanje
– do 8 mobilnih lansirnih uređaja PAC-2 ili PAC-3
– stanica veze i komunikacija
– taktička komandna i upravljačka stanica

Ono što može biti dobra strana za Ukrajinu, ali samo uslovno, je da obuče što više operatora i poslužilaca, jer postoji mogućnost dodatne isporuke i komponenti sistema i raketa, pošto su izvori sovjetskih sistema skoro presušili. Ovde treba naglasiti da je obuku za rad na ovim sistemima moguće izvesti i brže nego za sisteme ruskog porekla, zbog veće automatizacije radnih mesta.

Kod sistema Patriot postoje dva osnovna režima rada:

1. Poluautomatski režim rada
– radarska stanica traži, otkriva i prati ciljeve automatski, operator može da uključi ili isključi radar
– operator upravljačkom palicom selektuje odraz cilja i time ga označi da se za taj cilj pojave parametri leta na ekranu prikazivača
– pritiskanjem tastera ENG (engage – prati), operator postavlja cilj u ТBЕQ (“to be engaged queue”, određuje se redosled gađanja ciljeva)
– sistem će izabrati koji tip projektila će biti lansiran, sa kog lansera i kada će biti lansiran, operator nema nikakvu mogućnost da utiče na selekciju bilo čega navedenog

2. Automatski režim rada
– radarska stanica traži, otkriva i prati ciljeve automatski, operator može da uključi ili isključi radar.
– kada se neprijateljski cilj otkrije, sistem postavlja cilj u ТBЕQ (određuje se redosled gađanja ciljeva)
– sistem će izabrati koji tip projektila će biti lansiran, sa kog lansera i kada će biti lansiran

Ovakav automatizovani ili poluautomatizovani radni proces olakšava obuku (i rad), ali sa druge strane, treba naglasiti da se radi o relativno glomaznim sistemima, kojima, u zavisnosti od verzije, treba od 60 do 90 minuta da se u punoj formaciji pripreme za borbeni rad ili raspreme za marš. Takođe, potreban je i veći broj osoblja na položaju da se ove borbene radnje izvedu u navedenim rokovima.

Sve povečava mogućnost otkrivanja iz vazdušnog prostora, pre svega bespilotnim letelicama. Sa druge strane, moguće je skratiti vreme raspoređivanja, tako što će se broj komponenti sistema smanjiti (recimo broj lansera na dva ili tri) ili slično, ali to onda znači i donekle smanjivanje borbenih mogućnosti baterije. Naravno da su i Amerikanci ovoga svesni i da najverovatnije rade nešto po tim pitanjima.

Problem slabe mobilnosti sistema pokušava se rešiti postavljanjem komponenti raketnog sistema na vozila ili poluprikolice, što u određenoj meri skraćuje vreme pripreme odnosno raspreme. Ipak, ostaje problem sa stacionarnošću radara АN/МPQ-53 ili 65 koji radi u fiksnom sektoru, što znači da se tokom rada ne može orijentisati na drugi sektor van zauzetog od 90-105 stepeni, već se radar fizički mora okrenuti prema novom sektoru, što u toku savremene borbe može biti veoma problematično.

Taj problem amerikanci rešavaju konstruisanjem novog radara, AESA konstrukcije, koji nosi naziv LTAMDS (Low Тиер Air and Missile Defence Sensor ili u grubom prevodu: Senzor Protivvazduhoplovne i Protivraketne Odbrane Nižeg Nivoa). Ovi radari bi se integrisali u najnovije sisteme Pariot PAC-3, sa raketama MiM-104E i novim raketama GEM-T i MSE, gde bi zamenili dosadašnje radare АН/МПQ-65.

Glavne odlike modifikacije, konkretno, su uvođenje galijum nitrid (GaN) tehnologije izrade primopredajnih modula radara, koji prenose električnu energiju mnogo efikasnije, sa mnogo manje izgubljene toplote, nego tradicionalna tehnologija galijum arsenid (GaAs) i dodavanje dva bočna senzora, nazvana „Ghost Еuе“, koji omogućavaju osmatranje, praćenje i navođenje raketa u krugu od približno 360 stepeni (za razliku od 105 stepeni kako je sada).

Zbog upotrebe modula nove tehnologije izrade, koji omogućavaju da se mnogo manje energije troši na hlađenje modula i njihovih primopredajnih elemenata, a više na predaju signala, LTAMDS može otkriti i početi pratiti ciljeve na 2,5 puta većim daljinama nego dosadašnji radari sistema Patriot. Inače, jedan od ovih bočnih antena radara, koristiće se kao novi senzor modifikovanog sistema NASAMS, gde je takođe poznat pod nazivom „Ghost Eye“.

Ipak i kod ovog novog radara, bez obzira na značajno povećane mogućnosti otkrivanja i praćenja ciljeva i znatno veće otpornosti na ometanje, ostaje problem relativne stacionarnosti, jer je radar još teži i veći od svog prethodnika, tako da se ovde problem mobilnosti i rada u fiksnom sektoru ipak samo delimično rešio.

Kod Patriota je bio prisutan i problem integracije sistema. Uglavnom se pokušavalo radarima АН/МPQ-53 i 65 dodeljivati više zadataka nego što oni objektivno mogu savladati, pa se stoga ti višekanalni radari kod amerikanaca označavaju kao višenamenski. I iako imaju nešto veće mogućnosti u otkrivanju ciljeva od recimo radara za navođenje raketa 30Н6 sistema S-300PS ili PM (ali koji su uvek nadopunjeni baterijskim osmatračko-akvizicijskim radarima), rad u fiksnom sektoru od 90-105 stepeni u određenoj meri tu prednost faktički anulira.

U tom smislu razvija se IBCS – Integrisani Sistem Borbenog Komandovanja, kao sistem borbenog upravljanja sa modularnom i skalabilnom arhitekturom koji je namenjen za obezbeđivanje efektivne integracije izviđačkih i borbenih sistema (kako sadašnjih tako i budućih). IBCS će raditi u združenom sistemu sa dodatim radarima ranog otkrivanja G/ATOR i radarima kratkog dometa Sentinel. Relejnom vezom je omogućeno uvezivanje radarskih komponenti sa jedinicom Patriot na daljinama do 150 км.

U sledećoj razvojnoj fazi, koja je doduše već u toku, planira se razvoj IBCS u punom kapacitetu (do 23 eksterne mreže-veze) sa relejnom vezom prema radarskim senzorima, jedinicama Patriot, drugim jedinicama PVO srednjeg dometa i sa omogućenom konekcijom sa satelitima, letećim radarskim sistemima i drugim izviđačkim avionima, brodskim sistemima AEGIS i sistemima protivraketne odbrane ТХААД preko Link-16 i komandovanje i upravljanje sa eksternim radarima i sistemima PVO kratkog dometa u isturenim područjima.

Ipak, treba naglasiti da je do sada na ispitivanja isporučeno 5 od 6 primeraka predserije radara LTAMDS, dok se šesti primerak očekuje početkom 2023. godine. Završetak terenskih ispitivanja i uvođenje u jedinice, moguće je najranije krajem 2023. ili realnije početkom 2024. godine.

Dakle, Ukrajinci svakako neće imati (bar ne dogledno vreme) koristi od svega ovoga, ali je svakako u ovom tekstu važno i ovo pomenuti, da se shvati da su određeni nedostaci kod sistema Patriot zaista postojali, da postoje i danas i kako se oni otklanjaju.

Pre početka samog sukoba, napisao sam tekst iz dva dela, u kojima sam naveo (koliko se moglo pronaći iz relativno pouzdanih izvora) šta je Ukrajina imala od sistema PVO. Podsetiću samo da je , od sistema PVO srednjeg dometa, Ukrajina imala oko 30 diviziona S-300PT-1, PS i V1 i oko 10, do čak po nekim izvorima i 15 diviziona (moguće da su u pitanju smanjene formacije) mobilnih trupnih sistema Buk-M1. Iako su ovi sistemi zastareli, ukoliko su ispravni, predstavljaju veoma ozbiljnog protivnika za svako vazduhoplovstvo, pa tako i rusko. I vidimo da su Vazdušno-kosmičke snage (VKS) Ruske Federacije ostvarile nadmoć u vazdušnom prostoru, ali nikako potpunu prevlast i superiornost, kao i da se ruska jurišna i lovačka avijacija ipak ređe viđaju u dubini ukrajinske teritorije.

Tome su, iako zastareli, upravo  doprineli pomenuti sovjetski sistemi svojim neospornim kvalitetom, ali i brojnošću. Ipak, vreme neumitno teče, rat se odužio, rakete se nemilice troše, i doći će trenutak kada ih više jednostavno neće biti, a mogućnosti nabavke su skromne ili skoro nikakve.

Isporuka jedne ili dve baterije raketnih sistema PVO Patriot, pa taman bili i iz novijih modifikacija, teško da će moći mnogo toga da promene. Isto sam to navodio i u ranijim tekstovima kada sam pisao o isporukama sistema PVO NASAMS, IRIS-T ili Stormera i Geparda.

Kvalitet je naravno veoma važan, ali mora biti praćen i kvantitetom, i ukoliko bi Ukrajinci, kako sam i naveo ranije u tekstu, bili spremni da redovno šalju veće grupe vojnika na obuku i ako je Zapad spreman da u nekoliko meseci pošalje značajniju količinu sistema Patriot i po mogućnosti nešto novijih modifikacija, onda bi mogli govoriti i o mogućim značajnijim komplikacijama za VKS Rusije.

Autor: Kubovac
Izvor (https://tangosix.rs/2022/29/12/analiza-karakteristike-raketnog-sistema-pvo-patriot-koliko-moze-pomoci-ukrajini-i-kakav-je-u-poredjenju-sa-s-300/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 05, 2023, 07:23:36 pm
Američki State Department odobrio je prodaju protivraketnih odbrambenih sistema Patriot Španiji

VAŠINGTON, 4. oktobra (Rojters) – Američki Stejt department odobrio je moguću inostranu vojnu prodaju protivraketnih odbrambenih sistema Patriot i prateće opreme Španiji za procenjenu cenu od 2,8 milijardi dolara, saopštio je Pentagon u sredu.

Glavni ugovarači za najnoviju verziju lansera Patriot biće Raytheon i Lockheed Martin, navodi se u saopštenju Pentagona.


Izvor (https://www.reuters.com/article/usa-arms-spain/us-state-dept-approves-military-sale-to-spain-of-patriot-missile-defense-systems-idUKO8N38I00Q)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 13, 2023, 10:09:36 pm
Holandija donira Ukrajini dodatne rakete Patriot

Holandija isporučuje Ukrajini dodatne rakete za sisteme protivvazdušne odbrane Patriot.

Vlada Holandije prepoznaje potrebu zemlje da brani kritičnu infrastrukturu. Ovo je danas u Predstavničkom domu izvestila ministarka Kajsa Olongren, takođe u ime ministara spoljnih poslova i spoljne trgovine i razvojne saradnje.

Prošle srede, predsednik Zelenski je upozorio na rusku taktiku za smanjenje snabdevanja energijom. On je to učinio tokom sastanka Kontakt grupe za odbranu Ukrajine (UDCG) u Briselu, koja je okupila međunarodnu koaliciju zemalja za koordinaciju vojne podrške Ukrajini. Ministar Olongren je tada saopštio da Holandija vredno radi na obezbeđivanju dodatne PVO.

Odluka Holandije usledila je nakon najave Nemačke o novom paketu podrške Ukrajini. Ovo uključuje dodatne sisteme za lansiranje Patriot uključujući rakete i 2 dodatna protivvazdušna sistema IRIS-T. Sama Holandija je prethodno Ukrajini isporučila lansirne instalacije za sisteme i rakete Patriot. Povrh toga će sada biti dodatna isporuka.

„Rat u Ukrajini se nastavlja, uz kontinuirane napade na vojne i civilne ciljeve, uključujući kritičnu energetsku infrastrukturu. Kako se zima približava, njena odbrana je ključna. Dodatna podrška je takođe važna za organizovanje protivvazdušne odbrane širom zemlje“, rekao je ministar Olongren.

Efekti oružanih snaga

Isporuka dodatnih projektila ima značajan uticaj na spremnost i raspoređivanje odbrane. S obzirom na potrebu podrške Ukrajini, ovaj rizik je prihvaćen. Materijal koji se isporučuje dolazi iz sopstvenih zaliha. Odbrana preduzima mere da popuni ove zalihe što je pre moguće.

