PALUBA
March 28, 2024, 03:03:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 75   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata (Ex- Veliki patrolni brod VPBr) klase "Koni"  (Read 455738 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
karavela
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #345 on: April 19, 2011, 04:41:18 pm »

@ razarac31

Slazem se, pravi pripovedac, al Bas! S nestrpljenjem ocekujem nastavak, boga ti poljubim, ko roman da citam!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #346 on: April 19, 2011, 04:48:52 pm »

Samo napred, odlično ti ide ovo pripovedanje. Čekamo nastavak prilično nestrpljivo  Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #347 on: April 19, 2011, 06:26:57 pm »

.............
Više se ne sjećam da li smo u Pulu stigli po mraku, sjećam se da ništa tamnije od kasarne "Rojc" nisam vidio. Zidine bivšeg austro-ugarskog zatvora, u kojem je napravljen regrutni centar bile su prava šok terapija. Bože dragi ovo mi i nije baš mjesto na kojem bi poželio biti. Kupanje, šišanje, zaprašivanje, pregledi ljekara i ne znam šta sve još, upotpunili su prvih par dana. Jedino od svega mi se svidjela uniforma.Prelijepa tamno-plava uniforma i kapa kao snijeg bijela.

....................

Lijepo napisano dosad "razaraču", ovo je deo, isečak, tvoje priče. Možda ja nerazumijem neke pjesničke manevre, ali u priči pominješ kasarnu Karlo Rojc kao nekadšnji austrougarski zatvor. Neznam otkud ti taj podatak, a ja i more mojih kolega smo u toj zgradi proveli kao pitomci nekoliko godina i nikad takvo nešto nismo čuli, niti je bilo koji kutak te zgrade ličio na nešto takvo. I ugodno smo se osjećali i sjećamo se toga i dan danas. Naravno ti imaš pravo na svoje viđenje i osjećaje, ali za tu kasarnu nikad nisam čuo da je bila zatvor.
Logged
karamela
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #348 on: April 19, 2011, 07:23:24 pm »

Karlo Rojc, zgrada bivše vojarne u Puli

Zgrada Karlo Rojc, poznatija samo kao Rojc, izgrađena je u Puli vrijeme Austro-Ugarske monarhije, a ime je dobila kasnije prema narodnom heroju Karlu Rojcu. Oko 1870. godine izgrađena je Marinen Schule (Pomorska škola),  a uz nju je godine 1899. nikao Rojc, na otprilike 6000 četvornih metara.

    *
    *
    *

Iza Prvog svjetskog rata, nakon pada Austro-Ugarske, te nakon pripadanja Pule i Istre Italiji, Rojc je postao škola za pitomce što ostaje do kapitulacije Italiju u Drugom svjetskom ratu, odnosno do kraja rata 1945. godine kada se Rojc prenamijenio u tzv. partizansku mašinsku školu i kasarnu. Škola se ukinula 1976. godine, a Rojc je nastavio djelovati kao kasarna sve do prosinca 1991. godine kada je Grad Pula dogovorio s JNA iseljenje iz svih vojnih objekata u Puli. Od 1992. godine pa do ljeta 1996. Rojc su nastanjivali hrvatski prognanici i izbjeglice koji su potom premješteni u Varaždin i izbjeglički logor Kamenjak u Puli. U razdoblju između 1996. i 1998. godine zgrada je bila prazna što je rezultiralo dodatnim devastiranjem objekta, no iste 1998. godine pulsko Gradsko vijeće donijelo je odluku o ustupanju Rojca članovima raznih pulskih udruga. Prvi stanari Rojca postali su tako članovi SAKUD-a, kazališta Dr. Inat, Puhačkog orkestra kojima su se ubrzo pridružili Suncokret, Monteparadiso, Zelena Istra, razne udruge nacionalnih zajednica i ostali. Trenutno u Rojcu djeluje oko 70 udruga koje svakodnevno od 7.00 do 24.00 sata nude i organiziraju brojne programe i aktivnosti.     

izvor:ISTRAPEDIA
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #349 on: April 19, 2011, 08:10:16 pm »

Karlo Rojc, zgrada bivše vojarne u Puli

Zgrada Karlo Rojc, poznatija samo kao Rojc, izgrađena je u Puli vrijeme Austro-Ugarske monarhije, a ime je dobila kasnije prema narodnom heroju Karlu Rojcu. Oko 1870. godine izgrađena je Marinen Schule (Pomorska škola),  a uz nju je godine 1899. nikao Rojc, na otprilike 6000 četvornih metara.

