PALUBA
March 28, 2024, 06:44:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Hidrogliseri na našim obalama  (Read 214729 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #225 on: September 02, 2015, 11:26:38 am »

Pozdrav @Nitro1.
Na zalost skoro niko ne moze videti fotke koje si postavio jer su postavljene na forum gde ne mogu da vide fotke oni koji nisu clanovi istog. Zato bi te zamolio da fotke postavis ovde kod nas u attachment-u kako je objasnjeno na ovom linku.
Logged
Nitro1
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 183



« Reply #226 on: September 02, 2015, 08:45:39 pm »

Ok.hvala,evo opet ih stavljam. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Hidrogliser Split-Vis 1.jpg (68.6 KB, 800x473 - viewed 211 times.)

* Kometa Split -Vis 2.jpg (65.63 KB, 800x488 - viewed 215 times.)
Logged
Kristian
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2


« Reply #227 on: September 14, 2015, 01:24:48 pm »

Pozdrav ekipa,

Moje ime je Kristian, zivim u Zadru i zavrsavam pomorski faks - smjer nautika.
Izabra sam temu za zavrsni rad o hidrogliserima i katamaranima na Jadranu, pa bih molio ako se tko sijeca ili ima nekakav plovidbeni raspored kuda su plovili hidrogliseri (Atlasovi, Kompasovi, Kvarner Express, Topline, JTP, Aerodrom Split...), jesu li to sve bile vecinom izletnicke linije, dali je postojalo stalnih linija, mozda ako ima tko podatke o broju prevezenih ljudi na linijama, bilo sto vezano za ovu temu.
Isto tako ako ima tko nacrte hidroglisera tipa Kometa ili Meteor bilo bi dobro, prolista sam cilu temu, ima jako zanimljivih postova i slika pa sam dosta materijala pokupio koji ce mi posluziti Wink
**Dali netko ima slike unutrasnjosti i komandnog mosta??**

Mozete mi se javiti na mail:
mansu220@gmail.com

PS:
Jos od malih nogu pomorstvo me zanimalo iskljucivo radi brzih brodova, nista me drugo nije privlacilo, zato sam i izabra ovu temu, ali posto sam ja relativno mlad (22. godine), jednostavno neznam nista o tome pogotovo o hidrogliserima koju su tu plovili u ex.YU.

Unaprijed hvala!!
« Last Edit: September 14, 2015, 01:37:25 pm by Kristian » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #228 on: September 15, 2015, 08:06:02 pm »

Pozdrav ekipa,

Moje ime je Kristian, zivim u Zadru i zavrsavam pomorski faks - smjer nautika.
Izabra sam temu za zavrsni rad o hidrogliserima i katamaranima na Jadranu, pa bih molio ako se tko sijeca ili ima nekakav plovidbeni raspored kuda su plovili hidrogliseri (Atlasovi, Kompasovi, Kvarner Express, Topline, JTP, Aerodrom Split...), jesu li to sve bile vecinom izletnicke linije, dali je postojalo stalnih linija, mozda ako ima tko podatke o broju prevezenih ljudi na linijama, bilo sto vezano za ovu temu.
Isto tako ako ima tko nacrte hidroglisera tipa Kometa ili Meteor bilo bi dobro, prolista sam cilu temu, ima jako zanimljivih postova i slika pa sam dosta materijala pokupio koji ce mi posluziti Wink
**Dali netko ima slike unutrasnjosti i komandnog mosta??**

Mozete mi se javiti na mail:
mansu220@gmail.com

PS:
Jos od malih nogu pomorstvo me zanimalo iskljucivo radi brzih brodova, nista me drugo nije privlacilo, zato sam i izabra ovu temu, ali posto sam ja relativno mlad (22. godine), jednostavno neznam nista o tome pogotovo o hidrogliserima koju su tu plovili u ex.YU.

Unaprijed hvala!!
 
Ja ne mogu da ti pomognem ali htio bi ti jedino zaželjeti svu sreću i čestitam za tvoj entuziazam, dobro je to.
Logged
Nitro1
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 183



« Reply #229 on: September 16, 2015, 04:15:06 pm »

Pozdrav ekipa,

Moje ime je Kristian, zivim u Zadru i zavrsavam pomorski faks - smjer nautika.
Izabra sam temu za zavrsni rad o hidrogliserima i katamaranima na Jadranu, pa bih molio ako se tko sijeca ili ima nekakav plovidbeni raspored kuda su plovili hidrogliseri (Atlasovi, Kompasovi, Kvarner Express, Topline, JTP, Aerodrom Split...), jesu li to sve bile vecinom izletnicke linije, dali je postojalo stalnih linija, mozda ako ima tko podatke o broju prevezenih ljudi na linijama, bilo sto vezano za ovu temu.
Isto tako ako ima tko nacrte hidroglisera tipa Kometa ili Meteor bilo bi dobro, prolista sam cilu temu, ima jako zanimljivih postova i slika pa sam dosta materijala pokupio koji ce mi posluziti Wink
**Dali netko ima slike unutrasnjosti i komandnog mosta??**

