PALUBA
March 28, 2024, 11:18:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 430080 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #285 on: May 09, 2012, 09:52:05 am »

Негде сам већ писао о томе. Када су купљени ТАБ-71 за војну полицију купљени су и за бригаду ССУП-а. Потом су скоро све репувлике, набавиле одређен број ових истих возила. За своје паре. Неко више неко мање. Дакле, и МУП - Србије, односно РСУП Војводине. Зато је врло могуће да су на постављеној слици возила ПСУП Војводине.

Нисам сигуран да је у МУП Македоније набавио већи број ових возила, али како се ситуација на КиМ заоштрила 1989. године МУП- Македоније је молио да му ЈНА уступи ОТ ТАБ -71 који су избачени из употребе у ЈНА. Ови који су уступљени 1991. године предати су без накнаде. Знам поуздано због тога што су међу предатим возилима била и возила ТАБ-71 из 99.чВП КРВ и ПВО (2 или 3 комада). Нека возила су била потпуно исправна, нека не.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #286 on: May 09, 2012, 09:56:19 am »

Mozda ce sada biti malo jasnije. Naime nadjoh i neki propratni tekst uz ovu sliku...doduse na englaskom.

Until 1991, the Serbian province of Vojvodina had a Special Purpose Police Battalion. That unit was the best equipped and trained paramilitary Serbian police unit at that time. Members of Special Purpose Battalion was later incorporated into the PJP.

This photo was taken in 1989.

Usvakom slucaju nije vojna policija vec pripadnici MUP-a, a ako je verovati tekstu radi se o vozilima TAB-71 pre nego sto su predati MUP-u Makedonije....


Usvakom slucaju nije vojna policija vec pripadnici MUP-a, a ako je verovati tekstu radi se o vozilima TAB-71 pre nego sto su predati MUP-u Makedonije....

Rotring
SSUP i RSUP-ovi su takodje kupili samostalno izvesnu kolicinu TAB-71 i opremili ih resetkama spreda i generatorima suzavca za razbijanje demonstracija. Vojni nisu imali te dodatke.

Na ovoj prethodnoj slici, kao i na ovoj koju cu sad postaviti su pripadnici ili savezne brigade SSUP-a ili pripadnici PJP nekog RSUP-a, najverovatnije tokom nekog tehnickog zbora, ili na Kosovu (verovatnije) tokom intervencije 1989 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Milicioneri imaju, tada novu uniformu (popularna Tiger Strip) koja je bila predvidjena za sve milicionere na teritoriji SFRJ, a koju je prihvatila makedonska policija kasnije.


* tab71.jpg (304.75 KB, 1507x834 - viewed 2005 times.)
Logged
petrikonja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #287 on: May 09, 2012, 10:26:02 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
na ovom snimku negde oko 1:50 se vidi pomenuti TAB sa slike


_______________________________________________
Video prilog sam uklonio zbog politike, izdvojena je slika iz video priloga


* iz video prikaza.jpg (92.93 KB, 1378x1024 - viewed 520 times.)
« Last Edit: May 10, 2012, 03:29:02 pm by Broker » Logged
Gasser
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25



« Reply #288 on: May 12, 2012, 02:04:13 pm »

Evo malo informacja.......        http://www.oklop.net23.net/btr60/opis.html
Logged
ziza.zile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #289 on: May 13, 2012, 05:02:03 pm »

У војној полицији су биле две категорије војника саобраћајног ВЕС-ти: возачи неборбених моторних возила (ВЕС 12701) и саобраћајци (12704). Ови први су обуку завршавали у саобраћајним центрима за обуку војника (Вршац, Ковин, Ријека, Гостивар и тд.). Након обуке за возача  долазили су у јединице војне полиције где су могли, а и требало је да буду оспособљени за допунски ВЕС- "војни полицајац". Ова друга категорија "саобраћајци" су се у старту припремила и обучавали за службу у јединицама саобраћајне војне полиције. Обука им је трајала дуже (као и војницима ВЕС-ти "Војни полицајац - 11107) јер су осим обуке за возача мотроних возила савладавали обуку за вожњу мотрорцикала и делимично (само један део) за војног полицајаца, односно обучавани су за контролу и регулисање саобраћаја у улози непосредног извршиоца.

Обука саобраћајаца је била прво у Титограду (данас Подгорица), касарна "Маслине" а касније у Краљеву (касарна "Рибница"). Осим војника у ове центре су долазили и питомци саобраћајног смера Војне академије (смер је једно време био у ВА КоВ у Београду, а касније ТВА у Загребу) и СВШ на практичну и стручно-специјалистичку обуку.Питомци осталих војних академија су једно време одлазили на обуку у вожњи моторних возила у напред поменуте центре за обуку возача моторних возила, а касније у Краљево СбШЦ.

Када је у питању надлежност за саобраћајну војну полицију рећи ћу нешто  у приказу правила ВП.

ja sam bio 11107 i mislio sam da sva policija nosi taj ves
u moj vod je bilo saobracajaca ali nikad nisam pogledo njihov VES
znaci da i protivteroristicki bataljon nosi drugi ves.
gde da nadjem ves za ostale rodove i sluzbe?
Logged
ziza.zile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #290 on: May 13, 2012, 05:21:02 pm »

Сваки командант је волео да им "своју" војну полицију. Натакари бели опасач (узме га из РР магацина) војнику на пријавници, а неретко и патролама за контролу реда у гарнизону. Ја сам то називао дивљом војном полицијом и радо сам подносио пријаве против команданата где би  затекао те "дивљаке". Нажалост, било је и у јединицама војне полиције оних старешина коју су "неговали" описани стил контроле и то преносили на војнике.

