PALUBA

RV i PVO => Elektronsko izviđanje, protivelektronska dejstva i radio-elektronska borba => Topic started by: Kubovac on March 03, 2021, 03:11:16 pm



Title: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on March 03, 2021, 03:11:16 pm
*PRG-19 Anti-dron puška

Usmerite i pucajte! Rešenje za borbu protiv masovnog naleta dronova koji ulaze u zaštićeni vazdušni prostor.
Pokriva širok spektar frekvencija i opsega, pokrivajući sve glavne i eksperimentalne dronove koji pokušavaju da prodru u vazdušni prostor.
Težina: 6 kg.
Domet po daljini: 10 km vidne linije
Operativni rad u trajanju od 30 min kontinualnog ometanja.

Dakle, verovatno za upotrebu protiv dronova manjih dimenzija i slabijih mogućnosti, ali svakako zanimljivo rešenje..

"Made in India"!  ;)

[attachment=1]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Bozo13 on March 04, 2021, 08:36:29 am
"3 segmentni prekidač" mi deluje kao input za RF signale.. N tip konektor ili šta na tom principu. Nikao ne kao klasičan prekidač


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on March 04, 2021, 09:58:43 am
"3 segmentni prekidač" mi deluje kao input za RF signale.. N tip konektor ili šta na tom principu. Nikao ne kao klasičan prekidač

Slažem se. Na brošuri na engleskom jeziku je pisalo bukvalno "3 segment switch for bandwidth", pa sam tako i preveo. Pretpostavljam da, čak i ako je možda moguće koristiti sva tri frekventna opsega istovremeno (možda kao neka vrsta širokopojasnog ometanja) je moguće "nekakvim prekidačem" birati jedan od tri opsega kod dejstva. 


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on March 04, 2021, 11:54:45 am
“Numerica” razvija novi 3D radar za otkrivanje bespilotnih vazduhoplovnih sistema

"Numerica" je najavila da je razvila novi 3D radar za otkrivanje bespilotnih vazduhoplovnih sistema (C-UAV) i za druge odbrambene zadatke na kratkim dometima.
Kompanija je predstavila osmatrački radar kratkog dometa “Spyglass” kao novo rešenje koje ispunjava potrebu za izuzetnim performansama otkrivanja i praćenja BPL.
Kako je rečeno u Kompaniji, novi 3D radarski sistem uskoro će biti dostupan za širok skup aplikacija, uključujući bezbednost objekata, nadzor granice, zaštitu konvoja i vozila, nadgledanje vazdušnog prostora i još mnogo toga.

Spyglass je rođen iz našeg iskustva iz prve ruke, sa “upražnjenim prostorom” na tržištu radara kratkog dometa“, rekao je Nate Knight, potpredsednik vazdušne i protivraketne odbrane u "Numerici". „Ubrzano rastuća pretnja od autonomnih bespilotnih letelica, pružila je priliku da usmerimo pažnju na izgradnju novog radara od temelja koji bi iskoristio decenije našeg iskustva u rešavanju kritičnih problema vazdušne i protivraketne odbrane i primeni dokazanih tehnologija obrade i praćenja kod radarskih sistema na nove načine . “

“Spyglass” je dizajniran za otkrivanje i praćenje malih, autonomnih BPL na daljinama preko tri i po kilometra sa preciznim merenjima parametara kako bi podržao niz tehnika odbrane. Sa visokim stepenom konfigurabilnosti i izvanrednom podrškom za distribuirane operacije, Spyglass-ove softverske upravljačke mogućnosti omogućiće besprekornu integraciju u slojevite odbrambene sisteme.

„Pažljivo smo odabrali partnere za ovaj napor koji bi mogli podržati isporuku i integraciju "Spyglass"-a ključnim vojnim kupcima, a takođe iskoristiti najbolje u američkim proizvodnim talentima“, rekao je Jeff Poore, predsednik "Numerice". „Sarađivali smo sa uvaženim partnerima, uključujući “Liteye Systems” i “NEOTech”, kako bismo oživeli ovo 3D radarsko rešenje koje je hitno potrebno oružanim snagama SAD.“

“Liteye Systems”, svetski lider i dobavljač tehnoloških rešenja i integrator vojnih i komercijalnih rešenja sa sedištem u Centennial-u, Colorado, biće ekskluzivni distributer “Spyglass”-a za "Numericu". Kao industrijski stručnjak, “Liteye” će pružiti besprekornu prodajnu podršku, kvalifikovanu terensku uslugu i stručno održavanje kako bi krajnjim korisnicima Spyglass-a osigurao najbolje performanse i iskustvo. U saradnji sa izvođenjem Spyglass-a na tržište, i "Numerica" i "Liteye" stvorili su solidnu osnovu za isporuku sledeće generacije C-UAV rešenja.

„Numerica je razvila izuzetno napredno radarsko rešenje koje potiče iz duboko ukorenjenog iskustva u radu sa američkom vojskom od 1996. godine“, rekao je Kenneth Geier, izvršni direktor kompanije “Liteye Systems”. „Ovaj 3D radar je jedinstveno dizajniran sa stanovišta borbenog sredstva i Liteye je uzbuđen što je deo ovog programa.“

Radar "Spyglass" je konstrukcije PFAR (pasivna fazna antenska rešetka) sa 4 antene koje čine jednu celinu. Jedna antena pokriva 90 stepeni po azimutu. Na odgovarajuću platformu (mobilnu) postavljaju se 4 antene sa pokrivanjem od 360 stepeni.

Radar radi u Ku bandu na frekvencijama od 12 – 18 GHz.

https://www.youtube.com/watch?v=VGVppTA2l-I&feature=emb_imp_woyt


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: normalno on March 04, 2021, 12:21:37 pm
"3 segmentni prekidač" mi deluje kao input za RF signale.. N tip konektor ili šta na tom principu. Nikao ne kao klasičan prekidač

Slažem se. Na brošuri na engleskom jeziku je pisalo bukvalno "3 segment switch for bandwidth", pa sam tako i preveo. Pretpostavljam da, čak i ako je možda moguće koristiti sva tri frekventna opsega istovremeno (možda kao neka vrsta širokopojasnog ometanja) je moguće "nekakvim prekidačem" birati jedan od tri opsega kod dejstva. 

Moguće je i da je ovo radni prototip i da su za potrebe marketinga ove portove nazvali tako kako su ih nazvali.

Obzirom na blizinu baterije ne bih se iznenadio da jedan od njih služi za napajanje-punjenje,
ko će stalno mijenjati i puniti baterije tokom testiranja...

Ako se montira na kakvo vozilo to bi mogao biti i način za produženje autonomije rada i-ili uvezivanje
u nekakav kompjuterski sistem za praćenje i osmatranje.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 12, 2021, 11:43:03 am
Ukrajina raspoređuje "puške za ometanje dronova" svojim snagama na liniji prema Donbasu

Ukrajinske snage na ratištu u Donbasu započele su opremanje sistemima za elektronsku borbu protiv BPL-ovima koje isporučuje Litvanija

Ukrajinske snage u ratnoj zoni Donbasa počele su sa primenom pušaka za ometanje bespilotnih letelica kupljenih od NT Service, kompanije iz Litvanije.

Prvi javni video-snimak koji prikazuje ukrajinske vojnike na liniji fronta u Donbasu koji koriste pušku protiv dronova tipa EDM4S-UA objavio je TSN u nedeljnom informativnom programu koji je emitovan 3. oktobra 2021. godine.

Još 2020. godine NATO agencija za održavanje i snabdevanje (NAMSA) ugovorila je sa litvanskom kompanijom isporuku 37 taktičkih oruđa za ometanje bespilotnih letelica EDM4S-UA oružanim snagama Ukrajine, ali do isporuke je došlo tek sada.

To je bio prvi put da je primećeno kako su ukrajinskim snagama isporučena ovakva oruđa iz Litvanije za ometanje dronova na liniji kontakta sa pro-ruskim trupama u istočnom ukrajinskom regionu Donbasa.

„Mislim da će ova vrsta oružja koja postane dostupna svakoj [ukrajinskoj] jedinici na nivou čete biti pravi globalni akter preokreta na bojnom polju“, rekao je ukrajinski vojnik, operater drona za ometanje dronova EDM4S-UA.

Čisto da se zna, ukrajinska industrija takođe razvija slične tehnologije. Tako je u izveštaju TSN prikazan video snimak RIFF-P, puške za ometanje dronova koji je razvila privatna kompanija InterProInvest.

Izvor: https://en.defence-ua.com/news/ukraine_deploys_anti_drone_jamming_guns_to_its_forces_on_the_donbas_frontline-1986.html

https://www.youtube.com/watch?v=JsAkkjScKsY


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on November 12, 2021, 11:37:36 am
Izrael pokazuje novi sistem elektronskog ratovanja koji koristi BEAMS umesto projektila ili metaka za napad na neprijateljske pretnje

Izraelski državni izvođač u oblasti odbrane, Israel Aerospace Industries (IAI), najavio je u četvrtak novu porodicu sistema za elektronsko ratovanje, sposobnih da otkriju i ometaju različite pretnje u isto vreme. Poznat kao Scorpius porodica oružja, ovaj 'revolucionarni' sistem ne šalje rakete da razoruža dronove, brodove, radarske sisteme ili druge rakete, već šalje fokusirane zrake koji ometaju elektromagnetne spektre. To remeti rad različitih sistema, uključujući radare, senzore, navigaciju i komunikaciju podataka.

„Mi to zovemo „meka zaštita“. To je ofanzivno oružje koje ne šalje rakete. To nije sistem teškog uništavanja“, rekao je Gideon Fustick, potpredsednik marketinga EW grupe IAI-a u intervjuu za Forbs.
„A ipak je veoma efikasan u angažovanju i onesposobljavanju neprijateljskih sistema.“ (Pogledati video u tekstu)

Sa znatno većom osetljivošću prijemnika i snagom prenosa, sistem može detektovati više pretnji različitih tipova istovremeno i sa veće udaljenosti nego u prošlosti. Fustick veruje da će ratovanje sve više biti u elektromagnetnoj oblasti, a sa Scorpiusom, Izrael je dobro pozicioniran za budućnost.
„Sve više i više aktivnosti u ratu ide u elektromagnetni domen“, dodao je Fustick. „Avioni, projektili, bespilotne letelice koriste elektromagnetna sredstva da osete okolinu, da se kreću i komuniciraju.“

Postoji pet komponenti kao deo sistema Scorpius, uključujući Scorpius G, koji se koristi na kopnu i Scorpius N, koji se koristi za mornaricu.
Scorpius P se koristi za vazdušnu i samozaštitu, dok se Scorpius J koristi za ometanje vazduha i zaustavljanja.
Poslednja komponenta, poznata kao Scorpius T, koristi se za obuku.
IAI je prvi put pokazao novi sistem obuke Scorpius-T krajem oktobra.

Fustick veruje da će više ratovanja biti u elektromagnetnoj oblasti, a sa Scorpiusom, Izrael je dobro pozicioniran za budućnost.
„Neprijatelj pokušava da iskoristi elektromagnetni domen za sve ove aktivnosti“, rekao je on.
„Mi takođe pokušavamo da ih iskoristimo. I svako od nas pokušava da odbije drugu stranu da koristi elektromagnetni domen.'
Novi sistem oružja koristi tehnologiju elektronski skenirajuće rešetke da gleda u nebo i šalje ciljane fokusirane zrake.

Pored zahvata ciljeva snopovima, a ne projektilima ili mecima, to može smanjiti troškove odbrane. „Jedna od prednosti elektronskih ili mekih odbrambenih sistema je ta što je cena po aktivaciji praktično nula“, rekao je Fustick. „Ne ponestaje vam municije, i nema pitanja ’da li da koristim sistem protiv ove vazduhoplovne pretnje ili ne.’’
Otkrivanje sistema dolazi samo nekoliko dana nakon što je Izrael rekao da testira masivni izviđački balon iznad svojih severnih granica sa Libanom.

Nazvan 'Sky Dew', sistem "aerostata visokih mogućnosti" (HAAS) podseća na džinovski balon ili cepelin, i opremljen je naprednim sistemom za detekciju projektila i aviona.

"Sky Dew" je opremljen senzorima na visini, koji su posebno dizajnirani da detektuju balističke, hipersonične i krstareće rakete i druge vazdušne ciljeve na većem dometu.

U junu, Izrael je upotrebio „vazdušni laser“ da obori seriju dronova.

Izvor: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10192661/Israel-showing-new-electronic-warfare-uses-beams-instead-missiles-bullets.html


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on December 30, 2021, 07:02:00 pm
Modernizovani ukrajinski kompleks REB "Nota"

Kompleks "Nota" iz "Tritela" poznat je kao provereno sredstvo za borbu protiv bespilotnih letelica i tehničkih sredstava za izviđanje neprijatelja. „Nota“ se aktivno koristi u Oružanim snagama Ukrajine. Takođe, ovi kompleksi štite skladišta municije od neprijateljskih dronova. Ali konstruktori su preduzeli neke značajne korake napred kako bi Noti dali nove funkcije.

Igor Senčilo, zamenik direktora Tritel doo, rekao je za Defense Express da je kompleks "Nota" sada u stanju da istovremeno reši problem otkrivanja tehničkih sredstava izviđanja i protivelektronske borbe protiv neprijatelja implementacijom elektronskih protivmera i prenošenjem dobijenih obaveštajnih podataka u jedinstveno informaciono okruženje borbenog upravljanja.

U cilju proširenja mogućnosti za identifikaciju i obezbeđenje potrebnog nivoa efikasnosti i pouzdanosti informacija u kompleksu „Nota“ je uvela je drugačiji fizički princip izviđanja, koristeći pasivni radar tragač pravca (pelengator), radar „Saiga“, akustične tragače, optoelektroniku. Svi ovi izvori su kombinovani u jedinstven sistem za prikupljanje i obradu obaveštajnih podataka.

I za „Notu”, naglasio je Igor Senčilo, razvija se rešenje za prikupljanje i obradu informacija iz svih tehničkih obaveštajnih sredstava koja se nalaze na ratištu, a ne samo onih koja su deo kompleksa „Nota”.
„Uveren sam da je danas najvažnije i za proizvođače oružja i za naše organe za sprovođenje zakona koji učestvuju u neprijateljstvima u cilju zaštite teritorije da se na najkompetentniji i najefikasniji način reše problemi elektronskog otkrivanja neprijatelja.
Moramo znati lokaciju i elektronskih sredstava neprijatelja, njihove vrste i načine delovanja i sredstva za udarna dejstva. Samo u ovom slučaju ćemo zaista razumeti šta nam tačno preti i moći ćemo da izgradimo adekvatnu strategiju odgovora“, rekao je Igor Senčilo, zamenik direktora Tritel doo.

On je takođe naglasio da Ukrajinske vojne strukture još nisu u potpunosti spremne za korišćenje takvih multifunkcionalnih kompleksa kao što je „Nota“.

Za njihovu efikasnu upotrebu preporučljivo je stvoriti posebne jedinice u taktičkom lancu, svojevrsne „digitalne specijalne snage“ koje detektuju pretnje u okruženju elektronskih protivmera i imaju sredstva za borbu u ovom spektru: obaveštajne, sisteme prenosa podataka komandi, potiskivanje neprijateljskih sistema "Notom".

S obzirom na činjenicu da danas „Nota” ima različite verzije – portabl, prenosive, mobilne – sa ugradnjom na šasiju automobila itd. – za opremanje ovakvog „digitalnog specijalca” potrebno je tri do četiri seta različitih modifikacija za izvođenje celog opsega. zadataka u taktičkoj grupi trupa.

Izvor: https://defence-ua.com/people_and_company/onovlenij_kompleks_nota_vid_kompaniji_tritel_stav_antidotom_vid_rosijskih_sistem_reb-5736.html

https://www.youtube.com/watch?v=MOsQRxMDEqM&t=30s


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on January 09, 2022, 03:26:10 pm
Mobilna "Nota": najnoviji anti-dron kompleks iz "Tritela"

„Nota” je poseban kompleks radio-elektronske borbe, uključujući i borbu protiv bespilotnih letelica, koji je razvila i proizvela ukrajinska kompanija „Tritel”. „Nota“ se serijski isporučuje ukrajinskoj vojsci i dobro se pokazala, kako tokom neprijateljstava, tako i u zaštiti pozadinskih objekata.

Pored ometanja dronova, kompleks može da blokira rad mobilnih mreža i protiv-artiljerijskih radara. Kompleks je u stanju da otkriva azimut objekata i blokira njihov rad, kako u kružnom opsegu, tako i u određenom sektoru.

Ovo omogućava pouzdanu zaštitu važnih objekata, kao što su skladišta municije, štabovi, elektrane, mostovi, kontrolni punktovi itd.

Za osnovu za mobilnu verziju „Nota“ izabran je oklopni automobil „Kozak“, kojim se takođe snabdeva ukrajinska vojska zahvaljujući kompaniji „Praktika“. Ova mašina ima snažnu zaštitu od mina i vatre iz malokalibarskog oružja, može da se kreće po svim vrstama puteva i terena.

https://www.youtube.com/watch?v=ryaeNqMAmM0&t=38s


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on February 01, 2022, 05:28:41 pm

ESCRIBANO razvija obećavajuće rešenje protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema (UAS)

ESCRIBANO M&E je pokazao svoje kapacitete protiv pretnji dronovima koristeći svoj GUARDIAN 2.O RWS koji integriše automatski bacač granata MK-19, 40 mm, koji koristi 40×53 HEDP-RF granate (od Nammo Plasencia) sa kapacitetom "airbust" i rotacioni višecevni mini top Dillon M134D. Test je izveden na poligonu Medano del Loro u vežbi koju je vodila Komanda španske protivvazduhoplovne artiljerije.

Ovo odbrambeno rešenje, u saradnji sa Namom Palensijom, pozicionirano je kao jedna od najnaprednijih, najraznovrsnijih i najekonomičnijih alternativa, zasnovanih na najsavremenijoj tehnologiji koja omogućava korišćenje opreme i municije koja se već koristi u NATO vojskama, čime se dobijaju obećavajući rezultati i ističe njegova efikasnost u poređenju sa ostatkom aktuelnih rešenja protiv bespilotnih letelica.

GUARDIAN 2.0 je lagana i kompaktna stanica za daljinsko upravljanje za 12,7 mm, koja se može prilagoditi i za mini topove 5,56 mm, 7,62 mm i pogodna je za automatske bacače granata 40 mm. Dvo-aksijalni žiro-stabilizovani sistem radi dan i noć u misijama nadzora, identifikacije ciljeva i praćenja i posebno je dizajniran da se integriše u širok spektar platformi i vozila. Sve ove karakteristike čine ovaj sistem odličnim rešenjem protiv dronova.

Izvor: https://english.defensearabia.com/escribano-develops-a-promising-counter-uas-solution/

[attachment=1]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on February 04, 2022, 08:38:57 pm
EnforceAir C-UAS kompanije D-Fend Solutions je napredni autonomni sistem koji automatski i pasivno detektuje, locira i identifikuje neprijateljske dronove, sa sposobnošću da ublaži rizik tako što će preuzeti kontrolu nad njima i bezbedno ih prizemljiti u unapred definisanu bezbednu zonu, koristeći ne- ometačke i ne-kinetičke tehnologije koja ne zahtevaju liniju vidljivosti....

https://www.youtube.com/watch?v=eRlDwAGjGYU


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on March 04, 2022, 08:47:23 pm
Iranski novi zemaljski ometač koristi postavku antene inspirisanu sistemom Krasuha-4

Vojna izložba IQDEKS-2022 u Bagdadu, Irak.

Sa ovim sistemom Iran ulazi u fazu ozbiljnog, modernog elektronskog ratovanja.
Ranije su prikazani stariji ometači SPN-40 i najmanje dve domaće antenske postavke sistema kraćeg dometa.


[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on March 04, 2022, 09:45:04 pm
A evo i video koji prikazuje model novog Iranskog ometača:

http://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Iranski%20ometa%c4%8d.mp4


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on July 04, 2022, 09:10:54 am
Grčka raspoređuje izraelske sisteme za suzbijanje turskih dronova

Hvaljeni dronovi domaće proizvodnje u Turskoj predstavljaju značajan izazov za Grčku, izazov sa kojim je Atina nedavno počela da se suočava sa izraelskim znanjem.

Grčka je tajno postavila „pravi kišobran protiv neprijateljskih bespilotnih letelica“ nad ostrvima i drugim važnim lokacijama širom zemlje tokom protekla dva meseca, napisao je Vasilis Nedos u grčkom dnevniku Katimerini.

Sistem koristi izraelsku tehnologiju da zaslepi dronove i poremeti njihove planove leta.

„To je u osnovi verzija C/UAV sistema koji ima karakteristike slične onima izraelskog Drone Dome, ali prilagođen specifičnim potrebama Grčke i geografskom terenu ostrva i drugih pograničnih oblasti“, napisao je Nedos.

Izgrađen od strane izraelskog Rafael Advanced Defense Systems, Drone Dome, kao što ime kaže, specijalizovan je za suzbijanje neprijateljskih dronova. Može da neutrališe dronove ometanjem njihove komunikacije i GPS-a. Za potpuno autonomne dronove, koristi nevidljivi laser od 10 kilovata koji može da obori dronove na udaljenosti do dve milje.