Mozete mi se javiti na mail:
mansu220@gmail.com

PS:
Jos od malih nogu pomorstvo me zanimalo iskljucivo radi brzih brodova, nista me drugo nije privlacilo, zato sam i izabra ovu temu, ali posto sam ja relativno mlad (22. godine), jednostavno neznam nista o tome pogotovo o hidrogliserima koju su tu plovili u ex.YU.

Unaprijed hvala!!

Pozdrav!
Imam ja nekih skica i nacrta toh hidrokrilca,sa neta... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 0ce9f79cddb3.jpg (87.36 KB, 1024x593 - viewed 188 times.)

* 6d3a5ac9c1ef.jpg (137.6 KB, 1024x593 - viewed 191 times.)

* 9fa1cf897cfc.jpg (132.4 KB, 1024x619 - viewed 241 times.)

* 76569ce5b88d.jpg (76.01 KB, 1024x383 - viewed 200 times.)

* abe88210b982.jpg (187.44 KB, 1024x827 - viewed 183 times.)
Logged
Nitro1
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 183



« Reply #230 on: September 16, 2015, 04:17:45 pm »

Ima ih još  Wink [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kometa-schnitt.jpg (39.74 KB, 586x440 - viewed 233 times.)

* 6997b6adf3e2.jpg (45.94 KB, 600x399 - viewed 230 times.)

* full_IMG_1711.jpg (52.36 KB, 1024x410 - viewed 202 times.)

* photo_15_1380552831.jpg (54.96 KB, 1024x683 - viewed 193 times.)
Logged
Kristian
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2


« Reply #231 on: September 16, 2015, 06:12:14 pm »

Hvala na slikama i odgovoru Wink
Logged
seawolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 277



« Reply #232 on: October 04, 2015, 11:43:44 am »

Pozdrav Ekipa,

Trebali bi mi pomoć ako netko zna možda neki Ruski sajt ili forum di bi se moglo nekoga pitati ili skinuti nacrte hidroglisera tipa Kolhida ona četri tipa koja su bila u floti Kvrner Expressa iz Opatije. Tražim svuda ali jako teško baš nešto konkretno  naći a teško mi je baš pogoditi i neki dobri Ruski forum di bi se nešto dalo iskopati.

LP i hvala unaprijed marinero
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #233 on: October 04, 2015, 02:45:32 pm »

Ranije je na temu svracao spkflot.ru, ovdje se i predstavio.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,10899.msg106788.html#msg106788

Mozda da ga pokusas kontaktirati.

poz.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #234 on: November 06, 2015, 11:42:48 am »

Evo zanimljivog teksta o hidrogliserima na Dunavu;

Beogradske priče: Gliserima do Đerdapa
Zoran Nikolić | 05. novembar 2015.

Beograđani su sedamdesetih godina uživali u ekskluzivnim putovanjima Dunavom. Moderna, brza plovila do Tekije stizala za samo tri i po sata, a u povratku, uzvodno, putovala četiri časa.

  SREDINOM sedamdesetih godina prošlog veka Beograđani su bili posebno ponosni na hidroglisere, prave "rečne avione", koji su do Tekije i Đerdapske klisure stizali za oko tri i po sata. Bili su jedan od sinonima za "zlatne sedamdesete" kada je poboljšanje životnog standarda osećao značajan deo svih slojeva društva.

Biti Beograđanin, koji svoje goste vodi na izlet ovakvom, munjevitom lađom - bila je stvar prestiža i značajnog ponosa.

- To su bili moderni gliseri onog doba, a kada zaplove, uzdigli bi se i jurili privlačeći značajnu pažnju publike - objašnjava kapetan unutrašnje plovidbe JRB Petar Antić. - Putnici su maksimalno uživali u vožnji i pogledu. U to doba mnogi nisu imali priliku da se voze avionom, ali su mogli da vide stjuardese na ovom plovilu. A zaista su bile veoma lepe, pa tako pamtim kako je svojevremeno održano takmičenje između onih, "nebeskih" i ovih, "rečnih" stjuardesa. Najveće rivalstvo je, dabome, bilo u lepoti.

Veliki gliseri bili su vlasništvo tadašnjeg "Centroturista", a vozili su na relaciji Beograd - Tekija, sa zaustavljanjem u Donjem Milanovcu. Do odredišta je putovanje trajalo tri i po sata, a natrag, uzvodno ka Beogradu oko četiri.

