PALUBA
March 29, 2024, 10:23:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 75   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata (Ex- Veliki patrolni brod VPBr) klase "Koni"  (Read 455845 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #150 on: July 26, 2010, 01:43:47 pm »

Zanimljiva rasprava i pesimistične prognoze za "visoke peći".

Očito nema poslovnog duha, tj. novca da se dugoročno zaradi. Lakše je kratkoročno, izrezati brod kao salamu...

Očito je da su naši narodi "pametni" pa će učini tako, a npr. Amerikanci su "glupi" jer su neke svoje rashodovane ratne brodove pretvorili u eksponate koje posjećuju turisti i ostavljaju za to novce jer im je interesantno iz prve ruke slušati i gledati nešto takvo što se ne vidi svaki dan.

Ni prvi ni zadnji put da na ovim prostorima vlada politika "kakvi mozgovi i intelekt, pa kilo mozga u Njemačkoj  košta 2 marke"...što se neki u HR svojedobno izjavili.

Ajde dobro, sad se znači čeka tko će se prvi sjetiti da brod tamo smeta.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #151 on: July 26, 2010, 06:01:11 pm »

... a npr. Amerikanci su "glupi" jer su neke svoje rashodovane ratne brodove pretvorili u eksponate koje posjećuju turisti i ostavljaju za to novce jer im je interesantno iz prve ruke slušati i gledati nešto takvo što se ne vidi svaki dan.
Prvo, u Americi postoji zdravi interes i pripadajuća novčana sredstva, te ekipa koja zna i što i kako i zašto. Mi ni za krucijalne državne stvari ne znamo ništa od toga troje, pa zašto još da se zafrkavamo s nekim perspektivnim starim željezom? Drugo, Amerikanci imaju - odgojili su je odmalena i poticali - publiku koja se ne srami svoje povijesti i kojoj je normalno posjećivati i slaviti takva mjesta. Mi nit' imamo navade i običaje, a nit' - glede tog broda - i nemamo štogod važnoga i vrijednoga reći. Ako bi i govorili, istina bi bilo nekoliko, sve do jedne bile bi pogrešne. Treće, kad bi se po tom pitanju i štogod učinilo, cijelu zamisao bi vodio i dobio na upravljanje neko netalentiran i nezainteresiran, poput kakvog rođaka upravo onoga tko se proslavio izjavom o cijeni mozga u nas ...

Pa ne govorim ja bez razloga da bi najpoštenije i najmoralnije bilo brod samopotopiti, pa nek barem po njemu plaze samo ronioci, oni su - koliko sam ih ja dosad sretao - redom normalni i dragi ljudi ... 


Očito nema poslovnog duha, tj. novca da se dugoročno zaradi. Lakše je kratkoročno, izrezati brod kao salamu...
Ili ga lijepo privezati u mrtvi vez i lijepo i sigurno pričekati da sam zalegne na dno. U to ime par jučerašnjih ...


* DSC_1988_resize.JPG (258.5 KB, 1072x712 - viewed 411 times.)

* DSC_1482_resize.JPG (183.99 KB, 1072x712 - viewed 356 times.)
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #152 on: July 26, 2010, 06:25:16 pm »

A dobro i kažeš Patriot...

Po onomu što sam ja vidio, taj brod samo što se ne raspadne pa neće još dugo trebati da legne na dno sam od sebe.
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #153 on: August 04, 2010, 02:51:56 pm »

i ovaj bi potapao jos pa licno, naravno u zoni preduzetničke odgovornosti svog ronilackog centra. mozda mu i upali, ionako se okolo predstavlja stecajnim upravnikom ratne mornarice
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Ljetnji razgovori: Dragan Gačević o ronjenju i ostalom
Žrtva razarača za trajni mir

To bi mogla postati top-destinacija na Jadranu, čak za svjetski ronilački vodič. Tom njegovom nesvakidašnjom idejom - da se zlosretni razarač “Split” bvše JRM, koji već godinama trune na vezu u Kumboru, simbolično potopi uz granicu Crne Gore i Hrvatske na ulazu u Boku, načinjem priču sa Draganom Gačevićem, istaknutim roniocem i ponajboljim znalcem našeg podmorja. On kaže:

- Nije ta ideja od juče, stigla je ona već do Podgorice i Zagreba, prvenstveno kao još jedan mogući prilog konačnom pomirenju dva naroda. Konkretno, zamislio sam i da se tom brodu “sudi” kao Berekinu ili Karnevalu, jer jedinstven je slučaj u svijetu da brod čije ime nosi i tuče po gradu Splitu! Lično sam spreman da ga za taj čin pripremim, postavio bih eksplozivna punjenja na pavo mjesto, da on konačno legne na dno. I da ga, eventulano, potopi gradonačelnik Splita ili neko ko je tamo od njega stradao. To bi svakako bila izuzetno dobra poruka i slika za čitav svijet, a vjerujem da na ovakav čin ne bi ostali ravnodušni mnogi. Čak i planetarno popularni kanali, poput “Diskaverija” i ostalih.

