PALUBA
March 28, 2024, 06:13:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 75   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata (Ex- Veliki patrolni brod VPBr) klase "Koni"  (Read 455756 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: November 17, 2007, 09:35:46 pm »

Raketna fregata (Ex- Veliki patrolni brod VPBr) klase "Koni"

RF 31 Beograd (ex-Split)
RF 32 Podgorica (ex-Koper)

Dimenzije:
dužina: 96.42 m
širina: 12.70 m
visina: 26.10
Gaz:
na pramcu: 3.95 m
na krmi: 4.25 m
Pogon:
2 dizel motora po 5 888 KS
gasna turbina snage 14 720 KS
Brzina:
14 čv (ekonomska)
30 čv
Daljina plovljenja:4000 milja ekonomskom brzinom
Autonomnost: 15 dana
Broj članova posade: 123
Godina i mesto gradnje: 1980, SSSR
Naoružanje:
- 4 lansera protivbrodskih raketa P-20
- dvostruki lanser raketa RZ-13
- 2 topa AK726 kalibra 76,2 mm
- 2 topa AK-230 kalibra 30 mm
-2 x RBU 6000
- 2 lansera raketa za ometanje PK-16
- 2 raketna bacača mamaca PALISADE

Ratni bojevi komplet broda:
4 rakete P-20
20 raketa OSA-M
2000 metaka 76.2 mm
2000 metaka 30 mm
96 raketa PK-16
120 raketa RDB-60


RF-31  – povučena iz operativne upotrebe Mornarice VSCG 2005, u MTRZ "SA-KO" čeka na prodaju

RF-32  – povučena iz operativne upotrebe RMVJ 1995, kanibalizovana, 2007 prodata „Yugoimportu SDPR“ za dalju kanibalizaciju, brod još uvek u MTRZ "SA-KO"
« Last Edit: February 03, 2008, 07:21:48 pm by Rade » Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #1 on: March 03, 2008, 09:47:40 pm »

Dobar brod, na 31 sam poceo da radim 92, i sad se sjecam kompletnog rasporeda prostorija, jedini prostor na tom brodu u koji nikad nisam usao je lancanik.
Logged
zorankol1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #2 on: March 05, 2008, 10:25:27 am »

da li bi netko postavio njegovu sliku
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3 on: March 11, 2008, 08:15:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (206.16 KB, 640x480 - viewed 1553 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 04:06:56 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #4 on: March 20, 2008, 08:38:17 am »

Tužno i oronulo izgleda. Ovako kada ga gledam, uvek mi se otme utisak da je ovo stvarno čvrst i robustan stroj, za razliku od 33/34, koji imaju mnogo elegantniju liniju i "šmekerski", da ne kažem manekenski dizajn. Tokom operativnog veka, "rusi" su stvarno stavljani pred najveće izazove i gurani prvi u vatru, posebno tokom rata 1991/92, dok su 33/34 ljubomorno držani/čuvani po strani i nisu videli mnogo akcije. Ali ovaj sa slike i njegov neseretni brat-blizanac su se ispucali pošteno, a i bili u više navrata na liniji vatre, koju je 32 kod Zadra malo i direktno osetio na sebi.

Elem, čuva li sada neko brod i obezbeđuje li ko ova skladišta kod potkopa, gde je sada vezan? Bilo bi super nekako uspeti popeti se na brod i ispucati jedno par stotina slika - verovatno je to zadnja prilika da se napravi dobra kolekcija slika ove kapitalne jedinice. Žao mi je što je 32onako mesarski iskasapljen, bez da je iko uspeo da ga makar kroz fotografije propisno otrgne od zaborava.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #5 on: March 20, 2008, 09:20:45 am »

FF, vidim, da i tebi nije svejedno kad vidiš stare "prijatelje" kako tužno završavaju............ kao meni za TČ-je.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #6 on: March 21, 2008, 08:19:04 am »

Svaka stvar ima svoj vek trajanja, pa i brod.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 2.jpg (19.59 KB, 640x360 - viewed 1357 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 04:07:56 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #7 on: March 21, 2008, 06:55:06 pm »

Ako nisi znao i VPBr 31 je 91 dobi jednu granatu. Doduše bila je prijateljska varta. Koliko sam ja upoznat slučaj se desio na sidru u Viškoj luci, sa jednog od pomoćnih brodova, ne znam tačno koji je brod u pitanju slučajno je opalio bofors 40 mm (prema priči posade, vojska se "igrala" na napunjenom topu), granata je rikošetirala od oplate na drugom nivou nadgrađa (radio kabina), proletila je između RBU i napravila recku na oplati.

Inače 31 baš i nije nešto mnogo pucao sa 76 mm 91, istina bio je u akcijama. Problem je u tome što je on krajem 90 izašao iz remonta u Šibeniku (RZ Velimir Škorpik), a tamo im je neki dobar majstor sredio topove 76 mm. Stvar je sledeća pramčani top je mogao da ispalo oko 10-15 granata i zaglavio bi, a krmeni bi zaglavio polije 4-5 granata. tek 92 kad smo se vratili sa Visa uspjeli su da utvrde u čemu je problem. Da bi utvrdili u čemu je problem bukvalno su rastavili pramčani top u sastavne djelove i dio po dio upoređivali sa djelovima sa 32. Problem je bio u dvije opruge na mehanizmu za ubacivanje granata na liniju punjenja, na sva četiti automata te opruge su bile skraćene za ČITAV 1 CM. Na svakom automatu su po dve opruge i svih 8 komada je bilo skraćeno na istu dužinu za 1 cm kraće od iste takve opruge sa topa na 32. To skraćivanje je dovodilo do toga da poslije par granata ubacuje novu u cjev prije nego što je izbacio čauru iz cjevi. Sreća da su rusi na toj municiji napravili divljačko osiguranje od budala pa nikad nije došlo do neke teže nesreće.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #8 on: March 21, 2008, 10:28:02 pm »

Nisam znao za incident na Visu.

