PALUBA
April 25, 2024, 10:08:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Motorna jahta Primorka  (Read 34552 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« on: June 06, 2010, 07:03:47 am »

Dogodio se mali "vanredni dogadjaj" pri jednom pristajanju,tako da se "Jadranka" tzv "tvrdo" zalepila uz mol,steta nije bila velika,ali se DRUGARICA koja je u tom trenutku bila na stepenicama napravila mali salto!
Najvise stete je dozivio komandant jahte! A Drugarica je odlucno rekla "Ja se na toj jahti vise ne vozim"- i bilo je tako! Otada su jahtu koristili ostale"BUDZE" i gosti,a DRUG i DRUGARICA su koristili druge jahte!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1 on: June 06, 2010, 08:09:09 am »

Dogodio se mali "vanredni dogadjaj" pri jednom pristajanju,tako da se "Jadranka" tzv "tvrdo" zalepila uz mol,steta nije bila velika,ali se DRUGARICA koja je u tom trenutku bila na stepenicama napravila mali salto!
Najvise stete je dozivio komandant jahte! A Drugarica je odlucno rekla "Ja se na toj jahti vise ne vozim"- i bilo je tako! Otada su jahtu koristili ostale"BUDZE" i gosti,a DRUG i DRUGARICA su koristili druge jahte!

MomoPT61, moram te malo dopuniti: polovinom 70-ih godina jeste se zbilo nešto slično, ali ne sa MJ Jadranka, nego sa MJ Primorka, starijom i manjom jahtom.

Prilikom pristajanja u luci Fažana otkazale su kopče za prekret, mada ja ni dan danas ne verujem u to (zvanično) objašnjenje, već mislim da je uzrok bio u ljudskom faktoru - kasno izdatoj komandi za vožnju krmom. (Ako kopče otkažu - kako obe u isto vreme, kako prorade za 30 ili 40 sekundi?) Zbog toga je jahta udarila pramcem u obalu, Tito i Jovanka su popadali na pod salona, bez povreda. Tito je pitao zbog čega se to desilo, rekli su mu da je otkazala tehnika, a on je odgovorio da paze da se zbog toga nešto ne desi ljudima koji su upravljali brodom.

Međutim, jahta je nakon popravka prekomandovana iz GMO (Gardijski mornarički odred) Brioni u Odred školskih brodova, Split. Starešine nisu zvanično kažnjene, a nezvanično su nosile pečat do kraja karijere.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2 on: June 06, 2010, 08:16:50 am »

Samo mala nadopuna Primorka nije bila u OŠBR, jedino je Primorka zvanično jahta komandanta VPO, bila bazirana u Poljudu, zvaničnoj bazi školskih brodova, ali to je druga Primorka, možda si sa tim povezao.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #3 on: June 06, 2010, 09:49:00 am »

ML, mislim da je bila samo jedna MJ Primorka. Možda nije prekomandovana u OŠBr nego direktno u Komandu VPO, ali u Split jeste svakakao.

I nije više nikad vozila Tita i Jovanku.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #4 on: June 06, 2010, 09:58:40 am »

Primorka o kojoj sam ja pisao. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* primorkajadranmarjan.jpg (96.81 KB, 640x434 - viewed 478 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #5 on: June 06, 2010, 11:10:46 am »

Boro, hvala na ispravci!Ali kako je odtad proslo 35godina(a nismo smeli da takve stvari zapisujemo)greske su moguce!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #6 on: June 06, 2010, 11:31:06 am »

Primorka o kojoj sam ja pisao.

To je ta ML, koliko ja znam - i jedina.  Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #7 on: June 06, 2010, 11:33:11 am »

Ta Primorka je baš baksuz... kasnije se, pod rukovodstvom MUP RCG nasukala na Djeran, sa sve gostima na njoj.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #8 on: June 06, 2010, 11:35:13 am »

A pre toga je pk Grčić Edhem "zabio" pramac torpednog čamca u njen livi bok u MTRZ SAKO (zbog otakaza kopče).
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #9 on: June 06, 2010, 12:07:52 pm »

Šteta, to je zaista bio lijep i održavan brod, skoro svako jutro sam dvije godine na njemu ispijo jutranju kaficu, a išao sam sa njima i u vožnje prilikom B-2, naravno kao gost komandanta.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #10 on: June 06, 2010, 01:46:42 pm »

"Jadranka" isplovljava sa gradske rive Pine u Tivtu prvi put podigavsi zastavu Crne Gore 1.jun 2006 godine.


* Jadranka Pine.JPG (109.98 KB, 800x600 - viewed 383 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #11 on: June 06, 2010, 01:47:55 pm »

Dokovanje u Arsenalu Tivat, maj 2007.



* Jadranka dokovanje.JPG (160.49 KB, 800x600 - viewed 450 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #12 on: June 06, 2010, 02:19:09 pm »

A pre toga je pk Grčić Edhem "zabio" pramac torpednog čamca u njen livi bok u MTRZ SAKO (zbog otakaza kopče).
  Jeste bio otkaz kopče Boro ali se i moglo izbeći čukanje.Grcić je imao običaj da uplovljava malo većom brzinom i da kasno komanduje krmom.U ovom slučaju se dogodio i otkaz i eto belaja. Jednom sam bio kod njega na zameni i nisu mi se svideli njegovi manevri( I motorista).A to pk??? Posle čukanja sam bio da pomognem pri dizanju suporta i odglavljivanja kopče.Jedan "NJegov Klasić" ja hteo da pri skinutom suportu kopču prekrenemo zrakom!!!???
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #13 on: June 06, 2010, 08:22:40 pm »

Znam za njegove "ingliš" manevre. Bilo kako bilo, bio je pk, sad je penzioner negde u Vojvodini.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #14 on: June 06, 2010, 10:20:04 pm »

Znam za njegove "ingliš" manevre. Bilo kako bilo, bio je pk, sad je penzioner negde u Vojvodini.
  Trebalo bi da je u Bečeju.Koga god sam pitao od njegovih zemljaka niko ga nezna.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.