PALUBA
March 28, 2024, 11:47:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 75   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata (Ex- Veliki patrolni brod VPBr) klase "Koni"  (Read 455723 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #450 on: August 09, 2011, 11:47:06 am »

Sistem orošavanja je bio pre svega namenjen za RHB zaštitu, dok mu je smanjenje IC odraza bila sporedna namena. Ukoliko bi se brod našao pod RHB udarom, mešali bi se voda i kaporit i puštali kroz mlaznice da se spere paluba i trup broda od otrova i radioaktivnih čestica. Sam izgled broda kada je to uključeno je nestvaran, veliki oblak vodene prašine. To su uključili jednom na 31, kada smo na Galebu imali obuku za RHB izviđače. Koliko mi se čini, još su taj sistem imale samo RTOP, dok za DBM241 nisam siguran.

Imale su i Mirne.... grane po levom i desnom boku i na komandnom mostu. Inače pored orošavanja, vršilo se i ispiranje sopstvenim talasima u vožnji. Odgovarajućim manevrom broda, naravno.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #451 on: August 09, 2011, 12:03:06 pm »

 Grin

Evo jedan link ka nekakvim idejama da čak i radar pokušaju ometat jakim mlazom vode .

http://www.williamson-labs.com/ltoc/ship-stealth.htm

poz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #452 on: August 09, 2011, 12:12:02 pm »

Osetljivost IC glava je toliko uznapredovala kao i osetljivost opreme za izvidajen u IC spektru da samo orosavanje po meni nema toliku primenu kao npr do pocetka 90-tih.

Inace iz prica znam da su radjena ispitivaja na tu temu u JNA.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #453 on: August 09, 2011, 12:40:55 pm »


 I radi se o 1989 ili možda #90- oj godini. Tada su nas intenzivno vodili  ( Iz 17. BTČ) po drugim brigadama na neke specijalističke posete i
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #454 on: August 09, 2011, 04:47:36 pm »

Svega dva puta sam išao na vožnju s njim. Pričalo se, a i na nekom TT.zboru za starešine iz drugih jedinica su rekli da brod prosto nestane s radara kada mu se uključi puno orošavanje. Da li neko zna nešto o tome ili je bila samo priča za nas jadnike s TČ?

Malo je bilo nezgodno postavljeno pitanje u odnosu "orošavanje - radarsko otkrivanje", pa sam se ja našalio sa našim "Kiletom".
Ali zaozbiljno stvar je vjerovatno u sledećem.
Samo orošavanje kao takvo imalo je za svrhu, da ne pominjem "PNHBO", da smaji nivo toplotnog isijavanja dijelova broda. Naravno i stime da osujeti srestva i projektile protivnika koji su radili u području otkrivanja IC zračenja. Koliko se to moglo postići sad je i to pitanje. U svakom slučaju za takvo nešto u idealnom slučaju bi zahtijevalo non stop uključeno orošavanje na samom VPBR za vrijeme vožnje, a to bi bilo besmisleno. Jer nema tog orošavanja koje bi na znak uzbune zbog približavanja projektila trenutno rashladilo brod , a to bi onda bilo pa ništa.

A što se tiče ometanja radarskog otkrivanja kod orošavanja to je  .

Ja sam godinama radio na radarskom osmatranju u raznim situacijama. Ma, klasični radar je bio u stanju da u određenim uslovima primjeti i obični kaić na 10 Km, a da nebi gomilu metala kao VPBR. U otežanim uslovima se za vrijeme neveri na radarskoj slici mogla detektirati i oblačnost i kiša. Ma, masu toga. Prema tome u određenim uslovima kad bi orošavanje i dalo rezultata to bi se na radaru u najgoru ruku vidjelo kao neki oblak nisko na moru, pa bi opet radarista primjetio nešto nesvakidašnje. Iskusnom radaristi ništa nemože promaći. A to bi bilo idealno, plovi VPBR, vidiš ga na radaru, komad mrlje, uključi se orošavanje i nestane mrlja sa radara.
Kako da ne. Tongue  Ma uostalom od dolaska broda do današnji dana to bi se i probavalo i ispitivalo u vješbama pa da je bilo moguće davno bi se znalo i koristilo.
« Last Edit: August 09, 2011, 04:54:30 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #455 on: August 09, 2011, 05:09:49 pm »

oriĆ kao stari radarista sigurno ste se sretali i sa opremom za ometanje radara.

