PALUBA
April 25, 2024, 02:53:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 75   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata (Ex- Veliki patrolni brod VPBr) klase "Koni"  (Read 458645 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #330 on: March 17, 2011, 09:39:22 pm »

Evo,kada je vec aktuelno,da dodam i ja koju Gadafijevu...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* alhani.jpg (26.08 KB, 400x259 - viewed 681 times.)

* alhani3.jpg (20.67 KB, 400x269 - viewed 606 times.)

* gadafi1.jpg (19.78 KB, 300x240 - viewed 631 times.)

* Bengazi.jpg (80.45 KB, 800x533 - viewed 482 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #331 on: March 17, 2011, 10:55:16 pm »

Lijepe fotke, samo sto je na trecoj po redu slikan istocnonjemacki, a ne libijski brod i to "Rostock" F 141.
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #332 on: March 18, 2011, 07:15:58 am »

Marinero,hvala na ukazanoj gresci.Nadam se da moderatori mogu da uklone nepotrebnu fotografiju  Wink
Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #333 on: April 02, 2011, 09:47:12 pm »

Bio sam član prve posade Razarača Split 31 i išao sam po njega u SSSR. Volio bih da mi se javi neko od članova tadašnje posade. Pozdrav!
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #334 on: April 02, 2011, 10:14:04 pm »

Bio sam član prve posade Razarača Split 31 i išao sam po njega u SSSR. Volio bih da mi se javi neko od članova tadašnje posade. Pozdrav!

  Dobrodošao "Razarač31", ovo je vrlo interesantno, nadamo se novosti !  Lp,
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #335 on: April 03, 2011, 09:38:35 am »

@Razarač31

Dobrodošao u našu malu, svakim danom sve veću i bogatiju zajednicu. Ima ovde prekaljenih morskih vukova kojima u venama teče slana krv, ima stručnjaka kroz čije su ruke prošle mnoge kojekakve naprave o kojima diskutujemo, (h)istoričara, entuzijasta, istraživača, ali nema još niko ko je bio u SSSR da primi novi "razarač Split". Bilo bi dobro za istoriju da znamo kako je to bilo tih kasnih 70-tih premostiti takav tehnološki jaz, preći sa klasike iz ere II sv. rata, kakvi su bili R-ovi i RE-ovi, na brod kakav je bio VPBR-31. Kako su birana prva posada, kakve pripreme su izvršene za odlazak u SSSR, kako je tekla obuka, kakvi su bili prvi utisci, kakav je bio doček broda u Jugoslaviji,... Toliko toga nikada do sada ispričanog ima.  Smiley
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #336 on: April 03, 2011, 09:48:29 am »

Potpuno se slazem sa Bojanom i jedva cekam da nas novi clan pocne pricu o tome kako je bilo poci na Crno more i preuzeti nopvi brod, da li je bilo obuke na "Delfinu" prije nego sto je preuzet 31, kako je teklo putovanje kuci, prlazak kroz Bosfor i Dardanele, kakav je bio docek u Splitu.... Ajde, nemoj nas dugo drzati na zeravici, hocemo sve da cujemo! Wink
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #337 on: April 03, 2011, 11:36:44 am »

Хајде Разарач31,таква тема била би гром-громова!
Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #338 on: April 18, 2011, 04:23:16 pm »

Do danas nisam ulazio ponovo na ovu stranicu i drago mi je da je ta priča nekome interesantna. Pokušat ću se sjetiti imena ljudi s kojima sam bio u SSSR-u, mjesta, događaja, anegdota i svega čega se sjećam. Za ovaj put iskreni pozdrav i pokušat ću, od večeras, u par priča ispričati svoje viđenje svega. Molim za još malo strpljenja...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #339 on: April 18, 2011, 10:01:55 pm »

Mi smo uvek gladni takvih tema. Cheesy Cheesy
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #340 on: April 18, 2011, 11:17:54 pm »

Evo za sve sa 31-nice! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* KOTOR (fregata ).jpg (192.09 KB, 1400x1338 - viewed 248 times.)
Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #341 on: April 19, 2011, 01:44:58 pm »

Evo jedna fotka sa razarača....


* 168037_1638920445209_1002704551_31356165_946350_n.jpg (24.93 KB, 500x382 - viewed 66 times.)
Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #342 on: April 19, 2011, 02:54:00 pm »

