PALUBA
April 23, 2024, 12:31:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Predsjednik/ca i vrhovni/a zapovjednik/ca OS RH - aktivnosti  (Read 24591 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #30 on: March 16, 2015, 06:22:18 pm »


Svaka joj čast. Barem se zanima. A ne ko neki predsjednici.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #31 on: March 16, 2015, 07:25:00 pm »

Тачно, госпођа се барем занима и симпатично то изгледа.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #32 on: March 18, 2015, 12:25:50 pm »

Ako Vrhovna zapovjednica isprobava jurisnu pusku u cipelama  u kojima dolazi na posao (vrlo visoke stikle koje imaju kontakt s tlom ne vise od 0,5 cm2), velika je vjerojatnost gubitka ravnoteze.

Evo, pa procijeni. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: OSRH/Stjepan Brigljević, osrh.hr


* pozega_14032015_05.jpg (517.34 KB, 1200x867 - viewed 87 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #33 on: March 18, 2015, 07:00:17 pm »

Богами, госпођа има одлучан и снажан корак, тако да НГШ и остала пратња још мало па трче за њом.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #34 on: March 18, 2015, 07:27:10 pm »

Богами, госпођа има одлучан и снажан корак, тако да НГШ и остала пратња још мало па трче за њом.
Kad zapovjednica gazi cimenat puca.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #35 on: March 18, 2015, 08:20:34 pm »

E i taki su ovdi terenski! Jos da i smotru obavi po kisi bez kisobrana - bogami...........
Logged
hidalgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #36 on: March 18, 2015, 09:06:25 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] osrh.hr

Vidi se da ne drzi oruzije prvi put

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* df7fd.jpg (42.34 KB, 652x326 - viewed 103 times.)

* 4t2c2g.jpg (70 KB, 960x640 - viewed 95 times.)
« Last Edit: April 01, 2015, 02:39:17 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #37 on: March 18, 2015, 09:16:51 pm »

По сликама бих рекао бих да има који килограм више у односу на пре годину-две laugh.
Logged
hidalgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #38 on: March 18, 2015, 09:31:06 pm »

 
По сликама бих рекао бих да има који килограм више у односу на пре годину-две laugh.
   slike  iz 2006 godine
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #39 on: March 18, 2015, 09:58:58 pm »

Ona u helikopteru je čini mi se tokom posete Avganistanu i bila je i skorije vreme. Vidi se i po opremi i naoružanju vojnika pored nje.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #40 on: March 29, 2015, 04:59:57 pm »

Vir: "Jutarnji list" Zagreb

PONOVNO U VOJSKU Predsjednica želi povratak vojnog roka, a za to ima i podršku Amerike!

Autor: Jan Ivanjek

MORH nema sredstava za ponovno uvođenje obveznog služenja vojnog roka, što je sadašnja predsjednica predložila u predsjedničkoj kampanji nakon što je njezin tim ispravno uočio vrlo loše stanje sustava nacionalne sigurnosti i obrane

Povratak obveznog vojnog roka aktualiziran je u predizbornoj kampanji za zadnje predsjedničke izbore, kada se za njegovo ponovno uvođenje zalagala današnja predsjednica Republike hrvatske i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga RH, Kolinda Grabar-Kitarović. Tada je ispravno uočeno vrlo loše stanje sustava nacionalne sigurnosti i obrane te je obavezni vojni rok ponuđen kao jedna od mjera kojima bi se to stanje popravilo.

Hrvatska vojska danas je daleko premalena da bi mogla samostalno, bez pomoći saveznika, obraniti zemlju u slučaju izbijanja sukoba. Osim vrlo slabih borbenih sposobnosti, HV se u društvu već dulje pogrešno percipira. Državljani je promatraju prvenstveno kao instituciju čije su glavne zadaće hitni medicinski prijevoz, traganje i spašavanje te izvlačenje neopreznih ili ozlijeđenih turista, gašenje požara u ljetnoj sezoni i ispomoć u slučaju elementarnih nepogoda. Prava uloga vojske, ona gdje je vojska ta koja u prvom redu mora biti spremna obraniti zemlju i predstavlja glavni jamac nezavisnosti, postupno se gubi iz percepcije javnosti.

Za očekivati je da inicijativa za ponovno uvođenje obveznog vojnog roka ima podršku predsjednice Republike, koja ju je i iznijela, ali zanimljivo je da se u kuloarima spominje kako inicijativa ima i podršku SAD-a.