Rafael nudi svojim klijentima prilagođene verzije sistema, kao što je najverovatnije u ovom slučaju učinio za Grčku.

Odbrambene veze Grčke i Izraela su nedavno proširene. Dve zemlje su 2021. godine potpisale odbrambeni ugovor vredan 1,68 milijardi dolara, najveći u njihovoj istoriji, koji je uključivao nabavku školskih aviona M-346 i osnivanje škole letenja u Grčkoj. Stoga nije iznenađujuće da je Atina nabavila Drone Dome i verovatno druge slične izraelske sisteme.

Atina je htela da akviziciju Drone Dome zadrži u tajnosti, a izraelske kompanije za proizvodnju oružja ne otkrivaju javno ko su njihovi kupci u skladu sa politikom.

Grčka tekuća nabavka 24 borbena aviona 4-5 generacije od Francuske, njena nadogradnja 84 F-16 na najnoviju konfiguraciju Blok 72, i moguća, ako nije verovatna, buduća nabavka najmanje 20 stelt mlaznjaka F-35 Lightning II pete generacije će do kraja ove decenije Helenskom vazduhoplovstvu (HAF) dati značajnu tehnološku prednost u odnosu na svog turskog rivala.

S druge strane, Turska već ima mnogo veću i napredniju flotu dronova.

U februaru je penzionisani grčki general Evangelos Jeorgusis napisao članak u kojem je naveo kako turski dronovi koji redovno lete od reke Evros ka grčkim ostrvima Kastelorizo i Meis izazivaju „glavobolju“ Grčkoj. On je napomenuo da turske bespilotne letelice Bajraktar ​​TB2 mogu da izvrše tri do četiri leta dnevno kako bi pažljivo pratile kretanje helenskih ratnih brodova i odbrane na grčkim ostrvima.

Neprestano premeštanje F-16 za presretanje ovih dronova predstavlja veliki izazov za HAF.

„Grčkoj već sada nije lako da se nosi sa ovim i biće još teže ako Turska poveća broj dronova i broj letova“, upozorio je Jeorgusis.

Otprilike u isto vreme kada je izašao Jeorgusisov članak, lider nacionalističke partije "Grčko rešenje", Kirijakos Velopulos, doveo je u pitanje korisnost borbenih aviona visokih performansi kao što je Rafale protiv velikog broja turskih dronova.

„Kakva bi bila razlika da kupimo 200 aviona Rafale? upitao. „Turci će nas opkoliti sa 400 dronova."

Atina je svesna izazova koji predstavljaju turski dronovi. Ako to već ne radi, možda će koristiti moćne senzore Drone Dome-a kako bi turskim bespilotnim letelicama bilo teže i opasnije da rutinski posmatraju njene vojne pokrete. Možda čak koristi i sposobnost sistema za fizičko uništenje u slučaju sukoba.

Negiranje Turskoj da efikasno koristi svoju jasnu prednost u snazi bespilotnih letelica pomoći će Grčkoj da konsoliduje svoju prednost u vazduhoplovnim snagama u bilo kojoj budućoj konfrontaciji. Nabavka ovih izraelskih sistema je dobar početak.

Drone Dome:

[attachment=1]

Bajraktar TB-2:

[attachment=2]

Izvor (https://www.forbes.com/sites/pauliddon/2022/07/03/greece-is-deploying-israeli-systems-to-counter-turkish-drones/?sh=50d5f30f165e)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Dreadnought on July 21, 2022, 12:21:47 pm



Ukrainian soldiers with Lithuanian EDM4S-UA C-UAS systems.



[attachment=1]


[attachment=2]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on August 14, 2022, 08:01:54 pm
ND-BD003 Ručni sistem protiv dronova

NovoQuad-ov ručni sistem protiv dronova integriše detekciju, ometanje, prikaz i upravljanje SVE U JEDNOM.

Da bi prevazišao nedostatak tradicionalnih ometača protiv dronova koji se oslanjaju na ljudsku vizuelnu pretragu, NovoQuad je nedavno objavio svoj ručni sistem protiv dronova ND-BD003. Ovaj ručni sistem protiv dronova integriše detekciju, ometanje, prikaz i upravljanje SVE U JEDNOM.

Sa visoko integrativnim dizajnom, automatska radio detekcija zamenjuje vizuelnu pretragu ljudi, što stoga dramatično smanjuje opterećenje, poboljšava tačnost i efikasnost. Kada sistem otkrije dron koji napada, on će dati zvučni alarm i dati približne informacije o orijentaciji. Vođen ovim informacijama, operater može da ometa komunikacione i navigacione signale drona jednostavnim podešavanjem smera ometanja i povlačenjem okidača.

Ovaj ručni sistem protiv bespilotnih letelica rezerviše korisnički definisane frekventne opsege za ometanje za fleksibilne aplikacije i opremase sa APP Control Platform (Android mobilni telefon) za praktičan rad i funkcije snimanja i reprodukcije videa u realnom vremenu.

Prenosivi dizajn, lagana zapremina i jednostavan rad ovog sistema uveliko su povećali brzinu odgovora na invaziju dronova. Ovaj ručni sistem protiv bespilotnih letelica može da se koristi samostalno ili u kombinaciji sa drugim uređajima protiv bespilotnih letelica za kooperativno raspoređivanje tokom zaštitnih misija na malim visinama i rutinskih patrola u kritičnim oblastima i pri kritičnim događajima.

Glavne karakteristike:

- Rezervisani Opsezi frekvencija ometanja koje definiše korisnik
- Pronalaženje pravca cilja i upozoravanje
- Opremljen sa platformom za kontrolu aplikacija (Android mobilni telefon)
- Mala veličina, mala težina, prenosiv i jednostavan za rukovanje
- Bezbedan za rad i okolinu

TT karakteristike:

Frekvencije detekcije: 2,4 - 2,48 GHz; 5,725 - 5,8 GHz
Frekvencije ometanja: 0,4 - 2,0 GHz (softverski definisan frekventni opseg); 1,52 - 1,62 GHz; 2,4 - 2,48 GHZ; 5,725 - 5,850 GHz;
Efektivna daljine detekcije: do i više od 1 km
Efektivna daljina ometanja: do i više od 1 km
Odnos ometanja signala: 10<1
Vreme rada: kontinualan rad do 1 h; u režimu "stand by" više od 6 sati;
Dimenzije: 500 mm x 300 mm x 100 mm
Težina: do 3,5 kg (uklj. bateriju)

[attachment=1]

[attachment=2]

Izvor (https://www.army-technology.com/products/nd-bd003-handheld-anti-drone-system/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on September 06, 2022, 04:50:44 pm
Ministarstvo odbrane Tajvana objavilo je u petak slike trupa na Kinmenu koji nišane tajvanskom "anti-dron puškom" Skajnet, koji može da ometa signale upravljanja dronovima i primorava ih da slete. Rečeno je da trupe takođe, "u tandemu", koriste i puške visokog kalibra za dejstvo na bespilotne letelice.

Prema TT podacima, Skynet anti-dron puška, teška je 5,7 kg. Sa napunjenom baterijom (litijum-jonskom) za napajanje, može raditi do 2 sata, uz rad u režimu neprekidnog zračenja do 50 minuta, a u režimu "stand by" i do 15 sati. Punjenje baterije traje 90 minuta.

Oruđe radi u dva radna frekventna opsega i to od 1.450 - 1.650 GHz i od 2.380 - 2.430 GHz.

Maksimalan efikasan domet ometanja iznosi do 2 km.

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on September 21, 2022, 04:17:14 pm
Španija demonstrira sistem protiv dronova „Vrana“ ("Crow")

Španska odbrambena firma Indra demonstrirala je svoj sistem protiv-dronova „Vrana“ tokom izložbe bespilotnih vozila u Sevilji.

Tokom događaja, dve male bespilotne letelice simulirale su neovlašćeni ulazak u vazduhoplovnu bazu, rizikujući bezbednost operacija španskog vazduhoplovstva.

Vazdušno-kosmičke snage ove zemlje bile su u stanju da otkriju, analiziraju i neutrališu pretnju „u nekoliko sekundi“ uz pomoć najsavremenijeg sistema protiv bespilotnih letelica.

Prema Indri, sistem protiv bespilotnih letelica je koristio svoje visokoprecizne radarske i optoelektronske sisteme da odmah otkrije upad i uspostavi vizuelni kontakt kako bi potvrdio pretnju.

Elektronske odbrambene antene sistema su takođe skenirale radio spektar da bi utvrdile vrstu veze koju koriste dronovi.

Indrin napredni algoritam koristio je sve podatke koje je prikupio radar da bi unakrsno proverio vrstu drona sa kojim se bavi i kako da ga neutrališe.

Zaštita kritične infrastrukture

Menadžer sistema protiv bespilotnih letelica Indra Huan Lopez objasnio je da se sofisticirani dronovi sada koriste kako bi se nanela što veća šteta neprijateljskim snagama ili sredstvima.

Da bi se suočile sa takvom pretnjom, oružanim snagama je potreban potpuno pouzdan i efikasan sistem kao što je sistem protiv bespilotnih letelica Crow.

Vrana je sposobna da ometa i potpuno blokira komunikacione veze i sisteme za pozicioniranje neprijateljskih aviona, primoravajući ih da slete i prekinu operacije.

Indra se može pohvaliti jednim od najnaprednijih i najefikasnijih dostupnih rešenja za zaštitu aerodroma, kritične infrastrukture, vladinih zgrada i vojnih jedinica“, navodi se u saopštenju kompanije.

Vrana je jedan od retkih sistema koji je već dokazao svoju efikasnost u stvarnim operacijama: štitio je raspoređivanje španskih vojnika u Nigeriji, kao i iskrcavanje predsednika i premijera.

[attachment=1]

Izvor (https://www.thedefensepost.com/2022/09/20/spain-crow-anti-drone/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 12, 2022, 12:33:43 pm
Indija razvija sistem protiv rojeva dronova za vojsku postavljen na vozila

Indijska vojska je jedna od prvih u svetu koja je uvela sistem rojeva i sada razvija sistem protiv rojeva dronova.

Sistem je prvenstveno za zaštitu mehanizovanih vojnih formacija od napada bespilotnih letelica. Koristi sistem kinetičkog udara (mikro rakete) da neutrališe pretnje.

Sistem će biti montiran na vozilo 4x4. Domet detekcije veći od 5 km za bespilotne letelice od 0,01 m2. Mikroraketa sa IIR/CCD tragačem imaće domet presretanja od 2,5 km.

Svako vozilo će nositi 64 mikro projektila u 8x8 kaseti, a mikro rakete će imati 2,5 kg težine, sposobne za višestruka lansiranja u intervalu od 10 sekundi, a takođe i vertikalno lansiranje sa pokrivenošću od 360 stepeni.

Takva vrsta projektila je već dostupna kod indijske privatne firme EEL, a sistem se za sada uslovno naziva Bhargavastra.

[attachment=1]

Mikro-projektil CDM-1 u razvoju:

[attachment=2]


Izvor (http://www.indiandefensenews.in/2022/10/india-developing-vehicle-mounted.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 13, 2022, 01:06:57 pm
Advanced Protection Systems predstavlja SKYctrl sistem detekcije dronova na vozilu na MSPO 2022

Mobilni sistem protiv bespilotnih letelica na štandu Zakładi Mechaniczne Tarnov na međunarodnoj izložbi odbrambene industrije MSPO održanoj u Kielceu, Poljska, 6-9 septembra 2022. godine, opremljen je efektorima Tarnov i tehnologijom za izviđanje koju je isporučila poljska kompanija Advanced Protection Sistems (APS).

Postavljen na Ford Super Duty demonstrator vozilo, antidron sistem SKYctrl protiv bespilotnih letelica je dizajniran da prati više ciljeva istovremeno sa 3D mogućnošću, korišćenjem MIMO radarske tehnologije. Kompanija takođe obezbeđuje pan-tilt-zoom optička vizuelna i akustična pomagala i ometače za neutralizaciju. Tehnologija je dokazana na terenu u vojnim i kritičnim infrastrukturnim instalacijama.

Koristi se za otkrivanje, praćenje i neutralisanje bespilotnih letelica. Najvažnije funkcionalnosti proizvoda su modularnost i potpuno konfigurabilni 3D radarski senzor. Omogućava praćenje zasnovano na MHT (Multi Hypothesis Tracking) algoritmima. Sistem ima potpuno integrisan i automatizovan ometač za neutralizaciju dronova i omogućava rad u svim vremenskim uslovima. Namenska C2 aplikacija omogućava stalno praćenje vazdušnog prostora, konfiguraciju sistema i upravljanje.

Srce sistema SKYctrl su FIELDctrl tro-koordinatni radari, koje je APS razvio od samog početka, za detekciju, praćenje i klasifikaciju dronova. Uspešno su komercijalizovani na svetskom tržištu. APS 3D radari pronašli su kupce u Evropi (Norveška, Estonija, Finska, Češka), Bliskom istoku (Saudijska Arabija, UAE), Aziji (Južna Koreja, Singapur, Indija) i Africi (Ruanda i Obala Slonovače). Korisnici su uniformisane službe, vojska i kritična infrastruktura.

Ono što je važno je da ovi 3D radari otkrivaju, prate i klasifikuju metu. Radari vam omogućavaju da automatski odredite da li je cilj bespilotna letelica ili neki drugi objekat, npr. ptica. Zatim se glava kamere automatski vodi (dnevno, termalno, zaostalo svetlo) ka cilju da bi se identifikovao. Istovremeno, glava sistema za ometanje sa sektorskim ili usmerenim antenama se kontinuirano vodi pomoću radarske indikacije. Zatim, u zavisnosti od toga da li sistem radi u ručnom ili automatskom režimu, ili operater odlučuje da neutrališe metu ili se to radi automatski prema unapred konfigurisanim pravilima.

Vlasničke APS tehnologije omogućavaju efikasno praćenje vazdušnog prostora (softver C2 CyView), precizno praćenje više ciljeva istovremeno, efektivnu diskriminaciju ptica od dronova, izveštavanje u realnom vremenu o tačnoj 3D poziciji objekta, detekciju pokretnih pojedinačnih i više dronova i čitavih rojeva da bi se obezbedile informacije koje pružaju prednost na bojnom polju i neposredna klasifikacija zahvaljujući veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju. Pored toga, nude se rešenja za efikasnu neutralizaciju bespilotnih letelica zahvaljujući upotrebi sopstvenih uređaja za ometanje u mnogim opsezima, uključujući GNSS i mogućnost integracije sa hard-kill sistemima partnerskih kompanija.

Operaterska konzola i softver C2 CyView predstavljaju sumu svih senzora. Ometač se takođe kontroliše sa konzole. Ovo je zapravo mesto gde operater može da vidi šta se dešava u prostoru i može da preduzme odgovarajuće korake da neutrališe dronove.

Takođe je vredno napomenuti da je kompanija APS razvila ometač sa više kanala za neutralizaciju dronova. Ometač radi u opsegu od 20 MHz do 6 GHz i omogućava vam da izaberete opsege ometanja. Ometač je soft-kill efektor u konfiguraciji sistema SKYctrl.

Sistem je modularan. U zavisnosti od potreba možemo izabrati 3D radare, senzore i prateće efektore, njihov broj, način montaže i način delovanja (ometanje ili vatreno dejstvo), u zavisnosti od vrste štićenog objekta, kako bi se obezbedila optimalna zaštita.

Ovo je modularni sistem protiv dronova sa maksimalnim dometom do 6 kilometara za dronove mikro klase. Ovaj sistem omogućava detekciju (od malih dronova klase DJI Mavic Air do mnogo većih, npr. Orłan-10), praćenje, klasifikaciju i neutralizaciju dronova soft-kill efektorima (ometanje) u potpunom sveobuhvatnom sklopu, odnosno sa softverom C2 i kamerama za identifikaciju, kao i kao opciono u saradnji sa drugim partnerima, hard-kill efektorima (vatreno dejstvo).

SKYctrl sistem sa radarima, optikom i soft kill sistemima ometanja:

[attachment=1]

SKYctrl sistem na vozilu Ford F6060 sa 3D radarima FIELDctrl, optičkim sistemima i hard-kill efektorom (višecevni rotacioni top):

[attachment=2]

Radarska konstrukcija FIELDctrl:

[attachment=3]

C2 CyView sistem:

[attachment=4]


Izvor (https://mspo.defence24.pl/na-ladzie/mspo-2022-polskie-systemy-antydronowe-takze-na-rosomaku)



Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on December 05, 2022, 07:37:01 pm
BAE Systems testira efikasnost APKWS-a protiv dronova koji se brzo kreću

BAE Systems je završio dodatna probna ispaljivanja svojih raketa zemlja-vazduh protiv bespilotnih letelica navođenih Naprednim sistemom preciznog oružja za ubijanje (APKVS). Probna ispaljivanja su dokazala efikasnost raketa od 70 mm vođenih kompletima za navođenje APKWS protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema klase 2 (UAS) koji teže otprilike 25-50 funti (11-22,6 kg) i mogu da putuju brzinama većim od 100 mph (160 km/h) ).

Testovi su sprovedeni u južnoj Arizoni i viđeno je pet protiv-UAS raketa navođenih APKWS-om ispaljenih iz sistema naoružanja u kontejnerima. Uspešno su uništili sve mete, uključujući dronove koji se brzo kreću, što još jednom naglašava sposobnost APKWS kompleta za navođenje da omoguće jeftine, precizne udare protiv pretnji iz vazduha.

„Militarizovane bespilotne letelice sve više preovlađuju u sukobima širom sveta, a mi dajemo našim klijentima efikasan način da im se suprotstave bez trošenja skupih projektila“, rekao je Greg Prokopio, direktor rešenja za precizno navođenje i detekciju u BAE Systems. „Naši testovi pokazuju da APKWS kompleti za navođenje imaju fleksibilnost da angažuju različite ciljeve kako bi zadovoljili sve veće potrebe boraca.

Nova raketa kombinuje standardne motore i bojeve glave sa APKWS kompletima za navođenje i proverenim upaljačima za blizinsku/udarnu detonaciju za uništavanje letelica klase 2. Dobijena precizna municija je jeftino, supersonično, udarno oružje sa zahvatom nakon lansiranja sa velikom bojevom glavom od 10 funti (4,5 kg) koja može uništiti velike dronove za nekoliko sekundi sa ili bez direktnog kontakta.

Ove nove rakete navođene sa APKWS su veoma efikasne protiv raznih mekih i oklopljenih nepokretnih i pokretnih ciljeva. Mogu se ispaljivati sa niza kopnenih i vazduhoplovnih platformi, a spremljeni kompleti za navođenje APKWS štite optiku tragača od vatre susedne rakete, za razliku od optike tragača postavljene u nos.

Kompleti za navođenje APKWS su jedini zabeleženi program američke vlade za lasersko navođene rakete od 70 mm. Kompleti su dostupni svim američkim oružanim snagama, kao i američkim saveznicima preko inostrane vojne prodaje.

[attachment=1]


Izvor (https://www.inceptivemind.com/bae-systems-tests-apkws-effectiveness-against-fast-moving-drones/28622/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on December 29, 2022, 10:23:47 pm
Ко је произвођач овог система. Него, сви овакви ометаче зраче прилично великом енергијом. А то може да привуче дејство ракетама, посебно из ваздухоплова.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on December 30, 2022, 12:29:44 am
Ко је произвођач овог система. Него, сви овакви ометаче зраче прилично великом енергијом. А то може да привуче дејство ракетама, посебно из ваздухоплова.

Proizvođač ovog sistema je češka kompanija URC Systems. Kada emituje pretpostavljam da bi ovaj sistem mogao biti otkriven u eteru i meta protivradarskih projektila, osim ako modulacija signala, korišćenje više tipova modulisanih signala i brze promene tipova i frekvencije signala nisu dovoljna zaštita.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on February 24, 2023, 08:39:20 pm
IDEX 2023: EDGE lansira rešenje SKYSHIELD protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema C-UAS

Na IDEX 2023, Međunarodnoj izložbi odbrane u Abu Dabiju, UAE, EDGE, jedna od vodećih svetskih grupa za naprednu tehnologiju i odbranu, danas je lansirala SKYSHIELD, višeslojno, integrisano rešenje protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema (C-UAS).

Sastoji se od naprednih senzora, 3D radara, elektro-optičkih (EO) kamera, tragača pravca i efektora koji su umreženi u EDGE-ov objedinjeni sistem komandovanja i upravljanja (C2). Rešenje pruža svest o situaciji u realnom vremenu, sa mogućnošću automatskog otkrivanja i angažovanja prema pretnjama dronovima i pobedu nad njima koristeći EDGE-ova rešenja za obmanjivanje i ometanje, između ostalih ključnih protivmera.

Veoma modularnog dizajna, SKYSHIELD se može konfigurisati za fiksnu instalaciju u ključnim oblastima kako bi se zaštitila kritična infrastruktura, kao i da se upakuje kao rešenje za brzo postavljanje na širok spektar civilnih i vojnih vozila, kamiona i brodova. Sa mogućnostima automatizovanog otkrivanja i uništavanja od 360° za zaštitu od bespilotnih letelica, sveobuhvatni sistem je usmeren na vojna, policijska, bezbednosna i VIP tržišta zaštite.

