PALUBA

Vesti => Hrvatska => Topic started by: Brok on February 20, 2008, 12:22:20 am



Title: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Brok on February 20, 2008, 12:22:20 am
Republika Hrvatska i NATO

1. travnja 2009. Hrvatska je polaganjem hrvatskoga ratifikacijskog dokumenta (potvrde Sjevernoatlantskog sporazuma od strane sabora) u američkom State Departmentu postala punopravnom članicom NATO-a. Dokument je u Washingtonu u ime Hrvatske predala veleposlanica RH u SAD-u Kolinda Grabar Kitarović.

Ova tema nastala je spajanjem vijesti posvećenih članstvu Republike Hrvatske u NATO savezu (25.06.2012.)

Povezane teme:
- Oružane snage RH u NATO misiji ISAF (Afganistan) (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=5794.0)
- Oružane snage RH U NATO misiji KFOR (Kosovo) (https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=6901.0)

_______________________________________________



Hrvatska uskoro u NATO

19. februar 2008.

Zagreb - Hrvatska, Albanija i
Makedonija ispunile su sve
kriterijume i zaslužuju poziv
za članstvo u NATO, ocenjuju
visoki predstavnici NATO-a.


To je jedan od zaključaka današnje Konferencije predsednika parlamentarnih odbora spoljnih poslova i odbrane Alijanse, Jadranske povelje i Partnerstva za mir u Skoplju.

Kako su saopštili hrvatski elektronski mediji,članice NATO-a zastupali su ambasadori u Makedoniji, a Hrvatsku su predstavljali Mario Zubović, predsednik Odbora za spoljnu politiku Sabora, poslanik i bivši vojni funkcioner Krešimir Ćosić i ambasador Ivo Kujundžić.

Svi su se složili da Hrvatska, Makedonija i Albanija treba da dobiju poziv za prijem u NATO, jer su uglavnom ispunile kriterijume koji se traže, a posebno što bi proširenje NATO-a u regionu jemčilo bezbednost ovom delu Evrope, izjavio je Zubović.

Hrvatska sa svojim snagama učestvuje u misiji ISAF u Afganistanu, a pomaže i u obučavajnju iračkih policajaca.

Samit NATO-a, sa kojeg Hrvatska očekuje pozivnicu, biće održan od 2. do 4. aprila u Bukureštu.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Brok on March 04, 2008, 11:39:08 pm
Molbe za prijem u NATO

4. mart 2008.

Tirana - Albanija, Hrvatska i Makedonija
podnele su danas zajedničku molbu za
članstvo u NATO alijansi.


Tri balkanske zemlje nadaju se da će biti pozvane da se priključe NATO-u na samitu u Bukureštu sledećeg meseca, međutim, pristup Makedonije je neizvestan zbog njenog sukoba sa susednom Grčkom oko imena.

"Ubeđeni smo da bi proširivanje alijanse... doprinelo i stabilnosti u regionu, kao i moći NATO-a u jugoistočnoj Evropi", piše u pismu,
koje su potpisali ministri spoljnih poslova tri zemlje, a koje je dobila agencija AP.

"Oduvek smo na članstvo u NATO-u gledali ne samo kao na sredstvo za trenutno poboljšanje bezbednosti, već je njegov cilj i sprovođenje dugoročnog razvoja, učvršćivanje demokratskih vrednosti i nastavak otvaranja naših društava ka regionu i šire", piše u zajedničkom pismu.

Hrvatska očekuje da dobije poziv za članstvo u NATO-u na bukureštanskom samitu, dok je to manje izvesno kada su u pitanju Albanija i Makedonija.

Albaniji je rečeno da mora da postavi više standarde u borbi protiv korupcije, da osigura poštene izbore i reformiše sudstvo.

Makedonski zahtev, pak, mogla bi da blokira Grčka, koja se protivi imenu "Makedonija", jer smatra da ono izražava teritorijalne pretenzije njenog severnog suseda na istoimeni grčki region. Makedonija to poriče.

Trenutno su pregovori dve zemlje, pod pokroviteljstvom UN, dostigli "mrtvu tačku", navodi AP.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on October 24, 2008, 02:33:36 pm
24. oktobar 2008.

Hrvatska i Albanija u NATO

Brisel -- Predsednik SAD Džordž Buš sastaje se danas s generalnim sekretarom NATO-a Japom de Hop Sheferom kad će potpisati protokol za ulazak Albanije i Hrvatske u NATO.

Bela kuća je na ceremoniju potpisivanja protokola pozvala oko 160 poslanika, članove diplomatskog kora, američke ambasadore u Albaniji i Hrvatskoj i članove albansko-američkih i hrvatsko-američkih grupa.

Lideri NATO-a dogovorili su se u aprilu na samitu u Rumuniji da pozovu Albaniju i Hrvatsku u tu vojnu alijansu.
Albanija i Hrvatska će moći da pristupe NATO-u kada svih 26 članica alijanse ratifikuje pristupne protokole.

Zvaničnici NATO-a se nadaju da će te dve balkanske zemlje postati punopravne članice alijanse do samita koji će biti održan sledeće godine.
 
Izvor: Beta  


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Duki on October 24, 2008, 04:46:54 pm
Jel možeš da mi daš link do ovog teksta


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Brok on October 24, 2008, 10:13:31 pm
Evo ti direktno link do te vesti:
klik ovde (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=24&nav_category=167&nav_id=325099)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on January 26, 2009, 02:34:25 pm
Slovenska potpora za NATO

26/01/2009
Parlamentarni Odbor za vanjsku politiku slovenskog parlamenta s velikom većinom glasova podupro je Zakon o ratifikaciji hrvatskog pristupnog protokola za ulazak u NATO.

Za ratifikaciju tog dokumenta, o čemu će u četvrtak odlučivati parlament, glasovalo je 16 članova Odbora. Tri su bila protiv: predstavnici Slovenske nacionalne stranke i Slovenske pučke stranke te jedan nezavisni zastupnik. Odbor je odbio njihovo mišljenje da će to oslabjeti slovenski položaj u vezi s granicom koju je Hrvatska, kako tvrde, prejudicirala dokumentima koje je dala NATO-u u tijeku pregovora.

Tako visokom potporom dokazujemo da je članstvo Hrvatske u Savezu naš strateški interes. To će biti prilog našoj sigurnosti i time će se postići stabilnost cijele regije, rekao je nakon glasovanja predsjednik tog odbora Ivo Vajgl, član stranke Zares koja je dio koalicije premijera Boruta Pahora.

Isto tako pozitivan ishod ratifikacije mogao bi biti konstruktivan prilog Slovenije dobrosusjedskim odnosima s Hrvatskom i poruka koja će ojačati mogućnost da se granični spor riješi posredovanjem koje je državama ponudila Europska komisija, ocijenio je Vajgl.

Potporu ratifikaciji izrazili su svi članovi Odbora iz stranaka vladajuće koalicije.

Bivši premijer Janez Janša, koji je također član odbora, izjavio je u ime Slovenske demokratske stranke koju vodi, da bi Slovenija postupila nevjerodostojno ako bi sada - na kraju procesa koji je cijelo vrijeme podupirala - odbila ulazak Hrvatske u NATO odbijanjem ratifikacije.

Vjeruje se da pristankom Janše, koji vodi drugu najjaču stranku u parlamentu, vlada premijera Pahora ima potrebnu dvotrećinsku većinu da parlament u četvrtak ratificira hrvatski pristupni protokol za NATO.

Janša je, među ostalim, odbijajući teze da bi Hrvatsku na putu u NATO trebalo zaustaviti zbog graničnog pitanja sa Slovenijom, rekao da je Međunarodni sud pravde (ICJ) 1996. rješavao granični spor između Njemačke, Nizozemske i Danske koje su u članstvu NATO-a te da su u članstvo primljene baltičke države koje također imaju međusobne granične sporove.

Predsjednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič najavio je da će njegova stranka, ako parlament ratificira hrvatski pristupni protokol, organizirati referendum za poništenje te odluke. Pahor je već odlučno izjavio da je protiv takvog referenduma.

Hrvatska bi na proljeće trebala ući u punopravno članstvo NATO-a, nakon što svi parlamenti zemalja članica ratificiraju pristupni protokol. To se do sada smatralo formalnošću.


Zašto puštate Hrvatsku u NATO?


Na početku sjednice slovenskoga Državnog zbora Pahor će odgovoriti na zastupničko pitanje predsjednika Slovenske nacionalne starnke (SNS) Zmage Jelinčiča.

Jelinčič je vladu i Pahora pitao zašto podupiru uključivanje Hrvatske u NATO kad je to, kako smatra, suprotno slovenskim interesima jer je Hrvatska, ističe, tijekom pregovora sa Sjevernoatlantskim savezom prejudicirala granicu sa Slovenijom.

Slovenija je Hrvatskoj već blokirala, odnosno otežala put u Europsku uniju. Neočekivano je izbila i nova provokacija. Susjedi dvoje trebamo li ili ne u NATO. Adut za "ne" izvlače iz nekog čudnog rukava. Hrvatima bacaju novi mamac.


NATO neće dopustiti miniranje

Profesor Vlatko Cvrtila s Fakulteta političkih znanosti ne vjeruje da će NATO sa strane gledati kako Slovenci miniraju njihova partnera iz mirovnih misija. Hrvatski je vojnik, kaže, isuviše cijenjen da bi mu vrata Saveza zatvorila Slovenija. Hrvatska je geostrateški previše važna za NATO da bi se dopustilo da joj neka druga zemlja uskrati punopravno članstvo i da RH ne odigra svoju važnu ulogu u regiji u budućim procesima, izjavio Cvrtila.

Izvor: HTV


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on March 05, 2009, 05:09:08 pm
05.03.2009
BRISEL - Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer izrazio je nadu da će Hrvatska i Albanija na predstojećem samitu Alijanse, početkom aprila u Strazouru i Kilu učestvovati kao punopravne članice.
Kako prenosi
Radio Slobodna Evropa, hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Jandroković, na transatlantskoj večeri u sredu uveče u Briselu, izjavio je kako očekuje da će Hrvatska na samit u aprilu doći kao punopravna članica.

Izvor: Večernje Novosti online


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on April 01, 2009, 06:31:39 pm
1. april 2009.
Mostar, Vašington -- Svečanim polaganjem ratifikacionih dokumenata u Stejt departmentu Hrvatska i Albanija od danas postaju punopravne članice NATO-a.

Hrvatska i Albanija dobile su pozivnicu za članstvo u NATO 3. aprila 2008. na samitu u Bukureštu, a 9. jula ambasadori 26 zemalja članica potpisali su u Briselu protokol o proširenju Saveza na te dve zemlje.

Nakon toga usledio je proces ratifikacije u zemljama članicama NATO-a po čijem je završetku generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer, početkom ove nedelje, u Zagreb i Tiranu uputio zvanične pozive za članstvo.

Na predstojećem samitu NATO u Strazburu i Kelu, 3. i 4. aprila, Albanija i Hrvatska ucestvuju kao punopravne članice.

Izvor: FoNet, Beta


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on April 02, 2009, 03:16:01 pm
Koje su obaveze Hrvatske posle prijema u NATO ?

02/04/2009
Zagreb – Hrvatska je ulaskom u NATO preuzela i određene obaveze, među kojima i ustupanje radarske slike, za šta će dobiti uvid u radarsku sliku Alijanse, ali i plaćanje članarine od više od tri miliona evra ili 2,7 odsto budžeta.

Iz te članarine, koja će biti plaćena ovog meseca, namiruju se troškovi vojnog i civilnog budžeta, infrastrukture NATO-a i izgradnje novog sedišta Alijanse.

U partnerske obaveze spada i formiranje pešadijsko-mehanizovanog bataljona, a zatim i brigade, voda specijalnih snaga, voda ABHO, inženjerijske čete za horizontalne konstrukcije, terenske bolnice, transportne čete kamiona i četiri transportna helikoptera.

Pored toga, Hrvatska će morati da sprovede i obuku za vazdušne osmatrače i umrežavati radarsku slike za protivvazdušnu odbranu.

Hrvatska ima obavezu i da osposobljava objekte za podršku i smeštaj pripadnika oružanih snaga, kao i uređenje objekata u Gašincima, Vinkovcima, Udbini, Zemuniku, luci Lora, Delnicama i na aerodromu Pleso za prihvat savezničkih snaga i objedinjavanje magacinskih prostora za bojeva sredstava.

U pogledu finansija, obaveza Hrvatske je usvajanja finansijskih planova na početku godine i njihovo striktno pridržavanje, uplata godišnje NATO članarine od četiri miliona evra, dok će za učešće u misijama 2011. biti potrebno 70 miliona evra.

Za modernizaciju oružanih snaga do 2015. potrebno je osam milijardi kuna (ili 1,07 milijardi evra), a 2012. Hrvatska će za vojsku morati da odvaja dva odsto bruto društvenog proizvoda, a, zauzvrat, moraće da koristiti fondove NATO-a.

Posle ulaska Hrvatske u Alijansu 30 oficira se raspoređuje u komende NATO-a, dok će do 2011. u komendama u Monsu, Izmiru, Norfolku i Napulju biti više od 50 oficira u činu od majora do pukovnika.

Na raspolaganju za rotaciju u komandama NATO-a biće 400 oficira.

Hrvatska mora da smanji broj pripadnika oružanih snaga na 16.000, a broj zaposlenih u ministarstvu odbrane na 1.000 ljudi.

Do 2010. u vojnim misijama stalno će biti osam odsto pripadnika Kopnene vojske, a za učešće u misijama obučavaće se i pripremati 4.100 pripadnika oružanih snaga.

U sastavu snaga za brzi odgovor NATO-a i borbene grupe EU biće 1.600 vojnika, a ove godine broj hrvatskih vojnika u Afganistanu biće povećan na 300, dok će 50 pripadnika Vojne policije ući u sastav međunarodne jedinice vojne policije.

Velike promjene slede i hrvatskom glavnom štabu koji će morati da se reorganizuje da bi se omogućili brzi odgovori na zahteve iz sedišta NATO-a, a sledi i promena u planiranju snaga i finansija i, verovatno, promena načelnika glavnog štaba.

Uz strogo pridržavanje propisa o profesionalnom razvoju pripadnika oružanih snaga imenovanje oficira moći će da se sprovodi samo uz poštovanje zakonskih propisa.

Izvor: Tanjug


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Bane on April 02, 2009, 04:03:40 pm
Hrvatska mora da smanji broj pripadnika oružanih snaga na 16.000, a broj zaposlenih u ministarstvu odbrane na 1.000 ljudi.

Evo zašto mi nećemo ući skoro u NATO. Pa imamo 16.000 zaposlenih samo u Ministarstvu ;D


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on April 02, 2009, 07:10:35 pm
Hrvatska mora da smanji broj pripadnika oružanih snaga na 16.000, a broj zaposlenih u ministarstvu odbrane na 1.000 ljudi.

Evo zašto mi nećemo ući skoro u NATO. Pa imamo 16.000 zaposlenih samo u Ministarstvu ;D



Problem zaposlenih u civilnom djelu ministarstva odbrane je bio i kod nas (previše zaposlenih), ali je još veči problem manjka zaposlenih u vojnom djelu ministarstva. Premali broj profesionalnih vojnka i podoficira (kao u svakoj vojsci).
Na brzinu uvedena profesionalna vojaska (prekratko prelazno razdoblje), je dovodilo do takvih banalnosti, da nije bilo više vojnika za selidbe, čiščenje, straža itd. ( sve to treba svaka vojska). A profesionalni vojnici su preskupi za te poslove, obuka (vojno stručna) je prioriteta!
Pozdrav
Duje


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on April 07, 2009, 02:43:38 pm
Nove zastave ispred sedišta NATO-a

7. april 2009.
Zagreb -- Zastave Hrvatske i Albanije, novih članica Severnoatlantske alijanse, svečano su danas podignute ispred sedišta NATO-a u Briselu.

Ceremoniji podizanja zastava dve zemlje, koje su 1. aprila postale 27. i 28. članica ovog saveza, prisustvovali su predsednik hrvatske vlade Ivo Sanader i albanski premijer Salji Beriša kao i generalni sekretar vojnog saveza Jap de Hop Shefer i ambasadori zemalja članica.

Pristupanje Hrvatske i Albanije pokazuje da je ideja slobode neodoljiva i najjasniji pokazatelj da u današnjoj Evropi geografija više nije sudbina, izjavio je de Hop Shefer, navodeći da je ulazak Hrvatske i Albanije u NATO od velike važnosti i za jugoistočnu Evropu čiji su delovi bili žrtve rata i stradanja civila.

"Zbog počinjenih zločina i etničkog čišćenja, generalno je bilo prihvaćeno da narodi regiona neće moći nikad više skladno da žive, ali je danas jučerašnji pesimizam ustupio mesto optimizmu", izjavio je de Hop Shefer.

U svom govoru, Sanader je naveo da je članstvo u NATO-u bio strateški cilj Hrvatske od njene nezavisnosti i zauzeo se za evroatlantsku perspektivu za sve zemlje jugoistočne Evrope na osnovu njihovih sopstvenih zasluga i ispunjavanja potrebnih kriterijuma.

"Crna Gora može računati na hrvatsku podršku, a vrata NATO-a ostaju otvorena i za Srbiju", rekao je Sanader.

Sanader je izjavio da se "raduje danu kad će Skoplje imati svoj dan proslave" i da šalje poruku ohrabrenja u Bosnu i Hercegovinu, koja takođe ima pravo na evroatlantsku budućnost, u kojoj će se, prema njegovim rečima, kao jedinstvena zemlja tri konstitutivna i ravnopravna naroda razvijati u miru i stabilnosti.

Hrvatska i Albanija su prvi put kao punopravne članice Alijanse učestvovale na samitu NATO, koji je početkom meseca održan u Strazburu i Kelu, a na kome je obeležena 60. godišnjica osnivanja saveza.

Izvor: Tanjug


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on July 25, 2009, 04:22:38 pm
24/07/2009
Zagreb – Hrvatsko ministarstvo odbrane odbilo je inicijativu NATO-a da se za potrebe obuke protiv terorističkih napada biološkim, hemijskim i nuklearnim oružjem kod Šibenika izgradi odgovarajući centar. Bio bi to, kako otkriva „Jutarnji list”, najveći takav poligon za bojne otrove i biološka oružja u Evropi, a izgradnja bi koštala 15 miliona dolara.

U Evropi postoje dva, ali manja, takva centra – u Velikoj Britaniji i Holandiji. Dalmacija, odnosno područje kod Šibenika, izabrano je za ovakav poligon zbog povoljnih vremenskih prilika, odnosno najdužeg razdoblja lepog vremena koje omogućuje skoro osam meseci aktivne obuke na terenu.

Svoje odbijanje gradnje ovakvog centra Ministarstvo odbrane RH obrazlaže time da „formiranje takvog centra nije deklarisano u sklopu prihvaćenih partnerskih ciljeva NATO-a”. Međutim, u istom dopisu američkoj firmi „Knotoks”, koja vodi ovaj projekt za NATO, daje se mogućnost da se to ipak uradi na nešto drugačiji način. Naime, Ministarstvo odbrane RH ukazuje da se za takav centar može dodeliti koncesija za korišćenje nekih od postojećih „neperspektivnih nekretnina” u vlasništvu Hrvatske vojske, a kojih ima na tom području.

Direktor „Knotoksa” Daglas Iton ovih dana boravi u Hrvatskoj i pregovara s nadležnima u Ministarstvu odbrane, a kako je saopštio novinarima to ministarstvo je „načelno dalo saglasnost za projekt i čeka se potpisivanje ugovora”. On takođe tvrdi da, iako se radi o najopasnijim otrovima i biološkim i hemijskim agensima i oružjima, nema opasnosti za okolno stanovništvo, jer u vežbama ta sredstva „neće imati nikakav dodir okolinom”.

Iz „Knotoksa” takođe uveravaju da „neće biti nikakvih posledica ni za turizam, jer će centar biti praktično nevidljiv”. Iz Ministarstva odbrane povodom ovoga su se danas oglasili tvrdnjom da firma „Knotoks” i njen direktor „manipulišu javnošću”, jer je to ministarstvo dva puta odbilo njihov predlog, a nadležnom organu za upravljanje državnom imovinom uputili su negativno mišljenje za dodeljivanje bilo kakve koncesije u vezi spomenutog poligona.

R. Arsenić
Izvor: Politika Online
 


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on October 18, 2009, 04:28:13 pm
Na prezentaciji hrvatske vojske znak NATO pretvorio se u svastiku

18.10.2009

Redovna prezentacija hrvatske vojske pretvorila se u incident, kada se, na video bimu, pred oko 200 stranih zvanica, znak NATO-a pretvorio u kukasti krst, javljaju hrvatski mediji.


[attachment=1]

Prezentaciju koja je održana u vojnoj akademiji u Zagrebu, vodio je general Drago Lovrić, hrvatski vojni izaslanik pri NATO-u iza čijih leđa su bila dva panoa.
 
Kako prenose hrvatski mediji, znak NATO-a, koji je bio deo grafičke podloge prezentacije, ujednom trenutku se pretvorio u svastiku. Nakon nekoliko sekundi vratio se znak NATO-a, koji se posle nekog vremena ponovno preoblikovao u kukasti krst. Lovrić nije primetio šta je događa na panou, kao ni većina gostiju. Skandal su primetili pripadnici Vojne policije i osoba zadužena za informatiku, ali skup ipak nije prekinut.

Tema prezentacije bila je pod nazivom "Savremene vojne operacije i nove sposobnosti vojnika", u sklopu panela "Razvijanje odgovarajucih sposobnosti - vojni odgovori".

Tek po završetku izlaganja, pripadnici Vojne policije rekli su generalu Lovriću šta se dogodilo. Odmah je zaplenjen memorijski stik i pokrenuta istraga o tome kako je moglo doći do takve neprijatne situacije.

Kako prenose mediji, Lovrić smatra da je to "indirektna posledica zaostalih virusa kojima je inficiran logo NATO, koji je bio skinut sa interneta", i da nije bilo nikakve loše namere onih koji su pripremali prezentaciju.


Izvor: Tanjug


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Vladimir Ivanović on October 18, 2009, 04:53:30 pm
[attachment=1]

događa se


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Boro Prodanic on October 18, 2009, 05:12:01 pm

događa se



Kako misliš događa se? Virus? Što ga nije pretvorio slučajno u crvenu petokraku zvazdu? Svašta!

Bruka i sramota, mada, kad se bolje razmisli, možda tu i ima neke simbolike...


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Vladimir Ivanović on October 18, 2009, 08:43:57 pm
Postavio sam gif baš onaj koji je general drago Lovruć imao u stiku.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Boro Prodanic on October 18, 2009, 09:06:13 pm
Hteo sam da kažem da nema šanse da se to desilo slučajno, kao zbog virusa ili ne znam čega. Urađeno je namerno, a ko je uradio i zašto, ne želim da pretpostavljam, previše je raznih mogućnosti.

Mislim da se NATO neće baš obradovati ovom, blago rečeno, incidentu!


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: ZastavnikDjemo on October 18, 2009, 09:44:33 pm
Pa verovatno je po sredi nemarnost, prezentacija je rađena na brzaka, tražio je na Google nešto poput "NATO emblem", "NATO Logo" ili "NATO Seal", skinuo je prvo na šta je naleteo, natakario to na prezentaciju, i eto incidenta... Naravučenije: nikada ne kinđuriti Power Point prezentaciju, bela pozadina, crna slova, bez slika, i niko je neće ni pogledati, a kao dodatno osiguranje, učesnicima pre prezentacije podeliti štampanu verziju iste. Tako publika spava, a eventualne greške ostaju neprimećene. ;D   


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Boro Prodanic on October 18, 2009, 09:59:56 pm
Pa verovatno je po sredi nemarnost, prezentacija je rađena na brzaka, tražio je na Google nešto poput "NATO emblem", "NATO Logo" ili "NATO Seal", skinuo je prvo na šta je naleteo, natakario to na prezentaciju, i eto incidenta... Naravučenije: nikada ne kinđuriti Power Point prezentaciju, bela pozadina, crna slova, bez slika, i niko je neće ni pogledati, a kao dodatno osiguranje, učesnicima pre prezentacije podeliti štampanu verziju iste. Tako publika spava, a eventualne greške ostaju neprimećene. ;D   

Bravo Džemo! Upravo sam tako ja radio sve Power Point prezentacije koje sam držao. Što jednostavnije, bez ikakvih efekata, to su igračke, sadržaj je bitan a ne ambalaža - nije to trgovina i marketing. Osim ako nema sadržaja, pa je bitna ambalaža!


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 27, 2009, 04:38:49 pm
Izaslanstvo NATO Zapovjedništva u posjetu Zapovjedništvu HKoV-a

Zapovjedništvo Hrvatske kopnene vojske u Karlovcu danas, 26. studenoga  posjetilo je izaslanstvo NATO-ovog Zapovjedništva Savezničke kopnene komponente (NATO LCC) stacioniranog u Madridu, na čelu sa zapovjednikom, španjolskim general pukovnikom Cayetanom Mirom Vallsaom.
Cilj posjeta bila je priprema Konferencije zapovjednika kopnenih vojski koja će se od 15. do 17. lipnja 2010. održati u Zagrebu. Izaslanstvo je primio zapovjednik HKoV-a general pukovnik, Mladen Kruljac sa suradnicima.
Tijekom sastanka gostima je prezentiran ustroj, zadaće i organizacija HKoV-a, a potom su razmatrani detalji Konferencije. Riječ je o eminentnom skupu na koji je pozvano 67 izaslanstava sa oko 200 sudionika, kojemu će nazočit visoki časnici kopnenih komponenti vojski zemalja NATO-a, Partnerstva za mir, Mediteranskog dijaloga i drugih partnera, te NATO-ovih zapovjedništava u Heidelbergu i Napulju.
U kraćem obraćanju gostima general Kruljac istaknuo je da je domaćinstvo Konferencije velika čast za Hrvatsku, dok je general Vallsao uputio riječi zahvalnosti HKoV-u, uz napomenu da će madridsko Zapovjedništvo dati odgovarajuću podršku Konferenciji.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on January 13, 2010, 02:45:30 pm
Utorak, 12. Siječanj 2010.

Posjet zamjenika zapovjednika NATO Zapovjedništva za transformaciju

Državni tajnik MORH-a Pjer Šimunović primio je u utorak, 12. siječnja, u službeni posjet zamjenika zapovjednika savezničkog Zapovjedništva za transformaciju (Norfolk/Virgina SAD) admirala Luciana Zappatu.
Tijekom službenih razgovora državni tajnik Šimunović zahvalio je admiralu Zappati na svim doprinosima koje je Zapovjedništvo dalo u integraciji RH u NATO savez, istaknuvši kako smo sada, kao punopravna članica NATO, otvoreni za sve aspekte suradnje sa Zapovjedništvom za transformaciju. Također upoznao je admirala Zappatu sa svim aktivnostima koje se provode u sklopu pune integracije u NATO savez kao što su priprema i slanje časnika OS RH na NATO pozicije, uključivanje u NATO odbore i doprinos koji RH daje sudjelovanjem u NATO vođenim mirovnim operacijama. Govoreći o NATO operacijama, zaključeno je kako i dalje najvažnija i najkompleksnija operacija ostaje operacija ISAF u Afganistanu, gdje je u pomoći Afganistanu u uspostavi samoodrživih instrumenata vlasti, uz vojni aspekt, bitan i daljni razvoj civilne pomoći toj zemlji u obrazovanju, zdravstvu, gospodarstvu i sl.
"Interes RH je i pomoć zemljama u regiji u pristupanju euroatlanskim integracijama pa na tom području posebno možemo istaknuti blisku suradnju sa BiH-a, Crnom Gorom i Makedonijom a s ciljem postizanja stabilnosti u regiji", istaknuo je Šimunović. Govoreći o ulozi i važnosti  NATO saveza od osnutka do danas, admiral Zappata složio se kako je je upravo stabilnost regija jedan od glavnih današnjih prioriteta u djelovanju  NATO saveza.
U nastavku posjeta admiral Zappata posjetit će Hrvatsko vojno učilište "Petar Zrinski" gdje će održati predavanje za polaznike Ratne škole "Ban Josip Jelačić", Zapovjedno-stožerne škole "Blago Zadro" i djelatnike HVU-a, a obići će i Središte za međunarodne vojne operacije.

[attachment=1]
Izvor: MORH web http://www.morh.hr/




Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on January 14, 2010, 01:40:51 am
Srijeda, 13. Siječanj 2010.

Predavanje admirala Zappate na HVU-u

U sklopu posjeta OS RH, zamjenik zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za transformaciju (ACT), admiral Luciano Zappata održao je u srijedu, 13. siječnja, na Hrvatskom vojnom učilištulištu "Petar Zrinski" predavanje o načinu funkcioniranja Zapovjedništva za transformaciju, članstvu u NATO savezu i transformaciji i prilagodbi oružanih snaga u sustav NATO-a.
Admirala Zappatu, u pratnji zapovjednika Zapovjedništva za potporu brigadnog generala Mate Ostovića, primio je i zamjenik ravnatelja HVU-a i zapovjednik RŠ "Ban Josip Jelačić" brigadni general Slaven Zdilar sa svojim najbližim suradnicima.  U maloj dvorani Časničkog doma, predavanju su nazočili polaznici RŠ "Ban Josip Jelačić", polaznici ZSŠ "Blago Zadro", polaznici Visoke Dočasničke izobrazbe, čelnici ustrojstvenih jedinica Ravnateljstva HVU, načelnici katedri Dekanata HVU kao i nastavnici pojedinih katedri Dekanata HVU. Poslije predavanja, admiral Zappata obišao je vojarnu kako bi se upoznao s uvjetima u kojima se školuju pripadnici OS RH.
Admiral Zappata od 2007. obnaša dužnost zamjenika zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za transformaciju  u NATO-u koje je smješteno u Norfolku, Virgina u SAD.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 06, 2010, 02:00:27 am
Petak, 05. Veljača 2010.

Sastanak ministara obrana NATO-a u Istanbulu

Operacije ISAF u Afganistanu te KFOR na Kosovu, prioritizacija obrambenih resursa i obrambena transformacija Saveza bile su glavne teme neformalnog sastanka ministara obrana NATO-a koji je održan 4. i 5. veljače 2010. godine u Istanbulu na kojem je hrvatsko izaslanstvo predvodio ministar obrane Branko Vukelić.

Raskorak između predviđenih resursa i planiranih investicija zahtjevao je raspravu o određivanju prioriteta Saveza, a istodobno se raspravljalo i o obrambenoj transformaciji Saveza.

Operacija KFOR u kojoj sudjeluju pripadnici OS RH ocijenjena je općenito kao „uspješna priča“ te je istaknuto kako će se daljnje smanjivanje snaga NATO-a na Kosovu nastaviti postupno kroz jasno precizirane faze a uvažavajući procjene s terena.

Saveznici su također raspravljali o postignutom napretku i predstojećim aktivnostima u 2010. godini u operaciji ISAF u kojoj Hrvatska sudjeluje s 300 pripadnika OS RH, zatim o implementaciji strategije generala McCrystala kao i pitanju tranzicije odgovornosti na afganistanske vlasti, a slijedom zaključaka londonske konferencije održane krajem siječnja 2010. godine.

U hrvatskom izaslanstvu uz ministra obrane Branka Vukelića bili su i veleposlanik RH pri NATO-u Igor Pokaz, vojni predstavnik RH pri NATO-u general bojnik Drago Lovrić, državni tajnik Pjer Šimunović, načelnik Službe za odnose s javnošću i informiranje Goran Grošinić te načelnik Službe za NATO i PfP Zoran Drča.

Više o neformalnom sastanku ministara obrane možete saznati na službenim stranicama NATO-a.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 06, 2010, 02:01:49 am
Petak, 05. Veljača 2010.

RH podupire postupno smanjivanje snaga KFOR-a

„Republika Hrvatska podupire smanjenje NATO snaga na Kosovu u skladu s postignutim napretkom na području sigurnosti“, rekao je između ostalog ministar obrane RH Branko Vukelić sudjelujući u današnjoj raspravi tijekom sastanka ministara obrana NATO-a, koji se održava  4. i 5. veljače 2010. godine u Istanbulu.

Vukelić je istovremeno naglasio kako daljnje smanjenje snaga mora pratiti razvoj situacije na području operacije te je istaknuo kako RH daje svoj doprinos misiji KFOR sudjelovanjem dva transportna helikoptera i 20 vojnika.

Inače u misiji KFOR trenutačno je raspoređeno deset tisuća vojnika u usporedbi s petnaest tisuća vojnika koliko ih je NATO imao na Kosovu 2009. godine.

Što se tiče uspostave kosovskih snaga sigurnosti RH pozdravlja napredak, obzirom da su te snage ključne za izgradnju održive sigurnosti i stabilnosti, što je pretpostavka za trajno preuzimanje odgovornosti kosovskih vlasti za svoju sigurnost.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 06, 2010, 02:15:20 am
Petak, 05. Veljača 2010.

46. Münchenska konferencija o sigurnosti

Državni tajnik MORH-a Pjer Šimunović sudjelovat će na 46. Münchenskoj konferenciji o sigurnosti koja se održava u Münchenu (Njemačka), od 5. do 7. veljače 2010. godine.
Teme ovogodišnje konferencije bit će budućnost europske i globalne sigurnosti, budućnost kontrole naoružanja i Sporazum o neširenju oružja za masovno uništenje, kao i regionalna sigurnost na Bliskom istoku. Drugi dan Konferencije govorit će se o startegijama i misiijama NATO-a u budućnosti, kao i o strategiji za Afganistan.
Münchenska konferencija o sigurnosti već desteljećima okuplja vodeće dužnosnike iz područja sigurnosti iz cijelog svijeta, a glavne teme vezane su za sadašnje i buduće globalne sigurnosne izazove.
Uz državnog tajnika Pjera Šimunovića, na 46. Münchenskoj konferenciji nazočit će i vojni predstavnik RH pri NATO-u general bojnik Drago Lovrić.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on April 01, 2010, 12:33:56 am
Utorak, 30. Ožujka 2010.

Međunarodni znanstveni skup "Euroatlantske integracije"

Državni tajnik MORH-a Pjer Šimunović sudjelovao je na međunarodnom znanstvenom skupu „Euroatlantske integracije“ koji se 29. i 30. ožujka održava u zagrebačkom hotelu „Palace“. Skup organizira Atlantsko vijeće Hrvatske, a na njemu sudjeluju studenti i profesori političkih znanosti, međunarodnih odnosa i sigurnosnih studija iz Hrvatske i zemalja Regije koje su aspiranti na članstvo u NATO-u. Cilj skupa je educirati polaznike po pitanju euroatlantskih integracija, s naglaskom na put koji je prošla Republika Hrvatska.

Skup je otvorio predsjednik Atlantskog vijeća Hrvatske Radovan Vukadinović, nakon čega se obratio državni tajnik Šimunović. Tijekom predavanja pod naslovom „Iskustvo Hrvatske kao članice NATO-a“ Šimunović je označio prednosti koje Republika Hrvatska ima od članstva, te opisao aktualni proces hrvatske integracije u Savez.

Predavanja koja slijede održavat će Marko Horvat iz MVPEI-a, potpredsjednica  Atlantskog vijeća Hrvatske Lidija Čehulić Vukadinović, Barbora Maronkova iz Sektora za javnu diplomaciju NATO-a, Nives Malenica (MVPEI), Peter D'Amico (Veleposlanstvo SAD u RH) i Zlatko Gareljić, savjetnik Predsjednika RH za obranu. Završni dio Skupa odnosi se na panel pod nazivom „Jugoistok Europe i euroatlantske integracije“.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)

MVPEI = Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija




Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on April 02, 2010, 12:25:47 am
Četvrtak, 01. Travanj 2010.

Brifing za predstavnike medija povodom godišnjice ulaska RH u NATO savez

Na današnji dan prošle godine, 1. travnja 2009., Republika Hrvatska službeno je postala punopravnom članicom NATO-a. Tim povodom u MORH-u je priređen brifing za predstavnike medija na kojem su govorili državni tajnik Ministarstva obrane Pjer Šimunović i državni tajnik za politička pitanja Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Davor Božinović.

Predmet izlaganja državnog tajnika Božinovića bio je vanjsko-politički i sigurnosni okvir članstva RH u NATO-u. „Sve što smo prezentirali hrvatskoj javnosti uoči pristupanja Hrvatske savezu sada doživljava potvrdu“, istaknuo je Božinović. „Hrvatska je sve vidljiviji čimbenik međunarodnih odnosa, a naši interesi se uspješnije profiliraju unutar međunarodne zajednice. NATO više ne postoji bez Hrvatske koja sudjeluje u procesu donošenja odluka“, naglasio je. Govoreći o aktualnostima u Savezu, državni tajnik MVPEI-a istaknuo je proces izrade novog Strateškog koncepta NATO-a, koji će odgovoriti na pitanja suočavanja sa suvremenim sigurnosnim rizicima. Druga aktualnost je pitanje proširenja, u kojem Hrvatska igra vrlo aktivnu ulogu. Naime, širenje će se u perspektivi odnositi na regiju jugoistočne Europe. Hrvatska ga podržava, jer joj je u interesu širenje NATO-a u neposredno susjedstvo. Glede situacije u Afganistanu, RH je svjesna važnosti stabilizacije te zemlje i za sjevernoatlantski prostor.

Državni tajnik MORH-a Pjer Šimunović orijentirao se na obrambeno-vojni segment članstva RH u NATO-u. Prioritetnim predmetima označio je razvoj doprinosa RH sustavu kolektivne obrane, razvoj doprinosa Savezu u operacijama odgovora na krize i mirovnim operacijama, te postupnu punu integraciju RH u sve dijelove Saveza. U sklopu procesa integracije aktualni su uvođenje naših sustava u informacijski sustav NATO-a, zajednička saveznička protuzračna obrana, proces usvajanja pravne stečevine NATO-a i popuna pozicija OS RH u zapovjednim strukturama NATO-a. „Kroz proteklu godinu Hrvatska se dokazala kao vjerodostojna članica“, zaključio je Šimunović.

U odgovorima na pitanja novinara potvrđeno je da se razmatra mogućnost povećanja upućivanja pripadnika OS RH u misiju ISAF u Afganistanu, za dodatnih 20 instruktora OS RH, koji bi bili razmješteni na području Kabula i Mazar-e-Sharifa. Također, istaknuta je važnost doprinosa OS RH u mirovnoj misiji ISAF u Afganistanu u smislu restrukturiranja snaga i obučnih timova, kao i sudjelovanja u topničkoj i zrakoplovnoj obuci.


Istraživanje o NATO-u

Uoči prve godišnjice ulaska Hrvatske u NATO, ispitivanje javnog mnijenja pokazalo je stabilnu potporu građana članstvu u Savezu i hrvatskom angažmanu u međunarodnim operacijama, objavio je GfK.

Visokih 64,6% ispitanika osjeća se sigurnijima u državi članici NATO-a, posebno osobe iz Slavonije i Dalmacije. Da je članstvom u NATO-u porastao ugled i ojačao međunarodni položaj Hrvatske smatra 50,2% ispitanika, s tim da češće od prosjeka takvo mišljenje imaju visokoobrazovani (61%).

Angažman međunarodne zajednice u okviru misije ISAF pod zapovjedništvom NATO-a podržava 68,3% ispitanika, među kojima češće od prosjeka takvo mišljenje imaju osobe u dobi od 25-34 godina (78%). Istovremeno, 54,1% ispitanika smatra da sudjelovanje Hrvatske u misijama NATO-a pod mandatom UN-a doprinosi jačanju njene sigurnosti i međunarodnog položaja.

