PALUBA
April 26, 2024, 05:37:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 47   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 439470 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #75 on: January 12, 2011, 10:05:21 pm »

Prva slika na prethodnoj strani.. Avrameeee Cheesy Pa sta ces ti tu? Cheesy
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #76 on: January 12, 2011, 10:22:37 pm »

Trpe procitao sam ja ceo ovaj topic ali nisam nasao to sto trazim. Jeste da pise o nastanku VP itd. medjutim mene interesuje protivteroristicke cete VP pri gardi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #77 on: January 12, 2011, 10:37:43 pm »

Таман сам кликнуо на икону "одговор" кад порука да је у међувремену стигао одговор. Ипак да поновим.

Означавање батаљона ВП троцифремним бројкама је првобитно означавање тада новоформираних батаљона (281, 282,283. и тд). 282.бВП је био директно потчињен тадашњој Управи безбедности ССНО. У саставу тог батаљона је формиран (наредбом ССНО) вод војне полиције специјалне намене и у њему противтерористичко одељење , као прва јединица те намене у ЈНА. Датум формирања тог одељења узима се за дан формирања данашњих "Кобри" ("Батаљон војне полиције специјалне намене"). Након смрти Тита тадашњи Пратећи батаљон у саставу Гарде (гардијске бригаде) се расформира. Међутим, 1981. године донета је одлука (заправо тада је реализована) да се под једну једну команду ставе све јединице задужене за обезбеђење Штаба врховне команде (ССНО), резиденцијалних објекта за потребе сада већ Председништва СФРЈ и Врховне команде у рату. Зато 282.бВП улази у састав Гардијске бригаде као "батаљон војне полиције гардијске бригаде (мислим да му је укинута бројна ознака). Неку годину потом овај батаљон, јер је био велики (имао је око 630-650 људи у миру) се преформира и дели у два батаљона: 1. батаљон задужен за спровођење послова обезбеђења ССНО и војнополицијске послове (криминалистичко-технички послови, противдиверзијска заштита, учешће у саобраћајном обезбеђењу и сл.) и 2. батаљон задужен за обуку војника (размештен у касарни "Авала" на Авали). Онај Вод војне полиције специјалне намене прераста у чету (нисам сигуран у назив, али мислим да се прво зваола "специјалне намене",а потом "противтерористичка"), прво са два, а потом са три вода при чему је 1. вод био састављен од старешина (подофицира, командир официр), остали од изабраних војника и посебног одељења за противдиверзијску заштиту. Та чета је била у саставу 1. батаљона.

У то време, значи почетком 80-тих година и у осталим батаљонима ВП и 63. падобранској бригади формирају се противтерористичка одељења, мало касније водови и још касније чете (осим у 63.падбр где је било и остало само одељење). Тако је то остало све до лета 1992.године када се формира Корпус специјалних јединица и 72. јуришина бригада.  Тада се укидају противтерористичке чете по батаљонима (биле су то мале чете) и један део професионалних војника (они који су то хтели), укључујући и део припадника противтерористичке чете 1. батаљона гардијске бригаде препремешта у Противтерористички батаљон војне полиције 72. спбр, а у Гради, из дотадашње противтерористичке чете, остаје један вод (већином из дотадашњег 1. вода противтерористичке чете) и то као "самостални" вод ВП специјалне намене. Тај вод прво неслужбено, а 1998. године и службено добија назив "Кобре". Од она два батаљона ВП из Гардијске бригаде формирају се 25.бВП који улази (остаје) у саставу Гардијске бригаде и батаљон ВП који улази у састав новоформиране 46. заштитне моторизоване бригаде. Овај батаљон је касније расформиран (не сећам се тачно 2002-3) а његови припадници распоређени у 25.бВП и 5.бВП. Овај 25.бВП и даље остаје у Гардијској бригади. Он је настављач традиције 282.бВП јер обавља исте послове као и првоформирани батаљон ВП ЈНА (формиран је 1971.).

Можда сам негде неко годину погрешио, али то је то.

Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #78 on: January 12, 2011, 10:38:13 pm »

Od prilike sam nasao ono sto me je zanimalo u vezi tih ceta ali na temu Kobri. Ostaje mi samo pitanje o obuci onog dela koji je bio od obicnih vojnika i njihova oprema kao i da li su korisceno u vreme ratova 90-tih. To zadnje moze i na pp jer mislim da nije bas za javnost.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #79 on: January 12, 2011, 10:45:33 pm »

Основна опрема је била иста.  Ипак, 1. професионални вод је био боље опремљена и далеко боље увежбана јединица. На пример имали су неке (заборавио сам назив) челичне "непробојен" шлемове, мислим швајцарске производње.

Војници су прво завршавали основну обуку као обично војни полицајци да би тек после тога долазили противтерористички вод. Програм је генерално био исти, али се није могао спровести до краја (по свим темама) и квалитетно због краткоће боравка војника у јединици.

Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #80 on: January 12, 2011, 10:49:18 pm »

Pitam takodje za opremu. Vidim na nekim slikama poziraju VP sa dosta snajperskim puskama, slemovima MPC 1 i pancire Borovo. Na nekim slikama su kao normalni pesadinci.

Takodje i uniforme se razlikuju.

Osim toga negde procitah na netu da je u vreme JNA postojala bVP pri svakoj vojnoj oblasti i da su te jedinice imale takodje protivteroristicke cete.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #81 on: January 12, 2011, 11:02:25 pm »

Па зависи из ког су периода слике. Имали су исте униформе. Ипак, маскирне униформе су прво добили припадници 1. вода. Шта је необично што имају снајперске пушке, шлемове и "паницире" Борово? Свако одељење је по формацији имало једну снајперску пушку. Полицијски шлемови су следовали (и имали су их за целу чету), али су имали и обичне.

Што се тиче батаљона ВП ти изгледа не читаш пажљиво оно што сам написао:
Quote
У то време, значи почетком 80-тих година и у осталим батаљонима ВП и 63. падобранској бригади формирају се противтерористичка одељења, мало касније водови и још касније чете (осим у 63.падбр где је било и остало само одељење)

Да, у батаљонима ВП армијских области, касније у Војиштима и неким корпусним батаљонима биле су чете (са два вода, делимично попуњене војницима по уговору, ипак, врло мало). Неки корпусни батаљони имали су вод за противтерористичка дејства.

Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #82 on: January 12, 2011, 11:25:14 pm »

Hvala puno za odgovor. Ovo sam prevideo. Citao sam dosta pa mi promaklo.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #83 on: January 13, 2011, 08:23:41 am »

@Dzumba
U 63 padbr je '90-'91 godine formiran protivdiverzantski vod, tako da ne stoji to da je tamo ostalo oddeljenje.
Znam ovo jes smo stanovali u istom objektu, izdvojeno od ostalih jedinica na aerodromu Nis.
Komandir voda je bio tada KIK Zikica Jovanovski, u vodu su bili pored redovnoh vojnika i prvi profesionalni vojnici (vojnici po dogovoru) iz sastava 63 padbr.
« Last Edit: January 13, 2011, 11:05:22 am by trpe grozni » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #84 on: January 13, 2011, 08:38:46 am »

Ја говорим о противтерористичком одељењу. Могуће је да су му тада (или мало раније) променили име и формирали противдиверзантски вод. Наравно да је могуће да ја грешим јер сећања бледе. Иначе то одељење и вод у 63.падбр нису били војна полиција. 63.падбр је у време СРЈ(ВЈ), мислим по формацији из 1992. или 1993.године, добила вод војне полиције.  Када је расформирана бригада расформиран је и вод. Иначе, тај вод је био једна од бољих јединица војне полиције по свим питањима.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #85 on: January 13, 2011, 11:10:49 am »

Jeste Dzumba, to su bili padobranci, kasnije je taj vod prenamenjen u CSAR vod (ime je valjda bilo vod za potragu i spasavanje, ili tako nesto). U vreme dok sam ja sluzio, 63 nije imala vojnu policiju.
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #86 on: January 13, 2011, 12:07:24 pm »