Omar Al Zaabi, stariji potpredsednik – Trading & Mission Support, EDGE, rekao je: „Kako potražnja za zaštitom protiv bespilotnih letelica brzo raste, ponosni smo što lansiramo SKYSHIELD na UAE i međunarodna tržišta. Odgovor na dronove i pretnje koju oni predstavljaju zahteva sveobuhvatan pristup, zbog čega ovo C-UAS rešenje koristi impresivan niz tehnika detekcije i presretanja i može se konfigurisati za trajnu primenu ili kao sistem koji se brzo može rasporediti. Jačanje suverenih sposobnosti je strateški prioritet za EDGE i SIGN4L, a lansiranje robusnog rešenja kao što je SKYSHIELD odražava našu čvrstu posvećenost obezbeđivanju nacije najsavremenijom opremom proizvedenom u UAE.”

Da bi se osigurale performanse i pouzdanost sistema po vrućem, vlažnom i prašnjavom vremenu, C/UAS rešenje je opsežno testirano u prirodnom okruženju i klimi u regionu i pokazalo se da radi optimalno u najizazovnijim uslovima.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/uae_defense_news/idex_2023_edge_launches_skyshield_counter-unmanned_aerial_system_c-uas_solution.html)






Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on February 25, 2023, 05:25:17 pm
Колики је домет овог система у детекцији и ометању БПЛ? Са обзиром на текст да је  "sveobuhvatni sistem je usmeren na vojna, policijska, bezbednosna i VIP tržišta zaštite." вероватно је доста ограниченог домета.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on March 28, 2023, 07:35:18 pm
Било би ми чудно да овај чешки систем већ није активан негде у Украјини. Најбољи начин да се провери у пракси.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on March 31, 2023, 01:24:38 pm
DSEI Japan 2023: Pogled na najnovija rešenja protiv bespilotnih letelica

Na događaju integrisane odbrane DSEI Japan 2023 održanom u Čibi od 15. do 17. marta, bespilotne letelice i protiv-UAV sistemi bili su u centru pažnje. Kompanije iz celog Japana i sveta predstavile su dronove napravljene za svaku zamislivu misiju – od velikih platformi dugog dometa namenjenih za strateško izviđanje do malih kvadrokoptera namenjenih za pomoć pojedinačnim odredima i vodovima.

Sa fokusom na dronove i njihovu proliferaciju u ratu u Ukrajini, nije iznenađenje da su sistemi dizajnirani da se suprotstave ovim bespilotnim letelicama bili isto toliko uobičajeni: ometači dronova, puške protiv dronova, laseri protiv dronova, dronovi protiv dronova i veliki asortiman drugih anti-dron sistema predstavilo je desetine kompanija. Interes za ove sisteme nije se ograničio samo na vojsku; Visoki zvaničnik iz gradske policije Tokija posetio je događaj kako bi istražio opcije protiv dronova za policijske snage. Predstavnik Toshibe naveo je značajan broj slučajeva civilne upotrebe: „bezbednost aerodroma, bezbednost granica, bezbednost zatvora, bezbednost elektrane i zaštita stadiona“.

Na konferencijama koje su pratile izložbu naoružanja, dronovi su takođe bili glavna tema i skoro svaki oficir koji je govorio o poukama iz ukrajinskog rata i budućnosti ratovanja, bilo da je iz Evrope, Amerike ili Azije, ih je na neki način pomenuo. Ukrajinski potpukovnik Andrii Rodionov, koji je pozvan da govori na događaju, govorio je o ukrajinskom iskustvu u borbi sa i protiv bespilotnih letelica u ratu. Prema Rodionovu, bespilotne letelice sada pružaju kritičnu podršku skoro svakom rodu oružanih snaga – pešadiji, artiljeriji, lekarima, inženjerima, specijalnim snagama i mnogim drugim. Oni „umnožavaju efikasnost svake pojedinačne borbene jedinice“.

Kao odgovor, oružane snage se prilagođavaju. „Svaki štab ima obaveštajne podatke“, rekao je Rodionov. „Pokušavamo da planiramo kako da efikasno koristimo našu imovinu sa manjom mogućnošću da bude pogođena, ali da bismo ispunili misiju. Oružane snage su takođe prinuđene da upravljaju dronovima u sve spornijim prostorima jer i Rusi i Ukrajinci koriste kontramere koje se preklapaju, od ometača kratkog dometa i vatre iz pušaka usmerenih na bespilotne letelice na liniji fronta do snažnijih ometača i sistema protivvazduhoplovne odbrane koji se nalaze nekoliko kilometara iza. Ovo prisiljava sve vrste taktičkih i tehničkih prilagođavanja od strane operatera dronova:

"[Mi] koristimo različite vrste modulacija i metode širenja spektra. Šifrovanje podataka, poboljšanje integrisanih inercijalnih sistema za navođenje i razvoj algoritama za ono što BPL moraju da urade u situacijama gubitka navođenja ili u drugim situacijama. Korišćenje usmerenih antena na upravljačkim stanicama dronova za dobijanje bolje jačine signala."

Glavni zaključak Rodionova bio je da je na savremenom bojnom polju sticanje prednosti u prostoru bespilotnih letelica ključno za nadmašivanje neprijatelja i da zahteva ne samo efikasnu upotrebu dronova već i efikasnu upotrebu sistema protiv bespilotnih letelica.

"Gotovo sva borbena dejstva od vatrenog kontakta do strateških operacija praćena su primenama dronova. […] Sistemi protiv dronova su neophodni kao i sami dronovi. Da biste dobili prednost, obe komponente moraju biti razvijene."

Nazad na predstavke izložbenog salona, bili su izloženi vrhunski tehnološki sistemi protiv bespilotnih letelica. Verovatno najuzbudljiviji od njih bili su laseri protiv bespilotnih letelica; i Mitsubishi i Kawasaki su predstavili prave prototipove njihove dizajna. Mitsubishi laser je trenutno sposoban da obori dronove udaljene do 1,2 km za samo 2-3 sekunde; dve ugljenisane bespilotne letelice su prikazane pored laserskog sistema i rezultati govore sami za sebe – nijedan dron više neće leteti nakon dve sekunde kontakta sa Mitsubiši laserom.

[attachment=2]

Mitsubishi sistem je predviđen za montiranje na vozila, možda Tip 16 MCV ili Tip 96 APC, kako bi pružao zaštitu od dronova. Dolazi sa sopstvenim generatorom što znači da vozilo nikada neće biti nezaštićeno zbog prazne baterije. I, prema jednom Mitsubishi inženjeru, kompanija radi na tome da efektivni domet bude još duži.

[attachment=1]


Dok se Mitsubishi laser pravi isključivo sa vojskom na umu, isto ne važi za Kawasaki laser. Postavljen na ono što izgleda kao kolica za golf vojne klase, njihov sistem je namenjen da bude raspoređen na nezavisnoj platformi sposobnoj da prati i podržava širok spektar jedinica. Prve platforme će biti plasirane vojsci, ali Kawasaki se nada da će ponuditi civilni bezbednosni model nekoliko godina nakon toga.

[attachment=3]

Drugi tip sistema koji je bio izložen bio je dron-lovac. Neki, poput „Drone Hunter M“ južnokorejske kompanije Dimstec, dolaze opremljeni modulom ometača koji ometa dronove udaljene do 100 metara. U međuvremenu, Toshiba i tajvanska kompanija Tron Future konstruišu dronove koji mogu da obaraju druge dronove koristeći mreže.

[attachment=4]

Ometači dronova su takođe bili u centru pažnje i uključivali su sve, od ručnih pištolja za ometanje dronova vizuelnog dometa, do većih ometača postavljenih na tripode koji su efikasni u dometima do nekoliko kilometara. U odeljenju za ometanje, neka od najupečatljivijih rešenja predstavila je australijska kompanija Drone Shield čiji su „DroneGuns” korišćeni za uklanjanje četiri drona na inauguraciji brazilskog predsednika Lule da Silve u januaru ove godine. Novi DroneGun Mk3 kompanije bio je izložen na DSEI Japanu i podsećao je na "preveliki" pištolj pravo iz naučne fantastike; dobro bi se uklopio sa "Dominatorom" iz "Psycho-Pass"-a ili kompletom koji koristi mobilna pešadija iz filma "Starship Troopers".
Ipak, uprkos izgledu, sistem je težak samo 2,14 kg sa baterijom – što je uporedivo sa nekim modelima Desert Eagle-a. Obično je potrebno oko 1-2 sekunde da pištolj za bespilotnu letelicu prisili dron na gubitak protokola veze. Štaviše, sistem je opremljen standardnom vojnom baterijom koja je zamenljiva sa drugim često korišćenim sistemima kao što je Harris PRC 152 što mu daje dodatne poene na strani logistike.

[attachment=5]

Najbolji sistemi protiv bespilotnih letelica ne oslanjaju se samo na jedan metod uklanjanja i otkrivanja dronova. Umesto toga, koriste višestruko. Senzori mogu da koriste kamere, infracrvene, radarske i radio-frekventne senzore kako bi osigurali da dron uvek može biti uhvaćen nečim bez obzira na vremenske uslove i kontramere koje dron koristi. Ometači pokušavaju da pokriju maksimalan broj mogućih opsega i najbolje se koriste kao deo većeg sistema koji integriše platforme koje mogu da se suprotstave bespilotnim letelicama drugim metodama – kao što su prethodno razmatrane mreže ili neka vrsta kinetičkog projektila. Dakle, mnoge kompanije prisutne na DSEI Japanu koje nude rešenja protiv bespilotnih letelica nisu bile tu da prodaju samo pojedinačne platforme već čitave sisteme koji integrišu senzore, ometače, dronove za lov na dronove i druga rešenja. Dimstec, Toshiba i Drone Shield su svi nudili integrisane mreže platformi koje se međusobno dopunjavaju.


Izvor (https://www.thefirearmblog.com/blog/2023/03/29/dsei-japan-2023-look-latest-counter-drone-solutions/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on April 05, 2023, 07:53:40 pm
Kompanija DroneShield predstavlja DroneGun Mk4

4. april 2023. – Kompanija DroneShield Ltd sa zadovoljstvom objavljuje revolucionarni novi proizvod, DroneGun Mk4, nakon opsežnog razvoja kao odgovor na povratne informacije krajnjih korisnika. Proizvod je od danas dostupan za kupovinu kvalifikovanim krajnjim korisnicima, gde je to zakonski dozvoljeno.

DroneGun Mk4 je prenosivi ometač dronova u obliku pištolja, težine 3,2 kg. Kompanija veruje da je ovaj proizvod globalno bez premca, zbog svoje kombinacije veličine i efikasnosti.
DroneGun Mk4 je dizajniran kao dodatak liniji proizvoda DroneGun, umesto da zameni veoma uspešan DroneGun Tactical i ultra-laki DroneGun Mk3, pružajući optimalnu ravnotežu između veličine i mogućnosti.
DroneGun Mk4 se takođe može koristiti u kombinaciji sa drugim DroneShield proizvodima, uključujući RfPatrol uređaj za detekciju na telu i DroneSentry stacionarni sistem za detekciju sa više senzora.

Angus Bean, direktor tehnologije DroneShield-a, prokomentarisao je: „DroneGun je kultni brend proizvoda DroneShield, od originalne jedinice prve generacije predstavljene krajem 2016. godine, do ove najnovije ponude. Linija proizvoda ima duboko globalno nasleđe, uključujući Ministarstvo odbrane SAD i sve glavne zapadne vojske, obaveštajnu zajednicu sveta i klijente koji se bave sprovođenjem zakona. Ovaj proizvod karakteriše revolucionarne tehnologije kao što su napredni talasni oblici koji nude neuporedive performanse za svoju veličinu i težinu.”

Efektivne frekvencije rada su u širokom spektru ISM opsega i GNSS (satelitska navigacija).
Napajanje se vrši punjivom litijum-jonskom baterijom, sa vremenom operativnog rada od 1 časa sa jednim punjenjem.

Kontrole su jednostavne za upotrebu i omogućavaju brzu primenu. LED indikatori „UKLJUČENO“ za omogućene opsege i „FLASH“ kada se vrši ometanje. LED diode se mogu isključiti ako je potrebno.

DroneGun Mk4 optimizuje snagu iz baterije standarda NATO-a, pružajući povećan domet ometanja i efikasnost.
Gornja i donja pikatini šina zajedno sa višestrukim Quick-Disconnect (QD) tačkama za pričvršćivanje remena omogućavaju lako prilagođavanje za postojeće operacije.

Može raditi pri spoljnim temperaturama od -20 do +55 stepeni Celzijusa.

Proizvod je konstruisan po standardu zaštite IP67.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]


Izvor (https://www.edrmagazine.eu/droneshield-releases-dronegun-mk4)




Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on May 06, 2023, 09:55:19 am
Ukrajinski sistem radio-elektronske C/UAV borbe Bukovel-AD

Bukovel-AD se predstavlja kao efikasan sistem elektronskog ratovanja za borbu protiv širokog spektra različitih bespilotnih letelica. Proizvođač Proximus tvrdi da ima pravo borbeno iskustvo sa nekoliko stotina uspešnih rezultata.

Bukovel-AD je efikasan sistem elektronskog ratovanja za borbu protiv širokog spektra tipova bespilotnih letelica.
Bukovel-AD je sistem koji ima za cilj rano otkrivanje približavanja neprijateljskih bespilotnih letelica i potpuno blokiranje podataka i GPS/GLONASS upravljačkih kanala.

Ključni element ovog rešenja je zemaljska stanica koja se sastoji od modula za detekciju i upravljanje. Pored ometanja GPS i GLONASS upravljačkih kanala sistem takođe generiše niz lažnih upravljačkih signala te tako značajno povećava ukupne performanse sistema.

Domet efektivnog ometanja Bukovel AD dostiže i do 20 kilometara što ga čini idealnim za zaštitu vojnih ili civilnih infrastrukturnih objekata u borbenom okruženju.

Domet otkrivanja (detekcije) - do 70 km. Tip BPL: Nano, Micro, CR, SR, MR, lutajuća municija.

Bukovel AD je smešten na šasiju vozila 4x4 tipa Toyota Hilux ili Ford Ranger.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://www.ukrspecexport.com/uploads/redactor/7%20USE_UMEX_Bukovel_PRINT.pdf)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on May 25, 2023, 07:41:20 am
Na izložbi naoružanja MILEX-2023 koja je pre nekoliko dana završena u Belorusiji, u Minsku, predstavljen je i novi beloruski mobilni sistem za borbu protiv dronova iz kompanije AGAT

Mobilni anti-dron sistem je namenjen za radarsko, opto-elektronsko, radio i zvukovno izviđanje i otkrivanje bespilotnih letelica. Vrši projekciju trajektorije leta bespilotnih letelica i obezbeđuje radio-elektronsko ometanje i vatreno dejstvo i uticaj na bespilotne letelice.

Prema rezultatima radio-izviđanja trajektorije leta bespilotne letelice, anti-dron sistem određuje tačku susreta sa anti-dronom.

Prema ilustraciji vidimo da anti-dron sistem jednovremeno vrši radio-ometanja kanala upravljanja bespilotnom letelicom, vatreno dejstvo protivavionskim mitraljezom i navodi anti-dron letelicu na trajektoriju sudara sa neprijateljskom bespilotnom letelicom - dronom.

Mobilni anti-dron sistem je smešten na šasiju oklopljenog automobila 4x4 MZKT-490100.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]

[attachment=7]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on May 25, 2023, 04:22:37 pm
EOS lansira novu „Slinger“ opciju protiv dronova

Electro Optic Systems (EOS) je predstavio svoju opciju kontra-dron sistema proizvedenog u Australiji, nazvanu „Slinger

Canberra – Electro Optic Systems (EOS) je danas u svom proizvodnom pogonu u Kanberi predstavio svoju mogućnost kontra-dron sistema napravljenog u Australiji, nazvanog „Slinger“.

Pomoćnik ministra odbrane, poslanik Matt Thistlethvaite, koji je zvanično predstavio inovativnu lokalnu tehnologiju, rekao je da je i dalje impresioniran vodećim svetskim kapacitetima australijske odbrambene industrije.

Izvršni potpredsednik EOS Defence Systems, g. Matt Jones, rekao je da je EOS uzbuđen što će lansirati Slinger kao odgovor na rastuću međunarodnu potražnju za naprednim tehnologijama protiv dronova.

„Ovo je veliki dan za Australiju, Slinger je vrhunska sposobnost koja pokazuje da australijske inovacije mogu voditi svet u odgovoru na globalne bezbednosne potrebe“, rekao je gospodin Džons.

„Primenili smo teško stečene lekcije sa bojnih polja, uključujući Ukrajinu, na naš sistem Slinger, osiguravajući da će dati pravu prednost onima koji žele da uzvrate rastućoj pretnji dronova."

Slinger uključuje radar, top kalibra 30 mm sa posebno dizajniranom municijom i EOS-ovu zaštićenu tehnologiju stabilizacije i usmeravanja za operacije protiv dronova.

Može da prati i angažuje bespilotne letelice u pokretu na dometu većem od 800 metara, sa jedinstvenom municijom što ga čini pogodnim za upotrebu u naseljenim sredinama.

Slinger je dizajniran i razvijen u Australiji posebno za izvozna tržišta, sa fokusom na rešavanje savremenih i novonastalih pretnji na osnovu lekcija naučenih u nedavnim sukobima, kao što je Ukrajina.

EOS je najveći australijski suvereni izvoznik odbrambene industrije i pouzdan dobavljač napredne vojne tehnologije za Australijske odbrambene snage, zapošljavajući oko 300 ljudi širom Australije, sa više od 100 australijskih kompanija u svom lancu snabdevanja.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://defense-studies.blogspot.com/2023/05/eos-launches-new-slinger-counter-drone.html)



Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on May 26, 2023, 04:37:55 pm
EOS lansira novu „Slinger“ opciju protiv dronova

Electro Optic Systems (EOS) je predstavio svoju opciju kontra-dron sistema proizvedenog u Australiji, nazvanu „Slinger“.

Nakon prethodnog teksta, evo i video materijal:


https://vimeo.com/826770293


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on May 27, 2023, 10:49:31 am
Na izložbi naoružanja MILEX-2023 koja je pre nekoliko dana završena u Belorusiji, u Minsku, predstavljen je i nova beloruska mobilna stanica za radio-elektronsku borbu protiv dronova "T"

Mobilna anti-dron stanica za radio-elektronsku borbu "T", namenjena je za pretraživanje, detekciju, pronalaženje pravca i radio-elektronsku borbu protiv neprijateljskih bespilotnih letelica.

Glavni zadaci Stanice:

- detekcija upravljačkih signala i signala slanja podataka između bespilotne letelice i zemaljska komandne stanice, određivanja parametara detektovanih signala, otkrivanje koordinata bespilotnih letelica unutara linije vidljivosti
- prilikom rada u grupi - otkrivanje koordinata bespilotnih letelica i zemaljske komandne stanice, pod uslovom da protokoli upravljačkih i kanala,  prenosa podataka nisu kodirani, praćenje trajektorije leta i dodela oznake cilja za anti-dron (C/UAV) sisteme
- otkrivanje bespilotnih letelica koristeći dvo-kanalni televizijski i termalni slikovni optronički sistem opremljenim sa laserskim daljinomerom, zatim koristeći podatke oznaka ciljeva sa osmatračkih radara i/ili penengatora za pronalaženje pravca (DF pelengatori) i automatsko praćenje bespilotnih letelica
- otkrivanje bespilotnih letelica koristeći sopstveni radar za otkrivanje, izveden kao komplet sa 8 monostatičkih radara i vršenje radarskog praćenja
- generisanje, pojačavanje i emitovanje baražnih smetnji po frekventnom opsegu za upravljačke kanale i kanale prenosa podataka između BPL i zemaljske upravljačke stanice i ometanje prijemnika GPS, Glonass, Galileo, Beidou radio navigacione opreme na bespilotnoj letelici
- uticaj na prijemnike satelitske radio navigacije GPS, Glonass, Galileo, Beidou i distorzija navigacionog polja slanjem lažnih signala pomenutih satelitskih navigacionih sistema

Karakteristike:

- radni opseg: 200 - 6000 MHz
- daljina otkrivanja BPL (zavisi od RCS BPL): 22 km
- daljina otkrivanja radio komunikacija BPL: 50 km
- daljina ometanja kanala upravljanja i prenosa podataka BPL: 30 km
- daljina ometanja prijemnika BPL glavnih GNSS satelitskih navigacionih prijemnih kanala: 40 km
- daljina distorzije navigacionih polja prijemnika BPL glavnih GNSS satelitskih navigacionih sistema: 40 km
- broj članova posade: 3

Stanica "T" ima mogućnost integracije u automatizovani sistem upravljanja i predaju podataka u isti.


[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on May 27, 2023, 11:51:50 am
Na izložbi naoružanja MILEX-2023 koja je pre nekoliko dana završena u Belorusiji, u Minsku, predstavljen je i nova beloruska mobilna stanica za radio-ometanje HF opsega, pod nazivom "R-327"

Stanica ometanja HF opsega R-327, namenjena je otkrivanje, pelengovanje, pronalaženje lokacije i radio-ometanje zemaljskih i vazduhoplovnih linija veze HF radnog opsega, koji rade na fiksnim frekvencijama i u režimu programirane promene radne frekvencije (PPRČ), sa površinskim i prostornim emitovanjem signala radio-ometanja.