O važnosti uloge NATO-a u regiji govori podatak da 62,6% ispitanika smatra da su NATO i njegovo primanje novih članica važni za sigurnost i stabilnost Jugoistočne Europe.

Ispitivanje javnog mnijenja naručilo je Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija povodom prve godišnjice članstva Hrvatske u NATO-u;  provedeno je u veljači 2010. godine na reprezentativnom uzorku od 750 ispitanika (kvotni uzorak prema županijama, obrazovanju, dobi i spolu).

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on April 15, 2010, 01:40:15 pm
Srijeda, 14. Travanj 2010.

Sastanak Skupine za sposobnosti EU-NATO

Danas, 14. travnja 2010. godine državni tajnik u Ministarstvu obrane Pjer Šimunović boravi u Bruxellesu, Kraljevini Belgiji na sastanku Skupine za sposobnosti EU-NATO po pozivu glavnog ravnatelja u Upravi za obrambenu politiku Ministarstva obrane Kraljevine Španjolske Juana Carlosa Villamie Ugarte-a.

U sklopu sastanka Skupine za sposobnosti EU-NATO predviđena je rasprava i pregled poduzetih koraka u dosadašnjem razvoju obrambenih sposobnosti dviju organizacija te povezanosti između preuzetih obveza, ciljeva i prioriteta. Poseban naglasak će se dati i raspravi o pitanju mogućnosti multilateralne suradnje na području logističke potpore NATO i EU operacijama, te utvrđivanju dodatnih potencijalnih područja suradnje između dviju organizacija.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on May 03, 2010, 05:09:14 pm
Petak, 30. Travanj 2010.

Glavni tajnik NATO-a pohvalio doprinos OS RH u Afganistanu

U svom prvom posjetu Republici Hrvatskoj otkako je Republika Hrvatska prije godinu dana postala punopravnom članicom Saveza u dvodnevnom posjetu Zagrebu boravi glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen.

Glavni tajnik NATO-a u petak, 30. travnja 2010. na konferenciji za tisak nakon razgovora s predsjednicom Vlade RH Jadrankom Kosor rekao je da Sjevernoatlantski savez jako cijeni hrvatski doprinos misiji u Afganistanu, istaknuvši da hrvatski vojnici rade sjajan posao. Naglasio je kako je cilj misije NATO-a u Afganistanu obučiti pripadnike afganistanskih snaga kako bi oni sami preuzeli odgovornost za sigurnost u svojoj zemlji. "Cilj nam je odgovornost predati samim Afganistancima kada okolnosti to dopuste. Stoga je izuzetno važno uvježbati afganistanske snage sigurnosti kako bi one stekle potrebne kapacitete", rekao je Rasmussen. "Jako cijenimo sudjelovanje hrvatske vojske u misiji u Afganistanu“, rekao je glavni tajnik NATO-a.
Glavne teme razgovora pored angažmana u mirovnim misijama bile su i stanje u jugoistočnoj Europi, te potencijalni poslovi Hrvatske vezani za opremanje snaga NATO-a. Rasmussen je istaknuo da sve zemlje na Balkanu vidi kao buduće članice NATO-a kojemu će i dalje u borbi s novim izazovima glavni zadatak ostati teritorijalna obrana svih članica jer napad na jednu članicu NATO-a je napad na sve njegove članice.
U sklopu dvodnevnog posjeta RH glavni tajnik NATO-a sastao se i s ministrom vanjskih poslova i europskih integracija Gordanom Jandrokovićem, te ministrom obrane Brankom Vukelićem. Raspravljalo se o novom strateškom konceptu NATO-a, te o doprinosu Hrvatske mirovnim misijama.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on June 11, 2010, 12:59:44 am
četvrtak, 10. Lipanj 2010.

Ministar Vukelić na sastanku ministara obrane NATO-a u Bruxellesu

Sastanak ministara obrana zemalja NATO-a, na kojem sudjeluje i hrvatski ministar obrane Branko Vukelić, započeo je danas, u četvrtak 10. lipnja 2010. godine u Bruxellesu sastankom Sjevernoatlanskog vijeća i raspravom o prioritizaciji obrambenih resursa.

Glavni tajnik NATO-a Andreas Fogh Rasmussen informirao je ministre o učincima mjera koje se odnose na prioritizaciju i planiranje resursa, što je u izravnoj potpori razvoju strateških sposobnosti te vođenju savezničkih misija i operacija.
U svojem izlaganju ministar Vukelić je podržao napore na području unapređenja procesa upravljanja resursima te uvođenju razmatranja resursnih aspekata pri donošenju odluka.

U drugom dijelu današnjeg sastanka ministri obrana NATO-a razgovarali su o misiji KFOR na Kosovu te nastavku planiranog smanjenja broja vojnika na terenu u narednom razdoblju. Ministar Vukelić istaknuo je u raspravi zadovoljstvo Republike Hrvatske poboljšanjem političko sigurnosne situacije na Kosovu te istaknuo podršku postupnom daljnjem smanjenju broja međunarodnih snaga KFOR-a. No, pritom je naglasio kako je vojna nazočnost NATO-a na Kosovu i dalje nužna i neophodna za mir i stabilnost u regiji.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on June 11, 2010, 06:44:27 pm
Petak, 11. Lipanj 2010.

Napredak u Afganistanu je vidljiv

Mirovna operacija ISAF bila je glavna tema drugog dana sastanka ministara obrana zemalja NATO-a, koji se održava 10. i 11 lipnja 2010. u Bruxellesu, a na kojem sudjeluje i hrvatski ministar obrane Branko Vukelić, pri čemu su u raspravi dominirale teme tranzicije odgovornosti za sigurnost zemlje na afganistanske institucije vlasti te doprinos saveznika u uspostavi i obuci samoodrživih afganistanskih snaga sigurnosti.

U uvodnom obraćanju predstavnicima zemalja davateljica snaga ISAF-a (46 država) glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen ocijenio je dosadašnju implementaciju nove savezničke strategije uspješnom te kako opća situacija u toj zemlji ide u pravom smjeru, pri čemu je naglasio da situacija i dalje zahtjeva punu pozornost saveznika, no napredak postignut u prvih šest mjeseci ove godine je vidljiv.

U svom izlaganju, ministar obrane Branko Vukelić je pozdravio uložene napore usmjerene ka uspješnoj implementaciji tranzicije odgovornosti za sigurnost na afganistanske vlasti, pri čemu je ocijenio kako je temelj  za uspješan prijenos odgovornosti izgradnja samoodrživih afganistanskih snaga sigurnosti. Pritom je ministar Vukelić istaknuo kako gotovo polovicu hrvatskog kontingenta čine instruktori odnosno mentori afganistanske vojske, a uskoro i policije.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on June 16, 2010, 02:39:25 pm
Srijeda, 16. Lipanj 2010.

Konferencija zapovjednika kopnenih vojski NATO-a

Hrvatska kopnena vojska domaćin je redovne godišnje Konferencije zapovjednika kopnenih vojski NATO-a koja se održava 16. i 17. lipnja 2010. u Zagrebu, a u organizaciji Savezničkog Zapovjedništva snaga Madrid.

[attachment=1]
Na otvorenju Konferencije predsjednik RH i vrhovni zapovjednik OS RH Ivo Josipović istaknuo je kako se Konferencija zapovjednika kopnenih vojski NATO-a može smatrati iskazom savezničke podrške i povjerenja Hrvatskoj kao novoj članici NATO saveza.

Osim zapovjednika kopnenih vojski članica i predstavnika zemalja NATO-a na Konferenciji sudjeluju i izaslanici zemalja Partnerstva za mir, među kojima su Armenija, Austrija, Azerbejdžan, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Moldavija, Švicarska, Ukrajina, Uzbekistan, te Izrael, koji participira u Mediteranskom dijalogu, kao i Ujedinjeni Arapski Emirati, potpisnici Istanbulske inicijative.

Na Konferenciji se raspravljalo o ulozi NATO-a u 21. stoljeću, novoj zapovjednoj strukturi NATO-a/NATO u transformaciji, NATO operaciji u Afganistanu, o Centru izvrsnosti, te njegovoj ulozi, zadaćama i mogućnostima pružanja potpore partnerskim zemljama, kao i o budućnosti vojne suradnje, naučenim lekcijama, ograničenjima i izazovima. Također, jedna od tema bila je posvećena Republici Hrvatskoj pod nazivom "Republika Hrvatska, od kandidata do punopravnog člana NATO-a; naučene lekcije i iskustva tijekom procesa".

O navedenim temama govorili su izaslanik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Jiri Šedivi, izaslanik zapovjednika ACT-a admiral u mirovini Jorgen Berggrav, britanski general pukovnik Nick Parker, zamjenik zapovjednika ISAF-a, dekan zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Vlatko Cvrtila, brigadir Santiago San Antonio iz Združenog stožera OS Španjolske, te njemački brigadni general Gerhard Schulz, načelnik Odjela vojne suradnje Združenog zapovjedništva Napulj.
Tijekom uvodnog govora, predsjednik RH Ivo Josipović istaknuo je i da je iznimno ponosan učincima, profesionalnim radom i ugledom OS RH. „Nastale i razvijane u specifičnim uvjetima, OS RH su danas suvremena vojska, organizirana i strukturirana sukladno potrebama i mogućnostima države i društva te skladno međunarodno prihvaćenim obvezama“, rekao je predsjednik Josipović. Govoreći o sudjelovanju pripadnika OS RH u mirovnim misijama, s naglaskom na situaciju u Afganistanu, predsjednik je zaključio: "sagledavam ulogu, mjesto i zadaće oružanih snaga u 21. stoljeću kao bitnog čimbenika u stvaranju uvjeta za nesmetan gospodarski, društveni, kulturni i svaki drugi razvoj naših društava i država".
U svom obraćanju medijima tijekom otvorenja Konferencije zapovjednik Savezničkog zapovjedništva snaga Madrid španjolski general pukovnik Alfred Cardona Torres istaknuo je da se kvaliteta hrvatskog participiranja u NATO-u ogleda i u izvanrednoj organizaciji ove Konferencije. Također, zapovjednik Stožera Savezničkog zapovjedništva Heidelberg, američki general pukovnik John W. Morgan III, rekao je da smatra kako je ova Konferencija, te hrvatska podrška i pomoć itekako pomaže čvršćem savezništvu.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on June 18, 2010, 02:48:22 pm
četvrtak, 17. Lipanj 2010.

Brifing za medije povodom Konferencije zapovjednika kopnenih vojski NATO-a

Nakon završetka Konferencije zapovjednika kopnenih vojski NATO-a koja se održala 16. i 17. lipnja 2010. u Zagrebu u organizaciji Savezničkog Zapovjedništva snaga Madrid zapovjednik Savezničkog zapovjedništva snaga Madrid general pukovnik Alfredo Cardona Torres i zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general pukovnik Mladen Kruljac dali su izjave za medije.

U svom obraćanju novinarima general pukovnik Torres rekao je kako veliki posao za vojne zapovjednike tek dolazi jer je ovo početak nove reorganizacije NATO-a. „Trebamo sačekati odobrenje Novog strateškog koncepta i potom će biti puno posla u prilagodbi njemu“, naglasio je Torres. Govoreći o hrvatskim kolegama, istaknuo je da kao zapovjednik Savezničkog zapovjedništva snaga Madrid vrlo pažljivo promatra integraciju OS RH u NATO-u i misli da pripadnici OS RH rade vrlo dobar i profesionalan posao.
„Organizacija Konferencije bila je zahtjevni i veliki ispit za Oružane snage RH i Hrvatsku kopnenu vojsku, budući da je riječ o dosad najvećem skupu ovakvog tipa“, istaknuo je zapovjednik HKoV-a  general pukovnik Kruljac.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on July 13, 2010, 01:10:34 am
Ponedjeljak, 12. Srpanj 2010.

Vojni predstavnik RH pri NATO-u održao predavanje o novom Strateškom konceptu NATO-a

Vojni predstavnik RH pri NATO-u, general bojnik Drago Lovrić održao je danas, 12. srpnja 2010. godine, predavanje o novom Strateškom konceptu NATO-a i o novoj zapovjednoj strukturi NATO-a.

Predavanje je bilo organizirano s ciljem informiranja djelatnika Ministarstva obrane i OSRH koji se bave navedenom NATO tematikom. Izrada novog Strateškog koncepta NATO-a pokrenuta je zbog promjena u sigurnosnom okružju ali i definiranja novih vojnih sposobnosti kako bi se Savez uspješno suočio s novim izazovima. Novi Strateški koncept stavlja naglasak i na odnose s javnošću kao jednog od važnijih elemenata u sudjelovanju u operacijama izvan NATO područja odgovornosti.

Zajedno s izradom novog Strateškog koncepta javila se potreba i za novom zapovjednom strukturom NATO-a. Temeljeni cilj nove strukture je manji, efikasniji i fleksibilniji NATO koji će uspješno obavljati svoje temeljne zadaće kolektivne obrane  i borbe protiv terorizma, ali i proširiti svoje djelovanje na nova područja kao što su društvene mreže.

Na predavanju su između ostalih prisustvovali i zamjenik načelnika GS OSRH za operacije kontraadmiral Zdenko Simičić, zapovjednici svih grana OSRH, ravnatelj HVU-a, načelnici svih Uprava GS OSRH kao i ostali djelatnici MORH-a i OSRH.

Prihvaćanje novog Strateškog koncepta NATO-a  očekuje se na Samitu NATO-a u Lisabonu krajem 2010. godine.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on August 19, 2010, 01:42:22 pm
Srijeda, 18. Kolovoz 2010.

Potpisan prvi okvirni sporazum s NATO NC3A agencijom

U utorak, 17. kolovoza 2010. u Bruxellesu, hrvatsko poduzeće INsig2 potpisalo je okvirni sporazum o suradnji (BOA) s NATO-vom agencijom NC3A, koji su potpisali g. Goran Oparnica, direktor INsig2 i direktor Agencije g. Georges D'Hollander. Riječ je prvom okvirnom sporazumu o suradnji koje je jedna hrvatska tvrtka  potpisala s tom Agencijom. Time INsig2 postaje dio mreže dobavljača kojima su otvoreni svi natječaji Agencije.

Sklopljeni sporazum daje dodatnu dimenziju uključenosti Republike Hrvatske u NATO, na području gospodarstva.

Područje poslovanja agencije NC3A je potpora operacijama i napredne tehnologije, uključujući kibernetičku obranu (cyber defense), proturaketnu obranu, obranu od improviziranih eksplozivnih naprava itd. Smještena je na dvije lokacije, u Bruxellesu i Haagu, ima oko 700 zaposlenih i godišnje realizira nabavu u vrijednosti od oko 300 milijuna eura.

INsig2 se bavi osmišljavanjem i primjena sofisticiranih rješenja integrirane korporativne sigurnosti u Hrvatskoj i u zemljama na području regije.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 14, 2010, 01:01:12 pm
Utorak, 14. Rujan 2010.

NATO tečaj za naučene lekcije u Zemuniku

U vojarni "Zemunik" od 14. do 17. rujna 2010. održava se NATO tečaj za stožerne časnike za naučene lekcije na kojem sudjeluju predstavnici GS OS RH, HKoV-a, HRZ i PZO-a, HRM-a, HVU-a, ZzP-a i pristožernih postrojbi GS OS RH.

Ciljevi tečaja su obuka osoblja za upravljanje procesima u području naučenih lekcija kao dio Projekta uspostave sustava naučenih lekcija u OS RH. Tečaj provodi čelnik Mobilnog tima za obuku (MTT-Mobile Training Team) iz sastava NATO-ACT kapetan fregate Michael T. Hallett u suradnji s hrvatskim timom časnika osposobljenim za provedbu tečaja naučenih lekcija u postrojbama OS RH.

Obuka se provodi na dvije razine, na način da u prvoj razini polaznici izučavaju provedbu standardnog NATO tečaja za stožerne časnike za naučene lekcije, a na drugoj razini prolaze obuku po vođenju i upravljanju standardnim NATO tečajem.
Tečaj je otvorio časnik za združenu doktrinu Uprave za operativne poslove i obuku GS OS RH brigadir Zvonko Brigljević, a polaznicima tečaja prigodno se obratio načelnik stožera 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO brigadir Darko Brajković.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 01, 2010, 12:59:47 am
Završen je NATO tečaj za naučene lekcije

U vojarni Zemunik 17. rujna 2010. godine završen je NATO tečaj za stožerne časnike za naučene lekcije na kojem je sudjelovao 21 časnik GS OS RH, HkoV-a, HRZ-a i PZO-a, HRM-a, HVU-a, ZzP-a i pristožernih postrojbi GS OS.
Polaznici su dobili certifikate o uspješnom završetku tečaja iz područja naučenih lekcija, a cijela aktivnost provodi se u sklopu Projekta uspostave sustava naučenih lekcija u OS RH.
Uz čelnika Mobilnog tima za obuku (MTT-Mobile Training Team) iz sastava NATO-ACT kapetana fregate Michaela T. Halletata tečaj su moderirali i provodili i hrvatski instruktori osposobljeni za provedbu tečaja naučenih lekcija u postrojbama OS RH.

Obuka je provedena na dvije razine. Na prvoj razini polaznici su izučavali provedbu standardnog NATO tečaja za stožerne časnike za naučene lekcije, a na drugoj razini obuku vođenja i upravljanja standardnim NATO tečajem.
Na završetku tečaja polaznicima se obratio časnik za združenu doktrinu Uprave za operativne poslove i obuku GS OS RH brigadir Zvonko Brigljević. Brigadir Brigljević je naglasio značenje područja naučenih lekcija u OS RH, kako u provedbi obuke tako i podizanja sveukupne spremnosti i izvrsnosti postrojbi u njihovim misijama i zadaćama, a cijeli je tečaj osmišljen i prilagođen hrvatskim specifičnostima i potrebama postrojbi.

Kao stručno educirani časnici polaznici će od sada moći zapažanja s obuke i operativnih djelovanja obraditi, provjeriti i potvrditi kao stvarno naučene lekcije i na taj nači osigurati kvalitetniju učinkovitost tijekom operativnih djelovanja pružajući na taj način stvarnu potporu uspješnosti postrojbi na svim razinama“, naglasio je brigadir Brigljević.

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 02, 2010, 01:18:38 am
Petak, 01. Listopad 2010.

Vukelić primio vrhovnog zapovjednika NATO-a za Europu admirala Stavridisa

Ministar obrane Branko Vukelić susreo se danas u petak, 1. listopada 2010. godine sa vrhovnim zapovjednikom NATO snaga za Europu admiralom Jamesom Stavridisom.

Ministar obrane Branko Vukelić istaknuo je angažman i ulogu Oružanih snaga RH u NATO-im misijama posebice ISAF-u posebno naglasivši nedavnu odluku Hrvatskog sabora kojom je broj pripadnika OS RH u ISAF-u povećan sa 300 na 320. Pritom valja reći kako je udio naših instruktora u ukupnom broju naših pripadnika u ISAF-u povećan te tako trenutno imamo ukupno pet OMLT i POMLT timova. Vukelić je također istaknuo i ulogu Hrvatske u regiji kojom se doprinosi daljnjoj stabilizaciji sveukupnog stanja, pri čemu je sigurnost preduvjet za gospodarski napredak.

Admiral Stavridis je rekao kako je upravo Hrvatska, njezin ulazak u NATO i skorašnje članstvo u EU svojevrsni model kojim i ostale zemlje u regiji trebaju težiti. Pritom se zahvalio na angažmanu i doprinosu OS RH u misiji ISAF, posebno naglasivši izvrsna postignuća koja pripadnici OS RH imaju u obučavanju afganistanske vojske i policije.

Uoči sastanka sa ministrom Vukelićem sa admiralom Stavridisom razgovarao je načelnik GS OS RH general zbora Josip Lucić, a sastancima je nazočio i vojni predstavnik RH u NATO-u general bojnik Drago Lovrić.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 10, 2010, 03:29:27 pm
Srijeda, 06. Listopad 2010.

Izaslanstvo OS RH na primopredaji dužnosti zapovjednika JFC Napulj

[attachment=1]
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general zbora Josip Lucić i zapovjednik Hrvatske ratne mornarice kontraadmiral Ante Urlić sudjelovali su od 5. do 6. listopada 2010. godine na svečanosti primopredaje dužnosti zapovjednika Združenog NATO zapovjedništva u Napulju (Alied Joint Force Command Naples) između admirala Marka Fitzgeralda i admirala Samuela Lockleara III.

U svom govoru, admiral Fitzgerald zahvalio se na suradnji svim svojim suradnicima u zapovjedništvu JFC te potpori u okviru uspostave stabilnosti i sigurnosti u regiji. Također, istaknuo je kako je iznimno zadovoljan što su za vrijeme njegova mandata Republika Hrvatska i Republika Albanija ušli u NATO savez.

Na kraju svečanosti, admiral Locklear zahvalio se admiralu Fitzgeraldu na dosadašnjim aktivnostima u Napulju kao i na uspješnoj vojnoj karijeri. Govorio je o radu i odgovornosti funkcije zapovjednika združenog NATO zapovjedništva istaknuvši kako je spreman započeti novu dužnost na najbolji mogući način.
Tijekom svečane primopredaje admiral Fitzgerald odlikovan je Odličjem za službu sa zlatnim tracima (Service medal) od strane državnog tajnika za mornaricu, Odličjem za izuzetni doprinos u obrani (Defence distinguish medal) od ministra obrane SAD-a i Odličjem za zasluge u NATO-u (NATO meritorious medal) od glavnog tajnika NATO-a.

U utorak, 5. listopada, dan prije svečane primopredaje svečane dužnosti, admiral Fitzgerald je tijekom prijema visokih uzvanika posebnu zahvalu uputio generalu Luciću i admiralu Urliću na gostoprimstvu za vrijeme posjeta Hrvatskoj.
Zapovjednik Združenog NATO zapovjedništva u Napulju uvijek je američki admiral koji ujedno obnaša dužnost zapovjednika Mornaričkih snaga Sjedinjenih Američkih Država za Europu i Afriku. Kao zapovjednik Združenog NATO zapovjedništva u Napulju, operativno je odgovoran za NATO misije na Balkanskom poluotoku, u Iraku i na Sredozemlju, a kao zapovjednik Mornaričkih snaga SAD-a odgovoran je za američke pomorske snage koje operiraju u Atlantskom i Indijskom oceanu te u Sredozemnom i Crnom moru.

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kopriva on October 25, 2010, 03:57:27 pm
Zadovoljan sam zbog pozitivnog pristupa koji je Hrvatska donijela u NATO

Želim čestitati Hrvatskoj na izvrsnoj prvoj godini članstva u Savezu. Iako je Hrvatska u NATO-u tek nešto više od godinu dana, ona pokazuje energiju države koja je članica dvadeset ili trideset godina. Hrvatskoj je veoma važan ulazak u Savez, kao što je i nama jednako važno što nam se pridružila. Zadovoljan sam zbog potpore i pozitivnog pristupa što ga je Hrvatska donijela u NATO

Početkom listopada u Hrvatskoj je bo?ravio vrhovni zapovjednik NATO snaga za Europu admiral James Stavridis, rekavši pritom da je upravo Hrvatska, njezin ulazak u NATO i skorašnje članstvo u EU svojevrsni model kojem i ostale zemlje u regiji trebaju težiti. Zahvalio je na angažmanu i doprinosu OSRH-a u misiji ISAF, posebno naglasivši izvrsna postignuća koja pripadnici OSRH-a imaju u obučavanju afganistanske vojske i policije. U intervjuu koji smo vodili prigodom njegova boravka u Hrvatskoj, kao jedini kojima se pružila ta prilika, admiral Stavridis se osvrnuo na niz tema te biranim riječima ocijenio hrvatski angažman u NATO-u.

Na sadašnjoj ste dužnosti malo više od godine dana. Kako biste ocijenili proteklu godinu, na čemu ste najviše radili i jesu li se vaša očekivanja stupanjem na ovu dužnost ostvarila?

U proteklih sam godinu dana bio usredotočen na Afganistan, Balkan, odnose s Rusijom, protupiratska djelovanja i reformu NATO-a. Ukupno gledano, mogu reći da ostvarujemo pozitivan napredak na svim ovim područjima. Najveće napore, dakako, uložili smo u Afganistanu i to je Savezu prvi prioritet. Danas je ondje prisutno 49 nacija, što uključuje svih 28 NATO članica te ostvarujemo stalan napredak. Kad je riječ o Balkanu, zadovoljan sam napretkom koji ostvarujemo na Kosovu. Broj vojnika na Kosovu smanjili smo s početnih 15000 na sadašnjih 9000 i vrlo smo blizu odluci da taj broj dodatno smanjimo na 5000 vojnika jer vjerujem da smo ondje uspjeli održati sigurnost. Kad je riječ o odnosima s Rusijom, oni su se tijekom protekle godine poboljšali. U listopadu i studenom ove godine posjetit ću Moskvu i radujem se daljnjem razvoju suradnje. Naime, glavni tajnik je rekao da je Rusija NATO-ov strateški partner. Kad je riječ o protupiratskim djelovanjima, u tijeku je operacija uz obalu Afrike kojom smo uspjeli smanjiti broj piratskih napada. U toj smo operaciji partner Europskoj uniji, uz dodatno sudjelovanje Rusije, Kine, Indije i mnogih drugih zemalja. I konačno, kada govorimo o reformi NATO-a, mislim da smo sastavili jedan vrlo suvisao prijedlog smanjenja ukupne zapovjedne strukture, povećanja učinkovitosti te smanjenja ukupnih izdataka Saveza. Ispričavam se ako je moj odgovor malo duži, ali smatram ovo vrlo važnim pitanjem i želim ponoviti da je, prema mom mišljenju, napredak na prije spomenutim područjima stalan.

Zanimljivo je da ste vi prvi mornarički časnik na ovoj dužnosti. Može li se iz toga zaključiti da mornarica dobiva sve veću važnost u združenim operacijama?

Da, jesam, no smatram da je mornarica uvijek bila važna, kao što su to uostalom bile i zračne snage, i kopnena vojska i specijalne postrojbe. Danas se sve vrti oko združenih operacija i tvrdim da upravo takav, sveobuhvatni pristup, pomaže da se sve ove snage udruže u zajedničkom djelovanju, uz sudjelovanje i naših partnera iz mnogih agencija, kao i privatnog sektora, primjerice humanitarnih organizacija. Svi su oni čimbenici koji pridonose sigurnosti u XXI. stoljeću.

Gledajući ulogu mornarice, mislim da ona ima nesumnjivu prednost u zaustavljanju ilegalnog trgovanja u mnogim morskim područjima. U Europi smo ponajprije orijentirani na Mediteran, ali u čitavom svijetu mornarica doista igra važnu ulogu u tom području djelovanja.

Nepobitno je da je mornarica važan čimbenik globalne sigurnosti...

Suprotstavljanje današnjim sigurnosnim izazovima i prijetnjama, što nadilaze nacionalne granice i tradicionalne oblike djelovanja, zahtijeva širok raspon civilno-vojnih sposobnosti i suradnje koji svakako izlaze iz okvira rada Saveza. Aktivnosti vladanja, razvoja i sigurnosti svih država međunarodne zajednice povezani su u jednu zapletenu mrežu. NATO ustraje u implementaciji Sveobuhvatnog pristupa u bavljenju kriznim situacijama.

Misija u Afganistanu, kao i iskustva s Balkana naglašavaju potrebu usklađivanja područja sigurnosti s aktivnostima vladanja i razvoja kako bi se osigurala stabilnost. Primjerice, NATO i EU već surađuju unutar dogovora Berlin plus koji je sastavni dio Okvira za suradnju iz 2003. Taj Okvir daje osnovu suradnje NATO-a i EU u rješavanju kriznih situacija tako da omogućuje potporu Saveza EU vođenim operacijama, iako Savez nije uključen u operacije u cijelosti. Takva suradnja vidljiva je u operacijama u BiH, na Kosovu, u Afganistanu, Darfuru i, odnedavno, u protupiratskim djelovanjima uz afričku obalu.
Naučene lekcije iz ovih iskustava dovele su Savez u poziciju s koje može idealno pridonijeti velikom rasponu operacija kao dio Sveobuhvatnog pristupa međunarodne zajednice. To su: borba protiv terorizma, potpora miru i stabilnosti, unapređivanje energetske sigurnosti, sprečavanje širenja oružja i opasnih tvari, zaštita od mrežnih napada (cyber attacks), sankcioniranje nedopuštene trgovine i suprotstavljanje piratstvu.

Kako vidite mjesto i ulogu Hrvatske, njezinih Oružanih snaga u NATO vođenim operacijama?

Pa, pogledajmo područja na koja sam, kako sam prije spomenuo, usredotočen. Prvo, u Afganistanu se nalazi više od 300 hrabrih hrvatskih vojnika koji sudjeluju u obučavanju vojske i policije. Oni su izvrsni u svom poslu. Kamo god se uputim u Afganistanu, pogled na osobitu hrvatsku zastavu na ramenima hrvatskih vojnika za mene znači da sam u društvu profesionalaca. Isto tako znam i da su to ljudi koji posjeduju veliko borbeno iskustvo, koje proistječe iz događaja vezanih za vašu nedavnu povijest ovdje na Balkanu. Drugo, želio bih posebno pohvaliti postignuća hrvatskih Oružanih snaga u području rada Vojne policije koja obavlja izvrstan posao u pružanju osiguranja. Dakle, možemo vidjeti hrvatske vojnike koji obavljaju čitav jedan spektar zadaća, a osobito se ističu u procesu obuke afganistanskih snaga, koja nam je svima najvažnija.

U regiji možemo svjedočiti izvrsnom poslu hrvatskih OS-a na Kosovu, pri čemu mislim na dva helikoptera Mi-171 i 20 osoba koji sudjeluju u misiji. S obzirom na to da su nam na Kosovu najvažnije sposobnosti letenja i kretanja, doprinos Hrvatske je svakako dobrodošao i služi na čast OSRH.

Vrlo je jasno da Hrvatska, kao europska država daje svoj doprinos u regiji, u NATO-ovoj operaciji u Afganistanu te UN-ovoj misiji na Golanskoj visoravni. Ukupno gledano, smatram da pripadnici vaših OS-a obavljaju izvrstan posao u nekoliko svjetskih misija i operacija.

Koliko je važan angažman Hrvatske u misiji ISAF u Afganistanu?

Ovdje ću istaknuti važnost obuke afganistanskih snaga jer ćemo upravo ove jeseni otkriti prijelazni plan za Afganistan na temelju kojega ćemo poslove u području sigurnosti prepustiti afganistanskim sigurnosnim snagama. To ćemo učiniti postupno, regiju po regiju, provinciju po provinciju, instituciju po instituciju i dužnost po dužnost. Dakle, mi ćemo se povući, a njima ćemo prepustiti taj posao. Da bismo uspješno svladali taj prijelaz, moramo ih obučiti. Taj proces za sada dobro napreduje. Mislim da je to jedna od svijetlih točki čitavog posla ondje, a hrvatski vojnici su prilično uključeni u taj proces obuke i volio bih da se poveća broj vaših vojnika na ovoj zadaći. Upravo sam o tome razgovarao s čelnim ljudima u Hrvatskoj.

Kad je riječ o Afganistanu, na što je trenutačno usmjerena operacija u toj zemlji?

Ponajprije na proces obuke da bismo uspješno završili prijelaz koji sam već spomenuo. Mogu reći da naporno radimo da bismo zaštitili afganistanski narod, smanjili civilne žrtve i uhvatili preostale talibane koji zastrašuju lokalno stanovništvo. Radimo na ravnoteži civilnog i vojnog dijela, tj. pomažemo u izgradnji škola, klinika za medicinsku pomoć, kopamo bunare, završavamo cestu oko čitave zemlje. Isto tako radimo na poboljšanju infrastrukture i gospodarstva, uključeni smo u izgradnju zatvora i čitavog pravosudnog sustava. I konačno, po mom mišljenju jednako važno kao i prethodne aktivnosti, možemo govoriti o osvješćivanju ljudi o razlozima našeg boravka ondje i činjenicama koje su dokaz zašto ćemo uspjeti u svemu što radimo. Sve to činimo putem sustava strateškog komuniciranja, kako u Afganistanu tako i u gradovima poput Zagreba.

Koja je uloga vojne komponente NATO-a i kako se ona uklapa u sveobuhvatni pristup rješavanja kriznih situacija koje ste već spomenuli?
Gledajući sporazum na temelju kojega je NATO i nastao, onda treba spomenuti dvije važne stvari. Jedna od njih je Članak 5 koji napad na jednu državu članica definira kao napad na sve članice NATO-a. Taj članak pokazuje da smo u ovome zajedno. Drugi važan dio sporazuma jest Članak 4 u kojem stoji da će se države članice konzultirati svaki put kada se suoče s kriznom situacijom. Stoga je ovaj sustav rješavanja kriznih situacija važan korak prije slanja vojne komponente. Mislim da je upravo u tom sustavu sveobuhvatni pristup vrlo učinkovit. Važno je ujediniti ne samo sigurnosni element već i politički, gospodarski, kulturološki, jezični itd., prije nego se krizna situacija pretvori u oružani sukob. To je, umnogome, najvažnija zadaća NATO-a.

Kako ocjenjujete ulogu Hrvatske u NATO-u? Jeste li zadovoljni suradnjom i postoje li neka područja u kojima se naša zemlja, pritom mislim na Oružane snage, u skladu s mogućnostima može još više angažirati?

Prije svega, želim čestitati Hrvatskoj na izvrsnoj prvoj godini članstva u Savezu. Već smo dobrim dijelom ušli u drugu godinu članstva i, kao što sam rekao Predsjedniku i premijerki, iako je Hrvatska u NATO-u tek malo više od godine dana, ona pokazuje energiju države koja je članica dvadeset ili trideset godina. Hrvatskoj je veoma važan ulazak u Savez, kao što je i nama jednako važno što nam se pridružila. Kao što sam već spomenuo, doprinos Hrvatske u svim navedenim operacijama, a tomu treba dodati i rad u zapovjedno-stožernom dijelu, je izvanredan. Zadovoljan sam zbog potpore i pozitivnog pristupa što ga je Hrvatska donijela u NATO.

S obzirom na to da ste sudjelovali u misiji u Bosni, zasigurno dobro poznajete i situaciju u regiji. Kako biste je ocijenili i kakva je, po vašem mišljenju, uloga Hrvatske u jugoistočnoj Europi?

Vratimo se 15 godina unatrag i pogledajmo kako je Balkan tada izgledao. Imali smo cijeli niz sukoba koji su rezultirali desecima tisuća poginulih, milijunima prognanih i izbjeglih, dakle jedan vrlo kaotičan i opasan dio svijeta. Danas su Hrvatska, Albanija i Slovenija članice NATO saveza. Vidimo da Crna Gora ubrzano napreduje k učlanjenju u Savez, kao uostalom i Makedonija koja će, čim se razriješi pitanje imena države, biti snažan kandidat za pristupanje. Bosna i Hercegovina provodi Pristupni akcijski plan (MAP) i naporno radi da bi postala poželjan kandidat. Rekao bih da imamo i dobre odnose između NATO-a i Srbije, koju sam prije šest mjeseci osobno posjetio. Bio sam prvi vrhovni zapovjednik NATO-a za Europu koji je posjetio tu zemlju i toplo sam dočekan. Vodili smo produktivne razgovore i ja pozdravljam izvrsnu suradnju Hrvatske i Srbije u održavanju otvorenog dijaloga i u suočavanju s izazovima u regiji. Prema tome, mislim da je ova regija postigla golem napredak. Pogledamo li samo Hrvatsku, vidimo da deset milijuna turista godišnje posjeti ovu prekrasnu zemlju. To pokazuje velik napredak u odnosu na regiju u kojoj su prije 15 godina vladali ratni sukobi. Danas je izazov ljeti pronaći slobodnu hotelsku sobu u Splitu. Doista mnogo ljudi posjećuje ovu zemlju i to je izvrsno vidjeti. Smatram da je pred ovom regijom dobra budućnost. Gospodarstvo je u porastu, iako malo usporeno u zadnje vrijeme, ali i to će se promijeniti nabolje tako da sam uvjeren da će ova regija biti izvoznik sigurnosti. I to je priča o Hrvatskoj. Prije 15 godina vojne snage su dolazile u regiju da bi pomogle u njezinoj stabilizaciji, a danas vojne snage zemalja regije odlaze u svijet učiniti isto. Mislim da je to izvanredan uspjeh.

Hrvatska je na korak do pristupanja EU. Kako biste ocijenili suradnju NATO-a i EU-a na obrambenom i sigurnosnom području? Hoće li novi Strateški koncept NATO-a, a koji bi trebao biti usvojen na samitu u Lisabonu, u tome donijeti neke novine?

Najprije, želim Hrvatskoj poželjeti svu sreću u skorašnjem pristupanju Europskoj uniji. Smatram da će to biti izvrsno i za nju i za regiju. Danas vidimo da se NATO i EU operacije odvijaju rame uz rame i da se dopunjuju, kao što je to u Afganistanu, Kosovu i drugim dijelovima svijeta, uključujući protupiratske operacije uz obalu Afrike. Smatram da ove dvije organizacije dobro surađuju i da će Strateški koncept dodatno istaknuti potrebu za takvom suradnjom te se nadam snažnom NATO-u i Europskoj uniji koji rade zajedno.

Možete li nam prenijeti svoje dojmove posjetom Hrvatskoj?

Često sam dolazio u Hrvatsku i kao američki mornarički časnik imao sam priliku posjetiti mnoge luke uzduž jadranske obale. Ovo je moj drugi posjet RH u svojstvu vrhovnog zapovjednika NATO-a za Europu i prvi put sam u toj ulozi posjetio Zagreb i imao se priliku sastati s vodstvom ove države. Ovdje sam pronašao naciju koja veoma pozitivno gleda na svoje članstvo u NATO-u, naciju koja ima profesionalne i sposobne Oružane snage i naciju koja proizvodi izvrsna crna vina.
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/Hrv_pages/stavridis.asp


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kopriva on November 19, 2010, 06:11:55 pm
Ministar obrane Branko Vukelić, u sklopu hrvatskog izasIanstva, sudjelovat će na 24. NATO summitu koji se održava 19. i 20. studenog 2010. godine u Lisabonu u Portugalu.

Kako se očekuje na summitu će sudjelovati predsjednici država/vlada zemalja članica NATO-a te zemalja partnera, kao i ministri vanjskih poslova i obrane.

Tijekom summita predviđen je sastanak predsjednika država /vlada zemalja članica u formatu Sjevernoatlantskog vijeća i usvajanje novog Strateškog koncepta te paketa reformi NATO saveza. Usvajanje novog Strateškog koncepta potvrdit će održavanje zajedničke sigurnosti zemalja Sjevernoatlantskog saveza kao NATO-ove izvorne i primarne uloge. Također, novi Strateški koncept služit će kao vodilja daljnjem razvoju NATO-a u osiguranju sposobnosti i učinkovitosti kroz definiranje i prepoznavanje novih prijetnji, sposobnosti i partnera. Također, tijekom summita bit će riječi o razvoju proturaketne obrane, ali i o strateškom partnerstvu s Rusijom. Kako se očekuje tijekom summita bi trebala biti usuglašena i Deklaracija kojojm se definiraju različita područja značajna za Savez; poput Afganistana i ostalih operacija, kao i politika otvorenih vrata, pitanja kontrole naoružanja, proturaketne obrane, borbe protiv terorizma, obrane od kibernetičkih napada, energetske sigurnosti, obrambene transformacija/reforma Saveza itd. Na summitu je predviđen i  sastanak  na temu operacije ISAF na kojem će biti riječi o  trenutnoj situaciju u Afganistanu te o novoj fazi procesa tranzicije s naglaskom na izgradnju afganistanskih sigurnosnih snaga.    

