PALUBA

Ratna mornarica => Mornarička avijacija => Topic started by: Dreadnought on September 23, 2009, 01:30:47 pm

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on September 23, 2009, 01:30:47 pm
Kako inače nenaoružani hidroplani ŠM nisu mogli da izvršavaju dalje patrolne misije zbog slabe snage motora i relativno malog doleta, čelnici Pomorskog vazduhoplovstva su se obratili tvorcu hidroplana ŠM, Jozefu Miklu i fabrici Ikarus da naprave projekat novog izviđačkog aviona za misije nadgledanja i patroliranja Jugoslovenske obale i mora.


Razvoj

[attachment=1]

Ikarus IO je po konstrukciji bio drveni dvokrilni hidroplan sa trupom u obliku čamca. Od hidroplana ŠM se razlikovao po nešto većem trupu i zaobljenim vrhovima krila. Međusobno i sa trupom krila su bila povezana upornicama i čeličnim sajlama, a na krajevima donjih krila su se nalazili mali plovci koji su održavali stabilnost hidroplana dok je na vodi.

Konstrukciono sličan trosed IO je bio uvećana verzija dosta manjeg dvoseda ŠM. Razlika je bila i u bojenju.
Za razliku od svetloplave ili tamno plave kojom je bio obojen ŠM, IO je bio u svetlo sivoj boji.

[attachment=2]

Pilot i osmatrač su sedeli jedan pored drugog u otvorenom sedištu  dok je strelac sedeo na svojoj poziciji koja se nalazila napred, na pramcu aviona. Motor je bio potisni i nalazio se na nosaču između krila a sa trupom i centralnim delom krila je bio povezan pomoću čeličnih cevi.

Prototip sa motorom od 260 KS koji je nazvan IM/izvidjac mornaricki zavrsen je maja 1926, ali je na prvom letu doziveo udes kada je poginuo probni pilot PK Ivo Šuman i jedan mehaničar. Fabrika je o svom trošku izradila modifikovani prototip letećeg čamca sa motorom Liberty 12 (Navy) snage 400 KS. Nakon uspešno sprovedenih ispitivanja, 1927 godine Pomorskom vazduhoplovstvu je isporučeno dvanaest letećih čamaca prve serije, a 1929 je otpočela isporuka 24 primerka druge serije. Svi su imali iste motore kao i prototip. Naknadno su izrađena još dva prototipa, od kojih je jedan onesposobljen tokom ispitivanja.

[attachment=3]

Vršena su i ispitivanja sa IO pogonjenim motorom Renault 12Ke snage 500 KS. Tokom 1929. je u jedan IO ugrađen motor Lorraine-Dietrich 12Eb snage 450 KS. Godine1934. zbog isteka resursa motora Liberty 12 (Navy) na preostalim primercima je izvršena konverzija i ugradnja motora Lorraine-Dietrich 12Db snage 400 KS.

Prototip izvidjaca za daleko izvidjanje koji je izradjen 1927 nije ispunio ocekivanja komande Pomorskog vazduhoplovstva pa nije usao u serijsku proizvodnju. Uključujući prototipe, ukupno je izrađeno 38 primeraka.


Služba

Hidroplani IO su dobili oznake prema uobičajenoj šemi ali se za razliku od postojeće prakse oznaka kod ŠM, oznaka sastojala samo od velike brojčane oznake (od 101 do 137 - jedan prototip je stradao u udesu pre nego što je dobio svoj broj) koja se nalazila na prednjim bočnim stranama trupa hidroplana. Bili su raspoređeni u 1. Hidroeskadrilu iz Kumbora ( serija od prvih 12 primeraka) dok su ostali bili smešteni u 15. HE u Vodicama i 2. HK u Divuljama.

[attachment=5]

Svi hidroplani su bili obojeni svetlo sivom bojom koja je bila proizvedena u Zagrebačkoj fabrici "Moster". Ta boja je tada već bila standardna boja hidroplana Pomorskog vazduhoplovsva i njom su nakon revizije bojeni i drugi tipovi hidroplana.