Ranije ove nedelje objavljeno je da je Holandija dala novu donaciju Ukrajini. Ovaj paket je uključivao dronove, opremu za deminiranje i municiju. Ukupna vrednost celokupne isporučene opreme sada je više od 2,1 milijarde evra.

[attachment=1]


Izvor (https://www.defensie.nl/actueel/nieuws/2023/10/13/nederland-doneert-extra-patriot-raketten-aan-oekraine)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 29, 2023, 12:39:02 pm
"FrankenPatriot" uskoro u Ukrajini?

Pisali smo do sada o namerama Zapada, pre svega SAD-a, da u saradnji sa Ukrajinom izvrši konverziju postojećih raketnih sistema PVO sovjetske proizvodnje u platforme za lansiranje projektila zapadne proizvodnje.

U tom smislu već smo imali prilike da čitamo o projektu razvoja "FrankenBuk" sistema PVO, koji bi umesto raketa 9M38M/M1, lansirao rakete Sea Sparrow ili AiM-120 ili slične rakete sa poluaktivnom ili aktivnom radarskom glavom za samonavođenje. Pojavljivali su se navodi i o integraciji projektila sa IC glavom za samonavođenje AiM-9M/X Sidewinder na platformu sovjetskog sistema PVO Osa-AK/AKM ili konstrukciji novog lansirnog sistema sa istim tipom raketa i sa podrškom radarskih i/ili optičkih senzora ukrajinske ili sovjetske proizvodnje za otkrivanje i praćenje ciljeva.

Međutim, sada imamo i novu "ideju" koja se pojavila na ukrajinskim portalima i forumima. Naime, radi se o ,kako je privremeno nazvano, "FrankenPatriot" sistemu PVO"

Najnoviji tip FrankenSAM se još uvek testira, a u oktobru je uspešno prošao svoj prvi vatreni test, uništivši metu- dron. Sve što se zna, prema informacijama iz publikacije, jeste da kombinuje lanser i rakete Patriota, ali da radi sa „radarskim sistemima ukrajinske domaće proizvodnje“.

Planirano je da ovaj najmoćniji hibrid bude poslat u Ukrajinu već ove zime, zajedno sa raketama i „drugim komponentama“ Patriota drugih saveznika.

Sve rakete Patriot, kako protiv aerodinamičkih ciljeva GEM-T, tako i protiv raketa CRI i MSE, zahtevaju radio komandno navođenje u početnoj fazi, za šta se koriste radari AN/MPQ-53, AN/MPQ-65 ili najnoviji radar LTAMDS.

CRI i MSE kinetički presretači već imaju svoj aktivni radar na krajnjem delu. U GEM-T radar radi paralelno sve vreme u poluaktivnom režimu i prenosi podatke o cilju radaru na zemlji, koji upoređuje podatke rakete i svoje i prenosi komande upravljanja raketi.

Istovremeno, moguće je „odvezati” projektil od radara, koji je najskuplji deo Patriota. Za ovo se trenutno koristi sistem Remote Interceptor Guidance-360 (RIG-360) u test modu, koji je sistem za prenos radio komandi raketi sa bilo kog modernog digitalnog radara u principu, ili čak samo koordinata cilja na visoku -precizni GMLRS za HIMARS. Ali što se tiče raketa za Patriot, za sada se zna samo u radovima sa MSE.

Istovremeno, Ukrajina ima savremene radare sopstvene proizvodnje koji su potpuno digitalizovani, odnosno moguće je da je reč o integraciji lansera Patriot, sistema RIG-360 i radara poput 80K6KS1 „Feniks“ .

Na ovaj način se rešava "najbolnije" pitanje, koje je povezano sa činjenicom da je transfer svakog Patriota veoma osetljiva tema za partnere zbog njihovog nedostatka, zato što su zaista zlata vredni, a trenutno postoji samo 60-tak kompleksa za sve oružane snage SAD. Istovremeno, prenos samo lansera, punjača i dela komponenti kompleksa, bez „jezgra” u vidu AN/MPQ-53 ili AN/MPQ-65, može biti mnogo brži.

Lični zaključak: Ovako nešto je moguće samo sa projektilima koji imaju neki oblik aktivnog radarskoog samonavođenja (ili hipotetski i IC samonavođenja), a to bi bio projektil MSE, a verovatno i CRI, znači projektili iz "integralne" porodice PAC-3. Dakle, projektil bi primio podatke o položaju cilja u svoj sistem inercijalnog samonavođenja, a u toku završnog dela leta bi aktivirao sopstveni radar, otkrio ipratio cilj, formirao i izvršavao komande za samonavođenje i izvršio uništenje cilja direktnim pogotkom "hit to kill". Što se tiče prenosa komandi upravljanja u srednjem delu, a koji se pominje u tekstu, bilo bi potrebno da daljinska stanica RIG-360 poseduje i uređaj za praćenje rakete, da bi se u toj daljinskoj stanici, mogli uporediti parametri leta rakete i cilja i na osnovu toga formirati komande upravljanja koje bi se data linkom slale na raketu, radi njenog pravovremenog zahvata cilja sopstvenom glavom za samonavođenje.

U prilogu su slike i ilustracija rada sistema Patriot PAC-3 MSE:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/weapon_and_tech/frankensam_dlja_ukrajini_vid_ssha_zrk_vzhe_protestovani_ta_do_kintsja_oseni_budut_u_zsu_na_scho_voni_zdatni-13313.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 30, 2023, 09:14:33 am
Jordan traži sistem PVO Patriot od SAD: Strah od prelivanja sukoba iz Izraela

Jordan je zatražio od SAD da rasporede svoj raketni sistem protivvazdušne odbrane "Patriot" kao pomoć u odbrani granice te zemlje.

-Zamolili smo američku stranu da pomogne u jačanju našeg odbrambenog sistema raketnim sistemima protivvazdušne odbrane Patriot, rekao je portparol jordanske vojske, brigadni general Mustafa Hijari za državnu televiziju, prenosi Al Džazira.

Katarski TV kanal navodi da izraelski sukob sa Hamasom u Gazi preti da se prelije na zemlje regiona.

[attachment=1]


Izvor (https://www.novosti.rs/planeta/svet/1296778/napad-izrael-rat-izraelu-hamas-idf-izrael-palestina-izrael-rat-hezbolah-jordan-patriot-pvo)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 30, 2023, 04:51:00 pm
Retka ilustracija koncepta baterije raketa zemlja-vazduh na gusenicama, označene kao XMIM-104 Patriot i bazirana na šasiji nosača M548 predloženom 1970-ih. godina.

Od projekta se ipak odustalo.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on October 31, 2023, 02:48:29 pm
Grupa ukrajinskog vojnog osoblja započela je kurs obuke na raketnom sistemu PVO Patriot – nemačko vazduhoplovstvo

Druga grupa ukrajinskih vojnika počela je da savladava protivvazduhoplovni raketni sistem Patriot u Nemačkoj

Obuka će trajati nekoliko nedelja. „Naša podrška Ukrajini se nastavlja. Danas počinje još jedna obuka na Patriotu“, navodi se na zvaničnoj Tviter (X) stranici nemačkog ratnog vazduhoplovstva.

Kako je saopšteno, 61 ukrajinski vojnik i 10 prevodilaca učestvuje u obuci i započeli su višenedeljni kurs.

Patriot je jedan od retkih protivraketnih odbrambenih sistema koji je sposoban da presreće balističke rakete i ima dokazanu efikasnost. Ukrajina je od Nemačke dobila prvi sistem PVO Patriot u aprilu ove godine.

Foto prilozi nemačkog vazduhoplovstva sa obuke ukrajinskih posada:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://en.defence-ua.com/news/group_of_ukrainian_military_personnel_has_started_the_patriot_training_course_german_air_force-8411.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on November 01, 2023, 03:11:50 pm
Švajcarska se pridružuje elitnoj grupi partnerskih zemalja korisnika PAC-3 MSE

U značajnom potezu za jačanje svojih nacionalnih odbrambenih kapaciteta, Švajcarska je formalizovala sporazum vredan 331 milion dolara sa Lockheed Martinom o kupovini najsavremenijih raketa Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) sa Poboljšanim raketnim segmentom (MSE) i srodne pomoćne opreme.

Ovaj sporazum učvršćuje posvećenost Švajcarske zaštiti svog vazdušnog prostora i domovine od rastućih pretnji.

Ovo saopštenje označava istorijsku prekretnicu za Švajcarsku, jer ona postaje 15. partnerska država koja se pridružila programu PAC-3 MSE, što je svedočanstvo nepokolebljive posvećenosti nacije svojoj bezbednosti. Brenda Dejvidson, potpredsednica programa PAC-3, izrazila je čast zbog partnerstva sa Švajcarskom i pružanja najnovije tehnologije protivvazdušne i protivraketne odbrane. Ona je istakla značaj ove saradnje u odbrani vazdušnog prostora Švajcarske od potencijalnih pretnji, kako poznatih, tako i nepredviđenih.

Nabavka raketa PAC-3 MSE je ključna komponenta programa Air2030 švajcarskog vazduhoplovstva. Ova strateška inicijativa ima za cilj da unapredi nacionalni sistem protivvazdušne odbrane Patriot u zemlji, obezbeđujući najveću zaštitu suvereniteta Švajcarske.

Pored kupovine projektila, Lockheed Martin i Armasuisse, agencija za nabavku švajcarske vojske, finalizirali su Offset sporazum. Ovaj sporazum postavlja osnovu za različite nove projekte koji će ojačati švajcarsku tehnologiju i industrijsku bazu (STIB) relevantnu za bezbednost. Ovi projekti su spremni da stvore sinergiju između obe nacije, podstičući tehnološki napredak i industrijski rast.

Raketni sistem PAC-3 MSE nudi prošireni odbrambeni radijus, zahvaljujući svom dvostrukom impulsnom čvrstom raketnom motoru, pružajući poboljšane performanse u pogledu visine i dometa. Posebno dizajniran za presretanje velikom brzinom, ovaj projektil stoji kao nepropusna barijera protiv raznih nadolazećih pretnji. Njegove mogućnosti uključuju suzbijanje taktičkih balističkih projektila, krstarećih projektila, naprednih pretnji, pa i aviona. PAC-3 MSE koristi najsavremeniju "Hit-to-Kill" tehnologiju, presrećući pretnje putem kinetičke energije putem preciznog kontakta "telo-telo".

Investicija švajcarske vlade od 331 milion dolara u sistem PAC-3 MSE ponovo potvrđuje posvećenost nacije da zaštiti svoj vazdušni prostor i odbrani svoj suverenitet. Sa isporukama koje su planirane za 2028. i 2029. godinu, Švajcarska se sprema da se pridruži redovima nacija opremljenih najnaprednijim dostupnim sistemima protivraketne odbrane, osiguravajući sigurnu budućnost za svoje građane i teritorije.

[attachment=1]


Izvor (https://alert5.com/2023/11/01/switzerland-joins-elite-group-of-pac-3-mse-partner-nations/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on November 10, 2023, 10:01:30 pm
Nemačka povlači sisteme Patriot iz Poljske

Nemačka će, u skladu sa ranijim planovima, povući tri jedinice protivvazduhoplovnog odbrambenog sistema Patriot iz Poljske, nakon skoro godinu dana, koliko su bile raspoređene u toj zemlji.

Nemačka će, u skladu sa ranijim planovima, povući tri jedinice protivvazduhoplovnog odbrambenog sistema Patriotiz Poljske, nakon skoro godinu dana, koliko su bile raspoređene u toj zemlji, saopštilo je u četvrtak ministarstvo odbrane u Berlinu.

Zajedno sa sistemima Patriot, gotovo tri stotine nemačkih vojnika je od početka godine stacionirano u poljskom gradu Zamošću, otprilike pedeset kilometara od ukrajinske granice, kako bi zaštitili južni grad i važnu železničku vezu sa Ukrajinom, prenosi Tanjug agenciju Reuters.

Zalutala raketa

Nemačka je poslala Patriot sisteme nakon što je zalutala ukrajinska raketa prošlog novembra pogodila poljsko selo Przevodov, u incidentu koji je izazvao strahovanja da će se rat u Ukrajini preliti preko granice.

Nemačko ministarstvo je u avgustu saopštilo da je malo verovatno da će se stacioniranje produžiti nakon kraja ove godine, jer će Patriot sistemi ili biti potrebni za upotrebu snagama NATO tokom 2024. ili će morati da budu poslani na održavanje.

Nemački vojnici će završiti svoje operacije u petak i početi sa preraspoređivanjem od sledeće sedmice, saopštilo je ministarstvo.