    *
    *
    *

Iza Prvog svjetskog rata, nakon pada Austro-Ugarske, te nakon pripadanja Pule i Istre Italiji, Rojc je postao škola za pitomce što ostaje do kapitulacije Italiju u Drugom svjetskom ratu, odnosno do kraja rata 1945. godine kada se Rojc prenamijenio u tzv. partizansku mašinsku školu i kasarnu. Škola se ukinula 1976. godine, a Rojc je nastavio djelovati kao kasarna sve do prosinca 1991. godine kada je Grad Pula dogovorio s JNA iseljenje iz svih vojnih objekata u Puli. Od 1992. godine pa do ljeta 1996. Rojc su nastanjivali hrvatski prognanici i izbjeglice koji su potom premješteni u Varaždin i izbjeglički logor Kamenjak u Puli. U razdoblju između 1996. i 1998. godine zgrada je bila prazna što je rezultiralo dodatnim devastiranjem objekta, no iste 1998. godine pulsko Gradsko vijeće donijelo je odluku o ustupanju Rojca članovima raznih pulskih udruga. Prvi stanari Rojca postali su tako članovi SAKUD-a, kazališta Dr. Inat, Puhačkog orkestra kojima su se ubrzo pridružili Suncokret, Monteparadiso, Zelena Istra, razne udruge nacionalnih zajednica i ostali. Trenutno u Rojcu djeluje oko 70 udruga koje svakodnevno od 7.00 do 24.00 sata nude i organiziraju brojne programe i aktivnosti.     

izvor:ISTRAPEDIA
Hvala Karamela, sve je jasno, ali da se ne udaljavamo od teme...
Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #350 on: April 19, 2011, 09:44:55 pm »

....Po dolasku u Loru smješteni smo u paviljone namijenjene posadama podmornica. Smještaj je bio za desetku. Tu su nam rekli da ne zapitkujemo previše i da ćemo ovjdje ostati u prekomandi. Tada sam se prvi put susreo sa onom pravom burom koja se uvlačila u kosti kao da i nismo imali uniforme na sebi. Puhalo je sa svih strana dok su nas vodili na vez gdje su bili usidreni brodovi i podmornice. Našoj sreći nije bilo kraja kad su nas pustili da se popnemo na Titov brod "Galeb" koji je tih dana bio na vezu u Splitu. Bio je u vezu s komandnim brodom Vis. Osjećali smo se toliko važni.
S ove vremenske distance se niti ne mogu tačno sjetiti imena pojedinih zapovjednika ali znam da smo prvi razgovor obavili s oficirom bezbjednosti koji se prezivao Ćelica. Rekao nam je da se ne raspitujemo previše i da će nam sve na vrijeme kazati. Kazao mi je usput da ću biti raspoređen na obuku na raketni čamac RČ-310 ( Velimir Škorpik). Tu sam raspoređen na mjesto pomočnika za navigaciju i radarske sisteme. Sjećam se svog prvog zapovjednika. Bio je to debeljuškasti stariji vodnik, Makedonac ( nadimak Krilce). Tu na tom brodu sam doživio najljepše trenutke svoga boravka u JRM. Na tom raketašu sam se prvi puta u životu napio. Sjećam se, bili smo na Visu (Češka vila). Dugo poslije toga su me zezali drugari da ja nikad nisam na brod došao pijan jer me obično donesu.
Po povratku u Split rekli su nam da ćemo svaki dan sa profesoricom sa Radničkog sveučilišta u Splitu vježbati ruski jezik. Tako je zaista i bilo skoro godinu dana ili možda malo manje, ne sjećam se. Uspješno sam položio ispit i znam samo da i dan danas razumijem dosta toga.

U tom periodu smo pogledali onu zadnju utakmicu na Plinari(Stari plac) između Hajduka i Vardara. Navijali smo naravno za Vardar. Rezultat je bio 0:0.
Već tada se počelo šuškat nešto kao ičićemo u SSSR po neki brod.
Tada sam prvi puta upoznao poručnika bojnog broda ili?(nisam siguran za čin) Davora Domazeta- Lošu (admiral Hrvatske mornarice) koji je do kraja ostao moj zapovjednik. Rekao mi je da ćemo krajem godine (1979) krenuti na put u SSSR ali da sad za sad to ne govorim nikome. Rekli su nam i šta sve treba da do tada pripremim za ponijeti tamo.
Laku noć i do sljedećeg javljanja...
Posada RČ-310 (Velimir Škorpik)


* 180377_1638920965222_1002704551_31356168_2267604_n.jpg (32.56 KB, 500x375 - viewed 124 times.)
« Last Edit: April 19, 2011, 09:55:00 pm by Razarač31 » Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #351 on: April 19, 2011, 09:48:12 pm »

Pojma nemam otkud mi informacija da je regrutni centar Karlo Rojc bio nekad zatvor i moja isprika zbog netačnosti te informacije. Meni je možda u to vrijeme to tako djelovalo Wink.
Ispričavam se također ako koja informacija ne bude tačna, jer su ovo ipak moja sjećanja....
« Last Edit: April 19, 2011, 09:56:21 pm by Razarač31 » Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #352 on: April 19, 2011, 11:32:01 pm »

Sjajno, sjajno...samo napred.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #353 on: April 20, 2011, 09:16:46 am »

Odlično, samo tako dalje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #354 on: April 20, 2011, 10:27:52 am »

