PALUBA

Vesti => RV i PVO => Topic started by: leut on March 18, 2010, 02:27:55 pm



Title: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on March 18, 2010, 02:27:55 pm

Bojna zračnog motrenja i navođenja (bZMIN) HRZ i PZO

[attachment=3]
Sustav zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) je podsustav integriranog sustava zračne obrane namijenjen za neprekidni nadzor zračnog prostora. Sudjeluje u zaštiti integriteta hrvatskog zračnog prostora i pridonosi zračnoj obrani prostora NATO saveza. Stvaratelj je integrirane informacije o stanju u zračnom prostoru (prepoznata radarska slika) i odgovoran za pravodobnu distribuciju informacija svim uvezanim sastavnicama sustava.

Bojna ZMIN (bZMIN) kao ustrojbeni element grane HRZ i PZO, namijenjena je za pravodobno, pouzdano i neprekidno:

- radarsko motrenje zračnog prostora Republike Hrvatske i prilaza njenoj teritoriji,

- radarsku potporu borbenog djelovanja postrojbi HRZ i PZO i OS RH u cjelini,

- temeljno održavanje postojeće borbene opreme u stupnju koji jamči zadanu razinu operativnosti postojećeg sustava ZMIN.

Razvija sposobnost za provedbu svih zadaća radarske potpore snagama HRZ-a i PZO-a i snagama NATO integriranog sustava zračne i raketne obrane (NATINAMDS). Težište ima na podizanju sposobnosti navođenja borbenih aviona na ciljeve u zračnom prostoru u svim vremenskim uvjetima i u skladu s propisanim procedurama i standardima NATO saveza.

Civilna zadaća bojne ZMIN:

- razmjena podataka o situaciji u zračnom prostoru s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe (HKZP) i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova,

- radarska potpora provedbi zadaća Obalne straže (ZERP),

- radarska potpora Operativnom vatrogasnom zapovjedništvu u provedbi protupožarnih zadaća.

Bojna ZMIN se sastoji od sljedećih ustrojbenih cjelina:

- Zapovjedništvo bZMIN

- Pet radarskih postaja: Sljeme, Borinci, Papuk, Učka i Rota

- Dva operativna središta: SzNZP Podvornica i SOS Split

- Satnija za zrakoplovno-tehničko održavanje i opskrbu.

Radarska postaja (RP) je temeljna taktička postrojba za radarsko motrenje i nadzor zračnog prostora, distribuciju podataka u Središte za nadzor zračnog prostora (sektorsko operativno središte) i pasivnim korisnicima. Postrojba je raspoređena na RP, opremljena i osposobljena za preventivno i korektivno održavanje u prvom stupnju glavnih i pomoćnih oružanih sustava.

Središte za nadzor zračnog prostora (SzNZP) upravlja cijelim sustavom. Glavno je zapovjedno mjesto za cijeli sustav. Temeljna je taktička postrojba za radarski nadzor zračnog prostora RH i njegovih prilaza, te pružanje radarske potpore snagama HRZ i PZO, snagama NATO integriranog sustava zračne i raketne obrane (NATINAMDS) i civilnim strukturama.

Zadaće SzNZP-a su:

- nadzor zračnog prostora, otkrivanje, identifikaciju i usmjeravanje zrakoplova HRZ i PZO i NATO saveza,
- proizvodnja prepoznate slike o situaciji u zračnom prostoru u području odgovornosti i distribucija uvezanim korisnicima,
- radarska potpora snagama HRZ i PZO, snagama NATO integriranog sustava zračne i raketne obrane (NATINAMDS) i civilnim strukturama,
- navođenje borbenih aviona na ciljeve u zračnom prostoru i u skladu s propisanim procedurama i standardima NATO-a,
- provedba zadaća deklariranih snaga u sustavu NATINAMDS,
- suradnja s HKZP radi provedbe zajedničkih zadaća u nadzoru i zaštiti zračnog prostora te sigurnosti odvijanja zračnog prometa,
- upravljanje cjelokupnim sustavom nadzora zračnog prostora,
- izvršno zapovijedanje postrojbama u realnom vremenu (planiranje, davanje zadaća, koordinacija, nadzor, prosuđivanje i izvješćivanje o provedbi zadaća),
- uvježbavanje borbenih skupina u sastavu snaga brzog odgovora i osiguranje pouzdane provedbe zadaća 24/7/365

Sektorsko operativno središte (SOS) obavlja zadaće u dodijeljenom sektoru i zadaće potpore snagama Obalne straže RH. Koordinira rad prema GOS-u.

Satnija za zrakoplovno-tehničko održavanje i opskrbu (ZTOiO) je taktička postrojba namijenjena za zrakoplovno-tehničko održavanje temeljne opreme radarskih postaja i operativnih središta u I i II stupnju. Opremljena je stacionarnim radionicama, alatom, ispitno-mjernom opremom i kompletima pričuvnih dijelova. U svrhu pružanja pomoći postrojbama ima ustrojene interventne skupine. Daje logističku potporu postrojbama bojne ZMIN i provodi funkcionalnu tehničku obuku sastava.

Adresa: VP 3041 Zagreb, Pleso

[attachment=2]
Glavni borbeni sustavi i naoružanje

Radarske postaje:

- Radarski sustav FPS-117 s komunikacijskim podsustavom zemlja-zrak,

Središte za nadzor zračnog prostora (SzNZP):

- sustav MASE,
- sustav ICC – zapovjedni informacijski sustav,
- sustav FPS – radne stanice operatera, komunikacijske radne stanice s radio-uređajima zemlja-zrak i konzolama za upravljanje,
- ISP – aplikacija za simulacije situacija u zračnom prostoru,
- sustav CSI – sučelje za uporabu naoružanja.

Sektorsko Operativno Središte (SOS):

- sustav FPS – radne stanica operatera,
- komunikacijske radne stanice s radio-uređajima zemlja-zrak i konzolom za upravljanje,
- MRC – prikaz zračne situacije.

Obuka

Težišta obuke u bZMIN:

- kontinuirano jačanje sposobnosti za neprekidni (24/7/365) i učinkoviti nadzor zračnog prostora,
- radarska potpora borbenom djelovanju zrakoplova HRZ i PZO i NATO saveza,
- operativni rad u okviru sustava NATINAMDS,
- djelovanje u okviru suradnje i pomoći civilnim institucijama,
- tehnička potpora i održavanje uređaja i opreme radarskih postaja i operativnih središta u I. i II. stupnju.

Obuka i osposobljavanje osoblja za funkcionalne dužnosti najvećim dijelom se provodi u Središtu za obuku HRZ i PZO, susjednim NATO središtima u okviru sustava NATINAMDS, ali i u samim postrojbama po načelu "On-the-Job-Training" (OJT).

Međunarodna vojna suradnja (MVS)

U okviru međunarodne vojne suradnje (MVS) bojna ZMIN kontinuirano sudjeluje u bilateralnim i multilateralnim aktivnostima sa zemljama, članicama NATO-a. Intenzitet međunarodnih aktivnosti i zadaća značajno raste pristupanjem u članstvo NATO saveza i NATO integriranog sustava zračne i raketne obrane (NATINAMDS). Danas bZMIN surađuje sa svim susjednim NATINAMDS članicama u okviru redovnih bilateralnih radnih posjeta, provedbi zajedničkih vježbi i simulacija te provedbe funkcionalnih tečajeva i obuke prema NATO standardima.

Pojedini djelatnici bZMIN uključeni su u rad različitih konferencija, radnih grupa i projekata u okviru NATO i NATINAMDS sustava.

Također, zajedno s ostalim kolegama iz OSRH, djelatnici postrojbe angažirani su i u međunarodnim UN misijama i NATO vođenim operacijama potpore miru (OPM) diljem svijeta.

[attachment=1]
Povjesnica

Organizacija sustava ZMIN počinje u srpnju 1991. godine na inicijativu pripadnika Zrakoplovne grupe pri GS HV.

Tijekom rujna i listopada 1991. godine ustrojen je Odjel za održavanje na prostoru Zagrebačkog velesajma. U blizini Bjelovara uvodi se radar P-15 u bojnu uporabu, a u Slavoniji u okviru OZ Osijek djeluje samostalna "baterija zračnog otkrivanja i javljanja" koja koristi radar WSR Državnog hidrometeorološkog zavoda. Na južnom bojištu, posebice u području Splita djelatnici zrakoplovne grupe u suradnji s centrima motrenje i obavješćivanja (MIO) ustrojavaju učinkovit sustav ZMIN s operativnom središnjicom. Premještanjem dijela postrojbi brZMIN zaposjednuti su privremeni radarski položaji Bjelovar, Donji Miholjac, Otok, Komletinci, Japetić, Velika Gorica.

Prekretnica u razvoju sustava ZMIN nastaje nakon zaposjedanja radarskog položaja Sisak. Istodobno se završava opremanje operativnog središta brZMIN u Zagrebu koje ubrzo prerasta u Centar operativnog rukovođenja HRZ i PZO (COR HRZ i PZO).

6.10.1991. godine ustrojene su na temelju zapovijedi ministra obrane, prva i druga radarska postrojba HV-a. Ovim je i formalno započet ustroj brZMIN.

Zapovijed za ustroj brZMIN dolazi 17. prosinca 1991. godine.

1991. g. – početak djelovanja sustava ZMIN, 170. brZMIN

1992. do 1996. g. – godina ubrzane poduke, donaoružanja i prenaoružanja postrojbi, modernizacije sustava ZMIN i pojačanog angažiranja sastava u pripremi i provedbi operacija HV.

1996. do 2001. g.– prelazak na mirnodopsko stanje i obuka za dostizanje standarda zrakoplovstava zemalja NATO-a.