Tehničke karakteristike:

- radni opseg: 1,5 - 30 MHz
- osetljivost pelengatora: do 3 mkW /m
- instrumentalna tačnost pelengovanja: u opsegu 1,5 do 3 MHz -  3,5 stepeni; u opsegu 3,0 - 30 MHz - 3 stepena
- propusni opseg jednovremene analize: do 28,5 MHz
- otkrivanje, pelengovanje i radio-ometanje linija veza u režimu PPRČ: do 30 skokova u sekundi
- količina jednovremeno ometanih veza: na fiksnim frekvencijama do 4; na PPRČ 1
- izlazna snaga predajnika smetnji: 5000 W
- tipovi formiranih smetnji: ciljane i baražne
- sistemi satelitske navigacije ometani specijalnom predajnom stanicom: GPS, Glonass, BeiDou,  Galileo
- tip veze među stanicama pri radu u paru: radio VHF, UHF, 3G/4G, Ethernet
- vreme pripreme za rad i raspreme: u režimu rada sa površinskim ometanjem 70/50 minuta; u režimu rada prostornog ometanja 90/70 minuta

Stanicu proizvodi beloruska kompanija KB radar, Radar & EW Systems iz Minska, Belorusija.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on June 07, 2023, 05:57:27 pm
I Egipat radi na nabavkama, ali i na razvoju sopstvenih sredstava za radio-elektronsku i C/UAV borbu

Egipatska vojska je ranije počela da razvija sopstvene sposobnosti protiv bespilotnih letelica, uključujući sisteme "tvrdog" & "mekog" uništenja, elektronske sisteme za ometanje, oružje usmerene energije (DEW), radare dizajnirane za otkrivanje i suzbijanje bespilotnih letelica i drugih vazdušnih pretnji.

Egipat je razvio autohtoni integralni sistem protiv bespilotnih letelica sastavljen od uređaja za ometanje GPS signala, prenosivog kompleta protiv bespilotnih letelica, taktičkog radara za akviziciju i sistema visoko-energetskog oružja usmerene energije (DEW) koji je još uvek u početnoj fazi razvoja.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

Još jedan lokalno proizveden C-UAV sistem "mekog" uništenja, DJ-400 Anti-drone Jammer (anti-dron ometač), razvijen da ometa mini i mikro-BPL u urbanim i ruralnim sredinama udaljenim do 4 kilometra, blokiranjem signala koji se odnose na daljinsko upravljanje dronom, prenos podataka i GNSS.

[attachment=5]

[attachment=6]

Sledeći tip lokalno proizvedenog C-UAV sistema "mekog" uništenja, AD.21 Anti-drone Jammer, razvijen za neutralizaciju mini i mikro bespilotnih letelica u efektivnom rasponu između 3 do 4 km

Uređaj za ometanje pruža mogućnost ometanja u omni smeru (u svim pravcima) protiv napada roja dronova.

[attachment=7]

Egipat je takođe razvio seriju radara sposobnih za otkrivanje i praćenje različitih vazdušnih ciljeva, uključujući radar P-01 za detekciju mini-BPL i vazduhoplovnih objekata sa malom odraznom površinom (RCS).

[attachment=8]

[attachment=9]



Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on June 19, 2023, 08:56:10 am
Korpus marinaca će potrošiti 200 miliona dolara za nabavku sistema L-MADIS koji uništava dronove raketama Stinger i putem elektronskog ratovanja

Bataljoni protivvazduhoplovne odbrane američkih marinaca dobiće moćno oružje za borbu protiv bespilotnih letelica. Sistem se naziva Laki integrisani sistem protivvazduhoplovnr odbrane marinaca (L-MADIS).

Budžet za 2024. uključuje 200 miliona dolara za nabavku i finansiranje unapređenja. Isporuke L-MADIS-a počeće sledeće jeseni. U nadogradnju kompleksa biće uloženo 24,6 miliona dolara, dok će 8 miliona dolara biti usmereno na povećanje smrtonosnosti oružja.

L-MADIS će moći da angažuje dronove Klase I ( mini, mikro i mali dronovi.), Klase II (srednji i taktički dronovi) i Klase III (MALE i HALE dronovi). Dronovi su klasifikovani prema različitim parametrima, uključujući domet lansiranja, težinu i maksimalnu brzinu. Klasa III, na primer, uključuje sisteme težine do 600 kg i sposobni da lete brzinom od skoro 200 km/h.

Sistem je montiran na JLTV Block 1 šasiji. L-MADIS Mk1 pogađa vazduhoplovne pretnje raketama Stinger. Varijanta Mk2 radi bez projektila. Ova verzija koristi elektronsko ratovanje za borbu protiv dronova.

Američki marinci 2. bataljona protivvazduhoplovne odbrane na malim visinama (LAAD) onemogućavaju dolazne bespilotne letelice korišćenjem elektronskih signala prenetih iz Lakog integrisanog sistema protivvazduhoplovne odbrane marinaca, ili L-MADIS, sletištu marinaca u Atlantiku, Severna Karolina, 18. oktobra 2022:

https://www.youtube.com/watch?v=TtVloS0zfYI&t=84s


Izvor (https://gagadget.com/en/weapons/262704-marine-corps-to-spend-200m-to-acquire-l-madis-system-that-destroys-drones-with-stinger-missiles-and-through-elect/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on June 20, 2023, 02:53:21 pm
Regulus Cyber predstavlja Ring ARM-V, sistem REB (EW) za zaštitu vozila i trupa od dronova

Izvršni direktor kompanije Jonatan Zur opisao je sistem obmanjivanja, za koji kompanija kaže da je u funkciji nekoliko godina, Breaking Defense-u.

JERUSALIM — Izraelska kompanija Regulus Cyber, koja proizvodi rešenja za bespilotne vazduhoplovne sisteme, nedavno je predstavila svoj ARM-V, sistem koji je dizajniran da zaštiti oklopna vozila i trupe od dronova pomoću elektronskog ratovanja.

Kompanija je u saopštenju navela da je tehnologija zasnovana na njenom Ring C-UAS rešenju koje je „prvi borbeno dokazan sistem za manipulaciju satelitskim signalima za presretanje dronova, UAS-a i rojeva“.

Regulus je rekao da je ARM-V operativan dve godine, a u poslednjih nekoliko meseci sistem je integrisan sa oklopnim vozilima paralelno sa projektom sa „vodećom zapadnom vojskom“. Kao i mnoge izraelske odbrambene kompanije, Regulus ne navodi ime konkretne zemlje, niti navodi kako je ARM-V operativno korišćen u poslednja 24 meseca.

Male bespilotne letelice se sve više koriste na modernom bojnom polju, što je fenomen koji je viđen u Ukrajini i drugim nedavnim sukobima u Iraku, Siriji i drugde, što je izazvalo porast interesovanja za sisteme protiv bespilotnih letelica ili c-UAS.

Jonatan Zur, izvršni direktor i suosnivač Regulusa, rekao je za Breaking Defense da je ARM-V dizajniran da manipuliše globalnim navigacionim satelitskim sistemom (GNSS) koji koriste mali dronovi za navigaciju. GNSS se odnosi na usluge satelitske navigacije, od kojih je američki GPS najistaknutiji. (Kina, Rusija, Evropska unija i drugi imaju svoje GNSS sisteme sa različitim nazivima.)

Zur je objasnio da u suštini: „Preuzimamo prijemnik i, pošto je prijemnik važan deo kontrolera, možemo da letimo [dronom] i damo mu lažne lokacije na koje može da ide. To znači da je sistem dizajniran da potisne preteći dron, stavi ga na čekanje ili preusmeri."

„Danas ne postoji rešenje koje zaista odgovara oklopnom vozilu“, rekao je on. „Većini rešenja je potrebno mnogo [prostora] za postavljanje i potrošnju energije i mnogo antena, a obično vam je potreban operater za pokretanje sistema.“

Da bismo prevazišli te prepreke i opisujući evoluciju sistema, Zur je rekao, „uzeli smo [ga] i pretvorili ga u sistem prilagođen potrebama borbenih tenkova i oklopnih vozila.“ Sistem se nalazi u nekoj vrsti kutije, veličine nešto više od jedna stopa x jedna stopa, sa malom antenom za koju Zur kaže da pruža nevidljiv mehur elektronske zaštite oko vozila. Takođe ima „snažan snop prema gore, pa zamislite da antena gleda na gore, dobijate konus iznad vozila, tako da eliminiše bilo šta iznad 15-20.000 stopa, a istovremeno pruža zaštitu od višestranu zaštitu u obliku mehura (kupole).

Sistem ima dva režima napajanja, jedan za malu oblast zaštite oko vozila, oko 150 metara oko vozila i 1,5 kilometar u vis, a drugi za koji Zur tvrdi „dobijate punu snagu koja može da dostigne sedam kilometara oko vozila, u situaciji kada ne znate šta se dešava i postoji roj dronova samoubica koji dolaze na bataljon ili četui svi su zaštićeni do 15-20.000 stopa visine.”

ARM-V se može umrežiti sa sopstvenim komandnim i upravljačkim interfejsom ili raditi u automatskom režimu, „koji se integriše sa Regulus Ring R1 internim softverom za RF detekciju dronova, ili bilo kojom drugom mogućnošću detekcije“, saopštila je kompanija. Može se podesiti na ručno, automatsko ili delimično automatsko podešavanje, koje se uključuje kada se otkrije pretnja. Normalni režim pruža mali zaštitni mehur oko vozila ili konvoja, koji ne ometa veliku površinu.

Pored ARM-V, kompanija istražuje buduće pretnje, kao što su pretnje dronovima koje se ne oslanjaju na GPS, a takođe radi na prenosivoj opciji koja bi bila lakša, iako kompanija kaže da trenutni sistem može biti spakovan i stavljena u ranac u svojoj trenutnoj konfiguraciji od 15 funti. Kompanija ima plan za proizvod oko polovine veličine i trećinu težine za koji procenjuju da će biti dostupan 2024.

Regulus kaže da predstavlja sistem članicama NATO-a i partnerima sa drugim velikim izraelskim odbrambenim kompanijama, kao i drugim zapadnim odbrambenim kompanijama.

Regulus ARM-V sistem, montiran sa strane kamiona:

[attachment=1]

[attachment=2]

Regulus Ring R1, kao dodatak za RF otkrivanje dronova:

[attachment=3]


Izvor (https://breakingdefense.com/2023/06/regulus-cyber-unveils-ring-arm-v-an-ew-system-protect-vehicles-and-troops-from-drones/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on July 01, 2023, 06:41:45 pm
Rheinmetall Mission Master CXT – Fire Support, autonomno rešenje protiv UAS

Rheinmetall sa ponosom predstavlja Mission Master CXT – Fire Support, opremljen sa Dillon dual M134D mini-puškama.

Ova inovativni i pouzdan sistem protivmera je specijalno dizajniran da pobedi male bespilotne vazduhoplovne sisteme (UAS). Može ispaliti impresivnih 6.000 metaka u minuti i poraziti mete- dronove danju i noću.

Bezposadna navođena vozila sistema Mission Master CXT-FS mogu autonomno otkrivati i pratiti vazduhoplovne i kopnene ciljeve i međusobno razmenjivati podatke i oznake ciljeva.

Sistem omogućava jednom operatoru daljinsko upravljanja sa više besposadnih navođenih vozila (UGV). Mini puške podržavaju mogućnost dugotrajne kontinualne paljbe velikom gustinom.

Sistem omogućava brzo suzbijanje dronova i danju i noću. Predstavlja inovativnu i pouzdanu protivmeru za preovlađujuće mete današnjice.

https://www.youtube.com/watch?v=uYhlNBfMZl4



Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on July 02, 2023, 11:17:36 am
Anduril Lattice Counter Drone (C/UAV) sistem

Komercijalne bespilotne letelice nastavljaju da evoluiraju u složenosti i ugrožavaju vojnu i civilnu bezbednost i ometaju operacije. Andurilov sistem protiv dronova autonomno identifikuje, otkriva i pobeđuje male dronove.

Sentry Tower identifikuje pretnje pomoću radara dugog dometa i kamereMWIR (termovizijske kamere na srednjim talasnim dužinama) i IA obrade (veštačka inteligencija).
Lattice OS (operativni sistem) koristi računarsku viziju, mašinsko učenje i podatke u realnom vremenu da obezbedi osnovne operativne informacije.
Dronovi se angažuju preko Efektora za elektronsko ometanje koji ometa vezu operatora sa letelicom.
Postoji i deo sistema pod nazivom Anvil (nakovanj) kojji pruža kinetičku opciju presretanja dronova sopstvenim dronovima po principu "hit to kill".

Nadzor nad Lattice OS se može vršiti sa bilo koje lokacije u svetu, tako da to pruža zaštitu operatorima u područjima zasićenim korišćenjem dronova.

https://www.youtube.com/watch?v=KX0ji1sAXl8

 



Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on July 12, 2023, 02:24:40 pm
Hemisferički optronički višenamenski sistem HEMISPACE

LERITY dizajner i proizvođač, priznati specijalista u oblasti inovativnih visokotehnoloških sistema vizije, lansira HEMISPACE 2023. godine. To je inovativni hemisferični optronički sistem za snimanje, posvećen detekciji, praćenju i lokalizaciji dronova na 360°.

HEMISPACE nudi efikasno globalno rešenje za nadzor, reagujući na nove bezbednosne pretnje koje predstavljaju dronovi, bilo da su izolovani ili u rojevima. Sastavljen od 12 kamera veoma visoke rezolucije, HEMISPACE detektuje, prati i locira do 10 ciljeva, omogućavajući u realnom vremenu tretman 120 potencijalnih pretnji – uključujući mikro-dronove 30 × 30 cm.

Da bi se povećala pokrivenost područja detekcije (do 6 KM za bespilotne letelice 30 × 30 cm), nekoliko HEMISPACE sistema može biti spojeno jedan na drugi u privatnoj i bezbednoj IP mreži ili putem bežične komunikacije. Ova mreža se takođe može povezati sa drugim senzorima ili opremom kako bi se formirao globalni sistem protiv dronova.

Noću i danju, u teškom okruženju, HEMISPACE se prilagođava različitim ograničenjima nadzora, istovremeno čuvajući prikrivenost sistema sa svojim ugrađenim izvorima svetlosti, koji se aktiviraju u trenutku kada je pretnja identifikovana.

Jednostavan za transport i postavljanje, HEMISPACE se može aktivirati neprekidno, 24/24. Reaguje na slučajeve upotrebe zaštite i nadzora vojnih lokacija, ali i civilne infrastrukture kao što su aerodromi, industrijske instalacije, nuklearni parkovi, sportski kompleksi itd.

LERITY, dizajner i proizvođač, priznati specijalista u oblasti inovativnih visokotehnoloških sistema vizije, je francuska kompanija sa više od 35 godina postojanja. Njegova oprema je dizajnirana da zadovolji najzahtevnije potrebe i integrisana je na različite platforme (kopnene, morske, vazdušne). U oblasti aeronautike, LERITI posebno proizvodi HUD (Head-Up Display) kamere za RAFALE.

[attachment=1]

https://www.youtube.com/watch?v=aVQXbUZXTPo


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on August 14, 2023, 01:16:29 pm
Češke oružane snage trenutno testiraju novi sistem za detekciju dronova ReCas

Napravila ga je češka kompanija Retia i izgleda da je slična verzija jednom od sistema koje je Retia predstavila tokom ovogodišnjeg IDET-a.

Pretnje povezane sa radom bespilotnih vozila, kao što su bespilotne letelice, ili lutajuća municija, svakim danom postaju sve sofisticiranije. Na ovaj dinamičan razvoj pokušali smo da odgovorimo rešenjem koje će biti što sveobuhvatnije i na taj način pokrivati veliki broj potencijalnih pretnji povezanih sa bespilotnim sredstvima u rukama neprijatelja.

I tako danas na tržište dolazimo sa sopstvenim SW rešenjem (tzv. C2 ili Command and Control), koje predstavlja svojevrsni „centralni mozak“ celog sistema, u koji se mogu ubaciti pojedine komponente (elementi) i treća lica i integrisati, prateći specifične zahteve kupaca i deklarisane slučajeve upotrebe (use case).

Naš kompleksni ReCas anti-dron sistem stoga predstavlja modularno rešenje, gde kupac ima mogućnost izbora pojedinačnih komponenti u dva osnovna dela sistema, i to „senzorski“ deo i „efektorski“ deo. Senzorski deo sistema se koristi za otkrivanje pretnji, a efektorski deo za njihovo uklanjanje.

Kamen temeljac senzornog dela u slučaju ReCas anti-dron sistema je naš 3D ReGuard radar, koji je veoma kompaktan i, zahvaljujući svojim tehničkim parametrima, idealan za sisteme zaštite od dronova velikog dometa. Jedinstveni parametri i domet bez presedana radara ReGuard 3D tada garantuju rano upozorenje na pretnju koja se približava i na taj način daje operateru više dragocenog vremena da odluči kako da reaguje na otkrivenu pretnju i veoma važno vreme za eliminaciju.

Druga sastavna komponenta u okviru senzorskog dela je RF-senzor, koji služi za identifikaciju pravaca i frekvencija koje koriste potencijalne pretnje. (RF radio senzor za snimanje i prepoznavanje).

Elektrooptički senzor tada služi za klasifikaciju i potvrdu prethodno otkrivenih ciljeva na osnovu optičkog prijema u dnevnom i noćnom režimu.

Efektorski deo ReCas rešenja koristi standardne elektronske smetnje (tzv. soft-kill efektor). U našem slučaju koristimo integraciju ometača direktno na optički sistem, zahvaljujući čemu je moguće direktno pratiti reakciju BPL na ostvareno ometanje u realnom vremenu. Po potrebi, sistem se može proširiti i sredstvima za obaranje mete (tzv. hard-kill efektor), koja se ponekad nazivaju i smrtonosnim efektorima.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


https://www.youtube.com/watch?v=aV1AwqaAUd4&t=61s


Izvor (https://www.retia.eu/we-presented-the-new-anti-drone-system-recas-at-the-czech-idet/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on August 15, 2023, 10:02:52 am
Ometač mobilnih komunikacija - STARKOM, na šasiji Tatra Force (815-7) 8x8, 532. bataljona za elektronsko ratovanje, 53. puka za izviđanje i elektronsko ratovanje Češke vojske, u akciji.

STARKOM je sposoban da obezbedi složene aktivnosti elektronskog ratovanja na savremenom ratištu. Sposoban je da ometa protivničke radio komunikacije, protivničke sisteme komandovanja i upravljanja, vazdušne komunikacije, mobilne telefonske komunikacije, globalni navigacioni satelitski sistem (GNSS) i signale upravljanja i prenosa podataka iz bespilotnih letelica (BPL) i bespilotnih kopnenih vozila (UGV) .

Ukupno će vojska dobiti osam ovih najsavremenijih sistema, koje je u potpunosti razvila češka industrija.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Starkom%20video.mp4


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on August 16, 2023, 07:07:27 pm
„Neutrališite ruske dronove“: Norveška kompanija potvrdila da će proizvoditi mobilne komplekse za borbu protiv bespilotnih letelica za Oružane snage Ukrajine

U kontekstu aktivne upotrebe izviđačkih i jurišnih dronova od strane ruske vojske, Zapad zabrinut za jačanje Oružanih snaga Ukrajine sa sredstvima PVO i sredstvima elektronskog ratovanja. Norveška kompanija Kongsberg će doprineti odbrani ukrajinskih trupa kroz proizvodnju novih protivvazduhoplovnih sistema.

Kako je objavljeno na web stranici firme, potpisan je veliki ugovor sa Fondacijom IFU, koju su osnovali Britanija i njeni partneri da pomognu režimu u Kijevu. Ugovorom je predviđena nabavka mobilnih C/UAV sistema CORTEX Typhon u ukupnom iznosu od 65 miliona evra.

Kako je navedeno, CORTEX Typhon je baziran na šasiji nemačkog oklopnog automobila Dingo 2, na čijoj je platformi ugrađen daljinski upravljani modul Protector RVS, naoružan mitraljezom kalibra 12,7 mm (može se montirati i drugo oružje na modul, uključujući topove kalibra 20-50 mm). Kompleks treba da funkcioniše u sklopu opšteg informacionog polja, posebno kroz ICS sistem situacione svesnosti.

"Takvi sistemi, sposobni da neutrališu dronove, danas su od najveće važnosti u Ukrajini. Sa proliferacijom malih bespilotnih letelica sposobnih da izazovu značajnu štetu, razvoj protivmera u interesu Oružanih snaga Ukrajine je nesumnjivo hitan zadatak." - pojasnili su u kompaniji.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://topwar.ru/223792-nejtralizujut-rossijskie-bespilotniki-norvezhskaja-kompanija-podtverdila-chto-proizvedet-dlja-vsu-mobilnye-kompleksy-borby-s-bpla.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on August 21, 2023, 12:44:21 pm
Elbit Systems je dobio ugovor za snabdevanje Holandije rešenjem protiv bespilotnih letećih sistema (C-UAS)

Kompanija Elbit Systems objavila je danas da je dobila ugovor vredan približno 55 miliona dolara za isporuku višeslojnih ReDrone sistema protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema (C-UAS) Holandiji.