Moze jedno pitanje za Dzumbu.
Jedinice ranga brigade kopnene vojske imale su u svom sastavu vod/cetu vojne policije (tako bi trebalo da bude)
Znam provjereno da 4.oklopna brigada Jastrebarsko nije imala u svom sastavu vojnu policiju.
S druge strane 329.oklopna brigada Banja Luka je imala u svom sastavu vojnu policiju.
Dali postoji neko razumno objasnjenje ili ja grijesim kada mislim da je vecina brigada pogotovo A i B klasifikacije
imala u svom sastavu vojnu policiju.
Unaprijed hvala 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #87 on: January 13, 2011, 08:25:35 pm »

Као прво бригаде су постале преовладавајуће здружене-тактичке јединице када прешло на тзв. "бригадну" организацију и укинуте (углавном) дивизије. Пре тога било их је релативно мало и углавном су биле изван састав дивизија ("самосталне"). Тада је већина њих и добила војну полицију. Када су гашене дивизије онда су чете ВП добијале оне нове бригаде чије су команде остајале у дотадашњим гарнизонима, уз услов да су дивизије пре тога имале "А" чете ВП (као у Рашкој на пример). То је рађено из практичних разлога јер је територија већ била "покривена" јединицама војне полиције и ретко се вршило померање, осим у случају гашења гарнизона.

Свега неколико бригада је имало активну, дакле "А" чету ВП од раније (пре бригадне организације корпуса и гашења дивизија). Имам негде преглед јединица ВП из средине 1991.године па ћу га поставити. Колико се сећам то су биле бригада у Постојни, у Бањалуци, у Мостару, Суботици, Карловцу, Врању, Зајечару... Формације су се мењале на сваких 5-6 година тако да сам већ побркао да ли јеи  где била бригада, а где дивизија и чета ВП уз њу.

Дакле, све бригаде су имале у формацији чету војне полиције али по ратној формацији. Само су неке имале у миру активну чету. Те чете су биле тројне формације: два вода војне полиције и један вод саобраћајне војне полиције, плус одељење за службе ВП и команда. Чак ни те чете нису у свим бригадама биле идентичне.

Која ће бригада добити чету "А" формације зависило је пре свега од објективних потреба: да ли послове ВП на тој територији може обављати армијски или корпусни бВП или нека друга јединица ВП. Узимало се у обзир  колико на тој територији има активне војске, да ли је простор удаљен и да ли је рационалније имати тамо јединицу ВП или ангажовати суседне јединице. На то се надовезивало оно што сам рекао у првом пасусу. Зато је врло логично што бригада у Јастребарском није имала "А" чету ВП - све послове је могао лако обављати армијски бВП из Загреба. Ни једна бригада у гарнизону Београд (осим Гарде) није имала "А" чету ВП. Ту су били лоцирани батаљони ВП и они су обављали све послове и за бригаде (1.окбр на Вождовцу, 51.мбр у Панчеву, пукови а касније бригада везе, артиљеријска бригада и др.). Изузетак су ракетна бригада и пукови РВ и ПВО, као и ваздухопловне базе (јединице ранга пук-бригада) који су и у миру имали водове или одељења ВП. 

Ипак, сваки командант бригаде је "жудео" за својом четом ВП јер би био у приоритету да планира употребу (Бог је прво себи ставио браду...) и не би зависио од других.

Кад сам већ ту да мало објасним употребу војне полиције.

Послови војне полиције се обављају по територијалном принципу. Свака јединица ВП (батаљони, бригадне и дивизијске чете, чете ВПС, 99.чВП КРВ и ПВО осим водова и одељења ВП у претходно поменутим јединицама РВ и ПВО бригадног ранга) су имале тачно одређену зону одговорности. 282.бВП Управе безбедности није имао зону (касније је то важило за гардијске батаљоне ВП) већ је могао да дејствује на целој територији СФРЈ. То значи, да ако је команди бригаде из Јастребарског требала ВП због нечега (на пример обезбеђења транспорта тенкова од Јастребарског до неке тачке, онда се они обрате команди армије и она нареди команди батаљона из Загреба да им одреди потребну људство и патроле. Ако је било потребно била би (преко Управе безбедности) ангажована војна полиција из било које јединице у саставу ЈНА.

