PALUBA
April 25, 2024, 12:45:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska puška (PAP) 7.62 mm M59/66  (Read 298260 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #15 on: April 08, 2009, 08:07:39 am »

Ja sam tu pušku dužio još u JNA, a kasnije u prekomandi M70. Tako da znam, kako se puca sa jedne i druge.
Stvarno je PAP-ovka imala više djelova, ali nisu bili toliko sitni kao kod novijih avtomatskih pušaka zapadne proizvodnje (SAR80 ili F2000).

Inače danas su i M70 i PAP več stare puške, najviše zbog težine i nedostatka optičkog nišana.



Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #16 on: April 08, 2009, 02:31:25 pm »

Ja sam tu pušku dužio još u JNA, a kasnije u prekomandi M70. Tako da znam, kako se puca sa jedne i druge.
Stvarno je PAP-ovka imala više djelova, ali nisu bili toliko sitni kao kod novijih avtomatskih pušaka zapadne proizvodnje (SAR80 ili F2000).

Inače danas su i M70 i PAP več stare puške, najviše zbog težine i nedostatka optičkog nišana.





E tu se slažem sa tobom.  SAR je bio stvarno zahtjevan za regrute. Največi problemi su bili kod stavljanja zatvarača u ležište.
Ja sam prvi put vidio PAP  februara 1974 (kada sam došao u Split na specializaciju. Malo je falilo, da nisam slomio nož (nisam znao kako se otvori. Inače sam  čitavo vreme školovanja (4godine) dužio M48. Kada sam došao na brod,  starješine smo dužile M56 i pištolj.
Pozdrav
Duje
Logged
SIRIUS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 60


« Reply #17 on: May 21, 2009, 09:43:14 pm »

To je prva puška koju sam dužio u JNA - ser. br.  77657. Ne povratila se. Ne znam odakle vam ideja da je ona precizna? U odnosu na M-70 svakako jeste, ali u odnosu na M-48 stvarno nema šta da traži. Zvali smo je tandžara jer je sve na njoj tandrkalo i zveketalo! Imaš utisak, kad pucaš, da će da se raspadne. Napred radi onaj glupi klip, pozadi zatvarač...Punjenje puškom u zimskim uslovima je bilo prava robija. Mislim da je ona žrtva generala-prdonja i naše pogrešne doktrine. Ušla je naoružanje prekasno (kada je većina zemalja već imala automatske puške u naoružanju) i relativno najkraće se zadržala, mada je još ima. Kada bih birao između nje i M-48 svakako bih uzeo pre M-48. Ima, ako ništa drugo, kundak s okovom, a o bajonetu koji možeš da koristiš i za druge svrhe, a ne samo za ''nož na-pušku'' da ne pričam. Najkraće - papovka (a nek bude sentimentalan ko hoće) je promašaj za JNA i to je to...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #18 on: May 22, 2009, 02:09:19 pm »

To je prva puška koju sam dužio u JNA - ser. br.  77657. Ne povratila se. Ne znam odakle vam ideja da je ona precizna? U odnosu na M-70 svakako jeste, ali u odnosu na M-48 stvarno nema šta da traži. Zvali smo je tandžara jer je sve na njoj tandrkalo i zveketalo! Imaš utisak, kad pucaš, da će da se raspadne. Napred radi onaj glupi klip, pozadi zatvarač...Punjenje puškom u zimskim uslovima je bilo prava robija. Mislim da je ona žrtva generala-prdonja i naše pogrešne doktrine. Ušla je naoružanje prekasno (kada je većina zemalja već imala automatske puške u naoružanju) i relativno najkraće se zadržala, mada je još ima. Kada bih birao između nje i M-48 svakako bih uzeo pre M-48. Ima, ako ništa drugo, kundak s okovom, a o bajonetu koji možeš da koristiš i za druge svrhe, a ne samo za ''nož na-pušku'' da ne pričam. Najkraće - papovka (a nek bude sentimentalan ko hoće) je promašaj za JNA i to je to...

