PALUBA

Ostalo => Vojna obeležja => Topic started by: Rade on March 22, 2008, 09:32:46 pm

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info



Title: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:32:46 pm
Sa sajta Kraljevske porodice:

Orden Sv. kneza Lazara

[attachment=1]

Orden svetog kneza Lazara osnovan je odlukom Narodne skupstine potpisanom od strane kralja Aleksandra I, u spomen na petstotu godisnjicu bitke na Kosovu (28. juna 1389.) koja se zavrsila kolapsom srednjovekovne srpske drzave.  
  

Sveti knez Lazar, iz porodice Hrebeljanovica, predvodio je srpsku vojsku koja je bila porazena od snaga turskog sultana Murata I. Sultana je ubio srpski vitez Milos Obilic, a uhvacenom srpskom knezu Turci su odrubili glavu. Kult svetog kneza Lazara je bio veoma jak medju Srbima, a sam dogadjaj se smatra najznacajnijim u celokupnoj srpskoj istoriji.  

Komemoracija petstote godisnjice je proslavljena i miropomazanjem Kralja, a lanac je narucen kod Nikolausa i Dunkera u Hanau (Nemacka). Orden su nosili jedino Kralj Srbije i njegov punoletni naslednik. Od nastanka orden su nosili:  
Kralj Aleksandar I (Obrenovic)
Kralj Petar I
Princ Djordje (kao prestolonaslednik 1903-1908)
Princ, kasnije Kralj Aleksandar I
Kralj Petar II
Princ prestolonaslednik Aleksandar II
5. februara 1998. Naslednik prestola princ Petar je zvanicno prikljucen listi nosilaca Ordena svetog kneza Lazara.
Insignije su veoma bogate, izradjene od zlata, emajla, ukrasene rubinima, safirima, smaragdima, brilijantima i biserima. Resenje je uradio Mihailo Valtrovic.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:36:40 pm
Orden Karadjordjeve zvezde

[attachment=1]

Kralj Petar I osnovao je orden 1. januara 1904, da bi obelezio svoje stupanje na srpski presto i stogodisnjicu Prvog srpskog ustanka protiv Turaka; ustanak je vodio osnivac Dinastije - Djordje Petrovic, zvani Crni Djordje (ili Kara-Djordje) zbog tamnog tena. Karadjordje je izabran od strane Skupstine za naslednog vrhovnog vodju Srba, a Sultan ga je priznao kao vazalnog kneza.  
Novi orden je trebalo da zameni dva prethodna odlicja Dinastije Obrenovic sa posebnim obelezjima porodicnih ordena: Orden Takovskog krsta i Kraljevski orden Milosa Velikog. Oba u stvari slave osnivaca Dinastije Obrenovic, Kneza Milosa, vodju Drugog srpskog ustanka (1815). Orden Karadjordjeve zvezde je imao status najviseg drzavnog priznanja, sa nekim elementima porodicnog ordena (svi knezevi kraljevske krvi sticu ovaj orden na rodjenju, a insignije se na njih stavljaju pri krstenju).  
Orden ima 4 stepena, a dodeljivan je srpskim drzavljanima za posebne zasluge prema Kralju, drzavi i naciji u civilnoj ili vojnoj sluzbi, a od 1906. i strani drzavljani su mogli da primaju orden.  
Tokom Balkanskih ratova uveden je i poseban odeljak kao Orden za ratne zasluge (sa macevima ukrstenim kroz centar krsta), za nagradu oficirima za izuzetnu hrabrost pokazanu na bojnom polju, kao i za zasluge (u visim stepenima) u uspesnom komandovanju trupama. Insignije ovog odeljka nosene su na crvenoj moariranoj svilenoj traci.  
Vojnicki orden Karadjordjeve zvezde osnovan je 1915.g. i namenjen nagradjivanju izuzetne hrabrosti podoficira i vojnika na bojnom polju, u dva stepena (Zlatni i Srebrni krst). Orden dodeljuje Kruna, i ne bi trebalo da se poistovecuje sa istoimenim ordenom koji dodeljuje Republika Srpska. Orden za ratne zasluge je bio izuzetno redak(samo osamnaest dodela, medju njima americki General Persing, britanski feldmarsal Heg i Frenc, francuski marsali Zofr, Saraj, Peten, Franse d'Epere i Gijoma, italijanski general Kadorna, rumunski Kralj Ferdinand I i drugi, a medju Srbima Kralj Aleksandar I i vojvode Misic i Stepanovic; u Drugom svetskom ratu jedina dodela ordena 1. stepena sa macevima odnosila se na grad Kragujevac 1942.g.). Skorija dodela ordena u mirnodopskom odeljku bila je u 3. stepenu, i to britanskom istoricaru Majklu Lizu.  
Ordenske insignije je prvobitno proizvodio G.A.Sajd u Becu (Austrija), a kasnije Artis Bertran u Parizu (Francuska) i Braca Igenen u Le Loklu (Svajcarska), kao i neke domace radionice (kao  braca Sorlini, u Varazdinu).


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:40:53 pm
Orden svetog Save

[attachment=1]

Orden svetog Save osnovao je kralj Milan I 23. januara 1883, istovremeno sa Ordenom belog orla. Orden je nazvan po prvom srpskom arhiepiskopu svetom Savi, iz kraljevske kuce Nemanjica, koji je umro pocetkom trinaestog veka. Izmedju krakova belo-plavo emajliranog malteskog krsta postavljeni su pozlaceni dvoglavi orlovi. Avers medaljona predstavlja ikonu sveca, okruzenu ovalnim prstenom na kome je zapisano "Svojim trudom postigao je sve" na staroslovenskom jeziku.  
  
Kralj Petar I nastavio je da dodeljuje orden, samo su osnivacevi inicijali uklonjeni sa reversa medaljona i zamenjeni godinom ustanovljenja (1883). Orden je organizovan u 5 stepeni, i bio je dodeljivan srpskim gradjanima i stranim drzavljanima, za zasluge na polju kulture, narodne prosvete, nauke, javnih sluzbi i Crkve, kao i za zasluga prema Kralju, drzavi i naciji, i civilnim i vojnim licima.  

Orden je dodeljivala Kruna. Ne bi ga trebalo mesati sa istoimenim trostepenim ordenom za zasluge koji dodeljuje Srpska Pravoslavna Crkva.  

Ordenske insignije su prvo izradjivali u Becu (Austrija) Rote & Sinovac, Vincent Majer i sinovi, Karl Fismajster i G.A. Sajd.  
Po izbijanju Balkanskih i Prvog svetskog rata, insignije su izradjivali Artis Bertran u Parizu (Francuska) i Braca Igenen iz Le Lokla (Svajcarska), kao i neke domace radionice (Sorlini iz Varazdina i Grizbah & Knaus iz Zagreba). Poznije insignije se razlikuju po svetlo zelenoj boji sakosa umesto prvobitne tamno crvene.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:44:08 pm
Orden Belog orla

[attachment=1]

Kralj Milan I osnovao je Orden belog orla 23.januara 1883, istovremeno kada i Orden svetog Save. Srbija je proglasena Kraljevinom 22.februara (po starom, po novom Gregorijanskom kalendaru 5.marta) 1882. Beli orao sa krilima u poletu, vaspostavljen kao drzavni grb Srbije, velicanstveni je simbol koji potice od vizantijskih careva, a shvata se kao univerzalni simbol hriscanske imperije. Koristili su ga srednjevekovni vladari Srbije, kao i carevi Svetog rimskog carstva, imperatori Rusije i carevi Austrije; osnovna razlika je bila boja (ili metal) kojim se predstavljao orao - srebro za Srbiju, zlato za Vizantiju, crna boja za Sveto rimsko carstvo i za ruske i austrijske careve.  

Po stupanju na presto 1903. Kralj Petar I nastavlja da dodeljuje Orden belog orla, ali su inicijali Osnivaca uklonjeni sa reversa medaljona i zamenjeni godinom proglasenja Kraljevine(1882), zbog cega je istovremeno datum proglasa Kraljevine uklonjen sa reversa plavih traka koje se spustaju od Krune.  

Orden za ratne zasluge, sa ukrstenim macevima izmedju kraljevske krune i glava orla, uveden je 1915.g. i dodeljivan za veliku hrabrost oficira na bojnom polju, kao i za posebne zasluge tokom ratnih akcija. Orden je imao u 5 stepena, i bio je dodeljivan srpskim gradjanima i stranim drzavljanima za zasluge u miru ili ratu, ili za posebne zasluge prema Kruni, drzavi i naciji. Izmedju 1883. i 1898. godine bio je najvisi orden Srbije; 1898. g Kraljevski orden Milosa Velikog postaje stariji po rangu, a 1904.g. Orden Karadjordjeve zvezde zauzima privilegovano mesto.    

Orden dodeljuje Kruna. Skorasnje dodele ukljucuju predjasnjeg Velikog magistra Suverenog reda Malteskih vitezova( Fra-Andjela de Mojana da Kolonja), kao i posthumne dodele 1. stepena trojici clanova Krunskog saveta (Borislavu Pekicu, Miodragu-Mici Popovicu i Borislavu Mihailovicu-Mihizu).  

Ordenske insignije su prvo izradjivali u Becu (Austrija) Rote i Sinovac, Sinovi Vincenta Majera, Karl Fismajster i Vilhelm Kunc. Posle izbijanja Balkanskih i Prvog svetskog rata insignije su izradjivali Artis Bertran u Parizu (Francuska) i Braca Igenen u Le Loklu (Svajcarska.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:47:19 pm
Orden Jugoslovenske Krune

[attachment=1]

Kralj Aleksandar I osnovao je orden 5. aprila 1930, u spomen na promenu zvanicnog naziva Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca u Kraljevinu Jugoslaviju. Kralj Aleksandar I bio je regent Kraljevine Srbije od 1914, regent Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca od 1918, a na presto je stupio 1921. Tokom 1929.g. politicke krize i rastuci snazni separatisticki pokreti u zemlji naterali su Kralja da privremeno suspenduje Ustav i podstakne nacionalno jedinstvo, sto je najzad dovelo do promene naziva zemlje.    

Orden je organizovan u 5 stepeni, a bio je dodeljivan jugoslovenskim gradjanima koji su prednjacili u radu na ostvarivanju nacionalnog jedinstva i saradnje, ili za zasluge prema Kruni, drzavi i naciji u javnim sluzbama, kao i stranim drzavljanima, pretezno za diplomatske zasluge. Orden Jugoslovenske krune bio je stariji od Ordena svetog Save, a nosio se o tamno plavoj traci.  

Orden je dodeljivala Kruna. Ordenske insignije su izradjivali Artis Bertran u Parizu (Francuska) i Braca Igenen u Le Loklu (Svajcarska).


