PALUBA
April 18, 2024, 06:35:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 75   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata (Ex- Veliki patrolni brod VPBr) klase "Koni"  (Read 457692 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #435 on: August 08, 2011, 07:57:38 pm »

Solarisu, ne slažem se baš s usporedbom o kaiću na Luštici. Taj brod je pripadao JRM a sada RM CG. Da je kojim slučajem pao u naše ruke, tj. HRM bi li tako govorio?  Bez obzira na njegove TT karakteristike, samo brod ovakve veličine u hrvatskim rukama imao bi velik psihološki učinak. Postao bi sredstvo odvraćanja. U tome i jest bit mornarice u postojanju. Nemaš grančurinu ali imaš top. Nemaš kaić ali navigaješ na VPB. 
Ma ja mislim da je naš "Sole...." malo stvar bacio na šalu. Nije on ništa pogano mislio.
Brod je određene tonaže i TT karakteristika i zna mu se mjesto u svjetskim razmjerama.
A kako je završio to su druge stvari, što bi rekli drugi par opanaka.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #436 on: August 08, 2011, 08:41:12 pm »

Stisla ova južina malo pa nismo opušteni.  Wink

Quote
Solarisu, ne slažem se baš s usporedbom o kaiću na Luštici. Taj brod je pripadao JRM a sada RM CG. Da je kojim slučajem pao u naše ruke, tj. HRM bi li tako govorio?

napisa bi isto jer ispod Velebita bi izgledala još manja i izgledala bi kao kanu

A sve je napisano vezano o veličini broda, koji je navodno pre veliki za ovo more.

Svi vi vezani pisanjem na ovoj temi, kao da neznate kako naša obala izgleda ,ma ajde veliki stručnjaci recite mi koji bi to radar
iz Italije vidio RF u Boki ili u Kvarneru  Tongue

poz.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #437 on: August 08, 2011, 09:33:07 pm »

Quote
Solarisu, ne slažem se baš s usporedbom o kaiću na Luštici. Taj brod je pripadao JRM a sada RM CG. Da je kojim slučajem pao u naše ruke, tj. HRM bi li tako govorio.
Napisa bi isto jer ispod Velebita bi izgledala još manja i izgledala bi kao kanu
A sve je napisano vezano o veličini broda, koji je navodno pre veliki za ovo more.
Svi vi vezani pisanjem na ovoj temi, kao da neznate kako naša obala izgleda ,ma ajde veliki stručnjaci recite mi koji bi to radar
iz Italije vidio RF u Boki ili u Kvarneru  Tongue
Pa nije stvar baš tako jednostavna. Naravno nijedan ga nebi video sa Italijanske obale na navedenim mjestima. Ali danas se takvo nešto i najmanje koristi. Danas prvenstveno su satelitska raznorazna praćenja. Pa vidiš i snimke sa "piš....og" Googl-a, sve se vidi, pa bi našeg VPBR lako našli. Ali ne samo to. Sve jake Mornarice nastoje danas što prije skenirati svakog potencijalnog protivnika u smislu f-rekventnog zračenja i uglaviti je u svoju bazu. I čim se uključiš odma te nanjuše. Ma ima "mulj" metoda. U današnja vremena, bez obzira na vlastito naoružanje i moć, potrebno je i mnogo lukavosti i dosetljivosti da bi se preživjelo. Najmanje će se uspjeti šepurenjem kad treba i kad netreba.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #438 on: August 08, 2011, 09:42:38 pm »

Ma potpuno ste u pravu oriĆ ,ali isto sam mišljenja da se lakše sakriti u visokim brdima nego u pustinji .
Osim toga ,za elektronske mjere postoje i kontra mjere ,a koliko sam čitao po forumima i ta tehnika je bila nabavljena za RF-ove .

poz.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #439 on: August 08, 2011, 09:58:01 pm »


 Svega dva puta sam išao na vožnju s njim. Pričalo se, a i na nekom TT.zboru za starešine iz drugih jedinica su rekli da brod prosto nestane s radara kada mu se uključi puno orošavanje. Da li neko zna nešto o tome ili je bila samo priča za nas jadnike s TČ?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #440 on: August 08, 2011, 09:59:17 pm »