[attachment=1]


Izvor (https://balkans.aljazeera.net/news/world/2023/11/9/njemacka-povlaci-sisteme-patriot-iz-poljske)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on November 16, 2023, 08:58:09 pm
Rumunija se čitavu godinu pripremala za prva bojeva gađanja iz sistema PVO Patriot, ali je ipak došlo do „tehničke greške“

Međutim, Ministarstvo odbrane Rumunije naglašava da se u stvarnosti nije dogodilo ništa katastrofalno i da u slučaju pravog borbenog rada takav „propust“ neće uticati na sposobnost sistema PVO Patriot da uništava ciljeve.

Rumunija je izvela prva gađanja svojim protivvazduhoplovnim raketnim sistemima Patriot, a tokom ovih vežbi rumunska vojska se suočila sa "tehničkim problemom".

Dakle, poznato je da je tokom vežbi rumunski sistem PVO „Patriot“ trebalo da demonstrira dejstvo raketama PAC-2 za uništavanje više različitih ciljeva, simuliranih uz pomoć bespilotnih letelica, prenosi Defence Romania.

Po svemu sudeći, prve dve rakete su uspešno uništile identifikovane ciljeve (BPL). Istovremeno, došlo je do kvara prilikom lansiranja treće rakete – kako je primetio načelnik Generalštaba vazduhoplovstva general Viorel Pane, do kašnjenja u lansiranju treće rakete došlo je zbog „tehničkog problema”.

Prema rečima pukovnika Virdžila Toša, komandanta 74. protivvazduhoplovnog raketnog puka (Regimentului 74 PATRIOT), do kvara je došlo jer je komandni centar baterije izgubio vezu sa jednim od lansera. Kasnije je problem otklonjen i lansiranje rakete se odvijalo prema scenariju obuke.

Kako je primetio Toš, problem koji se pojavio tokom testiranja sistema PVO Patriot je zapravo manji: „Nismo savršeni, trudimo se da budemo, ali ovi praktični testovi će nas definitivno učiniti boljim“.

Istovremeno, direktor za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane Rumunije, brigadni general Kostjantin Spinu, izjavio je da u realnoj borbenoj situaciji takva situacija ne bi uticala na rad sistema PVO Patriot.

"Ovo nije bio tehnički kvar, već zastoj u radu, što se može desiti u svakom trenutku u bilo kom drugom sličnom sistemu koji je u službi bilo koje vojske. Voleo bih da bude jasno da u realnoj borbenoj situaciji kao što je događaj kada je komunikacija između komandnog centra i lansera izgubljena, ne utiče na vođenje neprijateljstava, jer je sistem Patriot dizajniran da automatski prelazi na drugi lanser“, rekao je Spinu.

Prema njegovim rečima, do kvara je moglo doći zbog „banalne greške senzora” i naglašava da su na kraju sve tri rakete uspešno pogodile mete: „Cilj vežbe je postignut maksimalnom efikasnošću”.

Podsetimo, testiranje američkih sistema PVO obavljeno je na poligonu Kapu-Medija u okviru vežbe Patriot Spark 23, koja traje od 2. do 17. novembra. Tokom ovih testova, Rumunija je prvi put ispalila rakete iz svojih sistema Patriot, za koje se pripremala godinu dana.

Rumunska vojska je ova gađanja izvela više od tri godine nakon što je zemlja dobila prvi kompleks na rukovanje — zvanična primopredaja prve baterije Patriot obavljena je 17. septembra 2020. godine, ugovor o nabavci sedam baterija zaključen je 2017. godine.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/news/rumunija_tsilij_rik_gotuvalasja_do_pershih_strilb_z_zrk_patriot_ale_vse_odno_stalasja_tehnichna_pomilka-13509.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: dzumba on November 18, 2023, 04:57:30 pm
Ако је  "технички проблем" баналне природе није ми јасно зашто толико приче о томе...? Застоји су могућ и и због технике и због људи. Дешавају се и у реалној ситуацији.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on November 18, 2023, 05:01:28 pm
Ако је  "технички проблем" баналне природе није ми јасно зашто толико приче о томе...? Застоји су могућ и и због технике и због људи. Дешавају се и у реалној ситуацији.

Gubitak veze sa lanserom može biti veoma ozbiljan problem u datom trenutku. Zamislimo dva ukrajinska lansera Patriot dejstvuju na roj ruskih BPL i krstarećih raketa (sad je taj sukob aktuelan i stvaran) i onda ispucaju rakete sa jednog lansera i sada treba sa drugog, a ono "ćorak". Svi projektili i BPL prođu "gde su naumili". A da ne pričamo ako baterija dejstvuje u samoodbrani sopstvenog položaja. Tako jedan kvar tipa "prekid kabla" ili "smetnje na vezama", koji su stvarno, "načelno" rutinske prirode, postaje uzrok neizvršenja zadatka odbrane grada ili pak uzrok sopstvenog uništenja.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Boro Prodanic on November 18, 2023, 06:28:11 pm
Ако је  "технички проблем" баналне природе није ми јасно зашто толико приче о томе...? Застоји су могућ и и због технике и због људи. Дешавају се и у реалној ситуацији.

Gubitak veze sa lanserom može biti veoma ozbiljan problem u datom trenutku. Zamislimo dva ukrajinska lansera Patriot dejstvuju na roj ruskih BPL i krstarećih raketa (sad je taj sukob aktuelan i stvaran) i onda ispucaju rakete sa jednog lansera i sada treba sa drugog, a ono "ćorak". Svi projektili i BPL prođu "gde su naumili". A da ne pričamo ako baterija dejstvuje u samoodbrani sopstvenog položaja. Tako jedan kvar tipa "prekid kabla" ili "smetnje na vezama", koji su stvarno, "načelno" rutinske prirode, postaje uzrok neizvršenja zadatka odbrane grada ili pak uzrok sopstvenog uništenja.

Sve to jeste, ali po Marfijevom zakonu, "Ako nešto može da pođe kako ne treba, sigurno će se dogoditi u najnezgodnijem trenutku".

Jedan broj čak ljudi misli da je Marfi bio optimista, da stvari stoje i gore.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on November 22, 2023, 04:45:35 pm
Novi radar LTAMDS, koji eliminiše glavni nedostatak Patriota, uspešno je prošao završne testove

LTAMDS, koji ima komercijalni naziv GhostEye, biće u potpunosti operativan 2024. god

Američki odbrambeni gigant Raytheon saopštio je da je uspešno sproveo još jedno testiranje najnovijeg radara LTAMDS (zaštićenog naziva GhostEye) za Patriot, koje prethodi „završnoj liniji“ testiranja, čiji bi rezultat trebalo da bude puna operativna spremnost radara. u 2024. godini.

Tokom testova uspešno je uvežbano presretanje krstareće rakete na maloj visini, koja se kretala „od pozadi“. LTAMDS ga je na vreme otkrio, preneo podatke do komandnog mesta i "poslao" protivvazduhoplovnuu raketu da ga presretne. Napominjemo da je takav scenario više nego realan i zasnovan na stvarnim borbenim dejstvima u Ukrajini, kada neprijatelj kombinuje upotrebu različitih tipova projektila i krilatih raketa da može da napadne iz bilo kog pravca.

Ovi testovi mogu izgledati malo jednostavni, ali činjenica je da je to glavna svrha stvaranja LTAMDS-a i njegove integracije sa Patriotom zato što dostupni radari za ovaj sistem AN/MPQ-53 i noviji AN/MPQ-65 imaju sektorski pogled, koji za AN/MPQ-53 iznosi 120 stepeni.

U tom sektoru Patriot može da otkriva mete i usmeri protivvazduhoplovne rakete na njih. Sa druge strane, LTAMDS ima istovremeni pogled na svih 360 stepeni sa mogućnošću vođenja protivvazduhoplovne rakete.

Za ovo, pored glavnog radara, ovaj radar ima "dodatne" radare koji su postavljeni sa strana stanice i pokrivaju "slepe" zone. Dakle, sasvim je moguće smanjiti broj baterija (vatrenih jedinica) Patriota za zaštitu određenog objekta, a takođe, eventualno, smanjiti broj sistema PVO manjeg dometa koji bi trebalo da ga pokrivaju.

Odnosno, integracija LTAMDS-a je zaista od velikog značaja za jačanje protivvazduhoplovne odbrane ne samo SAD, već i svih drugih Patriot operatera.

Dodatni radari, naravno, imaju manje mogućnosti od glavnog, ali se savršeno nose sa svojim zadatkom. Štaviše, Raytheon takođe planira da sa njima proizvede poseban radar srednjeg dometa pod nazivom GhostEye MR.

Ukupno, Raytheon je već izvršio više od deset uspešnih presretanja, a u okviru prvog ugovora o probnom radu kompanija je proizvela 6 novih radara. Osim SAD, prvi potencijalni kupac LTAMDS-a je već Poljska, koja želi da kupi još 6 Patriot baterija sa novim radarima.

LTAMDS:

[attachment=1]

GhostEye MR:

[attachment=2]

Kako će novi LTAMDS radar u razvoju, osujetiti pretnje za protivvazduhoplovnu odbranu:

https://www.youtube.com/watch?v=y3e7OsTszCw


Izvor (https://defence-ua.com/weapon_and_tech/nova_rls_ltamds_jaka_usuvaje_golovnij_nedolik_patriot_uspishno_vijshla_na_finishni_viprobuvannja-13571.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 13, 2023, 10:12:22 pm
Nemačka je potvrdila da će još jedan Patriot početi da štiti nebo Ukrajine do kraja godine

Osim toga, Olaf Šolc je direktno ukazao na potrebu za mogućim proširenjem pomoći iz Nemačke zbog dodatnih ovlašćenja u slučaju vanrednih situacija

Nemački kancelar Olaf Šolc konačno je zvanično potvrdio dolazak još jednog protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa Patriot u Ukrajinu, čiji je prenos najavljen u oktobru ove godine. Trebalo bi da bude pušten u rad do kraja 2023. godine, odnosno narednih dana će početi da štiti Ukrajinu.

A uzimajući u obzir potrebu pripreme kompleksa za prebacivanje, kao i obuku ukrajinske vojske, njegovo prebacivanje se odvijalo mnogo brže od prethodnih, jer je tada samo obuka trajala nešto više od dva meseca. Takođe, ovaj PVO sistem iz Nemačke se prenosi potpuno samostalno u punom sastavu, jer su ranije Nemačka i Holandija zajedno prenele još jedan PVO sistem. I paralelno, još jedan kompleks je nezavisno predat od strane SAD.

Tako će Ukrajinu u bliskoj budućnosti već štititi tri PVO sistema Patriot sposobna da unište balističke rakete, što će u svakom slučaju kvalitativno povećati sposobnosti ukrajinske protivraketne odbrane, koja je trenutno ograničena na samo dva ova protivvazduhoplovna odbrambenih sistema i jednog sistema SAMP/T.

Ali, kako napominje nemačko izdanje Cajt, Olaf Šolc je najavio i jačanje Oružanih snaga nabavkom oklopnih vozila, municije, zimske opreme, kao i generatora za stabilan rad energetske industrije. Štaviše, napomenuo je da može doći do situacije kada će Nemačka morati značajno da poveća pomoć Ukrajini.

"Ako se situacija pogorša kao rezultat rata Rusije protiv Ukrajine, na primer, zbog smanjenja pomoći drugih zemalja, ili ako pretnja Nemačkoj i Evropi nastavi da raste, moraćemo da reagujemo na to“, rekao je nemački kancelar, napominjući da bi to zahtevalo dodatne troškove koji bi trebalo da budu dodeljeni na račun dodatnih ovlašćenja u slučaju vanrednih situacija predviđenih ustavom zemlje.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://defence-ua.com/news/u_nimechchini_pidtverdili_sche_odin_patriot_pochne_zahischati_nebo_ukrajini_do_kintsja_roku-13802.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 15, 2023, 11:15:47 pm
Kinžalima uništena ukrajinska baterija Patriot?

Izgleda da je sistem Patriot koji je Nemačka isporučila Ukrajini juče uništen hipersoničnim raketama.

Ukrajinsko vazduhoplovstvo je izjavilo da „neće komentarisati šta je pogođeno“ ali razni verodostojni kanali poput "iurasumi" izveštavaju o uništenju.

Baterija sistema PVO Patriot koju je Nemačka poslala u Ukrajinu navodno je uništena raketom Kinžal u blizini Žitomira, zapadno od Kijeva.