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:48:59 pm
MEDALJA ZA VOJNICKE VRLINE

[attachment=1]

Medalja je osnovana Ukazom od 21. decembra 1883. godine, a bila je namenjena vojnicima stalnog kadra ili rezerve za "osvedocene usluge Kralju i otadzbini", odnosno za "vanredno odlicnu i revnosnu sluzbu u vreme mirno, vanredno ili ratno  
uopste". Medalja se dodeljivala u jednom stepenu, a nosila na traci sa plavim i belim prugama.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:49:58 pm
MEDALJA ZA USPOMENU NA IZBOR PETRA I ZA KRALJA SRBIJE I POVRATAK DINASTIJE KARADJORDJEVICA

[attachment=1]

Medalju je osnovao srpski Kralj Petar I 8. avgusta 1903. To je bilo prvo odlikovanje koje je uveo srpski kraljevski dom Karadjordjevica. Knez Petar Karadjorjdevic, koji je ziveo u izgnanstvu u Svajcarskoj, pozvan je u Otadzbinu, gde je Narodna skupstina 15. juna 1903. proglasila njegovo stupanje na Presto.  

Spomenica je dodeljivana clanovima Vlade, poslanicima Narodne skupstine, kao i oficirima koji su u vreme proglasa bili u aktivnoj sluzbi. Kasnije je pravo na Spomenicu priznato i svim rezervnim oficirima.  

Autor medalje bio je Djordje Jovanovic. Medalja se nosila na beloj traci oivicenoj plavo i crveno.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:50:55 pm
Medalja za gradjanske zasluge

[attachment=1]

Medalju za gradjanske zasluge osnovao je 7. aprila 1902. godine Kralj Aleksandar I (Obrenovic), ali je njeno dodeljivanje nastavljeno bez ikakvog prekida i tokom potonjih vladavina Petra I, Aleksandra I i Petra II.  

Medalja je imala dva stepena (Zlatna i Srebrna medalja), i nosila se u 1. stepenu o crvenoj traci sirokih svetlo plavih pruga uz ivice, a u 2. stepenu o crvenoj traci plavobelih ivica. Ipak, zna se da je posle 1903. godine 2. stepen nosen o istoj traci kao 1. stepen, iako se zakonska stipulacija nije izmenila.  

Medalja se dodeljivala za zasluge za Kralja, Dinastiju i Drzavu, za dugu i zasluznu javnu sluzbu i opste zasluge za narod.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:52:25 pm
Medalja za hrabrost (1912)

[attachment=1]

Medalja za hrabrost osnovana je 14. novembra 1912. godine, a dodeljivana za istaknutu licnu hrabrost pokazanu na bojistu u vreme 1. Balkanskog rata protiv Otomanskog carstva. Medalja je imala dva stepena (Zlatna i Srebrna medalja, koja se po izgledu razlikovala od Zlatne) i dodeljivala se vrlo kratko, jer je zamenjena drugim modelom. Razlog za zamenu je bio avers medalje u kome je Srbiju predstavljao alegoricni zenski lik, sto su srpski vojnici smatrali neprilicnim motivom na medalji za hrabrost. Zlatna medalja je nosena o crvenoj traci, a Srebrna o trobojnoj traci (crveno-plavo-belo). Autor medalje je bio Djordje Jovanovic.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:53:28 pm
Medalja za hrabrost (1913)

[attachment=1]

Medalju za hrabrost novog modela (poznatiju kao "Medalja Milosa Obilica") osnovao je 12. jula 1913. godine Kralj Petar I, a dodeljivana je za dela velike licne hrabrosti, odnosno za licnu hrabrost pokazanu na bojnom polju tokom kratkog, ali pobedonosnog rata sa Bugarskom 1913. godine. Medalja je dodeljivana u dva stepena (Zlatna i Srebrna medalja). Dodela je nastavljena i tokom 1. Svetskog rata 1914-1918. godine, i tokom 2. Svetskog rata 1941-1945. godine, kako pripadnicima Kraljevske vojske, tako i pripadnicima saveznickih snaga. U aversu je idealni lik Milosa Obilica, srednjovekovnog srpskog viteza koji je smatran uzorom hrabrosti i casti. Ubili su ga Turci za vreme Kosovske bitke 1389. godine posto je probo turskog sultana Murata I. Od tada, on je postao personofikacija neustrasivog srpskog ratnika, spremnog da suocen sa neminovnim porazom zrtvuje sopstveni zivot. Njegova zrtva nije sprecila srpski poraz i citav Balkan je pao pod vlast Turaka, da bi pod njom ostao narednih 500 godina. Londonskim ugovorom od 1913. i Bukureskim ugovorom, pobednicka Srbija, Crna Gora i Grcka stekle su nove teritorije, sto je Srbiji omogucilo da postane vodeca slovenska sila na Balkanu. Knezevina (odnosno Kraljevina posle 1910. godine) Crna Gora posedovala je sopstvenu Zlatnu medalju Milosa Obilica, koju je osnovao Vladika Petar II Petrovic-Njegos 1847. godine, ali te dve medalje nisu imale nicega zajednickog.  
Medalja se nosila o crvenoj traci. Autor je bio neizbezni Djordje Jovanovic.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:54:14 pm
Spomenica na rat 1912. godine

[attachment=1]

Medalju, poznatu kao "Spomenica za oslobodjeno Kosovo", osnovao je 31. oktobra 1913. godine Kralj Petar I u spomen na okoncanje pobednickog 1. Balkanskog rata, koji je kao najvredniji rezultat doneo oslobodjenje Stare Srbije (Kosova i Metohije). Teritorija je podeljena izmedju Srbije i Crne Gore.  

Po okoncanju 1. Svetskog rata, Pariska mirovna konferencija 1919. godine odobrila je stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca proglaseno 1. decembra 1918. godine. Pre toga, Kraljevina Crna Gora je vec bila ujedinjena sa Kraljevinom Srbijom. Medalja je dodeljivana oficirima, podoficirima i vojnicima srpske vojske, a dobila su je i gradjanska lica i medicinsko i administrativno osoblje koje je ucestvovalo u ratu protiv Turske.  

Medalja je nosena o traci sa sest puta ponovljenom srpskom trobojkom (crveno-plavo-belo).


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:55:13 pm
Spomenica na rat 1913. godine

[attachment=1]

Spomen-krst je osnovan 25. novembra 1913. godine, da podseti na kratak, ali pobedonosni 2. Balkanski rat protiv Bugarske. Tokom 1912. i 1913. godine Kralj Petar I je osnovao nekoliko odlikovanja namenjenih nagradjivanju hrabrosti, odane sluzbe i milosrdja, kao i prigodnih spomenica.  

Krst je slican Spomenici rata sa Bugarskom 1885/6. godine, sa nekim vaznim i simbolicnim razlikama: sumorno crno gvozdje spomenice nesrecnog rata 1885/6. zamenjeno je sjajnom pozlacenom bronzom, dok je zalosnu crnu traku sa crvenim ivicama smenila trijumfalna crvena traka oivicena crnim, kao svedocanstvo promenjene ratne srece.  

Ratni spomen-krst su dobili oficiri, podoficiri i vojnici srpske i crnogorske vojske, kao i gradjanska lica za zasluge i odanu sluzbu tokom rata.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:56:10 pm
MEDALJA ZA REVNOSNU SLUZBU

[attachment=1]

Medalja za revnosnu sluzbu osnovana je 19. aprila 1913. godine. Dodeljivala se u dva stepena  (Zlatna i Srebrna medalja) oficirima, podoficirima, vojicima i gradjanskim licima za odanu i revnosnu sluzbu, kao i za pomoc pruzenu srpskoj vojsci tokom rata. Godine 1922. prosiren je spektar zasluga, pa se od tada Medalja mogla steci i za izvanredno i odano sluzbovanje u mirnodopsko doba.  
Medalja se nosila o plavoj traci.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:57:07 pm
KRST MILOSRDJA

[attachment=1]

Krst je osnovan 7. maja 1913. godine, i dodeljivao se muskarcima i zenama, srpskim i stranim drzavljanima, za negovanje bolesnih i ranjenih tokom i posle rata. Dobijali su ga pripadnici srpske vojske, Crvenog krsta, kao i gradjani i dobrovoljci.  
Nosio se o svetlo plavoj traci.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:58:01 pm
Albanska spomenica

[attachment=1]

Medalja za spomen na povlacenje srpske vojske preko Albanije, ili Albanska spomenica, osnovana je 5. aprila 1920. godine od strane Prince-Regenta Aleksandra, potonjeg Kralja Aleksandra I.  
Krajem 1915. godine srpska vojska se suocila sa porazom, posto su je iz vise pravaca napale snage Austro-Ugarske, Nemacke, Bugarske i Turske. Doneta je odluka da se izvrsi povlacenje prema jugu, u pravcu jadranske obale. Presavsi preko Albanije, vojska se sklonila u relativnu bezbednost grckog ostrva Krf. Kralj Petar I i princ-Regent Aleksandar delili su stradanje svoje vojske u povlacenju.  

Ovo jednostepeno odlikovanje stekli su svi pripadnici vojske koji su se povlacili preko Albanije. Medalja je nosena o svetlo zelenoj traci sa crnim prugama uz ivice.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:58:55 pm
SPOMENICA RATA ZA OSLOBODJENJE I UJEDINJENJE 1914-1918. GODINE

[attachment=1]

Medalja (ili Krst) osnovana 1. decembra 1920. godine od strane Prince-Regenta Aleksandra, trebalo je da bude spomen na rat protiv Centralnih sila vodjen 1914-1918. godine, na oslobodjenje srpske Otadzbine i na ujedinjenje Juznih Slovena.  

Rat je zapoceo napadom Austro-Ugarske na Srbiju 1914. godine, ali je srpska vosjka sa uspehom odolevala dok se u operacije nije ukljucila i carska nemacka armija, potpomognuta bugarskim i turskim trupama. Brojcano inferiorna srpska vojska je potisnuta i naterana u povlacenje i izgnanstvo. U Grckoj, vojska se pregrupisala i nastavila ratne operacije na Solunskom frontu, u Severnoj Grckoj, boreci se na strani Saveznika do pozne 1918. godine. Spomenica je dodeljena veteranima Velikog rata, oficirima, podoficirima, vojnicima i regrutima srpske i crnogorske vojske, kao i saveznickim vojnicima koji su doprineli oslobodjenju Srbije.  

Medalja se nosila o trobojnoj traci (crveno-plavo-belo), a autor je bio Djordje Carapic.