2001. g. – preustroj brigade u 218. brZMIN

2001. do 2003. g. – razvoj i usavršavanje sustava ZMIN

2004. do 2007. g. – uvođenje i operativni rad novog sustava radara FPS-117 – projekt NEBO

2008. g. - preustroj u bojnu ZMIN,

2009. g. - bZMIN u sastavu deklariranih snaga HRZ i PZO za sustav NATINADS

2009. – 2010. g. - uvođenje sustava MASE i obuka sastava s ciljem priprema za dostizanje inicijalnih operativnih sposobnosti za sustav NATINADS (NATO integrirani sustav PZO)

2010. do 2014. – intenzivna obuka sastava za provedbu zadaća u sustavu NATINAMDS u susjednim NATO središtima (Belgija, Njemačka, Italija, Mađarska, Grčka) u cilju dostizanja punih operativnih sposobnosti te provedba ocjenjivanja operativnih sposobnosti od NATO timova i sudjelovanje u vježbama sa susjednim NATO središtima.

od 2015. g. – provedba aktivnosti u okviru dostizanja Cilja sposobnosti CS A 5210 - Integracija u NATO integrirani zračni i raketni obrambeni sustav i punih operativnih sposobnosti u skladu sa zahtjevima TACEVAL-a, kroz uvježbavanje skupina za b/d u složenim uvjetima sukoba i krize.

bZMIN sudjeluje u provedbi projekata:

BRAAD - izrada studije nadzora zračnog prostora za BIH, Republiku Makedoniju i Crnu Goru te potpora obuci u okviru sustava ASDE i

ASBE - implementacija ACCS, NATO integriranog zrakoplovnog sustava zapovijedanja i nadzora, čime se dostižu sposobnosti potpune integracije u NATINAMDS.

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)
________________________________

17.10.2010.

Obuka operatora i sistem administratora sustava MASE

U Glavnom operativnom središtu bojne Zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane Oružanih snaga Republike Hrvatske u tijeku je obuka operatora i sistem administratora automatiziranog sustava za proizvodnju prepoznate radarske slike, distribuciju podataka linkovima i upravljanja sustavom oružja (MASE). U teorijsku i praktičnu obuku uključeni su i pripadnici Oružanih snaga Republike Mađarske, instruktori 54. pukovnije zračnog motrenja i navođenja bojnik Péter Kereszturi i satnik Sándor Eőry.

Na desetodnevnoj obuci sudjeluje 26 operatora i sistem administratora iz postrojbi bojne ZMIN i Središta za obuku HRZ i PZO-a „Rudolf Perešin“.

morh.hr (http://www.morh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on March 26, 2010, 09:21:46 pm
PREDSTAVLJAMO

Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN)

Ulaskom u NATO savez, narav zadaća Bojne ZMIN ostala je ista, ali se opseg posla znatno povećao. Naime, HRZ i PZO deklarirali su nacionalne snage za sudjelovanje u integriranom sustavu zračne obrane NATO (NATINADS). Njih čine Glavno operativno središte i radarski sustavi FPS-117 sa svih pet radarskih postaja Bojne ZMIN. Za razmjenu slike situacije u zračnom prostoru s NATO središtima upotrebljava se sustav MASE. Na taj način se radarska slika s naših radarskih sustava distribuira u NATO središta i ravnopravno sudjeluje u kreiranju prepoznate slike o situaciji u zračnom prostoru u dodijeljenom području odgovornosti...

[attachment=1]Zamjenik zapovjednika Bojne bojnik Branimir Gaćina-Bilin

Stalni radarski nadzor zračnog prostora, otkrivanje, identificiranje i praćenje zrakoplova u zračnom prostoru Republike Hrvatske, navođenje borbenih zrakoplova na neidentificirane zrakoplove i zrakoplove s nepoznatim namjerama te pružanje radarske potpore provedbi letačkih zadaća zrakoplovima HRZ i PZO i NATO saveza osnovne su zadaće Bojne zračnog motrenja i navođenja HRZ i PZO. Prepoznatu sliku o situaciji u zračnom prostoru distribuiraju uvezanim korisnicima u OSRH i razmjenjuju s NATO središtem za zračne operacije (CAOC5 Poggio Renatico), te CRC Veszprém, CRP Brnik i CRP Pioppo, čime osiguravaju zaštitu integriteta hrvatskog zračnog prostora i pridonose zračnoj obrani prostora NATO saveza.

Aktivni su po 24 sata na dan sedam dana u tjednu 365 dana godišnje. "Mi u Bojni ZMIN", kaže zamjenik zapovjednika Bojne bojnik Branimir Gaćina-Bilin, "znamo reći da smo oči Hrvatske. Za nas se vrlo malo zna, ali uvijek smo tu."

Ulaskom u NATO savez, narav zadaća Bojne ZMIN ostala je ista, ali se opseg posla znatno povećao. Naime, HRZ i PZO deklarirali su nacionalne snage za sudjelovanje u integriranom sustavu zračne obrane NATO-a (NATINADS). Njih čine Glavno operativno središte i radarski sustavi FPS-117 sa svih pet radarskih postaja Bojne ZMIN. Za razmjenu slike situacije u zračnom prostoru s NATO središtima upotrebljava se sustav MASE. Na taj način se radarska slika s naših radarskih sustava distribuira u NATO središta i ravnopravno sudjeluje u kreiranju prepoznate slike o situaciji u zračnom prostoru u dodijeljenom području odgovornosti, koje je višestruko veće od teritorija Republike Hrvatske.

[attachment=2]Polaznici tečaja

Sustav MASE, kaže bojnik Gaćina-Bilin, instaliran je u srpnju prošle godine i sada se intenzivno radi na obuci osoblja za što kvalitetnije opsluživanje i administriranje tog sustava. Na području obuke najintenzivnija suradnja ostvarena je s Oružanim snagama Republike Mađarske. Dio djelatnika Bojne već je bio na različitim tečajevima u Mađarskoj, a u suradnji s njihovim oružanim snagama prvi put se tečajevi organiziraju i u Hrvatskoj. Riječ je o obuci za operatere i sistem administratore sustava MASE, koju provode dva instruktora iz Mađarske, bojnik Péter Kereszturi i satnik Sandor Eöry, a osim djelatnika Bojne ZMIN polaze ih i djelatnici Središta za obuku HRZ i PZO "Rudolf Perešin". U sklopu tečaja za operatere sustava MASE, koji traje tjedan dana, bit će obučeno 25 ljudi, dok je na dvotjednom tečaju za administratore sustava MASE šest polaznika. "Naši djelatnici imaju znanja, samo ih sada dobivaju na jedan drukčiji, strukturirani način", napominje bojnik Gaćina-Bilin i dodaje kako su oni sada u svojevrsnom prijelaznom razdoblju. Naime, za distribuciju slike uvezanim korisnicima na nacionalnoj razini još uvijek se upotrebljava naš poluautomatizirani sustav, a s NATO zemljama sustav MASE, tako da djelatnici rade istodobno na dva sustava.

Instruktori iz Mađarske zadovoljni su organizacijom obuke i želja im je podijeliti svoja znanja i iskustva s polaznicima tečaja, koji su ovakav način rada ocijenili izrazito učinkovitim. Prema riječima dvojice polaznika, narednika Berislava Konjikovca i narednika Martina Ovasa, tijekom obuke primjenjuje se izravan pristup, radi se na živoj slici i uči na konkretnim situacijama. "Ovaj sustav je", ističe bojnik Dalibor Benko, voditelj glavnog operativnog središta " vrlo složen, dinamičan, mijenja se i upravo zato i organiziramo obuku." Suradnju s OS Republike Mađarske ocijenio je izvrsnom. "Izrazito su otvoreni prema nama i profesionalni, a ovakav vid obuke doista je kvalitetan za naše djelatnike." Napominje i kako u operativnom središtu svakodnevno dobivaju goleme količine podataka te je svako radno mjesto ulaskom u NATO doživjelo određene novine.

No, dodaje da su djelatnici vrlo motivirani. "Mislim da ovaj tim ima kvalitetu, a edukacije uvijek treba", zaključio je bojnik Benko. Inače, zahvaljujući izuzetnom angažmanu brigadira Miroslava Tisanića i pukovnika Željka Belića iz Zapovjedništva HRZ i PZO, intenzivno se radi na planiranju nastavka obuke djelatnika Bojne ZMIN za rad s novim sustavom. Do sada je u Veszprému, u Mađarskoj, tečaj za časnike za formiranje tragova i časnike za identifikaciju već završilo 12 djelatnika. Trenutačno su također u Mađarskoj dva djelatnika na tečaju za časnike za navođenje zrakoplova, te dvojica na tečaju za voditelje smjene u operativnom središtu, dok su dvojica na naprednom tečaju za časnike za formiranje tragova i časnike za identifikaciju. "Dio djelatnika redovito je u inozemstvu na obuci, ali sve zadaće na nacionalnoj kao i međunarodnoj razini redovito odrađujemo", istaknuo je bojnik Gaćina-Bilin. Obveze, dodaje, sada jesu veće, ali i konkretnije, tehnika je mnogo bolja, a sastav profesionalan. A od profesionalca se može, zahtijeva i očekuje stopostotni angažman i ozbiljnost.

Sustav MASE instaliran je u srpnju prošle godine i trenutačno se intenzivno radi na obuci osoblja za što kvalitetnije opsluživanje i administriranje tog sustava. Na području obuke najintenzivnija suradnja ostvarena je s OS Republike Mađarske. Dio djelatnika Bojne već je bio na različitim tečajevima u Mađarskoj, a u suradnji s njihovim OS prvi put se tečajevi organiziraju i u Hrvatskoj. U sklopu tečaja za operatere sustava MASE, koji traje tjedan dana, bit će obučeno 25 ljudi, dok je na dvotjednom tečaju za administratore sustava MASE šest polaznika

Autor: Leida Parlov
Foto: Davor Kirin
Izvor: Hrvatski vojnik http://www.hrvatski-vojnik.hr/


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: brodarski on March 27, 2010, 06:51:43 pm
Jednog od ovih u gornjem redu poznam odlično. Marendavali smo i tarašili sve živo.


