PALUBA
April 19, 2024, 12:26:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 47   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 438252 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #300 on: June 10, 2012, 05:13:05 pm »

На слици је ТАБ-71, румунска верзија БТР-60. На возилу су, колико видим припадници МУП-а.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #301 on: June 23, 2012, 09:12:17 am »

Старешине Управе војне полиције  ВС на вежби "Авала 2012"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Заменик начелника Управе војне полиције, пуковник Милко Цепера у разговору са замеником начелника ГШ генерал-мајором Бјелицом

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Начелник Управе војне полиције бригадни генерал Дејан Јанковић у разговору са старешинама војне полиције који су учествовали на вежби


* 930079dc-0dbf-1030-8d2f-000c29270931 Milko Cepara.jpg (125.78 KB, 1024x683 - viewed 723 times.)

* a83f7546-0dbf-1030-8d2f-000c29270931 Dejan Jankovic Zeljko Obradovic.jpg (203.52 KB, 1024x682 - viewed 1112 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #302 on: June 24, 2012, 04:23:06 pm »

Стара фотографија једне класе официра војне полиције, сликане 1982. године у кругу ОБШЦ у Панчеву.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

На слици су и: сада пензионисани бригадни генерал Ђуро Ћелић, био до прошле године начелник Управе ВП ВС, (стоји у позадини, једини у ваздухопловној униформи); Стојан Батинић, сада пуковник, заступник начелника Г-1 у генералштабу ВС (стоји први са десна); Саша Пиперац, пуковник у пензији, дугогодишњи командант садашњег 5.бВП и начелник ВП у 1. армији (чучи, четврти с десна), Лука Којић, пуковник у пензији, био је командант садашњег 5.бВП (батаљона ВП 1. армије ВЈ), али и 453.окбр у С. Митровици (чучи лево од Пиперца), покојни Ловре Вељко, био начелник ВП у 3. армији ВЈ (чучи други с десна), пре тога дуго у скопском батаљону ВП ЈНА.


* kurs VP 1982.rs.jpg (240.26 KB, 1103x768 - viewed 789 times.)
Logged
walter88
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1



« Reply #303 on: July 07, 2012, 01:43:37 pm »

Pozdrav ljudi...zeleo bih samo da pitam moze li neko da napise nesto vise o kriminalistickoj sluzbi vojne policije...kako krim.tehnici tako i o operativnom radu...unapred hvala
LP  police
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #304 on: July 07, 2012, 07:49:07 pm »

Па сад не знам шта те баш занима.

Криминалистика се иначе дели на:тактику, технику и методику. Један од функција полиције као службе јавне безбедности јесте сузбијање криминала. То није само разјашњавање кривичних дела (чиме се бави криминалистика) већ и превенција. Део те превенције је и оперативни рад. Поједностављено то значи бити у току и на изворишту догађаја, добити информацију о припреми или намерама да се почини кривично дело на време и покренути механизам за одвраћање, спречавање, праћење, пресецање и др. Зависно од обима (броја кривичних ела) унутар криминалистичке службе се врши подела за поједине врсте кривичних дела. У малим војскама то обично није присутно због сразмерно мањег броја кривичних дела. Ипак, у ЈНА један знатан део криминалистичке службе се примарно бавио потрагама (за војницима који су били у самовољном удаљењу или бегству јер је то било најбројније кривично дело). У ЈНА је до превентивног и оперативног рада обављала служба безбедности (органи безбедности у трупи) док се војна полиција примарно бавила само криминалистичком техником (проналажење и фиксирање трагова, обављање увиђаја), делимично прикупљањем информација (углавном изјава). Сада то баш и није тако, већ се и војна полиција као што то ради и цивилна полиција бави свим областима полицијског рада, али у војсци. Дакле, спроводи и оперативни превентивни рад.

Вероватно желиш да знаш како се то ради? Одмах да кажем да полиција, па ни војна не ради тајно, односно не примењује тајне методе које су "резервисане" за безбедносне и обавештајне службе. Она се у свом раду придржава Законика и кривичном поступку и овлашћења која су тамо садржана. У пракси најбоље се ради тако што су оперативци стално присутни у јединицама Бораве тамо, одлазе тамо, живе тамо), разговарају са људима и примају информације од људи. Људи приступају полицији (па и војној) из разних разлога од тога да се пожале на буку из комшијског стана до тога да су сазнали да НН "ваља" дрогу. Полиција је понекад, по службеној дужности принуђена да реагаује, а некад и сама, превентивно спроводи неке контроле или акције. Из масе тако прикупљених информација могу се добити подаци о могућим криминалним или дисциплински опасним догађајима. О њима се извештавају надлежни органи командовања који опет предузимају мере у функцији спречавања криминала или недисциплине.