Postoji i tvrdnja da je to mogla biti baterija, delimično podeljena između Kijeva i Odese, i da je povučena na zapad posle raketiranja centra Kijeva.

Prema navodima, uništeno je pet lansera, jedno komandno vozilo i jedan radar za vazdušno osmatranje.

Takođe je uništeno 80 projektila spremnih za ispaljivanje u vrednosti od 5,5 miliona dolara i 160 rezervnih projektila na zalihama.
Njihova vrednost je 1,32 milijarde dolara.

Tokom proteklih osam godina, Sjedinjene Države su naručile između 108 i 328 novih projektila MIM-104. Ako bi se ovo pokazalo kao tačno, to bi značilo da je Rusija "jednim udarcem" praktično zbrisala jednogodišnju proizvodnju tih projektila.

Tokom napada na Kijev, sistem PVO Patriot je integrisan sa radarom kompleksa AEGIS i avionima za vazdušno otkrivanje i komandovanje radarima velikog dometa iz Poljske i Rumunije i pokušao je da obori Kinžale, ali je sam uništen.

Izvori za ovu vest su portali i telegram kanali: "yurasumy", "militarist" i "slavyngrad"

[attachment=1]


Izvor (https://twitter.com/MyLordBebo/status/1735585877579972910)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 20, 2023, 01:03:17 pm
Da li SAD prave toliko malo raketa Patriot da je potrebno da traže od Japana?

Kakvom obliku podrške se Vašington nada od Japanaca i koji je razlog tome

Ove nedelje Sjedinjene Države i Japan mogu da postignu sporazum prema kojem će „Zemlja izlazećeg sunca“ promeniti pravila za izvoz svojih odbrambenih proizvoda kako bi se omogućilo prebacivanje nekoliko desetina protivvazduhoplovnih raketa japanske proizvodnje za komplekse Patriot.

Očekuje se da će takva šema omogućiti SAD da popune sopstveni arsenal protivvazduhoplovne odbrane kako bi postale fleksibilnije u isporuci dodatnih sistema i sredstava PVO Ukrajini. Ovo se navodi u publikaciji The Washington Post koji se poziva na sopstvene izvore.

Napominje se da u okviru ovog sporazuma Japan može da prenese protivvazduhoplovne rakete PAC-2 i PAC-3. Sama „Zemlja izlazećeg sunca“ pravi takve rakete po licenci američke korporacije Raytheon. Vrednost mogućeg dogovora nije obelodanjena, ali autori The Washington Posta pozivaju se na cifru od najmanje 4 miliona dolara za cenu jednog PAC-3 koju navodi CSIS.

Ovde se, naravno, postavlja pitanje da li SAD zaista prave toliko malo raketa sistema Patriot da moraju da traže od Japana. Ovde je odgovor da, zaista, rade toliko malo da je pomoć spolja bila potrebna. I ovde se možemo osloniti na sledeće podatke.

U aprilu 2023. godine postalo je poznato da je američka vojska dodelila ugovor vredan 2,5 milijardi dolara za proizvodnju dodatnih projektila za sistem PVO Patriot, sa rokom do decembra 2029. godine. Proračuni su pokazali da je prema ovom ugovoru američki vojnoindustrijski kompleks trebalo da isporuči do 625 projektila za 7 godina, sa prosečnom stopom do 89 jedinica godišnje.

Istovremeno, već u junu 2023. Međunarodni institut za strateške studije (IISS) je na svom blogu naveo da kapaciteti SAD dozvoljavaju proizvodnju samo 450 raketa Patriot godišnje, od kojih je 250 rezervisano direktno za potrebe SAD. Istovremeno, potencijal za povećanje stope proizvodnje počivao je na "plafonu" od 15-20% godišnje.

Raketa za sistem PVO Patriot PAC-2 u fabrici Raytheon Corporation u Andoveru:

[attachment=1]

Položaj američkog sistema protivvazdušne odbrane Patriot i lansiranje raketa PAC-3:

[attachment=2]

Lanser Patriot PAC-3 sa raketama MSE:

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/news/nevzhe_ssha_robljat_tak_malo_raket_do_patriot_scho_treba_prositi_u_japoniji-13871.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on December 21, 2023, 11:51:17 am
Rumunija već ima potpuno operativne sisteme Patriot i priprema se za operacionalizaciju novih sistema

Rumunija je već dobila četiri baterije Patriot; prva je već operativna. Pored toga, iz SAD se očekuje isporuka još tri baterije Patriot

74. Patriot puk „Mihaj Bravu” je prva struktura rumunske vojske, sposobna da upravlja sistemom Patriot, nakon završetka prvih bojevih gađanja raketnim sistemom Patriot, u okviru vežbe "Patriot Spark", održane u novembru.

Prva taktička vežba sa trupama i bojevim gađanjem održana je u novembru, uz podršku Komande za bezbednosnu pomoć američke vojske, prenosi specijalizovano američko izdanje Stars and Stripes, pozivajući se na MApN.

Nakon što je 2020. dobila prvi sistem Patriot, tim instruktora američke vojske pobrinuo se za tehničku pomoć rumunskim vojnicima 74. Patriot puka.

Trenutno SAD pomažu Rumuniji da obuči svoju vojsku za rad sa drugim protivvazduhoplovnim sistemom Patriot, takođe napominje publikacija, što objašnjava da rad sistema Patriot zahteva opsežnu obuku.

Obuka obično traje nekoliko godina pre nego što jedinica postane u potpunosti operativna i kvalifikovana.

Međutim, bilo je izuzetaka. Ranije ove godine, kontingent ukrajinskih operatora protivvazdušne odbrane završio je obuku za Patriot sisteme za samo nekoliko meseci i vratio se na bojno polje da brani zemlju od ruskih snaga.

Paralelno, Rumunija kupuje 200 raketa PAC-2 GEM-T za sisteme Patriot

13. decembra 2023. godine objavljena je informacija prema kojoj je Ministarstvo odbrane zatražilo od rumunskog parlamenta da odobri kupovinu 200 projektila za američki sistem Patriot za rumunsku vojsku.

Maksimalna jedinična cena je 5.444.750 evra bez PDV-a, a procenjeni ukupni trošak za ceo raketni paket iznosi 1.088.950.000 evra, bez PDV-a.

MApN je u zahtevu precizirao da je, u kontekstu bezbednosne krize u regionu, za operacionalizaciju i konsolidaciju sposobnosti PVO sa kopnenom bazom u vezi sa osnovnim programom zaduženja „Raketni sistem zemlja-vazduh visokog dometa ( HSAM)“, predviđeno zakonom 222 /2017, potrebno delimično popuniti borbene zalihe sa 200 raketa PAC-2 GEM-T.

200 raketa PAC-2 GEM-T za sisteme Patriot biće kupljeno preko Agencije za podršku i nabavku NATO-a/NSPA, koristeći inicijativu ESSI.

Lanser sistema Patriot-PAC-2 iz sastava 74. Puka Patriot rumunske vojske:

[attachment=1]

Komponente sistema Patriot: lanser i komunikacioni sistem, 74. Puk Patriot rumunske vojske:

[attachment=2]

Lansirana raketa PAC-2 sistema Patriot, tokom prvih bojevih gađanja, novembra 2023. godine, na Kapul Midija / 74. puk Patriot rumunske vojske:

[attachment=3]


Izvor (https://m.defenseromania.ro/dupa-ce-a-spart-gheata-cu-operationalizarea-primului-sau-patriot-romania-antreneaza-inca-o-unitate-de-lupta-pentru-al-doilea-sistem-antiaerian_626077.html)



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 05, 2024, 01:18:34 pm
Integracija presretača sistema David`s Sling u sastav baterija Patriot PAC-2 i PAC-3...

Velika vest za Rumuniju: Proizvodiće sopstvene rakete za sistem Patriot i to rakete Skyceptor proizvedene u Ploeštiju, uključujući i za saveznike

Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme u Raytheonu, potvrdio je ekskluzivno za DefenseRomania da su preduzeti koraci da se u Rumuniji inicira početak proizvodnje raketa presretača SkyCeptor koje će biti namenjene sistemima Patriot. Tako će ova zemlja proizvoditi sopstvenu municiju za Patriot, ali će biti i proizvođač za druge korisnike Patriota. Raitheon-ova vizija o saradnji sa Rumunijom je globalna, rekao nam je američki zvaničnik.

Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme u Raytheon-u, u diskusiji vođenoj sa DefenceRomania, potvrdio je da su Raytheon i Electromecanica Ploiesti potpisale drugi Memorandum u vezi sa proizvodnjom raketa presretača Skyceptor u Rumuniji.

Najava dolazi u kontekstu rata Ruske Federacije i Ukrajine, invazije koja je, između ostalog, pokazala značaj lokalne proizvodnje municije u ratnim uslovima.

„Pre 18 meseci potpisali smo memorandum sa Elektromecanicom za proizvodnju Skyceptora u Rumuniji. Prvog dana avgusta meseca prošle godine Raytheon, Vlada Rumunije i Elektromecanica potpisali su drugi memorandum o razumevanju za proizvodnju raketa SkyCeptor u Rumuniji.

Ovaj sporazum označava nastavak dugogodišnjeg partnerstva između tri strane. Njegovim potpisivanjem, Raytheon i Electromecanica će započeti zajednički dizajn i izgradnju proizvodnog pogona koji će proizvoditi rakete SkyCeptor.

Takođe, memorandum predstavlja konsolidaciju odnosa saradnje koji Raytheon ima kako sa rumunskom vladom tako i sa lokalnom odbrambenom industrijom. Raytheon ima za cilj da zajedno sa klijentima kompanije identifikuje mogućnosti koje doprinose jačanju nivoa znanja i sposobnosti industrijske baze zemalja u kojima je prisutna“, kaže Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme u kompaniji Raytheon.

Rakete Skyceptor za Patriot će se proizvoditi u Rumuniji u Electromecanica Ploiesti. Vizija Raytheon-a je globalna, uključuje svih 19 Patriot operatera koji mogu da kupe rakete proizvedene u Ploeštiju.

„Na dobrom smo putu“, rekao je zvaničnik Raytheon-a, ekskluzivno za DefenseRomania, dodajući da američki gigant intenzivno radi na transferu tehnologije i pruža tehničku podršku kako bi se postigao ovaj cilj, a to je proizvodnja raketa Skyceptor u Rumuniji.

„Imamo impresivnu podršku Ministarstva ekonomije i ROMARM-a“, takođe navodi Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme u Raytheon-u.

Najverovatnije će se u početnoj fazi komponente SkyCeptora proizvoditi u SAD i Izraelu, da bi se donele u Rumuniju na finalnu montažu, da bi kasnije proizvodnja bila preseljena u tu zemlju.

Prednost raketa Skyceptor u poređenju sa PAC-2 i PAC-3, koje su sve integrisane u sisteme Patriot, je u tome što se prve mogu proizvesti po nižoj ceni od PAC porodice, što je suštinski aspekt u smislu presretanja manjih i veći jeftinih meta, poput dronova.

„Imamo 19 Patriot operatera. Rakete Skyceptor proizvedene u Rumuniji moći će da kupi svaka zemlja koja koristi Patriot“, zaključio je Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme u Raytheon-u.

Rumunija je nabavila 7 protivvazduhoplovnih odbrambenih sistema (baterija) dugog dometa Patriot. Od toga su 4 isporučene, a sledeće 3 će biti naknadno isporučene.

Od 7 sistema, četiri će koristiti Vazduhoplovstvo, a tri će biti kupljena za Kopnenu vojsku.

7 sistema koštaju oko 4 milijarde dolara, a kupovina Patriot je najskuplja vojna nabavka u istoriji Rumunije.

[attachment=1]

[attachment=2]

Izvor (https://www.defenseromania.ro/veste-mare-pentru-romania-ne-vom-produce-propriile-rachete-pentru-patriot-rachete-skyceptor-produse-la-ploiesti-inclusiv-pentru-aliati_623901.html)

O projektilu Stunner / SkyCeptor

Projektil SkyCeptor je verzija projektila Stunner, bazično kreiranim za raketni sistem PVO David`s Sling, a specijalnost su mu balističke i krstareće rakete kratkog do srednjeg dometa i druge savremene pretnje protivvazduhoplovne odbrane. Glavni cilj razvijanja ovakvog projektila, jeste njegova integracija sa raketnim sistemom Patriot, kroz projekat PAAC-4 (Patriot Advance Affordable Capability-4).