Ma potpuno ste u pravu oriĆ ,ali isto sam mišljenja da se lakše sakriti u visokim brdima nego u pustinji .
Osim toga ,za elektronske mjere postoje i kontra mjere ,a koliko sam čitao po forumima i ta tehnika je bila nabavljena za RF-ove .
poz.
Ma mjera, pa protu mjera i tako danima, dok te ne ukebaju da si zasp'o.
A onda si nadrapo ko Englezi kod Foklanda pa ih Argentinac izbuža.. Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #441 on: August 08, 2011, 10:02:05 pm »


Svega dva puta sam išao na vožnju s njim. Pričalo se, a i na nekom TT.zboru za starešine iz drugih jedinica su rekli da brod prosto nestane s radara kada mu se uključi puno orošavanje. Da li neko zna nešto o tome ili je bila samo priča za nas jadnike s TČ?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #442 on: August 08, 2011, 10:09:51 pm »


 Hvala na odgovoru!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #443 on: August 09, 2011, 08:16:21 am »

Mnogo su pridavali znacaja tom orosavanju kao naciu maskiranja u IC spektru zracenja.

Mozda je to 80-tih i davalo zadovoljavajuce rezultate ali kasnije je tehnika otisla daleko.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #444 on: August 09, 2011, 09:24:27 am »

Sistem orošavanja je bio pre svega namenjen za RHB zaštitu, dok mu je smanjenje IC odraza bila sporedna namena. Ukoliko bi se brod našao pod RHB udarom, mešali bi se voda i kaporit i puštali kroz mlaznice da se spere paluba i trup broda od otrova i radioaktivnih čestica. Sam izgled broda kada je to uključeno je nestvaran, veliki oblak vodene prašine. To su uključili jednom na 31, kada smo na Galebu imali obuku za RHB izviđače. Koliko mi se čini, još su taj sistem imale samo RTOP, dok za DBM241 nisam siguran.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #445 on: August 09, 2011, 10:13:27 am »

Malo tražim o ovome orošavanju broda i evo šta kaže na http://www.hrvatski-vojnik.hr/ o klasi Hamina   

Quote
Smanjenje toplinskog isijavanja omogućeno je odvođenjem ispušnih plinova glavnih i pomoćnih motora podvodnim ispuhovodom, a odvođenje topline sa stijenki nadgrađa i palube osigurano je njihovim hlađenjem uz pomoć sustava za orošavanje.

Slično priča i Wikipedija samo tamo spominju i ABH zaštitu.

Quote
50 nozzles around the decks and upper structures can be used to spray seawater on the vessel to cool it. In addition, the nozzles can be used to clean the ship after chemical attack or radioactive fall-out

Znači ipak se i dalje zadržalo to orošavanje broda u cilju smanjenja IC potpisa.

poz.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #446 on: August 09, 2011, 10:28:03 am »

Pitanje je koliko orošovanje može efikasno da ometa IC navodjenu raketu, ako se zna kolika je razlika u temperaturi izmedju metalne oplate pod kojom su motori i samog okruženja. Verujem da ne može da se stvori idealan oblak koji bi kvalitetno spustio temperaturu broda.
Mislim da je efikasnost sistema za orošavanje broda veća kod ABHO.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #447 on: August 09, 2011, 11:40:55 am »

Ma sigurno si u pravu i samo orošavanje ne može spasit brod od rakete,
ali orošavanje (hlađenje ) u kombinaciji sa IC mamcima i dobrim manevrom broda sigurno povećavaju šanse za preživljavanje.

poz.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #448 on: August 09, 2011, 11:41:49 am »

Kombinacija IC mamaca i CIWS oružja.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #449 on: August 09, 2011, 11:42:51 am »


 U tom smislu je i bilo reči. Kao što Slaris priča. Zbog toga sam i postavio pitanje.
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 75   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 25 queries.