PALUBA

Vesti => Grčka => Topic started by: MOTORISTA on January 10, 2020, 09:15:55 am

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Како ће се Грчка снаћи у новој геополитичкој игри
Post by: MOTORISTA on January 10, 2020, 09:15:55 am
Како ће се Грчка снаћи у новој геополитичкој игри
Аутор: Јасмина Павловић Стаменић   четвртак, 09.01.2020.

Атина је, осим снажних веза са САД, које на њеној територији имају и једну поморску базу, покушавала да продуби односе и с Ираном

Атина – Сусрет грчког премијера Киријакоса Мицотакиса и америчког председника Доналда Трампа у Вашингтону, који је требало да да прецизније одговоре и јаснију слику о реалним намерама САД у овом региону, тешко да је задовољио очекивања Атине.

Првенствено због чињенице да се сусрет одиграо у тренутку озбиљне кризе са непредвидивим последицама у односима Вашингтона и Техерана, па су тако и сва питања новинара присутних у Белој кући, сем два која су се односила на Грчку, била усмерена на последње догађаје на Блиском истоку. Разговор двојице лидера није могао да буде ни једноставан ни лак, али је премијер Мицотакис истрајао у намери да председнику Трампу изложи опасност од даље дестабилизације у региону источног Медитерана због свакодневних турских провокација и покушаја турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да у савезу са Либијом прекраја морске границе. Мицотакис је јасно ставио до знања да Грчка неће дозволити никакво нарушавање својих суверених права и да у томе очекује подршку Вашингтона.

Овдашњи медији преносе да премијер Мицотакис ипак није дочекао јасну осуду од председника Трампа, који је избегао да коментарише грчко-турске проблеме. Иако је показао разумевање за незавидну позицију Атине, Трамп се уздржао од пуне подршке Грчкој према Турској, усредсредивши се на причу о „дивним односима Атине и Вашингтона у последњих десет година”, хваливши, такође, „економске резултате који представљају велики успех”.

Недавни догађаји у региону источног Средоземља и ескалација у односима САД и Ирана и те како се одржавају на Грчку јер је дубље увлаче у енергетску и геополитичку игру. Наиме, Грчка на својој територији има америчке војне базе и, с обзиром на то да САД већ појачавају своје присуство у источном Медитерану, реално је очекивати да ће база Суда на Криту, где је већ лоцирано шест америчких авиона специјалне намене и где су додатно појачане мере безбедности, имати значајну улогу и да ће одатле бити пребациван део допунских америчких војних снага.

Истовремено, Грчка има добре односе с Израелом и с Ираном. Како наводи добро обавештен извор из грчке владе, Атина и Техеран су неговали „функционалне односе” које су, када им је прилика дозвољавала, покушавали да поправе, уважавајући околности које су их отежавале и бивале ван оквира националних могућности. Конкретно, трговински ембарго је отежавао размену, а када је реч о нуклеарном арсеналу Ирана, Атина је поштовала европску линију. Коначно, Алексис Ципрас је био први западни лидер који је посетио Техеран после скидања ембарга. Било је то 24 године после последње посете Ирану Константиноса Мицотакиса.

Званични Вашингтон после сусрета саопштава да Вашингтон разуме позицију Атине, да Грчку види као стожер стабилности у региону и да је забринут због турско-либијског споразума о ексклузивним економским зонама. Међутим, за САД су најважнији покушаји премијера Мицотакиса да се спор решава дипломатским путем, у чему ће, каже се, имати подршку Вашингтона.

У октобру је са САД потписан нови споразум о сарадњи и у узајамној одбрани који предвиђа да Вашингтон користи део инфраструктуре у грчкој луци Александруполису, која ће се, истовремено, користити и за транспорт природног гаса. Тиме се повећава значај Грчке као фактора стабилности на балканској и источноевропској енергетској карти, посебно у светлу америчких планова у ширем региону источног Средоземља, а после усвајања закона који се односи на партнерство у области енергетске безбедности у источном делу Медитерана.

Током разговора у Вашингтону на дневном реду је требало да буде и јачање грчке војне индустрије кроз сарадњу са САД у сфери модернизације бомбардера Ф-16, али и могућност заједничке производње Ф-35, међутим, према писању грчких медија, председник Трамп се у званичном саопштењу није изјаснио с овим питањем у вези.

Izvor: www.politika.rs

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info