IO je pored osnovne namene obalnog izvidjača mogao da bude korišten i kao laki bombarder jer je snaga njegovog motora dozvoljavala da IO ponese izvestan broj lakših bombi. Vremenom, uvođenjem novih tipova hidroplana, IO su sve manje korišćeni a njihov broj je postepeno opadao kako su isticali resursi.


Aprilski rat

Početak Drugog Svetskog rata je dočekalo 7 hidroplana IO. Bili su predviđeni za rashod jer su trebali da budu zamenjeni novim hidroavionima, ali je u letnom stanju bilo 5 hidroaviona, od kojih su neki bili (leteli) u eskadrilama. Nalazili su se u sastavu 15. HE u Vodicama iz 2. Hidroplanske komande u Divuljama pod komandom porucnika fregate Franje Pavića. Nisu korišćeni za ratna dejstva.

Hidroavione iz 3.HK, broj 109, 111 i 120 su zaplenili Italijani u Kumboru, ali su ubrzo rashodovani, dok su 127 i 133 bili u 2.HK (Divulje), gde su uništeni.


[attachment=4]

Osnovni i TT podaci za IO
(koji mogu da variraju neznatno, zavisno od primenjenog motora):

Jednomotorni dvokrilac sa centralnim čamcem, trosed za obalsko izviđanje.

Proizvođač:  “Ikarus”, Novi Sad.  

Dimenzije: razmah 15.20 m., dužina 10.40 m., visina 3.52 m. i nosća površina 47.50 m2. Mase: prazan 15.20 kg., koristan teret 930 kg., u letu 2450 kg.

Osobine u letu: poletanje 22 sekunde, penjanje početno do 1000 m. 6.15 minuta, penjanje do vrhunca (4.500 m.) 25 minuta,

Brzine: najveća 170 kmč, putna 145 kmč, sletanja 75 km/č, autonomija 4.30 č., dolet 600 km.

Naoružanje: jedan mitraljez Darne 7.7 mm na okretnici T.O. 7.    

Osnovni tip hidroaviona IO, koji su rađeni u dve serije, od broja 101 do 112, i od 112 do 136, plus broj 137, je imao varijante definisane korišćenim/ugrađenim motorom, osnovnom pogonskom grupom koju su činili linijski motori tipa Liberti Nejvi (Liberty Navy 12), kojem je kasnije nominalna snaga od 400 smanjena na 360 KS (od 294 kW na 264.5 kW).

Na po jednom od ovih hidroaviona, standardni motor je zamenjen motorom tipa Lorraine Dietrich 12 Eb 450 KS (??? kW), na hidroavionu broj "120", koji je preouznačen kao podvarijanta IO/Lo, dok je na jednom drugom (broj ???), bio primenjen slični motor, Lorraine Dietrich Db 450 KS, i takođe je bio označen kao IO/Lo. Hidroavion broj 137 je u fabrici Ikarus opremljen motorom Reno (Renault) od 500 KS (368 kW), (neutvrđene varijante motora - Renault 12 Kb, 12Ke ili 12Jb). Oznaka podvarijante ovog primerka je bila IO/Re.


Za sastavljanje teksta korišćeni su podatci gospodina Šime Oštrića, kome se ovim putem zahvaljujem na savetima i svesrdnoj pomoći.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on September 25, 2009, 03:00:14 pm
IO 118 ... isečci iz filma snimljenog tokom tridesetih godina prilikom sletanja na plažu u Crikvenici

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on September 25, 2009, 03:02:14 pm
[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Deligrad on September 15, 2010, 10:54:40 pm
Evo kratke dopune za hidroplane IO. Izvinjavam se što je na ćirilici nemam vremena da ga prebacujem na latinicu ako to moderator uradi nemam ništa protiv.