Izvor: http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kopriva on November 19, 2010, 06:17:21 pm
Hrvatsko izaslanstvo stiglo na summit NATO-a

Hrvatsko izaslanstvo predvođeno Predsjednikom Republike Hrvatske Ivom Josipovićem, a u kojem su i ministri obrane i vanjskih poslova i europskih integracija Branko Vukelić i Gordan Jandroković, stiglo je u petak, 19. studenog 2010. godine u Lisabon gdje će sudjelovati na dvodnevnom sastanku na vrhu NATO-a .

Hrvatska na skupu u Portugalu prvi put sudjeluje kao punopravna članica NATO-a i suodlučivat će o trima temeljnim zadacima summita: donošenju novog Strateškog koncepta koji će odrediti način djelovanja Saveza u idućih deset godina, donošenju odluke o rokovima povlačenja međunarodnih snaga iz Afganistana i prepuštanju odgovornosti za sigurnost u toj zemlji tamošnjoj vojsci i policiji do 2014. godine, te učvršćivanju odnosa s Rusijom na summitu NATO-Rusija u subotu.
Predsjednik Josipović u glavnom gradu Portugala predvodi visoko hrvatsko izaslanstvo u kojem su, uz ministra Vukelića i Jandrokovića, i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Josip Lucić, zamjenik načelnika GS general pukovnik Slavko Barić, državni tajnici Pjer Šimunović i Davor Božinović te predstavnici stalne misije RH pri NATO-u, Ureda Predsjednika i MORH-a.  

Prvog dana summita održat će se sastanak predsjednika država/Vlada zemalja članica u formatu Sjevernoatlantskog vijeća, gdje je predviđeno usvajanje novog Strateškog koncepta te paketa reformi NATO saveza. Usvajanje novog Strateškog koncepta potvrdit će održavanje zajedničke sigurnosti zemalja Sjevernoatlantskog saveza kao NATO-ove izvorne i primarne uloge. Također, novi Strateški koncept služit će kao vodilja daljnjem razvoju NATO-a u osiguranju sposobnosti i učinkovitosti kroz definiranje i prepoznavanje novih prijetnji, sposobnosti i partnera.

Također, predviđeno je i donošenje odluka oko razvoja novih sposobnosti NATO saveza u kontekstu razvoja proturaketne obrane, ali i u smislu suradnje NATO saveza s Rusijom u uspostavi teritorijalne proturaketne obrane. Predsjednicima država i Vlada će biti podnesen na usvajanje dokument koji definira ključne nedostajuće sposobnosti Saveza, o čemu je bilo riječi tijekom sastanka ministara obrane NATO-a u listopadu u Bruxellesu.

Drugog dana summita u subotu, 20. studenog, predviđeno je usuglašavanje Deklaracije summita, krovnog političkog dokumenta kojim se definiraju različita područja značajna za savez poput; Afganistana i ostalih operacija, kao i politika otvorenih vrata, pitanja kontrole naoružanja, proturaketne obrane, borbe protiv terorizma, obrane od kibernetičkih napada, energetske sigurnosti, obrambene transformacija/reforma Saveza itd. Također, u nastavku summita predviđen je  sastanak na temu operacije ISAF na kojem će biti riječi o trenutnoj situaciju u Afganistanu, kao i o novoj fazi procesa tranzicije s naglaskom na izgradnju afganistanskih sigurnosnih snaga.

U popodnevnom dijelu summita toga dana, predviđen je sastanak u formatu Vijeća NATO-Rusija  s ciljem ojačanje suradnje po pitanjima od zajedničkog interesa kako je definirano Zajedničkim pregledom sigurnosnih izazova u 21. st. na kojem su zajednički radili NATO i Rusija, a koji uključuju Afganistan, borbu protiv narkotika, protupiratstvo, proliferaciju i načine isporuke oružja za masovno uništenje te borbu protiv terorizma.

Izvor: http://www.morh.hr/

http://www.nato.int/cps/en/natolive/photos_68521.htm
Samo su malo krivo napisali "Croatia Prime Minister" umjesto "Croatia president"


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kopriva on November 20, 2010, 09:54:17 pm
Predsjednik RH Josipović na NATO summitu rekao:
Iduće godine u Afganistanu 350 umjesto 319 hrvatskih vojnika

Hrvatsko izaslanstvo, koje vodi predsjednik Ivo Josipović a u njemu su i ministri vanjskih poslova i obrane Gordan Jadroković i Branko Vukelić te načelnik glavnoga stožera Oružanih snaga RH general Josip Lučić, nije se još izjasnilo kakvu je dugoročnu ulogu u Afganistanu Hrvatska voljna preuzeti. No, već će se 2011., najavio je Josipović, tamošnji hrvatski vojni kontigent povećati sa sadašnjih 319 na 350 vojnika, poglavito instruktora za obuku afganistanskih snaga.

Izvor: http://www.vecernji.hr/

SUMMIT NATO-a: SAVEZNICI DOGODINE POČINJU POVLAČITI BORBENE POSTROJBE ISAF-a
Hrvatski instruktori u Afganistanu i nakon 2014.?

Hrvatska preuzima glavnu ulogu u obuci afganistanske vojne policije i topništva, a nudi posao i instruktorima iz zemalja Jadranske povelje

Hrvatska će, najavio je predsjednik Ivo Josipović koji je na NATO-vu summitu vodio hrvatsko izaslanstvo, povećati svoj kontigent u ISAF-u sa sadašnjih 319 u 2011. na 350 vojnika. Vlada je to već odobrila, predsjednik se suglasio, a čeka se još potvrda Sabora. S tim bi pojačanjem Hrvatska preuzela glavnu ulogu u osposobljavanju afganistanske vojne policije, naglasio je Josipović, a vojnodiplomatski izvori dodaju i topništva, tj. opslužitelja haubica 122, kojih je BiH 64 poklonila afganistanskoj vojsci.

- To jest novi trošak, ali dobrobit za Hrvatsku bit će još veća jer ćemo se dokazati kao vodeća instruktorska zemlja, što će nam otvarati vrata i za gospodarsku suradnju – naglasio je Josipović

Predsjednik Josipović sudjelovao je na rubu summita na sastanku na vrhu Jadranske skupine (A-5), u kojoj su, uz članice NATO-a Hrvatsku i Albaniju, i kandidatska Makedonija, te partnerske zemlje BiH i Crna Gora. Pet se zemalja načelno suglasilo da, pod hrvatskim zapovijedništvom, oblikuju zajedničke instruktorske timove za Afganistan.

Izvor: http://www.vecernji.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on December 02, 2010, 01:14:09 pm
Konferencija zapovjednika specijalnih postrojba članica NATO saveza i zemalja partnera

U Monsu, Kraljevina Belgija, od 22. do 24. studenoga 2010. godine održana je Konferencija zapovjednika specijalnih postrojba članica Saveza i partnerskih zemalja. Konferencija je otvorena svečanom ceremonijom predaje zastave od strane zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za Europu admirala Jamesa Stavridisa zapovjedniku Zapovjedništva za specijalne operacije (NSHQ) general pukovniku Franku Kisneru. U radu Konferencije sudjelovao je i zapovjednik Bojne za specijalna djelovanja brigadir Nikola Županić.

Na konferenciji, koju je izvješćem s tek završenog Lisabonskog summita otvorio savjetnik Glavnog tajnika NATO-a dr. Jamie Shea , prezentiran je niz aktualnih tema vezanih za razvoj i uporabu Snaga za specijalne operacije (SzSO). Zamjenik zapovjednika ISAF-a za specijalne operacije sudionicima je podnio izvješće o stanju u Afganistanu, dok su gosti predavači i zapovjednici specijalnih postrojba imali priliku iznijeti svoje viđenje uporabe snaga za specijalne operacije. Brigadir Nikola Županić čestitao je general pukovniku Franku Kisneru na promaknuću i postavljenju na novu dužnost te je izrazio zahvalnost za dosadašnju potporu razvoju hrvatskih SzSO.

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on February 05, 2011, 12:06:50 pm
05.02.2011. | 08:22

Ove godine tri NATO vježbe u Hrvatskoj

“Ove će godine NATO u Hrvatskoj održati tri vojne vježbe. Odluku o tome donijela je Vlada RH, a sve tri vježbe održat će se u prvoj polovici godine. U ožujku će se održati vojna vježba “CMX 2011.”, u travnju i svibnju “Adriatic Viking 2011.”, a već u lipnju i vježba “Immediate response”.  

Prema informacijama iz Ministarstva obrane, vježba “CMX 2011.” je simulacijska vježba koja ima za svrhu uvježbavanje i provjeru postojećih i razvojnih koncepata kriznog upravljanja. Vježba se provodi na temelju zamišljenog scenarija te konzultacija među članicama NATO saveza i zemalja partnera, i to bez sudjelovanja stvarnih vojnih snaga raspoređenih na terenu.

Hrvatska je dosad sudjelovala na trima takvim vježbama, a provedbi će sudjelovati države članice NATO-a, države partneri te međunarodne organizacije poput predstavnika UN-a i Međunarodnog crvenog križa.

Što se pak tiče vježbe “Adriatic Viking 2011.”, u MORH-u napominju kako se njome želi povećati “interoperabilnost u provedbi zadaća nadzora i zaštite zračnog prostora i usvajanje NATO procedura”.

– Uz pripadnike OSRH, u vježbi je planirano sudjelovanje i oko 20 pripadnika iz OS SAD-a i Danske. Točno mjesto održavanja vježbe, kao i točan broj pripadnika drugih oružanih snaga bit će definirano tijekom planskih konferencija – ističu u MORH-u te napominju da je ova vježba svojevrsni nasljednik vježbe koja se već održavala u Hrvatskoj.

Treća međunarodna vojna vježba “Immediate response 2011.” održat će se s ciljem obuke i uvježbavanja postrojbi u sastavu multinacionalne bojne kopnene vojske. Predviđeno je sudjelovanje pripadnika oružanih snaga zemalja članica NATO-a, te članica Partnerstva za mir. Vježba će se održati na vojnom poligonu Slunj.

S. Dukić

Izvor: http://www.slobodnadalmacija.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kopriva on March 24, 2011, 02:35:35 pm
Zapovjednik Savezničkog zapovjedništva za transformaciju posjetio Republiku Hrvatsku

Zapovjednik jednog od dva strateška zapovjedništva NATO saveza, -  Savezničkog zapovjedništva za transformaciju (Allied Command Transformation) general zbora Stéphan Abrial  boravio je 23. ožujka 2011. godine u službenom posjetu Republici Hrvatskoj i Oružanim snagama RH.

Načelnik Glavnog stožera OSRH general pukovnik Drago Lovrić  upriličio je svečani doček zapovjedniku ACT-a u vojarni „Tuškanac“, gdje su i održani razgovori dvaju izaslanstava.  

Tijekom već dulje planiranog posjeta Oružanim snagama RH general Abrial se  susreo s predsjednikom Republike i vrhovnim zapovjednikom OSRH dr.sc. Ivom Josipovićem, državnim tajnikom za politička pitanja u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija dr.sc. Mariom Nobilom te ministrom obrane RH dr.sc. Davorom Božinovićem. Tijekom razgovora  s dužnosnicima RH i najvišim časnicima OSRH razmijenjena su mišljenja o integracijskim procesima  u strukture NATO-a, o sudjelovanju pripadnika OSRH i MUP-a u NATO-vim operacijama, te o procesima reforme i transformacije samog Saveza. Budući da ACT ima vodeću ulogu u identificiranju sposobnosti koje su neophodne za buduće operacije razgovaralo se i o suradnji u području usvajanja strateških dokumenata koji će odrediti viziju razvoja OSRH u narednom razdoblju. Prema riječima generala Abriala  Savezničko zapovjedništvo za transformacije pružit će svu pomoć kako bi Republika Hrvatska dostigla potrebne standarde i sposobnosti. Stručna pomoć ACT-a  bit će od velike važnosti za obrambeni sustav Republike Hrvatske budući da je namjera izraditi dokumente koji će odražavati naše realne mogućnosti i potrebe, a sustav obrane učiniti učinkovitijim.

Na kraju službenih razgovora general Abrial je istaknuo odličnu suradnju s Oružanim snagama RH, značajan doprinos Republike Hrvatske NATO-vim operacijama i predanost reformama koje će Savez učiniti još spremnijim za suočavanje s izazovima budućnosti.

http://www.osrh.hr/index_hr.asp


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on April 29, 2011, 02:03:22 pm
Hrvatska vojska se uključuje u libijsku operaciju NATO


29.04.2011.

Hrvatska vojska uključuje se u NATO operaciju u Libiji, odlučila je Vlada Hrvatske, a radi se o dvojici oficira HV koji će biti rasporedjeni u komandni centar NATO-a u Italiji, potvrdio je vladin portparol Mladen Pavić.

Kako piše Novi list, odluka o učešću oficira u akciji "Jedinstvani zaštitnik" (Unified protector) doneta je na zatvorenom delu jučerašnje sednice vlade i upućena je predsedniku Ivi Josipoviću na prethodnu saglasnost, nakon čega će ići u na izglasavanje u Sabor.

Operacijom se kopnenim i vazdušnim putem pokušava sprovesti embargo na trgovinu oružjem, sprovodi zona zabrane letenja i pre svega pokušavaju sprečiti napadi na civile u Libiji, a vodi se iz modernog komandnog centra NATO pored Napulja gde će, ako sve bude po planu, uskoro doći i dva pripadnika HV-a.

Mirovna operacija je važna jer učešće u tako zahtevnoj operaciji profiliše Hrvatsku kao pouzdanu članicu NATO i medjunarodne zajednice koja može odgovoriti većim bezbednosnim izazovima", ističe se u vladinom saopštenju.

Hrvatska će dobiti potvrdu kao pouzdana članica NATO saveza, a akcija koju Savez vodi širi politički legitimitet jer će joj se priključiti još jedna članica NATO koji je 31. marta preuzeo komandu nad sprovodjenjem rezolucija saveta bezbednosti 1970 i 1973 o Libiji gde već dva meseca besni gradjanski rat izmedju pobunjenika i snaga odanih pukovniku Moameru Gadafiju.

Uključivanjem dvojice oficira u libijsku operaciju NATO saveza, Hrvatska će učestvovati u ukupno tri aktivne NATO mirovne operacije, jer već ima svoje vojnike u Afganistanu (ISAF) i na Kosovu (KFOR).
   
Hrvatski vojnici učestvuju i u jednoj mirovnoj akciji EU - antipiratskoj operaciji u Somaliji i u osam mirovnih misija Ujedinjenih nacija.


Izvor: www.tanjug.rs


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 28, 2011, 09:35:03 pm
U Cavtatu održana godišnja konferencija zapovjednika zrakoplovstva NATO zemalja južne Europe

U skladu s godišnjim planom međunarodne obrambene suradnje za 2011. godinu, od 22. do 25. rujna 2011. godine u Cavtatu je održana redovita godišnja konferencija zapovjednika zrakoplovstva NATO zemalja južne Europe „Southern European Air Chiefs Conference 2011“. Domaćin konferencije bio je zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane brigadni general Dražen Ščuri.
      
[attachment=1]
Konferencijom je predsjedao zapovjednik Zapovjedništva savezničkog zrakoplovstva NATO snaga iz Izmira (Turska) general pukovnik Ralph J. Jodice te sedam nacionalnih zapovjednika ratnih zrakoplovstva NATO zemalja (Albanija, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Turska). Godišnja konferencija održala se s ciljem jačanja suradnje među zemljama članicama NATO saveza. U Cavtatu se posebno razgovaralo o preustroju i novoj zapovjednoj strukturi u NATO savezu te o operaciji „United Protector“ u čiju su potporu uključena dva hrvatska pripadnika.

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on May 18, 2012, 05:57:03 pm
Srijeda, 16. Svibanj 2012.

General bojnica Michelle Johnson u službenom posjetu OS RH

[attachment=1]
Zamjenica načelnika Stožera za operacije Savezničkog zapovjedništva za operacije (ACO/SHAPE) general bojnica Michelle Johnson boravila je 16. svibnja 2012. godine u službenom posjetu Oružanim snagama Republike Hrvatske u pratnji brigadnih generala Odd-Egila Pedersena i Ivana Benete, koji obnašaju dužnosti u SHAPE-u.

General bojnicu Michelle Johnson dočekao je načelnik Glavnog stožera OS RH general pukovnik Drago Lovrić, a sastanku su nazočili zamjenik načelnika GS OS RH za operacije kontraadmiral Zdenko Simičić i zamjenik načelnika Uprave za planiranje brigadir Darko Bijuklić.

Razgovaralo se trenutačnom stanju i procesu tranzicije u operaciji ISAF u Afganistanu, sudjelovanju OS RH u operaciji ISAF, ulozi SHAPE-a /ACO-a u procesu strateškog planiranja u NATO-u te o NATO snagama za odgovor (NATO Response Force – NRF).

Izvor: MORH web (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: maxo on May 25, 2012, 10:25:35 am
Znam da je malo oftopic, ali lijepa fotogalerija (http://www.dvidshub.net/tags/image/croatia/page/1#.T79L6lL3CHs) sa oko 50 fotografija HV u Njemačkoj, NATO Operational Mentor Liaison Team 23 Training Exercise.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

Fotogalerija - dvidshub.net (http://www.dvidshub.net/tags/image/croatia/page/1#.T79L6lL3CHs)



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: maxo on May 25, 2012, 10:27:09 am
b


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: maxo on May 25, 2012, 10:30:50 am
a


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: maxo on June 19, 2012, 04:10:35 pm
Otvorena NATO Konferencija Strateških vojnih partnera

U Kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma, u utorak, 19. lipnja započela je dvodnevna međunarodna Konferencija Strateških vojnih partnera, a koju organiziraju Savezničko zapovjedništvo za transformaciju NATO-a (ACT – Allied Command Transformation) i Ministarstvo obrane RH, uz sudjelovanje preko 200 sudionika, većinom razine načelnika GS OS iz preko 50 država članica NATO-a, Partnerstva za mir, Mediteranskog dijaloga, Istanbulske inicijative za suradnju te inicijative Globalno partnerstvo.

Svečanosti otvorenja Konferencije nazočio je i predsjednik RH Ivo Josipović koji je u svom obraćanju istaknuo kako je zajednički cilj svima nazočnima i njihovim državama mir, stabilnost i opće dobro. „U postmodernom svijetu prijetnje su globalne i asimetrične, te idu preko granica pojedinih država. Zato je suradnja u obrambeno-sigurnosnim politikama potrebna i neophodna“, rekao je predsjednik Josipović, podsjetivši na doprinos koji Republika Hrvatska preko međunarodnih mirovnih operacija daje sigurnosti regije i svijeta.

Zapovjednik ACT-a, francuski general zbora Stephane Abrial zahvalio je Hrvatskoj na domaćinstvu. Podsjetivši na naziv Konferencije, „Sadašnji i budući izazovi“, Abrial je istaknuo da se na te izazove odgovara ne samo unutar NATO-a, nego zajedno sa krugom nacija koje dijele fundamentalne vrijednosti i sigurnosne interese Saveza. Tijekom uvodnog govora, Abrial je osobitu pažnju posvetio NATO-ovoj politici partnerstva, Inicijativi Povezanih snaga i Pametnoj obrani.

U ime Oružanih snaga RH nazočnima se obratio načelnik Glavnog stožera OSRH general pukovnik Drago Lovrić. Istaknuo je iznimnu važnost Konferencije, čije će zaključke ACT koristiti tijekom procesa transformacije NATO-a. „Hrvatska je potpuno svjesna važnosti zajedničke suradnje, što se dokazuje i naporima koje naša zemlja ulaže u mirovne operacije širom svijeta“, rekao je general Lovrić.

Konferencija je prilika za razmjenu mišljenja o značajnim strategijskim pitanjima, strateškim implikacijama NATO-ovog samita u Chicagu na međunarodnu sigurnost, stabilnosti i regionalnoj sigurnosti u nekoliko svjetskih područja, te implikaciji Inicijative povezanih snaga, s naglaskom na izobrazbu i trening, te zajedničkim vježbama i obrambenoj industriji. Nadalje, sudionici će se posvetiti i raspravama u radnim skupinama, koje će se baviti budućim razvojem partnerstva svih zemalja sudionica, izobrazbi i treningu otvorenom svim partnerskim zemljama, te strateškim posljedicama poboljšanja u području energetske učinkovitosti u vojnom djelovanju, istaknuo je general Lovrić tijekom izjave za medije nakon otvaranja Konferencije.

General Abrial je tijekom izjave rekao da je Hrvatska, tri godine nakon ulaska u NATO, zauzela mjesto pouzdanog i poštovanog člana Saveza. Kvaliteta posla koje hrvatski vojnici obavljaju u međunarodnim misijama, naročito u ISAF-u, zaslužila je mnoge pohvale. Tijekom tih godina, OSRH su se transformirale impresivno, kako bi dosegle nacionalne i NATO-ove zahtjeve, rekao je zapovjednik ACT-a, te dodao da daje podršku nastavku hrvatskih obrambenih reformi, razvoju sposobnosti za doprinos kolektivnoj obrani, kao i činjenici da je RH ključni faktor u razvoju regionalne suradnje.

Tijekom konferencije u Kongresnom centru ZV-a organizirana je i manja izložba koja prezentira asortiman hrvatskih tvrtki-proizvođača vojne opreme.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
morh.hr (http://www.morh.hr)



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: maxo on July 07, 2012, 03:30:18 pm
07.07.2012.

Ministar Kotromanović s glavnim tajnikom NATO-a o budućnosti Saveza

Ministar obrane Ante Kotromanović susreo se danas, 6. srpnja s delegacijom NATO saveza, predvođenom glavnim tajnikom NATO-a Andersom Foghom Rasmussenom.

U službenom razgovoru ministar Kotromanović i glavni tajnik Rasmussen istakli su značaj misije ISAF u doprinosu razvoja stabilnosti u Afganistanu, važnost nastavka euroatlantskih integracija zemalja zapadnog Balkana te naglasili značaj koncepta „Pametne obrane“ (Smart Defence) i proširenja inicijative „Povezanih snaga“ (Connected Forces) u kontekstu zadržavanja obrambenih sposobnosti zemalja članica Saveza.

Glavni tajnik Rasmussen pohvalio je doprinos Republike Hrvatske u provođenju međunarodne mirovne misije ISAF, istaknuvši da pripadnici Oružanih snaga RH u Afganistanu obavljaju sjajan posao. „Cijenimo vodeću hrvatsku ulogu u Školi vojne policije i u obuci pripadnika afganistanskih snaga. To je sjajan primjer savezničke suradnje i pokazatelj kako treba razvijati projekte zasnovane na konceptu „Pametne obrane“. U uvjetima smanjenja financijskih sredstava za obranu, to je jedini način da se zadrži dostignuti nivo operacionih sposobnosti oružanih snaga zemalja članica NATO saveza“, rekao je Rasmussen.

Ministar Kotromanović čestitao je glavnom tajniku na uspješno održanom summitu u Chicagu te pohvalio njegov osobni angažman, snažnu predanost i ustrajnost u održavanju relevantnosti NATO saveza. „Summit u Chicagu potvrdio je nezamjenjivu ulogu Saveza za održavanje naše sigurnosti te je ujedno snažno potvrdio transatlantsku vezu. Posebno pozdravljamo glavne zaključke summita posebice u pogledu obrambenih sposobnosti, doprinosa stabilizaciji Afganistana i održivosti afganistanskih snaga sigurnosti i razvoja NATO-ove mreže partnerstva“, kazao je ministar Kotromanović.
Govoreći o unapređivanju sposobnosti Oružanih snaga, ministar je naglasio da će hrvatski obrambeni proračun za 2013. godinu ostati na nivou ovogodišnjeg. „Kako bismo nastavili procese modernizacije, mijenjat ćemo strukturu proračuna Ministarstva obrane, tako da ćemo više sredstava ulagati u modernizaciju, opremanje i obuku oružanih snaga“, rekao je Kotromanović.

Govoreći o mogućnostima realizacije koncepta „Pametne obrane“, glavni tajnik Rasmussen izrazio je zadovoljstvo hrvatskim uključivanjem u šest projekata u okviru savezničke suradnje te podržao nedavno sklopljen ugovor o obrambenoj suradnji između Ministarstva obrane RH i Ministarstva sigurnosnih snaga Kosova.

Ministar Kotromanović upoznao je glavnog tajnika NATO saveza s izradom važnih nacionalnih obrambenih dokumenata (Strategija nacionalne sigurnosti, Strateški pregled obrane, Dugoročni plan razvoja OSRH) naglasivši da je u njima sadržan princip multinacionalnosti u izgradnji obrambenih sposobnosti.

Ministar Kotromanović istaknuo je snažnu i kontinuiranu predanost i potporu Hrvatske euroatlantskog perspektivi regije. Obojica su se složila da je nastavak euroatlantskih integracija zemalja zapadnog Balkana kao i regionalna suradnja na području sigurnosti od ključnog značaja za stabilnost i ekonomski prosperitet.

[attachment=1]
[attachment=2]
morh.hr (http://www.morh.hr)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on October 24, 2012, 05:39:48 pm
Povijesni dan: OSRH završile s procesom integracije u NATO savez

[attachment=1]
Završna integracijska konferencija i potpisivanje Deklaracije o završetku integracijskog procesa OS RH u NATO strukture, kojem će nazočiti predstavnici Oružanih snaga RH, Savezničkog zapovjedništva za transformaciju NATO-a (Allied Command Transformation) i Savezničkog zapovjedništva združenih snaga Napulj (Joint Force Command Naples) održat će se u četvrtak 25. listopada 2012. na Hrvatskom vojnom učilištu "Petar Zrinski" u Zagrebu.

U ime Oružanih snaga Republike Hrvatske, završnu Deklaraciju potpisat će načelnik Glavnog stožera OS RH general pukovnik Drago Lovrić, a u ime NATO-a zamjenik zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za transformaciju, general zbora Mieczysław Bieniek, doznali smo u MORH-u. Kuriozitet je da je RH prva zemlja u zadnjih 20 godina kojoj je pošlo za rukom završiti transformaciju u samo tri godine. Ostale tranzicijske zemlje su na to potrošile 5 do 7 godina. Radi se o tome da je RH bila "najspremnija zemlja koja je ušla u NATO u posljednjih dvadeset godina" pa je uspjela skratiti te procese.

Kao i sve druge članice koje su pristupile Savezu, Hrvatska je morala proći proces integracije. Budući da se on tiče ponajprije OSRH, njegova je realizacija i težište bilo na našim vojnim stručnjacima. Čelnu ulogu među našim časnicima koji su radili na planiranju integracije, u kojoj su pomogli i stručnjaci NATO-a, imao je pored načelnika GS OSRH general pukovnika Drage Lovrića, dosadašnji zamjenik načelnika GSOSRH za planiranje i resurse general-pukovnik Slavko Barić. Upravo Barić, samo tjedan dana nakon potpisivanja Deklaracije, odlazi na novu dužnost zapovjednika Hrvatskog vojnog učilišta.

Najveći napor u procesu integracije podnijeli su dočasnici i časnici koji su završili određene specijalističke tečajeve i škole u zemlji i inozemstvu u posljednjih desetak godina, kao i oni koji su sudjelovali u međunarodnim mirovnim misijama. rekao nam je visoki vojni dužnosnik u razgovoru za Defender.hr, samo nekoliko dana pred potpisivanje Deklaracije. Dakle, radi se o mlađem naraštaju hrvatskih časnika koji su bili u činu satnika ili bojnika kad se krenulo u proces transformacije, i to one koja se mora dogoditi u sustavu priprema OS, obuke, u prihvaćanju novih tehnologija i tome slično.

Proces integracije podrazumijeva integriranje prije svega MORH-a i OSRH u cjelokupni proces odlučivanja i sustav novih zajedničkih vrijednosti koje se dijele sa članicama NATO-a. Integracija podrazumijeva usklađivanje rada u svim funkcionalnim područjima: obrambenom planiranju, operacijama, sigurnosti, obuci, izobrazbi, personalnim i obavještajnim sposobnostima, logistici, zapovjednim sustavima, komunikacijama, proračunu, financijama, odnosima s javnošću, nabavi i još nizu drugih segmenata.

  defender (http://www.defender.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on October 24, 2012, 05:45:28 pm
Potpisivanje Deklaracije o završetku integracije OS RH u NATO

Završna integracijska konferencija i potpisivanje Deklaracije o završetku integracijskog procesa OS RH u NATO strukture, kojem će nazočiti predstavnici Oružanih snaga RH, Savezničkog zapovjedništva za transformaciju NATO-a (Allied Command Transformation) i Savezničkog zapovjedništva združenih snaga Napulj (Joint Force Command Naples) održat će se u četvrtak 25. listopada 2012. na Hrvatskom vojnom učilištu "Petar Zrinski" u Zagrebu.

[attachment=1]
U ime Oružanih snaga Republike Hrvatske, završnu Deklaraciju potpisat će načelnik Glavnog stožera OS RH general pukovnik Drago Lovrić, a u ime NATO-a zamjenik zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za transformaciju, general zbora Mieczysław Bieniek. Potpisivanje Deklaracije o završetku integracijskog procesa OS RH u NATO održat će se s početkom u 11,00 sati, a nakon svečanosti potpisivanja predviđene su izjave za medije.

Pozivamo vas da medijski popratite navedeni događaj i dođete na Hrvatsko vojno učilište „Petar Zrinski“, Ilica 256 b, u četvrtak, 25. listopada 2012, najkasnije do 10,30 sati. Ulaz za pješake je sa Ilice 256b, dok predstavnici medija koji dolaze s vozilima ulaze s ulice Črnomerec. Parking za novinare osiguran je u vojarni.

Molimo zainteresirane predstavnike medija da svoj dolazak najave na e-mail infor@morh.hr ili na fax 01/4832-905.

Osoba za kontakt za navedeni događaj je glasnogovornik MORH-a Mislav Šimatović, mob: 099/7086879.

 morh (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on October 25, 2012, 05:53:38 pm
OSRH su integrirane u NATO!

Načelnik GS OSRH general pukovnik Drago Lovrić i zamjenik zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za transformaciju (ACT) poljski general zbora Mieczyslaw Bieniek danas su, 25. listopada 2012., svečano potpisali Deklaraciju o završetku integracijskog procesa OSRH u NATO strukture. Potpisivanje je uslijedilo nakon Završne integracijske konferencije u Časničkom domu HVU-a "Petar Zrinski", a nazočili su mu predstavnici OSRH, MORH-a, ACT-a, Savezničkog zapovjedništva združenih snaga Napulj te bivši načelnici GS OSRH.

[attachment=1]
U izjavi nakon potpisivanja Deklaracije, general Lovrić je istaknuo da je proces integracije bio vrlo kompleksan i izazovan, te da je ona podrazumijevala usklađivanje rada u svim funkcionalnim područjima: personalnom upravljanju, sigurnosti, obavještajnim sposobnostima, operacijama, obuci, izobrazbi, logistici, obrambenom planiranju, zapovjednim sustavima, komunikacijama, nabavi i nizu drugih segmenata. "Važno je istaknuti da smo u tom procesu vodili računa o našim specifičnostima, koje ćemo i dalje razvijati, a da se pri tome uklapamo u NATO-ove standarde", rekao je Lovrić. Tijekom izjave je zahvalio svima iz NATO-a i OSRH-a koji su sudjelovali u integracijskom procesu, te naglasio spremnost da se hrvatska iskustva prenesu i na oružane snage zemalja regije koje aspiriraju ka članstvu u Savezu.

General zbora Bieniek pozdravio je napore koje su OSRH uložile u proces integracije, kao i njihov razvoj unutar NATO-a, kojim su dokazale da su pouzdan član koji pridonosi svim razinama aktivnosti Saveza. Hrvatska je integracija bila dobro koordinirana i dovršena je u relativno kratkom roku od tri godine, istaknuo je Bieniek, dodavši da je naša zemlja pokazala odlučnost u provođenju reformi obrambenog sektora. Za vojnu transformaciju su osigurani potrebni resursi, naročito ako se uzme u obzir globalna gospodarska kriza. Nadalje, zamjenik zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za transformaciju je istaknuo neka hrvatska postignuća od 2009. godine. Hrvatska je aktivna članica Saveza, koja sudjeluje u NATO-ovim radnim tijelima, šalje osoblje u različite NATO-ove stožere, i, najvažnije, podupire NATO-ove misije i operacije. Poduzela je i napore da olakša suradnju između NATO-a i susjednih joj zemalja, čime je doprinijela poboljšanju regionalne sigurnosti. "Zahvaljujem vam na jako dobro obavljenom poslu!", zaključio je general.

  morh (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 15, 2012, 08:09:00 pm
NATO Ciljevi sposobnosti – novi pristup obrambenom planiranju
 
[attachment=1]
U sklopu NATO procesa obrambenog planiranja 23. i 24. listopada 2012. godine u Zagrebu su održane združene konzultacije predstavnika MORH-a i OS RH-a s NATO timom. Predmet združenih konzultacija bio je usuglašavanje stavova oko dostavljenog prijedloga paketa Ciljeva sposobnosti za Republiku Hrvatsku.

Paket ciljeva sposobnosti za Republiku Hrvatsku dio je ukupno potrebnih NATO sposobnosti. U okviru procesa planiranja između Hrvatske i NATO-a procijenjeno je da Hrvatska može tim sposobnostima doprinijeti ukupnim sposobnostima NATO-a.
Na združenim konzultacijama sudjelovali su i predstavnici drugih ministarstava i tijela državne uprave: Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva unutarnjih poslova, Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost i Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
Temeljeći se, između ostalog, na sveobuhvatnom pristupu, dio ciljeva sposobnosti zahtijeva uključivanje civilnih struktura.
Struktura ciljeva sposobnosti (ukupno 50) po područjima je sljedeća: 14 kopnenih, 3 snaga za specijalne operacije, 5 mornaričkih, 7 zračnih snaga, 13 tzv. potpornih (Enabling), te 8 iz novog područja stabilizacije i obnove.
Na temelju stavova koji su usuglašeni na združenim konzultacijama, NATO će pripremiti i dostaviti revidirani paket ciljanih sposobnosti koji će biti predmetom rasprave članica NATO-a na sastanku u proljeće 2013. godine. Konačan rezultat sastanka je usvajanja paketa Ciljeva sposobnosti.

U predstojećem razdoblju, kao priprema za sastanak na kojem se planira usvajanje paketa, OS RH-a će u suradnji s Ministarstvom obrane pristupiti detaljnoj raščlambi zahtjeva koji proizlaze iz ciljeva sposobnosti, uključujući i potrebnu vremensku dinamiku, prosudbu potrebnih resursa za ispunjavanje zahtijevanih ciljeva sposobnosti te njihovu održivost s obzirom na dostupna financijska sredstva.

Paket ciljeva sposobnosti za Republiku Hrvatsku sastoji se od dvije komponente: snaga koje Republika Hrvatska potencijalno stavlja na raspolaganje NATO savezu i sposobnosti koje je potrebno dostići, kako na razini OS RH tako i šire na području obnove i rekonstrukcije.
Razvoj ciljeva sposobnosti komplementaran je nacionalnim obrambenim potrebama. Njihovim ispunjavanjem Republika Hrvatska steći će sposobnosti koje su potrebne NATO-u, a pridonijet će i ostvarenju nacionalnih obrambenih ciljeva. U tom smislu, ciljevi sposobnosti postat će sastavni dio procesa obrambenog planiranja u MORH-u i OS RH-a.

Po obimu i sadržaju, prijedlog ciljeva sposobnosti predstavlja doprinos transformaciji OS RH-a u malene, visoko profesionalne i suvremene oružane snage.

osrh.hr (http://www.osrh.hr)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 15, 2012, 08:39:57 pm
Par slika sa potpisivanja Deklaracije o završetku integracije OS RH u NATO

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
osrh.hr (http://www.osrh.hr)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on December 18, 2012, 11:25:26 pm
14.12.2012.

Izaslanstvo OS RH na godišnjoj konferenciji ACT-a u Norfolku

[attachment=1]
Zamjenik načelnika GS OS RH brigadni general Mate Pađen i vojni predstavnik Republike Hrvatske pri NATO-u i EU-u general bojnik Mirko Šundov sudjelovali su na konferenciji “NATO Transformation 2020 and Beyond” održanoj 12. i 13. prosinca 2012. u Norfolku, Virginija, SAD, na kojoj je sudjelovalo više od 240 sudionika iz 52 države.

Konferencija u organizaciji Savezničkog zapovjedništva za transformacije (ACT) bila je prilika za raspravu i neposrednu razmjenu mišljenja o međusobnoj suradnji i aktivnostima usmjerenim na konkretne projekte na području vojne transformacije. Također, razmijenjene su informacije o aktualnim i budućim projektima, prezentirana su nacionalna transformacijska iskustva te su razmatrani načini daljnje suradnje.

Visoki predstavnici NATO-a govorili su o aktualnim pitanjima koja proizlaze iz zadaća s NATO summita u Lisabonu i Chicagu, NATO operacijama nakon ISAF-a, procesu obrambenog planiranja NATO-a, inicijativi povezanih snaga (Connected Forces Initiative) te budućem načinu rada. Zamjenik NGS OSRH brigadni general Mate Pađen, govorio je o iskustvima OS RH i suradnji unutar Američko-jadranske povelje.

U okviru bilateralnih i multilateralnih konzultacija raspravljalo se o nizu pitanja: koncepti budućnosti, središta izvrsnosti, borba protiv improviziranih eksplozivnih naprava, inovacije.

Tom prilikom, generali Pađen i Šundov susreli su se s zapovjednikom Savezničkog zapovjedništva za transformacije generalom Jean-Paulom Palomérosom i njegovim zamjenikom generalom Mieczyslawom Bieniekom, a razgovarali su o transformacijskim procesima i budućoj suradnji.

Uz generale Pađena i Šundova Konferenciji su nazočili i voditelj Kabineta načelnika GS OS RH brigadir Jozo Antolović te predstavnici Nacionalnog vojnog predstavništva RH pri Savezničkom zapovjedništvu za transformaciju (ACT) brigadir Ivica Kranjčević i pukovnica Nevenka Kovač.

morh.hr (http://www.morh.hr)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 19, 2013, 09:12:23 pm
18.2.2013.

Vrhovni zapovjednik Savezničkih snaga za Europu u Hrvatskoj

[attachment=1]
Vrhovni zapovjednik Savezničkih snaga za Europu, admiral James G. Stavridis, u sklopu službenog posjeta Republici Hrvatskoj sastao se danas 18. veljače 2012. s ministrom obrane RH Antom Kotromanovićem, nakon čega je posjetio Hrvatsko vojno učilište i održao predavanje predstavnicima MORH-a, OSRH, te djelatnicima HVU-a i polaznicima vojnih škola.

Između ostalih, predavanju su nazočili načelnik GS OSRH general pukovnik Drago Lovrić, Pomoćnica Glavnog tajnika NATO-a Kolinda Grabar Kitarović, vojni predstavnik RH pri NATO-u i EU-u general bojnik Mirko Šundov, ravnatelj HVU-a general pukovnik Slavko Barić i drugi.

Tijekom predavanja pod nazivom „Sigurnost u 21. stoljeću“, admiral Stavridis je istaknuo da u svijetu danas postoje mnogi izazovi međunarodnoj sigurnosti: ratovi, krizna žarišta, terorizam, nasilni ekstremizam, krijumčarenje ljudi i droga, cyber prijetnje i drugi. Ti izazovi su sve kompleksniji i tehnički napredniji. NATO, sa svojim saveznicima i partnerima, može odgovoriti na njih samo pomoću suradnje i razumijevanja, povezivanja, „gradnje mostova“. To je  ključno za globalnu sigurnost u XXI. stoljeću. Proteklo stoljeće karakterizirale su podjele i gradnja zidova, stoga je ono i bilo toliko puno sukoba i ljudskih žrtava, naglasio je Stavridis.