Да кажем и то да припадници војске најчешће чине кривична и преступе дела из незнања или лакомислености. Ово моје сазнање је базирано не само на сопственом искуству него и кроз праћења криминалних појава и у другим армијама.

Када стигнем поставићу један текст о криминалу у војсци у ратним ситуацијама.
Logged
RILE-NS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #305 on: July 08, 2012, 06:46:38 pm »

Старешине Управе војне полиције  ВС на вежби "Авала 2012"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Заменик начелника Управе војне полиције, пуковник Милко Цепера у разговору са замеником начелника ГШ генерал-мајором Бјелицом

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Начелник Управе војне полиције бригадни генерал Дејан Јанковић у разговору са старешинама војне полиције који су учествовали на вежби
Drago mi je videti mog bivseg granicara Marsenica medju ovim policajcima.Ima nade za VS.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #306 on: July 09, 2012, 08:10:08 pm »

Моје лично и субјективно мишљење да је он један врло квалитета официр.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #307 on: July 10, 2012, 09:15:19 pm »

Једна старија фотографија из времена ЈНА. Сликано 1987. или 1986. године. Лево на фотографији је потуковник Иван Црнковић, начелник реферат војне полиције у Одељењу безбедности Команде РВ и ПВО. Један тих, миран и скроман човек. Нажалост покојни. Памтим из његове приче да је каријеру официра, после завршене Војне академије КоВ  почео као командир вода војне полиције у Ђаковици, 1965. или 1966. године. Био је начелник реферата војне полиције од 1980. до 1988. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Иако на реверу униформе носи ознаку рода авијације (као и ја који седим поред њега), као и већина војних полицајаца у РВ и ПВО, био је "пешадинац".

 


* Ivan Crnkovic.jpg (403.14 KB, 1632x1040 - viewed 528 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #308 on: July 14, 2012, 02:21:23 pm »

Део старешина 99.чВП Команде РВ и ПВО у децембру 1985. године:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Сви на слици су одавно пензионери. С лева на десно: заставник Спасић Милан, командир (4.) саобраћајног вода; Вукобрат Бранко, криминалистички техничар; заставник 1. класе Дрчелић Љубинко (стоји нагнут), командир одељења криминалистике; капетан 1. класе Драгољуб Јевђовић, командир чете; заставник 1. класе Станивуковић Ратомир (седи десно), референт за службе војне полиције, старији водник 1. класе Николић Радивоје (види се делимично), криминалистички техничар. Недостају (на слици) остале старешине у чети: поручник Божидар Миливојевић, командир 1. вода; старији водник 1. класе, Катанчић Иван, командир 2. вода и заставник 1. класе Милош Милинковић који је званично био постављен на дужност другог референта за службе војне полиције, али је стварно обављао дужност секретара начелника безбедности РВ и ПВО. По формацији је у чети било још једно (тада упражњено) формацијско место: командир 1. одељења у саобраћајном воду. Командир 3. (полицијског) вода је био питомац стажиста.


* staresine 99.cVP.jpg (308.62 KB, 1632x1056 - viewed 335 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #309 on: July 26, 2012, 05:42:35 pm »

Опет једна слика из историје 99. чВП Команде РВ и ПВО.

Возилом којим се превозио Командант РВ и ПВО управљали су као возачи војници из 99.чВП. Наравно, за тај задатак су бирани бољи, заправо најбољи војници. Основни кретеријум је био да је војник добар и по могућности искусан возач, али и примеран у сваком погледу. Понекад је било интервенција да то буде овај или онај, али је то углавном препушатно командиру чете да одабере. Када је за команданта РВ и ПВО дошао генерал Антон Тус, он је увео "обичај" да се са сваким од тих војника, када би одслужио војни рок, лично поздрави, захвали му се на добро обављеном задатку и уручи му пригодну књигу са посветом на поклон. То се увек дешавало у његовом кабинету уз обавезно присуство командира 99.чВП. Ево једне слике са таквог испраћаја.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

На слици је ( у цивилном оделу јер се већ био раздужио) десетар Мирошевић Гордан. Сећам се да је био из Загреба, мислим инжињер по професији, а да су његови пореклом са отока Корчуле.