HIDROPLAN IM

   Godinu dana po isporuci prvih Šimika, u fabrici "Ikarus" kompletirana je dokumentacija za izradu jednog "ratnog hidroplana", takođe koncepcije inž. Mikla.  Inž. Mikl, tehnički direktor "Ikarusa" iz Novog Sada, čiji se školski Tip Š već proizvodio u toj fabrici, završavao je u proleće 1925. projekat novog tipa borbenog hidroplana za obalsko i daljnje izviđanje. Pomorsko vazduhoplovstvo, koje nije raspolagalo takvim tipom, polagalo je velike nade u novi hidroplan. Fabrika "Ikarus" započela je krajem 1925. gradnju prvog prototipa sa motorom BMW 260 KS, koji je označen kao Tip IM, završivši ga u maju sledeće godine.
   Nažalost, usled grube greške mornaričkog pilota, hidroplan je pao 31. maja u Dunav, pri čemu je potpuno uništen, a dva člana posade su poginula.  Uništeni prototip bio je prvi ratni aparat građen u "Ikarusu". U vezi sa njegovom oznakom, postoje dve varijante značenja slova M u nazivu tipa, tj. po jednoj IM je značilo Izviđač mornarički, a po drugoj Izviđač Mikl.
   Osim izrađenog prototipa IM, “Ikarus” je najavio i proizvodnju jedne šestosede “putničke limuzine” koju bi pogonio isti tip motora, što je bilo propraćeno velikom pompom u stručnoj i drugoj štampi. Međutim, taj projekat, označen sa IM.1 (I.M.1) nije ostvaren.

HIDROPLAN OBLASKI IZVIĐAČ IO (IO/LI I IO/LO)

   Gubitkom prototipa IM “Ikarus” je doveden u veoma nezgodan položaj, a izneverena su i očekivanja PV. Zbog toga je fabrika o svom trošku odmah pristupila izradi drugog prototipa sa motorom Liberti (Liberty) 400 KS. Taj novi Miklov tip užurbano je izrađen tokom leta, a prvi letovi su izvedeni u septembru 1926. godine. Prototip je u početku takođe označavan sa IM, a PV ga je obeležilo sa br. 100. Posle pažljivih i svestranih ispitivanja, pošto je zadovoljio zahteve PV i dobio povoljnu ocenu, taj tip je usvojen za naoružanje PV i naručena je serijska proizvodnja kod "Ikarusa". Obalski izviđači I. O. su izrađeni u dve veće serije. Prva (I. O. 101 - I. O. 112) izrađena je 1928. godine a druga, mnogo veća (I. O. 113 - I. O. 136) izrađena je 1929. godine. Obe ove serije su bile opremljne motorom Liberty Navy snage 360 KS.
   Novi hidroplan, označen kao Ikarus tip IO (Izviđač obalni), bio je prvi ratni hidroavion konstruisan i serijski izrađen u zemlji. Na osnovu naruxbine iz 1927. godine fabrika "Ikarus" proizvela je 1928. prvu seriju od 12 aparata obeleženih u PV sa br. 101-112, a druga serija od 24 (br. 113-136) nešto malo modifikovanih IO naručena je krajem 1928/početkom 1929. godine. Hidroavioni druge serije isporučeni su tokom 1929. godine. Posle 36 serijskih IO, “Ikarus” je izradio još dva prototipa pod rukovodstvom mladog inženjera Dušana Stankova. Jedan od njih je polomljen na statičkim ispitivanjima (nije imao obeležje), a drugi je opremljen 1930. motorom Reno (Renault 12Jb) 500 KS i obeležen sa br. 137. Svi IO proizvedeni su u starom pogonu “Ikarusa” u Novom Sadu.
   Trosedi konvencionalni dvokrilni hidroplani na čamac Ikarus tip IO, pored osnovne namene izviđanja, mogli su da se koriste i kao laki bombarderi. U početnom periodu službe IO je imao propisanu nosivost od 250 kg, međutim, teret je kasnije smanjen na samo 50 kg u skladu sa gubitkom bombarderske namene tipa IO. Takođe je, zbog tehničkih problema, smanjena nominalna snaga motora Liberti, sa 400 na 360 KS. Zvanična oznaka PV bila je IO (pisana i kao I.O.), a ponekad su nazivani i IOM (Izviđač obalni mornarički).
   Predviđajući zamenu motora Liberti, PV je isprobavalo druga pogonska postrojenja za IO i u tom cilju, hidroplan br. 136 bio je još 1929. modifikovan na motor Loren 450 KS.  Usled udesa, broj IO je smanjen već 1932. na 29, međutim, smanjenje broja aparata nije bilo najgore što je zadesilo PV. Mnogo teža situacija nastupila je u jesen 1933. kada su istekli resursi najvećeg broja motora Liberti na hidroplanima IO, kojih je u septembru bilo 20 (od toga 5 na remontu). Pretila je opasnost da PV ostane bez hidroaviona za obalsko izviđanje (u to vreme nije bila doneta ni odluka o mogućem novom tipu izviđača). Zbog toga je odlučeno da se preostali IO opreme Lorenima, pa je tokom zime 1933/34, VV ustupilo iz svojih stokova potreban broj tih motora.
   Da bi omogućilo razlikovanje hidroplana sa različitim motorima PV je dodelilo, po svom uhodanom načinu, oznake IO/Lo i IO/Li (tj. IO/Lo, IO/Li). Hidroplani sa motorima Loren od 400 i 450 KS i Liberti od 360 KS ostali su u aktivnoj službi sve do 1938, a po neki i nešto kasnije, čak do Aprilskog rata. Prema letovima zabeleženim u pilotskim knjižicama, tokom 1938. i 1939. leteli su IO i sa Lorenima 450 KS i sa Libertijima 360 KS. U januaru 1941. u PV je bilo još samo 4 IO, od toga 2 neispravna.