Mn: Za evropski zaron

Gačević je angažovan kao skiper na jednoj jahti. Najblaže rečeno, veoma je rezigniran tekućim stanjem u našem ronilaštvu. Tvrdi da je “haotično, uz štancanje diploma, svakodnevno vršljanje kojekakvih ronilaca bez adekvatnog vođenja i kontrole, pa u konačnom i - bez zarade”. Uredba o podvodnim aktivnostima, maltene “pisana je za samo jednog čovjeka”!? Slično neveselo mišljenje iznosi i o Savezu ronilaca, koji bi trebao da se bavi sportom, a nikako turizmom.

- Evropska zajednica, tamo gdje valjda i mi stremimo, donijela je jasne standarde kako se pružaju usluge u ronilačkom turizmu i to veoma precizno propisane. Bio sam i lično pozvan od Evropske federacije na jedan stručni seminar u Zagrebu, gdje nam je rečeno da, poput Hrvatske, sve to i mi ovdje moramo implementirati u naše zakone. Prosto, trebamo donijeti zakon o ronjenju i posebne pravilnike za sportsko, turističko ronjenje i radove pod morem.

Gačević je duže od tri decenije ronilac i to veoma iskusan. Sa svojim kolegama pronašao je, locirao i snimio na desetine brodskih i ostalih olupina na našem primorju. Uz bogatu foto, video i ostalu dokumentaciju, odavno je zgotovio materijal i za podvodni vodič, sa čim je već ranije upoznao mnoge u brojnim institucijama, od Kotora, preko Cetinja, pa do Podgorice. A, na pitanje zašto je prolongirao izdavanje, opet uzvraća:

- Čemu i komu moj vodič dok u naše zakonodavstvo ne implementiramo evropske standarde?! Čim to zaživi, ja već sjutradan mogu da ga dam u štampu, samo to i čekam! Inače, i dalje se bavim montažom novih materijala i onih koje sam godinama snimao. Dogovorio sam i sa “Zastava-filmom” da mi ustupe neke materijale, minut za pedeset eura. Nije baš ni jeftino. No, želim da to polako posložim i da mi vodič prati kvalitetan DVD koji može poslužiti i za dodatnu eduakciju ronilačkog kadra, ali i za solidnu promociju našeg podmorja u turističke svrhe…


Ronilački muzej u Novom


Uz opasku da često roni i sa kolegama u Cavtatu, Gačević pominje i to kako uskoro u Zagrebu izlazi novi ronilački časopis koji će objedinjavati ove prostore, pošto jedino tako tržišno može i da opstane, pa će i on dobar dio tema plasirati na njegovim stranicama. Uzgred, ne bježi ni od mogućnosti da o ronilaštvu i ostalom, eventualno, zabrazdi kolumnu i na stranicama Pobjede, uz razložnu primjedbu kako je prosto nevjerovatno da Javni televizijski servis još nema adekvatnu emisiju posvećenu moru i podmorju, na zavidno bogatoj pomorskoj tradiciji Crne Gore!? Na kraju, uz činjenicu da je prikupio veoma obimnu dokumentaciju, kao i mnoštvo artefakata, o ideji da u Novom osnuje ronilački muzej, kao i da su za tu atraktivnu zbirku, recimo, bogomdani prostori neke od ovdašnjih tvrđava, sagovornik veli:

- Da, imam veoma obimnu arhivu vojnu i civilnu, sve je to kod mene. U vlasništvu imam i sve ronilačke aparate s kojima se ronilo u bivšoj SFRJ, kao i bogatu literaturu koja je obrađivala ovu oblast. I ta ideja o muzeju je poprilično stara, mada bi to bio drugi takve vrste na Jadranu, nakon Pirana. I Novi je svakako zaslužio da dobije takav muzej, jer ovo je grad u kome se najviše i ronilo, istina, uz negdašnju ronilačku školu Mornarice Kraljevine Jugoslavije u Tivtu… Dakle, fantastične eksponate imam i spreman sam, ako ništa drugo, čak i svoj plac ovdje da ustupim za muzej!


“Split” po Splitu!


Već 15 godina na mrtvom vezu i van plovnog stanja, pod oznakom RF-31, u Kumboru samuje razarač 'Split', kojim je 15. novembra 1991. napadan grad čije ime brod nosi. Neko vrijeme u medijima je pominjana njegova prodaja, kao i mogućnost da njegov povrat zatraži Hrvatska pošto je pripadao matičnoj luci Split. Međutim, portparol Ministarstva odbrane RH Goran Goršić kaže da od te rabote nema ništa, pošto se radi o brodu građenom osamdesetih godina prošlog vijeka koji je vrlo skup za održavanje, a ima i vrlo nepouzdane motore sklone čestom kvarenju.

