PALUBA
March 29, 2024, 03:22:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 430241 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #465 on: August 03, 2015, 06:55:14 pm »

Не бих баш рекао да је то основни разлог већ вероватно закључци из анализе стања у јединицама војне полиције у контексту реаговања (употребе чете ВП) на убацивање терористичке групе 1972. године ("Радуша"). Чета ВП која је употребљена у акцији "Радуша" није била баш најспремнија а војници те јединице су углавом били по пријавницама (дуже време) или неким другим курирским пословима, одвикнути од војничког реда: постројавања, смотри,  а посебно обуке и др.. Један од закључака је био да се битно побољша обука и обезбеди њен континуитет. То се није могло са малим и уситњеним јединицама каквих је до тада било највише. Формирањем батаљона се то углавном обезбедило.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #466 on: August 03, 2015, 06:56:50 pm »

Мл.водниче, интерсантна су ми имена старешина. Овај Бошковић ми пролази кроз главу. Знаш ли име још неког од командира и старешина у новоформираном батаљону?
Logged
ml.vodnik 1974
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #467 on: August 03, 2015, 07:53:46 pm »

Druze Dzumba,
Slazem se sa vasom poslednjom porukom. Ja sam u (tada) samostalnu cetu VP KVPO dosao 10. Novembra 1973. Komandir cete, Kapetan Korvete M.Petric, je bio pred penzijom i u jedinici je sve bilo nekako labavo.
On nije puno mario sta i kako se radi. Nize staresine su to koristile pa se i oni nisu bas nesto mnogo trudili.
Cim je ceta prerasla u bataljon i dosao novi k-dant bataljona sve se potpuno preokrenulo. I to skoro preko noci. Od tada je bilo: red, rad i disciplina.


Staresine kojih se secam:

-Nacelnik bezbednosti KVPO:  Generalmajor Stevo Bjedov
Referent Vojne Policije KVPO: Pukovnik Padovan
K-dant bataljona:                 KapIkl Boskovic (nakon bataljonske vezbe unapredjen u majora)
K-diri ceta:                         Porucnik Mate Bradasic
                                        Kapetan Zivkovic (ne secam se imena)
                                        Zastavnik Bracanovic (VD K-dira cete),(ne secam se imena)
K-dir voda                          VodnikIkl Roko Vranic
U krim. sluzbi                     St.VodnikIkl Milan Nikolic i St.Vodnik Drinjakovic Osman

U dezurnoj sluzbi                 Mornaricki St. Vodnik Dusan Zelenbaba

Secam se da je po formiranju bataljona bio veliki nedostatak oficira (po formaciji) tako da nam je u prvo vreme K-dir jedne od ceta bio u cinu zastavnika. Nijedan od K-dira vodova nije bio oficir, bar dok sam ja bio tamo. Ja sam otisao iz jedinice (skinuo se) 15.Oktobra 1974. Bio sam "godisnjak", nisam koristio redovno odsustvo, imao nekoliko  nagradnih, tako da sam u JNA bio 11 meseci.
Pozdrav

Saobracajaca se uopste ne secam, haha 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #468 on: August 03, 2015, 08:25:18 pm »

Quote
Porucnik Mate Bradasic

Њега сам познавао. У другој половини 80-тих је био командант тог батаљона.
Logged
ml.vodnik 1974
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #469 on: August 03, 2015, 09:11:49 pm »

Sacuvao sam za uspomenu dnevnu zapovest kad sam (jedini put) bio dezurni cete, 13.0ktobra 1974.. Iz nje se lepo vidi brojno stanje 2. cete (stara vojska) i koliko je vojnika bilo stalno van jedinice.

Po spisku                           69
Na licu                              35
Rashod                             34

Detaljno rashod:

Zrnovnica (Op.centar KVPO) 16
VIZ (Vojni Istrazni Zatvor)    6
Vojni Sud                          1
Vojna Bolnica                     1
KVPO                               1
Stacionar (bolesni)              3
Na odsustvu                       5

Takodje nasa ceta je davala stalnu strazu u zgradi KVPO. To odelenje se nije racunalo u nase brojno stanje jer su tamo bili za stalno (tamo su i spavali)   

U Operativni centar KVPO (Zrnovnica) je isla smena redovno iz bataljona tako da su oni racunali u brojno stanje .