Ugovor će se realizovati na period od četiri godine. Kao deo ugovora, Elbit Systems će isporučiti nekoliko mobilnih, stacionarnih i raspoređenih konfiguracija ReDrone integrisanog C-UAS rešenja zajedno sa paketom logističke podrške i obukom. ReDrone rešenje se sastoji od Elbit Systems-ovog naprednog radara DAiR, senzora za izviđanje signala (SIGINT) i COAPS-L elektro-optičkog (EO) sistema koji obezbeđuju poboljšanu integrisanu sliku iz vazduha, zajedno sa vrhunskim mogućnostima elektronskog napada, sve u potpunosti kontrolisano jedinstvenim sistemom komandovanja i upravljanja.

Oren Sabag, generalni direktor Elbit Systems ISTAR & EW: „Sve veća pretnja dronova stvara sve veću potražnju za našim C-UAS rešenjima. Iskoristili smo našu tehnologiju naprednih radarskih, izviđačkih signalnih, elektrooptičkih i elektronskih tehnologija ratovanja da bismo razvili napredno, otvoreno rešenje spremno za budućnost za ove nove zahteve naših kupaca. Veoma smo ponosni što nas je Holandija odabrala da obezbedimo ovo rešenje i dodatno ojačamo naše dugoročno partnerstvo.”

Sistem ReDrone pruža funkcionalnosti izvan uobičajenih aktivnih i pasivnih senzora koji mu omogućavaju da brzo otkrije i locira više dronova istovremeno unutar zaštićenog područja. Sistem može da otkrije, identifikuje, locira, prati i neutrališe neprijateljske UAS tokom dana i noći, kako u urbanim tako i u ruralnim sredinama i pod različitim vremenskim uslovima. Modularan, fleksibilan i skalabilan, ReDrone se može precizno prilagoditi potrebama korisnika. Sistem se lako integriše u bilo koju arhitekturu i može se instalirati na različite konfiguracije – uključujući mobilne, stacionarne, prenosive, transportne ili fiksne. Ne zahtevajući posebne veštine, ReDrone može da instalira jedna osoba za manje od 20 minuta.

Elbit Systems doo je međunarodna kompanija visoke tehnologije koja se bavi širokim spektrom odbrambenih, domaćih bezbednosnih i komercijalnih programa širom sveta. Kompanija, koja uključuje Elbit Systems i njene podružnice, posluje u oblastima vazduhoplovnih, kopnenih i pomorskih sistema, komandovanja, upravljanja, komunikacija, računarstva, obaveštajnog nadzora i izviđanja („C4ISR“), sistema bespilotnih letelica, napredne elektro-optike, elektro-optičkih svemirskih sistema, EW paketa, sistema obaveštajnog izviđanja, veze za prenos podataka i komunikacionih sistema, radio, sajber sistema i municije.

Kompanija se takođe fokusira na nadogradnju postojećih platformi, razvoj novih tehnologija za odbranu, domaću bezbednost i komercijalne aplikacije i pružanje niza usluga podrške, uključujući sisteme obuke i simulacije.

ReDrone, ilustracija:

[attachment=1]

ReDrone komponente, 2 SIGINT izviđačka sistema, radar DAiR, EOS i sistem komandovanja i upravljanja:

[attachment=2]

https://www.youtube.com/watch?v=Nw1Z_bUlQBA&t=86s


Izvor (https://militaryleak.com/2023/08/21/elbit-systems-awarded-contract-to-supply-counter-uas-c-uas-solution-to-netherlands/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: kumbor on August 21, 2023, 02:14:31 pm

Драго ми је што "Erec Yizrael" у овим преломним временима  задржава разумну ДРЖАВНУ позицију у вези рата у Украјини.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on September 01, 2023, 06:41:53 pm
Narudžbina od 33 miliona dolara iz SAD za DroneShield

Australijsko-američka firma DroneShield dobila je značajnu narudžbinu od 33 miliona dolara od neimenovane američke vladine agencije, odmah nakon narudžbine od 9,9 miliona dolara od zajednice Five Eyes Department of Defence ranije ovog meseca i manjeg ugovora Ministarstva odbrane u junu.

DroneShield obezbeđuje platforme sa AI za zaštitu od dronova i drugih autonomnih sistema, a najnovija narudžbina je za DroneShield opremu i višegodišnje usluge. Sistemi DroneShield-a ometaju komunikaciju kontrolora ili satelita sa bespilotnim letelicama i mogu se montirati u vozila ili negde drugde ili se nositi kao ogromna puška.

Vrednost dronova i njihovo deaktiviranje je prikazano tokom rata u Ukrajini i ova najnovija narudžbina je daleko najveća DroneShield-a do sada.

„Ova nagrada je rezultat... poverenja u DroneShield i naša rešenja, i odražava našu posvećenost njihovoj misiji“, rekao je izvršni direktor DroneShield-a u SAD, Matt McCrann.

Kompanija je javno kotirana u Australiji i SAD nakon osnivanja 2014. u Virdžiniji, SAD, i sada u značajnom delu Australijska, u vlasništvu akcionara koji nemaju kontrolu (ispod 50% akcija). Ima malo prisustvo u Velikoj Britaniji i partnere u preko 120 zemalja širom sveta, sa klijentima u vojsci, vladi, policiji, kritičnoj infrastrukturi i aerodromima.

Kompanija izveštava o značajnom napretku u povećanju proizvodnje, operacija i zaliha kako bi podržala očekivane dodatne narudžbine u 2023.
DroneShield finalizuje lokaciju za veću industrijsku lokaciju za svoje operacije u Sidneju kako bi se prilagodio ovom rastu.

U julu, kompanija je objavila da ima više od 200 miliona dolara kvalifikovanih prilika u pripremi, kao dodatak knjizi narudžbina od približno 29 miliona dolara pre ovog poslednjeg ugovora od 33 miliona dolara.

Izvršni direktor DroneShield-a Oleg Vornik sa jednim od ručnih proizvoda kompanije:

[attachment=1]

DroneGun Mk4 kompanije DroneShield:

[attachment=2]


Izvor (https://www.industryupdate.com.au/article/33m-order-us-droneshield%C2%A0)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on September 05, 2023, 09:49:43 am
Ukrajina dobija od australijskog EOS-a jedinstvenu oružanu stanicu "Slinger" protiv dronova

Oružana stanica Slinger, koje je naručila ukrajinska vojska, ima jednostavan slogan „jedan hitac, jedno ubistvo“ i stoji protiv ove izjave koja se pokazala kao idealno rešenje protiv bespilotnih letelica.

[attachment=1]

Ugovor između Ukrajine i australijske kompanije Electro Optic Systems prvi put je otkriven u aprilu ove godine. Sadržaj je bio neka vrsta oružane stanice za montažu na oklopna vozila, količina je bila "stotinu jedinica", a ubrzo je usledio drugi posao za još 50.

Tačan proizvod nije imenovan ni u jednom od oba slučaja, a ostao je misterija sve do pre neki dan kada je australijska kompanija izvela demonstraciju vatrenog oružja sistema Slinger za koji je potvrđeno da je poslat u Ukrajinu.

[attachment=2]

U narednoj izjavi se navodi da će 110 Slingera biti isporučeno u prvoj seriji, oni će biti postavljeni na oklopne transportere M113. Još 50 će biti isporučeno ukrajinskom preduzeću pod nazivom Practika radi dalje integracije u oklopna pokretna vozila klase MRAP.

Od strane Defens ekspresa, govori se o vozilima Kozak-2M, Kozak-5 ili Kozak-7. Slinger od 355 kg je dovoljno lagan da se može instalirati čak i na MRAP vozila lake klase.

Ono što je još interesantnije je kako Slinger implementira svoje specijalizovane C/UAV mogućnosti. Sistem naoružanja ima različite sisteme nišana, pored optičke jedinice i senzora vetra, tu je i radar.

Upravo ovaj EchoGuard radar iz američke kompanije Echodine je ceo „svet u kutiji“ jer je 4D radar male veličine (poput onog koji se koristi za masivne sisteme protivvazduhoplovne odbrane IRIS-T) sa instrumentalnim dometom od 6 km i pogledom od 120 ° x 80° .

[attachment=3]

Echodine takođe pruža detaljan opseg detekcije za specifične tipove ciljeva. Na primer, „vidi“ dron Matrice 600 sa najmanje 1,4 km, ili Phantom 4 sa udaljenosti od 1 km.

[attachment=4]

Pretnje mogu biti otklonjene bez obzira na vremenske prilike. U isto vreme, postoji i moćan elektro-optički senzorski blok i sistem za upravljanje vatrom koji omogućava daljinski upravljanoj oružnoj stanici R400 da obara dronove svojim topom od 30 mm. Sistem cilja sam, operateru je samo omogućeno da otvori vatru.

https://www.youtube.com/watch?v=tPAnWnWN_Jo

Međutim, radar je neophodan za još jednu sposobnost koja osigurava da Slinger zaista može „jedan hitac, jedno ubistvo“. To je municija za blizinsko dejstvo koju ispaljuje top M230LF Bushmaster .

https://www.youtube.com/watch?v=rr7ym1zkda8

Jedan metak može biti ispaljen da detonira neposredno ispred BPL i uništi je. To bi se moglo pokazati posebno korisnim protiv napadnih bespilotnih letelica Šahed-136/131 iranske proizvodnje koje koristi ruska vojska.

Da bi se suprotstavila ovoj pretnji i drugim vrstama bespilotnih sistema, Ukrajina će se osloniti na ovaj „kinetički“ tip sistema sa pametnom municijom, jer je pored Slingera, Kijev naručio i slično oružje – CORTEKS Typhon od norveškog Kongsberga.


Izvor (https://en.defence-ua.com/weapon_and_tech/ukraine_gets_unique_slinger_anti_drone_weapon_station_from_australian_eos-7818.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on September 05, 2023, 06:30:48 pm
Пракса у Украјини ће потврдити или оповргнути квалитет овог оружног система. По мом суду најважнији елемент јесте радар, односно детекција БПЛ. Да би БПЛ била гађана мора бити детектована на време. Гађање и погађање "Шехида" је, по мом суду један проблем, а гађање и погађање "Лансета" други проблем. Ако овај систем добро функционише против оба типа БПЛ, онда је Украјинска војска добила одлично средство.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on September 11, 2023, 06:27:03 pm
Pametni telefoni protiv dronova: CARPE Dronvm sistem za detekciju i praćenje (SAD)

Pentagon, kao i vojni resori drugih zemalja, nastavlja da traga za efikasnim sredstvima za borbu protiv bespilotnih letelica. Nedavno je predstavljen i testiran obećavajući sistem za detekciju ciljeva u vazduhu CARPE Dronvm. Od drugih sličnih razvoja razlikuje se po arhitekturi i principu rada: ključni element takvog sistema je običan pametni telefon sa posebnim softverom.

Konstruisan i testiran

Poslednjih godina Pentagon i njegovi izvođači su aktivno radili na temi borbe protiv bespilotnih letelica. Posebna pažnja posvećena je razvoju specijalizovanih alata za detekciju koji mogu da otkriju i najsloženije ciljeve. U takvim projektima se koriste i poznate i savladane tehnologije i novi razvoji.

Pentagon je 2019. godine dodelio kompaniji MITER nalog za razvoj naprednog sistema za otkrivanje i praćenje BPL zasnovanog na neobičnim komponentama i idejama. Projekat je nazvan CARPE Dronvm („Uhvati dron“ – igra reči zasnovana na latinskom izrazu Carpe Diem), što generalno odražava njegovu suštinu.

Do nedavno, postojanje Carpe dronvm nije prijavljeno. Prvi izveštaji o ovom sistemu pojavili su se tek u julu 2023. godine, kada je već bio u testiranju. Nakon toga, kupac i razvojna kompanija su nekoliko puta govorili o sistemu u celini, istakli njegove prednosti i dali ocene.

Očekuje se da će u bliskoj budućnosti novi sistem detekcije biti podvrgnut neophodnim modifikacijama i nakon toga može ući u upotrebu. Zahvaljujući svojoj prepoznatljivoj arhitekturi, postavljanje i puštanje u rad CARPE Dronvm sistema je prilično jednostavno i ne zahteva mnogo truda.

Distribuirani sistem

Projekat „Uhvati dron“ predložio je i implementirao zanimljivu arhitekturu sistema detekcije. Umesto nekoliko radara ili optičko-elektronskih stanica koje nadgledaju određeni prostor, predlaže se korišćenje velikog broja pametnih telefona sa posebnim softverom. Pored toga, sistem ima centralni upravljački centar zadužen za obradu informacija i izdavanje ciljnih oznaka drugim sredstvima.

„Korisnički“ deo sistema CARPE Dronvm predstavlja aplikacija za pametne telefone sa iOS i Android operativnim sistemima. Ima minimalan potreban skup funkcija koje obezbeđuju otkrivanje, identifikaciju i praćenje vazduhoplovnog cilja. Komandno mesto je, zauzvrat, punopravni server sa naprednim funkcijama. Konkretno, koristi elemente veštačke inteligencije za rešavanje nekih problema.

Princip rada sistema je prilično jednostavan. Softver se distribuira među osobljem i čeka u svojim rukama. Kada se otkrije bespilotna letelica, vojnik ili obaveštajac mora da je fotografiše pomoću aplikacije CARPE Dronvm.

Koristeći postojeće komunikacione kanale, slika se, zajedno sa koordinatama i drugim informacijama, šalje na komandno mesto. Centralni server zatim koristi veštačku inteligenciju da utvrdi da li je meta BPL, kakvu opasnost može predstavljati itd. Dobivši takve informacije od velikog broja „operatera“ na terenu, komandno mesto može da razjasni podatke o meti, da uspostavi rutu i ​​da odredi oznaku cilja sredstvima za suzbijanje ili uništavanje. Osiguran je rad na nekoliko ciljeva u jednoj oblasti - centralni server je u stanju da ih razlikuje.

Tokom testiranja

Sredinom jula 2023. Pentagon je najavio uspešna testiranja sistema „Uhvati dron“ na poligonu. Događaje je realizovala 39. operativna grupa Centralne komande Kopnene vojske, koja se bavi razvojem perspektivnih tehnologija. Sistem je testiran u bazi zajedničke nacionalne garde Mekintajer (Južna Karolina) i obližnjem poligonu Poinset.

Uslovna meta tokom testiranja bila je laka bespilotna letelica tipa "avion". Morao je da leti od baze Mekintajer do poligona Poinsett sa dometom od nekoliko desetina kilometara. U ovom trenutku, na zemlji duž rute leta bilo je vojnog osoblja sa pametnim telefonima i aplikacijom Carpe Dronvm.

Učesnici testiranja su mogli da vide i čuju leteći dron bez upotrebe posebne opreme. Zatim su snimili fotografije i poslali ih na centralni server. Svi detalji događaja se ne saopštavaju, ali se saopštava da su postavljeni zadaci rešeni. „Operatori“ na zemlji su odradili svoj posao, a serverski deo sistema je tačno identifikovao vazduhoplovni cilj i pružio podatke za dalje suzbijanje/uništenje.

Učesnici testiranja su primetili jednostavnost korišćenja aplikacije CARPE Dronvm i lakoću rešavanja zadataka. Centralno komandno mesto se takođe nosilo sa svojim radom i potvrdilo proračunate karakteristike i mogućnosti. Međutim, najzanimljiviji detalji testova i projekta u celini nisu otkriveni zbog osetljivosti teme.

Novi pristup

Razvoj sistema za detekciju CARPE Dronvm trajao je nekoliko godina, a tek sada je ušao u testiranje. Verovatno će testiranje i ispitivanje njegovih različitih komponenti potrajati još neko vreme, ali opšti potencijal se već pokazao, a mogu se razumeti i izgledi za takav razvoj. Generalno, ima niz prednosti i jačih strana, nosi se sa postavljenim zadacima i može se staviti u upotrebu. Istovremeno, operateri će morati da se suoče sa nekim ograničenjima i nedostacima.

Glavna prednost "Uhvati dron" sistema je njegova relativna jeftinoća i lakoća primene. Ključna komponenta sistema je „grupisanje“ pametnih telefona raspoređenih po tom području. Korisnici-operateri mogu da koriste sopstvene gadžete, a vojska ne mora da troši novac na masovne kupovine. Međutim, komandno mesto sa svim potrebnim mogućnostima ispada teško i skupo.

Funkcije pametnog telefona kao dela ovakvog sistema svode se na snimanje fotografije i zatim njeno prenošenje zajedno sa ostalim podacima na komandno mesto, čime se smanjuju zahtevi za korisničku opremu. Sve podatke obrađuje jedan server sa potrebnim karakteristikama. Istovremeno, njegov rad može biti izuzetno težak zbog razlike u kvalitetu poslatih fotografija, povezanih sa karakteristikama gadžeta ili spoljnim uslovima.

U teoriji, CARPE Dronvm može da prima podatke sa stotina ili čak hiljada pametnih telefona koji se nalaze u istoj oblasti. Ovaj tok informacija će omogućiti preciznije određivanje klase, tipa i lokacije BPL. Međutim, obrada celokupne količine podataka biće težak zadatak, što može negativno uticati na performanse i druge parametre sistema.

CARPE Dronvm arhitektura vam omogućava da kreirate sisteme različitih razmera. Dakle, i vojna lica i civili mogu imati odgovarajuću aplikaciju na svom pametnom telefonu. Zahvaljujući ovakvom pristupu biće moguće povećati kontrolisane teritorije, povećati verovatnoću otkrivanja BPL-a, tačnost određivanja njegovih koordinata itd. Međutim, istovremeno rastu zahtevi za računarskom snagom komandnog mesta.

Novi pristupi

Dakle, američka vojska nastavlja da traži odgovore na goruća pitanja. U cilju efikasnije borbe protiv pretnje bespilotnih letelica, unapređuju se sistemi i kompleksi tradicionalnih tipova, razvijaju se i testiraju nove ideje i pristupi. Najuspešniji obećavajući razvoji će se razvijati i koristiti u praksi.

Nedavno testirani sistem CARPE Dronvm kompanije MITER ima određene šanse za dalji razvoj i usvajanje u budućnosti. Ima prednosti i može biti od interesa za potencijalne kupce. Pored toga, glavne mogućnosti sistema su već potvrđene u uslovima testiranja. Vreme će pokazati da li će sistem izaći na kraj sa daljim testovima i da li će uspeti da ostvari svoj puni potencijal.

Zapuštanje u rad drona za testiranje:

[attachment=1]

[attachment=2]

Fotografisanje drona pametnim telefonom:

[attachment=3]

Analiza fotografija na komandnom mestu sa serverom:

[attachment=4]

https://www.youtube.com/watch?v=wfDkV8QfoyU&t=4s


Izvor (https://topwar.ru/225598-smartfony-protiv-bespilotnikov-sistema-obnaruzhenija-i-otslezhivanija-carpe-dronvm-ssha.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on September 12, 2023, 02:16:19 pm
Rheinmetall Mission Master SP – Osmatranje sa Quaze DSTOW™ rešenjem

Razvijen za Rheinmetall Mission Master porodicu bezposadnih zemaljskih vozila (UGV), DSTOW™ (Drone Svarm Tactical OverWatch - Taktično izviđanje rojem dronova) modul nudi jedinstveno rešenje za neprekidne operacije dronova.

https://www.youtube.com/watch?v=g39XsJqyVPM


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on September 13, 2023, 08:27:56 pm
Quote
Pametni telefoni protiv dronova: CARPE Dronvm sistem za detekciju i praćenje (SAD)

Идеја за решавање проблема БПЛ је занимљива. Међутим, у контексту онога што се дешава у рату у Украјини ово би, барем на овом нивоу практично било неупотребљиво. Можда би било добро за заштиту аеродрома, али за ратне услове какви су у Украјину то вероватно није случај.

Ако сам добро схватио појединац, војник ипак треба да визуелно уочи БПЛ и да је фотографише, тј. сними. Прво, проблем је да уопште уочи мале БПЛ, попут оних ФПВ дронова. Ако га (их) и уочи, често је баш тај војник  мета, што је тек велики проблем. Чисто сумњам да ће он имати и воље и снаге и умешности да фотографише БПЛ која "пикира"  на њега (или га барем "мерка"). Пре ће покушати или да побегне (сакрије се) или да га сам гађа. Осим тога, чак и да није мета и да слика БПЛ проћи ће неко време док централни рачунар обради информацију и проследи је некоме ко ће евентуално дејствовати према том  малом дрону. А ко је тај? Да ли је систем који обара БПЛ увек или често ту где треба? Које је његово време реакција и посебно ефикасни домет. Дакле, доста је ту нејасних ствари и питања за која се одговори могу добити само правим тестирањем у ратним условима.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 03, 2023, 09:53:50 am
Raytheon i Texas A&M uspostavljaju prvi poligon za testiranje laserskog oružja u Teksasu

Prva demonstracija visokoenergetskog lasera ​​u Teksasu obara mete dronova u letu

BRIAN-COLLEGE STATION, Teksas – 21. i 22. septembra, Raytheon, kompanija RTX, sprovela je testiranje operativnog laserskog oružja na otvorenom u teksaškom kampusu A&M-RELLIS u George H.V. Bush Combat Development Complex (BCDC). Raytheon-ovi visokoenergetski laseri (HEL) su oružje spremno za borbu koje koristi tihe, nevidljive snopove svetlosti za uništavanje pretnji dronom na velikim udaljenostima. Test na otvorenom bio je prvi takav snimak laserskog oružja u državi Teksas, stvarajući novu sposobnost za unapređenje kritičnih odbrambenih tehnologija.