Inače, projektil Stunner, od koga se razvija SkyCeptor, dužine je 4,5 metara, a opremljene je dvostepenim višeimpulsnim raketnim motorom i glavom za samonavođenje sa radarskim i elektro-optičkim tragačima, što mu omogućava samonavođenje na cilj u svim vremenskim uslovima. Raketa poseduje startni motor, koji se odbacuje kada raketa postigne odgovarajuću visinu i brzinu. Raketa sa odbačenim motorom uz pomoć drugog stepena raketnog motora nastavlja let do momenta kada se definiše tačka sudara rakete i nadolazećeg cilja, nakon čega dodatnim impulsom raketnog motora ubrzava do brzine od 7.5 Maha, čime dobija dovoljno veliku kinetičku energiju za sudar sa nadolazećim ciljem.

Raketa ima jedinstveni, "nakrivljeni delfinov nos", koji je nastao kao rezultat potrebe za ugradnjom elektro-optičkog (FPA), infracrvenog (CCD/IIR) i aktivnog radarskog tragača (AESA 3D radar u milimetarskom dijapazonu) u kompaktni nosni deo rakete, tako da mogu istovremeno da funkcionišu bez ometanja uz veću mogućnost prepoznavanja stvarnog od lažnog cilja. Prema dostupnim podacima, domet rakete u varijanti zemlja-vazduh sa startnim motorom je veći od 160 km, a maksimalni domet po visini je 15 km. Tajna takvog dometa verovatno leži u činjenici da raketa nema bojevu glavu niti fragmentirajuće delove.

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 14, 2024, 11:50:35 am
Evropski NATO saveznici potpisali ugovor od 5,6 milijardi dolara za kombinovanu kupovinu 1.000 antibalističkih raketa Patriot GEM-T

Ove rakete će dobiti Nemačka, Holandija, Rumunija i Španija (a kako će se koristiti je otvoreno pitanje)

Sporazum o raketama Patriot potpisan je između NSPA (NATO agencija za podršku i nabavku) i COMLOG-a, zajedničkog preduzeća Raytheon, RTX i MBDA. Ukupna vrednost ugovora je do 5,6 milijardi dolara. Ugovor predviđa isporuku 1.000 raketa Patriot GEM-T zemljama poput Nemačke, Holandije, Rumunije i Španije.

NSPA nudi jedinstven proces nabavke zemljama koje koriste rakete Patriot. Ovo omogućava ekonomiju obima i proširenje proizvodnje novih GEM-T projektila kako bi se zadovoljila rastuća potražnja. Ugovor takođe jača saradnju između država članica NATO-a.

Patriot GEM-T je raketa PAC-2 (Patriot Advanced Capability 2) posebno dizajnirana za uništavanje taktičkih balističkih projektila. One su ključni element sistema Patriot, koji se koristi za odbranu od raketnih napada, neprijateljskih dronova i aviona.

Ovaj sporazum će pružiti značajne prednosti korisnicima raketa Patriot. Kombinovani proces nabavke omogućava uštedu troškova i proširenje proizvodnje novih projektila kako bi se zadovoljila rastuća potražnja. Novi proizvodni pogoni Patriot GEM-T u Evropi obezbeđuju sigurnost snabdevanja i pomažu da se popune zalihe Patriot sistema PVO. Osim toga, ovaj sporazum doprinosi poboljšanoj saradnji između saveznika unutar NATO-a.

„Paketna nabavka, u duhu ESSI, nudi ekonomiju obima i podržava proširenje proizvodnih kapaciteta za nove rakete Patriot GEM-T kako bi se zadovoljila sve veća potražnja. – navodi se u zvaničnom saopštenju NATO-a.

https://www.youtube.com/watch?v=kbEH7NwwWHs


Izvor (https://gagadget.com/en/378354-european-nato-allies-sign-a-56-billion-deal-for-the-combined-purchase-of-1000-patriot-gem-t-anti-ballistic-missiles/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on January 18, 2024, 07:46:37 pm
Nemačka želi da nabavi nove vođene rakete PAC-3 za Patriot

Kao što je poznato, Bundesver ima velike nedostatke u snabdevanju municijom, što utiče i na Vazduhoplovstvo. Zbog toga je nemačko Ministarstvo odbrane (BMVg) nedavno odlučio da za oko tri milijarde evra kupi ukupno 500 vođenih projektila GEM-T za sistem PVO Patriot, koje će proizvoditi COMLOG, zajedničko preduzeće MBDA Nemačka i Raytheon. Pored toga, sada je u planu nabavka dodatnih vođenih raketa PAC-3 za sistem naoružanja Patriot, potvrdio je portparol Ministarstva odbrane na pitanje Hartpunkta. U tu svrhu, upućen je zahtev za „Stranu vojnu prodaju“ SAD. Ovo je kupovina od američke vlade.

Portparol nije želeo da iznosi više detalja zbog poverljivosti postupka. Zahtev je verovatno poslat nadležnim američkim vlastima prošle godine. Posmatrači sumnjaju da ministarstvo možda razmišlja o kupovini trocifrenog broja trenutno najsavremenije varijante, PAC-3 MSE. Projektil proizvodi američka odbrambena kompanija Lockheed Martin. PAC-3 je već bio zamišljen kao glavno oružje za taktički sistem protivvazduhoplovne odbrane (TLVS). Međutim, BMVg trenutno više ne sprovodi projekat. Umesto toga, Vazduhoplovstvo modernizuje svoje postojeće vatrene jedinice Patriot i želi da nabavi nove koje takođe mogu da koriste PAC-3 MSE.

Prema proizvođaču, u poređenju sa prethodnim verzijama kao što je PAC-3 CRI, PAC-3 MSE ima veći domet i performanse visine i posebno je pogodan za borbu protiv taktičkih balističkih projektila. PAC-3 MSE, skraćenica za Missile Segment Enhancement, ima takozvanu sposobnost "hit-to-kill", što znači da može eliminisati neprijateljsku metu direktnim udarcem. Za ovaj postupak se kaže da ima znatno veći destruktivni efekat na projektil koji se približava nego ispaljivanje fragmentacione bojeve glave blizu mete. Prema izveštajima, kinetička energija stvorena direktnim pogotkom takođe uništava podmuniciju sadržanu u dolazećoj bojevoj glavi, što inače nije uvek slučaj.

Prema Lockheed Martinu, više od deset država usvaja ili će usvojiti verziju PAC-3 MSE. Ovo uključuje i Švajcarsku, koja je odabrala Patriot kao svoj sistem protivvazduhoplovne odbrane. Prema publikaciji Agencije za bezbednosnu saradnju u oblasti odbrane iz novembra 2022. godine, Švajcarska je planirala da kupi do 72 vođene rakete PAC-3 MSE u vrednosti od 700 miliona dolara. Pored raketa, obimni paket nabavke uključuje i rezervne delove, podršku za testiranje, obuku i logističke komponente i razne usluge. Švajcarska je takođe zahtevala ofset usluge od proizvođača Lockheed Martin u zamenu za kupovinu. Prema pisanju štampe, ugovor o nabavci raketa i ofset sporazumi potpisani su u oktobru 2023. godine, iako nisu date informacije o obimu i troškovima.

Nije poznato kada će račun za nabavku nemačkog PAC-3 MSE ići Bundestagu. Međutim, čini se da to nije slučaj u prvoj polovini godine.

Efektori najsavremenijih verzija Patriot PAC-2 / PAC-3, poređenje:

[attachment=1]

Lansiranje raketa iz sistema Patriot, odozgo prema dole: PAC GEM-T, PAC-3 CRI i PAC-3 MSE:

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://www.hartpunkt.de/bmvg-will-neue-pac-3-lenkflugkoerper-fuer-patriot-beschaffen/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 02, 2024, 06:05:13 pm
Špansko-turska saradnja tokom vežbe PVO na Indžirliku

Ramštajn, Nemačka – 24. januara, jedinici španske vojske na sistemu PVO Patriot pridružili su se borbeni avioni turskih vazduhoplovnih snaga kako bi izveli vežbu protivvazdušne odbrane sa svog raspoređenog mesta u Adani.

"Zajednički cilj je da se doprinese daljem poboljšanju interoperabilnosti i veština obe strane"

Po prvi put, 19. španski odred Patriot raspoređen u okviru misije NATO "Support to Turkiye" (Podrška Turskoj), sarađivao je sa turskim vazduhoplovnim snagama u vazduhoplovnoj bazi Indžirlik testirajući operatore stanice za upravljanje vatrom baterije.

„Pokrenuta tokom posete komandanta Savezničke vazduhoplovne komande 2023. godine, tursko vazduhoplovstvo je predložilo bilateralne vežbe obuke sa španskom jedinicom Patriot raspoređenom u Indžirliku u okviru ove misije NATO-a sa ciljem zaštite turskih objekata u toj oblasti“, rekao je potpukovnik Alehandro Fresno Kalvo, komandant odreda Patriot. „Zajednički cilj je da se doprinese daljem poboljšanju interoperabilnosti i veština obe strane“, dodao je on.

„Tokom događaja, borbeni avioni turskih vazduhoplovnih snaga F-4E iz 111. eskadrile "Konija" izvršili su prilazak zoni odgovornosti španske baterije Patriot u blizini Adane“, rekao je potpukovnik Fresno Kalvo. „Vežbe poput ove su odlična prilika za obuku za moj španski tim da dalje unapredi odnose sa turskim vazduhoplovnim snagama i one pokazuju saradnju i solidarnost saveznika“, zaključio je on.

Trenutni trening sa španskim odredom Patriot je nastavak sličnih vežbi koje su prvi put sprovedene sa prethodnicima u novembru 2023.

Podrška NATO-a Turskoj misiji povećava kapacitete turske protivvazduhoplovne odbrane, kroz sistem raketne odbrane zemlja-vazduh Patriot. Ovaj sistem je integrisan u mrežu protivvazduhoplovne odbrane NATO-a i doprinosi zaštiti turskog stanovništva i teritorije.
Misija je počela 2013. godine, nakon odluke ministara inostranih poslova NATO-a da udovolje zahtevu turske vlade za podršku. Prvobitno su američke, nemačke i holandske baterije Patriot raspoređene za zaštitu od raketne pretnje tokom rata u susednoj Siriji.

Španske trupe pridružile su se razmeštanju NATO-a u januaru 2015. i od tada su stacionirane u Adani sa jednom baterijom Patriot. Lokacija raspoređivanja se dogovara zajedno sa Turskom kao nacijom domaćinom u bliskoj koordinaciji sa Vrhovnim komandantom savezničkih snaga za Evropu (SACEUR) koji ima operativnu komandu nad misijom i delegira operativnu kontrolu nad komandom savezničkog vazduhoplovstva u vazduhoplovnoj bazi Ramštajn.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://ac.nato.int/archive/2024/ESP_PATRIOT_in_TUR_update)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Boro Prodanic on February 02, 2024, 06:28:08 pm
Avio F-4E star je barem 40 godina. Zar Turci nemaju savremenije avione?


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 02, 2024, 06:38:58 pm
Avio F-4E star je barem 40 godina. Zar Turci nemaju savremenije avione?

Prema otvorenim izvorima, imaju 232 F-16 Fighting Falcon (Block 30/40/50) ...


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Boro Prodanic on February 02, 2024, 06:40:20 pm
Avio F-4E star je barem 40 godina. Zar Turci nemaju savremenije avione?

Prema otvorenim izvorima, imaju 232 F-16 Fighting Falcon (Block 30/40/50) ...

Hvala. F-4E je stvarno za otpad...


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on February 06, 2024, 05:52:09 pm
Kako je baterija Patriot oborila 6 projektila za 48 sekundi 2019. i zašto je to alarmantno

Ovde je reč o tome da li je moguće zasititi PVO jeftinim balističkim projektilima

Tokom odbrambene izložbe Svetskog odbrambenog sajma u Rijadu, komanda Kraljevskog saudijskog ratnog vazduhoplovstva saopštila je da je 2019. godine jedna od njihovih baterija PVO sistema Patriot uspela da obori 6 balističkih projektila kojima su jemenski Huti pokušali da pogode kritičnu infrastrukturu zemlje, za 48 sekundi.

Na prvi pogled, takva epizoda sa odbijanjem masovnog raketnog napada u ovom „ludom minutu“ izgleda uzbudljivo. Ali ova epizoda pokazuje nivo opterećenja sistema protivvazduhoplovne odbrane koji može da stvori agresor koristeći čak i jeftine balističke rakete kratkog dometa. O tome piše portal Drive.

Kako naglašavaju autori portala, nije pouzdano poznato koju vrstu raketa za sistem PVO Patriot je Saudijska Arabija koristila prilikom odbijanja ovog napada – PAC-2 ili PAC-3.

