PALUBA

Vojna istorija => Pojmovi i izrazi => Topic started by: Dreadnought on March 04, 2009, 05:53:26 pm



Title: For
Post by: Dreadnought on March 04, 2009, 05:53:26 pm
Forovi ili stalne utvrde (samostalne utvrde) kao manja samostalna utvrda, pojavio se u 18. veku u trenutku kada je domet opsadne artiljerije postao takav (oko 1000 m) da je omogućavao uspešno delovanje po obrambenim objektima utvrde, ali i delovanje iza bedema po gradskoj (civilnoj) celini.

Branioci utvrda, u nameri da to spreče, počinju graditi na ključnim tačkama, ispred same utvrde, više manjih samostalnih utvrda – forova.

For je prvi u teoriji obradio francuski fortifikator Montalanber. Prema njegovim zamislima, for je pored zaštite unutrašnjosti utvrde trebao branitelju omogućiti i aktivnu odbranu.

[attachment=1]
For Walmer, Francuska

Montalanber je tako predlagao da se oko glavne utvrde podigne više forova na udaljenosti do 2500 m koji bi štitili trupe određene za ispadna dejstva iz utvrde.

Prema planovima za forove koje je izradio Montalanber to su u suštini bile višespratne kamene kule sa artiljerijskim kazamatima podešenim za kružno delovanje, a prema obliku delili su se na okrugle, trouglaste ili kvadratne. Udaljenost forova međusobno bila je od 200 do 600 m, a posade tih forova trebale su brojati do 200 vojnika.

[attachment=2]
For Monte Serpente, Deo Pulskih fortifikacija

Forovi na obalama mora su prvenstveno bili namenjeni za odbranu baza ratnih mornarica od napada sa mora. Forovi su građeni na uzvisinama sa kojih je bio dobar pogled koji je bio neophodan za odbranu od neprijatelja, a na taj način je bila osigurana i vizualna veza sa susednim utvrdama. Osposobljeni su za samostalnu odbranu. Prvi forovi bili su građevine u obliku kružnog prstena (potpunog ili otvorenog sa zadnje strane), dok su u sredini imali okruglo dvorište obično s cisternom za vodu.

[attachment=3]
For Bourguignon, Deo Pulskih fortifikacija

[attachment=4]
For Bourguignon, Deo Pulskih fortifikacija

[attachment=5]
Plan Fora Bourguignon

Zidani su dobro obrađenim klesanim kamenom sa jakim svodovima od cigle. Osim za zaštitu baze, svaki je for bio osposobljen za samoodbranu u slučaju neposrednog napada na njega. Najveći forovi bili su za odbranu mora, dok su prema unutrašnjosti oni manji.