PALUBA
March 29, 2024, 03:52:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk Leopard 2 MBT  (Read 229332 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« on: November 18, 2007, 03:45:33 pm »

Ovaj tenk je zasigurno jedan od najuspesnijih projekata MBT (Main Battle Tank) ikada. Proizvedeno je preko 3 200 ovih tenkova koji danas, u razlicitim verzijama, sluze u Danskoj, Holandiji, Norveskoj, Svedskoj, Spaniji i naravno - Nemackoj. Do 2009. godine ce grckoj vojsci biti isporuceno 170 tenkova verzija 2A6EX. Ugovori o kupovini su takodje sklopljeni sa Singapurom, Chileom, Turskom i Kanadom. Sta vam sve ovo govori?

Istorija ovog tenka je jako duga, a projekat je proizisao iz americko-nemacke saradnje tokom 70-ih godina proslog veka. Posto je taj projekat pod nazivom  MBT-70 propao, iskustva su koriscena za razvitak jednog mnogo prizemnijeg projekta. Kada se pojavio 1979. godine prvi Leopard 2 bio je najnapredniji tenk u svetu. Uspesno je pokrivao sve tri najvaznije osobine jednog tenka: mobilnost, vatrena moc, zastita.

Daljim unapredjivanjem verzije 2A4 stiglo se do sledecih projekata:

KWS I - postavljanje novog, L55 (duzina u kalibrima) 120 mm topa, upotreba bolje municije i naravno vece pocetne brzine metka (1800 m/s). Ovaj projekat se danas naziva Leopard 2A6

KWS II - poboljasana zastita i kontrole upravljanja. Ovaj projekat se danas naziva Leopard 2A5

KWS III - upotreba 140 mm topa. Ovaj projekat se trenutno razvija.

Kao sto vidite, rimski brojevi ne prikazuju hronoloski razvitak.

Sve ukupno, moze se slobodno reci da je Leopard 2A6 tenk koga krasi gotovo perfektna izbalansiranost, a posebno je obracena paznja na mogucnost lakog opravljanja tenka. Ceo motorski blok se menja za 20 minuta! Sa svojim izuzetno dugim topom i kvalitetnom municijom, ovom tenku nije potreban osiromasen uranijum da bi bio ubitacan. Rheinmetall se odavno pokazao kao vrhunski proizvodjac topova, a to dokazuje i ugovor sa americkom vojskom, cime ce se isti koristiti u novoj verziji Abrams tenka.

Zastita je isto tako izuzetna. Zastita protiv penetracionog metka ide od 620 do 940 mm na kupoli (mereno u RHAe), a zastita od kumulativnog metka ide od  750 do 1,960 mm  na kupoli.

Ovo nije uticalo na mobilnost. Vrhunsko nemacko masinstvo mu je obezbedilo motor od 1,500 KS, a radi se na motoru od 1,650 KS bez povecanja mase samog motora!

I na kraju, slike najboljeg tenka danasnjice:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* leopard2a6_1.jpg (147.96 KB, 1500x1125 - viewed 558 times.)

* leopard_2a6.jpg (40.96 KB, 600x374 - viewed 555 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 01:53:55 pm by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
mihajlo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #1 on: December 19, 2007, 04:58:31 pm »

Pozdrav

Slucajno sam naisao na ovaj forum. Intereasnta stvar oko Leopard 2. Ja sam inace u Kanadskoj vojsci i trenutno sam u Avganistanu i to kao inzenjer na odrzavanju tenkova. Moja najnovija igracka je Leopard 2A6M. Ono M znaci povecana protivminska zastita. Inace u odnosu na ostale varijante, sedista su modifikovana da izdrze udarni impuls prilikom detonacije. Moja varijanta ima jos i "grill" prtiv RPG. Prilicno efikasna. Moj rekord zamene motora je 15 minuta. Avganistan je i prva borbena upotreba tenka.
Tenk je lagan za upravljanje mada mu je silueta prilicno velika. U odnosu na Leo 1 potrebno je manje sati oko odrzavanja mada su delovi prilicno skupi. Samo jedan podatak: tracks su oko 180.000 dolara a menjaju se na 2-2.500 kilometara ako se uzmu u obzir uslovi na Avganistankim "putevima".
Toliko za sada.

Mihajlo 
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #2 on: December 19, 2007, 05:01:52 pm »

Nemci su takav kvalitet i izdrzljivost gusenica pokusali da dostignu jos za vreme ww2. Tada je ogranicanje bio samo materijal. Da, silueta je veca i od M1A2 ako se ne varam.

Da li je upotrebljavan novi L55 top?
Logged
mihajlo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #3 on: December 19, 2007, 05:15:40 pm »

Da. I ne samo to. U odnosu na starije varijante, novi fire control system je instaliran, thermal vision camera, i jos neke manje modifikacije. Glavna stvar je u protivminskoj zastiti on the belly kao i iznad tocokova. Jedna AT mina je eksplodirala ispod leve gusenice i posada skoro da nije ni osetila. Ne samo da su balansirana sedista izdrzala udar nego je i glavni impact absorbovao dodatni oklop. Jedina mana je da se za instalaciju ili zamenu na terenu moraju koristiti neki specijalni alati koje ja trenutno nemam  kao i tank platform. Neznam da li znas da se tank moze voziti i bez gusenice neko vreme. Ono sto je komplikuje odrzavanje je teren - dosta kamena i stena kao i prasine. Mislim da je filter sistem resen veoma dobro ali sto se tice road conditions tu u obzir doalzi kvalitet gusenica. Inace gusenice imaju gumene inserts tako da  je ride prilicno smooth. Ja sada mesan nas i Egleski ali razumeces o cemu se radi. Za lokalne uslove je nabolje imati steel tracks.  Inace sama pojava tenka je dovoljna da drzi tabose na distanci. Koristimo ih kao mobilne bunkere za odbranu isturenih baza kao i za patroliranje u veoma opasnim zonama.
Da li znas gde se mogu naci neki podaci o M84. Interesuje me taj tenk pogotovu nove modifikacije.
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #4 on: December 19, 2007, 05:25:14 pm »