U kratkoj izjavi nakon predavanja, general Lovrić je zahvalio admiralu Stavridisu na posjetu i istaknuo da su, tijekom razgovora admirala sa predstavnicima RH i OSRH, dotaknuta sva pitanja koja su bitna za NATO i RH, kao i pitanja o situaciji i suradnji u Regiji te o Afganistanu nakon 2014. godine.

Admiral Stavridis je istaknuo izniman doprinos Hrvatske u savezničkim operacijama u Afganistanu, na Kosovu i drugdje. „Vaši su vojnici, mornari i časnici profesionalni, sposobni i vrlo korisni NATO-u“, rekao je Stavridis. Danas, tijekom razgovora s predsjednikom Josipovićem, istaknuto je da Hrvatska i NATO uvijek mogu računati jedan na drugoga kao na pouzdane saveznike, zaključio je zapovjednik Savezničkih snaga za Europu.

Također, u sklopu službenog posjeta admirala Stavridisa Republici Hrvatskoj i Oružanim snagama RH, danas su u vojarni Tuškanac održani stožerni razgovori tijekom kojih su razmijenjena mišljena o najvažnijim područjima suradnje OSRH i NATO-a, s naglaskom na operacije potpore miru pod vodstvom NATO-a u kojima sudjeluju i Oružane snage RH, te o situaciji u jugoistočnoj Europi i ulozi NATO-a i Hrvatske u jačanju sigurnosti i povjerenja u regiji te nastavku politike „proširenja i otvorenih vrata“ NATO-a prema zemljama u regiji.

Tom prigodom admiral Stavridis uručio je načelniku Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general pukovniku Dragi Lovriću američko odličje „Medalju za zasluge Sjedinjenih Američkih Država“ (Legion of Merit).
Medalja za zasluge SAD-a (Legion of Merit) predstavlja vojnu nagradu Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država koja se dodjeljuje za osobite zasluge i postignuća u radu te besprijekorno obnašanje dužnosti. Medalja se dodjeljuje i pripadnicima OS SAD-a kao i vojnim i političkim osobama stranih zemalja.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on June 07, 2013, 08:38:45 pm
5.6.2013.

Sastanak ministara obrane država članica NATO-a

[attachment=1]
U Sjedištu NATO-a u Bruxellesu, 4. lipnja 2013. godine započeo je dvodnevni formalni sastanak ministara obrane država članica na kojem sudjeluje ministar obrane RH Ante Kotromanović.

Prvi dan sastanka započeo je sjednicom o savezničkim sposobnostima, uključujući raspravu na strateškoj razini o posljedicama smanjenja obrambene potrošnje te implikacijama istih na razvoj obrambenih sposobnosti NATO-a nakon 2014. godine.

Tom prilikom Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen predstavio je Zbirno izvješće o ciljevima sposobnosti u okviru NATO-ovog procesa obrambenog planiranja (NATO Defence Planning Process). Pored ministara obrane, prvoj raspravi prisustvovao je i predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Sastanak je nastavljen raspravom o kibernetičkoj obrani, s naglaskom na definiranje buduće uloge NATO-a u navedenom području.

Ministri obrane su na radnoj večeri razgovarali o strateškim smjernicama vezano uz budućnost NATO-a u razdoblju nakon 2014. godine, kada se očekuje smanjenje operativnog tempa djelovanja. Rasprava se vodila o vjerojatnim izazovima u nadolazećem razdoblju te o osiguranju potrebnih sposobnosti za buduće djelovanje Saveza. Ministri su također raspravljali i o tome na koji način zadržati razinu interoperabilnosti s partnerima, postignute zajedničkim sudjelovanjem u području operacije.

Drugog dana održan je sastanak ministara obrane u formatu Komisije NATO-Gruzija na kojem se raspravljalo o gruzijskim planovima obrambenih reformi te o daljnjim mogućnostima obrambene suradnje. Također, gruzijski predstavnici su predstavili nove smjernice Strateškog pregleda obrane 2013.

Potom je uslijedio sastanak sa zemljama ne-članicama NATO-a koje sudjeluju u operaciji ISAF u Afganistanu. Tijekom sastanka usvojen je Koncept operacije za novu NATO-ovu misiju u Afganistanu poslije 2014. godine. Na sastanku su sudjelovali i  afganistanski ministar obrane Bismillah Khan Muhammadi, Visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Catherine Ashton te posebni predstavnik glavnog tajnika UN-a za Afganistan Jan Kubiš.

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on October 02, 2013, 05:30:19 am
Vir: "Slobodna Dalmacija" (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx) Split

Objavljeno 01.10.2013. u 23:38

GODIŠNJI SKUP

Hrvatski lovci neće osiguravati šefove NATO-a u Dubrovniku
 
Premda će godišnje zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a koje će se održati od 11. do 14. listopada u Dubrovniku biti najveći politički skup ikad održan u Hrvatskoj, mjere osiguranja ne predviđaju dežurni dvojac borbenih zrakoplova na Čilipima ili u Splitu.

Skupu kojem će nazočiti preko 800 dužnosnika zemlja NATO-a, uključujući i glavnog tajnika Sjevernoatlantskog saveza Andersa Fogha Rasmussena, nazočit će i cijeli hrvatski državni vrh, uključujući predsjednika RH Ivu Josipovića i predsjednika Sabora Josipa Leku.

- Nema mjera povećanja osiguranja što se tiče borbenih zrakoplova. Spomenuti zrakoplovi neće biti izmješteni sa zagrebačkog aerodroma - stoji u očitovanju koje smo dobili iz Ministarstva obrane RH.

U slučaju da nepoznati zrakoplov za vrijeme održavanja skupa uđe u hrvatski zračni prostor iz pravca mora, negdje iznad južnog Jadrana, i uputi se prema Dubrovniku, ne bi ga imao tko presresti, a ni oboriti u slučaju potrebe. Zrakoplov će biti moguće samo pratiti radarskim sustavom FPS 117 te obavijestiti zapovjedništvo NATO-a u Napulju o letu uljeza.

Usporedbe radi, kada se u svibnju 2007. godine u Dubrovniku održavala proslava Dana oružanih snaga, za osiguranje tadašnjeg šefa države Stipe Mesića, predsjednika Sabora Vladimira Šeksa i premijera Ivu Sanadera na pisti splitskog aerodroma u stanju pripravnosti (tzv. quick reaction alert, op.a.) stajao je naoružani dvojac MiG-ova 21 Bis.

Dakle, sada, kada se za koji dan u Dubrovniku održava daleko značajniji skup, s cjelokupnim vrhom NATO-saveza, pripravnih MiG-ova neće biti. Znači li to da smo nadzor Dubrovnika u ovom slučaju prepustili talijanskim eurofighterima? Čiji će zrakoplovi biti nadležni za osiguranje skupa, iz MORH-a nam nisu odgovorili.

Talijanska baza

Najbliža zračna luka iz koje se zrakoplovima može pružiti osiguranje i zaštita vrha Sjevernoatlantskog saveza u Dubrovniku je talijanska vojna baza „Gioia del Colle“ koja se nalazi na jugu Italije. „Gioia del Colle“ smještena je točno 250 kilometara zračne linije do Dubrovnika, a diči se novim lovcima “eurofighter” talijanskog zrakoplovstva. Od trenutka odvajanja od piste suvremeni talijanski lovac iznad Dubrovnika ukazao bi se već nakon 20 minuta leta. Svi MiG-ovi HRZ-a trenutačno su stacionirani na samo jednom mjestu – aerodromu u Zagrebu.

Hrvatska, dakle, u slučaju osiguranja skupa u Dubrovniku nema mogućnosti svojim lovcima presresti iznad južnog Jadrana putnički ili neki manji avion s kojim nije moguće uspostaviti radiovezu, a čija svrha prisutnosti, kao i sama namjera, nisu poznati.

Da je nebo potrebno nadzirati i zrakoplovima, ilustirira i nekoliko sljedećih primjera. U veljači 2011., za vrijeme akcije svrgavanja libijskog diktatora Moamara Gadafija, dva libijska lovca mirage 1 prebjegla su iz Libije na Maltu.

Što bi se dogodilo da su umjesto na Maltu odlučili sletjeti u Dubrovnik? Tko bi ih u zraku susreo s hrvatske strane? U studenome prošle godine sportski zrakoplov cirrus SR 22, isključene komunikacijske opreme i bez najavljenog letnog plana, na letu od njemačkoga grada Eisenchaua do Splita podignuo je na pripravnost borbeno zrakoplovstvo Austrije, Slovenije i Hrvatske. U trenu su se u zraku našli austrijski lovci “eurofighter”, ali i talijanski F-16 koji čuvaju slovensko nebo. Srećom, kako se naknadno ustvrdilo, od neiskusnih njemačkih umirovljenika u zrakoplovu nije prijetila opasnost.

Prije nekoliko mjeseci nizozemski lovci F-16 presreli su španjolski putnički avion airbus A-320 jer se sumnjalo na otmicu aviona. Austrija, koja je nedavno nabavila nove lovce “eurofighter”, godišnje ima između 15 i 20 operacija presretanja zrakoplova.

Cinici bi mogli zaključiti da su Stipe Mesić, Vladimir Šeks i Ivo Sanader bili važniji nego vrh NATO-a, najmoćnijeg vojnog saveza u ljudskoj povijesti.

DENIS KRNIĆ
Foto: Arhiv CROPIX


Uljez u zraku

Procedura u slučaju da dežurni dvojac MiG-ova HRZ-a presretne uljeza u zraku izgleda ovako:

1. korak − prvi MiG 21 ostaje iza repa “neprijateljskog zrakoplova”, dok drugi prolijeće ispred njega
2. korak − MiG 21 ispred uljeza maše krilima lijevo−desno, tako mu signalizirajući da ga mora pratiti
3. korak − odbije li uljez pratnju, jedan od MiG-ova ispaljuje ispred njega rafale sa svjetlosnim mecima Ako ignorira i taj potez, MiG HRZ-a ima ga pravo oboriti topom ili raketama.
 
Najdalje do Zadra

S obzirom na dolet, MiG-ovi sa zagrebačkog aerodroma mogu doletjeti najdalje do zone Zadra. Konkretno, dežurni par MiG-21 bisD na Plesu, s 4 rakete zrak-zrak R-60 i podtrupnim spremnikom goriva od 800 litara, na visini od 7 tisuća metara ima radijus djelovanja oko 750 km. To bi značio let u jednom smjeru 375 km, a što nije ni blizu dovoljno za let do Dubrovnika i natrag na Pleso.
 
Sigurnost u regiji

Na otvaranju skupa govorit će hrvatski predsjednik Ivo Josipović, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko i prva potpredsjednica Vlade ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. Skupu će također nazočiti glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen i pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju Kolinda Grabar Kitarović.

Glavne teme ovog sigurnosno-političkog skupa bit će sigurnost u regiji jugoistočne Europe, priključenje novih članica i misije NATO-a. “Ulaskom u NATO mi smo si osigurali maksimalnu sigurnost koja je moguća danas u svijetu, a ulaskom u EU smo i na ovom tlu tu priču zaokružili”, rekao je Boris Blažeković, voditelj izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skuštini NATO-a, istaknuvši da bez sigurnosti i stabilnosti nema razvoja nijedne države.
 
[attachment=1]


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on October 02, 2013, 05:38:23 am
"2. korak − MiG 21 ispred uljeza maše krilima lijevo−desno, tako mu signalizirajući da ga mora pratiti"

Valjda "maše" krilima gore dolje po izdužnoj osi. (valja se) Mislim, da je to bolji izraz, neka me korigiraju poznavaoci avijacije.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on October 02, 2013, 08:24:18 am
Dubrovnik je na Mediteranu ,Mediteran Osigurava 6 Flota gdje se na palubi samo jednog nosača nalazi više borbenih aviona nego što ih imaju sve zemlje u ex yu :angel: , a pošto smo mi sad u NATO-u meni se čini da je glavno zapovjedništvo u Ramsteinu i da se prvo njih pita za neke akcije

 " Ja ja alles klar unsere pilot Jurgen kommt mit Eurofighter und blicnija Cessni dugim svitlima već s granice prije cvanciš minuten, Pilot Cessne usrao gaće od straha ,keine problem liebe Kroaten računajte na nas ! :)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 12, 2013, 02:21:53 pm
11.10.2013.

Parlamentarna skupština NATO-a u Dubrovniku

[attachment=1]
U Dubrovniku će se od 11. do 14. listopada 2013. održati godišnje zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a na kojem će uz oko 50 parlamentarnih izaslanstava iz cijelog svijeta, te ukupno oko 800 sudionika sudjelovati i ministar obrane Ante Kotromanović, načelnik GS OS RH, general zbora Drago Lovrić te zapovjednik HRM-a komodor Robert Hranj.

Domaćin ovogodišnjeg zasjedanja, na kojem će se okupiti oko 300 parlamentarnih zastupnika iz zemalja članica NATO-a, po prvi put je Hrvatski sabor.

Glavne teme ovog najvećeg političkog skupa u povijesti Hrvatske bit će sigurnost u regiji jugoistočne Europe, priključenje novih članica i misije NATO-a.

Na otvaranju skupa uz predsjednika Parlamentarne skupštine NATO-a Hugha Bayleya i glavnog tajnika NATO-a Andersa Fogha Rasmussena, predviđena su obraćanja i predsjednika RH Ive Josipovića, predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke i prve potpredsjednice vlade, ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić.

Skupu će nazočiti i pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju Kolinda Grabar-Kitarović, potpredsjednik Vojnog odbora NATO-a, general pukovnik Mark Schissler, zamjenica glavnog tajnika za Europsku službu za vanjsko djelovanje, Helga Schmid, ministar obrane Republike Slovenije Roman Jakič i dr.

Vezane fotogaleije (http://www.morh.hr/hr/multimedija/fotogalerije/category/1527-dodjela-nagrada-za-nato-kviz.html)

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 12, 2013, 02:46:17 pm
12.10.2013.

Ministar Kotromanović na Parlamentarnoj skupštini NATO-a

[attachment=1]
Ministar obrane RH Ante Kotromanović je, zajedno sa svojim slovenskim kolegom, ministrom obrane Republike Slovenije, Romanom Jakičem, danas, u subotu 12. listopada, sudjelovao u radu Parlamentarne skupštine NATO-a u Dubrovniku.

Dvojica ministara u sklopu zasjedanja Odbora za obranu i sigurnost, pred brojnim europarlamentarcima održala su panel diskusiju „Pametna obrana“. Načelnik Glavnog stožera OSRH, general zbora Drago Lovrić, na Odboru za obranu i sigurnost sudjelovao je prezentacijom „Razvoj hrvatskih oružanih snaga u svjetlu sigurnosnih izazova 21. stoljeća“.

Ministar obrane RH Kotromanović je istakao kako nedavno proširenje EU na RH predstavlja snažnu poruku zemljama regije o tome kako se predan i uporan rad na reformama nagrađuje. Također, naglašavajući važnost regionalne obrambene suradnje u okolnostima u kojima se zemlje saveznice sve češće nalaze u situaciji opadajućih obrambenih proračuna i sve manjih izdvajanja za obranu, ministar Kotromanović je rekao: „Dobra posljedica ekonomske krize koja nas je sve zadesila je ta što nas je prisilila da izađemo iz uskih okvira, da više surađujemo, da dijelimo ideje i troškove te da zajednički pronalazimo nova rješenja i nove oblike suradnje na području obrane“.

Republike Hrvatska i Slovenija imaju, kako je naglasio slovenski ministar obrane Roman Jakič, tradiciju geografske i povijesne bliskosti, i obje zemlje daju prioritetnu važnost regionalnoj obrambenoj suradnji.
Jednako tako Hrvatska i Slovenija, složila su se dvojica ministara, osjećaju odgovornost prema zemljama JI Europe, i svojim primjerom kontinuirane dobrosusjedske suradnje žele pokazati put drugim zemljama u regiji.
„Naša misija bit će ispunjena, a stabilno euroatlantsko okruženje bit će stvoreno kada sve zemlje regije postanu članovi iste obitelji“, zaključio je ministar Roman Jakič.

Načelnik GS OSRH, general zbora Drago Lovrić je u svom izlaganju pojasnio postojeći sigurnosni i strateški okvir u kojem se RH nalazi, njegove potencijalne izazove, prijetnje i rizike te ulogu hrvatskih OS u tim okolnostima. Podsjećajući na niz aktivnosti pomoći civilnoj zajednici koje hrvatske OS sustavno provode, general zbora Lovrić je rekao „Kao mala država s ograničenim proračunom posebno smo zainteresirani za nabavku opreme koja se može koristiti za dvojne namjene, koje imaju civilnu i vojnu svrhu, i koje se mogu zajednički upotrijebiti kroz NATO i EU projekte. Prvenstveno se ovdje radi o obalnim ophodnim brodovima za Obalnu stražu, brodovima za slučaj ekoloških nesreća na moru, helikopterima i brodovima za traganje i spašavanje te protupožarnim zrakoplovima“.   

Vezane fotogalerije (http://www.morh.hr/hr/multimedija/fotogalerije/category/1527-dodjela-nagrada-za-nato-kviz.html)

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on October 12, 2013, 02:54:54 pm
Vidi vidi šta su pametni , zašto su onda otpisali dva An 32 koja se mogu koristiti gle čuda prvenstveno za transport bilo civilni bilo vojni, pa onda ih se recimo može prenamjeniti da budu protupožarni a isto tako mogu se korisiti cjelo ko vrijeme i kao SAR, isto vrijedi i za Kanadere koji se mogu nadograditi ,nek oni pričaju i zasjedaju o državnom trošku to je jedino šta znaju, eh da dobar im tek želim :)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on October 13, 2013, 05:41:08 pm
Akro grupa HRZ, klapa Sv. Juraj i orkestar OSRH nastupili u Dubrovniku

Akro grupa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva izvela je svoj atraktivan program danas, u subotu 12. listopada, na kraju drugog dana 59. godišnjeg zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a koje se održava u Dubrovniku.

Nastupi akro grupe, a zatim Klape Hrvatske ratne mornarice Sv. Juraj te Simfonijskog puhačkog orkestra Oružanih snaga RH održani su u sklopu svečanog primanja koje je, za europarlamentarce i brojne uzvanike, na plaži hotela President organizirao predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko.

On je, pozdravljajući goste, još jednom izrazio zadovoljstvo što je Hrvatski sabor domaćin ovogodišnjeg zasjedanja, ali i što se ono održava u Dubrovniku.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
MORH (http://www.morh.hr/hr/)


Nešto im ne rade baš ove sličice, ovo su tumbovi osim zadnje, valjda štede server.  :)



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on October 14, 2013, 02:19:01 pm
Vir: Defender (http://www.defender.hr/)


VIDEO: Obraćanje Glavnog tajnika NATO saveza u Dubrovniku
 
Datum objave: 14.10.2013

U Dubrovniku se od 11. do 14. listopada 2013. održalo godišnje zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a na kojem je uz oko 50 parlamentarnih izaslanstava iz cijelog svijeta, te ukupno oko 800 sudionika, između ostalih, sudjelovao i  glavni tajnik NATO saveza Anders Fogh Rasmussen koji se obratio nazočnima.

http://www.defender.hr/republika-hrvatska/obrambena-politika/video-obracanje-glavnog-tajnika-nato-saveza-parlamentarcima-u-dubrovniku.php



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 08, 2013, 07:50:58 pm
8.11.2013.

Sastanak američke i hrvatske delegacije u Bruxellesu
 
[attachment=1]
U Glavnom sjedištu NATO-a u Bruxellesu, na marginama sastanka Logistics Committee, 5. studenoga 2013. godine održan je bilateralni sastanak američke i hrvatske delegacije.

U američkoj i hrvatskoj delegaciji bili su: general pukovnik Robert R. Ruark, gospodin James A. Hawkins (umirovljeni general bojnik), gospodin Matthew Waren i brigadni general Blaine D. Holt te general pukovnik Mirko Šundov, vojni predstavnik Oružanih snaga RH pri NATO i EU, brigadni general Ivica Olujić, načelnik Uprave za logistiku Glavnog stožera OSRH, kapetan bojnog broda Milan Žunić, zamjenik vojnog predstavnika i načelnik Odjela za NATO i pukovnik Krešimir Maras, stožerni časnik za operativno-logističke poslove Vojnog predstavništva u NATO i EU.

Razgovaralo se o suradnji kroz „State Partnership program“ s Nacionalnom gardom Minnesote, sudjelovanju u zajedničkim vježbama, o inicijativi Američko-jadranske povelje i važnosti uključivanja EUCOM-a u inicijativu, OMLT timovima u operacijama, te o donaciji 212 vozila MRAP i donaciji transporta 120 vozila MRAP iz Afganistana u RH.

General pukovnik Ruark je zahvalio Hrvatskoj zbog doprinosa u misiji ISAF u Afganistanu, posebice zbog napora Oružanih snaga RH u ustrojavanju Afganistanske Vojne policije.

Na kraju sastanka, delegacije su se složile kako trebaju zajednički graditi još jaču potporu obuci logističara, posebno ističući važnost logističke vježbe LOGEX u povezivanju zemalja Partnerstva za mir s nacijama članicama NATO-a.

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 22, 2013, 06:37:47 pm
 20.11.2013.

Bilateralni razgovori predstavnika MORH i NATO tima

Na Hrvatskom vojnom učilištu "Petar Zrinski" 19. i 20. studenoga 2013. održani su bilateralni razgovori predstavnika Ministarstva obrane RH s predstavnicima NATO tima, tijekom kojih su razmatrana pitanja vezana uz NATO pregled obrambenih  sposobnosti 2013/2014 (NATO Defence Capability Review), jednog od koraka u okviru NATO procesa obrambenog planiranja.

Hrvatski tim predvodio je pomoćnik ministra obrane Zoran Drča, a u razgovorima je sudjelovalo više od 50 predstavnika Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva unutarnjih poslova te Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost.

NATO tim predvodio je Frank Boland iz Odjela za obrambenu politiku i planiranje (Director of Planning, Defence Policy and Planning Division).

U okviru šest stručnih skupina razmatrana su pitanja vezana uz obrambenu politiku i financije, sposobnosti kopnenih, pomorskih, zrakoplovnih i potpornih snaga te snaga za specijalne operacije.

Cilj procesa obrambenog planiranja NATO-a je pružiti okvir unutar kojeg će se uskladiti nacionalne i savezničke obrambene aktivnosti, kako bi se dogovoreni ciljevi ispunili na najučinkovitiji način.

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on December 13, 2013, 06:34:41 pm
13.12.2013.

Izaslanstvo OS RH na Konferenciji o transformaciji NATO-a

[attachment=1]
Izaslanstvo Oružanih snaga RH na čelu sa zamjenikom načelnika Glavnog stožera OS RH, general bojnikom Matom Pađenom sudjelovalo je na godišnjoj Konferenciji o transformaciji NATO-a (Chiefs of Transformation Conference 2013), koja se od 10. do 12. prosinca 2013. godine održala u sjedištu Savezničkog zapovjedništva za transformaciju (ACT), u Norfolku (SAD).

Ključne teme ovogodišnje konferencije bile su “Pametna obrana” („Smart Defence“), “Inicijativa povezanih snaga” („Connected Forces Initiative“), te teme vezane uz proturaketnu obranu i korištenje robotike u razvoju budućih sposobnosti Saveza.

Na konferenciji je potpisan Memorandum o razumijevanju, s ciljem službenog utemeljenja NATO Centra izvrsnosti Vojne policije.

U radu Centra izvrsnosti će uz Poljsku kao vodeću zemlju, sudjelovati i Hrvatska, Bugarska, Češka, Njemačka, Nizozemska i Rumunjska.

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on January 23, 2014, 11:59:28 am
Vir: Defender.hr (http://www.defender.hr/)

Godina najvećeg broja multinacionalnih i domaćih vojnih vježbi
 
Datum objave: 23.01.2014

Vlada RH će danas odobriti prelazak granice Republike Hrvatske oružanim snagama država saveznica (država članica NATO-a i država Partnerstva za mir) radi sudjelovanja u zajedničkim vježbama s Oružanim snagama Republike Hrvatske koje će se održati u Republici Hrvatskoj u 2014. godini, kako slijedi:


- „MIR 14/1“ – u siječnju i veljači 2014. godine

- „ŠTIT 14“ – u travnju 2014. godine

- „SPREMNOST 14/1“ – u svibnju 2014. godine

- „CBRN 14“ – u lipnju 2014. godine

- „ADRION 14“ – u lipnju 2014. godine

- „MIR 14/2“ – u srpnju 2014. godine

- „IMMEDIATE RESPONSE 14“ – u kolovozu 2014. godine

- „SAVA STAR“ – u kolovozu i rujnu 2014. godine

- „SEESIM 14“ – u rujnu 2014. godine

- „UDAR 14“ – u rujnu i listopadu 2014. godine

- „ZAJEDNIČKI  ODGOVOR 14“– u prosincu 2014. godine.


Također, odobrit će se prelazak granice Republike Hrvatske Oružanim snagama Republike Hrvatske radi sudjelovanja u zajedničkim vježbama s oružanim snagama država saveznica (država članica NATO-a i država Partnerstva za mir) koje će se održati u inozemstvu u 2014. godini, kako slijedi:


- „14-02B GEO IN BNs MRE/12th CAB ATX“ – u veljači i ožujku 2014. godine u Saveznoj Republici Njemačkoj

- „EMERALD WARRIOR 14“ – u ožujku i travnju 2014. godine u Sjedinjenim Američkim Državama

- „IEL MILU 14“ – u travnju i svibnju 2014. godine u Rumunjskoj i Republici Bugarskoj

- „SALWATORE 14“ – u travnju 2014. godine u Republici Poljskoj

- „14-04B COMBINED RESOLVE II“ – u svibnju i lipnju 2014. godine u Saveznoj Republici Njemačkoj

- „ITA MINEX 14“ – u svibnju 2014. godine u Talijanskoj Republici

- „MILEX 14“ – u svibnju 2014. godine u Kraljevini Belgiji

- „PHOENIX EXPRESS 14“ – u svibnju i lipnju 2014. godine u Talijanskoj Republici i Helenskoj Republici

- „MOVCON MILU 14“ – u svibnju i lipnju 2014. godine u Republici Litvi

- „STEADFAST FLOW 14“ – u lipnju 2014. godine u Republici Turskoj

- „STEADFAST ILLUSION/UNIFIED BLADE 14“ – u lipnju 2014. godine, zemlja domaćin bit će određena tijekom planskog dijela procesa vježbe

- „SABRE JUNCTION 14“ – u rujnu 2014. godine u Saveznoj Republici Njemačkoj

- „NOBLE LEDGER-L 14“ – u rujnu 2014. godine u Saveznoj Republici Njemačkoj i Kraljevini Norveškoj

- „SHARP LYNX 14“ – u rujnu 2014. godine u Češkoj Republici

- „COMBINED ENDEAVOR 14“ – u rujnu 2014. godine u Saveznoj Republici Njemačkoj

- „NOBLE SWORD“ – u rujnu 2014. godine u Republici Poljskoj- „STEADFAST INDICATOR 14“ – u rujnu 2014. godine u Rumunjskoj-

- „NOCO/DANEX 14“ – u rujnu 2014. godine u Saveznoj Republici Njemačkoj i Kraljevini Danskoj

- „ADRION 14“ – u listopadu 2014. godine u Talijanskoj Republici

- „TRIDENT JUNCTURE 14“ – u studenome 2014. godine u Kraljevini Norveškoj

- „PLATINUM WOLF 14“ – u lipnju 2014. godine u Republici Srbiji

- „RAMSTEIN ASPECT 14“ – u studenome 2014. godine u Saveznoj Republici Njemačkoj

- „LOGEX 15“ – u studenome 2014. godine u Republici Srbiji

- „CYBER COALITION 14“ – u studenome 2014. godine u Republici Estoniji

- „VJEŽBA RAZMINIRANJA I ČIŠĆENJA PODMORJA“  – u Crnoj Gori, vrijeme održavanja bit će određeno tijekom planskog dijela procesa vježbe.


Cilj vježbe "MIR 14/1" je uvježbavanje tehnika, taktika i procedura koje sezahtijevaju u operacijama potpore miru pod vodstvom NATO-a. Vježba „ŠTIT 14“ održava se radi uvježbavanja tehnika, taktika i procedura gađanja ciljeva u zračnom prostoru.

„SPREMNOST 14/1“ je vježba za prikaz uvježbanosti i osposobljenosti postrojbi u brzoj i učinkovitoj pripremi i provedbi borbenih djelovanja usklađenim međurodovskim i intergranskim djelovanjem. Cilj vježbe „CBRN 14“ je implementacija preuzetih međunarodnih obveza pridruživanjem hrvatskog voda za NBK dekontaminaciju u bojnu NBKO u sastavu multinacionalnog korpusa snaga sjeveroistok. Vježba „ADRION 14“ održava se radi uvježbavanja NATO procedura ipostupaka te razvijanja sposobnosti za planiranje i provedbu međunarodnih mornaričkih operacija odgovora na krize.

„MIR 14/2“ je vježba završnog uvježbavanja tehnika, taktika i procedura koje se zahtijevaju u operaciji potpore miru pod vodstvom NATO-a. Vježba „IMMEDIATE RESPONSE 14“ održava se radi promicanja regionalne stabilnosti i suradnje, jačanja partnerskih sposobnosti, razvoj povjerenja unaprjeđenjem interoperabilnosti NATO saveza i partnerskih zemalja. „SAVA STAR“ održava se radi uvježbavanja pješačkog voda u multinacionalnom okruženju i pružanja potpore uvježbavanju pričuvnih snaga. Cilj vježbe „SEESIM 14“ je jačanje nacionalne i regionalne interoperabilnosti,koordinacije i suradnje razvijanjem Simulacijske mreže jugoistočne Europe.

Vježba „UDAR 14“ održava se radi ocjenjivanja operativnih sposobnosti deklariranih snaga modula borbene skupine koji su dostigli status spremnosti i satnije Vojne policije prema ciljevima sposobnosti. „ZAJEDNIČKI ODGOVOR 14“ je vježba koja se održava radi promicanja regionalne stabilnosti i suradnje te uvježbavanje rada stožera bojni u operacijama potpore miru.

Cilj vježbe „14-02B GEO IN BNs MRE/12th CAB ATX“ je uvježbavanje postrojbi i integracija svih vrsta naoružanja te obuka malih postrojbi prije upuć ivanja u operacije. Vježba „EMERALD WARRIOR 14“ održava se radi osposobljavanja zapovjedništava u planiranju i provedbi specijalnih operacija. „IEL MILU 14“ je vježba za uvježbavanje stožernog osoblja zapovjedništva međunarodne logističke postrojbe i zapovjednika inženjerijskog voda u multinacionalnom okruženju.

„SALWATORE 14“ je vježba za osposobljavanje komponente snaga brzog odgovora za planiranje, pripremu i provedbu specijalnih operacija. Cilj vježbe „14-04B COMBINED RESOLVE II“ je uvježbavanje postrojbi u uvjetima bojišta te integracija svih vrsta naoružanja. „ITA MINEX 14“ je vježba uvježbavanja planiranja i provedbe protuminskih operacija i uvježbavanje protuminskih ronitelja po NATO protuminskim taktikama i procedurama. „MILEX 14“ je vježba koja se održava radi uvježbavanja i ocjenjivanja vojnih aspekata EU kriznog upravljanja na vojno-strategijskoj i operativnoj razini temeljenoj na scenariju operacije razine EU borbene grupe. Vježba „PHOENIX EXPRESS 14“ održava se radi uvježbavanja procedura i postupaka u operacijama nadzora mora, jačanja pomorske sigurnosti i jačanja suradnje u provedbi pomorskih operacija na Mediteranu. Cilj vježbe „MOVCON MILU 14“ je povećanje interoperabilnosti na području pružanja logističke potpore i operacija poboljšanja sigurnosti planiranja i provedbe pokreta postrojbe. „STEADFAST FLOW 14“ je vježba stožernog prometnog osoblja i operatora logističkog sustava u simuliranom okružju.


Vježba „STEADFAST ILLUSION/UNIFIED BLADE 14“ održava se radi pripreme i ocjenjivanja operativnih sigurnosnih sposobnosti za sudjelovanje u operacijama potpore miru. Cilj vježbe „SABRE JUNCTION 14“ je razvoj i održavanje sposobnosti sudjelovanja u operacijama potpore miru i priprema deklariranih snaga za brzi odgovor.Vježba „NOBLE LEDGER-L 14“ održava se u vezi s ocjenjivanjem spremnosti kopnene komponente snaga brzog odgovora. Vježba „SHARP LYNX 14“ održava se radi afirmacije bojne u sastav multinacionalnog korpusa snaga sjeveroistok te sudjelovanja u provedbi aktivnosti iz ciklusa obuke multinacionalnog korpusa snaga sjeveroistok te neposredne pripreme za upućivanje u operacije potpore miru.

„COMBINED ENDEAVOR 14“ je vježba koja se održava u svrhu testiranja i verifikacije „Razmjestivog komunikacijskog paketa“ konfiguracije zapovjedništava satnije/bojne u potpori deklariranih snaga, testiranja informacijskih sustava i osnova cyber obrane. Cilj vježbe „NOBLE SWORD“ je integracije i ocjenjivanje specijalnih snaga komponente snaga brzog odgovora.

Vježba „STEADFAST INDICATOR 14“ održava se radi zajedničkog uvježbavanja i ocjenjivanja obavještajnog osoblja za NATO operacije potpore miru. „NOCO/DANEX 14“ je vježba uvježbavanja protuminskih ronioca prema NATO protuminskim taktikama i procedurama. Svrha vježbe „ADRION 14“ je uvježbavanje NATO procedura i postupaka te razvijanje sposobnosti za planiranje i provedbu međunarodnih mornaričkih operacija odgovora na krize.

„TRIDENT JUNCTURE 14“ je vježba koja se održava radi završnog ocjenjivanja spremnosti zapovjedništava snaga brzog odgovora. Vježba „PLATINUM WOLF 14“ održava se radi uvježbavanja rada s nesmrtonosnim oružjem u operacijama potpore miru.

„RAMSTEIN ASPECT 14“ je vježba za uvježbavanje rada svih funkcija NATINAMDS u miru, kriznim situacijama i ratnom sukobu reflektirajući realne prijetnje kao i razvijanje interoperabilnosti u različitim simuliranim taktičkim situacijama. Cilj vježbe „LOGEX 15“ je vježba uvježbavanja logističkih časnika u planiranju i provedbi logističkih procedura u multinacionalnom stožeru na razini brigade, provedbi razmještaja, održavanja snaga i povratka iz operacije.

Cilj vježbe „CYBER COALITION 14“ je provjera dostignute razine sposobnosti u području planiranja i organizacije obrane od cyber napada i podizanje razine znanja i ekspertize tehničkog osoblja u području obrane od cyber napada. „VJEŽBA RAZMINIRANJA I ČIŠĆENJA PODMORJA“ je vježba uvježbavanja planiranja i provedbe protuminskih operacija i uvježbavanje protuminskih ronitelja.

[attachment=1]Photo MORH


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on January 27, 2014, 07:03:58 pm
SMART DEFENCE

Pametna obrana’ ili ‘pametna obmana’?

Dok hrvatska kopnena vojska, što se vatrene moći tiče, sve više nalikuje na kakvu žandarmeriju negoli na suvremeno pješaštvo, dok nam je ratna mornarica svedena na jurcanje s gumenjacima i klapsko pjevanje, sada već kažu u Novoj 2014. kako je, navodno, i ratno zrakoplovstvo preskupo. Samostalna zračna obrana Hrvatske je preskupa, smatraju u Washingotnu i Bruxellesu. Još su nam vojni stratezi iz Pentagona, kao i glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen, poručili kako nam borbeni zrakoplovi baš i ne trebaju. Zapad rekao, naši prihvatili.

Zbog globalne financijske krize Sjevernoatlantska vojna alijansa od Međunarodne konferencije u Münchenu 2011. godine, promovira koncept “smart defence”, tj. “pametnu obranu”. U prijevodu bilo bi to međusobno dijeljenje sposobnosti članica NATO-a kako bi održali borbene sposobnosti, ali i uštedjeli u svojim vojnim budžetima.

Dakle, kad je u pitanju Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, više se ne skriva ideja o mogućnosti zajedničkog projekta nadzora zračnog prostora s Mađarskom, Češkom te Slovačkom, čiji su ministri obrana nedavno imali sastanak sa Šveđanima na temu mogućnosti zajedničkoga korištenja švedskih borbenih zrakoplova JAS-39 gripen kakvog koriste Mađari i Česi, a i Slovaci mjerkaju gripene. U logističkom smislu ideja bi trebala rezultirati smanjenju operativnih troškova korištenja gripena.

Ipak, da se prije radi o “pametnoj obmani” negoli “pametnoj obrani” navodi podatak kako Češka i Mađarska jedva spajaju kraj s krajem u vojnim izdacima zbog troškova koje im “piju” gripeni.

Nema lovaca

Češka je od 2004. pa do danas samo za najam 14 gripena platila gotovo milijardu dolara, ili 100 milijuna troškova leasniga na godišnjoj razini. Slične astronomske troškove desetogodišnjeg leasinga ima i Mađarska za svoje gripene. U MORH-u su “smart defence” zamislili tako da Hrvatska u njemu participira na način da kompenzira financijske probleme koje Mađarska i Češka ima s najmom skupih lovaca. Hrvati bi, prema zamisli, od Mađara unajmili nekoliko gripena, barata se brojkom do pet komada, a čije bismo održavanje, tobože, radili zajedno. Ukratko, avioni tuđi, a troškovi naši.

Osnovni je problem, ali i stara boljka, upozoravaju stručnjaci, to što Hrvatska nema dozvučne zrakoplove s kojeg bi hrvatski piloti u obuci jednostavnije prešli na zrakoplov kao što je gripen ili bilo koji drugi suvremeni avion.

Zamišljeni “smart defence” ima smisla samo ako HRZ uspije izlobirati suradnju u kojoj bi hrvatski piloti u obuci letjeli na na dozvučnom mlaznom avionu poput L-159 kakvog imaju Česi. MORH se nastoji etablirati samo s bazom u Zadru kao “najsunčanijom” i sličnim frazama kao da se radi o turističkoj promidžbi, a ne vojnim pitanjima. Suvremene lovce nemamo, pa ih ne možemo ni ponuditi, pa tako ni biti ravnopravni u ‘smart defencu’ koji promoviraju elite iz MORH-a.

Johan Vodzutka, umirovljeni pilot MiG-a i slovački vojni analitičar, te konzultant, pita se što Hrvatska uopće može ponuditi u “smart defencu” s obzirom na to da, kako primjećuje, Hrvatska “kontinuirano smanjuje borbenu komponentu ratnog zrakoplovstva”. Vodzutka sumnja da će Hrvatska uskoro kupiti švedske borbene zrakoplove kakve imaju Češka i Mađarska.

- Slovačka je na vrijeme uvidjela kako će u dogledno vrijeme vrlo vjerojatno prijeći na suvremeniji tip aviona, te je započela s pripremama za njegovo uvođenje. Krenuli smo sa rekonstrukcijom infrastrukture baze u Sliaču, obukom časničkog i dočasničkog kadra u inozemstvu, a nabava aviona bi se trebala dogoditi sama po sebi kada se za to ostvare nužni financijski uvjeti. U takvim uvjetima novi avioni će se integrirati u kratkom vremenu i postići operativne sposobnosti.

