PALUBA
April 24, 2024, 04:26:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodske kopče, reduktori, ležajevi, osovine i statvene cevi  (Read 72351 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Joja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #30 on: November 19, 2010, 11:26:56 am »

Pozdrav svima na forumu,
Danas sam postao clan foruma najvise zbog tema o  brodovima. Elem, ja amaterski brodim sa starim remorkerom po Dunavu koji za pogon ima cetvorocilindricni Torpedo motor od 75Hp i hidraulicnu kopcu 2:1 Ada potisje. Ne mogu da nadjem nikakve tehnicke specifikacije za ovu kopcu. Na njoj postoji neka rucica koja je blokirana i ne znam koja joj je funkcija. Inace sve funkcionise besprekorno. Ukoliko neko ima neku tehnicku dokumentaciju o ovoj kopci bio bih mu vrlo zahvalan na informacijama.
Pozdrav!



Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #31 on: November 19, 2010, 11:42:32 am »

Dobrodošao, samo mi reci, odkad Dunav teče po Barbadosu.  Tongue

Ima tu par majstora, koji če ti ko iz topa bacit 101 podatak i rješenje. Ipak ti predlažem, da svoje pitanje obogatiš sa sto više fotografija.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #32 on: November 19, 2010, 02:51:01 pm »

Pozdrav svima na forumu,
Danas sam postao clan foruma najvise zbog tema o  brodovima. Elem, ja amaterski brodim sa starim remorkerom po Dunavu koji za pogon ima cetvorocilindricni Torpedo motor od 75Hp i hidraulicnu kopcu 2:1 Ada potisje. Ne mogu da nadjem nikakve tehnicke specifikacije za ovu kopcu. Na njoj postoji neka rucica koja je blokirana i ne znam koja joj je funkcija. Inace sve funkcionise besprekorno. Ukoliko neko ima neku tehnicku dokumentaciju o ovoj kopci bio bih mu vrlo zahvalan na informacijama.
Pozdrav!




jesi li je otvarao?da nije za podešavanje hoda unatrag?baci koju sliku ako imaš
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #33 on: November 19, 2010, 03:26:18 pm »

  Sada je Potisje u sastavu slovenačkog Litostroja, probaj da se obratiš njima. Mada, ja na sajtu nisam našao nikakve podatke o brodskoj kopči.
 valeksandra@litostroj-potisje.com  To je prodaja.
« Last Edit: November 19, 2010, 03:33:26 pm by kilezr » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #34 on: November 19, 2010, 03:56:46 pm »

@Joja, prvo dobrodosao. Cheesy
Drugo, jel mozes da postavis neku fotku, kako izgleda ta kopca ?? Siguran sam da ce nasi morski vuci da je prepoznaju, i mozda ti daju koji savet. Wink
Logged
Joja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #35 on: November 19, 2010, 04:15:54 pm »

Hvala evo i slike. Kopca inace radi i za sada nemam neki problem.


* Kopca za slanje.JPG (156.47 KB, 1024x768 - viewed 302 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #36 on: November 19, 2010, 04:17:38 pm »

Na vojnim remorkerima RPP M68 i M88 imaju hidraulicne (francuske) i elektromagnetne (ZF) brodske kopce. Koliko se secam na obe vrste postoje 1 ili 2 rucice koje sam par puta koristio kada otkaze komanda kod upravljaca. Pomocu jedne rucice sam direktno na kopci menjao smer kretanja remorkera. Doduse mislim da je to bilo kod ZF elektromagnetnih kopci, ali nisma bas 100% siguran.

Mozda je tako nesto u pitanju?
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #37 on: November 19, 2010, 06:44:00 pm »

Joja, probaj da pozoveš prodajnu službu Potisja 024/853-803. Kaži im šta te muči, možda mogu da ti izađu u susret.

Poz
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #38 on: November 19, 2010, 07:23:39 pm »

@Joja, pozdrav i dobro došao na Palubu!