Vojni proračun

MORH se na tu temu očitovao priopćenjem kako se vraćanje obveze služenja vojnog roka trenutno ne razmatra te isto nije predviđeno u strateškim dokumentima. Tome treba pribrojiti i nedostatni budžet MORH-a. Uvođenje obveznog vojnog roka dosta bi koštalo, a malo je vjerojatno da vojska trenutačno ima sredstava za takav projekt.

Vojni proračun bi svakako trebao biti povećan prije nego što bi se mogla vratiti obveza služenja vojnog roka. Naime, financiranje je gorući problem OS RH već petnaestak godina. Sve vlade su u tom razdoblju gotovo neprekidno smanjivale vojni proračun. Hrvatska vojska je smatrana svojevrsnim računom za nuždu iz kojeg su se državnim proračunima i rebalansima istih oduzimala sredstva da se pokrpaju rupe u drugim rastrošnim ministarstvima, što je politika koju je zdušno nastavila i trenutna vlada.

Stalno rezanje vojnog proračuna dovelo je do ukidanja i nekih od najosnovnijih naknada većini hrvatskih vojnicima. Više se ne isplaćuje naknada za putovanje: vojnici koji žive daleko od svojih vojarni moraju sami plaćati prijevoz. Nema više ni naknade za odvojeni život od obitelji, a vojnicima su ukinuti čak i doručak i večera. Na bojevim gađanjima najčešće svaki vojnik dobije manje od deset metaka.

Opća nebriga

Takva opća nebriga za Oružane snage i njihove pripadnike uzrokuje demoraliziranost i apatiju, što vodi prema negativnoj selekciji kadrova.

Najsvježiji primjer toga je odlazak vrhunskih pilota Krila Oluje u Katar: unatoč bogatoj ponudi, malo je vjerojatno da bi ti akrobatski piloti, koji spadaju među najveće entuzijaste, otišli samo da su im u Hrvatskoj bili osigurani dostojni uvjeti za obavljanje letačkog poziva.

Osim novca, u posljednjih petnaest godina rezalo se i brojno stanje i borbene sposobnosti Oružanih snaga. Sjetimo se samo katastrofalnih odluka o gašenju eskadrile borbenih helikoptera Mi-24 i prepolovljenog broja lovačkih aviona prije više od deset godina. Tu je i odustajanje od podmorničke komponente u prethodnom Dugoročnom planu razvoja OSRH 2006. - 2015., a tome se može pribrojiti i nedavno gašenje eskadrile transportnih aviona povlačenjem iz službe dva aviona An-32B, koji su potom stavljeni na prodaju.

Osim nedostatka novca, veliki je problem bio i nepostojanje vizije OS RH. Najvažniji strateški dokumenti nisu se uopće donosili, a kada bi jedan od njih i bio izrađen i prihvaćen, ne bi se držalo zaključaka iznesenih u istom.

Slaba potpora

Vojska je imala i slabu potporu svojih vrhovnih zapovjednika. Za trajanja dva mandata Stjepana Mesića, OS RH su radikalno srezane u veličini i snazi te pretvorene iz regionalne sile u ekspedicijske snage za mirovne operacije. Hrvatska vojska nastavila se smanjivati i za mandata Ive Josipovića koji nikada nije pokazivao veliki interes za obrambena pitanja. No, s obzirom na naglasak koji je sadašnja predsjednica Grabar-Kitarović stavila na obranu u svojoj predizbornoj kampanji te potezi koje je povukla oko sigurnosne i obrambene politike upućuju na mogućnost da će vojska sada imati snažniju potporu Pantovčaka.

Sve navedeno dovelo je do toga da je Hrvatska vojska danas specijalizirana za međunarodne mirovne operacije te je zapostavila konvencionalne vojne sposobnosti nužne za samostalnu obranu zemlje od agresije. Smatra se da je dovoljno biti članica NATO-a, a ta slijepa vjera ide toliko daleko da se ignorira činjenica da članak 5 sjevernoatlantskog ugovora, koji se bavi kolektivnom obranom, izričito kaže da svaka članica samostalno odlučuje hoće li i na koji način pomoći napadnutoj članici. To je uostalom i logično: niti jedan ugovor ne može i ne smije sadržavati mehanizme kojima bi se moglo prisiliti demokratsku zemlju da ide u rat protiv volje svog naroda.