 


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 09:59:43 pm
MEDALJA ZA UNAPREDJIVANJE POLJOPRIVREDE

[attachment=1]

Medalju je 15. marta 1930. godine osnovao Kralj Aleksandar I Zakonom o poljoprivredi. Imala je tri stepena (Zlatna, Srebrna i Bronzana), a bila je namenjena dobitnicima nagrada na poljoprivrednim takmicenjima, kao i licima koja su znacajno doprinela unapredjivanju poljoprivredne proizvodnje i agrotehnickih postupaka. Dodeljeni stepen odgovarao je nivou takmicenja (Bronzana medalja za pobednike lokalnih takmicenja, Srebrna za oblasne pobednike, a Zlatna za pobednika na drzavnim takmicenjima). Medalja se nosila o traci pola zelene- pola zute boje.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 10:01:05 pm
MEDALJA ZA SPOMEN NA DVADEST PETU GODISNJICU OSLOBODJENJA JUZNE SRBIJE

[attachment=1]

Medalja je osnovana 1937. godine u spomen na 25. godisnjicu oslobodjenja Juzne Srbije (danasnje Makedonije). Posle sloma Otomanskog carstva, Londonskim i Bukureskim ugovorom  iz 1913. godine uspostavljene su nove granice, a teritorija Juzne Srbije prikljucena Kraljevini Srbiji. Zvanicnici koji su prisustvovali proslavi u Skoplju dobili su ovu Medalju koja se nosila o crvenoj traci. Autor je bila Nada Doroski, a u aversu su bili likovi Kraljeva Petra I i Aleksandra I.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 10:02:31 pm
SPOMENICA NA BORBE ZA OSLOBODJENJE SEVERNIH KRAJEVA JUGOSLAVIJE 1918-1919. GODINE

[attachment=1]

Medalja je osnovana 10. oktobra 1939. godine u spomen na 25. godisnjicu borbi za severnu jugoslovensku granicu (u danasnjoj Sloveniji). Spomenicu su dobili svi pripadnici vojske koji su aktivno usestvovali u borbama 1918-1919, s tim sto su svi koji su u oruzanim akcijama neposredno ucestvovali medalju nosili o crvenoj traci sa plavo-belom ivicom, a oni koji nisu direktno ucestvovali u borbi nosili su je o plavoj traci sa crveno-belom ivicom.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on March 22, 2008, 10:04:37 pm
RATNI KRST 1941.

[attachment=1]

Poslednje odlikovanje koje je osnovao KraljPetar II, 6. septembra 1943. godine. Dodeljivan je u jednom stepenu za vojne zasluge, za pomoc i podrsku ukazanu Kralju i Otadzbini, odnosno Kraljevskoj vladi u izbeglistvu, kao i ratnom naporu pripadnika Jugoslovenske kraljevske vojske u Otadzbini i izvan nje. U reversu je portret djenerala Dragoljuba Mihajlovica.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: ZastavnikDjemo on March 27, 2008, 10:34:50 am
E posto sam zagriženi Obrenovićevac, moja dva centa  ;D:
Orden Takovskog Krsta: originalno ustanovljen kao dvostepeno odlikovanje ukazom Kneza Mihajla Obrenovića III 22. Maja 1865.
Prva verzija ordena je imala krst i spomen kolajnu, koja je dodeljena preživelim ustanicima iz 1815. Među njima je bio i čuveni Uzun Mirko Apostolović. Krstovi su bili saliveni od prvog topa Knjaza Miloša, potom pozlaćeni. Na ceremoniji dodeljeno je 27 krstova, a 286 je bilo poslato ostalim učesnicima ustanka.
Dole se vide aversi i reversi Ordena Takovskog Krsta III stepena posle reforme.
Posle drugog srpsko-turskog rata 1878, došlo je do reorganizacije. Uvedeno je 5 stepena ordena. Knjaz je odrenje dodeljivao, a izradu su naručivali nosioci, tako da ima više verzija, izrađenih kod različitih evropskih medaljera. 1883. uvedena je verzija sa mačevima, tako da su svi učesnici ratova mogli da dostave svoje ordenje na doradu, koju je obavila radionica Rote.
2. Orden Miloša Velikog: ustanovljen 1898, u čast četrdesetogodišnjice povratka Knjaza Miloša na presto. Idejni tvorac tog ordena nažalost nije poznat, mada se svugde pominje prof. Mihailo Valtrović. Orden je imao pet stepena, ali nažalost nije ih mnogo sačuvano, jer je Orden ukinut posle puča 1903. U Srbiji, postoji samo jedan sačuvan primerak ordena Milosa Velikog, i nalazi se u zbirci dr. M. Popovića. Dole prikazana slike je zvezda ordena Miloša Velikog I stepena.
Biće toga jos...  ;D


Title: Odg: Srpska odlikovanja
Post by: Zaslon on May 19, 2008, 09:19:58 pm
Evo može biti zanimljivo da se vidi ovo ordenje (koje je već ranije prikazano u "zvanično delu"). Znači u pitanju su Spomenica 1912, Spomenica 1913 i Spomenica za oslobođenje i ujedinjenje 1914-1918. Zahvalio bih se gospodinu Slobodanu Ž., ocu mog dobrog druga, penzionisanom oficiru koji je vlasnik ovih ordena i koji se bavi sakupljanjem "svega i svačega" iz prošlih vremena (ne samo vojno) kao i sakupljanjem knjiga.

Ovde može biti interesantno pogledati drugu stranu ovih ordena, posebno mi se dopada Spomenica 1912 - "Osvećeno Kosovo".  

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5][attachment=6]


Title: Odg: Srpska odlikovanja
Post by: ZastavnikDjemo on May 19, 2008, 11:50:15 pm
Neka ih malo ocisti sodom bikarbonom...  :rtfm
Imam i ja nekoliko nekoliko primeraka, treba da ih uslikam... Nego, zanimljivo je da su nosioci dva ista odlikovanja (npr. kod mene dve medalje za vojnicke vrline) nosili i hrastovu grancicu...


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Colonel on May 18, 2009, 01:54:04 pm
Da li neko zna koje ordenje je idalje na snazi u nashoj vojsci, odnosno, kakvo se ordenje sad dobija i za koje zasluge?


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Duki on May 18, 2009, 02:04:08 pm
Koliko se ja sećam ni jedno pošto Srbija još nema zakon o tome. Bilo je o tome reči u medijima pre par godina.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: BSD on August 20, 2010, 06:46:55 am
Interesuje me da li postoji mogucnost da kupim medalje i gde (ako ih neko proizvodi i danas) koje je moj pradeda dobio u prvom svetskom ratu? Bilo bi lepo npr. vojni arhiv da izvod na osnovu kojeg se stice uvid koje je sve medalje covek dobio i na osnovu toga sticete pravo na kupovinu istih! Da li je to moguce i ako nije moglo bi da bude.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Boro Prodanic on August 20, 2010, 07:01:07 am
BSD, takav, zvaničan način kupovine nije moguć, a malo je verovatno da će ikada kod nas i biti. Osim toga, to bi ipak bile replike a ne originalna odlikovanja.

Odlikovanja (originalna) možeš kupiti na slobodnom tržištu - jednom mesečno u hotelu "Slavija" u Beogradu održava se celodnevni Sajam antikviteta, na kome je veliki deo izloženih predmeta upravo iz oblasti militarija. Tu ćeš sigurno naći sva odlikovanja koja te intereseuju.

Cena je uvek u rasponu, u zavisnosti od ponude i potražnje.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Dreadnought on August 20, 2010, 07:23:41 am
Odlikovanja možeš naći i svakog utorka na sastanku kluba numizmatičara u prostorijama Gradske organizacije gluvih Beograda, Svetog save 16-18. To je zgrada pozorišta na Slaviji, na drugom spratu, svakog utorka od 15h pa nadalje okupljaju se prodavci sa ordenjem i tamo se isto može pazariti neki zanimljiv komad ...


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: brodarski on August 20, 2010, 08:37:26 am
Prije nekih 30 godina u našem društvu osvanuo je gospodin iz Beograda s velikom kesom. Istresao je na stol hrpu srpskih medalja bez vrpci. Medalje su bile u izvanrednom stanju i to baš ove prikazane na slikama. Rekao nam je da potječu iz nekog državnog skladišta i da nisu znali što će s njima. Samo nemaju vrpce jer to radi drugi proizvođač. Prodao je pola  tih medalja po 10 dinara komad. Vrpce su naši članovi naknadno dobili preko drugog trgovca koji se pojavio nekoliko dana kasnije. Jedna vrpca 10 din komad. Vrpce su bile od moarirane svile. Vidi se na oko i osjeti se pod prstima. Medalje su bile originalne, a za vrpce to ne bih tvrdio.


Title: Re: Odg: Srpska odlikovanja
Post by: kilezr on August 20, 2010, 09:31:17 am
Neka ih malo ocisti sodom bikarbonom...  :rtfm
Imam i ja nekoliko nekoliko primeraka, treba da ih uslikam... Nego, zanimljivo je da su nosioci dva ista odlikovanja (npr. kod mene dve medalje za vojnicke vrline) nosili i hrastovu grancicu...
  A stara dobra PUROL pasta???Mislim da bi se posle čišćenja sijale kao nove.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: brodarski on August 20, 2010, 11:20:22 am
Ona gornja tri komada bolje ne dirati. Ostaviti ih kakvi jesu. Dosta su oštećeni. Prvi je izlizan a treći nagrižen. Daljnje tretiranje sredstvima za čišćenje samo bi pogoršalo stanje.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Dreadnought on August 20, 2010, 12:05:37 pm
I ja ne savetujem čišćenje, pogotovo ne abrazivnim sredstvima ...

Bolje je ostaviti takve kakvi jesu, nego ih još više oštetiti ...

Eventualno probati pepelom, ili nekom nežnijom zubnom pastom ... To može da pomogne, ali u biti nije potrebno čistiti.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Rade on August 20, 2010, 02:31:35 pm
Interesuje me da li postoji mogucnost da kupim medalje i gde (ako ih neko proizvodi i danas) koje je moj pradeda dobio u prvom svetskom ratu? Bilo bi lepo npr. vojni arhiv da izvod na osnovu kojeg se stice uvid koje je sve medalje covek dobio i na osnovu toga sticete pravo na kupovinu istih! Da li je to moguce i ako nije moglo bi da bude.

Ne bi bilo lepo.... pojavili bi se potomci tvog dede, jedno njih 10-15 koji bi takodje želeli da imaju ta odlikovanja... i eto hrpe odlikovanja na ime tvog dede koji je "zaradio", recimo, jedno.
Slična stvar je uradjena sa sabljama , namenjenim Vojsci, koje je proizvodila Impa i ponudila ih kao takve slobodnom trržištu. Izgubile su vrednost, iz momenta. Sećam se da je jedna gospodja, civilno lice iz vojske, naručila tri komaTa, jer je imala troje dece...