Inače, pomenuti događaj iz 1991. novija hrvatska istorija bilježi kao "Bitku za Split" i obilježava ga kao Dan obrane grada i Županije splitsko-dalmatinske.

http://www.pobjeda.me/citanje.php?datum=2010-08-01&id=189380
« Last Edit: August 04, 2010, 02:59:02 pm by zveljarin » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #154 on: August 04, 2010, 03:02:18 pm »

Eh, ove naknadne pameti!
Da možda Gačević ovu ideju o potapanju nije pokupio ovdje na Palubi?!
A to "suđenje" nije vrijedno ni komentara, neukusno i degutantno, ako već treba nekom da se sudi to sigurno nije brod.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #155 on: August 04, 2010, 03:15:07 pm »

Eh, ove naknadne pameti!
Da možda Gačević ovu ideju o potapanju nije pokupio ovdje na Palubi?!
A to "suđenje" nije vrijedno ni komentara, neukusno i degutantno, ako već treba nekom da se sudi to sigurno nije brod.


Da, ali brod ne može da se brani, tako da ga mo'š napadati i kriviti koliko hoćeš...
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #156 on: August 04, 2010, 03:21:39 pm »

proveo sam vojni rok na tom brodu, te 86/87 je zaista izazivao poštovanje gdje god bi pristali.
krajnje jadan završetak jedne žalosne priče koja je počela 1991
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #157 on: August 04, 2010, 03:51:37 pm »

To su pi***rije, kako veli prethodnik, brodu se ne može suditi. I kako bi svoj novi "ronilački" život brod počeo živjet ako bi bio "osuđen" i potopljen od osobe koja je u prethodnom ratu formacijski bio ratni profiter koji se obogatio trgovanjem humanitarnom pomoći? Također, brod ima Kingston ventil za potapanje, ne treba ga minirati, posebice ne kad brod ne može uzvratiti ...

Glede inicijative, ništa novo, no glede ronjenja u nas jedno je ono što piše na papiru (a dobro piše), a drugo je što se primjenjuje. Na sjeveru HR se to kako tako poštuje, iako ima podosta crnog pružanja usluga. U Dalmaciji je mahom sve izvanzakonski, tu nitko nikoga ne hebe, zakoni i pravila postoje radi forme. Naravno, ne postoji ni kontrola, kamo li represija prekršitelja.

Glede "Splita" i Splita, da je prvi htio ozbiljnije naškoditi imenjaku, bio bi to i učinio. No, ispalo je kako je ispalo, a Splićani i tako uvijek vole slaviti ...

Brod bi bilo fora potopiti, prije toga ga pripremiti za sigurne ronilačke obilaske, napraviti mnoštvo otvora (ali ne eksplozivom) i sve skupa nadzirati i održavati. No, već na početku bi se ekipa posvađala, sve da su iz iste države, kamo li ne dvije ...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #158 on: August 04, 2010, 03:58:31 pm »

Patriot, koje je to ustrojbeno mjesto '' ratni profiter ''?
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #159 on: August 04, 2010, 04:17:26 pm »

valjda komandno:o)
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #160 on: August 04, 2010, 04:34:18 pm »

Patriot, koje je to ustrojbeno mjesto '' ratni profiter ''?
Hebi ga Kume, zaboravio sam navodnike na "formacijsko" ... Inače deficija ratnog profitera govori ovo:

RATNI PROFITER je onaj građanin Hrvatske koji je u tijeku Domovinskog rata od 30. svibnja 1990. do 30. lipnja 1996. godine postigao poduzetničku dobit (profit ili bilo kakvu imovinu mimo pozitivnih propisa, npr. neplaćanjem poreza), podmićivanjem, neregularnim prisvajanjem državne i privatne imovine, na osnovi neustavnih propisa i onih koji nisu sukladni zakonima, prevarom, krađom, nasiljem, ili je na bilo koji drugi neregularni način iskoristio okolnosti šestogodišnjeg rata.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #161 on: August 04, 2010, 05:37:34 pm »

Društvo, držimo se teme i pravila, a politiku pustimo po strani.

Hvala
LPB
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #162 on: August 04, 2010, 11:15:44 pm »

evo 31 na dzepnom kalendaru iz 1981 [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] god.


* 004.jpg (345.57 KB, 1024x730 - viewed 450 times.)
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #163 on: August 05, 2010, 11:21:23 am »

evo 31 na dzepnom kalendaru iz 1981 [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] god.

Jos uvek bez lansera raketa  Undecided
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #164 on: August 17, 2010, 07:46:20 pm »

Jedna veoma retka fotografija:

* PA sistem na VPBr.lnk (0.76 KB - downloaded 86 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 75   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.