To također znači i da se napadnutoj članici može dogoditi da joj saveznici ne priskoče u pomoć, barem ne pravovremeno. Primjer gdje bi se tako nešto moglo dogoditi su baltičke zemlje. Upitna je spremnost NATO-a da riskira treći svjetski rat protiv Rusije ako jedna od baltičkih zemalja bude napadnuta.

Povratak obveznog vojnog roka bio bi važan korak za Oružane snage. On je ukinut prije sedam godina, uz opravdanje kako će Hrvatska vojska biti moderna i profesionalna te joj ročnici neće biti potrebni. Ta zamisao dobro je zvučala, ali je od početka bila neodrživa zbog premalog profesionalnog sastava. Da bi se zadržala sposobnost provođenja samostalnih borbenih djelovanja u obrani Hrvatske, HV-u bi trebalo nekoliko puta više pripadnika nego što ih ima.

Obveznog vojnog roka više nema u zemljama jugoistočne Europe, s iznimkom Austrije. Premda je tamo vojni rok formalno obvezan, u praksi ga služe samo oni koji to žele, jer se poštede dobivaju vrlo lako. Posljedica toga jest drastični pad mobilizacijskog potencijala Austrije: prije trideset godina austrijske oružane snage mogle su mobilizirati gotovo četvrt milijuna vojnika, dok je danas ta brojka spala na samo 50.000.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kolinda_grabar_kit_799620S1.jpg (42.83 KB, 652x326 - viewed 89 times.)
« Last Edit: March 30, 2015, 04:23:39 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #41 on: March 30, 2015, 05:23:52 pm »

Quote
Na bojevim gađanjima najčešće svaki vojnik dobije manje od deset metaka.

Војника на гађању добије онолико метака колико је предвиђено програмом гађања, а не колико жели или мисли да му треба. Да се пластично изразим, некада добе 5, а некада 25, зависно од врсте и редног броја гађања.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #42 on: March 31, 2015, 02:34:48 pm »

Vir: "Večernji list" Zagreb

Obvezni vojni rok trajao bi tri mjeseca, a vojnici bi bili plaćeni

Predsjednica RH inicirat će povratak redovne vojne obuk
e

AUTOR: Davor Ivanković

Otkako je 2007. u vojarne otišla zadnja generacija hrvatskih ročnika na 6-mjesečno služenje vojnog roka, nisu u struci prestajale rasprave o potrebi vraćanja obaveznog vojnog roka. Kada je u izbornoj kampanji Kolinda Grabar-Kitarović rekla da se ne smijemo igrati s nacionalnom sigurnošću te da treba vratiti obvezni vojni rok u nekom obliku – bio je to jasan signal da će i Hrvatska promisliti o vraćanju obavezne vojne obuke. Činjenica je da sve više europskih, pa i država članica NATO-a razmišlja o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka.

Strah od nove krize

Uzrok je pogoršanje sigurnosne situacije zbog islamskog terorizma, kao i jačanja hladnoratovskog sukoba Zapada i Rusije zbog krize i rata u Ukrajini. No ovdje je riječ i o strahu država da je nova kriza uzdrmala i dosad neupitni sustav kolektivne sigurnosti NATO-a, gdje više ne vlada uvjerenje da će sve članice krenuti u rat bude li, primjerice, Rusija napala neku malu zemlju Baltika. Strah je najveći upravo tamo pa je prije mjesec dana Litva odlučila vratiti obavezni vojni rok, privremeno na 5 godina. Aktualna hrvatska vlada, međutim, uopće ne razmišlja o tim promjenama u vojnom sustavu. U MORH-u podsjećaju da ni u jednom strateškom dokumentu nije predviđen povratak ročne vojske. Naprotiv, u Banskim dvorima s podsmijehom komentiraju ideju predsjednice i vrhovne zapovjednice K. Grabar-Kitarović jer je ročna vojska svojedobno u RH i ukinuta "u skladu sa standardom NATO-a". On, naime, njeguje profesionalne vojske, naročito sastavnice koje odlaze u misije u svijetu.