Koliko vidim RF-ovi su imali dosta opreme za EW ,premda sad mi se ne piše o tome da mi ne reču da otkrivam silne vojne tajne.  Tongue

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #456 on: August 09, 2011, 05:30:58 pm »

oriĆ kao stari radarista sigurno ste se sretali i sa opremom za ometanje radara.
Koliko vidim RF-ovi su imali dosta opreme za EW ,premda sad mi se ne piše o tome da mi ne reču da otkrivam silne vojne tajne.  Tongue
poz.
Ne, nikad. To su bili moji "neprijatelji".  Grin
Zaozbiljno nisam. Radio sam na radarima tačno do 30 maja 1980. Poslije sam prešao na KIS Stina Jadran.
Od tad su mi radari bili isključivo samo izvor informacija.
Ali kad se radi o protu-elektronskoj borbi potrebni su ti i dobri Radar detektori da bi imao što bolju bazu podataka o protivniku,
a onda i još bolji ometači koji bi se mogli koristiti na osnovu te baze. U principu to bi trebalo biti spregnuto i veoma brzo.
Kako je na VPBR, stvarno neznam. I nebi bio red radi MCG, bar zasad. Ja sam bio profesionalac pa kad sam poštovao MTB Žrnovnica
i nisam hteo unutra neću još uvijek ni na VPBR-ove, bar što se mene tiče.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #457 on: August 15, 2011, 01:05:23 pm »

RF-33 ima dva aktivna ometacan na glavnom jarbou (dva bela burica). Mislim da su ruskog porekla ali nesto detalja o njima nisam video.

Sto se tice orosavanja i smnjivanja radarskog odraza to nema nikakavog uticaja na radarsku uocljivost broda.

Smanivanja IC uocljivosti orosavanje je primena u sitaucijama kada ocekujes napad da li na osnovu informacije vise komadnde ili samog polozaja broda ili neceg treceg ali svakvo da se nebi vrsilo neprekidno. I sam sistem nije predivdjen da radi stalno.

Naravno orosavanje nije ni predivdjeno da se radi samostalno vec kao deo protiv raketne borbe.
Znaci orosavanje + ic mamaci + artiljerija + koriscenje prirodnih zaklona itd.
Logged
orada
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9


« Reply #458 on: August 15, 2011, 04:05:55 pm »

Posjedujem isječak iz Slobodne Dalmacije (dnevne novine izlaze u Splitu) datum 02.12.1996 piše brigadir HV mr.Mladen Bujas. Predzadnja alineja:Prilikom napada na grad Split 15.11.1991 (napad sam promatrao iz stana)  pronađeno je u gradu preko 100 kom neeksplodiranih granata. Granate nisu bile neispravne i zbog toga nisu eksplodirale, več su imale odvrnute upaljače, pa tako nisu ni mogle ekaplodirat. (doslovce tako piše) To je ustanovljeno prilikom  pregleda neeksplodiranih granata. Možda če biti nekom ta podatak zanimljiv. Zato sam i naveo, ko je napisao, kada i u kojim novinama. U tom članku navode, da su na brodove JRM napadali  pripadnici HV sa otoka Brača i Šolte bez odobrenja komande. Iste novine i pišu, da je tada kasnio znak za uzbunu u Split čak  30min. Iako je ranije sviralo za uzbunu skoro svakodnevno.
Pozdrav
Duje

Možeš li taj i eventualno ostale članke Slobodne Dalmacije iz tog perioda postaviti negde da ih pogledamo?
Hvala
Logged
orada
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9