У рату јединице ранга бригаде, па и пука имају "своју ВП", али и оне имају јасно одређену зону (то је зона одговорности бригаде) и регулисано руковођење. Номинално командир или командант војне полиције је био потчињен директно команданту јединице у чијем је саставу. Он је обично ти своје право "преносио" на начелника безбедности.  Начелник безбедности јединице је уједно био задужен за ВП и вршио је функцију начелника рода (за војну полицију), као што је начелник артиљерије то био за артиљерију. То је било регулисани и правилима. Да напоменем да је начелник обавештајног органа  био уједно начелник рода за извиђачке јединице. У Управи безбедности ССНО је било посебно одељење за војну полицију (Управа безбедности ЈНА је имала четири одељења). На нивоу одељења безбедности армије постојао је посебан орган (реферат) за војну полицију. Налазио се у саставу одсека за "штабно-безбедносне" послове. Овај одсек је обухватао послове војне полиције, противдиверзијске заштите, обуку и прописе службе безбедности. Био је задужен да са командом и штабом учествује у планирању свих послова и да координира употребу војне полиције са свог нивоа. У одсецима корпуса није био посебан реферат за ВП већ је једно лице обављало (било задужено за) "штабно-безбедносне" послове чији домен рада 80% обухвата војну полицију.  На нивоу бригаде тај посао је обављао начелник безбедности.  Они су преко команданата и командира јединица војне полиције регулисали сва питања.

Осим тога била је организована служба дежурства војне полиције по вертикали. Тако је самостална чета ВП по стручној линији била на директној вези, преко своје службе дежурства са службом дежурства батаљона ВП, у чијој је зони. Батаљонске службе дежурства армија су биле на директној вези са службом дежурства 282.бВП која је обављала те послове за Управу безбедности. Извештај и реду, дисциплини, ангажовању јединица ВП, увиђајима криминалистистичке службе и сл. је свако јутро био на столу начелника Управе безбедности и Оперативне управе ГШ. Оперативна управа је обједињавала све извештаје из система војске и достаљавала их ССНО и начелнику ГШ.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #88 on: January 13, 2011, 08:51:38 pm »

Ovo zadnje mogu licno da potvrdim, jer sam cesto puta kao dezurni voda vojne policije predavao izvestaj komandi bataljona vojne policije.
Samo jos da dopunim, da je vojna policija imala u svojim vezama zasebno sifriranje naziva jedinica ostalih u korpusu.
Malo sam glupo objasnio, ali u trenutku mi ne pada bolje objasnjenje. Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #89 on: January 14, 2011, 08:28:40 am »

Трпе , стварно си га шифрирао. Ако мислиш на тзв. тајне називе јединица или гарнизона онда грешиш јер су били јединствени за све. Односно преглед се јединствено састављао и достављао корисницима. Када кажем "тајни називи" мислим на то да су команде армија имале неки назив који се користио у јавној комуникацији телефоном. На пример: Права армија је имала на пример, назив "Авала",а онда њене једнице и органи Авала 1,, 2 и тд.

Јединице ВП су у том систему имале своје називе који су најчешће били "посебни" (нису били подброј армије или корпуса). Тако је војна полиција РВ и ПВО имала свој "назив" а јединице су имале подбројеве. На пример војна полиција РВ и ПВО "Нева" а онда 99.чВП "Нева 1", вВП на Батајници "Нева 2" и тд. Међутим, то није било нешто изван система.

Некад су се они који одређују те називе (то се периодично мењало) помало и зезали. Тако неком пало напамет да уместо имена река и планина да називе небеских тела. Онда се један дежурни јавља и каже: "Јављам се са "Марса" и код мене је све уреду". Првог дана када су ти називи били измењени дежурни који је примао извештај није био у току и каже оном: "Колега, јер ти мене зај...аш?" Онај одговара "Ма на , стварно зовем са "Марса".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 47   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.