Pozdrav                       

Logged
ml.vodnik 1974
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #470 on: August 03, 2015, 10:05:50 pm »

Zaboravio sam da kazem da je brojno stanje i rashod u prethodnoj poruci bilo za posle ponoci. U toku dana je, naravno, bilo jos vise duznosti. Na pr: prijavnica kasarne, dezurna sluzba, redovna patrola itd. To samo pokazuje da je bilo skoro nemoguce izvoditi bilo kakvu obuku sa starom vojskom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #471 on: August 04, 2015, 06:34:04 pm »

То је иначе била "текућа ствар" у чета које су давале "службу" односно обављале војнополицијске и задатке обезбеђења. Иначе, што се тиче обуке наравно да је био могуће, само то била ствар организације и спремности старешина да се и ухвате у коштац са тим. Није било могуће да цела чете иде на обуку, али један вод или два одељења, сигурно да, па онда на смену, зависно од дужности. То је довољно да се остане "у тренажу".

Касније су формиране и чете специјалне намене, односно противтерористички водови (још касније чете) које су биле мање - више ослобођење редовних дужности па су биле стално на обуци и тренажу, односно у готовости за дејство.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #472 on: September 06, 2015, 06:26:08 pm »

Vojni policajac JNA.


* vp.jpg (56.07 KB, 369x600 - viewed 225 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #473 on: September 06, 2015, 07:21:08 pm »

Вероватно негде средином или почетком 60-тих година, судећи по глежњацима.

У то време, све до почетка 80-тих година редовно су се давале патроле на возовима, барем на магистралним правцима. После је тога било само повремено. Такође, обезбеђивали су се одређени војни транспорти железницом (обично неких посебних средстава НВО, веће количине муниције и артифиција и сл.) било у виду посебних композција било у у оквиру неке редовне линије.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #474 on: September 07, 2015, 04:17:11 pm »

282. bataljon VP, kasnije BVP pri Gardi davao je osiguranje s po dva vojna policajca pošti koja je iz Beograda vlakom išla u armijske centre. Pravac Zagreb-Ljubljana; Split; Sarajevo, Niš-Skopje; Titograd. Uzimao se kupe 2. razreda u okviru redovnih linija. S vojnim policajcima išao bi i jedan zastavnik, mislim iz centralne ekspedicije SSNO-a (tako nekako se zvalo, Džumba će znati tačno). Išlo se noćnom linijom, policajci bi popodne prespavali u lokalnoj kasarni i isto veče natrag opet noćnim vlakom. Tada bi uzeli poštu iz armijskih komandi za Beograd.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #475 on: September 07, 2015, 06:32:11 pm »

Да, пратила се и обезбеђивала службена пошта ка главним центрима (из Београда ка Загребу, Сарајеву и Скопљу и обрнуто практично сваки радни дан; ка осталим центрима једном или два пута недељно). Да, то је радила експедиција ССНО у саставу Команде стана ССНО. Железнички саобраћај је био солидан тако да се релативно брзо и доста комфорно стизало. Мислим да се закупљивао цели купе, барем према Загребу и Скопљу, пре свега из безбедносних разлога.

Обична пошта, она коју су писали војници је експедована је на уобичајени начин, редовном цивилном поштом.

Иначе сва пошта која је стизала у ССНО (и војна, службена и цивилна) је обавезно морала да прође противдиверзијски преглед у противдиверзијском цнетру који је физички био смештен уз експедицију ССНО (на првом сутерену  зграде "Б" ). Људство и опрему за противдиверзијски центра је давао 282.бВП (одељење специјалиста из Вода ВП специјалне намене), односно касније гардијски батаљон ВП. Пошта која је била намењена за Савезног секретара и начелника Генералштаба се прегледала посебно и додатно, чак и она која је гласила на личност и која је доношена куририма у кабинет.

Опрема која се користила била је за то време врло модерна, од рентген уређаја, преко детектора метала до детектора експлозива, запаљивих гасова и НХ материјала.
Logged
BPC
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #476 on: September 09, 2015, 07:51:37 pm »

Poštovani Dzumba, ako budete raspolozeni lepo bi bilo da napišete nekoliko reči o fizičkom obezbedjenju i pratnji načelnika generalstaba JNA, kao i Saveznog sekretara. Načinu odabira ljudstva za istu dužnost, brojnosti, opremi, vozilima itd. Zadovoljstvo je citati Vas. Veliki pozdrav
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #477 on: September 10, 2015, 05:38:46 pm »

VP na kosovu `99.
Rat cini svoje pa je ovaj vojni policajac u malo opustenijem izdanju.


* VP-Kosovo 99.jpg (165.84 KB, 1151x1004 - viewed 206 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #478 on: September 10, 2015, 08:47:46 pm »

Obezbeđenje Saveznog sekretara za narodnu odbranu i načelnika Generalštaba nije bilo ni blizu (po obimu) kao što se to danas radi.