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on April 16, 2010, 07:18:33 pm
Obuka voditelja smjene u Operativnom središtu (Master Controlera) uz rad

U operativnom središtu 54. pukovnije zračnog motrenja i navođenja (ASACS) u Veszprému, Republika Mađarska, 2. travnja 2010. godine završila je obuka dva djelatnika Bojne zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane Oružanih snaga Republike Hrvatske za dužnost voditelja smjene u Operativnom središtu (Master Controlera) uz rad u mirnodopskom razdoblju.

Obuka se provodila po NATO operativnim procedurama i standardima za cjelovitu zaštitu zračnog prostora zemalja članica NATO saveza.

Tijekom praktičnog dijela obuke djelatnici su na simulacijskim vježbama obavljali zadaće delegiranih funkcija taktičkog vođenja borbenog djelovanja dodijeljenih snaga protuzračne obrane i radarskih sustava za motrenje zračnog prostora, pravovremenog i učinkovitog izvješćivanja i djelovanja tijekom incidentnih situacija povreda zračnog prostora, te vođenje misija presretanja zrakoplova uporabom borbenih aviona u sastavu snaga brzog odgovora NATO-a u mirnodopskom razdoblju.

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on December 26, 2010, 05:10:35 pm
Obilježena obljetnica osnutka bZMIN

U petak 17. prosinca 2010. godine u zrakoplovnoj bazi Pleso obilježena je 19. obljetnica osnutka i djelovanja bojne zračnog motrenja i navođenja (ZMIN). Djelatnicima bojne pročitana je čestitka zapovjednika HRZ-a i PZO-a nakon čega su najboljima uručene pohvale i nagrade (13 pohvala Zapovjednika bZMIN-a, 2 nagradna dopusta i 3 pohvale zapovjednika HRZ-a i PZO-a). Zapovjednik bojne pukovnik Ivan Rukavina zahvalio je djelatnicima na sveukupnom doprinosu u jačanju i razvoju borbene spremnosti postrojbe tijekom 2010. godine. U proteklom je razdoblju bilo najviše aktivnosti vezanih uz provedbu zadaća u sustavu NATINADS (NATO središte za nadzor zračnog prostora), prvenstveno uz provedbu obuke u NATO središtu u Veszprému, Republika Mađarska, te nadzore NATO timova (Readiness Verification i Technical Evaluation).

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on December 03, 2011, 11:12:51 am
Pripadnici bojne ZMIN posjetili Centar za kontrolu zračnog prostora u Njemačkoj

[attachment=1]
Pripadnici bojne Zračnog motrenja i navođenja: bojnik Tomislav Crnković, satnik Željko Hac i satnik Vinko Blažević od 21. do 24. studenoga 2011. godine posjetili su Centar za nadzor i kontrolu zračnog prostora SR Njemačke u Meßstettenu. Razgovaralo se o nadzoru i kontroli zračnog prostora, razmjeni iskustava u operativnom radu, ustroju i organizaciji operativnih središta, zaštiti snaga za nadzor zračnog prostora te o potpunoj integraciji HRZ-a i PZO-a u NATO integrirani zračnoobrambeni sustav (NATINADS).

Izvor: OSRH web (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on October 23, 2013, 11:42:44 am
21.10.2013.

Bilateralna aktivnost bZMIN HRZ i PZO s CRP Poggio Renatico talijanskih zračnih snaga
 
[attachment=1]
Od 14. do 17. listopada 2013. godine u radnom posjetu Glavnom operativnom središtu Bojne ZMIN u Podvornici boravili su djelatnici "Control Reporting Post"-a (CRP) Poggio Renatico bojnik Tonino Tavianini i natporučnik Salvatore Vaia iz sastava zrakoplovnih snaga zračne obrane Republike Italije.

Ovaj je posjet nastavak redovite bilateralne razmjene stručnih iskustava iz područja nadzora i zaštite zračnog prostora (Air Policing) te upoznavanje djelatnika i koordinacija operativnog rada dviju susjednih članica u okviru sustava NATINAMDS (NATO integrirani sustav zračne i raketne obrane). Tematika posjeta također je vezana i uz implementaciju novih tehnologija, planove buduće suradnje i obuke djelatnika kao i provedbe zajedničkih vježbi i simulacija.

Glavno operativno središte Podvornica, zajedno s hrvatskim radarskim sustavom i dežurnim borbenim dvojcem lovačkih zrakoplova, uključeno je u sustav NATINAMDS. Iz njega se nadzire hrvatski zračni prostor, kontroliraju zračne operacije, navode lovački zrakoplovi na nekooperativne objekte u zračnom prostoru, te razmjenjuje zračna slika s operativnim središtima susjednih NATO članica, a tako i s CRP-om Poggio Renatico. Djelatnici ovog CRP-a, kao važnog operativnog središta zračne obrane Republike Italije, dugogodišnje i iskusne NATO i NATINAMDS članice, svakako mogu prenijeti iznimno znanje i iskustvo djelatnicima GOS-a Podvornica na njegovom putu k punoj integraciji u sustav NATINAMDS.

U sklopu ovoga posjeta djelatnici CRP-a Poggio Renatico posjetili su i Zapovjedništvo Bojne ZMIN, radarsku postaju Sljeme, dežurnu posadu lovačkih zrakoplova te Centar Oblasne kontrole leta Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) na Plesu.

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: Solaris on August 12, 2014, 05:34:20 pm
12.08.2014.
Zračenje radara FPS-117 je u dopuštenim granicama

Vezano uz članak objavljen u dnevnoj novini 24 sata od 12. kolovoza 2014. izvješćujemo da je između 2004. i 2007. Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba mjerio razinu elektromagnetskog zračenja na svih 5 radarskih postaja FPS-117 uključujući položaj Borinci, a rezultat tog mjerenja dokumentiran je u obliku elaborata radarskog položaja. Mjerenja su pokazala da su razine zračenja radara FPS-117 u dopuštenim granicama, čak štoviše bitno manja od razina dopuštenih Zakonom o zaštiti od neionizirajućeg zračenja i pripadajućim pravilnicima. Ispunjeni su svi uvjeti za dobivanje građevinske i uporabne dozvole, a to je bio jedan od najvažnijih.

Radarska postaja na položaju Borinci djeluje od 2004. godine, a njeni pripadnici redovito odlaze na sistematske liječničke preglede. Ističemo da do danas nikom od njih nije dijagnosticirano maligno oboljenje.

Radar FPS-117 instaliran na radarskom položaju Borinci suvremen je stacionarni 3D motriteljski radar proizveden u Sjedinjenim Američkim Državama. Različite njegove inačice instalirane su u više od dvadeset država širom svijeta. Zbog načela rada radara koje se temelji na kompresiji elektromagnetskog impulsa radar FPS-117 emitira izlazni signal koji je vrlo male snage (oko 25KW), višestruko manje od signala kojeg su emitirali stari radari P-12 (180 kW) i P-15 (270 kW) na spomenutoj postaji Borinci.

Foto: OS RH, Lockheed Martin

[attachment=1]
[attachment=2]

  OSRH (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on November 24, 2014, 11:14:16 am
21.11.2014.

Provedena MVV „RAMSTEIN ASPECT 14“

[attachment=1]
U SR Njemačkoj je od 19. do 21. studenoga 2014. godine provedena međunarodna vojna vježba “RAMSTEIN ASPECT 14”, najveća godišnja simulacijska vježba sa zadaćom provjere funkcija NATO integriranog sustava protuzračne i proturaketne obrane (NATINAMDS).

Vježbom je potvrđena sposobnost kontrole zračnog prostora kompletnog područja južne i sjeverne Europe i provedba zadaća Air Policinga.

Cilj vježbe bio je uvježbati funkcije NATINAMDS u miru, kriznim situacijama i sukobima reflektirajući realne prijetnje koje predstavljaju svakodnevni izazov za NATO članice, kao i razvijanje interoperabilnosti u različitim simuliranim taktičkim situacijama.

U sklopu međunarodne vojne vježbe “RAMSTEIN ASPECT 14” 21. studenoga 2014. godine Oružane snage RH sudjelovale su u vježbi „RAT 14“ na razini NATO deklariranih snaga u okviru sastavnice nadzora zračnog prostora, koje sačinjavaju Središte za nadzor zračnog prostora (SNZP) u Podvornici i pet radarskih postaja Bojne ZMIN.

Istog dana, SNZP Podvornica provela je i nacionalnu simulacijsku vježbu „PRINCE 14“ u cilju evaluacije operativnih mogućnosti SNZP.

[attachment=2]
osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on June 13, 2015, 09:26:34 pm
1. Radarska postaja Sljeme (bZMIN). Snimljeno 11.06.2015. godine tijekom hodnje djelatnika zapovjedništva HRZ i PZO. Radarsku postaju opslužuje preko 30 djelatnika, a zapovjeda im satnik Samir Kovač.

[attachment=1]
[attachment=2]
Foto: Jure Stipić, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on September 23, 2015, 11:14:47 am
5. Radarska postaja Rota - Pelješac (bZMIN). Snimljeno 15.09.2015. tijekom tromjesečnog izvješćivanja o obuci svih podređenih postrojbi Bojne ZMiN (radarskih postaja, središta za nadzor zračnog motrenja i navođenja, sektorskog operativnog središta te satnije za održavanje).

[attachment=1]
[attachment=2]
Foto: Mario Mateljić, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Bojna ZMIN opremljena je s pet stacionarnih radara FPS-117 američke proizvodnje čija je namjena kontrola civilnog i vojnog zračnog prometa. Radarima FPS-117 osim teritorija Republike Hrvatske kompletno se nadzire prostor susjedne Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on October 31, 2015, 05:43:51 pm
30.10.2015.