« Reply #459 on: August 15, 2011, 04:18:25 pm »

Ne znam tačno koji je brod korišten za IC metu, neki stari patrplac. Sad više nisam siguran a mislim da mu je nadgrađe bilo skinuto ili barem delimično skinuto. A na palubi (oko središta broda) je montiran jedan veliki cilindar, koji je iznutra grejan sa gorionicima, a izvana je bio obložen senzorima temperature, koji su regulisali rad gorionika, da bi se površinska temperatura cilindra držala konstantnom u okviru temperature realnog cilja.
Zapravo, površinska temperatura mu je bila tako podešena i regulisana da konstantno ima maksimum zračenja u onom delu IC spektra na koji je prijemnik IC glave za samonavođenje najosetljiviji, radi lakog ostvarenja i stabilnog držanja zahvata za vreme samonavođenja rakete na cilj.

Stari TČ, postavili smo i 3-4 radar-reflektora..
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #460 on: August 15, 2011, 04:24:27 pm »

Posjedujem isječak iz Slobodne Dalmacije (dnevne novine izlaze u Splitu) datum 02.12.1996 piše brigadir HV mr.Mladen Bujas. Predzadnja alineja:Prilikom napada na grad Split 15.11.1991 (napad sam promatrao iz stana)  pronađeno je u gradu preko 100 kom neeksplodiranih granata. Granate nisu bile neispravne i zbog toga nisu eksplodirale, več su imale odvrnute upaljače, pa tako nisu ni mogle ekaplodirat. (doslovce tako piše) To je ustanovljeno prilikom  pregleda neeksplodiranih granata. Možda če biti nekom ta podatak zanimljiv. Zato sam i naveo, ko je napisao, kada i u kojim novinama. U tom članku navode, da su na brodove JRM napadali  pripadnici HV sa otoka Brača i Šolte bez odobrenja komande. Iste novine i pišu, da je tada kasnio znak za uzbunu u Split čak  30min. Iako je ranije sviralo za uzbunu skoro svakodnevno.
Pozdrav
Duje

Možeš li taj i eventualno ostale članke Slobodne Dalmacije iz tog perioda postaviti negde da ih pogledamo?
Hvala
Mogu postaviti, još imam taj članak kući. Kada se vratim u Ljubljanu (za jedno mjesec dana), skenirat ču ga. Onda, kada sam pisao o tome, nisam još imao  skener, zato sam i napisao datum i pisca tog članka.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #461 on: August 15, 2011, 07:34:23 pm »

RF-33 ima dva aktivna ometacan na glavnom jarbou (dva bela burica). Mislim da su ruskog porekla ali nesto detalja o njima nisam video.

Ne samo RF-33, već i RF-31 su imale, odnosno imaju, aktivne brodske ometače. U registru ratnih brodova se navodi njihova oznaka J-121.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #462 on: August 15, 2011, 09:57:53 pm »

RF-33 ima dva aktivna ometacan na glavnom jarbou (dva bela burica). Mislim da su ruskog porekla ali nesto detalja o njima nisam video.

Ne samo RF-33, već i RF-31 su imale, odnosno imaju, aktivne brodske ometače. U registru ratnih brodova se navodi njihova oznaka J-121.

-ESM Radar system "Bizan`-4B"
-Tyul'pan ECM

poz.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #463 on: August 16, 2011, 12:24:03 am »

Tulipan je bila radio stanica.

Evo ih i nazivi Sovjetskih sistema:

http://ru.wikipedia.org/wiki/Словесные_названия_российского_оружия
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #464 on: August 16, 2011, 10:25:14 am »

Ove stvari je teško pronać po netu ,a i kad nešto nađeš sve je ispromješano.
Mene su oduvjek zanimala ona dva cilindra na RF-ovima ,i čemu služe,ovo je naj bliže šta sam uspio nać.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* EW.JPG (66.59 KB, 600x740 - viewed 278 times.)
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 75   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 25 queries.