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on August 20, 2010, 06:51:48 pm
Interesuje me da li postoji mogucnost da kupim medalje i gde (ako ih neko proizvodi i danas) koje je moj pradeda dobio u prvom svetskom ratu? Bilo bi lepo npr. vojni arhiv da izvod na osnovu kojeg se stice uvid koje je sve medalje covek dobio i na osnovu toga sticete pravo na kupovinu istih! Da li je to moguce i ako nije moglo bi da bude.
Kao što je napisano, medalje možeš kupiti na Slaviji svakog utorka. Cene su u proseku oko 15 evropskih novčanica za odlično očuvane sa lentom. U potpunosti se slažem sa Radetom. Neko je za to krvario od Kumanova do Kajmakčalana, smrzavao se u gudurama Albanije1915. Iz poštovanja prema starim ratnicima, ne sakupljam odlikovanja i medalje. Nažalost njihovi potomci baš i nemaju takav odnos prema precima. Moj prijatelj je tri bela orla i čitavu granu sa 12 ili 13 odlikovanja kupio za bagatelne pare. Lično mislim da je ta klinka koja ih je prodala pljunula na ime svoje porodice. Šta reći do: ''Oprosti im Bože, ne znaju što čine''


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on August 20, 2010, 07:02:05 pm
Odlikovanja i drugi antikviteti se mogu naci u hotelu Slavija svake subote i nedelje od 10 do 4 mislim, a utorkom na sastanku kluba numizmaticara.Sada vidim da se i u Surcinu tokom leta subotom i nedeljom od 10 do 19 h odrzava sajam antikviteta.cena medalja ide od 10-15 evra pa navise a ordenja recimo pd 150 evra pa navise


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: brodarski on August 20, 2010, 07:04:17 pm
Vrijedi pogledati naše i svjetske kataloge odličja. Način na koji su pojedinci, organizacije i muzeji došli do svojih zbirki. Otkupom, donacijom i ratnim plijenom.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: kilezr on August 20, 2010, 08:30:27 pm
 Da li se neko udruženje bavi procenom antikviteta? Neinteresuje me cena!!! Kupio sam neki mač kod nas na starežu pa bi voleo da znam koja je vrsta i od kada je .Zna li neko kome da se obratim ?


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on August 20, 2010, 08:39:20 pm
Odi na sajam antikviteta u Hotel Slaviju subotom ili nedeljom ili utorkom na sastanak numizmaticara tamo ce ti proceniti


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on August 20, 2010, 08:48:29 pm
Ovde su prikazana odlikovanja dinastije Karadjordjevic uz dva ordena koje su oni preuzeli od Obrenovica uz modifikacije na reversu ( izbacena oznaka MO I i ubacena godina ustanovljenja ordena 1883)To su ordeni Belog orla i Svetog Save.Za vreme rata orden Belog orla je pored civilne linije imao i vojnu i u tu svrhu su dodati macevi.
Dinastija Obrenovica je Imala jos orden Milosa Velikog ( koji se smatra jednim od najlepsih i najvrednijih ordena) kao i Orden Takovskog krsta bez  i sa macevima


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on August 20, 2010, 09:00:23 pm
[attachment=1]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on August 20, 2010, 09:07:00 pm
Dinastija Obrenovica je pored ordenja kovala i medalje kao sto su
Spomenica srpsko turskih ratova 1876-1878 godine
Spomenica kraljeve garde
Srebrna kolajna za hrabrost
Spomenica srpsko -bugarskog rata
[attachment=1]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: kilezr on August 20, 2010, 09:11:01 pm
 Hvala na pomoći!Stvarno je lep rad sečivo je puno gravura ali je dosta zarđalo.Mislim da je okačim na zid kada je sredim.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: ZastavnikDjemo on August 20, 2010, 09:47:56 pm
Englezi čuvaju svoje ordenje po crkvama, odlikovanja iz NOB-a su se čuvala po mesnim zajednicama, ali, problem je što se naša stara odlikovanja nisu čuvala nigde, pa postoji i "gospodstvo" koja ih rasprodaje sve u šesnaest! Što se antikvara na Slaviji tiče, dobri su za cenkanje... Uglavnom i ne znaju šta prodaju! ;D


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on August 20, 2010, 09:59:23 pm
Bas tako


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: ZastavnikDjemo on August 20, 2010, 10:36:08 pm
Evo i jedan mali primer: kada sam bio u Essexu (Saffron Walden) 1993, kao klinac sam gledao da kupim jednog velikog plišanog medveda, nakinđurenog odlikovanjima. Kada sam pitao prodavce,odgovorili su mi: "NO!This is our heritage, you can buy the bear, but not the medals!" Uz dodatak da su njihovi preci "prolivali krv za to ordenje"! E, to je stav!


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on August 20, 2010, 10:46:45 pm
Koliko puta sam video na sajmu antikviteta kako se nasa odlikovanja  i srpska i SFRJ prodaju strancima,za njih jeftino a nama skupo .Mnogo puta su dolazili po vec unapred narucena.
A opet koliko tih odlikovanja, a i drugih stvari su potomci pobacali u djubre smatrajuci ih samo teretom i bespotrebnom stvari ne osvrcuci se na to da su ih njihovi pretci zasluzili


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: švercer011 on August 21, 2010, 12:22:14 am
Posle sat vremena jurcanja konacno sam uspeo da nadjem fotografiju,cak je i Majkl Dzekson nosio nasa stara odlikovanja!

[attachment=1]
[attachment=2]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: zveljarin on September 15, 2010, 05:52:11 pm
cijene prvih redova ili onih koji su samo u jednom stepenu sfrj odlikovanja uopste nijesu jeftina, od 300 eur pa na vise. za narodnog heroja  treba dati dvije ili tri hiljade eur, za junaka socijalističkog rada tri ili četiri, za jedan od 5+2 domaća ordena slobode (ovaj je iz SFRJ faze, dapčevićev navodno) se šuška o nekoj prodaji za 30.000 eur. to su komadi za koje i stranci rijetko pomišljaju da daju traženu sumu. normalno je da orden za hrabrost košta dva, tri eura kada  ga na tržištu ima preko 150.000 komada izvučenih iz magacina u han pjesku tokom rata u bosni. naravno, porodice ponekad prodaju odlikovanja ispod svake cijene, neke od prvih stepena sam i ja tako kupio za desetostruko manju vrijednost (PZ1, OVZ1, NO) ali isto tako često pretjeruju: spomenica 1941  mi je par puta nudjena skuplje od NH.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: jadran2 on September 15, 2010, 06:36:12 pm
Bogme, M.J. se okitio Ordenom Belog Orla 1. st.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on September 18, 2010, 07:45:14 am
Kupio na ebay....tek nedavno sam poceo da skupljam srpska odlikovanja za sada imam samo par komada !
Cena oko 50 Eura po komadu ... po informacijama na netu to je retka verzija sa dve krune na dvoglavom orlu.
Zna neko vise ?
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on September 21, 2010, 09:05:46 am
Upecao sam jos jednu ovaj put sa jednom krunom na dvoglavom orlu ali slabije kvalitete
ali nije ni kostala puno 14    eura
[attachment=1]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: ZastavnikDjemo on September 23, 2010, 08:02:30 pm
I ja imam oba primerka medalje za revnosnu službu. Ovaj sa dve krune je zaista raritet, ali treba da paziš, jer je bilo i dosta kopija koje su izrađene tokom 90-ih. Isto tako treba paziti i na medalje Obilića, i one su se falsifikovale tokom 90-ih. Najbolje mesto za kuovinu odlikovanja je sajam antikviteta, koji se održava svakog vikenda u BG. Tamo sam primetio baš dosta odlikovanja, što je valjda i logično.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Vladimir Ivanović on September 24, 2010, 06:38:59 am
Bio sam ljetos u Valjevu. Tamo je na buvljaku bilo ovakvih i sličnih odlikovanja, ordenja, vojnih znački i slično. Pošto to ne skupljam samo sam pitao za cijenu i bilo je to nekoliko eura.
Pa ko voli ...

Pozdrav

Vlado


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on October 09, 2010, 09:33:04 pm
 ;)
Prinova u mojoj kolekciji sa ebay-a 
Orden Svetog Save IV red  (oficirski) dodeljivan izmedju 1921-1941
u original kutiji proizvodjaca  Huguenin Freres & Co Schweiz

 :pilot


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Boro Prodanic on October 09, 2010, 10:25:43 pm
Jako je lep. Koliko je koštao?


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on October 10, 2010, 09:33:18 am
Jako je lep. Koliko je koštao?
230 eura sa postarinom iz Austrije !


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Boro Prodanic on October 10, 2010, 10:54:27 am
Sigurno vredi toliko, verovatno i više. :)


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 10, 2010, 11:14:00 am
Ne zaboravite da je to varijanta radjena posle prvog svetskog rata znaci nije srpski no SHS ili Kraljevine Jugoslavije


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on October 10, 2010, 12:23:07 pm
Ne zaboravite da je to varijanta radjena posle prvog svetskog rata znaci nije srpski no SHS ili Kraljevine Jugoslavije
..svasta  ;D
Pazi  ovo Orden Svetog Save nije srpski....nego Kraljevine  SHS ili Kraljevine Jugoslavije !

Orden Svetog Save je bio i bice uvek srpski orden !
Po toj logici Albanska spomenica koju su dobili svi pripadnici srpske vojske koji su se povlačili preko Albanije u zimu 1915./16.
 ustanovljena je 5. aprila 1920.,spomenica  rata  za oslobodjenje i ujedinjenje  1914-1918 iz 1920,medalje za hrabrost,medalje za revnost i mnoga druga odlikovanja i medalje koje su dodeljivane posle 1918 nisu srpska odlikovanja ! ::)

Malo ste pobrkali pojmove Kraljevina Jugoslavija je nasledila i dalje dodeljivala ordene Kraljevine Srbije i posle 1918 !

Orden Svetog Save osnovan 1882 od kralja Milana Obrenovica nastavljeno je dodeljivanje i od dinastije Karadjordjevic
posle 1903 s tim da su zamenjeni  inicijali MO (Milan Obrenovic) sa godinom osnivanja 1883.
Recimo bas ovaj isti  IV red oficirski  je dobio i Draza Mihajlovic 1928.
Naravno da ovaj tip nije neka jako  retka verzija ako ste na to mislili jer ih ima od raznih proizvodjaca i najmanje tri  osnovna tipa
 a ustvari i desetak  koji se razlikuju po slici Sv.Save.
Za orden Jugoslovenske krune moze se reci da je recimo jugoslovenski orden!