HIDROPLAN IZVIĐAČ ZA DALEKO IZVIĐANJE IM.2

   Fabrika “Ikarus” izradila je prototip “hidroplana izviđača za daleko izviđanje” kojeg je projektovao 1927. inženjer Mikl. Taj potpuno novi hidroplan sa blago zakošenim krilima dobio je oznaku IM.2 (I.M.2). Izrada prototipa trajala je od maja 1928. do polovine 1929. godine, a zatim su sprovedena intenzivna ispitivanja u Boki Kotorskoj.
   Serijska proizvodnja nije rađena, jer prototip IM.2 nije mogao da zadovolji tražene uslove, ne zbog slabog motora već jednostavno što njegova koncepcija jednomotorca nije odgovarala tipu daljnjeg izviđača. Nije imalo svrhe povećavati snagu motora, bila su potrebna dva motora. Taj tip se kod nas neopravdano svrstavao u klasu daljnjih izviđača, za razliku od većine zemalja koje su za daljnje izviđače koristile samo dvomotorne mašine. Kako je od 1927. u PV bio jedan dvomotorni Do-Val, verovatno su vršena poređenja dva tipa i to je nesumnjivo i dovelo do ispravne odluke da se ne radi serija na bazi IM.2. Doduše, PV je dosta oklevalo sa izborom tipa daljnjeg izviđača, najverovatnije u nadi da će IM zadovoljiti, i to je razlog kašnjenja kupovine Do-Vala.





Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on October 02, 2010, 04:22:54 pm
[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on January 10, 2011, 01:38:40 pm
[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on February 12, 2011, 01:10:17 pm

HIDROPLAN IM

Godinu dana po isporuci prvih Šimika, u fabrici "Ikarus" kompletirana je dokumentacija za izradu jednog "ratnog hidroplana", takođe koncepcije inž. Mikla.  Inž. Mikl, tehnički direktor "Ikarusa" iz Novog Sada, čiji se školski Tip Š već proizvodio u toj fabrici, završavao je u proleće 1925. projekat novog tipa borbenog hidroplana za obalsko i daljnje izviđanje. Pomorsko vazduhoplovstvo, koje nije raspolagalo takvim tipom, polagalo je velike nade u novi hidroplan. Fabrika "Ikarus" započela je krajem 1925. gradnju prvog prototipa sa motorom BMW 260 KS, koji je označen kao Tip IM, završivši ga u maju sledeće godine.