Pojma nemam otkud mi informacija da je regrutni centar Karlo Rojc bio nekad zatvor i moja isprika zbog netačnosti te informacije. Meni je možda u to vrijeme to tako djelovalo Wink.
Ispričavam se također ako koja informacija ne bude tačna, jer su ovo ipak moja sjećanja....
Ma samo napred, super, tu smo da se podpomažemo.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #355 on: April 20, 2011, 10:42:05 am »

@Razarač 31, znači ti nisi prošao osnovne pešadijske i specialne obuke u Rojcu. Nikad nisi gazio strojevog koraka,nikad nisi pucao iz M48,nikad nisi vežbao "odelenju u napadu i odbrani". 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #356 on: April 20, 2011, 11:47:02 am »

................................
Sjećam se, bili smo na Visu (Češka vila). Dugo poslije toga su me zezali drugari da ja nikad nisam na brod došao pijan jer me obično donesu.
Po povratku u Split rekli su nam da ćemo svaki dan sa profesoricom sa Radničkog sveučilišta u Splitu vježbati ruski jezik. Tako je zaista i bilo skoro godinu dana ili možda malo manje, ne sjećam se. Uspješno sam položio ispit i znam samo da i dan danas razumijem dosta toga.
........................................................

Nesto mi tu "Razarac" nije jasno. Jesi li ti u JRM dosao na odsluzenje vojnog roka ili nesto drugo. Ako si bio obicni mornar koliki je tad bio vojni rok. I to bez vojne obuke i jos odma na RČ kao pomocnik za navigaciju i plus luksuznim autom od Pule do Splita. Bogami ko velika zverka...
Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #357 on: April 20, 2011, 01:17:18 pm »

................................
Sjećam se, bili smo na Visu (Češka vila). Dugo poslije toga su me zezali drugari da ja nikad nisam na brod došao pijan jer me obično donesu.
Po povratku u Split rekli su nam da ćemo svaki dan sa profesoricom sa Radničkog sveučilišta u Splitu vježbati ruski jezik. Tako je zaista i bilo skoro godinu dana ili možda malo manje, ne sjećam se. Uspješno sam položio ispit i znam samo da i dan danas razumijem dosta toga.
........................................................

Nesto mi tu "Razarac" nije jasno. Jesi li ti u JRM dosao na odsluzenje vojnog roka ili nesto drugo. Ako si bio obicni mornar koliki je tad bio vojni rok. I to bez vojne obuke i jos odma na RČ kao pomocnik za navigaciju i plus luksuznim autom od Pule do Splita. Bogami ko velika zverka...

Ma tih dana se i jesam osjećao "ko velika zverka" a tek ono kasnije, Ruskinje i to, to je priča za sebe.   Cheesy
Ma šalim se, ni meni nisu bile jasne neke stvari. Valjda moje poznavanje ruskog jezika, moj sportski duh i šta ja znam šta već.... Ali da ne duljim dalje evo nastavka...
Logged
Razarač31
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #358 on: April 20, 2011, 01:22:29 pm »

@Razarač 31, znači ti nisi prošao osnovne pešadijske i specialne obuke u Rojcu. Nikad nisi gazio strojevog koraka,nikad nisi pucao iz M48,nikad nisi vežbao "odelenju u napadu i odbrani". 
Nisam skoro ništa od toga ni vidio. Kasnije po odsluženju vojnog roka morao sam ćutiti dok su prašinari pričali o svojim podvizima na bojevim gađanjima i slično. Ali sam ja upoznao Jadran uzduž i poprijeko. Lastovo i  Crnogorsko primorje (Kumbor)su mi ostali u posebno lijepom sjećanju...E da gađali smo i mi s raketaša pokretnu metu...I pogodili Bogami...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #359 on: April 20, 2011, 01:59:11 pm »

................................
Sjećam se, bili smo na Visu (Češka vila). Dugo poslije toga su me zezali drugari da ja nikad nisam na brod došao pijan jer me obično donesu.
Po povratku u Split rekli su nam da ćemo svaki dan sa profesoricom sa Radničkog sveučilišta u Splitu vježbati ruski jezik. Tako je zaista i bilo skoro godinu dana ili možda malo manje, ne sjećam se. Uspješno sam položio ispit i znam samo da i dan danas razumijem dosta toga.
........................................................

Nesto mi tu "Razarac" nije jasno. Jesi li ti u JRM dosao na odsluzenje vojnog roka ili nesto drugo. Ako si bio obicni mornar koliki je tad bio vojni rok. I to bez vojne obuke i jos odma na RČ kao pomocnik za navigaciju i plus luksuznim autom od Pule do Splita. Bogami ko velika zverka...

Ma tih dana se i jesam osjećao "ko velika zverka" a tek ono kasnije, Ruskinje i to, to je priča za sebe.   Cheesy
Ma šalim se, ni meni nisu bile jasne neke stvari. Valjda moje poznavanje ruskog jezika, moj sportski duh i šta ja znam šta već.... Ali da ne duljim dalje evo nastavka...
Ok, da ubuduce nebi komplicirali stvari ja licno svaticu ovu tvoju pisaniju kao slobodnu pisanu formu, koja se tek ponekad dodiruje sa stvarnim ambijentom, prostorom i vremenom.
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 75   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.