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on October 10, 2010, 04:12:58 pm
Iz moje kolekcije koju sam skupio poslednjih par nedelja na ebay

Medalja za hrabrost (1913) poznatiju kao "Medalja Milosa Obilica"
Spomenica na rat 1913. godine .Spomen-krst za  2. Balkanski rat protiv Bugarske
Spomenica na rat 1912. godine poznatu kao "Spomenica za oslobodjeno Kosovo"
Spromenica  (ili Krst) rata za oslobodjenje i ujedinjenje 1914-1918


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on October 10, 2010, 04:56:29 pm
Iz moje kolekcije koju sam skupio poslednjih par nedelja na ebay

Medalja za hrabrost (1913) poznatiju kao "Medalja Milosa Obilica"
Spomenica na rat 1913. godine .Spomen-krst za  2. Balkanski rat protiv Bugarske
Spomenica na rat 1912. godine poznatu kao "Spomenica za oslobodjeno Kosovo"
Spromenica  (ili Krst) rata za oslobodjenje i ujedinjenje 1914-1918

Sjajno još samo nedostaje Albanska spomenica. Svaka čast.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 10, 2010, 06:19:36 pm
Po toj logici odlikovanja uSRJ koja su preuzeta iz SFRJ su odlikovanja SFRJ
Ili posto je red  Sv.Save osnovao Obrenovic on je obrenovicevski
Albanska spomenica je dodeljivana svima onima koji su kao pripadnici srpske vojske presli Albaniju ( na njoj pise Svojim ratnim drugovima, tako nekako ,Aleksandar)
Uopste je bez veze insistirati na tome da je taj orden srpski.Naravno, ustrojen je u obrenovicevskoj Srbiji, prosao kroz Karadjordjevicku Srbiju i tad je bio srpski , ta vrijanta koju imas je Jugoslovenska, jer je dodeljen za vreme Kraljevine Jugoslavije ( ili SHS)ima jugoslovenski statut koji odredjuje kako ce da izgleda, kome i kad se dodeljuje itd
Nije vojnicki jer vojnicki su samo sa macevima.
Imas Karadjodjevu zvezdu sa i bez maceva
Belog orla sa i bez maceva
Sv.Savu takvog kakav je


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on October 10, 2010, 07:00:20 pm
Po toj logici odlikovanja uSRJ koja su preuzeta iz SFRJ su odlikovanja SFRJ
Ili posto je red  Sv.Save osnovao Obrenovic on je obrenovicevski
Albanska spomenica je dodeljivana svima onima koji su kao pripadnici srpske vojske presli Albaniju ( na njoj pise Svojim ratnim drugovima, tako nekako ,Aleksandar)
Uopste je bez veze insistirati na tome da je taj orden srpski.Naravno, ustrojen je u obrenovicevskoj Srbiji, prosao kroz Karadjordjevicku Srbiju i tad je bio srpski , ta vrijanta koju imas je Jugoslovenska, jer je dodeljen za vreme Kraljevine Jugoslavije ( ili SHS)ima jugoslovenski statut koji odredjuje kako ce da izgleda, kome i kad se dodeljuje itd
Nije vojnicki jer vojnicki su samo sa macevima.

? ;D
 Znaci  i Albanska spomenica izgleda da je SHS/Jugoslovenska i nije bas 100 % srpska jer eto pise
 "svojim ratnim drugovima Aleksandar" jer eto ne spominje Srbe a poznato je da su se preko Albanije zajedno sa srpskom vojskom
 povlacili izmedju ostalog i zarobljeni austro-ugarski vojnici.

Dobro bar da ne tvrdte da postoji i Orden "Sveti Sava sa macevima"   ;D
Orden svetog Save ima pet stepeni:
Veliki krst 1. red
Veliki oficir 2. red
Komandir 3. red
Oficir 4. red
Kavalir 5. red
Jer je ovaj isti  "Orden Sveti Sava" IV reda tzv. oficirski  dodeljen poznatom "civilu" Drazi Mihajlovicu 1928  :o
A nisam znao da postoji i jugoslovenski statut Ordena Sv.Save :rtfm  mora da  ga je Kralj Milan Obrenovic jos 1883
godine  napisao zajedno u saradnji  sa biskupom Strosmajerom u Zagrebu  pa su  tada dogovorili
kako ce da izgleda i kome ce da se dodeljuje jer se po vama drasticno razlikuju Ordeni Sv.Sava do 1918 srpska verzija
i od decembra 1918  "srpsko-hrvatsko-slovenska " odnosno jugoslovenska verzija jer na jugoslovenskom  Svetom Savi mora
po toj vasoj teoriji  biti umesto srpskog grba  "jugoslovenski kraljevski grb" odnosno "grb Kraljevine SHS/Jugoslavije"  zar ne ?
A vi proverite  koji grb je na odlikovanjima SRJ....zasto su to odlikovanja SRJ a ne SFRJ !


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 10, 2010, 09:49:37 pm
Oni zarobljeni austrougarski vojnici koji nisu pristupili srpskoj vosci nisu bili ratni drugovi prestolonaslednika Aleksandra.
A bilo ih je mnogo koji su pristupili srpskoj vojsci
P i civilna odlikovanja su se dodeljivala vojnim licima, to je jasno svima
Nazivi uz red su bili prisutni kod svih drzava, i sad postoje odlikovanja koja imaju naziv, kavalir, oficir, komandir i sl.To ne znaci da je IV red dobijao oficir.Prvo je morao da ima V red da bi dobio IV.Nije bilo preskakanjaA Draza je dobijao mnogo znacajnija odlikovanja od tog.
Na kutiji pise IV red i to je to
Promenila se drzava, nova drzava je zadrzala stari orden, i prilagodila ga , ozvanicila ga kroz statut ordena.Automatski stari statut ne vazi.Za taj orden statut se menjo dva puta.
Svadjamo se bez veze.Ako je proizveden u Jugoslaviji ne moze da bude srpski, jer je jugoslovenski, a kad smo kod toga, zvanicna statistika Kraljevine Jugoslavije nije poznavala Srbe,Hrvate,Slovenence ( svo slovensko stanovnistvo se smatralo Jugoslovenima)samo je podela bila po veroispovesti.
I ja imam isti taj, i jos nekoliko i tih i SFRJ, i SRJ


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on October 11, 2010, 07:15:30 pm
Oni zarobljeni austrougarski vojnici koji nisu pristupili srpskoj vosci nisu bili ratni drugovi prestolonaslednika Aleksandra.
A bilo ih je mnogo koji su pristupili srpskoj vojsci
P i civilna odlikovanja su se dodeljivala vojnim licima, to je jasno svima
Nazivi uz red su bili prisutni kod svih drzava, i sad postoje odlikovanja koja imaju naziv, kavalir, oficir, komandir i sl.To ne znaci da je IV red dobijao oficir.Prvo je morao da ima V red da bi dobio IV.Nije bilo preskakanjaA Draza je dobijao mnogo znacajnija odlikovanja od tog.
Na kutiji pise IV red i to je to
Promenila se drzava, nova drzava je zadrzala stari orden, i prilagodila ga , ozvanicila ga kroz statut ordena.Automatski stari statut ne vazi.Za taj orden statut se menjo dva puta.
Svadjamo se bez veze.Ako je proizveden u Jugoslaviji ne moze da bude srpski, jer je jugoslovenski, a kad smo kod toga, zvanicna statistika Kraljevine Jugoslavije nije poznavala Srbe,Hrvate,Slovenence ( svo slovensko stanovnistvo se smatralo Jugoslovenima)samo je podela bila po veroispovesti.
I ja imam isti taj, i jos nekoliko i tih i SFRJ, i SRJ

moj nije proizveden u Jugoslaviji nego u Svajcarskoj  ;D


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 11, 2010, 08:40:12 pm
i moji su proizvedeni u Svajcarskoj al ih narucila Jugoslavija.Da, juce sam zaboravio da kazem, Draza je bio ministar vojni vlade kraljevine Jugoslavije i general jugoslovenske vojske u otadzbini.
Bespotrebna prepirka, ne mozes posmatrati proslost kroz sadasnjost


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on October 16, 2010, 04:35:59 pm
par prinova u odlicnom stanju  :super
Zlatna medalja za hrabrost "Milos Obilic"
Spomenica na rat za oslobodjenje i ujedinjenje  1914-1918 u originalnoj kutiji

minijature legije casti, ratnog krsta i srpske medalje za hrabrost !


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on October 17, 2010, 04:31:49 pm
 :super Sjajno majstore.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 22, 2010, 09:40:52 pm
Najzad je i Republika Srbija dobila odlikovanja.Posle usvajanja zakona o odlikovanju i konkursa za idejna resenja odlikovanja komisija Ministarstva kulture republike Srbije je odabrala nova resenja za ordenje i medalje

Srbija je dobila sledece ordenje i medalje:
1.Ordena Republike Srbije
2.Ordena srpske zastave
3.Sretenjski ordena
4.Ordena zasluga za državu (Ordena Karađorđeve zvezde)
5.Ordena belog orla sa mačevima
6.Ordena zasluga za odbranu i bezbednost
7.Medalje za hrabrost (Medalje za hrabrost ''Miloš Obilić'')
8.Medalje za zasluge
9.Medalje zasluga za odbranu i bezbednost (Medalje za revnosnu službu).
Mogli su neko lepse ime da smisle za Oden za odbranu i bezbednost


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 22, 2010, 09:50:39 pm
Medalja za revnosnu sluzbu
[attachment=1]



Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 22, 2010, 09:52:53 pm
Medalja za hrabrost ( Medalja Milosa Obilica)[attachment=1]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: treciclan on October 22, 2010, 09:55:28 pm
Orden za odbranu i bezbednost[attachment=1]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: balkanphila on November 06, 2010, 11:40:02 am
Zlatna medalja za usluge kraljevom domu prve klase iz vremena Aleksandra Obrenovica (1889-1903) u originalnoj
kutiji  "Braca Z.Popovic Beograd"
Dodeljivanje su u 4 klase zlatna sa krunom,zlatna bez krune,srebrena sa krunom i srebrena medalja !
Izuzento retko.....ali ja naletih na nju na ebay !


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on January 30, 2011, 10:51:54 am
Čista krpa, purol pasta i malo truda i volje  :D

[attachment=1]



Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on February 13, 2011, 07:06:35 pm
Medalja za hrabrost ( Medalja Milosa Obilica)[attachment=1]

Je li to Milos Obilic evoluirao u Hermes u skladu sa politikom evropejaca?! Budi Bog sa nama...


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on June 01, 2011, 10:00:54 pm
Medalja za hrabrost (1913)

[attachment=1]

Medalju za hrabrost novog modela (poznatiju kao "Medalja Milosa Obilica") osnovao je 12. jula 1913. godine Kralj Petar I, a dodeljivana je za dela velike licne hrabrosti, odnosno za licnu hrabrost pokazanu na bojnom polju tokom kratkog, ali pobedonosnog rata sa Bugarskom 1913. godine. Medalja je dodeljivana u dva stepena (Zlatna i Srebrna medalja). Dodela je nastavljena i tokom 1. Svetskog rata 1914-1918. godine, i tokom 2. Svetskog rata 1941-1945. godine, kako pripadnicima Kraljevske vojske, tako i pripadnicima saveznickih snaga. U aversu je idealni lik Milosa Obilica, srednjovekovnog srpskog viteza koji je smatran uzorom hrabrosti i casti. Ubili su ga Turci za vreme Kosovske bitke 1389. godine posto je probo turskog sultana Murata I. Od tada, on je postao personofikacija neustrasivog srpskog ratnika, spremnog da suocen sa neminovnim porazom zrtvuje sopstveni zivot. Njegova zrtva nije sprecila srpski poraz i citav Balkan je pao pod vlast Turaka, da bi pod njom ostao narednih 500 godina. Londonskim ugovorom od 1913. i Bukureskim ugovorom, pobednicka Srbija, Crna Gora i Grcka stekle su nove teritorije, sto je Srbiji omogucilo da postane vodeca slovenska sila na Balkanu. Knezevina (odnosno Kraljevina posle 1910. godine) Crna Gora posedovala je sopstvenu Zlatnu medalju Milosa Obilica, koju je osnovao Vladika Petar II Petrovic-Njegos 1847. godine, ali te dve medalje nisu imale nicega zajednickog. 
Medalja se nosila o crvenoj traci. Autor je bio neizbezni Djordje Jovanovic.