Nažalost, usled grube greške mornaričkog pilota, hidroplan je pao 31. maja u Dunav, pri čemu je potpuno uništen, a dva člana posade su poginula.  Uništeni prototip bio je prvi ratni aparat građen u "Ikarusu". U vezi sa njegovom oznakom, postoje dve varijante značenja slova M u nazivu tipa, tj. po jednoj IM je značilo Izviđač mornarički, a po drugoj Izviđač Mikl.

Osim izrađenog prototipa IM, “Ikarus” je najavio i proizvodnju jedne šestosede “putničke limuzine” koju bi pogonio isti tip motora, što je bilo propraćeno velikom pompom u stručnoj i drugoj štampi. Međutim, taj projekat, označen sa IM.1 (I.M.1) nije ostvaren.


Pronašao sam ovu fotografiju u Jubilarnoj knjizi Državnih železnica Kranjevine Jugoslavije 1919-1929.

[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on June 16, 2011, 11:14:00 am
IO 101

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on June 24, 2011, 08:08:01 am
IO 125

[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: woya on July 05, 2011, 10:55:39 am
Nesto teksta i par fotografija hidroplana IM okacio sam ovde http://mkns.ipmssrbija.com/?p=332


Izvinjavam se ako se ovo kacenje linka kosi sa pravilnikom foruma Paluba. U tom slucaju molim moderatore da link izbrisu. Jednostavno nisam zeleo da isti tekst i iste fotografije prenosim sa jednog sajta na drugi u stilu copy/paste sto tek nema smisla.

.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: kanader41 on August 03, 2011, 08:11:53 pm
[attachment=1][attachment=2]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: MOTORISTA on February 18, 2012, 08:41:42 pm
Ikarus IO 118.

[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: brodarski on January 10, 2013, 09:27:38 pm
Tri IO na plaži. Razglednica poslana 1934 godine.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: kumbor on January 10, 2013, 10:12:11 pm
Reklo bi se da je Mogren u pitanju?


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: brodarski on January 10, 2013, 10:16:35 pm
Nisam tu nikad bio ali oni koji jesu prepoznati će ovu lijepu plažu.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on January 11, 2013, 02:38:47 pm
Jeste Mogren.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on July 21, 2013, 11:43:25 am
Jedan od IO prilikom testiranja na Dunavu, kraj Novog Sada.


[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: woya on July 22, 2013, 12:14:39 am
Jedan od IO prilikom testiranja na Dunavu, kraj Novog Sada.


IM.

.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on November 24, 2013, 01:50:25 pm
IM, tako je.

Još jedna fotografija sa testiranja na Dunavu. Ovog puta poslednji izgrađeni IO, broj 137 prilikom testova na fotografiji objavljenoj u knjizi "Kraljevsko Vazduhoplovstvo 1918-1944" grupe autora (Dimitrijević, Miladinović, Micevski).


[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: jadran2 on January 22, 2014, 05:24:54 pm
Na fotografiji izmedju dva aviona, snimljeno najvjerojatnije ranih tridesetih u hangaru u Divuljama. Oficir sesti s lijeva,  pbb II klase Alfred Malbohan
[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: MOTORISTA on April 19, 2014, 09:58:10 pm
IO 101.

[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Рашо on April 30, 2014, 03:15:51 pm

HIDROPLAN IM

Godinu dana po isporuci prvih Šimika, u fabrici "Ikarus" kompletirana je dokumentacija za izradu jednog "ratnog hidroplana", takođe koncepcije inž. Mikla.  Inž. Mikl, tehnički direktor "Ikarusa" iz Novog Sada, čiji se školski Tip Š već proizvodio u toj fabrici, završavao je u proleće 1925. projekat novog tipa borbenog hidroplana za obalsko i daljnje izviđanje. Pomorsko vazduhoplovstvo, koje nije raspolagalo takvim tipom, polagalo je velike nade u novi hidroplan. Fabrika "Ikarus" započela je krajem 1925. gradnju prvog prototipa sa motorom BMW 260 KS, koji je označen kao Tip IM, završivši ga u maju sledeće godine.