- S obzirom na to da su za kratko vreme prelazili distancu od 220 kilometara, bili su znatno brži od redovne autobuske linije kojoj je za istu relaciju trebalo oko šest časova - objašnjava Antić. - Postojala su dva tipa glisera: "meteor" i "raketa". Prvi je bio atraktivniji, udobniji, imao je veći zastakljen prostor pa su putnici imali jasniji pregled obale, a kapacitet mu je bio oko stotinu osoba. Nešto manja "raketa" prevozila bi oko 60 izletnika.

- U to vreme postojala su čak tri redovna polaska vikendom - podseća Antić.- Sećam se da su cene bile vrlo prihvatljive jer je država dotirala cenu karte, a sama tura izgledala je tako što bi u Tekiji putnike preuzimao "Đerdapturist", koji bi ih dalje autobusima vozio u Kladovo. U večernjim satima, turisti bi se vraćali u Beograd, posle nezaboravne vožnje.

Kapetani koji su upravljali gliserima morali su da budu među najuglednijima u svojoj branši.

- Pravilo je da najbolji kapetani rečne plovidbe rade na putničkim brodovima - zaključuje Antić. - Tako su i hidroglisere vozili veoma stručni i iskusni ljudi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hidrogliser "Beograd"

VIDIKOVAC NA PALUBI

MODERNI gliseri za prevoz turista išli su zaista brzo, ali su bili efektno projektovani tako da putnici za vreme plovidbe mogu da izađu na palubu.

Jedan deo bio je napravljen kao specijalni vidikovac, odakle bi mogli da osete svu čar brze vožnje na reci.

HIDROBUS

SLIČNA plovila sa panoramskim pogledom za putnike bili su popularni hidrobusi, ali njihova brzina je bila skromnija, a namena da voze na bliske destinacije.

Gornji deo palube bio je bezmalo sav u prozorima, pa su posetioci Beograda i okoline imali sjajnu izletničku lađu i priliku da pogledaju glavni grad sa reke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hidrogliser "Ljubljana"

BRODSKI ŠANK

HIDROGLISERI koji su "leteli" Dunavom u to vreme imali su poseban kafe-bar, tako da su putici uživali u maksimalnom luksuzu.

  Šta je čovek više mogao da poželi u danu kada hoće da se odmori i opusti - šarmantno pita Antić. - Nalazio bi se na predivnom gliseru, oslonjen na šank, ispred njega stajala bi kafa ili piće, imao je predivan pogled sa broda, na brodu na stjuardesu, a smeo je da zapali i cigaretu!?

GLISER PORED REKORDERA

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
FOTOGRAFIJA koju čuva Zbirka rečnog saobraćaja Muzeja nauke i tehnike prikazuje hidrogliser koji prolazi pored broda koji je u tom trenutku obarao dunavski rekord.

Sastavljene barže gurao je potiskivač za čijim kormilom je bio legendarni kapetan Milan Grubor. Stručno rečeno, sastav koji je prevozio bio je težak 23.000 tona, širina mu je bila 54, a dužina 288 metara. Spojene barže činile su površinu od 13.000 kvadratnih metara!

Od sedamdesetih godina prošlog veka, kada je rekord postavljen, do danas, niko se nije usudio da na ovaj način preveze teret Dunavom.



* b-guracuDjerdapu_620x0.jpg (93.11 KB, 620x349 - viewed 193 times.)

* b-hidrogliser-beograd.jpg (39.93 KB, 620x322 - viewed 174 times.)

* b-hidrogliser-ljubljana.jpg (42.15 KB, 620x338 - viewed 178 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #235 on: November 06, 2015, 09:57:25 pm »

super, bravo motorista
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #236 on: November 06, 2015, 10:30:11 pm »

Zverinac Zadar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zverinac.jpg (71.91 KB, 489x700 - viewed 321 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #237 on: December 05, 2015, 09:32:01 pm »

Raketa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 32666252.jpg (115.74 KB, 1024x680 - viewed 201 times.)
Logged
spkflot.ru
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19


« Reply #238 on: February 22, 2016, 11:13:32 pm »

Good day to everybody!
Have found picture of Raketa Ljubjana (message from 06.11.2015) and decided to draw the aft of the vessel.
Please find below attached file
)))



* Ljubjana4.jpg (485.06 KB, 1433x597 - viewed 205 times.)
Logged
spkflot.ru
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19


« Reply #239 on: November 14, 2016, 05:22:48 pm »

Good day to everybody!

Have found information about Adriatic Joy and Venice Carnival

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1940762

They were sold in India !!!
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.