Postojala je mala i velika medalja Miloša Obilića. Manja je dodeljivana tokom II balkanskog rata, veća tokom I svetskog rata. Razlikuju se srebrna i zlatna (takođe mala i velika) spram stepena iskazanog junaštva.
Slike pozajmljene sa sajta kolekcionari i singidunum on line


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on June 23, 2011, 11:50:42 pm
Velika srebrna medalja Miloša Obilića iz lične kolekcije

[attachment=1]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on October 22, 2011, 06:56:42 pm
[attachment=1]
[attachment=2]

Srebrna medalja za hrabrost iz 1912. godine. Medalja nije u najboljem satnju ali je nešto ređa. Na  oko 7 medalja Obilića, nađe se jedna ovakva.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on October 07, 2012, 09:05:11 pm
Orden takovskog krsta dodeljen Franji Josifu. Slika je načinjena nedavno u Vojnom muzeju u Beču.

[attachment=1]


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: JASON on September 03, 2013, 10:10:00 am
КАРАЂОРЂЕВА ЗВЕЗДА СА МАЧЕВИМА

Орден Карађорђеве звезде са мачевима је највеће ратно одликовање Краљевине Србије. Установљен је Законом о одличју Карађорђева звезда, који је краљ Петар Први Карађорђевић потписао 1. 1. 1904. године у Тополи поводом 100. годишњице Првог српског устанка.
Овим законом се установљавало одликовање Карађорђева звезда којим се одликују појединци за признање и одликовање заслуга стечених за Краља и Отаџбину како у миру тако и у рату.
За заслуге у миру додељивала се Карађорђева звезда а за заслуге у рату Карађорђева звезда са мачевима, што је регулисано чланом 3. поменутог закона.
Први ордени Карађорђеве звезде са мачевима додељени су тек 1913. године, после завршетка рата са Турцима 1912. године, значи пуних девет година од установљења ордена.
Првобитним Законом о Карађорђевој звезди са мачевима, било је предвиђено да се овим орденом одликују само официри. Међутим, како је у ратовима 1912. 1913. и 1914. године велики број редова, каплара и подофицира учинио низ величанствених херојских дела у борби са непријатељем, то је Уредбом од 28. 5. 1915. године установљен Златни и Сребрни војнички орден Карађорђеве звезде са мачевима којим су одликовани, редови, каплари и подофицири за заслуге у рату и који су по рангу били изједначени.

Официрски орден Карађорђеве звезде са мачевима је имао 4 реда.

Карађорђевом  звездом са мачевима I реда одликовано је само 3 Србина и то:
-Краљ Александар Карађорђевић
-Војвода Степа Степановић
-Војвода Живојин Мишић

Карађорђевом  звездом са мачевима II реда одликовано је само 4 Србина и то:
-Војвода Радомир Путник
-Војвода Степа Степановић
-Војвода Живојин Мишић
-Војвода Петар Бојовић

Карађорђевом  звездом са мачевима III реда одликовано је укупно 118 Срба и добровољаца у српској војсци.

Карађорђевом  звездом са мачевима IV реда одликовано је 1146 српских официра.

Златним војничким орденом Карађорђеве звезде са мачевима било је одликовано 1074 српских војника, каплара и подофицира.

Сребрним војничким орденом Карађорђеве звезде са мачевима било је одликовано 1449 српских војника, каплара и подофицира.

По рангу српских ордена, Карађорђева звезда са мачевима официрског реда налазила се на првом месту, док је Златни и Сребрни војнички орден Карађорђеве звезде са мачевима био на трећем месту, изједначен са официрским орденом белог орла са мачевима 4 и 5 степена.
Тек 1. априла 1938. године, скоро 20 година од завршетка ослободилачких ратова, када је добар део носилаца Карађорђеве звезде са мачевима поумирао од последица рањавања и ратних напора, донет је Закон којим су носиоци овог одликовања стекли право на месечну накнаду од 300 динара, право на бесплатно лечење у државним болницама и бесплатно путовање државним железницама и бродовима. Код пријема у државну службу, под једнаким условима. одликовани орденом Карађорђеве звезде са мачевима имали су предност.
После Другог светског рата, преживели носиоци ордена Карађорђеве звезде са мачевима по свим правима су били изједначени са носиоцима ордена Народног хероја.
У војсци Краљевине Србије официр није могао да буде предложен за орден Карађорђеве звезде са мачевима, ако се са тим предлогом није сложила већина уфицира у пуку.
Златним и Сребрним војничким орденим Карађорђеве звезде није могао бити одликован редов или подофицир, ако приликом његовог предлагања већина војника не би искорачила један корак испред строја у знак подршке.


 


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: JASON on September 03, 2013, 10:12:30 am
сл. 1. Орден Карађорђеве  звезде са мачевима IV реда

сл.2. Наредник Милунка Савић, најодликованија жена у историји ратовања.  Добила је многа, и највиша, одликовања, међу којима и две Карађорђеве звезде са мачевима, двa француска ордена Легије части, сребрне и златне медаље за храброст Милош Обилић, енглеског ордена Светог Мајкла, руског Светог Ђорђа Победоносца... Једина је жена у свету која је одликована француским ореденом Ратни крст са златном палмом.   


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: MOTORISTA on August 09, 2017, 06:27:07 am
Orden Miloša Velikog nude za 240.000 dolara
Dragana MATOVIĆ   08. avgust 2017.

Vredno znamenje ponuđeno na prodaju na internet-sajtu aukcijske kuće iz Kanade. Uveren sam da je komplet pripadao kralju Aleksandru Obrenoviću, kaže vlasnik Beri Turk

[attachment=1]

NA internet-sajtu Emedals, aukcijske kuće iz Kanade, na prodaju je ponuđeno veoma vredno znamenje koje potiče iz dinastije Obrenović. Zlatni Orden Miloša Velikog sa srebrnom zvezdom i krunom, prepun dragog kamenja, procenjen je čak na - 240.000 dolara!

Orden je pripadao kralju Aleksandru Obrenoviću i namenski je rađen za njega. Napravljen je u čuvenoj austrijskoj radionici Karla Flajšhakera, sa velikom sigurnošću je potvrdio Tomislav Muhić, autor knjige "Srpska i jugoslovenska ordenja i odlikovanja". U njemu je ugrađeno stotinak dijamanata, dva safira, isto toliko smaragda i jedan rubin, a težak je 36,6 grama. Zvezda sa krunom, orlom i inicijalom "M" je srebrna. Na njoj su 72 dijamanta i teška je 71,2 grama. Vlasnik ovog seta sad je Kanađanin Beri Turk, poreklom iz Hrvatske.

- Zvezdu sa Ordena Miloša Velikog prvi put sam držao u rukama prošle godine na sajmu ordenja u Nemačkoj. Do tada nisam znao da postoji takav orden u zlatu i srebru sa dijamantima, ali mi je Tomislav Muhić u kratkom razgovoru to povrdio - objašnjava nam Beri Turk kako je postao vlasnik ovog znamenja. - Više nisam sumnjao da je zvezda original, pa sam je kupio.

Turku je rečeno da postoji i ordenski znak koji ide uz zvezdu, ali tadašnji vlasnik nije bio spreman da ga proda.

- Kasnije se predomislio i pre nekoliko meseci sam ga kupio - objašnjava on.

Turk nije uspeo da sazna ko su bili prethodni vlasnici.

- Dobio sam jednostavan odgovor da je pripadao jednom bogatom advokatu iz Londona, koji je od šezdesete sakupljao izuzetne ordene, rađene u zlatu, sa dijamantima - kaže Turk.

Sadašnji vlasnik je komplet ponudio na prodaju po fiksnoj ceni, ali ne na aukciji.

- Nismo obavestili nijedan muzej u Srbiji, iako je reč o veoma vrednoj dragocenosti - kaže Turk. - Uveren sam da je komplet pripadao kralju Aleksandaru Obrenoviću. Samo su engleska kraljica, ruski ili austrijski car i turski vladar mogli da prime od Aleksandra jedan ovakav set, a znamo da su odlikovanja svih tih vladara u muzejima, i da su dobro opisana i evidentirana.

Orden se pojavio u Njujorku 1946. godine. Nije poznato kako je dospeo tamo.

- Možda bi srpski istoričari mogli da naprave teoriju kako i preko koga su ovaj i još neki dragoceni predmeti završili u Americi - kaže naš sagovornik.

[attachment=2]

Turk, koji je 1981. iz Karlovaca otišao u Kanadu, amaterski se bavi ordenjem duže od tri decenije. Odlazio je na sajmove u Kanadi, Americi, ponekad putovao i u Englesku, Francusku, a od 1999. trgovina ordenjem je postala njegovo jedino zanimanje.

- Uvek sam se interesovao za odlikovanja i ordene iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore, pošto mi je istorija tih krajeva dobro poznata - kaže Turk. - To znaju mnogi veći dileri i sakupljači u Evropi i Americi, pa mi često nude odlikovanja iz tih krajeva.

Tako ga je, pre sedam-osam godina, pozvao poznati prodavac kovanog novca iz Njujorka i rekao mu da je kupio Orden srpskog belog orla u zlatu, sa dijamantima.

- Pogledao sam slike koje su poslali i sledeći dan sam bio u Njujorku - priča nam. - Bio sam uveren da je orden original i kupio ga. Reprodukovan je u knjizi Tomislava Muhića i to je sve što sam uspeo da saznam. Pitao sam prodavca od koga ga je kupio i da li je dobio ikakvu informaciju kome je pripadao. Njih, međutim, to nije interesovalo! Poznato je da postoji još jedan srpski Beli orao u zlatu i dijamantima. Manjih je dimenzija, nije zvezda, u nalazi se u Smitsonijan institutu u Vašingtonu.

Turk poseduje i Orden Svetog Save za koji kaže da je pripadao kraljici Nataliji.

- Kod nas je i lični pečat kraljice Drage, sa dokumentom da pripada Obrenovićima i da je 1946. prodat u Njujorku - kaže Turk. - Dokument je pečatom pričvršćen za monogram-dokument i potvrđuje da je posle ubistva kraljice pečat evidentiran, kao nešto što je pripadalo dvoru ili kruni.