Sve o M-84 pitaj naseg kolegu, Brokera. Pre toga ti preporucujem da procitas: http://stef124.tripod.com/m84.htm

Da li imas neke informacije o daljim modifikacijama Leoparda?
Logged
mihajlo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #5 on: December 19, 2007, 05:48:12 pm »

Kao sto si vec rekao radi se oko novom topu ali to rade necmi. Ja inace radim na nekim manjim modifikacijama koje su vise prilagodjavanje lokalnim uslovima. Na primer, kamera za voznju unazad, dodatna zastita od EFP i jos nke sto sto ne mogu pisati jer je jos classified. Taj sajt o M84 sam video a zanima me da li postoji neka literatura ili nesto slicno. Ja na primer za sva Kanadska vozila imam kompletnu dokumentaciju, to je oko 300 knjiga i drugih materijala. Ja sam sada kuci u Torontu na odmoru a onda idem nazad u Kandahar na tri meseca i to je  onda zavrsetak moje ture.
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #6 on: December 19, 2007, 10:52:24 pm »

Kao sto rekoh, obrati se Brokeru.

Inace, kako se tamo gleda na M1A2? Koji se tenk vise vrednuje? Osvrni se i na Challenger 2A. Mi ovde nemamo nikakve informacije, tako da nam je svaka rec sa terena dobrodosla!

Ubacicu te u MSN kada dodjem u Smederevo, pa da se ispricamo ko ljudi! Smiley
Logged
mihajlo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #7 on: December 20, 2007, 02:27:25 pm »

Sto se tice M1 i Challenger u Avganistanu ih nema. Jedini tenkovi su Leopardi, naravno pored nekih T55 i T62. Abrams je dosta dobar tenk ali ima problem sa odrzavanjem. Naime, zamena turbine je laka ali rad u pustinjskim uslovima je problematican. Da bi se popravila turbina, mora se slati u USA. Jedina baza na Middle East koja je relativno blizu operations gde mogu popravljati turbine je Battle Damage Group u Kuvajtu. Inace zastita mu je solidna ali su osetljivi na RPG. Pogotovu hidraulika.
Challenger je suvise tezak za Afghanistan tako da ni njih nema tamo. Ima ih na jugu Iraka oko Basre. Jednostavno to je tenk jako dobro zasticen, mocno naoruzanje idealan za  pustinjske uslove ili plain terrain ali u avganistanskim planinama je neupotrebljiv.
Za lokalne uslove najbolji su laki 4x4, 6x6 ili 8x8 modeli. Studirao sam dosta NTR i BMP i mogu ti reci da su veoma pouzdani, laki za odrzavanje a nivo zastite ne odstupa ni jednom zapadnom modelu slicne kategorije. Sada su interesantna specijalna vozila kao Buffalo ili RG-31. Ja isto radim i na njima.
Ja se vracam u Afghanistan 28. Tamo sam jos tri meseca a onda je moja tura zavrsena. Inace moj MSN je mike.mihajlovic. Ponekad je problem sa Internetom jer je to high security basa ali uglavnom sam posle  5 PM na vezi.

 
     
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #8 on: July 25, 2009, 01:53:47 am »

... ljudi, ne znam zasto, ali kao sto rekoh - sve vise i vise me interesuje ovaj tenk ... zasto? - nemam pojma ... jednostavno, da sam ja konstruktor, ali da mogu da biram sta bih vozio i cime bih isao u rat,  sve mi se vise cini da je to ovaj tenk ... evo jedne interesantne pricice ...

« Last Edit: July 25, 2010, 01:48:00 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #9 on: July 25, 2009, 02:03:16 am »

... izgleda da sam "uleteo" u neku "nemacku fazu" ...


« Last Edit: July 25, 2010, 01:48:23 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #10 on: July 25, 2009, 02:07:58 am »

... po mom misljenju, ponovo L-2 na drugom "nezasluzenom" mestu ...

« Last Edit: July 25, 2010, 01:48:42 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #11 on: July 25, 2009, 07:36:29 am »


http://www.youtube.com/watch?v=zbpmR1t-8UU&feature=PlayList&p=C34D0F52A13E61DB&index=23&playnext=2&playnext_from=PL
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: July 25, 2009, 08:14:18 am »

Tpku,
Dobro si se setio da "otkriješ" ovaj tenk, pola Evrope ga koristi. (doduše iz rasprodaje nemačkih zaliha)
http://en.wikipedia.org/wiki/Leopard_2_tank#Operators
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #13 on: July 27, 2009, 09:17:19 pm »

... he he... umorio sam se vise od ovih "Rusa" ... da vidimo malo sta znaju i drugi ... a po svemu sudeci, znaju ....
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #14 on: July 29, 2009, 04:46:33 pm »

Ma ruski oklop je broj jedan u svetu. Smiley
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.