Završen tečaj "Osnove tehnologije zračnog prometa"

[attachment=1]
U Vojarni pukovnika Marka Živkovića u objektima Bojne zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) na Plesu, od 12. do 30. listopada prvi put je održan tečaj „Osnove tehnologije zračnog prometa“. Tečaj su provodili djelatnici Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP), prema Nastavnom planu i programu odobrenom od strane zapovjednika HRZ-a i PZO-a, namijenjenom osposobljavanju operativnog osoblja HRZ-a i PZO-a koje sudjeluje u provedbi zadaća nadzora zračnog prostora.

Tehnologija zračnog prometa u najširem smislu proučava elemente i zakonitosti koje djeluju u složenom dinamičkom sustavu odvijanja, nadzora i upravljanja zračnim prometom. Stoga svi sudionici koji sudjeluju u ovom procesu moraju imati potrebita znanja koja stalno treba prilagođavati aktualnim zahtjevima u zakonodavnom, organizacijskom i proceduralnom okviru, što je i bila svrha provedbe ovog tečaja.

Potpisivanje Sporazuma o Zajedničkom europskom zračnom prostoru ima za cilj potpunu harmonizaciju hrvatskog nacionalnog zakonodavstva u području zračnog prometa sa zakonodavstvom Europske unije. Države članice, prihvatile su opću izjavu o vojnim pitanjima u svezi jedinstvenog europskog neba te i one trebaju unaprjeđivati civilno vojnu suradnju i omogućiti suradnju između vlastitih oružanih snaga na svim pitanjima u svezi upravljanja zračnim prometom.

Osposobljenost operativnog osoblja za provedbu zadaća nadzora i kontrole zračnog prostora u zračnom prostoru Republike Hrvatske nužno je provoditi u skladu sa zahtjevima općih međunarodnih i nacionalnih propisa i standarda te osigurati sigurno i stručno obavljanje dužnosti. Osim toga, u provedbi zadaća zračnog motrenja i navođenja u RH nužna je koordinacija između operativnog osoblja postrojbi HRZ-a i PZO-a i HKZP-a, kojom se osiguravaju potrebne informacije o stanju u zračnom prostoru i omogućava upravljanje situacijom u zračnom prostoru.

Tečaj su završili šestorica djelatnika Središta za nadzor zračnog prostora Bojne ZMIN te trojica djelatnika Središta za obuku "Rudolf Perešin" iz Zemunika.

Posljednjeg dana tečaja održana je provjera usvojenih znanja i ocjenjivanje polaznika od strane djelatnika HKZP-a, kao i verifikacija uspješnosti provedenog tečaja od strane zapovjednika HRZ-a i PZO-a general-bojnika Dražena Ščurija i zapovjednika Bojne ZMIN pukovnika Dalibora Benka. Polaznici su uspješno završili tečaj, koji je ocijenjen korisnim kako za provedbu zadaća nadzora zračnog prostora, tako i za nastavak dosadašnje više nego uspješne suradnje s HKZP-om.

Tekst: HRZ i PZO/Irena Crnić, Foto: HRZ i PZO/Mario Štefić, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on December 11, 2015, 05:27:44 pm
08.12.2015

Hrvatski časnici na NATO-ovoj vojnoj vježbi Torrejón Advantage

[attachment=1]
U Združenom zračnom zapovjedništvu južnog krila NATO-a (CAOC – Combined Air Operations Center) u zrakoplovnoj bazi Torrejón, Kraljevina Španjolska, održala se od 30. studenog do 4. prosinca 2015. vježba TAD 15-3 (Torrejón Advantage). Na vježbi su bila dvojica časnika HRZ-a i PZO-a, pukovnik Dalibor Benko, zapovjednik bZMIN-a HRZ-a i PZO-a i satnik Damir Prevarek operativni časnik u operativnom odjelu Zapovjedništva bZMIN. Vježba je bila CPX karaktera fokusirana na planiranje i provedbu kriznih operacija u realnom zračnom okružju s naglaskom na uporabi zrakoplovnih snaga NATO-a. Ovo je jedna od tri redovite godišnje vježbe JFAC-a (Joint Forces Air Command) u kojoj se osoblje NATO-a i CAOC-a uvježbava za moguće scenarije sudjelovanja u operacijama pod okriljem NATO-ova Zračnog zapovjedništva u Ramsteinu.

Nastavak je uspješno započete suradnje između CAOC-a i HRZ-a i PZO-a te CRC-a Podvornica kao jedne od sastavnica združene zračne obrane NATO-a. Vježba je poslužila kao vrijedan izvor prikupljanja dodatnih iskustava u obuci dočasnika i časnika HRZ-a i PZO-a, standardizaciji postojećih NATO-ovih procedura u zaštiti zračnog prostora te usvajanju novih znanja i postupaka u operativnoj uporabi i obuci. U stalnom operativnom dežurstvu 24 sata dnevno HRZ i PZO ima dežurni dvojac borbenih aviona MiG-21 i Operativno zrakoplovno središte u CRC-u Podvornica koji djeluju u sklopu združene zračne obrane NATO-a pod zapovijedanjem CAOC-a.

U sklopu vježbe pukovnik Benko i satnik Prevarek imali su priliku posjetiti i upoznati se s QRA dežurnim dvojcem Španjolskog ratnog zrakoplovstva (Ejercito Del Aire Español) u zrakoplovnoj bazi Torrejón. Upoznali su se s borbenim i operativnim mogućnostima aviona EF-18M iz sastava Winga ALA12. Tijekom njihova boravka domaćin im je bio operativni časnik u CAOC-u Torrejón i hrvatski SNR u Kraljevini Španjolskoj bojnik Andrija Žarinac.

A. Žarinac, Hrvatski vojnik (https://www.hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on July 02, 2016, 02:24:02 pm
21.06.2016.

Vježbovno navođenje dežurnog borbenog dvojca na strani vojni zrakoplov

[attachment=1]
Zbog sve učestalijih sigurnosnih incidenata u kojima se zrakoplov ne javlja civilnoj kontroli leta i zbog općenito složenije sigurnosne situacije u svijetu, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana provelo je 21. lipnja 2016. vježbovnu Air Policing zadaću u suradnji s Američkom kopnenom vojskom (US Army). Zrakoplov iz sastava Američke kopnene vojske UC-35A Cessna Citation 560 na redovnom letu iz zračne luke Wiesbaden u Njemačkoj za Brindisi u Italija "glumio" je zrakoplov nepoznatih namjera koji ulazi u Hrvatski zračni prostor i ne javlja se civilnoj kontroli leta. Prema standardnoj proceduri NATO zapovjedništvo u Torrejonu u Španjolskoj preko Središta za nadzor zračnog prostora Bojne ZMIN izdaje zapovijed za presretanje gore navedenog zrakoplova. Dva borbena aviona MiG-21 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane polijeću, uočavaju i presreću ciljani zrakoplov na području otoka Ugljana. Nakon uspješne vizualne identifikacije potvrđeno je da zrakoplov ima prijateljske namjere te NATO zapovjedništvo u Torrejonu na prijedlog voditelja smjene Središta za nadzor zračnog prostora Bojne zračnog motrenja i navođenja borbenom dvojcu izdaje zapovijed za povratak u bazu.

Ovakav oblik vježbe u kojem se presreće stvarni cilj na ruti u kontroliranom zračnom prostoru, predstavlja najrealniju simulaciju stvarne Air Policing misije i zahtjeva najviši stupanj obuke posade Središta za nadzor zračnog prostora Bojne ZMIN, Hrvatske kontrole zračne plovidbe i dežurnog borbenog dvojca. Ova aktivnost zahtijeva najviši oblik koordinacije svih sudionika procesa, a u ovom slučaju Središta za nadzor zračnog prostora Bojne zračnog motrenja i navođenja s nadređenim NATO zapovjedništvom u Torrejonu, Slovenskim centrom za nadzor i kontrolu zračnog prostora, Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe i Slovenskom civilnom kontrolom leta, dežurnim borbenim dvojcem izdvojenim iz sastava Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane za potrebe Air Policinga i vrlo susretljivom posadom UC-35A Cessna Citation 560 iz sastava Američke kopnene vojske.

Tekst: ZMIN, osrh.hr (http://www.osrh.hr)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on August 08, 2016, 09:25:54 pm

100 000 sati rada radara FPS-117 radarske postaje Sljeme

[attachment=1]
Na radarskom položaju Puntijarka na Sljemenu iznad Zagreba, djelatnici 1. radarske postaje Sljeme Bojne zračnog motrenja i navođenja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane tijekom srpnja 2016. godine zabilježili su 100 000 sati rada radara FPS-117. Radar FPS-117 s radarskog položaja Sljeme uključen je u operativni rad tadašnje 218. brigade ZMIN 2004. godine.

Izgradnja radarskog položaja započela je u lipnju 2003. godine, a instalacija radara u lipnju 2004. godine, u sklopu projekta Nebo kojim su Oružane snage RH dobile respektabilnu opremu za nadzor zračnog prostora. Tijekom listopada 2004. godine postrojba je počela s operativnim radom, čime je radar FPS-117 bio uvezan na operativno središte koje organizira i nadzire neprekidnost operativnog rada u sustavu nadzora zračnog prostora RH (24/7/365). Ispravnost radara tijekom svih tih godine nije bila manja od 99%, što govori o kvaliteti samog uređaja, ali i osposobljenosti posada za održavanje te sofisticirane opreme. Radar FPS-117 je civilno-vojne namjene te je zajedno s radarima s radarskih položaja Učka i Rota uvezan i u sustav za nadzor zračnog prostora Hrvatske kontrole zračne plovidbe od prosinca 2012. godine. Ulaskom Republike Hrvatske u NATO savez u lipnju 2009. godine, svih pet radara Bojne ZMIN je preko operativnog središta uvezano u NATO sustav MASE, čime radarske postaje Bojne ZMIN postaju vrlo važan čimbenik u integraciji nacionalnog sustava protuzračne obrane u NATO integrirani sustav protuzračne obrane (NATINAMDS).