[attachment=3]

Na pečatu je ugravirano "Kraljica Draga, kraljica Srbije"...

- Dokument potvrđuje da je pečat pronađen posle ubistva kralja Aleksandra Obrenovića, a potpisali su ga advokati. Oni se nisu bavili proučavanjem predmeta, već su samo inventarisali predmete koji su pronađeni na dvoru. Zanimljivo je da je u Njujorku ove predmete prodavao Armand Hamer. On je bio povezan sa Vladimirom Iljičem Lenjinom i trgovao je ruskim carskim stvarima. Možda je to radio i za Karađorđeviće - rekao je Turk.

NAJVREDNIJE ODLIKOVANjE

DOMAĆI stručnjaci u ovoj oblasti kažu da je Orden Miloša Velikog najvrednije domaće odlikovanje, čija je cena za orden prve klase između 15.000 i 20.000 evra. Kažu da je samo jedan kompletan primerak u opticaju, ali nisu sigurni da li se orden i dalje nalazi u vlasništvu domaćeg kolekcionara. Možda je na aukciji ponuđen upravo taj primerak.

MEDALjE

NA sajtu Emedals, pored Ordena Miloša Velikog nudi se još srpskog znamenja, ali po mnogo nižim cenama. Na 3.250 dolara procenjen je Orden belog orla, koji je za zasluge u Drugom svetskom ratu dobio general Pantelija Jurišić, a Medalja kraljice Natalije na 750 dolara. Ordenja Legije časti jedva dostižu cenu od nekoliko stotina evra, a za manje od sto evra nude se komemorativne medalje...

IZGUBLjEN ORDEN KNEZA LAZARA

KADA bi se pojavio na tržištu, Orden Svetog kneza Lazara imao bi najveću cenu, tvrde naši stručnjaci. Ali nije poznato da je ijedan primerak sačuvan. Ovaj orden ustanovljen je povodom 500 godina od Kosovske bitke i mogli su da ga nose samo vladar i punoletni prestolonaslednik.

Inače, najviša suma za orden izdvojena na aukciji iznosi milion dolara, za koliko je kupljen sovjetski Orden pobede koji je dodeljen rumunskom kralju Mihailu. Najvredniji inostrani orden kojima su odlikovani građani naše zemlje, osim Ordena pobede koji je dodeljen Titu, jeste Orden podvezice kojim je odlikovan knez Pavle. Među najuglednijim ordenjem je i Viktorijanski lanac kojim su odlikovani kralj Aleksandar Karađorđević i knez Pavle. Ova odlikovanja na svetskom tržištu dostižu cenu od 50.000 do 60.000 evra.

Izvor: www.novosti.rs


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on August 10, 2017, 08:13:22 pm
Jedan primerak ordena kneza Lazara se nalazi u privatnoj zbrirci u Nemcakoj


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: MilosPantovic on August 30, 2017, 03:10:10 pm
Да ли код нас у Србији постоји нека институција у којој се може добити информација о одликовањима којима је официр одликован током ратова 1912 - 1918? Претпостављам да је то неки војни архив. Шта се дешавало када одликовани официр одбије да прими одликовање? Шта се дешавало када одликовани официр погине пре него што му уруче одликовање? Како се и да ли се и то бележило, дужило, раздуживало?






Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Barkman on August 30, 2017, 03:59:34 pm
Mislim da takav arhiv ne postoji. Eventualno da se raspitas preko Vojnog muzeja. Oni mogu da te upute kome da se obratis.
Tragajuci za poreklom svoje poreodice, popise odlikovanih sam nalazio u razlicitim monografijama poput monografije o Gvozdenom puku gde je dat spisak nosilaca medalje za hrabrost Milosa Obilica ondnosno medalje za hrabrost iz I balkanskog rata. Mozes pogledati u knjizi Vizezovi Karadjordjeve zvezde.

Pravilom se definisalo kada se i kako istice odlikovanje, sta se desava u slucaju gubitka odlikovanja ili smrti nosioca.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: MilosPantovic on August 30, 2017, 06:03:32 pm
Сећам се да су раније покретали неки поступак, слали захтев, чак је и нека преписка била започета, али како сам тада био дете нисам се много интересовао за разговоре старијих и њихову пошту. Једино што знам је да је неко са друге стране, из те институције, знао о коме се ради и о чему се води преписка јер је утврђено да је одликовање заслужено на Мачковом камену. Такав топоним је тешко заборавити.

Војни музеј делује као добар почетак.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: JASON on January 29, 2019, 10:18:33 am
Да ли код нас у Србији постоји нека институција у којој се може добити информација о одликовањима којима је официр одликован током ратова 1912 - 1918? Претпостављам да је то неки војни архив. Шта се дешавало када одликовани официр одбије да прими одликовање? Шта се дешавало када одликовани официр погине пре него што му уруче одликовање? Како се и да ли се и то бележило, дужило, раздуживало?
Извори
а) објављени
- Српске Новине 1912-1918. Београд, Солун.
- Службени војни лист, 1912-1918. Београд, Солун.
- Службене новине краљевине СХС, комплети за 1919, 1920. и 1921. Београд.
- Шематизам одликованих лица у Краљевини Србији. Београд: Канцеларија Краљевих ордена.
- Спомен плоча у Краљ. Задужбини на Опленцу (одликовани златним војничким орденом Кара-Ђорђеве звезде са мачевима).
б) необјављени
Архив Војноисторијског института у Београду:
-Списак одликованих официра, подофицира каплара и редова из … године.

Одликовање и декрет о одликовању умрлог или погинулог лица, предавали су се члановима породице (законита жена или деца, унуци, родитељи, браћа и сестре итд.), или, ако лице које је одликовано није имало чланове породице, указ о одликовању само се јавно саопштавао.
Није познат ни један случај да је одликовано лице одбило да прими одликовање, међутим, ако би се ипак десило, да одликовано лице врати или одбије да прими одликовање, указ о одликовању јавно се саопштавао а одликовање и декрет о одликовању предавали (враћали) су се Канцеларији Краљевих ордена.
Списак одликованих лица и осталу документацију водила је Канцеларија Краљевских ордена.


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Dreadnought on April 30, 2019, 09:19:08 am

Zlatna i srebrna medalja za hrabrost 1912.



Medalje za hrabrost su odlikovanja koja se dodeljuju hrabrim ratnicima za pokazano i osvedočeno junaštvo i za ratne podvige na bojnom polju.

Kraljevina Srbija, za ratne zasluge i pobede u Prvom balkanskom ratu, ustanovila 14. novembra 1912. godine Zlarnu i Srebrnu medalju za hrabrost. osnivač medalje bio je kralj Petar I Karađorđević, a dodeljivana je hrabrim ratnicima Prvog balkanskog rata.

Idejno rešenje medalja za hrabrost delo je akademskog vajara Đorđa Jovnovića. Proizvedene su u kovnici "Huguenin Frères of Le Locle" iz Švajcarske.


[attachment=1]


Zlatna medalja, na aversu je poprsje mlade i lepe žene u poluprofilu. Ona na glavi ima dijademu sa lovorovim vencem, a na grudima nosi državni grb Kraljevine Srbije - dvoglavi orao sa krunom. Uz ivicu se nalazi natpis Kraljevina Srbija. Lik mlade žene je personifikacija mlade Kraljevine Srbije. Rašena je po liku i sećanju na poznatu mladu srpsku herionu Milicu Stojadinović - Srpkinju.

Na reversu medalje je upisana deviza odlikovanja - za hrabrost, okružena sa poluvencem od hrastovih ilovorovih grančica koje se ukrštaju na štitu srpskog grba.

Medalja je prečnika 30mm, a kovana je od legure zlata, u malom broju primeraka. Dodeljivana je nepunih šest meseci najzaslužnijim ratnicima Prvog balkanskog rata, od boraca do generala. Nošena je na trougaonoj crvenoj traci, na levoj strani grudi.

Po lepoti idejnog rešenja i oblikovanja ova medalja se svrtava u najlepša odlikovanja Kraljevine Srbije, pa i Evrope. Zato je za faleriste redak i dragocen primerak u zbirkama.

Srebrnu medalju, takođe je izradio akademski vajar Đorđe Jovanović. Na njenom aversu nalazi se državni grb Kraljevine Srbije, dvoglavi orao sa krunom i srpskim štitom na grudima.


[attachment=2]

[attachment=3]


Na reversu medalje upisana je deviza odlikovanja - za hrabrost, okružena poluvencem od hrastove i lovorove grančice koje se ukrštaju na štitu srpskog grba. Prečnik medalje je 28mm, a kovana je od legure srebra. Dodeljivana je za pokazanu hrabrost i junaštvo u Pvom balkanskom ratu 1912. godine. Nošena je na pravougaonoj cveno-plavo-beloj traci, na levoj strani grudi. Dodeljivana je samo osam meseci, a zamenila ih je medalja za hrabrost Miloš Obilić 12. jula 1913. godine.

izvor (http://klubkolekcionara.blogspot.com/2012/11/zlatna-i-srebrna-medalja-za-hrabrost.html)


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: Milan (longtrip) on June 28, 2019, 07:09:58 pm
Допунио бих само први пост ове теме , јер има неких нових детаља које можда нисмо знали.

Данас је Видовдан, један од највећих празника у српском народу. На 630 годишњицу на жалост ништа се не дешава али пре тачно 150 година на данашњи дан установљен је први и до сада једини владарски орден. О ком ордену је реч разјаснићемо у данашњој објави.

Поводом 500 годишњице од Косовске битке, тадашња власт је одучила да се млади краљ Александар Обреновић који још није био пунолетан, миропомаже и крунише. Од црквених великодостојинка који су инсистирали на таквој церемонији највише је предњачио владика Сава Дечанац. На предлог председника краљевске владе генерала Саве Грујића прихваћен је пројекат за установљење ордена Светог кнеза Лазара. Краљевско намесништво у име малолетног краља поднело је на усвајање Скупштини нацрт о изменама и допунама закона о одликовањима 8. априла 1889. године. Након завршене јавне дебате закон је прошао скупштинску процедуру те је орден установљен само за монарха и његовог пунолетног наследника.

Краљевски намесници: Генерал Јован Белимарковић, Јован Ристић и генерал Коста Протић заступали су младог краља Александра Обреновић па и при установљењу ордена.

[attachment=3]

Нацрт за инсигније ордена поверене су Михаилу Валтровићу а радионица која је израдила орден била је немачка фирма "Николај и Дункер" из града Ханауа. Валтровић је за потребе израде ордена направио три идејна решења од којих је изабрано треће. Орден се састојао од орденске звезде која је окачена на ланац на чијем аверсу (предња страна) је лик Кнеза Лазара а на реверсу (задња страна) Мирослављевом ћирилицом исписано "Кнез Лазар". Изнад орденске звезде на привеску налазе се две године 1389-та и 1889-та (године Косовског боја и установљења ордена). На првеску је такође круна династије Немањића. Ланац ордена је урађен од два различита мотива који се смењују непрекидно. На једном мотиву је Немањићки орао а на другом је витешки оклоп Косовских јунака са укршеним мачем и секиром. Орден је повезан привеском од рубина а израђен од чистог злата.