Za zastoje sam čuo - recimo prilikom nasumičnog pucanja prilikom podrške izvlačenju brodova iz neretvanskog kanala, u visini rta Lovište na Pelješcu krmeni top je zaglavio odmah po početku gađanja, dok je pramčani ipak uspeo da ispali nekoliko hitaca. Mnogo brodova bilo je na razne načine sabotirano, što od strane radnika u Zavodima, što od strane posade koja je nakon toga napustila svoja mesta.
Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #9 on: April 21, 2008, 08:47:54 pm »

Od ostalih havarija na 31, najteža je bila 88 godine (nisam bas siguran za godinu 88 ili 89, siguran sam da je bilo u toku moje 1. godine u MSVŠ) kada je prilikom jedne "turističke vožnje" za neku slovenačku delegaciju pukao blok motora. Prema priči starijih kolega, u par minuta je kompletna krmena mašina bila u plamenu. požar je ugašen puštanjem freona. Sve je to trajalo nekih 10-15 minuta, a rezultat je bio 3 godine remonta.

1991 godine ovaj brod je prošao kroz nevrjeme sa morem 5-6 po boforovoj skali. Prilikom izvlačenja stvari iz Pule potjerali su jedan DTM da ide po južini vanjskom rutom oko Kornata. Pošto taj brod nije ni blizu bio predviđen za plovidbu ni po upola manjem nevremenu počeo je tonuti. Sa Visa  je upućen 31 da spašava posadu. Sretna okolnost da je dan ranije krcao gorivo na Visu pa je imao pune tankove i balast. Uspjeli su da pokupe posadu sa DTM-a, doduše sa gubicima, jedan mornar i vodnik I klase su se utopili, a zastavnika je prilikom prilaska brodu udario lijevi siz u glavu, podlegao je zadobijenoj rani prije nego su uspjeli stići na Vis. U tom spasavanju brod je prošao kroz bočne nagibe do 35-40 stepeni, što je skoro na granici prevrtanja. Mogu samo da zamislim kako je tad bilo kormilaru, kad krene sa jednog na drugi bok. Kormilarnica i BOC su skoro 25 metar iznad vodene linije i pri tom nagibu to je popriličan luk. Od žrtava među posadom tada je nastradao pianino koji je stajao u ofisirskom salonu (poznatijem kao gornja menza), popucali su morski vezovi pa se malo se prošetao po salonu. posljednji dio tog pijanina je skinut sa broda krajem 92. godine, kad je Dragiša Lekić postao komandant. Bila je to tabla za koš na srednjem djelu palube.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #10 on: April 22, 2008, 05:04:06 am »

Incident s požarom se pominje u jednom tekstu iz Glasnika iz 90-tih, u vezi gašenja požara na brodovima - baš kao jedan od ekstremnijih primera koj isu se desili kod nas.

U vezi nevremena iz novembra 1991. tu se 31 i pomalo i izblamirao, s obzirom da je akcija koju je preduzeo s ciljem spasavanje posade DTM-a bila polovično uspešna, iako je najbolje podnosio teško more od svih brodova u sastavu. U istom konvoju potonuo je i PDS-107, ali je njegovu celokupnu posadu spasio pučinski remorker PR-39, svega 20-ak sekundi pre nego što se jedna strana izdigla i povukla ceo brod u dno. Moj stari je bio na 39 tada i celo to iskustvo doživljava kao najteže momente koje je doživeo na moru za 35 godina.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #11 on: April 22, 2008, 07:13:41 am »

U vezi skidanja table za koš na 31, koju naredio Deagiša Lekić, kad je postao komandant. Ako je taj Dragiša Lekić, koji je bio u moje vreme PK  komandant torpednog čamca TČ-223 onda  se ne čudim, da je odmah naredio skidanje.
Več 84.godine bio je pravi vojnik,ambiciozan,ispeglan, podšišan po PS-u,radio sve po PS-u i tjerao posadu do kraja. Bio je jedan od retkih koji je dolazio u uniformi na posao. Bio sam 25 dana kod njega kao ispomoč i znam, da kod njega nije bilo zaj..... Grebator do kraja.
Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #12 on: April 22, 2008, 08:21:13 pm »

Da drugar baš taj Dragiša Lekić. Poslije TČ-aca je bio na 34. Kad sam ja počeo da radim bio je zamjenik komandanta na 34. 92 su ga dali nama za komandanta, a Eso Halilović je otišao na 34.
« Last Edit: July 29, 2010, 04:09:46 pm by Boro Prodanic » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #13 on: April 22, 2008, 08:25:06 pm »

Delimo mišljenje, očigledno. Veliki "štediša"...
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #14 on: April 22, 2008, 08:32:02 pm »

Quote
bio je pravi vojnik,ambiciozan,ispeglan, podšišan po PS-u,radio sve po PS-u i tjerao posadu do kraja. Bio je jedan od retkih koji je dolazio u uniformi na posao. Bio sam 25 dana kod njega kao ispomoč i znam, da kod njega nije bilo zaj...

             Па зар су ово мане?
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 75   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.