Nažalost, usled grube greške mornaričkog pilota, hidroplan je pao 31. maja u Dunav, pri čemu je potpuno uništen, a dva člana posade su poginula.  Uništeni prototip bio je prvi ratni aparat građen u "Ikarusu". U vezi sa njegovom oznakom, postoje dve varijante značenja slova M u nazivu tipa, tj. po jednoj IM je značilo Izviđač mornarički, a po drugoj Izviđač Mikl.

Osim izrađenog prototipa IM, “Ikarus” je najavio i proizvodnju jedne šestosede “putničke limuzine” koju bi pogonio isti tip motora, što je bilo propraćeno velikom pompom u stručnoj i drugoj štampi. Međutim, taj projekat, označen sa IM.1 (I.M.1) nije ostvaren.


Pronašao sam ovu fotografiju u Jubilarnoj knjizi Državnih železnica Kranjevine Jugoslavije 1919-1929.

[attachment]

А ево те фотографије још једном, мало већа и у бољој резолуцији...

[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: mali od palube on July 27, 2014, 03:39:32 pm
Ovih dana došla je do mene ova fotografija:
Slična je onoj na početku topika, a i mjesto i ljudi su isti.
1941 godina: Kumbor


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: kosta1961 on April 26, 2015, 07:39:26 pm
Pogledajte delove serije Jugoslovensko vazduhoplovstvo,ima lepih kratkih snimaka ovog ,ali i drugih mornaričkih aviona.
Možete videti na https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,23162.0.html-epizoda3,ili na 

www.youtube.com/watch?v=AxwBgFprsLU


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: kosta1961 on October 14, 2015, 07:19:05 pm
Pitanje za poznavaoce mornaričkog vazduhoplovstva.

Hidroavion IM -izvidjač mali ili izvidjač mornarički ili izvidjač mikl  je sagradjen 1926g.Na žalost avion pri prvom letu doživljava udes u kojem je uništen.

E sad ,postoje podaci da je napravljen novi avion izmenjen,sa jačim motorom ,koji je dobio novi naziv IO-izvidjač obalni.Ovaj avion je radjen seriski.

Medjutim i avion IM je ponovo napravljen i testiran pod imenom IM 2.Pored ovog napravljena su još dva.
Pogledaj tabelu:
http://www.aeromagazin.rs/arhiva/aero06/c20.htm

Avion nije zadovolji pa je odbačen.Mene zanima da li je IM2 isti kao predhodnik IM ,ako nije u čemu se razlikuju.

http://avioni.net/vvkj/index.php?str=avioni&av=41


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: kosta1961 on October 15, 2015, 04:38:13 pm
Ili niko ne zna ili me ignorišete.

Na početku ove teme o avionu IO,deligrad je napisao:

HIDROPLAN IZVIĐAČ ZA DALEKO IZVIĐANJE IM.2

   Fabrika “Ikarus” izradila je prototip “hidroplana izviđača za daleko izviđanje” kojeg je projektovao 1927. inženjer Mikl. Taj potpuno novi hidroplan sa blago zakošenim krilima dobio je oznaku IM.2 (I.M.2). Izrada prototipa trajala je od maja 1928. do polovine 1929. godine, a zatim su sprovedena intenzivna ispitivanja u Boki Kotorskoj.
   Serijska proizvodnja nije rađena, jer prototip IM.2 nije mogao da zadovolji tražene uslove, ne zbog slabog motora već jednostavno što njegova koncepcija jednomotorca nije odgovarala tipu daljnjeg izviđača. Nije imalo svrhe povećavati snagu motora, bila su potrebna dva motora. Taj tip se kod nas neopravdano svrstavao u klasu daljnjih izviđača, za razliku od većine zemalja koje su za daljnje izviđače koristile samo dvomotorne mašine. Kako je od 1927. u PV bio jedan dvomotorni Do-Val, verovatno su vršena poređenja dva tipa i to je nesumnjivo i dovelo do ispravne odluke da se ne radi serija na bazi IM.2. Doduše, PV je dosta oklevalo sa izborom tipa daljnjeg izviđača, najverovatnije u nadi da će IM zadovoljiti, i to je razlog kašnjenja kupovine Do-Vala.

