PALUBA
April 27, 2024, 04:57:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Motorna jahta Primorka  (Read 34561 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #15 on: June 07, 2010, 11:21:19 am »

Par TT podataka

Izgrađena 1974 u Italiji
L=24,22m
B= 6.3m
motori 2X 1000ks
brzina do 28 čv
Na krmi je imala upravljane flapove.
Posada je bila 4 starješine i 2 mornara.(u RM)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #16 on: June 07, 2010, 11:28:43 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/UmQVVEiqjqI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ovo je vjerovatno posle havarije 2003g , tada je nasjeo krmom ne hrid nasuprot Ulcinjskoj plaži, od potapanja ju je spasilo nasukanje na pješčanu plažu. O samom udesu se dosta toga nagađalo od toga ko je bio na brodu do sposobnosti zapovjednika.
« Last Edit: June 08, 2010, 11:15:00 am by MOTORISTA » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #17 on: June 07, 2010, 11:43:07 am »

U službi Vlade Crne Gore. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* jahta.jpg (35.91 KB, 470x188 - viewed 407 times.)
Logged
denasi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #18 on: June 30, 2010, 10:25:41 pm »

Kada smo već kod ovog "baksuznog" broda, samo da dopunim, da je bila na dnu i krajem avgusta meseca 1992. godine. u Budvi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #19 on: July 01, 2010, 07:10:10 am »

Kada smo već kod ovog "baksuznog" broda, samo da dopunim, da je bila na dnu i krajem avgusta meseca 1992. godine. u Budvi.


Tačnije, izgubila je list kormila i kroz taj otvor primala vodu, ali nije bila na dnu jer ju je RTOP uhvatila u tegalj - vezom bočno, i svojim prenosnim pumpama ispumpavala vodu.

Interesantno je da su tom prilikom na brodu bili NGŠ VJ - general Panić i predsednik Vlade, Milan Panić.
Logged
denasi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #20 on: July 02, 2010, 08:25:25 pm »

Da, da RTOP je bila sa jedne strane a sa druge je bila vezana za obalu. Inače mašina je bila skoro cela u vodi a list (jedan od dva) je otpao pre vezivanja u Budvi. Voda je počela da prodire niko nije znao zašto tek na vezu je ustanovljeno i to jedva da nedostaje jedan list.
Meni je najinteresantije bilo to kako je RTOP uspela da uplovi u tako plitku vodu...
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #21 on: July 02, 2010, 08:47:54 pm »

Mislim da je u pitanuju bila RTOP 405 pod komandom tada porucnika bojnog broda Zeljka Hercegovca. Zaista je maestralno sproveo brod velikom brzinom kroz uski prolaz izmedju seka na prilazu budvanskoj luci i odmah se stavio u sluzbu spasavanja "Primorke"....
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #22 on: July 02, 2010, 09:21:03 pm »

Da, da RTOP je bila sa jedne strane a sa druge je bila vezana za obalu. Inače mašina je bila skoro cela u vodi a list (jedan od dva) je otpao pre vezivanja u Budvi. Voda je počela da prodire niko nije znao zašto tek na vezu je ustanovljeno i to jedva da nedostaje jedan list.
Meni je najinteresantije bilo to kako je RTOP uspela da uplovi u tako plitku vodu...


za RTOP prilaz luci Budva nije plitak, na karti i u peljaru oznaceni su pokriveni smjerovi za uplovljenje, kada se uplovljava cesce vec postaje rutina,.. onaj dio luke Budva koji ide do Lucke kapetanije ima sasvim dovoljno dubine, bitno je ne voziti brzo i tjerati vodu ispod sebe, tj. da krma legne. RTOP je sigurno bila u osiguranju VIP licnosti,..
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #23 on: July 02, 2010, 10:57:06 pm »

A pre toga je pk Grčić Edhem "zabio" pramac torpednog čamca u njen livi bok u MTRZ SAKO (zbog otakaza kopče).

Mi smo to posmatrali sa pramca 152. Moj klasić čala je stajao sa bokobranom na njoj i čeko torpednjak, da mu njegov zastavnik nije rekao da beži lepo bi se proveo. Posle toga smo se sjurili sa broda i vucarali za sobom Vortington pumpu ( od 130 kila Tongue) za svaki slučaj. Na svu sreću te je nije probio ispod vodene linije.
Logged
denasi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #24 on: July 04, 2010, 05:34:35 pm »

@Istria052
Za prilaz luci Budva neznam, za kartu i peljar se nesećam, da li je neka RTOP uplovljavala češće i to nisam imao priliku da vidim
ali ono što sigurno znam da je rastojanje izmedju dna i RTOP bilo veoma malo, nisam merio tačno u mm, a i voda je bila veoma mutna.
Neverujem da se za tako malo rastojanje od dna može reći da je sasvim dovoljno za uplovljavanje.
Kao što je marinero napisao svi koji su bili prisutni su rekli da je ovo stvarno "maestralno". Imajući u vidu kakva sam prethodno
upravljanja raznim brodovima i čamcima imao priliku da vidim složio bih se sa mišljenjem marinera.
Nesećam se tačno broja broda kao  i imena komandanta ali sam kasnije imao priliku da se upoznam lično sa njim i sa RTOP vratim u Arsenal.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #25 on: July 04, 2010, 06:43:33 pm »

@Istria052
Za prilaz luci Budva neznam, za kartu i peljar se nesećam, da li je neka RTOP uplovljavala češće i to nisam imao priliku da vidim
ali ono što sigurno znam da je rastojanje izmedju dna i RTOP bilo veoma malo, nisam merio tačno u mm, a i voda je bila veoma mutna.
Neverujem da se za tako malo rastojanje od dna može reći da je sasvim dovoljno za uplovljavanje.
Kao što je marinero napisao svi koji su bili prisutni su rekli da je ovo stvarno "maestralno". Imajući u vidu kakva sam prethodno
upravljanja raznim brodovima i čamcima imao priliku da vidim složio bih se sa mišljenjem marinera.
Nesećam se tačno broja broda kao  i imena komandanta ali sam kasnije imao priliku da se upoznam lično sa njim i sa RTOP vratim u Arsenal.

Uplovio sam u Budvu osobno stotinu puta, ne sporim tvoj napis, nije bas prosto, ali nije ni posebno slozeno, manevar izvlacenja ostecenog broda "iz borbe" vezom bocno uvjezbacali smo redovno,.. Jomandant RTOP je postupio u skladu sa uvjezbanim
Poznajem tada pbb Hercegovca, izvanserijski oficir.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #26 on: July 04, 2010, 10:49:05 pm »

Spomenuću i ja - moj stari je isto bio dobar s njim - često spomene da je bio dobar kolega.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #27 on: July 28, 2010, 10:38:58 pm »

Na sinhro liftu Arsenala u Tivtu nedugo nakon djelimicnog potapanja kod Ulcinja.



* Jahta Primorka 1.JPG (59.99 KB, 600x800 - viewed 160 times.)
Logged
Godra
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 990


P-34


« Reply #28 on: April 02, 2011, 01:04:16 pm »

Ovo su radovi na njenom renoviranu,snimljeno u luci risan,inace ona je sada u privatnom vlasnistvu..
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #29 on: April 02, 2011, 01:05:03 pm »

Pre bih rekao da je u Tivtu...
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.