samo da se nadovezem na ovaj vas dijalog
2005 sam u somboru zavrsio obuku a prekomanda batajnica
tokom obuke prioritet su stavljali kulturi tj postovanje svih pripadnika VJ
kako prema oficirima tako i prema vojnicima bez obzira koji je rod i sluzba (bilo je i par napaljenih staresina koji su smatrali policiju bogom a ostali su im bili ispod svakog nivoa)
kad sam otiso na prekomandu zgrozio sam se ponasanjem tih kako nazivate divljim policajcima
nekolicina vozaca je doslo u nasu jedinicu i dobili ves policajca, e zbog njioh me je bilo sramota. ponasanje im je bilo ocajno, maltretiranje ostale vojske i da ne nabrajam sta su radili... par puta sam pomislio ako bi doslo do potrebe da timski radimo sa ostalim jedinicama cisto sumnjam da bi ovi divljaci dobili pomoc od ostale vojske.
a sto sam bio razocaran sa pripadnicima MUP-a narocito koji su godinama u sluzbi.... dugo mi je trebalo da se naviknem na njihovo ponasanje
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #291 on: May 15, 2012, 01:48:06 pm »



Ziza.zile@Када је у питању понашање људи то ти је по ономе: "даш човеку власт па видиш какав је". Полицајац је мала власт, али је власт. Сад замисли како то може да иде "нагоре".

Што се ВЕС-ти тиче постојао је прегледник ВЕС-ова. Постоје општи и ВЕС-ови по видовима и родовима. Први број означава категорију: војник (1), подофицир (2), официр (3). Други је ваљда означавао вид или род, а остала три конкретну специјалност. Мало сам заборавио. Можда ће Бојан СДК то знати боље.

Војна полиција је генерално спадала у пешадију (по ВЕС-ти), а док је саобраћајна војна полиција спадала под саобраћајну службу. У пракси, у војној полицији је било, посебно међу старешинама,  осим из пешадије и саобраћајне службе и старешина из оклопних јединица (због транспортера), али и из других родова и видова. У ЈНА само су војници имали посебан "полицијски" ВЕС, док су старешине задржавале тзв. личне ВЕС-ти (оне које су добили након завршетка војне школе). Формације јединица војној полицији су за старешине предвиђале "обичне" пешадијске, саобраћајне а у четама оклопних транспортера и ВЕС-ти ОиМЈ.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #292 on: June 03, 2012, 03:18:10 pm »

Na ovoj prethodnoj slici, kao i na ovoj koju cu sad postaviti su pripadnici ili savezne brigade SSUP-a ili pripadnici PJP nekog RSUP-a, najverovatnije tokom nekog tehnickog zbora, ili na Kosovu (verovatnije) tokom intervencije 1989 godine.Milicioneri imaju, tada novu uniformu (popularna Tiger Strip) koja je bila predvidjena za sve milicionere na teritoriji SFRJ, a koju je prihvatila makedonska policija kasnije.

Ovo bi bio SSUP (iznad natpisa MILICIJA je grb ex SFRJ). Kakva je to Tigar Strip odora, koliko je meni poznato u SRH milicajci su imali odore (uniforme) i opasače (crne bez uprtača s futrolom na bok i dr.) različite od ostatka ex države .....
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #293 on: June 03, 2012, 03:24:34 pm »

Proxy, ta uniforma je bila tek u usvajanju, od Slovenije do Makedonije.
Za pocetak usvojili su je pripadnici nekih jedinica SSUP-a i protivteroristickih jedinica RSUP-ova. Neka kolicina je proizvedena, pa su je postepeno u upotrebi uvele MUP Makedonije za aktivni i rezervni sastav i VRS u Bosni i Hercegovini. Ostale nove drzave nisu produzile da je usvajaju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #294 on: June 03, 2012, 04:11:56 pm »

Та маскирна униформа је била намењена само за специјалне јединице полиције. Њена шара је слична оној коју и данас користи Грчка војска.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #295 on: June 03, 2012, 04:22:53 pm »

Proxy, ta uniforma je bila tek u usvajanju, od Slovenije do Makedonije.
Za pocetak usvojili su je pripadnici nekih jedinica SSUP-a i protivteroristickih jedinica RSUP-ova. Neka kolicina je proizvedena, pa su je postepeno u upotrebi uvele MUP Makedonije za aktivni i rezervni sastav i VRS u Bosni i Hercegovini. Ostale nove drzave nisu produzile da je usvajaju.

Sad znam koja je to i mi smo je koristili 90/91 samo što nam je natpis bio zelene boje i pisalo je POLICIJA bile su u dva uzorka jedan više smeđi (takav su kasnije nosili ovi iz krajine i VRS) dok smo mi (SJP MUP RH) imali s više žutim uzorkom i proizvodila ih je "ODJEĆA Zagreb" , eee što su ti godine...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #296 on: June 04, 2012, 09:38:11 am »

Dzumba, ta uniforma je bila ratna uniforma milicije, normalno u pocetku su je nosile samo specijalne jedinice, ali bi se kasnije prosirila i na ostale aktivne i rezervne jedinice policije u celoj SFRJ.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #297 on: June 04, 2012, 11:04:27 am »

У СФРЈ је сигурно није, као ратну униформу, носио остали део полиције ("обична" полиција). Можда је то била намера, али се није стигло.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #298 on: June 04, 2012, 12:07:41 pm »

Tacno tako. Smiley
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #299 on: June 10, 2012, 04:42:42 pm »

BTR-60 na Kosovu 80-tih godina


* kosovska-1.jpg (41.11 KB, 298x429 - viewed 313 times.)
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.