Razmišljamo o nabavi oko 6 aviona gripen, dok bi zadržali MiGove-29, što je bitno za održavanje nacionalnih i NATO-ovih zadaća, uz paralenu preobuku na gripena. Tek tada sa svojim vlastitim gripenima možemo biti kompetentni osmisliti i predložiti koncept zajedničkoga djeljenja aktivnosti s Češkom i Mađarskom. “Smart defence” za Hrvatsku ima smisla samo ako posjeduje svoje suvremene lovce - kaže stručnjak Vodzutka.

Ovo o čemu priča Vodztuka zasigurno je jasno i švedskim tvrtkama SAAB, FMV i FXM, koji su potratili pet godina na kampanju gripena u Hrvatskoj, nudeći nam razne modele ponuda aviona i ‘offset’ programa za domaće firme. U Ministarstvu obrane RH nisu pokazali konkretniji interes da u bližoj ili daljoj budućnosti kupe švedskog lovca.

Hrvatski pilatusi

Tomas Voluch, ugledni češki vojni komentator, pojašnjava kako ono što postoji na razini NATO EU, a veže se za “smart defence” je Multinational Training Aviation Centre (MATC).

- Svaka zemlja se treba izboriti i ponuditi NATO-u u okviru MATC-a neku od vrsta obuke koja je u toj zemlji jedinstvena za provedbu. Po pitanju MATC-a najdalje je otišla Češka. Raspustili smo vojnu bazu u Pardubicama, pistu i infrastruktutu dali firmi „LOM Praha“ u zakup koja je nabavila helikoptere Mi-2 i Mi-17,te avione L-39 te osnovala školu za civilnu/vojnu letačku obuku za potrebe Češke te i zemlje koje se jave u okviru MATC-a.

Prvi smo se toga sjetili i sada dominiramo na ovom polju. Hrvatska ima najveći broj trenažnih zrakoplova PC-9 pilatus, no oni mogu poslužiti za naprednu civilnu obuku, ali nikako ne za vojnu obuku, jer sve zemlje u Europskoj uniji imaju normalnu obuku vojnih pilota koja podrazumijeva letenje na turbopropu kao što je pilatus. Hrvatska svoje pilatuse može ponuditi jedino Libiji i drugim afričkim zemljama, a to već sa ‘smart defensom’ nema veze-konstatira Voluchka.

U RH je doduše zaživio koncept “pametne obrane”, ali u helikoptersko transportnoj kompomenti HRZ-a. U zadnje dvije godine provedeno je pet kontingenata zajedničke obuke helikopterskih posada HRZ-a s češkim te mađarskim kolegama. Primijenjeni model koncepta u RH podrazumijeva preduputnu obuku NATO zrakoplovnih savjetodavnih timova (Air Advisory Team Pre Deployment Course - AAT PDC) koji se upućuju u misiju Afganistan, gdje im je zadaća obučiti posade i tehničare helikoptera Mi-17 i Mi-24/35 afganistanskih oružanih snaga. Tečaj podrazumijeva teoretsku obuku na simulatoru u Češkoj te letenje u 93. zrakoplovnoj bazi u Zemuniku kod Zadra.

U ovoj priči, a što se financijskih troškova tiče, i češka i hrvatska strana imaju podjednake uloge, te kako iste pokriva SAD, nijedna od zemalja ne mora o istima voditi brigu. No, u pogledu uloga i potrošnje resursa, RH sudjeluje znatno više nego Češka. U ovakvoj “obmani” RH podilazi NATO-u i kao na pladnju servira svoje dragocjene resurse koji se višestruko isplate konačnim NATO ciljevima, a manje pripadnicima HRZ-a u cjelini.

Letačko iskustvo u različitim geografskim uvjetima na jednom mjestu, te elementi borbene obuke na poligonu “Crvena zemlja” zasigurno bi se trebali snažnije vrednovati. Ovo pokazuje kako su u MORH-u tek djelomično shvatili koncept “smart defencea”, te su nemoćni u vrhu NATO-a izlobirati povoljniju ulogu za Hrvatsku i njezine oružane snage.

Dakle, kada je u pitanju borbena komponenta HRZ-a, mnogi se pitaju radi li se doista o “smart defencu” ili tek o iluziji napretka?

Češka pragmatičnost

Simulator za helikopter Mi-171Š ruske tvrtke “Dinamika” u Ostravi, na kojem se provodi teoretski dio obuke, bio je aktualan i namijenjem za RH, a razgovori za mogućnost nabave istog počeli su nedugo nakon isporuke 10 Mi-171Š 2008. godine kojim je Ruska Federacija pokrila dio klirinškog duga prema našoj državi.

Dok su u MORH-u procijenili kako im takav uređaj ne treba, Česi su se brže-bolje javili i kupili simulator koji danas iznajmljuju u sklopu posebno osnovane tvrtke za pružanje usluga obuke. Stav MORH-a o marginalizaciji simulatora ima korijene u personalu koji vuče korijene iz bivše JNA te u kojoj se nikada nisu susreli sa simulatorom i čije korištenje rado ismijavaju.

Uloga i prednost simulatora su nemjerljivi u uvježbavanju opasnih situacija, što je u MORH-u postalo valjda malo jasnije nakon što je visoki časnik HRZ-a uništio helikopter u Afganistanu prilikom slijetanja zbog banalne pogreške.

Iako je ovo prvi put da se HRZ može “podičiti” rušenjem helikoptera neke strane zemlje, nije novost da najviši časnici u letačkim knjižicama imaju zabilježena rušenja vlastitih helikoptera zbog povreda elementarnih pravila sigurnosti letenja.

Autor : Denis Krnić
Izvor : SD



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kumbor on January 27, 2014, 07:08:19 pm

Eto lizing se sveo na "pušing", što sam i slutio od početka. Odnosi se samo na zrakoplovstvo, da ne pomislite štošta nepoćudno.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on January 27, 2014, 07:11:25 pm
Nisam čitao članak, no autor ovog članka i njegova novina su nedavno opomenuti od strane Novinarskog vijeća časti Hrvatskog novinarskog društvo, a nakon žalbe koju je uložilo ukrajinsko veleposlanstvo u Hrvatskoj:

Quote
Detaljno proučivši pitanje Novinarsko vijeće časti jednoglasno je izreklo opomene autoru članaka novinaru Denisu Krniću, jer „nije omogućio da se čuje strana o kojoj negativno piše“ i  glavnom uredniku lista Krunoslavu Kljakoviću koji „nakon negativno intoniranih tekstova, u kojima ukrajinska strana nije imala priliku iznijeti svoje stavove, nije omogućio objavljivanje demantija Veleposlanstva Ukrajine“.

VIše o svemu ovdje (http://croatia.mfa.gov.ua/hr/press-center/news/17406-rada-zhurnalistsykoji-chesti-khorvatsykoji-spilki-zhurnalistiv-rozglyanula-skargu-posla-ukrajini-v-respublici-khorvatija-na-neobjektivni-shhodo-ukrajini-publikaciji-v-gazeti-slobodna-dalmacija-j-zrobila-poperedzhennya-golovnomu-redaktorovi-j-avtorovi-stat).


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on January 29, 2014, 07:32:55 am
Vir: Defender.hr (http://www.defender.hr/)

Hrvatskoj neisplativa incijativa strateškog transporta sa C-17

Datum objave: 28.01.2014

Pokušaji susjednih država u posljednje dvije godine, prije svih Mađarske i Slovenije, da se Republika Hrvatska pridruži inicijativi Strategic Airlift Capability (SAC) Heavy Airlift Wing, koju čini dvanaest država članica NATO saveza i Partnerstva za mir sa sjedištem u zračnoj bazi Papa u Mađarskoj, zaključeni su neuspjehom. Razlozi su kao što se može i pretpostaviti financijske prirode. Naime, kako smo neslužbeno doznali u MORH-u, cijena jednokratne članarine u ovo društvo zemalja koje koristi tri strateška transportna aviona C-17, iznosi 3 milijuna EUR.

Minimum sati koji svaka država mora zakupiti na C-17 na godišnjoj razini iznosi 45 sati što je iznos od 1,5 milijun EUR-a, kaže naš izvor. Ova inicijativa već sada nailazi na probleme kod pojedinih zemalja koji nemaju gdje iskoristiti zakupljene sate. Podsjetimo se slučaja kada je Švedska poklonila Hrvatskoj svoje sate zakupa na C-17 prilikom transporta hrvatskih viškova naoružanja u Mali.

S obzirom na sve manji intenzitet vojnih operacija i NATO misija u svijetu, povlačenje snaga iz Afganistana, teško bi se mogao naći jedan dobar razlog zbog čega bi Hrvatska trebala biti u ovom društvu strateškog transporta. Naime, gledajući sve troškove participiranja u projektu, moglo bi se reći kako bi za 5 godina ulaganja u ovu inicijativu, Hrvatska za iste novce mogla uložiti u nabavu rabljenog, ali dobro očuvanog taktičkog transportnog aviona srednjeg doleta. Međutim, kako sada stvari stoje, nema ništa od transportnih aviona srednjeg doleta u Hrvatskoj, barem dok nas Saveznici besplatno prevoze.

Strategic Airlift Capability (SAC) Heavy Airlift Wing postao je potpuno operativan koncem 2012. Wing je postigao punu operativnu sposobnost tijekom polugodišnjeg sastanka upravnog odbora NATO Airlift Management Organization koji se održao u estonskom glavnom gradu Tallinnu u studenom 2012.

SAC uključuje 12 država: Bugarska, Estonija, Finska, Mađarska, Litva, Nizozemska, Norveška, Poljska, Rumunjska, Slovenija, Švedska, Finska i Sjedinjene Američke Države.

Wing je stacioniran u mađarskoj zračnoj bazi Papa i leti sa tri zrakoplova tipa C-17 Globemaster III. Da bi se postigla puna operativna sposobnost, Wing je morao dokazati da može sigurno i učinkovito provesti svoj cijeli spektar misija i imati dovoljnu infrastrukturu i logističku potporu.

[attachment=1]


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 26, 2014, 05:15:06 pm

26.2.2014

Kotromanović na sastanku ministara obrane NATO-a u Bruxellesu

Ministar obrane Ante Kotromanović sudjeluje na sastanku ministara obrane država članica NATO-a koji se održava 26. i 27. veljače u Sjedištu NATO-a u Bruxellesu, Kraljevina Belgija.

Prvi dio sastanka bio je posvećen NATO-ovim obrambenim sposobnostima te raspravi o područjima u kojima je potrebno ostvariti dodatni napredak, s posebnim naglaskom na Inicijativu povezanih snaga (Connected Forces Initiative), održavanje interoperabilnosti s partnerima, izgradnju obrambenih kapaciteta, kibernetičku obranu te jačanje pomorske sigurnosti. Ministrima je prezentirana procjena napretka u ključnim područjima obrambenih sposobnosti Saveza te izvješće o glavnim nedostacima u sposobnostima s prijedlogom prioritetnih područja.

U svom izlaganju ministar Kotromanović je istaknuo kako je sudjelovanje članica u NATO-ovim inicijativama i projektima nedvojbeno doprinijelo izgradnji obrambenih sposobnosti Saveza, ali i kako je potrebno nastaviti s naporima u osiguravanju nedostajućih sposobnosti kroz daljnji razvoj postojećih multinacionalnih mehanizama, solidarnost u djelovanju i određivanju prioriteta aktivnosti, posebice oko smanjenja obrambenih proračuna.

Drugog dana sastanka, u četvrtak, 27. veljače 2014. raspravljat će se o napretku priprema za provedbu NATO-ove nove misije Resolute Support u Afganistanu, tijekom koje će ministri dobiti operativni i politički pregled stanja u Afganistanu, a razmotrit će se i pregled tranzicijskog procesa prijenosa odgovornosti za sigurnosnu situaciju na afganistanske snage sigurnosti, kao i pripreme za predsjedničke izbore u travnju 2014. godine.

Sastanak ministara obrane predstavlja važan korak u okviru priprema za predstojeći NATO summit koji će se održati 4. i 5. rujna u Walesu, Velika Britanija, a očekuje se i sudjelovanje Visoke predstavnice Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Catherine Ashton, afganistanskog ministra obrane Bismillah Khan Mohammadija i posebnog predstavnika Glavnog tajnika UN-a za Afganistan Jana Kubiša.

Na marginama dvodnevnog sastanka održat će se i sastanak ministara obrane država članica Američko – jadranske povelje (A-5) pod albanskim predsjedanjem, tijekom kojeg će se na strateškoj razini razmijeniti iskustva o dosadašnjoj regionalnoj suradnji u okviru navedene inicijative, te razmotriti perspektive daljnjeg razvoja suradnje članica Povelje kroz sudjelovanje u operacijama i projektima NATO-a.

Na marginama sastanka ujedno se očekuje i sklapanje trilateralnog Sporazuma o razumijevanju između Ministarstva obrane Crne Gore, Ministarstva obrane Republike Hrvatske i Vrhovnog savezničkog zapovjedništva snaga za Europu (Supreme Headquarters Allied Powers Europe - SHAPE) vezano uz integraciju Crne Gore u ASDE (Air Situation Data Exchange), NATO-ova programa razmjene podataka o situaciji u zračnom prostoru.

morh.hr (http://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 26, 2014, 05:16:58 pm

Na marginama sastanka ujedno se očekuje i sklapanje trilateralnog Sporazuma o razumijevanju između Ministarstva obrane Crne Gore, Ministarstva obrane Republike Hrvatske i Vrhovnog savezničkog zapovjedništva snaga za Europu (Supreme Headquarters Allied Powers Europe - SHAPE) vezano uz integraciju Crne Gore u ASDE (Air Situation Data Exchange), NATO-ova programa razmjene podataka o situaciji u zračnom prostoru.



Pretpostavljam da je ovo poslijednje povezano s BRAAD inicijativom (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,21157.0.html).


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on April 01, 2014, 04:50:10 pm
31.3.2014.

Konferencija povodom pete obljetnice ulaska RH u NATO

[attachment=1]Foto:MORH/ J. Kopi

U Hrvatskom saboru danas, 31. ožujka 2014. održana je Konferencija povodom 5. obljetnice ulaska Republike Hrvatske u NATO.

Konferenciji su prisustvovali predsjednik Republike Ivo Josipović, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko i predsjednik Vlade Zoran Milanović koji su tom prilikom istaknuli da se NATO savez ne zasniva samo na vojnoj suradnji, nego i na političkoj, te sve više i na temeljnim vrijednostima demokracije.

Da bi pristupila u NATO, Hrvatska je morala pokazati da poštuje temeljne standarde i vrijednosti poput zaštite ljudskih prava, vladavine prava i pravne države, kao i da je njezino ponašanje predvidljivo, istaknuto je na današnjoj svečanosti u Saboru.

U sklopu Konferencije održana su i dva panela „RH i NATO – od pristupanja do danas“, te „RH i NATO – pogled u budućnost“ na kojima su govorili prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, ministar obrane Ante Kotromanović, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga general Drago Lovrić, pomoćnica glavnog tajnika NATO-a Kolinda Grabar Kitarović, bivši veleposlanici Hrvatske pri NATO-u, Davor Božinović i Igor Pokaz, te sadašnji stalni predstavnik RH pri NATO-u Boris Grigić, kao i voditelj Izaslanstva Hrvatskog sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Boris Blažeković.

Ministar obrane Ante Kotromanović istaknuo je da su ulazak u NATO i pobjeda u Dom. ratu najznačajnije odredili i afirmirali ulogu hrvatskih Oružanih snaga. „Ovo je pet godina dobrih iskustava u NATO-u. Obrambene reforme napravili smo dubinski, usvojili smo standarde i norme, podigli spremnost hrvatske vojske na veću razinu, sustav obučavanja je potpuno drugačiji nego prije. Dobili smo velika iskustva iz operacija i jako smo zadovoljni s tim.
Mi smo mala članica, ali imamo svoj stav, svoj glas koji se čuje u Bruxellesu i u NATO-u i pokazali smo da smo pouzdan partner“,  zaključio je Kotromanović.

Pomoćnica glavnog tajnika NATO-a Kolinda Grabar Kitarović istaknula je da se Hrvatska pristupanjem u NATO savez pridružila euroatlantskoj obitelji kojoj je oduvijek pripadala.  Također se osvrnula na najnoviju krizu na istoku Europe.
„NATO ulazi u novu fazu gdje će očito razvoj tehnologije i borba protiv rastućih prijetnji sigurnosti biti sve važnija. Sve bitnije će biti raditi zajednički pa mi je drago da se Hrvatska uključila u nekoliko multinacionalnih projekata, u jednom preuzela i vodstvo i mislim da je ovih pet godina bilo iznimno korisno ne samo za Hrvatsku nego i za NATO“ zaključila je Kolinda Grabar Kitarović.

Visoki američki dužnosnik Matthew Mark Horn koji je u Kongresu snažno zagovarao pristup Hrvatske u NATO, zahvalio je Hrvatskoj na angažmanu u misiji ISAF-a u Afganistanu i poručio da je nezamislivo to što je Hrvatska postigla u jednom desetljeću. "Hrvatska je blistavi primjer drugima koji žele stupiti u NATO", zaključio je Horn.

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on April 01, 2014, 04:59:10 pm
1.4.2014.

Otvorena konferencija "Pet godina Hrvatske u NATO savezu" na HVU

[attachment=1]
Dvodnevna konferencija "Pet godina Hrvatske u NATO savezu", u organizaciji Ministarstva obrane RH i Atlantskog vijeća Hrvatske, otvorena je danas, 1. travnja 2014. na Hrvatskom vojnom učilištu „Petar Zrinski“ u Zagrebu.

Na Konferenciji sudjeluje načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Drago Lovrić, veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj Kenneth Merten, predsjednik Atlantskog vijeća Hrvatske Radovan Vukadinović, savjetnik predsjednika RH za obranu Zlatko Gareljić, predstavnici Ministarstva vanjskih poslova RH i regije, te znanstvenici i gospodarstvenici.

"U kratkom razdoblju smo, od masivne, brojne vojske, dobili suvremene oružane snage čija je profesionalnost i osposobljenost potvrđena od strane naših saveznika i partnera u brojnim međunarodnim operacijama", istaknuo je načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Drago Lovrić koji je tom prigodom naglasio i iznimnu važnost regionalne suradnje sa zemljama jugoistočne, ali i srednje Europe.

Američki veleposlanik Kenneth Merten je, uz čestitke povodom 5. obljetnice, istaknuo kako je velika čast biti zemlja partner i saveznica Hrvatske u NATO-u. „Ovo je doista povijesna prilika, ne samo za Hrvatsku, već i za NATO savez, kao i za cijelu euroatlantsku zajednicu„ rekao je veleposlanik i dodao da je NATO zadnjih godina zbog hrvatskog članstva postao snažniji, posebice na mjestima kao što su Kosovo i Afganistan.

"U ovih pet godina punopravnog članstva hrvatske oružane snage dale su svoj značajan doprinos, a Hrvatska se razvila u punopravnog partnera u čitavom nizu operacija diljem svijeta. Danas pred Hrvatskom stoji daljnja intenzivna suradnja u organizaciji te zauzimanje ravnopravnog mjesta s ostalim članicama, ali i zauzimanje da se naše bliže okruženje jednog dana također nađe u Savezu", rekao je profesor Radovan Vukadinović u svom obraćanju na otvorenju konferencije.

Na svečanosti otvorenja konferencije prikazan je film „Pet godina članstva RH u NATO-u“ u produkciji Samostalne službe za odnose s javnošću i izdavaštvo MORH-a.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
Foto: MORH/ T. Brandt

VIDEO (https://www.youtube.com/watch?v=Zd2l-OqImaA&list=UU6eB2yV7T6Sr483zMmK22GA)

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: brodarski on April 01, 2014, 06:41:06 pm
Ma vidi načelnika GS kako daje likadinu.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on August 07, 2014, 08:23:56 am
Vir: "Jutarnji list" (http://www.jutarnji.hr/) Zagreb

NOVI HLADNI RAT, KREĆE UTRKA U NAORUŽANJU: NATO od Hrvatske traži 6,5 milijardi kuna

Autor: Krešimir Žabec

Nova Putinova agresivna politika uzbunila je NATO koji od članica traži hitno povećanje vojnih proračuna

Vojni proračun više ne smije padati, a izdvajanja za vojsku moraju početi rasti. U suprotnom Ministarstvo obrane i vojska imat će samo za plaće, a vrhovni zapovjednik Ivo Josipović će zapovjedništvu NATO-a morati objasniti da Hrvatska kao članica Saveza nije spremna preuzeti obveze u obrani Europe od novog starog neprijatelja - Rusije.

Pismo šefa NATO-a
 
Dok se u Hrvatskoj još raspravlja o asimetričnim ugrozama i neprijatelju bez nacije, imena i prezimena, u Bruxellesu su se stvari promijenile. Rusija je novi neprijatelj, a članice Saveza se moraju pripremiti za borbu protiv njega. Zbog toga se traži hitno podizanje vojnih proračuna, modernizacija i uvježbavanje vojski. “Nitko u NATO-u ne želi povratak u hladni rat, ali mi vidimo da Kremlj pokušava vratiti vrijeme i rastrančirati Europu u nove sfere utjecaja. Mi moramo stati iza naših vrijednosti na kojima smo sagradili novu i bolju Europu”, poručio je prije tri dana u iznimno oštrom autorskom tekstu u britanskom Sunday Telegraphu glavni tajnik NATO-a Anders Rasmussen.

Tekstu koji je u Hrvatskoj prošao potpuno nezapaženo, a glavni tajnik NATO-a je u njemu jasno poručio svim članicama Saveza što ih čeka. “Svaki saveznik mora investirati u nužne resurse, u one prave sposobnosti. To znači modernu opremu, intenzivno uvježbavanje naših snaga i blisku suradnju među NATO-ovim saveznicima i s našim partnerima. Znam koliko je to izazovno u današnjoj ekonomskoj klimi, ali sigurnosne okolnosti to čine životno važnim”. Rasmussen je napisao ono što se već mjesecima naglašava u NATO-u - vojni proračuni više ne smiju padati.

Dok je u Europi u tijeku ubrzano naoružavanje članica i nečlanica NATO-a zbog ukrajinske krize i straha od ruske vojne agresije, Hrvatska se drži sa strane kao da se to nje ne tiče i viče: mi nemamo novaca.

Hrvatski državni dužnosnici i saborski zastupnici uzimaju novac vojsci bez ikakvog plana i reda. Samo u posljednjih nekoliko godina Ministarstvo obrane ostalo je bez 1,6 milijardi kuna.

Ministri obrane šutke su prelazili preko rezanja vojnih proračuna.

Istovremeno, vojnici borave u mirovnim misijama širom svijeta, glavna su snaga u borbi protiv poplava. Iz vojnog proračuna se financiraju medicinski letovi, spašavanje zalutalih turista s planina i gašenje požara, što je totalni apsurd.

Plan za razvoj
 
U posljednjih devet godina niti jedan saborski zastupnik nije postavio pitanje zbog čega se ne poštuje Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga. Dokument koji je izglasao Sabor i u kojem je jasno naznačeno koji su prioriteti u opremanju Hrvatske vojske.

Na jednoj od posljednjih sjednica Vlade na Kotromanovićevu napomenu da SAD traži da članice NATO-a izdvajaju 2 posto BDP-a za vojsku premijer Milanović odgovara: “Ako to traže, neka plate”. A istovremeno da nema donacija tih istih Amerikanaca, vojska bi nam bila na prosjačkom štapu.

Zadnja crta obrane

Srećom, još uvijek su blagonakloni prema nama. Nedavno su nam donirali 212 vozila, dobili smo u posljednje četiri godine oko 80 milijuna dolara vojne pomoći.

Dok se savezničke države naoružavaju modernim sustavima, Hrvatska se kao posljednji prosjak cjenka za kamione stare 30 godina, remontira prastare borbene avione i gleda koja vojska odbacuje zastarjele sustave u staro gvožde kako bi ih sretna pokupila.

U posljednjih sedam godina kupili smo tek 126 novih oklopnih vozila Patria, ali vojska još ni jednog nije preuzela, i oko 1000 novih pušaka. Za nove obalne ophodne brodove rezerviran je čak i novac, ali državna administracija četiri godine nije u stanju provesti natječaj za izvođača radova. Ministar financija planira još jedan rebalans proračuna, a navodno je samo pitanje koliko će ovog puta pokušati oteti vojsci.

U tom slučaju pitanje je i hoće li ministar obrane i nadalje biti Ante Kotromanović.

Švedska i Baltik već sad troše više
 
Sjedinjene Američke Države već dulje vrijeme čine ogroman pritisak na saveznike da povećaju izdvajanja za vojsku. SAD je u ovom trenutku u NATO-ov proračun uplatio čak 72 posto od ukupnog godišnjeg iznosa, što je u odnosu na 1995. godinu povećanje od 59 posto.

NATO od svojih članica zahtijeva da vojni proračun iznosi 2 posto BDP-a. U ovom trenutku taj zahtjev ispunjavaju samo Grčka i Estonija. Prosječni iznos izdvajanja za vojni proračun među članicama je 1,3 posto. Na toj razini je ove godine i Hrvatska, čiji je vojni proračun 4,2 milijarde kuna. SAD pak izdvaja 4,4 posto BDP-a.

Švedska, Latvija, Litva, Estonija već su objavile da povećavaju vojne proračune, a visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Catherine Ashton nedavno je zavapila kako ne zna što se još treba dogoditi da članice EU shvate da moraju izdvajati više za obranu.


KOMENTAR: NATO treba više novca da bismo bili sigurni

Čini se, ipak, da je car gol. Dakle, da NATO u ovom trenutku nije spreman, ni sposoban pravodobno reagirati na ugrozu neke od svojih članica, kao što je precizno ocrtano u izvješću Odbora za obranu britanskog parlamenta. Tako se točnima pokazuju brojna upozorenja koja su prošlih godina tupila da se NATO previše opustio. Prvo je izgubio svog prirodnog neprijatelja, Sovjetski Savez, a nije pravodobno ocijenio prijetnju koju predstavlja Putinova Rusija.

Problemi su se zorno vidjeli već tijekom operacije u Libiji kad su vojske europskih zemalja ostale bez bombi pa ih je ozbiljno izvrijeđao američki ministar obrane Robert Gates (i dao im bombe).

Kriza je, pak, europske vlade natjerala da smanjuju troškove, a među prvima je bila obrana pod egidom “kao da će biti rata”. Arapsko proljeće i njegove posljedice, rat u Siriji i Iraku te ukrajinska kriza pokazali su, pak, da je došlo do ozbiljne promjene sigurnosne paradigme u Europi, do novih ugroza i da nema druge nego odriješiti kesu - nadamo se da će Putin biti dovoljno racionalan da ne bude rata u Ukrajini, ali što ćemo ako džihadisti napadnu Kurde pa zatim udare na Tursku?

Da, novac je bolje ulagati u obrazovanje i znanost, ali potrebno je sigurno okruženje da bi oni mogli cvasti. A za to treba snažan, operativan i dobro opremljen NATO. (Željko Trkanjec)




Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on September 04, 2014, 06:53:36 pm
Vir. "Slobodna Dalmacija" (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx) Split

4.9.2014.

SUMIT NATO-a

HV sprema snage za brzo djelovanje

Na NATO summitu koji se danas i sutra održava u Walesu, u fokusu političkih i vojnih lidera bit će pitanja ključna za budućnost Alijanse; mali vojni budžeti članica, nedostatak vojnika i sredstava za ambiciozne programe, krah snaga za brze intervencije, potom hitno redefiniranje planova za Europu zbog krize u Ukrajini, te pronalazak nove strategije za Bliski istok kao odgovor na sve jaču globalnu prijetnju militanata iz Islamske države.

Prvi čovjek Alijanse Anders Fogh Rasmussen već je objavio da će od vođa zemalja NATO-a biti zatraženo odobrenje za formiranje udarnih snaga za brzo reagiranje za istok Europe i nove baze koje će, po svemu sudeći biti locirane u Poljskoj i baltičkim državama. Ono što je primoralo stratege NATO-a na formiranje novih jedinica jest brzina koju je pokazala ruska vojska sposobna da bez najave mobilizira 15 tisuća vojnika za dva dana.

- Prioriteti svih razgovora biti će zaustavljanje pada vojnih proračuna zemalja članica Saveza, te, u skladu s ekonomskim mogućnostima, rast prema poželjnih dva posto BDP-a godišnje razine za vojni budžet. Savez računa u budućnosti biti vidljiviji na istoku Europe, pa će tako biti rasprave o lokacijama za nove baze na istoku Europe, a Hrvatska nije u tom fokusu.

Također, očekuje se donošenje plana za brzo razmještanje snaga za reagiranje. Ono što se na nas može odraziti jest izvođenje drukčijih vrsta vojnih vježbi s NATO partnerima od onih koje smo do sada radili. Dakle, vježbe koje će biti više usmjerene na brzo reagiranje i prebacivanje jedinica - kazao nam je Kotromanović uoči puta u Wales, najavljujući kako će imati niz bilateralnih susreta, među njima i s bugarskim ministrom obrane na temu mogućeg zajedničkog “air policinga“ s bugarskim zračnim snagama koje su na korak do kupnje lovaca F-16 iz Portugala.

U novim bazama bit će, kako se očekuje, stacionirano teško oružje, oprema, komunikacijski i zapovjedni centri za potrebe nove formacije.

Prema dostupnim informacijama, nove NATO snage za plašenje Vladimira Putina raspolagat će s minimalno 10 tisuća vojnika iz Velike Britanije, Norveške, Nizozemske i tri baltičke države. No, skeptici ukazuju kako su svi dosadašnji pokušaji formiranja takvih snaga propali, a od specijalnih postrojba jedino Britanci i Norvežani imaju upotrebnu vrijednost.

Što se tiče konkretnije pomoći Ukrajini, NATO bi na summitu u Walesu mogao donijeti odluku o pomoći Kijevu u obliku sofisticiranijeg naoružanja i obavještajnih informacija, ne bi li nekako vratili istok zemlje.

Denis Krnić

Kako će odgovoriti Moskva

1. Dolazak novih zračno-desantnih jedinica u Bjelorusiju i u oblast Kalinjingrada, ruskoj kopnenoj enklavi u srcu Europe.

2. Obaviještajci dojavljuju kako je Rusija već instalirala najmanje deset mobilnih raketnih sustava iskander-M u Kalinjingradu, kao i uzduž granice sa pribaltičkim zemljama. Te rakete, nevidljive za radare, imaju domet 500 km čime efikasno mogu dosegnuti sve ciljeve u Češkoj i Poljskoj, ali im je i Berlin u dometu.

3. Kod bjeloruskoga grada Baranoviča smješten je golemi ruski radar za gledanje “iza horizonta”, sve do Atlantskog oceana gdje su američke podmornice i promatra američke strateške balističke projektile koji bi bili lansirani na ruske gradove.
 



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: jadran2 on September 04, 2014, 07:32:29 pm
Da bar malo vidimo mjesto samita u Newportu u Walesu kao i atmosferu
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kumbor on September 04, 2014, 07:41:08 pm
Vir. "Slobodna Dalmacija" (http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx) Split

4.9.2014.

SUMIT NATO-a

HV sprema snage za brzo djelovanje

Na NATO summitu koji se danas i sutra održava u Walesu, u fokusu političkih i vojnih lidera bit će pitanja ključna za budućnost Alijanse; mali vojni budžeti članica, nedostatak vojnika i sredstava za ambiciozne programe, krah snaga za brze intervencije, potom hitno redefiniranje planova za Europu zbog krize u Ukrajini, te pronalazak nove strategije za Bliski istok kao odgovor na sve jaču globalnu prijetnju militanata iz Islamske države.

Prvi čovjek Alijanse Anders Fogh Rasmussen već je objavio da će od vođa zemalja NATO-a biti zatraženo odobrenje za formiranje udarnih snaga za brzo reagiranje za istok Europe i nove baze koje će, po svemu sudeći biti locirane u Poljskoj i baltičkim državama. Ono što je primoralo stratege NATO-a na formiranje novih jedinica jest brzina koju je pokazala ruska vojska sposobna da bez najave mobilizira 15 tisuća vojnika za dva dana.

- Prioriteti svih razgovora biti će zaustavljanje pada vojnih proračuna zemalja članica Saveza, te, u skladu s ekonomskim mogućnostima, rast prema poželjnih dva posto BDP-a godišnje razine za vojni budžet. Savez računa u budućnosti biti vidljiviji na istoku Europe, pa će tako biti rasprave o lokacijama za nove baze na istoku Europe, a Hrvatska nije u tom fokusu.

Također, očekuje se donošenje plana za brzo razmještanje snaga za reagiranje. Ono što se na nas može odraziti jest izvođenje drukčijih vrsta vojnih vježbi s NATO partnerima od onih koje smo do sada radili. Dakle, vježbe koje će biti više usmjerene na brzo reagiranje i prebacivanje jedinica - kazao nam je Kotromanović uoči puta u Wales, najavljujući kako će imati niz bilateralnih susreta, među njima i s bugarskim ministrom obrane na temu mogućeg zajedničkog “air policinga“ s bugarskim zračnim snagama koje su na korak do kupnje lovaca F-16 iz Portugala.

U novim bazama bit će, kako se očekuje, stacionirano teško oružje, oprema, komunikacijski i zapovjedni centri za potrebe nove formacije.

Prema dostupnim informacijama, nove NATO snage za plašenje Vladimira Putina raspolagat će s minimalno 10 tisuća vojnika iz Velike Britanije, Norveške, Nizozemske i tri baltičke države. No, skeptici ukazuju kako su svi dosadašnji pokušaji formiranja takvih snaga propali, a od specijalnih postrojba jedino Britanci i Norvežani imaju upotrebnu vrijednost.

Što se tiče konkretnije pomoći Ukrajini, NATO bi na summitu u Walesu mogao donijeti odluku o pomoći Kijevu u obliku sofisticiranijeg naoružanja i obavještajnih informacija, ne bi li nekako vratili istok zemlje.

Denis Krnić

Kako će odgovoriti Moskva

1. Dolazak novih zračno-desantnih jedinica u Bjelorusiju i u oblast Kalinjingrada, ruskoj kopnenoj enklavi u srcu Europe.

2. Obaviještajci dojavljuju kako je Rusija već instalirala najmanje deset mobilnih raketnih sustava iskander-M u Kalinjingradu, kao i uzduž granice sa pribaltičkim zemljama. Te rakete, nevidljive za radare, imaju domet 500 km čime efikasno mogu dosegnuti sve ciljeve u Češkoj i Poljskoj, ali im je i Berlin u dometu.

3. Kod bjeloruskoga grada Baranoviča smješten je golemi ruski radar za gledanje “iza horizonta”, sve do Atlantskog oceana gdje su američke podmornice i promatra američke strateške balističke projektile koji bi bili lansirani na ruske gradove.


Duje, ulepšao si mi dan navodom "nove NATO snage za plašenje Vladimira Putina" :D ;D :super.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: dzumba on September 04, 2014, 07:59:39 pm
Quote
Što se tiče konkretnije pomoći Ukrajini, NATO bi na summitu u Walesu mogao donijeti odluku o pomoći Kijevu u obliku sofisticiranijeg naoružanja i obavještajnih informacija, ne bi li nekako vratili istok zemlje.

А као до сада нису давали Украјинцима обавештајне податке. Наравно да су давали, само је питање квалитета тих информација. И због тога треба да се запитају не само где у какве су им снаге за брзо реаговање, него какви су им обавештајци.  А такви су да су Руси довели средства и снаге на територију побуњеника, прегруписали постојеће побуњеничке снаге,  а да ови то нису знали док нису ударили по украјинцима свом снагом. Украјинци нису били у стању да користе ни они "несофтицирану" опреме, а могу мислити како ће изгледати са овом другом. Наравно, осим ако њоме не рукују Американци. А што се враћања Истока тиче, мислим да су малкице закаснили. Ипак, хајде да сачекамо пар дана и видимо - да ли ће бити мира у Украјини или се иде у нову ескалацију.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Bojnik on September 04, 2014, 09:36:10 pm
Ja veoma sumnjam u kredibilitet ovog teksta. Prvo danas su i ministar obrane i ministarka vanjskih poslova i predsjednik rekli da nikakvih snaga u Ukrajini neće biti, da možemo eventualno ponuditi prihvat ranjenika iz Ukrajine u naše bolnice i to je to.

Drugo, zajednički AIR-POLICING sa Bugarskom i njenim F-16 (koje ona uzgred još niti nema) ? pa dobro ko lupa takve gluposti i to servira narodu ?

Prvo sa Mađarskom, Slovačkom i Češkom zajednička gripen zona - sad najednom zajedničke zračne snage sa Bugarskim F-16 ?  :super  :klap  :zid :zid

Šta , da neće Bugari preko Srbije letit u Hrvatsku da nam čuvaju zračni prostor od preko 90 000km2 ??

Vidi se da je tekst pisala osoba koja nema veze s mozgom, a vjerovatno ni onaj koji je tu informaciju novinaru prenio.

Šta ću sutra pročitat ? zajednička SU-27 zona za air-policing sa Etiopijom ?  ::)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 04, 2014, 09:41:33 pm
U večernjim satima članak autora Denisa Krnića "HV sprema snage za brzo djelovanje", koji je prije par postova prenio Duje, dopunjen je novijim informacijama, ovaj put preuzetim od HINE:


Objavljeno 04.09.2014. u 20:41

SUMMIT NATO-a

Josipović: Od Hrvatske nije traženo sudjelovanje u snagama za brzo djelovanje

NOVIJE

Od Hrvatske nije traženo da sudjeluje u NATO-ovim snagama za brzu reakciju, koje Savez u kontekstu krize u Ukrajini namjerava uspostaviti kako bi mogao brzo odgovoriti na sigurnosne izazove, rekao je u četvrtak hrvatski predsjednik Ivo Josipović u Newportu, u Walesu gdje sudjeluje na summitu NATO-a.

"Od Hrvatske neće biti ništa traženo. Očito je da će se nastojati postići neki politički ciljevi, u prvom redu da se osigura mirni dijalog kako bi se pokušalo riješiti krizu u Ukrajini mirnim putem. Iznimno je važno da se kriza u Ukrajini rješava na temelju međunarodnog prava, to jest da se poštuje integrietet Ukrajine. NATO kao savez želi također nastavak dijaloga", rekao je Josipović koji predvodi hrvatsko izaslanstvo na summitu NATO-a na kojem je glavna tema kriza u Ukrajini i kako se postaviti prema Rusiji.

"Hoće li se tražiti, ne znam, nemam čarobnu kuglu, ali je jasno i imao sam više puta upite hoće li Hrvatska vojno sudjelovati, moj je odgovor - ne", rekao je Josipović.

Isto tako, dodao je Josipović, nema govora o tome da se od Hrvatske zatraži stacioniranje tih snaga. Na upit kako će Hrvatska odgovoriti ako se to zatraži, rekao je: "Nema hipotetskih pitanja ni hipotetskih odgovora".

Ministar obrane Ante Kotromanović, koji sudjeluje u hrvatskom izaslanstvu na summitu, rekao je da Hrvatska može ponuditi medicinsku pomoć za zbrinjavanje ranjenika u Hrvatskoj.

"Što se tiče Hrvatske, mi ćemo slijediti korake NATO-a. Možemo ponuditi medicinsku pomoć za sve vrste ranjenika, koji mogu doći u Hrvatsku i liječiti se. Na to smo spremni i već smo rekli da možemo na taj način pomoći", rekao je Kotromanović.