Трећи нацрт ордена Кнеза Лазара, ауторско дело Михаила Валтровића.

[attachment=1]


Генерал Сава Грујић, министар председник краљевске владе и идејни творац пројекта.

[attachment=2]


Дана 28. јуна 1889. године орден је презентован краљу Александру Обреновићу у згради Старог двора а након крунисања у Саборној цркви он је понео тај орден у манастир Жичу где је обављено миропазање. Тада је народ тог краја први пут видео нови орден који је на ланцу носио краљ. Након смрти краља Александра Обреновића, пошто није имао наследника на српски престо долази кнез Петар Карађорђевић (потоњи краљ) који је такође крунише и миропомаже на истим местима 1904. године. Њему је предат овај орден који је уствари краљевска регалија. Као што знамо пошто Србија није имала краљевску круну, краљ Петар је употпунио сет са новом круном, скиптаром, шаром и орабом, те крунибеном копчом и хермелинским плаштом. Ове регалије ће носити сви чланови династије осим једног.


Краљ Александар Обреновић на дан крунисања и миропомазања 1889. године, презентовао је нови орден.

[attachment=4]


Краљ Петар I Карађорђевић са владарским орденом 1904. године приликом крунисања и миропомазања.

[attachment=5]


Први принц који је понео орден кнеза Лазара био је принц Ђорђе као престолонаследник 1903. године, али он је абдицирао 1909. године те је нови носилац постао његов млађи брат Александар (потоњи краљ). Последњи носилац овог ордена био је краљ Петар II 1934. године. Пошто је то време био малолетан орден ће му бити презентован 1941. године, приликом церемоније преузимања регалија у Краљевском двору на Дедињу. Када је наступио Други светски рат орден је остао у двору али је 1945. године нестао и од тада му се губи сваки траг. Остале регалије су биле скривене у манастиру Жичи а данас се чувају у Историјском музеју Србије.

Принц престолонаследник Ђорђе 1905. године једини је носио орден али није постао краљ Србије.

[attachment=6]


Краљ Александар са својом супругом краљицом Маријом на дан њиховог венчања 1922. године је носио орден. У осталим приликама је то ретко радио.

[attachment=7]


Последњи краљ Петар II Карађорђевић је преузео владарске регалије а међу њима и орден 1941. године. На жалост није понео орден у изгнанство а после 1945. године орден је нестао.

[attachment=8]


преузет текст и фотографије са ФБ странице Био једном један Београд


Title: Re: Srpska odlikovanja
Post by: JASON on December 24, 2023, 05:58:53 pm
Правила
о одликовањима у српској војсци орденима и медаљама у рату


1. Официри свију родова оружја и струка, изузев оних на војно-административним дужностима, могу бити одликовани за своје заслуге у рату свима Краљевским Орденима, а од медаља: сребрном медаљом за храброст, златном медаљом за храброст, златном медаљом за ревносну службу, медаљом за војничке врлине и крстом милосрђа.

2. Официри на војно-административним дужностима и војно-административни чиновници могу бити одликовани за своје заслуге орденима: орденом Карађорђеве Звезде (без мачева), орденом Белог Орла и медаљама: златном и сребрном медаљом за ревносну службу у рату.

3. Подофицири, каплари, и редови оперативне војске у оперативним – борачким јединицама могу бити одликовани за своје заслуге: златном и сребрном медаљом за храброст, медаљом за војничке врлине и крстом милосрђа.
Неборачке трупе могу бити одликоване: сребрном медаљом за ревносну службу и крстом милосрђа.

4. Орден Карађорђеве звезде са мачевима. Овај највиши орден за ратне заслуге могу добити официри, који су имали ванредне успехе скопчане са великим напрезањем и пожртвовањем на бојном пољу, или радећи у вишим штабовима на оперативним плановима и пословима.
Први ред овога ордена могу добити само Начелник штаба Врховне Команде за срећно свршени рат и командант главне армије или веће војске на засебном војишту за добитак битке од већег значаја за исход рата.
Други ред овога ордена могу добити команданти армија, ако су успешним командовањем повереним им армија за цело време рата допринели срећном свршетку рата. Овим редом могу се одликовати и помоћник начелника Врховне Команде и команданти појединих оперативних јединица, ако су извршили какво сјајно дело одсудног значаја за добитак битке.
Трећи и четврти ред овога ордена могу добити сви официри у трупи и штабовима оперативне војске, ако су својим беспрекорним, паметним и енергичним радом у току целог рата у многоме допринели да се рат срећно сврши, као и за своје сјајне успехе у борбама скопчане са смишљеним радом и пожртвовањем или смелим предузећем, као на пример извршили какву заповест свога команданта, која је имала одсудан значај за исход битке, а под врло тешким приликама.
Да се добије виши ред овога ордена треба имати прво нижи ред.

5. Орден Карађорђеве Звезде (без мачева) и Орден Белог Орла. Овим орденом могу се одликовати они официри, који већ имају орден Карађорђеве Звезде с мачевима, као и они официри за које се према прибраним подацима не би имало потпуног доказа о заслугама за орден Карађорђеве Звезде с мачевима. Овим орденом могу се одликовати и административни чиновници који су били за време рата на вишим положајима и своју службу отправљали врло ревносно и имали одличне успехе.
Степен одликовања ових лица зависиће од уложеног труда и постигнутог успеха, а према оцени и решењу Врховног Команданта.

6. Ако се дотични официр не би могао оним редом ордена Карађорђеве Звезде, са или без мачева, или орденом Белог Орла, који заслужује према решењу Врховног Команданта, услед тога што дотле није имао нижи ред тог ордена, - онда се он одликује оним редом, који се може, према одредбама о устројству ових ордена, али и доцније, чим испуни ове погодбе, одликује оним редом за који је предложен.

7. Орден Светог Саве. Овим орденом могу се одликовати санитетски официри, цивилни лекари и друго особље, употребљено у војсци и по болницама за заслуге стечене својим неуморним и успешним радом за лечење и негу болесних војника. Овим редом могу се одликовати и свештеници употребљени у војсци, као и капелници војних музика, ако су својим радом за вреем рата заслужили ово одликовање.
Степен одликовања овим редом дотичних лица зависиће само од уложеног труда и постигнутог успеха у служби, а према оцени Врховног Команданта.

8. Златна медаља за храброст. Овим одличјем одликује се сваки официр, ма ког чина, за осведочену личну храброст у борби. Изузетно, овим одличјем може се одликовати и сваки подофицир за неустрашиву храброст у борби, предњачући војницима, када официра није било на месту борби.

9. Сребрна медаља за храброст. Овим одличјем одликују се подофицири и редови за осведочену храброст у борби, предњачећи својим друговима.

10. Златна медаља за ревносну службу. Овим одличјем могу се одликовати сви официри за одлично вршење своје службе у рату, а који нису имали прилике за какво више одликовање.

11. Сребрна медаља за ревносну службу. Овим одличјем могу се одликовати официри неборачких јединица и установа за одлично вршење своје службе.

12. Медаља за војничке врлине. Овом медаљом одликују се официри, подофицири и редови борачких и неборачких јединица за одлично вршење своје службе, а који нису имали прилике да покажу своју храброст у борби, или нису били на положају да би могли стећи веће заслуге, али су у служби били тако ревносни и тачни и таквог владања да се могу ставити за пример осталим својим друговима.

13. Крст милосрђа. Ово одличје даје се официрима, подофицирима и редовима санитетских јединица и установа, као и добровољним болничарима и болничаркама и другим лицима за ревносну и предану службу и услугу око неге и помоћи рањених и болесних војника.

14. Орден и медаље даје Краљ, Врховни Заповедник Војске, указом, и то: први и други ред ма ког ордена по сопственој оцени, а остале редове и медаље на предлог оних команда којима припадају они који ће се одликовати.
Ови предлози подлеже оцени свих виших команданата до Врховног Команданта.

15. Предлози за одликовања и оцене виших команданата морају бити мотивисани тако да се заслуга предложених за одликовање њиховим делима потпуно доказује.
Ове мотивације за одликовање Карађорђевом Звездом са мачевима и златном медаљом за храброст обзнаниће се наредбом команданта који је учинио предлоге, свима командама овога подручја, пошто предложени буде одликован. Мотивација за одликовања Карађорђевом Звездом са мачевима III и IV реда ма кога ордена, стављају се и у указу.

16. За одликовање орденом Карађорђеве Звезде са мачевима III и IV редом и златном медаљом за храброст официра у пуковима и другим самосталним јединицама истог или нижег ранга потребно је да се већина официра тих команда сагласи да дотични официр заслужује ово одликовање.

17. Но у изваредним приликама може Краљ, Врховни Заповедник Војске и Командант армија у име Врховног Заповедника Војске на лицу места одликовати ког официра Карађорђевом Звездом са мачевима IV реда или златном медаљом за храброст за какво јуначко дело извршено пред њиховим очима.
Тако исто могу и команданти дивизија, у име Врховног Заповедника Војске, одликовати ког подофицира или редова медаљом за храброст за какво јуначко дело извршено пред њиховим очима.
Но у овим случајевима морају команданти који су ово одликовање извршили поднети Врховној Команди и све податке који несумњиво доказују заслуге дотичног за ово одликовање и тиме овај свој поступак оправдати.

18. Предлози за одликовање, уопште, чине се по наређењу Врховне Команде и приликом подношења извешћа и релација о бојевима.

19. Сви ордени и медаље, које се могу добити у мирно доба, ако су добивени за ратне заслуге, носе се о пантљици ордена Карађорђеве Звезде са мачевима.

20. За ордене и медаље добивене за ратне заслуге не плаћа се никаква такса.

21. Предаја ордена и медаља одликованима вршиће се по могућству свечано пред целом трупом, пуком, самосталним батаљоном и четом, у којој су одликовани.


Ф/АОБр. 3496
22. новембра 1914.


Напомена. Првобитним Законом о Карађорђевој Звезди са мачевима, било је предвиђено да се овим орденом одликују само официри. Међутим, како је у ратовима 1912/13 и 1914. године велики број редова,  каплара и подофицира учинио цео низ величанствених херојских дела у борби са непријатељем, то је Уредбом од 28. маја 1915. установљен Златни и Сребрни војнички орден Карађорђеве Звезде са мачевима којим су одликовани редови, значари, каплари и подофицири за заслуге у рату и који су по рангу били изједначени.
Допуна Уредбе предвиђала је и да орденом Карађорђеве Звезде са мачевима – официрским и војничким – могу бити одликовани официри, подофицири, каплари, значари и редови, који су погинули при извршењу каквог јуначког дела или пожртвовања, као и умрли од задобивених рана том приликом.

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info