Osoblje i tehnika su čimbenici koji osiguravaju kvalitetan rad Bojne ZMIN važan za nadzor i zaštitu zračnog prostora Republike Hrvatske i u NATO integriranom sustavu zračne i raketne obrane NATINAMDS, čime je budućnost postala sadašnjost.

Tekst i foto: HRZ i PZO/ZMIN, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on November 19, 2016, 05:34:59 pm
18.11.2016.

Taktička vojna vježba SYNAX "PRINCE 16"

[attachment=1]
U Središtu za nadzor zračnog prostora bojne Zračnog motrenja i navođenja, HRZ i PZO, 16. studenoga 2016. provedena je taktička vojna vježba SYNAX „PRINCE 16“.

PRINCE 16 je simulacijska zračna vježba kategorije Collective Defence razine 3 (operacije u tijeku - CUROPS) sa zadaćom provjere funkcija NATO integriranog sustava protuzračne i proturaketne obrane (NATINAMDS). Zadaća vježbe bila je uvježbavanje operativnih funkcija NATINAMDS u krizi odnosno sukobu, kako bi se realno reflektirale potencijalne „Real World“ situacije koje predstavljaju izazov za integrirani sustav protuzračne i proturaketne obrane zračnog prostora Europe.

Cilj vježbe „PRINCE 16“ bio je uvježbavanje i evaluacija osoblja u sustavu NATINAMDS za zračne operacije unutar dodijeljenog područja odgovornosti s naglaskom korištenja propisanih procedura u vrijeme krize i sukoba, uvježbavanje C2 funkcije u sustavu NATINAMDS, upravljanje zračnim prostorom (Airspace Management), generiranje prepoznate radarske slike (RAP) te uvježbavanje intra-regionalne komunikacije, razmjene podataka i NATO procedura izvješćivanja u uvjetima sukoba i krize.

U vježbi „PRINCE 16“ korišteni su sintetički generirani Air Track-ovi na sintetičkoj radarskoj slici. Tijekom vježbe provedena je krizna popuna operativnog osoblja, te simulirana komunikacija prema nadređenoj strukturi.

U tehničkom smislu za potrebe vježbe korišten je ISP interaktivni programski paket za izradu simulacija kao alat za generiranje simulacijskih tragova, te simulirani JCHAT alat u funkciji izvješćivanja prema simuliranim nadređenim strukturama.

Provedbi vježbe, u SzNZP Podvornica, nazočili su Zapovjednik ZOS-a GS OS RH brigadni general Krešo Tuškan, predstavnici Inspektorata obrane sa Zamjenikom Glavnog inspektora brigadnim generalom Blažom Beretinom, predstavnici Zapovjedništva HRZ i PZO s brigadirom Matom Gudeljom, predstavnici Pukovnije PZO HKoV-a, Središta za obuku HRZ i PZO „R.Perešin“, predstavnici 91. zrakoplovne baze sa Zapovjednikom brigadirom Michaelom Križancem, te zapovjednici postrojbi bZMIN.

Djelatnici SzNZP pokazali su izuzetnu motiviranost i sinhroniziran timski rad. Obučenost i stručnost djelatnika, rezultat je provedene obuke u inozemstvu i u postrojbi. Pravovremenim i pravilnim reakcijama na incidente (povrede i ugroze u zračnom prostoru, napadačka djelovanja na simulirane vojne lokacije) pokazana je osposobljenost djelatnika, a u skladu s važećim NATO propisanim procedurama, nacionalnim dokumentima i zapovijedima. Svi sudionici vježbe pokazali su visoku razinu spremnosti za provedbu zadaća i operativnih mogućnosti SzNZP-a, čime su dokazali jamstvo sigurnosti i suverenosti zračnog prostora RH.

Zapovjednik bojne ZMIN pukovnik Dalibor Benko i sudionici na vježbi, tijekom raščlambe vježbe, izrazili su zadovoljstvo pokazanom uvježbanošću i stručnošću skupine koja je provodila vježbu, kako provoditelja simulacijskih aktivnosti pod vodstvom voditelja vježbe (EXCON) satnika Damira Prevareka, tako i skupine koja je sigurno i trenutno reagirala na događaje u zračnom prostoru.

Ovakve vježbe omogućavaju provjeru osposobljenosti NATO deklariranih snaga iz sastava OS RH u provedbi procedura, test komunikacija i primjeni operativnih dokumenata u sustavu NATINAMDS. Osnovni benefit ove vježbe je uvježbavanje pripadnika postrojbe za rad na ISP (simulacijske vježbe na nacionalnoj razini za uvježbavanje vlastite postrojbe), test operativnih procedura u situaciji provedbe zračnih operacija na velikom prostoru koje zahtijevaju složenu operativnu koordinaciju sa nadređenom zapovjednom strukturom.

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on September 23, 2017, 01:21:48 pm
21.9.2017.

Središte za nadzor zračnog prostora na vježbi „ARCHER“

[attachment=1]
U srijedu 20. rujna 2017. unutar područja funkcionalne odgovornosti Combined Air Operation Centre - CAOC-a Torrejon, provedena je simulacijska međunarodna vojna vježba „ARCHER“ čiji je nositelj CAOC Torrejon, Španjolska (Višenacionalno središte za zračno operacije za jug Europe).

Vježba „ARCHER“ je sintetička (simulacijska) vježba sa zadaćom provjere funkcija NATO integriranog sustava protuzračne i proturaketne obrane (NATINAMDS), koja omogućuje podređenim postrojbama (Control Reporting Centre – CRC) potvrdu sposobnosti kontrole zračnog prostora kompletnog područja južne Europe i vođenja zadaća – misija Air Policinga. Zadaća vježbe bila je uvježbavanje operativnih funkcija NATINAMDS u miru kako bi se realno reflektirale potencijalne situacije koje predstavljaju svakodnevni izazov za integrirani sustav protuzračne i proturaketne obrane zračnog prostora Europe, uključujući i RENEGADE situacije u kojoj civilna platforma predstavlja prijetnju.

Cilj provedbe vježbe „ARCHER“ je uvježbavanje osoblja u sustavu NATINAMDS za provedbu Air Policing operacije unutar dodijeljenog područja odgovornosti korištenjem propisanih mirnodopskih procedura, C2 funkcije u sustavu NATINAMDS, upravljanje zračnim prostorom, generiranje prepoznate radarske slike te uvježbavanje intra-regionalne komunikacije, razmjene podataka i NATO procedura izvješćivanja.

U vježbi „ARCHER“ sudjelovalo je i Središte za nadzor zračnog prostora bojne Zračnog motrenja i navođenja HRZ i PZO (SzNZP) na taktičkoj razini NATO deklariranih snaga u okviru Air Surveillance komponente. Voditelj vježbe bio je stn Damir Prevarek. Vježbom su obuhvaćena 4 scenarija koji su uključivali reakcije na situacije od klasičnog COMMLOSS-a (gubitka radio veze s civilnim zrakoplovom), prolaska ne-NATO vojnog zrakoplova bez valjanog diplomatskog odobrenja, do terorističke prijetnje BOMBOM i RENEGADE situacije (uporaba civilnog zrakoplova za teroristički napad).

Tijekom provedbe vježbe, djelatnici SzNZP-a pokazali su izuzetnu motiviranost i sinkroniziran timski rad. Obučenost i stručnost djelatnika, koja je rezultat provedene obuke u inozemstvu i u postrojbi, rezultirala je pravovremenom i pravilnom reakcijom na incidente (povrede i ugroze u zračnom prostoru) u skladu s važećim NATO propisanim procedurama, nacionalnim dokumentima i zapovijedima. Svi sudionici vježbe pokazali visoku razinu osposobljenosti i operativne mogućnosti SzNZP-a, čime su dokazali jamstvo sigurnosti i suverenosti zračnog prostora RH.

Tekst: HRZ i PZO / S. Maršić, osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on June 16, 2019, 10:20:28 pm
Broj 571 | 07.02.2019

Bojna ZMIN – čuvari hrvatskog neba

Zadaća Bojne ZMIN neprekidan je nadzor zračnog prostora Republike Hrvatske i prilaza njezinu teritoriju te pružanje radarske potpore borbenom djelovanju snaga HRZ-a i održavanje borbene opreme sustava ZMIN. Osim vojnih, Bojna ZMIN provodi i zadaće potpore civilnim strukturama…


[attachment=1]
Za pripadnike te postrojbe Hrvatske vojske bez ikakvog bismo pretjerivanja mogli reći kako su odgovorni za sve što se događa na hrvatskom nebu te da u naš zračni prostor niti jedan zrakoplov ne može ući bez njihova odobrenja i znanja. Ako se to slučajno i dogodi, to je, pak, situacija koju vrlo uspješno rješavaju. Riječ je o Bojni zračnog motrenja i navođenja (ZMIN), koja je sastavni dio Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Njezini su pripadnici važan čimbenik Hrvatske vojske u sustavu zračnog motrenja i navođenja (ZMIN), koji je podsustav integriranog sustava zračne obrane, operativnog značenja, namijenjen za neprekidan nadzor zračnog prostora. Sudjeluju u zaštiti integriteta hrvatskog zračnog prostora i pridonose zračnoj obrani prostora NATO saveza. Odgovorni su za pravodobnu distribuciju informacija o stanju u zračnom prostoru (prepoznata radarska slika) svim uvezanim sastavnicama sustava. No, da bi pripadnici Bojne ZMIN svoju zadaću uspješno proveli, svaka ustrojstvena cjelina te postrojbe mora funkcionirati besprijekorno. Kako bismo iz prve ruke vidjeli što je točno potrebno da bi zračni prostor Republike Hrvatske bio u svakom trenutku pod punim nadzorom, ekipa Hrvatskog vojnika posjetila je Bojnu ZMIN, a njezin zapovjednik brigadir Dalibor Benko proveo nas je kroz sve ustrojstvene cjeline, pa čak i one koje su zbog prirode posla dobro skrivene od javnosti.