Bože dragi tih dana niko nije bio sretniji od mene. Dobio sam poziv za regrutaciju. Svi su tražili veze za auto jedinice i slično. Odlazeći u Prijedor i ostavljajući iza sebe obrise svoje Kozare ja sam znao, hoću biti mornar.Ni upozorenje da se mornarica služi osamnaest mjeseci, niti daljina mora od moje rodne Kozare nisu me spriječili da poslije ljekarskih pregleda majoru (oficir koji je sjedio na kraju komisije za regrutaciju) kažem: "Ja hoću u mornaricu". Od tog trena počinje moja avantura koja je obilježila moj život...
Decembar je 1979.godine. Moje Kamičane, pitomo potkozarsko seoce je već odavno zatrpala jedna od snježnih oluja koja je tih dana bjesnila mojim krajem.Kroz snježne nanose prema mojoj kući se probijao Ivo poštar. Otresavši snijeg sa poštarske kabanice i držeći u ruci plavu kovertu, dobacio je majci: "Zovni de Emina onog svog junačinu". Majka se, ni sama ne znajući zašto, uvijek bojala plavih koverti.
"Kojeg, imam ih četvoricu" upitala je bojažljivo.
"Ma ne boj se Mino, nego iznesi nešto da se nazdravi, poziv je za vojsku" rekao je Ivo.
Izišao sam vani i ugledao u krajičku oka svoje stare majke suzu koja se jedan tren kasnije stidljivo skotrljala u rub njene šamije.
" Ne plači majko" rekao sam zagrlivši je".
Na pozivu je pisalo da se sedmog januara do 24:00 sati, javim u regrutni centar Karlo Rojc u Pulu.Bože dragi pa to je za osam dana. Dovoljno da se proslavi nova godina i da se pripremi dostojan ispračaj.
Dani su mi prošli kao u magli, Osvanuo je i taj šesti januar. Krenuo sam put Pule. Nisam volio ona sentimentalna sranja pa sam se tiho iskrao samo poljubivši svoju bratanicu, svoju malu mezimicu Emiru. Na kolodvoru u Zagrebu sam našao, Agović Senada, sarajliju koji se raspitivao za vezu do Pule.
"Jarane ba, jel i ti u vojsku" upitao me je gunđajući nešto o je*enom vremenu i gadnom vaktu za odlazak u vojsku.
"Čuvaj snagu, Senade", rekoh mu "Trebaće ti dugih je osamnaest mjeseci".
Više se ne sjećam da li smo u Pulu stigli po mraku, sjećam se da ništa tamnije od kasarne "Rojc" nisam vidio. Zidine bivšeg austro-ugarskog zatvora, u kojem je napravljen regrutni centar bile su prava šok terapija. Bože dragi ovo mi i nije baš mjesto na kojem bi poželio biti. Kupanje, šišanje, zaprašivanje, pregledi ljekara i ne znam šta sve još, upotpunili su prvih par dana. Jedino od svega mi se svidjela uniforma.Prelijepa tamno-plava uniforma i kapa kao snijeg bijela. Tada sam vidio na starijim mornarima neke lagane kape koje su zvali fazonke i koje , kako sam kasnije saznao, izrađuju sami od navlake za kapu i nogavice od hlača. Bile su lagane kao perce u odnosu na našu "guštersku" koja je odvaljivala glavu.
Ne trebam vam pričati da sam dao pravo malo bogatstvo da odmah kupim jednu takvo koju još dugo vremena nisam smio staviti na glavu.
Došao je i dan polaganja zakletve.
Odveli su nas u kasarnu na Muzilu u blizini Pule.
Položili smo zakletvu. Bili smo pravi mornari JRM...
Po povratku u "Rojc" desetar mi je rekao da me je tražio Čedo Hristevski, kapetan bojnog broda.Prepao sam se da nisam šta pogriješio. Desetar me je odveo pred jednu kancelariju i rekao da sačekam. Naj radije bi pobjegao odatle ali nisam imao kud. Kroz glavu su mi prolazile priče o unutrašnjem i vanjskom neprijatelju. Šta ako je neko nešto slagao pa me sad hoće hapsiti. Pao mi je na pamet i moj amiđa. pričalo se da je bio u nekoj sumnjivoj vojsci za vrijeme drugog svjetskog rata.
Iz razmišljanja me trže glas desetara: "Ulazi".
Ja sam htio ali noge nisu najbolje slušale.
"Hajde ulazi ne boj se" iz kancelarije se čuo glas sa nekim čudnim naglaskom.
Kapetan Hristevski, je bio komandant nastavnog centra.
Raportirao sam zbunjeno.
"Sedni, be batke" rekao je i u trenu razbio moju tremu.
Rekao mi je još da odem sa desetarom do spavaone i da razdužim svu zaduženu opremu i da se u 19:00 javim pred ulazom u nastavni centar.
Garant sam nesposoban za vojnu službu, sinu mi kroz glavu.
Il' su otkrili amiđino učešće u ratu....
Ništa, neću kući. Kad me puste odoh kod sestre u Ljubljanu. Sramota me vratiti se kući.
Senada Agovića nisam vidio od dolaska u Pulu.
U pola sedam je došao desetar po mene. Na brzinu sam se ispozdravljao sa rajom iz spavaone i krenuo. Pravio sam se da mi je svejedno ali me je u grlu stiskalo. Palo mi je na pamet ono, nisi za vojsku nisi ni za curu.
Pred ulazom u nastavni centar me je čekao Agović i vozač crne Volge."Uđite i sjedite na zadnje sjedište"naredio nam je vozač. Ja i Senad smo krišom razmjenili poglede.Kroz nekoliko trenutaka je stigao i kapetan Hristevski i naredio vozaču da krene. Putovali smo dugo dok me onako umornog nije prevario san. Kad sam se probudio sunce  je već uveliko obasjavalo horizont. Probudio sam Senada i rekao mu: "Senade evo nas u Splitu".
"Otkud znaš" upitao je sanjivo.
"Znam vidio sam Dioklecijanovu palatu, tu smo dolazili na ekskurziju".
Za nekoliko trenutaka smo stigli do pomorske baze "Lora".

Nastavak slijedi....
P.S nadam se da vam moj opširan opis događaja neće biti dosadan...
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #343 on: April 19, 2011, 03:10:28 pm »

dapače,što opširnije to bolje!
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #344 on: April 19, 2011, 03:45:55 pm »

To čekamo, to trebamo i nimalo nije dosano !  Izgleda, da imaš dar za pisanje, samo tako napred, svaki detajl je interesantan. Paluba je već puna različitih tehničkih podataka, treba nam i priče, izskustva...

lp,
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 75   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.