Čelnici NATO-a započeli su u četvrtak dvodnevni summit sastankom s čelnicima partnerskih zemalja koje sudjeluju u mirovnoj misiji ISAF u Afganistanu. Krajem godine ta bi se misija, najveća u NATO-ovoj povijesti, trebala okončati, a umjesto nje bit će pokrenuta misija zadužena za osposobljavanje afganistanskih sigurnosnih snaga.

"Svi su govornici istaknuli da je misija ISAF omogućila da se Afganistan stabilizira i da se postave dobri temelji za njegov demokratski,ekonomski i svaki drugi razvoj", rekao je Josipović, dodajući da će Hrvatka sudjelovati i u novoj misiji u toj zemlji.

"Ima nekoliko elemenata u kojima se Hrvatska može uklopiti, to je edukacija vojne policije i tu smo bili među najistaknutijim zemljama partnerima. Mislim da ima prostora i za angažman u razvoj civilnog društva u Afganistanu, posebice u vezi s položajem žena i njihovu aktivnom uključivanju u društvo, o čemu je često govorila ministrica (vanjskih i europskih poslova) Vesna Pusić", rekao je Josipović.

Predsjednik Josipović je rekao da je u dosadašnjem dijelu summita bilo riječi o terorizmu, kao posebno nečovječnom obliku borbe za postizanje političkih ciljeva. "Svi smo pokazali odlučnost da se globalnom terorizmu suprotstavimo svojim snagama i da razvojem demokracije osiguramo da terorizam ne pobijedi", rekao je.

Josipović je kratko komentiro i današnju izjavu pomoćnice glavnog tajnika NATO-a Kolinde Grabar Kitarović, koja će mu biti protukandidatkinja na predsjedničkim izborima, da su njih dvoje u Newportu u različitim ulogama i da svoju zemlju trebaju zastupati kao jedno, a da se o domaćim temama treba govoriiti kod kuće.

"Slažem se da ovdje nije mjesto, da ovaj događaj nije mjesto za vođenje lokalne kampanje. Ovdje smo danas u različitim ulogama, svatko u svojoj, a kada se vratimo u Hrvatsku i kada počne kampanja, onda ćemo raspravljati", rekao je Josipović.

[attachment=1]Summit u Walesu bit će pod nečuvenim osiguranjem


Hrvatska će potpisati sporazum o zajedničkom razvoju obrane

Hrvatski ministar obrane Ante Kotromonavić najavio je u četvrtak da će na marginama summita NATO-a potpisati sporazum s devet članica NATO-a o zajedničkom razvoju obrambenih sposobnosti.

Riječ je o ideji da savezničke i partnerske zemlje zajednički rade na razvijanju određenih obrambenih sposobnosti predvođene jednom od država s jačim obrambenim sposobnostima. U ovom slučaju je to Njemačka.

"To je vrlo dobro za nas. S devet zemalja razvijat ćemo sposobnosti koje su za nas važne, među njima topničku potporu, medicinske sposobnosti i sposobnosti u atomsko-biološko-kemijskoj zaštiti", rekao je Kotromanović, dodajući da će sporazum biti potpisan u četvrtak navečer na jednom ratnom razaraču usidrenom u cardiffskom zaljevu.

Kotromanović je rekao da se od Hrvatske nije tražilo niti se očekuje da će se tražiti da sudjeluje u snagama za brzu reakciju, koje NATO namjerava uspostaviti u kontekstu ukrajinske krize.

"Nije se tražilo i ne očekujemo da će se tražiti od nas da idemo s vojnicima koji će se boriti. Ono što smo rekli jest da smo spremni pomoći u zbrinjavanju ranjenika", rekao je Kotromanović.

(H), Slobodna Dalmacija (http://www.slobodnadalmacija.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on September 06, 2014, 05:56:53 pm
 5.9.2014.
Potpisivanje zajedničkog pisma ministara obrane na NATO summitu

Ministar obrane Republike Hrvatske Ante Kotromanović potpisao je tijekom summita NATO-a u Walesu 4. rujna 2014. Zajedničko pismo (Joint Letter) o multinacionalnoj suradnji u izgradnji sposobnosti u okviru nove NATO-ove inicijative Koncepta vodećih nacija (Framework Nations Concept – FNC).

Koncept vodećih nacija je inicijativa kojom se nastoji osigurati ključne i nedostajuće sposobnosti Saveza. Počiva na ideji grupiranja država oko jedne vodeće nacije koja pruža okvir za suradnju te koordinira razvoj obrambenih sposobnosti kroz srednjoročno i dugoročno razdoblje. Suradnja na izgradnji sposobnosti temelji se na Procesu obrambenog planiranja NATO-a (NATO Defence Planning Process), s fokusom na nedostajuće sposobnosti Saveza. Namjera je da grupiranje država posluži u razvoju sposobnosti zajedničkog uvježbavanja i sudjelovanja u NATO vođenim operacijama.

U okviru Koncepta vodećih nacija RH sudjeluje u skupini pod vodstvom SR Njemačke u nizu područja suradnje. U toj skupini sudjeluju još i Belgija, Češka Republika, Danska, Luksemburg, Mađarska, Nizozemska, Norveška i Poljska. Potpisivanjem Zajedničkog pisma, koje se upućuje Glavnom tajniku NATO-a, ova je skupina i formalno uspostavljena.

Uključivanjem u Koncept vodećih nacija, RH nastavlja podupirati napore Saveza usmjerene prema izgradnji značajnih sposobnosti, a u cilju dostizanja NATO-ove razine ambicije kao i ostvarivanja pravednije raspodjele tereta između saveznica.

http://www.morh.hr/hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: dzumba on September 06, 2014, 07:21:29 pm
Quote
Uključivanjem u Koncept vodećih nacija, RH nastavlja podupirati napore Saveza usmjerene prema izgradnji značajnih sposobnosti, a u cilju dostizanja NATO-ove razine ambicije kao i ostvarivanja pravednije raspodjele tereta između saveznica.

Један од разлога зашто у НАТО-у баш нешто све не функционира како треба је и у овакав немушт језик. Дакле, од сада се изграђују "значајне способности". А какве су се до сада изграђивале? Безначајне? Хајде, може се рећи и мање значајне? А циљ је достизање НАТО-ове "разине амбиције". Значи све земље које учествују у овоме нису до сада постигле те "амбиције"? НАТО-ови чиновници баш имају песничке "амбиције". :D


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 24, 2014, 01:18:51 pm
21.9.2014.

Načelnik GS OS RH sudjelovao na konferenciji Vojnog odbora NATO-a

[attachment=1]
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Drago Lovrić sudjelovao je na konferenciji Vojnog odbora NATO članica, koja je održana 19. i 20. rujna 2014. godine, u Vilniusu u Litvi.

Na konferenciji je izvršena detaljna analiza razvoja situacije u četiri kritična područja, Rusiji i Ukrajini, Africi i Sahelu, na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi te Aziji i Pacifiku.

Predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a, general Knud Bartels naglasio je kako se narodi i teritoriji članica Saveza danas nalaze pod prijetnjom rastuće nestabilnosti i gomilajućih transnacionalnih i multi-dimenzionalnih prijetnji.

Najveća NATO odgovornost je zaštiti i obraniti teritorij Saveza, 28 država članica, protiv bilo koje strateške i/ili hibridne prijetnje. Iz ovog razloga, članice su se na samitu u Walesu složile oko Akcijskog plana za spremnost, koji će ojačati NATO kolektivnu obranu i osigurati da je Savez spreman uhvatiti se u koštac s bilo kakvim sigurnosnim izazovom. To je jasna obveza koja demonstrira odlučnost, solidarnost i koheziju Saveza.

Iz vojne perspektive NATO Savez će osigurati prave snage i pravu opremu na pravom mjestu i u pravo vrijeme. Izgradit će snage vrlo visoke spremnosti, sposobne da se razmjeste u vrlo kratkom vremenu. Ove snage će biti održive, vidljive, uvjerljive, agilne i balansirane. Stvaranje ovih snaga zahtijeva temeljitu studiju na temelju smjernica i uputa sa ove konferencije, a razmotrit će se i povećanje stupnja spremnosti postojećih struktura, kao što su NATO Snage za odgovor (NATO Response Force).

Također, na sastanku je izražena zahvalnost svima onima koji su proteklih 13 godina sudjelovali u NATO vođenoj operaciji ISAF zajedno s Afganistanskim snagama sigurnosti.

Početkom slijedeće godine planirana je nova NATO neborbena misija u Afganistanu, „Resolute Support“, a čiji je cilj nastaviti savjetovati i mentorirati Afganistanske snage sigurnosti.

Na ovoj konferenciji načelnik združenog stožera Češke Republike, general Petr Pavel, odabran je na dužnost Predsjedavajućeg Vojnog odbora NATO-a, s početkom mandata u lipnju 2015. godine.

morh.hr (http://www.morh.hr/) i osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 07, 2014, 10:54:19 am
6.10.2014.

NATO konferencija o strateškom komuniciranju

U hotelu Le Meridien Lav u Podstrani pored Splita, 6. listopada 2014. započela je redovna godišnja konferencija "Bi-SC Information and Communicators Conference" koju zajedno organiziraju ACO i ACT zapovjedništva NATO saveza, a administrativno je i logistički podupiru Oružane snage Republike Hrvatske.

Konferencija je tematski podijeljena u dva dijela. Prvi dio je zajednički za sve sudionike konferencije i pokriva područje strateškog komuniciranja, dok je drugi dio ustrojen u obliku više praktičnih radionica iz funkcionalnih područja: strateško komuniciranje, odnosi s javnošću, informacijske operacije i psihološke operacije.

Na konferenciji koja će trajati do 10. listopada 2014. sudjeluje više od 250 visokih civilnih i vojnih dužnosnika zemalja članica NATO saveza i partnerskih zemalja.

Na konferenciji sudjeluje osam hrvatskih časnika, a brigadirka Svjetlana Doričić će u srijedu 8. listopada 2014. održati predavanje na temu "Psihološke operacije u Oružanim snagama RH".

[attachment=1][attachment=2]

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 10, 2014, 02:32:29 pm
10.10.2014.

Završena NATO konferencija o strateškom komuniciranju

[attachment=1]
U hotelu Le Meridien Lav u Podstrani pored Splita, 10. listopada 2014. završena je redovna godišnja konferencija "Bi-SC Information and Communicators Conference" koju su zajedno organizirali ACO i ACT zapovjedništva NATO saveza, a administrativno i logistički su je poduprle Oružane snage Republike Hrvatske.

Konferencija je bila tematski podijeljena u dva dijela. Prvi dio bio je zajednički za sve sudionike konferencije i pokrivao je područje strateškog komuniciranja, dok je drugi dio bio ustrojen u obliku više praktičnih radionica iz funkcionalnih područja: strateško komuniciranje, odnosi s javnošću, informacijske operacije i psihološke operacije.

Na konferenciji je sudjelovalo više od 250 visokih civilnih i vojnih dužnosnika zemalja članica NATO saveza i partnerskih zemalja što je čini najvećom konferencijom ove tematike koja je ikad održana u svijetu.

Na konferenciji je sudjelovalo osam hrvatskih časnika Oružanih snaga RH i jedan djelatnik Ministarstva obrane RH. Pukovnica Svjetlana Doričić je u srijedu 8. listopada održala predavanje na temu "Psihološke operacije u Oružanim snagama RH".

Tekst: OSRH/Branimir Gaćina-Bilin, Foto: HRM/Marijo Maroš, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on October 10, 2014, 05:14:48 pm
Mali off.

Pozadi desno - još uvjek puno kupača na plaži hotela "Lav". Nekad smo se švercali na te plaže.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on November 08, 2014, 11:56:30 am
 7.11.2014, Najava

"NATO - Industrijski forum 2014" u Splitu

"NATO-Industrijski forum 2014." održat će se u četvrtak, 13. studenoga 2014. godine u hotelu "Le Meridien Lav" u Splitu s početkom u 08,30 sati, u organizaciji NATO Zapovjedništva za transformacije (NATO ACT) i pod pokroviteljstvom Glavnog tajnika NATO-a.

U uvodnom dijelu otvaranja Foruma, sudionicima će se u video poruci obratiti predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, a uvodna obraćanja imat će: zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović, zamjenik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Alexander Vershbow te predsjednik uprave tvrtke ThalesRaytheonSystems Philippe Duhamel. Na forumu će sudjelovati i ministar obrane Ante Kotromanović, zamjenik načelnika GS OS RH general pukovnik Dragutin Repinc, zapovjednik NATO Zapovjedništva za transformacije general Jean-Paul Palomeros, pomoćnik glavnog tajnika NATO-a za investicije Patrick Auroy i drugi.

Pozivamo zainteresirane predstavnike medija, da poprate navedeni događaj, te ukoliko se nisu registrirali kod organizatora NATO ACT, da svoj dolazak OBAVEZNO najave Ministarstvu obrane RH na e-mail infor@morh.hr ili na fax 01/4568-114 najkasnije do ponedjeljka 10. studenoga 2014. do 16,00 sati kako bi mogli dobiti akreditaciju za praćenje navedenog događaja. Prijava treba sadržavati ime i prezime, naziv medija i broj mobitela.

Također molimo predstavnike medija koji žele pratiti NATO - industrijski forum da uvaže zahtjev organizatora NATO ACT-a te da dođu u četvrtak, 13. studenoga 2014. u hotel Le Meridian Lav najkasnije do 7,30 kako bi mogli pratiti otvaranje foruma.

Sve dodatne informacije vezano uz "NATO Industrijski forum 2014" koji se održava u Splitu, dostupne su na stranici organizatora NATO Zapovjedništva za transformacije (NATO ACT) http://www.act.nato.int/industryforum.

[attachment=1]

http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on November 12, 2014, 05:40:39 pm
12.11.2014, Najava

Otvaranje NATO - Industrijskog foruma u Splitu

Ministar obrane Republike Hrvatske Ante Kotromanović, zamjenik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Alexander Vershbow i zapovjednik Zapovjedništva za transformacije (NATO ACT) general Jean-Paul Palomeros sudjelovat će sutra, u četvrtak, 13. studenoga 2014. godine, na „NATO - Industrijskom forumu 2014“, koji se održava s početkom u 8,30 sati u hotelu „Le Meridien Lav“ u Splitu, u organizaciji NATO Zapovjedništva za transformacije (NATO ACT) i pod pokroviteljstvom Glavnog tajnika NATO-a.

U uvodnom dijelu otvaranja Foruma, ministar obrane Ante Kotromanović održat će pozdravni govor, a uvodna obraćanja imat će i zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova RH Joško Klisović, zamjenik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Alexander Vershbow, te predsjednik uprave tvrtke ThalesRaytheonSystems Philippe Duhamel. Sudionicima „NATO - Industrijskog foruma 2014“ u video poruci obratit će se predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović.

Nakon uvodnog otvaranja Foruma održat će se konferencija za medije na kojoj će sudjelovati zamjenik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Alexander Vershbow, zapovjednik NATO ACT - Zapovjedništva za transformacije general Jean-Paul Palomeros, te zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović.

Na Forumu će sudjelovati i zamjenik načelnika GS OS RH general pukovnik Dragutin Repinc, pomoćnik ministra obrane RH za materijalne resurse Viktor Koprivnjak, pomoćnik glavnog tajnika NATO-a za investicije Patrick Auroy i drugi dužnosnici NATO-a, Ministarstva obrane i Oružanih snaga RH, te Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH.

Sve dodatne informacije vezano uz "NATO - Industrijski forum 2014" koji se održava u Splitu, dostupne su na stranici organizatora - NATO Zapovjedništva za transformacije (NATO ACT) http://www.act.nato.int/industryforum.

Molimo predstavnike medija koji žele pratiti „NATO - Industrijski forum 2014“ da uvaže zahtjev organizatora NATO ACT-a te da dođu u četvrtak, 13. studenoga 2014., u hotel Le Meridian Lav najkasnije do 7,30 kako bi mogli pratiti otvaranje Foruma.

Kontakt osoba za medije iz Hrvatske je časnik za odnose s javnošću Kabineta načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH, bojnik Branimir Gaćina-Bilin, mob: 095/804-7833.

http://www.morh.hr/


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 13, 2014, 01:43:56 pm
13.11.2014.

Otvoren NATO - Industrijski forum u Splitu

[attachment=1]
Zamjenik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Alexander Vershbow, ministar obrane Ante Kotromanović te zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović danas, 13. studenoga 2014. godine, pozdravnim su govorima otvorili NATO – Industrijski forum u hotelu "Le Meridien Lav" u Splitu.

Forum se održava u organizaciji NATO Zapovjedništva za transformacije (NATO ACT) i pod pokroviteljstvom Glavnog tajnika NATO-a, a čini okvir za blisku suradnju Saveza i vojne industrije. Sudionicima je na samom početku video porukom dobrodošlicu poželio predsjednik RH Ivo Josipović, a forum je nazvao značajnim okupljanjem na kojem će se raspravama i prijedlozima pridonijeti "daljnjem razvoju i jačanju sigurnosnog sustava država članica, ali i Saveza u cjelini".

Zamjenik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Alexander Vershbow forum smatra „jedinstvenom prilikom da govorimo o izazovima koji su pred NATO-om i kako da zajedno odgovorimo na njih, jer vojna industrija je naš ključni partner“. Osvrnuo se na nestabilno i nepredvidljivo okruženje zbog kojeg NATO mora ostati sposoban, spreman i stabilan, uz čvrstu euroatlantsku povezanost i jaku vezu s industrijom.

Ministar obrane Ante Kotormanović u pozdravnom govoru NATO- Industrijski forum nazvao je dobrim okvirom za izmjenu iskustava s vodećom vojnom industrijom te se također dotaknuo sigurnosne situacije u europskom okruženju. "Naša je dužnost razmotriti postojeće sposobnosti i razmisliti ulažemo li dovoljno u sigurnost građana i država", rekao je ministar Kotromanović te naglasio da mora postojati sinergija saveza i industrija koja vodi prema strateškoj autonomnosti i većoj suradnji. Zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović istaknuo je kako je vojna industrija od strateške važnosti za NATO. "Drago mi je da ovdje vidim top lidere u inovacijama, ali i predstavnike hrvatskih tvrtki", zaključio je Klisović.

"Rad s NATO-om je velika čast, ali ujedno veliki izazov i odgovornost jer je NATO doista jedinstven multinacionalni klijent", istaknuo je tom prigodom predsjednik uprave tvrtke ThalesRaytheonSystems Philippe Duhamel.

Na konferenciji za medije održanoj nakon otvorenja, uz gore spomenute visoke dužnosnike, sudjelovao je i zapovjednik Zapovjedništva za transformacije (NATO ACT) general Jean-Paul Palomeros. "Novi izazovi s kojima se NATO-a suočava traže neka nova rješenja. Zbog toga se NATO mora okrenuti kreativnom promišljanju. Mi smo tu da tražimo rješenja", naglasio je general Palomeros.

Na Forumu sudjeluju zamjenik načelnika GS OS RH general pukovnik Dragutin Repinc, pomoćnik ministra obrane RH za materijalne resurse Viktor Koprivnjak, pomoćnik glavnog tajnika NATO-a za investicije Patrick Auroy i drugi dužnosnici NATO-a, Ministarstva obrane i Oružanih snaga RH, te Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH.

Ovogodišnji NATO - Industrijski forum ujedno je prva prilika nakon summita u Walesu, da NATO i predstavnici obrambene industrije razgovaraju o sigurnosnim potrebama i prioritetima. Naime, na NATO summitu u rujnu potvrđena je važnost jake obrambene industrije i suradnje u tom području, a za predstavnike industrije ovaj sastanak znači uvid u prioritete NATO-a, čime se industriji olakšava da usmjeri svoje strateške investicije.

[attachment=2]
[attachment=3]
Foto: OSRH/ S. Brigljević, morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 06, 2015, 02:01:08 pm
5.2.2015.

Sastanak ministara obrane NATO-a u Bruxellesu

[attachment=1]
Ministar obrane Ante Kotromanović sudjelovao je danas, 5. veljače 2015. na sastanku ministara obrane država članica NATO-a u Sjedištu NATO-a u Bruxellesu.
Sastanak ministara obrane prvi je sastanak u navedenom formatu nakon summita NATO-a održanog u rujnu prošle godine u Walesu, te je u tom kontekstu predstavljao priliku za pregled napretka, donošenje odluka te pružanje daljnjih smjernica o pitanjima koja su od značaja za budućnost Saveza.
Tijekom cjelodnevnog sastanka ministri su raspravljali o glavnim elementima, smjernicama te dinamici budućeg djelovanja u pogledu usuglašenih komponenti Akcijskog plana za spremnost Saveza (Readiness Action Plan) kao ključnog rezultata sa summita u Walesu.
Jedna od sjednica bila je posvećena strateškim izazovima koji dolaze s istoka i juga Saveza, a rasprava o tim izazovima provedena je u svjetlu njihovih implikacija na nove Političke smjernice (Political Guidance) za obrambeno planiranje NATO-a, koje bi ministri obrane trebali usvojiti tijekom njihovog sastanka u lipnju ove godine.
Pored navedenog, ministri su razmotrili implementaciju paketa za Gruziju (Substantial NATO-Georgia Package) i dobili uvid u doprinose saveznica te gruzijske napore u implementaciji paketa. Dodatno, tijekom sastanka održana je i rasprava o specifičnim pitanjima nuklearne politike u kontekstu aktualnog sigurnosnog okružja Saveza.

Sastanak ministara obrane predstavlja važan korak u ispunjenju zadaća koje proizlaze sa summita u Walesu, posebno u pogledu uspostave Namjenskih snaga vrlo visoke spremnosti (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) u okviru Snaga za brzi odgovor NATO-a (NATO Response Force – NRF), a na sastanku je sudjelovala i Visoka predstavnica Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Europskog vijeća Federica Mogherini.

[attachment=2]
Foto: www.nato.int, morh.hr (http://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on February 12, 2015, 01:05:53 pm
Marineflieger-ov P-3C "Orion" u Splitu na zajedničkim vježbama ;

http://youtu.be/mzkFbbiwLIw


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on February 17, 2015, 04:17:02 pm
Luftwaffe Transall C-160D ;

http://youtu.be/Pf7B4VMy5M8

Luftwaffe Airbus A310-304/MRTT ;

http://youtu.be/JedJwyc5ZEI


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on March 05, 2015, 08:42:49 am
4.3.2015.

Prvi dočasnik OS RH odabran za prvog dočasnika NATO-a

[attachment=1]
Odlukom vrhovnog zapovjednika Savezničkih snaga u Europi (SACEUR-a) generala Philipa M. Breedlova, prvi dočasnik Oružanih snaga Republike Hrvatske časnički namjesnik Davor Petek odabran je za sljedećeg prvog dočasnika Savezničkog zapovjedništva za operacije NATO-a (Allied Command Operations) smještenog u Vrhovnom zapovjedništvu savezničkih snaga u Europi (Supreme Headquarters Allied Powers Europe - SHAPE) u Monsu, Kraljevina Belgija.

Navedenu dužnost časnički namjesnik Petek preuzima 19. lipnja 2015. na službenoj ceremoniji u SHAPE-u. Na dužnosti će zamijeniti časničkog namjesnika (CMSgt) Richarda T. Smalla.

Uloga prvog dočasnika Savezničkog zapovjedništva za operacije NATO-a (ACO) je savjetovanje SACEUR-a o razvoju, obuci i osposobljavanju vojnika i dočasnika zemalja članica NATO-a i Partnerstva za mir, mentoriranje vojnika i dočasnika i predstavljanje njihovih potreba vodstvu NATO-a.

Zadaće prvog dočasnika ACO-a uključuju i profesionalni razvoj vojnika i dočasnika te standardizaciju savezničkih procedura.

[attachment=2]
ŽIVOTOPIS PRVOG DOČASNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE

časnički namjesnik DAVOR PETEK

Časnički namjesnik Davor Petek rođen je 7. ožujka 1975. u Karlovcu. Osnovnu školu završava 1989. godine u Slunju nakon koje upisuje vojnu gimnaziju u Zagrebu. Krajem druge godine škole 1991. godine, za vrijeme obuke na vojnom poligonu Slunj, bježi s vojnog poligona i napušta školu.

Iz Slunja 1991. odlazi u Zagreb gdje nastavlja srednjoškolsko obrazovanje. Prijavljuje se u program razmjene studenata te odlazi u Seattle, država Washington, Sjedinjene Američke Države, gdje završava srednju školu. Nakon završetka srednje škole, 1993. godine vraća se u Republiku Hrvatsku i pridružuje 1. gardijskoj brigadi „Tigrovi“.

U 1. gardijskoj brigadi ostaje sve do 2003. godine te tijekom deset godina obnaša razne dužnosti, od vojnika, vođe skupine, zapovjednika desetine, operativnog dočasnika, prvog dočasnika pješačke bojne i prvog dočasnika 1. gardijske brigade.

Od 1995. do 1999. godine, zajedno s dočasnicima i časnicima 1. gardijske brigade razvija dočasnički zbor 1. gardijske brigade te provodi niz obuka sa svrhom uspostave dočasničkog lanca potpore. U lipnju 2003. raspoređen je u Zapovjedništvo 1. korpusa u Odjel za operativne poslove. Sredinom ožujka 2004. preuzima dužnost prvog dočasnika Središta za borbenu obuku te iste godine odlazi u operaciju potpore miru ISAF na dužnost prvog dočasnika voda.

U srpnju 2007. odlazi u Joint Forces Command HQ Brunssum, Kraljevina Nizozemska, na dužnost stožernog dočasnika gdje postaje voditelj mobilnog tima za obuku (Joint Mobile Training Team) s kojim provodi obuku i tečajeve u zemljama NATO-a i PfP-a (Partnerstva za mir). Tijekom istog perioda obnaša dužnosti prvog dočasnika Knowledge Managemet Directorate (J5/7) u JFC HQ te predsjednika dočasničke organizacije (Other Ranks Association). Na zahtjev NATO škole Oberammergau i Oružanih snaga Švicarske konfederacije provodi tečajeve u NATO školi i Švicarskoj vojnoj akademiji.

Povratkom u Republiku Hrvatsku 2010. godine raspoređen je u Obučno središte za međunarodne vojne operacije, a ubrzo u Odjel za operativne poslove Zapovjedništva Hrvatske kopnene vojske. Od ožujka do studenoga 2011. obnaša dužnost prvog dočasnika Hrvatske kopnene vojske.

Na dužnost prvog dočasnika Oružanih snaga Republike Hrvatske postavljen je 1. listopada 2012.

U siječnju 2014. upućen je u operaciju potpore miru ISAF na dužnost prvog dočasnika (Command Senior Enlisted Leader) Unified Training Advisory Group u sastavu NATO Training mission Afghanistan /NTM-A). Navedena dužnost uključivala je zadaće savjetovanja prvih dočasnika Afganistanskog zapovjedništva za obuku i doktrinu (ANA Training and Education Command)) i njemu podređenih obučnih središta i škola te prvog dočasnika Nacionalne vojne akademije Maršal Fahim (Marshal Fahim National Defense University). Za postignute rezultate u provedbi zadaća u operaciji potpore miru ISAF odlikovan je medaljama US Army Meritorious Service Medal i NATO Meritorious Medal.

Časnički namjesnik Davor Petek diplomirao je na Kineziološkom Fakultetu u Zagrebu, smjer fizička priprema sportaša. Završio je temeljnu i naprednu dočasničku izobrazbu u Dočasničkoj školi Hrvatskog vojnog učilišta i Dočasničku akademiju kopnene vojske SAD-a (USA Sergeants Major Academy).

U svojoj karijeri završio je niz obuka u Republici Hrvatskoj i inozemstvu: temeljna padobranska obuka u Gardijskom središtu za specijalističku obuku dočasnika “Damir Tomljanović-Gavran”, NATO Academic Instructor Course i Advanced Leadership Course u NATO školi u Oberammergau, tečaj za instruktore i tečaj za bojeva gađanja BMATT-CEE u Republici Češkoj.

Oženjen je i otac dvoje djece.

Foto: OSRH/Stjepan Brigljević, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Lox on March 05, 2015, 08:59:43 am
Što god rekli, ovo je nevjerojatno veliko priznanje za HV!


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on May 02, 2015, 11:09:51 am
1. konferencija financijskih djelatnika NATO-ovih središta izvrsnosti

Na Brijunima će se od 3. do 8. svibnja održati 1. konferencija djelatnika financijske struke NATO-ovih središta izvrsnosti. Organizatori su NATO-ova središta izvrsnosti VP-a i ACT, a potporu pruža Služba VP-a GS OSRH.

Svrha je sudionike upoznati s financijskim procedurama svakog središta te da se pod vodstvom ACT-a stvori zajednica usmjerena na sadašnje i buduće financijske djelatnike, poticanjem interoperabilnosti i razmjenom najboljih praksi i naučenih lekcija vezanih uz financijske aspekte funkcioniranja središta.

Očekuje se pedesetak sudionika, među njima i predstavnika ACT-a, financijskih i pravnih djelatnika svih NATO-ovih središta izvrsnosti, kao i predstavnika NATO-ova Multinacionalnog korpusa Sjeveroistok.

NATO-ova središta izvrsnosti

NATO-ova su središta izvrsnosti nacionalno ili multinacionalno sponzorirane institucije ustrojene kako bi u određenom funkcionalnom području pomogle Savezu u poboljšanju sposobnosti razvojem doktrine, naučenim lekcijama, poboljšanjem interoperabilnosti, obukom i osposobljavanjem u funkcionalnom području za članice i partnerske zemlje te održavanjem konferencija i seminara. Potrebno je izbjeći udvostručivanje resursa i sposobnosti. Članice podupiru sva središta izvrsnosti i potpisanim memorandumima prihvaćaju sudjelovanje u radu pojedinog. Njihov rad koordinira ACT u Norfolku, Virginia. Prema zadanim standardima ih akreditira uz odobrenje Vojnog odbora NATO-a i Sjevernoatlantskog vijeća. Akreditirano je 20 središta, jedno je u postupku akreditiranja, a dva u postupku pregovaranja.

NATO-ovo Središte izvrsnosti VP-a

Sukladno potpisanom Memorandumu o suglasnosti o uspostavi, upravljanju i radu Središta izvrsnosti Vojne policije NATO-a i Memorandumu o suglasnosti o funkcionalnom odnosu u svezi sa Središtem izvrsnosti VP-a NATO-a između ministara obrane Poljske, Bugarske, Hrvatske, Češke, Nizozemske, Rumunjske, Slovačke i Njemačke, koje su sponzori, u prosincu 2013. ustrojeno je NATO-ovo Središte izvrsnosti VP-a u Bydgoszczu, Poljska. Zadaća mu je jačanje sposobnosti VP-a NATO-a i članica PzM-a, poticanje interoperabilnosti te razvoj i djelovanje VP-a u skladu sa Strateškim konceptom NATO-a. Uključeno je u aktivnosti projekta NATO-ove Multinacionalne bojne VP-a.

Hrvatsku u radu Upravljačkog odbora Središta predstavlja načelnik Službe VP-a. U veljači je na rad u Središte, na dužnost stožernog časnika u Odjelu izobrazbe i obuke, upućen pripadnik VP-a OSRH.

OJI, Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/) (broj 472, travanj 2015.)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on May 25, 2015, 06:01:32 am
Vir: "Jutarnji list" (http://www.jutarnji.hr/) Zagreb

SIMULACIJA BITKE S RUSIJOM
NATO pozvao i našu vojsku, nikad nismo na vježbu u inozemstvo poslali toliko vojnika i tehnike!


Autor: Krešimir Žabec

Ovo je poruka Rusiji da je protuzakonita okupacija Krima, kaže gen. Hodges

Na američkom vojnom poligonu u Hohenfelsu u Njemačkoj u tijeku je najveća ovogodišnja vojna vježba NATO-a “Combined Resolve IV”, u kojoj sudjeluje 4700 vojnika iz 13 članica NATO-a i tri partnerske zemlje, a među njima je Hrvatska. Na vježbi sudjeluje nekoliko stotina američkih vojnika iz 1. američke oklopne brigade koji će biti razmješteni u baltičke države i Poljsku kao pomoć od odvraćanja eventualne ruske agresije.

“Ovo je poruka Rusiji. Na NATO-ovu summitu u Walesu 28 zemalja složilo se da je ruska okupacija Krima protuzakonita i da je u 21. stoljeću neprihvatljivo silom mijenjati međunarodno priznate granice. Kao Savez moramo biti sigurni da smo se spremni boriti zajednički i suprotstaviti agresiji”, kazao je novinarima američki general Ben Hodges najavljujući vježbu koja traje od 18. svibnja do 6. lipnja.

150 tenkova u zemljama

Ova vježba dio je operacije “Atlantic Resolve”, u sklopu koje američka vojska namjerava razmjestiti oko 150 tenkova i oklopnih vozila u više europskih zemalja članica NATO-a, a cilj je uvjeriti baltičke zemlje i Poljsku, zabrinute zbog ruskih manevara u Ukrajini, da je NATO uz njih.

Abrams i Piranha

Američka vojska u Njemačku je dopremila tenkove Abrams, oklopna vozila Piranha, terenska vozila Humvee, helikoptere Apache AH-64 i svu silu druge tehnike. A kako ne bi bilo dileme tko je neprijatelj, s druge strane na poligon je dopremljeno više ruskih tenkova i druge ruske tehnike kako bi vježba bila što realističnija.

Hrvatska vojska na vježbu u Njemačku poslala je čak 14 borbenih oklopnih vozila Patria, dva kamiona MAN, tri kontejnera s opremom te čak 150 vojnika. Nikada u svojoj povijesti Hrvatska nije na vježbu u inozemstvo poslala toliko vojnika i tehnike. Na vježbu su otišli pripadnici 3. motorizirane satnije Tigrovi. Patrije su u Zagrebu ukrcane na vlak i upućene u Njemačku. Naša satnija je u Njemačkoj pridružena bojni američke vojske s kojom sudjeluje u vježbi.

Kako neslužbeno saznajemo, američki vojni zapovjednici tražili su upravo hrvatsku motoriziranu satniju da ojača jednu njihovu bojnu jer su izuzetno zadovoljni kvalitetom i spremnošću hrvatskih vojnika.

Sve platio SAD

Stoga je SAD platio Hrvatskoj sve troškove transporta. Osim sudjelovanja na vježbi, Hrvatskoj je ovo i odlična prilika za uvježbavanje brzog razmještanja snaga. Vježbu organizira Zapovjedništvo za združenu obuku američke vojske, a cilj Amerikanaca je jasan - s europskim saveznicima uvježbati zajedničko djelovanje i interoperabilnost na terenu. U sklopu vježbe bit će uvježbavano zajedničko djelovanje u uvjetima protupobunjeničkog djelovanja, borba protiv improviziranih eksplozivnih naprava te integracija svih vrsta naoružanja. “NATO mora biti jedinstven dok Rusija ‘pokušava zastrašiti’ svoje susjede”, jasno je poručio Hodges.

[attachment=1]


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: motorista 57 klasa on May 25, 2015, 08:04:42 am
Na NATO-ovu summitu u Walesu 28 zemalja složilo se da je ruska okupacija Krima protuzakonita i da je u 21. stoljeću neprihvatljivo silom mijenjati međunarodno priznate granice. Kao Savez moramo biti sigurni da smo se spremni boriti zajednički i suprotstaviti agresiji”, kazao je novinarima američki general Ben Hodges

Da li je ovaj mamlaz prepavao dešavanja na Kosovu?
Lepo su oni to organizovali 10% vojnika je njihovo, drugi treba da, nedaj bože, budu topovsko meso za njihove potrebe.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: batik on May 25, 2015, 08:53:36 am
Vir: "Jutarnji list" Zagreb
http://www.jutarnji.hr/

SIMULACIJA BITKE S RUSIJOM

Autor: Krešimir Žabec

Ovo je poruka Rusiji

Jel' se ovo netko zajebava?


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on May 25, 2015, 09:09:57 am
Šta su mi ga opasni s ovim vježbama, nek udru direkt na Krim pa da vidimo  :zid , Ti Bokca koja smo mi velesila samo se nas čeka da se vježba održi, nek tamo neki Sergej stisne crveni gumb odosmo svi u tri pm, dugo toplo ljeto će zamjeniti duga nuklearna zima...


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: batik on May 25, 2015, 10:10:14 am
Šta su mi ga opasni s ovim vježbama, nek udru direkt na Krim pa da vidimo  :zid , Ti Bokca koja smo mi velesila samo se nas čeka da se vježba održi, nek tamo neki Sergej stisne crveni gumb odosmo svi u tri pm, dugo toplo ljeto će zamjeniti duga nuklearna zima...

To se netko sjetio ratovati s Rusima?!! Može, neka oforme 5 brigada s pederima, jer njima ionako davaju više novaca nego OSRH i neka ih puste da jurišaju na homofobnu Rusiju! Koji idioti nas vode, umjesto suradnje i korištenja resursa te ogromne države, oni prijete i kočopere se! S druge strane naoružavaju šljam po Siriji, glavosjeke i trulež ovog našeg kukavnog svijeta!


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on May 25, 2015, 10:34:54 am
Ovo im je zahvala šta su dopustili da Migovi i dijelovi za Helikoptere stignu iz Ukrajine :) Nisam fan ni Amera ni Rusa, ali ovakve stvari se obiju o glavu kad tad.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: batik on May 25, 2015, 10:52:52 am
Ovo im je zahvala šta su dopustili da Migovi i dijelovi za Helikoptere stignu iz Ukrajine :) Nisam fan ni Amera ni Rusa, ali ovakve stvari se obiju o glavu kad tad.

Nevjerovatna je potreba naših političara da srljaju grlom u jagode. Kad je Sirija bila u pitanju, Pusićka je ispred svih zagovarala naoružavanje "oporbe", priznavanje ljudoždera kao "jedinih legitimnih prestavnika Sirije", poslala im 27 aviona oružja. Sad se busa u prsa i prijeti Rusima. Ima da se svi u Rusiji slede kad im ove Pusićkine prijetnje dođu napismeno! Osoba koja ima 1,2 % biračkog tijela RH iza sebe ima pravo trovati odnose s Rusima! Oprostite Rusi.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on May 25, 2015, 11:44:19 am
Vježba "COMBINED RESOLVE IV" odvija se u Njemačkoj od 1.5. do 26.6. ove godine, na poligonima Grafenwohr i Hohenfels. U vježbi sudjeluje 4700 sudionika iz 13 zemalja, 10 članica NATO saveza (Albanija, Bugarska, Češka, Danska, Hrvatska, Italija, Latvija, Rumunjska, Slovenija i SAD) te 3 zemlje-partnera (Crna Gora, Moldavija i Srbija).

Zabnimljiv je odabir zemalja koje sudjeluju u vježbi.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: dzumba on May 25, 2015, 05:55:32 pm
Quote
a cilj Amerikanaca je jasan - s europskim saveznicima uvježbati zajedničko djelovanje i interoperabilnost na terenu. U sklopu vježbe bit će uvježbavano zajedničko djelovanje u uvjetima protupobunjeničkog djelovanja, borba protiv improviziranih eksplozivnih naprava te integracija svih vrsta naoružanja. “NATO mora biti jedinstven dok Rusija ‘pokušava zastrašiti’ svoje susjede”, jasno je poručio Hodges.

Генерал Хоџес као да је је изникао из неког пропагадног тима и добро му то иде. Међутим, садржај вежбе је такв да сумњам да ће нешто уплашити или забринути Русе. У последње време иступи америчких генерала ме све више подсећају на оне совјетске из периодоа "Хладног рата". Речи су им била јача страна, дела слабија.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on July 13, 2015, 04:47:03 pm
09.07.2015.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u posjetu MORH-u

[attachment=1]Foto: MORH / J. Kopi

Ministar obrane RH Ante Kotromanović danas je, 9. srpnja 2015. godine, primio u službeni posjet glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga u sklopu njegovog službenog posjeta Republici Hrvatskoj.