“Naša postrojba primarno se bavi nadzorom zračnog prostora iznad teritorija Hrvatske i na njezinim prilazima te pruža radarsku potporu svim borbenim djelovanjima HRZ-a. Republika Hrvatska je ulaskom u NATO 2009. godine deklarirala snage za NATINAMDS – NATO-ov integrirani sustav protuzračne i proturaketne obrane u čijem su sastavu postrojbe ZMIN-a i tako pridonosi protuzračnoj obrani Saveza. Vrlo je bitna zadaća Bojne ZMIN i održavanje radarskog sustava u stupnju koji osigurava zadanu razinu operativnosti postojećeg sustava FPS-117,” objašnjava brigadir Benko.

Potpora vojnim i civilnim strukturama

Radari FPS-117 američke proizvodnje koje Bojna ZMIN koristi imaju civilno-vojnu namjenu. Bojna ZMIN stoga, osim vojnih, provodi i zadaće potpore civilnim strukturama. Tri radara Bojne ZMIN uvezana su u sustav Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP), čije podatke 24 sata dnevno, HKZP koristi u svakodnevnom radu. Kad je riječ o HKZP-u, napominje zapovjednik ZMIN-a, vrlo je važno naglasiti kako ZMIN nadzire zračni prostor s ciljem zaštite integriteta u cijelom spektru visina, a HKZP je odgovoran za upravljanje zračnim prometom.

[attachment=2]
“To je velika razlika. Pojednostavnjeno – mi smo odgovorni za sigurnost zračnog prostora, a HKZP za promet,” kaže brigadir Benko. Osim toga, ZMIN surađuje i s Ministarstvom vanjskih poslova i europskih integracija, od kojeg dobiva diplomatska odobrenja letova za strane državne zrakoplove i autorizacije letova temeljem kojih djelatnici Bojne ZMIN kontroliraju imaju li strani zrakoplovi koji ulaze u Republiku Hrvatsku potrebna odobrenja.
Bojna ZMIN daje radarsku potporu i snagama Operativnog vatrogasnog zapovjedništva u protupožarnoj sezoni te snagama Obalne straže. To je važna zadaća jer časnik za navođenje iz Bojne prenosi zapovijedi između Zapovjedništva OVZ-a i pilota zrakoplova koji sudjeluje u provedbi protupožarnih zadaća, usmjerava ih prema požarištu i javlja im sve važne informacije za provedbu zadaće. Isto tako, provode zadaće usmjeravanja zrakoplova do lokacija prijavljenih incidenata na Jadranskom moru. Bojna ima devet ustrojstvenih cjelina – Zapovjedništvo, pet radarskih postaja (Sljeme, Borinci, Papuk, Učka i Pelješac), dva operativna središta (Središte za nadzor zračnog prostora u Podvornici i Sektorsko operativno središte u Splitu) te potporni element – Satniju za zrakoplovno-tehničko održavanje i opskrbu, koja održava radarske sustave i podsustave.

“Zadaća je radarskih postaja neprekidno radarsko motrenje zračnog prostora u dometu radara. Radar ima domet oko 450 kilometara i distribuira sliku u operativno središte u koje dolaze podaci iz svih radara koji su na njega uvezani. Ondje se stvara jedinstvena prepoznata slika o situaciji u zračnom prostoru. Takva identificirana slika distribuira se korisnicima u Republici Hrvatskoj i izvan nje. Budući da smo članica NATO-a, sliku distribuiramo NATO-ovim središtima za zračne operacije u Italiji, nama nadređenom operativnom središtu u Španjolskoj i u vrhovno zapovjedništvo za zračne savezničke snage u Europi u Ramsteinu, Njemačka, a izmjenjujemo je s operativnim središtima u susjednoj Mađarskoj, Sloveniji i Italiji. Njima dajemo podatke, a našim zračnim prostorom vladamo suvereno,” kaže naš sugovornik. Radarsku sliku zračnog prostora dobivaju i sve grane Hrvatske vojske, a najviše je koristi HRZ. Da bismo vidjeli nastajanje kompletne radarske slike te kako se svakodnevno nadzire zračni prostor, ali i ostvaruje suradnja s NATO-ovim operativnim središtima, obišli smo Središte za nadzor zračnog prostora u Podvornici, koje je ujedno i najbrojnija ustrojstvena cjelina unutar Bojne ZMIN. Premda izdvojeni objekt u Podvornici na prvu djeluje pomalo neugledno, kad smo ušli prizor nas je impresionirao. Ondje se nalazi čitava mreža prostorija, njih više od 100, a prostiru se na 1800 četvornih metara. Slobodno možemo reći kako je riječ o srcu postrojbe, odakle se zapravo nazire kompletan zračni prostor.

“Što se tiče opsega posla, ovdje se provode najsloženije i najvažnije zadaće. Operativna namjena Središta neprekidan je nadzor zračnog prostora Republike Hrvatske i radarska potpora zračnim snagama. U Središte dolaze podaci s radarskih postaja koji se generiraju u jednu radarsku sliku na pokazivaču, a djelatnici koji ovdje rade nadziru kompletan zračni prostor i sudjeluju u stvaranju prepoznate slike zračnog prostora. Identificiraju ciljeve (radarske podatke) i prate situaciju u zračnom prostoru zbog mogućnosti pojave neidentificiranog cilja koji nije prijavljen, odnosno najavljen u planu leta. Istodobno pridonosimo i obrani NATO saveza, razmjenom podataka s NATO-ovim središtima i sudjelovanjem u integriranom sustavu nadzora NATO-ova zračnog prostora,” kaže zapovjednik Središta za nadzor zračnog prometa pukovnik Teofil Tolić. Naglašava kako Središte upravlja cjelokupnim sustavom nadzora zračnog prometa – od obrade digitalnih podataka radara, formiranja ciljeva u zračnom prostoru, identifikacije ciljeva, upravljanja radarskim sustavima i radiouređajima, do distribucije prepoznate situacijske slike u zračnom prostoru. Važno je spomenuti i provedbu zadaća radarske potpore u misijama zračnih snaga (Air Policing) i borbenih djelovanja lovačkih aviona te pružanje navigacijske pomoći svim zrakoplovima u zračnom prostoru RH ako je potrebno. U misiji Air Policing sudjeluje i dežurni borbeni dvojac HRZ-a smješten na Plesu. O čemu je točno riječ objasnio nam je pukovnik Tolić: “Naše Središte zajedno s dežurnim borbenim dvojcem provodi zadaće nadzora i zaštite zračnog prostora prema NATO-ovim procedurama. Kad se u zračnom prostoru pojavi zrakoplov koji nije najavljen HKZP-u ili koji nije uspostavio komunikaciju s njim, pokreće se procedura poznata kao Alpha Scramble, odnosno podiže se dežurni borbeni dvojac koji presreće taj zrakoplov te provodi vizualnu identifikaciju.”

Procedura Alfa Scramble

“Alfa Scramble je mirnodopska zadaća. Na zrakoplov koji nema komunikaciju (Comloss), moraju se primijeniti određene mjere kojima će se potvrditi da nije opasnost. Zadaća je dežurnog borbenog dvojca u što kraćem vremenu doći do zrakoplova, utvrditi o kakvom je riječ te provjeriti može li se uspostaviti kontakt s njim. Takav se kontakt obično uspostavi, a ako zrakoplov iziđe iz naše zone preuzima ga kontrola ili dežurni borbeni dvojac susjednih zemalja. Comloss situacija događa se sigurno jednom mjesečno,” nadovezuje se brigadir Benko. Kako bi svi sudionici bili što bolje pripremljeni za takve situacije, provode se uvježbavanja. Simuliraju se različite situacije u zračnom prostoru pa se tako uvježbavaju pripadnici Središta za nadzor zračnog prometa i posada dežurnog borbenog dvojca, provodeći vježbovnu proceduru Tango Scramble za djelovanje u stvarnoj situaciji, a provode se i vježbe na simulatoru.

[attachment=3]Zapovjednik ZMIN-a brigadir Dalibor Benko

“Ako se podiže dežurni borbeni dvojac, koji čini par aviona MiG-21, pilot uspostavlja vezu s našim časnikom za navođenje koji ima zadaću dovesti pilota u što bolju borbenu poziciju u odnosu na cilj. Pilot potom radi vizualnu identifikaciju i izvještava časnika za navođenje o cilju. Takve su situacije česte u ljetnoj sezoni. Naši su borbeni avioni u statusu spremnosti za polijetanje od 15 minuta, što znači da imaju toliko vremena od uzbunjivanja do podizanja u zrak. Takva su presretanja zrakoplova naporna i zahtjevna i za naše djelatnike i za pilote,” kaže nam pukovnik Tolić te zaključuje kako su pripadnici Bojne ZMIN zaduženi za sigurnost zračnog prostora, a HKZP za promet. Situacije u zračnom prostoru dosad su bile bez značajnijih posljedica – ili se pilot nije javio ili je neki od uređaja otkazao. Nije bilo otmica ili nekih složenijih situacija.