Slažem se o preciznosti M48. Ja sam je dužio četri godine u vojnoj školi. Sa PAP sam počeo raditi kad sam prešao iz JRM u SV. Kod nas je bila neko vrijeme priprema za prelazak na AP. Vojnici je nisu nikad dužili, obučavali smo jih u rukovanju sa njom, naravno i gađanju. Čini mi se samo nekoliko generacija. (tako sam več i napisao). O kvaliteti, preciznosti i ostalim karakteristikama ne mogu govoriti, jer nisam stručnjak za pješadijsko naoružanje. Svakako bi je uzeo prije nego SAR.
Pozdrav
Duje
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #19 on: May 22, 2009, 02:29:46 pm »

Quote from: SIRIUS
To je prva puška koju sam dužio u JNA - ser. br.  77657.

Vidi ti kako stara kuka pamti brojeve svoje omiljene puške. Smiley To je ono pravo, posle tolikih godina, svaka čast.
Logged
SIRIUS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 60


« Reply #20 on: May 22, 2009, 07:42:52 pm »

Quote from: SIRIUS
To je prva puška koju sam dužio u JNA - ser. br.  77657.

Vidi ti kako stara kuka pamti brojeve svoje omiljene puške. Smiley To je ono pravo, posle tolikih godina, svaka čast.

U to vreme kurs za KO bio je možda najtemeljnije organizovan i realizovan tečaj u JNA. Desetari su, kao što svi znamo, držali vojsku na svojim leđima posle kraja radnog vremena. Imali smo izvanredne starešine instruktore i morali smo sve da znamo, bar mi, gardijski desetari. Evo, dan - danas se nakostrešim kad vidim poziranu (!) fotografiju na kojem strelcu remnik visi pored puške, a ne preko ruke (naravno, za slučaj da ispadne puška, okačiće se o ruku,  neće tresnuti na zemlju), itd, itd. Žao mi je papovke , rekoh - kao sva zastavina oružja bila je solidno oružje, ali jednostavno stigla je u potpunom raskoraku, kada poluautomatske puške u svetu ništa više nisu značile ,osim za RR.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #21 on: May 24, 2009, 08:34:33 am »

To je prva puška koju sam dužio u JNA - ser. br.  77657. Ne povratila se. Ne znam odakle vam ideja da je ona precizna? U odnosu na M-70 svakako jeste, ali u odnosu na M-48 stvarno nema šta da traži. Zvali smo je tandžara jer je sve na njoj tandrkalo i zveketalo! Imaš utisak, kad pucaš, da će da se raspadne. Napred radi onaj glupi klip, pozadi zatvarač...Punjenje puškom u zimskim uslovima je bilo prava robija. Mislim da je ona žrtva generala-prdonja i naše pogrešne doktrine. Ušla je naoružanje prekasno (kada je većina zemalja već imala automatske puške u naoružanju) i relativno najkraće se zadržala, mada je još ima. Kada bih birao između nje i M-48 svakako bih uzeo pre M-48. Ima, ako ništa drugo, kundak s okovom, a o bajonetu koji možeš da koristiš i za druge svrhe, a ne samo za ''nož na-pušku'' da ne pričam. Najkraće - papovka (a nek bude sentimentalan ko hoće) je promašaj za JNA i to je to...

Ono oko raspadanja - neznam - ja nisam imao takav osječaj. Preciznost je puno manja od M48, i oko punjenja se slažem sa tobom.
I da je bila promašaj - e bila je - i tu se slažem.
Logged
SIRIUS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 60


« Reply #22 on: May 24, 2009, 08:54:18 am »