„Vidimo da napadi dronovima imaju ogroman uticaj u zonama borbe, pa čak i u civilnim okruženjima, i izuzetno ih je teško otkriti i poraziti“, rekao je Majkl Hofl, viši direktor visokoenergetskih lasera ​​u Raytheonu. „Zato pravimo Teksas središtem za rešavanje ovih izazova, rame uz rame sa Bush Combat Development Complex. Naše lasersko oružje spremno za borbu je šifra protiv dronova. Dakle, mogućnost testiranja naših sistema u sopstvenom dvorištu menja igru za brzo i pristupačno dovođenje ove tehnologije u ruke uniformisanog osoblja.”

Lasersko oružje od 15 kilovata je deveto koje je Raytheon proizveo u Mekiniju u Teksasu. Prethodni testovi i demonstracije sprovedeni su u drugim državama gde već postoje odgovarajući poligoni. Uz uspešan test na BCDC Innovation Proving Ground (IPG), Raytheon sada može da dizajnira, proizvodi i testira lasersko oružje u Teksasu.

„Ponosni smo što sarađujemo sa Raytheon-om na najnovijim tehnologijama za nacionalnu bezbednost“, rekao je Džon Šarp, kancelar Teksaškog univerzitetskog sistema A&M. „Ovo je još jedan primer uticaja koji menja svet koji će teksaški A&M-RELLIS imati za generacije koje dolaze.”

Raytheon test je primer kako će BCDC pomoći raznim klijentima da ubrzaju inovativna istraživanja i razvoj u ime nacionalne bezbednosti. Laboratorije kompleksa nude širok spektar mogućnosti za saradnju između odbrambene industrije, univerziteta, vlade i tehnološkog sektora.

Tim stručnjaka je prevezao lasersko oružje u kampus RELLIS radi finalnog podešavanja, a kalibracije i testovi koji su obavljeni na laserskom oružju uključivali su praćenje, ciljanje i uništavanje više ciljeva dronova uz fino podešavanje parametara sistema. Sistem će biti isporučen u Ujedinjeno Kraljevstvo u oktobru na konačnu integraciju i isporuku Ministarstvu odbrane Ujedinjenog Kraljevstva.

„Kada smo se pre četiri godine sastali sa Komandom za budućnost vojske, oni su identifikovali potrebu za našom pomoći u unapređenju njihovih usmerenih energetskih sposobnosti“, rekao je direktor BCDC Tim Grin. „Rukovodstvo Teksaškog A&M sistema je tada radilo sa zakonodavstvom Teksasa 2019. kako bi dobili kombinovanih 130 miliona dolara za razvoj objekata ovde na Texas A&M-RELLIS, dizajniranih da ubrzaju razvoj ključnih tehnologija nacionalne bezbednosti, uključujući usmerenu energiju, na onome što je sada poznato kao BCDC. Ponosni smo što okupljamo industriju i akademske stručnjake, blisko sarađujući kako bismo pružili sposobnost Teksasu da bude lider u isporuci usmerenog energetskog oružja kako bi se zadovoljile hitne vojne potrebe.

„Kada je Ryitheon pitao o našoj sposobnosti da izvodimo testove vatrenog dejstva, to nas je zateklo nespremne. Ali kada smo videli koliko bi ovo moglo da promeni igru za državu Teksas i za naše trupe, brzo smo osnovali tim stručnjaka iz celog Teksaškog univerzitetskog sistema A&M i drugih državnih agencija kao što je Texas Department of State Health Services , (DSHS) kako bismo brzo razvili mogućnost gde bi se takva vrsta testa mogla bezbedno sprovesti ovde u teksaškom kampusu A&M-RELLIS“, rekao je Kril. „Ponosni smo na način na koji se ovaj tim okupio da obezbedi ovu novu sposobnost i uzbuđeni smo što radimo sa Raytheonom kako bismo im pomogli da razviju buduće sposobnosti.

BCDC je u procesu uspostavljanja formalnijeg odnosa sa Raytheonom u narednim mesecima.

„Ova vrsta HEL testiranja i evaluacije ranije se smatrala nemogućom u Teksasu. Veoma sam zahvalan što imam partnere iz Raytheona, drugih državnih agencija i mnogih sistemskih organizacija koje rade zajedno na rešavanju problema i stvaranju sposobnosti koje će nam pomoći da budemo sigurniji i zaštiti naše vojno osoblje“, rekao je Grin. “

Pokazalo se da je oružje usmereno na energiju kritična potreba dok SAD i partnerske zemlje rade na razvoju sposobnosti protiv bespilotnih letelica. Industrija, vlada i akademska zajednica marljivo rade na isporuci tehnologije za zaštitu kako naših snaga, tako i domovine.

Raytheon-ov inženjer David Raishe priprema laserski sistem visoke energije za testiranje na teksaškom kampusu A&M-RELLIS u septembru 2023. (Fotografija ljubaznošću Texas A&M University Sistem):

[attachment=1]

Raytheon-ov inženjer David Raishe sprovodi testiranje laserskog sistema visoke energije u teksaškom kampusu A&M-RELLIS u Brajanu, Teksas. (Fotografija ljubaznošću Teksaškog A&M univerzitetskog sistema):

[attachment=2]

Predstavnik kompanije Raytheon pokazuje štetu od visokoenergetskog lasera ​​ispaljenog na dron u teksaškom kampusu A&M-RELLIS u Brajanu u Teksasu. (Fotografija ljubaznošću Tekas A&M univerzitetskog sistema):

[attachment=3]


Izvor (https://bcdc.tamus.edu/bush-combat-development-complex-laser-test-site-sep-2023/)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 18, 2023, 02:43:58 pm
Leonardovo "koplje" - SPEAR

Specijalizovani prenosni elektromagnetni radijator za napad (Specialized Portable Electromagnetic Attack Radiator) je kompaktno HPM usmereno energetsko oružje dizajnirano protiv pojedinačnih pretnji i pretnji rojevima dronova. SPEAR je dizajniran kao udarni elektromagnetni monopulsni-repetitorski radijator velike snage.

Zbog svoje prenosive veličine, male težine, malih zahteva za snagom i efikasnosti, SPEAR pruža mogućnosti protiv malih bespilotnih letelica (C-UAS) za kopnena vozila, fiksne platforme i trupe na terenu.

SPEAR se lako i brzo priprema za rad sa kratkih zastanaka i pruža jeftino efektorsko rešenje protiv BPL i mogućnost jednovremenog dejstva na više ciljeva (rojevi dronova).

Ultra-široki talasni opseg omogućava angažovanje ciljeva bez prethodnog znanja o specifičnim ranjivostima. Efikasnost na ranjive mete je praktično trenutna.
Inovativne tehnologije podržavaju integraciju na pokretnima platformama vozila, malim prikolicama koje se vuku ili za upotrebu od strane vojnika.

https://www.youtube.com/watch?v=SkdqWJ-94BA&t=57s


Izvor (https://www.leonardodrs.com/what-we-do/products-and-services/specialized-portable-electromagnetic-attack-radiator-spear/)





Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 19, 2023, 05:44:18 pm
Razvijen za 5 meseci, ETER sistem će pomoći Ukrajincima da lociraju i unište rusku elektronsku opremu

Ukrajinski startap projekti se rađaju i implementiraju u realnom vremenu i za kratko vreme pronalaze svoj put do linije fronta kako bi zadovoljili hitne potrebe ukrajinskih oružanih snaga

Sistemi za elektronsko ratovanje koje su Rusi postavili duž linije kontakta u Ukrajini predstavljaju ozbiljnu pretnju i smetnju za ukrajinske snage, posebno za operatere dronova. Zbog toga su ukrajinske odbrambene kompanije smislile startup rešenja za borbu protiv ruskih ometača i sistema izviđanja signala.

Jedan od proizvoda ovog poduhvata je ETER sistem koji je kreirala privatna kompanija Falcons (Sokolovi). Defense Express je o ovom projektu razgovarao sa suosnivačom kompanije i direktorkom marketinga Svitlanom Braslavskom.

ETER sistem je set od tri pronalazača pravca (DF) koji imaju za cilj da lociraju uređaje koji emituju radio signale. Mete su neprijateljska komunikaciona sredstva, releji, sistemi za ometanje i bespilotne letelice.

Tragači su objedinjeni u mrežu. Specijalizovani softver obrađuje podatke i prenosi rezultate operateru sistema i centrali. Ako je potrebno, komplet od tri antene se može proširiti na širu mrežu; standardna postavka nije "uklesana u kamenu", a svaki kupac je razgovarao o svom posebnom podešavanju i prilagođavao ga na zahtev.

Na primer, postoji opcija za male visoko pokretne grupe vojnika koji deluju u „sivoj zoni“ bez vozila, ili postoje stacionarne alternative, ili kompleti koji se lako mogu instalirati na oklopna vozila.

Braslavska kaže da je njena kompanija u početku imala ideju o pronalazačima pravca na bazi aviona:

„Upravo ovaj projekat je doneo pobedu timu "Sokolova" na prvom Hakatonu dronova 2022. godine, ali kada smo razgovarali sa vojnicima, shvatili smo da su im pre svega potrebni identični kopneni sistemi, pa je naš tim prešao na kreiranje upravo ove varijante, a ostavljajući vazdušnu verziju za buduće iteracije."

Ona je napomenula da im vojnici koji koriste ETER sistem na liniji fronta pružaju sve vrste povratnih informacija:

„Ima korisnika koji žele da što pre dobiju nove funkcije, a ima i onih koji su zadovoljni dostupnim verzijama; već ima onih koji već čekaju da im se sistemi vrate sa popravke nakon oštećenja pretrpljenih na liniji fronta. Jer nama, najvrednija procena će biti kada dođemo do tačke kada budemo mogli pravilno izračunati konverziju lociranih ciljeva u uništene [ciljeve].“

Ceo proces razvoja, od nacrta do prve uspešne realne borbene primene, trajao je pet meseci, naveo je predstavnik kompanije. Sada "Sokolovi" rade na nekoliko porudžbina za ukrajinske odbrambene snage, koje sponzorišu uglavnom privatna preduzeća i dobrotvorni fondovi.

„Istovremeno pokušavamo da dobijemo sertifikat o prihvatanju. Iako je država pojednostavila put do zvaničnog snabdevanja vojnom opremom ukrajinskim odbrambenim snagama – uspostavljeni klasteri kao što je "Brave1" koji pomažu mladim kompanijama da brže pređu put tehnologije, pronađu sredstva i partnere – ali sve to još uvek nije lako“, objasnila je Braslavska.

Neki od izazova sa kojima se suočavaju programeri ETER sistema su nedostatak finansiranja, povećanja proizvodnje, uvoz komponenti, proces sertifikacije itd.

„Sve ide ka automatizaciji, tako da dok hodamo ovim putem moramo da idemo u korak sa zahtevima modernog ratovanja i da ih uravnotežimo sa staromodnim zahtevima i birokratskim normama“, istakao je zvaničnik "Sokolova".

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://en.defence-ua.com/industries/developed_in_5_months_eter_system_is_helping_ukrainians_to_locate_and_destroy_russian_ew_assets-8281.html)



 


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 23, 2023, 03:27:32 pm
Vazdušne i Svemirske snage oslanjale su se na Indrin sistem protiv bespilotnih letelica, Crow (Vrana) na samitu NATO-a

Nedavni samit NATO-a pretvorio je Madrid u jedan od najbolje zaštićenih gradova na planeti. Sada znamo da su se Vazdušne i Svemirske snage oslanjale na najsavremeniji sistem Indra da bi zaštitile sletanja šefova država i vlada po njihovom dolasku u vazdušnu bazu Torehon de Ardoz.

Skvadron za podršku raspoređivanju vazdušnih i Svemirskih snaga (EADA) dobila je zadatak da izvrši ovu delikatnu misiju uz pomoć Indrinog sistema Vrana, rešenja najnovije generacije sposobnog da otkrije male dronove udaljene nekoliko kilometara i neutrališe ih.

Ovo je bilo tajno oružje na koje se jedinica oslanjala da bi obezbedila bezbednost Air Force One američkog predsednika Džoa Bajdena i 100 drugih aviona sa skoro 30 delegacija.

 U kontekstu rata u Ukrajini, nivo bezbednosti je morao biti pooštren, a sistem Crow je integrisan u moćno odbrambeno raspoređivanje koje je uključivalo upotrebu protivavionske artiljerije i aviona F18 i Eurofighter.

Indrin sistem je kontrolisao jednu od kritičnih tačaka u ovom raspoređivanju, odnosno trenutak u kojem se avion približava pisti, kada su one bile ranjivije zbog letenja niskom i manjom brzinom. Takođe je bio odgovoran za zaštitu celog perimetra vazdušne baze, koja pokriva 45 hektara, što je površina koja je ekvivalentna oko 90 fudbalskih terena.

Crow može biti upotrebljen u različitim formatima, sa fiksnih i polu-statičnih platformi, a uskoro će moći biti upotrebljen i sa pokretnih.
Sistem raspolaže sa većim brojem različitih tipova senzora i protivmera, upravljanih od strane komandno-upravljačkog podsistema.

Crow je efikasan protiv različitih klasa BPL, a najviše protiv malih BPL klase 1, a sistem poseduje i data bazu za algortime prepoznavanja BPL.
Sistem može raditi protiv više dronova odjednom, a komandno-upravljački sistem vrši detekciju, identifikaciju  i praćenje (radarsko, radio-frekventno, elektro-optičko).

Na neprijateljske BPL može dejstvovati ometač, koji može raditi sektorski i u svima pravcima istovremeno (omni-direkciono).

https://www.youtube.com/watch?v=kOCLyFNH5Rg&t=24s


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on October 27, 2023, 06:16:56 pm
Korejska firma prikazuje sistem protiv bespilotnih letelica Wolf-II

Južnokorejska kompanija Duta Technologi predstavila je svoj ručni anti-dron sistem (C-UAS) Wolf-II na Međunarodnoj izložbi vazduhoplovstva i odbrane u Seulu (ADEX) 2023, koja je završena 22. oktobra.

U razgovoru za Janes, Junsu Choi, generalni direktor Duta Technology, rekao je da je Wolf-II druga generacija Wolf ručnog C-UAS-a i pruža rešenje za "meko ubijanje" ometanjem komandno-upravljačkih (C2) veza ili signala globalne satelitske navigacije (GNSS).

Wolf-II pruža poboljšani domet detekcije i ometanja u poređenju sa svojim prethodnikom Wolf-I. Neotkriveni broj ručnih C-UAS-ova Wolf-II već je isporučen Oružanim snagama Republike Koreje, rekao je Junsu.

Prema Duta Technology, Wolf-II je težak 6 kg, ima pokrivenost po azimutu od 20° i po elevaciji od 15°. Ometač je efikasan u ometanju GNSS navigacionih signala do daljina od 1 km i ometanju radio frekvencija bespilotnih letelica (UAV) do daljina od 900 m.

Wolf-II ručni anti-dron sistem ima zaštitu od prašine i vode i potvrđenu IP65 ocenu. Radi u temperaturnom opsegu od -32°C do 55°C.

Wolf-II sistem napajaju dve baterije koje omogućavaju da sistem radi neprekidno jedan sat.

Kompletan sistem Wolf-II uključuje ručni ometač Wolf-II, dve baterije, punjač baterija, tvrd kofer za skladištenje i transport, nišan sa sočivom od 40 mm sa uvećanjem od 3–9x i tripod stativ.

[attachment=1]


Izvor (https://www.janes.com/defence-news/news-detail/korean-firm-showcases-wolf-ii-counter-unmanned-aircraft-system)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on November 03, 2023, 06:05:35 pm
MC2 Technologies za luksemburšku vojsku

Nekoliko meseci je bilo dovoljno da MC2 Technologies postigne prve izvozne uspehe u Evropi. Najnoviji, o čemu je izdato obaveštenje prošlog meseca, biće isporučen anti-dron pušaka od strane MSP iz Lila, Velikom Vojvodstvu Luksemburgu.

Obaveštenje od 5. oktobra, precizira da je ugovorom vrednim pola miliona evra najavljena nabavka 10 NEROD RF anti-dron pušaka. Suprotno onome što pokazuje obaveštenje o dodeli, francuski ponuđač je tehnički pobedio najmanje jednog evropskog konkurenta.

I isporuka i obuka korisnika biće završeni do kraja 2023. godine, objašnjava MC2 Technologies. Za odbranu Luksemburga, ovo je važan korak u izgradnji LAD (lakih PVO) sposobnosti i još jedna prekretnica u posebno ambicioznoj putanji modernizacije.

Za MC2 Technologies, ​​to je još jedna pobeda za povećanje izvoznih rezultata koji već čine poverljivi evropski klijent, Obala Slonovače i Japan. To je ekvivalent više od 500 anti-dron pušaka isporučenih širom sveta. A druge prilike su na pomolu samo na evropskom kontinentu.

Iza stranih tržišta, aktivnost ovog stručnjaka za mikrotalasne sisteme i dalje je jaka na domaćem tržištu. Potreba francuskih vojski za LAD sistemima raste, podstaknuta sa 5 milijardi evra koje će zakon o vojnom budžetu za 2024-2030. posvetiti jačanju kopnene protivvazduhoplovne odbrane.

Nakon što su naručile i dobile 150 anti-dron pušaka F5 i RF, francuska armija razmatra nabavku nove serije 2024. U ovom trenutku postavljen je cilj na 100 dodatnih primeraka, ali će cilj tačnije biti preciziran tokom predstavljanja drugog poboljšanja glavnog efektorskog programa LAD.

[attachment=1]


Izvor (https://www.forcesoperations.com/mc2-technologies-retenu-par-larmee-luxembourgeoise/)



Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on November 12, 2023, 07:40:14 pm
Tragom vesti da su Jermeni kupili od Indije C/UAV sistem, proizvođača ZEN Technologies Limited

Sistem protiv dronova iz Zen Technologies radi na detekciji dronova, klasifikaciji i praćenju pasivnim sistemima nadzora, senzorima kamere i neutralizaciji pretnje kroz ometanje komunikacija drona.

Zen Anti Drone Sistem (ZADS) je višeslojna arhitektura sa više senzora koja ima za cilj pružanje sveobuhvatne sigurnosti od napada dronom.

Moduli višesenzornog sistema uključuju:

- RF detektor dronova (RFDD)
RFDD detektuje dron koristeći radio frekvenciju (RF) komunikacije između drona i zemaljskog upravljačkog centra (GCC). Ovaj sistem je u režimu kontinuirane pretrage na širokom opsegu frekvencija koje obično koriste dron i njegov GCC. Kad god se identifikuje frekvencija od interesa, sistem zahvata i prati signal. Na osnovu identifikovanog signala, sistem procenjuje pravac drona i njegovog GCC-a. Za procenu smera signala koristi se niz prijemnih antena.

- Identifikacija i praćenje dronova zasnovana na video snimku (VDIT)
Senzori kamere za dan i noć su montirani na automatski servo sistem za pozicioniranje. Ovaj sistem prima komande za pozicioniranje od RFDD. Jednom postavljen u pravcu interesovanja, snima video i slike drona. VDIT je sposoban da snima i prati video zapise do daljina od 3 km. Video fidovi se daju softverskom modulu i algoritmi za obradu videa u softveru automatski potvrđuju prisustvo drona i imitiraju praćenje.

- Radar
Detekcija autonomnih dronova (leteći bez veze između drona i operatera) pomoću RFDD nije moguća. Radar predstavlja najbolji izbor za otkrivanje takvih pretnji. 3D radar X opsega detektuje dronove prema izabranom maksimalnom dometu i pruža precizne podatke o koordinatama cilja. Radar pruža podatke o azimutu i ​​elevaciji drona. Feed sa radara je integrisan u Centar za fuziju podataka za efikasno daljinsko praćenje pretnji.

- Fuzija podataka i komandni centar (DFCC)
Korisnički interfejs predstavlja sveobuhvatnu sliku situacije pretnji. Podaci iz RFDD, VDIT i RADAR integrisani su u komandni centar. Algoritmi za detekciju i klasifikaciju zasnovani na RF podacima kao i vizuelnim podacima su ugrađeni u ovaj sistem. Integrisani sistem prikaza omogućava prikaz situacije pretnji. Ovaj sistem prikaza integriše mapu sa zonama pretnje. U konzoli su date odredbe za definisanje oblasti osmatranja, zone opasnosti, zone identifikacije pretnje itd. Deo softvera su i ekrani spektra, koji daju potpunu sliku otkrivenih emisija. Prikazuje se lista detektovanih signala i parametara kao što su frekvencija i tip drona itd.

- RF ometač dronova (DRFJ)
Drone RF Jammer (DRFJ) je sposoban da onemogući vezu između GCC-a i drona, tako što istovremeno ometa ISM opsege, GNSS signale, mobilne signale i sve druge presretnute frekvencije. Frekvencije koje detektuje RFDD se automatski uzimaju i talasni oblici ometanja se generišu i zrače pomoću usmerenih antena. Sistem takođe podržava frekvenciju koju konfiguriše korisnik za sprovođenje akcije ometanja. Takođe je data odredba za ručno unošenje frekvencija ometača.