Nakon obilaska objekta iz kojeg se nadzire kompletan zračni prostor Republike Hrvatske, zapovjednik ZMIN-a vodi nas na najvišu točku iznad Zagreba – radarsku postaju Sljeme. Prostor je ograđen bodljikavom žicom, a karakterizira ga prepoznatljiva kupola unutar koje se nalazi rotirajuća radarska antena. “Hrvatskoj su tijekom 2000. godine isporučeni moderni i sofisticirani trodimenzionalni radari FPS-117 i oprema vrhunskih taktičko-tehničkih značajki američke proizvodnje. Prvi je instaliran na Sljemenu, a nakon toga i na ostalim novoizgrađenim radarskim položajima. Djelatnici radarske postaje Sljeme obučeni su za rad na radarskom sustavu FPS-117, dijelom kod proizvođača u SAD-a i u SzO-u HRZ-a, te obukom u postrojbi i samoobukom. Ispravnost radara tijekom proteklih godina iznimno je visoka, što govori o kvaliteti samog uređaja, ali i osposobljenosti osoblja za održavanje te sofisticirane opreme. Radarskoj postaji može se dodijeliti zadaća pojačanog nadzora dijela zračnog prostora u kojem se pojavi neidentificirani zrakoplov koji je potencijalna prijetnja. Za provedbu zadaća nadzora zračnog prostora bitan je primarni radar, koji daje podatke o svim ciljevima, a za nadzor zračnog prometa služi sekundarni radar, koji šalje podatke koje dobiva od zrakoplova. Stoga je važno napomenuti da nadzor zračnog prostora obuhvaća širu situaciju – jer ono što nije identificirano bitno je i zahtijeva reakciju te može stvoriti prijetnju. Radarska postaja ima u tim situacijama važnu ulogu u svojoj zoni motrenja. Dok se takav cilj nalazi u zračnom prostoru Republike Hrvatske, djelatnici radarske postaje moraju ga motriti zajedno sa Središtem u Podvornici,” objašnjava nam brigadir Benko važnost radarske postaje.

Radarski sustav FPS-117

Pripadnik te postrojbe poručnik Nino Marasović dodaje: “Namjena radarske postaje neprekidno je radarsko motrenje zračnog prostora, distribucija podataka u operativno središte i održavanje tehnike u prvom stupnju održavanja. Radarski sustav FPS-117 jedan je od najsuvremenijih, domet mu je oko 450 kilometara, a naša je svakodnevna zadaća održavati ga. Radar radi i automatski distribuira podatke, ali mi smo tu kako bismo nadzirali rad te u slučaju kvara reagirali i otklonili ga. Većinu kvarova možemo otkloniti u kratkom roku.” U slučaju većeg kvara otklanjanje preuzima Satnija za zrakoplovno-tehničko održavanje i opskrbu. To je ustrojstvena cjelina Bojne ZMIN zadužena za popravke drugog stupnja održavanja. Treći stupanj, odnosno remont, provodi se u tvrtki Lockheed Martin u SAD-u, kamo se šalju neispravni dijelovi koji se kod nas ne mogu popraviti.

“Tijekom prenaoružanja postrojbe novim radarskim sustavom FPS-117, instalacije i pokusnog rada radara, proizvođač je osigurao nazočnost tehničkog inženjera. S vremenom su naši djelatnici završili obuku za održavanje i upravljanje radarskim sustavom FPS-117, najprije u SAD-u, a zatim i u Hrvatskoj. Djelatnici su sve više bili uključivani u održavanje radara i čak su nadmašili obučavatelja te napravili i manje modifikacije u skladu s razvojem tehnologije. Obučeni su do zavidnog stupnja, provode preventivno održavanje u skladu s uputama dobivenim od proizvođača i korektivno održavanje u slučaju kvara. Kad se dogodi kvar i utvrdi što je posrijedi, prikupe se dijelovi iz centralnog skladišta i odvezu na radarski položaj,” kaže brigadir Benko. Satniju za zrakoplovno-tehničko održavanje posjetili smo upravo kad je bio u tijeku servis jednog dijela radara – okretne spojnice.

“Ispitujemo sklop okretne spojnice s radara na Pelješcu i provodimo potrebna mjerenja kako bismo utvrdili ispravnost samog uređaja. Naš svakodnevni posao sastoji se od odlazaka na teren, pripreme za tehničke preglede te reparacija sklopova koji dolaze s radarskih postaja i njihove pripreme za slanje na popravak u SAD kad se skupi određen broj dijelova,” objašnjava način rada časnički namjesnik Željko Hrženjak. Pripadnici Satnije rade i na održavanju komunikacijsko-informacijskog sustava, a postoje i interventne skupine koje djeluju izvan radnog vremena. “U slučaju kvara radara, a na poziv operativnog središta u Podvornici, interventna skupina dobiva s radarskog položaja podatak od radarskih tehničara osposobljenih za prvi stupanj održavanja. Interventna skupina u roku od nekoliko sati dolazi na radarski položaj i ako je dobro pripremila dijelove i dobila dobru informaciju vrlo brzo može popraviti radar i vratiti ga u operativni rad,” kaže zapovjednik Bojne ZMIN. No, čak i kad se jedan radar pokvari, uvjerava nas brigadir Benko, nema straha – zbog velikog dometa radarske se slike preklapaju tako da zračni prostor Republike Hrvatske nije nikad bez potpune kontrole.

[attachment=4]
Tehnološki skok

Sustav ZMIN ustrojen je tijekom Domovinskog rata u srpnju 1991. na inicijativu pripadnika zrakoplovne grupe pri Glavnom stožeru HV-a. Tijekom rujna i listopada 1991. u blizini Bjelovara uvodi se u borbenu uporabu radar P-15, a u Slavoniji se koristi radar WSR Državnog hidrometeorološkog zavoda. Razvoju sustava znatnije pridonosi zaposjedanje radarskog položaja Šašina greda kod Siska s motriteljskim radarima i radarom za mjerenje visine te sustavima veza zemlja-zrak. Tako su dostignuti uvjeti za provedbu namjenskih zadaća sustava, uključujući i radarsku potporu zrakoplovima. “Nakon prijma zapovijedi za ustroj 170. brigade ZMIN-a, intenzivirana je popuna osobljem, obuka za sve nužne vojnostručne specijalnosti, nastavak prikupljanja opreme iz ratnog plijena, uglavnom ruskih radara koje je nekad koristila JNA i koji su preuzimani padom vojarni, te ustrojavanje novih postrojbi. Brigadu su činile tri bojne (Kurilovec, Split, Osijek, svaka s 3-4 radarske postaje i operativnim središtem), te Satnijom za održavanje i razvoj,” govori brigadir Benko. Tijekom Domovinskog rata zadaće su bile slične današnjim – nadzor zračnog prostora iznad teritorija Republike Hrvatske. Neprijatelj je imao prevlast u zračnom prostoru i masovno je koristio svoje zrakoplovstvo i raketne sustave. Hrvatska vojska još nije imala u naoružanju borbene zrakoplove, a sustavi i sredstva za protuzračnu obranu bili su skromni i po kvantiteti i po ukupnim borbenim sposobnostima. Pravodobne i točne informacije o prijetnjama iz zračnog prostora bile su stoga važne i za sustave uzbunjivanja i za sve postrojbe Hrvatske vojske koje su mogle poduzeti mjere protuzračne obrane i zaštite.

“Tisuće povreda zračnog prostora RH, nakon uvođenja u borbenu uporabu borbenih zrakoplova (MiG-21bis, Mi-24) uz učinkovitu radarsku potporu nekoliko desetaka radarskih uređaja s pomoćnom opremom, sposobnosti za presretačke zadaće i povećanja ukupnih sposobnosti PZO sustava, neprijatelj postupno gubi prevlast u zračnom prostoru i nakon znatnih gubitaka ograničava uporabu svojeg zrakoplovstva. Od ustrojavanja ZMIN-a prošli smo put od sustava motrenja i navođenja baziranog na vizualnim motriteljima opremljenim dalekozorima do suvremenog automatiziranog sustava motrenja i navođenja baziranog na trodimenzionalnim radarskim uređajima FPS-117. U tom je razdoblju napravljen golem tehnološki skok i iznimno je mali broj zemalja kojima je to pošlo za rukom. Zbog toga svim angažiranim ljudima treba odati priznanje i zahvaliti im na nesebičnu doprinosu. Sustav ZMIN odigrao je u Domovinskom ratu značajnu ulogu. Da nije bio tako dobro organiziran i učinkovit, bilo bi puno više žrtava i razaranja…” zaključuje brigadir Benko te dodaje: “Postrojbe ZMIN-a danas čine visokosofisticiran sustav Oružanih snaga RH i NATO-a.”


Martina Butorac, snimio Mladen Čobanović, Hrvatski vojnik (https://hrvatski-vojnik.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on February 27, 2020, 04:48:14 pm
18.02.2020.

Redovno ocjenjivanje tehničke spremnosti sustava za nadzor zračnog prostora

Na radarskom položaju Sljeme provedeno je redovno ocjenjivanje tehničke spremnosti sustava za nadzor zračnog prostora u sustavu NATINAMDS


[attachment=1]
Na radarskom položaju Sljeme, 1. radarske satnije Pleso, bojne zračnog motrenja i navođenja (bZMIN) Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, 17. i 18. veljače 2020. godine provedeno je redovno ocjenjivanje tehničke spremnosti sustava za nadzor zračnog prostora (TECHEVAL) u sustavu NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defense – integrirani sustav protuzračne i proturaketne obrane) od strane NATO TECHEVAL tima iz Zapovjedništva savezničkih snaga za Europu.

Ocjenjivanje je provedeno u skladu s referentnim NATO dokumentima, o tehničkom stanju i održavanju temeljne i pomoćne opreme radarskog sustava FPS-117, komunikacijskih sredstava, sustava za napajanje, grijanje i ventilaciju kao i prateće infrastrukture.

Potporu u provedbi ove zadaće pružili su djelatnici tima Zapovjedništva bZMIN i Središta za zrakoplovno tehničko održavanje i opskrbu.

Foto: HRZ, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on March 25, 2021, 12:48:44 pm
19.03.2021.