Ministar Kotromanović i glavni tajnik NATO-a razgovarali su o sigurnosnoj situaciji na granicama Saveza, aktualnim temama i izazovima u prilagodbi NATO-a na postojeće sigurnosne izazove i implementaciji odluka iz Walesa te dugoročnoj prilagodbi Saveza.

Ministar Kotromanović izrazio je zadovoljstvo posjetom glavnog tajnika NATO-a Hrvatskoj, u vrijeme kada je NATO na polovici puta između summita u Walesu, održanog u rujnu 2014. i sljedećeg summita, koji će se održati u srpnju 2016. godine u Varšavi.

„Zahvaljujem Vam na Vašem angažmanu, unijeli ste novu energiju u vođenje Saveza. Istaknuo bih kako naše članstvo u NATO-u predstavlja glavnu okosnicu naše obrane i sigurnosti i upravo zato pridajemo veliki značaj onome što radimo u Savezu“, naglasio je ministar.

Upoznao je glavnog tajnika NATO-a s provedbom Zavjeta o obrambenim izdvajanjima (Defence Investment Pledge), što je jedna od obveza Hrvatske kao članice NATO-a, sukladno zaključcima summita u Walesu. „Bitna obveza koju smo prihvatili u Walesu, a koja tvori i osnovu za sve druge mjere prilagodbe, jest Zavjet o obrambenim izdvajanjima. Hrvatska je u tom pogledu donijela odluku o zaustavljanju pada obrambenog proračuna. Tu odluku provodimo u djelo i naša je namjera da u narednom razdoblju obrambeni proračun raste paralelno s rastom BDP-a. Fokus će i dalje biti na upravljanju dostupnim resursima s naglaskom povećavanja sredstava za opremanje, modernizaciju i poboljšanje uvjeta života vojnika. Ono što je najvažnije - jest da ćemo zadržati i dalje razvijati i unaprjeđivati sve sposobnosti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, ratne mornarice i kopnene vojske“, rekao je ministar Kotromanović.

Također, ministar je istaknuo potporu Republike Hrvatske proširenju Saveza, u skladu s Politikom otvorenih vrata.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je iskazao zadovoljstvo što je Republika Hrvatska zaustavila trend smanjenja obrambenog proračuna te što je predviđen njegov daljnji rast u predstojećem razdoblju. Ujedno su pozdravljene investicije na polju opremanja i modernizacije Oružanih snaga RH. Glavni tajnik NATO-a se osvrnuo i na tekuću sigurnosnu situaciju u jugoistočnoj Europi te pozdravio napredak koji su pojedine države postigle u procesu približavanja članstvu u NATO-u. Poseban je napredak ostvarila Crna Gora, za koju je do kraja tekuće godine izgledno očekivati i dobivanje pozivnice za članstvo. „NATO državama kandidatkinjama za članstvo, kroz instrumente Inicijative za izgradnju obrambenih sposobnosti te kontinuirani program vojne obuke i vježbi mora pokazati da je stalno prisutan“, zaključio je Stoltenberg.

U sklopu posjeta Hrvatskoj, glavni tajnik NATO-a sastao se i s predsjednikom Vlade Zoranom Milanovićem i predsjednikom hrvatskog Sabora Josipom Lekom. Stoltenberg će prisustvovati i godišnjem diplomatskom skupu „Croatia Forum“, koji se od 9. do 11. srpnja 2015. godine održava u Dubrovniku, gdje će se sastati s Predsjednicom Republike Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović i prvom potpredsjednicom Vlade i ministricom vanjskih i europskih poslova Vesnom Pusić.

morh.hr (http://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 17, 2015, 11:54:51 am
04.09.2015.

General Bradshaw u posjetu MORH-u i Glavnom stožeru

[attachment=1]
Zamjenik vrhovnog zapovjednika Savezničkih snaga u Europi general Adrian Bradshaw 4. rujna 2015. boravio je u Zagrebu u posjetu Ministarstvu obrane i Glavnom stožeru Oružanih snaga RH.

U čast dolaska visokog gosta ispred objekta Ministarstva obrane na Krešimirovom trgu u Zagrebu postrojeni su pripadnici Počasno-zaštitne bojne, a ispred postroja dočekao ga je načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Drago Lovrić.

U prostorijama Ministarstva obrane general Bradshaw prvo se sastao s ministrom obrane RH Antom Kotromanovićem, a poslije toga i s generalom Dragom Lovrićem.

Nakon toga u prostoriji za sastanke održan je radni sastanak na kojem je general Lovrić sa svojim suradnicima generalu Bradshawu predstavio proces transformacije Oružanih snaga RH od završetka rata do danas.

Nakon toga razgovarali su o sigurnosnoj situaciji u svijetu, a pritom su razmatrani aktualni sigurnosni izazovi za NATO savez i zemlje u regiji te modeli i strategije za pronalaženje odgovora na te izazove i prijetnje.

Tekst: Branimir Gaćina-Bilin, Foto: Marija Sever, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 17, 2015, 11:56:30 am
13.09.2015.

Konferencija Vojnog odbora NATO saveza u Istanbulu

[attachment=1]
U Istanbulu u Turskoj od 11. do 13. rujna 2015. održana je konferencija Vojnog odbora NATO saveza koja se tijekom jeseni tradicionalno se održava izvan Bruxellesa. Delegaciju Republike Hrvatske predvodio je načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Drago Lovrić i stalni vojni predstavnik Republike Hrvatske u NATO i EU general-bojnik Mate Pađen.

Pored njih u Turskoj je od 8. rujna 2015. boravila i peteročlana prethodnica pripadnika OS RH predvođena načelnikom J-5 Uprave za planiranje GS OS RH sa zadaćom prikupljanja svih relevantnih informacija potrebnih za kvalitetnu organizaciju konferencije Vojnog odbora NATO u rujnu 2016. godine kojoj će domaćin biti Republike Hrvatske.

Na konferenciji su se vodili razgovori o slijedećim temama:
- Put prema sastanku na vrhu u Varšavi i RAP (Readiness action plan),
- Vojna perspektiva o budućoj strategiji Saveza,
- Informacije o misiji Resolute Support,
- Zapadni Balkan,
- Poboljšanje procesa generiranja snaga.

Na kraju konferencije načelnik Glavnog stožera OS RH održao je uvodnu prezentaciju o organizaciji konferencije Vojnog odbora NATO u rujnu 2016. u Splitu.

[attachment=2]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 17, 2015, 02:02:40 pm
17.09.2015.

Zapovjedne pozicije NATO saveza na kojima se nalaze pripadnici OSRH
 
Hrvatski sabor je na sjednici 6. prosinca 2013. donio Odluku o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a za 2014., 2015. i 2016. godinu (Narodne novine, br. 149/2013). U skladu s tom odlukom može se istodobno uputiti najviše do 20 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su upućeni na rad u NATO zapovjedništva u područje NATO vođene operacije.

Prvotno je hrvatski udio u NATO-ovoj zapovjednoj strukturi uključivao 25+1 vodeću poziciju (razina brigadnog generala), koju je Republika Hrvatska dijelila s Republikom Albanijom na rotacijskoj osnovi u Savezničkom zapovjedništvu za operacije (SHAPE).

Na samitu NATO-a u Lisabonu u 2010. godini donijeta je nova odluka o racionalizaciji i reformi zapovjedne strukture NATO-a. Republika Hrvatska, sukladno usuglašenoj formuli dobiva 18+1(generalsku) poziciju koju dijelimo s Republikom Slovenijom na dvogodišnjoj rotacijskoj osnovi (Združeno zapovjedništvo u Napulju - JFC Napulj).

Republika Hrvatska trenutno u NATO zapovjednoj strukturi popunjava 18 pozicija, dok ćemo u studenome 2015. godine uputiti na dužnost i brigadnog generala u Napulj (na poziciju načelnika Uprave za logistiku-J4). Time će naše pozicije, na koje smo se obvezali prema Savezu, biti 100% popunjene.

Osim u NATO zapovjednu strukturu, pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske upućuju se i u NATO strukturu snaga te druga multinacionalna zapovjedništva. Sam odabir i broj multinacionalnih zapovjedništava kojima će se pojedina NATO članica pridružiti je prepušten na izbor državama članicama. Republika Hrvatska trenutno u NATO strukturi snaga popunjava sedam stožernih pozicija s tendencijom dodatnog povećanja brojčane veličine. Od svake saveznice očekuje se sudjelovanje s adekvatnim i dostatnim stožernim osobljem u NATO strukturi snaga pošto se radi o zapovjedništvima koja su nadležna za rotacije NATO snaga brzog odgovora u kojima svaka članica NATO-a ima obvezu participirati određenim sposobnostima i snagama. U prosincu 2015. godine Republika Hrvatska, u dogovoru s Ujedinjenom Kraljevinom Velike Britanije i Sjeverne Irske, uputit će jednog stožernog časnika u Saveznički korpus za brzo djelovanje (Allied Rapid Reaction Corps, ARRC), čime dodatno ojačavamo i izgrađujemo bilateralni odnos s tom zemljom.

Sukladno preuzetim obvezama koje proizlaze iz Akcijskog plana za spremnost Saveza (RAP) usvojenog na NATO samitu u Walesu slijedi i obveza popune NATO zapovjednog elementa u Poljskoj (NFIU). Također je planirana popuna NATO središta izvrsnosti za protuobavještajne poslove u Republici Poljskoj i NATO središta za planinsko ratovanje u Republici Sloveniji. U sve navedene savezničke elemente u razdoblju koji slijedi uputit će se po jedan stožerni časnik iz Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Pored već navedenog sudjelovanja i doprinosa Republike Hrvatske, a nakon nominacije za domaćinstvom od strane Vrhovnog savezničkog zapovjednika za operacije (SACEUR), Sjevernoatlantsko vijeće NATO-a (NAC) je 20. ožujka 2014. donijelo odluku, da će se u Republici Hrvatskoj uspostaviti Nacionalni razmjestivi komunikacijski modul (NATO Deployable Communication Module – DCM) za potrebe Saveza. To je trenutno jedini NATO entitet na teritoriju Republike Hrvatske i dio je NATO zapovjedne strukture te će se sukladno tome i financirati. Po ustroju broji 56 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, koji mogu nakon dostizanja pune operativne sposobnosti biti upućeni u područje NATO vođene operacije ili na druge aktivnosti koje provodi NATO.

Defender.hr (http://defender.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on September 24, 2015, 01:07:22 pm
23.9.2015.

Bilateralne konzultacije o implementaciji ciljeva sposobnosti

U Ministarstvu obrane 22. i 23. rujna 2015. godine održane su bilateralne konzultacije izaslanstava MORH-a i OS RH te NATO tima vezano za implementaciju ciljeva sposobnosti u okviru NATO procesa obrambenog planiranja i izrade sveukupne procjene savezničkih sposobnosti.

NATO proces obrambenog planiranja odvija se u četverogodišnjim ciklusima, s ciljem osiguravanja okvira unutar kojeg se usklađuju aktivnosti nacionalnih obrambenih planiranja i obrambenog planiranja Saveza kako bi se na najučinkovitiji način zadovoljila dogovorena razina ambicije Saveza koja proizlazi iz Strateškog koncepta.

U 2009. godini čelnici NATO-a prihvatili su novi model NATO procesa obrambenog planiranja (NDPP – NATO Defence Planning Process), koji predviđa 5 koraka – uspostavu političkih smjernica, definiranje minimalno potrebnih sposobnosti, određivanje zahtjeva i raspodjela ciljeva nacijama, pomoć u implementaciji novih ciljeva sposobnosti te pregled rezultata.

Bilateralne konzultacije provode se u cilju stjecanja uvida i izrade savezničke redovite dvogodišnje procjene hrvatskog obrambenog sustava, nacionalnih obrambenih planova i razvoja obrambenih sposobnosti i snaga koje RH razvija kao punopravna članica Saveza, a koji su u potpori dostizanja razine ambicije Saveza.

Prvog dana u uvodnom dijelu hrvatski predstavnici predstavili su stanje i planove iz područja obrambene politike, financija, sudjelovanja OS RH u međunarodnim operacijama potpore miru, te planova modernizacije i  opremanja. Nakon toga konzultacije su se nastavile u okviru šest radnih skupina: obrambena politika, ljudski resursi, financije i stabilizacija i rekonstrukcija; kopnene sposobnosti; specijalne snage; pomorske sposobnosti; zračne sposobnosti; te potporne i zajedničke sposobnosti. Radne skupine detaljno su analizirale nacrt izvješća NATO tima o implementaciji ciljeva Republike Hrvatske, te usuglašavale tekst izvješća. Drugog dana na sastanku više razine hrvatski predstavnici dali su pregled učinjenog u poslijednje dvije godine glede transformacijskih i reformskih procesa u MORH-u i OS RH, s posebnim naglaskom na zakonodavnu i pravnu regulativu te na stabilizaciju obrambenog proračuna. Također je posebno naglašena uloga Dugoročnog plana razvoja OSRH 2015 – 2024, gdje su detaljno opisani hrvatski prioriteti u izgradnji obrambenih sposobnosti u sljedećem desetogodišnjem razdoblju. Predstavnici NATO tima iznijeli su svoja zapažanja te prijedloge za prioritizaciju u izgradnji sposobnosti, a čelnik NATO tima posebno je istaknuo vrlo dobru pripremljenost hrvatskog tima, te sa zadovoljstvom istaknuo usklađenost i prioritete nacionalnog obrambenog planiranja s prioritetima NATO procesa obrambenog planiranja. 

Predstavnici NATO-a također su se pozitivno očitovali o hrvatskim naporima u implementaciji preuzetih ciljeva sposobnosti, no i naglasili kako posebno u promijenjenim sigurnosnim okolnostima trebaju biti osigurana dostatna financijska sredstva za potrebe obrane.

morh.hr (http://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: duje on July 08, 2016, 07:11:47 pm
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/
08.07.2016.

Hrvatska šalje vojsku na istok Europe

Hrvatska će sa svojim vojnicima sudjelovati u četiri multinacionalne bojne koje će NATO rasporediti na istoku Europe, izjavio je u petak u Varšavi hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač.

"Mi ćemo tim bojnama doprinijeti s Hrvatskom vojskom. Odlučeno je da Hrvatska aktivno pomogne sa svojim postrojbama na istoku Europe", rekao je Kovač, koji Varšavi sudjeluje u hrvatskom izaslanstvu koje predvodi predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović.
 
Na pitanje s koliko vojnika će Hrvatska sudjelovati, Kovač je rekao da će o tome govoriti kasnije predsjednica Grabar-Kitarović i ministar obrane Josip Buljević.

Četiri multinacionalne bojne imat će svaka po 600 do 1000 ljudi, a bit će pod zapovjedništvom Velike Britanije, Kanade, Njemačke i Sjedinjenih Država. Bit će raspoređene u tri baltičke zemlje Estoniji, Latviji i Litvi te u Poljskoj.

One se popunjavaju po načelu rotacije, tako da hrvatski vojnici neće tako skoro u njima sudjelovati, a kako se doznaje, ne prije 2017. ili početka 2018. O slanju hrvatskih vojnika odlučuje Hrvatski sabor.
 
"Svuda gdje smo bili nazočni sa svojom vojskom bili smo primjerni, prvo u Afganistanu gdje smo učinili jako puno i nema sumnje da ćemo i na istoku Europe biti od pomoći i konstruktivni", rekao je Kovač.
 
Kovač je istaknuo da Hrvatska snažno doprinosi NATO-u, posebice što se tiče jugoistoka Europe, da se zalagala i zalaže se za širenje zone stabilnosti i sigurnosti.

U tom smislu najavio je da će Hrvatska uskoro ratificirati protokol o pristupanju Crne Gore. Dodao je da je u hrvatskom interesu da BiH krene putem integracije u NATO-a, da se što prije za tu zemlju aktivira Akcijski plan za članstvo (MAP), svojevrsni program za pripremu za članstvo u NATO-u.

EU-a i NATO-a potpisali zajedničku izjavu o jačanju suradnje zbog izazova s istoka i juga

Najviši predstavnici Europske unije i NATO-a potpisali su u petak u Varšavi zajedničku izjavu o jačanju međusobne suradnje u svjetlu sve većih sigurnosnih izazova u istočnom i južnom susjedstvu.

Prije početka summita NATO-a, predsjednici Europskog vijeća Donald Tusk i Europske komisije Jean-Claude Juncker te glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg potpisali su zajedničku izjavu o jačanju suradnje.
 
Stoltenberg je to nazvao povijesnim trenutkom, ističući da i EU i NATO imaju sredstava da se suoče s postojećim izazovima, ali da zajedno "čine izvrstan tim".
   
U izjavi se kao najveći izazovi spominju hibridne prijetnje i kibernetička sigurnost. Naglasak se stavlja na izgradnju obrambenih sposobnosti, što je velika prilika za europsku industriju.
 
"Izjava šalje jasnu poruku: jači EU znači jači NATO i obratno. Naše djelovanje i resursi se nadopunjavaju", rekao je Juncker, dodajući da Europa može imati jaču obrambenu industriju samo ako zemlje članice budu surađuju.
   
"Nas veže puno više toga od prijetnja kojima smo izloženi. Odlučni smo sačuvati slobodu i naše zajedničko naslijeđe", rekao je Tusk.
 
U izjavi se ističe da postoji snažna potreba da se pojača sposobnost za suočavanje s hibridnim prijetnjama, pojača suradnja u razmjeni informacija kako bi se na vrijeme moglo odgovoriti na opasnosti.
 
Također se traži proširenje operativne suradnje na moru i u pitanju migacija, da se proširi koordinacija u pogledu kibernetičke sigurnosti, potakne snaženje obrambene industrije i veće istraživanje u obrani i industrijskoj suradnji s obje strane Atlantika, da se izgrade obrambeni i sigurnosni kapaciteti i pojača otpornost zemalja na istoku i jugu kroz niz konkretnih projekata.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Рашо on July 08, 2016, 07:16:00 pm
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/
08.07.2016.

Hrvatska šalje vojsku na istok Europe

Опет?!


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on July 08, 2016, 07:42:35 pm
Moderator bi zadnji trebao provocirat!


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Рашо on July 08, 2016, 07:50:23 pm
Moderator bi zadnji trebao provocirat!

Провокација?! Због чега? Није провокација већ искрено чуђење. Још од доба Наполеонових ратова, никакву поуку Хрвати нису извукли о тим екскурзијама на Исток.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on July 08, 2016, 09:48:40 pm
Nije to nikakva ekskurzija na istok, nova vojna kraina, ništa drugo. Sitnica. Možda.

poz.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Jester on July 09, 2016, 10:26:33 am
Koja glupa vjest, nadam se da će Sabor biti protiv kod izglasavanja ako do toga dođe ali kao i dosad to će biti samo jedna formalnost po naređenju odozgo.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: kumbor on July 09, 2016, 12:07:14 pm
Ako budu slali vojnike u Poljsku i Pribaltiku, biti će to lijep dokaz da i u Hrvatskom Saboru sjede "dijabole". Ne, nisu đavli, no ljudi "narušene psihe".


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on July 09, 2016, 01:27:02 pm
Svi savezi imaju dobre i lose strane, nazalost ponekad treba napraviti i nesto sta mozda i nije najpametnije ali ili si unutra ili vani, trece nema.

poz.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on July 09, 2016, 02:46:26 pm
Osobno se nadam da neće biti slanja hrvatskih vojnika na istok, niti ikakve potrebe za tim, no tko mene pita. Evo malo više informacija...

8.7.2016.

RH vjerojatno šalje satniju radi jačanja vojne nazočnosti na istoku Europe

VARŠAVA, 8. srpnja 2016. (Hina) – Hrvatska će pridonijeti vojnoj nazočnosti NATO-a na istoku Europe najvjerojatnije satnijom koja će biti integrirana u njemačko-nizozemski kontingent, izjavila je u petak predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja predvodi hrvatsko izaslanstvo na summitu Sjevernoatlantskog saveza.


[attachment=1]
“Ovi aranžmani o kojima trenutno razgovaramo još nisu potpuno dogovoreni, međutim, najvjerojatnije je riječ o jednoj satniji, koja bi bila stacionirana u Njemačkoj i integrirana u njemačko-nizozemski kontingent, koji bi, ovisno o uvjetima mogao biti raspoređen negdje drugdje”, izjavila je novinarima predsjednica Republike u pauzi summita NATO-a.

Istaknula je kako oko toga u Hrvatskoj očekuje konsenzus jer je to i hrvatska obveza.
“To je uostalom i obveza, prije svega moralna, jer kada ste članica članica nekog Saveza i kada imate neke privilegije kao što je kolektivna obrana i činjenice da bi napad na Hrvatsku automatski značio napad na cijeli NATO i da bi nam u tom slučaju NATO nama priskočio u pomoć”, kaže predsjednica.

Grabar-Kitarović je rekla da to služi u svrhu odvraćanja i da vjeruje da neće biti potrebe ni za kakvim raspoređivanjem. “Vjerujem isto tako da u odnosu na Rusiju treba pokazati snagu, odlučnost, jedinstvo i solidarnost, ali isto tako treba voditi računa o tome da se mora održavati dijalog s Rusijom o našim međusobnim odnosima, o stanju na prostoru istočne Europe, posebice u Ukrajini i naravno o zajedničkim prijetnjama s kojima se suočavamo na južnim granicama Europe u vidu terorizma, migracija i ostalih nestabilnosti”, rekla je predsjednica Grabar-Kitarović.

Na summitu se predsjednica kratko susrela i s američkim predsjednicom Barackom Obamom. “Ne mogu vam u ovom trenutku ništa posebno reći jer je to stvarno bio kratki, srdačni susret osoba koji se poznaju već dosta dugo u različitim funkcijama. Mislim da ćemo malo više porazgovarati za večerom, prvenstveno će naravno biti riječi o sigurnosnim pitanjima, ali vjerujem i o bilateralnim odnosima između Hrvatske i SAD-a”, rekla je.

Grabar-Kitarović je rekla da Hrvatska “nažalost spada u kategoriju država koje se nisu iskazale u ulaganjima u obranu i sigurnost, jer sigurnost i mir nemaju cijenu”.
Podsjetila je da su se članice NATO-a na zadnjem summitu u Walesu obvezale da neće smanjiti ulaganja u obranu, nego ih povećavati, a Hrvatska je ove i prošle godine smanjivala proračun za obranu.

“Mi smo se u Walesu obvezali da taj proračun nećemo smanjivati, štoviše da će se on podizati progresivno negdje do 2025. dok se ne dođe do razine od dva posto BDP-a. Moram reći da mi je drago da se sadašnja vlada obvezala da će se od sljedeće proračunske godine početi dizati,  a vjerujem da će se na to obvezati i sve ostale buduće vlade jer nije samo riječ o poštivanju međunarodnih ugovora i obveza koje smo preuzeli već prije svega o činjenici da moramo biti spremni i sposobni ulagati u naše oružane snage, naše ljude, ali i tehnologiju prvenstveno radi zaštite hrvatskog teritorija, građana i granica, a vidimo da se nažalost prijetnje sigurnosti sve više množe”, rekla je predsjednica.

U Varšavi je predsjednica Republike razgovarala i s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i članom predsjedništva BiH Bakirom Izetbegovićem te najavila skori trilateralni susret u drugoj polovici srpnja u Istanbulu.

“Već neko vrijeme razgovaramo o jednoj trilaterali između Hrvatske, BiH i Turske, ta će se trilaterala najvjerojatnije održati u drugoj polovici srpnja u Istanbulu. Tamo želimo dovesti resorne ministre i određen broj gospodarstvenika. Želimo nastaviti raditi temeljem Erdoganova posjeta Hrvatskoj kada smo razgovarali o mnogim konkretnim inicijativama”, rekla je Grabar-Kitarović, spominjući kao primjer izvoz hrvatske govedine u Tursku.

Spomenula je i sigurnosno stanje i općenito reforme u Bosni i Hercegovini. “Kao što znate meni je u posebnom interesu zaštita hrvatskog naroda, najmanje brojnog naroda u BiH, kao konstitutivnog i jednakopravnog”, rekla je.

Defender.hr (http://www.defender.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 09, 2017, 08:13:34 pm
7.11.2017.

Otvoren NATO objekt za komunikacijsko-informacijske sustave

[attachment=1]
U vojarni "Pukovnik Marko Živković" na Plesu u utorak, 7. studenoga 2017. godine simboličnom ceremonijom presijecanja vrpce svečano je otvoren novoizgrađeni objekt za smještaj hrvatske sastavnice NATO grupe za komunikacijsko-informacijske sustave (NCISG - NATO Communication and Information Systems Group).

Ceremoniji otvorenja je, uz potpredsjednika Vlade i ministra obrane RH Damira Krstičevića i direktora Glavnog stožera OS RH kontraadmirala Roberta Hranja prisustvovao i zapovjednik NCISG general-bojnik Walter Huhn.

Ministar Krstičević tom je prigodom zahvalio svim djelatnicima Ministarstva obrane RH i Oružanih snaga RH koji su sudjelovali i dali svoj doprinos u realizaciji ovog vrijednog projekta. Posebno je zahvalio i partnerima u NATO-u na iznimnom doprinosu tijekom realizacije ovog projekta, bez čije stručne i financijske pomoći bi ovaj projekt bilo teško realizirati. "Vjerujem kako će se naše čvrsto savezništvo i iskreno partnerstvo s NATO savezom i dalje nastaviti izgradnjom obrambenih sposobnosti naše Hrvatske vojske, a  dijeljenje iskustava i obrana zajedničkih vrijednosti među partnerskim zemljama NATO saveza neka nam i dalje bude nit vodilja" rekao je ministar.

Također, ministar Krstičević je rekao kako vrijednost ovog projekta daleko nadilazi materijalnu vrijednost samog objekta, jer ovim projektom Oružane snage dobivaju vrhunski obučene i uvježbane pripadnike. "Vi ste ti koji činite razliku, a daljnjim cjeloživotnim obrazovanjem u najkvalitetnijim obrazovnim institucijama nastavit ćete doprinositi razvoju naše pobjedničke hrvatske vojske na zahtjevnom i brzo rastućom području informacijskih i komunikacijskih tehnologija" poručio je ministar Krstičević pripadnicima hrvatske sastavnice NATO grupe za komunikacijsko-informacijske sustave – NCISG, te dodao kako je ponosan na njihov angažman proteklih godina u NATO misijama, gdje su se pokazali kao pouzdan partner na kojeg članice Saveza mogu računati.

Zapovjednik NATO grupe za komunikacijsko-informacijske sustave (NCISG) general-bojnik Walter Huhn izrazio je zadovoljstvo što će ovaj objekt, financiran od strane NATO-a, poslužiti za povećanje sposobnosti Oružanih snaga RH.  Također, izrazio je zahvalnost Hrvatskoj i ministru Krstičeviću na sudjelovanju u ovom projektu te je istaknuo, kako je najvažnije imati dobro obučeno i educirano osoblje te kvalitetnu i dobru opremu, a ovo dobar primjer za to.

Direktor Glavnog stožera OS RH kontraadmiral Robert Hranj zahvalio je zapovjedniku NCISG-a general-bojniku Walteru Huhnu i njegovim suradnicima za pruženu pomoć tijekom rada na ovom projektu te je istaknuo kako današnji događaj ne označava samo završetak infrastrukturnog projekta, već i važnu prekretnicu u višegodišnjim naporima za razvijanje novih sposobnosti u komunikacijskim i informacijskim tehnologijama. Kontraadmiral Hranj također je rekao da je sudjelovanje Oružanih snaga RH u NCISG-u naše dugoročno opredjeljenje te da ćemo s ovim novim sposobnostima i novom kvalitetom još više moći doprinijeti NATO vođenim operacijama i misijama. "Ovaj projekt od velike je važnosti za Oružane snage RH. Razvojem sposobnosti u komunikacijskim i informacijskim područjima uz pomoć i vodstvo stručnjaka iz NATO-a povećavamo svoje znanje i stručnost na tom području, te na taj način razvijamo nove generacije vojnih stručnjaka koji će na kraju poboljšati standarde u Oružanim snagama pri razvoju nacionalnih rješenja" istaknuo je kontraadmiral.

Zapovjednik satnije razmjestivog komunikacijskog modula satnik Mario Lukežić rekao je kako će novi objekt i oprema olakšati svakodnevni život i rad pripadnika ove postrojbe, koji je vrlo izazovan i dinamičan u međunarodnom okruženju. Također, pojasnio je zadaće ove postrojbe, istaknuvši da je riječ o uspostavi  i održavanju veze za izmještena NATO zapovjedništva te spomenuo kako su do sada uspješno sudjelovali u sedam NATO vođenih vježbi, u NATO vođenoj misiji Resolute Suport u Afganistanu  te u aktivnosti "NATO Support to Turkey" u Turskoj.

Objekt u vojarni "Pukovnik Marko Živković" na Plesu, čiju je izgradnju financirao NATO, koristit će hrvatska postrojba - bojna veze Hrvatske kopnene vojske (HRV DCM F - Deployable Communication and Information Systems Module), koja se nalazi u sastavu 1. bojne veze NCISG, sastavnice Savezničkog zapovjedništva snaga za Europu - SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe).

Projekt uspostave i izgradnje nacionalnog razmjestivog komunikacijskog modula - HRV DCM F službeno je započeo u svibnju 2014. godine. Između ostalih projektnih zadataka, cilj je bio osigurati infrastrukturu za rad, što uključuje izgradnju objekta trajnog smještaja hrvatske sastavnice DCM, u skladu sa svim propisanim NATO normama i standardima za postrojbu tog tipa.

Radovi na izgradnji objekta započeli su u veljači 2016. godine, a završeni su krajem rujna 2017. godine. Ukupan financijski trošak radova iznosi 3.729.513,00 eura.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]
[attachment=6]
[attachment=7]
[attachment=8]
Foto: M. Čobanović, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on November 09, 2017, 08:22:08 pm
Prema prijedlogu proračuna MORH-a za 2018. godinu i projekcijama za 2019. i 2020. godinu u spomenutom periodu 2018-2020. godine planira se utrošiti približno 300 milijuna kuna na opremanje i modernizaciju komunikacijsko informacijskim sustavima, a gotovo 130 milijuna kuna za njihovo održavanje u istom razdoblju.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on March 03, 2018, 10:25:42 am
17.2.2018.

Ministar Krstičević s glavnim tajnikom NATO-a u Munchenu

Drugog dana održavanja Minhenske konferencije o sigurnosti, u subotu, 17. veljače 2018. u Műnchenu potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević susreo se s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

U izjavi za medije ministar Krstičević je rekao: "U okviru ove važne konferencije posvećene sigurnosti, s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom razgovarao sam o doprinosu Republike Hrvatske međunarodnim operacijama i misijama i razvoju sposobnosti Hrvatske vojske. Pozvao sam glavnog tajnika NATO-a da posjeti Hrvatsku i da osobno uvjeri u brojne napore koje Hrvatska ulaže u razvoj obrambenih sposobnosti."

Ministar Krstičević istaknuo je i kako ova tradicionalna konferencija u Munchenu ima velik značaj, okupila je ministre obrane i vanjskih poslova, čelnike ključnih međunarodnih organizacija, stručnjake za obranu i sigurnost i predstavnike obavještajne zajednice.

"Drago mi je vidjeti da se shvaćanje sigurnosti ovdje podudara s onime u Hrvatskoj i da međunarodni napori u tom području potvrđuju ono sto smo postavili kao zadaću sustava domovinske sigurnosti u Hrvatskoj", zaključio je Krstičević.

Na marginama konferencije ministar Krstičević s izaslanstvom održao je sastanke i s predstavnicima Ministarstva obrane Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske i tvrtke Lockheed Martin. S predstavnicima Ministarstva obrane Velike Britanije dogovoreno je jačanje ukupne bilateralne suradnje i razmatrani su planovi u slijedećem periodu 2018.-2020. godine.

Ministar je s predstavnicima američkog Lockheed Martina razgovarao o dosadašnjoj dobroj suradnji te mogućnosti dodatnog razvoja suradnje i uključivanju hrvatske obrambene industrije u buduće projekte.

Teme ovogodišnje Minhenske konferencije su brojne, od suradnje Europske unije i NATO-a, nuklearne sigurnosti, preko analize sigurnosne situacije u Africi i Bliskom istoku, sve do nekonvencionalnih tema kao sto je utjecaj tehnologije na demokraciju u svijetu te sigurnosni aspekti globalne ekonomije.

https://youtu.be/6sXPN0TYIFE

morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on March 03, 2018, 10:30:00 am
02.03.2018.

Zapovjednik NATO zapovjedništva specijalnih snaga u posjetu MORH-u

[attachment=1]
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević i načelnik Glavnog stožera general zbora Mirko Šundov susreli su se u petak, 2. ožujka 2018. godine sa zapovjednikom NATO zapovjedništva specijalnih snaga viceadmiralom Colinom J. Kilrainom, koji boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj.

Ministar Krstičević izrazio je dobrodošlicu viceadmiralu Kilrainu i naglasio da je Republika Hrvatska vjerodostojan partner NATO-a, s više stotina vojnika u dvije eFP BG, u Afganistanu i na Kosovu.

Naglasio je ulaganje Vlade RH u sustav i angažman u sklopu sustava Domovinske sigurnosti. "U tom kontekstu i specijalne snage ovih su dana snažno radile na netradicionalnoj zadaći pomoći snijegom pogođenom stanovništvu", istaknuo je ministar Krstičević.

Izrazio je zahvalnost za savjete i mentorstvo NSHQ u razvoju novih sposobnosti hrvatskih specijalnih snaga. Naglasio je kako Hrvatska želi održati ugled "male zemlje koja se bori iznad svoje kategorije", kako ju je opisao američki MO James Mattis.

Viceadmiral Kilrain složio se s takvim opisom i izrazio zahvalnost i zadovoljstvo na hrvatskom doprinosu NSHQ. Napomenuo je kako je NSHQ osnovan upravo kako bi spojio NATO specijalne snage i pomogao u standardizaciji i razvoju sposobnosti pa trenutno održava velik broj tečajeva. Naglasio je interes i potporu za provedbu pojedinih obučnih aktivnosti i sadržaja u Hrvatskoj.

Ministar Krstičević i viceadmiral Kilrain zaključili su da postoji obostrani interes i prostor za daljnje proširenje već izvrsne suradnje.

Tijekom službenog posjeta Republici Hrvatskoj zapovjednik NATO zapovjedništva specijalnih snaga viceadmiral Colin J. Kilrain sastao se i s predsjednicom Republike Hrvatske Kolindom Grabar-Kitarović.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
Tekst: MORH, Foto: MORH / J. Kopi, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: mandalina on June 06, 2018, 08:29:08 am
https://siol.net/novice/svet/drama-nad-pulo-natovo-vojasko-letalo-eno-uro-krozil-nad-mestom-469518

Izgleda, da se i F-16 kvare! :)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on June 14, 2018, 09:51:49 pm
14.6.2018

Konferencija o inicijativi osnivanja programa za obuku timova za specijalne zračne operacije

[attachment=1]
U vojarni "Kovčanje" u Malom Lošinju od 11. do 14. lipnja 2018. godine provedena je  Konferencija država potpisnica pisma namjere o međunarodnoj suradnji u području obuke timova za specijalne zračne operacije (SOATU).

Na konferenciji su uz predstavnike Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske - djelatnike Uprave za obrambenu politiku, Zapovjedništva specijalnih snaga i Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, sudjelovali predstavnici Republike Mađarske, Republike Bugarske i Republike Slovenije te predstavnici NATO-a.
 
Ova konferencija šesta je koju su države potpisnice organizirale od početka inicijative 2015. godine u cilju osnivanja međunarodnog programa (Multinational Special Aviation Programme, MSAP) za multinacionalno obučavanje timova za specijalne zračne operacije (Special Operation Air Task Unit, SOATU).

Voditelj Odjela za suradnju u razvoju multinacionalnih sposobnosti u Sektoru za obrambene investicije pri NATO-u Joachim Hofbauer opisao je sastanak kao produktivan te pohvalio angažman Hrvatske u projektu. "Zahvaljujem Hrvatskoj na sudjelovanju u projektu i na organizaciji ove konferencije", rekao je Hofbauer te dodao riječi ohrabrenja za Hrvatsku: "Nastavite s dosadašnjim angažmanom na ostvarenju ambicioznih ciljeva."

Predstavnik NATO Zapovjedništva za specijalne snage pukovnik Mateo Nasi izrazio je zadovoljstvo održanom konferencijom. "Počelo se raspravljati o detaljima koji će pokrenuti projekt. Imamo sve čimbenike da pokrenemo efektivnu i inovativnu obuku za buduće snage", rekao je.

Foto: MORH / M. Čobanović, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on June 29, 2018, 05:38:26 pm
29.6.2018.

Održana Inicijalna planska konferencija skupa vježbi

[attachment=1]
U vojarni "Admiral flote Sveto Letica – Barba" i u Domu HV "General-bojnik Ivo Jelić" u Splitu u petak, 29. lipnja 2018. godine završila je petodnevna Inicijalna planska konferencija skupa vježbi u okviru – Južne kampanje vojne vježbe "Black Sea/Balkan Region Exercises (BS/BRE)", na kojoj je sudjelovalo preko tri stotine sudionika iz više od 20 zemalja i NATO zapovjedništava.

Inicijalna planska konferencija za skup vježbi u okviru – Južne kampanje, pod vodstvom Zapovjedništva američkih snaga za Europu (USEUCOM), sastoji se od šest velikih različitih vježbi (Immediate Response, Astral Knight, Swift Response, Sabre Guardian, Black Swan, Agile Spirit). Prva vježba u toj seriji "Immediate Response 19" (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,11765.0.html) održat će se na području Republike Hrvatske i Republike Slovenije, a završna vježba u sklopu aktivnosti Južne kampanje bit će "Saber Guardian 19" u Rumunjskoj.

Cilj vježbe je povećanje interoperabilnosti i integracije saveznika i partnera te uvježbavanje procedura i postupaka prilikom prelaska državnih granica kako bi se u slučaju ugroze u što kraćem vremenu snage mogle premještati poštivajući pozitivne propise zemalja kroz koje se obavlja izmještanje snaga.

U ime direktora Glavnog stožera OS RH viceadmirala Roberta Hranja konferenciju je otvorio zamjenik zapovjednika Zapovjedno operativnog središta GS OS RH brigadir Robert Suntešić.

Foto: MORH / M. Škovrlj, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on July 14, 2018, 08:48:48 am
11.7.2018

Ministar Krstičević na NATO summitu u Bruxellesu

[attachment=1]
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general zbora Mirko Šundov, u sklopu izaslanstva Republike Hrvatske sudjeluju na sastanku predsjednika država odnosno vlada Sjevernoatlantskog saveza (NATO), koji se održava 11. i 12. srpnja 2018. godine u Bruxellesu, Kraljevina Belgija.

Ceremonija svečanog početka NATO summita održana je u srijedu, 11. srpnja 2018. godine u novom sjedištu NATO-a u Bruxellesu.

Uoči NATO summita, ministar Krstičević je istaknuo: "NATO summit koji se održava na razini predsjednika država odnosno vlada NATO-a iznimno je bitan za Hrvatsku i Savez. Cilj summita je jačanje Saveza, jačanje odvraćanja i obrane, jačanje stabilnosti i borba protiv terorizma, jačanje suradnje NATO-a i Europske unije te pravedniju raspodjelu tereta“.