Ali postoji razlog za pretpostavku da je najmanje 12 raketa Patriot moralo biti upotrebljeno za presretanje projektila jemenskih Huta, što zauzvrat znači da je cena odbijanja napada do 100 miliona dolara.

Posebno treba napomenuti da su za izvođenje ovog napada 2019. godine jemenski Huti najverovatnije koristili ili nevođenu raketu Badr-1 kalibra 210 mm sa dometom lansiranja od oko 100 kilometara, ili njenu vođenu verziju Badr-2 sa dometom paljbe do 150 kilometara, odnosno, ovde je reč o upotrebi sredstava za napad, koja bi mogla biti mnogo jeftinija od protivvazduhoplovnih raketa Patriota.

Štaviše, autori Drive pretpostavljaju da je u ovom slučaju reč o epizodi od 26. avgusta 2019. godine, kada su jemenski Huti odjednom ispalili 10 balističkih projektila na saudijski grad Šizan. I ispostavilo se da je 6 ovih raketa presretnuto za 48 sekundi, dok su ostale četiri stigle do grada i izazvale desetine žrtava.

Poseban problem je bio to što se čak i Saudijska Arabija ponekad suočavala sa problemom mogućeg nedostatka protivvazduhoplovnih projektila za „Patriote“, što je potkopavalo sposobnost odbijanja vazdušnih napada Huta. Da bismo razumeli redosled brojeva: od 2015. do 2017. godine, vojska Saudijske Arabije je oborila do 100 balističkih projektila jemenskih Huta, ali se do 2022. ovaj broj povećao na do čak 400 balističkih projektila i do 800 dronova kamikaza.

Uzimajući u obzir sve navedeno, autori portala Drive postavljaju pitanje koliko bi problematičan mogao biti pokušaj agresora da preoptereti sistem PVO Patriot balističkim projektilima kratkog dometa.

[attachment=1]

Izbor nekih od balističkih projektila kratkog dometa:

[attachment=2]

Patriot u akciji, ilustrativni video:

https://www.youtube.com/watch?v=NG8wF1o6r58


Izvor (https://defence-ua.com/army_and_war/jak_batareja_patriot_v_2019_rotsi_zbila_6_raket_za_48_sekund_i_chomu_tse_trivozhno-14368.html)



Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 05, 2024, 07:32:39 pm
Bahrein dobija prvu pošiljku američkih presretača Patriot PAC-3 MSE

Dana 5. marta 2024. godine, Lockheed Martin je završio isporuku prve serije Patriot Advanced Capability – 3 (PAC-3) presretača sa "poboljšnjem segmenta raketa" (MSE) u Bahrein. Ova isporuka je deo sporazuma o unapređenju sistema protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane Bahreina.

Presretač PAC-3 MSE je dizajniran za odbranu od različitih pretnji, uključujući taktičke balističke rakete, krstareće rakete i avione, koristeći tehnologiju "Hit-to-Kill". Ova tehnologija omogućava presretaču da uništi pretnje direktnim udarom. Očekuje se da će isporuka presretača Patriot PAC-3 MSE poboljšati odbrambene sposobnosti Bahreina i doprineti bezbednosti regiona.

Brenda Davidson, potpredsednica programa PAC-3 u kompaniji Lockheed Martin, prokomentarisala je isporuku, navodeći da je presretač PAC-3 MSE sredstvo za odbranu od niza vazduhoplovnih pretnji, sa ciljem da se poboljša nacionalna i regionalna bezbednost.

Bahrein je među petnaest zemalja koje su odabrale PAC-3 MSE za svoje potrebe za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu. Izbor odražava ulogu presretača u savremenim vojnim odbrambenim strategijama.

Kraljevina Bahrein je 2019. godine pokrenula značajnu nadogradnju svojih odbrambenih raketnih kapaciteta kroz formalni zahtev vladi Sjedinjenih Država za sveobuhvatan paket naoružanja. Ovaj zahtev obuhvata nabavku šezdeset projektila PAC-3 sa "poboljšanjem segmenta raketa" (MSE) i trideset šest raketa sa "poboljšanim navođenjem" MIM-104E GEM-T, zajedno sa mnoštvom prateće opreme i sistema koji su ključni za potpuno operativno postavljanje odbrane. Ovaj paket tehnologije uključuje lansirne stanice, radarske komplete, stanice za upravljanje vatrom i niz pomoćnih uređaja i usluga za podršku, sa ciljem da obezbede robusnu slojevitu odbrambenu strategiju protiv pretnji od raketa. Ukupna procenjena cena ove opsežne nabavke je 2,478 milijardi dolara, što odražava značajnu investiciju koju je Bahrein spreman da uloži da bi obezbedio svoj vazdušni prostor i teritorijalni integritet.

Ovaj strateški potez se ne odnosi samo na jačanje odbrambenog položaja Bahreina, već i na jačanje njegove vojne interoperabilnosti sa Sjedinjenim Državama, ključnim saveznikom u regionu. Nabavka raketnog sistema Patriot predstavlja kritičan korak za Bahrein u modernizaciji njegovih oružanih snaga i jačanju njegovih odbrambenih sposobnosti u kontekstu regionalnih tenzija i evoluirajućih vazdušnih pretnji. Integracija tako naprednih raketnih odbrambenih sistema u vojnu infrastrukturu Bahreina će olakšati značajan iskorak u njegovoj sposobnosti da odbrani svoj teritorijalni integritet i odvrati potencijalne pretnje, osiguravajući da Kraljevina ostane stabilna i sigurna država u strateški vitalnom regionu Persijskog zaliva.

[attachment=1]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_march_2024_global_security_army_industry/bahrain_receives_first_shipment_of_us_patriot_pac-3_mse_interceptors.html)




Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 10, 2024, 07:45:45 pm
Patriot - okosnica PVO Ukrajine na srednjim i velikim daljinama

Otkako su sistemi S-300PS uništeni (uz rezervu da može postojati još 1-2 diviziona u upotrebi), a sistemi Buk-M1 praktično ostali bez raketa, sistemi PVO Patriot i NASAMS su postali najbrojniji i najpouzdaniji sistemi u naoružanju Ukrajinske PVO, kada je u pitanju domet raketa.

Postojanje 1 baterije SAMP/T koja ima veći domet od NASAMS-a, nema nikakav strateški značaj, a baterije IRIS-T SLM su takođe kako se čini još uvek previše malobrojne, a već su pretrpele i neke udare po krucijalnim elementima sistema, poput lansera i radara.

Razorni udari ruskih vazduhoplovnih snaga po dubini ukrajinske teritorije, ali pogotovo u zoni zahvaćenoj ratnim dejstvima i napredovanje Ruske vojske u poslednja 2 meseca, prisililo je komandu ukrajinske PVO da čak i strateške sisteme PVO privuče bliže liniji fronta.

Naravno, ne rade to ukrajinci bez prethodnog promišljanja, pa se sistemi poput Patriota ili NASAMS-a, šalju u zonu aktivnih dejstava u skraćenom formacijskom sastavu, obično sa 2 lansera, radarom i komandnom stanicom. Naravno u blizini su uvek i jedinice za logistiku i popunu raketama.

Sistem PVO Patriot je nesumnjivo kvalitetan raketni sistem PVO, sa izborom više tipova raketa različitog dometa, vođenja i načina angažovanja cilja. Ukrajini su isporučene i rakete dometa do 160 km GEM-T, ali i rakete kraćeg dometa specijalisti za balističke i krstareće rakete tipa PAC-3 CRI i MSE i sa kinetičkim "hit to kill" dejstvom na cilj.

Sistemom Patriot se do sada najčešće dejstvovalo iz reona okoline Kijeva ili sa položaja u centralnom i južnom delu Ukrajine od Dnjepropetrovska do Nikolaeva i uglavnom su bili van dometa ruskih sistema za borbu protiv sistema PVO, mada su postojale informacije o uništenju ili oštećenju nekih komponenti sistema (uglavnom lansera).

U jednom ili dva slučaja, uspeli su da naprave uspešne zasede i da iznenade ruske avione (i helikoptere) dejstvujući na njih čak u vazdušnom prostoru same Rusije (delujući sa severa Ukrajine) ili pak iznad Azovskog mora, delujući u rejonu oko Zaporožja.

Ipak, sa približavanjem frontu (iako čak i nisu bili bliže od cca 50-tak kilometara) nastaju i prvi ozbiljniji problemi za "rodoljube". Pa smo tako imali prilike da vidimo i prve fotografije i snimke uništenja vitalnih komponenti sistema Patriot (ali i NASAMS) kao što su lanseri, radari i komunikacione relejne stanice.

To ne treba da iznenađuje više nikoga. Nova pravila na savremenom bojištu uspostavljena masovnom upotrebom svih mogućih vrsta i tipova bespilotnih letelica i kamikaza-dronova, tražiće i nove načine i sisteme zaštite ali i novu taktiku borbe protiv, neki bi rekli "malih napasti" iz vazduha. Sistemi poput Patriota u takvim uslovima (ali i inače) traže zaštitu koja može delovati dok je jedinica na maršu. Očito je da su te jedinice zakazale ili nisu (opet usled ukupne malobrojnosti) niti bile angažovane u zaštiti tokom marševanja, iako je u pitanju raketni sistem PVO od strateškog značaja.

Ukrajinci znaju vrednost sistema Patriot i verovatno su znali i da će ovaj trenutak, dakle približavanje frontu usled nemogućnosti dalje upotrebe sistema PVO iz sovjetske ere iz raznih razloga, ipak doći pa se i traže načini da se izvrši povezivanje lansera sistema Patriot i komandnih stanica sa drugim osmatračko-akvizicijskim radarima iz sastava radarskih jedinica ukrajinske vojske, ali taj proces, iako moguć, ipak nije toliko jednostavan i trebaće i vremena i tehničke "pronicljivosti" da se ovaj izazov uspešno reši.

Isto važi i za sisteme Buk, na koje treba implementirati projektile američke proizvodnje sa poluaktivnim ili aktivnim radarskim samonavođenjem, projekat "FrankenBuk". Može sve to, ali treba raditi na tome. Više je predloga bilo za modernizaciju sistema kao što je recimo Kub na sličan način, ali niti jedan nije zaživeo u praksi. To pokazuje da tu ima posla i da treba vremena, a Ukrajinci upravo vremena sve manje imaju.

U prilog ovome, postaviću jednu ilustraciju koja se proširila ukrajinskim društvenim mrežama, a upravo "u čast" raketnog sistema PVO Patriot i njegove dosadašnje upotrebe u sklopu snaga PVO Ukrajine.

Izvor: autorski tekst Kubovac

[attachment=1]


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 11, 2024, 01:15:37 pm
U gornjem tekstu sam se kratko dotakao i mogućnosti da se ukrajinski radari integrišu u sistem Patriot, što bi moglo sačuvati bazične radare Patriota od uništenja i produžiti preživljavanje sistema.

Međutim nije lako to izvesti. Sistem Patriot koristi sistem "praćenje kroz raketu" što zahteva stalnu dvostranu komunikaciju sa raketom, koju ukrajinski radari ne mogu da ostvare. Takođe, problematično je i zbog radio-komandi upravljanja kod raketa sa aktivnom glavom, jer je opet potreban kanal praćenja raketa, što Pelikan ili Feniks jednostavno nemaju.

Ono što bi se moglo uraditi jeste korišćenje raketa sa aktivnom glavom poput PAC-3 MSE (ili CRI) i to tako da se početni podaci pošalju raketi sa komandne stanice, a da ona zatim po poletanju traži zahvat u vazduhu. Verovatno bi se mogao ostvariti domet od 15-30 km (ili nešto više), zavisno od tipa cilja, avion, helikopter, krstareća raketa ili nekakva BPL.
Jednostavno, radio-komandni sistemi nisu tako jednostavni da se izvrši hibridizacija, korišćenjem "klasičnih" OAR-a. Moguće je izvesti, ali puno tu posla ima.

Daleko lakše je raditi sa sistemima koji koriste rakete sa aktivnom glavom za samonavođenje ili sa IC glavom za samonavođenje jer se one mogu integrisati i na Bukove i na Ose i na stare Kubove. Dakako i rakete sa poluaktivnom radarskom glavom, ali tada treba obezbediti kompaitiblnost frekvencija osvetljavanja cilja sa prijemnikom poluaktivne glave za samonavođenje.