Sudjelovanje bZMiN na Međunarodnoj vojnoj vježbi “Torrejon Archer”

Središte za nadzor zračnog prostora, Bojne zračnog motrenja i navođenja sudjelovalo je u srijedu, 17. ožujka 2021. godine, unutar područja funkcionalne odgovornosti Combined Air Operation Centre – CAOC-a Torrejon, u simulacijskoj međunarodnoj vojnoj vježbi „TAR 21“ čiji je nositelj CAOC Torrejon, Španjolska (Višenacionalno središte za zračno operacije za jug Europe).


[attachment=1]
Središte za nadzor zračnog prostora, Bojne zračnog motrenja i navođenja sudjelovalo je u srijedu, 17. ožujka 2021. godine, unutar područja funkcionalne odgovornosti Combined Air Operation Centre – CAOC-a Torrejon, u simulacijskoj međunarodnoj vojnoj vježbi „TAR 21“ čiji je nositelj CAOC Torrejon, Španjolska (Višenacionalno središte za zračno operacije za jug Europe).

Naime, vježba “TAR 21” je simulacijska vježba sa zadaćom provjere funkcija NATO integriranog sustava protuzračne i proturaketne obrane (NATINAMDS), koja omogućuje podređenim postrojbama potvrdu sposobnosti kontrole zračnog prostora kompletnog područja južne Europe i vođenja zadaća – misija Air Policinga.

Središte za nadzor zračnog prostora, bojne Zračnog motrenja i navođenja, sudjelovalo je u vježbi „TAR 21“ na taktičkoj razini NATO deklariranih snaga u okviru Air Surveillance komponente.

Tijekom provedbe vježbe, djelatnici Središte za nadzor zračnog prostora pokazali su izuzetnu motiviranost i sinkroniziran timski rad. Obučenost i stručnost djelatnika, koja je rezultat provedene obuke u inozemstvu i u postrojbi, rezultirala je pravovremenom i pravilnom reakcijom na incidente u skladu s važećim NATO propisanim procedurama, nacionalnim dokumentima i zapovijedima. Svi sudionici vježbe pokazali visoku razinu osposobljenosti i operativne mogućnosti Središta, čime su dokazali jamstvo sigurnosti i suverenosti zračnog prostora Republike Hrvatske.

Zadaća vježbe bila je uvježbavanje operativnih funkcija NATINAMDS u miru kako bi se realno reflektirale potencijalne situacije koje predstavljaju svakodnevni izazov za integrirani sustav protuzračne i proturaketne obrane zračnog prostora Europe.

U vježbi „TAR 21“ sudjelovale su posade mađarskog, slovenskog i hrvatskog središta za nadzor zračnog prostora.

Svi sudionici vježbe su pohvaljeni od zapovjednika CAOC Torrejona, generala Fernanda de la Cruza Caravaca, za uspješno provedenu vježbu i ostvarenje cilja vježbe, čime su dokazali spremnost i obučenost CRC-eva za rješavanje incidenata u zračnom prostoru prema propisanim procedurama u sustavu NATINAMDS.

Foto: HRZ, morh.hr (https://www.morh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on April 28, 2021, 11:22:54 am
22.04.2021.

Bojna ZMiN na međunarodnoj vojnoj vježbi „Torrejon Advantage Drill 2021-1“

Vježba „Torrejon Advantage Drill-21-1“ (TAD-21-1) međunarodna je vježba koja se održava dva puta godišnje, a ovogodišnji prvi dio proveden je u dvije faze.

Prva je faza planska te se održala unutar postrojbe zbog epidemioloških mjera od 22. do 26. ožujka 2021. u Operativnom odjelu (Combat Plans Division – CPD.

Druga je faza izvršna i održala od 12. travnja do 16. travnja 2021. u Provedbenom odjelu (Combat Operations Division - COD) u zrakoplovnoj bazi Torrejon pored Madrida u Kraljevini Španjolskoj.

Cilj vježbe je uvježbavanje NATO osoblja za provedbu procedura i postupaka pri radu u zrakoplovnoj komponenti Združenih savezničkih snaga (Joint Forces Air Component - JFAC).

Tijekom vježbe osoblje NATO-a i osoblje Višenacionalnog središta za zračne operacije Južne Europe (Combined Air Operations Centre - CAOC) uvježbavalo je moguće scenarije sudjelovanja u operacijama koje provodi Zapovjedništvo Savezničkog zrakoplovstva u Rammsteinu SR Njemačka. Vježba je fokusirana na planiranje i provedbu kriznih operacija u realnom zračnom okruženju s naglaskom na uporabu Savezničkih zrakoplovnih snaga.

Na vježbi su sudjelovali i pripadnici Bojne zrakoplovnog motrenja i navođenja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ), bojnik Siniša Golubić te poručnica Ana Soldo.

„Vježba je izvanredna prilika za bolje razumijevanje važnosti i uloge naše postrojbe u NATO-u, ali i dublje sagledavanje crte zapovijedanja i procesa donošenja odluka u Središtu (Combined Air Operations Centre). U vježbi sam obnašala dužnost časnika za dodjelu borbenih zrakoplova (Fighter Controller - FICO) što je stepenicu više od moje dužnosti časnika za navođenje koju trenutačno obnašam u postrojbi.

Ovakve vježbe pružaju priliku svakom polazniku za stjecanje iskustva u realnom vremenu, a na taj način se najbolje učimo i pripremamo. Kako je cijela vježba simulirana možemo puno naučiti iz vlastitih postupaka i pogrešaka, a upravo nas naučene lekcije najbolje pripreme da u stvarnim situacijama iznađemo bolji ishod”, izjavila je poručnica Soldo te dodala „Iskustvo stečeno na ovoj vježbi još jednom me uvjerilo koliko je posao časnika za navođenje zahtjevan, ali i presudan u cilju očuvanja NATO zračnog prostora, a samim time i zračnog prostora Republike Hrvatske. Potvrđuje to i plan modernizacije eksadrile borbenih aviona.“

Uz pripadnike Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, na vježbi su sudjelovali i pripadnici ratnih zrakoplovstava Španjolske, Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Grčke.

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)


Title: Re: Bojna zračnog motrenja i navođenja (ZMIN) HRZ i PZO
Post by: leut on December 31, 2021, 03:15:43 pm

Provedena taktička vojna vježba SYNAX PRINCE 21

U Središtu za nadzor zračnog prostora Bojne zračnog motrenja i navođenja, 24. studenoga 2021. provedena je taktička vojna vježba SYNAX „PRINCE 21“, glavni obučni događaj bojne ZMIN u 2021. godini.


PRINCE 21 je sintetička (simulacijska) zračna vježba kategorije Collective Defence razine 3 (operacije u tijeku - CUROPS) sa zadaćom provjere funkcija NATO integriranog sustava protuzračne i proturaketne obrane (NATINAMDS). Zadaća vježbe bila je uvježbavanje operativnih funkcija NATINAMDS u sukobu kako bi se realno reflektirale potencijalne „Real World“ situacije koje predstavljaju izazov za integrirani sustav protuzračne i proturaketne obrane zračnog prostora Europe.

Cilj vježbe „PRINCE 21“ bio je uvježbavanje i evaluacija osoblja u sustavu NATINAMDS za zračne operacije unutar dodijeljenog područja odgovornosti s naglaskom korištenja propisanih procedura u vrijeme sukoba, uvježbavanje C2 funkcije u sustavu NATINAMDS, upravljanje zračnim prostorom (Airspace Management), generiranje prepoznate radarske slike (RAP) te uvježbavanje intraregionalne komunikacije, razmjene podataka i NATO procedura izvješćivanja u uvjetima sukoba.

U vježbi „PRINCE 21“ korišteni su sintetički generirani Air Track-ovi na sintetičkoj radarskoj slici. Tijekom vježbe provedena je popuna operativnog osoblja te simulirana komunikacija prema nadređenoj strukturi. Dio sastava provodio je redovne zadaće u nadzoru zračnog prostora, a ostatak osoblja sudjelovao je u vježbi.

U tehničkom smislu za potrebe vježbe korišten je ISP interaktivni programski paket za izradu simulacija kao alat za generiranje simulacijskih tragova.

Provedbi vježbe, u SzNZP Podvornica, nazočili su načelnici i predstavnici Odjela Zapovjedništva HRZ-a.

Djelatnici SzNZP pokazali su izuzetnu motiviranost i sinkroniziran timski rad. Obučenost i stručnost djelatnika rezultat je provedene obuke u inozemstvu i u postrojbi. Pravovremenim i pravilnim reakcijama na incidente (povrede i ugroze u zračnom prostoru, napadačka djelovanja na simulirane vojne lokacije) pokazana je osposobljenost djelatnika, a u skladu s važećim NATO propisanim procedurama, nacionalnim dokumentima i zapovijedima. Svi sudionici vježbe pokazali su visoku razinu spremnosti za provedbu zadaća i operativnih mogućnosti SzNZP-a, čime su dokazali jamstvo sigurnosti i suverenosti zračnog prostora RH.

Zapovjednik bojne ZMIN pukovnik Krešimir Tafra i sudionici na vježbi, tijekom raščlambe vježbe, izrazili su zadovoljstvo pokazanom uvježbanošću i stručnošću skupine koja je provodila vježbu, kako provoditelja simulacijskih aktivnosti pod vodstvom voditelja vježbe (EXCON), tako i skupine koja je sigurno i trenutno reagirala na događaje u zračnom prostoru.

Ovakve vježbe omogućavaju provjeru osposobljenosti NATO deklariranih snaga iz sastava OSRH u provedbi procedura, test komunikacija i primjeni operativnih dokumenata u sustavu NATINAMDS. Osnovna dobrobit ove vježbe je uvježbavanje pripadnika postrojbe za rad na ISP (simulacijske vježbe na nacionalnoj razini za uvježbavanje vlastite postrojbe) test operativnih procedura u situaciji provedbe zračnih operacija na velikom prostoru koje zahtijevaju složenu operativnu koordinaciju s nadređenom zapovjednom strukturom.

osrh.hr (http://www.osrh.hr/)