Po meni to znači da je IM2 potpuno nov avion i nema veze sa IM

U knjizi-Avioindustrija i vazduhoplovstvu u Krealjevini Jugoslaviji 1918-1945 stoji da je u nemačkoj knjizi iz 1931g pomenut Ikarusov hidroavijon sa čamcem I.M. model 1926g sa motorom Liberty od 400K.S.
Evo skenirana stranica.

[attachment=1]


I napokon da li je hodroavion IM isti kao IM2 ,ili ne?


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: MOTORISTA on October 15, 2015, 07:38:14 pm
Bojim se da ne znamo.  :-\


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: draggan on October 16, 2015, 02:32:31 am
kosta1961

Pokušaj naći knjigu "Jugoslovensko pomorsko vazduhoplovstvo 1918-1991" (Dimitrijević/Miladinović/Micevski) i časopis MJV "Let broj 2." iz 2000. tu ima članak "Vojni aeroplani Kraljevine SHS/Jugoslavije 1918-1930 ".Možda tu ima odgovor na tvoje pitanje.  :pilot


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: VP1159 on October 16, 2015, 09:52:20 am
Da rezimiramo,

Hidroplan za daleko izviđanje I.M. , 1926,  Liberty 260 HP , kom.1 uništen 31- maja 1926. na fabričkim ispitivanjima, Dunav, Novi Sad, (Ivo Šuman+ . Franjo Kalina+)
Konfiguracija, seskiplan , podrezano donje krilo.

Iz njega , ozbiljnom rekonstrukcijom razvijen uspešni,  Hidroplan za daleko izviđanje I.O. ,Liberty 400 HP , kom. 37 (+1 zmaj za statičko ispitivanje) u periodu od 1927-29. , uveden u PV. Konfiguracija, biplan - dvokrilac.

Potpuno nova konstrukcija, Hidroplan za daleko izviđanje I.M.2 , 1929,  motor ? ( verovatno 400-450 HP) , kom.1
Konfiguracija, biplan - dvokrilac sa zabačenim ( blaga strela) krilima.

I to je sve, sudeći po dostupnim podacima u gore nabrojanoj literaturi , plus Pomorsko Zrakoplovstvo (Isaić-Frka).
WEB varijante tipa Aeromagazin , ignoriši.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: kosta1961 on October 16, 2015, 04:42:07 pm
Hvala draggan ,ta knjiga mi nekako stalno izmiče.

Lepo je to rezimiro VP 1159  i mislim da je otprilike tako.

Ja mislim da je nastao IM od njega IO,posle je konstruisan IM2 koji nema veze sa IM,baš zato je i dobio tu dvojku.Nesretno izabrano ime je napravilo zabunu,za laike verovatno taj broj ne znači ništa,pa ga i ne pominju.Kao u tekstu iz knjige Avioindustrija i vazduhoplovstvu u Krealjevini Jugoslaviji 1918-1945  ,verovatno je neko u pisanju izostavio nesretnu dvojku.IM2 je napravljen ,verovatno samo u jednom primerku,ali nije bila dobra konstrukcija i odbačen je.


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: jadran2 on November 18, 2018, 07:31:51 am
Udes IO-122
[attachment=1]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on February 19, 2019, 11:37:18 am


Nekoliko isečeka sa početka jednog žurnala iz 1934. godine.


[attachment=1]


[attachment=2]


[attachment=3]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on February 19, 2019, 11:39:04 am

Isto ...


[attachment=1]


[attachment=2]


[attachment=3]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on February 19, 2019, 11:41:54 am

još nekoliko isečaka.


[attachment=1]


[attachment=2]


[attachment=3]


[attachment=4]


[attachment=5]


Title: Re: Ikarus IO - Izviđač obalni
Post by: Dreadnought on February 19, 2019, 11:42:54 am


Pomenuti žurnal.


https://youtu.be/3UXLOU6jlWE

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info