* Tus i Mirosevic rs.jpg (403.66 KB, 1600x1136 - viewed 272 times.)
Logged
petrikonja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #310 on: July 26, 2012, 07:20:49 pm »

Ne znam dal je istina ali sam cuo da je sin od generala Tusa sluzio vojsku na Somborskom aedromu i da je po svemu bio primeran vojnik i da nije bilo nikakve protekcije iako mu je otac bio general.Sorry za off  Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #311 on: July 26, 2012, 07:28:29 pm »

Ne znam dal je istina ali sam cuo da je sin od generala Tusa sluzio vojsku na Somborskom aedromu i da je po svemu bio primeran vojnik i da nije bilo nikakve protekcije iako mu je otac bio general.Sorry za off  Smiley
Neznam zašto bi i imao protekcije. Nije on jedini generalov sin koji je služio vojni rok.
Bilo je i masu sinova od generala i pukovnika koji su išli i u vojne škole, ali nije bilo
nikakve protekcije....
Logged
vobo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #312 on: July 26, 2012, 09:38:39 pm »

Sto se toga tice, znam nekolicinu momaka koji su u bliskom srodstvu sa visokim oficirima (trenutno na jakim polozajima) i svi su primerne staresine i kadeti. Naravno sa druge strane uvek ima ljudi koji koriste svoja poznanstva i rodbinske odnose za protekciju itd...Uvek bilo i bice.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #313 on: July 27, 2012, 09:44:13 am »

Није Тусов син служио војску у Сомбору. Ради се о сину генерала Јурјевића (начелник штаба КРВ и ПВО док је Тус био командант,а након њега и командант РВ и ПВО). Био је у јединици војне полиције на обуци. Колико знам био је примеран војник.

Када смо већ код тога (служење војног рока синова високих војних и државних функционера) једно моје лично искуство. Највише су ургирало за децу нижих чиновника и официра. Такође, врло се ургирало за разне спортисте ("звезде" и још више за "зведице").

У јединици где сам био командир служио је војску унук Мике Шпиљка (то је високи државни партијски функционер у време СФРЈ) и то баш у време када је Мика Шпиљак био председник  Председништва СФРЈ. Нико за њега није ургирао, бар не код мене, баш низашта. Његов отац Вања Шпиљак (радио као руководилац у ИНИ,а касније и другде) ми је дословце рекао: "Знам да Ви не смете да га бијете. Ако га треба тући, зовите мене, ја ћу га пребити". Наравно, за тако нечим није било разлога ни потребе. Био је војник као и сви други (током обуке), а остао је до краја служења војног рока у тој чети (настава чете војне полиције у 975.ВНЦ). Још нешто. Супруга Мике Шпиљка, дакле бака мог војника, супруга номиналног шефа тадашње државе је врло често долазила у посету. Увек је долазила као обични грађанин. Стане у ред за најаву посета (а ред је умео да буде дугачак по више десетина метара), па чека по пола сат да најави посету. Како се данас понашају неке госпође (не код посета војницима, јер тога у свим државама бивше СФРЈ нема), када су у питању редови и опште понашање мислим да сви знамо. 
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #314 on: July 27, 2012, 11:37:24 am »

Када смо већ код тога (служење војног рока синова високих војних и државних функционера) једно моје лично искуство. Највише су ургирало за децу нижих чиновника и официра. Такође, врло се ургирало за разне спортисте ("звезде" и још више за "зведице").
Кад сам био у војсци (99-те) ситуација је била донекле другачија: појавиле се и категорија синова ситних и крупнијих бизнисмена, за коју су или ургирали, а чешће завршавали директно са старешином.
Тако је један син мање познатог бизнисмена скинут из војске који дан пре почетка рата. А са мном је био син бившег министра (из Приштине, имао је двоје деце), који је прегурао цео рат са нама, и скинуо се после рата. За разлику од првог описаног коме је главни проблем био вишак кила, он је имао срчану ману, али не толико озбиљну.
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 47   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.