Savezni sekretra, barem dok je bio general Ljubičić je bio obezbeđivan po mestu stanovanja, mestu rada i u pokretu. Po mestu stanovanja je obezbeđivan stražom sa dva stražarska mesta u dvorištu zgrade (kuće) na Senjaku u kojoj je stanovao. Da napomenem da mu kuća nije bila neka velelepna vila već jedna osrednja jednospratna kuća, za koju se govorilo da je vlasništvo njegovog tasta (koji je i žive  sa njima). Stražu su davali vojnici 282.bVP a komandir straže je bio potima ŠRO. Straža je bila smeštena u samom objektu, zapravo u jednom pomoćnom objektu koji je služio kao garaža a drugi deo je koristila straža. Dakle, uvek je na objektu bilo 9 ljudi. Straža se smenjivala sedmično. U vanrednim situacijama straža se pojačavala (udvojena straža), komandir je bio podoficir, a određivana je jedna motorizovana starešinska patrola (kada je formiran Vod VP specijalne namene, određivali su se podoficiri iz PT odeljenja).

Znam da se vodilo računa ko su mu susedi, pa je jedna kuća u susedstvu otkupljena od vlasnika. Koliko znam dobili su ekonomsku cenu ali je tu bilo nekog spora pa se taj sudio sa državom (znam da sam jednom lično razgovarao sa tim vlasnikom ali sam zaboravio detalje).

Po mestu rada (to je zgrada "A" kompleksa SSNO) obezbeđivan je redovnim obezbeđenjem objekta. Pristup u sam kabinet je bio ograničen, odnosno nije se moglo ući bez najave ili poziva. Naravno, to su mogli njegovi pomoćnici. Kontrolu ulaska obaljali su pripadnici vojne policije koji su praktično stalno bilo tamo. Osim kontrole obavljali su i sekretraske spolove (javljane na telefon kada nikog nema u kabinetu, prosleđivanje veza i sl.). To su bilo izabrani podoficri iz 282.bVP koji su prošli posebnu proveru i pokazali su se pouzdanim. Iako ađutant (oficir) nije morao biti iz vojne policije to je uglavnom bio neko od oficira iz VP (mada je bilo i ađutanata koji nisu bili iz VP). Savezni sekretar je imao samo jednog ličnog pratioca. Taj bio uz njega u vreme radnog vremena i kada je on negde išao službeno. Kada je Savezni sekretar iašo negde privatno najčešće je išao sam, bez ličnog pratioca,a nejgovu funkciju je preuzimao neko iz eskorta.

Obezbeđenje u pokretu je obavljano najčešće sa jednom, a ponekad (obično kada su pojačane mere) sa dva vozila. U svakom vozilu su bili vozač i pratilac. Bili su naoružani, osim pištoljima i sa automaskom puškama (svaka je bila naupnjena bez metka u cevi). U vreme generala Ljubičića to su bili podoficiri iz saobraćjane čete 282.bVP. Kasnije su to bile starešine iz Čete specijalne namene 1.BVP/Gbr. U vozili sa Saveznim sekretarom je bio lični pratilac koji ga je uvek sačekivao pred kućom i otpraćao sa posla,a pratio ga je i prilikom služebnih obilazaka. Lični pratilac generala Ljubičića je bio jedan zastavnik i to sve vreme dok je bio na toj dužnosti. nakon odlaska sa dužnosti Savezni sekretra je imao pravo da zadrži ličnog pratioca i službeno vozilo i vozača. To važi i za slučaj penzionisanja. Tako je general Gošnjak imao ličnog partioca sve dok taj zastvanik nije otišao u penziju. Novi mu posle nije određivan.

Kada je Savezni sekretar putovao u inostranstvo ponekad je išao lični pratilac, ali retko. Najčešće je sve poslove obezbeđenja preuzimao domaćin. Takođe i mi (SFRJ) smo insistirali da strani vojni rukovdioci ovde imaju punu sigurnost i da mi preuzimamo obezbeđenje. Dakle, strani ministri odbrane ili NGŠ u poseti našoj zemlji su najčešće dolazili bez svog obezbeđenja,a ako ih je bilo to je bio samo lični pratilac (nenaoružan).