"Na sastanku će se raspravljati i o dva nova Zapovjedništva - Zapovjedništvu za Atlantik i Zapovjedništvu za vojnu pokretljivost s ciljem bržeg i efikasnijeg kretanja opreme, naoružanja i ljudi kroz Atlantik i kroz Europu kako bi bili brži i spremniji odgovoriti ugrozama i rizicima. Također, uspostavit će se inicijativa 4x30 čime NATO želi podići sposobnost podizanja spremnosti na 30 manevarskih bojni, 30 zrakoplovnih jedinica i 30 brodskih jedinica koje će biti u spremnosti u roku od 30 i manje dana. To nisu nove snage, nego postojeće kojima se diže razina spremnosti i prilagodba procesa u okviru NATO-a", istaknuo je Krstičević pojasnivši kako u tome i Hrvatska ima značajnu ulogu.

"Neprestano jačamo sposobnosti Hrvatske vojske te podižemo kvalitetu života i rada vojnika", a nakon dugogodišnjeg uzastopnog pada, ova Vlada je zaustavila pad proračuna prije dvije godine i imamo projekcije za povećanje proračuna i za iduće godine“, poručio je ministar Krstičević naglasivši kako je Republika Hrvatska odgovorna članica NATO saveza te će nastaviti s kontinuiranim povećanjem izdvajanja za obranu prema ciljanih 2% BDP-a.

"Vlada RH donijela je zaključak o predanosti Republike Hrvatske o ispunjavanju obveza investiranja u obranu koje je NATO usvojio na summitu u Walesu 2014. godine. Novim Strateškim pregledom obrane, Strategijom nacionalne sigurnosti i zaključkom Vlade RH, nastavit ćemo s povećanjem izdvajanja za potrebe obrane, uvažavajući fiskalne i ekonomske mogućnosti Republike Hrvatske, te povećanjem udjela troškova opremanja i modernizacije u obrambenom proračunu prema ciljanih 20%, čime će se osigurati daljnji razvoj obrambenih sposobnosti", pojasnio je ministar Krstičević.

Također, dodao je kako je jedna od trajnih zadaća svih članica NATO saveza ulaganje u sigurnost koja je iznimno bitna i za Hrvatsku i za Savez kako bismo se mogli nositi sa svim ugrozama i rizicima. "Hrvatska ima nacionalni plan i sve što je potrebno kako bismo doprinijeli međunarodnoj sigurnosti", poručio je u Bruxellesu ministar Krstičević.

Uoči dolaska američkog ministra obrane Jamesa Mattisa u službeni posjet Republici Hrvatskoj, u petak, 13. srpnja 2018. godine, ministar Krstičević je istaknuo: "Sjedinjene Američke Države su naš ključan partner u području obrane i sigurnosti, a Posebni sastanak ministara obrane Američko-jadranske povelje (A5) na kojemu će sudjelovati i američki ministar Mattis je potvrda da je Republika Hrvatska stabilna i sigurna zemlja te je sigurnosni čimbenik na prostoru jugoistočne Europe".

Foto: Ured Predsjednice RH, morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on February 14, 2019, 07:23:54 pm
14.2.2019.

Mihatov sudjelovao na sastanku ministara obrane NATO-a

[attachment=1]
O sigurnosnim izazovima u kritično vrijeme za transatlantsku sigurnost, razgovarali su 13. i 14. veljače 2019. ministri obrane NATO-a na svom redovitom sastanku u Bruxellesu, na kojem je, ispred Ministarstva obrane Republike Hrvatske, sudjelovao pomoćnik ministra obrane za obrambenu politiku Petar Mihatov.

Ministri obrane NATO-a održali su zasebne rasprave o: INF sporazumu, NATO postavu za odvraćanje i obranu, raspodjeli tereta između saveznika, operacijama i misijama Saveza te europskoj suradnji u području obrane. U ulozi pozvane države, svim sastancima nazočila je i ministrica obrane Sjeverne Makedonije Radmila Šekerinska, dok je ispred SAD-a po prvi put na sastanku u ovom formatu sudjelovao obnašatelj dužnosti ministra obrane Patrick Shanahan.

U pogledu ruskog kršenja INF sporazuma, svih 29 saveznica je suglasno kako raketni sustav SSC-8 koji je razvila i rasporedila Rusija predstavlja značajan rizik za sigurnost saveznica. Savez je najavio kako razmatra posljedice ruskog kršenja Sporazuma, te će svi daljnji koraci biti obrambeni, odmjereni i koordinirani. Također, obzirom na navedeno, saveznice su podržale objavu SAD-a o njihovoj namjeri da se povuku iz tog Sporazuma.

Ministri su raspravljali o kredibilnom postavu za odvraćanje i obranu, uključujući i o tzv. „4x30“ -  NATO inicijativi spremnosti, koja podrazumijeva spremnost u roku do 30 dana za 30 borbenih brodova, 30 zračnih eskadrila te 30 manevarskih bojni. U tom smislu će sve saveznice, pa tako i Republika Hrvatska, tijekom ove godine raditi na implementaciji odluke koja se tiče inicijative spremnosti i koja osim u ovim konkretnim brojkama, treba pomoći saveznicama na razvoju kulture spremnosti diljem oružanih snaga članica. Ministri su i usvojili nove političke smjernice za obrambeno planiranje.

Tema radne večere bila je raspodjela tereta, na kojoj je glavni tajnik izrazio zadovoljstvo dosad postignutim, ali jednako tako i podsjetio na važnost daljnjeg rada na implementaciji ranije usvojenih obveza koje se tiču izdvajanja za obranu (2% BDP-a) te usmjeravanja sredstava u modernizaciju oružanih snaga (20% obrambenih proračuna), u prvom redu u tražene ciljeve sposobnosti. Od 2016. europski saveznici i Kanada povećali su obrambena izdvajanja za ukupno 41 milijardu američkih dolara, dok se procjenjuje kako će 2020. taj ukupni rast dosegnuti 100 milijardi američkih dolara.

Drugog dana sastanka, ministri su raspravljali o operacijama i misijama Saveza uključujući Afganistan, Kosovo, Irak te pomorske operacije Saveza. Pritom je istaknuto kako NATO kontinuirano podupire sigurnosne snage Afganistana u kreiranju uvjeta za mirno rješenje, dok u Iraku pomaže u preveniranju ponovnog bujanja ISIL-a ili drugih terorističkih grupa. Sastanak je završio diskusijom o NATO-EU suradnji na kojoj je sudjelovala visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku EU Federica Mogherini te ministri obrane partnerskih država Kraljevine Švedske i Finske.     

Pomoćnik ministra Mihatov izvijestio je o trenutnim aktivnostima i planovima Republike Hrvatske za ispunjavanje Zavjeta o obrambenim izdvajanjima iz Walesa, implementaciji ciljeva sposobnosti i sudjelovanja u NATO-ovim misijama i operacijama kao i ojačanoj prednjoj prisutnosti Saveza.

Republika Hrvatska je izrazila zadovoljstvo novim Političkim smjernicama za obrambeno planiranje te iznijela stav o usklađivanju Inicijative spremnosti s trenutnim naporima u okviru Koncepta vodećih snaga. Vezano uz operaciju Odlučna potpora u Afganistanu, pomoćnik ministra Mihatov je ukazao na nužnost zajedničkog planiranja daljnjih koraka te podsjetio na važnu ulogu NATO-ove misije KFOR na Kosovu za stabilnost jugoistočne Europe.

morh.hr (https://www.morh.hr/hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on October 25, 2019, 04:49:02 pm


Kratak rok: NATO traži od Hrvatske plan povećanja izdvajanja za odbranu


Hrvatska ima rok od šest sedmica da sačini konkretan plan kako da poveća izdvajanje za odbranu na dva posto BDP-a do 2024. godine.

To je danas izjavio u Briselu potpredsednik vlade i ministar odbrane Damir Krstičević.

"NATO smatra da Hrvatska mora više da ulaže u opremanje i modernizaciju Hrvatske vojske. Za šest sedmica je sastanak šefova država ili vlada zemalja članica NATO-a u Londonu i NATO smatra da Hrvatska mora doći s konkretnim planom kako doći do izdvajanja od dva posto", rekao je ministar Krstičević, koji u Briselu učestvuje na sastanku ministara odbrane zemalja članica NATO-a.

Čelnici zemalja Severnoatlantskog saveza obavezali su se na samitu u Velsu 2014. godine da u periodu od deset godina, do 2024, povećaju izdvajanje za odbranu na najmanje dva posto BDP-a, od čega najmanje 20 posto za modernizaciju i opremu. Na tome posebno insistira američki predsednik Donald Tramp od početka svoga mandata.

Hrvatska trenutno za odbranu izdvaja između 1,71 i 1,75 posto BDP-a. Krstičević kaže da će poruke NATO-a preneti predsedniku vlade i predsednici Republike.

Hrvatska može povećati izdvajanje za odbranu nabavkom borbenih aviona. Nakon što je propao posao nabavke aviona od Izraela, pokrenut je drugi proces koji vodi međuresorna komisija. Prva faza toga procesa, slanje upita zemljama koje su zainteresovane za prodaju aviona Hrvatskoj, je završena, a druga faza, u kojoj će se od određenih država tražiti konkretne ponude, trebala bi da počne uskoro.

"Nadam se da će međuresorna komisija vrlo skoro krenuti s drugom fazom i da će tražiti od određenih država konkretne ponude koje će onda za to dobiti rok od nekoliko meseci", rekao je Krstičević, prenela je Hina.

izvor (https://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2019&mm=10&dd=25&nav_id=1608464)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 28, 2019, 10:55:07 pm
24.10.2019.

Hrvatska i Mađarska o uključivanju MND-C u NATO strukturu snaga

Hrvatska i Mađarska potpisale zajedničko pismo vezano za uključivanje Multinacionalnog divizijskog zapovjedništva-Centar u NATO strukturu snaga


[attachment=1]
Na marginama sastanka ministara obrane NATO-a, u četvrtak, 24. listopada 2019. godine potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević i ministar obrane Mađarske Tibor Benkő potpisali su Pismo upućeno Glavnom tajniku NATO-a, vezano za iskazivanja namjere uključivanja Multinacionalnog divizijskog zapovjedništva-Centar (MND-C) u NATO strukturu snaga.

Time je učinjen inicijalni korak, koji će omogućiti da Savezničko zapovjedništvo za operacije može pokrenuti propisanu proceduru prihvaćanja ponude. Konačnu odluku o prihvaćanju, nakon provedene procedure donosi Sjevernoatlantsko vijeće.

Podsjećamo da je Pismo namjere o uspostavi MND-C u Mađarskoj, a kojemu su suosnivači Mađarska i Republika Hrvatska, potpisano 8. travnja 2019. u Budimpešti prilikom bilateralnog posjeta hrvatskog ministra obrane.

„Ovo je važno za Hrvatsku, jer s ovim zapovjedništvom jačamo sigurnost na području srednje Europe, a time i našu nacionalnu sigurnost“, rekao je ministar obrane Krstičević.

Radi se o izrazu volje dviju susjednih država da udruženim naporima osnuju Multinacionalno divizijsko Zapovjedništvo na prostoru srednje Europe, s namjerom da isto postane sastavni dio NATO strukture snaga.

Planirano je da inicijalna operativna sposobnost MND-C-a bude dostignuta tijekom 2020., dok bi puna operativna sposobnost bila dostignuta 2022. godine. Neposredna blizina i zemljopisna povezanost smanjit će troškove za obuku, kroz multinacionalnu suradnju implementirat će se dio NATO ciljeva sposobnosti, a Zapovjedništvo će doprinijeti jačanju ekonomske i gospodarske suradnje, posebno na području obrambene industrije. MND-C će se u perspektivi moći koristiti i za potrebe operacija i misija Europske unije.

Foto: MORH / G. Pranjic, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on October 30, 2019, 04:35:17 pm
Quote
Hrvatska ima rok od šest sedmica da sačini konkretan plan kako da poveća izdvajanje za odbranu na dva posto BDP-a do 2024. godine.

Kad cijenjeni drug NATO bude izdvajao za zdravstvo, skolstvo, mirovine, socijalu ... kao RH, nek se onda izvole javiti sa svojim prijedlozima.
Do tad svak po svoju, reklo bi se.

poz.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 30, 2019, 08:44:32 pm
25.10.2019.

Osnivanje Regionalnog zapovjedništva za specijalne operacije

Na svečanoj ceremoniji u NATO-u u Bruxellesu potpisan Sporazum o razumijevanju za uspostavu Regionalnog zapovjedništva za specijalne operacije


[attachment=1]
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Republike Hrvatske Damir Krstičević te ministri obrane Mađarske Tibor Benko, Slovenije Karl Erjavec i Slovačke Peter Gajdoš na svečanoj ceremoniji održanoj u petak, 25. listopada 2019. godine, potpisali su Sporazum o razumijevanju za osnivanje Regionalnog zapovjedništva za specijalne operacije (Regional Special Operations Component Command – R-SOCC), na marginama sastanka ministara obrane NATO-a.

Potpisivanju sporazuma prisustvovao je i novi zamjenik Glavnog tajnika NATO-a Mircea Geoana, koji je u svom govoru istaknuo važnost uspostave R-SOCC-a: „Budući da su specijalne snage vrlo svestran alat u modernom ratovanju, ova ceremonija potpisivanja čini važan korak ka jačanju specijalnih snaga u regiji i povećanju suradnje i interoperabilnosti unutar Saveza”.

Inicijativa doprinosi jačanju sposobnosti snaga za specijalne operacije, doprinijet će razvoju interoperabilnosti te integriranih sposobnosti, kao i ojačati suradnju svih saveznica na tom području.

Podsjećamo da je na margini sastanka ministara obrane država članica NATO-a 13. veljače 2019. u Sjedištu NATO-a potpisano Pismo namjere za osnivanje Regionalnog zapovjedništva za specijalne operacije (R-SOCC) čije će sjedište biti u Mađarskoj.

Četiri saveznice uložit će zajedničke napore na stvaranju Regionalnog zapovjedništva za specijalne operacije, u cilju povećanja nacionalnih sposobnosti učinkovitog angažiranja vlastitih specijalnih snaga.

Struktura R-SOCC-a će svakoj zemlji/sudioniku omogućiti zasebnu uporabu vlastitih doprinosa, uz istovremenu mogućnost dobivanja koristi i od integriranih sposobnosti R-SOCC-a. Multinacionalno zapovjedništvo R-SOCC će se razvijati u skladu s normama NATO-a i uz stručnu potporu NATO Zapovjedništva za specijalne operacije. Premda je prvenstveno namijenjena operacijama NATO-a i EU-a, R-SOCC će moći biti angažiran i u drugim multilateralnim misijama, vježbama i obučnim aktivnostima.

Foto: MORH/ G. Pranjić, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on October 30, 2019, 09:00:10 pm
25.10.2019.

Krstičević na sastanku ministara obrane NATO-a u Bruxellesu

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Krstičević sudjelovao na sastanku ministara obrane članica NATO-a 24. i 25. listopada 2019. u Bruxellesu


[attachment=1]
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević sudjelovao je na sastanku ministara obrane članica NATO-a koji se održava 24. i 25. listopada 2019. godine u Bruxellesu. Riječ je o zadnjem sastanku ministara obrane prije sastanka čelnika država i vlada, koji će se održati u Londonu 3. i 4. prosinca 2019. godine.

Ministri obrane članica NATO-a raspravljali su o izdvajanjima za obranu i raspodjeli tereta, sudjelovanju u NATO operacijama i misijama potpore miru, globalnim sigurnosnim izazovima i situaciji na sjeveroistoku Sirije, NATO spremnosti snaga te hibridnim prijetnjama.

[attachment=2]
Ministar Krstičević je naglasio kako su NATO i Hrvatska vojska temelj sigurnosti Republike Hrvatske te kako bez sigurnosti nema niti gospodarskog rasta.

U pogledu izdvajanja za obranu, što će biti jedna od glavnih tema i na predstojećem sastanku čelnika država i vlada NATO-a u Londonu, ministar je rekao kako Savez smatra da njezine članice trebaju ispunjavati preuzete obveze. U tom smislu, dio saveznica, uključujući i Republiku Hrvatsku, moraju više izdvajati za obranu te investirati u opremanje i modernizaciju. Podsjetimo, to su se uostalom saveznici i obvezali još 2014. godine na NATO summitu u Walesu, gdje je i usvojen “Zavjet o obrambenom investiranju” (Defence Investment Pledge-DIP). Navedena obveza dodatno je potvrđena i na NATO sastanku na vrhu 2017. te potom i prošle godine na NATO summitu u Bruxellesu, gdje je dodatno dogovoreno kako će članice podastrijeti nacionalne planove o implementaciji DIP-a. To konkretno znači da će sve saveznice imati plan kako do 2024. godine dostići razinu izdvajanja za obranu od 2% BDP-a, odnosno ukupno 20% obrambenog proračuna usmjeriti u opremanje i modernizaciju.

Ministar je naglasio kako je Vlada Republike Hrvatske usvojila 2018. godine Zaključak u kojem je rečeno kako će Republika Hrvatska nastaviti s kontinuiranim povećanjem izdvajanja za obranu kako bi se postiglo traženih 2% BDP-a. O tome kako će do 2024. godine dosegnuti dogovoreno, saveznice moraju imati nacionalni plan.

[attachment=3]
Krstičević sa zamjenikom Glavnog tajnika NATO-a

Na marginama sastanka ministara obrane NATO-a, ministar Krstičević održao je sastanak s novim zamjenikom Glavnog tajnika NATO-a Mircea Geoana.

Na sastanku je istaknuta važnost NATO i EU suradnje, a razgovaralo se i o doprinosu Hrvatske vojske u NATO misijama i operacijama.

Zamjenik Glavnog tajnika posebno je istaknuo Hrvatsku kako pouzdanog i važnog saveznika.

Foto: NATO, MORH / G. Pranjić, morh.hr (https://www.morh.hr/)



Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on December 03, 2019, 09:18:00 am

Hrvatska dobila ultimatum NATO i SAD


Hrvatski ministar odbrane izjavio da je njegova zemlja napravila plan za izdvajanje za NATO, koji se od nje tražio.

Krajem oktobra u Briselu Hrvatska je, kao i neke druge članice NATO-a, dobila gotovo ultimatum od SAD i NATO da za šest nedelja sastavi konkretan plan kako da dođe do izdvajanja od dva odsto BDP-a za odbranu.

Hrvatski ministar odbrane Damir Krstičević rekao je danas da je takav plan napravljen. "Hrvatska će biti u 'zelenom'", rekao je Krstičević za Večernji list.

Kako se navodi, na samit NATO, koji se održava 3. i 4. decembra u Londonu, putuju i Krstičević i premijer Andrej Plenković i tom prilikom će preuzeti javnu obvezu da će Hrvatska tih dva odsto izdvajanja dostići za pet godina, odnosno 2024, kada će zemlja za odbranu trošiti 9,4 milijardi kuna godišnje.

Hrvatska sada izdvaja oko 1,68 odsto BDP-a na odbranu, a u to su uračunate i vojne penzije veterana.

List navodi da Hrvatska manje troši na opremanje i modernizaciju, odnosno nabavku novih oružanih sistema i modernizaciju postojećih i dodaje da je Hrvatska najgora među 28 članica NATO i nalazi se na zadnjem mestu po trošenju za opremanje i modernizaciju.

U Evropi najviše troši Velika Britanija - 61 milijardu dolara, Nemačka - oko 55, Francuska - oko 51, Italija 25, Kanada 22,5, Turska i Španija po 13 milijardi, Poljska 12 milijardi dolara.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=12&dd=02&nav_category=167&nav_id=1625427)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on December 21, 2019, 03:02:24 pm


U metodologiju obračuna ubačene vojne penzije


Od svih članica NATO Hrvatska proporcionalno najmanje izdvaja za modernizaciju odbrane, navodi portal Balkanska bezbednosna mreža.

Istovremeno je po personalnim troškovima na samom vrhu, odmah iza Grčke, piše portal.

Taj portal navodi da na taj podatak ukazuju uporedni podaci o odbrambenim troškovima država članica koje je obelodanio generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg u novembru.

Pozivajući se na analizu hrvatskog portala Obris (Obrana i sigurnost), dodaje se da je Zagreb i prošle i ove godine na samom dnu liste prema udelu budžeta koji se izdvaja na modernizaciju vojske.

"U želji da dostigne cilj Alijanse da troškovi odbrane iznose dva odsto bruto društvenog proizvoda, u metodologiju obračuna ubačene su vojne penzije. Takvom matematikom je stvoren privid velikog ulaganja u oružane snage jer se vojne penzije prema međunarodnim standardima (s obzirom da se novac isplaćuje ljudima koji nisu deo sistema odbrane) ne računaju kao troškovi za odbranu", navodi se.

Navodi se da je hrvatski sistem odbrane suočen s problemima u domenu dugoročnih planova, kapitalnih projekata i domaćim i međunarodnim javnim nabavkama, ali da se troškovi za odbranu povećavaju samo na prvi pogled, dok najavljeni krupni projekti poput nabavke višenamenskih borbenih aviona i ratnih brodova nisu sprovedeni.

"Hrvatski troškovi su postali potpuno transparentni u martu kada je pažnju stručnjaka privukla struktura personalnih troškova u sistemu odbrane Hrvatske. Poređenja radi, troškovi za odbranu iznosili su 1,6 odsto BDP-a 2011. godine, a onda strmoglavo krenuli nadole i 2016. dostigli rekordno niskih 1,21 odsto BDP-a. Međutim, formalno, sa ubacivanjem penzija, 2016. godine na papiru nije bilo 'toliko strašno' jer je vojni budžet prividno iznosio 1,62 odsto BDP-a", dodaje se u tekstu.

Hrvatski vojni budžet realno raste od 2016. godine i procenjuje se da će 2019. godine na odbranu otići 1,68 odsto BDP-a, odnosno oko 646 miliona evra.

"Prema poslednjem rebalansu budžeta iz novembra 2019. godine na plate, druge personalne troškove i vojne penzije otići će 72,96 odsto vojnog budžeta ili 471,7 miliona evra, na investicije samo 6,73 odsto ili 43,5 miliona evra, a ostalih oko 20 odsto na redovne troškove i operacije. Ti parametri nisu u skladu sa preporučenim propozicijama NATO po kojoj države do 50 odsto budžeta treba da izdvajaju za personalne troškove, 30 odsto za redovne troškove i operacije i 20 odsto na investicije", navodi portal.

To je Hrvatsku svrstalo na poslednje mesto po udelu troškova investicija u vojnom budžetu, a po personalnim troškovima odmah ispod Grčke, koja ubedljivo drži prvo mesto.

izvor (https://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2019&mm=12&dd=20&nav_id=1633126)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on January 06, 2020, 06:35:09 pm
Sredstva i tehnika Hrvatske vojske upućena iz Knina za Litvu

Ukrcavanjem kontejnera s opremom završio je ukrcaj vojnih sredstava i tehnike koja će se koristiti u NATO aktivnosti ojačane prednje prisutnosti.

https://youtu.be/EXWKKOiTA-k

Počeo ukrcaj sredstava i tehnike Hrvatske vojske u Kninu za Litvu

https://youtu.be/mOriGenKZE8


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Solaris on January 06, 2020, 06:38:21 pm
Samo kratki komentar, imam nažalost iskustva sa teškim teretima.
Ja bi Patrije vezao za vagon lancima a ne španerima. MHO
Nema se tu šta desiti u normalnoj vožnji ali u slučaju nekog jačeg kočenja ili sl. bilo bi svega.

poz.


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on July 01, 2020, 01:08:46 pm
17-18.06.2020.

Ministri obrane NATO-a o odvraćanju i obrani te operacijama i misijama Saveza

Državni tajnik Ministarstva obrane RH Zdravko Jakop na video sastanku ministara obrane država članica NATO-a


Sastanak ministara obrane država članica NATO-a održava se 17. i 18. lipnja 2020. putem zaštićene video telekonferencijske veze, a na njemu sudjeluje državni tajnik Ministarstva obrane Republike Hrvatske Zdravko Jakop.

Prvog dana sastanka održane su dvije sjednice – sjednica u formatu NPG (Nuclear Planning Group) na kojoj su sudjelovale sve članice, izuzev Francuske, koja ne sudjeluje u tom formatu, te druga sjednica u formatu 30 saveznica koja je bila posvećena Savezničkom postavu za odvraćanje i obranu te misijama, operacijama i ostalim angažmanima Saveza.

Ministri obrane su tako danas donijeli odluke koje se tiču odvraćanja i obrane, uključujući i saveznički odgovor na razmještanje sustava SSC-8 koji je i doveo do rušenja INF sporazuma prošle godine. Riječ je o važnom i balansiranom paketu političkih i vojnih mjera Saveza pri čemu se naglašava kako Savez ostaje predan djelotvornoj kontroli naoružanja, razoružanju i neproliferaciji.

Što se tiče operacija i misija, ministri su posebnu pozornost posvetili savezničkim misijama u Afganistanu i Iraku. Istaknuto je kako je situacija u Afganistanu izazovna, te će Savez nastaviti prilagođavati svoju prisutnost u toj državi u potpori mirovnih procesa. Zaključeno je kako se u Afganistanu talibani moraju pridržavati svojih potpisanih mirovnih obveza, smanjiti nasilje i uključiti se u unutar-afganistanske mirovne pregovore.

O misiji u Iraku je zaključeno kako su lokalne sigurnosne snage učinile velike korake u suzbijanju terorističkih skupina te da NATO i dalje ostaje posvećen jačanju iračkih sigurnosnih snaga, tako da one i dalje imaju sposobnosti koje će sprječavati da terorističke skupine ponovo ojačaju. Savez ostaje predan u jačanju NATO obučne misije u toj državi, te se očekuje povećanje prisutnosti kada to uvjeti dozvole.

Državni tajnik Zdravko Jakop sudjelovao je u raspravi na sjednici koja se odnosila na Saveznički postav za odvraćanje i obranu te operacija i misija, pri čemu je naglasio važnost jedinstvenog i koherentnog procesa prilagodbe Saveza. Istaknuo je kako svi instrumenti moći Saveza moraju biti korišteni na odgovarajući način čime zadržavamo relevantnost, kredibilnost i snagu jedinstva Saveza. Vezano uz operacije i misije te ostale angažmane Saveza, državni tajnik Jakop posebno je naglasio trajnu predanost Republike Hrvatske u sudjelovanju u savezničkim misijama i operacijama ističući nastavak našeg sudjelovanja u NATO obučnoj misiji u Iraku te u KFOR-u na Kosovu. Tome je dodao i nastavak sudjelovanja Republike Hrvatske u formacijama NATO ojačane prisutnosti u Poljskoj i Litvi, kao i hrvatski doprinos savezničkim pomorskim operacijama na Mediteranu.

Sastanak ministara obrane NATO-a nastavlja se u četvrtak, 18. lipnja, sjednicom koja će biti posvećena aktivnostima na suzbijanju pandemije COVID-19, a na kojoj će sudjelovati i visoki predstavnik/potpredsjednik EU Josep Borrell, te ministri obrane partnerskih država Finske, Švedske i Australije.


Ministri obrane NATO-a o planovima za borbu protiv pandemije

Dvodnevni sastanak ministara obrane NATO-a na kojem je sudjelovao državni tajnik Zdravko Jakop nastavljen je sjednicom posvećenoj pandemiji COVID


Sastanak ministara obrane NATO-a na kojem je sudjelovao državni tajnik Zdravko Jakop nastavljen je u četvrtak 18. lipnja 2020. putem zaštićene video telekonferencijske veze sjednicom posvećenoj pripremi za potencijalni drugi val pandemije COVID-19 kao i NATO potporom saveznicama i partnerima u odgovoru na tu krizu. Na sjednici su pored NATO ministara i dužnosnika sudjelovali, potpredsjednik Europske komisije i visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku EU Josep Borell te ministri obrane Australije, Finske i Švedske.

Na početku sjednice je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg predstavio objedinjeno izviješće o COVID-19 koje je poslužilo kao podloga za raspravu. U izviješću je istaknuto sve što je NATO učinio u odgovoru na pandemiju kao i ulozi koju su u navedenim aktivnostima imale oružane snage saveznica u potpori civilnim institucijama. Raspravljalo se još i o geopolitičkim promjenama izazvanim krizom, utjecaju pandemije na NATO operacije i misije te o naporima Saveza u borbi protiv dezinformacija i propagande.

Saveznici su donijeli odluku o NATO operativnom planu koji može poslužiti u suočavanju s potencijalnim drugim valom pandemije, a koji uključuje i stvaranje zaliha medicinske opreme i namjenskih fondova koji bi se mogli koristiti za žurne nabavke neophodne opreme. Ministri su također odobrili i ažurirane NATO smjernice za nacionalne otpornosti koje pokrivaju područja poput energetike, transporta i telekomunikacija te se reflektiraju na prijetnje koje dolaze sa cyber područja, pitanja sigurnosti lanaca opskrbe kao i vlasništva i kontrole. Taj dokument članicama omogućava bolju pripremljenost u slučajevima novih kriza ali i za brži oporavak kad se krize već dese.

Državni tajnik Zdravko Jakop je istaknuo kako je pandemija COVID-19 bila jedinstvena prilika za testiranje i poboljšanje otpornosti našeg sustava upravljanja krizama. Nadalje je spomenuo kako je Hrvatska pravovremeno i efikasno odgovorila na krizu, što je rezultiralo velikim brojem izliječenih, a broj novih slučajeva je smanjen. Naglasio je ulogu Hrvatske vojske u aktivnostima pomoći u suzbijanju pandemije te istaknuo kako pripadnici Hrvatske vojske raspoređeni u misije i operacije moraju imati odgovarajuću zdravstvenu potporu, pouzdane COVID-19 testove i dostatnu zaštitnu opremu.

Ova sjednica je za Republiku Hrvatsku bila značajna i zbog rezultata postignutih u borbi protiv COVID-19, ali i činjenice hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije, gdje je jedan od prioriteta bilo jačanje NATO-EU suradnje.

morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: leut on July 01, 2020, 01:13:05 pm
19.06.2020.

RH pristupila NATO-ovoj inicijativi za uspostavu zrakoplovnog obučnog središta u Europi

Državni tajnik MORH-a Ivić potpisao Pismo namjere pristupanja RH NATO-ovoj multinacionalnoj inicijativi za uspostavu zrakoplovnog obučnog središta u Europi


[attachment=1]Pismo namjere, potpisali su i ministri obrane 10 zemalja članica NATO-a | Foto: NATO

Nakon završetka sastanka ministara obrane NATO saveza, koji je održan 17. i 18. lipnja 2020. godine, jedanaest članica NATO saveza pokrenulo je multinacionalnu inicijativu za obuku borbenih pilota na europskom kontinentu. U ime Ministarstva obrane Republike Hrvatske državni tajnik Tomislav Ivić potpisao je Pismo namjere pristupanja Republike Hrvatske NATO-ovoj multinacionalnoj inicijativi za uspostavu zrakoplovnog obučnog središta u Europi (NFTE).

Pismo namjere, osim Republike Hrvatske, potpisali su i ministri obrane 10 zemalja članica NATO-a: Bugarske, Češke, Grčke, Mađarske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Portugala, Rumunjske, Španjolske i Turske.

NFTE inicijativa će omogućiti obuku pilota aviona, helikoptera, ali i bezposadnih zračnih sustava u posebnim središtima za obuku pilota navedenih platformi. Lokacije će biti odabrane temeljem raspoložive infrastrukture i zemljopisnih preduvjeta, ali i interesa zrakoplovne industrije koja će biti uključena. Ideja koncepta obuke koji treba osigurati potrebite platforme te koji treba doprinijeti smanjivanju troškova obuke pilota, baziran je na pozitivnim iskustvima obuke borbenih pilota u nekim od starijih članica Saveza. Pismo namjere nije obvezujući dokument niti u jednom aspektu, te njegove potpisnice samostalno odlučuju o implementaciji svojih interesa u okviru NFTE inicijative.

NATO je pokrenuo ovu multinacionalnu inicijativu iz razloga što većina članica Saveza ima velike financijske izdatke u održavanju potrebne razine spremnosti borbenih pilota, te su u tom kontekstu prepoznali benefite u ekonomskom smislu i predvidivim godišnjim troškovima obuke.

Državni tajnik Ministarstva obrane RH Ivić pozdravio je pristup Republike Hrvatske NATO-ovoj multinacionalnoj inicijativi za uspostavu zrakoplovnog obučnog središta u Europi naglasivši važnost udruživanja snaga za obuku pilota i povećanja kapaciteta obuke. „Ovaj model multinacionalne suradnje će biti od iznimne važnosti za mnoge europske članice NATO-a, pa tako i za Republiku Hrvatsku, koje će na ovaj način povećati kapacitete obuke svojih pilota“, istaknuo je državni tajnik Ivić.

morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on September 01, 2020, 07:55:27 am


"Poštujemo NATO, ali..."


Hrvatski predsednik Zoran Milanović poručio je danas kadetima da stečeno znanje ne moraju da koriste u pravom ratu i tamo "gde Hrvatska nema interesa da bude".

Milanović je kadetima uručio činove poručnika.

"To ćemo ocenjivati mi, jer tamo gde je NATO ili neko treći kaže da treba svi da budemo, to poštujemo, ali mi ćemo na kraju razmisliti da li je to dobro za nas, jer vaše živote i vaše porodice nećemo izlagati bez posebne potrebe", rekao je Milanović kadetima na svečanosti u Hrvatskoj vojnoj školi "Dr Franjo Tuđman".

Naglasio je da je jedna potreba ispred svih - zaštita Hrvatske, prenosi Hina.

Milanović je rekao i da kao vrhovni komandant, koji prema hrvatskom Ustavu odgovara za celovitost, nezavisnost i odbranu Hrvatske, taj posao doživljava "smrtno ozbiljnim" i da će ga raditi s verom i srcem.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=08&dd=31&nav_category=167&nav_id=1726776)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on June 13, 2021, 01:38:58 pm


Milanović o samitu NATO: "Neće proći"


Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je da završna deklaracija sutrašnjeg samita NATO "neće proći" ukoliko u njoj ne bude spomenut Dejtonski sporazum.

"Neke zemlje ne žele spominjanje Dejtonskog sporazuma. Moraću o tome na samitu da razgovaram, inače, nećemo dati saglasnost na završnu deklaraciju, jer nas tretira kao sitan kusur", rekao je Milanović, prenosi hrvatski N1.

Ukazujući da završna deklaracija samita NATO još dogovara, on je naveo da "neko ima problem" da se u tom tekstu spominju Dejtonski sporazum i tri konstitutivna naroda.

"Kao da je deklaraciju pisalo nevladino udruženje iz Sarajeva, ne mislim se vratiti u Zagreb s tim", istakao je Milanović.

On napomenuo da to pokazuje kakve planove za Bosnu i Hercegovinu imaju neki međunarodni krugovi ali, dodao je, to preko Hrvatske neće proći.


izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=06&dd=13&nav_category=167&nav_id=1874006)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on June 14, 2021, 07:10:08 am


Komšić: Hrvatska dolazi u sukob sa Alijansom


Komentarišući izjavu predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da neće podržati završnu deklaraciju zato što pojedine članice NATO-a ne podržavaju konstitutivnost naroda u BiH i Dejtonski sporazum, hrvatski član Predsedništva BiH Komšić ocenio je da Hrvatska, zbog forsiranja etničkog koncepta konstitutivnosti naroda u BiH, dolazi u sukob sa Alijansom.

Komšić je istakao da Hrvatska nema moć da blokira principe deklaracije, prenosi Klix.ba.

On smatra da je jasno iz presuda Evropskog suda za ljudska prava da u BiH treba da bude odbačen taj koncept i da je jasno da Program reformi predviđa jednaka prava za sve građane, a ne konstitutivnost naroda.

"Teško da jedna Hrvatska može zaustaviti ono što je interes NATO-a, k tome zalažući se za ono što nisu NATO i EU standardi", rekao je Komšić.

On je zaključio da je ono što hrvatski zvaničnici traže u BiH nespojivo s NATO-om.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/regioni/202106131125617476-komsic-hrvatska-dolazi-u-sukob-sa-alijansom/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on June 14, 2021, 09:35:51 am


„Večernji“: Stoltenberg uvažio hrvatski „ultimatum“ o Bosni i Hercegovini


Današnjem samitu NATO-a u Briselu prisustvuje i hrvatski predsednik Zoran Milanović, koji je najavio da neće podržati deklaraciju Alijanse ako se ne promeni formulacija koja govori o BiH, tj. ako se ne spomene Dejtonski sporazum i reforma izbornog zakonodavstva, a hrvatski Večernji list piše da je taj „ultimatum“ šefa hrvatske države urodio plodom.

Kompromis je, navodi se, pronađen juče posle podne, nakon čega je generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg nazvao Milanovića neposredno pre njegovog poletanja iz Zagreba i obojica su se, kažu, složili „da je sad sve izglađeno“.

Nacrt NATO dokumenta na 50 stranica spominje Bosnu i Hercegovinu u jednom kratkom delu, među drugim zemljama, od Belorusije i Ukrajine do Kosova* na koje se NATO poziva.

Hrvatska je proteklih sedmica tokom usaglašavanja nacrta tog dokumenta, koji će biti usvojen na današnjem samitu, smatrala da, kad se već govori o reformama koje su važne za evroatlantski put BiH, treba izričito spomenuti reformu izbornog zakonodavstva, kao i Dejtonski sporazum i sa referencom na konstitutivne narode u BiH. Velike zemlje saveznice imali su na to primedbe i opirale su se toj hrvatskoj ideji, podseća Večernji.

Sve to sa objašnjenjem da je to predetaljno, a da takvi detalji ne spadaju u NATO-ove dokumente poput ovog. To se sve zbivalo nekoliko nedelja uoči današnjeg početka samita.

Zoran Milanović je zapretio da neće dati saglasnost na završni dokument samita. Izričito se spominje Dejtonski sporazum. Spominje se i izborna reforma u BiH, kao nužnost koju treba dogovoriti i provesti. Konstitutivni narodi se ne spominju, tu je rezultat ovih pregovora u poslednji čas ostao nerešen. Ranije je bila formulacija o dobrobiti građana, pa je Hrvatska tražila da se na tom mestu spominje dobrobit konstitutivnih naroda i građana, a na kraju se ne spominju ni građani ni konstitutivni narodi.

izvor (https://rs-lat.sputniknews.com/politika/202106141125624359-vecernji-stoltenberg-uvazio-hrvatski-ultimatum-o-bosni-i-hercegovini/)


Title: Re: Republika Hrvatska i NATO
Post by: Dreadnought on June 14, 2021, 03:45:26 pm


"Uspeli smo, tek posle moje pretnje"



U završnoj deklaraciji NATO samita u Briselu stavljen je Dejtonski sporazum kao osnov funkcionisanja BiH, potvrdio je predsednik Hrvatske Zoran Milanović.

"Nakon što sam, ne volim reći zapretio, ali nakon šest dana ignorisanja i potpune gluvoće na našu molbu da se u završnoj deklaraciji uopšte spomene Dejtonski sporazum kao osnov funkcionisanja Bosne i Hercegovine morali smo reći da ćemo se suprotstaviti konsenzusu", kaže Milanović.

"Razgovarao sam juče oko tri sata popodne sa generalnim sekretarom i to je rešeno za pola minuta - što govori samo za sebe, odnosno da je to trebalo da bude rešeno puno ranije", dodaje Milanović.

Naveo je i da se priklanjaju svemu što stoji u komunikeu i da to podržavaju.

Milanović je ranije uslovio glasanje za deklaraciju na NATO samitu da se u komiinikeu promeni formulacija koja govori o Bosni i Hercegovini.

izvor (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=06&dd=14&nav_category=167&nav_id=1874720)