Taj argument više i nije najtočniji jer, da se i vrati obvezni vojni rok, RH, naravno zadržava i svoju profesionalnu vojsku. Činjenica je da su se stvari od 2007. uvelike promijenile i da se pokazuje kako je 15 do 16 tisuća profesionalnih vojnika Hrvatskoj premalo. Pogotovu što nisu ni vrhunski opremljeni kako je planirano. U MORH-u tu "rupu" u nacionalnoj sigurnosti pokušavaju zakrpati vraćanjem pričuve, no radi se tek o dvije tisuće rezervista, kojima još nije podijeljena oprema niti su počeli s obukom "prisjećanja na vojsku i oružje". Na Pantovčaku planiraju inicirati vraćanje vojnog roka. Predsjednica razmišlja o tromjesečnom služenju roka, a vojnici bi primali plaću. No na Pantovčaku su svjesni da od tog plana nema ništa dok je ove vlade.

Godinama čekaju red

– Ne uspijevamo se dogovoriti s Milanovićem i o manjim stvarima, a kamoli o ovako važnim promjenama – potvrđuje izvor s Pantovčaka. Kod ljudi zaduženih za pitanja nacionalne sigurnosti prevladava stav da baš nedostatak obučenog ljudstva predstavlja istinsku prijetnju nacionalnoj sigurnosti. I u susjedstvu iste dvojbe. U BiH, a naročito u Srbiji, gdje ankete pokazuju da su za vraćanje vojnog roka skoro dvije trećine građana. U međuvremenu Srbija je odlučila povećati broj dobrovoljaca koji žele služiti vojni rok. Tako će ubuduće 3000 mladića i djevojaka godišnje prolaziti šestomjesečnu vojnu obuku.

U Hrvatskoj se vrlo velik broj mladića i djevojaka javlja za dragovoljno služenje vojske, no čekaju i po nekoliko godina da dođu na red za obuku. U 2012. dragovoljni vojni rok završila su 662 kandidata, 2013. 751, a prošle godine 732 ročnika.

Oni odlaze na obuku koja traje 8 tjedana, a potom velik dio njih uđe u obzir i za potpis profesionalnog ugovora. U zadnje tri godine tako je u vojni sustav primljeno 1375 vojnika. Vojni proračun (4,4 mlrd. kuna) nije dovoljan da se poveća broj dragovoljaca. Šteta jer bi se tako sigurnosna "rupa" zbog manjka obučenih ljudi mogla elegantno i brzo smanjiti.
« Last Edit: April 01, 2015, 07:30:23 am by leut » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #43 on: March 31, 2015, 03:43:51 pm »

Vidljivo je da se mišljenja mijenjaju vremenom. Utječe li na njih istočnjak ili zapadnjak svejedno je. Po pitanju služenja vojnog roka nitko nikad nije pitao Hrvatsku vojsku. To je bila politički nametnuta odluka koju su povodljivi političari brzopleto prihvatili a njihovi poltroni u ministarstvu proveli.  Kao i puno toga što se vremenom pokazalo promašenim. Navrćati ananas na bajamu lijep je pokušaj ali samo pokušaj. Rezultata tu nema. 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #44 on: March 31, 2015, 07:35:54 pm »

Quote
Predsjednica razmišlja o tromjesečnom služenju roka, a vojnici bi primali plaću. No na Pantovčaku su svjesni da od tog plana nema ništa dok je ove vlade.

Реако бих да је овај предлог неозбиљан, лаички. Тек да се испуни предизборно обећање. Чему таква војска која служи 3 месеца. Они ће бити више трошак него корист. Таман нешто науче они одлазе кући. Чак и да је циљ да само науче руковање наоружањем то је само делимична, односно минимална корист. За рат (па и за ванредне прилике) су потребне употребљиве јединице, не само појединци. Зато, војни рок треба да траја најмање 9 месеци.  По мом суду оптимално (узимајући у обзир потребу да постоје оспосбљене и употребљиве јединице) би било  10-12 месеци.

Међутим, и сам аутор овог текста констатује да се професионализацијом није постигла врхунска опремљеност. Не каже зашто, али је углавном познато - нема пара. И сад ће се на број професионалаца додати још два пута више регрута. Па каква ће тек онда бити опремљеност? Бојим се да је ово само политикантско препуцавање лаика (политичара).

Наравно, ово не мислим само за предлог у Хрватској, већ и за сличан предлог (идеје) у Србији.

Ако се заиста жели вратити војни рок, онда се то мора урадити промишљено, "плански и организовано"( Cheesy), и издвојити средства и то не само за мандата неке владе или председнике, већ изабрано решење мора опстати 20-30 па и више година и имати подршку свих релевантних политичках партија и друштва у целини (не само 2/3 већ најмање 90%).
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.