Ključnu ulogu u organizaciji i zaštiti Saveznog sekretara imalo je odeljenje bezbednosti kabineta SSNO. Njegov načelnik je sve zahteve za vojnopolicijskim obezbeđenjem regulisao u kontaktu sa komandantom 282.bVP, eventualno preko Uprave bezbednosti (jer je 282.bVP bio potčinjen Upravi bezbednosti). On je izrađivao procene i planove zaštite a odobravao mu ih je načelnik Uprave bezbednosti. Njegova je obaveza bila i obezbeđenje načelnika Generalštaba jer je NGŠ bio zamenik Saveznog sekretara,a i fizički kabineti su im bili jedna iznad drugog (u zgradi "A" kompelksa SSNO).

Obezbeđenje načelnika generalštaba je bilo slabije. Imao je jednog ličnog pratioca (takođe zastavnika), kao i stražu po mestu stanovanja. Obično su stanovali u nekoj posebnoj vojnoj zgradi ("vili") tako da je to bilo relativno lako. Najčešće je to bilo jedno stražarsko mesto. Međutim, problem je bio kada je on stanovao negde u običnim zgradama. Ne znam detalje, ali znam da je bilo problema kod obezbeđenja generala Petra Gračanina. On je bio izuzetno skroma čovek i stanovao je u jednom malom stanu u stambenoj zgradi blizu Slavije. Nije želeo obezbeđenje niti da se seli. Odgovorni su se "bunili", ali on to nije hteo. Zato su bile određivane povremene patrole (vojničkog sastava, obično civilu, ponekad u uniformi) koje bi se samo kretale ulicom (ne svakog dana, već obično za vikend ili praznikom ili ako je neka složenija situacija). Načelnik generalštaba nije obezbeđivan svakodnevno eskortnim vozilima tokom pokreta. Išao je svojim kolima i sa njim je bio samo lični pratilac. Pamtim da je general Potočar, kao strastveni lovac često odlazio u Morović u lov, ali sa njim skoro nikad nije išao lični pratilac. Išli su samo on i vozač.

Ostali generali, osim komandanat armija (koji su imali lične pratioce i stražu kod zgrade, koja je najčešće bila "vila za generale"), nisu imali fizičko obezbeđenje u vreme mira. U slučaju ratnog stanja i/ili mobilizacije bilo je predviđeno da većina generala, pre svih načelnika sektora, dobije po jednog ličnog pratioca iz 282.bVP, najčešće starešinu(podoficira) ali i vojnika. Povremeno, za vreme praznika ili kada su povišene mere borbene gotovosti određivane su patrole u civilu, najčešče sastavljene od vojnika koje su obilazile blokove zgrada gde je stanovalo više generala. Na Novom Beogradu i sad se neke zgrade zovu "generalice" ("Četiri generalice" u Bulevaru Arsenija Čarnojevića) jer su njima mahom stanovali generali. Mi iz 282.bVP smo te patrole smatrali nekorisnim i bezveznim jer nisi znao šta ustavriu treba da radiš i ako kako da prepoznaješ "dušmanina". No, vojnici su to voleli jer su mogli i da malo "švrljnu" a da sve bude u "duhi zadatka".

Eto, to bi bilo ovako ukratko. U svakom slučaju nije bilo predimenzionirano, bez puno paradiranja, demonstriranja sile, niti foliranja, već se radilo relativno tiho, bez galame, ali ne manje odlučno. To nikako ne znači da ljudi koji su štićeni nisu bili obezbeđeni. Cenim da su bili bezbedniji nego ovi sada i to iz više razloga. Vrlo ozbiljno se pristupalo poslu obezbeđenja, obaljale posebne pripreme, izviđanje terana, kada god se moglo, usklađivanje sa MUP- om a i bezbednosna situacija i opšta klima u društvu je bila povoljnoja.

Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #479 on: September 11, 2015, 10:01:59 am »

Pozdrav svima, da ne komplikujem puno i da druge a ni svoju malenkost ne smaram samo da postavim nekoliko slika sa svog služenja vojnog roka JNA 89-90 god. u Karlovcu u kasarni "Petrova gora" koja se nalazila odmah iza autobuske stanice.

Pozdrav još jednom !!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SCAN VOJNI ROK U JNA 89-90 1.jpg (64.88 KB, 651x938 - viewed 410 times.)

* SCAN VOJNI ROK U JNA 89-90 2.jpg (78.25 KB, 647x873 - viewed 985 times.)

* SCAN VOJNI ROK U JNA 89-90 3.jpg (49.69 KB, 955x651 - viewed 170 times.)

* SCAN VOJNI ROK U JNA 89-90 4.jpg (58.94 KB, 944x651 - viewed 176 times.)
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.