- Sistem "tvrdog uništenja"
ZADS se nudi sa opcijama "tvrdog uništenja". Uništenje zasnovano na kinetici i "hvatač dronova" zasnovan na mreži su dve opcije dostupne u "tvrdom uništenju". Neutralizacija zasnovana na kinetičkoj snazi se isporučuje sa topom koji se može automatski poravnati sa metom i ispaliti granate na metu kako bi ih fizički uništio. Da bi se dron uhvatio i spustio na bezbedno mesto, može se koristiti opcija "hvatanja" drona zasnovana na mreži. Za ovu opciju biće lansiran namenski dron sa visećom mrežom za hvatanje bespilotne letelice. Ova opcija je pogodna za male bespilotne letelice koje nose potencijalno štetne eksplozive.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://www.zentechnologies.com/anti-drone-system-counter-drone-cuas.php)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on November 14, 2023, 06:47:29 pm
Australijski EOS pokazao Dazzler - laserski sistem sa topom od 30 mm za borbu protiv bespilotnih letelica

Koncept Dazzler podrazumeva suzbijanje dronova na udaljenosti do 2 km pomoću laserskog sistema, uz održavanje glavnog naoružanja u vidu automatskog topa od 30 mm.

Kompanija Electro Optic Systems (EOS), koja je poznata u Ukrajini po isporuci protivvazduhoplovnih sistema Slinger, koji su dizajnirani za fizičko uništavanje bespilotnih letelica i ugrađuju se na laka oklopna vozila ili čak kamione sa topovima, prvi put je pokazala svoj novi razvoj - borbeni modul Dazzler.

Dazzler, novina demonstrirana na međunarodnoj izložbi Indo Pacific 2023, koja je održana u Sidneju, kreirana je na bazi borbenog modula R800, a kombinuje tri sredstva za uništavanje ciljeva odjednom - automatski top 30 mm, mitraljez 7,62 mm i laser snage 500 W.

I kako piše Naval News, ovaj razvoj je u prilično visokoj fazi spremnosti TRL 6, odnosno radi se o beta prototipu koji je prošao međutestove (maksimalni nivo je TRL 9, početak masovne proizvodnje). U isto vreme, trebalo je dosta vremena da se dostigne trenutni nivo razvoja - oko 8 meseci.

Dodavanje lasera ​​uz top od 30 mm može se objasniti činjenicom da se domet efikasne protivvazduhoplovne vatre iz automatskog topa na dron smatra 800 metara, dok laser omogućava suzbijanje dronova na udaljenosti od 2.000 metara. Pri tome, njen zadatak nije uništavanje, već zaslepljivanje elektrooptičkih sistema bespilotnih letelica.

Istovremeno, takav princip samo protivmera je povezan sa malom snagom lasera. Na primer, protivvazduhoplovni kompleks Gardijan na šasiji Strajker, koji se već testira u SAD, koristi borbeni laser od 50 kW za uništavanje dronova.

EOS je takođe napomenuo da se radi na integraciji sličnog lasera ​​na manjem borbenom modulu - R400 RVS, a kasnije to mogu da urade i na najlakšem R150S sa samo mitraljezom i mogu se ugraditi na bagi.

Lasersko-artiljerijski C/UAV borbeni modul "Dazzler":

[attachment=1]

[attachment=2]

Dazzler - u prvom planu laserski emiter:

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/news/avstralijska_eos_pokazala_dazzler_lazer_z_30_mm_garmatoju_dlja_borotbi_z_dronami-13477.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on November 18, 2023, 04:25:49 pm
Projekat kontejnerskog raketnog sistema protivvazduhoplovne odbrane kompanije Invariant Corporation i HDT Global (SAD)

Sjedinjene Države nastavljaju da razvijaju specijalizovane sisteme protivvazduhoplovne odbrane za borbu protiv bespilotnih letelica male klase. Nedavno je Pentagon sproveo demonstraciona testiranja nekoliko novih modela ove vrste sa različitim karakteristikama. Posebno interesovanje za ovu seriju predstavlja protivvazduhoplovni raketni sistem kompanija Invariant Corporation i HDT Global. Izgrađen je na bazi gotovih i raspoloživih jedinica, uz obezbeđivanje visokih performansi.

Testovi u pustinji

Početkom godine Pentagon je pokrenuo novi program razvoja specijalizovanih sistema protivvazduhoplovne odbrane za borbu protiv bespilotnih letelica. Organizacije koje učestvuju u programu morale su da razviju, izgrade i podnesu nove sisteme protivvazduhoplovne odbrane ili druge sisteme na testiranje što je pre moguće. Da bi se ubrzao razvoj i moguća buduća proizvodnja, bilo je neophodno maksimalno iskoristiti gotove i dostupne komponente.

Prvi rezultati ovog rada demonstrirani su početkom septembra tokom zajedničkih vežbi vojske SAD i Saudijske Arabije. U okviru događaja Red Sands 23.2, na poligonu Šamal-2 održana je demonstracija i uporedna testiranja devet novih sistema PVO različitih proizvođača. Vojske dvaju zemalja imale su priliku da se upoznaju sa novim američkim razvojem, a industrija je pokazala najnovije ideje i proizvode.

Program za uporedni test bio je prilično jednostavan. Bespilotne mete standardnih modela, u službi vojske SAD, upućene su ka području koje pokriva iskusna PVO. Protivvazduhoplovno oružje trebalo je da ih otkrije i pogodi. Istovremeno, beležen je napredak rada borbene obuke i prikupljani su različiti podaci za naknadnu analizu.

Po rezultatima vežbi, Centralna komanda je objavila saopštenje za javnost u kojem visoko ceni sprovedene aktivnosti i njihov značaj za razvoj trupne PVO. Međutim, detalji nisu dati. Konkretno, potpuna lista učesnika programa i programera nove tehnologije, karakteristike predstavljenih uzoraka i rezultati poređenja ostali su nepoznati.

Međutim, neki podaci su ipak postali javno dostupni. Američka vojska i specijalizovane publikacije su kasnije pokazale neke od prototipova uključenih u vežbe i govorile o njima. Kako se ispostavilo, u testovima su korišćeni veoma zanimljivi uzorci.

Kontejnerizovana odbrana

Jedan od devet obećavajućih protivvazduhoplovnih sistema dizajniranih za borbu protiv složenih vazduhoplovnih ciljeva predložili su Invariant Corporation i HDT Global. Kako je kupac zahtevao, oni su u svom projektu u velikoj meri koristili standardne proizvode i komponente drugih kompanija koje se nalaze u prodaji. Na ovaj način je stvoren sistem PVO karakterističnog izgleda, značajno drugačiji od ostalih modela svoje klase.

Zvanična oznaka novog kompleksa ostaje nepoznata. U publikacijama u štampi se koristi naziv, prikupljen od oznaka ključnih jedinica - CROWS II / LAND-LGR4. Verovatno, ako projekat dobije razvoj, programeri će ipak otkriti njegovo ime. Osim toga, ako postoji interesovanje Pentagona, može se uvesti nova vojna oznaka.

CROWS II/LAND-LGR4 iz Invariant Corp. i HDT Global ima zanimljivu arhitekturu. U cilju pojednostavljenja transporta i razmeštanja, glavna oprema kompleksa je montirana u dva standardna kontejnera od 10 stopa. U jednom se nalazi oprema za detekciju, a u drugom lanser. U spremljenom položaju svi uređaji i instrumenti se odlažu unutar kontejnera, a u radnom položaju se izvlače kroz krov koji se otvara.

Kontejner sa opremom za detekciju je označen kao Lovac (Hunter). U njemu se nalazi podizna baza sa antenom radara Leonardo RPS-42 i optičko-elektronskim sistemom (OES). Radar ima četiri kompaktna fazna niza, dajući domet osmatranja do 30 km, u zavisnosti od parametara cilja. Sveobuhvatna vidljivost je obezbeđena pri uglovima elevacije od -10° do +70°. OES je dizajniran za preciznije praćenje ciljeva u bliskoj zoni.

Drugi kontejner se zove "Ubica" (Killer) i ima sličan mehanizam za podizanje. Potonji sadrži daljinski upravljani borbeni modul CROWS II norveške kompanije Kongsberg. Na modul se mogu montirati dve vrste oružja. Kao glavni se smatra lanser LAND-LGR4 sa četiri usmerača za rakete 70 mm. Predlaže se i upotreba brzometnog višecevnog mitraljeza M134 kalibra 7,62 mm.

U svojoj raketnoj konfiguraciji, sistem PVO CROWS II / LAND-LGR4 koristi municiju tipa APKWS II. U suštini, ovo je vazduhoplovna nevođena raketa Hidra 70 sa novom upravljačkom jedinicom VGU-59/B zasnovanom na poluaktivnoj laserskoj glavi za navođenje. Let projektila je upravljan i cilj je osvetljen standardnim daljinomerom-nišanom CROWS II DBM. Kada se lansira sa kopnene platforme na vazduhoplovni cilj, takva raketa ima domet ne veći od 5-6 km.

Sva sredstva novog sistema PVO su povezana sa konzolom operatera. Može se postaviti dalje od kontejnera na pogodnoj lokaciji. Predviđeno je i objedinjavanje nekoliko „Lovaca” i „Ubica” u mrežnu strukturu uz komandovanje i upravljanje iz jednog centra.

Konstruktori tvrde da kontejnerizovani sistem protivvazduhoplovne odbrane ima visoke karakteristike performansi. Uz odgovarajući transport, mogu ga postaviti i koristiti samo dva operatera. Za istovar i pripremu za rad potrebno je oko pola sata. Posle ovoga moguća je dugotrajnost. Rasprema i transport na novi vatreni položaj takođe ne bi trebalo da izaziva poteškoće.

Optimalna rešenja

Protivvazduhoplovni raketni sistem za borbu protiv bespilotnih letelica kompanija Invariant Corporation i HDT Global, po svemu sudeći, može biti od velikog interesa za potencijalnog kupca. Ima nekoliko karakterističnih osobina i prednosti u odnosu na drugu opremu i, kako su testovi pokazali, sposoban je da rešava predviđene borbene zadatke. Istovremeno, pažnju privlači i karakterističan izgled kompleksa.

Glavna konkurentska prednost novog sistema PVO CROWS II / LAND-LGR4 može biti jednostavnost i niska cena njegove proizvodnje i rada. Koristi samo gotove komponente i municiju koje su već masovno proizvedene i u službi su američke vojske. Shodno tome, pokretanje proizvodnje, isporuka i razvoj kompleksa neće biti povezani sa poteškoćama i neće zahtevati previše vremena.

Interesantna je ideja da se serijski CROWS II DBM opremi raketnim lanserom. Ovaj proizvod je standardno opremljen mitraljezima i bacačima granata različitih modela, ali rakete još nisu postavljene na njega. Kao što su nedavni testovi pokazali, ova opcija za opremanje modula je takođe moguća i sposobna je da se nosi sa svojim zadacima.

Glavna municija novog sistema PVO je avionska raketa Hidra 70 sa novom upravljačkom jedinicom. Takve ideje su predložene i sprovedene ranije, a posebno u kontekstu borbe protiv bespilotnih letelica. Tvrdi se da je modifikovana Hidra prilično sposobna da pobedi takve ciljeve - pod uslovom da postoji pouzdana oznaka cilja. Osim toga, moguće je gađati kopnene ciljeve. Međutim, stvarna efikasnost ove rakete može biti ograničena zbog niskih karakteristika leta, male mase i drugih faktora.

Uz sve ovo, kontejner Ubica teoretski može da nosi DBM sa mitraljeskim naoružanjem. U ovom slučaju moguće je stvoriti protivvazduhoplovni raketno-mitraljeski sistem kratkog dometa. Kontejneri sa različitim oružjem pod kontrolom jedne centralne tačke moći će da pokažu interesantnije rezultate.

Međutim, kompleks CROWS II / LAND-LGR4 takođe ima očigledne nedostatke. Dakle, od njega ne treba očekivati visoku stopu preživljavanja. Kontejneri su napravljeni od konstrukcijskog čelika, što ograničava nivo zaštite unutrašnje opreme, a ključni elementi uređaja koji se uvlače uopšte nemaju oklop. Shodno tome, svako dejstvo u blizini ili granatiranje ugrožava ovaj sistem PVO. Konkretno, opasnost za nju predstavljaju bespilotne udarne letelice ili letelice- kamikaze koja uspeju da probiju odbranu.

Predlaže se da kompleks bude naoružan raketama ili mitraljezom sa ograničenim dometom lansiranja/paljbe. Pretpostavlja se da će savremeni sistemi upravljanja obezbediti veliku verovatnoću pogađanja cilja, ali stvarne karakteristike ove vrste ostaju nepoznate. Štaviše, od njih zavisi preživljavanje i efikasnost kompleksa u celini. Međutim, pretpostavlja se da će korišćeno oružje omogućiti efikasno uništavanje bespilotnih letelica koje nemaju "izvanredne" letne karakteristike.

Novi eksperimenti

Tako Pentagon i njegovi izvođači nastavljaju da traže nova rešenja u borbi protiv bespilotnih letelica glavnih klasa koje predstavljaju najveću pretnju. Vojska želi jednostavan, jeftin i efikasan sistem protiv bespilotnih letelice koji se može masovno proizvoditi i raspoređivati na različitim lokacijama. Upravo sada je u toku sledeća faza stvaranja ovakvih sistema.

Nedavno predstavljeni projekat protivvazduhoplovnog raketnog sistema kompanija Invariant Corporation i HDT Global generalno ispunjava zahteve kupaca, ali tek treba da potvrdi sve karakteristike dizajna. Ako se to dogodi, američka vojska može da računa na jačanje svoje protivvazduhoplovne odbrane. Istovremeno, ne može se isključiti da će sistem CROWS II / LAND-LGR4 biti nadmašen drugim savremenijim razvojima. U septembarskim testovima korišćeno je devet različitih kompleksa odjednom i svaki od njih ima šanse za pobedu.

Kontejnerizovani sistem PVO "CROWS II / LAND-LGR4":

[attachment=1]

Lanser raketa APKWS II:

[attachment=2]

Lansiranje rakete:

[attachment=3]

Varijanta kontejnera sa mitraljezom:

[attachment=4]


Izvor (https://topwar.ru/230399-proekt-kontejnernogo-zrk-ot-kompanij-invariant-corporation-i-hdt-global-ssha.html)





Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on December 15, 2023, 02:29:15 pm
Kineski anti-dron uređaji

Ovde se čeka veoma smešan rezultat. U početku se činilo da je to ogromna industrija u Kini, koja pokreće hiljade ovih anti-dron uređaja. Ne, ona prodaje hiljade anti-dron pušaka, ali asortiman nije iznenađujući. Kada se detaljnije analiziraju proizvodi, može se zaključiti da desetine modela koji se nude iz Srednjeg kraljevstva su, u stvari, dva osnovna razvoja.

*Harpija

Takođe se označava i kao „Combat”, „Harpun”, „Meldana”, „Ataman”, „Airat”, „MX3”, „Dragoon”, „DROGUN 4”, „Dronun”, „ML-7XL” i tako dalje...

Jedna od najčešćih sistema za anti-dron borbu, koja se aktivno trguje na Avitu po ceni od 120-150 hiljada rubalja (1200-1300 Eur). Ima mnogo verzija sa razlikama (od 4 do 8 kanala potiskivanja, od 10 do 20 vati snage po kanalu i tako dalje), što vam omogućava da ih označite kako želite.

Prednosti su cena, širok spektar dizajna i jaki transportni koferi. Mogućnost montiranja optike ili stroboskopa.

Nedostaci su slabe baterije i niska pouzdanost, uglavnom zbog lošeg kvaliteta izrade. Informacije sa terena u SVO kažu: kad "zagrliš" Harpiju u rovu jer mine lete oko tebe, možeš biti siguran da će se nešto polomiti. Pitanje je samo šta će se slomiti. Uopšteno govoreći, rukovanje Harpijom bez rolne metalizovane trake i limenke epoksidne smole na zalihama je veoma veliki rizik.

Drugi nedostatak se obično naziva emiterskim antenama sa veoma malim pojačanjem.

Karakteristike:

Radni opseg: 433, 900, GPS L1, L2, L5, VIFI 2.4G, 5.8G
Domet: do 1.000 m
Težina: 4,3 kg.

Uopšteno govoreći, ruski majstori su naučili da oplemene „Harpiju” do potpuno konkurentnog stanja, ali i bez toga, u rovovima Specijalne vojne operacije to je najčešće anti-dron oružje. Cena odlučuje, kako kažu.

[attachment=1]


*"Teltos", zvani HY886.

Sve je gotovo isto, različit je proizvođač, ali generalno skuplje od „Harpija“. Postoji, naravno, direktna konverzija iz igračke, „Drone 1200“, ali ovo je generalno neozbiljan eksperiment u punjenju elektronike u plastično telo pištolja igračke. Ali uspeli su da umetnu blokove generatora unutra i okače antene na vrh.

Jedino što nisu mogli je da osmisle hlađenje, zbog čega su „1200-e” gorele u serijama, jer su svojevremeno zbog jeftinoće bile u izobilju.

Ali Kinezi ne bi bili Kinezi da nisu radili na toj temi. A na kasnijim verzijama, rashladna jedinica sa ventilatorima je bila pričvršćena (eksterno) direktno na telo proizvoda.

[attachment=2]

Uopšteno govoreći, veoma je teško reći koliko su „Harpija“ i „Teltos“ u upotrebi, jer ovde morate razumeti osnove kineske proizvodnje. A oni su jednostavni kao pet kopejki: "ovde i sada, ostalo nije važno."

To jest, danas u skladištima postoje komponente za sklapanje 8-kanalnih anti-dron jedinica snage 140 W - Rusi to rade. Ali kinezi će napraviti 6 kanala i 120 W u istim kućištima. I tako dalje. I sve ovo će biti „Harpija“ ili „Teltos“. U najboljem slučaju različiti brojevi, baza je ista, ali možete li zamisliti koliko varijacija možete prikupiti samo na emiterima? I to se i radi! Toliko da će mu rukovalac posle razbijatu glavu, pogotovo ako treba nešto da nabavi iz rezervnih delova.

Postoji na desetine varijacija. A da ne bi unosili zabunu, Kinezi ne prave drugačija imena. Ali to je ono što trgovci rade prilično rutinski. Nije tajna da svako može naručiti seriju od proizvođača u Kini. A Kinezi su više nego jednostavni u ovom pogledu, daće vam koje god ime želite. Onaj koji će vam se dopasti, za samo peni, bez traženja registracije žiga. To je normalno, to je Kina.

Ne zanima ih kako će se IT zvati gde ide. Najvažniji im je novac koji im je otišao. Ostalo je sekundarno.

I upravo tako nastaju svi ovi dodatni naslovi. Posebno je depresivno videti Alijev „Harpun“ za 347 000, a što je u stvari „Teltos“, ali pod brendom „Harpun“, ali, znate, nema nikakve veze sa razvojem u Sankt Peterburgu. Ali svi znaju da je Harpun-3 nešto. Neki ljudi u potpunosti koriste ovo.

Pouzdanost kineskih anti-dron sistema ne može se porediti sa ruskim proizvodima, to je razumljivo. Ali opet, cena... A umesto jednog „Harpuna“ može se nabaviti 10-15 „Harpija“ i to ne onih sa najslabijim konfiguracijama. A za ovo, znate, odlučuje...novac.

Čiji novac? Pretežno "pomagači dobrovoljci" koji "broje svaku rublju". I stoga, bez obzira koliko su ruska anti-dron oružja Harpun luksuzna i koliko je udoban ARPA-600, veća je verovatnoća da će oni kupiti upravo Harpiju.

Izvor (https://topwar.ru/231992-s-chem-idti-na-drona.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on January 08, 2024, 07:48:33 pm
Mesto i uloga C-UAS sistema u Češkoj odbrambenoj industriji i stalni razvoj je pitanje od velikog značaja

Novi C-UAS sistemi koje je predstavila češka odbrambena industrija tokom vežbe Drone Shield 2023 koju su organizovale češke oružane snage, imala je za cilj prikaz novih mogućnosti daljeg razvoja C-UAS sposobnosti koje nude češke kompanije poput Retia ili JISR Instituta.

[attachment=2]

Na snimcima se mogu prepoznati kompleksni ReCas sistem koji ima 3D AESA radar ReGuard, pasivni 3D RF pronalazač pravca (Direction finder), EO/IR sa mogućnošću praćenja cilja i mogućnostima video analitike detektora i Soft Kill i Hard kill efektora (kao što je ometač koji se može videti sa desne strane ).

[attachment=1]

Ova vežba nije korišćena samo kao praktično testiranje ovih sistema protiv nekoliko klasa bespilotnih letelica u službi češke vojske, već i kao radionica u kojoj je vojska mogla da vidi za šta je industrija sposobna i koje buduće zajedničke razvojne korake treba preduzeti.

[attachment=3]

Testirani su i personalni ometači ili složeniji sistemi elektronskog ratovanja kao što je STARKOM.

[attachment=4]

Ovo je bio veoma važan korak u poboljšanju te sposobnosti C-UAS-a, tako da postoje nadanja u Češkoj da ćemo videti slične vežbe.

Ipak, Drone Shield 2023 nije bila jedina vežba prošle godine. Borba protiv dronova je takođe testirana tokom eksperimenta Joint Fires, tokom posete Retia vojnoj akademiji Viškov, ili tokom vežbe zaštite nuklearne elektrane Dukovani, gde su testirani ometači STARKOM, anti-dron puške ili RBS-70/NG protivvazduhoplovni raketni sistemi.