Moguće je da ručica služi za ručni prekret u slučaju pada pritiska hidrauličnog ulja. U tom slučaju bi imao mogućnost verovatno samo 2-3 prekreta pre potpunog prestanka rada kopče. Ne preporučujem ti da je otvaraš ili ispituješ ako već sve radi, seti se te ručke ako se desi da ti nekada otkaže kopča pa je tada probaj, možda tada bude operativna, a ne možeš ništa izgubiti.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #39 on: November 19, 2010, 07:59:00 pm »

Meni ta rucka strasno lici na ovo sto sam vec pomenuo i sto rece Boro.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #40 on: April 01, 2011, 09:16:28 am »


 Evo dva nova objekta u Bomexu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image002.jpg (137.21 KB, 1200x1600 - viewed 324 times.)

* Image003.jpg (172.23 KB, 1600x1200 - viewed 306 times.)
Logged
broker975fx
mornar
*
Offline Offline

Posts: 19


« Reply #41 on: June 25, 2012, 08:13:52 pm »

Pozdrav svima,
vlasnika sam starog remorkera u čijem se mašinskom prostoru nalazi motor četvorocilindraš Torpedo Rjeka od nekih 75ks ,ono što me zanima a nikako mi nije jasno je da li neko nešto zna o ovoj kopči. Stari vlasnik mi je rekao da je u pitanju mehanička teretna kopča ali po konstrukciji sličana hidrauličnoj, reč je o Ada Potisije kopči. Ono što ja do sada nisam imao prilike da vidim je da ona ima dva moda rada, u prvom ukopčavanje se vrši postepeno odnosno pritisakanjem poluge u napred ili nazad dolazi do povećanja broja obrtaja osovine bez potrebe za pomeranjem komande gasa. Taj hod je jako mali ali što je više pritiskaš to je broj obrtaja veći. Promene smera obrtanja se dešavaju trenutno i bez ikakvog zvuka kakav je uobičajen kod klasične mehaničke kopče.

Drugi mod postoji samo za hod u napred i tada je potrebno povući kopču skroz ka sebi i tada je motor u potpunosti ukopčan i naravno na istom gasu ide brže nego u prvom slučaju. Ni ovde nema nekog karakterističnog zvuka klak za mehaničku kopču ali se ipak nekako pod ruku oseti malo drugačije nego u prvom slučaju. Rad sa njom bi bio više nego savršen da nema jednog problema a to je da kada upalim motor osovina se okreće a pronalaženje lera je baš teško jer je hod bukvalno milimetarski, ovo je posebno izraženo kod hladnog motora kao navodno dok se ulje u kopči malo ne zagreje ali moram priznati da je slična situacija i kada se zagreje. Da li neko možda imao iskustva sa ovakvom kopčom?


* kopca1.jpg (151.32 KB, 640x480 - viewed 230 times.)

* kopca2.jpg (156.79 KB, 640x480 - viewed 235 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #42 on: June 25, 2012, 11:40:41 pm »


 U odgovoru na ovo tvoje pitanje bi veoma dobrodošli podatci sa pločice kopče. Možeš da je uslikaš i postaviš? Siguran sam da će neko već da ti da odgovor ukoliko zna o kojoj kopči se radi. Inače mogao bi i da postuješ slike remorkera, da vidimo malo o kom se brodu radi.
Logged
Joja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #43 on: June 26, 2012, 07:28:22 am »

Motor je 535B, 75 ks...i ima neke konstrukcione razlike u odnosu na ostale motore  serije 5.../ klip je veci  itd.
Kopca je definitivno razlicita od moje...kod mene su dve grupe zupcanika, hidraulicna je..Ova tvoja me podseca na neku sa vojnih agregata gde se ugradjivao ovaj motor.
Inace, ubio sam se da nadjem neke tehnicke podatke o kopcama Ade potisje,  i to je izgleda nemoguca misija..brodski majstori to nemaju.novi vlasnici nemaju pojma...Mozda bi to pre moglo da se nadje
u nekim vojnim uputstvima za upotrebu tih agregata. Probacu da ti nabavim  telefon nekog brodskog majstora za velike kopce, pa  ako hoce da se zezaju da je otvore..
nije to valjda neko sveto pismo...a tako da vozis i pristajes je skoro nemoguca misija.
Pozdrav
Logged
broker975fx
mornar
*
Offline Offline

Posts: 19


« Reply #44 on: June 26, 2012, 08:52:16 am »

Motor je serije 5, tačnije 534, na kopči ima pločica sa brojevima, danas ću da je očistim i vidim koji je tip. 
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.