Zato se "hibridizacija" uglavnom i vrši raketama tipa AMRAAM, IRIS-T, ASRAAM, RiM-7, Aspide-2000 (kada su u pitanju "zapadne" zemlje) ili R-73 ili R-27T uz potencijal i sa R-77 (kada su u pitanju zemlje "istoka") i slično, a nikako sa recimo raketama koje se navode radio-komandnim putem bilo kog tipa.


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Brok on March 21, 2024, 01:44:09 pm
Vašington planira da prebaci PVO raketne sisteme Patriot iz Japana u Kijev?

21.03.2024.
 
Tokijo će prebaciti svoje sisteme protivvazdušne odbrane Patriot u Vašington kako bi ih SAD poslali Kijevu, pošto su američki arsenali u Ukrajini iscrpljeni. Prema izvorima, osnova za ovu tezu je akutna nestašica sistema protivvazdušne odbrane u Ukrajini nakon serije poraza različitih sistema PVO od strane ruskih raketa.

Tokio je odobrio transfer sistema PVO i raketa „Patriot“ Sjedinjenim Državama radi njihovog naknadnog prebacivanja u Ukrajinu, uprkos upozorenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, piše Militari Voč magazin.

Navodno nezadovoljstvo odlukom primećuje se i u Japanu, gde veliki broj političara s pravom smatra takve vladine akcije dokazom prevelikog uticaja Vašingtona na zemlju. Međutim, prema rečima magazina, ozbiljni gubici sistema PVO u Ukrajini teraju saveznike da traže kompromise.

Nedavno, 8. marta, ukrajinske trupe su izgubile sisteme protivvazdušne odbrane MIM-104 Patriot i S-300 u blizini grada Pokrovsk u spornom regionu Donbasa kao rezultat preciznog udara ruskih balističkih raketnih sistema Iskander-M (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=36495.msg620966#msg620966).

[attachment=1]

Zvaničnici su naglasili da će nedostatak raketa protivvazdušne odbrane imati značajan uticaj na život u urbanim centrima Ukrajine.

Istovremeno, sposobnost Vašingtona da izvrši dalje vojne isporuke Ukrajini je ograničena usled borbi između Izraela i Palestine. Magazin naglašava da su sistemi PVO Patriot rasuti po svim pozorištima vojnih operacija od Tihog okeana do Bliskog istoka, dok su svuda raketne mogućnosti potencijalnog neprijatelja značajno porasle.

Sposobnost nabavke sistema Patriot iz Japana je dragocena jer se Sjedinjene Države suočavaju sa kritičnim nedostatkom sistema protivvazdušne odbrane za sopstvene snage.

Sve veće učešće vojske Sjedinjenih Država u tekućim borbama između Izraela i palestinskih militantnih grupa u Pojasu Gaze i širi porast regionalnog vojnog prisustva zemlje podvukli su sve veći pritisak na protivvazdušnu odbranu. Isporuka arsenala američke vojske Ukrajini izgleda malo verovatna, rezimira ova publikacije.

Samo gubitak dva lansera PVO raketa Patriot odjednom stvara impresivnu rupu u protivvazdušnoj odbrani Ukrajine, a na to treba dodati i sve ostale uništene zapadne i sovjetske sisteme.

[attachment=2]

Činjenica je da će gubitak protivvazdušnih sistema od strane Ukrajine uticati na sposobnost protivvazdušne odbrane da se odupre ruskim projektilima i kamikaza dronova tipa Geran (Shahed). Zapadni saveznici ne žure da Kijevu nadoknade gubitke, tako da kupovina novih sistema može potrajati od nekoliko meseci ali i godina.

Zamena izgubljenih lansera MIM-104 biće višestruko teža nego da je u pitanju S-300. Oružane snage Ukrajine imaju veliki broj sovjetskih PVO sistema, ali se zapadna oprema koristi samo u izuzetnim i posebno važnim slučajevima ili u posebno opasnim područjima.

Snimak uništenja ukrajinskog konvoja lansera i vozila za pratnju protivvazdušnog raketnog sistema pojavio se 9. marta. Odmah po objavi istog, utvrđena je i tačna lokacija udara – autoput 13 km zapadno od Pokrovska, između sela Udačnoje i sela Sergejevka.

U prvim vestima neposredno nakon događaja tvrdilo se da su Rusi nedaleko od Pokrovska uništili ukrajinske sisteme iz sovjetske ere – S-300. No, kasnije je sa sigurnošću potvrđeno da je u pitanju daleko „bogatiji ulov“ – lanseri američkog PVO sistema Patriot, kao i radar za osvetljenje i navođenje.

Video prilog, u oblasti Pokrovsk raketa Iskander uništila protivvazdušni kompleks S-300 Oružanih snaga Ukrajine
Koordinate: 48.297500, 36.958700 (https://x.com/oruzjeonline/status/1766435402049527882?s=20)

[attachment=3]
[attachment=4]

U poređenju sa tipičnim ciljevima kao što su samostalni radar ili lanser, takav „ulov“ sugeriše da su ruski projektili „uhvatili“ kolonu protivvazdušne odbrane ukrajinskih Oružanih snaga u najnepovoljnijem trenutku — na kratkom zastanku tokom transporta na novu lokaciju.

Važno je napomenuti da su uništeni lanseri zapravo polovina SAM bataljona ovog tipa -puna baterija MIM-204 Patriot uključuje do osam lansera. Slični hipersonični udari su izvođeni i ranije po sistemu PVO Patriot, ali ovo je prvi veliki pogodak ove vrste u 2024. godini.

Priča o udaru Iskandera na konvoj sa MIM-104 posebno je pikantna s obzirom na to da se sve dešava u strateški važnom pravcu za Oružane snage Ukrajine i u kritičnom trenutku za ukrajinsku vojsku.

Izvor (https://oruzjeonline.com/2024/03/21/vasington-planira-da-prebaci-pvo-raketne-sisteme-patriot-iz-japana-u-kijev/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 24, 2024, 07:17:54 pm
Nemačka potpisala ugovor od 1,2 milijarde dolara za više protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot

Ministarstvo odbrane Nemačke potpisalo je ugovor sa američkim RTX (Raytheon) o nabavci dodatnih protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot.
Ovo se navodi u saopštenju kompanije.


Ukupna vrednost potpisanog ugovora je preko 1,2 milijarde dolara, što uključuje nabavku lansera, radara, komandnih mesta, pripadajućih rezervnih delova i podrške.

Narudžbina je postavljena na najnoviju verziju sistema PVO u verziji PAC-3 MSE, koja će kvalitetno upotpuniti imajuće nemačke sisteme PAC-2.

„Ovaj ugovor odražava globalni naglasak na naprednim protivvazduhoplovnim i protivraketnim odbrambenim sposobnostima i nepokolebljivo poverenje u Patriot“, izjavio je Tom Laliberti, predsednik kopnene i protivvazduhoplovne odbrambene sisteme u Raytheonu.

Generalno, Nemačka će nabaviti četiri dodatna sistema PVO Patriot koji će pokriti ovaj jaz, koji je nastao usled prebacivanja sistema PVO u Ukrajinu od nemačkih vazduhoplovnih snaga.

Treba napomenuti da će Nemačka realizovati i proizvodnju protivvazduhoplovnih raketa MIM-104E za Patriot PAC-2.

Generalno, planirano je da se proizvede više od 500 PAC-2 protivvazduhoplovnih projektila po licenci kompanije Raytheon u MBDA Nemačka u Šrobenhauzenu.

Treba napomenuti da bi prve isporuke trebalo da budu 2027. godine, a prenos poslednjeg sistema 2029. godine.

Osim toga, Nemačka planira da radi na poboljšanju sposobnosti postojećih sistema integracijom novog sistema borbenog upravljanja i radara.

Prethodno je Militarny izvestio da će Agencija za podršku i nabavku NATO-a (NSPA) zaključiti ugovor o kupovini 1.000 raketa u varijanti GEM-T za protivvazduhoplovni raketni sistem Patriot.

Tako Alijansa podržava zemlje članice Evropske inicijative Sky Shield, uključujući Nemačku, Holandiju, Rumuniju i Španiju.

Lanseri sistema Patriot PAC-2 Nemačke vojske:

[attachment=1]

[attachment=2]

Lanseri sistema Patriot PAC-3:

[attachment=3]


Izvor (https://mil.in.ua/en/news/germany-signs-1-2b-deal-for-more-patriot-anti-aircraft-missiles-systems/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on March 25, 2024, 04:05:46 pm
Radar nove generacije američke vojske uspešno je završio još jedno ispitivanje sa bojevim gađanjem

Raytheon, deo RTX-a, najavio je još jednu prekretnicu u razvoju svog Senzora za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa, ili LTAMDS, sa uspešnim završetkom događaja sa bojevim gađanjem na poligonu Vajt Sends.

Kako je navela kompanija, vojni lideri iz sedam zemalja su iz prve ruke videli mogućnosti radara.

Demonstracija bojevog gađanja označila je četvrtu u nizu vežbi sa ciljem da se pokažu napredne mogućnosti radara LTAMDS. Ovaj događaj, osmišljen da simulira operativne uslove, uključivao je lansiranje surogata krstareće rakete koja leti na velikoj visini, velikim brzinama i na velikim daljinama. LTAMDS je uspešno otkrio i pratio cilj, demonstrirajući svoju sposobnost da se integriše sa Integrisanim sistemom borbenog komandovanja (IBCS) i vodi raketu PAC-3 sa Poboljšanim raketnim segmentom (MSE) da presretne pretnju.

Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne odbrambene sisteme u Raytheonu, naglasio je napredne mogućnosti radara, rekavši: „Solidan učinak radara protiv ovih složenih i realnih pretnji potvrđuje dizajn radara i pokazuje kako će ova sposobnost transformisati zadatke protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane.”

Tokom 2023. godine, program LTAMDS je postigao značajne prekretnice, uključujući testove bojevog gađanja protiv pretnji aerodinamičkih pretnji i balističkih projektila, kao i završetak testiranja verifikacije izvođača. Radar je dosledno ispunjavao složene ciljeve testiranja i pokazao svoju početnu tehničku sposobnost u svom primarnom sektoru.

Trenutno, 6 LTAMDS radara prolazi kroz punu sektorsku integraciju i ispitne aktivnosti na više vladinih i Raytheon test lokacija. U 2024. nastaviće se rigorozno testiranje, sa ciljem da se do kraja godine pokaže puna sposobnost rada u sektoru od 360 stepeni.

LTAMDS predstavlja sledeću generaciju radara za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu za američku vojsku. Opremljen radarom sa aktivnom elektronski skenirajućom rešetkom od 360 stepeni koga pokreću elementi galijum nitrida (GaN) koji proizvodi Raytheon, LTAMDS nudi poboljšane performanse protiv širokog spektra pretnji, uključujući letelice sa posadom i bespilotne letelice, krstareće rakete, balističke rakete i hipersoniku.

LTAMDS:

[attachment=1]


Izvor (https://defence-blog.com/us-army-next-gen-radar-successfully-completed-another-live-fire-event/)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 05, 2024, 01:55:35 pm
Gde Nemačka može da traži i pronađe sisteme Patriot za Ukrajinu?

Isporuka Patriota Ukrajini postala je prioritet Nemačke, ali ceo problem je što ovih kompleksa nema toliko, čak i ako uzmete u obzir ceo svet

Nemačka će tražiti načine da ojača protivvazduhoplovnu odbranu Ukrajine protivvazduhoplovnim raketnim sistemima „Patriot“ i drugim sistemima. Ovo je saopštio ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba, napominjući da je reč o potrazi ne samo među saveznicima, već i širom sveta. Štaviše, možda će biti potrebno kreirati složene kombinacije kako bi se formirale punopravne Patriot baterije.

Istovremeno, moguće je, prema Defense Expres-u ,obratiti pažnju na opcije koje Nemačka ima u potrazi za Patriotom. Može se krenuti od SAD, gde je u upotrebi 60 baterija Patriot. I odmah ćemo podsetiti da baterija Patriot uključuje samo jednu vatrenu jedinicu, koja je najbliža konceptu protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa. Odnosno, uzimajući u obzir teritoriju zemlje i broj stranih baza, 60 takvih kompleksa PVO nije previše za američku vojsku.