Kad pređeš sa onakvog, solidnog rada, kakva je M-48 na kojoj je sve utegnuto kao na devojci, onda moraš da imaš takav osećaj.  I tehnološki posmatrano, taj utisak je normalan jer na M-48 ništa , sem metka i igle, se ne kreće, a na papovki sve mora da ''radi'' - i sve ima dug hod.  Nije ni čudo što se posle izvesnog vremena na njoj sve raštimuje. Takav je i kalašnikov, samo što je kod njega to, zbog automatske paljbe, normalno i neprimetno. Kod papovke se očekvalo da zadrži preciznost M-48, a poveća ubojnu moć udvostručenim kapacitetom okvira i režimom paljbe. Paradoksalno je da je ona sve to imala, a ubojnu moć nije mogla da nadmaši. Prosto, reč je o pogrešnoj doktrini.
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #23 on: May 31, 2009, 04:55:20 pm »

pricamo o PAP a ne o m48 to su dvije razlicite puske, ako danas gledamo svaka ima svoju namjenu na neki nacin.
SIRIUSE ne slazem se s tobom kad kazes da je to lose oruzje i promasaj za JNA i smatram da Zastava ima Vrlo kvalitetna oruzja a ne solidna i sam znas da svki put ko god ode u vojsku dobije pusku staruuuu ihaa desi se nekad da ti daju novu i onda pregura minimum jos 10 ako ne i 20 generacija i opet je dobra puca jako dobro i za svoju namjenu je odlicna kao i AP i PAP I M48 to su najbolja zastavina oruzja i nemojmo te stare price JNA je mogla ovo mogla ono nije mogla nsita vise od ovog to je vec druga tema... PAP se u BiH koristila kao snajper i to mnogo dobar poluautomatski urbana sredina pokazala se super znam ljude koji su je prepravili i koristili naravno i m48 isto tak al ne bitna je ona sad ovdje  i mogu vam rec da je jako jako precizna puska pogotovo ako je nekoriscenija Wink  ev jenda slika
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #24 on: June 08, 2009, 07:43:28 am »

Povratni trzaj kod puške M48 je vrlo jak, pa ti može ako je ne "zagrliš" da ti odvali rame. Kod PAP je mnogo manji, pa je ova puška pogodna za pucanje kod ljudi, koji prvi put vide pušku.

Za jedinice Teritorialne odbrane ova je puška bila idealna. Ima dovoljnu preciznost, relativno je lagana za uporebu, dovoljno je duga, da se neko nemože lahko samo opaliti (kod M70 to je lakše uraditi). Pošto ima samo polavtomatsku paljbu, tu je i potrošnja municije manja i izbjegava se "rambo" trošenje municije. U 80% slučajeva poluavtomatska paljba je sasvim dovoljna na bojištu. Tek kada se neizkusno ljudstvo navikne ove puške, tek tada bi jim dao neku avtomatsku pušku.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: June 08, 2009, 03:21:11 pm »

Povratni trzaj kod puške M48 je vrlo jak, pa ti može ako je ne "zagrliš" da ti odvali rame. Kod PAP je mnogo manji, pa je ova puška pogodna za pucanje kod ljudi, koji prvi put vide pušku.

Za jedinice Teritorialne odbrane ova je puška bila idealna. Ima dovoljnu preciznost, relativno je lagana za uporebu, dovoljno je duga, da se neko nemože lahko samo opaliti (kod M70 to je lakše uraditi). Pošto ima samo polavtomatsku paljbu, tu je i potrošnja municije manja i izbjegava se "rambo" trošenje municije. U 80% slučajeva poluavtomatska paljba je sasvim dovoljna na bojištu. Tek kada se neizkusno ljudstvo navikne ove puške, tek tada bi jim dao neku avtomatsku pušku.