[attachment=5]

[attachment=6]


Izvor (https://twitter.com/Danny_elMayor/status/1744366082398282089)



Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on January 08, 2024, 08:00:46 pm
Овако када се напише то све изгледа лепо. Мене првенствено занима како то функционише у правом рату. А таквих информација има врло мало. На пример, како су се у пракси показале ове "антидрон пушке". Колико пратим оно што причају војници из прве борбене линије изгледа да се то није баш показало. Или тих "пушака" нема довољно или је проблем са благовременом детекцијом и употребом. На снимцима дејства ФПВ БПЛ је често видно да има неког ометања, али недовољно да онеспособи дрон, посебно када је он усмерен и "пикира" ка циљу.

Други проблем јесте колико овакви (приказани) системи коштају. Ако коштају много а покривају мало, онда је то проблем. Осим тога, питање је и масовности односно брзине производње, која, је, рекао бих врло спора. Док се ово уведе у употребу, на ратишту се појаве нове верзије БПЛ или се примењује нека нова тактика, који опет смањују ефикасност ових уређаја. И онда у круг...


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Boro Prodanic on January 08, 2024, 08:16:19 pm
Док се ово уведе у употребу, на ратишту се појаве нове верзије БПЛ или се примењује нека нова тактика, који опет смањују ефикасност ових уређаја. И онда у круг...

U ratovima je tako od vremena kad su izmišljene praćka, luk i strela. Stalno se izmišlja novo oružje, pa protiv-mera i ponovo ispočetka.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on January 24, 2024, 09:02:44 pm
Dronebuster - jedini ručni prenosni sistem za elektronski napad odobren od strane Ministarstva odbrane SAD

Dronebuster je kompaktan, lagan, isplativ alat za borbu protiv dronova i to za borbu protiv komercijalnih i rekreativnih pretnji dronovima.

Ručni prenosni sistem za ometanje se često koristi od strane pešadijskih trupa, bezbednosnih timova i onih koji prvi reaguju da bi se koristili tokom tečnih, dvosmislenih, brzih susreta, ali se lako montira u integrisane, fiksne aplikacije ometača na lokaciji. Da bi zadovoljio vaše potrebe misije, Dronebuster je dostupan u više konfiguracija proizvoda. Dronebuster je jedini ručni sistem za elektronski napad koji je odobrilo Ministarstvo odbrane SAD.

Novi Dronebuster Block 4 je u punoj proizvodnji. Ova verzija se proizvodi uz naučene lekcije prethodnih proizvoda označenih kao Blok 3 i Blok 3B kako bi se pozabavila evoluirajućim pretnjama dronova. Dronebuster Block 4 se može nadograditi, izvoziti i dostupan je za trenutnu isporuku.

Dronebuster Block 4 je ekološki kvalifikovan za bezbednost od zračenja, robusnost i zaštitu od ulaska i potpuno se integriše u fiksna i mobilna rešenja. Block 4 ima jedinstvenu opciju nadogradnje za obmanjivanje sistema navigacije koja prevazilazi puko ometanje satelitske navigacije. Sistemi Dronebuster ostaju laki za učenje, jednostavni za upotrebu, veoma efikasni i najrasprostranjeniji sistem protiv bespilotne letelice (C-sUAS) na svetu.

Ručni prenosni sistem Dronebuster Block 4 je težak samo 2,4 kg i dimenzija 55 cm dužina x 28 cm visina x 11,4 cm širine. Baterija traje više od 60 minuta dok traje ometanje, odnosno više od 10 sati u režimu detekcije. Podržava eksterno napajanje jednosmernom strujom za kontinuirani rad.

Frekvencije ometanja GNSS -  Civilne navigacione frekvencije koje koriste usmerene emisije da bi se minimiziralo nenamerno ometanje GNSS-a.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://flexforce.us/dronebuster/)


Title: Odg: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on February 14, 2024, 01:57:00 pm
Anti-dron sistem "KAPAN"

Turska kompanija Meteksan Defense je razvio KAPAN CounterDrone sistem za vojne i bezbednosne oficire kako bi im pomogao u borbi protiv pretnji dronovima.

KAPAN nudi superiorne performanse detekcije, praćenja i neutralizacije dronova sa svojim radarom za detekciju dronova visoke tehnologije, elektro-optičkim i ometajućim podsistemima. Ciljni dron, koji se detektuje i počinje da prati radarom, identifikuje se termalnim/dnevnim kamerama i vrši se preciznije pozicioniranje i praćenje. Informacije o smeru i položaju ciljanog drona koje daju senzori mogu se dodeliti RF ometaču radi neutralizacije.

Sistem vrši detekciju dronova na daljinama do 9,3 km, a klasifikaciju na daljinama do 4 km. Neutralizacija dronova se vrši na daljinama do 6 km, zavisno od radnih frekvencija drona.
Radar obezbeđuje brzo kružno skeniranje vazdušnog prostora.

Sistem može biti smešten na stacionarne ili mobilne platforme, a moguća je i integracija sistema sa drugim senzorima i efektorima za fizičko uništenje.

https://www.youtube.com/watch?v=3eRWJZPUDmI


Title: Odg: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on February 14, 2024, 04:56:34 pm
Ruanda nabavlja poljske sisteme protiv bespilotnih letelica kako bi povećala svoje odbrambene sposobnosti

Ruanda je postala najnovija afrička zemlja koja je od poljske kompanije Advanced Protection Systems (APS) nabavila sisteme protiv dronova SKYctrl i FIELDctrl. Sistemi su dizajnirani da otkrivaju, prate i neutrališu bespilotne letelice (BPL) koje predstavljaju pretnju po bezbednost i suverenitet zemlje.

SKYctrl sistem je sveobuhvatno rešenje koje kombinuje 3D radare, senzore, efektore i aplikaciju za komandovanje i upravljanje (C2) za nadgledanje vazdušnog prostora i suprotstavljanje dronovima. Sistem je modularan i konfigurabilan, omogućavajući korisniku da izabere najbolje komponente za specifične potrebe i tip štićenog objekta. Sistem može da radi u svim vremenskim uslovima i ima potpuno integrisan i automatizovan ometač za ometanje komunikacije i navigacije dronova.

FIELDctrl sistem je 3D radar koji je srž sistema SKYctrl. APS ga je razvio od nule i koristi napredne algoritme za otkrivanje, praćenje i klasifikaciju dronova. Radar može razlikovati ptice od dronova, pratiti više ciljeva istovremeno, izvesti tačan 3D položaj objekta u realnom vremenu i otkriti pokretne pojedinačne dronove, više dronova i rojeve. Radar takođe koristi veštačku inteligenciju i mašinsko učenje da poboljša svoje performanse i tačnost.

Sistemi SKYctrl i FIELDctrl su testirani i odobreni od strane britanske vladine organizacije CPNI (Centar za zaštitu nacionalne infrastrukture) i prodati su raznim kupcima širom sveta, uključujući Evropu, Bliski istok, Aziju i Afriku. Sisteme koriste uniformisane službe, vojska i kritična infrastruktura za zaštitu od napada dronovima.

Ruanda nije prva afrička zemlja koja je nabavila poljske sisteme protiv bespilotnih letelica. U aprilu 2022., APS se udružio sa specijalnim snagama Obale Slonovače kako bi im isporučio FIELDctrl 3D MIMO radare. Radari se koriste za poboljšanje svesti o situaciji i operativnih sposobnosti snaga Obale Slonovače.

APS je poljska kompanija koja je osnovana 2015. godine i svetski je lider u oblasti tehnologije sistema protiv dronova. Kompanija je sa sedištem u Gdinji i ima centar za istraživanje i razvoj u Varšavi. Osnivač i izvršni direktor kompanije, Radosłav Piesievicz, rekao je da je razlog njihovog uspeha činjenica da poseduju tehnologiju sto posto i da su je sami razvili. Takođe je rekao da su oni partner Poljske agencije za naoružanje i da su ponosni što nude poljski proizvod globalnom tržištu.

Nabavka sistema SKYctrl i FIELDctrl od strane Ruande pokazuje rastuću potražnju i prepoznavanje sistema protiv bespilotnih letelica u afričkoj areni. Takođe pokazuje posvećenost Ruande da ojača svoje odbrambene sposobnosti i zaštiti svoju teritoriju i ljude od pretnji dronovima.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://www.military.africa/2024/02/rwanda-acquires-polish-anti-drone-systems-to-boost-its-defence-capabilities/)




Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on March 20, 2024, 08:02:17 pm
Venecuela kupuje Hunter SHH100 Drone Killer kineske kompanije Skyfend Technology

Početkom marta 2024, Venecuela je uključila uređaj protiv bespilotnih letelica Skyfend Hunter SHH100 u arsenal Sveobuhvatne komande vazdušno-kosmičke odbrane (Codai) nacionalnih oružanih snaga. Dizajniran od strane kineske kompanije Skyfend Technology, ovaj prenosivi sistem je vešt u otkrivanju, identifikaciji, lociranju i neutralisanju neovlašćenih dronova, rešavajući rastuću zabrinutost u oblasti bezbednosti iz vazduha.

Hunter SHH100 se odlikuje jedinstvenom sposobnošću da istovremeno ometa više dronova, ciljajući njihove sisteme kontrole, navigaciju i video prenos kroz precizno ometanje radio (RF) i satelitske navigacije (GNSS) signala. Ova tehnologija je od vitalnog značaja za obezbeđivanje bezbednosti u različitim scenarijima, uključujući zaštitu događaja, VIP bezbednost i zaštitu kritične energetske infrastrukture.

Dizajniran za zaštitu dugog dometa, Hunter se efikasno suprotstavlja većini pretnji koje predstavljaju bespilotne letelice (BPL). Sistem je nadogradiv, sa ekranom osetljivim na dodir za lako prilagođavanje frekvencijskog opsega i daljinsku dijagnostiku. Njegov kompaktni dizajn, dimenzija 778 x 337 x 113 mm i težina 6,5 kg, upotpunjen je operativnim vremenom koje prelazi 8 sati u režimu detekcije i najmanje 1 sat u aktivnom ometanju.

Hunterova sposobnost detekcije dostiže do 2.000 metara sa prilagodljivom pokrivenošću celog opsega, dok se njegov opseg ometanja proteže do 3.000 metara, efikasno neutrališući kontrolu leta i signale za prenos slike. Uređaj podržava sve glavne globalne sisteme za satelitsko pozicioniranje, uključujući GPS, GLONASS, BeiDou i Galileo, obezbeđujući sveobuhvatnu pokrivenost i automatsko prilagođavanje frekvencije.

Napajan pomoću punjive baterije, Hunter dolazi sa raznim dodacima koji poboljšavaju njegovu mobilnost i efikasnost na terenu. Njegov softver koji se može ažurirati osigurava da uređaj ostaje relevantan usred razvoja tehnologija dronova. Uz ekstremnu temperaturnu toleranciju i IP65 rejting, Hunter je dizajniran za fleksibilnu upotrebu u različitim radnim uslovima.

Usvajanje Skyfend Hunter SHH100 u Venecueli predstavlja korak napred u borbi protiv neovlašćenih vazduhoplovnih pretnji, naglašavajući ulogu tehnologije u održavanju nacionalne bezbednosti. Iza ovog napretka, SkyFend tehnologija se pojavljuje kao ključni igrač u sektoru C-UAS rešenja, potvrđujući svoju posvećenost inovacijama i globalnoj bezbednosti u vazduhoplovstvu.

Skyfend Hunter SHH100 u Venecuelanskoj armiji:

[attachment=1]

Skyfend-ova anti-dron puška SHH100 Hunter prikazana na Milipolu 2023:

[attachment=2]


Izvor (https://armyrecognition.com/defense_news_march_2024_global_security_army_industry/venezuela_acquires_chinese_skyfend_technology_s_hunter_shh100_drone_killer.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on April 15, 2024, 04:51:26 pm
Novo borbeno vozilo protiv dronova VAB ARLAD ulazi u službu francuske vojske

Francuska vojska je zvanično rasporedila svoja prva VAB ARLAD borbena vozila protiv bespilotnih letelica, potez koji označava značajno poboljšanje njenih sposobnosti borbe protiv bespilotnih letelica. Najavljeno od strane Tehničkog odeljenja francuske vojske (STAT) 13. aprila 2024. godine, VAB ARLAD je ušao u službu u Centru za obuku sveobuhvatne protivvazduhoplovne odbrane Francuske (LATTA) ​​pod 17. artiljerijskom grupom u Biskarosu, u jugozapadnoj Francuskoj.

Razvijen kao odgovor na hitne operativne potrebe, VAB ARLAD je dizajniran da poboljša odbranu francuske vojske od sve prisutnijih pretnji dronovima na bojnom polju. Vozilo je opremljeno naprednom tehnologijom, uključujući mitraljez kalibra 12,7 mm modifikovan sa "airburst" mogućnostima preko bacača granata kalibra 40 mm i sofisticiranim radarskim sistemom koji je sposoban da detektuje dronove sa udaljenosti do 2500 metara.

Uprkos naprednim mogućnostima VAB ARLAD-a, izražena je zabrinutost u vezi sa adekvatnošću u pogledu brojnosti. Sa samo 12 jedinica koje ulaze u službu, zamenici Žan-Luj Tierio i Natalija Puziref kritikovali su raspoređivanje kao nedovoljno za koherentno opremanje kopnenih snaga. Međutim, Zakon o vojnom programiranju (LPM) za 2024-2030 uključuje planove za dalje jačanje protivvazduhoplovne odbrane Kopnene vojske dodavanjem 36 vozila VBMR-L Serval, uključujući 24 opremljena raketnim sistemima Mistral, demonstrirajući posvećenost Francuske jačanju njene odbrambene sposobnosti od vazduhoplovnih pretnji“.

Borbeni sistem protiv dronova VAB ARLAD predstavlja najsavremeniju modifikaciju tradicionalnog VAB-a, oklopnog vozila na točkovima u službi francuske vojske u nekoliko konfiguracija. Ovaj sistem integriše sofisticirani radar za detekciju dronova, postavljen na teleskopski jarbol radi poboljšane vidljivosti i mogućnosti praćenja. Opremljen je kupolom na daljinsko upravljanje sa automatskim mitraljezom M151 Protector, sposobnom da ispaljuje metke kalibra 12,7 mm. Pored toga, vozilo može biti naoružano i bacačem granata kalibra 40 mm, koji može da ispaljuje "airburst" municiju. Ova kombinacija vatrene moći i napredne tehnologije nadzora omogućava VAB ARLAD-u da efikasno neutrališe pretnje dronova, pružajući značajan podsticaj merama odbrane protiv dronova u borbenim scenarijima.

"Airburst" municija je posebno efikasna protiv dronova zbog svog jedinstvenog mehanizma detonacije, koji joj omogućava da eksplodira u vazduhu blizu mete. Ova sposobnost je posebno korisna kada se radi sa malim, brzim i agilnim ciljevima poput dronova. Za razliku od tradicionalne municije, koja zahteva direktan pogodak da onesposobi ili uništi metu, airburst municija koja je projektovana da detonira na unapred određenoj udaljenosti od mete, maksimizirajući verovatnoću onesposobljavanja ili eliminisanja drona čak i bez direktnog udara.

Proces počinje otkrivanjem drona i praćenjem putanje pomoću radara ili drugih senzorskih sistema. Jednom kada je meta postignuta, "airburst" municija se ispaljuje duž izračunate putanje koja presreće putanju drona. Ključ njegove efikasnosti leži u vremenu eksplozije, koje se pažljivo kontroliše kako bi se maksimiziralo širenje gelera u optimalnom trenutku, čime se povećavaju šanse da se udari u brzi dron. Ovaj metod angažovanja omogućava veću verovatnoću neutralizacije, čineći "airburst" municiju veoma vrednom imovinom u savremenom ratu protiv bespilotnih letelica.

Intenzivna upotreba bespilotnih letelica u sukobima poput onog u Ukrajini istakla je strateški značaj i efikasnost bespilotnih vazduhoplovnih sistema (UAS) na savremenom bojnom polju. Dronovi pružaju nekoliko prednosti, uključujući nadzor, mogućnost direktnog napada i mogućnost ometanja neprijateljskih operacija bez direktnog ugrožavanja ljudskih života. Ovo opsežno raspoređivanje i rezultirajuće taktičke promene dramatično su ubrzale potražnju za efikasnim protivmerama, kao što su sredstva protiv bespilotnih letelica.

Kao odgovor na ovaj razvojni pejzaž pretnji, mnoge oružane snage širom sveta, uključujući francusku vojsku, prepoznale su hitnu potrebu da unaprede svoje sposobnosti da se suprotstave neprijateljskim bespilotnim letelicama. Ovo je dovelo do povećane potražnje za vozilima opremljenim sistemima protiv bespilotnih letelica, sposobnim da detektuju, prate i neutrališu dronove.

Prepoznajući neophodnost prilagođavanja ovom novom obliku ratovanja, francuska vojska je pokrenula posebne programe za razvoj i raspoređivanje vozila kao što je VAB ARLAD. VAB ARLAD je specijalno dizajniran da odgovori na izazove koje predstavljaju pretnje dronovima kroz funkcije kao što su napredni radar za detekciju i sistemi municije sa detonacijom u vazduhu. Ova vozila su sposobna da rade u različitim okruženjima gde se mogu koristiti bespilotne letelice, pružajući ključni sloj odbrane od sve sofisticiranijih operacija bespilotnih letelica koje su svedoci u zonama sukoba kao što je Ukrajina.

Primena takvih sistema nije samo odgovor na neposredne pretnje, već i strateški potez za pripremu za buduće sukobe u kojima bi tehnologija dronova mogla da igra još centralniju ulogu. Ulaganjem i raspoređivanjem vozila protiv bespilotnih letelica, francuska vojska ima za cilj da osigura da ostane sposobna da brani svoje snage i interese od svih oblika vazdušnih pretnji, čime održava operativnu superiornost i štiti osoblje na terenu.

[attachment=1]

[attachment=2]


Izvor (https://armyrecognition.com/defense_news_april_2024_global_security_army_industry/new_vab_arlad_anti-drone_combat_vehicle_enters_into_service_with_french_army.html)


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: victoria on April 15, 2024, 05:08:25 pm
Ovo bi moglo biti dobro sredstvo i putokaz za borbu protiv malih napasti.Verujem da će sledeći korak biti modularna ugradnja jer je vozilo lako uočljivo i samo po sebi cilj za sva druga sredstva a ne samo za dronove a i nema potrebe da bude na vozilu za odbranu stacionarnih ili slabo pokretnih meta.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on April 15, 2024, 09:18:56 pm
Судећи по искуствима рата у Украјини још није нађено ефикасно средство за борбу против БПЛ. А тамо се експериментише са свиме и свачим. Руси, па и Украјинцу су и пре рата имали солидна средства за електронско ратовање, али су БПЛ показали врло висок стпен прилагодљивости, односно заобилажењу електронског ометања. Кључни проблеми су: даљина детекције БПЛ и време реаговања система (дејства) и ефикасност на тачкасте (мале) и бројне (више БПЛ одједном). Код овог француског је даљина детекције 2 км. Кључно питање је да ли је то довољно за реакцију? Колико примећујем реакција је електронско ометање али и ватрено дејство митраљезом. Сумњам да је ефикасност висока када је одједном изнад десетак БПЛ које лете брзином од 70-80 км/х на различитим висинама. Свакако, пракса у борби ће показати стварну ефикасност. Послаће их у Украјину па ће сазнати.


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: Kubovac on April 22, 2024, 11:04:26 am
Evo i jedan prilog koji je u neku ruku zabavan, ali je i ozbiljan

Mark Rober najpoznatiji jutuber na svetu i osoba koja uloži nekoliko miliona dolara u snimanje samo jedne epizode , posvetio je poslednju rešavanju problema borbe protiv mini dronova.

U uvodnim minutima vidimo inovativna  rešenja jedne američke firme koja podseća na naš PRDC.  Tu možemo videti sve prednosti i mane današnje borbe protiv mini dronova.

Tokom drugog dela epizode, a nakon reklamnog dela imamo priliku da vidimo jeftina i inovativna rešenja koja zaista fukcionišu. Ima tu i ozbiljnih rešenja koja koliko god "smešno" izgledala imaju potencijal.

Preporučujem da odgledate video prilog do kraja jer je na kraju možda i najbolje, a najjeftinije rešenje.
Nužda je majka svih rešenja. Ponekad su "smešna" ali ako funkcionišu...

https://www.youtube.com/watch?v=SrGENEXocJU


Title: Re: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu
Post by: dzumba on April 22, 2024, 05:18:38 pm
Управо данас видех на једном украјинском ТК фотографију за коју се тврди да приказује аеросолну маглу изнад насеља коју су пустили Руси као заштити од БПЛ. Маглени обла је био велики, положен врло ниско уз тло и прекривао је 2/3 тог насеља. Нисам скинуо фотографију ни упамтио о ком насељу се ради.

Магла (као је континуирана и густа) и облаци за сада озбиљно ометају мале БПЛ је не могу да детектују мете, а оператори не виде да управљају. Такође, када је облачно, кишовито (јака киша) значајно је мање малих БПЛ.