Ako uzmemo evropski segment NATO-a, to izgleda ovako:

Nemačka: oko 10 Patriot PAC-3 baterija na stanju
Holandija: Manje od 3 Patriot PAC-3 baterije na stanju
Švedska: u postupku prijema do 4 baterije, trenutno na stanju do 2 Patriot PAC-3 baterije
Rumunija: u procesu dobijanja do 7 baterija, trenutno na stanju do 4 Patriot PAC-3 baterije
Poljska - 2 baterije Patriot na stanju, planira se nabavka do 12 PAC-3 baterija
Grčka - 6 baterija Patriot PAC-2 na stanju
Španija - 3 baterije Patriot PAC-2 na stanju

Ali uzimajući u obzir da se radilo i o potrazi za Patriotom van granica EU i NATO-a, „geografiju“ treba proširiti i na Aziju:

Japan: 24 Patriot PAC-3 baterije na stanju
Južna Koreja: 8 Patriot PAC-3 baterija na stanju
Tajvan: 7 Patriot PAC-3 baterija na stanju

Ali, malo je verovatno da će među ovim zemljama biti moguće pronaći donatora ovih sistema PVO, jer sve te zemlje trenutno nisu u stanju da se delimično razoružaju. Štaviše, oni ne isporučuju oružje direktno Ukrajini, a Japan generalno tek počinje da uklanja samonametnuta ograničenja na izvoz oružja.

Stoga je moguće obratiti pažnju na Bliski istok. Ali u ovoj kategoriji podaci „šetaju“ u zavisnosti od izvora, zbog mnogo manje otvorenosti zemalja:

Kuvajt: 7-8 baterija na stanju (moguće još do 6 baterija PAC-2)
Katar: 4-6 Patriot PAC-3 baterije na stanju
Saudijska Arabija: 18-25 baterija (zajedno PAC-2 i PAC-3) na stanju
UAE: 6-9 Patriot PAC-3 baterija na stanju, još 2 baterije PAC-2 na stanju
Izrael: 4 baterije Patriot PAC-2 na stanju

Ali u ovom slučaju Nemačka možda nije baš dobar "posrednik", jer, na primer, veoma dugo, uprkos razgovoru, blokira prodaju lovaca „Eurofajter” Saudijskoj Arabiji, koje je ova arapska država naručila u količini od 48 jedinica još 2018. godine. Takođe je moguće isključiti Izrael sa liste, zbog zabrane čak i reeksporta svog naoružanja u Ukrajinu.

Dakle, zadatak dobijanja dodatnih Patriota sigurno neće biti lak, ali to ne znači da se ne može rešiti.

Pored toga, napominjemo da jedna baterija Patriot ili jedna vatrena jedinica načelno ima do 8 lansera, jedan radar, jedno komandno mesto, vozila za vezu i podršku. Ali to je fleksibilna struktura, pa postoje sistematski slučajevi kada se menja u zavisnosti od potreba i mogućnosti kupca. Na primer, Poljske baterije Patriot, koje su već raspoređene, uključuju dva radara i osam lansera. Šveđani imaju jedan radar i samo tri lansera. U Japanu je konfiguracija sa pet lansera izabrana kao standardna.

Na kraju, napominjemo da je broj Patriota prilično teško izračunati. Na primer, često citirani Military Balance izračunava ove raketne sisteme PVO "u lanserima", ali to po delovima organizacionih struktura samo ukazuje na broj baterija. Takođe napominjemo da se ne uzima u obzir broj sistema PVO koji nisu u borbeno spremnom stanju stanju, ali je i dalje u okviru sposobnosti SAD da ih obnove.

Raketni sistemi iz porodice Patriot:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://defence-ua.com/weapon_and_tech/de_nimechchina_mozhe_shukati_ta_znajti_patriot_dlja_ukrajini-14947.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 06, 2024, 10:52:15 pm
Vojska Holandije planira da razmesti raketni sistem PVO Patriot u Litvaniji

U leto 2024. Holandija planira da rasporedi jedan od svojih sistema PVO MIM-104 Patriot u Litvaniji u okviru NATO vežbe. Ovo raspoređivanje je komponenta NATO-ovog rotacionog modela protivvazduhoplovne odbrane, čiji je cilj poboljšanje sposobnosti za brzo preraspoređivanje jedinica protivvazduhoplovne odbrane i njihovu besprekornu integraciju za odbrambene zadatke na istočnom krilu NATO-a.

Holandska ministarka odbrane Kajsa Olongren opisala je ovaj potez kao značajan čin solidarnosti prema baltičkim saveznicima, ističući posvećenost Holandije bezbednosti baltičkog regiona. Vežba se odvija usred sve veće zabrinutosti među saveznicima u NATO-u u vezi sa tempom ispunjavanja obaveza za jačanje protivvazduhoplovne odbrane u baltičkim državama. Uprkos uveravanjima, sporo raspoređivanje takvih odbrambenih sistema izazvalo je zabrinutost, posebno u Litvaniji, koja se u velikoj meri oslanja na NATO za napredne sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane zbog budžetskih ograničenja.

Očekuje se da će odbrambeni budžet Litvanije, koji se značajno povećao od 2020. do 2024. godine, nastaviti da raste, što ukazuje na posvećenost zemlje jačanju svog odbrambenog stava usred rastućih bezbednosnih izazova. Holandija je dosledno podržavala baltičku bezbednost, doprinoseći NATO-ovim misijama vazdušnog patroliranja od 2005. godine i angažujući se u različitim regionalnim odbrambenim inicijativama.

Štaviše, u januaru 2024. Holandija je, zajedno sa Nemačkom i Poljskom, uspostavila vojni koridor kako bi omogućila brzo kretanje trupa i sredstava širom Evrope, što je ključni korak ka poboljšanju sposobnosti NATO-a za brzo reagovanje. Ovo raspoređivanje naglašava stalne napore NATO-a da odvrati agresiju u istočnoj Evropi, posebno nakon ruske aneksije Krima.

MIM-104 Patriot je jedan od najsavremenijih odbrambenih raketnih sistema zemlja-vazduh koji se prvenstveno koriste u Sjedinjenim Državama i savezničkim državama za protivvazduhoplovnu odbranu od niza pretnji uključujući taktičke balističke rakete, krstareće rakete i napredne avione. Sastoji se se od radarskih jedinica za otkrivanje i praćenje ciljeva, komandno-upravljačke stanice, lansera i vođenih projektila, Patriot je evoluirao kroz nadogradnje od svog debija 1980-ih da bi ostao na čelu tehnologije protivvazduhoplovne odbrane. Njegove varijante, od PAC-1 do naprednog PAC-3, sukcesivno su poboljšavali mogućnosti detekcije, domet presretanja i efikasnost projektila, osiguravajući njegov status ključnog sistema u modernim vojnim arsenalima.

Holandija, među međunarodnim operaterima sistema Patriot, uključila ga je u svoje vojne snage kasnih 1980-ih, sa ciljem da ojača protivvazduhoplovnu odbranu tokom Hladnog rata. Holandske snage su od tada držale korak sa tehnološkim napretkom učestvujući u programima nadogradnje, koristeći Patriotove sposobnosti u misijama i vežbama NATO-a. Ova posvećenost naglašava ključnu ulogu sistema u odbrambenoj strategiji Holandije i njegov doprinos regionalnim i NATO okvirima protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane. Detalji kao što su specifične varijante sistema u upotrebi, broj jedinica i nedavna ažuriranja mogu da variraju, odražavajući tekuće nabavke i napore za modernizaciju.

[attachment=1]


Izvor (https://armyrecognition.com/defense_news_april_2024_global_security_army_industry/army_of_netherlands_plans_to_deploy_patriot_air_defense_missile_system_in_lithuania.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 19, 2024, 05:08:47 pm
Ukrajinski vojnici obučavaju se u Španiji za rukovanje sistemom protivvazduhoplovne odbrane Patriot pre isporuke

Ukrajinski serviseri i tehničari obučavaju se u Španiji za održavanje i rad raketnih sistema Patriot. Španija je nedavno nabavila svoje prve američke protivvazduhoplovne sisteme u oktobru 2023. godine, nakon odobrenja prodaje od 2,6 milijardi dolara od strane Agencije za odbrambenu saradnju, američke agencije za međunarodnu vojnu saradnju i izvoz opreme.

Ukrajina je dobila oko 3 sistema (baterije) Patriot iz raznih zemalja. Međutim, protivvazduhoplovni sistemi, kao i teška oprema, zahtevaju značajno održavanje, naglašavajući potrebu da ukrajinski serviseri budu obučeni u zapadnim zemljama.

Pored sistema Patriot, Ukrajina je takođe dobila nekoliko NASAMS i Iris-T sistema. Do sada su isporučene samo tri jedinice Patriot, što ograničava njihovu efikasnost na ukrajinskom polju operacija.

Sistem protivvazduhoplovne odbrane Patriot, zvanično nazvan MIM-104 Patriot, je raketni sistem zemlja-vazduh dugog dometa koji su razvile Sjedinjene Države i koriste mnoge zemlje širom sveta. Prvenstveno služi za odbranu od vazduhoplovnih ciljeva kao što su avioni, bespilotne letelice, balističke i krstareće rakete. Sistem Patriot koristi naprednu radarsku tehnologiju za otkrivanje i praćenje ciljeva pre lansiranja projektila da ih presretne na velikim udaljenostima, čime se obezbeđuje široka odbrambena pokrivenost.

Od početka ruske ofanzive 2022. godine, Ukrajinci su učestvovali u različitim programima obuke sa vojnicima NATO-a, uključujući borbenu obuku u Engleskoj i Češkoj, kao i obuku za održavanje vozila u Francuskoj i drugim zemljama koje su donirale vozila (kao što su Leopardi, AMX 10 RC). Nedavne slike iz Španije pokazuju ukrajinske servisere koji prolaze obuku.

Ovo se poklapa sa nedavnim zahtevima Nemačke za isporuku šest novih sistema Patriot ukrajinskim snagama.

Ukrajinci na obuci u Španiji za održavanje sistema Patriot:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_april_2024_global_security_army_industry/ukrainian_soldiers_train_in_spain_to_operate_the_patriot_air_defense_system_before_delivery.html)


Title: Re: MIM-104 Patriot
Post by: Kubovac on April 24, 2024, 06:33:02 pm
Španija će praviti komponente za PAC-3 MSE, koje su se pokazale kao pozitivne u Ukrajini protiv ruskih raketa

Detalji ovog sporazuma se ne otkrivaju, ali se u svakom slučaju radi o povećanju proizvodnje komponenti za rakete od kritičnog značaja, uključujući i za Ukrajinu.

Američka kompanija Lockheed Martin ima novog partnera – reč je o proizvođaču iz Španije, koji će sada učestvovati u proizvodnji komponenti za rakete presretače protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot. Ovo će pomoći da se delimično reši problem "uskih grla" u proizvodnji zaista savremenih sistema PVO u današnjoj stvarnosti.

Kako su rekli iz Lockheed Martin, radi se o memorandumu o razumevanju sa Grupo Oesia „kako bi se osigurala potencijalna buduća proizvodnja komponenti raketnog segmenta Patriot Advanced Capability-3. Španska kompanija će proizvoditi komponente PAC-3 MSE za međunarodne kupce“.

Kako je saopšteno u Zone Militar, u okviru ove saradnje, nakon transfera tehnologija, španska kompanija Grupo Oesia proizvodiće visoko specijalizovane kablove i sprege PAC-3 MSE. Lockheed Martin je napomenuo da će ova saradnja „pružiti Španiji kritične industrijske kapacitete, jačajući njene sposobnosti kompleksne protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane“.

U kontekstu Španije, podsetimo, američki Stejt department je u jesen 2023. odobrio prodaju protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot Configuration-3+ Španiji za 2,8 milijardi dolara, reč je o četiri vatrene jedinice Patriot odbrambenog sistema, kao i niz prateće opreme i projektila.

Što se tiče direktno Patriota, vredi napomenuti da je u februaru ove godine objavljeno o proširenju proizvodnih mogućnosti raketnog segmenta MSE uz pomoć novog pogona, dok je krajem prošle godine stopa proizvodnje bila oko 500 projektila godišnje, a planirano je da obim od 650 raketa dostigne 2027.

Podsetićemo i da je ranije NATO zvanično najavio svoju nameru da podrži inicijativu za kupovinu 1.000 raketa za zemlje članice Alijanse za sistem PVO Patriot – međutim, ne radi se o projektilu MSE, već o GEM-T, koji su projektovani za presretanje aerodinamičkih ciljeva na daljinama od 160 km.

Raketni segment sistema Patriot PAC-3 - projektil MSE:

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://defence-ua.com/news/ispanija_bude_robiti_komponenti_do_pac_3_mse_jaki_pozitivno_pokazali_sebe_v_ukrajini_proti_rosijskih_raket-15118.html)