Ja sam več napisao, da smo neko vrijeme koristili PAP za prelazak na AP. Istina samo nekoliko generacija regruta (90-ih godina). kasnije su regruti gađali samo iz zračne, malokalibarske i odma išli na AP. Bilo je malo više ponavljanja (na red. br.1).
Pozdrav
Duje
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #26 on: June 08, 2009, 04:03:16 pm »

Onome kome se ne sviđa koncepcija PAPovke neka krivi "srednji" metak M43, a ne pušku.
M-48 (zanimljivo, u HR se upravo ova puška, a ne PAPovka zove "tandžara") je iz kompletno drugog vremena i druge doktrine, i po meni je već u WW2 bila koncepcijski zastarjela. Iako nema sumnje da će ekipa i dan-danas s tom puškom "čuda stvarati", mauzerski metak koji je bio namijenjen "zaustavljanju konjanika na 1500 metara" se ne može uspoređivati s "karabinskim" metkom.
Nisam nešto previše pucao ni iz jedne, ni iz druge, ali bi na 300 metara puno radije gađao iz Papovke ("moja" iz JNA je imala broj 109213) nego iz M-48...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #27 on: June 08, 2009, 04:08:24 pm »

Slazem se da PAP kada se kod nas uvodio vec bio zastarena konstrukcija ako se gleda na istocni blok , ali ako pogledate malo na zapadni blok u to vreme , videcete da i oni nisu bili nesto bolje naoruzani od JNA.
U Italiji je skoro do sredine osamdesetih preovladavala Grant M-1 puska , ostale zapadne zemlje su uglavnom imale ili G-3 ili FN Fal koje su do duse imali mogucnost automatske paljbe , ali u takvom modu pucanja su bile skoro neupotrebljive doduse ne zbog samih puski , vec zbog jake municije koje su koristili.
Tek su pocetkom osamdesetih poceli da se masovno prenaoruzavaju sa puskama u manjim kalibrima koje su realno mogle da koriste rafalnu paljbu.
Logged
SIRIUS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 60


« Reply #28 on: June 23, 2009, 09:15:28 pm »

Šta da vam kažem? Ja sam izgleda podelio društvo po pitanju PAP Cool Ne bih da se ponavljam, ali, imao sam vrlo temeljna iskustva s različitim oružjem od malih nogu, kao oficirsko dete. To su mi bile i prve igračke. Kasnije, uglavnom sve što je bilo kod nas u naoružanju prošlo mi je kroz ruke i bilo u njima dovoljno dugo da bih mogao da donosim nekakve zaključke na osnovu poređenja. Mauzerkom smo radili predvojničku obuku dve godine, papovku sam dužio na obuci prva četiri meseca dok nismo dobili AP sa drvenim kundakom. U GB smo zatekli M-56  , a zatim prešli na ap M-70 A; kasnije, u PJM, nosili smo heklere, naše PM, i naravno snajpere domaće proizvodnje. Znam da se babe i žabe ne mogu sabirati, ali kad bih mogao da kažem koje je oružje na mene u celini ostavilo najbolji utisak - to je svakako M-56. Gde je tu papovka? Jedino njeno svetlo mesto su strojeve radnje s njom. Inače, definitivno je način punjenja taj koji je na njoj bio neizrecivo zastareo. U to vreme već su i lovački karabini imali modularne magacine. Ne sporim kvalitet ''Zastavinog'' proizvoda, govorim o konceptu...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #29 on: July 01, 2009, 10:18:53 pm »

Апсолутно се слажем са Сиријусом. Да додам и то да су се брзо раубовале - хабале. Како сам био у јединици за обуку врло често се гађало са њима. Код старијих пушака често се дешавало да не можеш извући метак из цеви нормално, руком (повлачењем ручице затварача). Решење је било испали и тај метак (претходно испразниш магацин). Знам да сам  као руковалац на гађањима носио једану "цепаницу" којом бих млатнуо ручицу затварача како би избацио метак (док војник држи пушку кундаком ослоњену на тло), а понекад сам то радио и да бих извукао и чауру задњег испаљеног метка.

У односу на АП много је згоднија за испаљиваљње тромблонских мина, укључујући и прецизност. Лакше се контролисало опаљење и кундак је боље подносио удар, ако се ослони на тло. Код аутоматске пушке, посебно са преклапајућим кундаком испалити троблонску мину је вештина коју треба савладати уз обавезне лакше повреде руку (наравно не код свих, али ипак код већине).
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.